Slunce – Vše o zdraví

Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.

Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.

Na tropickém slunci stačí strávit jeden či dva dny a už je rozhodnuto, zda si zbytek dovolené užijete, či spíše protrpíte. Příznaky sluneční alergie se objevují na nejvíce odhalených částech těla, jako jsou paže, hrudník a záda. Silné UV záření na kůži tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobnou kopřivku, která se slévá i do větších map.

Nejvíce ohrožené tímto typem fotodermatózy jsou ženy mezi 20-40 lety se světlou a citlivou kůží.

Slunce - Vše o zdraví Jak vypadají druhy sluneční alergie

U osob zasažených sluneční alergií probíhají funkční změny v procesech kůže. Až 90 % projevů alergie způsobuje UV záření, ale existují i jiné druhy nemocí, které vznikají za dalších komplikací při slunění a mají velice podobné příznaky.

  • PLE – tedy Polymorfní světelná erupce vzniká na kůži vlivem silného UV záření a jeho vlivem vzniklých volných radikálů. Ty vytvářejí na kůži chemický proces, jehož výsledné látky napadají kožní buňky a způsobují oxidační stres. Lidé, kteří tímto projevem nejčastěji trpí řadíme do fototypu kůže č. 1. Jejich pokožka je velmi světlá a tenká a nezvládá tak odolávat volným radikálům ani běžnému slunečnímu záření s vyšší intenzitou.
  • Malorka akné – v odborných kruzích známé jako Acne aestivalis, nezpůsobuje pouze UV záření, ale vždy se pojí s dalším vnějším faktorem. Objevuje se po působení některých látek obsažených v kosmetice jako jsou emulgátory či konzervanty. Nesnadno se jí vyhýbají osoby, které při dospívání trpěly silnými projevy akné. 
  • Fotoalergická reakce – je silná reakce pokožky na UV záření, kterou již dříve podráždila určitá látka. Takové látky mohou být buď rostlinného původu – fototoxické, nebo chemického původu – fotoalergenní. Rostlina která se nedoporučuje užívat vnitřně, ani v krémech a mastích je třezalka, bolševník, bršlice, pampeliška či sedmikráska. Mezi chemické látky, které reakci způsobují či komplikují řadíme parfémy, barviva, léky jako antibiotika, chemoterapeutika, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, hormonální antikoncepce a léky na snížení krevního tlaku. Dále masti a krémy, které obsahují keprofen.

Jak předejít vzniku sluneční alergie

  • Přiměřené slunění je nejen přirozené, ale i důležité pro syntézu vitamínu D a ke správné imunizaci pokožky. Umírněné opalování a prohřívání organismu pozitivně ovlivňuje i riziko vzniku některých chorob, jako sklerózy či revmatické artritidy včetně sluneční alergie. Pravidelným a opatrným sluněním doslova otužujete pokožku paprsky. Doporučený denní pobyt na slunci je 15 až 20 minut, kdy tělo stihne zaznamenat přísun záření a začne syntetizovat vitamín D, ale paprsky nestihnou kůži spálit. Pokud strávíte na sluníčku času více, je nutné pokožku chránit opalovacími krémy s vhodným ochranným faktorem.
  • Při delším vystavení kůže na přímém slunci se chraňte opalovacími krémy či gely s vhodnými faktory. Dospělé, kteří se dobře opalují a spadají tak do fototypu 3 a vyššího dostatečně ochrání faktor 25. U dětí se doporučuje mnohem vyšší faktor mezi 30 až 50 SPF (Systém hodnot ochranných slunečních faktorů), protože dětská pokožka je velice citlivá a mnohem tenčí než u dospělých.
  • K prevenci alergie na slunce neodmyslitelně patří i zdravý pohyb a celková péče o tělo včetně zdravého stravování. To má přímý vliv na správnou funkci imunitního systému.
  • Doplňky, které pomáhají zdravému opalování jsou i betakaroten, vitamín E a C a lykopen.
  • U citlivých dětí dermatologové doporučují preventivní nahřívání a opalování pomocí UV lamp. Pod jejich dohledem a s přesně stanoveným časem působení UV paprsků děti získávají potřebnou imunitu i v zimě.

Slunce - Vše o zdraví Preventivní opatření při alergii na slunce

Pokud už víte, že vás v nadcházející sluneční sezóně čekají nepříjemné příznaky alergie, měli byste se sluníčku vystavovat postupně. Nezapomeňte pobývat na slunci i v zimě. I když vy slunce přes mraky nevidíte, většina UV záření se dostane i skrz ně na vaši pokožku.

Při prvních jarních dnech pobývejte na slunci jen chvíli a postupně vystavení paprskům navyšujte. Před dovolenou otužujte paprsky nejlépe celé tělo a samozřejmě vše za doprovodu speciálních opalovacích krémů jako je třeba Piz Buin New SPF15 Allergy Lotion.

Ten svým složením mírní prvotní šok, odráží negativní vlivy záření a zároveň pokožku výrazně zklidňuje a hydratuje.

Ze startu otužování nezapomeňte na vhodné oblečení, které zakryje dostatek plochy těla, které pak můžete postupně také zvětšovat. Ruku v ruce s vnější ochranou dodržujte i zdravé stravování, dostatečný pohyb a nezapomeňte doplňovat dostatek antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům.

U těžkých forem alergie doporučujeme podstoupení kúry pomocí UV lampy – formou fytoterapie. Tou za odborného dohledu docílíte řízeného otužování slunečními paprsky a zmírníte i první intenzivní projevy sluneční alergie.

Pokud při otužování sluncem používáte nespecializované opalovací krémy, vhlčené kapesníčky, deodoranty a parfémy, pravděpodobně si způsobíte komplikace nebo alergii rovnou spustíte.

Osvědčené přípravky pro speciální ochranu při sluneční alergii

Řada Eucerin obsahuje několik vhodných přípravků, které pokožku, ochrání a vyživí.

Vybere si alergik se světlou i tmavší pletí a pro děti je i zábavnější forma ochrany formou spreje Eucerin Sun Dětský sprej, který se svou speciální technologií Advanced Spectral Technology chrání před silným UV zářením a neutralizuje vliv volných radikálů a mohou jej nanášet i samy.

Dermokosmetická značka Bioderma skvěle kopíruje potřeby osob se závažnou přecitlivělostí na UV záření přípravky řady Photoderm, ze které skvěle využijete přípravek Bioderma Photoderm Sensitive na celé tělo a na citlivá místa jako jsou rty a znaménka sáhnete po Tyčince Bioderma Photoderm MAX SPF 50, která díky speciálnímu patentu zachovává obranyschopnost pokožky a integritu buněk tkáně kůže. Od dalších značek La Roche-Posay a Vichy se nebojte obrátit na specializované produkty, které jsou voděodolné jako La Roche-Posay Anthelios SPF 50 plus či Vichy Ideál Soleil Gel Wet SPF 50 a zároveň jsou širokospektrální a fotostabilní ochranou před UVA a UVB zářením. Všechny tyto přípravky vás nejen ochrání před slunečním zářením, ale také nedopustí, aby vaše citlivá pokožka podlehla vlivům větru, písku, soli či chlóru. Navíc jsou přirozenou prevencí proti vzniku pigmentových skvrn nejen v těhotenství. Po slunění nezapomeňte pokožku hydratovat a osvěžit péčí po opalování. Ideálními přípravky, které ošetří citlivou pleť a zmírní pálení, horkost i začervenání jsou Bioderma Photoderm After Sun i La Roche-Posay Posthélios zklidňující koncentrovaná gelová péče.

Chraňte své děti před UV zářením nejen na dovolené s přípravky Bioderma Photoderm.

První pomoc při sluneční alergii

  • Vaše první kroky při náznaku sluneční alergie by měly směřovat k odborníkovi, tedy k alergologovi, či dermatologovi. Ten zjistí závažnost a razanci reakce kůže na záření.
  • Pokud vám dermatolog potvrdí, že se jedná o sluneční alergii, jemně utlumte první nepříjemné projevy zásypy a tekutými pudry s protisvědivými účinky. Na menší plochy použijte Fenistil gel a pro těžké případy je dobré použít produkty s malým obsahem kortikoidů, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Přesnou indikaci a produkt vám doporučí ale sám dermatolog či lékárník.
  • Pokud jsou příznaky nesnesitelné a trápí vás i bolestivé puchýře podpořte zklidnění i léky k vnitřnímu užití. Vhodný je Zyrtec, Zodac, Xyzal, Analergin, Claritine apod.
  • Pokud puchýře díky tekutému pudru dobře zasychají, nebojte se dále postižená místa chladit studenými obklady, jogurtem, či tvarohem.
  • V prvních fázích silné alergie je nutné dodržovat i zvýšený pitný režim (3l vody / denně) a doplňovat minerály a vitamíny k podpoře obnovy pokožky jako je vápník, selen a zinek, či antoxidanty – vitamín C, E a betakaroten. Po odeznění nehorších příznaků použijte i hydratační a regenerační mléka po opalování pro citlivou pokožku.
  • Nebezpečnost alergie u dětí a kojenců nemusíme jistě dlouho opisovat. Děti mají jemnější pleť a tedy i důsledky prvního projevu alergie mohou být závažné. Je tedy nutné postupovat v prevenci velmi podobně, jako u dospělých a při zjištěné alergii používat pouze hypoalergenní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem určené pro děti.
Zajímavé:  Koloběžka Vliv Na Zdraví?

Slunce - Vše o zdraví Vyzkoušejte detoxikaci proti sluneční alergii

Ještě než se první silné paprsky probojují na jaře k vaší pokožce vyzkoušejte detoxikaci organismu.

Bylinky jako je smetanka lékařská, kopřiva, ostropestřec mariánský, aloe vera, zelený ječmen a strava prospěšná k obnovení střevního mikrobiomu vám pomůže nastartovat imunitní systém a podpořit přirozené reakce organismu.

Do stravy je třeba při detoxikaci zařadit hodně vlákniny a potraviny, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu, jako je kvašené zelí a kvašené mléčné výrobky.

K detoxikaci organismu je dále nezbytné postupovat z rozvahou a dodržovat pitný režim. Tedy vypít 3 litry tekutin denně při běžné zátěži organismu. Vhodné jsou pro tyto účely zapojit i půsty.

Ty ale určitě konzultujte s výživovým poradcem.

Vhodný je přerušovaný půst i narázový půst, kdy vyčistíte celé tělo během 36 hodin a poté pozvolna zapojujete do stravy zeleninové a ovocné šťávy.

Pro detoxikaci můžete použít bylinky v jejich různých formách. Vhodné je použít tinktury, detoxikační směsi čajů, ale byliny v jejich čerstvé formě. Právě zjara jsou jejich mladé výhonky nejsilnější a procházka v lese při jejich hledání vám také udělá dobře.

Pro podporu střevního mikrobiomu a podporu imunity zapojte do detoxikace i kravské kolostrum, které je plné blahodárných látek.

Tyto životodárné látky pečují a aktivují imunitní systém a přirozeně tak bojují nejen proti alergii, ale i proti atopickému ekzému, revmatoidních chorobách, cukrovce, roztroušené skleróze a dalším nemocem, které jsou přímo i nepřímo spojené s trávicím ústrojím.
 

Vše pro zdravé opalování

  • Opalovací krém pro novorozence

    Dobry den,resim opalivaci pripravek pro dvoumesicni miminko,jaky by jste doporucili? Dekuji.

  • Vyrazka ze slunicka

    Dobry den, synovi se objevila na tele vyrazka ze slunicka, co na ni zabira? Synovi jsou 4 roky, tak nevim co je pro neho vhodne. Mam jeste jednu otazku, ktera se tyka opalovacich pripravku. Shanim nejaky pripravek, ktery ma vyssi ochranu nez spf 50+. Pouzivam biodermu kids s spf 50+,ale I tak je syn hodne opaleny, rekla bych ze az prilis, presto, ze syna mazu a snazime se vyhybat nejprudsimu slunicku. Dekuji

  • Je vhodná bioderma after sun pro atopiky ?

    Dobrý den.
    Má 6 tiletá dcera je lehký atopik a má alergii na sluníčko.Chci se zeptat,zda je tento krém po opalování pro ni vhodný?Děkuji

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Zdravé opalování – Jak se připravit?

První jarní paprsky už pomalu nabírají na síle a my si je chceme užít naplno. Jak se co nejlépe připravit na letní slunění? Jak se opalovat a nespálit se? To se dozvíte v tomto článku.

Slunce - Vše o zdraví

Co se skrývá ve slunečním svitu?

Slunce je pro nás velmi prospěšné, bez něj by nebyl možný život. Také nám zlepšuje náladu, posiluje imunitní systém a vytváří důležitý vitamín D. Ale všeho moc škodí a i životodárné slunce nám může pořádně ublížit.

Co se zdraví kůže týče, zajímá nás především ultrafialové záření, a to UV-A a UV-B.

UV-A záření je zodpovědné za dlouhodobé poškození kůže, snižuje elasticitu pokožky, zapříčiňuje její rychlejší stárnutí a vysušování.

UV-B může způsobit spáleniny od slunce, úpal, ale i rakovinu kůže či poškození zraku. Ochranu před sluncem bychom tedy neměli podceňovat a na sezónu opalování se pořádně připravit.

Solárium a slunce zásadně nekombinovat

Mnoha lidem sluníčko v zimě chybí, a tak navštěvují solária. Na jaře je ale čas s tím přestat.

Solária pokožce škodí stejně jako přímé sluneční paprsky a kombinace umělého UV záření a slunečních paprsků nedává kůži čas na regeneraci. Hrozí tak riziko spálení a rakoviny kůže.

Pro dosažení bronzové pokožky před příchodem plavkové sezóny je tak lepší využít samoopalovací přípravky.

Některé umožňují vytvářet opálení postupně a na dlouho, jiné vám zajistí bronzovou pokožku okamžitě, avšak jen krátkodobě.

Musíme ale myslet na to, že i pokožku vytrénovanou soláriem i ztmavenou samoopalovacími přípravky musíme před UV paprsky pečlivě chránit přípravky s ochranným faktorem.

Beta karoten – příprava na sluneční lázeň

Pokud chcete hezkému opálení ještě více pomoct, vsaďte na beta karoten. Je to žlutočervené barvivo rostlin ze skupiny karotenoidů, naše tělo jej využívá jako provitamin vitamínu A.

Jako antioxidant hraje důležitou roli při ochraně kůže před poškozením nadměrným slunečním zářením. Napomáhá také snadnějšímu a rovnoměrnějšímu opálení.

Musíme ale myslet na to, že samotný beta karoten nás před spálením pokožky rozhodně neochrání.

Beta karoten běžně konzumujeme ve stravě. Nejvíc je obsažen v mrkvi, dýni, rajčatech, červené řepě, paprikách, broskvích, meruňkách, nektarinkách a jiném ovoci a zelenině. V menší míře se také nachází ve žloutku či lososu.

Beta karoten, především jako přípravu na intenzivní opalování, můžeme také podávat navíc jako doplněk stravy. Denně bychom měli přijmout okolo 6 mg beta karotenu.

Jak dlouho užívat beta karoten?

Jak dlouho užívat beta karoten, abychom při opalování z jeho prospěšnosti vytěžili maximum?Doporučuje se začít měsíc před opalováním, poté brát beta karoten i během opalování a pro zachování hezkého opálení jej užívat ještě měsíc nato. Obvyklé dávkování je jedna kapsle slabšího beta karotenu denně. U silnějších přípravků se může užívat jedna kapsle obden a při intenzivním slunění pak užívání zvýšit na jednu kapsli denně.

Při akutním předávkování beta karotenem nám nehrozí žádné závažné zdravotní komplikace (na rozdíl od předávkování vitamínem A). Dlouhodobé podávání vyšších dávek ale může vést k oranžovému zbarvení dlaní či plosek nohou. Tělo má beta karotenu až moc a ukládá si jej v rohové vrstvě kůže. Pokud se to stane, beta karoten vysadíme, dokud kůže nezíská zpět svou přirozenou barvu.

Kuřáci pozor!

Vysokým dávkám beta karotenu v podobě doplňků stravy by se však rozhodně měli vyhnout těžcí kuřáci.

Studie ukázaly, že u nich dlouhodobé podávání dávky 20-30 mg beta karotenu denně zvyšuje riziko rakoviny plic. Kuřáci si musí tedy vystačit s beta karotenem z potravy, doporučuje se zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny.

Nezbytná ochrana kůže – přípravky na opalování

Neodmyslitelným základem zdravého opalování a ochrany před spálením od sluníčka jsou přípravky s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Těch máme na trhu opravdu obrovský výběr. Ať už chceme krém, mléko, olej či nemastný sprej na opalování, vždy najdeme, co hledáme.

Sluneční paprsky jsou stále agresivnější, proto je potřeba chránit se nejen na dovolené a na výletech, ale i cestou do práce či při pobytu na zahrádce. Nejvíc se musíme chránit samozřejmě v létě, ale i po zbytek roku dokáže sluníčko najít sílu, aby nás spálilo. Pokud tedy vyrážíte na delší dobu ven, chraňte si všechny odhalené části.

Nejnáchylnější ke spálení jsou obličej (hlavně čelo a nos), dekolt a ramena. Neopomeňte také uši a nárty, pokud jsou odhaleny, nebo pěšinku ve vlasech. Opalovací přípravek musíme nanášet aspoň 20 minut před sluněním a musí nás chránit proti oběma typům UV záření (UV-A i UV-B).

Jak vybrat ochranný faktor?

Ochranný faktor vybíráme podle typu kůže a toho, kam jedeme. Při prvním opalování, světlé pleti, či větším počtu mateřských znamének a u moře bychom měli používat faktor 50. „Padesátkou“ chráníme také pigmentové skvrny, jizvy a strie.

Mnoho lidí si myslí, že vysoký ochranný faktor brání kůži, aby se opálila. To není pravda. I ten nejvyšší faktor malinkou část UV paprsků propouští. Především ale brání, aby se pokožka spálila.

Dnes také existuje mnoho ochranných přípravků, které podporují tvorbu melaninu v kůži a tím kýžené zhnědnutí pokožky.

Jaké množství přípravku použít?

Při opalování mlékem na opalování rozhodně nešetřete. Na dostatečnou ochranu před sluncem po celém těle by měl dospělý člověk spotřebovat asi 6 kávových lžiček a namazat se znovu po 2 až 3 hodinách. To znamená, že 200ml balení opalovacího mléka by měl mít jeden dospělý na týden.

Ani plavky nás před sluníčkem nemusí ochránit, umělé vlákno propouští velkou část UV záření. Lidé s kůží citlivou se tedy musí mazat i pod plavkami. Obzvlášť při koupání musíme nanášet voděodolné ochranné přípravky na opalování pečlivě a velkoryse. UV paprsky mají totiž stejnou sílu i v hloubce jednoho metru pod vodní hladinou.

Péče o naše nejmenší

Pečlivě musíme chránit před spálením hlavně děti. Dětská pokožka je tenčí a citlivější než u dospělých a ochranná bariéra kůže není tak rozvinuta.

Vybíráme pro ně proto přípravky speciálně vyvinuté pro děti a s co nejvyšším faktorem. Dobrá je také kombinace chemického a minerálního UV filtru.

Děti by měly mít při pobytu na sluníčku vždy také pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle.

Děti do jednoho roku radši přímému sluníčku nevystavujeme, jejich pokožka by neměla být zbytečně zatěžována opalovacími krémy.

Ty jim navíc mohou ztěžovat pocení a děti se tak nemohou v létě správně ochladit. Pokud se sluníčku nemůžeme vyhnout, namažeme pouze místa, která nezakrývá oblečení.

Kokosový olej na opalování?

Poslední dobou jste možná někde narazili na informaci, že kokosový olej se dá použít jako ochrana před sluncem. Kokosový olej se však na opalování nehodí, má ochranný faktor 1-8, což je opravdu málo. Lepší je jeho využití v péči o pokožku po opalování, kdy pokožku hezky vyživí.

Péče po opalování

Pro pokožku je intenzivní působení sluníčka docela dřina, a tak ji poté ošetříme zklidňujícím přípravkem po opalování. Na trhu jich najdeme velký výběr, a to jako tělová mléka, gely i spreje.

Mléka po opalování mají na rozdíl od běžných tělových mlék řidší konzistenci, takže se lépe roztírají a vstřebávají.

Většina těchto After Sun přípravků také obsahuje glycerin a panthenol, které pokožce zajišťují hydrataci a zklidnění.

Pokud si nedáme pozor a ochranu před sluncem podceníme, můžeme mít pěkně bolestivé spáleniny od slunce. Ty pak ošetřujeme hlavně panthenolem, nejlépe ve spreji. Můžeme ho také použít ve formě gelů, krémů, mastí a tělových mlék. Spáleniny od slunce musíme pak do dohojení pečlivě chránit před sluncem.

Lepší je ale vždy prevence, protože kůže si pamatuje všechna spálení za celý život a neodpouští.

Pozor si při opalování musíme dát také na látky zvyšující citlivost pokožky na slunce. Jsou to např.

třezalka, některá antibiotika, parfémy (hlavně ty obsahující bergamot), lokální gely proti zánětu a bolesti (Fastum gel, Ketonal, Prontoflex a další), Fenistil gel a další.

Díky nim se nám kůže může snadněji spálit nebo se může objevit vyrážka. Pokud zmíněné látky používáme, je lepší se pak slunci vyhnout nebo místo natřené gelem zakrýt.

Hlavně s rozumem!

Není zdravé se slunci úplně vyhýbat, ale ani se mu vydat na milost. Kůži máme jenom jednu na celý život, a to jak se o ni budeme starat, je pouze na nás. Nedávejme jí tedy zbytečně „na frak“.

  • V příštím článku o opalování se dozvíte, jak poznat nebezpečná znaménka a rakovinu kůže, jak na sluneční alergii a jak zatočit s pigmentovými skvrnami.
  • Přípravky na opalování
  • Autorka článku: Mgr. Martina Tománková
  • Slunce - Vše o zdraví

Blahodárný vliv slunce

Bez slunce by život na zemi rychle skončil. Stejně jako rostliny potřebují sluneční svit, potřebuje slunce také člověk. Podle posledních vědeckých výzkumů sluneční svit ovlivňuje člověka více než se předpokládalo.

SLUNCE – PRAPŮVODNÍ (TRADIČNÍ) LÉČITEL

Světlo vždy hrálo stabilní roli ve vývoji všeho živého na světě, a to již od biblického výroku „Budiž světlo“, až k naší „osvícené“ době. Všechny starověké kultury, Egypťany, Řeky a Římany nevyjímaje, vždy užívaly světlo i k léčebným účelům.

Zatímco Egyptští lékaři jako první využili k léčení barev, Řekové mají prvenství ve zdokumentování teorie i praxe solární terapie.

Heliopolis, řecké město slunce, bylo ve starověku proslulé svými léčebnými chrámy, ve kterých bylo sluneční světlo rozděleno na komponenty (barvy) a každý komponent se užíval na určitý medicínský problém.

Herodotus, otec helioterapie (tj. léčby slunečními paprsky), napsal, že slunění je velmi užitečné pro osoby, jejichž zdraví vyžaduje rehabilitaci, a těm, které potřebují přibrat na váze.

  • V zimě, na jaře a na podzim by měl člověk dovolit slunečním paprskům přímé působení, zatímco v létě, vzhledem k vysokým teplotám, není tato metoda vhodná pro pacienty slabšího zdraví.
  • Barva, která je vlastně manifestací světla, měla pro tyto dávné kultury význam nejen terapeutický, ale též duchovní.
  • MODERNÍ VĚDA UZNÁVÁ HODNOTU SVĚTLA

Terapeutické využití světla je známo v mnoha kulturách již tisíce let. Ovšem jaké jsou účinky nedostatku světla (tzv. světelné deprivace)?

Nejspíš první zmínku v moderní vědecké literatuře, která se zabývá vlivem slunečního světla na normální lidský růst, najdeme v knize „Makrobiotika“, napsané v r. 1796 Hufelandem.

Ten napsal: „Člověk se stává bledým, ochablým a apatickým, nedostává-li se mu světla, nakonec ztrácí veškerou životní energii, jak to můžeme pozorovat na smutných případech osob, které jsou dlouhou dobu zavřeny v temných žalářích.“

Umíte si představit, jak byste se cítili, kdyby každý den byl zamračený a bez sluníčka? Nebo kdybyste žili v zemi, kde každý rok je po několik měsíců tma? A což kdybyste byli nuceni strávit většinu života doma? A není to vlastně totéž, co většina lidí dělá a považuje za normální již od samého dětství? A není to náhodou právě důvod, proč mají lidé, kteří pracují uvnitř (v kancelářích apod.) často nadváhu, jsou bledí a chybí jim životní energie?

Odsoudili jsme snad sami sebe, svým životním stylem, žít jako vězni v moderních žalářích osvětlených umělými zářivkami?

Jak říká herec Tom Hanks ve filmu Joe vs.Vulkán: „Tyhle zářivky ze mne vysávají život!“

V novější době nositel Nobelovy ceny a objevitel vitaminu C, Albert Szent-Gyorgyi, také poznal, jak zásadně na nás světlo a barvy působí. Na základě své práce došel k závěru, že veškerá energie, kterou přijímáme, je nějakým způsobem odvozena od slunce.

Když totiž zkoumal proces fotosyntézy, pozoroval, že se sluneční energie nahromadí v rostlinách, které jsou následně konzumovány zvířaty i lidmi.

Podobnost zvířat a lidí tkví mimo jiné v tom, jakým způsobem získávají, přeměňují, skladují a využívají energii ze světla.

Szent-Gyorgyi také objevil, že mnohé enzymy a hormony, které napomáhají při zpracování této energie, jsou zbarvené a velmi citlivé na světlo.

Ve skutečnosti, jsou-li stimulovány vybranými barvami světla, tyto enzymy a hormony často projdou molekulární změnou, která vyvolá i změnu jejich barvy.

Tyto změny vyvolané světlem značně ovlivňují účinnost zmíněných enzymů a hormonů a způsobují i dynamické reakce uvnitř těla.

  1. Z toho plyne poznatek, že určitá barva může být též indikátorem (čili ukazatelem) molekulární struktury nějaké hmoty.
  2. Szent-Gyorgyi také tvrdí, že světlo, které dopadá na lidské tělo, může měnit základní biologické funkce, které jsou účastny procesu výroby pohonných látek pro tělo, látek, které nám dodávají životní sílu.
  3. Má-li barva a světlo na nás tak obrovský dopad, jaký asi může být dopad toho, že prožíváme náš život pod světlem, které je tak odlišné od toho slunečního?
  4. Rozdíl bychom snad mohli přirovnat k tomu, když autu dodáváme běžný levný benzín nebo benzín prvotřídní vysokooktanový!

Ke srovnatelným závěrům došli i Martinek a Berezin v r. 1979. Zjistili totiž, že světlo a barvy mohou hrát nevšední roli v tom, jak efektivně budou enzymy regulovat biologickou aktivitu v těle.

Přišli na to, že některé barvy dokáží stimulovat enzymy v těle až k účinnosti o 500% vyšší než je obvyklé, a že některé barvy umí zvýšit rychlost enzymatických reakcí, aktivovat či naopak deaktivovat určité enzymy a ovlivnit průnik některých substancí membránou buňky.

Všechna tato zjištění staví světlo do pozice velmi významného regulátoru mnoha biologických funkcí uvnitř těla.

Barva rovněž dokáže indikovat úroveň života člověka či stav vědomí. Věřím nejen v to, že světlo nás ovlivňuje, ale dokonce, že stav našeho vědomí určuje, jak světlo využijeme.

  • Stačí, uvědomíme-li si, jak člověk ztrácí svou přirozenou barvu je-li nemocen, či jak nám stud vžene „červeň“ do tváří.
  • Je tedy možné, že stav mysli v těchto případech mění naši schopnost přijímat, využít a vydávat světlo.
  • Lidské tělo je vyživováno jednak přímo, stimulací slunečním světlem, a jednak nepřímo, přijímáním potravy, pitím tekutin či dýcháním vzduchu, které byly vitalizovány (posíleny) energií ze slunečního světla.
  • Tato energie v první řadě působí na naše fyziologické aktivity a ovlivňuje i náladu, ale v poslední době se také ukazuje, že působí na naše tělo podobně, jako fyzické cvičení, a že výsledkem takového působení je zlepšená fyzická kondice.

Dr. Zane Kime ve své knize „Sluneční světlo“ tvrdí, že opakované vystavování slunci vede ke snížení klidové tepové frekvence, krevního tlaku, dechové frekvence, krevního cukru, stejně jako kyseliny mléčné v krvi, a naopak zvyšuje příliv energie, síly, výdrže, odolnosti vůči stresu a schopnost krve vázat kyslík.

  1. Shrneme-li tato i další jim podobná zjištění učiněná i jinými uznávanými vědci a lékaři, zdá se být oprávněným tvrzení, že lidské tělo je skutečně živou fotobuňkou, která přijímá energii ze slunečního svitu.
  2. Vzhledem k faktu, že světlo má zásadní vliv na vše živé a my vnímáme světlo očima, zdá se, že jejich jediným úkolem nebude pouze „vidět“.
  3. Z knihy Světlo lék budoucnosti – Jacob Liberman
  4. Sezonní afektivní porucha (SAD), tzv. zimní smutek a jak se s ním vypořádat
  5. Účinky celospektrálního světla na lidský organismus
  6. Nabídka lamp simulujících sluneční světlo

5 tipů, jak se přirozeně chránit před sluncem

První jarní paprsky jsou konečně tady – a s nimi přichází přesně ta doba, kdy je potřeba uvažovat nad ochranou před sluníčkem.

Kdepak, před UV zářením vás neochrání jen ty chemické a škodlivé filtry, které najdete ve složení běžných opalovacích přípravků.

Jako vždy totiž existuje příjemná a přírodní alternativa, která vás spolu s našimi tipy a triky ochrání od hlavy až k patě – a vy si tak budete moci vychutnat zdravý pobyt na milovaném slunci. Inspirujte se – jde to i jinak. Snadno a přirozeně!

Tip číslo 1: Vitamín D

Chcete být chránění před sluníčkem? Tak to je čas si jej pravidelně nadávkovat, aby se vám v těle vytvořil vitamín D. Tento vitamín, který si tělo produkuje, má na svědomí slunce – a představte si, že dokonce před sluníčkem pomáhá chránit. Proto je nejvyšší čas na jarní procházky, pravidelnou kávu na nějaké hezké kavárenské zahrádce nebo na jarní běžeckou rutinu. Sbírejte paprsky, abyste měli dostatek vitamínu D, je to hračka – a jako bonus nasbíráte také endorfiny. O váš úsměv bude postaráno.

Tip číslo 2: Oblečení a doplňky

Dalším ochranným prvkem je docela banální záležitost – jsou to vaše běžné oděvy. Nejméně propustnou látkou je bavlna, proto se v slunné dny vyhýbejte umělotinám. Bavlna je příjemná, přírodní a ještě funguje jako kvalitní ochranný prvek před UV zářením. K oblečení je však potřeba přidat také doplňky – nejen ať dobře vypadáte, ale ať jste chránění všude. Nejrizikovějšími místy bývá hlava, uši, ramena a krk. Krásný trendy slamák, bavlněná šála a sluneční brýle se ve vaší kabelce zaručeně neztratí.

Tip číslo 3: Fyzické filtry

Nejsou filtry jako filtry. Zatímco syntetické filtry se mohou dostávat do organismu, fyzické filtry zůstávají na pokožce a odrážejí UV záření jako zrcadlo. Patří mezi ně oxid zinečnatý a oxid titančitý.

Oba tyto filtry je vhodné používat, ale doporučujeme vyhýbat se nano částicím – nano částice se totiž také mohou dostat do organismu. Zatím sice nejsou potvrzená konkrétní rizika, ale právě proto není jasné, zda jsou v této formě minerální filtry bezpečné.

Zůstaňte tedy u těch přírodních přípravků, které neobsahují nano částice.

V ideálním případě mohou být opalováky obohaceny o aloe vera výtažky nebo džus, protože tato rostlina má hydratační, regenerační a chladivé účinky na kůži – ochrání pokožku před vysoušením při slunění. Zkrátka a dobře – ideální spojení.

Tip číslo 4: Vyhněte se zlaté hodince

Nejsilnější slunce sice láká k opalování, ale je také nejnebezpečnější. Za takový čas je považována doba mezi 11 a 15 hodinou. Ostrému slunci se rozhodně vyhněte.

Sluníčko totiž krásně opaluje i mimo tento rizikový čas – navíc tělo tvorbu melaninu, který způsobuje krásné zbarvení kůže, produkuje pouze po omezenou dobu – překvapivě vám tak stačí i pravidelná půlhodinka na slunci.

Celodenním sluněním nezískáte výraznější opálení, naopak se vystavujete riziku stárnutí nebo v horším případě poškození kůže.

Tip číslo 5: začněte uvnitř

Zdravé tělo, správná obranyschopnost. Ano, tělo dokáže velké věci – umí se dokonce chránit před UV zářením. Pokud ho chcete na léto připravit a nakopnout, naordinujte si některé z dobrot, které vám s tím pomůžou. Můžete pít zelený nebo matcha čaj. Osvěžující nápoj v ledové podobě doplňte dalšími antioxidanty. Ty totiž chrání organismus před volnými radikály. Některé dobrůtky navíc obsahují karotenoidy, dopřát si můžete třeba vodní meloun nebo svěží BIO rajčátka. Je libo gazpacho? Neprohloupíte ani přísunem omega 3 mastných kyselin, které můžete tělu dopřát v podobě chia semínek nebo třeba vlašských ořechů. Naopak je dobré přemýšlet nad tím, co jíst nechcete. Průmyslově zpracované potraviny a cukry mohou podporovat tvorbu zánětů v těle – nahraďte je tedy poctivými potravinami, ovocem a zeleninou. Přidejte ještě pitný režim a máte vyhráno – a vaše rande se sluncem může začít!

V naší nabídce najdete značku solární kosmetiky, které jsme naprosto propadli. Jmenuje se Biosolis a je zcela přírodní. Protože nám jde především o zdraví vaše i vaší pokožky, testovali jsme poctivě na vlastní kůži.

Chcete tedy šetrné opalovací přípravky s obsahem minerálních filtrů, které jsou určeny pro děti, dospělé, i pro tu nejcitlivější pokožku? Nespletete se právě s touto kolekcí, která vás pohladí a doslova rozmazlí – a nechá slunce aby se stalo vaším přítelem. Napořád.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector