Svrab – Vše o zdraví

Ať je léto nebo zima, zákožka svrabová je stálou hrozbou, a to nejen u psů. Může postihnout i lidi, kočky, fretky, skot, ovce, prasata nebo koně. Svrab ale může způsobovat i mnoho jiných parazitů a jeden aby se v tom vyznal!

Prašivina není psina

Nejčastějším původcem kožních problémů je právě zákožka svrabová. Je to malý, okem těžce identifikovatelný tvor. Nemají žádné oči a mají dvě dlouhé nožky s přísavkou. Nedosahují ani jednoho milimetru.

Samička se zavrtává do kůže, kde si hloubí chodbičku, do níž naklade vajíčka s potomstvem. Kůží se i živí. Zákožka žije celkem jen asi dva měsíce, ale rychle se množí. Za pár dní vyroste nová generace, která prochází fází nymfy až do dospělého jedince za zhruba 21 dní.

Pak je schopná dále se množit – sameček po kopulaci okamžitě umírá.Zákožka se snadno šíří jednak přímým kontaktem, jednak z prostředí, ve kterém dokáže přežít i bez hostitele asi 6 dní a svrabu způsobenému zákožkou se říká prašivina.

Kromě zákožky se mezi původce svrabu označuje také demodex a dravčík. 

Když drbání není sranda

Prvotní projevy svrabu nejsou nijak dramatické – chodbičky v kůži mohou vypadat jako nenápadné pupínky, které intenzivně svědí a jinak si ničeho třeba ani nevšimnete. Na přítomnost roztočů ale reaguje tělo obvykle alergií, což se následně projeví jako vylýsalá místa na kůži.

Většinou nejprve srst vypadá na hrudi a v oblasti kloubů na nohách, často také na uších a v podbřišku, zkrátka tam, kde je kůže na těle nejtenčí a zákožka se tam nejsnadněji zavrtá. Tyto změny na kůži vyvolávají typickou a nutkavou potřebu drbání, která značně komplikuje život.

Při neřešení situace začne pes hubnout, dochází k celkovému vyčerpání organismu a nakonec úhynu. Často se také přidružují kvasinkové infekce, které celou situaci zhoršují. 

Odkud ucho olýsá?

Zákožka svrabová se na kůži ušního boltce šíří od konečku dovnitř k uchu, kdežto v případě ušního svrabu postupuje naopak – od nitra ucha.

To je základní a markantní rozdíl, důležitý pro správné nasazení léčiv. Ve výjimečných případech může být pes nositelem parazita bez větších zjevných příznaků.

Pokud se pes drbe a má zarudlou kůži s lysinami, může být příznaků mnoho a určit jednoznačně svrab nebývá tak snadné. 

Seškrab kůže nemusí zákožku najít

Pokud se pes drbe, vzniká mu na kůži zánět, množí se bakterie a kvasinky a trefit se při seškrabu na místo, kde právě bydlí zákožka, kterou bude vidět pod mikroskopem, nebývá vůbec snadné.

Veterinární testy na svrab tedy mohou a nemusejí být průkazné, a to i několikrát po sobě. Zatím nejspolehlivější metodou se jeví pinal-pedal test, tedy test svědivosti ušního boltce. Při promnutí ušního boltce se 94 % psů postižených zákožkou podrbe zadní nohou na stejné straně těla.

Z výzkumných metod lze také ke správnému určení nemoci použít testy na protilátky, které tělo tvoří.

Svrab - Vše o zdraví

Léčba psa i prostředí

Léčba přitom nijak složitá není – u psů obvykle stačí opakované podání antiparazitik s potřebnou látkou (v případě včasného zjištění. Čím více je parazit rozšířen, tím hůře se ho zcela zbavuje), obsahují je například přípravky Stronghold nebo tablety proti klíšťatům a blechám. Oříškem pak bývá správně vypudit zákožku z prostředí, ve kterém se pes vyskytoval.

Účinně ji lze zničit pouze vysokými teplotami nebo mrazem, což znamená vše vyvařit nebo nechat alespoň 4 týdny bez kontaktu s živým organizmem (prázdné kotce, vysokoparní čistič). Je důležité myslet na to, že zákožka je přenosná i na člověka, i když v lidské kůži přežije maximálně 4 týdny a pak umírá, vypadá jako komáří kousnutí a její projevy nejsou až tak katastrofální, jako u zvířat.

Proč se drbe?

Příčin svědivosti je bohužel příliš mnoho a obtížně se určuje ta pravá.

Kromě svrabu může jít o alergii na kteroukoliv složku potravy či prostředí, také o mnohé jiné parazity – blechy, dravčíka nebo červeného, okem viditelného broučka sametku podzimní.

Parazité příliš nerozlišují věk zvířete nebo pohlaví a mohou se objevit kdykoliv. K nákaze může dojít kdekoliv venku nebo i v ordinacích. Drbání také může způsobovat vrozená nebo bakteriální dermatitida a autoimunitní kožní onemocnění.

Dravčíkovitost

Zlidověle se jí říká „pohyblivý lup.“ Vypadá v podstatě jako pohyblivé bílé lupy v srsti psa. Parazita provází šupinatá kůže na krku a boule na kůži.

Rovněž může být toto napadení provázeno svědivostí, ale také nemusí. I toto parazitární onemocnění je přenosné na člověka.

Dravčík ale poslední dobou nebývá tak častou příčinou svrabu – nejčastěji se vyskytuje ve slámě, která se již do kotců tolik nepoužívá.

Svrab - Vše o zdraví Svrab - Vše o zdraví

Ušní svrab

Krupovka ušní může způsobovat pouze ušní svrab a projevuje se hnisavým zánětem uší s nadprodukcí mazu. Tito drobní tvorové jsou dokonce okem viditelní ve strupech na vnitřní straně ušního boltce.

Zánět je potřeba co nejdříve léčit, jinak může dojít k vážné infekci sluchovodu a následně i ztrátě, či poškození sluchu.

Tento tip svrabu není přenosný na člověka, ale obtížně se léčí – obvyklá antiparazitika na něj nezabírají a nejčastěji se léčba provádí cyklicky se opakujícími koupelemi a mastmi, někdy také antibiotickými injekcemi a podpůrnými léky na imunitu psa.

 

Nejúčinější přípravek proti svrabu

Nervozita stoupá

Při svědivých onemocněních kůže bývá pro psa nejtěžší nervová stránka nemoci a stres.

Neustálé drbání psa vyčerpává, psychicky stupňuje podrážděnost a s tím se přidružují další možné komplikace – poruchy příjmu potravy, nechutenství, průjmy, vyčerpanost, apatie, nechuť cokoliv dělat nebo někam jít.

Je důležité myslet i na psychickou pohodu psa – upravit jídelníček, nestresovat jej, podávat přípravky na uklidnění a harmonizaci organismu, pomoci psovi například interaktivními hračkami zaměstnat hlavu i jinými aktivitami než drbáním, zamezit hlubokému rozškrábání svědivých ložisek.

V prvé řadě je také podstatné oddělit jej od případných dalších psů v domácnosti, aby se mezi nimi nákaza nekontrolovatelně nešířila, což také samo o sobě způsobuje nadmíru stresu. Vždy postupujte v léčbě podle pokynů veterináře, vytrvejte a buďte důslední. Každý parazit se dá překonat, jen musíte léčbu zahájit včas.

Zajímavé:  Citát O Životě A Zdraví?

Dále by Vás mohlo zajímat:

Svrab (scabies)

Svrab je infekční zánět působený roztočem zákožkou svrabovou, charakterizovaný silným svěděním a dvojicemi pupínků na místech s tenkou kůží. Kožní změny však mohou být málo patrné a hlavním příznakem bývá svědění. Svrab patří mezi infekce přenášené pohlavním stykem!

Mohu svrabem onemocnět?

Svrabem se může nakazit každý. Nejčastěji se svrab vyskytuje u mladých lidí, i dětí, dále u pacientů v nemocnicích a léčebnách, u bezdomovců.

Zákožka svrabová (Sacroptes scabiei var. hominis) je mikroskopický roztoč. Živí se lidskou kůží, vyvrtává chodbičky ve vrchní vrstvě pokožky. Samičky kladou do chodbiček vajíčka, denně vyhloubí 2–3mm chodbičky.

Samička žije 4–6 týdnů, naklade 40–50 vajíček, které se během 72–96 hodin přemění v dospělé jedince. Obvykle je na kůži přítomno asi 12 zákožek, u osob s poruchou imunity je to ale i více než 1 milión.

Inkubační doba je 21 dnů při první infekci, při opakované infekci se zkracuje na 1–3 dny.

Výskyt: v ČR je hlášeno asi 30–40 případů na 100 000 obyvatel. Epidemie svrabu se vracejí po 15 letech, poslední ale začala v roce 1960 a trvá dodnes. V rozvojových zemích postihuje svrab až 100 % populace, těžký svrab je známkou poruchy imunity nebo přítomnosti zhoubného nádoru.

Přenos infekce se děje kontaktem s nemocným, ale také kontaktem s kontaminovanými předměty (ložní prádlo, oděv), protože zákožka přežije i více než 2 dny na textiliích. Svrab patří mezi sexuálně přenášené choroby! Rizikové skupiny jsou jak pacienti, tak zdravotnický personál zdravotnických zařízení.

Jak svrab vypadá?

Příznaky: svrab charakterizuje silné svědění celého těla, které vynechává hlavu a krk. Je intenzivní v noci a působí nespavost. Na kůži můžeme pozorovat chodbičky, které mají barvu kůže nebo jsou bělavé, měří 0,5–1 cm, na koncích chodbičky je drobný puchýřek nebo pupínek.

Svrab postihuje kůži meziprstí rukou, zápěstí, penis, oblast pasu, kůži kolem pupku, podpaží, dvorce prsních bradavek. U dospělých nebývá postižení dlaní, plosek, obličeje a krku. U kojenců jsou projevy i na těchto místech. Někdy jsou na kůži přítomny uzlíky.

Následkem škrábání vznikají oděrky, zhrubění kůže, změny pigmentace.

Komplikace mohou nastat následkem škrábání v podobě bakteriální infekce doprovázené zduřením mízních uzlin.

Co je vhodné při svrabu vyšetřit?

Vyšetření chodbičky v mikroskopu: po zakápnutí olejem se seškrábne chodbička a prohlíží se v mikroskopu. Vyšetření nebolí, výsledek sdělí lékař ihned. Vyšetření dermatoskopem: bezbolestné vyšetření osvětlenou lupou, výsledek sdělí lékař ihned.

Vyšetření vzorku kůže – histopatologie: v místním znecitlivění injekcí se po dezinfekci kůže odebere malý vzorek postižené kůže (obvykle kruhovým nožem v průměru 4–8 mm). Vzniklá ranka se nechá sama zhojit nebo se uzavře stehem. Vzorek se vyšetří mikroskopicky, výsledek je obvykle známý do týdne.

Vyšetření krve: je jen pomocné, neslouží ke stanovení diagnózy.

Diagnostika svrabu

Svrab diagnostikuje kožní lékař na základě klinického obrazu, event. potvrzeného průkazem zákožky. Při stanovení diagnózy je třeba odlišit nemoci, které mohou svrab připomínat. Jsou to např.

  • reakce na užívání léku – jiná místa postižení
  • atopický či jiný ekzém – chybí další příznaky ekzému, jiná místa postižení
  • dermatitis herpetiformis – přítomnost celiakie
  • zavšivení – přítomnost vší
  • impetigo – chybí zákožky
  • příjice, syfilis – vyšetření protilátek

Léčba svrabu

Svrab se léčí místními léky, které obsahují různé účinné složky, na nich závisí délka léčby.

Permethrin 5% se používá po dobu 8–12 hodin, lindan (γ-benzen- hexachlorid) 1% na 8 hodin, krotamiton 10%, benzoylbenzoát 10% a 25%, sulfiram 25%, malathion 0,5%, 2%–20% síra v masti, pastě, tekutém pudru se natírá na kůži po dobu 3 dnů.

Léčivo se aplikuje na celé tělo, kromě hlavy a krku u dospělých, poté se provede očistná koupel, výměna oděvu a ložního prádla.

Původní lůžkoviny a oděv se musí dezinfikovat (vypráním, přežehlením, vyvětráním po dobu 5 dnů). Je nezbytné léčit všechny členy domácnosti a sexuální partnery.

Přetrvává-li po léčbě svědění, je vhodné použít místní kortikosteroidy a kůži promazat hydratačními krémy.

Lék k celkové léčbě není v ČR registrován.

Průběh svrabu

Svědění může trvat i několik týdnů po zhojení kožních projevů, uzlíky mohou přetrvávat na kůži i 3 měsíce. U neléčených pacientů trvají projevy týdny a měsíce, event. roky. Prevence

Vyloučit kontakt s nemocnými i s kontaminovanými lůžkovinami, oděvem.

Svrab - Vše o zdraví

Mapa zdravotních zařízení.

Nebuďme ve s(v)rabu. Jak na Sarcoptes scabiei? | Časopis Vital

Vyjadřujeme tím něco zanedbaného, ubohého, bídného, špinavého.I v době očkování a vysoké hygieny je svrab stále mezi námi. A jak ukazují statistiky, jeho výskyt se v posledních pěti letech zvyšuje.

Existuje dokonce „svrab mytých“. Varianta, která postihuje osoby s důkladnou péčí o tělo. Svrab lze v jejich případě diagnostikovat až v momentě, kdy je onemocnění v pokročilém stadiu. Za všechno může mrňavý, stěží půlmilimetrový roztoč, zvaný zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei).

Samičky tohoto parazita se zavrtávají do svrchní zrohovatělé vrstvy kůže a v ní si vytvářejí chodbičky, do kterých ukládají svá vajíčka a výkaly. Jedna zákožka je schopna za svůj měsíc a půl dlouhý život naklást až 50 vajíček.

Z nich se líhnou larvy, které žijí na povrchu kůže a během 18 až 23 dnů je na světě nová zákožka, která se bleskově opět zavrtá do kůže. Celý cyklus tak pokračuje dál. Z popsaného je zřejmé, že při kontaktu s nakaženou osobou je velmi pravděpodobné, že onemocnění se přenese na dalšího jedince.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace se ročně nakazí kolem čtvrt milionu lidí, u nás jde o stovky. Lékaři mají povinnost každý nový případ nahlásit. Někteří lidé však své potíže tají, stydí se. Léčí se podomácku a nevědomky tak nemoc šíří dál.

Přenáší se i v rodině používáním stejných ručníků a ložního prádla. Zákožku si můžete přinést z nedostatečně vyčištěných oděvů ze sekond handů, z polstrovaných sedadel a madel v dopravních prostředcích, přivézt si ji můžete z exotické dovolené. Rozšiřuje se také sexuálním stykem.

Vyskytuje se mezi bezdomovci, ale i na ubytovnách, noclehárnách, v hotelích, na studentských kolejích, v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech seniorů, zaznamenány jsou i případy v mateřských školách. Svrab totiž postihuje nejčastěji lidi starší 75 let a děti do 15 let.

Zajímavé je zjištění, že je třetí nejčastější nemocí z povolání, což se týká zdravotníků a pečovatelek. Ti musí ve vlastním zájmu dbát na velmi přísná hygienická opatření.

Zajímavé:  Cvičení Pro Bederní Páteř?

Svrab - Vše o zdraví

Nemoc se projevuje úporným svěděním na místech, kde se zákožka cítí nejlépe. Což bývá v meziprstních prostorách, na zápěstí, v podpaží, kolem pupku, na hýždích i genitáliích. Svědění je nesnesitelné zvláště v noci, protože zákožka je nejvíce aktivní v teple. Pokud ji ale vystavíte teplotám nad 50 stupňů, zahyne.

Zrovna tak skončí svůj život, když se 3 až 4 dny nedostane k dalšímu hostiteli. A z tohoto zjištění vyplývá i prevence. Denně prát ložní a osobní prádlo postiženého, žehlit napařovací žehličkou, napařit i matrace, vyvětrat je a nechat alespoň tři dny na slunci či mrazu.

Jako účinné se ukázalo i uzavření oblečení včetně bot nemocného do plastových pytlů, pevně zavázat a nechat několik dní ležet. Zákožka nepřežije.

Záludnost tohoto onemocnění je i v tom, že tělo na napadení zákožkou reaguje alergickou reakcí. Mohou vám zduřit mízní uzliny, na kůži se objeví pupínky a uzle, odlupuje se kůže, u osob s oslabenou imunitou a u starých lidí se vytvářejí strupy, které nesvědí, ale jsou plné parazitů.

Škrábáním si můžete do kůže nanést další infekci, kůže hnisá, bolí. A příjemná není ani léčba. Ti, kteří ji podstoupili, se shodují na tom, že nejvíce je třeba trpělivosti a důslednosti. Lékaři většinou doporučí mast Infectoscab.

Před jejím použitím byste se měli pořádně napařit ve vaně, pak potřít každičký záhyb kůže a mast nechat účinkovat nejméně deset hodin bez omytí. Takto musíte postupovat několik dní. Pomáhají i sírové masti.

Některým se osvědčila doma vyrobená mast s 20 procenty práškové síry, 40 procenty olivového oleje a 40 procenty vazelíny, namíchají vám ji i v lékárně. Jiní si vychvalují potření těla octem, slivovicí, tea tree olejem, výtažky z aloe vera, pokožku zklidňuje i rozmarýnový, hřebíčkový a pupalkový olej.

Do stravy přidejte kvasnice, melasu, rostlinné oleje lisované za studena, sójové boby, slunečnicová semínka, česnek, celozrnné výrobky. Nepříjemné je, že svědění kůže často přetrvává i několik týdnů poté, co zákožku už v těle nemáte. Že to nepůsobí dobře na psychiku, netřeba zdůrazňovat. budeme mluvit o svrabu a neštovicích, tak už jen slovně, v přirovnáních.

Stařenka trpěla přes rok svrabem, odborníci to nepoznali

Mezitím se touto infekční kožní chorobou, jež je přenosná dotykem, nakazila i dcera pacientky. „Maminka je upoutána na lůžko a v penzionu žije už pět let. Denně ji chodím navštěvovat. Loni v prosinci mě upozornila zdravotní sestra, že kožní lékařka má u mé matky podezření na svrab.

Tatáž lékařka však záhy původní tvrzení vyvrátila s tím, že se jedná o zánět kůže,“ říká Alena Svobodová. Sama však letos v dubnu začala mít stejné potíže jako matka a od června je léčena na svrab.

„Hned jsem to v penzionu nahlásila a žádala jsem, aby maminku, která byla v zoufalém stavu, převezli na kliniku, kde by určili správnou diagnózu a zahájili léčbu. Matka měla zasaženou kůži po celém těle, vlasy a uši nevyjímaje,“ pokračuje Svobodová, podle níž měl už loni v létě podobné problémy také celý personál penzionu a od podzimu byl preventivně léčen mastí na svrab.

Chování lékařky bylo nepochopitelné

Podle Aleny Svobodové byla její maminka až v polovině června odvezena na Kožní kliniku ve Fakultní nemocnici v Plzni, kde však svrab kvůli dlouhodobému užívání kortikoidních mastí nepotvrdili.

Přečtěte si: Byl jsem v ohrožení života. Kvůli onemocnění z práce

„Snažila jsem se spojit s kožní lékařkou, která se o klienty penzionu stará. Ta mě však odmítla s tím, že pokud mám pochybnosti o její léčbě a postupu, mám se obrátit na jiného lékaře.

Dost dobře jsem její chování nepochopila. Buď nebyla schopna diagnózu určit, což je katastrofa, nebo byla finančně zainteresována.

Podle mého názoru selhalo jak vedení penzionu, tak ošetřující lékaři,“ uvedla dcera nemocné.

Sanitka a osobní doprovod

Během léta následovala další vyšetření. Zvrat nastal až minulý týden. „Objednala jsem sanitku a osobně jsem jela s maminkou do Plzně. S námi jela i dcera pacientky ze sousedního lůžka s fotografií své matky. Lékař diagnostikoval svrab u mé matky i u pacientky ze sousedního lůžka.

Teprve pak byla léčba zahájena,“ dodává Svobodová. Zdůrazňuje, že kvůli liknavosti vedení penzionu a lékařů utrpěla sama obrovskou společenskou, psychickou i pracovní újmu, výrazně omezena byla také v rodinném životě. „Svého vnoučka, který se narodil 26.

 června, jsem viděla poprvé až včera,“ připomněla.

Čtěte také: Blechy a jiní paraziti škodí víc lidem než zvířatům

Podle Marie Turkové, ředitelky Centra sociálních služeb, které spadá pod Krajský úřad Plzeňského kraje, k žádnému pochybení nedošlo. „Naši klientku prohlédli čtyři kožní lékaři, z toho jedna lékařka jedenadvacetkrát.

Během prohlídek žádný z lékařů nepotvrdil, že se jedná o infekční kožní chorobu. Až minulý týden ve čtvrtek přinesla paní Svobodová zprávu o matčině rozsáhlém svrabu. Kontaktovali jsme hygienu s tím, aby nám poradili, jak postupovat.

Zavedli jsme veškerá hygienická opatření.“

Trestní oznámení

Alena Svobodová podala trestní oznámení na neznámého pachatele. „Policisté případ prověřují a ve věci zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. O situaci v zařízení jsme informovali odborný personál a Krajskou hygienickou stanici v Plzni,“ uvedla domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Svrab – přenos, léčba a prevence

Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami.

Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus.

Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“.  Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás. 

Zajímavé:  Kozni Lekar Vzp Praha?

Svrab (scabies) pochází ze slova scabere neboli drbat se, poškrábat se. Postihuje lidi všech věkových kategorií. Podle statistik je na celém světě svrabem postiženo kolem 300 milionů lidí. Toto infekční onemocnění způsobuje u lidí zákožka svrabová žijící v kůži. Svrabem se mohou nakazit i zvířata, u těch se onemocnění nazývá sarkoptóza.

Svrab způsobuje zákožka svrabová

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je roztoč žijící v nejvrchnější vrstvě kůže. Samička měří zhruba 0,5 milimetru (sameček je o polovinu menší), v kůži vytváří cestičky, v nichž každý den naklade 1–2 vajíčka.

„Z nich se líhnou larvy, které dospívají v nymfy a ty se pak mění v dospělého jedince. Dospělá samička roztoče žije asi 1–2 měsíce, za tuto dobu naklade zhruba 60–90 vajíček. Maximálně z desetiny tohoto množství se pak vyvinou dospělci, “ popisuje chování roztoče MUDr.

Helena Michalíková, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Jak se svrab přenáší?

Často se v souvislosti s tímto onemocněním hovoří pouze o hygieně. Nicméně tomu už tak úplně není. Je však samozřejmé, že nedostatečná hygiena způsobuje horší průběh nemoci.

K samotnému přenosu dochází většinou kvůli přímému kontaktu s nakaženou osobou, avšak ne běžným způsobem, jako je například podání si ruky. Proto toto onemocnění patří také do kategorie infekcí přenášených pohlavním stykem.

Další možností je společné používání ložního či osobního prádla nakažené osoby, společné používání ručníků apod. Inkubační doba je od 3 týdnů až po 3 měsíce.

Svrab se nejčastěji přenáší:

  • mezi členy rodiny,
  • mezi lidmi žijícími ve skupinách, jako jsou například vysokoškolské koleje, internáty, domovy pro seniory,
  • mezi sexuálními partnery,
  • v prostředí, kde žije více lidí a není dodržována důkladná hygiena,
  • mezi lidmi s oslabenou imunitou,
  • mezi turisty (ze špatně vypraných prostěradel v ubytovacích zařízeních).

TIP: Nebojte se o svrabu mluvit! Výrazným rizikem přenosu tohoto onemocnění je i strach lidí přiznat se k tomu, že trpí svrabem. Často se obávají reakce okolí.

„S rozmachem cestování, navštěvování jiných kultur a zemí se onemocnění svrabem stává běžnou chorobou a nepředstavuje žádné stigma. Pokud někde stále přetrvává, pouze zbytečně komplikuje rozšiřující se nákazu kvůli studu lidí.

A přitom nejdůležitější je řešit problém co nejrychleji,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

Příznaky a projevy svrabu

Zákožka svrabová má nejraději měkkou pokožku, a proto vyhledává jemná a tenká místa na kůži, jako jsou:

  • prostory mezi prsty,
  • zápěstí,
  • podpaží,
  • hýždě,
  • oblast genitálií nebo prsou,
  • kolem pasu.  

U dětí se projevy svrabu vyskytují i na hlavičce, ramenou, dlaních i chodidlech. Svrab se na kůži projevuje jako zarudlé pupínky.

Často popisované chodbičky či cestičky (jemné, nepravidelné, lehce vyvýšené linky o délce 210 mm) bývají patrné málokdy, spíše se objevují jen jako dva červenavé body ve vzdálenosti několika milimetrů od sebe (začátek a konec chodbičky).

  Hlavním příznakem svrabu je úporné svědění, a to především v noci v teple. Proto na těle obvykle dominují škrábance a drobné ranky.

Detailní záběr drobných ranek na jemné kůži po napadení zákožkou svrabovou. Foto: Gzzz, Wikimedia Commons

Jak léčit svrab?

Pokud máte podezření, že byste mohli mít svrab, ať už vzhledem ke kontaktu s nakaženou osobou, nebo si myslíte, že jste si jej přivezli z cest, rozhodně neváhejte a co nejdříve vyhledejte lékaře.

Ten vám po konzultaci a prohlídce nasadí nejvhodnější léčbu. Lékaři většinou stačí pohled na vyrážku a rozhovor, ale počítejte i s tím, že se může stát, že vám bude chtít odebrat vzorek kůže.

Rozhodně se však není čeho bát.

Lékaře však vždy upozorněte na přidružené zdravotní problémy, alergie nebo na případné těhotenství.

TIP: Na co myslet u lékaře při podezření na svrab – nezapomeňte zmínit i členy společné domácnosti a sexuálního partnera či partnerku. I tito lidé by po styku s vámi měli podstoupit léčbu, o níž rozhodne ošetřující lékař.

Nejběžnější léčbou svrabu jsou speciální masti nebo krémy, které obsahují látky na zahubení zákožky svrabové. Nanášejí se na celé tělo, aby parazit neměl možnost na volné části kůže přežít.

Svrab se léčí mastmi, které parazita vyhubí. Důležitá je však i důkladná dezinfekce domácnosti. Foto: Fhgd, Wikimedia Commons

Zákožka svrabová mimo lidské tělo dlouho nevydrží, přežije maximálně 3 dny. Přesto je důležité dbát nejen na vyléčení, ale také na důslednou dezinfekci okolí, především domácnosti.

  „Po zahájení terapie je třeba veškeré ložní prádlo, oblečení a ručníky používané nemocným během týdne před léčbou, dekontaminovat.  Pacient po prvním přeléčení musí ,jít do čistého’.

Přesný postup a zda případně celý proces zopakovat, vysvětlí lékař v závislosti na konkrétním použitém preparátu,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

Jak nejlépe vydezinfikovat svoji domácnost od zákožky svrabové?

„K dekontaminaci je vhodné vyprání textilií v horké vodě (60 °C a více) a vysušení v sušičce, nebo profesionální chemické čištění. Věci, které takto čistit nelze, se doporučuje uzavřít do plastikového pytle na min. 72 hodin (raději na týden). Koberce a čalouněný nábytek důkladně vysajte a sáček ihned vyhoďte,“ radí MUDr. Helena Michalíková.

Nezapomeňte na věci, které jste v době nákazy používali, jako například na osobní automobil. Vydezinfikujte sedačky nebo zkuste tyto věci minimálně 3 dny vůbec nepoužívat.

Prevence před svrabem

Příliš možností, jak se před tímto onemocněním chránit, bohužel nemáme. Můžeme jen apelovat především na cestovatele, aby si dávali pozor, kde se ubytovávají.

Doporučujeme podívat se na fotografie a posoudit, zda ubytovací zařízení dodržuje základní hygienická pravidla. V hotelích i penzionech si zkontrolujte, kam a do čeho uléháte, v jakém stavu je povlečení, osušky, ručníky.

Pokud uvažujete nad častými přesuny a budete často měnit ubytování, je lepší si přibalit vlastní spacák a cestovní ručník.

Další prevencí je důkladně dbát na výběr sexuálního partnera, a to v jakékoliv destinaci na světě.

Obáváte se, že máte svrab? Můžete se obrátit na odborníky z EUC.

Praktičtí lékaři EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector