Riziko potratu – Vše o zdraví

Riziko potratu - Vše o zdraví

Zamlklé těhotenství je situace, která dokáže rozhodit nejednu budoucí maminku.

Ačkoli během něj dochází k odumření plodu, tělo jej následně nevyloučí, a tak se u dotyčné i nadále vyskytují těhotenské příznaky.

Že se plod nevyvíjí, zpravidla odhalí až lékař, který pacientce následně provede revizi dělohy. Dobrou zprávou je, že i přes nepříjemnou zkušenost se většině žen podaří znovu otěhotnět.

Ne nadarmo lékaři doporučují počkat s oznámením těhotenství svému okolí až do 12. týdne.

Do této doby totiž hrozí zvýšené riziko samovolného potratu, kterým podle statistik končí až třetina všech gravidit. Nejedná se přitom o nic výjimečného.

Potrat lékaři zpravidla považují za přirozený jev, pomocí kterého se příroda zbavuje geneticky chybných zárodků a snižuje tak riziko narození jedinců s vývojovou vadou.

Ale zatímco v případě samovolného potratu, zárodek z těla spontánně odchází a nemá vliv na další případná těhotenství, trochu jiná situace nastává u takzvaného zamlklého těhotenství.

O něm mluvíme v momentě, kdy embryo v raném stádiu odumře nebo se přestane vyvíjet, ale zároveň nedojte k jeho vyloučení ven z těla. Spolu s ním zůstává uvnitř dělohy také placenta a tělo jako takové stále pokračuje v produkci hormonů, díky čemuž si ženy mohou stále připadat těhotné.

Informace o prodělaném potratu tedy bývá pro nastávající maminku zpravidla velký šok.

Zamlklý potrat, jak se problematice také říká, tak pravděpodobně zjistí až lékař při pravidelné kontrole. Neodhalená může tato situace zůstat až po dobu týdnů.

Kromě ultrazvuku může odborníkovi napovědět také hladina těhotenského hormonu, která sice neklesá, ale zůstává stejná. Zejména v počátku těhotenství přitom rychle roste.

Do kdy hrozí zamlklé těhotenství, se přesně určit nedá, obecně se za nejvíce rizikový označuje první trimestr, kdy je riziko samovolného ukončení těhotenství nejvyšší.

Jaké má zamlklé těhotenství příčiny?

I přes vyspělou technologii, kterou mají v dnešní době lékaři k dispozici, není zatím zcela jasné, co je příčinou zamlklého těhotenství. Nelze tedy určit ani pravděpodobnost zamlklého těhotenství. Podle odborníků mu navíc nelze ani zabránit. Výčitky ohledně toho, co žena mohla udělat jinak, tedy rozhodně nejsou na místě.

Řada odborníků se nicméně shoduje na tom, že zhruba k polovině samovolných potratů dochází kvůli tomu, že má embryo nesprávný počet chromozomů. Někdy může být zamlklý potrat způsobený problémy s dělohou.

Ve správné implantaci pak může embryu zabránit také špatné srážení krve, anebo může být chyba na straně vajíčka, kdy se sice vytvořil gestační váček, ale žádné embryo se v něm dále nevyvíjelo, ačkoli těhotenský test ukazoval něco jiného.

V každém případě je důležité nepropadat panice a nesvalovat vinu na sebe ani partnera. Zamlklé těhotenství je problém, který může potkat zcela každého, nedá se předvídat a není možné mu předem zabránit. Nemá cenu se tím stresovat a přemýšlet nad tím, co člověk udělal špatně.

I přes nepříjemnou zkušenost, kterou tato situace do života postiženému páru přinese, obvykle neznamená, že některého z dvojice trápí nějaký zdravotní problém.

Valné většině párů, které si touto zkušeností prošly, se následně podaří úspěšně otěhotnět a dítě donosit. Podezřelé to začíná být až v případě, kdy ženu potká opakované zamlklé těhotenství.

Pak už je na místě možnou příčinu hledat. Podle některých zdrojů může mít vliv například:

  • chromozomová vada plodu,
  • vážná virová či bakteriální infekce,
  • neléčená cukrovka matky,
  • vážné problémy se štítnou žlázou,
  • některé léky,
  • porucha spermií partnera,
  • hormonální poruchy,
  • nedostatek živin a vitamínů,
  • poruchy imunitního systému,
  • ionizační záření.

Příznaky zamlklého těhotenství

Jak poznat zamlklé těhotenství? Na rozdíl od běžného spontánního potratu, který vždy doprovází krvácení a bolest břicha, zamlklý potrat probíhá zpravidla bez povšimnutí. Někdy se může objevit špinění, výtok anebo bolesti v podbřišku, obvykle však obtíže odhalí až lékař během ultrazvukového vyšetření.

Kromě toho, že lékař nezaznamená srdeční činnost plodu, si může všimnout také toho, že jeho velikost neodpovídá délce těhotenství nebo že se v děloze nachází pouze plodové obaly.

A jak už zaznělo výše, vymykat se může i hladina hCG hormonu, která zejména v raném stádiu těhotenství nebude růst tak, jak je typické, ale bude stagnovat.

Nejčastěji je zamlklé těhotenství diagnostikováno ultrazvukem do 20. týdne.

Revize dělohy po zamlklém těhotenství

Po prodělaném zamlklém potratu je zpravidla nutné podstoupit revizi dělohy, která se provádí formou kyretáže neboli výškrabu. Během tohoto zákroku, který se zpravidla provádí v celkové anestezii, je do dělohy zavedena kyreta, tedy speciální operativní nástroj ve tvaru lžíce, kterým lékař seškrabuje děložní sliznici, čímž odstraňuje i odumřelý plod.

Před kyretáží je vždy nutné podstoupit běžné předoperační vyšetření a v den operace přijít na lačno. Samotný zákrok pak trvá zhruba 15 minut.

Ženě je nejprve provedena dezinfekce zevních rodidel a následně dochází k roztažení děložního hrdla a použití kyrety.

Po výkonu, který je obvykle prováděn ambulantně, je pacientka poslána domů do několika hodin v závislosti na jejím aktuálním stavu. Ideálně by měla zdravotnické zařízení opouštět vždy v doprovodu.

Po kyretáži je zapotřebí dodržovat režim, který je velice podobný tomu po porodu. První dva až tři týdny je nutné klást důraz na zvýšenou hygienu. Pacientka by se po celou dobu rekonvalescence měla vyhýbat například:

  • koupání ve vaně,
  • návštěvě bazénů,
  • návštěvě saun,
  • zvýšené fyzické aktivitě,
  • sexuální aktivitě.

Komplikace spojené s kyretáží

Jak už to tak v případě operačních zákroků bývá, pojí se s určitými riziky, která souvisí jak se samotným zákrokem, tak s anestezií.

Největší komplikací v případě kyretáže bývá poranění děložní stěny. To musí být řešeno dalším neodkladným laparoskopickým zákrokem, při kterém je prohlédnuta celá děložní dutina.

Cílem tohoto vyšetření je vyloučení krvácení do břicha, které by ženu mohlo ohrozit na životě.

Mnohem vzácnější, ale zato nebezpečnější komplikací je Ashermanův syndrom, který způsobuje srůsty a jizvy v děloze. Bývá následkem poranění základní vrstvy děložní sliznice, jejímž úkolem je obnovování funkční vrstvy odlučující se během menstruace. Tyto srůsty bývají velmi častou příčinou neplodnosti.

Zamlklé těhotenství bez revize

V některých případech není revize dělohy nutná a pacientka může na základě doporučení lékaře užívat léky, které obsahují léčivou látku misoprostol.

Ta navozuje kontrakce hladkých svalů dělohy a usnadňuje otevření děložního hrdla, díky čemuž dojde k vypuzení děložního obsahu formou krvácení. Následně je nutné dělohu zkontrolovat pomocí ultrazvuku.

V případě, že tato metoda nebude stoprocentně účinná, tedy pokud nedojde k naprostému vyloučení veškerého obsahu, přistupuje lékař k revizi.

Otěhotnění po zamlklém těhotenství

V první řadě je nutné říct, že prodělání jednoho zamlklého těhotenství nezvyšuje do budoucna pravděpodobnost samovolného potratu. I když se jedná o velice těžkou životní situaci, zejména pak v případě párů, které potomka plánovali a na jeho příchod se těšili, je třeba se nevzdávat a pokusit se o otěhotnění znovu.

Do jiného stavu můžete teoreticky přijít již po první menstruaci, která se po revizi dostaví, lékaři ale většinou doporučují počkat alespoň tři měsíce. Vždy je samozřejmě nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu ženy, a to nejen k tomu fyzickému.

Mnohem častěji totiž představuje problém spíše psychická zátěž, proto je doba rekonvalescence velice individuální. Do dalšího těhotenství se proto příliš ukvapeně nehrňte a raději si dopřejte tolik času, kolik jen potřebujete.

Nezapomeňte své pocity sdílet se svým partnerem a blízkými, kteří vám od nepříjemností mohou alespoň částečně ulevit. V případě zhoršujících se psychických obtíží se nebojte vyhledat pomoc psychologa.

Zdroj: zena.aktualne.cz, novinky.cz, rehabilitace.info

Jak strava ženy ovlivňuje těhotenství a zdraví dítěte

Jídelníček těhotné ženy by měl být co nejpestřejší. Foto: Profimedia.cz

„Nemusí jíst za dva, ale spíš dvakrát zdravěji,“ řekla odbornice. „Samozřejmě že by měla zvládnout o něco více jídla než běžně, ale ne o moc. Zhruba o 1100 kJ denně. To je přibližně 1 houska a 5 dkg šunky. Nebo dalamánek a 150 g jogurtu s 3,5 % tuku.“

Pokud je zdravá, může během těhotenství přibrat 11,5–12 kg, 14 kg je už strop. Další kila navíc představují obvykle problém při jejich shazování. Obézní pacientky by měly přibrat jen 4–7 kilo, naopak ženy podvyživené se mohou dostat až na 18 kg.

Váhu ženy v těhotenských poradnách pečlivě sledují. Pokud je nízká nebo příliš vysoká, představuje to riziko. Například obézním pacientkám hrozí častěji těhotenská cukrovka, ale i diabetes 2. typu.

Navíc děti, které byly v prenatálním věku vystaveny příliš vysoké hladině krevního cukru, ohrožují v dospělosti daleko častěji nejen nadbytečná kila a cukrovka, ale i vysoký krevní tlak.

V každém případě je rozumné, když si žena ještě předtím, než otěhotní, zapisuje po určitou dobu to, co jí. Navíc si zkonzumované potraviny i zváží. Získá tak daleko přesnější představu o tom, co jí. A také kolik toho je.

Pomocí kalorických tabulek (www.kaloricketabulky.cz) si pak snadno spočítá energetickou hodnotu jídla. A svůj jídelníček může konzultovat i s nutriční terapeutkou. To bývá velice přínosné. „Je přitom důležité, aby to udělala právě v době, kdy ještě není těhotná,“ říká doktorka Hlavatá.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

„Bude tak daleko přístupnější racionálním změnám, ale i tomu, aby je opravdu uskutečnila. Později se už vznáší na obláčku těhotenství a emoce v tomto období mohou hrát příliš velkou roli. Navíc tato doba není ideální pro velké změny.“

S pomocí nutriční terapeutky může žena odhalit chyby, kterých se dopouští.

Naučí se, jaká jídla jsou největší kalorické bomby, ve kterých potravinách bývá hodně skrytých cukrů i tuků, a zjistí spoustu dalších užitečných věcí.

V tu dobu si může nechat udělat i rozbory, které zjistí, jak je na tom s hladinami vitamínů, minerálů a dalších látek, které budou v době těhotenství velice důležité pro ni i její dítě.

Častým problémem těhotných jsou ranní nevolnosti a také pálení žáhy. Na nevolnosti doporučuje doktorka Hlavatá sníst hned po ránu banán nebo pár piškotů, prostě trochu sacharidů. Některé ženy zahánějí nevolnosti kolou. To je racionální, pokud si dají pár polévkových lžic. Ale určitě ne celou láhev.

Ta představuje kalorickou bombu, provokuje pálení žáhy a obsahuje hodně kofeinu, který lékaři radí těhotným jen v omezené míře. A jako by to všechno nestačilo, je ve většině kolových nápojů kyselina fosforečná, která odbourává z kostí vápník.

Problém s pálením žáhy vyvolává obvykle tlak rostoucího miminka na žaludek, a tedy i na jeho svěrač. Snáz pak dojde k nežádoucímu vzestupu žaludečních šťáv směrem k jícnu. Odborníci na výživu proto doporučují nastávajícím maminkám, aby jedly menší porce a častěji (5krát denně).

Měly by se vyhýbat i příliš těžkým, mastným a přehnaně sladkým potravinám, které samy o sobě zvyšují sklon ke zmíněným problémům. A podobné je to se smaženými, grilovanými nebo hodně kořeněnými jídly. Naopak vhodnou tepelnou úpravou bývá vaření, dušení a zapékání.

Pokud jde o jídelníček, měl by být co nejpestřejší. A určitě není chyba, když žena navíc užívá i některý z přípravků s vitamíny a minerálními látkami. Ty jí obvykle doporučí její gynekolog.

Co organismus nevyužije, snadno vyloučí, navíc tak může srovnat případné nižší hladiny některých látek. Je však důležité, aby šlo o přípravek určený speciálně těhotným.

Bývá sestavený s ohledem na jejich potřeby a má i svá specifika.

Například v něm není vitamín A, který by ve velkých dávkách mohl poškodit plod. Místo něj obsahuje neškodný beta karoten, tedy polotovar, z kterého si organismus umí vitamín A vyrobit. To, co nevyužije, vyloučí.

Cílem správné výživy je to, aby matka byla v dobré kondici a plod optimálním tempem rostl a vyvíjel se.

„Největší vliv má výživa prvních 1000 dní, které se počítají od početí až téměř do tří let věku dítěte,“ vysvětluje doktorka Hlavatá. „Právě v tomto období výživa ovlivňuje průběh těhotenství a jeho případné komplikace, ale také zdraví budoucího děcka v dospělosti. Třeba jeho pozdější sklon ke štíhlosti nebo naopak k obezitě, hypertenzi, cukrovce a podobně.“

Správná strava však může v časném věku pozitivně naprogramovat i jeho imunitu, mozkové funkce a metabolismus, podobně jako stravovací návyky nebo chuťové preference. I ty budou ovlivňovat zdravotní stav dítěte.

Pro těhotné je velice důležité to, aby měly ve stravě dost bílkovin. Ty jsou podstatné pro tvorbu tkání, vývoj imunitního systému, fungování hormonů a spoustu dalších procesů. Kvalitním zdrojem bílkovin je maso, nejlépe libové nebo lehké bílé či rybí.

Ale také méně tučné sýry, zakysané mléčné výrobky a vajíčka (pokud žena nemá problémy s cholesterolem, může sníst bez obav jedno až dvě vejce denně), která kromě bílkovin obsahují i spoustu dalších důležitých látek.

Značný počet žen v ČR trpí nedostatkem jódu. „Zvyšuje riziko potratů, nízké porodní váhy a poporodní úmrtnosti,“ upozorňuje doktorka Hlavatá. „U dítěte pak nebezpečí toho, že mu bude špatně fungovat štítná žláza.“ Jód je hlavně v jodizované soli a v mase mořských ryb.

Velmi podstatný bývá rovněž dostatek kyseliny listové. Pokud jí má žena málo, hrozí větší nebezpečí potratu a předčasného porodu, dítěti pak větší pravděpodobnost vrozených vad. Proto lékaři doporučují, aby ji budoucí maminky užívaly alespoň měsíc před otěhotněním ve formě vitamínového doplňku.

Přirozeným zdrojem je kapusta, brokolice, zelený salát, špenát, kvasnice, sója, fazole nebo celozrnné obiloviny. Další životně důležité látky, které by měla obsahovat strava těhotných, najdete v přehledném rámečku…

Pokud jde o životosprávu, neměla by žena v těhotenství pít alkohol, ale ani kouřit. Zvyšuje se tak riziko problémů v těhotenství i zdravotních potíží dítěte.

Kofeinu lékaři doporučují jen 300 mg, což jsou dva šálky silné kávy. Dobré je si uvědomit, že hodně kofeinu je i ve většině kolových nápojů, zvlášť ve velkých lahvích.

Co v jídelníčku nesmí chybět
Omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Ovlivňují správný vývoj mozku, nervů a zraku, ale i další věci. Najdeme je především v tučných mořských rybách a v mase pstruhů, ve lněném semínku a v kvalitním řepkovém oleji.
Vápník. Potřebujeme ho pro správnou stavbu kostí a pro průběh těhotenství i porodu (je hlavně v mléce a mléčných výrobcích, v sardinkách, včetně jejich kostřiček, v máku a v kapustě).
Železo. Při jeho nedostatku hrozí chudokrevnost. Hodně ho obsahuje maso, vnitřnosti, vaječný žloutek, méně luštěniny. Biologickou dostupnost železa z potravy zvyšuje vitamín C, proto je vhodné zapíjet jídlo třeba pomerančovým džusem.
Vitamín D. Obsahují ho tučné mořské ryby, játra, vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky.
Hořčík. Najdeme ho v luštěninách, ořeších, masu, ovoci a zelených natích. Ve výčtu důležitých látek bychom mohli pokračovat. Jejich nedostatku obvykle předejdeme díky pestré stravě.

Hlavní zprávy

Screening v 1. trimestru

Prvotrimestrální screening je moderní kombinovaná metoda ultrazvukové diagnostiky, která umožňuje stanovit míru rizika, že dítě bude trpět vrozenou vývojovou vadou. Tyto vady mohou mít povahu buď anatomické odchylky, nebo chromozomálních vad plodu.

Nejznámější a nejvíce obávanou z vrozených vývojových vad je Downův syndrom.

Vedle rizika chromozomálních vad při prvním screeningu zjišťujeme také riziko předčasného porodu, riziko intrauterinní růstové retardace (porucha růstu plodu) a preeklampsie (kombinace vysokého krevního tlaku a ztráty bílkovin).

Prvním krokem prvotrimestrálního screeningu je odběr krve, který provádíme při prvním vyšetření v rámci těhotenské poradny nejčastěji v 10. týdnu těhotenství. V krvi laboratorním rozborem zjišťujeme koncentraci tzv.

biochemických markerů, tedy látek, jejichž hodnoty mohou poukazovat na míru rizika vývojové vady. Jedná se konkrétně o glykoproteiny PAPP-A a beta free hCG.

Pro Downův syndrom je typická nízká hladina PAPP-A a vysoká hladina beta free hCG.

Na klinice GYN MEDICO nabízíme provedení tzv. Trisomy testu, což je nejspolehlivější neinvazivní test Downova, Edwardsova a Patauova syndromu, který je v současnosti v medicíně k dispozici. Rozšířený Trisomy test + pak pokrývá ještě širší spektrum poruch genetické informace.

Dalším krokem screeningu je pak ultrazvukové vyšetření mezi 12. a 14. týdnem těhotenství.

Zaměřujeme se při něm na kontrolu délky plodu, jeho orgánů a končetin, dále na množství plodové vody a měříme šíjové projasnění – NT, tedy množství volné tekutiny v záhlaví plodu.

Výrazně zvýšená hodnota NT signalizuje vyšší riziko postižení dítěte genetickým syndromem. Dalšími ukazateli vyššího rizika postižení plodu jsou chybějící nosní kůstka, kratší stehenní kosti a vady srdce.

Nedílnou součástí prvotrimestrálního screeningu je také osobní anamnéza, v rámci které se rovněž zjišťují rizika, jež by mohla ohrozit vývoj plodu, jako je například fakt, že rodička kouří, pije alkohol, patří do skupiny s vyšším věkovým průměrem apod.

Výsledky prvotrimestrálního screeningu

Individuální riziko postižení plodu a mateřských komplikací vypočítá počítačový program na základě údajů z anamnézy, biochemických ukazatelů z krve a ultrazvukového měření.

V populaci je výskyt Downova syndromu 1: 500 až 1 000 živě narozených dětí. Morfologické vady, včetně vad drobných se vyskytují u 2 – 3 % novorozenců. V praxi to znamená, že naprostá většina těhotných má nízké riziko postižení plodu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Nicméně ani pozitivní výsledky prvotrimestrálního screeningu rozhodně neznamenají, že by nenarozené dítě muselo nutně trpět vrozenou vývojovou vadou, pouze informuje o vyšší pravděpodobnosti tohoto rizika. V případě takovýchto výsledků s vámi lékař nebo lékařka probere další postup.

Vyjde-li pravděpodobnost postižení vyšší než 1:100, doporučujeme odběr chlorinových klků (CVS), což je invazivní vyšetření, při kterém se provádí odběr vzorku tkáně z placenty, aby bylo možno identifikovat možné chromozomální účinky. Výhodou této metody je vysoká spolehlivost, nevýhodou pak zvýšené riziko potratu.

Jinou možnou metodou je odběr plodové vody neboli aminocentéza, která je rovněž spojena s rizikem potratu.

Screening v 2. trimestru

Dalším důležitým screeningovým vyšetřením je ultrazvuk mezi 20. a 22. týdnem těhotenství, který může odhalit některé vrozené vady orgánů. Při tomto vyšetření ověřujeme správný vývoj plodu, posuzujeme uložení a funkci placenty a množství plodové vody.

Během ultrazvukového vyšetření změříme velikost plodu, abychom posoudili jeho růst podle průměru a obvodu hlavičky, obvodu bříška, délky stehenní a pažní kosti. Zhodnotíme vývoj mozku dítěte, jeho tvář včetně vyloučení rozštěpu rtu, profil obličeje, anatomii srdce, vývoj plic a hrudníku, břicho včetně ledvin, močového měchýře a žaludku, páteř, držení končetin a prstů.

Zajímavé:  Hormonální Profil Obvodni Lekar?

Při tomto screeningu sledujeme také umístění placenty a vzdálenost jejího dolního okraje od vnitřní branky. Zhodnocení objemu plodové vody ve druhém trimestru je spíše subjektivní, ale lze říci, že normální množství plodové vody je známkou normálního vývoje plodu.

Screening v 3. trimestru

Screeningové vyšetření v 3. trimestru provádíme mezi 30. a 32. týdnem těhotenství. Během ulztrazvukového vyšetření posoudíme odhadovanou hmotnost plodu, polohu plodu, uložení placenty a množství plodové vody.

Součástí screeningu je kontrola všech orgánových systémů a končetin plodu. Doplňujeme také vyšetření dopplerovských parametrů, tedy průtokových idexů v cévách mozku a pupečníku, ze kterých můžeme odhadovat úroveň fungování placenty.

To je důležité zejména u plodů, které vykazují určitá rizika, např. tzv. růstovou restrikci (FGR – fetal growth restriction).

Vedle klasického screeningového ulztrazvuku jsme vybaveni také 3D/4D ultrazvukem a budete-li si to přát, můžete mít fotografie (3D) nebo videozáznam (4D) Vašeho miminka přímo z bříška. Nejvhodnější období pro 3D / 4D ultrazvuk je mezi 24 a 28. týdnem těhotenství.

Jsme tu pro vás

Do naší péče se můžete svěřit, ať jste stávající klientkou naší gynekologie, nebo si jen chcete zajistit nadstandardní kvalitu lékařských služeb v období těhotenství.

Jsme tu pro vás i v případě, že jste těhotná již nějakou dobu a dosud jste navštěvovala jiné lékařské zařízení. Můžete si sama zvolit rozsah služeb, které chcete během těhotenství využívat, a podle toho zvolit jeden z cenových balíčků pro těhotné.

Váš partner se může spolu s vámi účastnit ultrazvukových vyšetření a samozřejmě i předporodních kurzů.

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám

Chcete zdravé děti? Vše začíná v těhotenství

Úvod

Ženy, které otěhotní nebo uvažují o tom, že by chtěly otěhotnět, se často ptají, zda by měly používat specifické výživové postupy ve svém těhotenství.

Je výživový program doporučený z analýzy vlasů během těhotenství  bezpečný?

Ze zkušenosti laboratoře pro analýzu z vlasů se stovkami těhotných žen vyplývá, že program je nejen bezpečný, ale také často zlepšuje nejen zdraví matky, ale hlavně narozeného dítěte.

Kvalitní a přírodní výživové doplňky mají velmi nízkou úroveň toxicity a jsou bezpečné těhotným ženám. Ve skutečnosti je to jeden z mála případů, kdy lékařské úřady souhlasí s tím, že by vitaminy a minerály měly být užívány během těhotenství.

Jediný vitamin, který má určitou toxicitu pro vývoj plodů, je vysoká dávka syntetického vitaminu A/retinolu/. Nicméně vitamín A v programech vyvažování výživy pro těhotné ženy se udržuje v bezpečném množství 4 000 až 8 000 IU denně.

Pokud není ještě žena těhotná, měla by začít s výživovým programem?

Jednou z nejdůležitějších rolí doplňkových vitamínů a minerálů je prevence vrozených vad. Vrozené vady se celosvětově od roku 1950 zdvojnásobily.

I když to může být částečně způsobeno zhoršeným životním prostředím a toxickými chemikáliemi, bezpochyby hraje důležitou roli výživa ženy.

Zinek a kyselina listová například pomáhají předcházet poruchám neurální trubice, což je častá, ale velmi závažná vrozená vada.

Mnohokrát  žena ani neví , že je těhotná už několik týdnů. A právě tyto počáteční týdny těhotenství jsou nejdůležitější pro správný základ vývoje plodu.

Doba před tím, než žena otěhotní anebo je časně těhotná je čas, kdy potřebuje doplňky nejvíce! Tento problém byl v mnoha primitivních kulturách řešen tak, že po svatbě mladá žena dostávala speciální potraviny, které obsahovaly kyselinu listovou zinek , vápník a hořčík a ryby.

Dalším problémem je, že podle zkušeností laboratoře pro analýzu vlasů je, že korekce těla může trvat od několika měsíců až do několika let výživové terapie. Pokud si žena přeje, aby se cítila dobře a měla zdravé děti, čas na zahájení programu zjevně není, když je těhotná, ale nejméně půl roku předtím, než otěhotní. Provedená analýza z vlasů zavčas odhalí nedostatky a je čas na nápravu.

Analýza vlasů a program vyvažování výživy jsou vynikajícími nástroji pro začlenění do programu budování zdraví, který by měl začít mnohem dříve, než mladá žena zvažuje těhotenství. Je potom velmi pravděpodobné, že matka i dítě mají zdravé těhotenství a porod.

 Potřebuje žena příjem  extra vitaminů a minerálů?

Pro těhotnou ženu je  nejdůležitější výživa . Existuje totiž zvýšená potřeba všech vitamínů a mnoha minerálů. V mnoha případech poskytne vysoce kvalitní výživa a doplňkové živiny v programu výživové rovnováhy vše, co je potřeba. V některých případech může být během těhotenství doporučeno několik změn ve výživovém programu.

Například kyselina listová je považována za velmi důležitou pro těhotné ženy a denní příjem kyseliny listové 400 mcg. dvakrát denně je doslova nezbytný. Dietní zdroje kyseliny listové zahrnují listovou zeleninu, arašídy, ledviny a játra. Vaření může snížit obsah kyseliny listové v potravinách.

Vápník a hořčík je pro těhotné ženy také velmi důležitý. Pokud je vápník nebo produkt vápníku / hořčíku zařazen do programu výživy, není třeba vápníku navíc.

Železo je také důležité pro těhotné ženy. Železo by mělo být přidáno do programu – denně až 25-30 mg  nebo podle pokynů lékaře. Potraviny, které také pomáhají dodat železo, zahrnují maso z organů a tmavě zelenou listovou zeleninu.

Fosfor je dalším důležitým minerálem pro těhotné ženy. Fosfor lze získat z bílkovinných potravin, ořechů a semen a celých zrn. Doplňky fosforu nejsou potřeba.

Jiné živiny byly zjištěny jako nedostatečné u mnoha těhotných žen, včetně vitamínu C a stopových minerálů. Doplňování se může vyhnout těmto nedostatkům, které mohou způsobit malé porodné por, poruchy učení a další problémy.

Může nadbytek z některých minerálů nebo vitamínů uškodit?

V počátku těhotenství, pokud je množství zinku  vyšší než 50 mg, může být potřeba tento příjem  snížit. Těhotenství vyžaduje měď pro udržení těhotenství. U malého počtu žen by nadměrný příjem zinku mohl snížit hladinu mědi a zvýšit riziko potratu. Později v těhotenství, kdy je potrat mnohem méně pravděpodobný není třeba žádné omezení zinku.

Příjem vitaminu A by neměl přesáhnout 4 000 – 8 000 IU denně.

Ovlivňuje vylučování toxických kovů  plod?

Během programů vyvažování výživy není neobvyklé, že se člověku navrací zdraví a probíhá hojivá reakce a její součásti je také vylučování toxických kovy .

Naší zkušeností je, že eliminace toxických kovů, které se vyskytují během těhotenství, neovlivňuje plod. Toxické kovy jsou vylučovány normálními cestami – to je játry, ledvinami a střevem.

  Pokud matky vylučují více toxických kovů, může to zabránit tomu, aby toxické kovy zasáhly plod.

Jaké změny mohou nastat v metabolismu v důsledku těhotenství?

Během těhotenství může dojít k řadě metabolických změn. Obecně vzrůstá celkově činnost žláz s nárůstem hormonů štítné žlázy, adrenálních a ženských pohlavních hormonů. Během těhotenství zůstanou hladiny estrogenu a progesteronu nadále zvýšené a nadále se zvyšují v průběhu těhotenství.

Ženy, které mají měděnou nerovnováhu, často postihuje nevolnost a zvracení brzy v těhotenství. To je známá raná nemoc těhotenství. To je stav, který je důsledkem nárůstu estrogenu a mědi, ke kterému dochází brzy v těhotenství. Vitamin B6 , vitamín C a další antagonisté mědi mohou být užiteční pro potlačení této nevolnosti.

Preeklampsie nebo eklampsie jsou vážnější komplikace těhotenství zahrnující retenci soli a vody, edém a cévní křeče, které mohou ohrožovat život matky. Podle našich zkušeností se tyto příznaky nevyskytují  u žen, které provádějí cílenou těhotenskou suplementaci.

Nárůst hmotnosti u ženy je normální jev v těhotenství. Většina tohoto nárůstu by měla být v posledních 2 trimestrech. U zdravé ženy by  přírůstek hmotnosti měl být v rozsahu 10-15 kg

Dietní návrhy pro zdravé těhotenství

Neexistuje žádná zvláštní strava pro těhotenství. Dieta by však měla zdůrazňovat vysoce kvalitní potraviny a odpovídající výživu.

Příjem bílkovin a kalorií se musí poněkud zvýšit, aby se vykompenzovaly větší potřeby těla.

Doporučuje se zvýšení bílkovin o 20-40 gramů a zvýšení kalorií o 500-1500 za den v závislosti na fyzické aktivitě ženy. Jednoduché, ale důležité nutriční poradenství zahrnuje:

  • Správná výživa vám pomůže udržet optimální zdraví a umožní správný vývoj vašeho dítěte.
  • Nejdůležitější principy výživy
  • Pravidlo 1:
  • Jezte pravidelně a rozmanité pokrmy
  • Během dne byste měli jíst 4-5 jídel.
  • V těchto  jídlech musí být :
  • -Celozrnný chléb, cereálie, těstoviny, rýže, obilí nebo obiloviny ( jsou zdrojem vlákniny, vitamínů      skupiny B, železa, manganu, selenu).

-mléčné výrobky – čerstvé mléko (vyhnout UHT) , smetana, přírodní jogurt, kyselé mléko (přísun aminokyselin, je zdrojem acidofilních bakterií a laktózy potřebné k rozvoji správné bakteriální flóru ve střevech). Dejte si pozor na rady, abyste pily hodně mléka.

Mnoho žen má určitý stupeň intolerance laktózy, nebo jiné alergie na mléčné výrobky. Pokud se nebudete cítit dobře při konzumaci mléka, existuje mnoho dalších vysoce kvalitních zdrojů bílkovin a vápníku. Zdroje vápníku zahrnují sezamová semínka, mandle, tmavou zelenou zeleninu a sardinky.

  1. -různá jídla z masa, ryb nebo vajec se zeleninou, ovocem.
  2. – rostlinné tuky – alespoň jedna lžíce denně různé oleje: olivový olej, olej z hroznových semen, řepky,  slunečnice, atd
  3. Vyhněte se silným stimulantům :
  4. cigarety a alkohol (absolutně), silná černá káva, černý čaj.
  5. sycené nápoje a sladkosti (obsahují umělé konzervační látky, barviva a vůně).
Zajímavé:  Změny v nemocenském pojištění – vše o zdraví

Pokud máte pocit žízně pijte kvalitní pitnou vodu/ 2.litry/, přírodní čerstvé ovoce a zeleninové šťávy, bylinné čaje, ovocné čaje, zelený čaj a kávu z obilovin.

  • Vyhněte se kořením a potravinám, které jsou velmi aromatické a pikantní.
  • Pravidlo 2.
  • Vždy začněte den  snídaní

Pokud pravidelně nesnídáte je to důvodem nízké hladiny glukózy v krvi, což může vést k  závratím a  nebo k mdlobám. Snídaně poskytne sílu po celý den pro vás a vaše dítě.

Na snídani si můžete vychutnat mléčnou polévku s müsli, ovesné vločky se sušeným ovocem. Vejce v jakékoli formě a také kvalitní mléčné výrobky. Stejně často byste měli jíst ryby v kombinaci s mléčnými výrobky. Pokud pijete kávu používejte obilnou kávu, zelený čaj nebo černý čaj s mlékem.

  1. Pro druhou snídani můžete jíst pečené ovoce (jablko, hrušku, švestku) s několika ořechy (všechny druhy ořechů je nutné spařit vřelou vodou k usmrcení hub a plísní).
  2. Pravidlo 3.
  3. Nejdůležitější doplňky:
  4. http: //
  5. Kyselina listová

Je  velmi důležitá k spojení spermie a vajíčka/ fertilizace/ . Její nedostatek způsobuje defekty neurální trubice dítěte (rozštěp ). Tyto vady vznikají v prvních 3-4 týdnech života plodu, když žena kolikrát neví , že je těhotná. Nedostatek kyseliny listové v těle může způsobit potrat nebo jiné nebezpečné komplikace.

Kyselinu listovou  lze nalézt v játře , vejcích, v celozrnném chlebu , ovoci (např. banány), zelenině (např. růžičková kapusta, špenát, chřest, brokolice, květák a v menších množstvích v hlávkovém salátu, okurkách a paprikách). Potřeba kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství je tak velká, že je nutno stravu podpořit doplňky, které obsahují až 400 až 1000 μg kyseliny listové.

Železo

Nedostatek železa je nejčastější výživovou nedostatečností u dětí a nejčastější příčinou anémie. Doporučená profylaxe u kojenců je doplňování železa v potravinářských produktech nebo ve formě doplňků stravy.

Anémie u těhotných žen více než 2-násobné zvyšuje riziko vzniku anémie u dětí ve srovnání s dětmi matek, které měly železo v normě. Nejlepší získání železa dosáhnete z živočišných produktů, např. červené maso nebo játra.

Horší zdroje jsou v rostlinných produktech, jako jsou ořechy, dýňová semena, slunečnice a celozrnný chléb.

Bohužel železo je špatně absorbováno z jídla. Vitamin C spotřebovaný před jídlem má příznivý vliv na jeho vstřebávání. Měli byste se vyvarovat spousty silného čaje, kávy, rebarbory, nápojů z koly.  Sloučeniny obsažené v těchto látkách, tj. taniny, oxaláty, fosfáty, prakticky brání absorpci železa.

Nedostatek železa vede k anémii, kterou trpí mnoho těhotných žen, zejména ve třetím trimestru. Stojí za to zajistit si před těhotenstvím doplňky železa s kyselinou listovou a vitamínem C. Pozoruhodné jsou doplňky zn.

Nutrilite.

Buďte ale opatrní při užívání jiných ne tak kvalitních produktů, protože příliš mnoho  nevhodného železa nepříznivě ovlivňuje  střeva, zejména bakteriální flóru (může se objevit černá stolice a dokonce i krev ve stolici).

Hořčík

Nedostatek hořčíku během těhotenství vede k patologickým stavům. Procesy tvorby placenty a plodu u těhotných žen jsou normální pouze tehdy, když má tělo matky správné množství hořčíku. Čtyřměsíční plod zvýší svou hmotnost do porodu 20 x, zatímco obsah hořčíku a vápníku se zvyšuje  40 x .

Nedostatek hořčíku vede k předčasnému porodu a porodům dětí s příliš nízkou tělesnou hmotností. Tyto nedostatky jsou také základem patologických stavů oběhového systému, neurologických onemocnění, metabolických poruch a komplikací během těhotenství.

Budoucí matka by během těhotenství měla konzumovat až 300 mg hořčíku denně.

Získat denní příjem hořčíku ze stravy je dnes prakticky nemožné. Potraviny se supermarketů, které obsahují glutamát a aspartam obsažené v těchto produktech urychlují ztrátu hořčíku z těla matky.

Nedostatek hořčíku v těle je také způsoben dlouhodobými stresovými reakcemi, pitím kávy, alkoholu a konzumace přebytečných sladkostí.

Dokonce i lidé, kteří jsou přesvědčeni, že vedou zdravý životní styl, jsou vystaveni zjevnému nebo latentnímu nedostatku hořčíku.

Vápník

Vápník patří do skupiny nejdůležitějších „stavebních materiálů“ pro naše tělo. Vyskytuje se hlavně v kostech, ale asi 5% vápníku je velmi důležitým prvkem ovlivňujícím udržení  metabolické rovnováhy. Vápník je potřebný pro to, aby si dítě vybudovalo silné kosti,  správný vývoj svalů, srdce a nervového systému.

Pokud čekáte dítě nezapomeňte,že nedostatek vápníku má nepříznivý vliv na vývoj plodu. Dítě bude mít nízkou porodní hmotnost a mohou také nastat vývojové vady.

Během těhotenství byste měli užívat 1000 – 1200 mg vápníku po celý den.

Aby se vápník dobře absorboval, měli byste konzumovat vitamín D. V slunečných dnech je půlhodinová chůze dostatečná k tomu, aby tělo vytvořilo potřebné množství tohoto vitamínu.

Na podzim a v zimě musíte jíst mastné mořské ryby, vejce a mléčné výrobky. Perfektní pro doplnění hořčíku a vápníku v těle budoucí matky jsou přípravky v poměru 2/1 nebo 3/2 vápníku k hořčíku s vitamínem D .

To velmi dobře splňuje preparát společnosti Nutrilite  Ca/Mg +vit.D

Omega 3

Konzumace omega 3 je nezbytná, aby dítě bylo zdravé a bylo chytré. Přítomnost těchto kyselin ovlivňuje správný vývoj těla dítěte, zejména nervového systému. Teprve potom se může dítě správně rozvíjet intelektuálně a mít všechny funkční smysly.

DHA má zvláštní význam pro správný vývoj mozku a zraku. Od čtvrtého měsíce těhotenství se DHA staví do sítnice dítěte a podílí se na transformaci světelných signálů na nervové impulsy, které se přenášejí do mozku.

Více nenasycené mastné kyseliny jsou rozděleny do dvou skupin: omega 3 a omega 6.

Pro lidi jsou obě skupiny kyselin nezbytné, ale omega 3 hraje zvláštní roli v lidském vývoji. Patří zde  ALA, DHA a EPA. Doporučený denní příjem je 2 g ALA,

Jediným zdrojem DHA pro dítě je jeho vlastní matka. Tělo těhotné ženy však není schopné produkovat dostatek DHA samostatně. Denní potřeby DHA během těhotenství se zvyšují čtyřikrát.

DHA předává matka dítěti nejprve skrze placentu a pak kojením v mléce.

Do konce třetího měsíce těhotenství  shromažďuje matka odpovídající dávky DHA, které dítě používá ve druhé polovině těhotenství a během kojení.

Budoucí matka má dvě možnosti výběru:

Příjem  DHA rostlinného nebo rybího původu. Ryby samy nevyrábějí omega-3 kyseliny, ale vytváří je z řas, které jedí. Proto jsou nejlepší mořské ryby, jako je makrela, losos, treska, tuňák, sleď, sardinky aj. Ve vědecké literatuře je věnována velká pozornost možnosti toxických sloučenin, např.

těžkých kovů, v produktech pocházejících z ryb. Těhotné ženy a děti do čtyř let by si měli proto dobře vybírat zdroje těchto ryb. Měly by to být ryby s otevřeného moře a ne s farmových chovů, kde jsou tyto ryby  průmyslově krmeny a léčeny.

Pokud nevíte, odkud ryby pocházejí, je lepší brát kvalitní doplňky omega 3.

Lecitin

Lecitin je směs fosfatid, fosfatidylcholinu, fosfatidylserinu, fosfatidylethanolaminu a fosfatidylinositolu, získaných z rostlinných olejů nebo vaječných žloutků. Fosfolipidy se nacházejí ve všech buňkách a tvoří součást buněčných membrán. Jsou zapojeni do metabolismu lipoproteinů.

Doplnění lecitinu je indikováno:

V degenerativních procesech nervového systému (je to nejčastěji v membránách a strukturách intracelulárních neuronů). Během zvýšené duševní a fyzické námahy, oslabené koncentraci a  poruchách paměti.

Lecitin je prekurzorem acetylcholinu, – neurotransmiter ovlivňující vazodilatace, snížení krevního tlaku, snížení srdeční frekvence, posílení bronchiálního hladkého svalstva, střev a močového měchýře. Lecitin chrání člověka před tukovou játrou, posiluje  ledviny  a myokardiem; Pravidelné doplnění lecitinu zlepšuje lipidový profil, což snižuje riziko infarktu.

Nezapomeňte, že lednička budoucí matky má být plná různých jídel v malých porcích. Čím více budete diverzifikovat vaši dietu, tím nižší je riziko výskytu chyb.

Vyhněte se všem potravinám obsahujícím cukr. Diabetes se může vyvinout během těhotenství a zhoršuje se spotřebou rafinovaných sacharidů.

Může pokračovat výživový program při kojení?

Ženské výživové potřeby jsou větší během laktace než kdykoli jindy. Budoucí zdraví dítěte je velmi ovlivněno kvalitou mateřského mléka a jeho časnou výživou. Nutriční obsah mateřského mléka přímo ovlivňuje zdraví dítěte. Aby bylo zajištěno vysoce kvalitní mateřské mléko, lze během laktace pokračovat v programu výživové rovnováhy.

Závěr

Provedená analýza z vlasů před těhotenstvím nebo během těhotenství je skvělý nápad. Nejlepší je zahájit program několik měsíců nebo rok předtím, než chcete otěhotnět.

Matka zlepší své zdraví a poskytne maximální ochranu plodu před vrozenou vadou. Nejen, že program pomůže předcházet vrozeným vadám, ale dítě se narodí s méně toxickými kovy, vyspělejší v dobré zdravotní kondici.

  Stejně tak je to u matky, která v poporodním období může plně kojit v dobrém zdraví.

Chci dostávat zajímavé články z oblasti zdraví a hubnutí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector