Rýma u dětí – Vše o zdraví

Dospělý rýmu snadno zvládne a může s ní běžně fungovat, miminka ale docela potrápí. Novorozenci mají totiž úzké dýchací cesty a navíc umí dýchat pouze nosem. Ani při rýmě neumí dýchat ústy jako my dospělí.

Navíc je frekvence dýchání rychlejší než u dospělého. Ucpaný nos komplikuje dvě základní životní funkce miminka, a to především krmení a spánek.

Dítě je nepokojné,má potíže s usínáním, cítí úzkost a pláče.

Tyto příznaky nachlazení kojenců můžete pozorovat:

  • ucpaný nos kvůli otoku sliznice a tvorbě hlenu, 
  • vodová rýma u miminka – tvoří se bublinky u nosu,
  • zduřelá oční sliznice a slzení očí,
  • potíže s dýcháním,
  • únava a nespokojenost,
  • potíže s usínáním kvůli neprůchodným dýchacím cestám, 
  • chrčení u miminka, 
  • kašel je povětšinou suchý, 
  • může a nemusí být zvýšená teplota až horečka, 
  • kýchání.

Kýchání novorozenců

Pokud miminko občas kýchne a jiné příznaky nepozorujete, nemusíte mít obavy. V tomto případě nejde o rýmu u novorozence.

Novorozenci si tímto způsobem, podobně jako dospělí, čistí dýchací cesty. Po narození mají v dutinách ještě několik dnů zbytky plodové vody, které se tímto způsobem zbavují.

Často se do nosánku dostane i mléko, které zaschlo a překáží ve volném dýchání.

Rýma u dětí - Vše o zdraví Co dělat při kojeneckém nachlazení

Už při prvních náznacích nachlazení miminka zavolejte dětskému lékaři, pediatrovi, a vysvětlete mu zdravotní stav. Domluvíte se, zda je potřeba přímá návštěva ordinace nebo to zvládnete doma. Poradí vám, jak dlouho trvá rýma u kojence a kdy podat léky na nachlazení u miminka.

Návštěvu dítěte u lékaře určitě neodkládejte v případech, když:

  • má horečku déle než 3 dny,
  • silně kašle,
  • hlen má žlutou až zelenou barvu,
  • nechce pít a tahá se za ouška,
  • odmítá kojení,
  • rýma trvá déle než 7 dní.

Přípravky na posílení imunity jsou vhodné až pro děti od 1 roku. Pokud dítě kojíte, složení mateřského mléka se přizpůsobí nemocnému děťátku a obsahuje více přirozených látek podporující přirozenou imunitu. Podobné látky jsou také obsažené v umělé kojenecké výživě.

Vytvořte ideální podmínky pro dýchání

Aby se dítěti lépe dýchalo, udržujte v místnosti vlhký vzduch. Když zrovna v místnosti nespinká, vyvětrejte.

Na zvlhčení vzduchu se dají použít různé pomůcky, jako jsou zvlhčovače a difuzéry, no postačí i stará dobrá metoda, mokrá plínka přehozená přes radiátor.

Přetopený a suchý vzduch totiž vysušuje nosní sliznici ještě víc a zhoršuje průchodnost dýchacích cest. Nežli místnost nepřiměřeně vytopíte, raději miminko vhodně oblečte.

V postýlce i v kočárku vytvořte nakloněnou rovinu, aby byla hlavička na vyvýšeném místě.

Rýma u dětí - Vše o zdraví Co mít doma na kojenecké nachlazení

Při náhlé kojenecké rýmě a kašli je dobré mít doma po ruce potřeby a léky, které pomocnou děťátku se z nemoci rychle dostat. Jak zbavit miminko hlenů?

Mořská voda

K čištění nosu použijte izotonický solný roztok, který čistí a zvlhčuje nosní sliznici. Při zahlenění a zadní rýmě u kojenců ředí hlen. Mořskou vodu můžete používat několikrát denně. Od 6. měsíců můžete při rýmě u kojenců použít hypertonický roztok soli, který zmírní otok a pocit ucpaného nosu.

Nosní odsávačka

Odsávačka hlenů je dobrý pomocník na akutní stavy, když hleny brání v dýchání. Použijte ji, pokud si už nevíte rady a miminko nemůže kvůli ucpanému nosu pít ani spinkat. Vodovou rýmu u miminka není potřeba odsávat.

Existují manuální odsávačky, s pohonem na baterky nebo na vysavač. Ať už zvolíte kteroukoliv, buďte opatrní a s odsáváním to nepřehánějte.

Na neopatrné a často zbytečné odsávání reaguje sliznice nosu dalším zduřením, otokem a tvorbou hlenu a vy se tak ocitnete v bludném kruhu.

Odsávejte 1 – 2 krát denně a před samotným použitím odsávačky použijte mořskou vodu. Při manipulaci buďte opatrní a odsávačku přikládejte jen na okraj nosní dírky. Odsávání nosu u novorozence není až taková věda, ale pokud si nejste jistí, zda to děláte správně, určitě vám poradí lékař nebo dětská zdravotní sestra.

Léky na rýmu u miminek

Novorozencům a kojencům jsou určené na uvolnění ucpaného nosu kapky Nasivin 0,01 %. Existuje ve dvou variantách, s klasickým kapátkem nebo Nasivin Sensitive 0,01 % s mechanismem podobným rozprašovači. Ve skutečnosti nejde o sprej, ale o dávkovač tzv. skákající kapky. Kapky do nosu použijte, pokud je nosánek vyčištěný, hleny odsáté, a i přesto nemůže miminko dýchat.

Můžete je použít při rýmě v šestinedělí, do 4 týdne věku stačí jedna kapka, od 5. týdne věku 1 – 2 kapky aplikujte do každé nosní dírky a to maximálně 3 krát denně. Kapky do nosu aplikujte na okraj nosní dírky a na pár vteřin přitlačte křídlo nosní dírky, aby se účinná látka rozprostřela na sliznici nosu a nestékala do krku.

Sirupy a čípky na teplotu

Přípravky určené tomuto účelu používejte až při zvýšené teplotě nad  38°C nebo při bolesti. Dobrým příkladem, kdy při bolesti sáhnout po „úlevě“ je prořezávání zoubků. Pozor však, tyto léky podávejte dětem starším 3 měsíců nebo těžším než 5 kilogramů.

Jestliže se horečka objeví u menšího dítěte, raději kontaktujte lékaře a domluvte se s ním na ideálním postupu. Pro větší děti jsou vhodné dvě účinné látky – paracetamol a ibuprofen. Oba na trhu objevíte v podobě sladkého sirupu nebo čípků pro novorozence. Ze zkušeností doporučujeme mít doma připravené obě formy.

V případě horečky spojené s průjmem sáhněte po sirupu. Pokud vám miminko zvrací, zaberou lépe čípky.

Paracetamol (Paralen, Panadol) – je vhodný při bolestech a chřipce. Ideální denní dávku léku snadno zjistíte dle hmotnosti dítěte, kterou následně pohodlně odměříte pomocí odměrek. Ty jsou k produktům přiloženy od výrobce. Mezi jednotlivými dávkami udržuje přibližně 6 hodinový rozestup.

Ibuprofen (Ibalgin,Nurofen, Ibudolor, Brufen) – působí proti zánětu, horečce a bolesti. Přesnou doporučenou dávku opět spočítáte podle věku a ještě přesněji dle hmotnosti dítěte. Sirup odměříte pomocí odměrky. Mezi dávkami ibuprofenu dodržujte odstup 6 – 8 hodin.

Střídání léků na horečku: v případě, že horečka neklesá nebo se po pár hodinách opět zvýší, je možné střídat tyto dvě účinné látky po 4 hodinách.

Rýma u dětí - Vše o zdraví Co na kašel u miminek

K rýmě a nachlazení se může přidružit také kašel. Kašel by měl trvat nejvíce 5 – 10 dní. Ze začátku nachlazení se objeví suchý neproduktivní kašel, který postupně přechází do vlhkého kašle.

Kromě kašlání slyšíte také při dýchání chrčivý zvuk.

Jak zbavit miminko chrčení? V případě nekomplikovaného kašle můžete na doporučení lékaře zakoupit v lékárně sirup nebo kapky na kašel pro novorozence.

Při produktivním vlhkém kašli u kojenců zvolte tzv. expektorancia. Jsou to léky, které pomohou vazký hlen v průduškách zkapalnit a usnadní tak vykašlávání. Jsou to Ambrobene, Ambrosan či Mucosolvan sirup na kašel u miminek od narození nebo Solmucol 100 sáčky vhodné od 6. měsíce.

Při suchém kašli na začátku nemoci zvolte tzv. antitusika. Jsou to kapky na kašel u kojence Sinecod a Tussin. oboje vhodné od 2 měsíců, Ditustat kapky pak od 6. měsíce. Pro snížení dráždivosti průdušek (hlavně při laryngitidě) se někdy používají antihistaminika Fenistil kapky.

Z přírodních léků můžete od narození podávat sirup Hedelix a Prospan.

I přes všechny snahy někdy kašel u kojenců trvá více než 3 – 4 týdny. V takovém případě mluvíme o chronickém kašli. Určitě se svěřte s tímto problémem lékaři, který odhalí příčinu neutichajícího kašle. Chronický kašel může mít souvislost také s refluxem potravy nebo tzv. syndromem zadní rýmy.

Zajímavé:  Léky Po Operaci Štítné Žlázy?

Pitný režim v podobě čaje

Když vaše miminko sténá a v průduškách slyšíte chrčení, ředění hlenů podpoříte také pitným režimem v podobě čaje. Od 1. týdne můžete podávat Apotheke Dětský čaj BIO heřmánkový nebo HiPP ČAJ SÁČK.BIO Fenyklový čaj.

Rýma u dětí - Vše o zdraví Miminko vhodně oblečte

Novorozenci nemají ještě dostatečně vyvinutou termoregulaci. Když je jim zima, nespustí se u nich svalový třes, který tvoří teplo, tak jako u větších dětí a dospělých. Mají také málo podkožní tukové tkáně. Ideální teplota vzduchu pro nahého novorozence je 32 – 34 °C.

Při rýmě se ale lépe dýchá, když je vzduch chladnější a proto je potřeba zvolit správné oblečení. Vsaďte na vrstvení a kvalitní kojenecké oblečení. První vrstva je nejdůležitější a měla by být funkční. Žádné umělé materiály. Zvolte bavlnu, která odvede i případnou vlhkost.

Další vrstva oblečení by měla být teplejší a děťátko zahřívat.

Jak poznat, že je miminku teplo nebo zima? Na signál studených rukou raději nespoléhejte. Krevní oběh totiž primárně zásobuje především orgány, na ručičky a nožičky přichází řada až později.

Mohou být tedy studené, i když se děťátko cítí příjemně. Indikátorem je zátylek: pokud je vlhký, miminku je teplo a potí se.

Pak už jen stačí, že prcka ofoukne a je zaděláno na nachlazení.

Vitamíny a minerály pro děti

Rýma může způsobit mnoho komplikací

Rýma je v podstatě zánět nosní sliznice a jako taková patří mezi nejčastější typy zánětu horních cest dýchacích.

Katary (záněty) horních dýchacích cest jsou nejintenzivnější v podzimních a zimních měsících. Způsobují je viry, převážně nechřipkové. Onemocnění se šíří vzdušnou cestou, kapénkami sekretů z dýchacích cest.

Inkubační doba neboli doba od nákazy k prvním projevům nemoci je krátká 4–5 dnů. 

Prvním příznakem bývá teplota, postupně se přidá rýma, kašel a změní se chování dítěte. Je unavené, malátné, trpí nechutenstvím, pokud už mluví, stěžuje si na bolest hlavy. Většina infekcí ale proběhne lehce a trvá 3–5 dnů. 

Co mohu udělat pro své dítě při běžné rýmě? 

  • Srážejte horečkuPokud je teplota dítěte vyšší, než 38 °C, podejte léky, které ji sníží – paracetamol (Paralen, Mexalen, Panadol) v podobě čípku, sirupu či tablety v dávce, která je uvedena pro daný věk a váhu dítěte v příbalovém letáku v krabičce léku. Pro dítě starší jednoho roku je vhodným lékem na snížení teploty také ibuprofen (Brufen, Ibuprofen, Nurofen). Acylpyrin je pro dítě nevhodný, mohl by naopak nemoc velmi zkomplikovat. Při běžném kataru horních dýchacích cest nejsou lékem první volby antibiotika. Virovou infekci totiž antibiotika neléčí a navíc jejich podání často může přechodně oslabit organizmus po viróze tím, že zásadně mění střevní slizniční flóru. Antibiotika mají svoje místo při prokázané hnisavé infekci způsobené bakteriemi. Přesto se někdy i při rýmě předepisují, ale většinou při komplikacích, které se k ní přidruží. 
  • Udržujte průchodný nos Průchodný nos sníží riziko zánětu středního ucha, který je častou komplikací zánětů dýchacích cest. Dětem, které neumějí samy smrkat, je nutné nosní sekret i několikrát denně odsát odsávačkou. Existuje několik typů odsávaček: nejjednodušší, kde podtlak vytváříte ústy, dále odsávačka na baterky a zřejmě nejúčinnější odsávačka s redukcí na připojení k vysavači. Průchodnost nosu při rýmě pomáhají udržovat také nosní spreje či nosní kapky. O jejich výběru se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Nosní kapky ale nepoužívejte déle než týden! Nosní kapky s účinnou látkou můžete střídat s některým z běžně dostupných sprejů se solným roztokem, který zvlhčuje nosní sliznici. V bytě nepřetápějte a snažte se zvlhčovat i vzduch v místnosti – stačí v ní sušit vyprané prádlo nebo přes postýlku přehodit namočenou osušku či prostěradlo.
  • Tlumte kašelTrápí-li dítě kašel, můžete podat některý z volně prodejných léků proti kašli v dávce odpovídající věku a váze dítěte podle příbalového letáku.

KOMPLIKACE ZÁNĚTU DÝCHACÍCH CEST

aneb Čím se může nevinná rýma zkomplikovat

Febrilní křeče

Zejména u kojenců může tělesná teplota velmi rychle vystoupat až ke 40 ºC . Horečka může být u malých dětí provázena tzv. febrilními křečemi. Jde o křečový stav spojený s bezvědomím, při kterém dítěti škubou končetiny i celé tělo. Febrilní křeče nastupují nejčastěji při počátečním vzestupu teploty a často jsou prvním projevem nemoci vůbec.

Co dělat?

Při křečích zavolejte lékaře, dále se snažte snížit teplotu dítěte chladivými zábaly a zabraňte poranění dítěte. Většina křečí do 3 minut odezní. Děťátku podejte antipyretika (ideálně ve formě čípku) a dostatek tekutin.

Je důležité, aby dítě následně podrobně vyšetřil lékař a vyloučil některé další možné (naštěstí vzácné) příčiny vzniku křečí, jako je neuroinfekce, metabolická vada nebo strukturální vada centrálního nervového systému.

Lékaře volejte i v případě, že je teplota nad 39 ºC, zejména u kojence, neklesá po podání paracetamolu. 

Zánět spojivek 

  • Při zánětu spojivek jsou oči dítěte charakteristicky zarudlé, víčka můžou být slepená bělavým nebo žlutavým výtokem.
  • Jak ho doma léčit? 
  • Omyjte oči oční vodou a na další vhodné léčbě se poraďte s lékařem.

Zánět středního ucha 

Záněty středního ucha jsou častou komplikací onemocnění horních cest dýchacích. Postihují nejčastěji děti v kojeneckém a batolecím věku a povětšinou bývají oboustranné. Často jim předchází rýma, následuje vzestup teplot, neklid, pláč, někdy i zvracení a průjem. Potíže nezřídka vrcholí ve večerních a nočních hodinách, což je zčásti podmíněno i polohou vleže.

Jak ho doma léčit? 

Dítěti ulevíte podáním paracetamolu (např. Paralen,) nebo ibuprofenu (např. Brufen sirup), které snižují teplotu a zároveň zmírní bolest. Pomocí nosních kapek udržujte průchodný nos a vyhledejte lékařské ošetření. Vhodné jsou studené obklady na ouško. Nikdy ale nevkládejte do ucha česnek. Může způsobit bouřlivou zánětlivou reakci zvukovodu.

Před častými záněty středního ucha chrání malé děti kojení. Není to však neměnné pravidlo. V některých rodinách lze pozorovat dědičný sklon k zánětům středního ucha. 

Očkování

Jedním z nejčastějších vyvolavatelů hnisavého zánětu středouší je bakterie pneumokok, proti které existuje nepovinné očkování. Doporučuje se zahájit očkování dítěte proti pneumokokovým infekcím ve 3. měsíci věku souběžně s hexavakcínou nebo v intervalu 14 dnů.

Pokud je očkování zahájeno mezi 3. a 5. měsícem věku a tři dávky vakcíny jsou aplikovány do 7. měsíce věku, je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami. Placeno je pak i přeočkování ve druhém roce života. Při nedodržení těchto lhůt musí rodiče vakcínu uhradit.

Zánět hrtanu (laryngitida) 

Zánět hrtanu neboli laryngitida je obávané onemocnění s velmi nepříjemným a stresujícím průběhem. Projeví se štěkavým až kokrhavým kašlem. Kašel je provázen sípáním a ztrátou hlasu. Dítě se obtížně nadechuje. Je dušné a velmi úzkostné. 

Zánět hrtanu je častou komplikací virových nákaz starších kojenců a především dětí v batolecím věku, tedy ve věku 2–3 let. Hrtan je zúžený a ztěžuje dítěti nádech. V pozdějším věku sice nebývá provázen závažnější dušností, ale průběh je neméně bouřlivý. 

Jak ho doma léčit? 

Nechte dítě sedět, umožněte mu dýchat studený vzduch a zavolejte lékařskou pomoc. Máte-li v lékárničce kapky na suchý dráždivý kašel, podejte je v dávce podle příbalového letáku. 

Rodiče, jejichž děti mají opakované záněty hrtanu, mívají doma jako pohotovostní lék kortikoidní čípek. Jeho podáním se do jisté míry předchází otoku v dýchacích cestách. 

Zajímavé:  Laktobacily - Vše o zdraví

Čtěte také:

Zánět průdušek 

V kojeneckém a batolecím věku, ale někdy i později, bývá zánět horních cest dýchacích provázen obtížným výdechem a dušností. Může být prvním projevem astmatu. V tomto věku ale jde o primárně infekční zánět, který u některých jedinců probíhá komplikovaněji. 

Jak ho doma léčit? 

Udržení průchodného nosu a vlhký vdechovaný vzduch dítěti uleví. Včasná lékařská pomoc je nezbytná. Při opakovaných zánětech průdušek s dušností dostávají rodiče domů inhalační léky. Přesto bývá hospitalizace dítěte s touto nemocí často nutná. 

Zápal plic

  1. Trvající kašel, planoucí tváře, dušnost, nápadná únava až schvácenost a pocení dítěte nebo přetrvávající, byť jen zvýšené teploty, mohou být známkou této komplikace původně nevinné virózy. 
  2. Jak ho doma léčit? 
  3. Podejte léky na snížení horečky, případně léky tlumící kašel, udržujte průchodný nos a dítě neprodleně odvezte k lékaři. 

Zánět mozkových blan 

Zánět mozkových blan nezpůsobuje jen nákaza přenášená klíšťaty, ale i některé jiné viry. Silné bolesti hlavy, teploty a zvracení po několikadenním období ústupu předchozí virózy vás nesmí nechat klidnými a vždy v takovém případě kontaktujte lékaře. 

Zánět hrtanové záklopky (epiglotitida) 

Zánět hrtanové záklopky je vzácnější, ale život ohrožující onemocnění horních dýchacích cest u dětí. Epiglotitida začíná náhlým vzestupem teploty až ke 40 ºC. Dítě je nápadně schvácené, unavené, bledé, mluví potichu nebo jen šeptá, bolí ho krk, dýchá mělce, povrchně, pro bolesti při polykání chce sedět. Nechce pít. Z úst mu mohou vytékat sliny. Nekašle, nebo jen tiše a opatrně. 

Onemocnění postupuje rychle a zánětem zduřelá hrtanová záklopka uzavírá dýchací cesty. Hrozí udušení dítěte. 

Co mohu pro dítě udělat? 

Nepokládat ho, nechat ho vsedě dýchat studený vzduch a zavolat záchrannou službu. 

Očkování proti vyvolavateli tohoto onemocnění je od července 2001 součástí povinného očkování dětí, t. č. je součástí hexavanetní očkovací látky infanrix Hexa, která se podává od 13. týdne věku všem kojencům. Nyní se epiglotitida u očkovaných dětí prakticky nevyskytuje. 

CHRONICKÁ RÝMA

Akutní rýma odezní přibližně do jednoho týdne. Pokud ale přetrvává déle než čtyři týdny, případně po celý rok, mluvíme o chronické rýmě. Příčinou je buď zbytnělá adenoidní vegetace (tzv. nosní mandle), nebo velmi často i alergie.

Při chronické rýmě nemívají děti zvýšenou teplotu ani bolesti hlavy, ale zlobí je zatékání hlenů do nosohltanu a kašel – někdy suchý, dráždivý, jindy spojený s vykašláváním hlenů.

Jak ho doma léčit?

Pro léčbu chronické rýmy platí stejná doporučení jako pro akutní rýmu. Vhodná je návštěva imunologa či alergologa, kterou vám pravděpodobně doporučí váš praktický lékař pro děti a dorost. V některých případech připadá v úvahu i chirurgické odstranění nosní mandle.

Jan Hnízdil » Nemoc dítěte bývá vzkazem rodičům: Málo se mi věnujete

Negativní emoce se přenášejí jako epidemie. Pokud je matka v napětí, děti to intenzivně vnímají, negativními emocemi se nakazí a začnou stonat.

Odpovědi na otázky redaktorky mgr. A. Bartošové, časopis Betynka

Která nejčastější onemocnění malých dětí (batolat, předškoláků) se dají zahrnout do těch „psychosomatických“? (Svým způsobem jsou to všechna?).

Psychosomatická onemocnění, jako zvláštní choroby, neexistují. Každý člověk je psychosomatický, každá nemoc má svůj díl tělesný a psychický. Nemoc je informace o tom, jaký člověk je, v jakém prostředí a jakým způsobem žije. Informace o tom, že ve svém životě dělá nějakou chybu nebo žije ve zdraví nepříznivých podmínkách, nedobrých vztazích rodiny, společnosti.

Děti to nejčastěji sdělují (somatizují) bolestmi hlavy (mají toho plnou hlavu), dušností (mají v rodině „dusno“), nočním pomočováním nebo průjmy (doma je to k posrání) , opakovanými infekcemi…Když kašlou, tak třeba proto, že na ně rodiče kašlou.

Místo toho, aby se zamysleli sami nad sebou, spěchají k lékaři, aby dítěti naordinoval chemický lék, kašel potlačil a mohli na něj dál kašlat..

Rodiče se často točí v kruhu – dítě je často nemocné, z toho jsme pak ve stresu… Jak pochopit, že to je kruh a stres spouštěč – a vystoupit z toho kruhu?

Každé dítě čas od času onemocní. Problém je, když je nemocné dlouhodobě nebo opakovaně. V takovém případě je nutné zaměřit pozornost na rodinné vztahy nebo problémy ve škole. Zdravé dítě může žít jen ve zdravé rodině, pokud se vztahy v rodině nezmění, má jen malou šanci se uzdravit. Místo dítěte v takovém případě posílám na léčení rodiče. Osvědčeným způsobem je rodinná, případně partnerská terapie. Rodiče se přestanou hádat, napětí v rodině povolí, a dítě se pak uzdraví samo, bez léků a bez doktorů.

Druhým pólem jsou naopak zase matky, které vědí, že svojí životní nepohodou zdraví jejich dítěte neprospívají. Pocit viny je opět vrhá do kruhu… (Vnímáte to také tak?)

Negativní emoce se přenášejí jako epidemie. Pokud je matka v napětí a nervozitě, děti to intenzivně vnímají, negativními emocemi se „nakazí“ a snadno onemocní. Nejčastěji nějakou infekcí, což zpětně stresuje matku. Obranyschopnost – imunita je úzce spojená s psychikou.

Pokud je člověk v dobré náladě, uvolněný, má dobrou imunitu. Pokud je v napětí, neklidu, úzkosti nebo dokonce depresi, je imunita oslabená. Důležité je, aby matka, případně oba rodiče, pochopili svoji roli ve stonání dítěte. Místo pocitu viny je potřeba pracovat na řešení příčiny.

Klidná maminka rovná se klidné a zdravé dítě.

Jak mají rodiče rozeznat, že dítě kašlem nebo průjmem somatizuje emoční problém nebo vztahové potíže mezi rodiči, od situace, kdy má „normální“ infekt? Nebo vnímáte i infekci jako důsledek nějaké nerovnováhy organismu (a tedy jako psychosomatický problém)?

Nerozlišuji „normální“ infekt nebo infekt „psychosomatický“. Onemocnění dítěte je vždycky informace o tom, že jej něco trápí, je přetížené. V první řadě je proto potřeba pátrat po příčině a dítěti vytvořit vhodné podmínky k tomu, aby se uzdravilo, podpořit jeho samoúzdravné schopnosti. Teprve když na zvládnutí nemoci jeho vlastní síly nestačí, přijdou na řadu léky.

Když dítě často trpí na záněty průdušek nebo bolesti v krku, málokterý rodič riskne nepodání antibiotik (lékaři často diagnostikují angínu bez výtěru) – navíc je to jednodušší řešení, než začít chodit na vlastní terapii. Jak je přesvědčíte? Jak argumentujete?

Jak komunikovat s lékařem, když vnitřně nesouhlasíte s antibiotikovou léčbou svého dítěte?

Antibiotika většinou není nutné nasazovat okamžitě. Pokud dítě nemá vysoké teploty a výrazné příznaky infekce, radím rodičům pár dní počkat a pokusit se nemoc zvládnout klidem, zábaly, čaji, vitamíny. Důležité je, aby při opakovaných infekcích rodiče i lékař pátrali nejen po bakterii, která infekci vyvolala, ale také o životních souvislostech, které oslabily imunitu dítěte. Lékař, který to nedělá a není ochoten o tom s rodiči diskutovat, okamžitě sahá po receptu, předepisuje antibiotika, není dobrý lékař.

Dítě ale není jen bezmocná loutka rodičů, reagující svou nemocí na jejich situaci. Má svoje vlastní zázemí, území, prostor, v rámci kterého může spoustu věcí rozlousknout. Radíte někdy přímo dětem? Jak se dá pracovat na rozvoji jejich autoimunity (vnitřní síly, odolnosti, štítu…)? Nebo radíte jen rodičům malých marodů?

Zajímavé:  Přírodní Léčba Karpálních Tunelů?

Mám osvědčený způsob. Nejdřív si popovídám o stonání dítěte s rodiči. Pak je poprosím, aby mne nechali s dítětem o samotě, zeptám se, co jej trápí, jak to u nich doma vypadá. Děti to mívají v hlavě dokonale srovnané. Jejich slova zapíšu a pak bez jakékoliv vlastní interpretace ukážu rodičům.

Většinou vůbec netuší, jakou roli hrají ve stonání dítěte oni sami. Před časem ke mně přišla maminka s desetiletou Janou. Pět let se trápí s opakovanými infekcemi. Za poslední rok brala sedmkrát antibiotika. Maminka s ní obešla řadu lékařů, ležela i v nemocnici.

Žádné vyšetření příčinu, oslabení imunity, neodhalilo. O samotě mi Jana všechno pověděla. Rodiče se před pěti lety rozvedli. Byl to pro ni šok. Nejenže ztratila milovaného tátu, ale stěhováním přišla o všechny kamarádky. Maminka si našla nového přítele, věnuje se budování firmy, na Janu nemá čas.

Jana je zoufalá, bezradná, opuštěná. Její stonání není voláním po antibiotikách. Když jsem se jí zeptal, co potřebuje k uzdravení, řekla mi: „Maminku mám moc ráda. Přála bych si, aby se mnou byla častěji, o víkendech jezdila na výlety, držela mne za ruku, povídala si se mnou…“.

Maminka to nejprve oplakala, ale pak pochopila a přijala. Cestu k uzdravení jsem tedy neporadil já, ale vlastní dcera.

Můžete prosím shrnout, co potřebuje dítě, aby bylo zdravé?

Klidné, rozumné a laskavé rodiče. Vzhledem narůstajícímu počtu úzkostných, neklidných a stonajících dětí jich začíná být akutní nedostatek. Prášků máme víc než dost.

MUDr. Jan Hnízdil, Centrum komplexní péče Dobřichovice, autor knihy „Mým marodům.“.

Rýma u kojence

Z rýmičky si my dospělí děláme tak trochu srandu a zlehčujeme její průběh. Když se ale ucpe nosík malému miminku, jde o daleko závažnější problém. Každý takový problém se ale dá zvládnout. Stačí se obrnit trpělivostí a vědět, jak na to.

Slzavá očička, voda nebo hleny vytékající z nosu, chroptění, problém s dýcháním při pití mléka a neklidné noci. Připomíná vám to momentální obraz vaší domácnosti? Tak to vaše děťátko potkala rýma.

Je to pro něj složitější situace než pro nás dospělé, protože se ještě samo neumí vysmrkat a dýchat pusou je také skoro nemožné. Pokud jde o klasickou rýmu z nachlazení, měla by být do týdne až 10 dnů pryč.

Pokud se však váš chlapeček nebo holčička trápí déle, může jít o rýmu chronickou nebo rýmu zadní, kde už může být původcem vir či infekce. Zadní rýmu u miminka poznáte tak, že nejde odsát a trvá déle jak týden. 

Pokud jde jen o klasickou rýmu u miminka, tak bude stačit, když lékaři zavoláte a dle věku dítěte se domluvíte, jaké léčebné prostředky použijete. Pokud jde však o dlouhotrvající rýmu doprovázenou teplotami, kašlem nebo bolestí ucha, rozhodně s návštěvou neotálejte. 

Bude to ještě nějaký ten rok trvat, než se dokáže vaše miminko své rýmy zbavit vysmrkání. Do té doby mu musíte pomoct vy. Nejlepším prostředkem je pro tento případ odsávačka nosních hlenů, kterou pořídíte v každé lékárně. Na výběr máte mezi klasickou ruční a mezi odsávačkou hlenů na vysavač.  

První zmíněný typ funguje na principu dvou hadiček, z níž jedna poputuje k vám do úst a druhá do nosní dírky kojence. Můžete se ale setkat také s balónkovou ruční odsávačkou hlenů, kterou nabízí i Philips Avent v sadě pro péči o dítě.  

Je asi jasné, o jak nepříjemnou proceduru pro dítě půjde, tudíž se připravte na to, že se bude z plných plic a sil bránit. Pravděpodobně budete potřebovat pomoc druhé osoby, která vám bude dítě držet.   

Mezi maminkami oblíbenější je však odsávačka, která se dá napojit na vysavač. Nebojte, miminku nemůže ublížit díky speciálnímu regulátoru. Jde o efektivnější zbavení nosíku přebytečného hlenu, než když ho pouze vysáváte ústy. Ne vždy však s sebou vysavač máte, na cesty se tedy více hodí odsávačka manuální.  

“Bylo to jako naschvál. Sotva jsme dorazili na dovolenou, Beatka dostala strašnou rýmu. Což je úplně to poslední, co si v lednu na horách přejete. Ale tak trochu tušíte, že by se to mohlo stát.

A protože my mámy jsme vždy na všechno připraveny, odsávačku na vysavač jsme s sebou měli. Při ranním úklidu jsme poprosili pokojovou službu, jestli by nám na chvíli půjčila vysavač. A to nám zachránilo život.

A taky dovolenou,” říká maminka Petra, která na nosní odsávačku nedá dopustit.

Ať už si vyberete odsávání ústy nebo vysavačem, mějte vždy na paměti, že jde o mechanickou činnost, která také může rýmu zhoršit.

Pokud byste odsávali zbytečně často, může to sliznici ještě více zduřit a rýmu u batolat zhoršit. Odsávejte například před spánkem, ráno po probuzení nebo pokud jasně vidíte, že dítě má plný nos.

Po odsání nezapomeňte nos zvlhčit speciálním slaným roztokem z lékárny. Prodává se ve spreji nebo v ampulkách. 

Kromě odsávání existují ještě další způsoby, díky kterým můžete plnému nosíku ulevit. 

Podepření postýlky

Přední nohy od dětské postýlky můžete podepřít například knihami tak, aby hlava kojence byla výše než tělo. Díky tomu se tak nebudou hleny, které způsobují časté buzení, držet v krku.   

Zvlhčování vzduchu

Největší nepřítelem rýmy je přetopeno v místnosti a suchý vzduch. Naopak vlhký vzduch pomůže zmírnit otok nosní sliznice, proto se doporučuje často větrat, ubrat na topení nebo na něj přímo položit mokrý ručník. Dobrým pomocníkem také bude zvlhčovač vzduchu nebo difuzér s éterickými oleji. 

Nosní kapky

S nimi buďte velmi opatrní. Pediatři vám je předepíší až když rýma trvá opravdu dlouho nebo pokud půjde o virový původ. V případě klasické rýmy postačí roztok ze slané vody, který můžete dítěti stříkat do nosu i několikrát denně nebo preventivně. Koupíte ho v lékárně a nebývá omezen věkem. 

Máte ještě v živé paměti probrečené noci s plným nosem a nevíte, jak zamezit tomu, aby se to příští měsíc zase opakovalo? Rad existuje hned několik. Dítěti budujte odolnost. Choďte často ven i v případě, že není zcela příznivé počasí. Přiměřeně ho oblékejte, nesmí prochladnout, ale ani se zpotit. K prevenci můžete používat solný roztok, kterým nos vyčistíte. A nebojte se kolektivů. Sice zde existuje vyšší pravděpodobnost, že dítě něco chytí, ale někde si obranyschopnost vybudovat musí. 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře.

Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči.

Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector