Revize dělohy – Vše o zdraví

Revize dělohy - Vše o zdraví

Ze závažných zdravotních důvodů (krvácení, zmlklé nevyvíjející se těhotenství) Vám bylo navrženo provedení revize dutiny děložní. Chceme Vám proto poskytnout informace, díky nimž si budete moci učinit základní představu o plánovaném výkonu.

Operační postup:

Podstatou operace je vybavení obsahu dutiny děložní a její uvedení do původního stavu před otěhotněním.

Vlastní výkon:

Operace se provádí v celkové narkóze. Přístup k dutině děložní je přes pochvu. Obsah dutiny děložní je vybaven odsátím podtlakovou savkou a/nebo kyretou (viz obrázek). Doba trvání výkonu je asi 15 minut.

V 10. a vyšším týdnu těhotenství je plodové vejce objemné a nelze jej odsátím odstranit. Při zákroku je nutné provést značnou dilataci děložního hrdla a těhotenství ukončit pomocí potratových kleští a kyrety. Je zřejmé, že tento výkon je pro pacientku a organismus více zatěžující a přináší více rizik.

Komplikace:

Jsou vzácné, nicméně musíte být informována, že u žádného zákroku nelze riziko komplikací vyloučit.

Všeobecné komplikace provázející operační výkony jsou díky pokroku v medicíně ojedinělé. Patří mezi ně např. „trombóza“(tvorba krevních sraženin v žilách), embolie (uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plících), krvácení během operace, po operaci nebo infekce v operačním poli.

I přes pečlivou operační techniku může dojít během operace k poškození dělohy nebo většímu krvácení , které si vyžádá rozšíření stávajícího operačního výkonu a v extrémním případě může vést až k nutnému odstranění dělohy.

I v této výjimečné situaci je naší snahou zachování funkcí všech vnitřních orgánů malé pánve.

Komplikace po výkonu: infekce, neúspěch zákroku a přetrvávání menších částí plodového vejce v dutině děložní, což si může vynutit opakovanou revizi.

Další možné komplikace mohou vzniknout při podání narkózy. Bližší informace poskytuje lékař – anesteziolog.

B. Poučení o tom, zda plánovaný zdravotní výkon má nějakou alternativu a pacient má možnost si zvolit jednu z alternativ, pokud zvláštní právní předpisy toto právo nevylučují:

Tento zákrok nemá v dané indikaci alternativu.

C. Údaje o možném omezení v obvyklém způsobu života a v pracovní schopnosti po provedení příslušného zdravotního výkonu, lze-li takové omezení předpokládat; v případě možné nebo očekávané změny zdravotního stavu též údaje o změnách zdravotní způsobilosti:

Vzhledem k charakteru výkonu (poševní přístup) je nutné dodržovat režim k zabránění komplikací – rozvoji krvácení či infekce. Zvýšená hygiena (časté sprchování, ne koupele) vyvarování se zvýšené fyzické námahy a pohlavního styku je třeba po dobu 2-3 týdnů. Za 2 týdny po výkonu je nutná kontrola u gynekologa. Obnovení menstruace lze očekávat za 4 – 6 týdnů po výkonu.

D. Údaje o léčebném režimu a preventivních opatřeních, která jsou vhodná, o provedení kontrolních zdravotních výkonů:

Tyto údaje Vám budou poskytnuty ošetřujícím personálem a následně po propuštění Vaším gynekologem.

Kyretáž (výškrab) – kdy se provádí a jaká jsou rizika?

Revize dělohy - Vše o zdraví

Když se řekne kyretáž, většině žen okamžitě naběhne husí kůže. Jedná se totiž o zákrok, který byl v minulosti spojován s celou řadou komplikací. Dnes už tento strach opodstatněný není, díky medicínským pokrokům se jedná o bezpečný zákrok, při kterém hrozí rizika jen ve výjimečných případech. Kdy se provádí a jak celý proces probíhá?

Kyretáž je krátký gynekologický výkon, který je v České republice prováděn pod celkovou anestezií. Konkrétně se jedná o proces, při kterém je do děložní dutiny zavedena kyreta, což je speciální operativní nástroj ve tvaru lžíce, kterým lékař seškrabuje děložní sliznici. Odtud pochází lidový název „výškrab“.

Kdy se ke kyretáži přistupuje?

Zatímco dříve byly pomocí kyretáže běžně prováděny interrupce, dnes na tento zákrok lékař zpravidla posílá ženy, které prodělaly samovolný potrat a zároveň u nich nedošlo k vyloučení mrtvého plodu. Dalším důvodem pak může být zamlklé těhotenství, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet a je třeba jej z těla ženy odstranit.

Podstoupily jste někdy kyretáž?

Některé ženy mohou kyretáž absolvovat také po porodu, a to například při problémech s placentou, konkrétně v případě, že nebyla řádně vyloučena anebo uvnitř dělohy zůstala její část. Rovněž lze zákrok podstoupit při podezření na polyp, myom či nádor dělohy. Některé ženy k výškrabu dožene příliš silné menstruační krvácení.

Jak kyretáž probíhá?

Kyretáž je v České republice prováděna pod celkovou anestezií, v některých zahraničních klinikách ale ženám nabízejí možnost volby mezi celkovým a lokálním „umrtvením“.

Před samotným výkonem je vždy nutné podstoupit běžná předoperační vyšetření a v den operace přijít na lačno.

Samotný zákrok pak trvá zhruba 15 minut, kdy je ženě nejprve provedena dezinfekce zevních rodidel a následně dochází k roztažení děložního hrdla a použití kyrety.

Výkon bývá zpravidla prováděn ambulantně s tím, že pacientka je propuštěna domů do několika hodin, a to v závislosti na jejím aktuálním stavu. Ideálně by každá žena měla odcházet v doprovodu a cestu domů nejlépe absolvovat autem.

V minulosti byla kyretáž spojována hlavně s interrupcí. Dnes se umělé přerušení těhotenství provádí spíše pomocí vakuumaspirace, kdy se embryo z dělohy vysaje speciální podtlakovou savkou. Po kyretě v tomto případě lékař sahá v momentě, kdy se nepodařilo odsát veškerý obsah dělohy anebo v momentě, kdy se nezdařila chemická interrupce formou speciální potratové tablety.

Režim po kyretáži

Režim, který musejí pacientky dodržovat po kyretáži, bývá velice podobný tomu po porodu. Po dobu dvou až tří týdnů by měly dodržovat zvýšenou hygienu, kdy by se měly vyhýbat koupání ve vaně, návštěvě bazénů, saun a podobně. Vhodná není ani přílišná fyzická zátěž.  Na místě je rovněž sexuální abstinence, a to po celou dobu rekonvalescence.

Pokud byla provedena revize dělohy po porodu (například odstranění placenty či jejích zbytků), je nutné poctivě dodržet celé šestinedělí. Co se týče menstruace, ta se obvykle dostaví do šesti týdnů po zákroku. Pracovní neschopnost obvykle trvá maximálně týden.

Těhotenství po kyretáži

Co se týče pokusů o početí po kyretáži, z biologického hlediska je otěhotnění možné ihned po první menstruaci, která se dostavuje během 4 až 6 týdnů po zákroku. Lékaři však doporučují počkat o něco déle.

Obvykle se uvádí doba dvou až tří měsíců, vždy je ale nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu ženy. Více než fyzická stránka věci mohou některé pacientky trápit spíše psychické problémy, a to zpravidla v případě interrupce.

 Pak je doba rekonvalescence velice individuální.

Komplikace spojené s kyretáží

Ačkoli se jedná o jednoduchý a velice častý zákrok, stejně jako u každé jiné operace i zde existují určitá rizika, a to jak ve spojení s anestezií, tak se samotným zákrokem.

Nejčastější komplikací kyretáže bývá poranění děložní stěny, které musí být okamžitě řešeno dalším laparoskopickým zákrokem, při kterém je prohlédnuta celá děložní dutina. Cílem tohoto vyšetření je vyloučit krvácení do břicha, které by ženu mohlo ohrozit na životě, přičemž případné proděravění musí být okamžitě ošetřeno sešitím.

Mnohem vzácnější ale také vážnější komplikací je pak Ashermanův syndrom, který způsobuje srůsty a jizvy v děloze. Bývá následkem poranění základní vrstvy děložní sliznice, jejímž úkolem je obnovování funkční vrstvy, která se odlučuje během menstruace. Srůsty, které následně vznikají způsobují potíže s početím, bývají také častou příčinou ženské neplodnosti.

Bezpečnější alternativou kyretáže je pak hysteroskopie, což je endoskopické vyšetření děložní dutiny, které je na rozdíl od výškrabu prováděno za pomocí optiky.

Pokud je výkon naplánován v rámci umělého přerušení těhotenství, je nutné si jeho podstoupení zvláště pečlivě rozmyslet. Některé ženy mohou po kyretáži trpět silnými negativními pocity, které se ve výjimečných případech překlenou až v psychickou poruchu. 

Zdroje: gynmeda.cz, maminka.cz, babyweb.cz

Kyretáž

fr. curette, od curer vyškrabovat, čistit

Jedná se o chirurgický výkon prováděný zpravidla v celkové anestezii, kdy se do dutiny děložní přes hrdlo děložní zavede kyreta (což je kovový nástroj zakončený kličkou) a provede se snesení (seškrábnutí) děložní sliznice.

Tento výkon se nejčastěji užívá při diagnostice a terapii silného menstruačního krvácení, nejasných nitroděložních nálezů (polyp, myom) a může být proveden také jako součást hysteroskopického zákroku pro vyčištění děložní dutiny. Odebraný materiál je zaslán k histologickému vyšetření.

Alternativou kyretáže je hysteroskopie, jejíž hlavní výhodou je optická kontrola, (tedy zákrok není prováděn „poslepu“). V minulosti se kyretáže hojně užívalo jakožto metody interrupční, což dnes nahrazuje bezpečnější vakuumaspirace, nebo metody medikametózní interupce.

Komplikace tohoto výkonu jsou díky pokrokům v medicíně zcela ojedinělé. Jsou spojeny s celkovou anestezií a dále pak s výkonem samotným – může dojít k proniknutí kyrety dutinou děložní, k silnému krvácení, operace může být znesnadněna nitroděložními srůsty, aj.

Nahradí hysteroskopie kyretáž?

Kyretáž byla v minulosti nejčastější gynekologickou operací. Příčinou byla její široká indikační variabilita od potratů až po krvácení po menopauze. I když dnes většina indikací pominula, a kyretáž nahradily nové metody, přesto se v určitých případech bez tzv. škrabky, nebo výškrabu, jak se jí lidově říká, neobejdeme.

Krvácení v menopauze, krvácení mimo pravidelný menstruační cyklus, nebo špinění (tzv. spotting), byly dříve indikace ke kyretáži. Dnes ji nahradila hysteroskopie. Její výhodou je optické zhodnocení dutiny děložní, přičemž můžeme lépe posoudit nepravidelnosti povrchu sliznice děložní.

Umožní také cílený odběr tkáně, která se zdá být podezřelá, a její odeslání na histologické vyšetření. V poslední době se prosazuje ambulantní hysteroskopie. Její nespornou výhodou je menší časová náročnost pro pacientku. Odpadá nutnost předoperačního vyšetření, zákrok je proveden během jedné návštěvy lékaře, v čase, který si zvolí pacientka.

Velkou výhodou je i to, že při ambulantní hysteroskopii nemusí být pacientka pod narkózou.

V rámci preventivních prohlídek a pravidelných utlrazvukových kontrol dělohy je dnes zachycena značná část nepravidelností sliznice děložní, které zůstávají klinicky němé. Zachytíme tak nepatřičný proces ještě v době, kdy pacientka nemá žádné potíže. I v těchto případech si našla své jednoznačné uplatnění hysteroskopie.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Děložního Čípku?

Může se jednat o případy zvýšené děložní sliznice (tzv. hyperplazie děložní sliznice) , která se vyskytuje například v období po menopauze, nebo o fokální léze jako jsou polyp či myom. Zde by hysteroskopie měla být dokonce metodou „první volby“. Taktéž nález tzv.

reziduí, čili zbytků po porodu (nebo potratu) se snáze řeší hysteroskopickou cestou.

Pak je tady ovšem případ, kdy kyretáž je jediná možná volba. Jedná se o případ silného krvácení. S takovýmto krvácením přicházejí často ženy v období kolem menopauzy, kdy jsou tělu vlastní hormony v disbalanci. Kyretáž zde hraje roli nejen diagnostickou – k určení příčiny krvácení, ale také terapeutickou – k zastavení krvácení.

Kyretáž se tedy užívá v medicíně i dnes. A i když frekvence jejího užívání je méně častá, rozhodně není metodou obsolentní.

Nepříjemnost zvaná kyretáž

Kyretáží nazýváme krátký výkon provedený v celkové anestezii, při kterém se pomocí nástroje kyrety vyčistí obsah dutiny děložní. Indikována je kyretáž v souvislosti s potratem, a to jak samovolným, tak zamlklým, po porodu a někdy také u žen netěhotných.

Samovolný potrat

Je provázen bolestmi a krvácením. Někdy dojde k tomu, že se děloha sama vyčistí krvácením a děložními stahy a zákrok není potřeba. Pokud se tak nestane, musí lékař přistoupit ke kyretáži.

Zamlklý potrat

To znamená, že plod v děloze odumře a přestane se vyvíjet. Zpočátku na sobě žena nemusí pozorovat žádné příznaky, často zamlklý potrat zjistí až lékař při ultrazvukovém vyšetření. Pokud je odumřelý plod v děloze delší dobu, obvykle se rozběhne samovolný potrat sám. V případě potvrzení diagnózy zamlklého těhotenství existují dvě možnosti jak postupovat.

První variantou je provedení kyretáže, i když žena nemá žádné příznaky. Druhou možností je vyčkat na krvácení a dát ženě šanci, zda se těhotenská tkáň sama neodloučí. Samozřejmě záleží také na tom, v jakém týdnu je ženě zamlklý potrat zjištěn. Čím starší těhotenství, tím je menší šance, že si příroda poradí sama.

V případě krátce trvajícího těhotenství je možné po dohodě s pacientkou zvolit konzervativní přístup, který může i nemusí dopadnout zdárně. Zde je jeden příběh, který dobře dopadl:

„Po třetím umělém oplodnění se vajíčko konečně uchytilo a já otěhotněla. Bohužel jsem se neradovala dlouho. Srdeční činnost byla slabá a nepravidelná a v sedmém týdnu zmizela úplně. Paní doktorka na reprodukční klinice mi dala doporučení na kyretáž.

Místo do nemocnice jsem se ale objednala ke své gynekoložce a informovala ji o svém stavu a nechuti jít na kyretáž. Nechtěla jsem do další, byť slabé narkózy po tak krátké době (odběr vajíček také probíhá při anestezii), mám raději, když jdou vědci přirozeně.

Shodou okolností byla moje gynekoložka nemocná, a tak mě přijala až za 14 dní. Chápala mě a vyšla mi vstříc. Objednala mě na kontrolní ultrazvuk za dva týdny a předepsala mi kapky, které obsahovaly hormon způsobující děložní stahy. Pokud by potrat neproběhl do měsíce, šla bych na kyretáž.

Potrat přišel ještě tu noc, několik hodin poté, co jsem si vzala kapky. Na následné kontrole byla děloha čistá. To, že jsem poslechla svůj instinkt, se vyplatilo.“

Kyretáž po porodu

Kyretáž se provádí v případě silného poporodního krvácení, po manuálním vybavení placenty z dělohy nebo při podezření na zadržený kus placenty v děloze (tzv. rezidua po porodu). Zadržené kousky placenty nemusí být zjištěny hned po porodu, někdy ženě nečiní žádné potíže a zjistí je až gynekolog na kontrole po šestinedělí.

Kyretáž u netěhotných žen

Kyretáž se provádí nejčastěji pro silnou prodlouženou menstruaci nebo pro jakékoli krvácení po přechodu. Z diagnostických důvodů bývá ke kyretáži připojena i tzv.

 hysteroskopie, při které je do dělohy zavedena kamera, kterou je možno dělohu prohlédnout zevnitř.

Kyretáž děložního hrdla volí lékař při nenormálních cytologických nálezech, aby si ozřejmil, jak vážné dysplastické změny jsou.

A co interrupce?

Interrupce znamená umělé přerušení těhotenství, které je sice prováděno odsátím, ale následně je téměř vždy doplněno kyretáží.

Rizika jsou stejná, takže následné problémy s otěhotněním nejsou pouhým klišé, jak si ženy často myslí.

I v době snadné dostupnosti antikoncepce není nežádoucí otěhotnění ničím vzácným a ženy stále žijí v domnění, že se jim nemůže nic stát a pak rozhodnutí litují…

Čtěte také:

Komplikace kyretáže

I malý výkon se může zkomplikovat. Každou kyretáž, která není akutní, je třeba dobře zvážit, zejména u žen, které se delší dobu snaží otěhotnět a kyretáže již prodělaly. V takových případech je na místě postupovat individuálně případ od případu.

Kromě komplikací spojených s anestezií je nejčastější komplikací kyretáže poranění děložní stěny. Pokud k němu dojde, musí být ihned provedena laparoskopie, při které je prohlédnuta děloha z břišní dutiny.

Cílem je vyloučit krvácení do břicha, které by ženu mohlo ohrozit na životě. Pokud je patrné, že okolí poraněné děložní stěny nekrvácí, je žena pouze sledována.

V opačném případě je krvácející místo ošetřeno sešitím.

Ashermanův syndrom je sice vzácnější komplikací kyretáže, o to však vážnější. Jde o srůsty v dutině děložní, které se vytvoří po kyretáži nebo zánětu dělohy.

Srůsty jsou spojené se sterilitou popřípadě komplikacemi s uhnízděním a vývojem placenty. Pokud je dutina srostlá celá, žena přestane menstruovat.

Ashermanův syndrom je diagnostikován na základě ultrazvuku a hysteroskopického nálezu a léčba nebývá jednoduchá.

Rekonvalescence po kyretáži

Rekonvalescence při nekomplikovaném průběhu kyretáže obvykle nebývá dlouhá. Zákrok vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci. Do pracovního procesu se žena může zapojit brzy, třeba i během několika dnů po výkonu. Po samovolném potratu, kdy žena může mít psychické problémy spojené se ztrátou dítěte, je délka rekonvalescence individuální.

Diskuze Revize dělohy

Velikost písma:

Holky tak už jsem po té revizi, vše proběhlo v pořádku a díky vám
jsem byla i klidná děkuju moc za podporu. Cítím se dobře,
hlavně, že je to už za mnou. Nebudu to vzdávat, snad se nám brzy zase
zadaří a bude to s lepším koncem Ještě jednou moc děkuju 

@bisonka Těžko
říct… Křeče můžou znamenat, že tam něco zůstalo a nebo infekci a
může to vést až k zánětu dělohy (dost velká komplikace). Malé bolesti
jsou normální (přecijen ti tam prostě ostrým nástrojem vyškrábli celou
sliznici…). Krvácení menší než při MS je normální a mělo by se
snižovat.

Když bude úplně v klidu, tak podle mě budeš pozorovat, že
krvácení je výrazně menší, než když klid dodržovat nebudeš. (tzn. po
nějaké námaze se ti to krvácení zhorší..) Důležité je nemít teplotu –
jakmile budeš mít teplotu, může to znamenat zánět.

Další dobrej
indikátor je, že to co z tebe teče by mělo být bez zápachu (samozřejmě
kromě pachu krve třebas), protože v opačném případě to může být
nějaká infekce.
A neměla bys cítit tlak na spodek, to mi řikala doktorka, nevim proč.

Jinak ten typ bolesti mi taky přišel stejný jako při roztahování
dělohy (ona ta děloha pracuje a stahuje se), ale mně to bolelo spíš málo.
Taky záleží na člověku, každý má jiný práh bolesti.

Být tebou, tak bych zkusila doopravdy odpočívat (jeden den třeba ležet)
a pokud krvácení bude ustávat a bolest se zmenší, tak bych neplašila.
Pokud to nepomůže nebo budeš mít teplotu, tak bych šla k doktorovi. Raděj
zbytečně než pozdě…v tomhle případě to platí dvojnásob.

mapag Děkuji moc za podrobnou odpověď, večer jsem se už
bohužel nedostala k odepsání.
Večer a v noci jsem začala o dost víc krvácet a břicho bolelo častěji a
častěji, pak už skoro neustále. Tak jsem se ráno raději vypravila do
Motola a prý je snad vše ok.

Mě to nejdřív dost vyděsilo, protože mě
doktora při propouštění vůbec neupozornila na to, že by krvácení mohlo
ještě přijít, naopak říkala – už nekrvácíte, tak to už by mělo být
ok, kdyby se to rozjelo, přijďte. Ale ten doktor ráno mi řekl, že se
krvácení může zhoršit právě 4. až 6.

 den po revizi a většinou je
všechno v pořádku. V děloze ještě viděl nějaký zbytky krve, ale snad
to prý odkrvácí samo, dostala jsem na to ještě injekci a pokud by to do
konce týden nebylo dobré, tak mam přijít. A ještě mi vzal krev na
zjištění zánětu a hcg.

Jo a bolest opravdu z důvodu zatahování
dělohy.

@bisonka Super, tak
držím palce ať jsi brzy OK 

Dobrý den,
i já bych se chtěla svěřit se svou zkušeností. V 8.týdnu jsem šla na
svojí první návštěvu do poradny na gynekologii. Místo těhotenské
průkazu jsem však dostala smutnou zprávu…,,Miminko se nevyvíjí tak jak by
mělo“ znělo od paní doktorky. ,,Za týden přijďte na kontrolu a uvidíme“.

Bohužel ještě ten den jsem začla špinit a později i krvácet.
O 2 později kdy krvácení bylo čím dál tím silnější jsem začla mít
i bolesti v podbříšku. Ještě večer jsme jeli na ambulanci a v noci
prodělala revizi dělohy. Těhotenství bylo plánované a na miminko jsme se
s manželem nesmírně těšili.

Takže nemusím asi psát jak takhle událost
semnou zatřásla. Bolí to a nikdy se takhle rána nezahojí. Ale musím říct
že mi ,,pomohlo“ a dodalo sílu si přečíst příspěvky od žen, které si
tímto prošli. Přeji všem ať každý příběh, který nezačal hezky,
skončí jednou happy endem. Snad i ten můj.

Ahoj všem, tak dnes jsem od svého dr taky zjistila, že mimi nemá
srdíčko a nevyvýjí se. Zítra musím ještě na utz a budeme se domlouvat na
revizi. už mám doma skoro 2letýho prcka tak musím být silná. Jen doufám,
že to proběhne v pořádku a budeme se moct brzo snažit znovu.

Zajímavé:  Léky Na Prostatu Heureka?

@cleaaa píše:
Ahoj všem, tak dnes jsem od svého dr taky zjistila, že mimi nemá srdíčko a
nevyvýjí se. Zítra musím ještě na utz a budeme se domlouvat na revizi. už
mám doma skoro 2letýho prcka tak musím být silná. Jen doufám, že to
proběhne v pořádku a budeme se moct brzo snažit znovu.

Cleooo,
jak to dopadlo, byla jsi na té revizi? Snad je možné dát ještě miminku
šanci? Já bych s tím tak nespěchala, třeba jen špatně odhadli stáří
plodu. Srdíčko se může objevit později…

@MartinaIrena
ahoj, jj byla jsem na revizi před týdnem. Miminko bylo o dost mladší
nevyvýjelo se a hlavně srdíčko už bylo a najednou přestalo být. Takže
tak, a v noci před revizí se rozjel už i samovolný potrat. Byla to noc
plná příšerné bolesti.

Tak to mě opravdu mrzí. Hlavně, aby ses teď dala do pořádku a mohla
začít zkoušet dál.
Já ze své zkušenosti mám pozitivní výsledky s cvičením jogy nebo cviky
podle Mojžíšové (tento typ cvičení dá do správné polohy dělohu),
baštím kys.

listovou a těhu vitamíny přestala jsem pít kafe, jíst uzeniny
a veškeré sladkosti a světe div se, otěhotněla jsem hned dva měsíce po
sobě. Sice to první skončilo SP, ale šance se výrazně zvýšily! Myslím,
že zdravý životní styl JE DŮLEŽITÝ.

A to píšu i pro ostatní maminky, moc Vám VŠEM přeju, abyste se dočkaly
krásných zdravých dětí.

Zdravím děvčata. Přidala jsem se s dovolením k Vám. Dnes je to
20 dní co jsem podstoupila revizi dělohy, jelikož kulihráškovi přestalo
ve 12tt bít srdíčko Byl to pro mne zatím asi nejhorší den v mém
životě. Když mi to pani doktorka oznámila, měla jsem problém to vůbec
oznámit příteli. Jenom jsem brečela, brečela i v nemocnici – asi byla
chyba, že jsem si k prckovi udělala tak brzo velký pouto. Dnes už se
cítím dobře jak zdravotně, tak i psychicky. S přítelem jsme si řekli,
že nebudeme brečet. Tím by to pro nás bylo jenom horší. A tak se
snažíme na to nemyslet, ale myslet jen na to hezké. Teď ještě mám 6-ti
nedělí. Počkáme až se dostaví červená potvora a pak se chceme hned
pokusit o mimi:) Někteří nám říkají, že jsme blázni.. ale my si
myslíme, že když tělo bude připraveno tak to půjde, když ne tak
nepůjde 

Otázka: když vás gynekolog poslal do nemocnice na revizi, dělali Vám tam
kontrolní UTZ aby se ujistili, že miminko opravdu nežije??? Mě dělali pouze
kontrolu a UTZ NE!!! A až teď když jsem schopná o tom přemýšlet a
mluvit mě to docela překvapilo, protože co když žilo a oni ho zabili?!?

Ahoj CrazyDuck85. Velice s tebou soucitím a moc mě mrzí co tě potkalo.
I já jsem si tím prošla, příští týden mi končí šestinedělí. Líbí
se mi tvůj přístup i to že nepřestáváš bojovat. Držím palečky ať to
vyjde!!

Jinak co se týče v nemocnici, mě udělali také pouze kontrolu. Ale
bohužel jsem už hodně krvácela a tak to pak šlo ráz na ráz.

Teď už snad bude vše zase dobré. 1.8. nastupuji zpátky do práce, tak
jsem zvědavá.. jak dlouho tam budu 

@CrazyDuck85 hlavně
nemysli co kdyby. Ve 12tt má miminko skoro 6cm takže kdyby bylo vše ok tak
Tě doktorka nikam neposílá a srdeční akci by viděla hned. já už v 8tt
krásně poznala jak tluče srdíčko. začněte se snažit hned jak se na to
budete cítit, pokud tělo nebude připravené tak miminko nepřijme.

Kyretáž dělohy – revize dělohy, kyretáž a pracovní neschopnost, zamlklý potrat. MUDr. Veronika Ťápalová

Ve zkratce pro tatínky

1. Co je kyretáž?

Revize dutiny děložní neboli kyretáž je operační zákrok, který spočívá ve vybavení obsahu dutiny děložní. Obsahem se rozumí zbytky placentární tkáně po porodu či po potratu, zamlklé nevyvíjející se těhotenství, zbytky plodového vejce po nekompletním potratu. Nástrojem, k tomu užívaným, je kyreta (od toho název kyretáž, lidově výškrab) ve tvaru lžičky.

2. Kdy je nutné revizi dutiny děložní provést?

a) Rezidua (= zbytky placentární tkáně) po porodu

Rezidua po porodu lze zjistit pomocí zobrazení ultrazvukem. Mohou být zjištěna ihned po porodu, a to většinou v případě silného krvácení z důvodu nemožnosti dostatečného zavinutí dělohy, nebo s odstupem i několika dní či týdnů v případě neustávajícího krvácení.

b) Zamlklý potrat (= missed abortion)

Zamlklý potrat (missed abortion) označuje stav, kdy plod odumře, ale není z dělohy vypuzen. Žena tedy okamžitě nepozná, že potratila. Pokud k zamlklému potratu dojde ve velmi časné fázi těhotenství, nemusí žena ani vědět, že byla těhotná.

Příznakem zamlklého potratu může být náhlé krvácení či bolest v podbřišku. Odumření plodu je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením, určitou výpovědní hodnotu má také sledování hladiny hCG (těhotenského hormonu).

Ve většině případů je odstranění odumřelého plodu nezbytné.

Jedná se o stav, kdy se plodové vejce začne samo potrácet, ale není vypuzeno celé. Dochází k bolestem podbřišku a silnému krvácení, které se zastaví až po provedení revize dělohy a odstranění zbytků plodového vejce z dutiny děložní.

3. Jaký je režim před výkonem?

Minimálně 6 hodin před operací nemůžete přijímat tekutiny, stravu a kouřit.

O anestezii vás bude informovat lékař anesteziolog, který vám může předepsat podání různých tlumících a zklidňujících léků v rámci předoperační přípravy. Můžou ale nastat situace, kdy je provedení revize akutní, např.

při silném krvácení v rámci neúplného potratu či silném krvácení po porodu. V takovém případě lékař nebere ohled na to, kdy jste naposledy jedla či pila.

4. Jak se kyretáž dělohy provádí?

Kyretáž se provádí v celkové narkóze. Přístup k dutině děložní je přes pochvu. Po přeměření délky dutiny děložní a eventuelním rozšíření (dilataci) kanálu děložního čípku (děložního hrdla) je obsah dutiny děložní vybaven kyretou.

Doba trvání při nekomplikovaném zákroku je krátká (většinou do 15 minut). Doba hospitalizace činí asi 1-2 dny, ale závisí samozřejmě na zdravotním stavu pacientky a důvodu, z jakého byla kyretáž provedena.

Operace umožní mikroskopické vyšetření získané tkáně.

Nejméně 14 dní po výkonu by pacientka měla dodržovat pohlavní abstinenci a zvýšenou hygienu zevních rodidel. V případě revize dělohy po porodu, z důvodu zadržení zbytků placenty, by pacientka měla dodržovat pohlavní abstinenci po dobu celého šestinedělí.

6. Krvácení a menstruace po kyretáži

Slabé krvácení (špinění) po revizi dělohy ustává do týdne. První menstruace po kyretáži se dostaví za 4 – 6 týdnů. U kyretáže po porodu může odchod očistků trvat několik týdnů.

7. Možné komplikace kyretáže

U žádné pacientky nelze zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jsou díky pokroku v medicíně ojedinělé a naštěstí jsou ve velké většině případů dobře rozpoznatelné a řešitelné. Během revize může dojít:

  • k silnému krvácení s nutností výkon opakovat, podat léky na zástavu krvácení či v krajním případě podat event krevní převod.
  • k poranění stěny děložní s následným krvácením, které je nutné operačně ošetřit nejčastěji laparoskopicky.
  • výjimečně, zejména při komplikovaném výkonu (obezita, srůsty, anatomické odchylky), může dojít k neúmyslnému poranění okolních orgánů (močový měchýř, močová roura, močovody, tlusté a tenké střevo, nervy); tato poranění mohou vést k rozšíření původního operačního výkonu nebo i k opakované operaci.

8. Alternativní metoda kyretáže

V současné době není známa žádná jiná alternativa zákroku. Při ponechání obsahu v dutině děložní je velké riziko silného krvácení a vzniku infekce rodidel a možné následné neplodnosti. Jakákoliv injekce či hormonální tablety nemohou vyloučit vznik těchto vážných komplikací.

9. Kyretáž a pracovní neschopnost

Délka pracovní neschopnosti záleží na povaze povolání, které žena vykonává, a také na tom, jak se sama cítí. Obecně bývá maximálně týden po výkonu.

10. Těhotenství po kyretáži: Kdy je možné a bezpečné po kyretáži otěhotnět?

Další těhotenství se doporučuje cca po 2 až 3 měsících, ale opět je nutno přihlížet ke každé ženě individuálně dle jejího zdravotního stavu a případných komplikací po výkonu.

11. Vaše dotazy

Menstruace po kyretáži, těhotenství po kyretáži

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně těhotenství po kyretáži.  4. 6. 2014 jsem prodělala kyretáž v 9 týdnu těhotenství po potratu (nebyla srdeční činnost).

Ten den a den poté jsem byla v pořádku, pak však cca 7 dnů nastaly bolesti a vycházely ze mě velké kusy sraženin. Paní doktorka mi bez vyšetření po telefonu řekla, že mám infekci a nasadila na 5 dnů antibiotika. Tento problém skončil cca 13. 6.

2014, od té doby jsem nekrvácela a ani neměla bolesti. Po zákroku jsem začala užívat Chlorelu. 8. 7. 2014 se dostavila MS. Četla jsem nespočet názorů na to, kdy je vhodné znovu se pokoušet o miminko. Doktoři každý též tvrdil něco jiného.

Někdo říká po první MS po šestinedělí, dále tři měsíce minimálně, …. půl roku…. Chtěla bych se zeptat na Váš názor. Moc děkuji za odpověď. 

Odpověď: Dobrý den, obecně se může po kyretáži menstruace opozdit, ale většinou se dostaví do šesti týdnů po zákroku. Je dobré se o další těhotenství pokoušet cca za 3 měsíce, delší doba není nutná. Tato doba je dostatečná k tomu, aby se děloha zregenerovala. MUDr. Veronika Ťápalová

Zajímavé:  Jak Dlouho Trvají Abstinenční Příznaky?

Kdy je vhodné po kyretáži opět otěhotnět?

Měla bych na vás velikou prosbu, prodělala jsem včera operační výkon a potřebuji ho lidsky s někým probrat, své lékařce vůbec nerozumím a hlavně mi přijde, že ani nemá moc snahu se mnou cokoliv probírat.

Mám pětiletého letého chlapečka, s mužem jsme se rozhodli, že je čas na další miminko. Po cca půlročním snažení jsem otěhotněla, bohužel se v 8. týdnu těhotenství zjistilo, že se jedná o zamlklé těhotenství.

Následující den po zjištění jsem nastoupila na zákrok, po zákroku mi byla vystavena lékařská zpráva, kterou vám opíši a prosím o jedno: mohli byste mi lidsky/laicky napsat, o co v té zprávě jde? Zda se mohu za nějaké cca 3-4 měsíce opět snažit otěhotnět? Moc prosím o radu.

Opis zprávy: 

Operač. výkon: REVIZE PO SPONT.AB; Missed AB in grav. hebd. 8+5tý

Operační diagnózy: O021 Zamlklý (nevypuzený) potrat; 

Operační protokol: V celkové anestezii po dezinfekci zevních rodidel, zastaven čípek v zrcadlech, AM kleštěmi zachycen u č. 11 a 1.; D v AVF, sonda 9,5 cm, dilatace do HG 9, následně revize dutiny děložní tupou kyretou, materiál ad hist. vyš.; Poté aspirace obsahu dutiny děložní aspirační kanylou 8.; Výkon bez komplikací. Aplikována uterotonika i.v. -MEN 1 amp. + Oxytocin 5j i.v.

Zajímá mě hlavně, zda mohu být klidná a mohu po čase opět zkusit otěhotnět. Je mi 34 let a myslím, že je na čase mít druhé děťátko…. Moc Vám děkuji.

Odpověď: Dobrý den, lékařská zpráva potvrzuje to, co jste psala výše. Jednalo se o zamlklé těhotenství (tzn. plod se přestane vyvíjet, na ultrazvuku není srdeční akce plodu). Tato diagnóza se řeší evakuací dutiny děložní (kyretou, aspirační kanylou nebo jejich kombinací).

Po zákroku se doporučuje nechat proběhnout alespoň 2 menstruační cykly, aby sliznice pravidelně dorostla a děloha se „vzpamatovala“ (řečeno laicky). Poté se můžete pokusit o další těhotenství. Zamlklé těhotenství vzniká často náhodně (důvodem může být vrozená vada plodu, infekce…).

Takže s největší pravděpodobností by mělo probíhat další těhotenství v pořádku. MUDr. Veronika Ťápalová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Před měsícem a půl jsem podstoupila revizi dělohy (zamlklé těhotenství, prázdný gestační váček). Pár dní po zákroku jsem mírně krvácela.

10 dní jsem pak měla klid, po 14 dnech kontrola u gynekologa dopadla dobře, dle ultrazvuku v dutině nic nebylo. Nyní opět týden špiním.

Je normální, že nyní opět špiním, když dle ultrazvuku bylo vše ok? Znamená to, že se děloha stále nějakým způsobem čistí a třeba se ještě úplně nezavinula? Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, to, co popisujete, je pravděpodobně již normální menstruace po revizi. Časově to odpovídá.

Kyretáž dělohy znamená odstranění zbytků v děloze po porodu, potratu, zamlklém těhotenství. Kyretáž proto, že se vybavení obsahu provádí kyretou, tvarem podobnou lžičce.

Jedná se o výkon s anestezií, proto je potřeba dodržet určitý režim – 6 hodin před ním nejíst, nepít a nekouřit.

Hospitalizace po výkonu je 1-2 dny, špinění až krvácení ustává do týdne, bez sexu je vhodné vydržet cca 14 dní, u revize po porodu celé šestinedělí, první menstruace se dostaví za 4-6 týdnů a těhotenství je vhodné nejdříve za 2-3 měsíce. JM

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová

Diskuze » Poradna »

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Gynekologie

Dobrý den, můj dotaz se mi zdá trochu trapný, nicméně mně trápí a ráda bych znala názor. Chtěla bych se zeptat, jak má na pomak rukou vypadat vagina, vstup do pochvy? Když si sáhnu mezi stydké pysky, tak tam jsou takové jakoby bulky… ale nebolí. Má to tam být? Děkuji.

Vážená slečno, Váš dotaz není vůbec trapný. Nicméně přeceňujete možnosti internetu. To co si přejete je zcela jednoduché v ordinaci gynekologa při vyšetření.Takže se obraťte na svého gynekologa či gynekoložku.

Krásný dobrý den, pane doktore. Před asi 14 dny jsem dobrala antibiotika Duomox 750. Neužívám HA, manstruace měla přijít již před 10 dny. Dělala jsem si celkem 4 těhotenské testy (asi po 2 dnech) a vždy vyšly jasně pozitivní. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda antibiotika, která jsem z důvodu nemoci užívala, nemohou způsobit falešně pozitivní výsledek testu. Děkuji moc za odpověď.

Ne, Duomox výsledek testu neovlivní. Jak už psal mnohokrát: těhotenské testy z moči jsou jen orientační. Definitivní určení, zda je žena těhotná či nikoliv přísluší gynekologovi.

Dobrý den,jsem v 30 týdnu a mám bolesti v podbříšku.Bolesti jsou někdy velké.Klesá mě i bříško.Před týdnem jsem byla na kontrole u lékaře a ten řekl že je vše v pořádku.Je to mé druhé těhotenství.První dítě jsem přenášela.Je možné že bych porodila dříve?Děkuji za odpověd

Předčasný porod není nikdy vyloučeno, dokud gravidita nedospěje do 36. týdnu trvání. Ovšem na základě toho, co jste napsala, nelze vůbec řící, že by u Vás měl nastat předčasný porod. P Pokud máte pochybnost, nechte se zkontrolovat přístrojem zvaným kardiotokograf.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je normální,když 11 den po biopsii čípku stále špiním?

ano, není to neobvyklé.

Dobry den, pred pul rokem se mi v pochve objevily vyrustky (cca 10malych a dva velke) trosku pripominajici bradavicky. Lekarka provedla ster z del.

cipku, vysledek mi neoznamila a predbezne urcila ze se jedna o pohlavne prenosne bradvice (podotykam ze toto je nesmysl, za cely zivot jsem mela pouze jednoho sex. partnera).

Nyni jsou vyrustky pomerne citlive na dotek, cini mi to potize pri styku (paleni, bolest) a ten jeden velky vyrustek uz narostl do cca velikosti prstu, je „prilepen“ na predni strane pochvy po cele delce. Ke vsemu jsem v 14 tt. Prosim o radu, dekuji Anna

Pravděpodobně dle popisu by se mohlo jednat o kondylomata accuminata. Lze je odstranit roztokem podophylinu anebo při větší velikosti v celkové anestesii ostře exkochleační lžičkou. Ovšem vzhledem k těhotenství možná bude zvolen vyčkávací postup. Je ale s podivem, že problém nebyl řešen dříve- před těhotenstvím nebo když byly menší velikosti.

Dobrý den,v 10 tt mi bylo ukončeno těhotenství z důvodu nepřítomnosti plodu – anembryomola.Podstoupila jsem revizi dělohy ale po 5 dnech jsem musela zákrok podstoupit znovu,naměřená vysoká děl.sliznice 14mm + dutinky.

Chci se zeptat,jestli můžou tyto zákroky,když byly ještě 2x za sebou nějak negativně ovlivnit další těhotenství nebo již pokus o něj.V nemocnici mi bylo řečeno počkat s dalším těhotenstvím tak 3-4 měsíce, ale vím,že názory lékařů jsou různé.

Mám jen strach,aby se nám to podařilo a abychom to nemusely s partnerem znovu prožívat.Miminko si moc přejeme.Předem moc děkuji za odpověď.

Ne, uvedené zákroky neovlivní další budoucí těhotenství a také anembryomola se neopakuje, je totiž velice velmi vzácná. Je však velmi vhodné počkat s dalším těhotenství do řádného zhojení a regenerace vnitřních ženských pohlavních orgánů. Dokonce bych doporučil půl roku.

Vážený pane doktore, jsem ve 24.týdnu mého prvního těhotenství (zatím bezproblémového). Už jsem cítila docela intenzivně pohyby plodu. Vždy několikrát za den.

Nyní už asi třetí den skoro nic necítím, občas možná malý záchvěv v břiše, ale kdoví o co se jedná. Mám strach, že s děťátkem není něco v pořádku.

Myslíte, že je namístě, navštívit lékaře, nebo zbytečně panikařím? Moc děkuji za odpověď.

Pro svůj klid navštivte svého gynekologa a ten ultrazvukovým vyšetřením ověří vitalitu plod- tedy pohyby plodu a hlavně akci srdeční.

Vážený pane doktore, ráda bych se vás zeptala na problém mé dcery (20 let). Již 4x po sobě měla menstruaci již po 12-15 dnech. Krvácení probíhá normálně jako při běžné menstruaci. V červnu 2006 vysadila pro bolesti hlavy antikoncepci /Minerva/. Menstruaci ovšem dostala až za 2 měsíce po vysazení antikoncepce a to ještě pomocí Agolutinu. Po té se situace opakovala.

Menses přicházel samovolně, ale vždy se zpožděním. Zhruba od února tohoto roku má ale menstruaci po 12-15 dnech. Ráda bych se zeptala, jestli příčinou můžou být rozhozené hormony, anebo čím by to mohlo být zapříčiněno? Antikoncepci užívala asi 3 roky. Koncem dubna přijede domů ze studií a hned půjde k lékaři, ale já bych vás prosila o odpověď, protože na to pořád musím myslet.

Děkuji předem. I.

Pokud je gynekologický nález v normálu, pak jde nejčastěji o projev nepravidelnosti hladin „ženských“ hormonů. Což je ovšem většinou lehce opravidetelné či korigovatelné. Buď cyklickým užíváním gestagenů ( 10 dnů v měsíci kupříkladu Provera tbl) nebo hormonálnch antikoncepčních tablet.

Dobrý den, mám prosbu. Jsem 26.tt, děložní čípek se zkracuje -délka 31mm, CS 3. Dodržuji klidový režim. Je šance donosit miminko do 36.tt. Mám druhé rizikové těhotenství. Děkuji za pozitivní odpověď

Ano, šance je a veliká. A zvýšíte ji důsledným dodržováním klidového režimu a užíváním léků.

Dobry odpoledne,uz jsem Vam psala,ze jsem podstoupila revizi delohy pred 3 tydnema v 11tt. Mam bolesti v podbrisku a prsa mi tez pobolivaji jako pred revizi.Na kontrolu jdu v ut.

V pripade by se zjistilo,ze deloha neni cista a)musela bych co nejdriv podstoupit revizi?b) opet musim dodrzovat sestinedeli a o mesic odalit snahu o otehotneni?c)Kdy by se mela dostavit prvni menzes po druhem zakroku?Dekuji predem za odpoved.

Ad a/ ano, opakovaná revize dutiny děložní by byla nutná ad b/ ano a další otěhotnění je vhodé po půl ročním odkladu- minimálně 3 měsíčním- to už jsme ale probírali ad c/ za 4 až 6 týdnů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector