Sono břicha – Vše o zdraví

  • umístění: přízemí budovy CAM (Centrum akutní medicíny)
  • telefon: 312 606 747, 312 606 748 (nepřetržitý provoz)
  • umístění: pavilon M, 1. patro
  • telefon: 312 606 274

lékař: MUDr. Michal Nováksestra: Nikola Pirnerová

úterý:  10.00 – 12.00 / 13.00 – 15.00 hodin
středa: 10.00 – 11.30 hodin
čtvrtek:       10.00 – 12.00 / 13.00 – 15.00 hodin

Proktologická poradna – onemocnění střev, kolorektální karcinom

  • umístění: pavilon M, 1. patro
  • telefon: 312 606 272

lékaři: MUDr. Jaroslav Pýcha, MUDr. Eyad Lubbadsestra: Jaroslava Tlustá

středa:       12.00 – 15.00 hodin   (MUDr. Pýcha)
čtvrtek: 12.00 – 15.00 hodin   (MUDr. Lubbad)

Onkologická poradna, poradna pro stomiky

  • umístění: pavilon M, 1. patro
  • telefon: 312 606 278

lékař: MUDr. Petr Kleisnersestra: Bc. Simona Špačková

pondělí:      12.00 – 15.00 hodin

Poradna pro stomiky – řešení problémů se stomií a předepisování pomůcek

  • umístění: pavilon M, 1. patro
  • telefon: 312 606 278

sestra: Bc. Simona Špačková

pondělí:      10.00 – 12.00 hodin

Cévní poradna

  • umístění: pavilon C2, 1.patro
  • telefon: 312 606 640

lékaři: MUDr. Petr Dvořák, MUDr. Miroslav Dvořáčeksestra: Žaneta Macáková, DiS.

úterý:  9.00 – 15.00 hodin   (MUDr. Dvořák)
čtvrtek:        9.00 – 15.00 hodin   (MUDr. Dvořáček)

Onemocnění prsní žlázy

  • umístění: pavilon C2, 1. patro
  • telefon: 312 606 640

lékař: MUDr. Jaroslav Literasestra: Žaneta Macáková, DiS.

středa:         12.00 – 15.00 hodin

Poradna pro řešení kýl  

  • umístění: pavilon C2, 1. patro
  • telefon:  312 606 640

lékař: MUDr. Miloslav Šrámeksestra: Žaneta Macáková, DiS.

středa:         9.00 – 12.00 hodin

Poradna pro hojení ran a defektů na kůži

  • umístění: pavilon C2, 1. patro
  • telefon: 312 606 640

lékař: MUDr. Tereza Muškovásestra: Žaneta Macáková, DiS.

pátek:         9.00 – 15.00 hodin

Dětská chirurgická poradna 

  • umístění: pavilon D, přízemí
  • telefon: 312 606 442

lékařky: MUDr. Tatiana Příplatová, MUDr. Simona Krpatovásestra: Bc. Monika Halwigerová

pondělí:         10.00 – 12.00 hodin
úterý: 13.00 – 15.00 hodin
čtvrtek: 13.00 – 15.00 hodin
pátek: 13.00 – 15.00 hodin

Sono břicha - Vše o zdraví   Sono břicha - Vše o zdraví

Sono břicha - Vše o zdraví   Sono břicha - Vše o zdraví

Bolesti břicha

Bolest může být společným projevem mnoha různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné. Nemusí však nutně souviset jenom s postižením trávicího systému.

Bolest břicha může být lokalizovaná na konkrétní místo, což může být jasným vodítkem pro diagnostiku postižené části trávicího systému, nebo může být celková, kde je potřeba dále pátrat. Bolest břicha bývá například popisována jako píchavá, křečovitá, svíravá, tlaková – „na prasknutí“.

Důležité je vypozorovat i vztah bolesti k určitému typu jídla.

Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění.

V každém případě je však dobré na bolesti břicha vždy lékaře upozornit.

Náhle vzniklá, výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci lékaře a může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.

Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Můžou být způsobené psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde nebo jsou výsledky nejednoznačné.

Zcela do jiné oblasti patří bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím. V takových případech konzultujte podle potřeby Vašeho gynekologa.

Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému:

Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říhání mohou být způsobeny reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo výjimečně až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí). Tlaková bolest, pocit plnosti, nechutenství, říhání, pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.

Bolest spojená s jídlem může vést k podezření z žaludečního nebo duodenálního vředu. V případě žaludečního vředu bývá přítomné nechutenství, říhání, při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti. Bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle.

Při bolestech „na lačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice.

Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie.

Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.

Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému:

Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy. Bývají spojené i s teplotou, zvracením, dehydratací. Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.

Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit i nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, únava a jiné.

V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože se mléčný cukr způsobující bolesti žaludku přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.

Podobně porucha trávení jiných látek se může kromě jiného projevit i bolestí břicha, častěji však průjmy a následným hubnutím. Potíže pak bývají vázány na konkrétní jídla.

V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku. Po jídle (většinou mastném, těžším) se může objevovat břišní dyskomfort vystupňovaný až do křečovité bolesti, která může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.

Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému:

I jiná, méně běžná, onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha.

Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.

Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev. Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu), nebo žlučníku.

Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace. Platí tedy, že nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jistí příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.

Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny:

Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku nebo i v oblasti celého břicha.

Psychogenně může být způsobené i jiné příznaky např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny.

Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.

Bolesti břicha: diagnóza 

Vzhledem k tomu, že bolesti břicha mohou být příznakem velkého množství onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy. Přitom se mimo jiné zjišťuje, jak často se vyskytují bolesti břicha, kdy se poprvé objevily, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze.

Musí se analyzovat také vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž.

Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manévry, poslechem fonendoskopem a v některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžný je také odběr krve.

Mezi běžná přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT) nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.

Bolesti břicha: léčba

Pokud se nejedná o žádná vážná onemocnění, může pomoci řada domácích prostředků proti bolestem břicha, stejně tak jako správná životospráva.

Jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl, a to nejen proto, že stres a zátěž mohou být rizikové faktory pro vznik žaludečních vředů. Vyhněte se stresu jak při práci, tak v soukromí a dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace.

Pokud znáte vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte. Věnujte dostatek času sestavování Vašeho jídelníčku a výběru jídla.

Vyvarujte se především tučných, smažených nebo uzených jídel, vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků. Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Hlídejte dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Jídlo nepřesolujte a koření používejte uvážlivě.

Jídlo konzumujte pravidelně, spíše vícekrát denně po menším množství. Mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí. Pokuste se najít si na jednotlivá jídla potřebné množství času a neřešit během konzumace jiné záležitosti. Vyhněte se sladkostem a nepřejídejte se. Na správné trávení má nezanedbatelný vliv i dostatek pohybu.

Zajímavé:  Naražená ruka - Vše o zdraví

Při bolestech břicha nebo břišním dyskomfortu je možné použít různá volně dostupná léčiva. Je potřeba si však uvědomit, že na prvním místě je správná životospráva. Léky Vám nebudou ku prospěchu, pokud budete trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.

Můžete zkusit různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek, trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.

Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše na krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.

Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.

O dalších možnostech léčby se podle Vašich potíží konkrétně informujte u lékaře nebo ve Vaší lékárně.

UZ – ultrazvuk – Nemocnice Na Homolce

Diagnostický ultrazvuk je zavedená a efektivní neinvazívní zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro anatomické zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla.

Dopplerovské ultrazvukové vyšetření navíc umožňuje kvalitativně i kvantitativně posoudit nález na cévním řečišti, zejména zhodnotit přítomnost uzávěrů cév či posoudit stupeň jejich zúžení. Desítky let zkušeností s diagnostickým ultrazvukem potvrdily, že se jedná o bezpečnou a efektivní zobrazovací metodu.

Do současnosti nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při výkonových hladinách používaných pro diagnostická vyšetření.

Přesto je nezbytné používat tuto zobrazovací metodu správně a v indikovaných případech, vyšetření musí být prováděno erudovaným lékařem – radiologem s dostatečnými zkušenostmi v ultrasonografii a na technicky vyhovujícím ultrazvukovém přístroji. Ultrazvuková vyšetření by měla být prováděna jen tehdy, pokud pro ně existuje medicínský důvod a za použití nejnižší možné ultrazvukové expozice nezbytné pro získání potřebné diagnostické informace.

Ultrazvukové pracoviště radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce se skládá ze tří odborných diagnostických ambulancí:

  1. Ambulance dopplerovského ultrazvuku je zaměřena na ultrazvukové vyšetřování cévního systému
  2. Ambulance všeobecného ultrazvuku se specializuje na ultrazvuková vyšetření břicha, krku a měkkých tkání, jeden den v týdnu je vyhrazen vyšetřování dětí
  3. Ambulance prsního ultrazvuku se věnuje sonografickému vyšetření prsů a má těsnou návaznost na mamografické pracoviště

Všechny tři ultrazvukové ambulance jsou umístěny vedle sebe v areálu radiodiagnostického oddělení ve 4.patře nemocnice. Ambulance prsního ultrazvuku se nachází ve dle mamografu, také ve 4. patře. Pacienti jsou objednáváni na konkrétní termín na podkladě žádosti ošetřujícího lékaře. Hospitalizovaní pacienti jsou vyšetřováni ve vhodném čase po předchozí telefonické dohodě.

U pacientů ležících na odděleních intenzívní péče v těžkém stavu a s rizikovým transportem jsou prováděna i vyšetření přímo u lůžka. Po pracovní době je zajištěna nepřetržitá pohotovost na ambulanci všeobecného ultrazvuku, většinou je dostupné i vyšetření cévního systému (pokud má pohotovost lékař specializovaný na dopplerovská vyšetření).

V roce 2020 bylo na našem oddělení provedeno 12 457 ultrazvukových vyšetření.

Ambulance dopplerovského ultrazvuku je vybavena špičkovým moderním přístrojem GE Logiq E10 a záložním GE Logiq E9 každý se třemi sondami (konvexní 3.5 MHz, lineárními 7 MHz a 12 MHz).

Prováděna jsou ultrazvuková vyšetření cévního systému téměř v kompletním možném rozsahu: vyšetření tepen zásobujících mozek, končetinových tepen včetně stavů po rekonstrukčních operacích, dialyzačních spojek, břišní aorty a jejích větví (včetně ledvinných tepen), periferního žilního systému, portálního systému a jaterních žil.

Z intervenčních výkonů jsou prováděny též uzávěry falešných výdutí, punkce a drenáže ložisek tekutiny v souvislosti s cévním systémem. Neprovádíme pouze transkraniální dopplerovskou sonografii (zajišťuje ji neurologické oddělení), vyšetření transplantátu ledviny a chirurgických a endovaskulárních portosystémových zkratů (tzv.

TIPS) – tato vyšetření by měla přednostně probíhat na pracovištích, kde jsou transplantace či portosystémové zkraty prováděny.

Ambulance všeobecného ultrazvuku je vybavena přístrojem Samsung RS 85 Prestige s konvexní sondou 3.75 MHz a lineárními sondami 7.5 a 8 MHz. Prováděna jsou vyšetření břicha a nitrobřišních orgánů, krku včetně štítné žlázy a slinných žláz, patologických procesů měkkých tkání.

Jeden den v týdnu je vyhrazen pro vyšetřování dětských pacientů. Z intervenčních výkonů lze po dohodě provádět pod ultrazvukovou kontrolou biopsie, punkce a drenáže rozličných patologických procesů. Vyšetření muskuloskeletálního aparátu jsou prováděna jen omezeně po předchozí domluvě s ošetřujícím lékařem.

Neděláme vyšetření gynekologická a vyšetření plodu.

Ambulance prsního ultrazvuku je vybavena přístrojem Canon Aplio A450 s konvexní sondou 3.5 MHz a lineární multifrekvenční sondou 7-12 MHz.

Probíhají zde nejen vyšetření pacientek s klinickými obtížemi, ale z velké části jsou vyšetřovány i pacientky bez klinických obtíží v návaznosti na mamografický screening. Dále jsou prováděny punkce cyst, biopsie podezřelých ložisek a označování nádorů prsu před plánovanou operací.

V roce 2020 bylo v ambulanci prsního ultrazvuku provedeno celkem 3 500 vyšetření. Více informací naleznete pod odkazem mamografie a mamografický ultrazvuk.

Záložní ultrazvukový přístroj je již starší, ale stále velmi kvalitní přístroj Siemens Acuson Juniper s konvexní sondou 3.75 MHz a lineárními sondami 7.5 a 8 MHz.

Na tomto přístroji lze provádět vyšetření břicha a nitrobřišních orgánů, krku včetně štítné žlázy a slinných žláz, patologických procesů měkkých tkání. Tento přístroj není již používán na dopplerovský ultrazvuk cév.

 V současnosti je především používán pro vyšetřování pacientů na lůžku umístěných na jednotlivých odděleních v rámci nemocnice.

Indikace (kdy se má ultrazvukové vyšetření provést):

Zjednodušeně řečeno je indikací ultrazvukového vyšetření posouzení morfologického nálezu ve vyšetřované oblasti. Tedy odpověď na otázku, zda je v problematické oblasti něco divného a pokud ano, o co se jedná.

Ultrazvuk je velmi vhodnou metodou pro posouzení orgánů v břišní dutině a v měkkých tkáních krku i jinde na těle, naopak je prakticky nepoužitelný pro posouzení plic a kostí.

Dopplerovský ultrazvuk umožňuje hodnotit nález na cévách, zejména posoudit jejich průchodnost a eventuálně stupeň zúžení, které bývá nejčastěji na podkladě aterosklerózy (kornatění tepen).

Kontraindikace (kdy se vyšetření provést nesmí) a rizika ultrazvukového vyšetření:

Kontraindikace ultrazvukového vyšetření (včetně vyšetření dopplerovského) neexistují. Rizika ultrazvukového vyšetření neexistují, respektive nejsou známa.

Omezení metody:

  1. Obezita: Větší množství podkožního tuku může ztížit až znemožnit hodnocení hlouběji uložených struktur.
  2. Plynatost: Ultrazvuk se na rozhraní plynu a tkání odráží a struktury uložené za žaludkem nebo střevní kličkou s obsahem plynu mohou být nepřehledné.

  3. Kalcifikace: Také kalcifikace odrážejí ultrazvukové vlnění a mohou působit komplikace zejména při dopplerovském vyšetření v hodnocení průtoku v místě přítomnosti těžce zvápenatělých plátů.

  4. Nepříznivé anatomické poměry: Například vyšetření krčních tepen může být ztíženo u pacientů s krátkým krkem či v případě vysokého uložení jejich větvení
  5. Nespolupracující pacient: Vyšetření může být ztíženo až znemožněno pokud pacient nespolupracuje, například pokud nevydrží v klidu ležet, nezadrží na pokyn dech, nelze ho otočit na bok

Objednání k vyšetření:

K vyšetření se pacient dostaví v dohodnutý čas po předchozím řádném objednání, u akutních případů v co nejkratší době po předchozí dohodě vyšetřujícího a indikujícího lékaře.

Pacienti z cévní ambulance přicházejí k vyšetření bez předchozího objednání a jsou vyšetřováni v pořadí, v jakém se k vyšetření dostavili, pacienti v závažném klinickém stavu a řádně objednaní pacienti jsou však vyšetřováni přednostně.

Příprava pacienta před ultrazvukovým vyšetřením:

K vyšetření břicha a malé pánve, včetně vyšetření břišní aorty, dolní duté žíly a jejich párových i nepárových větví, pánevních tepen a žil a dále portálního systému a žil jaterních přichází pacient nalačno (nejí nejméně 6 hodin před vyšetřením).

To je nezbytné pro omezení limitací ultrazvukového vyšetření daných především přítomností plynného obsahu ve střevech a v žaludku. V akutních případech se vyšetřují i tito pacienti bez přípravy. Mimo výše uvedená vyšetření není žádná příprava nutná.

Co vzít s sebou na vyšetření:

Pacient přichází k vyšetření s řádně vyplněnou průvodkou, kde jsou uvedena jeho osobní data, přesně specifikováno požadované vyšetření a jeho očekávaný přínos, uvedena krátká anamnéza nynějšího onemocnění, údaje o předchozích operacích a intervenčních výkonech v souvislosti s požadovaným vyšetřením.

Průvodka musí být vyplněna čitelně (nejlépe psacím strojem či na počítači) a nesmí na ní chybět jméno a podpis indikujícího lékaře a razítko příslušného oddělení či ambulance.

Pokud je to možné, přinese si pacient s sebou zdravotní dokumentaci, výsledky předchozích vyšetření souvisejících s požadovaným ultrazvukovým vyšetřením, eventuálně i dostupnou obrazovou dokumentaci. Pacient přichází k vyšetření řádně připraven a poučen.

Průběh vyšetření:

Vyšetření provádí erudovaný lékař – radiolog, který pro danou vyšetřovanou oblast zvolí vhodnou ultrazvukovou sondu a nastaví optimální parametry přístroje. Pacient při vyšetření leží na vyšetřovacím stole a dodržuje pokyny lékaře.

Lékař plynule pohybuje po pacientově těle ve vyšetřované oblasti ultrazvukovou sondou a při tom sleduje obraz na monitoru. Kůže pacienta se ve vyšetřované oblasti pokrývá vrstvou gelu pro sonografii, v případě potřeby je k dispozici i sterilní gel.

Vyšetření se provádí v různých rovinách daných postavením sondy, někdy i v různých polohách pacienta. Během vyšetření lékař v případě potřeby provádí různá měření.

Při vyšetření asistuje vyškolená sestra, která pomáhá především s odstrojením a uložením pacienta, provádí administrativní úkony a řídí objednávání pacientů.

Před vyšetřením sestra nebo lékař vysvětlí pacientovi stručně, jak vyšetření probíhá a co je jeho cílem, případně rozptýlí případné obavy pacienta z vyšetření. Na závěr vyšetření pak lékař pacientovi co nejsrozumitelněji vysvětlí zjištěný nález, jeho závažnost a případné další důsledky. Obrazová dokumentace se ukládá do systému PACS úložiště pomocí digitální archivace, klasický tisk na speciální papír se dnes používá již jen výjimečně.

Aplikace kontrastní látky:

Na RDG oddělení Nemocnice Na Homolce jsou někteří lékaři speciálně proškolení pro aplikaci a použití ultrazvukové echokontrastní látky.

Tyto látky jsou pacienty dobře tolerovány, existuje pouze minimální riziko vzniku přecitlivělosti. Nové echokontrastní látky mohou v některých případech nahradit jiná náročnější vyšetření, jako je CT či MR vyšetření.

Pro dané vyšetření je nutné se dohodnout přímo na RDG oddělení s lékařem provádějícím daná vyšetření.

Ultrazvuk, ultrasonografie, sonografie (UZ, USG, SONO)

Diagnostický ultrazvuk je zavedená a efektivní neinvazivní zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro anatomické zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla.

Dopplerovské ultrazvukové vyšetření navíc umožňuje kvalitativně i kvantitativně posoudit nález na cévním řečišti, zejména zhodnotit přítomnost uzávěrů cév či posoudit stupeň jejich zúžení.

Desítky let zkušeností s diagnostickým ultrazvukem potvrdily, že se jedná o bezpečnou a efektivní zobrazovací metodu. Do současnosti nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při výkonových hladinách používaných pro diagnostická vyšetření.

Přesto je nezbytné používat tuto zobrazovací metodu správně a v indikovaných případech, vyšetření musí být prováděno erudovaným lékařem – radiologem s dostatečnými zkušenostmi v ultrasonografii a na technicky vyhovujícím ultrazvukovém přístroji.

Ultrazvuková vyšetření by měla být prováděna jen tehdy, pokud pro ně existuje medicínský důvod a za použití nejnižší možné ultrazvukové expozice nezbytné pro získání potřebné diagnostické informace.

Zajímavé:  Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Ultrazvuková pracoviště

radiologického oddělení ve Vítkovické nemocnice a.s.:

  1. Vyšetřovna všeobecného ultrazvuku (ULTRAZVUK 1) je umístěna v přízemí pavilonu F a je zaměřena na ultrazvuková vyšetření krku, břicha, drobných části – štítné žlázy, slinných žláz, ostatních měkkých tkání, střev. Specializovaná vyšetření jsou časově vyhrazena a jedná se o vyšetření mozků kojencůa o ortopedickou problematiku – klouby svaly, šlachy Toto pracoviště slouží i pro akutní provoz včetně ústavní pohotovosti.
  2. Vyšetřovna mamárního (prsního) ultrazvuku (ULTRAZVUK 2) je umístěna v přízemí pavilonu F v prostorách MAMODIAGNOSTICKÉHO A SCREENINGOVÉHO CENTRA a její činnost je zaměřena převážně na ultrazvukové vyšetření prsů a okolních uzlin. Mimoto je specializováno i na vyšetření drobných částí, zejména očí. Na tomto pracovišti se také provádějí biopsie – odběry malých vzorků tkání k histologickému vyšetření

Pacienti jsou objednáváni na konkrétní termín na podkladě žádosti ošetřujícího lékaře. Hospitalizovaní pacienti jsou vyšetřováni ve vhodném čase po předchozí telefonické dohodě.

Akutní stavy jsou vyšetřeny přednostně.

Objednávky na vyšetření se přijímají na radiologickém oddělení Vítkovické nemocnici osobně nebo telefonicky v RECEPCI 1 pro všeobecný ultrazvuk – tel. 595 633 479 a v RECEPCI 2 pro mamární ultrazvuk – tel. 595 633 475

Indikace (kdy se má ultrazvukové vyšetření provést):

Zjednodušeně řečeno je indikací ultrazvukového vyšetření posouzení morfologického nálezu ve vyšetřované oblasti. Tedy odpověď na otázku, zda je v problematické oblasti něco divného a pokud ano, o co se jedná.

Ultrazvuk je velmi vhodnou metodou pro posouzení orgánů v břišní dutině a v měkkých tkáních krku i jinde na těle, naopak je prakticky nepoužitelný pro posouzení plic a kostí.

Dopplerovský ultrazvuk umožňuje hodnotit nález na cévách, zejména posoudit jejich průchodnost a eventuelně stupeň zúžení, které bývá nejčastěji na podkladě aterosklerózy (kornatění tepen).

Kontraindikace (kdy se vyšetření provést nesmí) a rizika ultrazvukového vyšetření:

Kontraindikace ultrazvukového vyšetření (včetně vyšetření dopplerovského) neexistují. Rizika ultrazvukového vyšetření neexistují, respektive nejsou známa.

Omezení metody:

  1. Obezita: Větší množství podkožního tuku může ztížit až znemožnit hodnocení hlouběji uložených struktur.
  2. Plynatost: Ultrazvuk se na rozhraní plynu a tkání odráží a struktury uložené za žaludkem nebo střevní kličkou s obsahem plynu můžou být nepřehledné.

  3. Kalcifikace: Také kalcifikace odrážejí ultrazvukové vlnění a mohou působit komplikace zejména při dopplerovském vyšetření v hodnocení průtoku v místě přítomnosti těžce zvápenatělých plátů.

  4. Nepříznivé anatomické poměry: Například vyšetření krku nebo krčních tepen může být ztíženo u pacientů s krátkým krkem či v případě vysokého uložení jejich větvení
  5. Nespolupracující pacient: Vyšetření může být ztíženo až znemožněno pokud pacient nespolupracuje, například pokud nevydrží v klidu ležet, nezadrží na pokyn dech, nelze ho otočit na bok a nebo velmi bolestivě reaguje při tlaku ultrazvukovou sondou.

Objednání k vyšetření:

K vyšetření se pacient dostaví v dohodnutý čas po předchozím řádném objednání, u akutních případů v co nejkratší době po předchozí dohodě vyšetřujícího a indikujícího lékaře. Pacienti v závažném klinickém stavu jsou však vyšetřováni přednostně.

Příprava pacienta před ultrazvukovým vyšetřením:

K vyšetření břicha a malé pánve přichází pacient nalačno (nejí nejméně 6 hodin před vyšetřením). To je nezbytné pro omezení limitací ultrazvukového vyšetření daných především přítomností plynného obsahu ve střevech a v žaludku.

Je vhodné u předem objednaných pacientů, aby měli před vyšetřením břicha a pánve naplněný močový měchýř (aby se před vyšetřením pokud možno nevymočili a u akutních stavů, aby jim nebyla odebírána moč k laboratornímu vyšetření před ultrazvukovým vyšetřením).

V akutních případech se vyšetřují i tito pacienti bez přípravy. Mimo výše uvedená vyšetření není žádná příprava nutná.

Co vzít s sebou na vyšetření:

Pacient přichází k vyšetření s řádně vyplněnou průvodkou, kde jsou uvedena jeho osobní data, přesně specifikováno požadované vyšetření a jeho očekávaný přínos, uvedena krátká anamnéza nynějšího onemocnění, údaje o předchozích operacích a intervenčních výkonech v souvislosti s požadovaným vyšetřením.

Průvodka musí být vyplněna čitelně (nejlépe psacím strojem či na počítači) a nesmí na ní chybět jméno a podpis indikujícího lékaře a razítko příslušného oddělení či ambulance.

Pokud je to možné, přinese si pacient s sebou zdravotní dokumentaci, výsledky předchozích vyšetření souvisejících s požadovaným ultrazvukovým vyšetřením, eventuelně i dostupnou obrazovou dokumentaci. Pacient přichází k vyšetření řádně připraven a poučen.

Průběh vyšetření:

Vyšetření provádí erudovaný lékař – radiolog, který pro danou vyšetřovanou oblast zvolí vhodnou ultrazvukovou sondu a nastaví optimální parametry přístroje. Pacient při vyšetření leží na vyšetřovacím stole a dodržuje pokyny lékaře.

Lékař plynule pohybuje po pacientově těle ve vyšetřované oblasti ultrazvukovou sondou a při tom sleduje obraz na monitoru. Kůže pacienta se ve vyšetřované oblasti pokrývá vrstvou gelu pro sonografii, v případě potřeby je k dispozici i sterilní gel.

Vyšetření se provádí v různých rovinách daných postavením sondy, někdy i v různých polohách pacienta. Během vyšetření lékař v případě potřeby provádí různá měření. Při vyšetření asistuje vyškolená sestra, která pomáhá především s odstrojením a uložením pacienta, provádí administrativní úkony a řídí objednávání pacientů.

Před vyšetřením sestra nebo lékař vysvětlí pacientovi stručně, jak vyšetření probíhá a co je jeho cílem, eventuelně rozptýlí případné obavy pacienta z vyšetření. Na závěr vyšetření pak lékař pacientovi co nejsrozumitelněji vysvětlí zjištěný nález, jeho závažnost a případné další důsledky.

Obrazová dokumentace tiskem na speciální papír, eventuelně digitální archivace obrazu se provádí jen v případě patologického nálezu, který bude dále demonstrován, sledován nebo konzultován.

Často kladené otázky:

Jaký je princip ultrazvukového vyšetření?

yšetření ultrazvukem nebo také sonografie je zavedená a efektivní neinvazívní (pacienta nijak nezatěžující) zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla.

Ultrazvukové vlnění je do těla pacienta vysíláno pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se odráží od tkání a orgánů a sondou je zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který lze sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje.

Ultrazvukový přístroj tedy funguje na stejném principu jako sonar používaný v námořnictví, stejným mechanismem se orientuje v prostoru také například netopýr.

Je ultrazvukové vyšetření bezpečné?

Desítky let zkušeností s diagnostickým ultrazvukem potvrdily, že se jedná o bezpečnou zobrazovací metodu. Do současnosti nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při výkonových hladinách používaných pro diagnostická vyšetření.

Je toto vyšetření bolestivé?

Ultrazvukové vyšetření samo o sobě nebolí. Můžete cítit tlak sondy, což může být za určitých okolností nepříjemné, například při kontrolním vyšetření krátce po operaci.

Jaká jsou omezení metody?

Ultrazvukové vlnění je odráženo plynem a kostmi. Někdy může plyn ve střevě velmi zkomplikovat vyšetření v oblasti břicha a malé pánve. Ultrazvukové vlnění proniká obtížně do velkých hloubek, proto jsou obézní osoby hůře vyšetřitelné. Komplikace může způsobit i zvápenatění ve stěně tepen postižených aterosklerózou (kornatěním tepen)

Jak se mám na vyšetření připravit?

O přípravě by vás měl poučit odesílající lékař. V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít nalačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít.

Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná. Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem.

Pokud máte k dispozici nějaké lékařské nálezy či obrázky z předchozích vyšetření, které mají souvislost s požadovaným ultrazvukovým vyšetřením, pak je vezměte s sebou.

Jak jsou zpracovány výsledky vyšetření? Musím čekat na zprávu pro svého lékaře?

Vyšetřující lékař bezprostředně po skončení vyšetření nález zapíše přímo „do počítače“ a do 15 minut po vyšetření dostanete do ruky vytištěný nález, nebo bude tento nález Vašemu lékaři zaslán poštou. Máte samozřejmě právo na to, aby Vám vyšetřující lékař stručně a srozumitelně vysvětlil, co při vyšetření zjistil, nebojte se zeptat.

Telefonické kontakty k objednání na ultrazvukové vyšetření:

  • Všeobecný ultrazvuk (ULTRAZVUK 1) – RECEPCE 1 595 633 479
  • Mamární ultrazvuk (ULTRAZVUK 2) – RECEPCE 2 595 633 475

zpět na úvodní stránku oddělení

Rentgen, sonografie | Praha – Kartouzská

Objednává se pouze na sonografické vyšetření! S žádankou na RTG se objednávat nemusíte. Stačí přijít s kartičkou pojištěnce v uvedených ordinačních hodinách.

Pracoviště disponuje rentgenovým diagnostickým skiagrafickým zařízením CMP 200.Pracoviště je vybaveno přímou digitalizací DR EVO FUJIFILM.

Provádíme veškerá skiagrafická vyšetření páteře, skeletu a končetin, včetně speciálních projekcí, šikmé a dynamické snímky páteře, AO skloubení, axiální snímky kloubů, snímky kloubů v zátěži, Y a tangenciální projekce, nativní snímky břicha, nativní nefrogramy, snímky pánve, snímky plic, snímky hrudního skeletu včetně šikmých projekcí, horní hrudní apertury, poloaxiální snímky lebky. Speciální projekce lbi – dle Townea,Sella turcica, dle Schullera, Stenversova projekce, Mayerova projekce, přehledný snímek orbit, Rheseho projekce (oční kanálek), srovnavací projekce jařmových oblouků, TMK (temporomandibulární klouby).

Sonografickým přístrojem CANNON (TOSHIBA) APLIO 500 PLATINUM

  • sonografická vyšetření horní poloviny břicha přesněji jater, hepatobiliárního systému, pankreatu, sleziny, gastrointersticiálního traktu a břišních cév
  • dolní poloviny břicha přesněji ledvin, nadledvin, močového měchýře, třísel a orgánů malé pánve
  • krku a slinných žláz
  • štítné žlázy a příštítných tělísek
  • malých a velkých kloubů, měkkých částí
  • cév krku, horních a dolních končetin
  • Sonografická vyšetření dětí provádíme bez omezení věku
  • Sonografická vyšetření prsou u žen do 40ti let

Objednací dobu se nám podařilo zkrátit na minimum.

Zajímavé:  Pečuje o své rodiče a sama je v invalidním důchodu – vše o zdraví

Příprava na sonografická vyšetření

  • potřebné léky užijte jak je třeba.
  • u sonografie horní poloviny břicha: játra, žlučník, slinivka, střevní kličky je nutné být nalačno alespoň 4 hod (nejlépe 8 hod) před vyšetřením (pít do této doby je možné vodu bez bublinek, čaj).
  • u sonografického vyšetření ledvin a močového měchýře (vč. orgánů v malé pánvi) je nutná dostatečná náplň měchýře (pocit „plného měchýře“): před vyšetřením 2 hod nemočit + během této doby postupně vypít zhruba 0,5 – 0,75 litru tekutiny
  • pro cílenou sonografii střevních kliček nebo slinivky břišní je nutné zařadit nenadýmavou stravu.
  • pokud máte podezření na onemocnění pankreatu nebo u obézních pacientů (nebo trpících meteorismem) podejte deflatulens Espumisan: 2 tbl. ráno, v poledne a večer den před vyšetřením, 2 tbl. ráno v den vyšetření.

Odbornosti | INCARE – kvalitní zdravotní péče bez čekání

Alergologie a imunologie

Alergologie se zaměřuje na léčbu alergií neboli nesnášenlivostí na specifické látky. Alergie je neadekvátní reakce našeho imunitního systému na konkrétní látky běžně se vyskytující v našem okolí.

Takovéto látky mohou být pyly stromů a trav, roztoči, prach, zvířecí srst, hmyzí bodnutí a kousnutí (včely, mravenci), různé potraviny (mléko, obiloviny, ovoce a zelenina) nebo také sluneční záření a látky obsažené v kosmetických přípravcích.

Mezi projevy alergických reakcí patří zduření sliznic, otoky, rýma, svědění, vyrážka, zhoršené dýchání až anafylaktický šok, který může být životu nebezpečný.

Imunologie je vědní obor, který se zabývá zkoumáním imunologického systému (imunita, obranyschopnost), jeho poruchami a korigováním za použití například očkování.

Angiologie

Angiologie (cévní oddělení) se zabývá prevencí, diagnózou a léčbou krevních a lymfatických cév (nemoci tepen a žil, problémy s otoky a lymfatickým systémem).

Audiometrie

Audiometrie je jedna z diagnostických metod vyšetření sluchu, na jejímž základě vyhodnocuje lékař dostatečnou kvalitu/ztrátu sluchu.

Dentální hygiena

Dentální hygiena – důkladné a pečlivé očištění zubů i mezizubních prostor je nejzásadnější pro zdravé a kvalitní zuby a dásně. Vyhnete se tím vzniku zubního kazu, zánětům dásní nebo zápachu z úst. Dentální hygienistka zuby pečlivě zbaví usazeného zubního kamene, pigmentací, případně je vybělí a doporučí správný postup péče pro krásný a zářivý úsměv.

Dermatologie

Dermatologie (kožní) se zabývá stavem a chorobami kůže (včetně vlasů, nehtů, potních žláz, atd.). Mezi nejčastější dermatologické obtíže patří akné, atopie (atopický ekzém), bradavice, kontaktní dermatitida, lupénka či různé mykózy na kůži a nehtech.

Diabetologie

Oddělení diabetologie poskytuje kompletní péči o pacienty s cukrovkou (diabetes mellitus). Diagnostikuje a léčí všechny druhy diabetu, dlouhodobě sleduje zdravotní stav a edukuje pacienty při jeho záchytu.

Domácí péče (Home Care)

Poskytujeme odbornou zdravotní péči všem klientům dle potřeby v jejich domácím prostředí a také nabízíme služby následné zdravotní péče pro dlohodobě nemocné.

Endokrinologie

Endokrinologie je oddělení, které se zabývá diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Mezi nejčastější onemocnění patří poruchy funkce štítné žlázy, osteoporóza, poruchy příštítných tělísek, nadledvin či hypofýzy nebo u žen syndrom polycystických ovarií.

EEG

EEG neboli elektroencefalogram je běžná metoda vyšetření centrálního nervového systému.

EKG

EKG neboli elektrokardiogram je běžná metoda vyšetření elektrické aktivity srdce.

EMG

EMG neboli elektromyografie se zabývá studiem funkce kosterního svalstva pomocí elektrických signálů, které vycházejí ze svalů.

Foniatrie

Foniatrie je oddělení, které se stará o pacienty s poruchami a vadami hlasu, řeči a sluchu.

Gastroenterologie

Gastroenterologické oddělení se zabývá diagnózou a léčbou poruch trávícího ústrojí včetně nespecifických střevních zánětů (Crohnova choroba, ulcerosní kolitida).

Gynekologie

Gynekologické oddělení řeší prevenci a léčbu ženských pohlavních orgánů.

Chirurgie a proktologie

Chirurgické oddělení – řeší odstraňování cizích těles, pigmentových névů, lipomů, provádí operace křečových žil, kýl, slepého střeva, žlučníkových kamenů, odstraňování mateřských znamének a další. Proktologie se zaměřuje na léčbu poruch a nemocí konečníku (hemoroidy, slizniční výhřezy a anální fisury).

Infuzní terapie

Zajištění aplikace infuzních látek (analgetické infuze proti bolesti, vasodilatační infuze, aplikace vysokodávkovaného vitaminu C a další) podle doporučení ošetřujícího lékaře.

Inhalace

Inhalace je cílené vdechování specifických látek (minerálních par, roztoků léků) při léčbě či problémech s horními a dolními dýchacími cestami, dutinami, při astmatu, alergiích či kašli.

Interna a geriatrie

Interna neboli vnitřní lékařství se zabývá diagnózou a léčbou nemocí vnitřních orgánů. Geriatrie se specifikuje na diagnostiku a léčbu chorob vnitřních orgánu ve stáří.

Kalmetizace

Kalmetizační oddělení provádí očkování pro TBC (tuberkulóze).

Kardiologie

Kardiologické oddělení se zabývá prevencí, diagnózou a léčbou pacientů s onemocněním srdce (kardiovaskulárním onemocněním).

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž (lymfatická masáž) je speciální manuální nebo přístrojová masážní technika, která pomáhá odstraňovat nahromaděné odpadní a toxické látky, které se usazují v těle (lymfě). Lymfatická masáž zrychluje metabolismus a zmenšuje projevy celulitidy (tzv. pomerančové kůže).

Mammacentrum

MAMMACENTRUM Budějovická poskytuje ultrazvukové a screeningové mamografické vyšetření prsů žen i mužů. Více informací naleznete zde.

Neurologie a dětská neurologie

Neurologie se zabývá diagnózou a léčbou poruch nervové soustavy.

Při neurologickém vyšetření se posuzuje držení těla, chůze a napětí svalů, vyšetření senzitivních a senzorických nervů, reflexy a orientačně i psychika pacienta.

Mezi nejčastější obtíže patří bolesti hlavy, závraťové stavy, epilepsie, cévní onemocnění mozku, Parkinsonova nemoc, neurologické projevy psychosomatických onemocnění, poúrazové i spontánní blokády páteře (bolesti zad).

Specifickým odvětvím je dětská neurologie, která se zabývá opožděním motorického (pohybového) a psychického vývoje dětí od novorozenců až po 18 let, vadám řeči, poruchám spánku, učení a koncentrace, dětem s epilepsií, nespecifickým bolestem hlavy a další.

Oční (dětské)

Oční oddělení se specializuje na léčbu dětských očních vad jako je šilhání (strabismus), tupozrakost (ambylopie) či dioptrických vad u dětí do 10 let.

ORL

ORL (otorhinolaryngologie) neboli ušní – nosní – krční zajišťuje diagnostiku a léčbu chorob uší, nosu a krku. Mezi nejčastější obtíže patří bolesti krku a uší, záněty dutin, laryngitida (zánět hlasivek), špatný sluch (včetně vyšetření sluchu a přidělování sluchadel) a další.

Ortopedie

Ortopedické oddělení se zaměřuje na diagnózu a léčbu pohybového a podpůrného pohybového aparátu včetně protetik (umělých náhrad). Poskytuje péči při degenerativním onemocnění kloubů a páteře, šlach a onemocnění svalů a svalových úponů.

Osteologie

Oddělení osteologie zajišťuje diagnostiku a léčbu kostních nemocí a to především osteoporózy. Na poliklinice Budějovická ve spolupráci s radiologickým oddělením poskytujeme denzitometrické vyšetření (vyšetření hustoty kostí).

Parodontologie

Parodontologie se zabývá péčí o dásně a závěsní zubní aparát. Pro více informací se obraťte na naši specializovanou stomatologickou ambulanci zde.

Pediatrie

Pediatr neboli dětský praktický lékař zajišťuje preventivní a léčebnou péči o děti od narození po 18 let věku. Spolupracuje se všemi lékařskými specializacemi.

Pneumologie

Plicní oddělení (pneumologie) poskytuje preventivní, diagnostickou a léčebnou péči při plicních onemocněních. Součástí plicního oddělení je také spirometrie, která zajišťuje funkční vyšetření plic.

Praktický lékař

Praktický lékař poskytuje prvotní a kompletní lékařskou péči pro pacienty od 18 let věku. Na základě jeho posouzení je pacient dále odesílán k dalším nutným lékařským specializacím.

Psychiatrie

Psychiatrie se specializuje na poruchy a nemoci funkcí mozku, které se projevují ve specifikách chování, myšlení, vnímání a emocích. Zaměřuje se neurózy, psychózy, indikované deprese, schizofrenii, demence, Alzheimerovu nemoc, sexuální dysfunkce, poruchy přijmu potravy, poruchy osobnosti a chování u dětí i dospělých, mentální retardace a jiné.

RDG

RDG neboli radiodiagnostika a zobrazovací metody zajištují široku škálu diagnostických vyšetření za použití těch nejmodernějších zařízení. Mezi tato vyšetření, která kompletně na jednom místě zajišťuje poliklinika Budějovická, patří:

  • RTG – rentgenové snímání kostího aparátu včetně zubního rentgenu a plic
  • MR – magnetická rezonance – snímání měkkých tkání (svalů, vaziva)
  • CT – počítačová tomografie – zobrazení vnitřích orgánů a tkání člověka
  • SONOGRAFIE – ultrazvukové vyšetření
  • DENZITOMETRIE – měření hustoty kostní tkáně
  • SKIASKOPIE – zobrazení vnitřních orgánů v reálném čas  

Stomatologie a stomatochirurgie

Oddělení stomatologie a stomatochirurgie (zubní) poskytuje veškerou péči o zuby a dutinu ústní. Více informací naleznete zde.

Urologie

Urologické oddělení zajišťuje kompletní diagnostickou a léčebnou péči pro pacienty s onemocněním ledvin, močových a pohlavních cest, zajišťuje screening karcinomu prostaty a močové poruchy u mužů, sledování chronických močových zánětů u žen, provádí drobné chirurgické zákroky a další.

BIOCHEMICKÉ VYŠETŘENÍ / Laboratorní vyšetření krve a moči

Vyšetření patří mezi základní laboratorní metody a určitě s ním každý z nás má nejednu zkušenost. Nejde o nic jiného než odběr moči a krve, které v laboratoři podrobujeme různým testům, abychom zjistili, jaká je koncentrace látek v těle. Díky biochemickému vyšetření lze odhalit spoustu informací o fungování metabolismu, orgánů atp.

Klidové EKG

EKG zaznamenává aktivitu srdce. Posuzuje se stabilita rytmu, přítomnost poruch nebo přítomnost nedostatečného prokrvování srdečního svalu za klidových podmínek.

Zátěžové EKG

Zátěžové EKG zaznamenává aktivitu srdce při cvičení se stoupající intenzitou zátěže (na rotopedu nebo běžícím pásu). Pozoruje se případné nedostatečné prokrvení srdečního svalu při zátěži, poruchy rytmu navozené námahou, nepřímo i výkonnost kardiovaskulárního systému.

RTG plic a srdce

Jde o rentgenologické zobrazení hrudníku a orgánů, které se nachází v hrudním koši. V dnešní době je to již běžná vyšetřovací metoda, která nám pomáhá odhalit odchylky od normy nejen u našich důležitých orgánů, jakými jsou srdce a plíce.

Sono břicha / Ultrazvukové vyšetření dutiny břišní

Sono břicha je obyčejné ultrazvukové vyšetření. Pomocí ultrazvuku lze zobrazit ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Získáváme tak informace o jejich tvaru, velikosti a struktuře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector