Spánek s otevřenýma očima – Vše o zdraví

Spánek s otevřenýma očima - Vše o zdraví

Kontaktní čočka pro vaše očka.

26. 2. 2019

Spánek s otevřenýma očima - Vše o zdraví

Jaký má vliv světlo na kvalitu našeho spánku, abychom byli svěží a výkonní přes den?

Dá se říct, že naše oči nikdy nespí, a tak je jasné, že jistý druh odpočinku potřebují. Lidské oko se totiž neustále pohybuje, a to dokonce i při spánku. Hodnotný spánek je přesto pro zdraví oka velmi významný.

Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím a nejlépe je v ložnici vůbec nemít.

Modré světlo, které elektronické přístroje vyzařují, totiž potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který ovlivňuje biorytmy v těle. Před spaním je lepší odložit i mobilní telefon, na večerní svícení jsou vhodnější obyčejné žárovky (teplé světlo) než oblíbené LED osvětlení.

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen u nejmladší generace. Modré světlo, které vyzařuje veškerá elektronika i některé LED žárovky, ale významně ovlivňuje kvalitu spánku.

 „Modré světlo potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a který reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. To oddálí usnutí a snižuje celkovou kvalitu spánku.

Během spánku naše tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, syndrom suchého oka, otoky víček a jiné potíže,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta očních klinik Gemini.

Ložnici je dobré zatemnit. Pokud to z nějakého důvodu není možné, dobře poslouží i spánkové masky. „Světlo v ložnici nepříznivě ovlivňuje průběh spánkových cyklů, přestože oči vlastně nikdy nespí. Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby.

V takzvané NREM fázi spánku vykonávají jen pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí. Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze.

 Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek účinnější a hlubší,“ upozornila Jarmila Šneidrová, lékařka očních klinik Gemini.

Spánek s otevřenýma očima - Vše o zdravíSpánek s otevřenýma očima - Vše o zdravíSpánek s otevřenýma očima - Vše o zdraví

nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Jednou z těchto poruch je spánek s otevřenýma očima. Je to onemocnění velmi nepříjemné a může být i nebezpečné.

Pokud je oko nebo oči ve spánku otevřené nebo nedovřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, dále k možným zánětům, poškození rohovky a následným poruchám vidění.

Příčiny mohou být různé, s návštěvou specializovaného lékaře je ale ve všech případech lepší neotálet.

Příčina spánku s otevřenýma očima může být jak na straně oka, tak na straně víčka a je potřeba tyto aspekty důkladně vyšetřit.V případě oka může jít o vývojovou poruchu, takzvané velké oko nebo oko, které příliš vystupuje z očnice. To se vyskytuje u onemocnění štítné žlázy, u nádorových onemocnění, zánětů nebo například po úraze.V případě víček se často jedná o obrnu lícního nervu nebo o poúrazový či pozánětový stav. Ať tak či tak, je potřeba se tomuto problému věnovat důkladně. Hodnotný spánek je pro zdravý zrak nezbytný, nestačí ale pár minut před spaním – o oči je třeba pečovat během celého dne. Zejména celodenní práce s počítačem je pro lidský zrak velice vysilující. Abychom oči zbytečně neunavovali, je potřeba pracovat a provádět veškeré každodenní činnosti při vhodném a dostatečném osvětlení. Při práci s počítačem je důležité sedět ve správné vzdálenosti od monitoru, jako ideální se uvádí vzdálenost okolo 60 centimetrů. Neměli bychom zapomínat na pravidelné přestávky, kdy očím dovolíme přeostřit na vzdálené předměty a uvolnit tak jejich zaostřování.

Vhodné je podívat se z okna na vzdálenější předměty, projít se po kanceláři, osvěžit si oči zvlhčujícími kapkami nebo si je na chvíli zavřít.

Klidný a ničím nerušený spánek přeje

Mgr. Simona Bramborová DiS.

Všechny foto zdroj: www.coopervision.cz                                                 

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. – oční optik a registrovaný optometrista

Spánek s otevřenýma očima - Vše o zdraví

  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů

A CO JI BAVÍ?!

  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Spí s otevřenýma očima. Je to nebezpečné

Lidské oko se nepřestává pohybovat ani při spánku, dá se říci, že nikdy nespí. Přesto je pro zdravé oči odpočinek a kvalitní spánek velmi důležitý.

Klimbáte u televize? Oči pracují

Oči si rozhodně neodpočinou u dnes obvyklých večerních „odpočinkových“ činností – sledování filmů v televizi či na počítači, hraní her na mobilu a podobně, upozorňují odborníci. Ještě navíc k nim často přikusujeme potraviny nevhodné před spaním:

Modré světlo, které vyzařuje veškerá elektronika i některé LED žárovky, navíc významně ovlivňuje i kvalitu spánku. „Modré světlo potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a který reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. To oddálí usnutí a snižuje celkovou kvalitu spánku,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta očních klinik Gemini.

Opakované vystavování modrému světlu navíc zřejmě může mít souvislost s dlouhodobými problémy zraku, jako je šedý zákal či věkem podmíněná makulární degenerace, problematice se věnujeme i v článku Více než dvě hodiny na mobilu a počítači? Co přesně vám hrozí.

Spánek s otevřenýma očima má různé příčiny

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Potíže mívají různou podobu: nespavost, chrápání, špatné usínání… Někdy jde více méně o jednorázovou záležitost v důsledku únavy, stresu, změny režimu a podobně, ale může se jednat také o dlouhotrvající potíže. Odborníci rozlišují šest nejčastějších poruch spánku.

Jednou z dalších poruch je spánek s otevřenýma očima. Je to onemocnění velmi nepříjemné a může být i nebezpečné. „Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky a následným poruchám vidění,“ popisuje Pavel Stodůlka.

Příčiny mohou být různé, s návštěvou specializovaného lékaře je ale ve všech případech lepší neotálet. „Příčina spánku s otevřenýma očima může být jak na straně oka, tak na straně víčka.

V případě oka může jít o vývojovou poruchu, takzvané velké oko nebo oko, které příliš vystupuje z očnice. To se vyskytuje u onemocnění štítné žlázy, u nádorových onemocnění, zánětů nebo například po úraze.

V případě víček se často jedná o obrnu lícního nervu nebo o poúrazový či pozánětový stav,“ upřesňuje lékař.

Vliv světla na dobrý spánek

Na kvalitu spánku má vliv i světlo v místnosti. Ložnici je dobré zatemnit. Pokud to z nějakého důvodu není možné, dobře poslouží i spánkové masky. „Světlo v ložnici nepříznivě ovlivňuje průběh spánkových cyklů, přestože oči vlastně nikdy nespí.

Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby,“ říká Jarmila Šneidrová, lékařka očních klinik Gemini, a popisuje pohyb očí během spánku: „V takzvané NREM fázi spánku vykonávají jen pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí.

Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze.“ Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek účinnější a hlubší.

Kvalitní spánek je přitom pro zdravý zrak nepostradatelný. „Během spánku naše tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, syndrom suchého oka, otoky víček a jiné potíže,“ shrnuje Pavel Stodůlka.

  • Ložnice by měla být dobře zatemněná.
  • Televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím.
  • Před spaním je lepší odložit i mobilní telefon.
  • Na večerní svícení jsou vhodnější obyčejné žárovky než LED osvětlení.

 Zdroj: TZ Oční klinika Gemini

Diskuze Spaní s otevřenýma očima

Proc mi malej spi z otevernima ocima a co stim mam delat?:?

Velikost písma:

Nedovrene ale ne normalne trosku vic nedovrene

@misa1132 píše:
Nedovrene ale ne normalne trosku vic nedovrene
zkus přetahnout-dovřít

Víčko nedoléhá, protože je oko zvětšené například kvůli
onemocnění štítné žlázy nebo nádoru. Pokud víčko nedoléhá, rohovka
vysychá a snáze ji napadne infekce. Obtíž má lidový název „zaječí
oko“, protože zajíc skutečně spí s pootevřenýma očima.

Zajímavé:  Abstinenční Příznaky Po Pervitinu?

Pokud je mezi víčky jen minimální štěrbina a oko je možné dovřít
úplně, o zdravotní problém se zpravidla nejedná. Znamená to jen, že
během hlubokého spánku klesne napětí svalů, které ovlivňují víčka,
jinak ale je funkce víček v pořádku a rohovka ohrožena není.

Jiná situace nastane, když je oko trvale nedovřené. Pak kvůli
nedostatečnému zvlhčování rohovky slzami může skutečně nastat
poškození rohovky a následná porucha vidění.

Poruchu může způsobit samo oko nebo víčka. Pokud je příčinou samo
oko, pak proto, že je příliš veliké, nebo vystupuje z očnice, takže ho
víčko nedokáže pokrýt.

Veliké oko může signalizovat vývojovou vadu. Oko vystupující z očnice
se objevuje nejčastěji kvůli zmnožení tuku v očnici při jednom typu
onemocnění štítné žlázy.

Určitě ber tento článek s nadsázkou, ale určitě bych to konzultovala
s lékařkou

Brácha tak spával jako mimino a problémy nemá (pominu-li krátkozrakost).
A při jemném pohlazení přes obličej směrem od čela k nosu je zavřel a
spal dál.

@pannda To je pravda
s tím uvolněním svalů, když si toho někdy všimnu, že nemá oči
dovřené, tak spí jak dřevo po nějakém náročném dni…

Ahoj. chtěla bych se zeptat, když vaše mimi spí má také pootevřené
oči? má to přes den nebo v kočárku, v noci je má zavřené úplně. jsou
nám 3 měsíce. dík

Tak ja nevim. Problem vidim v tom, ze to oko vysycha. Nador a jine veci bych
za tim nehledala. Jako mala jsem jezdila na tabor a jedna holcina se mnou
v chatce take takto spala. Ta je ale mela teda hodne otevrene. Nejdriv jsme si
s holkama myslely, ze to na nas „hraje“.

Nehrala Vypadalo to tedy celkem hrozive Pro svuj klid bych se optala dr.

Ja spim taky s nedovrenyma ocima pry je to dost vtipny.. a pritel na me treba
mluvi s tim, ze si mysli, ze jsem vzhuru
No a malej to ma taky konecne vim jak to vypada trochu jak kdyby ho posednul dabel  

Spíte s otevřenýma očima? Pozor na zdraví – Zelený zákal – otestujte své oči!

Většina lidí má během spánku víčka semknutá k sobě. Tak je to správně, oční rohovka potřebuje ochranu, aby nevysychala a neohrožovala ji tak například infekce. Někteří jedinci však ve spánku oči dovřené nemají. Vadí to? Hrozí jim něco? Nebo mohou bez obav dál „spát s otevřenýma očima“?

Nedovírání očních štěrbin ve spánku je porucha vyskytující se po staletí. Lidový název pro ni je „zaječí oko“ a v medicínském žargonu má latinský ekvivalent stejného významu, lagophtalmus. Název je odvozen od připodobnění oku zajíce, který skutečně spí s pootevřenýma očima.

Zavřete oči…

Pokud je mezi víčky jen minimální štěrbina a oko je možné dovřít úplně, o zdravotní problém se zpravidla nejedná.

Znamená to pouze, že během hlubokého spánku dojde k výraznému poklesu tonu svalů obsluhujících víčka, ale jinak je funkce víček v pořádku a k ohrožení rohovky nedochází. Jiná situace ale nastává, pokud je oko trvale nedovřené.

Pak kvůli nedostatečnému zvlhčování rohovky slzami může skutečně dojít k poškození rohovky a následné poruše vidění.

Nemocné oko, nebo víčko?

Proč víčka nedovírají? Porucha může být na straně oka nebo víček. Poruchy oka představují buď příliš veliké oko, nebo oko příliš vystupující z očnice, jež pak víčka nedokážou zcela pokrýt.

Veliké oko může signalizovat vývojovou poruchu, oko vystupující z očnice se objevuje nejčastěji v souvislosti se zmnožením tuku v očnici při Graves-Basedowově chorobě (autoimunitní porucha funkce štítné žlázy).

Vzácněji může „oko vylézající z důlku“ ukazovat na přítomnost nádoru v očnici nebo na úraz či na zánět v oblasti oka a očnice. Poruchy postihující samotná oční víčka se objevují zejména při obrnách lícního nervu (např. tzv. Bellova obrna z chladu) nebo, stejně jako v případě oka, při úrazech a zánětech.

Sami doma příčinu nedovírajících se očních štěrbin ve spánku nezjistíte. Proto pokud máte takový problém nebo znáte-li někoho, kdo spí s otevřenýma očima, zejména pokud tak nespí odjakživa, je na místě vyhledat očního lékaře a zkontrolovat, zda jsou oči a víčka v pořádku.

  • (zak)
  • Zdroj: Kolín a kol.: Oftalmologie praktického lékaře, Karolinum, Praha 1994
  • Klener a kol.: Vnitřní lékařství, Galén, Praha 2003
Líbí se vám článek? Počet hlasů: 0

Může oko vypadnout z důlku? A proč lháři méně mrkají? Přísloví versus realita aneb jak to vidí oční lékaři

FOTO: Pixabay

Sejde z očí, sejde z mysli

Staré pořekadlo odhaluje až s překvapivou přesností to, na co neurovědci teprve postupně přicházejí. Člověk totiž nevidí očima, ale mozkem.

Své o tom vědí například kouzelníci, kteří dokáží odvést pozornost diváků tak, aby před jejich očima mohli dělat věci, které „nevidí“. „Do oka dopadají paprsky viditelného světla, které se již na sítnici zpracovávají a posílají jako informace do mozku.

Zde se ale obrazy nevytvářejí úplně nově, ale jde o neustálou aktualizaci již viděného. Informace jsou totiž filtrovány. O tom mohou vyprávět například hospodyňky. Pokud stále stejné prostředí vídají denně,  mohou předpokládat, že je doma uklizeno.

Případných nedostatků si všimnou, až když na danou věc zaměří pozornost. Jde o tzv. funkční slepotu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jíst očima

Informace, které člověk o světě přijímá, přicházejí skrze smysly. A ze smyslů je v tomto ohledu naprosto prioritní zrak, kterým člověk přijímá až 80 procent všech informací z okolního prostředí.

V přírodě existuje spousta rostlin a živočichů, kteří jsou jedovatí, a mozek stále vyhodnocuje, zda potrava, kterou se člověk chystá pozřít, nepatří do této nebezpečné kategorie.

„O důležitosti barevnosti potravin vědí své i výrobci cukrovinek a jiných laskomin – které jsou zpravidla pestrobarevné, což dětské oko zaujme.

V tomto kontextu je zajímavé, že příroda za výrobci gumových medvídků nezaostává, protože vitamíny, které oči potřebují ke své výživě, jsou obsaženy v zelenině a ovoci výrazných barev, jako jsou žlutá, červená, modrá, černá a samozřejmě zelená,“ uvedla Kateřina Klimešová, lékařka zlínské oční kliniky Gemini.

Oko je ve skutečnosti opravdovým jedlíkem. Významný podíl vitamínů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je totiž určen pouze pro zrakový systém. „Na kvalitu zraku má vliv zdravý životní styl, zejména složení stravy, která by měla být co nejpestřejší, bohatá na vitamíny a minerály.

Pro oči jsou významnými potravinami například vejce, mořské ryby, dále kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka a hlavně olivový olej. V Evropě prozatím nejsou tolik známy prospěšné účinky kurkumy na lidské zdraví.

Je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak má také protinádorový efekt,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

Aby ti nevypadly oči z důlku

U tohoto přísloví použili naši předkové skutečně velké množství fantazie. Oči z důlků vypadnout nemohou. „Oči jsou napevno spojeny s mozkem pomocí zrakového nervu. Tedy kdybychom neměli ‚důlky', vypadáme jako hlemýždi a máme ‚oči na stopkách'.

Kromě toho, aby se oči mohly v důlcích otáčet, jsou spojeny s lebkou vazy a okohybnými svaly. Aby se mohly otáčet hladce, leží ještě v peřince tuku, jímž jsou oční důlky celé vyplněny. Pokud se ale soustředíme na nějakou činnost, pak méně mrkáme a máme oči doširoka otevřené.

Pro pečlivého pozorovatele to potom může vypadat, jako by oči z obličeje vystupovaly,“ popsala Kateřina Klimešová.

Řekneme si to z očí do očí

Je vědecky potvrzeno, že pokud lidé nemluví pravdu, mají problém udržet oční kontakt. „Zkušenější lháři však umějí pohled do očí opětovat.

Zjistilo se ale, že takoví lidé mrkají mnohem méně než v přirozené situaci, patrně kvůli soustředění, aby nebyli svou chybou odhaleni při lži. Poté, co dokončí nepravdivou výpověď, mrkají zase naopak mnohem víc.

I v takovém případě je však potřeba umět rozlišovat, protože je řada nemocí, které způsobují sníženou frekvenci mrkání například u onemocnění štítné žlázy,“ řekl Pavel Stodůlka.

Oko do duše okno

Nejen přímý, laskavý pohled, ale i jiné emoce mají souvislost s očima. „Dokonce jde o hmatatelný projev emocí – oči umějí ukázat okolí, že člověk je smutný nebo velmi veselý. Zvířata určitě mohou být smutná i veselá, ale jen lidé umějí tyto emoce doprovázet pláčem. Jsme jediní tvorové na zemi, kteří umí plakat dojetím, radostí i ze smutku, “ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Zajímavé:  Tlak V Očiach Priznaky?

Spát na jedno oko

Lidské oko se nepřestává pohybovat ani během spánku. Odpočinek ale potřebuje. „Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby.

V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické rychlé pohyby očí. Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze.

Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ doporučil Pavel Stodůlka.

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Jednou z nich je spánek s otevřenýma očima – nepříjemné a nebezpečné onemocnění. „Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněna a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé. S návštěvou očního lékaře je ale ve všech případech lepší neotálet.

Příčina spánku s otevřenýma očima může být jak na straně oka, tak na straně víčka. V případě oka může jít o vývojovou poruchu, takzvané velké oko nebo oko, které příliš vystupuje z očnice. To se vyskytuje u onemocnění štítné žlázy, u nádorových onemocnění, zánětů nebo například po úraze.

V případě víček se často jedná o obrnu lícního nervu nebo o poúrazový či pozánětový stav,“ popsal Pavel Stodůlka.

Autor: Redakce

Hodnocení: (5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE

Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Hana Práglová 15.8.2021 22:47

Hezký a zajímavý příspěvek. Děkuji
Milane taky jsem z Ostravska. Vlastně z Karvinska. Hospodu Na Terase si dovedu představit. Je fajn, že existují super vzpomínky…

Všechno, co jsi chtěla vědět o spánku, ale ještě to nevíš

A že těch otázek je. Jaké jsou fáze spánku, jak dlouho je nejlepší spát, jak to, že při spánku sníme nebo zda si dávat odpoledního šlofíčka, nebo ne. A samozřejmě další a další. Tak do nich!

Je možné usnout s otevřenýma očima?

Není možné usnout s očima otevřenýma tak, jak je máme otevřené běžně přes den. Je ale nemálo lidí, kteří spí s očima nedovřenýma. Nedovírání očních štěrbin se mezi lidmi vžilo také pod názvem „zaječí oko“.

Pokud můžeš normálně oko zavřít, jen se stává, že se ti během spánku natolik uvolní svaly, že oko není dovřené, nic se neděje. Pokud to ale nejde, nastává problém.

Rohovka je pak nedostatečně zvlhčená, ostatně právě kvůli ochraně rohovky a pro zabránění jejímu osychání máme oči při spánku standardně zavřené.

Při dlouhodobě otevřených očích během spánku tak může docházet k poškození rohovky a později dokonce i k poruše vidění.

Proč se používá spojení „spát jako dudek“?

Když někdo opravdu tvrdě spí a dalo by se vedle něj klidně pracovat na cirkulárce, říkáme o něm, že spí jako dudek. Víš ale, proč ho přirovnáváme právě k tomuto zvířeti? Rozhodně to není proto, že by dudkové nějak extra hluboce spali. Je to trochu nestandardní záležitost…

Spát jako dudek postupem času pozbylo pravého významu…

Dříve se věřilo, že mláďata dudka spí v hnízdě hodně znečištěném vlastními exkrementy.

Vzhledem k tomu, že lidská nemluvňata dobře spí tehdy, když mají v plence ono velké překvapení, viděli tu naši předci jistou podobnost. Proto se začalo o tvrdě spícím člověku říkat, že spí jako dudek.

Až později se přišlo na to, že dudkové vlastně nespí v takto zaneřáděných hnízdech, ale to už bylo pozdě.

Proč tak snadno usínáme u televize?

No, to je otázka. Možná je tou nejjednodušší odpovědí to, že máme čas a možnost zapnout si televizi až večer, kdy jsme unavení po celém dni, takže si uděláme pohodlí a za chvíli o sobě nevíme.

Může jít ale o mluvené slovo jako takové, někteří lidé si extra pouštějí k usnutí filmy či seriály, aniž by měli chuť na ně koukat. Slyší z nich pak třeba prvních pět vět, ale usínalo se jim mnohem lépe, než kdyby usínali v naprostém tichu.

Někdo to tak má pro změnu s hudbou.

Jenže ouha, spaní u zapnuté televize (případně monitoru počítače) vůbec není zdravé a podle odborníků má podíl třeba na vzniku či prohloubení deprese. Přirozené je spát v naprosté tmě, jakmile pak vychází slunce a do obličeje se nám dostane víc světla, tělo ví, že má zabránit dalšímu spouštění melatoninu, který způsobuje ospalost.

Náš tip: Možná je řešením vzít si notebook, poslouchat ho, ale zároveň přiklopit víko tak, aby nic nesvítilo.

Proč usínáme za volantem?

Řídíš často a třeba i ráda? Nedivíme se, až na to, že čas od času zanadáváš na někoho, kdo jede jako ***, je to vesměs uklidňující aktivita. Často se stává, že se nám chce při řízení spát, mnohdy k tomu dochází při monotónní jízdě po dálnici nebo při dlouhé jízdě, během níž nás nemůže nikdo vystřídat.

Řízení je náročná činnost. Za tmy ještě víc než obvykle.

Jakkoli je řízení uklidňující, je taky hodně náročné na pozornost. Musíš sledovat vlastní auto, cestu i všechno, co se děje kolem tebe, abys na všechno včas a adekvátně zareagovala. K nejčastějším příčinám únavy za volantem je vydýchaný vzduch v autě, tma, monotónní jízda, teplo a nedostatek tekutin.

Když musíš někam dojet a padne na tebe únava, je lepší zastavit a na dvacet minut zavřít oči. Mozek se tak osvěží a potom to půjde lépe.

Taky si nemysli, že usnout za volantem znamená jenom zavřít oči a regulérně spát, byť krátce. Už samotné zpomalení myšlení a reakcí je nebezpečné.

Stává se, že si po chvíli uvědomíš, že se vlastně vůbec nesoustředíš, nebo cítíš, jak se ti uvolňují svaly jako při usínání.

A jak neusnout za volantem? Vpusť do auta čerstvý vzduch, vezmi si žvýkačku, zpívej si. Připrav si na cestu kafe, to přijde vhod, ale vezmi si vodu, abys nebyla dehydratovaná. A hlavně se nepřemáhej. Je lepší být v šest doma než o půl šesté v márnici.

Dá se usnout při světle a při hluku?

No jejej, spousta dětí usíná při světle, protože se bojí tmy, takže rodiče zhasnou až tehdy, když jsou si jistí, že dítko spí. Pro většinu z nás je samozřejmě pohodlnější zhasnout, už výš stojí, že naprostá tma je člověku příjemná a je pro něj v čase spánku přirozená. Jenže ruku na srdce – nikdy se ti nestalo, že bys usnula, aniž bys stihla zhasnout?

S hlukem je to už trochu horší. Mozek totiž potřebuje co nejméně podnětů, aby se mu skutečně podařilo přivodit spánek. Hluk z televize, pokud není příliš velký, nečiní mozku obvykle problém, ale větší hluky mohou spánku bránit. Kolikrát už jsi slyšela někoho vyprávět, že se nevyspal, protože jeho soused pořádal divokou party?

Jaká je ideální délka spánku?

Podle vědců je naprosto ideální spát 7-8 hodin denně. Na druhou stranu je ale potřeba spánku silně individuální. Zatímco někomu stačí právě třeba oněch 7 hodin, jiný potřebuje k fungování mnohem víc. Proto je nejlepší „vychytat“, co dělá z dlouhodobého hlediska dobře zrovna tobě, aby ses cítila perfektně a byla odpočinutá.

Délka spánku je individuální. Dospělý by měl ale spát asi 7-8 hodin.

Co je to inverzní spánek?

Inverzní spánek neboli spánková inverze je „přehození rytmu“. Znamená to spánek ve dne a bdění v noci. Tahle porucha spánku často doprovází potíže s krevním oběhem nebo nervové choroby.

Často také dochází k syndromu zpožděné spánkové fáze, což znamená, že člověk není schopen usnout v běžný čas, například do půlnoci, ale třeba až ve tři hodiny ráno.

Ráno v běžný čas zase není schopen vstát a fungovat.

Jak to, že se nám zdají sny?

Ke spánku patří sny. Někomu se zdají snad každou noc, jiný se se sny potká jen málokdy, respektive si na ně nevzpomíná. Ať tak, či onak, ke snění dochází vždy stejným způsobem a každému člověku se zdá kolem 10 snů za noc. A existuje hned několik teorií, kterými vědci vysvětlují, proč sníme:

  • Sny kompenzují naše neúspěchy. Člověk, který nemá moc štěstí v životě, prý často mívá neskutečně úžasné sny. Mozek si žádá kompenzaci, aby se z neúspěchů člověk nezhroutil. Na druhou stranu si úspěšní lidé často zažívají sny o vlastním pochybení, čímž mozek kompenzuje možné pocity nepřemožitelnosti a moci.
  • Sny organizují vzpomínky. Pokud se ti zdá o něčem, co jsi prožila nebo třeba jen nezúčastněně viděla před několika dny, je to známkou upevňování vzpomínek.
  • Sny řeší naše problémy. Mozek podle vědců i během spánku hledá řešení problémů, které aktuálně máme. I proto se říká, že je „ráno moudřejší večera“.
  • Sny plní naše přání. Ve snech mnohdy prožíváme to, co bychom zažít chtěli. Ať už jde o pracovní úspěch nebo lásku, sny odkrývají to, co chceme, ale nemáme to.
Zajímavé:  Revmatismus A Jeho Příznaky?

Sny: na co se v souvislosti s nimi nejčastěji ptáme

Jak se nazývají jednotlivé fáze spánku?

Spánek má několik fází: REM – paradoxní spánek, dále pak NREM – lehký spánek a hluboký spánek.

Během fáze REM (rapid eye movement = rychlý pohyb očí) se upevňuje paměť a dochází ke snění.

Během NREM fáze (non-rapid eye movement) se dělí na několik dalších typů podle toho, zda v nich dochází ke svalovým záškubům a lehkým halucinacím, ke kýžené ztrátě vědomí či koneckonců k hlubokému spánku.

Odpolední spánek ano, nebo ne?

Na tohle asi neexistuje jednoznačná odpověď. Zatímco někomu 20 minut spánku během odpoledne pomůže dočerpat energii a potom je tento člověk opět výkonný, vědci tenhle odpočinek doporučují. Někteří lidé jsou ale po tomto odpoledním spánku naprosto nepoužitelní, takže ho raději nepraktikují. Záleží na tom, co každému vyhovuje.

Odpolední „dvacetiminutovka“ někomu pomáhá, jiní už by po ní nebyli schopni ničeho.

Spánek a stres

Zvláštní je vztah spánku a stresu. Zatímco někomu se úspěšně daří stres zaspat, jiný ani oka nezamhouří, případně zamhouří, ale ne na dlouho a spánek pak není nikterak kvalitní a posilující. V případě, že spánek dělá starosti, když jsi z něčeho ve stresu, sáhni třeba po třezalkovém nebo meduňkovém čaji.

Liší se nějak spánek podle věku?

No, bohužel ano. Zatímco děti často spí dobře, senioři pozdě usínají a brzy se budí. Jestli se tedy „těšíš“, že si časem víc pospíš, protože nebudeš muset vstávat do práce, tak se moc netěš. Jen se podívej, v kolik hodin už se svítí u tvé staré sousedky. Ta by tě mohla budit a ještě by ti stihla udělat snídani, než se vykopeš z postele a něco na sebe hodíš.

Novorozenci spí 14-17 hodin denně, kojenci a batolata 11-15 hodin, předškoláci 10-13 hodin, teenageři 8-10 hodin, dospělí 7-9 hodin, senioři 7-8 hodin, ale často se stává, že vydrží spát jen 5-6 hodin.

Jaké existují poruchy spánku?

Výjimkou mezi lidmi nejsou ani poruchy spánku. Patří sem insomnie (nespavost), hypersomnie (nadměrná spavost), narkolepsie (náhlé usínání během činnosti), parasomnie (člověk vykonává činnost během spánku), náměsíčnost (často stěhování nábytku).

Trápí tě nespavost? Víme, jak s ní zatočit!

Jak je nejlepší spát? Na boku, na břiše nebo na zádech?

Poloha při spánku je pochopitelně otázkou pohodlí, ale zatímco některé polohy nijak nevadí, jiné odborníci nedoporučují – například spaní na břiše vyžaduje otočenou krční páteř po dlouhou dobu, což má negativní dopad na její kondici. Pokud spíš často na břiše, měla bys mít jen nízký polštář, ideálně bys neměla mít žádný. Další celkem nevhodná poloha připomíná klubíčko – páteř je při téhle poloze ohnutá a to na ni má dlouhodobě negativní vliv.

Bolí tě ráno za krkem? Na vině může být poloha při spánku.

Nejvhodnější je pro tvoje záda a krk spaní právě na zádech, to ale málokdo vydrží. Druhou nejlepší možností je spaní na boku, ale nesmíš u toho být skrčená.

Proč spí koně ve stoje?

Koně spí krátce, ale několikrát denně. Jen několik minut denně skutečně spí vleže, jinak stráví spoustu času dřímáním vestoje. Dokážou to díky tzv. statickému aparátu, díky němuž se „uzamknou“ klouby, takže nepovolí a koně nespadnou, aniž když povolí svaly.

Jak spát podle rad Feng-Shui?

Staré čínské učení moudře radí, jak v místnostech rozestavět nábytek, aby mohla volně proudit energie, nehromadily se negativní energie a v bytě bylo dobře. Samozřejmě neopomíná ložnici a zmiňuje hned několik pravidel:

  • Ložnice by měla být čistá a vzdušná, neměla by sloužit jako odkladiště nepotřebných věcí.
  • Barvy by měly být světlé, ideálně na škále od bílé přes béžovou po světle hnědou.
  • Postel postav hlavou ke zdi, ale ne přímo proti dveřím.
  • Nad postelí by neměl viset nic těžkého. Můžeš zvolit obraz, který navozuje pozitivní emoce.
  • Pod postelí bys neměla mít úložný prostor a v něm všechno, co používáš jednou za rok. Jenže ono to moc nejde…
  • Ostré rohy ostatního nábytku by neměly mířit na postel.

Už víš o spánku všechno, co jsi vědět chtěla?

Spaní s otevřenýma očima

Spaní s otevřenýma očima je víc než jen metafora pro vyjádření všímavosti a pozornosti. Někteří lidé opravdu spí s otevřenýma očima – což může poškodit jejich oči a zrak.

Neschopnost dovřít oční víčka se nazývá lagoftalmus. Pokud k tomuto jevu dochází pouze ve spánku, říká se tomu noční lagoftalmus. Tento stav však neznamená, že oči jsou úplně otevřené.

Ve většině případů se k sobě oční víčka hodně přiblíží, ale nedovřou se úplně. Už i malá štěrbina mezi víčky může pak způsobit, že se oči přes noc vysuší.

Postupem času se pak suchost očí může stát chronickou a nepříjemnou záležitostí, která zvyšuje riziko keratopatie, poškrábání oka, abraze nebo vředu rohovky.

Když člověk usne, oční víčka se mu přirozeně úplně zavřou, když se uvolní obličejové svaly. K tomu, že lidé spí s otevřenýma očima, dochází, když:

  • se narodí s očními víčky, která se úplně nedovírají
  • dojde k poškození očních víček v důsledku infekce, zánětu nebo zranění
  • došlo k paralýze některých obličejových nervů v souvislosti s Bellovou parézou, mrtvicí, nádorem nebo jiným onemocněním
  • Graves-Basedowova nemoc nebo jiná choroba způsobí vypoulení očí
  • blefaroplastika nebo jiná operace ovlivní, jak se oční víčka pohybují

Noční lagoftalmus obvykle nezabraňuje usnutí. Spaní s otevřenýma očima by nemělo mít vliv ani na kvalitu spánku. Avšak suchost a podráždění očí by mohly spánek rušit. A tento pocit nepohodlí může pak přetrvávat, i když je člověk už vzhůru.

O tom, že spíte s otevřenýma očima, ani nemusíte vědět. Nápomocný by mohl být partner, někdo blízký nebo kamarád(ka), kteří by se na Vás podívali nebo Vás vyfotili během spánku. Zkontrolovat, zda se Vám oční víčka úplně dovírají, může také oční lékař během prohlídky.

Symptomy spaní s otevřenýma očima

Pokud se Vám v noci nedovírají oční víčka, můžete pociťovat některé z následujících symptomů:

  • suchost očí
  • pocit, že máte něco v oku (pocit cizího tělesa v oku)
  • zarudlé oči
  • rozmazané vidění (zvláště po probuzení)
  • citlivost na světlo
  • špatný spánek

Léčebné postupy při spaní s otevřenýma očima

Pokud se domníváte, že spíte s otevřenýma očima, měli byste navštívit očního lékaře, aby zjistil příčinu tohoto problému. Pro mnohé z příčin a symptomů nočního lagoftalmu existuje dostupná léčba. Může zahrnovat:

  • lepení očních víček k sobě zdravotně nezávadnou lepící páskou

            – oční lékař Vám doporučí nejlepší způsob, jak to dělat

  • používání zvlhčujících očních kapek nebo mastí na noc, ať už s nebo bez lepení očních víček k sobě
    • léčba vyvolávající příčiny, kvůli které není možní zcela zavřít oční víčka
    • operativní zákrok, který změní pohybování očních víček
    • operativní zákrok, který zatíží oční víčka, aby se lépe zavírala

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector