Samovolný únik moči – Vše o zdraví

16. ledna 2020 (aktualizováno: 30. března 2021)

V tomto článku najdete kompletní informace o inkontinenci, která postihuje zhruba třetinu naší populace. Jaké jsou příznaky, projevy, kdo nejčastěji inkontinencí trpí a jak je účinná léčba úniku moči. Samovolný únik moči - Vše o zdraví

Obsah:

Jako inkontinence neboli únik moči je označován stav, kdy člověk není schopen zadržet moč nebo kapky moči.

Termínem inkontinence je označován jak únik moči, tak i nedobrovolný únik stolice (někdy může být označován jako střevní inkontinence nebo fekální inkontinence). Statistiky uvádějí, že s únikem moči se během svého života setká až 50% žen.

Mnoho postižených ale kvůli obavám a studu nevyhledají odbornou pomoc. Často je únik moči dočasný a ve většině případu vyplývá z aktuálního zdravotního stavu pacienta.

Mezi nejčastější spouštěče inkontinence patří:

  • Oslabení svalů pánevního dna – ochablé pánevní dno je dáno nejčastěji věkem, obezitou, porodem nebo namáhavou prací. Často se s inkontinencí potkávají ženy v období menopauzy. Oslabené pánevní dno může vést až k prolapsu dělohy. 
  • Infekce močových cest – vznikají, pokud bakterie proniknou do močových cest. Kromě pocitu bolesti a pálení při močení, zimnice a neustálého nutkání jít na toaletu mohou způsobit také inkontinenci moči.
  • Zvětšená zbytnělá prostata – zpomaluje průtok moči, což může způsobit inkontinenci z přetékání, častější močení ve dne i v noci, slabý proud moči nebo také neúplné vyprázdnění močového měchýře.
  • Poúrazové stavy spojené s poraněním míchy a poraněním mozku – poškození míchy a mozku mohou způsobit neschopnost ovládat močový měchýř. Inkontinence se objevuje velice často při roztroušené skleróze, mrtvici nebo Parkinsonově chorobě. ​

Inkontinence postihuje častěji ženy a je spojována s vyšším věkem. S některými druhy se ale potkávají také muži, ženy po porodu, a dokonce i děti. Inkontinence negativně ovlivňuje kvalitu života, postižení se velmi často vyhýbají společnosti z obavy úniku moči nebo stolice.  

Stresová inkontinence

Jedná se o nejčastější typ úniku moči, který vzniká při náhlém nitrobřišním tlaku při zvedání těžkého břemene, kýchnutí, kašli, smíchu nebo cvičení. Nejčastější příčinou stresové inkontinence jsou oslabené svaly pánevního dna, kterou trpí více ženy než muži. Močový měchýř není dostatečně podporován, protože svaly pánevního dna jsou ochablé a moč může samovolně vytékat. Tento druh inkontinence postihuje více ženy, protože mají během svého života období, která ke vzniku úniku moči napomáhají. Mezi tyto období patří zejména těhotenství, porod a úbytek hormonů v době menopauzy. Inkontinence u mužů se objevuje často po operaci prostaty nebo po úrazech.  

Urgentní inkontinence       

Urgentní inkontinence neboli hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje náhlým a velmi intenzivním nucením na močení, kdy musí pacient velmi rychle vyhledat toaletu. Na rozdíl od inkontinence stresové svěrače i pánevní dno fungují v pořádku. Příčinou mohou být nepřesné signály, které vysílají receptory ve svalech močového měchýře do mozku. Vysílají signál, že je močový měchýř plný, což ve skutečnosti není pravda. Urgentní inkontinence se může projevovat i během spánku, kdy kvůli močení musí pacient 1-3x za noc vstávat. Tento problém je také nazýván jako nykturie. V průběhu dne se může urgentní inkontinence objevit např. když pacient slyší téct vodu, např. při mytí nádobí apod. Je to nejčastější typ inkontinence u mužů. Tento typ úniku moči se může vyskytnout také kvůli poškození nervů močového měchýře, např. při roztroušené skleróze, mozkové mrtvici nebo po úrazu. Aby bylo možné určit správnou léčbu, je důležité tento problém konzultovat s odborníkem, který stanoví správnou diagnózu. 

Smíšená inkontinence

Tento typ spojuje několik inkontinenčních typů dohromady. Nejčastěji stresovou a urgentní inkontinenci dohromady, pro které jsou typické náhlá potřeba močení spojená s námahou vznikající při zvedání těžkých předmětů, kašli nebo kýchání. 

Funkční inkontinence

Objevuje se u osob se sníženou pohyblivostí, špatnou komunikační schopností nebo u osob, které trpí psychickým onemocněním. Např. osoby na invalidním vozíku se nemusí dostat na toaletu včas, osoby s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou nemocí si návštěvu toalety neumí naplánovat. Funkční inkontinence je spojena často s věkem pacienta. 

Inkontinence moči z přetékání

Jedná se nechtěný únik moči při přeplnění močového měchýře. Typickým příznakem je samovolné odtékání moče po kapkách. Močový měchýř nelze úplně vyprázdnit a ten se postupně naplňuje zbytkovou močí. Nejčastěji postihuje starší muže se zvětšenou prostatou. U žen se může vyskytovat při zúžení močové trubice po operacích. Další příčinou mohou být např. diabetická neuropatie nebo spinální stenóza, které mají vliv na poruchy při vyprazdňování močového měchýře. 

Únik moči v těhotenství a po porodu

Z průzkumu vyplývá, že téměř 60% žen se během těhotenství setká s inkontinencí a více než 30% žen trápí únik moči po porodu. Rostoucí miminko v děloze způsobuje tlak na močový měchýř a pánevní dno. Po narození dítěte jsou svaly pánevního dna oslabené a může docházet k úniku moči. Maminky často tato stresová inkontinence velmi překvapí a místo radosti z narození miminka řeší problémy s inkontinencí. Po porodu se doporučuje cvičit Kegelovy cviky, které pomohou navrátit povolené svaly pánevního dna opět do stavu před porodem. Pokud ani po půl roce po porodu a cvičení nedochází ke zlepšení, konzultujte svůj zdravotní stav s fyzioterapeutem, který vám poradí se správným cvičení. 

Samovolný únik stolice

Inkontinence stolice neboli fekální inkontinence se častěji objevuje u žen a mezi nejčastější příčiny patří dysfunkce pánevního dna, porucha svěrače nebo stavy po nemocích jako mozková mrtvice, diabetes nebo skleróza. Únik stolice je velmi stresující a obtěžující, proto se doporučuje co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Včasná léčba zabrání další zhoršování kvality života postiženého pacienta. Během léčby se používají pomůcky při inkontinenci stolice, nejčastěji inkontinenční kalhotky. 

Reflexní inkontinence

Psychogenní inkontinence

Tento typ inkontinence postihuje převážně starší pacienty a vzniká při strachu a úzkostech, často např. v období hospitalizace v nemocnici. 

Inkontinence po dlouhodobém zavedení močové cévky

Při dlouhodobém zavedení cévky může dojít k disfunkci svěračů močové trubice.   Pokud vás únik moči trápí, co nejdříve se obraťte na odborníka. Návštěvy lékaře při inkontinenci se nemusíte vůbec obávat. Včasná diagnostika a léčba zlepší vaši kvalitu života. Po běžné lékařské prohlídce vás ošetřující lékař odešle na oddělení urologie, kde vám bude provedeno odborné vyšetření. Samovolný únik moči - Vše o zdraví Prvotní vyšetření je spojeno s anamnézou, kterou zjišťuje lékař při rozhovoru s vámi.

Na co se vás bude lékař pravděpodobně ptát?

  • Jak často a jaké množství moči uniká.
  • Kdy dochází k úniku moči – při smíchu, kašli, kýchnutí, cvičení?
  • Jestli trpíte náhlým nucením na močení.
  • Jak často chodíte na toaletu přes den i v noci.
  • Používáte nějaké inkontinenční pomůcky, např. vložky, pleny?
  • Dochází k úniku moči také při pohlavním styku?
  • Jestli se v moči objevuje také krev.
  • Jaký máte proud při močení.
  • Lékař se bude také zajímat o počet porodů nebo gynekologických operací, které by mohly mít na inkontinenci vliv.
  • Jestli trpíte také jiným onemocnění, jako např. cukrovkou, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou apod.

Po počáteční anamnéze přichází další možná vyšetření:

  • Rozbor moči – zjišťuje se výskyt infekce nebo močových kamenů.
  • Krevní testy – v laboratoři se vyhodnocují krevní testy a hledají se souvislosti s inkontinencí.
  • Urodynamika – prověřuje a měří tlak a proud moči.
  • Cystoskopie – vyšetření probíhá v celkové anestezii a provádí se pomocí cystoskopu, který se zavede do močové trubice. Tímto vyšetřením se pozoruje obsah močových cest, močovodů a močového měchýře.
  • Ultrazvuk – díky ultrazvuku je možné pozorovat práci ledvin, močovodů a močového měchýře.
  • Stresový test – díky tomuto testu se zjišťuje, jestli pacient trpí stresovou inkontinencí, tzn. sleduje se únik moči při kašli nebo smíchu.

Ke všem vyšetřením dostává pacient k vyplnění ještě tzv. mikční deník. Po dobu 24 hodin se zapisuje čas a množství tekutin, které pacient vypije a vyloučí. Tyto údaje jsou velmi zásadní pro určení správné diagnostiky a nastavení nejvhodnější léčby.   Pro úspěšnou léčbu je základní zejména správné určení typu inkontinence na základě anamnézy a vyšetření u odborníka. Pouze na základě zjištění typu a jasné příčiny inkontinence může být léčba inkontinence úspěšná.  

Posilování pánevního dna

 

Léčba elektrickou stimulací

Pro zpevnění pánevního dna se používá také elektrická stimulace. Jedná se o velmi častý léčebný postup u stresové a urgentní inkontinence.

 

  • Magnetická stimulace
  • Jedná se novou metodu zvanou také Biocon 2000, kdy je bezkontaktní metodou posilováno všech více než 25 svalů pánevního dna.
  • Trénování močového měchýře

 

Při této léčbě se zapisují časy močení a časy nechtěného úniku moči. Postupně se z těchto jednotlivých časů plánuje pravidelnější častější močení, které předchází inkontinenci. Tato léčba se používá při inkontinenci z přetékání.

 

Biologická zpětná vazba neboli biofeedback

Tato léčba se uplatňuje zejména při urgentní a stresové inkontinenci. Pomocí měřících přístrojů je možné docílit, že pacient opět získá kontrolu nad svými svaly v oblasti pánve.

 

Léčba pomocí léků

Léky se využívají především při úniku moči z přetékání. Léky mohou uvolnit svaly v okolí močového měchýře a vedou k jeho celkovému vyprázdnění. Nebo naopak jiné léky posilují močovou trubici a tím zabraňují přetékání. Léky mohou mít ale také mnoho jiných vedlejších účinků, proto výhody a rizika vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Zajímavé:  Protonová Léčba Rakoviny Slinivky?

 

Implantát

Implantát svým objemem pomůže uzavřít močovou trubici a zmírnit následky stresové inkontinence. Jedná se o kolagen či silikon, který je v lokální anestezii vstříknut pacientovi do tkáně v okolí močového měchýře. Léčba implantátem se musí po čase opakovat.

 

Operace inkontinence

Chirurgické řešení úniku moči bývá lékaři často navrhováno až po vyzkoušení výše uvedených šetrnějších léčebných metod. Jde o mini invazivní operační zákrok, při které je zavedena tzv. tahu prostá vaginální páska neboli TVT páska, která zafixuje močovou trubici. Zajistí tak podporu močové trubice při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Nověji se nyní zavádí tzv. TOT neboli trans-opbturatorní páska, což je pro pacienta ještě šetrnější.   Únik moči je pro pacienta závažný sociální a hygienický hendikep. Lidé, které inkontinence trápí, se straní společnosti z důvodu obavy možného trapasu úniku moči na veřejnosti. Odmítají cestovat a jejich kvalita života se snižuje. Samovolný únik moči - Vše o zdraví Tipy, jak inkontinenci zvládnout:

  • Pokud trpíte únikem moči při kašli nebo cvičení, začněte co nejdříve s posilováním pánevního dna. Buďte ale vytrvalí, ke změně nedojte během několika dní, ale měsíců.
  • Vyvarujte se potravinám, které mohou močový měchýř dráždit, např. káva, alkohol, citrusové plody apod.
  • Řádnou intimní hygienou omezíte vznik infekcí močových cest.
  • Dbejte na svoji životosprávu, nadváha inkontinenci jenom napomáhá.
  • Vhodnou stravou a pohybem předcházejte zácpě. Ta může zvyšovat tlak na váš močový měchýř.
  • Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.
  • Nestraňte se společnosti a používejte vhodné inkontinenční pomůcky.   

S použitím vhodných inkontinenčních pomůcek se nemusíte stranit společnosti a můžete žít plnohodnotný život, protože moderní pomůcky jsou velmi diskrétní. Pro zvolení nejvhodnější pomůcky je zapotřebí rozlišit, jakým stupněm inkontinence trpíte. Inkontinenční pomůcky se totiž rozdělují dle stupně savosti a také podle pohlaví.

Lehký stupeň inkontinence

Střední a těžký stupeň inkontinence Pro tento druh úniku moči jsou nejvhodnější inkontinenční kalhotky. Navlékací kalhotky se doporučují zejména aktivní pacientům, připomínají svým vzhledem a navlékáním klasické spodní prádlo. Při těžkém stupni a pro dlouhodobě ležící pacienty se používají zalepovací plenkové kalhotky, které připomínají dětské papírové plenky. Opět se i tyto pomůcky rozlišují dle velikosti a savosti.  

Přečtěte si i další články na téma Inkontinence:

kateřina Králová 15.08.2021 11:21

v posledni dobe je az nesnesitelne ja mi unika moc,,,resim to vlozkamy,ktere si stale vymenuji,,,v dnesni dobe tak 4-5 vlozek ze den,,v noci me nuti neustale jit mocitmin.5=6 x ,,prestavam pit at me nenuti jit na toaletu,,kolikrat se citim az dehydrovana

Reagovat

Re:

Feminhelp – přípravek pro kontrolu úniku moči 56 tbl

Pomáhá ženám obnovit kontrolu nad nechtěným únikem moči.

FEMINHELP představuje kombinovaný přípravek bylinných extraktů a vitaminů. Jako inkontinence je označován stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči z močové trubice. Tímto problémem trpí ženy stejně jako muži. Příčin tohoto stavu je mnoho.

Patří k nim opakované porody, ochabnutí pánevního dna, fyzická námaha, astma, chronická zácpa, infekce v močových cestách, výhřez meziobratlové ploténky. Inkontinence snižuje kvalitu života a je spojována především s obdobím klimakteria u žen.

Obsažené rostlinné extrakty mohou přispět k úlevě a zmírnění tohoto problému.

Produkt Feminhelp obsahuje:

  • Extrakt z dýňových semen: udržuje dobrou funkci močového měchýře a močových cest.
  • Extrakt z kopřivy: je nápomocný při léčbě zánětlivých onemocnění dolních močových cest a je pomocnou látkou při prevenci a léčbě ledvinového písku a kamenů. Podporuje vylučovací funkci ledvin,  pomáhá udržovat normální funkci vylučovacího systému. Napomáhá posilování pohybového aparátu a  pomáhá udržovat pružné klouby, svaly a šlachy.
  • Extrakt ze semen soji: pomáhá udržovat pohodu během menopauzy.
  • Prášek ze šťávy brusinek – klikve velkoplodé: pomáhá k udržení zdraví močového ústrojí, přispívá ke zdraví močových cest, má příznivý vliv na močový systém, pomáhá eliminovat patogenní bakterie z močového ústrojí. Jako přírodní antioxidant chrání organismus před oxidačním poškozením.
  • Vitamin D: přispívá k normálnímu příjmu vápníku a fosforu, k udržení normální hladiny vápníku v krvi, přispívá k udržení normálních kostí a svalových funkcí, přispívá k udržení normálních zubů a normální funkce imunitního systému.
  • Vitamin B12: přispívá k normální výměně látkové, normální funkci nervového systému, normální tvorbě červených krvinek, normální funkci imunitního systému, příspívá ke zmírnění únavy.
  • Složení 1 tablety:
  • 260 mg extraktu z dýňových semen, 50 mg prášku ze šťávy brusinek, 25 mg extraktu ze sóji, 25 mg extraktu z kopřivy, 2,5 ug vitaminu D3 (50% DDD*), 1,25 ug vitaminu B12 (50% DDD*).
  • *DDD = doporučená denní dávka
  • Dávkování:
  • Dospělí 1 – 2 tablety denně zapít vodou.
  • Balení:
  • 56 tablet – dávka až na 2 měsíce
  • Upozornění:

Přípravek Feminhelp přípravek pro kontrolu úniku moči 56 tablet je registrovaný jako doplněk stravy. Nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Obsahuje sóju!

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Zatím beru jen měsíc, nepociťuji téměř žádné zlepšení. Zatím produkt žena používá teprve měsíc takže účinky ještě nepocítila. Zatím užívám produkt krátkou dobu, takž se ještě neprojevily účinky.

Samovolný únik moči - Vše o zdravíNaturprodukt CZ Havířov je výrobní, obchodní a distribuční společnost, která byla založena v roce 1991. Prvními přípravky, se kterými firma vstoupila na český trh, byly výrobky německé společnosti Dr. Theiss Naturwaren GmbH. Hlavní činnost firmy Naturprodukt CZ spočívá v distribuci dovážených léčivých přípravků, zdravotnických prostředků, doplňků stravy, kosmetických přípravků, ústní hygieny a dalších. Firma prodává hlavně přípravky obsahující léčivé látky získané z rostlin, které jsou pěstované převážně v ekologických oblastech po celém světě. Vedle přírodních léčiv se firma zaměřila i na vitamínové přípravky v nejrůznějších podobách. Na trhu se prosazuje hlavně kvalitou nabízených výrobků, ať již dovážených nebo z části i vlastních, které splňují nejen velmi přísná kritéria na čistotu, ale současně i předpisy platné ve státech EU a USA.

Jsem spokojena s produktem. Samovolný únik moči - Vše o zdraví

  • 15.9.2021 Nepostradatelné vybavení do školky po prázdninách: vitamin C Hurá do školky! Po letních prázdninách se děti opět vracejí ve větším počtu mezi své vrstevníky. Vzájemně si předávají nejen letní zážitky a nově nabyté životní zkušenosti, ale blízkým kontaktem při hrách se vzájemně „obohacují“ také o nejrůznější viry. Podzimní období charakterizované kratšími dny …

Co je dobré ještě o inkontinenci vědět? – Depend

Inkontinence se vyskytuje napříč všemi věkovými skupinami. Mnoho lidí si myslí, že únikem moči trpí pouze ženy. Pravdou je, že se tento problém častěji objevuje u žen, avšak je jím postižena i spousta mužů.

Více než 1,5 milion lidí v České republice trpí nechtěným únikem. Inkontinence může být nepříjemným problémem, ale je možné ji v mnoha případech řešit.

V několika krocích můžete dostat inkontinenci pod kontrolu, aby Vám způsobovala co nejméně obtíží v každodenním životě.

Nejdůležitější je zkonzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Ten stanoví, o jaký typ inkontinence se jedná a následně zvolí nejvhodnější způsob léčby a poradí Vám s výběrem nejvhodnějších pomůcek.

Lékař se Vás může také zeptat na Vaši osobní a rodinnou anamnézu, na léky, které užíváte bez předpisu a na případné nehody a zranění. Kromě toho může být užitečné absolvovat odborné vyšetření, aby byl lékař schopen přesně posoudit Váš zdravotní stav.

V některých případech může lékař předepsat léky, a to buď samostatně, nebo v kombinaci se změnou návyků pro navrácení kontinence. Je možné, že některé léky mohou způsobovat únik moči. Z tohoto důvodu je důležité, aby lékař věděl o všech léčivech, které užíváte na předpis i bez předpisu.

Všechny léky by měly být užívány pod dozorem lékaře. V některých případech lze vyřešit únik moči operací, např. pro řešení určitého tělesného problému, který způsobuje inkontinenci.

Je velmi důležité dbát na správný životní styl. Stejně jako u mnoha nemocí i u inkontinence lékaři zdůrazňují, že pozitivní postoj je důležitý. Doporučují vést aktivní a zdravý životní styl.

1. Sledujte, co jíte a pijete

Pijte hodně tekutin, nejméně 1-1,5 litru denně. Ale pozor, příliš mnoho tekutin může způsobit vážné onemocnění. Vyhněte se nápojům, které mohou způsobit tvorbu nadměrné moči – káva, alkohol a jiným nápojům, které mohou dráždit močový měchýř např. citrusové šťávy. Stejně tak se vyvarujte příliš kořeněným a pálivým jídlům.

2. Kontrolujte svou váhu

Dokonce i několik kilogramů nadváhy může zapříčinit únik moči. Snížení váhy o 5-10% může mít pozitivní vliv na únik moči, protože se zmírní tlak na svaly pánevního dna.

3. Zůstaňte aktivní

Stejně jako u mnoha nemocí i u inkontinence lékaři zdůrazňují, že pozitivní postoj je důležitý. Doporučují vést aktivní a zdravý životní styl.

Snažte se ovládat nutkání použít toaletu. Vykonání potřeby oddalujte nejprve o několik minut, postupně zvyšujte interval na hodinu a více.

Toto cvičení pomáhá prodloužit dobu mezi dvěma cestami na toaletu tak, že se pokaždé snažíte vyprázdnit Váš močový měchýř co nejdůkladněji.

Existuje mnoho triků, jak toho dosáhnout, a nejlépe se je naučíte pod dozorem fyzioterapeuta nebo specialisty na inkontinenci.

Dlouhodobé a pravidelné posilování svalů pánevního dna pomocí tzv. Kegelových cviků vede k účinnému řešení problematiky úniku moči. Přehled cviků pánevního dna najdete zde.

Psaním deníku a zaznamenáváním úniků moči ještě před návštěvou lékaře. Pomůžete mu přesně stanovit charakter problému a určit diagnózu. Mikční deník najdete se stažení zde.

Lékař nebo lékárník Vám může pomoci s výběrem vhodné pomůcky, tak aby svými absorpčními vlastnostmi odpovídala Vašim požadavkům a únik moči zůstal pod kontrolou.

Nevíte jakou pomůcku si vybrat? Pomůžeme Vám… Stačí odpovědět na pár otázek a my Vám doporučíme vhodné pomůcky přímo pro Vás, tak aby co nejvíce vyhovovala Vašim potřebám a aby Vás inkontinence co nejméně omezovala v každodenních aktivitách. Přejděte na výběr vhodné pomůcky zde.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství 6 Dní Po Oplodnění?

Močová inkontinence je velmi nepříjemný problém, se kterým se potýká překvapivě mnoho lidí. Většina z nich se stydí a raději se nikomu nesvěří. Přitom lékař urolog ve většině případů dokáže inkontinenci zcela vyléčit, nebo alespoň zmírnit.

Močová inkontinence postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Její výskyt roste ve starším věku. Rizikovými faktory pro vznik inkontinence je dlouhodobá zátěž svalů pánevního dna, například při těžké fyzické práci, chronickém kašli nebo obezitě. U žen k rozvoji výrazně přispívá počet porodů a hormonální změny v menopauze. 

Existuje více druhů

Určení typu a příčiny vzniku inkontinence je zásadním krokem pro úspěšnou léčbu. Nejčastěji se dělí do následujících typů:

  • stresová –únik moči je vyvolán zvýšeným nitrobřišním tlakem, charakteristicky se objevuje při smíchu, kašli, kýchání nebo chození do schodů,
  • urgentní (nutkavá) –potížímpředchází velké nutkání a náhlý pocit potřeby jít se vymočit,
  • smíšená –jedná se o kombinaci stresové a nutkavé inkontinence, přičemž typický je nutkavý pocit na močení při smíchu, kašlání nebo zvýšené námaze,
  • funkční –neschopnost udržet moč se vyskytuje také při psychických onemocněních, deliriu, močových infekcích nebo omezené hybnosti,
  • inkontinence z přetékání – je to stav, kdy moč samovolně odtéká z přeplněného močového měchýře, u kterého je narušena vypuzovací funkce (při cukrovce, roztroušené skleróze nebo poškození míchy).

Co potvrdí diagnózu 

Lékař stanoví diagnózu na základě:

  • zjištění anamnézy,
  • fyzikálního vyšetření,
  • laboratorní kontroly moči,
  • dalších speciálních vyšetření.

Speciální metody zahrnují například vedení mikčního deníku, stres test, test vážení vložek, cystoskopii (mikroskopické vyšetření močového měchýře) nebo urodynamické vyšetření (zhodnocení chování močového měchýře při plnění a vyprazdňování).

Připravte se na otázky

V rámci odebírání anamnézy budou lékaře zajímat také následující informace:

  • jak často a kolik toho obvykle vymočíte,
  • doba trvání obtíží a jejich průběh,
  • jaké jsou spouštěcí faktory inkontinence (smích, námaha atd.),
  • jestli jste měli infekce močových cest,
  • kolik jste prodělali operací v malé pánvi, u žen počet porodů,
  • zda trpíte jiným onemocněním a jaký je váš celkový životní styl.

Léčba je pestrá

Terapie se odvíjí od typu inkontinence a její závažnosti. Skládá se z mnoha konzervativních a chirurgických metod.

Mezi konzervativní postupy patří braní léků (nejčastěji se používají anticholinergika) a behaviorální metody – tedy úprava životního stylu, nácvik správného močení, neuromodulační metody a podobně.

V případě selhání všech dostupných léčebných možností představuje používání absorpčních vložek a jiných inkontinenčních pomůcek vhodný způsob zlepšení kvality života. 

(svat)

Zdroj: https://emedicine.medscape.com/article/452289-overview

http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/

odstranění močové inkontinence – VZP ČR

Je možno odstranit močovou inkontinenci operací? Slyšela jsem o operaci, která ji vyřeší pomocí implantované umělohmotné pásky. Hradí takovou operaci pojišťovna?

Ano, taková operace existuje a VZP ji hradí. Dají se tak však řešit jen některé druhy močové inkontinence, a proto je nutné především zjistit, jakým druhem inkontinence trpíte.

Je rozdíl mezi stresovou (zátěžovou) inkontinencí, která vzniká při fyzické aktivitě v důsledku vzestupu nitrobřišního tlaku třeba i při kýchnutí nebo smíchu, a urgentní inkontinencí, což je únik moči, který způsobují nepřiměřené a nechtěné stahy močového měchýře např.

při močové infekci nebo neurologickém onemocnění. Smíšená inkontinence je kombinací obou; vyskytuje se hlavně ve vyšším věku a mohou ji zesílit i účinky léků.

Inkontinence z přetékání znamená samovolné odtékání moči z přeplněného měchýře při zúžení močové trubice, které mohou způsobit zejména nádory, močové kameny nebo zvětšená prostata. Se ztrátou volní kontroly nad procesem močení např. v důsledku neurologického onemocnění nebo poranění mozku či míchy souvisí reflexní inkontinence.

Je tedy třeba, abyste se se svými potížemi obrátila na vašeho praktického lékaře, který provede základní vyšetření a doporučí vám urologa, případně gynekologa nebo urogynekologa.

Musí také ověřit, zda inkontinence není projevem jiného onemocnění, zejména nemocí ovlivňujících mozek či nervovou soustavu, jako je třeba Alzheimerova či Parkinsonova choroba, demence, roztroušená skleróza či mozková mrtvice.

Inkontinence může rovněž souviset s cukrovkou, obezitou, porodem, menopauzou, u mužů se zvětšenou prostatou. A mohou ji zhoršovat některé podávané léky.

Lékař pak po vás bude zřejmě chtít několikadenní záznam příjmu a výdeje tekutin, času močení, počtu močení a frekvence úniků.

Následovat by mělo laboratorní vyšetření vzorku moči, krve, ultrazvuk ledvin a močového měchýře, případně další postupy.

Například urodynamické vyšetření zhodnotí funkci močového měchýře při jeho plnění a vyprazdňování, při cystoskopickém vyšetření mohou zase být zjištěny abnormality dolních močových cest zodpovědné za vaše obtíže.

Samotná léčba pak bude vyžadovat váš aktivní přístup, trpělivost a mnohdy i změnu životního stylu.

Často používanou metodou je léková terapie, která přispívá buď k uvolnění svěračů močového měchýře, nebo naopak ke kontrole jejich stahů.

Speciální léčba se týká mužů, kteří trpí inkontinencí kvůli zvětšené prostatě; tam je třeba nejprve usilovat o zmenšení prostaty tlačící na měchýř a močovou trubici.

Mnoha inkontinentním pacientům může pomoci operace, přičemž velmi moderním a komfortním lékařským výkonem je právě zmiňované zavedení pásky ze speciálního materiálu, která poskytne oporu močové trubici. Funguje na principu zvýšeného tlaku v břišní dutině, kterým se stáhne, a odtok moči se zastaví.

Zákrok je obvyklý zejména u stresové inkontinence, méně se uplatňuje u ostatních druhů. Je to vysoce účinná, bezpečná a rychlá metoda – zákrok trvá jen zhruba 10 minut a provádí se v lokální anestezii.

Pomocí této metody se vyléčí 85 % pacientů se stresovou inkontinencí a 60–70 % případů urgentní inkontinence, u dalších se problémy s únikem moči alespoň zmírní.

Močová inkontinence: Zdravotní i společenský problém

Močová inkontinence je stav, kdy dochází k nechtěnému, samovolnému úniku moči. Jedná se o závažný zdravotní i společenský problém, který výrazně ovlivňuje kvalitu života v oblasti hygienické, sociální a ekonomické.

Nedobrovolný únik moči v dospělosti je velmi nepříjemný. Neschopnost ovládat základní tělesné funkce je, pro většinu žen, ponižující a vede k utajování těchto potíží.

Strádající ženy se vzdávají mnohého ze svého běžného života a dochází tak ke zřejmému poškození jejich sociálních vazeb (kamarádi, přátelé), partnerských a sexuálních vztahů, profesního zařazení a celkové spokojenosti.

Také starost o domácnost, odpočinek a zájmové aktivity jsou tímto problémem ovlivněny.

Druhy močové inkontinence

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence se často nazývá jako zátěžová. Jde o nejrozšířenější typ inkontinence. S touto formou se ve svém životě setká až 40 % žen, a to bez závislosti na věku.

Projevuje se únikem moči z nedostatečně uzavřené močové trubice při zvýšení nitrobřišního tlaku. Nitrobřišní tlak se v odborné terminologii nazývá stres, odtud tedy název stresová inkontinence. Faktorů, které se různou měrou na vzniku a rozvoji stresové inkontinence žen podílejí, je celá řada.

Patří mezi ně – oslabení (pokles) pánevního dna, nadměrná fyzická námaha (zvedání těžkých předmětů, nevhodné pracovní zařazení), porody (průběh, četnost i velikost plodu), infekce močových cest, nedostatek ženských hormonů (estrogenů) v menopauze, nevhodné návyky v pitném režimu, chronický kašel např. u astmatiků nebo kuřáků, dále pak obezita a mnoho dalších.

Urgentní inkontinence

Známá také jako nutkavá. V souvislosti s tímto druhem inkontinence hovoříme o tzv. hyperaktivním močovém měchýři a jde o neodkladné nucení k močení, kterému nelze odolat a vede k úniku moči.

Močový měchýř se vyprazdňuje i při nižším stupni naplnění a setkáváme se s ní až u 30 % žen, většinou ve vyšším věku.

Tato inkontinence je zpravidla spojena s odtokem většího množství moči následkem křečovitých stahů svalstva močového měchýře. Urgencí nazýváme náhlou pobídku, nucení, odtud tedy název urgentní inkontinence.

Její příznaky jsou zejména náhlé nucení k močení, dále pak časté močení (pollakisurie), tedy více jak 8 x za den a též noční močení neboli nykturie.

Smíšená inkontinence

Jedná se o kombinaci obou předchozích typů, přičemž oba výše uvedené typy se vyskytují v různé míře a závažnosti.

Inkontinence z přetékání

K tomuto typu inkontinence dochází při poruše odtoku moči většinou pro překážku v dolních močových cestách, nebo při některých neurologických onemocněních.

Existují i další, specifické typy úniku moči, jejich výskyt je však spojen s jiným základním onemocněním.

Diagnostika močové inkontinence

Fyzikální vyšetření zahrnuje běžné klinické vyšetření – celkový stav, pohyblivost, orientačně paměť a kognitivní funkce, dále vyšetření břicha a zevního genitálu, ultrazvukové vyšetření, biochemické vyšetření, laboratorní vyšetření moči a močového sedimentu, bakteriologické vyšetření moči a pochvy, ultrazvukové vyšetření dolních močových cest a orientační neurologické vyšetření. Všechna tato vyšetření vám můžeme provést v naší ordinaci Gynclin.

Mezi speciální vyšetření již patří urodynamické vyšetření – určení anatomických či fyziologických změn v močovém systému, dále pak dotazníky a mikční deníky, které velmi jednoduchou formou provedou klientku otázkami k poruchám udržení moči a pomohou ošetřujícímu lékaři v diagnostice. Mikční deníky (mikce = močení) jsou vedeny po dobu 48 hodin. Zaznamenává se v nich frekvence úniku moči, frekvence urgencí (nutkání k močení), množství použití absorpčních pomůcek.

Léčba močové inkontinence

Stresová inkontinence

Většinou začíná pomocí fyzioterapie – gymnastika svalů pánevního dna spolu s medikamentózní léčbou – léky, eventuálně pesaroterapií. Při neúspěchu je nutná operační léčba, v současnosti většinou s využitím některé páskové metody, která vyžaduje krátkodobý pobyt v nemocnici.  

Zajímavé:  Když Bolí Všechny Klouby?

Urgentní inkontinence

Zde je metodou volby léčba konzervativní-medikamentózní léčba – léky cílené na snížení napětí stěny močového měchýře. Jako podpůrnou metodu lze využít i absorpční pomůcky. Jedná se o vložky, vložkové pleny, plenkové kalhotky a podložky.

Nemáte-li svého obvodního gynekologa, který by vám s léčbou močové inkontinence pomohl, rádi o vás budeme pečovat v naší gynekologické ordinaci Gynclin. Objednejte se online nebo na telefonním čísle (+420) 266 010 292.

Inkontinence (únik moči) – diagnostika a léčba

Inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči. Jedná se o velmi častý problém, který postihuje jak ženy, tak i muže a výrazně negativně ovlivňuje jejich kvalitu života.

Stresová inkontinenceJedná se o únik moči při zvýšeném tlaku na močový měchýř – například při kašlání, kýchání, smíchu, cvičení nebo zvedání těžkých předmětů.

Stresová inkontinence nastane, když je oslaben svěrač močového měchýře nebo došlo k oslabení závěsného aparátu močové trubice. U žen může být tento stav důsledkem změn vyplývajících z těhotenství, porodu a menopauzy.

U mužů je příčinou stresové inkontinence nejčastěji operace prostaty, především otevřená či laparoskopická radikální prostatektomie, tedy kompletním odstranění prostaty při lokalizovaném nádorovém onemocnění.

Urgentní inkontinenceJedná se o náhlé a intenzivní nutkání na močení, následované nechtěným únikem moči. Je způsobená buď nekontrolovatelnými stahy svaloviny močového měchýře, nebo zvýšenou citlivostí receptorů ve stěně měchýře.

Urgentní inkontinence může být způsobena infekcí močových cest, kameny močového měchýře, tumorem močového měchýře nebo onemocněními nervového systému jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza a mozková mrtvice.

Pokud není odhalena vyvolávající příčina urgentní inkontinence, mluvíme o hyperaktivitě močového měchýře.

Inkontinence z přeplněníInkontinence z přeplnění se projevuje neúplným vyprazdňováním s postupně se zvětšujícím zůstatkem moči v měchýři po vymočení.

Příčinou bývá obstrukce odtoku moči (nejčastěji na podkladě zvětšené prostaty, zúžené močová trubice, poklesu dělohy a poševních stěn) nebo získaná slabost svaloviny močového měchýře (nejčastěji nervovým poškozením po diabetu nebo jiné nemoci).

Smíšená inkontinencePokud se vyskytují příznaky více než jednoho typu inkontinence moči, jako je stresová inkontinence a urgentní inkontinence, jedná se o smíšenou inkontinenci.

Funkční inkontinenceMnoho starších lidí, zejména lidí v domovech důchodců, má zkušenosti s inkontinencí jednoduše proto, že jejich tělesné nebo duševní postižení jim brání navštívit toaletu včas.

Totální inkontinenceTento termín je někdy používán k popisu stavu kontinuálního úniku moči nebo pravidelného neovladatelného úniku velkého množství moči.

V takových případech má močový měchýř velmi omezenou jímací kapacitu.

Příčinou může být vrozená anatomická vada, poranění míchy nebo přímo močového ústrojí, stavy po radiační léčbě, abnormální komunikace mezi močovým měchýřem a přilehlými strukturami (píštěle).

Základní vyšetření při diagnostice inkontinence

AnamnézaDůležité jsou nejen informace týkající se úniku moči, nutkání k močení ale také přidružená onemocnění, porody, užívané léky, charakter zaměstnání, sporty apod. Velmi cennou pomůckou jsou cílené dotazníky a mikční deníky. Jejich vyplnění během 48 hodin, včetně noci, umožňuje získat hodnotné informace o stavu močení ve vztahu k příjmu tekutin.

Laboratorní vyšetřeníK těmto vyšetřením patří chemické vyšetření moči, vyšetření močového sedimentu, kultivace moči nebo výtěru z pochvy a močové trubice.

Urodynamické vyšetřeníJedná se o vyšetření, při kterém je cévkou naplněn močový měchýř, jsou sledovány tlaky v močovém měchýři i v močové trubici a je posuzován vztah mezi nimi. Na konci vyšetření pacient močí do speciální toalety, přizpůsobené měření rychlosti proudu moči (Uroflowmetr).

Doplňková vyšetření při úniku moči

Gynekologické vyšetřeníGynekolog vyšetřuje stav pánevního dna, pevnost svalů, které jej tvoří. Posuzuje také sestup rodidel.

PW test, test vážení vložekPřed a po hodinu trvající pohybové aktivitě jsou převáženy vložky. Lze tak určit množství tekutiny unikající zejména při námaze.

  • UltrazvukUltrazvukové vyšetření je prováděno přes podbřišek při dostatečně naplněném močovém měchýři
  • Rentgen nebo CTRentgenové vyšetření se používá při podezření na kameny v močových cestách.
  • UretrocystoskopiePomocí endoskopického přístroje lze velmi jednoduše při ambulantním výkonu nahlédnout do močového měchýře a močové trubice a zhodnotit anatomické poměry včetně charakteru sliznic močových cest.
  • Kalibrace močové trubicePři podezření na zúžení močové trubice je pomocí speciálního nástroje změřen průsvit močové trubice.

Léčba inkontinence

Konzervativní léčbaKe konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy (úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity), rehabilitace a fyzikální léčba (trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna, elektrostimulace včetně vaginální elektrické stimulace svalů pánevního dna, překonávání nutkání – bladder drill, nácvik na toaletu, biofeedback, neuromodulační a neurostimulační techniky atd.), vaginální kónusy, odvod moči močovou cévkou nebo cévkou zavedenou přes břišní stěnu do měchýře, používání inkontinenčních pomůcek, protetické pomůcky (svorka na penis, urinál, podpůrné pesary), farmakoterapie (tlumí stahy svaloviny močového měchýře, zvyšuje kapacitu močového měchýře, posiluje uzávěrové mechanismy). Dodávání estrogenů u žen v období přechodu (hormonální substituční léčba) zlepšuje prokrvení a tím i funkci tkání v oblasti uretry, pochvy a spodiny močového měchýře.

Operační léčbaPokud konzervativní léčba nevede k větším úspěchům, doporučuje se u středně závažné a závažné inkontinence chirurgická léčba. Operační léčba se ve většině případů týká stresové inkontinence. Provádějí se podpůrné operace močové trubice a hrdla močového měchýře, závěsné operace, slingy.

Standardem operační léčby stresové inkontinence moči u žen je řadou odborníků dnes označována miniinvazivní technika – tahuprostá suburetrální páska (retropubická (TVT) nebo transobturátorová (TOT)). Tyto postupy nahrazují dříve upřednostňované otevřené operace.

Dále se do oblasti hrdla močového měchýře dají aplikovat látky (teflon, kolagen či autologní tuk), které pomáhají uzavřít hrdlo a začátek močové trubice.

Se zlepšením a úspěchy farmakoterapie na poli urgentní močové inkontinence (používají se anticholinergika k potlačení stahu svalové tenze močového měchýře) se invazivní léčba pro tyto obtíže provádí až po vyčerpání konzervativních možností léčby.

Může být například využita intravezikální aplikace farmak potlačujících hyperaktivitu močového měchýře. Invazivnějším způsobem léčby je například aplikace botulotoxinu do stěny močového měchýře.

Při selhání této méně invazivní léčby se mohou provádět operace ke zvětšení kapacity močového měchýře pomocí střevního segmentu.

Únik moči v mladém věku – co může být příčinou?

Představujete si ženu, kterou trápí únik moči, jako dámu v letech? Mnoho žen s inkontinencí je mnohem mladších, než byste asi tipovali.

Nejčastější příčinou potíží s únikem moči je povolené svalstvo pánevního dna. To zcela přirozeně povoluje, spolu s ostatními svaly, s přibývajícími roky.

Co ale tedy způsobuje inkontinenci u mladých žen, dívek a někdy dokonce dětí, kterým ještě svaly věkem rozhodně nepovolují?

Stresová inkontinence není z psychického stresu

Pokud se u mladé ženy objevuje únik moči, jde obvykle o inkontinenci stresovou. Ta nesouvisí s psychickým stresem, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale s tlakem v oblasti pánevního dna. Co to znamená? K úniku dochází v situacích, kdy se tlak na pánevní dno zvýší, například při zakašlání, smíchu, prudkém pohybu nebo zvednutí těžkého předmětu

Nemáte zánět močových cest?

Potíže s únikem moči mohou být jedním z příznaků probíhajícího zánětu močových cest. Řešení je v tomto případě obvykle poměrně nekomplikované – stačí vyléčit zánět. Počáteční fázi se vám může podařit zvládnout s pomocí bylinných čajů, brusinek a volně prodejných doplňků stravy. 

Pokud se vaše potíže nelepší, neotálejte s návštěvou lékaře. V mnoha případech se zánětu močových cest bez antibiotik nezbavíte.

Těhotenství a porody

Únik moči v těhotenství není nic neobvyklého. Některé průzkumy udávají, že se týká až 75 % všech těhotných žen. Miminko tlačí na močový měchýř, zmenšuje se jeho kapacita, dochází k hormonálním změnám a povoluje svalstvo pánevního dna.

Potíže s únikem moči někdy pokračují i po porodu, u části žen vymizí s přirozeným obnovením pevnosti pánevního svalstva, ale v mnoha případech je potřeba tělu pomoci

Cviky, které vymyslel gynekolog 

Americký gynekolog Dr. Arnold. H. Kegel chtěl vyřešit potíže pacientek, které po porodu trápily úniky moči. Vytvořil proto sérii cviků, kterou na veřejnost publikoval v roce 1948. Tyto cviky jsou dnes celosvětově známé pod názvem Kegelovy cviky.

Cviky jsou jednoduché a nenápadné, některé zvládnete cvičit třeba i cestou autobusem. Naučíte se je podle našich videonávodů, nebo se můžete obrátit na fyzioterapeutku, která se tomuto tématu věnuje. A víte, že s posílením pánevního dna vám pomohou i venušiny kuličky?

Přetížení pánevního dna

Nejen povolené pánevní dno představuje problém, lze ho také přetížit. Při studii, do které se zapojilo 154 mladých sportovkyň, se ukázalo, že 28 % z nich má potíže s únikem moči. Z těch, kterých se inkontinence týká, 40 % zaznamenalo první potíže s únikem moči na střední škole a 17 % dokonce již na základní škole.

Výsledky se významně lišily podle druhu sportu. Z golfistek potíže s inkontinencí žádná z žen a dívek neuváděla, u gymnastek potíže v průzkumu přiznalo 67 % gymnastek. Na vině jsou pravděpodobně náročné tréninky a časté tvrdé dopady.

Dostaňte své tělo do rovnováhy

S povoleným i přetíženým svalstvem pánevního dna vám pomůže fyzioterapie a pravidelné cvičení. Svěřte se s potížemi s únikem moči svému gynekologovi, určitě spolu vymyslíte vhodné řešení. Připravili jsme seznam doporučených lékařů, kteří se specializují na problematiku inkontinence.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector