Stálá únava – Vše o zdraví

Odborníci zároveň upozorňují, že chronický pocit únavy může být ale i znamením závažnějšího problému. Únava je totiž příznakem téměř každé nemoci a je velmi těžké bez dalšího vyšetření určit, co se za ní skrývá. Jak rozlišit únavu z moderního životního stylu s tou, která je symptomem závažnějšího zdravotního problému a vyžaduje lékařskou pomoc? Tady máte pár tipů, jak na to.

Anémie

Onemocnění zvané anémie je specifické nedostatkem červených krvinek v těle, které přenášejí kyslík do jeho dalších částí. Méně kyslíku v těle pak při výdeji většího množství energie způsobuje únavu. Odborníci připomínají, že lidské tělo sice produkuje stále nové buňky, pokud jich ale ztratíme víc, než jich vyprodukujeme, způsobuje to pocity výrazné únavy.

Celiakie

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění, které je způsobené nesnášenlivostí glutenu (lepku). U lidí, kteří mají tuto nesnášenlivost, dochází obvykle k rozšiřování zánětu sliznice střeva. Ten následně vede k destrukci slizničních klků a mikroklků.

Tlusté střevo je v tomto případě „narušeno“, a naše tělo pak nedostává potřebné živiny. To může vést nejen k únavě, ale také k již zmiňované anémii, průjmům a k úbytku hmotnosti. Pokud už u pacienta celiakie propukla, obvykle se doporučuje nekonzumovat potraviny s obsahem lepku – tedy konzumovat ovoce, zeleninu, maso, fazole, rýži či brambory.

Jak naučit dítě žít s celiakií čtěte zde.

Spánková apnoe

Jedná se o celkem závažnou poruchu spánku, při které pacient přestává dýchat. Následně u něj nastane takzvané mikroprobuzení, při němž se dech znovu obnoví. Tento proces se může opakovat i třeba stokrát za noc. Kvůli tomu se pak můžeme ráno cítit unavení.

Spánkovou apnoe nejčastěji trpí obézní lidé. Spánková apnoe také zvyšuje riziko vzniku vysokého tlaku, stojí často také u vzniku srdečních chorob a mrtvice. A jak se nemoci zbavit? U obézních lidí je potřeba výrazně ubrat na váze.

Často se také provádí chirurgický zákrok, při kterém se odstraní tkáň z krku.

Tohle je opravdu velmi speciální typ únavy se specifickými vlastnostmi. Chronický únavový syndrom trvá obvykle více jak půl roku a jeho průběh se zhoršuje při výrazném psychickém i fyzickém vypětí.

Je častější u čtyřiceti až padesátiletých žen. Bohužel dodnes si nejsou odborníci jistí, co toto onemocnění způsobuje. Neexistuje na něj žádný účinný lék ani konkrétní léčba.

Pacientům se tak obvykle doporučuje změna životního stylu či kognitivní terapie.

Toto onemocnění nám způsobuje bolesti svalů v různých částech těla a následnou únavu. Takto postižené svaly jsou pak i citlivé na dotek. Pacienti mají obvykle problémy s kvalitou spánku, s pamětí a také se u nich projevuje deprese a špatná nálada.

I tato choroba se častěji objevuje u žen. Bohužel se dodnes neví, jak přesně fibromyalgie vzniká, a neexistuje zatím ani účinná léčba. Obecně se doporučuje terapeutické cvičení a další opatření, která pomohou snížit stres.

Pomoci mohou i některé druhy antidepresiv.

Chronická bolest

Pocit neustálé bolesti, ať už z jakéhokoliv důvodu, nás samozřejmě výrazně vyčerpává. Jejím původcem může být samozřejmě cokoliv, například nějaké chronické onemocnění či úraz. S postupem léčby původce chronické bolesti se samozřejmě stav zlepšuje a únava se postupně vytratí.

Problémy se štítnou žlázou (hypotyreóza)

Únavu může způsobit jak neaktivní, tak nadměrně aktivní štítná žláza. Nejčastějším viníkem tohoto typu únavy je ovšem nedostatek hormonů v naší štítné žláze. To může kromě únavy vést i k nadměrné hmotnosti či k bolesti svalů. Takzvaná hypotyreóza je obvykle léčena nahrazováním hormonu štítné žlázy.

Deprese

Unavit nás samozřejmě může i stres každodenního života. Únava způsobená depresí nám neubírá jen energii, připojují se i apatie, problémy soustředění a objevit se může totální rezignovanost a ztráta chuti k životu.

Pozor, z toho se může stát začarovaný kruh, který vaši únavu bude ještě více pohánět.

K léčbě depresí se používají antidepresiva, vždy je ale nutné se poradit s lékařem, která jsou pro vás vhodná, některé jejich druhy vám totiž mohou naopak výrazně uškodit.

Roztroušená skleróza

Únavu samozřejmě způsobuje i roztroušená skleróza, což je chronické onemocnění, které poškozuje naše nervy. U pacientů se objevují například svalové křeče. Lidé trpící touto chorobou mají také problém vykonat zcela jednoduché úkoly, jako je například čištění zubů.

  • Účinná terapie je stále předmětem lékařského výzkumu, nemoc není zatím léčitelná, zmírňují se jen příznaky a zkvalitňuje a prodlužuje život pacienta.
  • Příběh pacientky s chronickou apatií najdete zde.

Autor: Daniel Mareš

Únava – příznaky, důvody a způsob, jak se s ní vypořádat

Cítíte se vyčerpaní, bolí vás klouby, hlava, máte pocit, že nic nestíháte a nezvládáte? Tlak, který na nás současný životní styl klade, vás může na řadu měsíců vyřadit z běžného fungování. Chronický únavový syndrom je nemoc poměrně mladá, řada lékařů ji vůbec neuznává. Víme, jak ji řešit.

Reakce těla na dlouhodobý stres se projevují jako nekončící únava. K příznakům chronické únavy patří:

  • vyčerpání,
  • potíže se spánkem,
  • zvýšená teplota,
  • bolesti kloubů,
  • podrážděnost,
  • bušení srdce,
  • svalové napětí v oblasti zad,
  • zažívací obtíže,
  • třes,
  • roztržitost,
  • potíže s pamětí,
  • nechutenství.

Únavový syndrom – vznik a příčiny„Dlouhodobá únava není jen signálem, že se děje něco špatného v těle. Leckdy daleko víc souvisí se stavem psychiky.

Snažíme se přehlížet varování, která k nám tělo i duše vysílají, jedeme na plný plyn, často silou, a to se jednoho dne vrátí,“ vysvětluje MUDr.

Jana Vyskočilová z EUC Kliniky Plzeň, a dodává: „Příznačné je, že se při vyšetřeních neobjeví žádné objektivní důvody fyzických obtíží. Únavový syndrom je reakcí těla na dlouhodobé a soustavné přetěžování v oblasti imunitní a hormonální.“

Únava se může rozvinout postupně, pomalu se kupí jednotlivé symptomy, až jednoho dne člověk zjistí, že se mu jen obtížně vstává z postele. U jiného pacienta propukne náhle, tělo dlouho odolává a pak se vzbouří naráz.

Únavový syndrom může být vyústěním dlouhodobého přetěžování organismu. Foto: Luis Villasmil, Unsplash

Označit stav stálého vyčerpání a únavy za nemoc, tedy únavový syndrom, se obvykle daří po půlroce a delším prožívání příznaků.

Pacient přichází do ordinace praktického lékaře se symptomy, které se nijak dramaticky neprojevují na běžných vyšetřeních (laboratorní testy, měření krevního tlaku, EKG).

Pomáhá až osobní rozhovor s pacientem, zhodnocení jeho životního stylu a pokus o nastavení jiných pravidel denního režimu.

Na prvním místě je nutné naordinovat si odpočinek. Mezi nejlepší způsoby patří aktivity jako:

  • pěší vycházky,
  • fitness,
  • plavání,
  • jízda na kole,
  • jóga.

Sportovní zátěž vrátí tělu patřičnou kondici, zbaví ho ztuhlosti a zároveň „vyčistí“ hlavu.

Stres je vlastně neukončená reakce těla, kdy se něco začalo, ale neukončilo a fyzickým třesem dojíždí celý systém. Dále je důležité pravidelně jíst a věnovat pozornost složení stravy.

Strava by měla být pestrá, dodávat vitaminy i dostatek bílkovin, určité minimum tuků a přiměřenou dávku sacharidů.

TIP: Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat vitaminy B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 a B12. Doplňujte i minerály, například zinek, hořčík.

Ideálním zdrojem jsou vlašské ořechy, kvasnice, celozrnné obiloviny, ovesné vločky, vláknina, chléb, luštěniny, zelená listová zelenina (hlavně kapusta, zelené saláty, špenát), květák, mrkev, cibule, bílá řepa, brambory, rajčata, čerstvé okurky, sýr feta, tuňák, vejce či avokádo.

Proti únavě bojujte sportovní aktivitou, zdravou stravou a dostatečným odpočinkem od povinností. Foto: RF studio, Pexels

  • Najít si čas pro sebe a na své koníčky.
  • Uvědomit si, že se s tělem děje něco špatného: bolesti žaludku, mravenčení, napětí v celém těle, to všechno naznačuje, že se dostáváte do stresu, že váš organismus volá o pomoc.
  • Zachovat klid: co se může stát? Uvědomit si, že je třeba zpomalit, úkoly počkají, přehodnotit priority a povinnosti si rozdělit do snesitelnějších časových rovin.
  • Naplánujte si volný čas s předstihem, abyste se na výlety nebo setkání s přáteli těšili.
  • Udělejte si den jen pro sebe: poslouchejte hudbu, malujte, pleťte, zacvičte si, zajděte na masáž, do sauny, na kosmetiku. Prostě se věnujte činnostem, které vám udělají radost.

Je jedno, jestli přijde plíživě a pomalu nebo zasáhne jako blesk. Příčiny jsou stejné – dlouhodobé vystavení stresu, nedostatek odpočinku, často ve spojení s onemocněním, oslabenou imunitou. Ale i v některých životních etapách k nepřekonatelné únavě dochází, například v dospívání, v těhotenství a jindy.

  • Jarní únava – dlouhodobý chlad, pobyt v přetopených místnostech, krátký sluneční svit (zdroj D vitaminu), nedostatek odpočinku a stres, kdy neposloucháme biorytmy přírody (v zimě polevit, zpomalit tempo), spolu s vyšším výskytem virových onemocnění způsobí, že se v jarních měsících cítíme unavenější. Dobré je dobít baterky stravou bohatou na vitaminy a minerály, „céčkovou bombou“, delším spánkem, fyzickou aktivitou (cvičením) a případně dovolenou.
  • Únava v těhotenství – měnící se hladina hormonů v těle, organismus se soustřeďuje na růst a výživu plodu v děloze ženy – to způsobuje, že je žena víc unavená. Řešením je delší spánek, odpočinek, vyvážená strava, dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb. Únava k těhotenství patří, zvyšuje se hmotnost, objem tekutin v těle, to vše působí na oběhový i kosterní systém. Hormony mění nálady, i občasný smutek patří k očekávání miminka. Není to nemoc, jen celý komplex příznaků, kterým tělo signalizuje jiný stav.
  • Únava v dospívání – podobná hormonální bouře provází pubertu. Psychické i fyzické změny vyčerpávají mladý organismus. Potřebuje dostatek odpočinku, pohybu, zdravé stravy. Rozhodně bez slazených limonád, energetických drinků, kávy a alkoholu.
  • Únavový syndrom je stav, který významně ovlivňuje zapojení člověka do běžných činností, ale může také signalizovat interní onemocnění, jako je například špatná funkce štítné žlázy ale i další poruchy.
  • Nadměrnou denní spavost a únavu mohou způsobovat i poruchy spánku jako je nespavost nebo poruchy dýchání ve spánku – spánková apnoe.
  • Je tedy nutné dlouhodobě nebagatelizovat stav únavy, pokud nepomohou výše uvedená režimová opatření, oslovte svého ošetřujícího lékaře.
  • Trápí vás nadměrná únava? Zkuste využít pomoc lékařů z EUC:
  • Praktičtí lékaři v EUC        
  • Spánková laboratoř EUC  
Zajímavé:  Zanet Mozkových Blan Příznaky?

Jste stále unavená? Na vině může být vážná nemoc

Jste stále unavená? Pozor, může to být příznak vážné choroby!
Foto: Profimedia.cz

Únava při nedostatku spánku nebo po náročných psychických či fyzických aktivitách je zcela normální a většinou rychle odezní, když se člověk vrátí k dodržování správné životosprávy. Jako možný příznak vážné choroby ji můžete začít brát ve chvíli, kdy se vyskytuje dlouhodobě a neustává ani po důkladném odpočinku. Přesto ji lidé mají tendenci spíše přehlížet a překonávat silou vůle, protože přece všichni žijeme rychle a chceme toho v životě stihnout co nejvíce. Dlouhotrvající únava a ztráta životní energie by ale měla být červeným majáčkem pro každého z nás.

Nevysvětlitelný a dlouhodobý pocit únavy totiž může být projevem chronického stresu či deprese, cukrovky, spánkové apnoe, porušené funkce štítné žlázy nebo třeba také počínající roztroušené sklerózy či chronického únavového syndromu. Na vině ale samozřejmě mohou být i jiná a lehčí onemocnění, proto je za potřebí řešit každý individuální případ s lékařem.

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému, což způsobuje zánět a zhoršení schopnosti nervových buněk v mozku a míše spolu komunikovat.

Později dochází až k zániku nervové buňky, který je nevratný. Příznaky se často liší, jde hlavně o změny vidění i bolest v očích, brnění či znecitlivění končetin, slabost, neobratnost, zakopávání a porucha rovnováhy.

Dále také problémy s řečí či polykáním a vyprazdňováním, sexuální dysfunkce.

V začátku jsou přitom často jedinými signifikantními příznaky značná únava, zhoršená schopnost soustředění, zapomnětlivost a výkyvy nálad. „Přibližně 85 % pacientů postihuje relaps-remitentní forma roztroušené sklerózy, kdy dochází k opakovanému střídání příznaků nemoci a klidového období.

Naproti tomu asi 10 % nemocných se potýká s primárně progresivní formou, kdy po nástupu prvních příznaků nemoci nenásleduje klidové období a u pacientů se postupně prohlubuje a narůstá invalidita,“ vysvětlila prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc.

, vedoucí lékařka Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

RS postihuje především mladé dospělé ve věku 20-40 let, kteří mají často tendenci příznaky zaměňovat za vyčerpání z hektického životního stylu. Včasný záchyt onemocnění a zahájení léčby zvyšuje šance na lepší standard života a pomáhá eliminovat psychické dopady onemocnění.

Ty hrají zásadní roli – v aktuálním průzkumu společnosti Roche „MS MindSet Survey” přiznává 96 % pacientů, že kvůli symptomům RS zmeškalo významné osobní i společenské události.

Terapie RS spočívá nejčastěji v biologické léčbě a velmi důležitá je zdravá životospráva a role fyzioterapeuta, tedy pravidelné cvičení.

Jedná se o onemocnění metabolismu podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykemií).

Mezi jeho nejčastější příznaky u dětí i dospělých patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo dokonce poruchy vědomí.

Mezi dva hlavní druhy cukrovky spadá diabetes mellitus prvního typu, který se většinou objevuje u dětí, a druhého typu vyskytujícího se u dospělých.

„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení.

Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr.

Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize.

Některé z onemocnění štítné žlázy postihne během života až desetinu populace, ženy až osmkrát častěji než muže. Jen v Česku trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 tisíc osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 tisíc osob. Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom.

Štítná žláza produkuje hormony, které jsou potřebné pro všechny metabolické děje v těle. Jestliže štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka.

Pokud dojde k včasné diagnostice nemoci a dodržuje se doporučená léčba, nemusí onemocnění zanechat žádné trvalé následky.

Syndrom spánkové apnoe (SAS) je poměrně časté onemocnění. Jedná se o jednu z mnoha typů poruch spánku provázenou zhoršeným dýcháním, která vede až k zástavě dechu. Zástavy dechu, tzv.

apnoické pauzy, bývají delší než 10 sekund a vyskytují se s frekvencí více než 10 za hodinu. Apnoe se projevuje chrápáním a tělo je při ní nedostatečně zásobováno kyslíkem.

Syndromem spánkové apnoe trpí v populaci do 10 % lidí, častěji jsou postiženi muži nad 40 let věku, rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je obezita.

Přestože je některými odborníky jeho existence stále zpochybňována, reálně se vyskytuje u 2-3 % populace.

Kromě neustávající únavy trvající déle než 6 měsíců, která omezuje aktivity nemocného až pod 50 % oproti původnímu stavu, mohou být dalšími příznaky únavového syndromu zvýšená tělesná teplota (zvláště po fyzické či psychické námaze), dlouhodobé bolesti v krku, zvýšená citlivost a zvětšení mízních uzlin, bolesti svalů, kloubů a hlavy, poruchy spánku, světloplachost, zapomnětlivost, neklid, úzkost a další neuropsychické změny.

Až polovina lidí se z nemoci dostane sama bez odborné pomoci, nicméně u druhé poloviny pacientů je potřeba vyhledat odborníka a postupovat dle jeho doporučení.

Častou překážkou v léčbě této nemoci bývá neochota pacienta přijmout fakt, že je opravdu nemocný a že bude muset začít pracovat i se svou psychikou, a na druhé straně i neochota lékařů uznat chronický únavový syndrom jako vážný problém ohrožující zdraví.

Hlavní zprávy

Trpíte únavou? Možná je to signál nemoci…

Velká únava omezuje v aktivitě, snižuje fyzickou i mentální výkonnost a ve finále ovlivňuje naše okolí. Podívejte se, co ji způsobuje a jaké jsou možnosti řešení. 

Nedostatek spánku

Často používaná fráze o nedostatku spánku má své opodstatnění, jelikož  jak dlouho a jak kvalitně spíme významně ovlivňuje naše zdraví a koncentraci. Chronický nedostatek spánku se považuje za jednu z hlavních příčin zdravotních obtíží současné uspěchané generace. Obecně doporučovaný počet hodin spánku je zhruba 7 hodin, ne víc ani méně. 

TIP:  Věnujte spánku náležitou pozornost a dodržujte pravidelný spánkový rytmus.

Při lehčích potížích se spánkem může pomoci například Hypnox® forte, bylinný doplněk stravy s obsahem extraktu bylin (kozlik, chmel, mučenka, meduňka) a vitaminu B6, který se užívá před spaním pro zklidnění, snadnější usínání a zkvalitnění spánku. Rovněž se doporučuje nespat v místnosti s televizí, vypněte mobilní telefon i počítač. Přetrvávají-li potíže se spánkem, vyhledejte pomoc lékaře.

Syndrom spánkové apnoe

Můžete mít pocit, že spíte dostatečně dlouho, avšak pokud spíte přerušovaně, máte nekvalitní spánek, jemuž se říká syndrom spánkové apnoe. Jde opoměrně časté onemocnění a zařazuje se mezi poruchy spánku.

Toto onemocnění je charakterizováno poruchou dýchání, projevující se zástavou dechu během spánku (tzv. apnoické pauzy trvají zhruba 10 sekund a víc).

Každé takové přerušení dechu spícího probudí, a přestože spíte 10 hodin vkuse, probudíte se nevyspalí.

Řešení:  Na místě je návštěva lékaře a odborné vyšetření, aby se přesně zjistilo, co brání průchodu vzduchu do plic. Pomoci může usínání v poloze na boku a nikoli na zádech. Máte-li nadváhu, zredukujte hmotnost a omezte kouření.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Bolesti Hlavy?

Nedostatek energie

Na vině je jídelníček a stravovací návyky. Pokud jíte málo, je zcela pochopitelné, že máte nedostatek energie.

Ale konzumace těžkého, tučného a sladkého jídla během dne představuje zátěž pro organizmus, takže namísto energie se opět dostaví únava.

Vyvážená strava předchází výkyvům krevního cukru, náhlých chutí na sladké, změnou nálad či velké únavě v době, kdy dochází k poklesu krevního cukru.

Jak na to? Pravidelně dodržujte přestávky a jezte 5 x denně menší porce. Nikdy nevynechávejte snídani. Vždy do jídla zahrňte trochu bílkovin, které zasytí na delší dobu. Ke kávě si z času na čas můžete dopřát celozrnné sušenky. Energii dodá i ovoce, které bychom měli konzumovat hlavně dopoledne.

 Anémie

Jednou z hlavních příčin únavy u žen bývá anémie. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži, a to z důvodu menstruace, během které přicházejí o důležitý prvek – železo.  Červené krvinky pak zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle.

Železo je pro lidský organismus nepostradatelné v mnoha transportních a enzymatických systémech, především však v dýchacím řetězci pro přenos kyslíku mezi tkáněmi. Železo je vázáno v hemoglobinu (krevní barvivo), nezbytného pro tvorbu červených krvinek. Aktuální množství železa v těle je u dospělého člověka mezi 3-4 gramy.

Denně lidské tělo ztrácí 1-2 mg železa, které je nutné doplnit potravou. Z důvodu dietních chyb, lékových interakcí nebo genetickou poruchou regulačních proteinů může dojít ke snížení resorpce (vstřebání) železa organismem.

Jeho nedostatek způsobuje únavu, bledost, ospalost, kruhy pod očima, studené končetiny, sníženou koncentraci až pokles výkonnosti v zaměstnání… 

Řešení: Doplňovat železo formou doplňku stravy, nejlépe NovoFerrin™, které má dobrou biologickou dostupnost díky snadnějšímu vstřebávání, dobrou snášenlivost, je bez železité pachuti, nedráždí žaludek, nezpůsobuje nevolnost ani zácpu. Tato forma železa je rychlá, efektivní. Kromě toho je vhodně změnit jídelníček a konzumovat potraviny, které železo obsahují.

Deprese

Ačkoli jsou deprese považovány především za psychickou nemoc provázenou emoční nestabilitou, souvisejí s mnoha projevy fyzického charakteru: bolesti hlavy, silná únava, ztráta apetitu. Pokud trpíte únavou několik týdnů, přidá se pocit vyhoření, ztrácíte zájem o okolní dění, vyhledejte lékaře.

Řešení: V tomto případě je vhodné zahájit medikaci nebo terapie, ale výborné výsledky dosahuje také homeopatie nebo přírodní alternativní postupy.

Poruchy funkce štítné žlázy

Štítná žláza je malý orgán umístěný v přední části krku, který přímo ovlivňuje metabolické procesy organizmu. Jakákoli porucha štítné žlázy, tedy snížená i zvýšená funkce, mohou být příčinou silné únavy.

Štítná žláza kontroluje metabolizmus a způsob, jakým tělo konvertuje palivo na energii. Při hypertyreóze (zvýšené funkci štítné žlázy) sice máte pocit nastartování, ale organizmus pracující nad rámec možností se snadno vyčerpá.

Máte-li sníženou funkci (hypotyreóza), metabolizmus pracuje pomaleji, cítíte se unavení a líní, nemocný snadno přibírá na váze.

Řešení: Krevní vyšetření ukáže, jestli jsou hormony v pořádku. Nerovnováha v hormonech štítné žlázy se řeší medikací.

Předávkování kofeinem

Kofein může zlepšit bdělost a koncentraci pouze v případě, že je aplikován v rozumných dávkách. Příliš mnoho kofeinu zrychluje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak a nervozitu, následkem čehož pak dochází k únavě a vyčerpání.

Řešení: Vhodným postupem je pozvolné snižování a regulace konzumace nápojů a potravin s obsahem kofeinu (káva, čaj, čokoláda, energetické nápoje, doplňky stravy atd.).

Skrytá infekce močových cest

Infekce močových cest se obvykle projevují pálením při močení a nutkáním k častému močení. Ale v některých případech mohou být tyto klasické symptomy opomenuty a jediným příznakem tohoto onemocnění pak může být velká únava. Jestli skutečně jde o skrytou infekci močových cest, potvrdí laboratorní testy. Léčba probíhá nasazením antibiotik, potíže vymizí během týdne.

Řešení: Kromě léčby pomocí antibiotik je vhodné užívání brusinek – nejlépe doplňků stravy z brusinek. Brusinky jsou známé svým pozitivním účinkem na močové ústrojí. 

Diabetes

U lidí s diabetem zůstává velké množství cukru v krevním oběhu a nevstřebává se do buněčných prostor, kde jsou cukry proměněny v energii. Důsledek je abnormální únava, a to i přes dostatečný příjem potravy. Dlouhotrvající neopodstatněná únava je pádným důvodem k vyšetření na diabetes.

Řešení: Léčba diabetu může probíhat několika způsoby – nasazením adekvátní diety a změnou jídelníčku, zařazením pohybu do režimu, aplikace inzulinu a medikace, která pomáhá zpracování krevního cukru.

Dehydratace

Únava organizmu může být také projevem dehydratace. Manuálně pracující musí zkrátka přijímat více vody. Samotná žízeň je již projevem dehydratace. Pijete dost? Poznáte to podle barvy moči. Je-li tmavá, pak přijímáte nedostatek tekutin. Naopak světlá moč je projevem dostatečné hydratace.

Jak na to: Pijte dostatek čisté neperlivé vody během dne, zhruba 1-2 skleničky každou hodinu a před fyzickou aktivitou. Po fyzické aktivitě doplňte opět tekutiny, nikoli však alkohol.

Práce na směny

Práce v noci nebo rotující směny narušují životní rytmus a vnitřní hodiny. Můžete se cítit unavení v době, kdy potřebujete být čilí a naopak, mohou se dostavit potíže při usínání. Rovněž spánek během dne není pro dospělé jedince přirozený.

Tip: V době odpočinku se vyhněte dennímu světlu, a to i během dne. V pokoji, kde usínáte, zajistěte dostatečnou tmu, ticho a pohodlí. Jestliže i tak máte potíže s usínáním, vyhledejte lékaře.

Potravinové alergie

Někteří odborníci zastávají názor, že určité typy alergií na potraviny jsou příčinou časté únavy. Pokud se únava stupňuje po jídle, můžete trpět střední intolerancí na něco z konzumovaného jídla. Přitom vyrážky nebo svědění se objevit nemusí vůbec a jediným projevem bude únava.

Řešení: Omezte potraviny a jídlo, o kterém víte, že vám tyto potíže způsobuje. Požádejte lékaře o test na potravinové alergie. 

Chronický únavový syndrom a fibromyalgie

Jestliže kvůli únavě nemůžete realizovat denní aktivity, omezuje vás i při povinnostech a tento stav trvá déle než 6 měsíců, je pravděpodobné, že trpíte chronickým únavovým syndromem nebo onemocněním fibromyalgie. Obě mají mnoho symptomů, ale přetrvávající nevysvětlitelný pocit vyhoření je hlavním z nich.

Řešení: Neexistuje žádná pilulka, která by vyřešila chronický únavový syndrom nebo fybromyalgii, postižení však mohou čerpat z několika osvědčených postupů: změna denního rozvrhu, učením se lepšímu spánku, doplněním pohybových aktivit.

Pohybem proti únavě!

Představte si, že nastane situace, kdy se nepotvrdí žádné onemocnění. Je to jistě dobrá zpráva, avšak co dělat, když únava přetrvává? Odborníci přišli na to, že pokud do denního režimu zařadíte pohyb, budete se cítit lépe. Výzkumy provedené na unavených, ale jinak zdravých jedincích potvrdily, že 20 minut denně jízdy na kole zhruba 3 x týdně úspěšně bojuje s únavou!

Nesnesitelná únava. Co všechno se za ní může skrývat? | Žena.cz

Cítíte se unavení a vlastně nevíte proč? Nepřehlížejte signály těla, něco vám tím nejspíš chce sdělit.

Existují odlišné druhy únavy. Fyzická vyčerpanost se projevuje například při chůzi do schodů či při nošení těžkých tašek. Svalová únava přirozeně nastává po těžkém výkonu, například sportovním. Může se však objevit i při závažnějších chorobách, jako jsou například onemocnění srdce. 

Psychický neboli mentální útlum bývá příčinou těžkého vstávání z postele, ale i poruch soustředění – ty se často pojí též s fyzickou únavou a v těžkých případech připomínají až stavy opilosti. Duševní únava je nebezpečná, obzvláště pokud na vašich rozhodnutích závisí bezpečnost jiných osob. Klasickým příkladem jsou profesionální řidiči či lékaři.

Od bolesti hlavy až po halucinace

Vyčerpanost lze většinou zahnat kvalitním a dlouhým spánkem. To ovšem neplatí pro lidi trpící chronickým únavovým syndromem nebo závažnějším onemocněním. Jim nepřinese úlevu a osvěžení ani pořádný odpočinek. Únava se může projevit širokou škálou fyzických, psychických a emocionálních příznaků. Které jsou ty nejčastější?

  • bolest hlavy
  • poruchy pozornosti
  • bolesti svalů
  • apatie a nedostatek elánu
  • závratě
  • halucinace
  • podrážděnost a změny nálady
  • ztráta chuti k jídlu
  • zhoršení imunity
  • poruchy krátkodobé paměti
  • zpomalené reflexy

Odbornou pomoc nepodceňujte!

Únava se u každého člověka projevuje jinak a její příznaky každopádně není radno podceňovat. Někdy je totiž těžké odlišit, jsme-li unavení proto, že nejsme ke svému organismu příliš šetrní, nebo trpíme závažnou nemocí. Pokud problémy trvají déle než dva týdny, a to i po kvalitním odpočinku, je lepší navštívit lékaře.

Přidají-li se navíc zvracení krve, krvácení z konečníku nebo těžké bolesti břicha, pánve, zad nebo hlavy, vyhledejte pomoc ihned. Podobně učiňte v případě, kdy se únava spojí s bolestí na hrudi, s pocitem dušnosti a je-li nepravidelný nebo rychlý tep.

Únava jako varovný signál závažnější nemoci

Celý seznam příčin únavy je prakticky nekonečný. Pocity vyčerpání mohou provázet téměř každé onemocnění. V současné době je nejčastější příčinou nevhodný životní styl. Spolehlivými „zabijáky“ životního elánu jsou nedostatek spánku a odpočinku, nadváha, nedostatek pohybu, alkohol a cigarety. Únavou se často projevují také:

  • chronický stres či deprese,
  • cukrovka,
  • nedostatečná funkce štítné žlázy,
  • užívání antidepresiv, antihistaminik nebo léků proti vysokému tlaku,
  • choroby srdce a plic,
  • infekční nemoci,
  • spánková apnoe,
  • nedostatek vitaminů,
  • autoimunitní choroby,
  • nádorová onemocnění.
Zajímavé:  Příznaky Otravy Hřibem Kovářem?

Lékaři tak slovo únava slyší prakticky z úst každého svého pacienta. Přesto je dobré podělit se s odborníkem o své pocity. Nikdy totiž nevíte, zda je vaše skleslost důsledkem špatného životního stylu, nebo příznakem závažnější choroby.

Tři kroky proti vyčerpání

Základem v boji proti únavě je kvalitní spánek. Snažte se spát pravidelně, udržujte v ložnici přijatelnou teplotu a dodržujte pravidla spánkové hygieny.

Druhým pilířem je pravidelná strava a dostatečný pitný režim. S tím se pojí i konzumace alkoholu a kávy – v tomto případě platí: všeho s mírou.

Posledním faktorem je dostatek pohybu. I když se to může zdát jako klišé, cvičení opravdu dokáže divy. Je-li pravidelné, zlepšuje kvalitu spánku a snižuje pocity únavy.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dlouhodobá únava? Může to být záhadná nemoc

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Fotil gangy v Guatemale: Nejstrašnější bylo, když k zastřelené ženě přiběhla dcera | Video: Martin Veselovský

Dvanáct zlozvyků, které způsobují únavu

Nedostatek spánku není jediná věc, která vám ubírá energii. Existuje mnoho dalších věcí, které vás mohou vyčerpat jak duševně, tak fyzicky. 

Cítíte se příliš vyčerpaní a unavení na to, abyste šli ještě cvičit? Zkuste se překonat. Účastníci vědecké studie University of Georgia, kteří svůj sedavý životní styl vyměnili za dvacetiminutové cvičení třikrát týdně, nahlásili po šesti týdnech zvýšení energie a méně únavy. 

Pravidelné cvičení podporuje sílu a výdrž, pomáhá kardiovaskulárnímu systému lépe pracovat a zlepšuje přísun kyslíku a živin do našich tkání. Takže příště, až se budete chtít únavou vrhnout na gauč, přemluvte se a dejte si alespoň krátkou, ale svižnou procházku, nebudete litovat. 

Nepijete dostatek vody

Náhlá únava až ospalost vás může přepadnout už při lehké dehydrataci. Jak říká dietoložka Amy Goodsonová z Texas Health Ben Hogan Sports Medicine, i tak malá dehydratace jako 2 % ztráty normální hodnoty tekutin se projeví snížením energie a únavou. 

Snížením obsahu vody v těle houstne krev a zhorší se cirkulace, únavu z dehydratace také často doprovází bolest hlavy a někdy i závratě. Abyste zabránili únavě způsobené dehydratací, snažte se popíjet vodu pravidelně v menším množství a kratších intervalech.

Šípkové bylinné čaje vám pomohou od únavy, také příznivě ovlivňují spánek.

Nejíte dostatek potravin bohatých na železo

Pocit lenosti a neustupující únavy bez zjevné příčiny, podrážděnost a neschopnost se soustředit, to vše může být příznakem nedostatku železa. Železo je důležité především pro přenos kyslíku mezi tkáněmi a nedostatečné okysličení tkání pak způsobuje únavu. 

Dietoložka Goodsonová doporučuje konzumovat hovězí maso, listovou zeleninu, fazole, tofu, vejce, ořechy a to vše nejlépe společně s potravinami bohatými na vitamin C, který zlepšuje vstřebávání železa.

Jste perfekcionista

„Snaha být dokonalý, což je popravdě nemožné, vás nutí pracovat úporněji a déle, než je nutné,“ domnívá se psychiatrička Irene S. Levineová z New York University School of Medicine.

„Nastavíte si cíle, které jsou tak nereálné, že je obtížné nebo nemožné jich dosáhnout a nakonec se pocit satisfakce nedostaví.“ 

Vysoké pracovní nasazení a snaha o dokonalost dokáže člověka pěkně vyčerpat a únava, která se poté dostaví, vás může srazit na kolena. 

Děláte z komára velblouda

„Nesejčkuj!“ Slýcháte toto slovo často? Představujete si ty nejhorší katastrofické scénáře i při obyčejné jízdě na kole, kdy se bojíte, že budete mít nehodu? 

„Tato úzkost vás může paralyzovat a duševně vyčerpávat,“ vysvětlila lékařka Levineová. 

Pokud se přistihnete při podobných negativních myšlenkách, zhluboka se nadechněte a zeptejte se sami sebe, jak moc je pravděpodobné, že se vaše nejhorší představy naplní. Psychiatrička Levineová radí procházku v přírodě, meditaci, cvičení, nebo svěření se se svými obavami přátelům, kteří vám pomohou situaci řešit a vidět ji realističtěji než vy. 

Vynecháváte snídani

Jídlo funguje jako pohonná hmota pro organismus a ve spánku tělo pokračuje ve spalování večeře, kterou využívá k tomu, aby krev pumpovala a kyslík proudil. Je tedy jasné, že ráno jste bez paliva a je zapotřebí dodat tělu potřebnou energii právě snídaní. Pokud snídani z nějakého důvodu vynecháte, připravte se na unavené a líné dopoledne. 

Dietoložka Amy Goodsonová radí snídat celozrnné obiloviny, bílkoviny a zdravé tuky. Dobrým příkladem je třeba ovesná kaše s proteinovým práškem a trochou arašídového másla, ovocný koktejl z ovoce, proteinového prášku, nízkotučného mléka a mandlového másla nebo vejce s plátkem celozrnného chleba a řecký jogurt. 

Jíte nezdravě

Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů, jako jsou ty z fast foodu, mají vysoký glykemický index, což je ukazatel, který říká, jak rychle potravina zvedne hladinu krevního cukru. Čím nižší hodnota glykemického indexu, tím lépe pro zdraví a hubnutí. 

Po snědení potravin s vysokým glykemickým indexem nastane rychlý a velký vzestup hladiny krevního cukru.

Jak vysvětlila dietoložka Goodsonová, neustálé prudké vzrůstání cukru následované rychlými poklesy způsobuje únavu.

K udržení stálé hladiny cukru proto doporučuje konzumovat při každém jídle bílkoviny a celozrnné potraviny. Příkladem je třeba třeba kuře a hnědá rýže, losos a sladké brambory nebo salát s kuřetem a ovocem.

Neumíte říkat „ne“

Je sice hezké každého potěšit a všem vyhovět, ale často tak jdete sami proti sobě. Nejenže vám takové chování ubírá energii a čas, ale časem může způsobit vaši rozmrzelost a naštvanost na celý svět. Takže ať už po vás chce kamarádka upéct dort na její oslavu, nebo vás váš šéf požádá, abyste pracovali v sobotu, nemusíte vždycky říkat „ano“. 

„Naučte se říkat nahlas „ne“, navrhuje klinická psycholožka Susan Albersová z Clevelandské kliniky. Doktorka Albersová doporučuje trénovat asertivní chování třeba v autě. Tím, že uslyšíte sami sebe, jak říkáte slušné, ale rázné „ne“, vám pomůže použít toto slovo, když bude zapotřebí. 

Máte nepořádek v kanceláři

Podle vědecké studie z Princeton University přeplněný pracovní stůl a rozházené věci na něm bez ladu a skladu duševně vyčerpávají, jelikož omezují vaši schopnost soustředit se a brání mozku zpracovávat informace. 

Odborníci radí před odchodem z práce důkladně uklidit pracovní stůl, abyste druhý den ráno mohli začít čistě a bez stresu. 

Pracujete i o dovolené

Kontrolování e-mailů a odepisování kolegům nebo klientům, když byste měli relaxovat u bazénu, může přispívat k riziku syndromu vyhoření. 

„Syndrom vyhoření nebo-li ´burnout´ je pocit vztahující se k pocitu ze své práce. Člověk pochybuje o smyslu práce, má pocit, že mu bere energii a nic nevrací, v konečném stadiu mu na výsledku práce nezáleží, je apatický a cítí se velmi vyčerpaný.

Vyhoření přichází postupně, je dobré si všímat svého negativního postoje k práci včas a naučit sám sebe regulovat. Důležité je umět ve volném čase regenerovat, umět odložit myšlenky na práci.

V obecné rovině můžeme říci, že syndromu vyhoření předejdeme správným myšlením a efektivním hospodařením se svými emocemi, např. meditací. Na dovolené prostě vypněte počítač a další elektronické vymoženosti a dovolte své mysli úplně se oprostit od práce.

Jedině tak si vaše tělo a mysl opravdu na dovolené odpočine a vy se do práce vrátíte silnější a plní energie,“ radí psycholožka Radana Rovena Štěpánková. 

Jste zvyklí na skleničku vína před spaním

Sklenka vína před spaním možná zní jako dobrý nápad, protože vám pomůže uvolnit se a snáze tak usnout. Ale alkohol před spaním se vám může pěkně vymstít. Doktor Allen Towfigh z New York Neurology & Sleep Medicine P.C.

vysvětlil, že alkohol sice zpočátku potlačuje centrální nervový systém, čímž přispívá k sedativnímu účinku a napomáhá k lepšímu usínání, v době jeho vstřebávání a rozkládání se však spánek stává velmi lehkým a nekvalitním.

 

Konzumace alkoholu totiž narušuje chemické procesy, které jsou pro vydatný spánek nutné. Doktor Towfigh doporučuje přestat pít alkohol alespoň tři nebo čtyři hodiny před tím, než půjdete spát. 

Celý den popíjíte kávu

Většina lidí začíná svůj den kávou. Doktor Towfight však varuje, že bezhlavé užívání kofeinu, kdykoli potřebujeme vzpruhu, může vážně narušit náš cyklus spánku a vstávání. 

Studie publikovaná v Journal of Clinical Sleep Medicine dokonce odhalila, že konzumace kofeinu i šest hodin před odchodem do postele negativně ovlivňuje spánek. Poslední kávu nebo jiný kofeinový nápoj si tak raději dejte po obědě nebo v brzkém odpoledni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector