Srdeční svalovina – Vše o zdraví

Více než 200,000 Americké případy srdečního selhání je diagnostikováno ročně, obvykle postihuje pacienty ve věku mezi 41-60, a výše 60 let. Většina z těchto lidí jsou muži. nicméně, ženy jsou více pravděpodobné, že zemřou na srdeční selhání, kdy je podmínka jde nezpracovaný.

Termín “srdeční selhání” dělá to znít jako srdce je už nefunguje vůbec, a není nic, co lze udělat. Vlastně, srdeční selhání je termín používaný k popisu srdce, které nemohou držet krok s jejím vytížení.

Srdeční selhání je závažné zdravotní stav, a obvykle neexistuje žádný lék. To je obvykle řízena s léky a zdravé změny životního stylu.

Včasné odhalení a léčba dovolit mnoho lidí se srdečním selháním vedou úplné, příjemnější život.

“Jedna otázka jsem si od pacientů, ‚Je srdeční selhání stejná jako chronickým srdečním selháním?’ Ano, to je,” shared Dr. Robert Benton, board-certifikované kardiolog s Capital kardiologické Associates. Dr. speciality Benton patří Klinická kardiologie a echokardiografie. Během nedávné epizodě HeartTalk předložila Capital kardiologické Associates, Dr. Benton vysvětlil srdečního selhání.

Městnavé srdeční selhání (CHF) je chronické progresivní onemocnění, které má vliv na čerpací výkon vašeho srdečního svalu. “Když jsme se použít slovo, ‚městnavé,’ myslí vody v hrudníku, brání v dýchání,” začal Dr. Benton.

“Městnavé srdeční selhání je opravdu termín, který popisuje, že není schopen poskytnout dostatek srdeční výdej krve pro potřeby těla a / nebo typ srdečního selhání, kde je srdce ždímá dobře, ale jeho velmi tuhý a vaše srdce pracuje při vysokém tlaku nevyhověl.

Myslete na své srdce jako vodní čerpadlo, energie potřebné k jít do toho je nižší, pokud můžete spustit, že čerpadlo při nízkém tlaku, oproti vysokého tlaku. Jak stárneme, Tlak ve svém srdci, jde nahoru, protože srdeční sval dostane tuhý.”

Srdeční svalovina - Vše o zdraví Model z normálního tlukotu srdce

Existují tři typy srdečního selhání. Levá komora je nejčastější, jak na levé straně vašeho srdečního svalu pumpuje krev do zbytku těla. Dr. Benton popisuje, jak vaše srdce jako pumpy a co se stane, když Vaše srdce selhává řádně pumpovat krev.

“S každým srdeční tep, Obvykle vám vymačkat mezi 55 na 75 procent z množství krve v levé komoře, Nejdůležitější komora, to je červená krvinka. Máte-li srdečního selhání s funkcí depresi srdečního svalu, to by mohlo být tak nízké, jak 10%.

Představte si, že vaše srdce je jako velký, globy bag jen mačkání trochu a tam není dost krve pocházející z tohoto srdce poskytnout vám s ohledem na potřeby vašeho těla.” Tyto dva typy srdečního selhání na levé straně jsou: systolický srdeční selhání a diastolický selhání.

systolického, levá komora nepodaří uzavřít smlouvu normálně.

Diastolického selhání, pacienti pociťují opačný problém: srdce nezmírňuje mezi beaty. “Srdce funguje dobře, ve skutečnosti, to by mohlo vytlačit více krve, než je nutné na srdeční tep, ne 65% ale 85%,” deklarovaný Dr. Benton. “Obvykle se jedná o nemoc stárnutí. Představte si, že vaše svaly ve svém srdci, je jako komory. Krev je v polovině, srdeční sval je kolem vnějšku.

Sval se stává silnější a tvrdší, jak si s přibývajícím věkem. To ždímá v pořádku, ale to není v pořádku relaxovat. Pokud srdce, když se vyplní, nefunguje dobře relaxovat, plnící tlak v srdci stoupá, a která jde do plic. Můžete totiž mít srdce, které ždímá dobře, ale prostor je malý, protože stěny jsou tak silné a není vlevo uprostřed hodně prostoru.

To, co vám zbude, není dostatek krve pro zbytek vašeho těla.”

Pravostranné CHF dochází, když pravá komora má potíže pumpuje krev do plic. “Mohli bychom vidět, že vaše břicho roste v obvodu, protože tam je sběr vody v břišní dutině, nebo voda v nohou, To je nazýváno periferní edém,” Benton hlášeny.

Srdeční svalovina - Vše o zdraví

Mezi nejčastější příznaky jsou dušnost nebo únava. “Vidím, že ve většině pacientů, kteří přicházejí do mé kanceláře,” řekl Dr.. Benton. “Budou se na mě a řekl, 'Jsem unavený.’ A já je budu ptát, ‚Jsi jen unavený ze života, nebo jen unavený, když jdete?'” Únava je nejčastějším důvodem, proč se člověk jede na svého lékaře.

“Když přijde na kardiologa a stěžují na únavu nebo dušnost, budete mít k úplnému vyhodnocení, plná značkovací,” prohlášena za Dr. Benton. “Chceme získat ucelený obraz o všem, a to nejen váš tep.

Existuje nesčetné množství věcí, které mohou způsobit srdečního selhání: problémy se štítnou žlázou, Nedostatek vitaminů, ucpání, chudý životní styl a strava.

Získání Váš kompletní workup, to je rutina pro nás, abychom mohli určit vaši zdraví srdce a další zdravotní problémy, které ovlivňují vaši srdeční funkce.”

Lékař má mnoho různých možností léčby závislosti na celkovém zdravotním stavu a do jaké míry se váš stav pokročila.

“Vaše situace by mohla mít dělat více s nadváhou, nebo z formy, mohlo by to být kvůli vašim věnčitých tepen — pokud je blokáda může způsobit nedostatek průtok krve, hladovějící srdce ze skupiny obsahující kyslík, a že způsobí mnohem větší problémy,” stavy Dr. Benton.

“Existuje mnoho věcí, které mohou způsobit srdečního selhání s depresivní svalové funkce, jako je srdeční infarkt, který ničí srdeční sval, nadměrné pití alkoholu, virové infekce, cukrovka, vysoký tlak, ischemická choroba — ucpání tepen, kdy se stane srdeční sval hladem po krvi a nebude dobře fungovat.

Můžeme léčit to s určitými typy léků, jako je vodní pilulky (diuretický); tam jsou drogy (ACE inhibitory a beta-blokátory) které pomáhají s průtokem krve nebo nižší tlaky v srdci, účinněji pomáhat funkci srdečního svalu.”

Existují také chirurgické možnosti. A balónková angioplastika Je nechirurgická postup, kdy je balónek nafouknutý uvnitř zúžené aorty rozšířit cévu. Váš kardiolog může také naznačují koronární stent (trubice), který se nachází v koronárních tepen, které zásobují srdce, zachovat tepny otevřená v léčbě ischemické choroby srdeční.

Srdeční svalovina - Vše o zdraví

Lékař bude také navrhovat změny životního stylu: srdce zdravé výživy, vyhnout alkoholu nebo odvykání kouření cigaret, a získání alespoň 30 Zápis z činnosti nebo cvičení denně.

Hlavním cílem je zlepšit zdravotní stav vašeho srdce. Srdeční selhání vede k chronickým srdečním selháním, které přináší zvýšené nebezpečí srdečního infarktu.

Vzhledem k tomu, srdeční selhání je nejčastěji chronické onemocnění, Vaše příznaky budou pravděpodobně zhoršovat v průběhu času. Klíčem k úspěchu je identifikovat a zahájit léčbu předčasně.

“Jako kardiolog, Myslím, že z účinků srdečního selhání na samotném srdci. Pamatovat, úkolem srdci je dodávat krev do všech orgánů v těle,” řekl Dr.. Benton.

Napsáno: Michael Arce, Media Specialist
Jakékoliv lékařské informace zveřejněné na těchto webových stránkách není určen jako náhrada za informovanou lékařskou pomoc a před konzultací s zdravotnický pracovník byste neměli provádět žádnou akci.

Nemocnice Jihlava

  • Zavedení trvalého kardiostimulátoru
  • Srdeční stimulace je indikována při  příliš pomalé činnosti srdce.

Existuje mnoho příčin, pro které dochází k poruchám přirozeného a pravidelného srdečního rytmu (např. infarkt myokardu, zánět atd.), nebo se jedná o změny vyvolané věkem.

  1. Pokud je srdeční rytmus příliš pomalý, a tělo je navíc vystaveno stresu či námaze, objeví se zpravidla tyto příznaky:
  2. v  Závrať
  3. v  Nevolnost
  4. v  Slabost
  5. v  Či krátkodobá porucha vědomí
  6. Je to známka toho, že srdce není schopno plnit svou základní funkci – dodat dostatek krve do všech orgánů těla – a to hlavně  do mozku.
  7. Princip funkce kardiostimulátoru

Pomocí kardiostimulátoru jsou na srdeční svalovinu přenášeny malé, přesně časované elektrické impulsy, které vyvolávají pravidelné stahy srdce, podobně jako je tomu u zdravého srdce.

Dnešní moderní kardiostimulátor pracuje jen tehdy, chybí-li přirozený rytmus srdce (tedy pracuje jen „dle potřeby“).

Proto musí být přístroj zároveň schopen rozpoznat vlastní rytmus srdce a pokud se neobjeví spontánní stah, vydá kardiostimulátor malý elektrický impulz, který tento stah uměle navodí podrážděním srdeční svaloviny.

  • Složení kardiostimulátou
  • Kardiostimulátor se skládá z  baterie a z miniaturních elektrických obvodů a jeho elektrické impulzy jsou přenášeny elektrodou (což je tenký, po celé délce izolovaný vodič) do srdce.
  • Samotné zavedení kardiostimulátoru

Výkon trvá obvyklo okolo půl hodiny. Provádí se v místním znecitlivění  v oblasti pod klíční kostí. Poloha elektrod se kontroluje na obrazovce rentgenu. Po provedení testu elektrod se připojí kardiostimulátor, vše se znovu zkontroluje a přístroj se umístí do předem vytvořené kapsy v podkoží a kapsa se zašije několika stehy. Zákrok je nebolestivý.

Příprava před výkonem

Zavedení kardiostimulátoru se provádí za hospitalizace pacienta na kardiologickém oddělení. Pacient k hospitalizaci přichází den předem, takže bezprostřední příprava se provádí až za hospitalizace.  Je v ní zahrnuta:

  1. v  Antibiotická profylaxe  (prevence vzniku infekce)
  2. v  oholení hrudníku a podpaží
  3. v  zavedení nitrožilní kanyly
  4. v  pacient je od půlnoci lačný  (nejíst, nepít, nekouřit)
  5. v  ranní léky jsou podány,pacient je zapije malým douškem vody (čaje)
  6. Péče bezprostředně po výkonu
  7. v  ještě 2 hodiny po výkonu zůstat lačný

v  nutno ležet v klidu na lůžku obvykle do rána. Z rány je vyveden drén, který sestry chodí kontrolovat a zapisovat množství tekutiny v něm.

v  běhěm prvních dnů po implantaci je třeba nezvedat ruku na straně, kde je implantován kardiostimulátor, nad úroveň ramene a nedělat rukou a ani s ramenem prudké pohyby

Zajímavé:  Alergie Na Hroznove Vino?

v  Asi po týdnu se dostavíte k odstranění stehů

Lékaře je potřeba informovat v těchto případech:  (a to i po ukončení hospitalizace!!)

v  Místní příznaky  –  okolí rány bude stále bolet, bude nepřiměřeně zarudlé, teplé, bude natékat nebo z rány bude vytékat tekutina.

v  Celkové příznaky  –  horečka, bolest či škubání na hrudi, dlouhodobá únava, dušnost či zhoršení již přítomné dušnosti.

Ještě před propuštěním z nemocnice bude pacient objednán k první ambulantní kontrole. Není zde nutný žádný chirurgický zákrok – kontrola je bezbolestná.

Zkontroluje se funkce kardiostimulátoru, stav baterie a základní parametry přístroje. Každý pacient dostane průkaz  pacienta s kardiostimulátorem, který je třeba stále nosit u sebe.

Dále je nutné chodit na pravidelné kontroly implantovaného kardiostimulátoru.

Život s kardiostimulátorem

Bez obav se můžete věnovat každodenním činnostem (úklid, sprchování,plavání, řízení automobilu,  po poradě s lékařem můžete znovu pokračovat ve fyzické aktivitě(sportování, turistice, zahradničení), provozování koníčků, sexuální aktivitě. Pokud si nejste jisti, že vaše aktivita neovlivní funkci kardiostimulátoru, vždy se obraťte na odborného lékaře.

Kardiostimulátor a elektrická zařízení

Běžné elektrické spotřebiče by neměly mít  vliv na funkčnost kardiostimulátoru. Nicméně pokud budete mít při práci s elektrickým přístrojem nepříjemné pocity (závratě, rychlý či pomalý tep), okamžitě jej vypněte nebo ihned opusťte místo, kde se nachází.

Bez obav můžete používat tato zařízení

Rádio, HI-FI, video, el. vysoušeče vlasů, sušičky, myčky nádobí, vysavače, mikrovlnné trouby, kuchyňské spotřebiče, kancelářské spotřebiče – faxy, počítače, telefony. Mobilní telefon je lépe přikládat na opačnou stranu, než je implantován kardiostimulátor, a nenosit v náprsní kapse.

  • Určitě se poraďte s lékařem o následujících činnostech:
  • v  Práce s těžkými vibrujícími přístroji např. sbíječkou
  • v  Používání střelných zbraní
  • v  Práce nebo pobyt v blízkosti přístrojů se silným elektromagnetickým polem nebo s vysokým elektrickým napětím
  • v  Používání elektrické svářečky
  • Cestování

Pokud poletíte letadlem, informujte bezpečnostní službu o kardiostimulátoru,  připadně  předložte průkaz pacienta s kardiostimulátorem.  Služba zajistí, aby pro Vás kontrola byla bezpečná. Řízení motorových vozidel je bezpečná. Vždy používejte bezpečnostní pásy – kardiostimulátoru neškodí.

Lékařská vyšetření a zákroky

Před každým vyšetřením nebo zákrokem upozorněte lékaře na implantovaný kardiostimulátor.  Platí to pro zubaře, maséry a rehabilitační pracovníky.

Ultrazvuk, echokardiografie a vrtání zubů jsou naprosto bezpečné. V případě speciálních vyšetření – např.

litotrypse, radioterapie, nukleární magnetická rezonance (NMR) nebo elektrokauterizace by mělo být vyšetření konzultováno s Vaším kardiologem.

Myokarditida: příznaky, léčba (zánět myokardu)

Jedná se o zánětlivé onemocnění svaloviny srdeční
(myokardu), které nejčastěji způsobují viry. Projevy jsou
velice pestré, od téměř nepovšimnutelných až po těžké, prudké,
vedoucí k smrti. Zajímavé je, že toto onemocnění patří k diagnosticky
nejobtížněji rozpoznatelným chorobám, především právě z důvodu
velice rozmanitých projevů.

Velice časté jsou myokarditidy u nemocných trpících chorobou
AIDS.
Z dalších patogenů se mohou uplatňovat bakterie,
mykoplazmata, houby (mykotické infekce), ale
též někteří paraziti.

Některé myokarditidy se mohou projevit až svými následky, jako je
například dilatační kardiomyopatie.
Z tohoto článku byste si měli odnést především to, že při
chřipce se má ležet!!!

Příčiny vzniku myokarditidy

Nemoc vzniká tak, že se ve svalovině srdce začnou množit
viry. To vyvolá samozřejmě imunitní odpověď, kterou se
tělo snaží viry z organismu odstranit.

Vzniká tak v srdci zánět, při
kterém pak, podle rozsahu infiltrace srdeční svaloviny v srdci vznikají
ložiska nekróz (odumření tkáně), která poškozují jeho
funkci.

Ložiska mohou být jen malá a nečetná, ale také velká a
mnohočetná.

Myokarditidy mohou být také komplikací jiného onemocnění. Tak je tomu
hlavně u infekční endokarditidy, lymské boreliózy a nemocných trpících
infekcí HIV/AIDS.

Rizikové faktory myokarditidy

Největším rizikovým faktorem je přecházení virových
onemocnění
. Tělo je v případě napadení schopno vypořádat se
s většinou běžných virů velmi dobře, ale potřebuje k tomu hlavně
klid.

Při boji s viry dochází díky nespecifickým imunitním pochodům
k poškozování tkáně v místě a okolí množení virů. Toto tělu
samozřejmě škodí a proto je potřeba, aby se s viry organismus vypořádal
co nejrychleji a nepoškozoval sám sebe víc, než je potřeba na likvidaci
patogenu.

Tím, že člověk v případě virové infekce zůstává aktivní,
nedovoluje organismu využít plně energetické zásoby, které spotřebovává
svou běžnou činností a virus má potom mnohem lepší půdu na pomnožení.
Z toho následně plyne, že dochází k vleklým nebo dramatičtějším
průběhům, kdy se virus množí a osidluje další a další buňky, putuje
v krvi a napadá místa, kde se mu daří.

Prevence myokarditidy

Zásadní je klid. Při virovém onemocnění si
lehněte do postele, uvařte si (nebo někoho poproste) čaj,
v případě, že máte chuť, něco si přečtěte nebo si pusťte televizi,
nestresujte se okolními problémy a umožněte tak tělu stoprocentní
nasazení v likvidaci viru.

Rozhodně se nedoporučuje provozovat výraznější fyzickou aktivitu, jakou
je například sport.

Dobu, po kterou byste měli ležet Vám většinou určí
lékař, pokud ne, u běžných virových infekcí by to měl být
aspoň týden.

Pro některé lidi je to samozřejmě
nemyslitelné, proto ale i vy vězte, že byste svou aktivitu měli omezit na
co možná nejnutnější úkony a na své onemocnění myslet a mít ho stále
na paměti.

V případě, že by se pak u vás, vedle projevů běžné „chřipky“
vyskytly příznaky typu bolesti na hrudi, je potřeba dát
svému shonu stop a neprodleně vyhledat lékaře. Bolesti na hrudi mohou mít
samozřejmě i jinou příčinu, ale i ta může být vážná a měl by ji
posoudit lékař.

Příznaky a projevy myokarditidy

U tohoto onemocnění je velmi těžké probrat celou škálu příznaků,
proto se zaměřím především na ty, u kterých by se mohlo jednat
o závažnější až závažnou poruchu funkce srdce, která by mohla mít
tragické následky.

Myokarditidy většinou začínají nespecifickými příznaky, kdy
v popředí bývá základní choroba, kterou viry vyvolávají. Může se
jednat o chřipku, záněty dýchacích cest…

Obtíže jsou rázu zvýšené únavy, celkové
slabosti
, zvýšené teploty případně
horečky. Často se vyskytují bolesti svalů a
kloubů
.

Varovnou známkou je, když se k výše uvedenému přidají následující
obtíže. K výskytu těchto obtíží může dojít též několik dní (až
týdnů) po proběhlé infekci !!! V tomto případě byste měli
neprodleně vyhledat lékařskou pomoc!!!

V první řadě jsou to bolesti na hrudi. Mohou mít
charakter bodavý, případně bolesti podobající se anginozním bolestem
(myslí se tím bolesti typické pro anginu pectoris, tedy tupé svíravé
bolesti za hrudní kostí, pocit tlaku nebo těžkosti na prsou). Bolesti na
hrudi mohou být ale též zcela jiného charakteru.

Dále se mohou vyskytovat pocity bušení srdce (existuje
vysoké riziko vzniku arytmií).

Pokud je srdce oslabeno natolik, že je
porušena jeho přečerpávací funkce, vzniká dušnost a
otoky. Ty se vytvářejí především v oblasti kotníků,
ale mohou být na celých dolních končetinách.

U ležících nemocných pak
bývají otoky především v oblasti křížové. Pokud jsou otoky
masivnější, mohou postihovat celé tělo.

Léčba myokarditidy

Člověk s výše uvedenými srdečními projevy musí být hospitalizován
v nemocnici. Zásadní význam má klid na lůžku, který by
měl trvat nejméně 2 týdny. K tomu se přidává terapie
medikamentózní (léčba léky).

Podávají se antibiotika. V případě, že onemocnění
vyvolaly bakterie nebo mykoplazmata jsou pak léčbou příčiny, u virů mají
za úkol zabránit napadení srdce oslabeného viry nasednutím bakterií na
tuto poškozenou tkáň.
V poslední době se zkouší podávání virostatik, která
zdá se mají velice příznivý účinek.

Dále se používají (u závažnějších forem) léky na
posílení srdeční činnosti
a léky takové, které mají za úkol
usnadnit srdci práci. Sem patří ACE inhibitory (Kaptopril,
Tritace), beta blokátory (Bataloc, Egilok), vasodilatancia, digoxin, diuretika
(Furosemid).

U těžce probíhajících forem se mohou podávat
kortikosteroidy na zmírnění zánětu. V období
rekonvalescence se užívají nesteroidní antiflogistika
(Ibalgin, Aspirin). Ty by se neměly podávat v časných fázích
onemocnění, jelikož mohou mít nepříznivé účinky na srdeční svalovinu,
naopak v pozdějších fázích byla prokázána jejich prospěšnost
při léčbě.

Na co byste se měli určitě připravit je absolutní zákaz
konzumace alkoholu
v průběhu a minimálně půl roku po odeznění
nemoci. Dále by měla být v tomto období omezena výraznější
fyzická zátěž, sport
. Doporučuje se též omezit solení a
přestat kouřit. Tyto všechny faktory zatěžují srdce, které by mělo mít
dostatek času a klidu na úplnou regeneraci.

V případě komplikací s výskytem arytmií je indikována dočasná
kardiostimulace.

Komplikace myokarditidy

Komplikací je v případě myokarditidy převážně poškození větší
části srdce, které se může projevit jako akutní srdeční
selhání
, kdy je srdce zánětem postiženo natolik, že není schopno
správně a plně vykonávat svojí přečerpávací funkci.

Dále hrozí riziko vzniku maligních arytmií, které mohou
vést k smrti. Ty vznikají chybnou tvorbou a šířením vzruchů v srdci,
které jsou způsobeny ložisky nekrózy v jeho svalovině.

Ke komplikacím patří nebezpečí vzniku embolizace
(vmetení, nejčastěji krevní sraženiny) a to buď do plicních, nebo do
systémových tepen, nejčastěji na podkladě arytmií. Pak hrozí riziko
ucpání cévy, do které se vmetek dostane s následnou nedokrevností
(ischemií) míst, které tato céva vyživuje a jejich odumření
(nekróze).

Dále může vznikat výpotek nad postiženou oblastí
myokardu, který se městná ve vnějším obalu srdce (perikardiální
výpotek) a dále může být sám perikard postižen zánětem
(perikarditida). Výpotek dle svého množství může pak
zabraňovat dostatečnému plnění srdce krví tím, že na něj tlačí
zvenku.

Existuje i takzvaná náhlá smrt, která vzniká
většinou na podkladě arytmií a na které se myokarditidy podílejí dle
některých odborníků až 15%.

Zajímavé:  Nekróza - Vše o zdraví

U někoho zanechá myokarditida na srdci trvalé těžké následky,
u jiného po sobě po vyléčení nezanechá jedinou stopu. Je proto velmi
těžké předpovědět prognózu.

Další názvy: zánět myokardu, zánět srdečního svalu, specifická kardiomyopatie, zánět srdce, myokarditidis, myokarditis

Srdeční arytmie – příznaky, diagnostika a léčba

  • Arytmie je velmi časté onemocnění srdce, v jehož důsledku dochází k poruchám srdečního rytmu.
  • Pro zdravého člověka nepředstavuje srdeční arytmie žádné větší riziko, pacienti s dalším onemocněním srdce však může vážně ohrozit na životě.
  • Při arytmii dochází k poruchám rytmu srdce v důsledku nesprávné tvorby nebo vedení elektrických signálů, díky kterým se srdeční sval pravidelně stahuje.
  • Mezi hlavní příznaky brachyarytmie, kdy je srdeční rytmus výrazně zpomalený, patří závratě, motání hlavy a také ztráta vědomí.
  • Trachyarytmie, která je typická zrychleným srdečním rytmem, se projevuje prostřednictvím palpilace (tlak na hrudi a zrychlený tep), dušnosti, slabosti či závratě.
  • Lékaři diagnostikují srdeční arytmii pomocí elektrokardiogramu (EKG).
  • Léčba srdeční arytmie dnes spočívá kromě podávání léků také v implantaci kardiostimulátoru či ve využití katetrizační techniky.

Arytmie je poměrně časté onemocnění, v jehož důsledku dochází k poruchám rytmu srdce. Pro jinak zdravého člověka obvykle nepředstavuje nijak velké riziko.

Ohroženou skupinou jsou naopak pacienti, kteří současně trpí jiným onemocněním srdce. Arytmie může být jak vrozená, tak získaná. Postihuje lidi v jakémkoli věku.

Srdeční arytmie patří k nejčastějším onemocněním srdce, která pro jinak zdravého jedince obvykle nepředstavují nijak velké riziko. Pacienty s dalšími onemocněními srdce však mohou vážně ohrozit na životě.

Jak už název nemoci napovídá, jedná se o nemoc, při které dochází k poruchám rytmu srdce, a to v důsledku nesprávné tvorby nebo vedení elektrických signálů, díky kterým se srdeční sval pravidelně a dle potřeby stahuje. S arytmií srdce se může člověk narodit nebo jí onemocnět v průběhu života, a to v jakémkoli věku. Se stářím se však pravděpodobnost nemoci zvyšuje.

Typy a příznaky arytmie

Srdeční arytmii můžeme dělit hned několika způsoby. A to například podle závažnosti onemocnění na:

  • Benigní arytmii, která obvykle nezpůsobuje žádné zásadní potíže ani život ohrožující stavy
  • Maligní arytmii, která může vést k okamžitému selhání srdeční činnosti a bez příslušné léčby také ke smrti

Zdravé srdce je poháněno rytmickými impulsy a stahuje se šedesátkrát až stokrát za minutu. V případě, že dojde k poruše tvorby nebo šíření vzruchů, na základě kterých dochází ke stahování srdeční svaloviny, srdeční rytmus se abnormálně zpomalí či naopak zrychlí. V takovém případě rozlišujeme:

  • Bradyarytmii
  • Tachyarytmii

Bradyarytmie

Bradyarytmie je stav, kdy je srdeční rytmus výrazně zpomalený a nezrychlí se ani v případě zátěže. Při vyšší fyzické aktivitě nemocný pociťuje závratě, točí se mu hlava a zadýchává se. Může dojít i ke ztrátě vědomí.

Tachyarytmie

Jedná se o pravý opak bradyarytmie, tedy o abnormálně zrychlený srdeční rytmus.

Při tomto typu arytmie pacienti často pociťují takzvanou palpilaci, tedy nepříjemný a obvykle náhlý stav, který je spojený s tlakem na hrudi a vnímáním silného a zrychleného tepu.

Může být doprovázena dušností, slabostí a točením hlavy či závratí. Někdy dochází i ke ztrátě vědomí.

Typická je pro toto onemocnění také fibrilace síní, což je stav, kdy dochází k poruše normálního šíření vzruchů, které u nemocného nesprávně krouží v srdečních síních po mnoha měnících se okruzích.

Diagnostika arytmie

Srdeční arytmie je diagnostikována pomocí elektrokardiogramu, tedy vyšetřovací metody, kterou většina z nás zná pod zkratkou EKG. Kromě klasického jednorázového měření, se častěji provádí také jeho celodenní verze – takzvaná Holterovská monitorace, která zaznamenává i krátkodobé změny srdečního rytmu.

Holterovská monitorace probíhá velmi podobně jako klasické vyšetření EKG. Pacientovi jsou na hruď připevněny lepící elektrody, které jsou napojeny na záznamové zařízení, jenž nosí nemocný celý den u sebe.

V průběhu dne musí pacient zaznamenávat veškerou aktivitu, pocity (emoce, pocení, návaly horka či zimu…) a zdravotní potíže jako dušnost, bušení srdce či slabost. Každý zápis musí být doplněný o přesný čas.

Pokud je to potřeba, může vyšetření probíhat i déle než jeden den, maximálně však po sedm dní.

Léčba arytmie

Kromě podávání léků se dnes v případě bradyarytmie provádí také implantace kardiostimulátoru, který zajišťuje stimulaci srdce vždy o určité frekvenci. Léky užívají i pacienti trpící tachyarytmií. Stále častěji se však používá také katetrizační technika.

To ve zkratce znamená, že je do srdce skrze vpich v třísle vedený elektrodový katetr, který pomocí tepla ovlivňuje ty oblasti, v nichž problémy vznikají. Jedná se o takzvanou katetrizační ablaci, tedy odstranění malé části srdeční tkáně. Tento zákrok lze podstoupit také chirurgicky.

Při léčbě tachyarytmie lze uplatnit také implantaci kardioverter-defibrilátoru, který kontroluje případný rychlejší srdeční rytmus.

Prevence

Jako prevence proti onemocněním srdce funguje pravidelný sport, který posiluje jeho zdravou funkci. Naopak se doporučuje vyhýbat stresu, kouření a nadměrnému pití kávy či jiných nápojů s kofeinem.

Babičky zase doporučují konzumovat rybí tuk a omega tři mastné kyseliny. Jako prevence poslouží také čaj z kozince, dřišťálu nebo anděliky.

Na dobré prokrvení srdce je pak vhodný jinan dvoulaločný, který většina zná také jako ginkgo bilobu.

Ischemická choroba srdeční (ICHS)

ICHS – je onemocnění srdečního svalu, které je způsobeno nedokrevností a je doprovázeno chorobným procesem v cévách ( koronárních tepnách), které zásobují srdeční svalovinu ( myokard) kyslíkem a živinami.

Nejčastější příčinou ischémie je aterosklerotický plát, který  zužuje tepnu a je umístěn nesouměrně v koronární tepně. Zúžení tepny se nazývá stenóza.

Jestliže má plát poškozený povrch, dochází často nad tímto plátem ke vzniku krevní sraženiny ( trombu) a dochází k uzavření tepny a to vede ke vzniku akutního infarktu.

Kdy se může ischemie objevit ?

Ischemie se může dostavit tehdy, jestliže srdce potřebuje více „ okysličené krve“ než může projít zúženou koronární tepnou. Tyto zvýšené nároky na dodávku kyslíku mohou být navozeny větší fyzickou aktivitou nebo stresem. Ischemie se také projeví, pokud se céva uzavře.

Jak se projevuje ICHS?

Hlavním příznakem ICHS je bolest na hrudi, která je svíravá a palčivá  Pacient si také stěžuje na dechovou nedostatečnost a tlak na hrudi. Bolest může být lokalizovaná za hrudní kostí nebo se může objevit v oblasti srdce, dolní čelisti, ramenech, horních končetinách a může vystřelovat až do konečků prstů.

Bolest může trvat různou délku od několika minut až do desítek minut. Spouštěcím mechanismem ICHS může být námaha, stres, jídlo nebo dokonce pohlavní styk. U pacientů, kteří mají diabetes se může jednat o tzv. němou ischemii, kdy je pacient bez bolesti. Důležitá je reakce bolesti na nitrogycerin.

Ten rozšiřuje cévy a tak dojde k lepšímu prokrvení za stenózou.

Základní vyšetření při ICHS

Pokud máme pochybnosti, že s naším srdcem není něco v pořádku, musíme neprodleně navštívit lékaře. Ten provede EKG, ale v  některých případech se na klidovém EKG neprojeví žádné změny a je nutné provést tzv. Holterovu monitoraci nebo opět zopakovat EKG s odstupem dvou týdnů. K základnímu vyšetření ICHS patří tzv.

echokardiografie, kdy se zobrazuje srdce pomocí ultrazvuku. Mezi zátěžové metody patří bicyklová ergometrie. V podstatě se jedná o zátěžové vyšetření na ergometru nebo se provádí zátěžový test na běžícím páse.

K odhalení stenóz nebo uzávěru se používá vyšetření pomocí kontrastní látky ( selektivní koronarografie), kdy lékař zobrazí koronární řečiště a popř. levou komoru srdeční.

Jak se ICHS léčí?

Základním pilířem léčby pro ischemickou chorobu srdeční je :

  • působit na rizikové faktory, které mají vliv na vznik a vývoj nemoci
  • užívání léků, které snižují vznik angíny pectoris a léků, které snižují možnost vzniku trombu
  • operativní léčba

Operativní léčba – bypass

Podstatou operační léčby ischemické choroby srdeční je tzv. bypass. Podstatou tohoto operativního zákroku je přemostění zúženého nebo uzavřeného úseku tepny pomocí žilního štěpu nebo našití jiné tepny za místo zúžení. Podmínkou zákroku je adekvátní nález na koronarografii.

Po provedené operaci je pacient poučen o domácím režimu. Je nutné, aby pacient zvyšoval svou fyzickou námahu postupně. Také není vhodné pokračovat v kouření. Pokud dojde k zarudnutí rány, je nutno navštívit lékaře.

Ránu není vhodné v žádném případě mazat různými mastmi, ale doporučuje se oplachovat ji ve slabém roztoku hypermanganu. Bolest na hrudi může ještě přetrvávat několik měsíců po provedení operativního zákroku..

Jestliže bolest přetrvává a má stejný charakter jako před operací, okamžitě navštivte svého lékaře. Může se jednat o uzavření bypassu.

Němá ischemie

Němá ischemie neboli nedokrevnost znamená, že pacient nemá bolesti, ale přitom má ischemii, která se potvrdí např. nálezem na EKG. Takové pacienty lze odhalit např. při cílených zátěžových testech nebo u Holterovy monitorace. Takoví pacienti mohou prodělat akutní infarkt myokardu, aniž by o tom věděli.

Akutní infarkt myocardu

Akutní infarkt myocardu se projevuje poškozením části srdečního svalu. O akutním infarktu hovoříme do šestého týdne od jeho vzniku.

Zajímavé:  Co Je Ublizeni Na Zdravi?

Tím, že je postižena koronární céva, dochází také k postižení větší oblasti srdečního svalu a pak může dojít ke vzniku srdečního selhání nebo k šoku a pacient umírá na zhoubnou arytmii.

Rozsah postižení svaloviny lze zjistit pomocí EKG a echokardiografického vyšetření.

Příznaky infarktu

Základním příznakem infarktu je bolest trvající od několika minut až hodin. Může se projevit bušením srdce a dušností. Konečnou diagnózu potvrdí EKG.

Jak se infarkt myokardu léčí?

Při léčbě infarktu myocardu je nejdůležitější obnova prokrvení srdečního svalu a prevence a léčba následných komplikací.O další prognóze pacienta rozhoduje časový interval mezi začátkem bolesti a obnovou průtoku koronární cévou. Doba vzniku bolesti po obnovení průtoku v cévě by neměla přesáhnout šest hodin.

Hospitalizace pacienta s infarktem myokardu

V prvních dnech musí být pacient hospitalizován v nemocničním zařízení, protože nejčastěji umírají pacienti v prvních hodinách akutního infarktu.

Pacienti jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, kde jsou monitorováni jejich základní životní funkce ( krevní tlak, srdeční frekvence, dýchání, prokrvení tkání). Pobyt v nemocnici trvá v průměru sedm dní.

Po propuštění pacienta do domácího ošetření je pacient předán do péče internisty nebo kardiologa. Pacientům s infarktem myocardu se doporučuje lázeňský pobyt.

Každá bolest na hrudi neznamená infarkt

Příčin, proč máme bolest na hrudi může být více a nemusí se vždy jednat pouze o infarkt. Může se jednat také o onemocnění hrudní páteře nebo svalů, onemocnění velkých cév, plic, zažívacího traktu, zánět slinivky břišní atd. Pokud se na vyšetření neprokáží žádné organické příčiny, může se jednat o depresivní poruchu.

Následný režim po infarktu myokardu

Po tak závažné nemoci, jakou infarkt myokardu bezesporu  je, musí pacient přehodnotil své dosavadní návyky. Naprostou samozřejmostí jsou pravidelné kontroly u lékaře a užívání léků.

Je nutné přestat kouřit, změnit stravovací zvyklosti, zredukovat svoji tělesnou hmotnost a také se  přiměřeně věnovat pohybu.

Pokud pacient přežije infarkt bez komplikací, neznamená to automaticky, že není ohrožen vznikem dalšího infarktu.

Sex po infarktu

Ačkoli  sex a infarkt myokardu doprovází řada mýtů, je pravdou, že přiměřený sex nemůže stabilizovanému pacientovi ublížit, ba naopak, nelze podceňovat hlavně vliv psychický. Je však potřeba  zdůraznit, že není vhodný sexuální styk po bohatém jídle, nadměrném použití alkoholu a za nepříznivých psychických okolností.

Ischemická choroba srdeční – ICHS

Příčiny a dělení

Pro srdeční svalovinu je důležitý neustálý přísun kyslíku a živin k udržení její funkce a vitality. Jestliže tomu tak není, dochází k nedokrvení –ischemii myokardu, což nazýváme ischemickou chorobou srdeční – ICHS.

Projevy onemocnění jsou široké – od asymptomatické (bezpříznakové) ICHS, přes přechodnou ischémii (obvykle se projevující anginou pectoris – bolestí na hrudníku), ischemickou nekrózu – odumření srdeční svaloviny (infarkt myokardu) až po srdeční selhání a náhlou smrt. 

Téměř vždy je příčinou ateroskleróza neboli kornatění koronárních tepen; spazmy tepen, záněty, embolie a jiné příčiny jsou bez aterosklerózy vzácné. Princip vzniku aterosklerózy spočívá v ukládání tukových látek do stěny tepen. Po narození má člověk tepny hladké, elastické, které krvi nekladou velký odpor.

Již ale ve věku 10 let jsou v cévních stěnách prokazatelné tzv. lipidové proužky – počáteční stádia ukládání cholesterolu a jiných tukových částic. Postupem věku se do těchto proužků postupně dál zabudovávají tukové látky, což způsobuje poškození cévní stěny.

Postupně se vyvíjí aterosklerotický plát různé velikosti a zabudovává se v něm vápník. Postupným narůstáním může dojít až k úplné obstrukci – ucpání tepny. Některé aterosklerotické pláty jsou na povrchu tvrdé a uvnitř obsahují měké tuky. Dojde-li k prasknutí tvrdšího obalu, tuky uvnitř se dostanou do kontaktu s krví, což zapříčiní vznik krevní sraženiny.

která zabraňuje dalšímu kontaktu tukových depozit s krví. Sraženinou se céva ještě více zúží nebo se obvykle úplně uzavře.

Dochází-li k těmto změnám pomaleji – stabilní, chronická ICHS (u postupného narůstání plátu bez jeho prasknutí), mohou cévy reagovat vytvořením kolaterálního – bočného oběhu.

Co to znamená? Při nedostatku kyslíku začnou cévy mezi sebou vytvářet nové spojky nebo se rozšíří ty, které jsou přítomny již od narození a jsou pouze nefunkční.

Tímto způsobem se dostane okysličená krev z jiných cév i do míst, která jsou až za postiženým úsekem tepny.

Při ruptuře aterosklerotického plátu dochází k tzv. akutnímu koronárnímu syndromu – život ohrožující situaci. Je způsoben náhlým přerušením dodávky kyslíku do části srdce zásobené postiženou tepnou.

Dle délky nedostaku kyslíku jej dělíme na 3 typy:

  • nestabilní angina pectoris (nově vzniklé bolesti bez předchozích projevů onemocnění, též výrazné zhoršení stávajících, klidové bolesti)
  • netransmurální infarkt myokardu (infarkt neprocházející celou stěnou svaloviny, bývá menšího rozsahu)
  • transmurální infarkt myokardu (infarkt postihující celou tloušťku myokardu)

Jedná se závažný stav, vyžadující neodkladnou lékařskou péči. Může k němu dojít i bez předchozích známek ICHS, „z plného zdraví“. Příčinou může být i docela malý plát, neobjevený při srdeční katetrizaci (vyšetření koronárních tepen). 

U určitého procenta nemocných probíhá ICHS skrytě, bez příznaků – jedná se o tzv. němou ischémii myokardu, která bývá častější u diabetiků.

Příznaky – Angina pectoris a další

Nejznámějším a nejběžnějším příznakem ischemické choroby srdeční  je angina pectoris – bolesti na prsou. Angina pectoris tedy není nemoc, ale známka onemocnění – ischémie myokardu (nedokrvení srdeční svaloviny).

  Projevuje se jako tlak, pálení, řezání, těžkost, je cítit často přímo za hrudní kostí a může se šířit do levého ramena a ruky, do krku, zad. Někdy se projevuje jako např. pálení žáhy a může dojít k přehlédnutí onemocnění. Naopak jindy onemocnění trávicího ústrojí a jiných může imitovat ICHS.

Angina pectoris obvykle trvá 1-2 minuty, po podání nitroglycerinu rychle mizí. Často se objevuje při námaze, vzrušení, jídle a vystavení chladu.

Pokud se u vás objeví bolesti na prsou a máte již předepsaný nitroglycerin:

  • přeruště vykonávanou činnost, posaďte se a zůstaňte v klidu
  • dejte si jednu tabletu nitroglycerinu pod jazyk a nechte ji rozpustitNEROZKOUSÁVEJTE JI ANI NEPOLYKEJTE ! účinná látka se nejlépe vstřebává právě zpod jazyka; máte-li místo tablet spray, stříkněte si jednu dávku pod jazyk
  • vyčkejte 5 minut; pokud bolest nemizí, užijte druhou dávku a vyčkejte dalších pět minut; pokud ani potom nejeví bolest tendenci k ústupu, užijte třetí dávku a rovnou volejte záchrannou službu – 155, protože v tomto případě již potřebujete lékařské ošetření!

Společně s anginou pectoris se může objevit některý z dalších příznaků:

  • dušnost
  • palpitace – nepříjemné vnímání činnosti srdce – obvykle zrychlené nebo nepravidelné
  • slabost, nevolnost
  • pocit na zvracení
  • pocení

Pokud máte bolesti na prsou déle než 5 minut a nemáte nitroglycerin, volejte záchrannou službu. Jsou-li bolesti nově vzniklé a nikdy předtím jste je neměl(a), volejte ihned. Taktéž je-li angina pectoris výrazně silnější nebo v klidu.

Myokarditida (zánět srdečního svalu)

Jedná se o zánět srdeční svaloviny. Většinou je tento zánět způsoben viry.

Příznaky myokarditidy jsou velice rozmanité.

Buď se nemusí vůbec objevit, nemoc je možné objevit například z náhodného krevního náběru, nebo se jedná o necharakteristické příznaky, jako jsou horečka, bolesti na hrudi, dušnost, únava.

Někdy se objeví i bolesti svalů a kloubů a otoky na dolních končetinách, u ležících pacientů i otoky v křížové oblasti. V nejtěžších případech se můžou objevit i změny na EKG, srdeční selhávání a v nejhorších případech i smrt.

Léčba myokarditidy

Léčba bývá obtížná. Pacienta je nutné upoutat na lůžko a hospitalizovat jej. Nutné je monitorovat jeho základní životní funkce a pro podporu léčby se pacientovi dávají různé léky.

Dotyčný nesmí užívat alkohol, a to alespoň půl roku po vyléčení. Omezit by měl i fyzickou aktivitu, kouření a konzumaci slaných potravin.

Při poruše srdečního rytmu se využívá kardiostimulátor, který rytmus srdce obstarává.

Léky

Pro podporu léčby lze použít kortikosteroidy na zmírnění zánětu, antibiotika nebo virostatika. Využívají se i léky na podporu srdeční činnosti. Při poruchách srdečního rytmu se využívají antiarytmika.

Vyšetření

Spočívá ve vyšetření srdce za pomoci EKG a ECHO. Infekce se vyšetřuje odběrem krve. Vyšetření je možné doplnit o zobrazení srdce pomocí magnetické rezonance. Někdy se provádí i biopsie svaloviny srdeční.

Největší komplikací je poškození srdce, při kterém se začne objevovat srdeční selhávání. Objevit se mohou i arytmie, které mohou způsobit i smrt. Dalším problémem můžou být i nízký krevní tlak a krevní sraženiny, které souvisí s arytmií. Sraženiny ucpou cévu a kvůli tomu může odumřít část těla nebo orgán, který tato céva zásobuje krví.

Další komplikací může být perikardiální výpotek, který vyvíjí tlak na srdce a to ztěžuje plnění srdce krví. Tím se snižuje pumpování krve do těla.

Trvalé následky

Po doléčení může zůstat u jedince mnoho trvalých následků jako roztažení stěn srdce, které zhoršuje pumpování krve, poruchy srdečního rytmu a někdy se může objevit i srdeční selhávání.

Prevence

Proti vzniku myokarditidy se lze bránit tím, že správně doléčíte onemocnění, které může zánět v srdeční svalovině způsobit, a to jsou angína, chřipka nebo třeba zánět nosních dutin. Při onemocnění je důležitý klid na lůžku.

Kdy jít k lékaři

K lékaři běžte, pokud máte problémy s dušností a pociťujete v hrudi bolesti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector