Silné prášky na spaní – Vše o zdraví

Magazíny o zdravém životním stylu jsou plné článků týkající se zdravého spánku. Všichni tedy dobře víte, že kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je důležitý pro fyzické zdraví i psychickou kondici.

Jistě víte také to, že byste měli spát alespoň 6 hodin denně, aby si vaše tělo dokonale odpočinulo. To vše je hezké, nicméně když spánek noc co noc nepřichází, je těžké se podobnými doporučeními řídit.

Jedná-li se o občasný problém se spánkem, není třeba se hned stresovat. Zdravé tělo se s jednou probdělou nocí hravě vypořádá. Trvají-li ale problémy s usínáním a spánkem delší dobu, je vhodné nespavost řešit.

Některým lidem pomůže osvědčené desatero spánkové hygieny, jindy je potřeba sáhnout po “pomocnících v podobě volně prodejných prášků, kapek či nápojů na spaní. Co z toho je účinnější, rychleji zabere a nebudete se budit omámení?

Silné prášky na spaní - Vše o zdraví

Doplňky pro zdravý spánek – pro koho jsou vhodné?

Problémy se spánkem nejsou bohužel nijak neobvyklé a lidí, kteří celé noci zírají do stropu nad sebou, přibývá. Není divu, že stejně tak přibývá i nejrůznějších přípravků na spaní, které slibují rychlé usínání i hluboký spánek plný snů. 

RYCHLÝ TIP: Účinné a bezpečné prášky na spaní jsem seřadila v seznamu TOP 5.

Léky na spaní jsou pouze na předpis

V první řadě je třeba rozlišit silné léky na spaní, které lze získat pouze na lékařský předpis. Léky lze doporučit lidem, které dlouhodobě trápí chronická nespavost a jiné vážné poruchy spánku.

Trápí-li vás vážnější problémy se spánkem, vždy navštivte lékaře, který vám pomůže najít ideální řešení a je-li nutné, předepíše i vhodné léky na spaní.

U léků na spaní vzniká zásadní problém v tom, že jimi navozený “umělý” spánek není stejný jako přirozený spánek. Sice usnete, ale neprobudíte se skutečně odpočatí a zregenerovaní.

Vždy je to ale lepší, než probdít celé noci. U některých léků na spaní navíc hrozí vznik silné závislosti a nebezpečné vedlejší účinky. Vývoj jde samozřejmě kupředu a nové léky jsou stále lepší a účinnější.

Silné prášky na spaní - Vše o zdravíSilné prášky na spaní jsou vhodné pouze v případě vážných poruch spánku.

Volně prodejné prášky a doplňky na spaní

Polykat prášky po hrstech není nikdy ideální. V případě občasných problémů se spánkem je proto vhodnější a zdravější obrátit se na přírodu.

  • Problémy se spánkem může vyřešit úprava režimu a různé bylinné čaje podporující spánek a odpočinek.
  • Další možnost představují speciální přípravky na spánek, které lze zakoupit v lékárnách, v obchodech se zdravou výživou či ve speciálních e-shopech na internetu.

Ve většině případech se jedná o přípravky obsahující různé směsi bylinek a dalších účinných látek prokazatelně podporujících hluboký spánek.

Při výběru může rozhodovat nejen složení vybraného přípravků, které si vždy prostudujte, ale i podoba. Někomu vyhovují klasické tablety, jiný dá přednostu kapkám či nápojům.

Silné prášky na spaní - Vše o zdravíS lehkými problémy si poradí dobrý čaj obsahují bylinky na spánek.

Prášky na spaní versus kapky a nápoje – co je lepší?

Výhodou přírodních přípravků je fakt, že je lze užívat dlouhodobě týdny i celé měsíce, někdy s menší přestávkou. Účinky přírodních přípravků se však projevují až po delší době pravidelného užívání, nikdy nečekejte zázraky hned první noc.

Pokud by problémy se spánkem přetrvávaly i po 3 až 4 týdnech užívání a dokonce se zhoršovaly, vyhledejte lékaře – specialistu na spánek.

Velký pozor si také dávejte na některé přírodní složky, které sice prospívají spánku, ale zároveň nežádoucím způsobem ovlivňují účinnost některých léků. O třezalce je například všeobecně známo, že snižuje účinek hormonální antikoncepce, antidepresiv apod.

Kromě složení přípravku na spaní si pečlivě vyberte formu. Na výběr nejsou pouze tablety, ale také kapky, čaje a sirupy.

NEZAPOMEŇTE, že pomoc pro rychlé usínání a relaxaci existujte.

Pijte před spaním směs Blendea SUPERCHILL.

Silné prášky na spaní - Vše o zdraví

Nejčastější druhy volně prodejných přípravků na spaní:

  • Tablety na spaní představují nejobvyklejší formu přípravků na spánek. Jejich výhodou je pevná, dobře skladovatelná podoba. Lze je užívat kdykoliv a kdekoliv, stačí zapít vodou. Kromě bylinek mohou obsahovat další účinné látky, které podporují spánek. Jejich nevýhodou je polykání často velikých tablet, které je některým lidem prostě nepříjemné. Navozuje to pocit nemoci.
  • Prášky na spaní – nejobvyklejší forma, obsahují bylinky, ale i další účinné látky
  • Bylinné čaje na spaní – obsahují pouze bylinky a ne každý má rád hořkou chuť bylin. Navíc se na noc nedoporučují sladit, protože cukry jsou stimulanty mozku a částečně mohou za problémy s usínáním.
  • Sirupy na spaní – jejich výhodou je příjemná, sladší chuť, ideální pro děti
  • Kapky na spaní – snadno se užívají
  • Čaje na spaní jsou často tím prvním, po čem lidé sahají. Obsahují pouze bylinky a jejich směsi a už samotné pití čaje před spánkem přináší pocit uvolnění a odpočinku. Ne však každý má ale rád hořkou chuť léčivých bylinek. Navíc je nelze užívat, kdekoliv si vzpomenete. Musí se připravovat čerstvé a pít teplé.
  • Kapky a sirupy na spaní jsou ideální zejména pro děti, které mají problémy s příjmem tabletek a bylinné čaje jim zcela určitě chutnat nebudou. Kapky se snadno aplikují a sirupy zase mívají sladší chuť. Oboje lze užívat extra nebo přidat do vody či čaje. Kapky lze navíc využít i do koupele.
  • Nápoje na spaní jsou moderní formou přípravků na spaní. V podstatě se jedná o opak energetických nápojů a dokonce se prodávají ve stejných plechovkách. Stačí mít tu správnou plechovku po ruce a vypít ji cca 30 minut před spánkem. Nápoje nevyžadují žádnou speciální přípravu, byť by se jednalo pouze o ohřev vody. I to totiž někdy může být problém. Oproti tabletám se zase lépe vstřebávají, a tudíž rychleji působí. 

3 TIPY NA PŘÍRODNÍ NÁPOJE NA SPÁNEK, KTERÉ SI PŘIPRAVÍTE SAMY: Teplé mléko s medem, třešňový džus nebo banánové smoothie vám pomohou usnout rychleji, než řeknete švec.

Zajímavé:  Chronický Zánět Slinivky Břišní Léčba?

Silné prášky na spaní - Vše o zdravíCo je horší než zvonící budík? Probudit se mnohem dříve, než zazvoní..

Nápoje, kapky a prášky na spaní – časté složení

Hledáte-li vhodný přípravek na spaní, určitě se zaměřte na složení. Někdy může jít o směs bylinek (čaje), častá je kombinace s látkami podporující spánek (tablety, kapky, nápoje na spaní).

Pozor si dávejte na přípravky, které obsahují neznámé nebo jiné látky nepřírodního původu, konzervanty, barviva a jiné chemické látky. Které konkrétní látky v přípravcích na spánek najdete nejčastěji?

Nejužívanější bylinky na spaní:

  • Meduňka lékařská – tlumí nervozitu, zmírňuje napětí, navozuje lepší náladu a klidný spánek, usnadňuje usínání
  • Mučenka pletní – má sedativní účinky, pomáhá při usínání, prohlubuje spánek
  • Třezalka tečkovaná – má antidepresivní účinky, zbavuje stresu, uklidňuje
  • Heřmánek pravý – prospívá rozbouřeným nervům
  • Kozlík lékařský – má sedativní účinky, pomáhá při úzkosti a depresích, uklidňuje a podporuje rychlé usínání, z kozlíku se připravují valeriánské kapky
  • Chmel otáčivý – potlačuje nervozitu, uklidňuje a pomáhá při nespavosti, má sedativní a relaxační účinky
  • Šanta kočičí – uklidňuje nervy a působí proti poruchám spánku
  • Hluchavka bílá – pomáhá při nervozitě a nespavosti a to i díky příjemné vůni a chuti
  • Levandule lékařská – má utišující a relaxační účinky, uklidňuje a podporuje spánek
  • Šafrán setý – potlačuje nervozitu a podráždění

Nejužívanější hormon na spaní:

  • Melatonin – za normálních okolností si tělo tzv. hormon spánku tvoří samo. Je-li tvorba narušená a tělo ho má málo, následuje špatný spánek.

Vitamíny a minerály podporující spánek:

  • B3, B5 a B6 (pyridoxin) – vitamíny důležité pro správnou funkci nervové soustavy
  • Vitamín C – je důležitý pro tvorbu protistresových hormonů
  • Selen – tlumí stavy úzkosti
  • Hořčík a vápník – vliv na nervovou soustavu, nejvíce účinné jsou společně

Ostatní nutrienty pro lepší spaní:

  • aminokyselina L-tryptofan – má podobné účinky jako třezalka, zvyšuje tvorbu serotoninu důležitého pro přirozené usínání
  • aminokyselina L-theanin – výtažek z listů čajovníků, má relaxační účinky, snižuje stres a navozuje uvolnění během spánku

Silné prášky na spaní - Vše o zdravíMezi nejznámější byliny na spaní patří Třezalka tečkovaná

Nejčastější poruchy spánku, se kterými mohou doplňky a nápoje pomoct

Přírodní přípravky pomáhají zejména při lehčích problémech s usínáním a spánkem, které nejčastěji způsobuje nadměrný stres.

Jedná se například o náročnější životní období, kdy se připravujete na důležité zkoušky, potýkáte se s větším stresem v osobní či pracovní rovině. Nebo se vám prostě usíná hůře než obvykle. 

Někteří lidé nedokáží jednoduše vypnout a usnout z čistou hlavou. V hlavě si neustále dokola přehrávají celé dny, zvláště ty nevydařené, a připravují se na dny následující. To klidnému spánku zrovna neprospívá.

Spánku neprospívá ani nadměrný hluk v okolí jako nahlas hrající televize, hudba, zvuky z venku, ale i pouhý tikot hodin, či známé chrápání partnerů, rodičů a dětí.

Přírodní přípravky pomohou zklidnit zjistřené nervy, zmírnit úzkost napětí a vyčistit hlavu od denních starostí. Díky tomu snáze usnete. Nebojte se rovněž nakoupit pomůcky v podobě špuntů do uších či tmavých klapek na oči.

Možné příčiny špatného spánku:

  • přejídání se večer
  • přílišná konzumace kofeinových nápojů v pozdních hodinách (např. káva, černý čaj, energetické nápoje apod.)
  • velké množství alkoholu před spaním
  • málo pravidelné fyzické aktivity
  • stres, deprese
  • špatné podmínky při spánku (např. nekvalitní matrace, přetopená místnost, nevyhovující osvětlení apod.)
  • věk
  • návyky na léky na spaní a jejich vysazení

Vedle krátkodobých problémů mohou kvalitnímu spánku bránit různé poruchy.

Jedná se například o chronickou nespavost (insomnie), nadměrnou ospalost (hypersomnie), narkolepsii, spánkovou apnou, syndrom neklidných nohou, pásmovou nemoc a další.

Často kladené otázky o nápojích na spaní

Pro koho jsou nápoje na spaní vhodné?

Nápoj na spaní je ideální pro všechny osoby, které trápí občasné potíže s usnutím, pro lidi v náročném stresovém životním období, pro sportovce a fyzicky aktivní osoby, které potřebují mít dostatek energie každý den pro lepší sportovní výkony, studenty, kteří se potřebují učit a odpočívat.

V čem je lepší nápoj na spaní než obvyklé tablety?

Užívání tablet může být pro některé lidí nepříjemné. Nápoj je uživatelsky příjemnější a chutnější. Kromě toho se lépe a rychleji vstřebává, a tudíž lépe účinkuje. Doporučeno je nápoj vypít 30 minut před spánkem.

Nápoje pro klidný spánek mohou obsahovat výtažky z chmele. Je v nápoji cítit a neobsahuje nápoj alkohol?

Chmel nutně neznamená přítomnost alkoholu či typickou chuť piva. Nápoje jsou samozřejmě nealkoholické a chmel není nijak cítit a poznat.

Energetické nápoje energie dodávají. Funguje nápoj na spaní opačně tak, že energii ubírá?

Nápoje na spaní obsahují bylinky podporující klidné nervy a hluboký spánek. Nejedná se o žádné sedativum. Nápoj plný bylinek v kombinaci s čistou vody vás uvolní, uklidní nervy a umožní vám tak usnout bez myšlenek na starosti.

Slůvko na dobrou noc

Usnout okamžitě a probudit se ráno odpočatí a plni energie je snem mnoha lidí. Není mým cílem vnucovat vám tablety nebo nápoje na spaní, ale pomoci najít řešení, které by vám pomohlo tohoto krásného snu dosáhnout.

Možná vám sedne hned první přípravek na spaní, po kterém sáhnete, možná  jich budete muset vyzkoušet více. Za kvalitní spánek to stojí. Doporučuji si nejen prostudovat složení u vybraných výrobků, ale i přečíst co nejvíce recenzi.

Silné prášky na spaní - Vše o zdraví

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Prášky na spaní (hypnotika): 10 závažných vedlejších účinků

Silné prášky na spaní - Vše o zdraví

Máte ve zvyku brát prášky na spaní (hypnotika)? A máte dojem, že si tím nemůžete uškodit? V tom případě s tím přestaňte. Užíváním prášků na spaní si poškozujete zdraví způsobem, který jste si nikdy nedokázali představit. Prášky na spaní mají totiž řadu vedlejších účinků.

Ty nejnebezpečnější z nich popisujeme v tomto článku.

Chcete se dozvědět více? Čtěte dál!

Než přejdeme k vedlejším účinkům prášků na spaní, uvědomme si nejprve, že nespavost (důvod, proč lidé užívají prášky na spaní) může být způsobena řadou faktorů.

Zajímavé:  Bezpečnost A Ochrana Zdraví Žáků?

Těmito faktory jsou:

  • Užívání stimulantů, jako je kofein, před spaním.
  • Stres doma či v práci
  • Nadměrný příjem nikotinu
  • Problémy ve vztazích
  • Střídání zaměstnání, které narušuje přirozený spánkový cyklus.
  • Pro navození spánku existuje mnoho možností, ale mnoho lidí volí rychlé řešení, kterým je užívání prášků na spaní.
  • Odborně se tyto léky označují jako sedativní hypnotika a patří mezi ně například barbituráty a benzodiazepiny.
  • I když jsou prášky na spaní na první pohled nejjednodušším způsobem jak usnout, při dlouhodobém užívání mohou způsobit vážné problémy.
  • Stejně jako u ostatních léků i pro prášky na spaní platí, že při nesprávném nebo nadměrném užívání být zdraví škodlivé (1).
  • Závažnost nežádoucích účinků se však může u jednotlivých osob lišit a závisí na množství užívaných léků, zdravotním stavu pacienta, atd.

Vytvoření tolerance

Mnoho žen a mužů bojuje s nespavostí pomocí prášků na spaní a zpočátku se může zdát, že fungují dobře. Po čase se však situace změní a prášky na spaní přestanou fungovat, protože se organizmus vůči nim stane do jisté míry rezistentní a naučí se je tolerovat.

Po nějaké době pak zjistíte, že běžná dávka prášků na spaní, kterou užíváte, již nefunguje a musíte jí tak neustále zvyšovat, aby se účinek dostavil.

To však může mít fatální následky.

Parasomnie

Některé léky na spaní mohou vyvolávat parasomnie, což je skupina nežádoucích jevů vázaných na spánek, jako je například náměsíčnost (somnambulismus) nebo amnézie. Postižení lidé mohou během spánku dělat spoustu jiných věcí (například chodit po bytě) a po probuzení si nemohou na nic vzpomenout. Takové chování je nejen nepřirozené, ale může být i rizikové. 

Ospalost

  1. Na některé lidi působí léky na spaní silněji než na jiné.
  2. Takoví lidé se ráno probudí a mohou se stále cítit ospalí (2).

  3. Ospalost a únava mohou být velmi riskantní například při řízení motorových vozidel nebo v práci.

     

  4. Prášky na spaní mají také tu nepříjemnou vlastnost, že jejich účinek může přetrvávat i po probuzení, což platí zejména v případě, kdy ráno vstáváte brzy do práce. 

Mohou být návykové

  • Prášky na spaní jsou návykové a pokud si na ně organizmuszvykne, často bez nich již nedokážete usnout, protože mozek „čeká na svou dávku léku“ a nedokáže sám od sebe navodit spánek.
  • Navíc pokud prášky na spaní vysadíte, mohou se dostavit abstinenční příznaky, které vyžadují lékařskou pomoc.
  • A odvykání je někdy horší než samotná nespavost

Mohou zhoršit projevy refluxní choroby jícnu

Studie naznačují, že užívání některých druhů prášků na spaní podstatně zhošuje projevy refluxní choroby jícnu.

Studie provedená v univerzitní nemocnici Thomase Jeffersona ve Filadelfii naznačuje, že lidé užívající zolpidem (nebenzodiazepinové hypnotikum) prášky na spaní spí tak tvrdě, že je neprobudí ani pálení žáhy (nejčastější projev refluxní choroby jícnu), což může v konečném důsledku vést k poškození jícnu. 

Riziko předčasného úmrtí a rakoviny

Studie Kalifornské univerzity provedená před několika lety ukázala, že užívání prášků na spaní může zkrátit délku života. Výsledky studie zveřejněné v časopise BMJ Open naznačují, že s přibývajícím množstvím užívaných prášků na spaní se u lidí zvyšuje riziko úmrtí.

A nejen to.

Autoři studie také zjistili, že užívání prášků na spaní zvyšuje také riziko rakoviny.

Mezi hypnotika, která jsou spojována se zvýšeným rizikem rakoviny a předčasného úmrtí patří temazepam (Restoril), který v České republice není schválený a zolpidem, který se v české republice prodává pod obchodními názvy Hypnogen, Adorma, Zolpidem, Sanval, Stilnox, Zolsana, Zolpinox, apod.).

Riziko demence a dalších onemocnění souvisejících se ztrátou paměti

  1. Podle některých studií trpí starší lidé užívající prášky na spaní častěji ztrátou paměti než běžná populace (3).

  2. Jedna studie také naznačuje, že starší lidé, kteří užívají prášky na spaní déle než 3 měsíce, mají vyšší riziko, že se u nich rozvinou některá neurodegenerativní onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

  3. Nejnebezpečnějším hypnotikem v tomto směru jsou léky ze skupiny benzodiazepinů.

Alergická reakce

I když jsou alergické reakce na léky na spaní poměrně vzácné, mohou se u některých lidí objevit. 

Příznaky alergické reakce na hypnotika jsou velice různorodé, od poměrně mírných příznaků typu brnění končetin nebo rtů až po těžké projevy alergií, jako jsou dušnost nebo angioedém (4).

Interakce s alkoholem

  • Alkohol může zesilovat účinky některých léků na spaní (5).
  • Pokud léky zapíjíte alkoholem nebo si je prášky na spaní vezmete po bujarém večírku nejenže vám hrozí předávkování, ale navíc se ráno budete cítit ještě více unaveni a mohou se dostavit i další nepříjemné potíže jako jsou nevolnost, zvracení nebo motání hlavy.
  • Výsledkem je, že se po probuzení cítíte značně grogy a zdaleka ne dobře.

Změny chování

Lidé závislí na prášcích na spaní trpí na výkyvy nálad a často se u nich projevují další neurologické potíže, jako jsou nesoustředěnost nebo podrážděnost. 

Jak se zbavit nespavosti bez prášků na spaní?

Prášky na spaní byste nikdy neměli užívat dlouhodobě, protože mají řadu nežádoucích účinků. 

Silné prášky na spaní - Vše o zdraví

Prášky na spaní (hypnotika) jsou návykové a nikdy se nesmí užívat dlouhodobě

Namísto toho vyzkoušejte bezpečnější alternativní prostředky pro boj s nespavostí, mezi něž patří například:

  • Jóga
  • Meditační techniky
  • Změna uspořádání ložnice, včetně osvětlení a dalších rušivých prvků
  • Vyzkoušejte potraviny, které navozují spánek
  • Horká koupel
  • Uklidňující hudba
  • Aromaterapie

Pokud výše uvedené alternativní možnosti léčby nespavosti nefungují vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař vám může pomoci vybrat nejvhodnější lék na spaní pro vaše konkrétní potřeby a poradí vám se správným dávkováním. 

Navíc vám doporučí, abyste prášky na spaní nikdy neužívali dlouhodobě.

Nikdy prášky na spaní neužívejte bez předchozího souhlasu svého lékaře.

Co si z článku odnést?

Nespavost je velice častým problémem a řada lidí se snaží usínat s pomocí prášků na spaní. Je to ale cesta do pekel, protože hypnotika mají řadu nežádoucích účinků a patří mezi silně návykové léky. 

  1. Samotné odvykání je pak mnohem horší než léčba nespavosti.
  2. Prášky na spaní proto užívejte výhradně na základě předchozího lékařského doporučení, nikdy je neberte dlouhodobě a nikdy je nezapíjejte alkoholem.
  3. Pokud trpíte nespavostí a výše uvedené alternativní postupy nefungují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Prášky na spaní přinášejí četná rizika

19.11.2018

© Free-Photos – Pixabay

Prášky na spaní mají i stinné stránky. Víme dost o nebezpečích, která přinášejí? Jaké jsou jejich méně známé vedlejší účinky? Nabízíme vám zjištění francouzského spotřebitelského časopisu 60 Millions de consommateurs.

Jeden z osmi Francouzů nejméně jednou ročně užije prášek na spaní ze skupiny benzodiazepinů, vydávaných pouze na lékařský předpis. Tyto přípravky jsou nutné jen v případech silné nespavosti a nesmí se užívat dlouhodobě, protože do čtyř týdnů si na ně organismus zvykne. Zvyšování dávek pak nepomáhá.

Naopak, zhoršuje četné vedlejší účinky, například ospalost, poruchy soustředění, zmatenost, pády. I hlavní účinek benzodiazepinů je někdy sporný.

Podle závěrů metaanalýzy zveřejněných v British Medical Journal jsou prášky na spaní se zelpidenem a zopiclonem, tedy látkami příbuznými s benzodiazepiny, jen mírně účinnější než placebo.

Závislost vzniká rychle

Na vytvoření závislosti na benziodiazepiny stačí měsíc. Několik týdnů užívání pak může znamenat až rok odvykání, kdy se jich pacient nesmí dotknout. Během roku bez možnosti je použít se nespavost vrací v mnohem závažnější formě a přidávají se k ní záchvaty úzkosti, bolesti hlavy, noční můry. Potíže se spánkem jsou tak mnohem horší než před léčbou.

Účinek je často iluzorní

Mnohé prášky na spaní navozují klamný pocit dobrého spánku. Lidé trpící nespavostí po jejich užití zapomínají na krátká probuzení a narušení integrity spánku.

Množí se studie, zabývající se možností zvýšeného rizika vzniku rakoviny, objevujícími se projey agresivity proti ostatním i proti vlastní osobě včetně sebevražedných sklonů, ale také spojením s vývojem Alzheimerovy choroby, které zatím nebylo nijak prokázáno.

Samoléčba nese rizika

Volně prodejné přípravky na spaní jsou na bázi antihistaminik a také se smí užívat jen po krátkou dobu. Jejich uklidňující účinek trvá zhruba deset hodin, což je doba, za kterou koncentrace jejich účinné látky v těle klesá na polovinu. Vzniká tak zvýšené riziko dopravních nehod, ale rovněž nebezpečí pádů starších osob, jejichž organismus se léčiva zbavuje pomaleji.

Antihistaminika s sebou nesou stejně jako benzodiazepiny nebezpečí poruch vědomí a mohou vést k závratím.

Výzkumy ukazují, že je pacienti zpravidla užívají déle než obdobné léky na předpis – někdy i přes půl roku, zatímco doporučená maximální doba je pět dnů. Podle odborníků není dlouhodobé užívání prášků na spaní opodstatněné.

Vědecké údaje nepotvrzují, že by léčivý efekt vyvažoval míru nežádoucích účinků při dlouhodobém užívání ani v případech chronické nespavosti.

Dlouhodobé užívání může také zhoršit zdravotní problémy jater, ledvin či dýchacích cest.

Účinky melatoninu nejsou dost prozkoumané

Mnoho přípravků proti nepsavosti obsahuje melatonin, o jehož použití při překonání pásmové nemoci jsme již psali (https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6906/lze-pasmovou-nemoc-lecit-melatoninem). Jeho efekt zdaleka neodpovídá marketingovým tvrzením a i v nízkých dávkách může způsobit narušení spánkového cyklu. Jeho působení ocení hlavně osoby nad 55 let, ale také u nich by měla léčba trvat maximálně 13 týdnů. Škodlivé účinky melatoninu při krátkodobém užívání prokázány nebyly, ovšem jedná se o hormon, a proto není vyloučeno, že jeho dlouhodobý příjem ve větších dávkách může být problematický. Studie tohoto typu zatím chybí.

Francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, ochranu zdraví při práci a bezpečnost (ANSES) na začátku roku 2018 vydal varování před nežádoucími účinky užívání melatoninu, jako jsou závratě, bolesti hlavy, poruchy zažívacího traktu, nervového systému a duševní rovnováhy. Děti a těhotné ženy by jej měly užívat jen na základě lékařského předpisu, stejně jako osoby s astmatem, epilepsií nebo s poruchami chování či depresí.

Zdraví Ministerstvo zdravotnictví ČR

prašky na spani – Seznam.cz

Prášky na spaní. INSTINKT Gaming essentials tě posune na vyšší level během chvíle.

Vyšší kvalita spánkuMozková regeneraceISO CertifiedNeobsahuje lepek

prozdravi.cz/Problematiky/Spanek

Příjemné ceny, maximum informací a rychlé dodání. Doplňky stravy výhodně. Prasky na spani

Sleva na příštěČlánky a recenzeDoplňky stravyAkce, novinky

Nejdostupnější síť lékáren v ČR! Objednávejte online u eshopu Dr.Max.

dreamly.cz/prasky-na-spani-bez-receptu

Prášky na spaní bez receptu – jak a podle čeho vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody volně dostupných prášku na spánek a nespavost? Přinášíme vám odpovědi na vaše otázky ohledně prášků na spaní a nespavost.

Jste unavení, trápí vás problémy se spánkem, ale nechcete hned užívat léky? Nebojte se, nemusíte. U nás najdete přípravky na podporu spánku na přírodní bázi.

biome.cz/prasky-na-spani-nespavost

Prášky na spaní Valemin jsou skutečně vše, co potřebujete pro každonoční vynikající spánek. Jsou výbornou volbou pro lidi, kteří hledají prostředek na spaní poprvé, ale i pro lidi, kteří už mnoho možností vyzkoušeli, ale stále nenašli takový…

4.2 (51)Cena 399 KčSkladem

Prašky na spani›Zboží.cz

Přípravek Tebokan je určen k léčbě příznaků při některých poruchách prokrvení mozku a končetin. Napomáhá rozšiřovat cévy a zlepšuje průtokové vlastnosti krve. Klíčové vlastnosti – pro lepší paměť…

215 – 359 Kč

Sklademv 61 obchodech

Prašky na spani›Obrázky

slimming.cz/prasky-na-spani

Den je jenom tak produktivní, jak klidná je noc. Prášek na spaní je minipomocníček pro klidné noci bez buzení a otravného převalování. V mém výběru TOP 5 prášků na spaní si vyberete z bylinných, nenávykových doplňků.

stefajir.cz/leky-na-spani

Léky na spaní se odborně označují jako hypnotika a patří sem celá řada preparátů s různými mechanizmy účinku. Využití: Léky na spaní se poměrně logicky podávají tam, kde potřebujeme navodit spánek (tj.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector