Samovolný únik stolice – Vše o zdraví

Střevní inkontinence, neschopnost plně kontrolovat odchod stolice, se v běžné populaci vyskytuje v 6-10%. Střevní inkontinence výrazně zatěžuje jak postiženého, tak i celou jeho rodinu.

Obecně se udává, že obtíže s udržením stolice postihují pouze lidi vyššího věku. Ale to je veliký omyl. Dle statistik až 6% dospělých pod 40 rokem věku, mužů i žen, je postiženo různým stupněm poruchy kontinence.

V domech s pečovatelskou službou nebo léčebnách dlouhodobě nemocných se toto procento výrazně zvyšuje až na hodnotu kolem 45 % !!! Většina postižených tento svůj handicap relativně úspěšně před svým okolím, včetně své rodiny i lékařů, dlouhodobě skrývá. Cena je ale velmi vysoká.

Uzavírání se do sebe, vyhýbání se téměř jakýmkoli sociálním kontaktům, omezení i běžných fyzických aktivit a velmi často to končí psychosociální devastací a depresí.

Bohužel postižení ve svém skrytém utrpení a zoufalství často v důsledku neznalosti nejen jich samotných ale i lékařů, kterým se odvážili svěřit, zůstávají sami, bez výraznější pomoci.

Cílem a úkolem tohoto textu je poskytnout nejen postiženým, ale všem kdo mají zájem, informace a tak zažehnout aspoň malou jiskřičku naděje, že hůř už bylo…

Co je to inkontinence

Inkontinence stolice označuje stav samovolného, vůlí neovlivnitelného, úniku větrů nebo stolice. Jedná se o chronický stav, který vzniká jako následek určitých typů poranění, různých onemocnění, ale i bez zřejmé příčiny.

Postižení své obtíže popisují jako urgentní nucení na stolici s následným samovolným únikem, který nelze zadržet. Častým projevem jsou i úniky o kterých postižení ani neví a upozorní je až stopy či zbytky stolice na spodním prádle.

Ačkoli se inkontinence vyskytuje napříč populací bez ohledu na věk či pohlaví jednoznačně vyšší riziko výskytu je u žen vyššího věku, dále jedinců po mozkové příhodě a nemocných s funkčním či zánětlivým střevním onemocněním. Známým závažným rizikem jsou i opakované porody a komplikované např. klešťové porody.

Život s inkontinencí

Ve své ambulanci na otázky týkajících se frekvence stolice, způsobu vyprázdnění či konzistence stolice, často dostávám vyhýbavé, nepřesné a neurčité odpovědi nebo rovnou přiznání, že dotyčný neví. Proto nepostižený jedinec si absolutně nedovede představit trápení a obtíže spojená s poruchou kontinence.

Nezáleží na tom, jestli k úniku dojde jednou za měsíc, týden či častěji. Tato devastující zkušenost se do mozku postiženého zapíše tak, že se stává dominantní myšlenkou a obavou. Takový jedinec si už nikdy nebude jistý.

Omezuje příjem stravy, upravuje svůj denní režim, styl oblékání i volbu parfému, aby byl intenzivní a event. zakryl střevní „nehodu“. Návštěva kulturních akcí, nákupy , běžné denní činnosti se stávají po postiženého těžkou noční můrou.

O cestování či nějakých intimních vztazích už se ani není třeba zmiňovat. Nakonec zůstává sám a sám …

Dopad na společnost

Inkontinence způsobuje i výrazné ekonomické ztráty nejenom postiženému jedinci, ale i společnosti. Udává se, že postižený jedinec průměrně v důsledku svých obtíží za rok zamešká 15 pracovních dní, má sníženou pracovní výkonnost a dokonce 13 % postižených není schopno vykonávat jakoukoli pravidelnou pracovní činnost.

Proč inkontinence vzniká

Kontinentní mechanizmus je závislý na správné činnosti a souhře svalů a nervů v okolí análního kanálu. Tedy jakákoli porucha či onemocnění v této oblasti může vyústit v poruchu kontinence.

Namátkou možno zmínit: obtížný porod, dlouhodobou zácpu, dráždivý tračník, zánětlivá střevní onemocnění, chirurgické zákroky v oblasti pánve a konečníku, neurologická onemocnění a poruchy a v neposlední řadě radiační léčba cílená na oblast malé pánve.

  • Oslabení či poranění svalů Inkontinence může být způsobena poraněním svalového prstence svěračů. Svěrače za normálních okolností udržují uzavřený anální kanál a tím udržují stolici v konečníku. Změnou napětí citlivě reagují i na zvýšení tlaku v břiše jako následek zvýšené námahy. K jejich poranění dochází např. při operacích hemoroidů a píštělí v okolí konečníku. Výrazným rizikovým faktorem je komplikovaný porod za použití kleští, kdy se udává až 10 % výskyt poškození.
  • Nervové poškození Poškození nervových vláken způsobuje ztrátu čití v oblasti konečníku a análního kanálu a ztrátu či poruchu svalové funkce či koordinace. Vzniká jako následek dlouhodobého přetěžování pánevního dna při chronické zácpě, dlouho trvajícím porodu nebo jako následek cévní mozkové příhody či poranění míchy. Snížení či úplnou poruchu funkce mohou též způsobovat i celková onemocnění jako: cukrovka, mnohočetná (roztroušená) mozková skleróza a Parkinsonova choroba.
  • Průjem Náhlý přísun velkého množství tekuté stolice je také často zodpovědný za urgentní a vůlí neovládnutelný odchod stolice. Tomuto riziku jsme vystaveni při střevním infekčním onemocnění prakticky všichni. Výrazněji jsou ohroženi ale nemocní se střevními onemocněními a malé procento lidí po operaci žlučníku.
  • Zácpa Dlouhodobá porucha odchodu stolice způsobuje, že v konečníku stolice ztvrdne a vytvoří překážku, kterou se střevo snaží překonat. Dosahuje toho naředěním stolice nad touto překážkou a tato pak obtéká kolem. Tento stav nazýváme paradoxní inkontinenci a nejčastěji se vyskytuje u malých dětí a starších jedinců zejména ležících a omezeně mobilních. Často je tento stav mylně pokládán za průjem a je tak i léčen, což způsobí další zhoršení stavu.
  • Porucha funkce pánevního dna Pánevní dno je skupina svalů, které podpírají organy umístěné v pánvi, ale také se významně podílejí na mechanizmu kontinence respektive vyprázdnění. Jednou z nejčastějších poruch je neschopnost uvolnění při vlastním vyprázdnění. Tento stav se nazývá anismus. Postižený jedinec pak musí vyvinout výrazně větší úsilí, aby ze sebe vytlačil stolici. Často dochází k nedokonalému vyprázdnění a v dlouhodobém horizontu dochází k porušení nervů a zvýšenému riziku inkontinence.
  • Ztráta „skladovací“ funkce konečníku Chirurgické zákroky, léčba zářením nebo záněty v oblasti konečníku mají za následek zmenšení objemu konečníku a ztrátu jeho pružnosti. Následkem bývá velmi časté nucení na stolici a inkontinence.

Samovolný únik stolice - Vše o zdraví

Možnosti léčby

Největším problém postižených je přetrvávající strach a nejistota kdy dojde k další příhodě – střevnímu debaklu. Hlavním cílem léčby je tedy nejenom snížení četnosti těchto „nehod“, ale také obnovení a získání nové osobní jistoty.

Léčebný plán proto vždy musí být uzpůsoben potřebám každého jedince.

U určitého procenta nemocných u kterých selhaly všechny léčebné pokusy je indikováno založení umělého střevního vývodu na břišní stěně – stomie. Obecně v populaci kolují zcela zbytečné obavy a strach před tímto způsobem léčby. Stomie nezajistí kontinenci, ale výrazně zlepšení komfort a hygienu pacienta. Současné moderní pomůcky umožňují jedinci prakticky plnohodnotný život.

  • Prvním úkolem je naučit pacienta být na nehodu připraven. To znamená:
    • mít vždy s sebou náhradní spodní prádlo
    • znát umístění toalet v okolí místa kde se pohybuje
    • v určitých případech i mít na sobě speciální ochranné pomůcky – vložky, plenkové kalhotky
    • hlavně být flexibilní a být schopen měnit svůj plán dle aktuálního stavu a situace
  • Nelze dát obecnou radu čemu se vyhýbat a naopak co jíst. Velmi se osvědčil, aspoň zpočátku, deníček, kam si postižený píše co a kdy jedl a jaké to mělo „následky“.

    Obecně se nedoporučují potraviny, které stimulují střevní činnost a vyvolávají řidší až průjmovitou stolici např:

    • jednorázově jíst velké objemy jídla nebo pít velké množství tekutin
    • příjem většího množství tuku a pečená jídla
    • káva, alkohol
    • a jídla obsahující umělá sladidla – sorbitol a fruktózu
    • Dobře zvolené léky mohou výrazně ovlivnit jak charakter stolice, tak frekvenci vyprazdňování.
    • Nejčastěji jsou doporučovány:
    • projímadla a změkčovadla (viz článek o obstipaci )
    • léky proti průjmům (Imodium. v těžších případech preparáty s kodeinem)
    • náhražky vlákniny k zahuštění stolice
  • Cílem je postiženého naučit se vyprazdňovat v pravidelný a pro něj vhodný čas a tím výrazně snížit riziko náhlých a nepředpokládaných „nehod“.

    Jedná se o soubor opatření – časování příjmu množství a složení stravy, nácvik ranního rituálu někdy s dočasným užitím i různých farmak.

    Jako nouzové řešení pro nenadálé situace je preventivní užití malého klyzmatu nebo stimulačních čípků k vyvolání defekace. Tím lze získat určitý bezpečný časový interval.

    1. Principem léčby je nácvik respektive aspoň částečné obnovení původní normální funkce svalů a nervů.
    2. K této léčbě je vždy nutné použít specializované elektronické přístroje pod vedením zkušených terapeutů.
    3. Nácvik zpravidla probíhá ve 2 stupních.
    1. Prvním krokem je nácvik respektive obnovení schopnosti rozpoznat aktivitu v léčené oblasti. Nejčastěji se k tomuto účelu používá mechanické nebo elektrické stimulace.
    2. Ve druhé fázi se postižený učí oslabenou či vymizelou činnost ovládnout tak, aby mohla být dalším trénikem zcela obnovena.

    Pro rychlejší nácvik a trvalejší zapamatování je vždy informace o úspěšném provedení cviku nemocnému potvrzována obrazovým a zvukovým signálem. Základní tréninkové období trvá minimálně 3 měsíce.

  • Operační zákroky jsou prováděny pouze v případě závažného poškození – poranění svalů. Na operační zákrok vždy musí navazovat specializovaná rehabilitace. Z dlouhodobého hlediska ale výsledky chirurgické léčby nejsou úplně uspokojivé.

  • Jedná se o novou léčebnou metodu, kdy pomocí elektrického dráždění určitých specifických nervových vláken je docíleno trvalého zvýšeného stažení svěračů a tím zlepšení kontinence.

    Jedná se o velmi nákladnou léčbu a jsou stanovena velmi přísná výběrová kriteria, která určují komu je poskytnuta.

Zajímavé:  Vřed Na Rohovce Léčba?

Samovolný únik stolice - Vše o zdraví

Online mapa veřejných toalet WC kompas umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy.

Každý uživatel může také vkládat nové toalety a hodnotit ty, jež jsou již v mapě zaneseny.

Aplikace volně ke stažení !! Navštívit web

Samovolný únik stolice - Vše o zdravíSamovolný únik stolice - Vše o zdraví

Co na závěr

Inkontinenci lze léčit, často zmírnit a občas i vyléčit. Proto je největší chybou nechávat si své obtíže pro sebe a tiše trpět.

Kožní ambulance Čáslav s.r.o

V Česku je jen 13 přístrojů BIOCON 2000. Jeden z nich najdete na kožní ambulanci v Čáslavi u MUDr. Vacíka. DÁRKOVÉ POUKÁZKY JSOU K DISPOZICI!

Neváhejte a kontaktujte tohoto lékaře, který vám rád odpoví na vaše otázky.

Vaše zdraví je vaše věc a jen vy máte možnost se rozhodnout jak s ním naložit. Zda si dál necháte své problémy a bolesti a nebo zkusíte tuto zcela novou metodu, kterou zde máte na dosah.

V Praze v Podolí v Ústavu péče o matku a dítě (U Apolináře) využívají BIOCON 2000 i u rodiček. Brzy po porodu posazují ženy na BIOCON 2000, aby se jejich pánevní svaly rychle zregenerovaly a tak se zamezilo pozdějším zdravotním potížím.

BIOCON 2000 není zázračný lék na všechno, ale tento přístroj je schopný vám opět pomoci do zdraví a nebo vám ho aspoň zčásti navrátit.

Co je to BIOCON 2000?

Regeneruje a posiluje Vaše svaly pánevního dna bez ostychu. Svaly pánevního dna se rozepínají jako „trampolína“ mezi stydkou kostí, kostrčí a hrboly sedacích kostí.

Samovolný únik stolice - Vše o zdraví Ve spolupráci korejské firmy se švýcarskou společností Medistellar GmbH byla vyvinuta metoda, která využívá metodu Repetitivní Pulzní Magnetické Stimulace RPMS, tedy neurotréning netrénovatelných svalů. Tato neinvazivní a bezkontaktní metoda citelně zpevní a regeneruje vnitřní pánevní svaly, které jsou velmi obtížně trénovatelné. Vynikající účinnost je způsobena tím, že příkazy svalům ke kontrakci jsou dodávány přirozeným způsobem, tedy mozkem pacienta, sedícího v křesle. Svaly jsou tak vytíženy optimálně a proto nedochází k jejich přetížení.

Pokud alespoň na jednu z následujících otázek odpovíte ANO, jsou pro Vás další informace velmi důležité!

  • Plánujete rodičovství?
  • Nedaří se Vám otěhotnět?
  • Prodělala jste potrat/y/?
  • Máte sedavé zaměstnání?
  • Máte zaměstnání, kde většinu času stojíte na nohou?
  • Narodilo se Vám nedávno miminko?
  • Prodělala jste několik porodů?
  • Pociťujete snížené prožitky při milování?
  • Máte bolestivý sexuální styk?
  • Máte problém dosáhnout orgasmu?
  • Trpíte bolestivou menstruací?
  • Máte hemeroidy?
  • Trápí Vás bolesti zad, kyčlí, hlavy?
  • Jste v /po/ období menopauzy?
  • Trpíte samovolným únikem moče ( např. při kýchnutí, kašli či smíchu )?
  • Trpíte poklesem nebo výhřezem orgánů malé pánve?
  • Trpíte samovolným únikem střevních plynů nebo stolice?
  • Máte problém s erekcí?
  • Máte problém s předčasnou ejakulací?
  • Chystáte se na operaci prostaty?
  • Prodělal jste operaci prostaty?
  • Trápí Vás bolesti zad, kyčlí, hlavy?
  • Máte hemeroidy?
  • Trpíte samovolným únikem moče?
  • Trpíte poklesem nebo výhřezem orgánů malé pánve?
  • Trpíte samovolným únikem střevních plynů nebo stolice?

Inkontinencí trpí dnes každá třetí žena a každý šestý muž ve věku nad 45 let, a přesto se o tomto velmi závažném lékařském a psychologickém problému obtížně mluví. Náprava je možná, ale až dosud byla obtížná: gymnastika svalů, o kterých ani nemusíte vědět, že existují. Téměř o nich nevíme, moc je nevnímáme. Je jich 28 a vědomě dokážeme ovládat pouze dva svěrače. Právě proto ani nejsme schopni procvičovat vlastní vůlí všechny svaly pánevního dna – protože si je prostě nejsme schopni uvědomit. Proto je doporučováno tzv. Kegelovo cvičení, které by mělo probíhat pod vedením terapeuta (i toto cvičení ale posílí nejvíce 8 svalů). Cvičení a zpevnění těchto svalů má být prováděno velmi přesně, pravidelně a dlouhodobě. Teprve potom se projevuje zlepšení. Samovolný únik stolice - Vše o zdraví

  • Ochablé svalstvo pánevního dna je dnes bohužel problémem i u mladších generací. Může za to nedostatek pohybu, způsob stravování a v neposlední řadě také sedavý způsob života. Pánevní dno totiž tvoří pouze slabá vrstva svalů a ty nejsou přizpůsobeny tlaku vnitřních orgánů.
  • Významně se podílí na stabilitě celého trupu – stabilizační systém páteře
  • Plní funkci uzavírací ( svěrač konečníku, vagíny a močové trubice )
  • Spolupracuje s bránicí a podílí se na dýchání.

Nejúčinnější metodou na zpevnění těchto svalů se jeví nová medota, při níž se využívá magnetické stimulace. Je to neinvazivní a bezkontaktní metoda, při které je posilováno všech 28 svalů pánevního dna, dochází při ní k velmi zásadnímu zpevnění a regeneraci svalů, které jsou jinak trénovatelné jen velmi obtížně. Inkontinence je globální problém, který postihuje ženské i mužské pohlaví ve všech věkových skupinách. Toto onemocnění je způsobeno zejména psychologickými či sociálně-hygienickými problémy pacienta. Díky novému přístroji BIOCON 2000 je dnes léčba inkontinence příjemná a především účinná. Inkontinence močová (samovolný únik moči) je nazývaná jako „mimovolní ztráta moči, která je prokazatelná a zároveň je sociálním či hygienickým problémem“.

Stupně inkontinence:

  • 1. stupeň – únik moči po kapkách při kašli, smíchu, kýchnutí či při zvedání těžkých předmětů. K úniku dochází pouze při náhlém zvýšení tlaku v dutině břišní.
  • 2. stupeň – k úniku dochází již při malém zvýšení tlaku v dutině břišní, např. při běhu, chůzi po schodech nebo při lehčí fyzické námaze.
  • 3. stupeň – moč odtéká prakticky stále, i když je pacient v klidu.

Ano dá se léčit. Je důležité správně diagnostikovat typ inkontinence a vybrat tu nejvhodnější léčbu.

Operativní léčba – zavedení tzv. TOT nebo TVT pásky, jako podpory močové trubice. Celý zákrok trvá asi 30 minut. Páska je obvykle dobře snášena a může zde zůstat celý život.

Elektrická stimulace – jde v podstatě o zpevnění svalů „cvičením“, které zajišťují elektrody umístěné do vaginy, nebo konečníku. Tato metoda není mezi pacienty příliš oblíbená. Podávání léků – jsou podávány různé léky s různými účinky, podle diagnostikovaného druhu inkontinence. Pesar – speciální vaginální vložka (tvrdý prstenec), umístěna v pochvě, kde udržuje močovou trubici ve správné poloze. Zde jsou nutné časté lékařské kontroly, jelikož může dojít k infekci. Implantáty – do tkání v okolí močové trubice je vstříknuta substance (kolagen, teflon, silikon, nebo tuk z pacientova těla). Opět se tímto zákrokem udržuje správná poloha močové trubice. Zákrok se musí po čase opakovat, protože dochází k postupnému vstřebávání substance. Než se ale rozhodneme pro chirurgický zákrok,určitě bychom měli vyzkoušet konzervativní formu léčby a tou je cvičení-posilování svalů pánevního dna. Pomáhá při všech typech inkontinence. Četné studie účinnost metody dokládají statisticky.Zjednodušeně je možno říci, že pracoviště na území České republiky vykazují účinnost kolem 72% a jsou tak 4% nad německým a švýcarským průměrem. Účinnost dosud používaných metod (TENS, PGT) se pohybuje kolem 38%.

  • K úplné změně držení těla
  • Vypoulí se bříško
  • Sníží se sklon pánve
  • Dojde k většímu prohnutí bederní páteře
  • Ochabnou svaly močového měchýře
  • Dochází k poklesu břišních orgánů, což způsobuje další obrovský tlak na bederní páteř
  • Následně dochází k problémům ve vzdálenějších místech – hrudní, krční páteř, bolesti hlavy, pokles nožní klenby
  • Bolesti zad, kyčlí a kostrče
  • Bolesti při sexuálním styku
  • Poruchy sexuálních funkcí
  • Pokles až výhřez orgánů malé pánve
  • Inkontinence moči
  • Inkontinence stolice

Pevné a zdravé pánevní dno je velmi důležité pro příjemný, nekomplikovaný a aktivní průběh těhotenství. Zároveň pomáhá snižovat riziko potratu a zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Rostoucí miminko působí na močový měchýř, dochází k častému nutkání na močení. V případě, že pánevní dno nebylo před těhotenstvím v dobrém stavu, navyšuje se počet těhotných žen trpící samovolným únikem moče nebo střevních plynů. Pánevní dno je tvořeno svalovými strukturami – jedná se o svaly, nikoli kosti, které naše břišní a pohlavní orgány „drží“ na místě.Někdy je pro muže obrovským překvapením, že i oni mají pánevní dno. Důvodem je spojení funkce pánevního dna pouze s inkontinencí a s pocitem, že s touto problematikou se potýkají pouze ženy. Opak je však pravdou. Pečovat o svoje pánevní svaly by měli i muži, protože i tyto svaly potřebují, stejně jako ty ostatní, které jsou na první pohled vidět a je jim věnována dostatečná péče v posilovnách, určitý trénink. Pevné pánevní dno u mužů podporuje správnou erekci a oddaluje předčasnou ejakulaci. Pevné pánevní svaly poskytují varlatům větší svalovou oporu, zlepšuje se intenzita orgasmu a celkový prožitek ze sexu. Cvičené pánevní dno se lépe prokrvuje, což má za následek vyšší citlivost penisu a prodloužení doby erekce. Tím se zlepšuje sexuální výdrž u mužů. Úspěšnost u poruch erekce je velmí vysoká kolem 95%,i když odborníci si nejsou jisti,kolik procent této úspěšnosti způsobilo biologické zlepšení a kolik placebo.

  • Dále stejně jako u žen pomáhá při zvládání inkontinence ( např. při kašli, smíchu či kýchnutí), i když je pravdou, že tento problém u mužů není tak častý jako u žen ( důvodem je anatomicky delší močová trubice ).
  • V pozdějším věku se však u mužů objevují problémy s prostatou, které velmi často končí operativním zákrokem. Proto, pokud víte, že Vás operace nemine, začněte s posilováním pánevního dna co nejdříve před zákrokem. A to stejné platí i v případech, že jste již operaci prodělali , opět začít co nejdříve, ale na druhou stranu nikdy není pozdě. Trénink pánevních svalů pomáhá při regeneraci po všech operacích v oblasti pánve ( např. operace prostaty, močového měchýře nebo po úrazu ), odstraňuje problémy s případnou inkontinencí a urychluje návrat do sexuálního života.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Samovolný únik stolice - Vše o zdraví Magnetická cívka stříbrného drátu vytváří pulzující magnetické pole, které na nervových zakončeních vybudí elektrické signály a pošle je ke zpracování do mozku. Z mozku se vrací povel svalům, které poslušně vykonají silný stah, bez ohledu na to, jak hluboko se daný sval nachází, nebo jak dobře je našemu vnímání skryt. Tento postup je zvláště vhodný právě u svalů, které svou vůlí prakticky nedokážeme ovládat. Posilování svalstva probíhá nezávisle na naší vůli přesně v těch svalových vrstvách, kde je to třeba. Takového ůčinku dnes jinou cestou dosáhnout nelze. To, že pacienti metodu Biocon považují za čistou, diskrétní a velmi příjemnou, je navíc třešničkou na dortu.

  • Před těhotenstvím
  • Po porodu
  • Při bolestech zad,kyčlí a kostrče
  • Při bolestivém sexuálním styku
  • Při orgastických poruchách
  • Při poklesu až výhřezu orgánů malé pánve
  • Při bolestivé menstruaci
  • U všech forem inkontinence moči
  • Při inkontinence stolice
  • Pro snížení rizika zbytnění prostaty
  • Po operativním zákroku s prostatou
  • V období výskytu problémů s prostatou
  • Při problémech s erekci
  • Pro prožitek sexuálních potřeb
  • Při časté bolesti hlavy
  • Pro správné držení těla a bezbolestná záda
  • Při i malém náznaku inkontinenčních problémů, protože v budoucnu může tato začínající inkontinence vést ke zhoršení – únik moče, stolice či plynů
  • neinvazivní, bezbolestná a bezpečná metoda
  • bezkontaktní aplikace – není nutné se svlékat
  • výrazný, příjemný pocit důkladné masáže svalů
  • nevyžaduje přítomnost lékaře
  • počet ošetření je individuální, závisí na věku, způsobu života ( sedavé zaměstnání ) a na intenzitě ochabnutí svalů
  • doporučeno min. 6 – 16 ošetření 2x týdně
  • délka 1 aplikace pouze 20 min.

V České republice pracuje poradenská telefonní linka 777222022, která zodpoví dotazy pacientů i lékařů, kteří májí o danou metodu zájem. Dotazy můžete posílat také na e-mailovou adresu: [email protected] (www.kontinence.cz)

Cena 1 procedůry 400 kč Kúra 10 ti ošetření 3000kč Procedůra se provádí každý pracovní den od 7.30 Akční ceny pro seniory je možné domluvit na konzultaci. K dispozici jsou dárkové poukázky.

Objednávání osobně nebo na tel. 327316717

Samovolný únik moči a stolice: problém těla i psychiky

Samovolný únik stolice - Vše o zdraví

Na inkontinenci může pomoci i cvičení…

Inkontinence označuje jakýkoliv samovolný únik moči případně stolice. Problém, který sám o sobě není onemocněním, ale je projevem, symptomem několika vážných poruch. To, že se mnozí k problému neradi přiznávají a zatajují ho, může vést k chronickým a závažným poruchám.

Termínem kontinence se v odborné lékařské literatuře označuje schopnost vědomě ovládat vyprazdňování, tedy schopnost vědomě ovlivnit čas a místo naší cesty na přirozenou potřebu. Inkontinence je tedy neschopností toto rozhodnutí tvořit a může vznikat z několika příčin.

Některé příčiny přitom souvisí s věcmi, které dokážeme ovlivnit, jiné případy mohou být příznaky vážných chorob.

Samotná inkontinence není nemoc, ale je to příznak, který může signalizovat velmi vážné poruchy v našem těle, proto bychom její projevy neměli podceňovat a řešení odkládat na později.

Inkontinence je obvyklým příznakem u každé formy demence

Objevuje se již ve středním stádiu Alzheimerovy choroby. U multiinfarktové demence i na začátku. Inkontinence může být první příznak jedné z léčitelných forem demence zvané normotenzní hydrocefalus. Inkontinencí trpí asi 40 – 60% chodících dementních pacientů.

Dá se většinou úspěšně léčit. Nejčastější příčinou léčitelné inkontinence moči je akutní stav zmatenosti, infekce, zácpa, užívání některých léků, ale například i imobilita. Než ji označíme za trvalou, je třeba nemocného pečlivě vyšetřit.

Pitný režim a strava

Zdravý životní styl by neměl být pro nás pouze frází. Úniku moči či stolice se lze vyhnout, pokud si osvojíme dobré životní návyky a zdravou dietu. Omezte alkohol, bublinkové a kofeinové nápoje, protože dráždí močový měchýř. Pokud máte v těle málo tekutin, zvyšuje se koncentrace moči, a to stejně dráždí močový měchýř.

  • cílem je vypít 6 – 8 sklenic (1,5 až 2 litry) denně
  • rozložit pití rovnoměrně během celého dne
  • pít více tekutin, když je venku horko
  • pít hlavně čistou vodu

Inkontinence stolice

V případě inkontinence stolice, je vhodná strava, která zajistí optimální hustotu stolice. Především se zaměřte na dostatečný přísun vlákniny, která zlepšuje činnost střev, a přináší pro ně neustálou práci.

Praktikujte správné návyky na toaletu

Na toaletu jděte vždy, když cítíte urgenci vyprázdnit vaše střeva, protože to je ten nejlepší čas, kdy se vám střeva kompletně vyprázdní. Na toaletě seďte ve správné poloze. Sedněte si na toaletu, lokty dejte na kolena, nahněte se mírně dopředu.

Nohy musí být vždy na zemi. Taková poloha pomáhá uvolnit vaše svaly pánevního dna a svěrač. Vydujte břicho a uvolněte záda. Určitě nezadržujte dech. Když jste skončili, opět se narovnejte.

Pokud často napínáte nebo tisknete kvůli tomu, aby se vám vyprázdnily střeva, pánevní dno se natahuje a časem ochabuje. Nezvykejte si chodit na záchod v případech, „že pokud náhodou něco“. Jděte na záchod opravdu jen tehdy, když to potřebujete.

V momentě, pokud máte podezření na zánět močových cest, navštivte svého lékaře.

Jak řešit problém? Nestyďte se!

Lidé, kteří touto poruchou trpí, se za svůj stav pochopitelně stydí, protože jim přináší nepřijatelnou hygienickou situaci. Takové situace někdy vážně poškozují sebevědomí, narušují soukromý život i partnerské vztahy. Přitom můžete žít plnohodnotným životem. Svěřte se do rukou urologa.

Naše rady:

  • poraďte se s lékařem již při začínajících problémech
  • seznamte se se speciálními cviky na posílení příslušného svalstva
  • nepodceňujte žádnou radu – léky, cvičení, pomůcky pro inkontinenci
  • udržujte hygienu
  • nebojte se společnosti
  • žádejte lékaře o radu i o vhodné pomůcky a nechte si vysvětlit, jak je používat
  • udržujte kvalitu pokožky speciálními přípravky na ošetřování inkontinencí namáhané pokožky

Co si dále o inkontinenci přečíst?

VIDEO: Inkontinence příčiny a projevy

VIDEO: Cvičením proti inkontinenci

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zácpa u dětí

Při zácpě
(obstipaci) dochází ke zpožděnému nebo bolestivému vyprazdňování stolice. Trvá nejméně dva týdny a je doprovázena podstatnými negativní vlivy pro dítě. Četnost stolice může, ale nemusí být snížena. Trvá-li déle než dva měsíce, může to už být chronický problém. Léčba spočívá v akutních
opatřeních a časté a dlouho trvající medikamentózní léčbě
.

Zajímavé:  Brufen 400mg 100 tablet – vše o zdraví

Samovolný únik stolice - Vše o zdraví

K definici zácpy se užívají tzv. Římská kritéria IV. Podle nich musí být přítomné minimálně dva následující příznaky trvající minimálně šest měsíců:

  • dvě nebo i méně vyprázdnění za týden,
  • výrazné „zadržovací manévry“ (= snaha zamezit vyprazdňování stolice),
  • bolestivá nebo tvrdá stolice,
  • více než jedna epizoda s bolestmi při stolici za týden,
  • při lékařské prohlídce konečníku
    nebo dutiny břišní hmatatelné množství stolice,
  • příležitostné vyprázdnění velkého množství stolice,
  • u dětí, které byly již „čisté“, minimálně jednou za týden „špinění stolicí“.

Jaká četnost stolice se považuje za normální, je z lékařského pohledu definováno relativně široce:

  • u nekojených dětí a dětí všeobecně: 1× až 2x denně, až 3× za týden,
  • u kojených dětí 5× až 6x denně, až 1× za 14 dní.

Co způsobuje zácpu?

Zácpa
může mít různé příčiny a měla by být objasněná lékařem. Jejímu vzniku mohou rodiče sice sotva předcházet, lze ale předcházet přinejmenším faktorům, které k ní přispívají.

U dětí starších jednoho roku jde asi v 90 % o funkční zácpu, což znamená, že příčiny jsou organicky morfologického charakteru. V ojedinělých případech přispívají k chronické zácpě určité vrozené nebo získané nemoci (např.

onemocnění střev, snížená funkce štítné žlázy). Dále existují četné vnější, tedy exogenní narušující faktory, např.:

  • iritace (podráždění) při utírání,
  • změny denního režimu a okolí,
  • mobilita omezená v důsledku zranění,
  • nedostatek tekutin a vlákniny
    ,
  • přechod
    ve stravě u kojence z mateřského mléka na umělou stravu,
  • určité léky,
  • primární psychické faktory, např. deprese
    , sexuální zneužití.

Jak lze zácpě přecházet?

Odpovědi na otázku, jak lze předejít funkční zácpě, sotva existují. Smysluplné je v každém případě co možná nejvíce se vyvarovat vnějším narušujícím faktorům. Nejznámějším původcem u dětí je, když je jejich vyprazdňování bolestivé.

Začínají tedy stolici zadržovat, čímž vzniká začarovaný kruh. Také příliš časné a pod stresem, případně s nechutí opakované zkoušení, zda se vyprázdnění stolice podaří, může přispívat ke vzniku funkční zácpy.

Rodiče by tedy neměli na své dítě vyvíjet tlak, aby se mu vyprázdnění podařilo, ale měli by být trpěliví.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Při zácpě může být četnost stolice snížena, nemusí to tak být ale vždy. Relevantní jsou především různé obtíže, které mohou být způsobeny zadržováním stolice.

Často se objevují zejména následující příznaky:

  • bolesti břicha
    , většinou se opakující a krátce trvající,
  • chybějící nutkání jít na stolici,
  • bolesti při vyprazdňování,
  • stolice větších rozměrů a většinou tvrdá,
  • samovolný únik stolice (fekální inkontinence
    , enkopréza),
  • natržení kůže (fisura) nebo záněty
    v okolí řitního otvoru
    ,
  • stopy krve ve stolici
    ,
  • pomočování (enuréza),
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • nadýmání,
  • zvětšené břicho,
  • nechutenství
    ,
  • zchvácenost,
  • neprospívání.

Jak se stanoví diagnóza?

Zácpu lze stanovit většinou na základě chorobopisu a pediatrického vyšetření. Po podrobném rozhovoru (anamnéza) pediatr pacienta vyšetří. Často je nutné také digitální rektální vyšetření. K tomu lékař zavede prst do řitního otvoru (anus) dítěte a hmatovými vjemy hodnotí konečník a přilehlé orgány
. V případě strachu a zdráhání u dítěte je možná krátká aplikace sedativ
.

Dalšími vyšetřeními jsou především:

  • nález z krve a moči
    ,
  • měření tlaku v konečníku (anorektální manometr),
  • rektální biopsie
    ,
  • dvojkontrastní vyšetření tlustého střeva
    ,
  • rektoskopie (endoskopie
    konečníku).

Někdy může být zapotřebí i vyšetření pomocí ultrazvuku
, rentgenu
, magnetické rezonance
atd.

K přesnému posouzení četnosti stolice mohou pomoci i zápisky, které si rodiče vedou.

Jak probíhá léčba zácpy?

Nejprve by měly proběhnout akutní léčba
k vyprázdnění střeva, následně udržovací léčba pomocí léků doprovázená vyváženou stravou s dostatečným příjmem tekutin. 

Akutní léčba

K vyprázdnění konečníku dochází nejprve za pomoci ústně podávaných projímacích léků – nejlépe PEG (polyethylenglykol, např. macrogol), příležitostně také laktulozy – nebo prostřednictvím klyzmatu (výplachy), vždy po dobu tří až šesti dnů.

Udržovací léčba s projímavými prostředky (laxativa):

Zpočátku by měly být rodiče a děti poučovány o mechanismech zácpy.

  • Po akutním
    vyprázdnění střeva by se měla podávat laxativa
    po dobu několika měsíců. K tomu jsou nasazovány přednostně PEG.
  • Podpůrně se mohou před odchodem na stolici aplikovat masti zmírňující bolest.
  • Pro děti od čtyř let, které jsou vyvinuté způsobem odpovídajícím jejich věku, se doporučuje nestresující zkoušení chodit na toaletu:
  • vyzvat k odchodu na toaletu 15 až 30 min. po hlavním jídle nebo při projevech nutkání jít na toaletu,
  • odpoutání pozornosti, v případě, kdy dítě zkouší stolici „pozdržovat“,
  • sezení, která netrvají déle než 5 až 10 min.,
  • vhodné posazení na toaletu s možností položit si nohy,
  • odměna za vykonanou stolici,
  • příjemné prostředí (=hygienická toaleta a její prostor).
  • Klystýry nepřinášejí žádný užitek, proto se pro udržovací léčbu
    nedoporučují.

Strava

Děti by měly dostávat zdravou stravu a dostatečně pít úměrně jejich věku. Eventuálně se doporučuje v prvních měsících léčby také podávání rozpustné vlákniny.

Prognóza

Navzdory terapii trpí zácpou stále i po dosažení věku pěti let ještě kolem 40 % léčených dětí, po dosažení deseti let věku je to stále ještě 20 až 30 %. Funkční zácpa je tedy v mnoha případech zdlouhavou záležitostí, která vyžaduje trpělivost.

Na koho se mohu obrátit?

Pro diagnózu a léčbu zácpy se můžete obrátit na dětského lékaře
.

Předejděte inkontinenci včas, vhodně zvoleným cvičením

„Ve většině případů je močová inkontinence způsobena ochabnutím zevního svěrače močové trubice a oslabením svalů pánevního dna, které není dáno pouze věkem. Může k němu dojít například také po porodu nebo při těžké fyzické námaze,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Močová inkontinence může mít několik stádií, podle toho v jakých situacích k ní dochází. „Zpočátku může být únik moči spíše náhodný a spojený například s fyzickou námahou jako je vstávání z křesla nebo kýchnutí. Pokud ale tyto problémy nezačneme řešit včas, může postupně docházet ke zhoršování našich obtíží,“ upozorňuje prim. Tomanová.

Lepší je se poradit

„Byť by se mohlo zdát, že v posilovně při zvedání těžkých závaží automaticky posilujeme všechny svaly, není tomu tak. Svaly pánevního dna mohou v důsledku nesprávného cvičení i špatně fungovat,“ přichází s překvapivým vysvětlením MUDr. Tomanová.

Pomocí metody INFINITY, která umožňuje cvičení v tzv. mikropohybu, můžeme velmi účinně aktivovat právě svaly pánevního dna. Metoda je vhodná i jako prevence. Navíc díky cvičení v mikropohybu či pouhé představě můžeme metodu provádět téměř kdekoliv a kdykoliv, aniž by si někdo všimnul, že právě cvičíme.

„Při tomto diskrétním cvičení pracujeme i s dýcháním. S funkcí pánevního dna je spojena také funkce bránice, dále břišních a zádových svalů. Svůj význam má i celková stabilizace a centrace celého těla, které dosáhnete díky metodě INFINITY,“ dodává Michaela Tomanová.

Jak správně cvičit

V oblasti pánevního dna bychom měli pracovat pouze s jemnými pohyby. Následující cvičení lze provádět vsedě nebo vestoje. Rozkročte se na šířku ramen a srovnejte pánev. Ruce dejte prsty přes sebe, jakoby do tvaru písmene V. Vpředu se rukama dotkněte dlaněmi podbřišku, konečky prstů stydké kosti a malíkovými hranami ruky oblasti těsně nad třísly.

Tím si najdete ideální střed těla a z tohoto středu začněte pánví opisovat pomyslnou osmičku, přičemž dochází k mírnému přenášení váhy. Nejprve zepředu dozadu, poté zleva doprava. Vždy třikrát tam a třikrát zpět. Nezapomínejte také správně dýchat, s pohybem od středu těla nádech, zpět do středu výdech.

Vzpřímeně si sedněte, ideálně na okraj židle, a vytáhněte hlavu nahoru, opět se rozkročte stejným způsobem. Paže skrčte v lokti a opřete se malíkovou hranou o střední část stehen. Následuje odtlačení horními končetinami od stehen a dolními od podlahy.

Zároveň se pánví, respektive sedacími kostmi, odtlačte velmi jemně od židle. To vše současně, jako byste chtěli vstát. Při tomto cviku se narovná pánev, celé tělo se napřímí, zároveň se stáhne spodní část zadečku a aktivuje se pánevní dno. 

Renata Malá

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector