Snížená děloha – Vše o zdraví

Kdy je operace nutná?

Důvodů pro sestup ženských rodidel je mnoho. Zejména jsou to: těžké porody, nadváha, vrozená nedostatečnost pojivové tkáně, těžká fyzická práce. Sestup může, ale nemusí být kombinován s inkontinencí (únikem moči).

V mnoha případech je sestup rodidel takového rozsahu, že při zvýšené tělesné námaze sestupuje pochva před poševní vchod.

Operativní úprava těchto stavů je pouze částí úspěšné léčby, ke které dále patří cvičení svalů pánevního dna, eventuálně podávání ženských hormonů.

Normální uložení vnitřních pohlavních orgánů sestup vnitřních pohlavních orgánů
Snížená děloha - Vše o zdraví Snížená děloha - Vše o zdraví

Jakým způsobem se operace provádí?

Nejprve je nutno určit druh a stupeň poškození močového měchýře tzv. urodynamickým vyšetřením. Je-li nutné tzv. zavěšení močového měchýře, provede se buď jednotlivými stehy, které jsou naloženy po straně vedle močové trubice a fixovány k vazivové tkáni oblasti kosti stydké.

Tyto operaci lze provést buď na otevřeném břiše, nebo laparoskopicky. Spočívá v sesunutí močového měchýře, naložení stehů a opakovaném přišití močového měchýře na původní místo.

Jednodušším výkonem v příslušné indikaci je závěs páskou, kdy po protětí přední stěny poševní je na speciálním zavaděči protažena páska pod močovou rourou a volně uložena do tkáně. V menším počtu případů můžeme léčit únik moče i tradiční metodou tzv.

přední plastiky, kdy po protětí přední stěny poševní je močový měchýř vysunut a odpůrná tkáň pod močovým měchýřem sešita tak, aby jej zavedla do příslušné výše.

Dalšími defekty pánevního dna jsou již zmíněné sestupy pochvy a dělohy. Tyto stavy řešíme tzv. zadní plastikou:           a) odnětím dělohy přes pochvu a zadní plastikou, kdy je svalstvo pánevního dna v dolní třetině pochvy sešito.

          b) se zachováním dělohy pouze tzv. zadní plastikou. Výsledkem je funkční, kratší a užší pochva, která umožňuje sexuální život, je však sníženě citlivá.

Nevyžaduje-li žena zachování pochvy jako orgánu, je možno tento orgán odstranit, případně uzavřít. Ve velmi vzácných případech dochází k sestupu jen pahýlu poševního po předchozích operacích. Pak je možné tento pahýl zavěsit páskou na kost křížovou, buď laparoskopicky a nebo přes břišní stěnu.

Jaké komplikace mohou nastat?

Všechny tyto operace se odehrávají v bezprostřední blízkosti moč. měchýře, močové roury, močovodu,tenkého a tlustého střeva, nervu a velkých cév malé pánve. Tyto orgány mohou být ve vzácných případech poraněny.

Po operaci je nutno počítat s určitou dobou rekonvalescence a sníženou citlivostí oblasti vchodu poševního a v místě jizev.

Žádná z těchto operací nemůže předem zajistit stoprocentní úspěšnost! Je bezpodmínečně nutné v následných 4 měsících po operaci tělesné šetření, eventuálně snížení hmotnosti – váhy.

Zejména u operací, jejichž cílem je vyléčit únik moči může krátkodobě pooperačně dojít ke ztíženému vyprazdňování močového měchýře. Tento stav zpravidla po několika týdnech zmizí. Velmi vzácně se pooperačně objeví časté nucení na močení. Tehdy je nutné doplit operativní léčbu léky.

S čím je nutno dále počítat?

  • Při velkém krvácení je nutno počítat s krevní transfúzí, která přináší rizika typická pro krevní transfúzi.
  • Infekce, které nastaly již před operací a nebo operaci komplikovaly, jsou léčeny antibiotiky, ojediněle mohou končit následnou operací.
  • Ve velmi vzácných případech může po operaci dojít k neprůchodnosti střevní (ileu) , nebo cévní (trombóze a následné embolii), kde oba tyto stavy mají složitější příčiny a vyžadují další léčbu.
  • Nedokonalé zhojení kožní jizvy nastává rovněž velmi vzácně a lze je upravit následnou plastickou operací.

zpět

Prolaps dělohy – příčina, příznaky a léčba

15. května 2020 (aktualizováno: 21. září 2020)

Jde o problém, o kterém se málo mluví a mnohé ženy se stydí přiznat se k němu i rodinným příslušníkům a kamarádům. Přitom je několik možností řešení a hlavně prevence. Důležité je mít dostatek informací a odhodlání prolaps dělohy řešit. Co tedy znamená prolaps dělohy, co ho způsobuje, jaké jsou jeho příznaky, diagnostika a možnosti léčby? Odpovědi najdete na následujících řádcích. Snížená děloha - Vše o zdraví Obsah:   Děloha je svaly tvořený orgán, který na určeném místě drží pánevní svaly a vazy. Může se však stát, že se právě tyto fixační struktury roztáhnou nebo postupně zeslábnou. V takovém případě již dělohu neudrží a ta poklesne. Tento stav se označuje jako prolaps nebo pokles dělohy. Stejně jako děloha je i pochva držena vazivem. Narušením fixace nastane i prolaps pochvy. Jak pochva, tak i děloha sestupují a může dojít až na výhřez dělohy.

Pánevní orgány nezahrnují jen dělohu a pochvu. Jejich pokles dokáže značně znepříjemnit život. Problémy ještě násobí náročná fyzická aktivita, obtíže se projevují například při běhu, skoku, dlouhém stání, a dokonce i při chůzi. Žena se pak straní společenského života a pociťuje i bolesti jiných částí těla, nejčastěji zad. Snižuje se i její sexuální aktivita.

  Při poklesu dělohy se tedy děloha vychýlí z obvyklé polohy. Pokud nebude pokleslá děloha jako celek, označuje se tento stav jako částečný prolaps. Je-li vyhřezlá děloha i pochva a vystupují-li ven, jde o celkový prolaps. Pokles se týká i dalších orgánů umístěných v pánvi. Ty pak tlačí na stěny vagíny. O které typy prolapsu se pak jedná?

  • Cystokéla čili pokles přední poševní stěny se vyskytuje nejčastěji. Jde o zeslabení podpůrného svalstva a vaziva vaginální stěny v oblasti mezi pochvou a močovým měchýřem. Důsledkem jsou problémy při močení nebo inkontinence.
  • Rektokéla neboli pokles zadní poševní stěny zasahuje konečník. Vyhřezlý konečník pak vytváří zvláštní útvar, vznikne bulka u konečníku. Tato boule na konečníku silně tlačí na vagínu. Prolaps rekta způsobuje velké problémy při vyprazdňování, zácpu nebo fekální inkontinenci.
  • Sestup dělohy čili snížená děloha vzniká tehdy, když děloha postupně klesá pochvou dolů. Spadlá děloha pak může dokonce vypadávat z pochvy.
  • Prolaps stěn pochvy znamená, že poševní stěny sestupují do vaginálního kanálu, případně se hroutí z pochvy ven.

Prolaps má několik stupňů. K posouzení závažnosti jsou nutné znalosti anatomie ženských orgánů a zvláště anatomie pochvy. Toto posouzení a stanovení způsobu léčby patří do rukou odborníků. Je mnoho důvodů, proč k prolapsu dělohy dochází. Může jít o celkovou tělesnou konstituci, slabé vazivo pak zapříčiní prolaps. Tento faktor se většinou projevuje až po menopauze. S příznaky začínajícího přechodu povoluje pružnost tkáně a často se dostavuje i bolest pochvy. Častější je však kombinace více faktorů. Může jít o trvalou slabost pánve, ke které došlo v důsledku vrozených nedostatků. Velkou zátěží pro dělohu je samotný porod a dále nedostatečná regenerace v šestinedělí. V této době není důležité, kdy vypadnou stehy po porodu, zásadní význam má začít včas s cvičením.

Dalším rizikovým faktorem je nadváha. Ta způsobuje roztažení a ochabování svalů břišní stěny. Protože přímé a příčné břišní svaly nejsou dostatečně namáhány, změní se tlak v břišní dutině a poklesnou břišní orgány. Ty pak tlačí na dno pánve. Také zvedání příliš těžkých předmětů, stálé stání a chronická zácpa mohu způsobit prolaps dělohy.

  Prolaps postihuje i další orgány, které se vyskytují v okolí dělohy a pochvy a jsou s nimi spojeny vazivy. Jde o konečník a močový měchýř. S posouváním dělohy se posunou i okolní orgány a dochází u nich k deformaci. Močový měchýř sestupuje a je na něj vyvíjen tlak, žena musí chodit močit častěji a je náchylná k infekcím močového měchýře. Pokleslý močový měchýř je častou příčinou inkontinence.   Máte pocit, že by u vás mohlo jít o pokles dělohy? Příznaky mohou být například tyto:

  • Snížená děloha - Vše o zdravítlak v pánevní oblasti, častý pocit těžkého břicha
  • bolesti ve spodní části zad
  • častější močení
  • problémy s močením a stolicí
  • opakované infekce močového měchýře
  • silné a časté krvácení z pochvy
  • inkontinence, projevující se především při kýchnutí, kašli, sexu, smíchu, zvýšené fyzické aktivitě
  • bolestivé pocity při sexu

Zvýšenému riziku prolapsu dělohy jsou vystaveny ženy, které jsou již v menopauze, kouří, mají nadváhu, trpí plicním onemocněním se silným kašlem, fibromy nebo chronickou zácpou, často zvedají těžké věci. Koho ještě může potrápit snížená děloha? Příznaky se často vyskytují u žen, jejichž rodinné příslušnice prolaps také mají. Diagnostika prolapsu je poměrně snadná. Lékař provede vyšetření pánve. Může také udělat test síly svalů, které fixují pánevní orgány. Při něm se zatínají a povolují svaly, používané k zahájení močení a zastavení jeho toku. Na diagnostiku, inkontinenci a poruchy pánevního dna se zaměřuje urogynekologie. Při inkontinenci a problémech s močením lze provést další testy, které jsou zaměřeny na fungování močového měchýře. Měří se kapacita měchýře, množství a síla toku moči.

Zajímavé:  Rakovina Měkkých Tkání Léčba?

K základním vyšetřením patří především:

  • Ultrazvukové vyšetření pánve – pomocí zvukových vln se kontroluje močový měchýř a jiné pánevní orgány.
  • MRI pánevního dna – pánevní orgány se kontrolují s využitím radiových vln a silných magnetů.
  • CT vyšetření se používá ke kontrole břicha a pánve. Rentgenové paprsky vytvoří podrobné snímky pánevních orgánů.

Lékař může zvolit jedno nebo více z těchto vyšetření.   Léčba probíhá buď konzervativně, nebo chirurgicky. Někdy je nutno přistoupit k odstranění dělohy. Následky takového radikálního zákroku pak vyžadují další léčbu.

Ke konzervativním metodám patří především cvičení. Cvičení po odstranění dělohy je stejné – zaměřuje se na posílení pánevního dna. Toto cvičení se označuje jako Kegelovy cviky.

Jinou možností je použití pesaru. Jedná se o plastovou nebo pryžovou pomůcku, která se vkládá do pochvy a udržuje tkáně ve správné poloze. Pomáhá také úprava hmotnosti.

Snížením váhy se zmenší tlak na močový měchýř a další orgány.

Chirurgická léčba přichází na řadu, když konzervativní metody nepomohou nebo už je na ně pozdě. Při operaci jsou podpořeny ochablé svaly pánevního dna. Operace dělohy se provádí vaginálně nebo laparoskopicky.

Po menopauze, v případě kombinace prolapsu s dalšími potížemi se přistupuje k odstranění dělohy. To se provádí buď přes dutinu břišní, vaginálně nebo laparoskopicky. Často se současně realizuje plastika pochvy a je možno odstranit i vaječníky. Následné cvičení po odstranění dělohy je velice důležité, i zde se doporučují Kegelovy cviky.

  Prolapsu dělohy a následným komplikacím lze předejít pomocí cvičení, které posiluje svaly pánevního dna. Tyto cviky jsou vhodné i při dalších potížích, jako je oslabená pochva po porodu, obrácená děloha, zakloněná děloha, otočená děloha a podobně. Pokud jsou totiž oslabené pánevní svaly, musí jejich úlohu převzít vazivové pruhy, aby udržely dělohu na místě. Ty se však časem uvolňují. Pak dojde k prolapsu dělohy doprovázenému inkontinencí.

Také opatrnost ochrání pánevní dno. Žena by neměla dlouhou dobu stát nebo zvedat těžké předměty. Mohlo by dojít k potrhání vazivových pruhů.

Pomáhá také omezení kouření nebo úplné zbavení se tohoto návyku. Důležité je i udržování správné hmotnosti.

Pokud i přesto k prolapsu dělohy dojde, je potřeba neváhat a vše konzultovat s odborným lékařem, který navrhne vhodný způsob léčby.

Přečtěte si i další články:

Pokles dělohy

K poklesu dělohy
(descensus uteri) směrem k pochvě může docházet, dojde-li k oslabení vazivové tkáně
a svalů pánevního dna
. Možnými následky mohou být mimo jiné časté nucení k močení, infekce
a záněty
v oblasti genitálu, záněty močových cest
a bolesti zad
. Spolu s poklesem dělohy také často dochází k sestupu přední a/nebo zadní poševní
stěny (descensus vaginae).

Riziko poklesu dělohy
mohou zvyšovat různé faktory, jsou to například:

  • vrozená ochablost vazivové tkáně
    ;
  • přetažení svalů pánevního dna
    a fixačních vazů
    dělohy prodělanými těhotenstvími a porody;
  • dlouhodobé přetěžování pánevního dna nadváhou nebo těžkou fyzickou prací (např. zvedání a nošení těžkých břemen);
  • kouření;
  • klimakterium
    ;
  • vyšší věk;
  • chronický kašel
    ;
  • chronická zácpa
    .

Jaké existují možnosti prevence?

Nejdůležitějším opatřením, které by mohlo snížit riziko poklesu dělohy, je pravidelný trénink svalů pánevního dna.

Pokud již k poklesu dělohy došlo, nelze tímto tréninkem navrátit dělohu do původního stavu.

Cílené cvičení však může pomoci potíže zmírnit a zabránit zhoršování onemocnění, nebo toto zhoršování přinejmenším oddálit. Redukce nadváhy
může mít navíc na zlepšení velmi pozitivní vliv.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

K lehké formě poklesu dělohy dochází poměrně často a nezpůsobuje téměř žádné potíže. Objevit se mohou mimo jiné následující příznaky, přičemž stupeň závažnosti se nemusí vždy shodovat s mírou poklesu dělohy:

  • pocit tlaku v podbřišku
    směřující dolů;
  • bolesti v podbřišku;
  • bolesti v kříži po tělesné námaze, které se vleže zlepšují;
  • bolesti při pohlavním styku;
  • pocit cizího tělesa v pochvě;
  • inkontinence
    moči
    : především při vyvinutí tlaku na břišní dutinu
    (např. při smrkání, zakašlání nebo smíchu);
  • při současném poklesu přední poševní stěny: časté nucení k močení se samovolným únikem moči nebo bez něj, poruchy při vyprazdňování močového měchýře
    , opakované infekce močových cest
    nebo poševní infekce;
  • při současném poklesu zadní poševní stěny: potíže při vyprazdňování stolice se zácpou resp. pocit plnosti ve střevech.
  • v případech velmi závažného poklesu dělohy: výhřez (prolaps) dělohy – přičemž část dělohy vyklouzne z pochvy. Tím je usnadněna cesta infekcím
    do genitální oblasti.

Jak se stanovuje diagnóza?

Nejprve je nutné zhodnotit rizikové potíže, vyplývající z anamnézy
. V rámci gynekologické
prohlídky se posoudí stav pánevního dna, uložení pohlavních orgánů
jak v klidové fázi, tak při jejich aktivním stlačení. Tímto způsobem se dá zjistit míra poklesu dělohy a případná existence inkontinence moči (zátěžová inkontinence).

Prostřednictvím vyšetření konečníku
hmatem (digitáĺní rektální vyšetření DRE) může být určena přesná poloha zadní poševní stěny. Dalšími vyšetřeními jsou ultrazvuk
(močový měchýř, ledviny), endoskopické vyšetření
močové trubice
a močového měchýře, magnetická rezonance
pánevního dna a analýza moči.

Jak probíhá léčba poklesu dělohy?

Léčba se řídí především podle klinického obrazu
. Dále je zohledňován např. stupeň poklesu dělohy, případný sestup dalších orgánů
, věk a případně přání ženy mít dítě. V podstatě je možné, zvolit si více možností postupu léčby:

  • Speciální cviky na posílení pánevního dna: u poklesu dělohy tato základní terapie posiluje svalstvo a upevňuje vazivový aparát.
  • Redukce nadváhy.
  • Zlepšení držení těla při nošení a zvedání těžkých břemen.
  • Lokální
    hormonální léčba ve formě mastí, obsahujících estrogen
    nebo vaginálních
    čípků
    .
  • Speciální tampóny z pěnové hmoty.
  • Pesary (většinou z umělé hmoty): jsou vkládány do pochvy v individuální velikosti a slouží jako opora tkáně. Mohou mírnit potíže, ale nepřinesou žádnou nápravu. Existují druhy, které si ženy samy mohou denně měnit (možnost pohlavního styku) a takové, které musí měnit gynekolog každé dva až tři měsíce (není možné mít pohlavní styk).
  • Chirurgická léčba
    :
    chirurgický zákrok je nutný, pokud děloha sestoupila hodně nízko nebo hrozí její výhřez. Cílem je stabilizovat a obnovit nosné struktury vnitřních ženských orgánů. Podle stupně rozvinutí je možné požít různé techniky, např. plastiku pochvy nebo jiný stabilizační či rekonstrukční zákrok.
  • Odstranění dělohy: přichází v úvahu u žen, které si nepřejí mít dítě.

Na koho se mohu obrátit?

Stanovení diagnózy resp. další léčby je v kompetenci odborného ženského lékaře v oboru porodnictví
.

Ženská neplodnost

Se zvyšujícím se věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček a tím se snižuje i šance na těhotenství. Ženskou plodnost negativně ovlivňuje i kouření,drogy a stres. Neplodnost nebo snížená plodnost u žen může mít ale i jiné příčiny:

  • Ovariální faktor – vaječník nevytvoří nebo neuvolní kvalitní životaschopné vajíčko (tzv. anovulace)
  • Tubární faktor – poškození vejcovodů, chybění vejcovodů, neprůchodné vejcovody
  • Endometrioza – přítomnost děložní sliznice mimo dutinu děložní
  • Imunologický faktor – tvorba protilátek proti spermiím, vajíčku, embryu
  • Genetická příčina neplodnosti
  • Vrozené vývojové vady dělohy
  • Zánětlivé onemocnění ženského pohlavního traktu
  • Hormonální příčiny – např syndrom polycystických vaječníků
  • Předčasná menopauza

Jak zjišťujeme příčinu neplodnosti u žen

Po vstupním pohovoru vám lékař doporučí vyšetření, která by měla zjistit, proč se vám nedaří otěhotnět. Několik jednoduchých vyšetření odhalí příčinu neplodnosti v 80 % případů. Ale může to být složitější.

Anamnéza

Ptáme se na závažnější onemocnění, alergie, operace, dlouhodobé užívání léků, pravidelnost a délku cyklu a počet krvácivých dní, počet spontánních porodů, potratů nebo užívání hormonální antikoncepce. Zaměřujeme se na vše, co mohlo mít vliv na plodnost. Na základě anamnézy doporučíme nejvhodnější vyšetření.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Očních Spojivek?

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření je zcela bezbolestné. Je nepostradatelné při stanovení počáteční diagnózy. Pomocí ultrazvuku vyšetříme vnitřní pohlavní orgány, velikost a tvar dělohy, výšku děložní sliznice, vaječníky a vejcovody. Zaměřujeme se na všechny změny, které by mohly mít souvislost s tím, proč žena nemůže otěhotnět – například polypy, endometriální a pooperační srůsty.

Hysteroskopie

Hysteroskopie je endoskopická metoda, která umožňuje prohlédnout vnitřek dělohy a odebrat vzorek děložní sliznice na mikroskopický rozbor. Hysteroskopie dokáže odhalit například vrozené vady dělohy nebo polypy děložní sliznice.K vyšetření používáme hysteroskop, což je kovová trubička o průměru několika milimetrů, která má na konci kameru a lékaři vše detailně zobrazí na obrazovce.

Laparoskopické vyšetření

Toto vyšetření probíhá v celkové anestezii, proto nepatří mezi metody první volby. Přichází na řadu v případě podezření na poškození vejcovodů nebo po neúspěšném pokusu o oplození vajíček.

Laparoskopie se ale není třeba obávat, je minimálně invazivní. K zavedení laparoskopu do dutiny břišní nám stačí 1 cm dlouhý řez v oblasti pupku.

Aby byly orgány dobře vidět, nafoukneme břicho plynem, kontrolujeme průchodnost vejcovodů, prohlédneme všechny vnitřní pohlavní orgány a pánev.

Pokud vyšetření odhalí chirurgicky řešitelnou příčinu neplodnosti, připojíme na laparoskop chirurgické nástroje a rovnou jí odstraníme.

Genetické vyšetření

Genetická vyšetření jsou průlomem v léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí vyšetření každého páru s poruchou plodnosti. Tato vyšetření nám pomáhají zjistit příčinu neplodnosti a mají pozitivní vliv na další léčbu.

Imunologické vyšetření

Ženské tělo může vytvářet protilátky proti spermiím partnera, vlastním vajíčkům nebo embryím. Imunologické testy přítomnost protilátek potvrdí nebo vyvrátí. Abychom testy mohli provést, odebereme vám malé množství krve. Nic víc není třeba.Pokud se ukáže, že příčinou neplodnosti u ženy je přehnaná imunitní reakce, mělo by problémy s otěhotněním vyřešit jednoduché mimotělní oplodnění.

Laboratorní vyšetření krve

Zde se zaměřujeme například na:

  • hladinu hormonů ovlivňujících úspěšnost otěhotnění
  • AMH neboli anti-Mülleriánský hormon
  • funkci štítné žlázy (TSH, T3-tyronin, T4-tyroxin, anti-TPO)
  • Pohlavně přenosné nemoci (žloutenka typu B a C, HIV, syfilis)

CenaKompletní ceny najdete v ceníku

Mohlo by vás zajímat:

Inzulinová rezistence a její vliv na IVFLéčba neplodnosti při PCOS

Trápí vás pokles dělohy? Poradíme, jak ho řešit

  • Home
  • Ženy
  • O inkontinenci
  • Novinky

Děloha je svalstvo, a to během přibývajících let ochabuje. Pánevní svaly a vazy oslabují, roztahují se, velmi je zatíží prodělané porody. Proto se může stát, že nastane pokles dělohy (prolaps). Můžete tomu předejít? A jedná se o závažný problém, který vás může ohrozit na zdraví?

Tak jako trénujete viditelné svaly, jež vám poté vyrýsují krásné tělo (bicepsy, tricepsy, břišní svalstvo apod.), byste měly věnovat péči i těm svalům, jež nejsou vidět. V mládí o nich nevíme, ve vyšším věku nás ovšem mohou pěkně potrápit.

Pánevní svaly samozřejmě zatíží zmíněné porody, ale také hormonální změny, proto lze konstatovat, že po menopauze oslabení svalstva čeká prakticky každou ženu. I tu, která nemá děti. Nepoddajné svaly spolu přináší mnoho nepříjemností.

Můžete pociťovat tlak v této oblasti, trápit vás mohou bolesti beder, možná se dostaví potíže s močením. Nejnepříjemnější je znatelný výhřez dělohy z pánve. Nebojte, dá se s tím mnohé dělat.

Přináší pokles dělohy zkušenosti, které vám mohou ostatní ženy předat? Ano, i když každá z dam prožije různý osud, příznaky jsou v podstatě stejné. Nejčastější jsou prvotní změny po menopauze.

Potíže se svěrači a následný únik moči řeší mnoho žen. Intimní život se rovněž neobejde beze změn.

Proto se spousta dam shoduje, že prevence je ideálním řešením, a to nejen v případě, aby se předešlo poklesu dělohy.

Populární jsou Kegelovy cviky, s nimiž trénujete poševní svalstvo. V podstatě se jedná o stahování a uvolňování pánevního svalstva, různými cviky jen korigujete čas či náročnost cvičení. Tento typ cviků je nejen prevencí, ale i v počáteční fázi poklesu dělohy se tento problém dá řešit.

Jestli vaše maminka měla s prolapsem zkušenosti, pravděpodobně se vás to také bude týkat. Dalším faktorem je i nadváha, rozestoupení břišních svalů působí tlakem na vnitřní orgány, které snáze klesnou dolů.

Pokles dělohy v těhotenství i zmíněný porod mohou tělo zatížit v mnoha směrech (násilné protržení hráze, rychlý porod, narození velkého dítěte či vícerčat), nedostatečná regenerační péče v osudném šestinedělí také rozhoduje.

Jaké má pokles dělohy příznaky? Něco jsme naznačili, pokusíme se popsat fyzické pocity. Často budete cítit tlak v oblasti pánve. Těžkost, jež evokuje plnost, jako byste si sedly na pružnou sedačku (taburet, gymnastický míč) a zespoda by vám „ucpala“ poševní vchod.

Dostavit se může bolest v kříži, která se uvolní lehnutím na záda. Budete se vám chtít močit častěji, objeví se i lehčí inkontinence, která se dá ovšem řešit. Výjimkou není ani častá stolice, případně i velké krvácení z pochvy.

Předně vás nabádáme, abyste se nestyděly. Čím déle budete odkládat řešení potíží, tím složitější bude následná léčba. S únikem moči i případným krvácením vám pomohou komfortní pomůcky TENA.

Budete se cítit skvěle, žádného zápachu nebo tlačení se nedočkáte, takže se nebudete bát chodit na cvičení, kde pánevní svaly zesílením obnovíte. Jestli je problém pokročilejší, přijde na řadu operace.

Jednoduchý zákrok, kdy se částí vlastní tkáně, tkání od dárce nebo umělým materiálem posílí svaly pánevního dna. Pokles pánevního dna není neřešitelným problémem, proto se nestyďte a využijte moderních metod, jež vám pomohou.

Objednejte si vzorek zdarma

I ty můžeš mít a žít zdravé ženství aneb Jak na prolaps dělohy – příčina, příznaky a léčba :

  • Milé ženy, 
  • známe se už nějaký ten pátek a tak víte, že mou doménou je vše, co se týká ženství a zdravého pánevního dna a k tomu ještě témata kolem kyčlí, které odjakživa miluji:).
  •  Miluji poznávat lidské tělo i souvislosti, které nám způsobují různé nemoci (psychosomatika v praxi:) a protože za léta praxe a vedení kurzů Tajemství ženského pánevního dna jsem zažila kopec zázraků, ráda bych vám dnes pověděla o některých z nich. 

Tajemství ženského pánevního dna není jen o zpevnění svalů, abyste udržely moč a stolici pod kontrolou, zplodily děti a užívaly si skákání na trampolíně, běhání, skákání přes řeku jako za mlada. Je také o našich emocích, které pokud si nezpracujeme, tak se projeví nemocí a taky o naší energii, které se nám v dnešní společnosti vůbec nedostává. 

Prolaps může být částečný nebo celkový, kdy je vyhřezlá děloha i pochva, které vystupují ven. Tento pokles se pak samozřejmě týká i dalších orgánů umístěných v malé pánvi, které tlačí na stěny vagíny a způsobují další a další potíže.  Prolaps má několik stupňů, které odborně posoudí váš gynekolog během vyšetření pánve. Provede test síly svalů, které fixují pánevní orgány. Pokud se u ženy objeví inkontinence, doporučí vás k specialistům na urogynekologii. Při inkontinenci a problémech s močením lze provést další testy, které jsou zaměřeny na fungování močového měchýře. Měří se kapacita měchýře, množství a síla toku moči.K základním vyšetřením patří Ultrazvukové vyšetření pánve, MRI pánevního dna nebo třeba CT. Jak už to tak bývá, vždy má žena na výběr. Buď se rozhodneme na základě doporučení lékaře pro rychlé chirurgické řešení, během kterého je někdy nutné odstranění dělohy, které poté vyžaduje další léčbu – jak hormonální, tak v podobě následného cvičení k posílení svalů pánevního dna. Nebo se doporučuje nošení pesaru, což je plastová nebo pryžová pomůcka, která se vloží do pochvy a udržuje tkáně na místě. Anebo se rozhodne pro neinvazivní dlouhodobé řešení, při kterém je nutná úprava hmotnosti, posilování svalů pánevního dna i břicha a především zpracování emocí, které k prolapsu dělohy vedly. Mnohokrát jsme na kurzu Tajemství ženského pánevního dna zažily, že se ženám vrátila děloha po cvičení a zpracování emocí na své místo. 🙂 Je to malý velký zázrak. Pokud je však pozdě a konzervativní metody nepomohou ani po 2-3 měsících pravidelného cvičení, nebo je třeba akutně jednat, tak je chirurgická léčba vítaným řešením.  Operace dělohy se provádí vaginálně nebo laparoskopicky a následné cvičení po odstranění dělohy je velice důležité. Prolaps může být částečný nebo celkový, kdy je vyhřezlá děloha i pochva, které vystupují ven. Tento pokles se pak samozřejmě týká i dalších orgánů umístěných v malé pánvi, které tlačí na stěny vagíny a způsobují další a další potíže.  Prolaps má několik stupňů, které odborně posoudí váš gynekolog během vyšetření pánve. Provede test síly svalů, které fixují pánevní orgány. Pokud se u ženy objeví inkontinence, doporučí jí urogynekologii. Při inkontinenci a problémech s močením lze provést další testy, které jsou zaměřeny na fungování močového měchýře. Měří se kapacita močového měchýře, množství a síla toku močiK základním vyšetřením patří: Ultrazvukové vyšetření pánve, MRI pánevního dna nebo třeba CT. Jak už to tak bývá, vždy má žena na výběr. Buď se rozhodneme na základě doporučení lékaře pro rychlé chirurgické řešení, během kterého je někdy nutné odstranění dělohy, které poté vyžaduje další léčbu – jak hormonální, tak v podobě následného cvičení k posílení svalů pánevního dna. Nebo se doporučuje nošení pesaru, což je plastová nebo pryžová pomůcka, která se vloží do pochvy a udržuje tkáně na místě. Anebo se rozhodne pro neinvazivní dlouhodobé řešení, při kterém je nutná úprava hmotnosti, posilování svalů pánevního dna i břicha a především zpracování emocí, které k prolapsu dělohy vedly. Pokud je však pozdě a konzervativní metody nepomohou ani po 2-3 měsících pravidelného cvičení, nebo je třeba akutně jednat, tak je chirurgická léčba vítaným řešením. Operace dělohy se provádí vaginálně nebo laparoskopicky a následné cvičení po odstranění dělohy je velice důležité a nutné, stejně jako cvičení předoperační. Za léta své praxe jsem se naučila věřit na zázraky. Děkuji za ně!

Zajímavé:  Jedla Soda A Zdravi?

Prolaps dělohy nebo taky laicky řečeno pokles dělohy je stav, kdy oslabené fixační struktury v pánvi – tedy svaly a vazy, neudrží dělohu na místě. Může dojít až k výhřezu dělohy, k povolení svalů pochvy, atd. Většinou je tento pokles spojený s nefunkční vypadlou břišní stěnou – tedy povoleným břichem a především nefunkčním, oslabeným hlubokým stabilizačním systémem. 

Potíže se projeví při běhu, skákání, dlouhém stání, při chůzi, zvedání těžkých předmětů (nebo například dětí, kočárku, atd.) a samozřejmě při milování. Žena nemá chuť na sex, protože je vyčerpaná a vše ji bolí nejen uvnitř pánve, ale taky v oblasti beder, kostrče, kyčlí,…

Typy prolapsu pánevních orgánů

Prolaps může být částečný nebo celkový, kdy je vyhřezlá děloha i pochva, které vystupují ven. Tento pokles se pak samozřejmě týká i dalších orgánů umístěných v malé pánvi, které tlačí na stěny vagíny a způsobují další a další potíže. 

  • Cystokéla – pokles přední poševní stěny se vyskytuje nejčastěji. Podpůrné svalstvo a vazivo vaginální stěny v oblasti mezi pochvou a močovým měchýřem se oslabí a dochází k problémům při močení nebo ke vzniku inkontinence – nežádoucího úniku moči. 
  • Rektokéla – pokles zadní poševní stěny zasahuje konečník. Vyhřezlý konečník se pak projeví jako bulka u konečníku, která tlačí na vagínu. Dochází k problémům s vyprazdňováním, k zácpě nebo fekální inkontinenci, což opět významně neblaze ovlivní život ženy.
  • Sestup dělohy – snížená děloha: postupně klesá pochvou dolů a může se stát, že si ji žena nahmatá.
  • Prolaps stěn pochvy, se projeví tak, že poševní stěny sestupují do vaginálního kanálu, nebo vyjdou z pochvy ven.

Prolaps má několik stupňů, které odborně posoudí váš gynekolog během vyšetření pánve. Provede test síly svalů, které fixují pánevní orgány. Pokud se u ženy objeví inkontinence, doporučí vás k specialistům na urogynekologii. Při inkontinenci a problémech s močením lze provést další testy, které jsou zaměřeny na fungování močového měchýře. Měří se kapacita močového měchýře, množství a síla toku močiK základním vyšetřením patří Ultrazvukové vyšetření pánve, MRI pánevního dna nebo třeba CT. 

Příčin prolapsu dělohy může být hned několik:

  • nadváha ženy,
  • slabé vazivo,
  • menopauza (vlivem hormonů dojde k povolení pružnosti tkáně, bolestem pochvy…)
  • vypadlé, nefunkční břicho, 
  • trvalá slabost pánve vlivem vrozených nedostatků,
  • rodová predispozice – tedy ženy v rodě se s prolapsem dělohy potýkaly
  • porod a nedostatečná regenerace v šestinedělí
  • Zvýšenému riziku jsou vystaveny také ženy, které jsou v menopauze, kouří, mají nadváhu, trpí plicním onemocněním se silným kašlem, fibromy nebo chronickou zácpou, často zvedají těžké věci. 

Mezi příznaky prolapsu dělohy patří:

  • tlak v pánevní oblasti, častý pocit těžkého břicha
  • bolesti ve spodní části zad, časté blokády SI skloubení
  • častější močení
  • problémy s močením a stolicí
  • opakované infekce močového měchýře
  • silné a časté krvácení z pochvy
  • inkontinence, projevující se především při kýchnutí, kašli, sexu, smíchu, zvýšené fyzické aktivitě
  • bolestivé pocity při sexu

Jak už to tak bývá, vždy má žena na výběr. Buď se rozhodneme na základě doporučení lékaře pro rychlé chirurgické řešení, během kterého je někdy nutné odstranění dělohy, které poté vyžaduje další léčbu – jak hormonální, tak v podobě následného cvičení k posílení svalů pánevního dna. Nebo se doporučuje nošení pesaru, což je plastová nebo pryžová pomůcka, která se vloží do pochvy a udržuje tkáně na místě. Anebo se rozhodne pro neinvazivní dlouhodobé řešení, při kterém je nutná úprava hmotnosti, posilování svalů pánevního dna i břicha a především zpracování emocí, které k prolapsu dělohy vedly. Mnohokrát jsme na kurzu Tajemství ženského pánevního dna zažily, že se ženám vrátila děloha po cvičení a zpracování emocí na své místo. 🙂 Je to malý velký zázrak. Pokud je však pozdě a konzervativní metody nepomohou ani po 2-3 měsících pravidelného cvičení, nebo je třeba akutně jednat, tak je chirurgická léčba vítaným řešením.  Operace dělohy se provádí vaginálně nebo laparoskopicky a následné cvičení po odstranění dělohy je velice důležité.

  • pravidelnou psychohygienou,
  • pravidelným pohybem zaměřeným na posílení svalů pánevního dna,
  • zdravou sexualitou,
  • vyvarováním se dlouhého stání, sezení, zvedání těžkých břemen, 
  • omezení kouření nebo úplné zbavení se tohoto zlozvyku. 
  • udržováním správné hmotnosti

Psychosomatika dělohy a jak se případně připravit na operaci nebo zvládnout pooperační stavy:

Děloha je vnímána jako symbol ženskosti, plodnosti a sexuality. V děloze dochází ke zrání oplozeného vajíčka a vzniká nový život.

K poklesu dělohy dochází často u žen, které ve svém životě výrazně přešly do mužské role, jsou aktivními sportovkyněmi, podnikatelkami a zapomínají ve svém životě relaxovat a dopřávat si setkání sami se sebou. Zapomínají na své potřeby a žijí pouze pro druhé. 

Ženy, se často obávají, že po zákroku nebudou pro muže dostatečně přitažlivé. Ztrácí svoji sexuální identitu, dochází u nich k tělesným změnám, ke sníženému zájmu o sex a k rozvoji deprese. Samozřejmě se tomu dá zabránit preventivním cvičením, případně předoperačním cvičením pánevního dna, psychohygienou a energetickou prací s dělohou. 

V případě nutného zákroku se s dělohou můžete rozloučit vědomě – třeba jen s myšlenkou, že děkujete za své zdravé děti, nebo cokoliv, co vás v tu chvíli napadne.

Vzniklé trauma nejen na úrovni fyzické, ale hlavně psychické, tak bude podstatně zmírněno.

Ať se jedná o jakoukoliv nutnou operaci, hodně záleží na tom, v jakém psychickém rozpoložení na ní jdete – pak je totiž podle toho rychlejší či pomalejší pooperační průběh. 

Pooperační návrat do každodenního života je u každé ženy samozřejmě zcela individuální, ale vhodným cvičením se můžete opět zkontaktovat se svým ženstvím, urychlit proces hojení a snížit následky operačního zásahu (tedy zlepšit hojení operační rány, předcházet vzniku srůstů, hormonálních a střevních potíží, snížit rizika inkontinence, prevence tromboembolické nemoci, atd). Po operaci je tedy velmi důležité zůstat aktivní a nepodléhat úzkostem či depresi tak, že aktivně cvičíte pánevní dno na úrovni všech rovin – fyzické, emoční i energetické. 

Přeji nám všem zdravé a živé pánevní dno, 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector