Srdeční arytmie – Vše o zdraví

Úvod » Informace o zdraví » Odborné články » Stále platné odborné články a informace – Edukace zákazníků » Oslavte světový den srdce

Srdeční arytmie - Vše o zdraví

Srdce je životně důležitý orgán, který pumpuje krev po našem celém těle. Stejně jako každá významnost si i tento sval zaslouží slavit svůj den. A proto byl v roce 2000 poprvé vyhlášen Světový den srdce, který připadá na 29. září a slaví se ve více než 100 zemích.

datum : 06.09.2015 autor : http://www.world-heart-federation.org

Cílem této kampaně je propagovat zdravý životní styl, jako je například zdravá strava nebo přiměřená fyzická aktivita, a tím chránit své srdce před kardiovaskulárními (srdečně-cévními) chorobami, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě.

Mezi nejčastější kardiovaskulární choroby patří infarkt myokardu, který bývá způsoben ukládáním cholesterolu do stěny tepny a následným vytvořením krevní sraženiny (tromby), jež přeruší zásobování srdce krví.

Vedle infarktu je druhou nejčastější srdečně-cévní chorobou mozková mrtvice, která vzniká stejně jako infarkt na základě trombózy a zapříčiňuje tak poruchu prokrvení určité části mozku. Další příčinou mozkové mrtvice je prasknutí cévy způsobené vysokým krevním tlakem.

Zvýšené riziko výskytu mozkových příhod a srdečního selhání se vyskytuje u lidí s fibrilací síní. Jedná se o jeden z druhů srdeční arytmie, tedy ztráta schopnosti pravidelně čerpat krev do našeho těla.

Vysoký krevní tlak a různé srdeční arytmie se v dnešní době řadí mezi civilizační choroby, neboť jsou z části zapříčiněny špatným životním stylem a nezdravými návyky. Riziko výskytu těchto onemocnění stoupá s rostoucím věkem, proto je důležitá prevence.

Jeho výskyt stoupá úměrně s věkem populace. Řadí se mezi civilizační choroby, protože o jeho vznik se zasazuje i špatný životní styl a nezdravé návyky. Zde je několik tipů, jak předcházet vysokému krevnímu tlaku a chránit tak své zdraví: Buďte fyzicky aktivní minimálně 30–60 minut denně (mírná fyzická aktivita znamená, že se lehce zapotíte a zadýcháte).

Jezte zdravě! Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny a ořechy Nepřisolujte jídlo! Omezte konzumaci jídla připraveného z polotovarů, omezte konzumaci jídel z restaurací a fast-foodů. Tato jídla obvykle obsahují velké množství soli a tuku. Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout.

Váš BMI (body mass index, BMI = hmotnost v kg/výška v m² by se měl pohybovat mezi 20 a 25.) Snažte se omezit vliv stresu, který na vás působí (pomáhá pravidelný pohyb, jóga, meditace, čas strávený s vaší rodinou a přáteli). Mluvte o svých problémech! Omezte příjem alkoholu (u muže 1 pivo denně, u ženy malé pivo denně). Nekuřte a vyhýbejte se místům, kde kouří ostatní.

Pokud už je na prevenci pozdě, vysoký krevní tlak i fibrilaci síní vám pomůže odhalit domácí měření krevního tlaku, které je prevencí závažných onemocnění kardiovaskulárního systému. Spolehlivými a přesnými přístroji na měření krevního tlaku jsou tlakoměry Omron.

Tonometr OMRON M6Comfort s unikátní Intelli manžetou snímá tlak po celém obvodu paže a měření je mnohem jednodušší a přesnější, jelikož je nemožné manžetu špatně umístit. Přístroj umí zároveň vyhodnotit i hypertenzi (vysoký krevní tlak) a arytmii (nepravidelnost srdečního tepu).

Studie s použitím EKG ukázaly, že indikace nepravidelného srdečního rytmu u tonometrů OMRON odhalí fibrilaci síní s více než 90% přesností. Klinicky ověřené tlakoměry Omron s jedinečným patentovaným systémem Intellisense pro optimální nafouknutí manžety hledejte v lékárnách a zdravotnických potřebách.

Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte. Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL. Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.

Tlak měřte vždy na stejné paži. Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst.

Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce. Měřte si krevní tlak opakovaně -alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky.

Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.

Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

Více informací naleznete na stránkách www.krevnitlak.cz

autor: http://www.world-heart-federation.org

« Zpět

Arytmie – druhy, příznaky a léčba

Arytmie patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Jedná se o souborné označení poruch srdečního rytmu, zejm. frekvence, šíření vzruchu v srdci či jejich kombinace.

Často jde o nezávažné arytmie, které lze zachytit pouze dlouhodobým monitoringem elektrokardiogramu. Ovšem u osob s postižením srdce mohou být některé arytmie životu nebezpečné.

O jejich vzniku, dělení, projevech i léčbě se dočtete v článku.

Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.

„Arytmie vznikají důsledkem odlišného vytváření či vedení elektrických vzruchů v srdci. Existuje velké množství poruch srdečního rytmu, a to jak v plusových hodnotách (zrychlený rytmus), tak v těch mínusových (zpomalený rytmus, případně delší výpadky v srdeční činnosti). Ty pak mohou působit různorodé obtíže,“ popisuje MUDr. Pavel Poláček, kardiolog z Canadian Medical.

U jinak zdravých jedinců takové arytmie zpravidla neznamenají bezprostřední ohrožení života, ale pro osoby s postižením srdce (např. po infarktu myokardu) mohou mít některé druhy arytmií fatální následky.

Druhy arytmie srdce

Za normálních okolností se srdce stahuje cca 60 až 100× za minutu. I běžně však srdce pracuje pomaleji (např. během spánku) a někdy zase rychleji (např. při fyzické námaze). Při arytmiích tedy může být srdeční rytmus abnormálně pomalý (bradyarytmie), nebo naopak rychlý (tachyarytmie).

Arytmie lze klasifikovat na základě několika hledisek:

  • Dle patogenetických mechanismů vedoucích k jednotlivým arytmiím rozlišujeme poruchy tvorby vzruchu, poruchy vedení vzruchu a kombinované poruchy.
  • Podle lokace vzniku rozlišujeme arytmie sinusové, supraventrikulární a komorové.
  • Podle srdeční frekvence, kterou arytmie způsobují, rozlišujeme bradykardie (bradyarytmie čili zpomalený rytmus) a tachykardie (tachyarytmie čili zrychlený rytmus).
  • Z hlediska klinické závažnosti arytmií rozlišujeme arytmie benigní a maligní.

Příčiny srdeční arytmie

Nejčastější příčinou bývá ICHS (ischemie, hypoxie, acidóza, reperfuzní poškození). Dále to mohou být:

  • arteriální hypertenze,
  • různé iontové poruchy,
  • poruchy acidobazické rovnováhy,
  • dilatace nebo hypertrofie srdce,
  • zánět myokardu (myokarditida),
  • vrozené a získané srdeční vady,
  • narušení rovnováhy vegetativního nervového systému (stres, úzkost, šok),
  • arytmogenní látky (drogy, kofein, adrenalin, alkohol, digoxin, diuretika, antiarytmika),

Příznaky arytmie

Bradyarytmie

Příznaky pomalého srdečního rytmu se mohou lišit dle druhu poruchy a rychlosti jejího vzniku. Pokud je porušena normální tvorba elektrických vzruchů v sinusovém uzlu (malý okrsek elektricky aktivní tkáně umístněný v pravé síni, jeho úkolem je vytvářet elektrické vzruchy), pracuje srdce pomalu a neumí svou činnost při zátěži zrychlit. Nemocný pak může mít tyto potíže:

  • závratě a točení hlavy,
  • zvýšené zadýchávání a únavnost,
  • krátkodobá ztráta vědomí (při velmi pomalé srdeční akci či delších výpadech v tvorbě el. vzruchů).

Náhlá porucha vedení elektrických vzruchů ze síní na komory se obvykle projeví krátkodobou ztrátou vědomí. Při postupném vzniku poruchy mohou být příznaky podobné jako u poruchy tvorby elektrických vzruchů v sinusovém uzlu (motání hlavy, únavnost…).

  • Ale – u podobných příznaků mohou být na vině mnohá další onemocnění jako epilepsie či mozkové příhody, proto je vždy nutné odborné lékařské posouzení.
  • Zdroj: Jesse Orrico, Unsplash

Tachyarytmie

Nejčastějším příznakem tachyarytmií jsou palpitace, což je pocit rychlého, až usilovného bušení srdce, přičemž u spousty případů jde jen o jakési srdeční klopýtnutí.

Podkladem těchto poruch rytmu jsou tzv. extrasystoly, tzn. předčasné stahy z míst abnormální tvorby vzruchu v síních či komorách.

Extrasystoly se mohou opakovat rychle za sebou, kdy jsou pociťovány jako nepravidelné pomalejší bušení srdce.

Dále je častá tzv. fibrilace síní, kdy dojde ke vzniku elektrických vzruchů na řadě míst v srdečních síních (mimo sinusový uzel). Taková arytmie je pociťována jako nepravidelné bušení srdce, někdy provázené i zvýšenou únavností nebo dušností.

V dalších případech se arytmie projevuje záchvaty pravidelného bušení srdce. Ty mají obvykle náhlý začátek i konec a jsou pociťovány jako rychlé tepání srdce.

Často jsou provázeny pocitem tísně, zkráceného dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí. U nemocných s postižením koronárních tepen může dojít při záchvatu arytmie také k bolesti na hrudi (angina pectoris).

Zajímavé:  Coca Cola Zero Zdraví?

Mizivá část nemocných trpí setrvalými arytmiemi, které jsou přítomny prakticky neustále.

Příznaky tachyarytmií tedy mohou zahrnovat:

  • bušení srdce,
  • pocit dušnosti či kratšího dechu,
  • pocit tlaku na hrudi,
  • pocit pálivé bolesti na hrudi (angina pectoris),
  • pocit točení hlavy, až závratě,
  • krátkodobé ztráty vědomí.

Ovšem pozor, neexistuje přímý vztah mezi závažností arytmie a jejím vnímáním. Takže např. bezvýznamnou poruchu rytmu může jedinec vnímat velmi negativně a může mu značně komplikovat život. Naopak mnohem závažnější arytmie nemusí být vnímány skoro vůbec.

Existuje také tzv. respirační arytmie, což je odchylka od normálního srdečního rytmu, při níž dochází k pravidelným cyklickým změnám srdeční frekvence v závislosti na dýchání. Respirační sinusová arytmie se často objevuje u mladých lidí v klidu (arytmie v klidu), případně u osob vegetativně labilních (např. neurotici).

Zdroj: Anna Kolosyuk, Unsplash

Arytmie u dětí

Nejčastější arytmií u dětí je supraventrikulární tachykardie (viz výše). Ta se obvykle vyskytuje ve formě krátkých a klinicky dobře tolerovaných záchvatů, ale při delším trvání v řádu desítek minut až hodin může vést k oběhovým problémům.

Léčba arytmie

Léčba se odvíjí podle druhu arytmie, naléhavosti příznaků, případného postižení srdečního svalu a přítomnosti dalších onemocnění.

Léčba bradyarytmie

Pro farmakologickou léčbu bradyarytmií máme k dispozici jenom málo medikamentů, které jsou navíc vyhrazeny k použití při léčbě v nemocnici. Pokud bradyarytmie působí pacientovi výrazné potíže, nezbývá než přistoupit ke kardiostimulaci.

Při elektrické kardiostimulaci je srdeční rytmus řízen kardiostimulátorem. Může být pouze dočasná pro terapii akutně vzniklé arytmie – tehdy je kardiostimulátor mimo tělo pacienta.

U trvalé kardiostimulace je stimulátor implantován přímo do těla pacienta (pod kůži v oblasti pod klíční kostí).

Léčba tachyaritmie

U tachyarytmií se podávají léky ze skupiny antiarytmik, přičemž výběr konkrétního léku závisí na druhu arytmie. Zejména při fibrilaci síní často přistupujeme k elektrické kardioverzi, která spočívá v ukončení („resetování“) arytmie aplikací elektrického výboje do oblasti hrudníku. Výkon se provádí v krátké celkové anestézii

Při život ohrožujících arytmiích je léčbou volby implantace kardioverteru-defibrilátoru, přístroje velmi podobného kardiostimulátoru, který snímá srdeční aktivitu. Pokud nastane život ohrožující tachyarytmie, změní elektrickým výbojem srdeční rytmus směrem k normě. Pacient to obvykle pocítí jako silné škubnutí v hrudníku.

Eliminace patologických zdrojů

Často využívanou metodou je eliminace patologických zdrojů arytmie v srdci. Tato metoda je však vhodná pouze pro některé druhy arytmií. Při operačním zákroku zvaném chirurgická ablace srdeční arytmie je odstraněno patologické ložisko (např. kryogenní cestou – zmrazením).

Při katetrizačním výkonu, tj. tzv. katetrizační ablaci, je patologické ložisko zlikvidováno radiofrekvenčních energií aplikovanou ze špičky katétru, jejíž působení na tkáň vede k tepelnému poškození patologické tkáně. U jedné z nejčastějších arytmií, fibrilace síní, je katetrizační ablace v dnešní době prakticky metodou první volby.

  1. Zdroj: Bigstock
  2. Souhrnně jsou tedy možnosti preventivní léčby arytmií tyto:
  • kardiostimulátor,
  • léky na srdeční arytmii (antiarytmika),
  • katetrizační ablace,
  • chirurgická ablace,
  • kardioverter-defibrilátor.

Co pomáhá na srdeční arytmii

Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např.

stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp. Eliminací takových podnětů lze zmírnit intenzitu nebo snížit výskyt arytmií, případně jejich vnímání.

Vzniku většiny druhů arytmií ale nelze předcházet jinak než aplikací některé z výše uvedených léčebných metod.

Komplikace srdeční arytmie

U srdečního selhávání a jiných onemocnění kardiovaskulárního systému srdeční arytmie značně zhoršují prognózu základního onemocnění a zvyšují riziko úmrtí pacienta.

U většiny arytmií s původem v srdečních síních také vznikají krevní sraženiny (tromby) na stěnách síní, které se mohou uvolnit a vycestovat do oběhu, bohužel nejčastěji do mozku s následnou cévní mozkovou příhodou (CMP).

Jak postupovat při srdeční arytmii

Základem je na jedné straně nepanikařit, na straně druhé neváhat s vyhledáním lékařské pomoci, což v krajním případě může znamenat i aktivaci záchranné služby.

Hrozí-li ztráta vědomí, je nutné přejít do polohy vleže nebo alespoň vsedě. Dále je vhodné nahmatat puls a zjistit jeho (ne)pravidelnost a rychlost.

Při výskytu příznaků arytmie vždy doporučujeme poradu s lékařem, který posoudí, zda jsou nezbytná další vyšetření a případná léčba. 

Můžete se také obrátit na odborníky ze sítě EUC:

Kardiologové EUC

Fibrilace síní. Nemoc, která snižuje kvalitu života a může postihnout kohokoliv

„Moje problémy začaly ve chvíli, když přišla menopauza. S manželem jsme byli celý život docela aktivní a společně jsme jezdili často na kole.

Jednou za čas jsem při jízdě měla pocit, že mi rychle buší srdce, ale jak rychle to začalo, tak rychle to skončilo. Přičítala jsem to tomu, že stárnu, a tak se rychleji unavím.

Postupně se to ale stupňovalo a přicházelo to čím dál častěji a už to ani nebylo při jízdě na kole, ale když jsem například stála v obchodě u pokladny,“ vypráví Markéta. 

Přečíst článek ›

„Svěřila jsem se s tím manželovi, který mě donutil, abych si s tím radši někam zašla, protože moje maminka měla taky nějaké zdravotní potíže. Poslechla jsem ho a v roce 2010 mi byla na EKG diagnostikována fibrilace síní, jedna ze srdečních arytmií.

Našla jsem si tedy svého kardiologa, který mi provedl i zátěžový test, a ještě ambulantní monitorování EKG, kdy jsem u sebe musela asi týden nosit monitor EKG. Poté mi předepsal lék Amiodaron, který mi poměrně pomáhal. Podle lékaře může potlačit arytmii až v 70-80 procent případů.

Přesto mi asi desetkrát musela být arytmie přerušena kardioverzí, protože nepřestala sama od sebe,“ pokračuje Markéta. 

Katetrizační ablace

* Fibrilace síní se až ve 20 % případů může vyskytnout i u úplně zdravých jedinců. * V Česku nemocí trpí až 300 tisíc pacientů.

*V Evropě postihuje asi 11 milionů lidí.

„Jelikož mi opakované fibrilace síní začaly výrazným způsobem omezovat běžný život včetně toho pracovního, začali jsme s lékařem mluvit o jiných metodách léčby. Navrhl, že by pro tu chvíli byla nejlepší tzv.

katetrizační ablace. Při této metodě se zavedou do srdce vpichem do cév v třísle a na krku ohebné nástroje, kterým se říká katetry, které pomohou zničit arytmii.

V říjnu 2017 jsem tedy absolvovala úspěšnou ablaci přes třísla,“ vzpomíná Markéta. 

 „Teď je rok 2019, jsem bez léků a bez arytmie, tedy fibrilace. Samozřejmě stále musím chodit na pravidelné kontroly na kardiologii, ale obtíže, které jsem měla dřív, už vůbec neznám. Můžu chodit plavat i jezdit na kole, stejně jako když jsem byla mladší,“ uzavírá Markéta. 

Přečíst článek ›

Názor lékaře prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc. (přednosta Kliniky kardiologie IKEM)Podobně jako u všech arytmií je hlavním diagnostickým prostředkem záznam EKG. Zkušený lékař může poznat arytmii podle pohmatu pulzu a měření krevního tlaku, ale EKG je hlavním vyšetřením, které dovolí stanovit diagnózu. U nemocných se záchvatovitou formou arytmie používáme různé formy tzv.

ambulantního monitorování EKG. Pacient přitom nosí monitor EKG po dobu jednoho dne až týdne. Dále jsou k dispozici malé monitory, které si nemocný přiloží na hrudník pouze při potížích. Nejnovějším způsobem monitorování je tzv. implantabilní záznamník, který se zašije za malého 2 cm řezu pod kůži na hrudníku a dovoluje monitorování srdečního rytmu až po dobu 3 let.

Léčba fibrilace síní je poměrně složitá a spočívá v řadě postupů, které by měly být voleny individuálně, podle formy fibrilace síní a podle aktuálního stavu nemocného (věk, přítomnost dalších chorob, příznaky arytmie, atd).

Zásadní rozhodnutí je, zda se máme snažit arytmii odstranit pomocí léků nebo jiných metod, případně zda je možno ji ponechat a kontrolovat léky pouze rychlost s jakou se převádí na srdeční komory.

To totiž určuje, zda pacient vnímá bušení srdce nebo jiné příznaky. Mnoho pacientů, zejména ve vyšším věku arytmii totiž vůbec nevnímá, a proto se ji nemusíme za každou cenu snažit léčit. Léčba totiž u těchto nemocných může přinášet řadu závažných nežádoucích účinků, a proto je třeba posoudit každý případ individuálně.

Informace o nemoci

* Jedná se o nejčastější arytmii, která vás sice bezprostředně neohrožuje na životě, ale rozhodně snižuje kvalitu života. S nemocí je spojena i řada komplikací jako zvýšený výskyt mozkových příhod nebo srdečního selhání.

  • * V některých případech může být fibrilace síní dokonce dědičným onemocněním.
  • * Jedním z hlavních projevů fibrilace síní bývá pocit rychlé srdeční akce – palpitace.
  • * Jiní nevnímají bušení srdce, ale pociťují nízkou výkonnost při tělesné zátěži (nevýkonnost, zadýchávání se, pocení).
  • * Může se stát, že nemocný o arytmii vůbec neví a přijde se na ni náhodou při EKG nebo při některé z komplikací jako je mozková příhoda.   
Zajímavé:  Laserové Tiskárny Škodí Zdraví?

Přečíst článek ›

Tipy pro zdravé srdceZe všech stran slyšíme, že vánoční čas je obdobím klidu a míru. Realita současných Vánoc je spíše přesným opakem.

Všichni jsme ve stresu, spěcháme, jsme nervózní, jestli stihneme koupit všechny dárky, upéct dvacet druhů cukroví, perfektně uklidit byt a sehnat stromek a kapra. Nic z toho neprospívá fyzickému ani psychickému zdraví.

Dlouhodobé působení stresu tělu velmi škodí. Stres je reakcí organismu na nečekané situace, do kterých se člověk dostane.

Pokud jste vystresování neustále, zvyšuje se u vás riziko vzniku cukrovky II. typu či obezity. Stejně tak roste hladina cholesterolu, s čímž souvisí riziko vysokého krevního tlaku a problémy se srdcem.

U kardiaků je stresem ochromené srdce ohroženo poruchou srdečního rytmu. Řešení je jednoduché.

Ani na Vánoce nemusí být všechno dokonalé a nejdůležitější je uvědomit si, že během roku si klidu a pohody moc neužíváme, tak proč si to nevychutnat aspoň o těch Vánocích

Srdeční arytmie se dá řešit i bez léků metodami lékařů přírodní medicíny

Většina pacientů s arytmií obvykle žije v představě, že srdeční arytmie je cosi nevratného nebo něco, s čím se musí naučit žít. Hlavně proto, že lékaři na ní nemají žádné účinné léky a ani operace srdce moc nepomáhají. Je třeba se s tím smířit? 

V tomto článku se dozvíte, že se srdeční arytmie můžete zbavit.  Regenerace trvá sice pár měsíců, ale vyplatí se to. Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY špatného fungování srdce a souvisejících srdečních arytmií.

Jdou tedy k jádru problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení fungování srdce i celého organismu. Srdeční arytmie mizí.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti.

Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny srdečních arytmií podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny srdečních arytmií patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin), překyselení mezibuněčného prostoru, vliv nevhodných chemikálií či škodlivých látek, některé nevhodné potraviny,  užívání některých léků, dlouhodobý stres a další příčiny. Problém léčení srdečních arytmií  obvykle spočívá v tom, že výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto existují i různé typy srdečních arytmií a u každého pacienta mohou být příznaky trochu odlišné. 

Činnost srdce je řízena biochemicky pomocí nervů a hormonů. Pokud je vnitřní prostředí organismu narušeno (např. tzv. překyselením mezibuněčného prostředí – špatné pH), nervy a hormony nemohou dobře fungovat. Lékaři přírodní medicíny používá metody, které stav vnitřního prostředí upravují.  To se projeví nejen na činnosti srdce, ale ozdravíte se celkově. 

Podívejme se podrobněji na jednotlivé příčiny srdeční arytmie podle lékařů přírodní medicíny:  

Vliv  nedostatku některých živin na srdeční arytmii

Hlavní příčinou, která stojí za srdeční arytmií je nedostatek některých živin, které jsou důležité pro správnou srdeční funkci.  Pro správné stahy srdce jsou například důležité základní minerály, které ovlivňují acidobazickou rovnováhu organismu. Tam patří znamená zejména draslík, sodík, hořčík a vápník.

Tyto minerály ovlivňují velice významně vnitřní a vnější prostředí buněk a tím i průnik všech ostatních živin do buněk. Tím se také přímo ovlivňuje stah svaloviny srdce. Všechny živiny jsou například důležité i pro správnou činnost hormonů, enzymů a neurotransmiterů, které souvisí s činností srdce.

Proto je při léčbě arytmie důležité zajistit plnohodnotnou výživu. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

 

Překyselení organismu a jak přispívá k srdeční arytmii

Druhou z hlavních příčin srdeční arytmie je tzv. překyselení mezibuněčného prostoru. (Nejedná se o tzv. pálení žáhy, ani stav, kdy si lakmusovým papírkem změříte kyselost moči, jak si lidé často pletou).

Zajímavé:  Přírodní Léčba Plísní Nohou?

  To je situace v organismu, kdy mezibuněčný prostor je tzv. znečištěn – překyselen. Jednoduše řečeno, v prostoru mezi jednotlivými buňkami je špatné pH, které vzniklo nedostatečným odvodem zplodin buněčného metabolismu (jsou to většinou kyseliny).

Toto nepřátelské prostředí narušuje činnost hormonů a enzymů, které přes toto znečištěné prostředí nemohou procházet (enzymy a hormony jsou totiž velice citlivé na pH prostředí).

Tím je narušena jak komunikace mezi buňkami, tak i správná výživa buněk s dalekosáhlými důsledky.  Nepřátelské prostředí narušuje i činnost nervů, které řídí srdce. 

Činnost srdce, ale i např. změna průtoku krve cévami je řízena tzv. bloudivým nervem. Jestliže je organismus překyselen, bloudivý nerv nemůže dobře fungovat.

Nervové a elektrické signály mají v překyseleném prostředí špatné podmínky pro přenos. Enzymy, hormony a neurotransmitery, které jsou zde rozhodující, v kyselém prostředí nefungují, tak jak by měly.

Tímto mechanismem s největší pravděpodobností podle přírodní medicíny dochází k srdeční arytmii.

Tento stav překyselení organismu ovlivňujeme sami strukturou výživy (a to znamená i sami můžeme změnit). K překyselení organismu dochází zejména vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují na tzv.

zásadotvornými – do této skupiny patří převážně ovoce a zelenina.  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu, špatné dýchání (povrchní), znečištěné prostředí a stresové situace. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech.

To jsou svého druhu mezisklady, které organismus využívá, aby v krvi udržel acidobazickou rovnováhu. Navenek je tedy všechno v pořádku, ale tato tzv. skrytá acidóza (špatné pH), způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu.

Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře týkat 80 % obyvatelstva. Srdeční arytmie je jen jedním z možných projevů překyselení organismu. 

Další příčiny srdeční arytmie a jejich řešení

Výše jsem podrobněji rozebral 2 hlavní příčiny srdeční arytmie. Cílem tohoto článku není podrobně rozepisovat všechny příčiny. Chtěl jsem jen ukázat, že srdeční arytmie má více příčin, které odstranit pomocí léků. Lékaři západní přírodní medicíny používají regenerační metody, které jednotlivé příčiny odstraňuji, a to bez léků.

  Jedná se v podstatě o vědecký a systematický přístup, žádná alchymie! Co je důležité, regenerační metody musí působit SOUČASNĚ. A pak je třeba nechat nové podmínky nějakou dobu působit na organismus. Pak dochází ke zlepšení zdravotního stavu, srdeční arytmie odcházejí.

Regenerace působí vždy na celý organismus (srdce nelze nějak oddělit) a tak klienti obvykle zaznamenávají celkově zlepšené zdraví (včetně lepší nálady, lepší pleti, hustších vlasů apod.).

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při srdeční arytmii.

Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny srdečních arytmií. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.

  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí jakoukoliv formou srdeční arytmie.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů.

Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.

Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud je vaším hlavním problémem srdeční arytmie, je pro vás přímo vhodný náš Regenerační program při srdeční arytmii. Můžete se s ním seznámit po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při srdeční arytmii podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte podrobné informace)

Upozornění: Pokud máte kromě srdeční arytmie ještě více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

Oblastí zdraví, výživy, regenerace organismu se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Řešené obtíže

Srdce je pumpou, která zajišťuje proudění krve a okysličení všech tkání v těle. Aby mohl srdeční sval správně pracovat, musí být také dostatečně okysličený. Infarkt je poškození srdeční tkáně právě vlivem nedostatečného okysličení. V Česku každý rok infarkt postihne přes 30 tisíc pacientů. Výrazně častější je u mužů. Co je to akutní infarkt myokardu? Akutní…

Akutní koronární syndrom patří do stejné skupiny onemocnění, jako jsou němá ischémie, stabilní angina pectoris nebo srdeční selhání. Jde o zdravotní komplikace, které můžeme označit za akutní formy ischemické choroby srdeční, po které je typická náhlá změna stavu. Způsobují zhruba třetinu úmrtí v Česku. Co je to akutní koronární syndrom? Akutní koronární syndrom je forma ischémie,…

Arteriální hypertenzí, česky vysokým krevním tlakem, trpí podle odhadů jen v Česku asi 2,5 milionu lidí. Celá čtvrtina z nich o tomto problému neví. Arteriální hypertenze totiž velmi často nemá žádné příznaky a poprvé o sobě dá vědět až prostřednictvím závažné zdravotní komplikace. Co je to arteriální hypertenze Arteriální hypertenze je dlouhodobě a chronicky zvýšený tlak krve…

Chlopenní srdeční vady jsou skupinou onemocnění různého původu, jejichž důsledek je ale jediný: výrazně narušená činnosti srdečních chlopní, která následně vede k poruše čerpací funkce srdce a k jeho přetěžování. Výskyt chlopenních srdečních vad v populaci roste s věkem. Mezi lidmi nad 75 let trpí některou z chlopenních vad asi každý desátý člověk. Co jsou chlopenní srdeční vady? Zdravá chlopeň…

Jen dostatečný přísun živin a kyslíku zajistí funkčnost a vitalitu srdečního svalu. Když je srdce nedokrvené, část srdeční tkáně odumírá a srdce ztrácí sílu. Pak mluvíme o ischemické chorobě srdeční, jinak také o ischémii myokardu, která je v Česku jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Co je to ischemie myokardu? Ischemická choroba srdeční je nedokrvení části srdečního svalu,…

Plicní embolie je onemocnění, jehož akutní forma ohrožuje život pacienta. Postihuje zhruba jednoho člověka z tisíce, v Česku tak každý rok lékaři diagnostikují zhruba 10 tisíc případů tohoto onemocnění. Plicní embolie velmi často úzce souvisí s trombózou žil dolních končetin. Co je to plicní embolie? Plicní embolie je ucpání celé, nebo části hlavní tepny, která přivádí krev do…

Poruchy srdečního rytmu, takzvané srdeční arytmie, patří mezi velmi častá onemocnění srdce. Obvykle jde o nezávažné stavy, z nichž člověk velkou část ani nezaznamená.

U zdravého člověk arytmie neznamená bezprostřední ohrožení života, naopak určitým rizikem je arytmie pro pacienty s jiným onemocněním srdce.

Co jsou to poruchy srdečního rytmu? Srdce je za běžného stavu rytmicky poháněno elektrickými…

Chronická forma srdečního selhání je spíše onemocnění vyššího věku, akutní forma však může postihnout kohokoli. Srdeční selhání je častější u mužů než u žen. Zásadní pro to, aby případů srdečního selhání nepřibývalo, jsou prevence, včasná diagnóza a správná léčba, jejíž úspěšnost do velké míry závisí na samotném pacientovi. Co je to srdeční selhání? Zdravé srdce…

Sama synkopa není diagnózou. Může být- nicméně ne vždy je – projevem závažnějších kardiologických problémů. Některé jiné stavy mohou synkopu připomínat, ale o synkopu se nejedná. Vyskytnout se může i náhle u zcela zdravých lidí. Co je to synkopa? Synkopa, jinak označovaná také jako mdloby, je náhlá ztráta vědomí, která má jen krátké trvání a…

Fibrilace síní je nejčastější typ srdeční arytmie, jejíž výskyt v populaci stoupá s narůstajícím věkem. Fibrilace síní sice bezprostředně neohrožuje život, ale pokud není léčená, výrazně zvyšuje riziko mozkových příhod a srdečních selhání. Nicméně pacient si této arytmie nemusí být vědom a ta se projeví právě až závažnými komplikacemi. Co je to fibrilace síní? Fibrilace síní je…

Mikroorganismy našemu tělu nejen pomáhají, ale i škodí. Infekční endokarditida je velmi závažné infekční onemocnění, které až u pětiny pacientů končí smrtí. Příznaky tohoto závažného onemocnění jsou přitom často nenápadné.

Co je to infekční endokarditida? Infekční endokarditida je závažné zánětlivé onemocnění vnitřního povrchu srdce, takzvaného endokardu, Charakteristická je přítomnost trombu tvořeného mikroorganismy, krevními destičkami, bílými…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector