Slezina bolest – Vše o zdraví

Slezina bolest - Vše o zdraví

Karolíno. Přetrvávající pobolívání v podžeberní krajině je neobvyklé. Slezina to může samozřejmě způsobit, nejpravděpodobněji je bolest způsobena tahem za …

Podobné Témata jako Slezina bolest

Slezina bolest - Vše o zdraví

Slezina je orgánem s mnoha funkcemi. Je článkem imunitní obrany organismu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr nebo se podílí na …

Podobné Témata jako Slezina bolest

Slezina bolest - Vše o zdraví

Už přes 3 týdny mě trápí zvětšená slezina a bolí. Vše začalo intenzivním píchání u srdce, poté bolest přešla pod poslední žebro a do levého boku. Slezina bolí …

Podobné Témata jako Zvětšená slezina

Slezina bolest - Vše o zdraví

Karolíno. Přetrvávající pobolívání v podžeberní krajině je neobvyklé. Slezina to může samozřejmě způsobit, nejpravděpodobněji je bolest způsobena tahem za …

Podobné Témata jako Slezina

Slezina bolest - Vše o zdraví

Slezina není v těle zbytečná, naopak pomáhá bojovat proti infekcím. ….. Slezina to může samozřejmě způsobit, nejpravděpodobněji je bolest způsobena tahem …

Podobné Témata jako Slezina funkce

V levém nadbřišku našeho těla se nachází žaludek i slezina, proto bolesti tohoto místa ukazují na onemocnění těchto orgánů. Nelze to však tvrdit stoprocentně, …

Podobné Témata jako Bolest v levém nadbřišku

Slezina bolest - Vše o zdraví

14. květen 2008 Bývají přítomny bolesti v levém podžebří z napínání pouzdra sleziny. Splenomegalie nemusí mít žádné klinické příznaky, leda pokud slezina …

Podobné Témata jako Slezina

Jestliže pociťujeme tlak či bolest ve středním a levém nadbřišku, ukazuje to … Při bolestech levého nadbřišku může být na vině také zvětšující se slezina neboli …

Podobné Témata jako Bolest v nadbřišku

Byl jsem na sono a tam jsem měl slezina homogenní,podélně 129mm.poté za měsíc na ct a tam … Noční pocení, bolesti hlavy, návaly, zvětšená játra a slezina.

Podobné Témata jako Slezina

Někdy může být slezina i zanícená a to se projeví krutou bolestí šířící se do levého … mohou mít některé neurologické příznaky – poruchy zraku, bolesti hlavy
, aj.

Podobné Témata jako Leukémie: příznaky, léčba (rakovina krve)

Slezina bolest - Vše o zdraví

Slezina je součástí imunitního systému a tvorbou protilátek se podílí na boji proti zánětu. … Noční pocení, bolesti hlavy, návaly, zvětšená játra a slezina.

Podobné Témata jako Zvětšená slezina

Slezina bolest - Vše o zdraví

Už asi 2 roky cítím bolest(tlak)na lévé straně pod žebry a někdy též lehké pobolívání ….. spíše se tato dolní žebra odtraní při operaci sleziny, pokud je slezina pro.

Podobné Témata jako Bolest na levé straně pod žebry

Před rokem se u mě začaly objevovat bolesti v oblasti sleziny – zejména po jídle. … takovy hrbol a chtel bych se zeptat jestly to nemuze byt zvetsena slezina.

Podobné Témata jako Slezina funkce

Slezina bolest - Vše o zdraví

Slezina. Slezina je orgánem s mnoha funkcemi. Je článkem imunitní obrany organismu. Dochází v ní k … Prvotním příznakem ehrlichiózy je úporná bolest …

Podobné Témata jako Slezina

Slezina bolest - Vše o zdraví

Přítele už rok a půl bolí pod levým žebrem a bolí ho to jako zánět.bolest stálá když se dotkne …. V oblasti levého podžebří se nachází např. i slinivka, či slezina.

Podobné Témata jako Bolest pod levým žebrem

Už asi 2 roky cítím bolest(tlak)na lévé straně pod žebry a někdy též lehké pobolívání vzadu ve stejné …… Vlevo je slezina, která takto na cvičení může reagovat.

Podobné Témata jako Bolest pod žebry

Chtěla bych se zeptat, co může znamenat bolest v levém podžebří. Včera to začalo ….. V oblasti levého podžebří se nachází např. i slinivka, či slezina. Nicméně …

Podobné Témata jako Bolest v levém podžebří

Bolest sleziny může být příznakem nemoci

Slezina patří funkčně k cévnímu systému jako orgán. Má podobnou strukturu jako velká mízní uzlina a funguje zejména jako krevní filtr.

Není k životu bezpodmínečně nutná a její odstranění (například při vnitřním krvácení) nemá ve většině případů pro člověka tragické následky. Histologicky je tvořena bílou a červenou pulpou.

Bílou pulpu vytvářejí uzlíky lymfatické tkáně – Malpighiho tělíska, která jsou tvořena z malých B-lymfocytů. Červená pulpa se skládá z vaziva, které je vyplněno krevními cévami. Její hmotnost kolísá v rozmezí 50–250 g.

Slezina je uložena intraperitoneálně v levé klenbě brániční (rg. hypochondriaca sinistra), v rozmezí 9. až 11. žebra, kopíruje průběh 10. žebra, hluboko při páteři. Zespoda je levé ohbí tlustého střeva, zprava pak slinivka břišní a žaludek. Za fyziologického stavu není hmatná. Poklepem na levém boku je patrné ztemnění v axilární čáře v rozmezí 9. až 11. žebra.

výběr z naší tvorby

Slezina bolest - Vše o zdravíSlezina bolest - Vše o zdraví

Velikost sleziny se individuálně mění: délka 10−13 cm, šířka 6−8 cm, tloušťka 4 cm; stejně tak se mění i hmotnost, která zároveň závisí na stupni náplně krví: 140−160 g u muže; 120−150 g u ženy (hmotnost 200 g ještě není patologická).

V klidu je velikost větší, hmotnost se mění s věkem – po 40. roce života hmotnost klesá. Patologicky může docházet ke zvětšení sleziny u některých krevních chorob (splenomegalie).

Povrch je velmi křehký, při tupých nárazech na břišní stěnu se snadno trhá, což vede k silnému krvácení.

U zdravých lidí by slezina neměla přesáhnout levý žeberní oblouk. Tím pádem není při pohmatu břicha prokazatelná. Onemocnění, která jsou přímo spojena se zvětšením sleziny, je celá řada. Při zvětšení sleziny je ji možno již hmatem rozpoznat přes břišní stěnu.

Pohmatové vyšetření se provádí následovně: pacient je na zádech a lékař začne vyšetření ve spodní části břicha. Následně pokračuje do prostoru levého horního kvadrantu. Slezina se při dýchání pohybuje, proto je pacient lékařem vyzván k nádechu. Zvětšenou slezinu je lékař tedy schopen prsty rozeznat.

Další možností je RTG vyšetření a ultrazvuk.

  • myeloidní metaplazie
  • splenomegalie
  • hepatosplenomegalie
  • hypoplazie sleziny, aplazie sleziny
  • akcesorní slezina
  • bloudivá slezina
  • nádory sleziny:
  • primární – hemangiom, lymfangiom, hemangiosarkom, lymfangiosarkom
  • sekundární – Hodgkinova nemoc

výběr z naší tvorby

Slezina bolest - Vše o zdravíSlezina bolest - Vše o zdraví

Poranění sleziny bývá provázeno závažným krvácením. Při sepsi, tedy při otravě krve, se slezina aktivuje, zvětšuje se až na několikanásobek své velikosti a její struktura se zcela stírá – vzniká septická slezina. Zvětšení sleziny se odborně nazývá splenomegalie.

Slezina se zvětšuje také při městnání krve a některých chorobách krvetvorby, jako je například leukemie, Hodgkinův lymfom, pravá polycytémie, či jater, například při hepatitidě, infekční mononukleóze nebo jaterní cirhóze.

Zajímavé:  Příznaky Porodu U Kočky?

Ke zvětšení sleziny dochází v těchto případech:

  • infekce – zejména pak bakteriální infekce (u dětí může být zvětšená u všech infekcí)
  • úraz – krvácení do sleziny, pohmoždění
  • nádorové onemocnění – leukémie, nádor přímo na slezině
  • onemocnění kardiovaskulární – anémie, pravostranné srdeční selhání, trombózy, endokarditida, hemolýza (předčasné odumírání červených krvinek)
  • onemocnění jater – jaterní cirhóza, portální hypertenze
  • autoimunitní onemocnění – lupus, revmatoidní artritida
  • další specifické nemoci – amyloidóza, cystická fibróza, hemochromatóza

Na zvětšenou slezinu si ve většině případů sami nepřijdete. Až když se u vás projeví některá z výše uvedených nemocí a lékař vás pošle na komplexnější vyšetření, lze na ultrazvuku břicha pozorovat zvětšení. Zvětšení sleziny se řeší podle toho, jaká je příčina. Po chirurgickém odstranění sleziny může člověk žít zcela bez problémů a bez omezení.

Zvětšená slezina se neprojevuje žádnými příznaky, tlačí však na okolní orgány a nervy. To způsobuje bolesti břicha, nadýmání či nechutenství.

Zánět sleziny je vzácné onemocnění, které se často vyskytuje pouze ve spojení s onemocněním jiných orgánů, jako jsou játra a střeva. Zánět sleziny má různé příčiny, může být bakteriální, parazitní (například malárie), ale existují i další možné infekce.

U parazitní infekce se zvětší slezina nejvíce. Závažný je akutní septický pseudotumor sleziny. Slezina tak reaguje na bakteriální infekci, zvětší se a je měkká a snadno zranitelná. Může být zdrojem krvácení. Se zvětšující se sepsí se zvětšuje i slezina.

Snad největší je u malárie, což je parazitární infekce. Zánětlivým onemocněním je také absces sleziny. Vytvoří se metastaticky či přestupem z okolí. Je v něm velké množství hnisu a vzniká v důsledku infarktu, cysty, pseudocysty či po úrazech.

Zánět sleziny způsobuje také tuberkulóza, sarkoidóza, aktinomykóza, parazitární splenomegalie a další.

Zánět sleziny se projevuje bolestí břicha v levém podžebří. Pacient má často pocit plnosti v břiše či tlaku na žaludek. Bolest vzniká nejpravděpodobněji tahem za závěsný aparát. Nemusí se však projevit vůbec.

U léčby je nutné stanovit příčinu a následnou léčbu. Pokud se jedná o absces, je nutná léčba antibiotiky a hospitalizace.

výběr z naší tvorby

Slezina bolest - Vše o zdravíSlezina bolest - Vše o zdraví

Při krvácení ze sleziny, které nejčastěji vzniká po úrazu (stačí pád nebo náraz!), postižený jedinec bledne, zrychluje se mu tep, může se rozvinout až šok. Bývá přítomna bolest v levém podžebří z napínání pouzdra sleziny.

Splenomegalie nemusí mít žádné klinické příznaky, jen pokud slezina tlačí na okolní orgány, může se to projevit například poruchami trávení, jako je nadýmání, zácpa nebo průjem, bolesti břicha. Onemocnění sleziny bývá doprovázena únavou.

Slezina není pro život nezbytná, takže je možno ji například při silném krvácení odstranit.

Mononukleóza postihuje vnitřní žlázy, zejména slezinu a játra, a uzliny – hrtanové a týlní. Nemoc zpočátku vypadá jako angína či chřipka a je tak i často diagnostikována, až poté, co neúčinkují antibiotika, je pacient testován na přítomnost virů.

Infekční mononukleóze se říká nemoc z líbání nebo dětská nemoc, protože jí nejčastěji onemocní malé děti, u kterých je průběh většinou bez příznaků, a dospívající. Nemoc se přenáší prostřednictvím slin – nejčastěji buď přímo líbáním, nebo nepřímo rukama a předměty čerstvě potřísněnými slinami (hračky, sklenky, ručníky).

To jsou ty nejčastější možné spouštěcí mechanismy. U dospělých jedinců není onemocnění vyloučeno, mívá však těžší průběh.

Mezi typické příznaky patří počáteční celková únava trvající až několik týdnů, zvýšená teplota až horečky (běžně kolem 39 °C), zánět nosohltanu a zvětšení a bolest uzlin (podčelistních a krčních).

Dalšími příznaky mohou být zvětšená slezina a játra (a jejich zánět), otoky víček a obličeje, nechutenství. Inkubační doba je 4–6 týdnů.

Pacient získává po onemocnění doživotní imunitu vůči této nemoci (to znamená, že onemocnět může člověk jen jednou za život určitým typem mononukleózy). Avšak někdy je možné dostat ji znovu, pokud bude imunita značně oslabena.

Mononukleóza u malých dětí proběhne často bez příznaků nebo jen s lehkým průběhem, takže pacient dochází pouze na infekční oddělení. U vážnějšího průběhu (neklesající horečka, větší zánět jater a podobně) dochází k hospitalizaci. Specifický lék na infekční mononukleózu neexistuje.

Jelikož jde o virovou infekci, nemají na ni vliv ani antibiotika, která se podávají pouze ke zmírnění vedlejších průběhů nemoci (například při zánětu krku). Ke snižování horečky se používají různá antipyretika. Nejdůležitější pro zdárné uzdravení je klid a dieta.

Léčba trvá přibližně 6 měsíců, první měsíc musí být pacient doma, poté držet jaterní dietu několik měsíců (minimálně 2 až 3) a po vyléčení se ještě nějaký čas fyzicky šetřit.

Prognóza záleží na výsledcích testů a celkovém zdravotním stavu pacienta, takže některá období se mohou zkrátit nebo prodloužit.

Změny krevního obrazu a jaterní testy se normalizují do 2 až 3 měsíců. Trvalé poškození jater se u léčených pacientů nevyskytuje. Několik týdnů přetrvává potlačení obranyschopnosti organismu proti infekcím. Důsledkem je zvýšená vnímavost vůči nejrůznějším nákazám. Rekonvalescent by se měl vyhnout možnosti nakazit se nebo prochladnout, dále by se neměl fyzicky zatěžovat.

Fyzická zátěž by se měla zvyšovat postupně. Vrcholovým sportovcům se povolují plné tréninky až 3 měsíce po normalizaci laboratorních testů. Jaterní dietu je nutno dodržovat 3 až 6 měsíců (dle hodnot jaterních testů). Nutné jsou pravidelné kontroly na infekčním oddělení.

Nedodržením doporučeného režimu se pacient vystavuje riziku opětovného propuknutí onemocnění s mnohem vážnějším průběhem.

výběr z naší tvorby

Slezina bolest - Vše o zdravíSlezina bolest - Vše o zdraví

Tumory sleziny jsou vzácné. Nejčastější jsou sekundární infiltrace při lymfomech a leukemiích. Velmi vzácné jsou pak primární tumory – hemangiom, hemangiosarkom, primární maligní lymfomy sleziny.

Metastázy jiných tumorů (zejména epiteliálních) jsou ve slezině vzácné, slezina je zpravidla bez metastáz i při generalizovaných tumorech břišní dutiny s karcinózou peritonea a mnohočetnou infiltrací jater.

Pacient ve většině případů nemá žádné příznaky a nemá bolest. Onemocnění může způsobit slabost, hubnutí, neodůvodněné zvýšení tělesné teploty. Spolu s nádorovým onemocněním sleziny se mohou vyskytovat apatické stavy a projevy anémie.

Léčba rakoviny sleziny spočívá v chirurgickém odstranění postižené oblasti (splenektomie), což je operativní zásah, který je založený na úplném odstranění patologické tkáně orgánu. Pokud je detekováno onemocnění v raném stadiu vývoje, je zde šance zachránit postižený orgán částečným odstraněním nádorových částí s následným ozářením nebo chemoterapeutickou léčbu.

Diagnóza v pozdějších stadiích onemocnění ve většině případů nevede k obnově těla a často končí úmrtím pacienta. Důvodem jsou vytvořené metastázy. Prognóza je dobrá při včasné diagnóze nemoci a je jedním ze základních kroků vedoucích k uzdravení pacienta.

Zajímavé:  Nemoci páteře - Vše o zdraví

Že můžete mít problémy v takzvaném slezinovém okruhu, můžete poznat podle fyzických potíží, jako je obezita, přílišná štíhlost, výtoky, chuť na sladké, časté virózy, častá vodnatá rýma, hormonální poruchy, záněty dutin, krvácení z dásní, afty, opary, bradavice, rozpraskané rty, točení hlavy, zarudnutí v dekoltu, bolesti hrudní páteře a pod lopatkami (především pod levou), problémy se středním uchem, sklon k častým virovým onemocněním a další.

Pokud na sobě některé z problémů či příznaků zpozorujete a budete se s nimi chtít skutečně rychle vypořádat, můžete vyzkoušet detoxikaci sleziny. Jelikož je tato procedura naprosto bezpečná a bez jakýchkoliv vedlejších účinků, je pro vás vhodná tak či tak.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že detoxikace právě tohoto orgánu patří k základním pilířům detoxikačních procedur. Na detoxikaci můžete například použít výtažky z mořských řas, opuncii, bylinu Vilcacora, omega-3 nenasycené mastné kyseliny nebo čaje a bylinky.

Dále se na trhu objevuje řada detoxikačních přípravků, které by vám měly s detoxikací také pomoci. Mějte na paměti, že za den proteče slezinou značné množství krve, přibližně 250–-300 litrů.

Základním přípravkem k detoxikaci sleziny jsou produkty VelienHelp a VelienDren, vhodné je užívat i přípravek Liposlim. Doplňujícím přípravkem může být Antivir a jiné, záleží na druhu potíží.

Čistotu sleziny a její dobrou energetickou a imunitní funkci je výhodné udržovat také vzhledem k možné nákaze chřipkou, ptačí či prasečí chřipkou a také papilomaviry způsobujícími v pozdějším věku rakovinu děložního čípku.

VelienDren je informační detoxikační preparát, který svým složením dokáže pozitivně zasáhnout také žaludek.

VelienHerb je zaměřen také na ložiska ve štítné žláze.

Ocean 21 – tekutý produkt obsahující aloe vera a výtažky z osmi mořských řas, o kterých je známo, že stahují nečistoty z těla, navíc podporují sníženou funkci štítné žlázy (takže pokud máte zvýšenou funkci, neužívat!), a tudíž celý hormonální systém. Užívají se 3 polévkové lžíce denně – dlouho povalovat v ústech.

Spirulina Chlorela – dvě řasy s alkalizujícími účinky stahují z těla nečistoty, především z lymfy, podporují činnost štítné žlázy, stahují nečistoty z mateřského mléka, tudíž je velmi vhodná pro kojící ženy, které neví, jak se zdravě čistit. Dávkování je 3x denně (1-1-1) před každým jídlem, hodně zapít, ideálně zásaditou vodou z Aquarionu.

Slim Formula – můžete použít na rozhýbání lymfy, a to tehdy, když potřebujete navíc spravit zažívání a shodit nějaké to kilo. Obsahuje totiž kromě termogenní složky, která rozprouďuje lymfu, také výtažek z kaktusu nopálu, který léčí a harmonizuje zažívání. Dávkování: před každým jídlem 1 tableta.

ImmunAid = Vilcacora = Kočičí dráp – sušená bylina podporující aktivitu a množství bílých krvinek, cíleně tak podporuje imunitní systém a slezinu. Dávkování: 2-0-2.

Omega 3 – patří mezi nenasycené mastné kyseliny, které prokazatelně snižují viskozitu lymfy a přispívají k jejímu lepšímu proudění. Užíváme 3x 1 tabletu po jídle.

Detox Patch náplasti – obsahují nejen mnoho vzácných bylin, ale také jihoamerické houby, dřevný ocet, a dokonce rozemletý polodrahokam turmalín.

Celkové složení podporuje nejen detoxikaci, ale hlavně rozvolnění, prostupnost tkání a proudění tekutin v těle. Dokáže tedy velmi dobře napomoci vstřebání jizev a rychle tělo znovu postavit na nohy v případě operačních zásahů.

Náplasti se přikládají zpravidla po dobu 10 dnů a poté se dává pauza 3 dny, v případě potřeby se pokračuje.

Z čajů je výborný čaj „Vilcacora“ (již jsme tuto rostlinku zmínili výše) a čaj „Lapacho“, a to především pro svou schopnost neutralizovat kyselé prostředí těla. Pijte zelené a speciální čaje.

Nezapomeňte na podporu ledvin a močových cest – detoxikujete, takže odpoledne po 15. hodině vypijte 1 litr čaje „Ledviny“ a střídejte jej s čajem „Pro ženy“ či „Pro pány“.

A večer před spaním nezapomeňte na podporu jater v podobě čtvrtlitrového hrnečku čaje „Hepatik“ nebo „Ungolen“.

Detoxikaci podpořte i pomocí stravy. Dopoledne pijte ovocné nebo zeleninové šťávy, jezte zeleninu, ovoce a lehké jídlo dle zásad dělené stravy a krevních skupin. Ze stravy vynechte mléko a mléčné výrobky, cukr a sladkosti, vyvarujte se chemii v potravě. Zvyšte podíl ryb a mořské zeleniny, zařaďte do svého jídelníčku i mořskou řasu.

Autor: © sveviFoto: © Abdominal

Slezina je postradatelný orgán, který má však klíčový vliv na imunitu organismu

Slezina bolest - Vše o zdraví

Slezina je důležitý a často opomíjený orgán, který hraje v našem organismu významnou roli. V orgánu o velikosti lidské pěsti dozrávají bílé krvinky, klíčová složka našeho imunitního systému, jsou zde likvidovány poškozené buňky včetně nefunkčních krevních elementů, zároveň slezina funguje jako rezervní zdroj krve pro případ zvýšené potřeby při zátěži či krvácení. Podílí se také na recyklaci železa. Přestože není slezina pro naše tělo nezbytná a lze bez ní žít, její nepřítomnost přináší celou řadu komplikací a rizik. Chirurgické vyjmutí sleziny, odborně nazývané splenektomie, volí proto dnes lékaři čím dál tím méně často. Přesto k tomuto zákroku dochází v případě vážného poranění sleziny nebo při léčbě některých onemocnění krve, jako je imunitní trombocytopenie (ITP); i v tomto případě už ale existují šetrnější řešení.

V lidském těle najdeme slezinu v levé horní části břicha, je chráněna hrudním košem. Tento automatický krevní filtr je ústředním místem tvorby protilátek bránících naše tělo před bakteriemi a viry. Může ale dojít k poruše, kdy tyto protilátky začnout nesprávně ničit buňky tělu vlastní – krevní destičky.

Při snížené tvorbě krevních destiček v kostní dřeni a současném poškození destiček protilátkami a jejich následné destrukci ve slezině dochází k tomu, že se v těle počet krevních destiček výrazně sníží, což je charakteristický stav pro autoimunitní onemocnění zvané imunitní trombocytopenie.

Proto slezina, která produkuje tyto protilátky a současně je místem likvidace krevních destiček, hraje podstatnou roli v rozvoji ITP, neboť při nedostatečném počtu krevních destiček se významně zvyšuje riziko krvácení. „Jedním z léčebných postupů při imunitní trombocytopenii je odejmutí sleziny, odborně nazývané splenektomie.

Jedná se nicméně o zákrok, od něhož se čím dál tím více upouští. Zákrok splňuje svůj účel u zhruba 66 % pacientů, kdy není potřeba další terapie, ale současně je pak pacient do jisté míry omezen právě chybějící slezinou, která hraje např. důležitou roli pro naši imunitu. Pacienti pak mohou být více náchylní k různým infekcím apod.

Zajímavé:  Svetovy Den Oralniho Zdravi?

Současná medicína jako alternativu nabízí i méně razantní možnosti léčby v podobě farmakoterapie, které taktéž přinášejí žádoucí výsledky,“ vysvětluje MUDr. Libor Červinek, Ph.D., z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno.

Imunitní trombocytopenie, málo známé onemocnění krve

Imunitní trombocytopenii lékaři diagnostikují každý rok přibližně u 70 až 100 nových pacientů na jeden milion obyvatel, z nichž polovinu tvoří děti mladší 15 let.

Spouštěčem nemoci bývá u 20 % případů jiné infekční onemocnění, jako je HIV nebo hepatitida, běžné virové infekce, očkování či užívání některých léků, v některých případech i nádorová onemocnění.

U zbylých 80 % pacientů vzniká ITP bez známého spouštěcího faktoru.

Slezina bolest - Vše o zdravíFoto: Shutterstock

Pacienti jsou málo informováni

Z provedeného průzkumu vyšlo najevo, že pacienti, kterým je splenektomie prováděna, nejsou náležitě seznámeni se všemi riziky zákroku a je třeba vysvětlit jim preventivní léčbu před jeho provedením i po něm. Preventivní léčba zahrnuje především očkování a včasné zahájení léčby antibiotiky při známkách rozvíjející se infekce.

„Vyjmutí sleziny je velkým a nevratným zásahem do našeho těla nesoucím s sebou častější riziko postsplenektomických infekcí neboli takzvaný OPSI syndrom, který je u těchto pacientů celoživotním nebezpečím a postihuje přibližně 1–3 % z nich.

Jednoduše řečeno se jedná o otravu krve, která je způsobena těžkou bakteriální infekcí celého organismu a může vést až k úmrtí,“ doplňuje MUDr. Libor Červinek, Ph.D.

Život bez sleziny přináší také zvýšené riziko trombotických komplikací, tedy tvorbu krevní sraženiny v tepnách a žílách, která brání průtoku krve, a mluví se i o vyšším riziku kornatění tepen. Proto se lékaři snaží poskytnout pacientům i jinou, méně invazivní léčbu, díky které mohou nadále žít kvalitní život.

Klíčové je znát rizika a komplikace

Splenektomie je s ITP spojována již více než 100 leta samozřejmě se názory na splenektomii liší podle aktuálních dostupných léčebných metod.

I přestože slezina je pro život postradatelný orgán, volí lékaři splenektomii především u dospělých pacientů, u nichž jiné léčebné postupy imunitní trombocytopenie selhaly, a doporučují ji minimálně 12 měsíců od stanovení diagnózy.

Funkce sleziny pak částečně přebírají ostatní orgány, například játra, kostní dřeň i lymfatické tkáně. Imunitní systém ovšem zůstává oslaben.

Nejdůležitější je, aby každý pacient měl souhrnné informace o splenektomii, znal všechna její rizika a byl připraven na to, co po tomto zákroku může následovat, pečlivě sledoval svůj zdravotní stav a jakékoli komplikace včas řešil se svým lékařem. Faktem zůstává, že slezina má v našem organismu na starosti řadu úkolů, které jsou pro jeho správné fungování důležité.

Foto: Shutterstock

Bolest sleziny

Slezina je orgán veliký zhruba jako pěst. Uložená je v klenbě podžebří na levé straně těla. Ve slezině se tvoří imunita, a to převážně lymfocyty, které produkují protilátky a bojují proti infekci. Dále je zde i červená tkáň, která filtruje nežádoucí bakterie i viry z krve a ničí se tu také staré a poškozené červené krvinky.

Slezina bolest - Vše o zdravíSlezina má tedy důležitou roli. Když je slezina poškozena, může vést k vnitřnímu krvácení, které vás může připravit o život. Je proto velmi důležité, abyste znali příznaky, které tento stav doprovází a urychleně kontaktovat lékaře.

Rizika poškozené sleziny

Úskalím poškozené sleziny je to že je v ochranném obalu, a tak se může často stát, že krvácení může zůstat poměrně dlouho skryto. Krvácí do obalů a slezina bobtná.

Řešením pak je rychlá operace a její odstranění. Bez sleziny se naštěstí dá žít. Funkci sleziny pak převezmou jiné orgány, především játra.

Bohužel bez sleziny však vaše tělo ztratí některé schopnosti, které mělo a využívalo při boji s infekcemi.

Příznaky problémů se slezinou

Jednou ze stěžejních příznaků problémů se slezinou je její zvětšení a dále pak bolest sleziny. Jinak se dlouho žádné příznaky objevovat nemusí. K poněkud nespecifickým příznakům náleží chudokrevnost, únava, pocit plného břicha, tlačení sleziny na břicho, krvácivé stavy a časté infekce. Zvětšená slezina trápí i nemocné s revmatoidní artritidou.

Příčiny

Bolest sleziny a její zvětšení může způsobit řada infekcí a onemocnění. Toto zvětšení může být dočasné, vše závisí na léčbě.

Přispívají k tomu virové infekce, jako třeba mononukleóza, bakteriální infekce (syfilis, endokarditida), parazitární infekce (malárie), cirhóza jater a další onemocnění, které se dotýkají jater, různé typy chudokrevnosti, rakovina krve (leukémie, lymfomy, Hodgkin nebo myeloproliferativní nádory), metabolické poruchy, jako Gaucherova nemoc, onemocnění Niemann-Pick, tlak žíly na slezinu nebo játra a krevní sraženiny umístěné v těchto žílách.

Jedním z hlavních příznaků je poškozené sleziny je její bolest. Ta dokáže být urputná. Nemocný ji popisuje jako bolest v levém podžebří, jež se zintenzivňuje při doteku. Když si lehne nemocný na zem a zvedne nohy, může bolest cítit na špičce svého levého ramene.

Diagnostika

Důležitým diagnostickým nástrojem pro odhalení otoku, ale i zranění sleziny, je CT nebo MRI vyšetření.

Léčba

Pokud je slezina pouze zvětšená, není třeba slezinu odstraňovat. Důležité je nasadit tu správnou léčbu příčiny, která zvětšení sleziny způsobila.

V případě infekce je možno předepsat antibiotika.

Operace se koná tehdy, kdy dojde ke zranění sleziny, jejímu krvácení anebo tehdy, pakliže je se nezjistí, proč je slezina zvětšena anebo zvětšená slezina způsobuje závažné komplikace.

Život bez sleziny

Jestli vám byla slezina odstraněna, její roli převezmou jiné orgány, a to v čele s játry. Bohužel s vyrovnáváním se s infekcí to budete mít těžší. Každá infekce pro vás bude náročnější a rekonvalescence bude trvat déle. Také je zde riziko rychlého rozvoje.

Vážné infekce pro vás mohou být nebezpečné, a to zvlášť, pokud na ně nejste očkovaní. Pro děti je ztráta sleziny rizikem pro jejich zdravotní stav tehdy, když mají celiakii anebo jinou chorobu spojenou s imunitním systémem, třeba HIV. Nebezpečné pro ně může být i kousnutí klíštěte.

Bohužel tento stav je celoživotní.

Očkování je proto o to důležitější, zvláště pokud se jedná o pneumokokové infekce, chřipku, haemophilus anebo meningokoka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector