Rentgen ledvin – Vše o zdraví

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

Škrkavka dětská je parazit, který způsobuje střevní infekci zvanou askarióza. U nás sice…

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

Revmatologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k diagnostice zánětlivých,…

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

„Neseď na zemi, ať si nenachladíš měchýř,“ napomínají matky své dcery. Mají tím na mysli…

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

Močové kameny se projevují poruchou odtoku moči a při průchodu močovými cestami i kolikou….

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

U diabetiků se většinou jejich nemoc podepisuje i na ledvinách. Jak tomu předcházet a…

Dobrý den, na začátku tohoto roku jsem byla léčena cca po 3 týdenních obtížích na zánět močových cest z důvodu intenzivní bolesti břicha, motání hlavy a nevolnosti, byly nalezeny bakterie v moči. Obtíže po léčbě antibiotiky zcela neustoupily. Stále jsem pociťovala občasné bolesti břicha, motání hlavy… Zobrazit více

Rentgen ledvin - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, Váš dotaz přebírá konzultační ambulance a bude na něj odpovídat specialista … S pozdravem MUDr…. Celá odpověď

Rentgen ledvin - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, příznaky mi také nesedí na urologické onemocnění. Doporučil bych kompletní laboratorní vyšetření… Celá odpověď

Dobrý den, bolesti mi začaly před 5ti lety úplně z ničeho nic. Hned pár týdnů od začátku bolestí jsem navštívil různé doktory a absolvoval jsem několik vyšetření (krev, CT, Lumbální punkce, alergie, oční, dutiny, rentgen hlavy, psychologické vyšetření, neurologické vyšetření a EEG). Všechny tyto vyšetření… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den,Jane, léčbou chronických bolestí se zabývají speciální poradny.Domnívám, se,že když jste… Celá odpověď

Rentgen ledvin - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Vážený pane Jane, doporučuji Vám podstoupit v rámci tzv. second opinion kontrolní vyšetření v jiném zdravotnickém… Celá odpověď

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

Těsně po zjištění nádorového onemocnění ledvin je nutné seznámit se s ním blíž. Hlavně…

Dobrý den, při rozboru sputa mi zjistili bakterii Klebsiella oxytoca 1.10 na třetí. Zjistila jsem, že způsobuje i zánět močových cest. Můj čtyřměsíční vnuk má nyní zánět ledviny. Je možný přenos této bakterie na dítě? Můžu se s ním stýkat? A pokud ne, co dělat dál? Léčím se již 9 měsíců s přetrvávajícím… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, infekce močových cest se obvykle děje průnikem vlastních bakterií do močového traktu, nejde… Celá odpověď

Podezření na nádorové onemocnění může být vysloveno na základě příznaků a stesků pacienta….

Dobrý den. Před cca měsícem jsem byla u obv. Lékaře s bolestmi beder vyzařujícími do nohou a do obou boku. Delam fyzicky dost náročnou praci, dostala jsem tedy neschopenku a byla jsem poslala na ultrazvuk. Na ultrazvuku břicha a moc. Cest se nenašlo nic až pak na rentgenu mi byla zjistena mirna skolioza… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, Evo, podle toho ,co popisujete, budou Vaše obtíže opravdu nejspíše vertebrogenního původu,… Celá odpověď

Dobrý den, mám problém s nočním pocením v noci se minimálně jednou musím převléct do suchého, peřina, polstař a matrace jsou totalně promočené v takovém silnem množství to trvá zhruba 3 mesíce jinak pocení v noci asi už rok.. u lékaře me dělali krevní testy na štítnou žlazu atd.. vše bylo v pořadku,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Marie, určitě bych ještě jednou zopakovala laboratorní vyšetření – krevní obraz s diferenciálem,… Celá odpověď

Bolest v zádech nebo boku je příznakem řady onemocnění. Některá jsou méně závažná a dají…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na bolest vpravo pod žebry, uprostřed hrudníku a pobolívá přitom i v zádech a občas mám pocit strasného nafouknutí břicha. Trvá už asi tři měsíce, je to spíš takový tlak než bolest, ale která trvá 24 hodin denně někdy víc někdy mín, v noci nebudí. Byla jsem u své obvodní… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, ještě bych udělala rentgen hrudníku + páteře. K vyloučení onemocnění hrudníku. Bolestmi… Celá odpověď

Když ledviny nepracují tak, jak by správně měly, je narušeno i filtrování krve. Tím pádem…

Stačí obrátit rentgen a vyoperují vám zdravou ledvinu – Vitalia.cz

Když onemocníte a musíte na operaci, lékařský zákrok nebo vyšetření, u kterých lékaři vědí o případných rizicích, nechávají vás podepsat prohlášení, že souhlasíte s úkony, které s vámi hodlají provádět. Dokumentu se říká informovaný souhlas.

Čtěte více: Informovaný souhlas: Vědí pacienti, co podepisují?

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

Jenže ne všichni pacienti jsou natolik zběhlí v lékařské terminologii, aby mohli posoudit, který zákrok je nejlepší. Existují tedy dvě možnosti: podepíšete, že s riziky souhlasíte, a lékaři jsou při případných pooperačních komplikacích z obliga. A nebo nepodepíšete.

Nevím, co se stane v druhém případě, ale mám osobní zkušenost s tím prvním. Můj manžel náhle a vážně onemocněl. Jeho problémy začínaly velmi nenápadně a projevovaly se jako zánět močových cest, jenže laboratorní rozbor neukázal žádný zánět.

Když odcházel z ordinace, ještě mezi dveřmi ho lékař zavolal zpět a udělal vyšetření ultrazvukem, při němž objevil nádor v ledvině o velikosti 5×5 cm. Přestože již z ultrazvuku bylo zřejmé, že jde o zhoubný nádor, bylo třeba ještě CT vyšetření.

Někdo obrátil rentgenový snímek

Verdikt vyšetření byl jasný: ledvina s nádorem se musí odstranit, a to co nejrychleji.

Tehdy nastal první problém, s nímž se člověk potýká dnes a denně v našem zdravotnictví: přestože byl stav manžela akutní, CT vyšetření bylo možné objednat až za tři týdny.

Díky tomu, že je moje kamarádka lékařkou v jedné nemocnici přímo na oddělení CT a magnetické rezonance, přijala nás přednostně hned druhý den (název nemocnice ani město redakce úmyslně neuvádí).

Čtěte více: Stejná léčba pro každého? Zapomeňte

Zvláštní, ale dříve toto oddělení fungovalo nepřetržitě a čekárna byla plná až do osmi hodin do večera, najednou tam bylo prázdno. Důvod? Na odpolední směny a celodenní provoz  CT nejsou peníze, takže akutní pacient má smůlu.

Vyšetřením CT byla původní diagnóza potvrzena. Operace, tedy odstranění napadené ledviny, byla nutná. O návrhu řešení by nikdo nepochyboval. Snímky ledvin z CT byly pečlivě popsány a označeny: levá a pravá ledvina.

Večer před operací mi kamarádka volala, že kontrolovala manželova vyšetření a zdravotnickou dokumentaci, v níž si všimla, že do počítače někdo špatně zanesl rentgenové snímky ledvin, které zrcadlově otočil.

Hrozilo, že snímky už nebude nikdo kontrolovat, což by vedlo k tomu, že by manželovi odoperovali zdravou ledvinu.

Byli by lékaři z obliga?

I přes to, že kamarádka dohlédla na to, aby byly údaje v počítači opraveny, upozornila nás, ať si manžel sám celou situaci pohlídá a žádá ujištění, že operatér skutečně ví, kterou část těla má operovat; strach, s nímž manžel do nemocnice šel, a to nejen kvůli diagnóze, ale i z důvodu nejistoty, jestli nemocnice ještě něco nepokazí, snad ani nemusím popisovat. Díky známosti na patřičných místech ale všechno dobře dopadlo.

Unikátní databáze: Oznámkujte svoji nemocnici!

Rentgen ledvin - Vše o zdraví

Případ mimopražské nemocnice redakci Vitalia.cz zaujal, a proto se obrátila na mluvčí Fakultní nemocnice Motol v Praze Evu Jurinovou s otázkou, zda jsou podobné záměny časté, zda se na ně vztahuje podpis „informovaného souhlasu pacienta“ a jak by takový případ řešili v Motole, pokud by se stal: „Záměna RTG snímku tím, že byl do počítače zanesen obráceně, je nezvyklá, neboť každé RTG vyšetření má identifikační znaky pacienta. Je na něm vždy uvedeno jméno a příjmení a psané obráceně je určitě obtížně přehlédnutelné. Navíc na RTG snímku je vyznačena strana, a i toto označení by ukazovalo na chybný přepis do počítače. Před výkonem na párovém orgánu nebo končetině je strana označena v přípravě na výkon. Po převzetí pacienta na sál zpravidla anesteziolog a operatér kontrolují stranu, na které má být výkon proveden. Často operatér požaduje, aby při výkonu měl na sále originál RTG vyšetření, což také snižuje možnost záměny stran,“ říká mluvčí Motola Eva Jurinová. Podle ní by lékaře podepsaný informovaný souhlas nekryl. „Skutečnost, že pacient podepsal Informovaný souhlas, v žádném případě nezbavuje zdravotnické zařízení zodpovědnosti při škodě na zdraví, která byla způsobena chybným postupem,“ dodala Jurinová.

RTG vyšetření močového ústrojí pomocí kontrastní látky – vylučovací urografie

Vylučovací urografie je metoda vyšetření ledvin a močových cest pomocí jodové kontrastní látky.

Při vyšetření je rentgenové záření aplikováno po nezbytnou dobu, tak aby byla vytvořena série snímků zachycující celou sledovanou oblast.

Před vyšetřením musíte být ošetřujícím lékařem informován, zdali ve vašem případě je toto vyšetření nutné a nelze jej nahradit jiným vyšetřením, při kterém není užito rengenového záření.

Při vyšetření využíváme kontrastní látku na bazi jodu, v případě přecitlivělosti na danou látku uvědomte o tom vašeho ošetřujícího lékaře.

Radiologický asistent vás provází vyšetřením. V první fázi je proveden nativní snímek ledvin a močových cest. Sestra nebo lékař vám zavede periferní žilní vstup (tenkou žilní kanylku většinou na předloktí), tak aby mohla být bezpečně podána kontrastní látka.

Zajímavé:  Citát O Životě A Zdraví?

Lékař vám vysvětlí rizika spojené s aplikací jodové kontrastní látky, odebere anamnézu – údaje z vašeho předchorobí vztahující se obtížím s ledvinami a močových ústrojenstvím.

V průběhu podání a těsně po podání jste sledován lékařem. Při aplikaci kontrastní látky můžete pociťovat teplo v ruce, celém těle nebo na jazyku. Rovněž jsou možné pocity suchosti v ústech. Při vyšetření je podána moderní neionická kontrastní látky, u které je riziko alergické reakce velmi nízké.

V případě nekomplikovaného průběhu je provedena standardní snímková dokumentace (po 7,14 a 21minutách), v některých případech je nutné provést doplňkovou dokumentaci (snímky šikmé, vestoje) event. odložené snímky.

Po vyšetření je nutný zvýšený přijem tekutin, pro urychlení vyloučení kontrastní látky z organizmu.

Výsledek vyšetření bude dostupný indikujícímu lékaři do 48 hodin. V případě, že lékař není napojen na elektronický informační systém FN Brno, nutno připočíst k tomuto i čas doručení nálezu poštovní službou. O výsledku vyšetření není možné se informovat telefonicky.

Příprava

  • Když se léčíte s cukrovkou, ozamte toto na již pří objednávání a vyžadujte brzký ranní termín vyšetření.
  • Před vyšetřením pacient čtyři hodiny nejí, čiré tekutiny může přijímat v množství 100 ml/hod.
  • Pacientovi večer den před vyšetřením a ráno v den vyšetření je podán lék tlumící projevy alergické reakce (dithiaden)
  • Lékař musí být informován o vašich alergiích.
  • Pokud se z jakéhokoliv důvodu nebudete moci dostavit k vyšetření, volejte, prosím alespoň den předem na telefonní číslo 532233797, v opačném případě vám nemůžeme zaručit náhradní termín vyšetření.

Trápí vás potíže s močovým ústrojím? Řada lidí se v této situaci cítí nesvá a urologického vyšetření se bojí. Důvodem může být strach z neznámého i stud.

Je k těmto obavám důvod? Co vás v urologické ambulanci čeká? Za urologem vás zpravidla pošle praktický lékař nebo lékař s jinou specializací, než je urologie. Do urologické ambulance se hlavně mužům vyplatí zajít i kvůli předcházení závažným onemocněním.

Mnoho onemocnění se zpočátku nijak neprojevuje. Čím dříve vyšetření nemoc odhalí, tím úspěšnější a snazší je léčba.

Jak vyšetření probíhá

Lékař si s vámi nejprve důkladně promluví. Následuje celkové vyšetření pohledem, poslechem a pohmatem. Mužům lékař vyšetří pohmatem i prostatu. Toto vyšetření nebolí a trvá pouze chvíli. V zásadě všichni muži ho zvládnou bez potíží.

Ke stanovení konkrétního onemocnění obvykle lékař použije i laboratorní vyšetření moči a krve. K potvrzení nebo upřesnění může urolog zvolit některou ze speciálních diagnostických metod. Mezi ně se řadí zejména:

  1. vyšetření prováděná pomocí ultrazvuku,
  2. vyšetření močových cest rentgenem (snímky, vylučovací urografie),
  3. urodynamické vyšetření,
  4. vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) a magnetické rezonance (MR),
  5. izotopová vyšetření ledvin, statická scintigrafie ledvin – vyšetření pomocí malého množství radioaktivní látky,
  6. EMG (elektromyografie) – vyšetření zdatnosti pánevního dna pomocí malých snímačů přiložených na kůži,
  7. kalibrace močové trubice – pomocí kovové tyčinky lze rychle zjistit zúžená místa močové trubice,
  8. cystoskopické vyšetření – močová trubice a močový měchýř jsou zevnitř prohlédnuty endoskopem (nástroj s miniaturní kamerou) s možností odběru vzorku tkáně na vyšetření pod mikroskopem.

Snahou je udělat při jedné kontrole všechna nezbytná vyšetření, aby dalších návštěv bylo potřeba co nejméně.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvuk se v urologii využívá k vyšetření:

  • ledvin, močového měchýře, prostaty a šourku. Lékař nanese malé množství gelu a nad vyšetřovaným orgánem přejíždí sondou,
  • prostaty a semenných váčků. Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem,
  • močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.

Vyšetření nebolí a nežádoucí účinky diagnostického ultrazvuku zatím nebyly prokázány. Vyhodnocení záznamu ovšem vyžaduje velkou zkušenost vyšetřujícího lékaře.

Urodynamické vyšetření

Urodynamické vyšetření je soubor několika vyšetření, která se zpravidla provádějí v rámci jediné návštěvy v ambulanci. Do močového měchýře je zaveden asi 2 mm tenký katétr. Jedná se o bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. Součástí urodynamického vyšetření jsou:

  • uroflowmetrie. Pacient se vymočí do připraveného WC a následně se vyhodnotí křivka zobrazující průběh močení,
  • plnicí a mikční cystometrie. Toto vyšetření spočívá v zavedení tenké cévky do močového měchýře. Přístroj měří tlakové změny během plnění a vyprazdňování močového měchýře,
  • profilometrie. Spočívá ve vytahování speciální tenké cévky z močového měchýře a měření tlakových poměrů v močové trubici,
  • určení tlaku v močovém měchýři při úniku moči (leak point pressure) – zavedením katétru.

Urologické ambulanci se nevyhýbejte. Čím dříve je případná nemoc odhalena, tím snadnější je její léčba. Ničeho se nebojte. Lékař si s vámi důkladně pohovoří, vyšetří vás a zkontroluje moč, popřípadě krev. Má k dispozici další specializovaná vyšetření. Řadu z nich je možné udělat neodkladně přímo v ambulanci.

(dos)

Zdroje:

www.cus.cz/

www.medicinaplus.cz/urologie

www.healthline.com/health/what-is-a-urologist#procedures

Ledvinové kameny – příznaky, léčba a prevence

  • Ledvinové kameny trápí v České republice zhruba 4 % obyvatel, muži jsou postiženi 3‒4x častěji než ženy a toto onemocnění se nevyhýbá ani dětem či seniorům.
  • Ledvinové kameny patří mezi nejčastější onemocnění ledvin, vznikají z materiálů rozpuštěných v moči a kvůli tomu připomínají krystalická seskupení.
  • Mezi příčiny vzniku ledvinových kamenů patří například dědičnost, nevyvážená strava, nedostatečný příjem tekutin, časté infekce močových cest, metabolické poruchy a jiná onemocnění nebo překážky ve vyprazdňování močových cest.
  • Příznaky ledvinových kamenů zahrnují bolest v boku vystřelující do třísla, bolest při močení, bolest v podbřišku, nevolnost a zvracení, krev nebo hnis v moči nebo také zablokování proudu moči přes močovod.
  • K vyšetření ledvinových kamenů se používají zobrazovací metody, jako je ultrazvuk, rentgen nebo CT.
  • Léčba ledvinových kamenů může být neoperační, používají se léky (spasmolytika a analgetika) nebo postupné rozpouštění ledvinových kamenů (disoluce).
  • Co se týče operativních metod, mezi chirurgické zákroky určené k léčbě ledvinových kamenů patří ureteroskopie, litotrypse nebo perkutánní extrakce konkrementu.

Ledvinové kameny (nefrolitiáza) patří mezi nejčastější onemocnění ledvin. Jedná se o pevné kameny, které vznikají z minerálů rozpuštěných v moči a kvůli tomu připomínají krystalická seskupení. Mezi typické projevy této nemoci patří bolesti v boku, časté a bolestivé močení nebo také přítomnost krve v moči.

Ledvinové kameny patří do širší skupiny onemocnění s názvem urolitiáza, pro kterou je charakteristická tvorba kamenů v močových cestách. Močové kameny mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí, nejčastěji je to v ledvinách, v močovodech a v močovém měchýři. Kromě kamenů se u pacientů může objevit také písek v ledvinách.

V České republice trpí urolitiázou asi 4 % obyvatel, muži jsou přitom postiženi 3‒4x častěji než ženy. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění zaznamenali lékaři u pacientů v produktivním věku, kameny či kámen v ledvinách se ovšem nevyhýbají ani seniorům a dětem.

Druhy ledvinových kamenů

V závislosti na typu krystalů, ze kterých se skládají, rozlišujeme několik druhů ledvinových kamenů. Většina z nich (asi 80 %) je tvořena ze šťavelanu vápenatého, dále to mohou být kameny z kyseliny močové, z cystinu nebo z fosforečnanu vápenatého, případně také struvitové kameny tvořené bakteriemi štěpícími močovinu.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Na vznik ledvinových kamenů, ke kterému dochází při přesycení moči kamenotvornými látkami, má ve většině případů vliv kombinace více různých faktorů. Patří sem například:

  • dědičnost,
  • nevyvážená strava,
  • nedostatečný příjem tekutin,
  • zvýšená koncentrace látek tvořících kameny,
  • překážky ve vyprazdňování močových cest,
  • časté infekce močových cest,
  • primární metabolické poruchy,
  • jiná onemocnění (například Crohnova nemoc).

Další okolnosti, které mohou mít vliv na vznik tohoto onemocnění, zahrnují nesprávné užívání některých léků, obezitu, nedostatek pohybu nebo také vysoký krevní tlak. U imobilních pacientů a lidí s nízkou pohybovou aktivitou či sedavým zaměstnáním dochází k většímu uvolňování vápníku z kostí a vylučování ledvinami, což také zvyšuje riziko vzniku kamenů.

Ledvinové kameny: příznaky

Jak poznat ledvinové kameny? Pacienti trpící ledvinovými kameny mohou pociťovat celou řadu obtíží, které jsou závislé především na poloze a velikosti jednotlivých kamenů. Ty běžně opouští lidské tělo společně s močí, a pokud nebrání jejímu plynulému odtoku, nezpůsobují žádné viditelné obtíže. Jejich přítomnost se dá prokázat prostřednictvím krve v moči.

Jestliže se ovšem ledvinový kámen zvětší na velikost 2‒3 milimetry a dostane se z ledviny do užšího prostoru močových cest, může způsobit velké problémy. Rozsah postižení se proto pohybuje od zcela bezpříznakového stavu až po bolesti, které mají charakter ledvinové koliky.

Zajímavé:  Příznaky Průjmu U Kojence?

Hlavní příznaky ledvinových kamenů:

  • silná bolest v boku, která vystřeluje do třísla,
  • bolest při močení při vylučování kamenů,
  • bolest v podbřišku,
  • nevolnost a zvracení,
  • krev nebo hnis v moči,
  • snížený objem moči,
  • zablokování proudu moči přes močovod,
  • zvětšení a natažení ledvinové pánvičky a kalichů.

Kolikovitá bolest vzniká například při nesnadném průchodu kamene močovodem, kdy dojde k jeho podráždění nebo ucpání. Vystřeluje často až do třísla a obvykle se objevuje v přerušovaných intervalech bolestivosti, které trvají 20‒60 minut.

Pacient s ledvinovou kolikou by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jinak mu hrozí závažné poškození ledvin.

Vyšetření na přítomnost ledvinových kamenů

K lékaři byste měli zajít ve chvíli, kdy objevíte krev v moči nebo pociťujete dlouhodobé potíže s močením či bolest v bederní oblasti. Lékař nejprve provede fyzikální vyšetření (prohmatání břicha a bederních krajin) a následně také odběry moči a krve. Pro potvrzení přítomnosti ledvinových kamenů se využívají zobrazovací metody, jako je ultrazvuk, rentgen či CT.

Jak se zbavit ledvinových kamenů?

Pokud patříte k těm jedincům, které nefrolitiáza trápí, pak vás pravděpodobně zajímá, co rozpouští ledvinové kameny, anebo v čem obecně spočívá léčba ledvinových kamenů.

Ta závisí především na poloze, velikosti a složení kamenů, dále také na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Asi 85 % z nich odejde z těla spontánně, kameny větší než 4‒6 milimetrů ovšem obvykle vyžadují chirurgický zákrok.

Pro usnadnění vyloučení kamenů z těla se používají léky, které uvolňují stahy hladké svaloviny vnitřních orgánů (spasmolytika) společně s léky proti bolesti (analgetika). Kromě toho do neoperačních metod patří také disoluce neboli postupné rozpouštění ledvinových kamenů, ta je ovšem vhodná pouze u kamenů z kyseliny močové.

Chirurgická léčba

Někdy se kameny v ledvinách nedají z těla jednoduše vypudit a je nutná operace ledvinových kamenů. Chirurgické řešení zahrnuje tyto metody:

  • ureteroskopie,
  • LERV neboli litotrypse,
  • perkutánní extrakce konkrementu.

Ureteroskopie je endoskopická metoda, která probíhá v celkové narkóze. Lékaři zákrok provádí pomocí speciální trubičky vložené do močové trubice, měchýře či močovodu.

Kámen v ledvině může být přímo odstraněn, větší překážky je ovšem nutné nejprve rozdrtit speciální sondou a teprve poté vyjmout.

Aby se zabránilo návratu bolesti, někdy se do močovodu dočasně zavádí speciální silikonová hadička (stent).

Mezi operační možnosti léčby patří litotrypse neboli drcení ledvinových kamenů rázovou vlnou. V tomto případě lékaři zaměří kameny pomocí ultrazvuku či rentgenu a ty jsou následně roztříštěny do menších fragmentů.

Kromě toho se využívá také perkutánní extrakce konkrementu (PEK), při které dochází k rozdrcení a odstranění ledvinových kamenů nástrojem zavedeným přes kůži na boku do kalichopánvičkového systému ledvin.

Ledvinové kameny přírodní léčba

Jelikož s rozpouštěním některých ledvinových kamenů mohou pomoci také bylinky, babské rady často doporučují speciální čaj na ledvinové kameny. Vhodný je například odvar z přesličky rolní nebo čaj z natě a listu kopřivy dvoudomé. Pro lepší propláchnutí a funkci ledvin je dobré ke každému čaji vypít také sklenici vody.

Dieta při ledvinových kamenech

Mnohé pacienty také zajímá, zda existuje pro ledvinové kameny dieta. Při nefrolitiáze se obecně doporučuje vyhýbat se hlavně potravinám, které obsahují vysoké množství takzvaných purinových látek. Jedná se například o tyto potraviny:

  • vnitřnosti,
  • ryby,
  • luštěniny,
  • masové výtažky, maso a uzeniny,
  • houby,
  • čokoláda,
  • tučné potraviny,
  • alkohol.

Ledvinové kameny prevence

Pokud chcete tvorbě ledvinových kamenů účinně předcházet, nejprve je důležité zamyslet se nad svým životním stylem a skladbou jídelníčku. Jako prevence se obvykle doporučuje dostatečný příjem tekutin v průběhu celého dne. Čistou vodu byste měli střídat s čajem, ovocnými šťávami či minerální vodou.

Dieta při ledvinových kamenech by měla zahrnovat také dostatečný příjem vlákniny a mléka. Ve svém jídelníčku byste naopak měli omezit živočišné bílkoviny, sůl a tvrdý alkohol. Neuškodí ani pravidelný pohyb a při obezitě je vhodná redukce tělesné hmotnosti.

O nádorech ledvin

Obsah:

Ledvinu postihuje několik druhů zhoubného bujení. Nejčastějším nádorem je ale adenokarcinom ledviny u dospělých. Tvoří 86 % všech zhoubných nádorů ledvinného parenchymu. Nádor postihuje přibližně stejně obě dvě strany, vzácněji se nachází současně na obou stranách.

Adenokarcinom ledviny může být různé velikosti, od velikosti třešně až po obrovské nepravidelné masy vážící několik kilogramů.
Nádor nejčastěji vyrůstá z malého uzlu v některém z ledvinných segmentů. Dlouho roste expanzivně a opouzdřeně, přičemž deformuje tvar ledviny a postupně svým růstem nádoru dochází k zvětšení ledviny.

V dalších fázích svého vývoje začíná nádor prorůstat svým pouzdrem do tkáně ledviny, do jejího cévního zásobení, zvláště pak do žil, kde může vytvářet tzv. nádorové tromby. Krevním řečištěm se onemocnění může šířit do organismu a zakládat metastázy. Nejčastěji jsou postižené kosti, plíce a centrální nervový systém.

Dále se nádor šíří cestou lymfatickou do uzlin v okolí ledviny v dutině břišní ale i do vzdálených uzlinových lokalit. Biologické chování metastáz je špatně předvídatelné. Mohou se objevit po vyjmutí primárního nádoru i po 10-15 letech.
Nádory ledvin patří mezi onemocnění, které jeví postupný nárůst ve výskytu. Objevují se více u mužů než u žen.

V roce 2010 v České republice onemocnělo 1817 mužů (t.j. incidence 35,2/100 000 mužů) a 1039 žen (t.j. incidence 19,4/100 000 žen). Celkem v roce 2010 zemřelo 1053 obyvatel. Kromě vzácných dědičných forem, zůstává příčina vzniku tohoto onemocnění nejasná. Udává se však 1,5 – 2,5x vyšší výskyt nádorů ledvin u kuřáků. V dětském období se vyskytuje především Wilmsův nádor.

Naproti tomu zhoubné onemocnění ledvin má vrchol výskytu kolem 60 let věku.
V následujícím textu se budeme věnovat projevům nádorového onemocnění ledvin, diagnostikou, léčbou a období, kdy pacient dokončil léčbu a je sledován.

K čemu slouží ledviny?

Obrázek 1: Vylučovací ústrojí

Obrázek 2: Průřez ledvinou

Ledviny jsou párové orgány, ležící na každé straně páteře v bederní oblasti. Jsou částí močového vylučovacího ústrojí, ke kterému dále patří močovod, močový měchýř a močová trubice.

Hlavní funkcí ledvin je tvorba moče. Krev, která protéká ledvinami, je zbavovaná přebytečné vody a odpadních produktů. Výsledkem této činnosti je moč.

Denní množství moči se pohybuje u zdravého člověka mezi 1500 – 2000 ml. Množství moče se přitom mění v závislosti na příjmu tekutin, teplotě zevního prostředí a tělesné aktivitě.

Moč se sbírá do ledvinné pánvičky, odkud putuje močovodem do močového měchýře a z něj opouští tělo močovou trubicí.

Ledviny také produkují látky, které se podílejí na udržování krevního tlaku a podílejí na regulaci tvorby červených krvinek.

Co jsou nádory?

Tělo produkuje celou řadu různých typů buněk. Normální zdravé buňky rostou a dělí se na nové podle potřeb organismu, a tento proces udržuje tělo zdravé. Někdy se však buňky začínají nekontrolovaně dělit a vznikají nové, i bez potřeby organismu.

Vzniká tak masa nové tkáně, kterou nazýváme nádorem.
Široce vžitý a stále hojně užívaný pojem rakovina považují onkologové z více důvodů za nešťastný. Odjakživa jej totiž obklopuje představa nevyléčitelnosti a neodvratné smrti, které předcházejí kruté bolesti a jiná utrpení.

Ač tomu tak už delší dobu není, obestírá nádorová onemocnění mýtus, jehož vyvrácení je jedním z hlavních, přitom však velmi obtížně řešitelných úkolů současných onkologů.

Pojem v sobě navíc zahrnuje několik set onemocnění, která se však svými vlastnostmi a dopadem na osudy nemocných zásadně liší.

Jaké jsou příznaky zhoubného onemocnění ledvin?

V časných stádiích rakovina ledvin nezpůsobuje žádné potíže. Postupně, jak nádor roste, objevují se i příznaky onemocnění.

Krev v moči je nejčastějším symptomem, který přivádí pacienta k lékaři. Stává se, že se krvácení objeví jednou nečekaně, bez jiných příznaků. Je nutné zdůraznit, že je vždy nutné zjistit příčinu krve v moči.

Dalším z obecných příznaků je bolest v bederní krajině a někdy hmatný nádor přes stěnu břišní. Bolesti v krajině ledvin jsou obvykle tupého charakteru.

Mezi méně časté příznaky patří únava, nechutenství, úbytek na váze, zvýšené teploty a všeobecný pocit špatného zdraví.

Lidé s některými z výše uvedenými příznaky by měli navštívit svého lékaře nebo přímo urologa, což je lékař, který se specializuje na onemocnění ledvin a vývodných cest močových. Ve většině případů včasná diagnosa nádoru ledvin dává větší šanci na uzdravení.

Zajímavé:  Priznaky 4 Dny Po Oplodneni?

Vzhledem k dlouhodobému bezpříznakovému období není jednoduché zachytit včasná, chirugicky léčitelná stadia onemocnění. Z těchto důvodů se rozvíjejí programy preventivního vyšetřování. Ultrazvukové vyšetření břicha může odhalit i relativně malý nádor ledvin.

Jak se stanoví diagnóza zhoubného nádoru ledvin?

Nezbytnou součástí stanovení diagnózy je anamnéza a celkové vyšetření. Mezi zcela základní vyšetření patří vyšetření močového sedimentu (určí, zda jsou přítomné červené krvinky v moči) a pečlivé vyšetření břicha pohmatem.

Dále lékař ordinuje taková vyšetření, která zobrazují ledviny a případně jejich změny tvaru. Mezi tato vyšetření patří:

  • ultrazvukové vyšetření břicha
  • vylučovací urografie (podáni kontrastní látky do žíly pacienta a následné rentgenové snímkování ledvin, které vylučují kontrastní látku)
  • počítačová tomografie (CT vyšetření)
  • magnetická rezonance
  • angiografické vyšetření (podání kontrastní látky do krevního řečiště ledvin a rentgenové snímkování)

Pokud výše uvedená vyšetření potvrdí přítomnost nádoru ledvin, provádí se vyšetření na zjištění rozsahu onemocnění – rentgen plic, vyšetření kostí – scintigrafie skeletu, PET (pozitronová emisní tomografie, metoda využívající principy nukleární medicíny), případně CT mozku a tím stanovení stadia onemocnění. Je to nezbytná podmínku k určení terapeutického plánu. Lokalizované onemocnění se často řeší pouze chirurgickou léčbou, kdežto pokročilé onemocnění vyžaduje po chirurgickém odstranění ledviny i následnou onkologickou léčbu.

Jak se nádory ledvin léčí?

Léčba nádoru ledvin závisí na stadiu onemocnění, věku, celkovém stupni zdraví a dalších faktorech. Lidé s nádorem ledvin jsou často léčeni týmem specialistů, mezi něž patří urolog, onkolog a radioterapeut.

Nádory ledvin jsou obvykle léčeny chirurgicky, radioterapií, biologickou terapií, imunoterapií. Někdy je použito také embolizace ledvin. Na základě předchozích vyšetření je rozhodnuto, jaký druh léčby nebo kombinace léčení se použije.

Pacienti mohou být také zahrnuti do klinických studií, kde se používají nové léčebné metody.

Jak probíhají jednotlivé typy léčby?

U lokalizovaných nádorů ledvin je základem léčby chirurgickou cestou odstranit veškeré známé onemocnění. Provádí se tzv. radikální nefrektomie s odstraněním spádových lymfatických uzlin v dutině břišní.

Někdy, pokud jsou anatomické vztahy příznivé, se provádí jen odstranění části ledviny postižené nádorem.

U pokročilého nádoru ledvin je terapie rovněž obvykle zahájena chirurgickou léčbou, odstraněním ledviny, po té následuje další léčba.

V případě neztišitelného krvácení u ledviny postižené nádorem, kde z nejrůznějších důvodů nelze ledvinu odstranit, se někdy používá tzv. arteriální embolizace, tj. zavedení malých kousků speciálních materiálů do cévního řečiště ledvin, což vede k zastavení přítoku okysličené krve do ledviny.

Radioterapie
Ozařování je používáno k léčení zhoubných nádorů.

U nádorů ledvin se používá k odstranění bolestí při postižení kostí nádorem nebo cíleně na metastázu, která vzhledem ke své velikosti utlačuje okolní tkáně a narušuje jejich funkci.

Cílem této léčby je zmírnit nebo odstranit potíže způsobené pokročilým onemocněním. Je používána vnější radioterapie, kdy je pacient léčen většinou ambulantně a dochází po určitou dobu denně na ozařování postižené části těla.

Chirurgický zákrok, arteriální embolizace ledviny či radioterapie patří mezi lokální terapii, tedy postižení onemocnění v léčebném poli. Existuje však i tzv.

systémová terapie, při které účinné látky podané injekčně nebo ve formě tablet putují krevní cestou do celého organismu a mohou postihnout mnohočetný rozsev onemocnění. Jedná se o tzv. biologickou terapii.

 Od chemoterapie a hormonoterapie se v případě léčby nádoru ledviny pro nízkou účinnost prakticky ustoupilo.

Biologická terapie a imunoterapie
V současnosti se na základě výsledku klinických studií stává základem léčby metastazujícího nádoru ledviny aplikace tzv. cílené biologické terapie, nebo-li biologické léčby.

V řadě nových léků si svoje uplatnění získal sunitinib, sorafenib, pazopanib, bevacizumab, temsirolimus a everolimus. Biologická léčba se používá buď v monoterapii nebo v kombinaci s imunoterapií. Při selhání či nesnášenlivosti biologické léčby přichází v úvahu aplikace imunoterapie, t.j.

podávání interferonu alfa či interleukinu-2. Jejím cílem je ovlivnit imunitní systém člověka a povzbudit jeho protinádorovou aktivitu.

Hormonoterapie
Používaná jen u malého počtu pacientů s nádorem ledvin. Nejčastěji se používají gestageny, ale po přísném přehodnocení léčby se prokázal efekt jen u 2% nemocných. Ve většině případů je hormonoterapie používaná jako podpůrná léčba.

Klinické studie
Někteří nemocní zhoubným nádorem ledvin se účastní tzv. klinických studií, které jsou prováděné za účelem zjišťování účinnosti nových léků nebo nových léčebných postupů.

Jsou zde srovnávány standardní léčebné postupy s novými, je sledováno zda u nového léku je menší výskyt vedlejších nežádoucích účinků než u standardní léčby a zda dochází ke zlepšování kvality života.

Jaké jsou vedlejší účinky léčby?

Jakákoliv protinádorová léčba může vedle zničení nádorových buněk poškodit i zdravé tkáně. Tento jev bývá nazýván vedlejšími účinky nebo též nežádoucími účinky. Nemusí být u všech osob stejný. Lékaři a sestry by měli informovat nemocného o možných obtížích, a pomoci mu tak nepříznivé příznaky vzniknuvší v průběhu léčby či po ní překonat.

Vedlejší účinky operace
Závisí na typu použité operace, celkovém zdraví pacienta a dalších faktorech. Odstranění ledviny je velká operace, po které mohou mít pacienti v pooperačním období bolesti.

Mohou mít dechové potíže, proto se provádí speciální dechová cvičení ke zlepšení dechového objemu. Společná všem pacientům je také celková slabost po operaci, únava.

Po operaci pacienti dostávají několik dnů infuzní terapii, aby se zajistila dostatečná výživa organismu a jeho zavodnění, provádí se bilance příjmu a výdeje tekutin. Doba hospitalizace je u každého pacienta jiná.

Vedlejší účinky radiační terapie
Závisí na léčebné dávce a na části těla, která je radiaci podrobena. Pacient se bude pravděpodobně cítit unavený i po skončení radioterapie.

Pokud je to možné, nejsou nutná velká omezení běžného života. Radioterapie zaměřená na dutinu břišní může způsobovat nevolnost, zvracení., průjmy a potíže s vyprazdňováním.

Také může klesat počet bílých krvinek, které jsou důležité v boji s infekcí.

Vedlejší účinky biologické terapie a imunoterapie
Vedlejší účinky cílené biologické terapie jsou ve srovnání s chemoterapií méně závažné. Přesto však jsou vyznačeny. Jedná se především o možnost vytvoření kožní vyrážky, slabost, nechutenství, bolestivé otlaky na ploskách a dlaních, poruchy krevního obrazu. Vedlejší účinky jsou individuální u jednotlivé použité látky.

Podávání interferonu alfa a interleukinu 2 často provází tzv. chřipkové projevy: zvýšené teploty až horečky, bolesti svalů, kloubů, nechutenství, průjem. Pacienti se také cítí unavení, v místě aplikace injekce do podkoží se objevují přechodné zatvrdliny s lokálním projevem zánětu.

Vedlejší účinky hormonoterapie
Vedlejší účinky hormonoterapie jsou obvykle mírné. Mohou se tvořit otoky v důsledku zvýšeného městnání tekutin v těle.

Jako u všech nádorů, tak i u ledvin je během léčby důležitá výživa. U pacientů dochází při léčbě k úbytku váhy, nechutenství, zvracení, průjmům, a tím oslabování těla. Je nutné individuálně ve spolupráci s lékařem a dietní sestrou hledat vhodné způsoby výživy nemocného.

Sledování pacienta po ukončení léčby

U zhoubného nádoru ledvin je pravidelné sledování pacienta po proběhlé terapii velmi důležité. Lékař v určitých časových odstupech provádí pravidelné laboratorní odběry, rentgen plic, CT vyšetření a vyšetření kostí (scintigrafie skeletu).
Pravidelné sledování pacienta je nutné k případnému záchytu recidivy onemocnění.

Dojde-li k návratu onemocnění je nutno stav pacienta opět komplexně přešetřit a zvážit nutnost další léčby. Dle rozsahu onemocnění se volí druh nejvhodnější léčby – chirurgické řešení, aplikace chemoterapie či radioterapie. Ani v případě výskytu recidivy nemusí nutně znamenat, že onemocnění se stalo nevyléčitelným.

Vždy záleží na lokalizaci onemocnění a možnosti zvolit radikální způsob léčby, u této diagnózy je to chirurgické řešení.

Podpora pacientů se zhoubným nádorem

Život s nádorovým onemocněním není lehký. Kromě zdravotních problémů se pacienti často setkávají se sociálními obtížemi např. v zaměstnání, v rodině nebo při běžných denních aktivitách. Lékaři a ostatní zdravotnický personál může nemocným poradit s denním režimem, pracovním nasazením.

Důležitou roli mají také sociální pracovníci a psychologové, kteří mohou být v mnohém velmi nápomocní nejen pacientům, ale také jejich rodinným příslušníkům. Cennou podporou pro nemocné jsou i jejich rodiny a přátelé, popřípadě různé skupiny nebo společnosti, které sdružují onkologické pacienty.

Mnoho rad a informací lze nalézt na internetových stránkách se zdravotnickou tématikou, k dispozici je široké spektrum serverů v češtině i jiných jazycích. K dispozici jsou i četné publikace pro pacienty – viz http://www.mou.cz (Kdo jsme – Aktuální informace – Přehled osvětových materiálů…), mnoho z nich lze zakoupit také v knihkupectvích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector