Stěr z děložního čípku – Vše o zdraví

Součástí běžné preventivní gynekologické návštěvy, kterou ženy podstupují jedenkrát ročně, je i vyšetření děložního čípku. Díky němu lékaři mohou včas zjistit jakékoliv změny na čípku nebo jiné onemocnění.

Na kontrolu každý rok

Vyšetření děložního čípku se provádí pravidelně už od zahájení sexuální života. Hlavním důvodem je hodnocení buněčných změn na děložním hrdle a prevence vzniku nádorů. Většinou je potřeba vyšetření podstoupit 1x za rok, ale frekvence se může upravovat v závislosti na věku a přítomnosti rizikových faktorů. Naprosto nezbytné je i vyšetření děložního čípku v těhotenství.

Důležitá prevence

Zejména pro mladé dívky je vyšetření velkým strašákem. Samotná návštěva gynekologa může vyvolávat stud i stres.

Vyšetření děložního čípku je ale velmi důležité, protože jen díky němu mohou lékaři objevit jakékoliv změny už v samotném počátku.

Změny na děložním čípku příznaky většinou žádné nemají, proto je důležité prevenci nezanedbávat a na kontroly pravidelně docházet. Pokud se na nádorové bujení přijde včas, je možné zahájit okamžitou léčbu a nemoc většinou i zcela zvrátit.

Jak vyšetření probíhá?

Během vyšetření se provádí gynekologické stěry z děložního hrdla pomocí speciální štětičky nebo kartáčku. Odběry trvají jen pár vteřin či minut a nejsou bolestivé.

Lékař nebo laborant v odborné cytologické laboratoři poté ze vzorku provede cytologické vyšetření, ke kterému potřebuje sklíčko, mikroskop a speciální barvivo. Odebrané buňky rozetře na sklíčko, obarví a následně kontroluje pomocí mikroskopu.

Příprava i vyhodnocení cytologického vyšetření zabere 7 – 14 dnů. Výsledky se dozvíte od svého lékaře.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Na návštěvu gynekologa se předem připravte

Důležité je, abyste během vyšetření nemenstruovala a 24 hodin předtím si nevyplachovala pochvu. Nesmí se používat ani tampóny nebo vaginální léky. Všechno by totiž mohlo ohrozit průběh stěrů i samotnou cytologii. Před vstupem do ordinace si odskočte na wc. Plný močový měchýř by vás totiž mohl nepříjemně tlačit.

Co se dá zjistit z cytologie?

  • nádorové bujení
  • HPV virus
  • další neobvyklé změny v děložním hrdle

Pozitivní nález cytologie

Pokud lékaři ve stěru najdou změněné buňky, nemusí to hned nutně znamenat, že máte rakovinu děložního čípku. Nejprve je nutné provést další doplňující vyšetřením, na základě jehož výsledku vám lékař doporučí další postup. Může se jednat o tzv.

přednádorový stav (prekancerózu) nebo nádorové onemocnění v počátečním stádiu, které je však možné účinně léčit. Pokud si vyslechnete od lékaře špatnou zprávu, mohou se vám hodit zkušenosti a příběhy ostatních žen, které se s pozitivním nálezem také setkali.

Pak stačí zadat do vyhledávače „špatné výsledky cytologie diskuse“ a během chvíle se můžete začít radit s ženami, které jsou na tom stejně jako vy.

Negativní nález

Ve většině případů se ženy naštěstí setkají s negativním (tedy běžným) nálezem, kdy ve stěru nejsou objeveny žádné změny buněk. To znamená, že riziko vzniku rakoviny je minimální.

I přesto je ale důležité v pravidelných gynekologických prohlídkách dále pokračovat. Někdy se totiž může stát, že během vyšetření unikne nádor, který je uložený mimo dosah stěru sliznice.

Další vyšetření pak může nádor v počátečním stádiu objevit a vy tak máte 95% šanci rakovinu porazit.

Jak se zbavit endometriózy s pomocí bylinek. Vyhněte se operaci

ASCUS na děložním čípku

Byla jste na vyšetření děložního čípku a ve zprávě jste našla výraz ASCUS? Toto označení se používá v případě změn na čípku, které prozatím nespadají do žádné kategorie.

Doporučuje se kontrola po 6 – 12 měsících a posouzení nového nálezu. ASCUS může být způsoben viry HPV, ale také zánětem.

Rozhodně není důvod k panice, je ale důležité se po uplynutí určité doby vrátit zpět do ordinace a nechat se znovu vyšetřit.

HPV virus a rakovina děložního čípku

Rakovinu děložního čípku způsobují určité typy papilomavirů (HPV). Objevit se může v podobě zhoubného i nezhoubného nádoru a zjistí se právě díky vyšetření děložního čípku. Vznik nádoru závisí i na dalších rizikových faktorech. Ne každou ženu, která se s HPV setká, postihne i rakovina.

Určité riziko tu však je, a proto je důležité pravidelné prohlídky nezanedbávat. V České republice se v porovnání s ostatními zeměmi vyskytuje rakovina tohoto typu velmi často. Ročně si smutnou zprávu od svého gynekologa vyslechne tisíc žen. Skoro 400 z nich přitom každoročně na rakovinu děložního čípku umírá.

Díky včasnému odhalení se ale dá tragickému konci vyhnout.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Rakovina děložního čípku operace

Jestliže vám lékař diagnostikuje rakovinu děložního čípku, máte několik možností léčby. Při včasném stádiu, kdy se nádor nachází pouze na děložním čípku a zatím nepřerůstá do okolních tkání, se přistupuje k chirurgické léčbě.

V případě malých nádorů stačí šetrná operace, které se říká konizace. Chirurg během ní odstraní postiženou tkáň. Stejným způsobem se léčí i počáteční změny na děložním hrdle, ze kterých by se v budoucnu mohl nádor vyvinout (tzv. prekanceróza).

Pokud je rakovina už v pokročilejším stádiu, je třeba přistoupit k rozsáhlejší operaci. Většinou se musí odstranit celá děloha včetně části pochvy a lymfatických uzlin podél velkých cév v pánvi.

U opravdu hodně pokročilých nádorů je většinou nutná kombinace radioterapie a chemoterapie, a to buď zevně, nebo vnitřně, kdy se zářič zavádí až k děložnímu hrdlu.

  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví
  • Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví

Screening karcinomu děložního hrdla

Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví

Někdy se mu také říká „cervikální karcinom“ a je jedním z nejčastějších typů zhoubných nádorů u žen na celém světě. Je to zhoubné nádorové onemocnění, při kterém se povrchové buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.

Samotnému karcinomu předcházejí přednádorové změny buněk (tzv. prekancerózy), se kterými se organismus někdy sám vypořádá. Prekancerózy se neprojevují žádnými zdravotními obtížemi a lze je odhalit jedině specializovaným cytologickým vyšetřením. Tyto časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit. Ovšem čím později dojde k diagnóze, tím je léčba náročnější a bohužel i méně úspěšná.

Neboli cervix, což je latinsky hrdlo či krk, a také se můžeme setkat s pojmem děložní krček, je zúžená část dělohy, která tvoří přechod mezi pochvou a dělohou. Děložní čípek je pak část děložního hrdla, která vyčnívá do pochvy a je přístupná pohmatem při gynekologickém vyšetření.

V České republice:

  • je každý rok diagnostikováno přibližně 800 případů karcinomu děložního čípku,
  • téměř 300 žen na toto onemocnění každý rok zemře,
  • incidence, tedy počet nových onemocnění na 100 000 žen, se u nás za jeden rok dlouhodobě pohybuje okolo 20,
  • teprve v posledních několika letech pozorujeme pokles incidence.

V rámci Evropské unie jsou patrné značné rozdíly mezi Západem a Východem: V postkomunistických zemích je toto onemocnění rozšířené mnohem více. Zatímco v západoevropských zemích již dávno fungují programy cervikálního screeningu, v zemích bývalého východního bloku se tyto programy začaly systematicky prosazovat teprve nedávno.

Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví

Takzvaný screening karcinomu děložního hrdla v ČR existuje od roku 2008 a od roku 2014 probíhá adresné zvaní k preventivním vyšetřením. Cervikální screening spočívá v pravidelných gynekologických kontrolách, jejichž cílem je odhalit:

  • přednádorové změny (prekancerózy),
  • časná stadia zhoubného karcinomu.

Jediným možným a účinným způsobem prevence jsou pravidelné preventivní prohlídky v rámci tohoto programu. Ženám se díky nim dostává kvalifikovaných preventivních vyšetření děložního čípku v akreditovaných laboratořích, která splňují kritéria moderní diagnostiky. Více o tomto programu najdete na webu Cervix.cz.

Jak program funguje a komu je určen

  • Součástí prohlídky je vyšetření děložního hrdla kolposkopem (systém zvětšovacích skel) a také stěr buněk z děložního hrdla a jejich vyšetření pod mikroskopem (cytologie).
  • Program je určen všem ženám, které dochází na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi.
  • Adresné zvaní na tento screening se týká žen od 25 do 70 let (vyšetření je ale dále hrazeno i starším ženám).
  • Od roku 2021 bude ženám ve věku 35 a 45 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění vyšetření HPV DNA testace, které odhalí přítomnost infekce HPV (lidský papilomavirus, více dále) v těle.

Rizikové faktory pro karcinom děložního hrdla

  • Nejvýznamnější rizikem je infekce onkogenním (tzn. „karcinom vyvolávajícím“) typem lidského papilomaviru (HPV), virus se přenáší z 99,9 % pohlavním stykem.
  • K infekci jsou nejnáchylnější mladé dívky – v období hledání stálých partnerů a někdy i promiskuity jim hrozí největší riziko nákazy (do věku 35 let se v ČR s infekcí setkají dvě ženy ze tří).
  • Infekcí zasažené ženy o tom většinou nevědí, protože jejich imunitní systém tyto viry zničí.
  • Kouření či poruchy imunity však způsobují, že u pěti žen ze sta viry nepozorovaně přetrvají v epitelu děložního čípku někdy i celá desetiletí.
  • Po dovršení 35 let riziko roste a v některých případech se ze zdánlivě neškodné infekce vyvine přednádorový stav (změny v buňkách na povrchu čípku) a poté zhoubný nádor.
Zajímavé:  Jak Rozcvicit Hrudni Pater?

Jak poznáte cervikální karcinom

Přednádorové změny jsou asymptomatické (neprojevují se žádnými příznaky), a proto je velmi důležité, aby ženy po zahájení sexuálního života pravidelně chodily na preventivní gynekologické prohlídky.

Pozdními příznaky, kdy už je nádor výrazněji rozvinutý, jsou:

  1. bolest v podbřišku,
  2. krvácení po pohlavním styku,
  3. zapáchající výtok z pochvy.

Uvedené příznaky nemusí být vždy projevem zhoubného karcinomu, vždy jsou však důvodem k návštěvě gynekologa!

Co vám pomůže se onemocnění vyhnout

1) Pravidelné gynekologické prohlídky

To nejjednodušší, co můžete pro prevenci udělat, je docházet na pravidelné prohlídky.

Samozřejmě jsou případy, které mohou vyšetření uniknout (karcinomy endocervikální, které jsou uložené mimo dosah stěru sliznice z čípku), a pokud ty dají vznik již nádorovému onemocnění, pravidelné gynekologické vyšetření je schopné jej objevit v iniciálním stadiu: Toto onemocnění je ve více než 95 % případů vyléčitelné. Od objevení prvních přednádorových změn ke zhoubnému karcinomu totiž uplyne dost dlouhá doba (kolem tří let).

2) Bezpečný sex

Partnerská stálost nebo alespoň důsledné používání prezervativu jsou důležité, neboť jak již bylo řečeno, karcinom děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem.

3) Očkování proti HPV

V současné době jsou na českém trhu registrované dvě vakcíny (Gardasil/Silgard a Cervarix), které účinně brání proti infekci způsobené virovými typy 16 a 18. Ty jsou prokazatelně nejčastějšími původci karcinomu děložního čípku.

Vakcíny tedy působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn, které by později mohly k nádorovému bujení vést.

Jedna z vakcín navíc chrání proti typům HPV 6 a 11, které vyvolávají většinu případů genitálních bradavic.

Vakcíny jsou určeny k prevenci proti infekci HPV. Nejlepší ochranu poskytují dívkám, které ještě nezačaly se sexuálním životem.

Infekce HPV je totiž v populaci často rozšířena a u dívek a žen, které se s infekcí již setkaly, není očkování jako prevence před onemocněním natolik efektivní. Vakcínami je možné očkovat dívky od 9., resp. 10. roku života.

Nebylo prokázáno, že by vakcína měla léčebné účinky, není tedy určena k léčbě buněčných změn vzniklých po infekci HPV.

Očkování chrání dívky a ženy pouze před infekcí těmi typy HPV, proti kterým jsou určeny, nikoli proti ostatním. Proto je i po očkování důležité pravidelně chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Jedině tak může lékař sledovat stav buněk děložního čípku, aby bylo možné včas odhalit případné abnormality.

Naše pojišťovna přispívá na očkování proti HPV dívkám i chlapcům od 14 do 18 let.

Přehled vakcín, doporučení a odborná stanoviska jsou dostupné na stránkách České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

Kromě zmíněné infekce HPV se na vzniku nádorového onemocnění podílí i kouření, nezdravá strava a další prvky špatného životního stylu. Bližší informace o prevenci nádorových onemocnění najdete například na stránkách Prevencenadoru.cz, mnoho dalších informací také na webu Linkos.cz.

Zdraví žen

Stěr z děložního čípku - Vše o zdravíÚkolem moderní medicíny je nejen léčit, ale i předcházet onemocněním. Pojem prevence proto provází ženu od první prohlídky u gynekologa až do pozdního věku. Zdraví ženy a prevence spolu úzce souvisejí. Každá maličkost, kterou žena zanedbá, pro ni může později mít nedozírné následky v rodinném, partnerském i pohlavním životě, v otázce plodnosti, i v oblasti sociální a ekonomické.

Kdy začít s prevenci? Dnes už v gynekologické prevenci neexistují žádná věková omezení, a například případy rakoviny děložního čípku byly popsány již ve věku kolem 20 let. Začátek pohlavního života ženy je začátkem nové fáze jejího života, a proto je nutné, aby se žena sama aktivně starala o to, co se v jejím těle děje.

Gynekologické prohlídky

Pravidelné gynekologické prohlídky umožňují: 

  • odhalení prvních příznaků vznikající rakoviny děložního čípku, nebo prsů
  • pravidelné sledování hmotnosti a krevního tlaku
  • zjistit, zda zvolená metoda antikoncepce je vhodná, a jestli ji žena správně používá, a prodiskutovat všechny problémy, které s sebou antikoncepční prostředky přináší
  • provést testy na pohlavní nemoci či těhotenství v případě rizikového pohlavního styku

Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví

Věk první návštěvy u gynekologa se nedá přesně stanovit. V každém případě by to mělo být před 18. rokem života. Průměr je asi kolem 16. roku. Nejčastěji dívky uvádějí jako důvod první návštěvy: „prevence rakovinového onemocnění“ a „dát si předepsat antikoncepci“.

Gynekologa je vždy nutné vyhledat v následujících případech:

  • silné menstruační bolesti,
  • silný výtok z pochvy,
  • nepravidelná, nebo příliš častá menstruace,
  • krvácení i mimo menstruaci,
  • bolesti v podbřišku,
  • při potřebě antikoncepce,
  • jestliže si žena myslí, že je těhotná.

Gynekologa je možné si vybrat ve svém bydlišti, škole, pracovišti, nebo se poradit se svým obvodním lékařem. Je vhodné se předem objednat a přijít připravená.

Gynekolog se určitě bude zajímat:

  • v kolika letech byla první menstruace,
  • jak dlouhý je interval mezi menstruací,
  • jestli je krvácení silné, střední, slabé,
  • kdy byl poslední menstruace (1. den posledního krvácení),
  • jestli již byla pacientka těhotná.
  • Je vhodné mít sebou menstruační kalendář.

Vždy je dobré vědět, do čeho jdete. Vyšetření je většinou nebolestivé a určitě ho lze přežít!!

Jak probíhá gynekologické vyšetření?

  • nejprve gynekolog vyšetří zevní pohlavní orgány
  • potom do pochvy zavede tzv. zrcadla, čímž se pochva mírně roztáhne
  • následuje posouzení pochvy a tzv. děložního čípku (nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy), které se provádí pomocí optiky a zdroje světla – tzv.kolposkopie. Toto vyšetření je nebolestivé a důležité, protože děložní čípek je místem častého výskytu zhoubných ženských nádorů
  • při vyšetření se odebere tzv. stěr na onkocytologii pomocí speciální štětičky – jemného kartáčku a vatového tampónku. Stěr z děložního čípku je velmi cenný při vyhledávání abnormálních buněk čípku dělohy ještě předtím, než se změní na rakovinové. Každá žena, která je sexuální aktivní, bez ohledu na věk, by měla mít proveden stěr na onkocytologii alespoň jednou ročně! Od doby, kdy se vyšetření stalo běžně dostupným pro všechny ženy, se snížil počet úmrtí na rakovinu čípku dělohy o 70 procent
  • následuje vyšetření pohmatem, kdy se posuzuje děloha a vaječníky, a při němž mohou být odhalena různá onemocnění. Pokud žena ještě neměla pohlavní styk, je nutné na to lékaře upozornit, a ten od vyšetření přes pochvu upustí. (Je-li vyšetření pohmatem potřebné, provede se přes konečník.)
  • nakonec následuje vyšetření prsou. Lékař pátrá zrakem i pohmatem po změnách, jako jsou „bouličky“, výtok z bradavek, vrásky v oblasti bradavek; zajímají ho změny barvy a struktury kůže. Současně poučí ženu o samovyšetření prsou, které by si měla provádět žena pravidelně jednou měsíčně, ihned po skončení menstruace
  • pokud je to nutné, doplňuje se vyšetření prsou ultrazvukem, nebo mamografickým vyšetřením (rentgenové vyšetření prsou, při němž je použito slabší záření). Obě vyšetření jsou bezbolestná, u mladších žen do 30 let se dává přednost ultrazvukovému vyšetření
  • v rámci prevence by měl mít každá žena po 40. roce věku mamografické vyšetření i v případě, že nemá žádné obtíže.
  • Návštěvu gynekologa by měla žena absolvovat alespoň jednou ročně, i když nemá žádné obtíže.
  • Životní styl ženy
  • Na zdraví ženy má velký vliv i stravování, stres a životní styl. Zásady zdravého životního stylu ženy lze shrnout do několika bodů:
  • jíst více ovoce a zeleniny v syrovém stavu (minimálně 15 dkg na 10 kg tělesné hmotnosti za den)
  • dávat přednost libovému bílému masu (ryby, králík, drůbež), zejména vařenému a dušenému
  • jíst hodně bílkovin rostlinného původu – luštěniny (čočka, sója), tofu, dále hodně ořechů, vhodné jsou i mandle a kešu oříšky, celozrnné pečivo
  • upřednostňovat kysané mléčné nízkotučné výrobky
  • užívat vitamínové přípravky obsahující antioxydanty (vitamín A, C, E, beta-karoten, stopové prvky – selen, zinek)
  • pít hodně tekutin (denně minimálně 2 litry), zejména bylinkové čaje, minerálky. Vyhýbat se slazeným nápojům, jako je kola, a přeslazeným potravinám vůbec
  • nekonzumovat koncentrovaný alkohol (jedna sklenička vína, nebo piva je dovolená) a nepít více než dvě kávy za den
  • vyhýbat se kouření a pobytu v zakouřených prostorách
  • naučit se zvládat stres a pravidelně sportovat

Zdraví je osobním vlastnictvím, za které je každá žena odpovědná. Nečekejte proto, že budete dostávat pozvánky na preventivní prohlídky, ale samy aktivně o své zdraví pečujte!

zdroj: MediCentrum

HPV testy

HPV testací zjistíte, zda je v těle přítomna infekce HPV. Pozitivní nález neznamená, že zcela jistě onemocníte HPV chorobou. Ani negativní nález neznamená, že jste zcela bez rizika a můžete opomíjet prevenci HPV onemocnění.

Zajímavé:  Léčba Papilomaviru U Mužů?

O HPV testu

HPV test je novou, moderní automatizovanou metodou, která zjišťuje přímo přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce.

Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit míru ohrožení rakovinou.

Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost viru HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku.

Pozitivní a negativní výsledek HPV testu

V případě, že výsledkem testu je pozitivní nález, znamená to, že je žena infikována vysoce rizikovým typem infekce HPV a může být ohrožena vznikem rakoviny. Pozitivní nález neznamená, že žena rakovinu již má, nebo že ji v budoucnu bude určitě mít. Takový nález pouze znamená, že pacientka vyžaduje další a častější sledování, případně léčbu podle vyhodnocení nálezu lékařem.

Pokud je výsledkem testu nález negativní, znamená to, že HPV infekce v těle nebyla zjištěna. Riziko vzniku rakoviny děložního čípku je zanedbatelné i pro dalších 5–10 let. Nicméně žena by měla nadále docházet na pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.

Pro koho je HPV test vhodný?

HPV test je vhodný pro ženy starší 30 let, které chtějí mít jistotu, že nejsou infikovány vysoce rizikovým typem viru HPV a chtějí se cítit v bezpečí i v následujících 3–5 letech. Doporučuje se také ženám mladším 30 let, jejichž cytologický stěr je normální, ale s výskytem nepravidelností (tzv. ASC-US), jejichž původ může/ale nemusí být způsoben virem HPV.

Proplácí HPV test pojišťovna?

Pojišťovna hradí toto vyšetření pouze v případě pozitivního cytologického nálezu a na základě doporučení lékaře. Pacientka si nicméně test může kdykoliv vyžádat a uhradit ze svých prostředků.

Jaké testy jsou k dispozici?

Existuje poměrně velké množství HPV testů. Tyto testy pomocí genetických metod hledají genetické informace DNA nebo mRNA lidských papilomavirů. Pokud jsou založeny na hledání DNA, při pozitivitě ukazují, že jsou viry v organismu přítomny. Druhý typ, který je založený na hledání mRNA, ukazuje, že se viry v organismu množí.

Testy provádí gynekolog. U mužů může test provést urolog nebo dermatovenerolog. Poté jsou vyhodnoceny ve specializovaných laboratořích.

Jak a kdy se testy používají v ČR

Pozitivita znamená, že virus v organismu je. Negativita že v něm velmi pravděpodobně není. Nicméně teprve více jak půlroční přítomnost viru znamená, že organismus infekci nepřekonal sám a hrozí rozvoj nemocí způsobených HPV. HPV testy se u nás používají, abychom věděli, jak rychle máme ošetřovat případné změny na hrdle děložním.

Přítomnost viru vede v takovém případě k volbě časnější a rozsáhlejší operace. V některých zemích se přítomnost HPV virů používá jako základní vyhledávací metoda. Ta žena, která je v testu pozitivní, se teprve zkoumá cytologicky. U nás je toto vyhledávání založeno právě na cytologickém vyšetření.

Kdy je HPV test zbytečný?

HPV test je vhodným doplňkem k prevenci rakoviny děložního čípku. V jiných případech je mnohdy zbytečný – vzhledem k vysokému výskytu infekce HPV v populaci a současně velké schopnosti organismu infekci spontánně překonat, je testování při pozitivitě sexuálního partnera nebo třeba po nechráněném styku s rizikovým partnerem zbytečné.

Pokud byste se nechali v takovém případě otestovat a test byl pozitivní, stejně nezbývá nic jiného než podpořit imunitu, nestresovat se, nekouřit, dodržovat principy zdravého životního stylu a doufat, že tělo HPV infekci překoná. HPV infekci nelze nijak léčit, léčit lze pouze její projevy, tedy situace, kdy organizmus HPV infekci nepřekonal a došlo k rozvoji HPV onemocnění.

HPV testy: Videorozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem, Ph.D

Stěr z děložního čípku - Vše o zdraví

Cytologický stěr – Pap (test podle Papanicolaoua)

1. Jaké jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny děložního čípku?

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního hrdla je infekce vysoce rizikovými typy lidského papillomaviru (HPV). Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která je ve většině případů zlikvidována přirozenou obranyschopností organizmu. Pokud virus v těle přetrvává, může způsobit zhoubné onkologické onemocnění. Onemocnění se vyvíjí plíživě, dlouho nemá žádné příznaky.

  • Screeningové testy pro tento typ infekce jsou nově hrazeny zdravotními pojišťovnami spolu s Pap testem ženám ve věku 35 a 45 let (dvakrát za život) při negativní cytologii.
  • Screeningový test HPV DNA doporučuje odborná česká gynekologická společnost i ženám ve věku 36 – 44 let nebo 46 a více pro dlouhodobé vyloučení či potvrzení rizika rakoviny děložního hrdla, ale žena si jej musí uhradit sama.
  • Se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny děložního hrdla je též spojen věk, ve kterém dojde k prvnímu pohlavnímu styku (čím dříve, tím vyšší riziko), počet sexuálních partnerů, kouření a přítomnost dalších pohlavně přenosných infekcí jako je infekce herpetickým virem či HIV.

Podíl případů ve věkové kategorii (analyzováno období 2013–2017). Zdroj dat: NOR.

2. Potřebuji cytologický stěr, pokud mi byl proveden HPV test?

Podle platných mezinárodních guidelines je možné pro screening rakoviny děložního čípku podstoupit pouze HPV DNA test (bez Pap testu) a to v pětiletých intervalech (podle doporučení FDA).

Screening v České republice je primárně založen pouze na cytologickém stěru buněk z děložního hrdla a jejich hodnocení v cytologické laboratoři.

Provedení HPV DNA testu zdravotní pojišťovny hradí ženám ve věku 35 a 45 let současně s cytologií, ale každá žena si tento test může u svého gynekologa vyžádat za přímou úhradu.

3. Potřebuji cytologický stěr, i pokud jsem očkována HPV vakcínou?

Protože HPV vakcína nechrání proti všem druhům rakoviny děložního čípku, je třeba provádět běžný screening pravidelně i u očkovaných žen.

Proč vůbec očkovat?

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Světová zdravotnická organizace vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV.

Očkování je jedinou formou primární prevence proti této infekci, se kterou se za život setká až 80 % z nás.

Další takovou prevencí je pouze absolutní sexuální abstinence včetně nekoitálních aktivit, jako je orální sex, mazlení apod.

Infekce lidskými papilomaviry je velice častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů, rozhodně to není otázka promiskuity, jak si mnozí myslí. Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a opravdu nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v onemocnění a čí organizmus se s ní naopak vyrovná.

Proč 13leté děti?

Očkování proti HPV má nejvyšší účinek, pokud naočkujeme „HPV naivní“ populaci, tedy jedince, kteří se s infekcí HPV ještě nesetkali.

Proto je zvolena věková skupina adolescentů, kteří ještě nezahájili sexuální život.

V zemích, kde se podařilo naočkovat velkou část populace (například Austrálie), již nyní dochází k dramatickému poklesu výskytu HPV infekce a k významnému snížení počtu HPV onemocnění.

Proč dívky?

HPV infekce je spojena s velmi častým onkologickým onemocněním u žen – rakovinou děložního hrdla. Očkováním chráníme dívky a ženy proti tomuto a řadě dalších onemocnění, které jsou s HPV infekcí spojeny.

 

Proč chlapce?

Muži jsou jednak přenašeči infekce HPV a zároveň i u nich může dojít k rozvoji celé řady HPV onemocnění. Doporučení očkovat obě pohlaví vydaly mnohé nadnárodní, evropské i české instituce a odborné společnosti.

Důvody jsou jednak etické, tj.

nabídnout možnost ochrany rovnoprávně ženám i mužům, i epidemiologické – totiž pouze očkování obou pohlaví může přinést kolektivní imunitu a signifikantní snížení HPV asociovaných onemocnění.

Kde se nechat naočkovat?

Očkování provádí dětští praktičtí lékaři, gynekologové nebo očkovací centra. Ve věku 13–14 let je imunitní odpověď tak silná, že stačí aplikace dvou dávek.

4. Znamená abnormální cytologický stěr vždy rakovinu?

Jediný abnormální cytologický stěr nemusí nutně znamenat, že se jedná o rakovinu. Sliznice pokrývající děložní hrdlo se neustále mění a obnovuje.

Léčba nemusí být nutná, ale je třeba bližší sledování, což může znamenat opakovaný cytologický stěr každé 3 až 6 měsíců, dokud není situace vyřešena.

Pro potvrzení, že se nejedná o infekci vysoce rizikových virů HPV, doporučuje odborná společnost českých gynekologů provést HPV DNA test, který je v tomto případě hrazen zdravotními pojišťovnami.

5. Proč je vyžadován pravidelný cytologický stěr či HPV test?

Rakovina děložního čípku je pomalá, progresivně se vyvíjející nemoc a může trvat roky, než dojde k progresi z hrdla. Proto jsou nutné pravidelné gynekologické prohlídky, které mohou odhalit prekancerozní změny v děložním hrdle či/a vagíně, a tyto tkáně mohou být následně odstraněny. Pravidelné kontroly též pomohou odhalit rakovinu děložního hrdla v rané fázi, kdy je nemoc lépe léčitelná.

Zajímavé:  Příznaky Infarktu U Psa?

6. Pokud mám rakovinu děložního hrdla, jaké jsou možnosti léčby?

Rakovina děložního hrdla je pomalá, progresivní nemoc a může trvat roky, než se rozšíří mimo děložní hrdlo. Právě proto běžné gynekologické vyšetření poskytuje nejvyšší šanci, jak zabránit rakovině v jejím růstu díky zjištění a odstranění prekancerozní tkáně. Pravidelné prohlídky mohou též odhalit tento typ rakoviny dříve, než přejde do pokročilého stadia.

Běžné gynekologické vyšetření poskytuje nejvyšší šanci, jak zabránit rakovině v jejím růstu díky zjištění a včasném odstranění prekancerozní tkáně či tkáně ve velmi raném stádiu rakoviny (pomocí konizace či kryoterapie).

U pokročilých forem rakoviny děložního hrdla může být provedena hysterektomie (chirurgické odstranění dělohy). Pokud se rakovina již rozšířila do ostatních tkání (tzv. metastazovala), je doporučena terapie ozařováním.

Pokud vám byla stanovena rakovina děložního hrdla, vězte, že v léčení této nemoci udělala moderní medicína neuvěřitelný pokrok. Promluvte si se svým ošetřujícím lékařem a gynekologickým onkologem (doktor specializující se na rakovinu pohlavních orgánů), kteří vám navrhnou vhodný léčebný plán.

POZNÁMKA:

Text tohoto článku je založený na výzkumech, viz citované zdroje, a na sdílených zkušenostech mezinárodní vědecké redakční rady (Lab Tests Online Editorial Review Board).

Pravidelně je redakční radou přezkoumáván a aktualizován podle nových vědeckých poznatků.

Všechny nové zdroje, které se zde citují, se automaticky přidávají do seznamu použité literatury a rozlišují od původních zdrojů, které byly využity v předešlých verzích.

Rakovina děložního čípku. Vše, co musíte vědět

JAK FUNGUJE OČKOVÁNÍ?

Změny na děložním čípku, které vedou k rozvoji nádorů, způsobuje pohlavně přenosná infekce lidským papilomavirem (HPV). Kromě rakoviny děložního čípku může tento virus způsobovat také další nádory v genitální a anální oblasti, hrdle a ústech, nebo genitální bradavice, a to u obou pohlaví.

Tento virus je velmi rozšířený a vyhnout se mu dá pouze doživotní sexuální abstinencí nebo monogamií obou partnerů, což je pro drtivou většinu lidí nereálné.

Je tedy potřeba zabránit tomu, aby HPV virus infikoval děložní čípek a rozvinul se až v nádor.

„Spolehlivou ochranou je jedině očkování proti HPV. Díky němu si imunitní systém vytvoří protilátky, které virus zlikvidují, když s ním tělo přijde do kontaktu,“ vysvětluje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF v Praze

JAK FUNGUJE SCREENING?

Jde o preventivní vyšetření žen probíhající během každoroční preventivní kontroly u gynekologa, kde se provádí:

  • Kolposkopie, tzn. vyšetření děložního hrdla pohledem přes systém zvětšovacích skel (kolposkop).
  • Cytologické vyšetření, tzn. pravidelný opakovaný stěr buněk z děložního hrdla a jejich vyšetření pod mikroskopem. V České republice jej provádí gynekolog pomocí gynekologických zrcadel a speciálního kartáčku k odběru buněk 1x ročně. Cytologické vyšetření však neodhalí všechny případy závažných přednádorových změn.
  • HPV DNA testace, tzn. inovativní metoda, při níž se ve stěru buněk z hrdla děložního po speciálním zpracování v laboratoři zjistí přítomnost HPV infekce v těle ženy. Ženám věku 35 a 45 by měl být od roku 2021 prováděn tzv. HPV DNA test hrazený ze zdravotního pojištění. Ten s vysokou přesností odhalí infekci způsobenou virovým původcem onemocnění na děložním čípku.

Vhodně zvolená kombinace uvedených vyšetření zvyšuje citlivost záchytu rizikových pacientek s těžkými přednádorovými změnami.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKU?

POZOR – Raná stádia, která je možné léčit, probíhají nejčastěji zcela bez příznaků!
„Takzvané předrakovinové změny na děložním čípku vyvolané infekcí HPV většinou nemají žádné příznaky.

Jde o změny, které může včas rozpoznat jedině gynekolog pomocí speciálních diagnostických metod,“ vysvětluje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vedoucí lékař onkologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1.

LF UK a VFN Praha.

Příznaky nádoru na děložním čípku jsou velmi nespecifické (neurčité) a častěji značí méně závažný problém. Je však potřeba je nepodceňovat a vyhledat gynekologa, zvláště trvají-li delší dobu, nebo se opakují.

  • Krvácení, špinění mimo menstruační fázi cyklu
  • Krvácení po pohlavním styku
  • Krvácení v přechodu (menopauze)
  • Poševní výtok
  • Bolest v pánvi, bolest zad
  • Bolest při pohlavním styku

POKUD SE JEDNÁ O RAKOVINU DĚLOŽNÍHO ČÍPKU, HRAJE ČAS OBROVSKOU ROLI. S KAŽDÝM MĚSÍCEM I TÝDNEM NAVÍC JE LÉČBA STÁLE KOMPLIKOVANĚJŠÍ – A V POZDĚJŠÍCH STÁDIÍCH S VELMI MALOU ŠANCÍ NA UZDRAVENÍ.

RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU V ČÍSLECH

  • 800 žen si každoročně v ČR vyslechne diagnózu rakovina děložního čípku.
  • Přibližně 360 žen za rok v ČR na toto onemocnění zemře.
  • 80 % lidí se během svého života s infekcí HPV (původce rakoviny děložního čípku) setká, ale často ji zlikviduje vlastní, dobře fungující imunitní systém.

Ve věku 13 let je možné dívky a chlapce očkovat proti HPV, až do dovršení 14 let věku. Tato bezpečná vakcína je hrazena ze zdravotního pojištění všem bez rozdílu.

O celých 93 % se sníží riziko onemocnění díky očkování proti HPV u sexuálně naivních žen, tedy u těch, které ještě neměly pohlavní styk.

O 40–50 %  se sníží riziko onemocnění díky očkování proti HPV u žen, které již měly pohlavní styk.

Proočkovanost populace musí dosahovat alespoň 80 %, aby se výrazně snížil výskyt onemocnění.
V ČR bohužel dosahuje jen 60 % a meziročně toto číslo klesá.

Ve věkových kategoriích 35 a 45 let je nejvíce pacientek s rakovinou děložního čípku.
Ženám ve věku 35 a 45 let by měl být od roku 2021 prováděn tzv. HPV DNA test hrazený ze zdravotního pojištění. Ten s vysokou přesností odhalí infekci způsobenou virovým původcem onemocnění na děložním čípku.

Pouze 30 % žen ve věku na 55 let dochází na každoroční preventivní vyšetření u gynekologa a návštěvnost s rostoucím věkem prudce klesá.  

V průměru až za 15 let od infekce rizikovým typem HPV dochází k rozvoji přednádorových změn na děložním čípku. Proto by ani ženy po přechodu a ukončení sexuálního života neměly přestat chodit na kontroly. Např.: Má-li žena poslední sexuální styk v 55 letech a dojde při něm k přenosu HPV, může u níc dojít k rozvoji nádoru až v 70 letech. 

„Bohužel zejména u žen starších 60 let se v ČR nedaří onemocnění diagnostikovat ve stádiu, kdy je vyléčitelné,“ vysvětluje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF v Praze

KDE HLEDAT PODPORU, POKUD ONEMOCNÍM?

Pro podporu žen s onkogynekologickým onemocněním vznikla Pacientská organizace VERONICA.
Na stránkách www.pacientska-organizace.cz najdete příběhy žen bojujících s nemocí a získáte objektivní informace o prevenci a léčbě od předních lékařů.  

Cytologie – Mojezdraví.cz

Cytologie je lékařské a vědecké studium, kdy je pod mikroskopem zkoumána nepravidelnost buněk při nádorové změně. Vzorky jsou odebrány z tkáně nejčastěji na povrchu děložního čípku. Při této metodě se odhalí případná rakovina děložního hrdla. Ta patří v dnešní době mezi nejčastější druhy rakoviny, jež každý rok ohrožuje život milionům žen.

Cílem cytologického vyšetření je odhalit přednádorové, případně nádorové přeměny jednotlivých buněk (tzv.

HPV virů – papilomavirů) setřených z povrchu děložního čípku, či z kanálu děložního hrdla, stěry z pochvy, zevních rodidel nebo jiných míst jsou výjimečné. Díky cytologii můžeme zabránit vážným zdravotním problémům spojeným s karcinomem děložního hrdla.

V případě, že se rakovinné buňky odhalí včas, lze malým zákrokem (konizace) postiženou tkáň děložního hrdla odstranit a tím zachránit život.

  • Vše o příznacích rakoviny děložního čípku čtěte zde.

Jak se cytologie provádí

Odběr vzorků provádí gynekolog v rámci pravidelné prohlídky, ale vzorky přenesené na sklíčko poté zkoumají patologové ve specializovaných laboratořích. Stěr trvá několik vteřin a pro většinu žen je bezbolestný, byť trochu nepříjemný.

Výsledky jsou zpravidla známy do 14 dnů. Pokud jsou v pořádku, další kontrola je dostačující po roce, v případě nálezu negativních změn či je potvrzena přítomnost papilomavirů, gynekolog po Vás bude chtít nové odběry po půl roce, někdy i dříve.

Před vyšetřením

Některé stavy tkáně mohou výsledky testů ovlivnit, proto se 2 dny před vyšetřením vyhněte nechráněnému pohlavnímu styku a neprovádějte výplachy pochvy. Rovněž užívání vaginálních čípků a mastí mohou výsledek zkreslit. Dalším doporučením pro validní závěry je provedení cytologického vyšetření až 5 dní po menstruaci.

Cena vyšetření

Cytologie patří společně s kolposkopií mezi preventivní gynekologická vyšetření hrazená z veřejného zdravotního pojištění 1x za rok. V některých gynekologických ordinacích musíte zaplatit roční příspěvek, ze kterého jsou pak potřebné zákroky placeny.

Těhotenství

Cytologie patří k primárním vyšetřením na začátku těhotenství. Jedná se o součást vstupní prohlídky každé těhotné ženy. Případný nález a jeho včasné odstranění ve většině případech nijak neohrožuje ani otěhotnění ani donošení dítěte.

Autor: peš

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector