Sucho v hrdle – Vše o zdraví

Sucho v ústech není nijak příjemný pocit a určitě ho někdy zažil každý z nás. Jestliže však tento problém přetrvává, hovoříme o tzv. xerostomii, čili nedostatečné produkci slin. Může způsobit řadu nepříjemností a zdravotních komplikací. Jednou z nich je zvýšená kazivost zubů.

Sucho v hrdle - Vše o zdraví
Autor: SXC / Vitalia.cz

Suchostí v ústech trpí každý desátý člověk

Suchostí v ústech údajně trpí každý desátý člověk. Jak ale uvádí Jan Špiller z Dentálního centra Podkovka v Praze (www.podkovka.cz), praktický zubní lékař se s tímto onemocněním setkává spíše zřídka kdy. Pokud se vyskytne podezření, je totiž třeba pacienta odeslat na specializované pracoviště, kde se tímto zabývají.

Jak souvisí sliny a kazy? „Slina obsahuje enzymy, čímž napomáhá trávení potravy. Rozmělňuje potravu a umožňuje její hladší posouvání v trávicím ústrojí. Dále obsahuje slinné protilátky, systém, který udržuje pH dutiny ústní a minerály, které dokážou například remineralizovat odvápněnou zubní sklovinu,“ popisuje funkci slin Jan Špiller.

Důsledkem nedostatečné tvorby slin může být:

  • pocit pálení v ústech a na jazyku
  • bolest při příjmu potravy
  • ztížené polykání při jídle
  • problémy při mluvení
  • zánět sliznice dutiny ústní (stomatitida)
  • tvorba zubního kazu až vypadávání zubů

Příčinou můžou být užívané léky nebo nedostatek tekutin

K příčinám xerostomie patří nedostatečný příjem tekutin, stres, stáří, hormonální změny, některé léky (cca 400 léků vykazuje suchost v ústech jako vedlejší účinek) a dále léčba ozařováním či některá onemocnění jako cukrovka, rakovina, AIDS a další.

Sucho v hrdle - Vše o zdraví
Autor: SXC

Při suchosti v ústech je třeba hodně pít nesycené nápoje bez cukru

Jako prevence před xerostomií se apeluje na dostatečnou hydrataci organizmu. Dva až tři litry tekutin nemusí být vždy optimálním množstvím. Při zvýšené fyzické námaze je vhodné vypít klidně i pět a více litrů za den, říkají lékaři.

Pitný režim ovšem také není všemocný a nepomůže ve všech případech. Na vině může být onemocnění slinných žláz, které jsou buď zčásti, anebo zcela nefunkční.

„Pak je třeba rozhodně vyhledat lékařskou pomoc. Léčba je založena na nalezení pravých příčin onemocnění a jejich eliminaci, pokud je to možné. V mnohých případech však vyléčit xerostomii jako takovou neumíme. Při léčbě se zaměřujeme na odlehčení příznaků a předcházení vzniku kazů,“ říká Jan Špiller.

  • – omezit kofein – vyhýbat se antihistaminikům a látkám, které uvolňují ucpaný nos a nosní dutiny – velmi dbát na dodržování ústní hygieny – hodně pít nesycené tekutiny, nápoje bez cukru – žvýkat žvýkačky obsahující látku xylitol
  • – případně zvlhčovat ústní sliznici tzv. umělými slinami (ve formě spreje, kloktadel a cucavých bonbónů)

Umělé sliny z lékárny

Vedle výše uvedených opatření je možné proti xerostomii bojovat také s pomocí různých preparátů. Lékař doporučil ústní spreje či tablety, které zvlhčují ústní dutinu a pomáhají tvorbě slin, na našem trhu například sprej Saliva natura a SST tablety.

Ústní sprej, který intenzivně a dlouhodobě zvlhčuje ústní dutinu a působí jako náhražka slin, pomůže i v případech, kdy jsou slinné žlázy zcela nefunkční.

Je-li tvorba slin snížená, ale tkáň slinných žláz je nadále funkční, tvorbu slin můžeme stimulovat prostřednictvím tablet, které se nechají pomalu rozpustit v ústech. Vyrábějí se bez cukru a kvůli zvýšené ochraně zubů obsahují kalciový pufr (chrání zuby před poškozením následkem kyselého prostředí). Mají neutrální svěží chuť a dlouhé působení. 

Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Sucho v hrdle - Vše o zdraví

V našem organizmu, přesněji v trávícím traktu, žije více než 500 druhů mikroorganizmů. Pokud jsou v rovnováze, pak je vše v pořádku. Problém nastává, když se nějaký mikroorganizmus přemnoží. Candida albicans je druh kvasinky – houba, která může u lidí způsobovat ústní a genitální infekce. Je běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry a za normálních okolností neškodí 80 % populace. Když se přemnoží, způsobuje kandidózu. Toto onemocnění se často vyskytuje u osob s oslabenou imunitou (transplantace orgánů, AIDS, chemoterapie) a bývá někdy příčinou jejich úmrtí. Candida se dostává při infekci do těla jako jednobuněčná kvasinková forma. Ta se však vlivem prostředí změní v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu.

Příčiny onemocnění

Střevní mikroflóra je tvořena mikroorganizmy, které žijí v trávicí soustavě živočichů, včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit. Nejčastějším původcem onemocnění kandidóz je Candida albicans, ale způsobuje ho i Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis a Candida quillermondii.

Kandidóza je kvasinková infekce, která způsobuje řadu nepříjemností. Kandidy jsou přítomny na sliznici v dutině ústní a tlustého střeva. Na sliznici můžou vyvolat záněty, prorůstají sliznicemi a narušují je. Rozvoji infekce napomáhá hlavně snížená imunita (vlivem např. zmíněné transplantace orgánů) a dále nemoci jako např.

cukrovka, dlouhodobá léčba antibiotiky, cytostatická léčba nádorových onemocnění či po složitých chirurgických zákrocích. Jedním z důvodů je i konzumace nekvalitních potravin pěstovaných v industriálním a neekologickém prostředí. Takové potraviny soustavně oslabují imunitní systém organizmu.

Stres je další faktor, který ovlivňuje kandidózu. Způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se v žaludku usadila kandida. Důsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava. Existuje i několik moderních léků na předpis, které se také podílejí na kvasinkové infekci, a proto pečlivě čtěte příbalový leták.

Jídla s vysokým obsahem cukrů se přidávají k tomuto problému.

Proč tedy dochází ke vzniku kandidózy? Jedním z hlavních faktorů je vymýcení „přirozené“ mikroflóry v organizmu. Mikroorganizmy, které běžně „okupující stěny sliznic“, jsou na ústupu a jejich místo zaplnila rezistentní Candida.

Příznaky kandidózy

  • Pokud trpíte kandidovou infekcí, můžete pociťovat tyto symptomy: špatný dech a zahleněná ústní dutina, bílý povlak na jazyku a v ústní dutině, přetrvávající únava, nespavost, oslabená imunita a v důsledku toho časté chřipky, bolesti v kloubech, pocity ztaženosti v krku a v ramenou a k tomu i bolesti hlavy, dentální problémy, tmavé kruhy pod očima, poměrně častá nízká horečka, zácpa a nebo průjem popřípadě i plynatost, pocity suchosti v puse, pocit suchých očí, nevysvětlitelné škrábání, suché a křehké vlasy i nehty, pocity zmatenosti, duševní problémy, nesoustředěnost, problémy s pamětí, nepravidelný srdeční tep, sexuální dysfunkce, obtěžující zápachy, zvýšená chuť na sladké i po jídle, deprese, astma a senná rýma, vyskytnout se mohou častěji i ušní infekce.
  • Uvedené symptomy patří mezi nejčastější, ale můžou se vyskytnout i další.
  • Ke zjištění zda trpíte kandidou můžete použít i jednoduchý domácí test:

Ráno po probuzení a předtím než cokoli uděláte, sesbírejte sliny ve vašich ústech a poté je vyplivněte do poháru s čistou vodou. Počkejte 30 minut a poté zkontrolujte vodu. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin a nebo klesla na dno poháru, případně je voda zakalená nebo se v ní vyskytují viditelné bílé flíčky, pak se může jednat o kandidu. Pokud kandidu nemáte slina bude plavat na vrchu a voda zůstane čirá.

Kandidóza postihuje různé části těla

Kožní kandidóza – Vzniká v místech, které často přicházejí do styku s vodou a vlhkem. Vyskytuje se také u dětí pod plenkou na zapařené kůži.

Kandidóza na sliznicích – Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý nebolestivý povlak. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, jazyku, patře a v hrdle. V ústní dutině se kandida nazývá moučnivka. Na jazyku, dásních a vnitřních tvářích se mohou vytvořit bílé puchýřky.

Vaginální kandidóza – Je onemocnění charakterizované bílým tvarohovým výtokem a doprovází ho svědění. Obvykle se dostavuje po stresu či léčbě antibiotiky.

Kandidóza však postihuje i jiné orgány (např. jícen) a způsobuje různé infekce (močové, plicní atd., které nejsou běžně vizuálně identifikovatelné).

Jak se kandidóza diagnostikuje?

Povrchová kandidóza sliznic se diagnostikuje poměrně snadno. Kultivační vyšetření stěrem z postižené sliznice prověří mikroskopický nález, který infekci potvrdí nebo vyvrátí. Někdy se nález špatně diagnostikuje, protože kandida je běžnou součástí sliznic, a s tím je potřeba počítat. Pro diagnostiku kandidy vnitřních orgánů je nutná biopsie.

Rizikové skupiny

Onemocnět může opravdu každý. Původcem infekce je nejčastěji naše vlastní flóra sliznic nebo se jedná o přenos cizí kandidové flóry kontaktem s jiným nakaženým subjektem (např. pohlavním stykem).

Hlavním rizikem vzniku je dlouhodobá léčba antibiotiky, diabetes mellitus, chirurgický výkon, těhotenství, nádorová onemocnění, neutropenie (snížení počtu neutrofilů – nejčastějšího typu leukocitů vlivem chemoterapie), immunosuprese (po transplantaci), při léčbě cytostatiky, AIDS atd.

Léčba kandidové infekce

Od doby nakažení až po projev infekce může uběhnout 3 až 5 dnů, přesná data zatím neexistují.

Principy terapie

Kandidy nejsou citlivé na antibiotika používaná k léčbě bakteriálních infekcí. K léčbě se používají antimykotika (nystatin, amphotericin B a flukonazol).

Zajímavé:  Luxace Čelistního Kloubu Léčba?

K flukonazolu je však resistentní Candida krusei. Terapie je dlouhodobá. Postižení sliznice dutiny ústní se léčí klotrimazolem nebo nystatinem.

Někdy je však léčba neúspěšná a je potřeba jí pomoci změnou jídelníčku a případně i vhodnými doplňky stravy.

Jídelníček a přirozená léčba

Existují potraviny, které kandidu potlačují či ji podporují k dalšímu množení a utvrzují ještě více její rezistenci – odolnost. Nejlepší pomocí bývá vegetariánská strava ale bez mléčných produktů.

Co tedy jíst a čemu se raději vyhnout?

Čerstvá „syrová“ zelenina, ovoce a hlavně kvalitní strava nechemicky ošetřená konzervanty je základem pro úspěšný boj s kandidózou.

Buďte však opatrní při konzumaci ovoce, protože obsahuje příliš mnoho cukru.

Doporučuje se ovoce s vysokým obsahem vlákniny: jablka, borůvky, švestky, ostružiny, maliny a jahody – hrnek těchto druhů ovoce obsahuje mnohem více vlákniny než například muffiny.

Růstu kandidy zabraňují

  • Fenykl, celer, pórek, česnek, brokolice, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapusta, zelí (hlavně kyselé), artyčoky, avokádo, brambory, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, fazole, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát.
  • Z ovoce lze doporučit: citróny, grepy, hrušky kyselé, jablka kyselá.
  • Vyhýbejte se masu, které by mohlo obsahovat růstové hormony a antibiotika, a to nejen v době infekce, ale i preventivně. Upřednostňujte spíše biologicky pěstované maso s důvěryhodným certifikátem kvality BIO.
  • Omezte příjem sladkých potravin s vysokým podílem uhlohydrátů, ale také všech kvasinkových potravin: pečivo, droždí, houby, zázvorové pivo, alkohol a dále jídla s plísněmi (kyselá smetana, jogurty, sýry), sladové produkty (pivo), sušené ovoce, konzervované ovoce. Mléčné produkty nejsou také vhodné kvůli obsahu laktózy. Nevhodná jsou i umělá sladidla a nápoje jako např. Coca-cola.
  • Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je nutné její užívání ukončit. Současně se vyhněte vlhkému prostředí.
  • Rovněž antibiotika, steroidy a kortikoidy, která ničí „příznivé bakterie“ a umožňují kandidě se rozmnožovat.
  • Pijte hodně vody, která umožňuje vyplavování různých nečistot z organizmu. Čaj a káva jsou kyselinotvorné a proto se jim vyhněte. Nejvhodnější je zásaditá voda.
  • Cvičte a dodržujte pravidelný pohyb. Ten napomáhá správnému metabolizmu a proto i organizmus bude zdravější.
  • Přírodní vláknina (Psyllium) je také výborným přírodním zdrojem k pročištění střeva. Tato vláknina se používá jako přírodní laxativum, pokud je užívána s dostatkem vody. Když zapomenete na vodu, má opačný efekt a vyvolává zácpu.
  • Výrazné nebezpečí představuje cukr! Kandidové kvasinky milují cukr a ve sladkém prostředí se lépe množí. Pokud budete jíst sladké, nikdy se nezbavíte kandidového onemocnění. Úplným omezením cukru není sice možné kandidu zlikvidovat, ale můžete k tomu výrazně napomoci. Nevhodné jsou všechny druhy jednoduchých cukrů (bílý, hnědý, práškový, krystalový), cukrovinky, hroznový cukr, kandys (řepný cukr), koláče, med, ovocný cukr – fruktóza, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, třtinový cukr, umělá sladidla, sorbit a xylit, výrobky s cukrem, výrobky z instantního kakaa. Ovoce s vysokým obsahem cukrů je také nevhodné: sladké druhy jako banány, hrozno, mandarinky, broskve, kompoty, koncentrované šťávy (z jablek, hrušek), konzervované ovoce, džemy.
  • Výborné jsou kávové klystýry. Nejlepší je použít plně organickou kávu a čistou filtrovanou vodu. Kávové klystýry pomáhají eliminovat kvasinky a parazity až překvapivě rychle. Do roztoku můžete použít i dvě rostliny: aloe vera a jilm. Můžete je získat jak v tekuté, tak i v tabletové formě (rozdrťte tabletu a smíchejte ve vodě). Působí protizánětlivě a má uklidňující účinky. Kávové klystýry se doporučuje provádět zpočátku denně, pak jednou týdně a poté stačí jednou za měsíc. Více informací jak klystýry provádět naleznete zde: (http://www.metabolicketypy.com/ruzne_6.htm)
  • Je potřeba opět normalizovat střevní flóru a tedy se zaměřte na probiotika a lactobacilly (hlavně lactobacillus acidophilus). Je možné používat i klystýry, ve kterých se rozpustí 5 – 20 tablet (podle obsahu lactobacillu). Tyto látky se doporučuje podávat i orálně. Pamatujte, že speciální dietu je potřeba dodržet alespoň 4 až 6 měsíců a dále se zdravě stravovat.
  • Účinnou zbraní je i kyselina kaprylová, která se svým účinkem vyrovná léku nystatin (používá se při léčbě kandidózy). Je obsažena v kokosovém oleji, který se doporučuje užívat 3 krát denně jednu polévkovou lžíci. Používat bychom měli jen panenský za studena lisovaný olej.

Pomoc z lékárny

Strava bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, A, E, vitamin H (Biotin) a aminokyseliny (kličkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety) podporuje přirozenou imunitu organizmu a brání přemnožení kandidy.

  • V první řadě je tedy potřeba upravit střevní flóru. K tomu Vám pomůžou přípravky s obsahem lactobacillů a probiotik, jako např. Avita PROBIOTIC & FIBER (tento výrobek obsahuje kromě probiotik i prebiotika a inulin, čímž je zajištěna jeho vysoká stabilita a funkčnost). Mezi další jmenovaná probiotika s výbornou dostupností pro organizmus patří i Energy Probiosan Inovum tekutý nebo v kapslích (obsahuje rovněž inulin, kombinaci 10 probiotických bakteriálních kmenů, betaglukanů a kolostra).
  • Šťáva z aloe vera je dalším účinným prostředkem, nejlépe biologicky aktivní. ACTIValoe Forte – tlumí různé záněty a pomáhá potlačovat infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu. Její značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy – Candidy albicans, a proto jí u tohoto onemocnění vřele doporučujeme. Dávku zhruba 25 ml smícháme ve 100 ml vody a připravený elixír hned poté vypijeme, nejlépe ráno nalačno.
  • Brusinková šťáva se stará o zdraví močového ústrojí. Je významným antioxidantem a denní konzumace koncentrovaného džusu bojuje proti virovým onemocněním a posiluje imunitu. Podobně jako aloe vera i brusinky jsou vhodné k užívání především u diabetiků, protože regulují krevní cukr. Šťáva 10 ml dvakrát denně se ředí v čaji, džusu či ve vodě a vypije se. Proti bakteriím a mikroorganizmům v ústní dutině jsou vhodné brusinky ve žvýkacích tabletách.
  • Pro desinfekci ústní dutiny (při moučnivce) je vhodné používat roztok z jílu. Dále se používá při plynatosti, špatném zažívání, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce. Jílovou vodu je také vhodné použít i při vaginálních infekcích.
  • K výplachům dutiny ústní je také vhodný Tea tree olej nebo extrakt z grapefruitových jadérek (obě je potřeba před použitím zředit ve vodě). Extrakt z grapefruitových jadérek je k dostání i ve formě tablet nebo ve spreji (např. Energy Grepofit spray 14 ml).
    Proti zápachu ústní dutiny můžete využít Carbofit prášek (rostlinné dřevěné uhlí). Carbofit na sebe navazuje odpadní látky a jedy podobně jako jíl.

Současně je vhodné pít hodně čisté vody a jíst několik lžic lněných semínek. Desinfekčně působí voda se šťávou z půlky citrónu.

V době kandidové infekce je potřeba také dezinfikovat zubní kartáček. Bakteriím neprospívá slaná voda, a proto každý večer po vyčištění zubů nechte přes noc kartáček namočený ve slané vodě. Příprava: ve 100 ml vody rozpusťte lžičku soli.

Bylinky a zelenina proti kandidóze

Podporu imunity a příznivé působení na trávicí trakt má také echinacea, zázvor, lopuch, měsíček, včelí pyl, mučenka a lichořeřišnice větší, které mají antimykotické účinky. Čaj je potřeba pít několikrát denně. Vhodný je i čaj maté a lapacho.

Recept na koktejl:

2–3 stroučky česneku rozdrťte, rozmixujte 1 mrkev, ¼ celeru – nať, ¼ pórku a přidejte 400 ml vody. Tato zelenina obsahuje nejen hodně vitaminů, ale působí proti virům, bakteriím, plísním, pročišťují střeva a žaludek. Pít 2× denně po dobu 2 týdnů. Nať celeru se doporučuje žvýkat v puse několikrát denně, výsledkem budete opravdu překvapeni.

Autor: Mgr. Jana Fabryova DZ

Zdroj informací: Tired, Headaches, Irritable,

Aches And Pains? It Could Be Candida! by: Willie Jones

1 Comment on Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Sucho v ústech (xerostomie)

Sucho v ústech (odborně xerostomie) je příznakem nebo důsledkem celé řady onemocnění nebo s nimi spojených terapií. Označujeme tak stav, kdy dochází k snížené tvorbě slin.

Může jej vyvolat řada různých příčin (dehydratace, užívání některých léků, chemoterapie, cukrovka, autoimunitní onemocnění a jiné). Kromě nepříjemných pocitů působených suchostí jsou lidé trpící xerostomií vystaveni riziku zvýšené kazivosti zubů a vzniku onemocnění dásní a sliznic dutiny ústní.

K závažným projevům xerostomie patří problémy s polykáním a příjmem potravy či potíže s mluvením.

K čemu potřebujeme sliny?

Sliny mají zásadní význam nejen při příjmu potravy, ale také při udržování zdravých poměrů v dutině ústní (mj. upravují pH a teplotu v dutině ústní a díky antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým účinkům se podílejí na jejím čištění).

Zajímavé:  Dětský Lékař Litoměřice Recenze?

U zdravého člověka se za den vytvoří zhruba 1–1,5 l slin, k jejichž nejdůležitějším funkcím patří aktivní účast na příjmu potravy. Slinu tvoří zhruba z 99 % voda, která zajišťuje zvlhčení potravy a usnadňuje polykání. Zbývající zhruba 1 % připadá na anorganické a organické látky, které mají řadu ochranných funkcí z hlediska udržování zdravé ústní dutiny.

Sliny například pomáhají remineralizovat zubní sklovinu a chránit ji proti působení bakteriálních kyselin (tím preventivně působí proti vzniku zubního kazu), chrání dutinu ústní před infekcí, napomáhají trávení některých složek potravy a přispívají k ústní hygieně tím, že rozkládají zbytky potravy. Při polknutí slina odplavuje zbytky potravy spolu s bakteriemi a umožňuje tak samoočišťování dutiny ústní.

Jak se projevuje suchost v ústech a co způsobuje poruchy tvorby slin?

Suchost v ústech se projevuje nepříjemnými pocity pálení v ústech a na jazyku. Nedostatek slin komplikuje polykání, takže přijímání potravy může být bolestivé. Dochází také k poruchám vnímání chuti. Xerostomie bývá často provázena zápachem z úst, zvýšenou kazivostí zubů nebo onemocněním dásní a sliznic. Lidé trpící xerostomií mohou mít i problémy při mluvení.

Suchost v ústech může mít řadu různých příčin. Nedostatečný příjem tekutin nebo naopak nadměrná konzumace alkoholu a kofeinových nápojů mohou vést k dehydrataci a snížené tvorbě slin. K vysychání ústní dutiny povede také dýchání ústy, pokud máme ucpaný nos.

Produkci slin může snižovat užívání některých léků (např. antidepresiva, antihistaminika nebo hypnotika). Může jít také o důsledek radioterapie nebo chemoterapie, případně o projev jiného onemocnění (například cukrovky nebo revmatoidní artritidy).

Suchost v ústech může vyvolat také onemocnění slinných žláz, ale dokáže ji zapříčinit i stres nebo hormonální změny.

Co dělat při suchosti v ústech?

Základem je konzumace dostatečného množství tekutin (obvykle se doporučují 2-3 litry denně), přičemž bychom se měli vyhýbat alkoholickým, kofeinovým a syceným nápojům. Při jídle je vhodné vyhýbat se suchým a velmi kořeněným jídlům.

Tvorbu slin můžeme podpořit žvýkáním žvýkaček nebo cucáním bonbonů (v obou případech by mělo jít o produkty bez cukru, abychom si chránili zuby). Pokud je xerostomie důsledkem určitého onemocnění, je pochopitelně třeba zaměřit se především na jeho léčbu.

Pokud trpíte xerostomií, je důležité důsledně dbát na hygienu dutiny ústní a s vědomím zvýšeného rizika kazivosti zubů a vzniku dalších problémů v dutině ústní častěji absolvovat kontroly u zubního lékaře.

Jak pomáhá ENZYMEL®?

Přípravky ENZYMEL® obsahují proteolytické enzymy, které optimalizují průběh hojení dásní a sliznic, redukují případný otok, podporují efekt antibiotické léčby a podporují udržování dobré slizniční imunity. Také snižují přilnavost bakterií k zubům a dásním a omezují tak jejich schopnost tvořit nebezpečný plak.

Zubní pasty a mukoadhezivní gely Enzymel® jsou velmi šetrné i k citlivým dásním. Neobsahují alkohol, který přispívá k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují jen minimální koncentrace aromatických látek (anetol, máta), aby i při zachování jemné mentolové příchuti nedocházelo při jejich používání k pálivému pocitu.

Žádný z přípravků ENZYMEL® dále neobsahuje adstringentní látky, parabeny ani alergen SLS.

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku?

Zajímavá otázka pro nás všechny a sejde se určitě celá řada ještě zajímavějších odpovědí.

S tímto obtěžujícím zdravotním problémem se za život setkal určitě každý z nás a každý z nás má zajisté svoji oblíbenou metodu jak na něj a nabízelo by se slovo vyzrát. Určitě mi i řada z vás přizná, že tyto zaručené metody mají střídavý úspěch a neúspěch.

Bolest v krku je nepříjemný vjem. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábáním a pálením doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest.

Důvodem bolesti krku mohou být i různé alergie, znečištěné ovzduší, tabákový kouř, suchý vzduch či ledový, náhlá změna počasí. Bolest v krku může být průvodním příznakem závažnějších nemocí jako je mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza.

V krajním případě při dlouhotrvajících potížích může jít o projev závažnějších onemocnění jako je rakovina hltanu či jícnu.

Menší potíže se dají zvládnout samoléčbou, ale neodpustím si jako matka poznámku: „Obleč se pořádně, vezmi si čepici, šálu a rukavice!“ Prostě předcházet těmto nepříjemnostem je určitě to nejlepší a nejjednodušší, co lze udělat.

A co nám praví a radí „babské rady“:

Slepičí (kuřecí) polévka

Mnoha staletími prověřený domácí lék na nachlazení a slabost pomůže i u bolesti v krku. Bylo dokonce americkými vědci prokázáno, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar také zahřeje a posilní.

Hřebíček

Toto koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest.

V průběhu dne proto Hřebíček je možné cucat přímo v ústech a pomůže nepříjemnou bolest při polykání utlumit.

Můžeme si připravit i odvar nebo lihový výluh, kombinovat se zázvorem citronem a medem dle chuti a fantazie.

Tvaroh

Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejte a oviňte kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

  • Brambor
  • Podle osvědčených babských rad funguje podobně také obklad z brambor, které v sobě dokáží kumulovat teplo a poté ho postupně odevzdávat.
  • Priessnitzův obklad

Léty prověřenou procedurou, která napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa díky zapaření urychlujícímu proces hojení v lidském těle. Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév.

Následuje izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut.

Po 2 až 3 hodinách by se měl obklad sejmout a jeho opětovné přiložení se doporučuje po tří až čtyř hodinové přestávce.

Kloktání slanou vodou

Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (tak jak to každému vyhovuje) a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny.

Černý čaj

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek

Česnek má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.

Česneková sušina, obsažená v ALLICORU, je připravena způsobem, který zajistí maximum původních látek čerstvého česneku. Při speciální úpravě česnekových tablet ALLICOR dochází k uvolňování účinných, avšak většinou aromatických látek až během trávení. Konzument tedy není obtěžován charakteristickým česnekovým pachem.

Česneková sušina Allicoru Super je doplněna komplexem vitamínů, z nichž zvláště vitamín A, B6, B12, C a D3 přispívají k normální funkci imunitního systému. Biotin přispívá k udržení normálního stavu vlasů, sliznic a pokožky.

  1. Cibule
  2. Cibule nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup.
  3. Jitrocel
  4. Ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli
  5. Med
  6. Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
  7. Šalvěj

Výluh je vhodný ke kloktání jako teplý i studený. Neměly by jej používat těhotné, kojící ženy a malé děti.

  • Zázvor
  • Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
  • Vitamín C
  • Nezbytný pro udržení tělesného zdraví, proto je vhodné jej v době nemoci doplňovat; přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.

Extrakt z tropické třešně – nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C, doplněk stravy Acerola obsahuje vitamin C v jeho přírodní formě, jehož vliv bývá zpravidla trvalejší a účinnější než u syntetického vitaminu C. Přírodní vitamin C je navíc daleko lépe snášen.

  1. Echinacea purpurea (Třapatka nachová)
  2. Původně okrasná rostlina ze Spojených států amerických obsahuje množství látek aktivujících imunitní systém (velmi vhodná jako prevence).
  3. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, blahodárně působí na horní cesty dýchací, zklidňuje při podráždění v krku, utišuje podrážděný hltan a hlasivky, podporuje dýchací cesty při chladném počasí.
  4. Reishi podporuje přirozenou imunitní obranu organismu, pomáhá udržovat funkci oběhového systému.
Zajímavé:  Poruchy růstu u dětí - Vše o zdraví

Bolest v krku lze účinně zmírnit volně prodejnými přípravky na bolest v krku ve formě pastilek, sprejů či roztoků, kterých je v lékárnách široká nabídka.

Při výběru je důležité, aby zvolený přípravek působil protizánětlivě, proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní.

Díky protizánětlivému účinku dochází ke zmenšení otoku v krku, a tím usnadnění polykání.

Z účinných látek je pak možné zmínit například:

  • benzalkonium chlorid
  • dichlorbenzenmethanol
  • benzoxonin
  • benzydamin
  • hexetidin

Všechny zmíněné látky mají primárně antibakteriální, antiseptické, případně anestetické účinky. Odstraňují tak původce zánětu krku, čímž eliminují průvodní znaky zánětu, případně okamžitě tlumí bolest.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je vhodná pokud opakované podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5 – 7 dnů u dospělých a 2 – 3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.

A jak to dělám já sama? Snažím se bolesti v krku předcházet teplým oblékáním, stejně jak to budu neúnavně radit svým dětem a blízkým. Rizikové u mne vždy bylo období spouštění klimatizace v lékárně.

To jsem sahala ihned mezi expedicí po sklence solného roztoku a spreji Jox, který ovšem není vhodný pro každého obzvláště pak pro alergiky na jód, děti, těhotné a kojící.

Tak kéž se nám bolest v krku vyhýbá.

Sucho v ústech – příčiny a léčba | Oral-B

Sucho v ústech je každodenní problém, který způsobuje, že se cítíte nepříjemně, když polykáte, jíte nebo mluvíte. Je to stav, kdy nevytváříte dostatek slin, abyste udrželi ústa vlhká. Lékaři ne vždy hovoří o suchu v ústech jako o nežádoucím účinku, když vám nějaký lék předepisují.

Sucho v ústech ale může užívaný lék způsobovat. Ať děláte cokoliv, předepsaný lék nepřestávejte užívat. O suchu v ústech se však lékaři co nejdříve zmiňte. Sucho v ústech může být také příznakem jiných onemocnění, jako je např. cukrovka.

Pokud vás tedy sucho v ústech začne trápit, určitě o tom řekněte lékaři nebo zubnímu lékaři.

Příčiny sucha v ústech

K suchu v ústech mohou přispívat stres a úzkost, stejně jako léky, které kvůli nim můžete užívat.

Je důležité, abyste o svém celkovém zdraví komunikovali i se svým zubním lékařem, protože cokoliv, co zvyšuje riziko sucha v ústech, také zvyšuje riziko onemocnění dásní.

Váš zubní lékař vám může doporučit, abyste věnovali zvláštní pozornost své každodenní ústní hygieně a naplánovali si další čištění zubů v době zvýšeného rizika, například během těhotenství nebo před zahájením chemoterapie.

Pokud náhle pocítíte příznaky sucha v ústech, může to být způsobeno tím, že jste začali užívat určitý druh léků. Užívání léků je hlavní příčinou sucha v ústech. Podle americké Akademie všeobecného zubního lékařství způsobuje sucho v ústech přibližně v 90 % všech případů užívání léků.

Možná nebudete moci léčbu přerušit, ale měli byste svého zubního lékaře informovat, pokud se něco změní ve vašem celkovém zdravotním stavu a začnete užívat léky. Například antidepresiva, antihistaminika, protizánětlivá léčiva a antihypertenziva jsou jen některé z mnoha typů léků, které mohou přispívat k suchu v ústech.

Kromě toho mohou sucho v ústech také způsobovat chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, onemocnění ledvin nebo lupus, a lékařská ošetření, jako jsou chemoterapie nebo ozařování.

Pokud trpíte na trvalé a závažné sucho v ústech, promluvte si se svým lékařem o tom, zda můžete snížit dávku léku, který problém způsobuje, či případně přejít na jiný lék. Každý reaguje na léky jinak, takže přechod na jiný lék, který slouží ke stejnému účelu, může přinést stejné pozitivní účinky a menší sucho v ústech.

Zdravotní problémy související se suchem v ústech

Většina z nás o vlhkosti v ústech nepřemýšlí, dokud nám v ústech nevyschne. Sucho v ústech, známé také pod názvem xerostomie, může mít celou řadu příčin:

Pokud chcete odstranit odolné skvrny, které se hromadí pod zubní sklovinou, je nutné povrch vybělit. Bělení je chemický proces, při němž se barva odstraňuje oxidací barevných molekul tvořících skvrnu. Metody bělení se liší koncentrací bělicího přípravku (peroxidu vodíku), což umožňuje regulovat, jak bílý má váš úsměv být.

  • Léčba rakoviny: Pokud máte jakýkoliv typ rakoviny v oblasti hlavy nebo krku a podstupujete ozařování, sucho v ústech je častým nežádoucím účinkem, protože ozařování kromě ničení rakoviny poškozuje také slinné žlázy. Sucho v ústech mohou způsobovat také některé léky používané k léčbě rakoviny jakékoliv části těla.
  • Léky na předpis: K suchu v ústech mohou přispět stovky běžných léků, včetně mnoha antidepresiv a léků na vysoký krevní tlak. Pokud užíváte léky, které zřejmě způsobují pocit sucha v ústech, buďte obzvláště opatrní při čištění zubů a používání zubní nitě.
  • Poškození nervů: Některé typy poranění hlavy nebo krku mohou poškodit specifické nervy, které dávají pokyn slinným žlázám, aby produkovaly sliny.
  • Chronická onemocnění: Cukrovka, HIV/AIDS a Parkinsonova choroba patří mezi onemocnění, která mohou přispívat k chronickému suchu v ústech. Někteří starší lidé trpí Sjögrenovým syndromem, což je autoimunitní onemocnění, pro které jsou charakteristické extrémně suché oči a sucho v ústech. Sjögrenův syndrom se vyskytuje u starších dospělých osob a je častější u žen než u mužů. Přesná příčina zůstává nejasná, ale pokud se u vás nebo někoho, koho znáte, rozvine Sjögrenův syndrom, je mimořádně důležité věnovat pozornost suchu v ústech. Dokonce i u těch, kteří celý život dbají na ústní hygienu, se může vytvořit zubní kaz, a to jednoduše kvůli nadměrnému nedostatku slin, které toto onemocnění doprovází.
  • Užívání drog: Se suchem v ústech jsou spojovány metamfetaminy.

Příznaky sucha v ústech

Máte ráno po probuzení v ústech pocit lepkavosti a sucha? Cítíte nutkání pít hodně vody? Sucho v ústech může ztěžovat polykání, žvýkání jídla nebo zřetelnou artikulaci. Při suchu v ústech se mohou velmi rychle kazit zuby a někdy pro tento stav neexistují žádné varovné příznaky. Neléčené sucho v ústech může také přispět k zápachu z úst, někdy si všimnou zatuchlého zápachu i ostatní.

  • Suchý nebo lepkavý pocit v ústech, jako by ústa byla vycpaná vatovými tampony.
  • Pocit pálení v ústech nebo na jazyku a někdy má člověk pocit, jako by byl jeho jazyk kožený.
  • Potíže nebo nepříjemné pocity při žvýkání, polykání nebo mluvení.
  • Suché rty a bolest v krku nebo v ústech.

Trpím na sucho v ústech?

Pokud si myslíte, že trpíte na sucho v ústech, ale nejste si jistí, položte si následující otázky.

  1. Berete denně jeden nebo více léků na předpis?

  2. Máte ráno po probuzení v ústech lepkavo a sucho?

  3. Máte potíže s polykáním nebo mluvením?

  4. Pijete hodně vody, abyste neměli pocit sucha v ústech?

  5. Máte pocit sucha v krku a pálí vás někdy v ústech?

  6. Pálí vás jazyk nebo se jeho barva změnila na tmavší odstín červené?

  7. Máte někdy pocit, že je váš jazyk suchý, jako by byl kožený?

  8. Bolí vás někdy na jazyku nebo v ústech a bolest neodeznívá?

Pokud jste odpověděli „ano“ na jednu nebo více otázek, promluvte si se svým praktickým lékařem a navštivte svého zubního lékaře, který vám poradí, jak problém zmírnit.

Léčba sucha v ústech

  • V průběhu dne a v noci pijte po malých doušcích vodu o pokojové teplotě a vždy u sebe mějte láhev s vodou.
  • Nepijte velké množství vody, která má extrémní teplotu (je buď velmi horká, nebo velmi studená).
  • Pijte pouze nápoje neobsahující cukr a vyhýbejte se syceným nápojům.
  • Během jídla pijte tekutiny, například vodu. Před jídlem, během něj a po něm pijte vodu.
  • Žvýkejte žvýkačku bez cukru nebo cucejte tvrdé bonbóny bez cukru, abyste stimulovali tvorbu slin.
  • Vyhněte se kouření a pití alkoholu. Alkoholické nápoje i kouření vysušují ústa a zvyšují náchylnost k onemocněním dásní a rakovině ústní dutiny.
  • Pokud máte ve zvyku používat ústní vodu, vyberte si takovou, která neobsahuje alkohol. Přečtěte si etiketu a ujistěte se, že ve složení není uveden alkohol.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector