Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví

Příchod miminka je velkou události a postupně mu přizpůsobujete celou domácnost. Kupujete výbavičku pro miminko, zařizujete pokojíček a všechno potřebné.

Myslíte také na dětskou lékárničku? Kromě léků tam a patří také kosmetika pro miminko a pomůcky, které pomohou sledovat zdravotní stav miminka. Do lékárničky také patří vitamin D, který dostane předepsaný na recept téměř každý novorozenec.

Dětská lékárnička se bude s rostoucím dítětem měnit, mějte tedy na začátku ty základní potřeby po ruce. Zjistěte, co koupit pro miminko v lékárně.

Co vše pořídit pro miminko

Léky pro novorozence jsou jiné, nežli léky pro dospělého. Aby jste předešli nechtěné záměně, odkládejte léky pro miminko samostatně, odděleně od léků pro dospělých.

Příbalové letáky hned nevyhazujte, nechte si je uložené při lécích, aby jste se mohli přesvědčit o správném dávkování léku, uchovávání a době použitelnosti. Neotevřené léky mají dobu použitelnosti vyznačenou na obalu.

Po otevření se doba použitelnosti u sirupu a kapek zkrátí. Aby se vám doba použitelnosti otevřeného léku lépe počítala, vyznačte si datum otevření na obal.

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví Tišení horečky a bolesti

Při horečce chcete svému děťátku rychle ulevit, aby se cítilo co nejlépe. Dopřejte mu klid, optimální teplotu v místnosti, dostatek spánku, doplňujte tekutiny a podejte léky na tlumení bolesti a horečky.

Sirupy a čípky, jak je správně zvolit?

Tyto léky se používají při teplotě zvýšené nad 38°C nebo při bolesti, například při prořezávání zoubků. Léky můžete podávat dětem starším 3 měsíců nebo těžším než 5 kilogramů. Pokud máte menší děťátko, při horečce kontaktujte lékaře a konzultujte s ním další postup.

Pro větší děti jsou k dispozici dvě účinné látky, paracetamol a ibuprofen, jako sladký sirup nebo čípky pro novorozence. Je lepší mít doma obě formy a podávat je podle nemoci.

V případě horečky při průjmu zvolte sirup, pokud miminko zvrací, zabrou lépe čípky.

Paracetamol (Paralen, Panadol) – působí proti bolesti a horečce. Přesnou dávku léku spolehlivě vypočítat podle hmotnosti a odměříte pomocí přiložené odměrky. Další dávku léku můžete podat po 6 hodinách.

Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin,Ibudolor) – působí proti bolesti, horečce a zánětu. Dávku můžete vypočítat podle věku a také podle hmotnosti, co je mnohdy přesnější. Sirup odměříte pomocí odměrky. Mezi jednotlivými dávkami dodržujte odstup 6 – 8 hodin.

Střídání léků na horečku: v případě, že horečka neklesá nebo se po pár hodinách opět zvýší, je možné střídat tyto dvě účinné látky po 4 hodinách.

Léky na kašel není potřebné se předzásobovat, stačí je pořídit v případě potřeby. Na tlumení suchého kašle lze použít kapky Sinecod. Při vlhkém kašli podpořte čištění průdušek od hlenů a vykašlávání pomocí sirupu Mucosolvan pro kojence, Mucosolvan Junior.

Teploměr pro novorozence

V nabídce je hned několik druhů teploměrů. Jak se v nich orientovat? Novorozencům se měří teplota nejlépe v konečníku a to s digitálním teploměrem s ohebnou špičkou.

Praktický model teploměru je bezkontaktní infračervený teploměr. Pořizovací cena je vyšší, ale kromě měření tělesné teploty má další praktické využití.

Můžete měřit teplotu i když dítě spinká, změřit teplotu láhve s mlékem nebo teplotu vody a také teplotu okolí.

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví Péče o dětský nosánek

Seznam pro novorozence doplňují i léky a potřeby pro hygienu nosu. Do doby, než bude děťátko samostatné a naučí se smrkat, je odkázané při hygieně nosu na vaši pomoc. Jaké pomůcky použít?

Hygiena nosu se slanou vodou

K hygieně nosu a pro zvlhčení sliznice se používají izotonické solné roztoky. Oblíbené jsou Libenar pro kojence v ampulích nebo spreje Humer, Physiomer Baby, Stérimar Baby.

Solné roztoky v izotonické koncentraci se používají také před odsáváním pro šetrnější péči. Při rýmě a ucpaném nosu jsou účinnější spreje do nosu s hypertonickou koncentrací solí.

Pokud má miminko při rýmě tak oteklou sliznici, že nemůže dýchat, lze použít pro uvolnění nosu také sprej s účinnou látkou oxymetazolín (Nasivin sensitive).

Nosní odsávačka

Při čištění nosu novorozence je nosní odsávačka neocenitelný pomocník. Existují ruční odsávačky modely na baterie nebo s připojením na vysavač.

Manuální odsávačka je spíše nouzové řešení, lepší výkon podají rozhodně odsávačky na baterky, nebo připojené na vysavač. Manipulace s vysavačem může být nepraktická, třeba když potřebujete mít odsávačku ve více místnostech.

Navíc může manipulace s vysavačem miminko rozrušit. Odsávačka na baterky je finančně náročnější, ale její praktické využití je neocenitelné.

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví Péče o dětské bříško

Kapky proti nadýmání

Novorozenci často trpí na bolesti bříška v důsledku nadýmání. Než se jejich zažívání vyvine, mohou proplakat i celé noci. Proti nadměrné plynatosti pomohou osvědčené kapky s obsahem látky simethicon (Espumisan, Infacol, Balonix) nebo s obsahem přírodních látek proti nadýmání (BabyCalm).

Probiotika

Imunitní systém sídlí právě ve střevech a zde se odehrává i zpracování potravy. Tomu všemu napomáhá střevní mikroflóra. Probiotika se přirozeně nachází v mateřském mléku a také je můžete doplňovat formou kapek. Každé probiotické kapky obsahují jiný kmen a jejich použití konzultujte s pediatrem. K nejoblíbenějším patří kapky Biogaia.

Masážní krém na bříško

Jednou z možností, která uleví miminku od bolesti bříška při nadýmání je masážní krém Pupík s obsahem vonných silic.

Rektální rourka

Tato tenká pomůcka pomůže při nadýmání a při zácpě tím, že umožní odchod plynů ze střev a vyvolá vyprázdnění konečníku. Před aplikací rektální rourky namažte rourku olejíčkem a opatrně vloží děťátku do konečníku. Nesmí se ale používat příliš často, aby se nepoškodil reflex vyprazdňování konečníku.

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví Pomůcky na ošetření drobných poranění

Líh na pupík

Čištění pupíku novorozence není žádná věda. K ošetření se používá 60 % líh na ošetření pupíku, který pořídíte v každé kamenné lékárně. Pupík čistěte dvakrát denně a nechte děťátko chvíli bez plenky, aby líh vyschl. Než se pupík zacelí, při koupání ho držte v suchu.

Gázové čtverečky

Buničité čtverečky lze použít na čištění očí s očními kapkami pro novorozence, ošetření pupíku nebo drobných škrábanců. Výhodou je, že na rozdíl od vaty nezanechávají vlákna.

Dezinfekce

Při výběru dezinfekce dbejte na to, aby miminko neštípala a zároveň byla účinná. Vhodné jdou Neocide sprej pro nejmenší miminka, od 6 měsíců i Betadine na bázi jódu.

Hojení ran

I miminko si někdy může způsobit škrábnutí či drobné poranění. Stačí ostré a měkké nehty nebo chvilka nepozornosti s hračkou a škrábanec je na světě. Po pečlivé dezinfekci rány použijte Hemagel, který vytváří prostředí pro vlhké hojení bez strupů a jizev. Hodí se i dětské náplasti veselých barev s obrázky.

Čištění očí

Ve vnitřním koutku oka se tvoří ospalky, které je potřeba při pravidelné hygieně odstraňovat. Použijte na to gázový čtvereček a kapky do očí pro miminko. Vhodné jsou kapky Ocuflash bez konzervantů nebo Omisan baby. Pokud se dítě vzbudí se zalepenými víčky, použijte na zánět dezinfekční kapky do očí Ophthalmo – septonex.

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví Péče o citlivou dětskou pokožku

Krém na opruzeniny – plenkovou dermatitidu

Jedná se o zarudlá místa, která se nejčastěji se vyskytují na citlivých místech, jako je zadeček, třísla a genitálie. Méně často se pak objevují na stehnech, za oušky, v podpaží či dalších kožních záhybech.

Jak se opruzenina projevuje: 

  • vlhká oblast pokožky, dochází k mokvání,
  • puchýřky, objevují se drobné prasklinky,
  • podrážděná pokožka, vzniká vyrážka,
  • suchá kůže, a místech dochází k olupování,
  • pocity svědění a pálení, dítě je podrážděné a pláče.

Při prevenci nebo ošetření opruzenin vsaďte na osvědčené produkty: Bepanthen Baby, Sudocrem nebo Rybilka Neo. Při rozvoji dlouhotrvající dermatitidě dochází ve vlhkých místech k množení kvasinek. V takovém případě Imazol krémpasta, s obsahem účinné látky clotrimazol a zinkové pasty.

Kosmetika pro miminko

Dětská pokožka je citlivá a jemná a potřebuje speciální péči. Proto pečlivě zvažujte, jakou kosmetiku pro miminko pořídíte. Vsaďte na šetrnou přírodní kosmetiku pro novorozence Weleda s obsahem přírodních ingrediencí, nebo na speciální dermokosmetiku na ošetření ekzému a šupinek ve vlasech.

  • Pěna do koupele – používá se na mytí miminka ve vaně. Pokožku šetrně myje a zároveň chrání.
  • Šampon – ideální pH je 5,5, tedy pokožce neutrální.
  • Tělové mléko, olej nebo krém – dětská pokožka ještě netvoří kožní maz a proto potřebuje pěstící a promašťující péči.
  • Sprchové gely – jemný mycí gel pro čištění pokožky i vlasů dítěte.
Zajímavé:  Jizvy Po Akné Domácí Léčba?

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví Další kosmetické potřeby

Do nezbytné výbavy pro miminko také patří: vatové tyčinky pro děti, Perlan využijete při mytí jako žínku a při přebalování, vlhčené ubrousky, kartáč na vlasy pro miminko a dětské nůžky na nehty s kulatou špičku na stříhání měkkých a jemných nehtíků, dětská chůvička.

Dětské krémy a mastiPotřeby pro děti a kojence

Problémy s kojením – jak na ně? Aneb když vše nejde přesně dle představ

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou – vše o zdraví

Jak na problémy u kojení?

Prvotní pohled se zdá být obvykle jednoduchý. Kojení je přece pro ženu přirozené, dnes velmi podporované a doporučované. Proč by se tedy nemělo dařit? Nejlepší variantou je, když během něj žádné potíže opravdu řešit nemusíte a vše běží přesně tak, jak chcete. Jaké problémy vás však mohou potkat a na co být eventuálně připravena?

Kojení a důležité 3 body

Následující 3 body jsou u kojení důležité, zapamatujte si je:

1. Správná pozice je klíč

Základním kamenem úspěchu je správná pozice matky a dítěte, jeho dobré přisátí a následná technika sání. Po porodu by vám toto mělo být objasněno personálem nemocnice, který dbá na to, aby se kojení dobře nastartovalo, a doma jste již s děťátkem fungovali bez problémů.

2. Celá bradavka do pusinky miminka

Je důležité, aby miminko uchopilo do pusinky celou bradavku s dvorcem, a jeho jazyk byl přesunut přes spodní dáseň. Nosík miminka by měl zůstat volný – prsem nezakrytý. Při sání by se měla ouška děťátka mírně pohybovat. Kojit můžete vsedě či vleže, záleží, jaká pozice vám nejvíce vyhovuje.

3. Může pomoci i laktační poradkyně

Pokud však odejdete po pár dnech z porodnice s tím, že kojení je pro vás stále boj, můžete vše konzultovat s laktační poradkyní. Je možné domluvit osobní schůzku, při které vám poradí, případně upozorní na nevhodnou techniku kojení.

Problémy v počátku kojení

Jaké problémy u kojení mohou vzniknout?

1. Silný spouštěcí reflex, přeplněné prsy

Objevuje se spíše v počátcích kojení, kdy hormon oxytocin spouští stahy svalových vláken kolem prsních žláz. Pokud je mléko z prsů uvolňováno příliš rychle, dítě se při kojení začne zalykat.

Tok mléka můžete zpomalit přitisknutím ukazováčku a prostředníčku na prs nad ústa dítěte. Problém může nastat i v případě, že jsou prsy příliš přeplněny mlékem, a pro miminko je dvorec tvrdý a špatně se mu uchopí.

Před kojením zkuste trochu mléka odstříknout (ručně či pomocí odsávačky) a prsy nahřát.

2. Ploché či vpáčené bradavky

Pokud o tomto problému víte předem, je možné již před porodem užívat tzv. formovače bradavek. Ty jejich tvar trochu ovlivní a přizpůsobí pozdějším potřebám miminka. Před kojením pak můžete bradavku promnout mezi prsty a odstříkat trochu mléka, aby došlo k jejímu změkčení.

Pokud by se kojení přesto nedařilo, je možné jej zkusit s pomůckou – kloboučkem na kojení. Problém se obvykle vyskytuje spíše u prvorozeného dítěte v prvních dnech.

Pokud se pak dítě již naučí bradavku uchopit, další průběh kojení nemusí být poznamenán žádnými obtížemi.

3. Praskliny v bradavkách, záněty prsu

Je nutné zkontrolovat techniku kojení a dbát na správné uchopení prsu pusinkou dítěte. V případě, že dítě opakovaně bere do úst bradavku špatně, tvoří se na ní bolestivé praskliny (ragády), které znesnadňují další kojení.

Pokud je sání dítěte bez problémů, obvykle je problém v ošetřování bradavek. Dbejte na jejich promazávání vhodným krémem a snažte se je co nejméně namáhat – nosit vhodné podprsenky, netřít silně ručníkem, po kojení nechat oschnout.

Z neošetřovaných poranění bradavek se může vyvinout zánět prsu – mastitida. V prsu se následně vytvoří bolestivé místo, může být nateklé a začervenalé, obvykle je přítomná též zvýšená teplota. O další léčbě by zde měl již rozhodnout lékař, který může nasadit potřebná antibiotika.

4. Nedostatek mateřského mléka

U některých žen může být již v počátku problém nevytvoření se dostatečného množství mléka pro dítě.

Je zde jistě na místě nejprve vyzkoušet jeho produkci co nejvíce zvýšit – častým přikládáním dítěte k prsu, pomoci mohou bylinky i třeba homeopatika.

Pokud však má dítě nízké váhové přírůstky a neprospívá, je pak nutné dokrmování umělým mlékem. I toto však může být jen přechodným obdobím, než žena bude schopna plně kojit.

Během kojení však byla též vypozorována období označovaná jako laktační krize (nebo jako laktační psychóza), kdy je zdánlivě mléka pro dítě nedostatek. Tyto fáze jsou úzce propojeny s tzv. růstovým spurtem dětí, během nichž dítě skokově roste, a má naráz vyšší potřebu přísunu potravy. Obvyklým projevem je pláč dítěte i po nakojení. Laktační krize se nejčastěji objevuje ve 3. týdnu, 6.

– 8. týdnu, 3. měsíci a 6. měsíci. Pokud však dáte vašemu organismu šanci, jistě se přizpůsobí zvýšeným nárokům malého strávníka. Krize trvá obvykle kolem dvou dnů, a pokud je to možné, je dobré odolat pokušení a nedat hned dítěti umělé mléko z láhve. Velmi ochotně by si na toto mohlo navyknout.

Pokud máte šanci, můžete dítěti dát vaše odstříkané a zamražené mateřské mléko, podejte jej však pomocí alternativního způsobu dokrmování (stříkačkou u prsu, stříkačkou po prstu či třeba kádinkou). Pomáhá kojení z obou prsů (během jednoho kojení je prostřídejte), kojte častěji přes den a zejména v noci, což by mělo rychleji nastartovat tvorbu mléka.

Dbejte na dostatečný příjem tekutin i živin do svého těla. Podívejte se na vhodné potraviny při kojení.

5. Bojkot kojení

Jedná se o nepříjemný stav, kdy dítě začne kojení odmítat – nejčastěji se objevuje ve 3. či 4. měsíci jeho věku a rozhodně se tedy nejedná o přirozené odstavení.

Obvykle se u dítěte jedná o reakci na nízký tok mléka (někdy též naopak na nadprodukci mléka), kdy zprvu začne být u kojení neklidné, poté jej odmítá. Někdy je možné, že dítě bojkotuje kojení jen v určité pozici nebo např. přes den a v noci se nakojí bez problémů.

Období je obvykle přechodné a podaří se jej překonat, třeba i s pomocí laktační poradkyně.

Je zde důležité snažit se dítěti vyjít vstříc, vyzkoušet různé polohy při kojení, dopřát mu co nejklidnější prostředí bez rušivých vjemů, dbát na častý fyzický kontakt, který podpoří laktaci, a zkusit ji případně zvýšit též pomocí bylinek. Pokud se dítě odmítne nakojit, mléko odstříkejte, aby nedocházelo k jeho městnání v prsu.

Zachovejte chladnou hlavu

Ať se již během doby kojení vyskytnou jakékoliv problémy, je na místě zachovat klinou hlavu, i když… ano, říká se to mnohem snáze, než dělá. Rozhodně zde nepomůže vlastní sebeobviňování a výčitky, spíše se snažte obrnit trpělivostí, pozitivní myslí a v případě potřeby neváhejte kontaktovat laktační poradkyni.

TIP: Víte, že se mohou kojit i adoptované děti?

VIDEO: Vše, co jste chtěli vědět o KOJENÍ

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Co rozhodně nejíst a nepít při kojení

Pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav nebo zdravotní stav vašeho miminka, žádná speciální „kojící dieta“ není třeba. Přesto je ale někdy dobré se určitých potravin vzdát. Proč, kdy a jakých?

Pestrá, vyvážená a pravidelná strava s dostatkem zeleniny a ovoce by měla být samozřejmostí pro každého z nás.  Stejně jako dostatek pohybu a kvalitní nepřerušovaný spánek. Jenže o tom se často lehce mluví, o dost hůře se tato pravidla zařazují do každodenního života.

Kojící ženy by se o to však měly alespoň částečně pokusit – vím, s tím nepřerušovaným spánkem to ještě nějakou dobu žhavé opravdu nebude. Ale zdravá strava je základ. Nejen, že extrémně namáhané tělo potřebuje dostatek živin, ale do mateřského mléka přecházejí i škodlivé látky. A byla by škoda jimi tento přírodní zázrak kazit.

ALKOHOL: ČERNÉ PIVO = VÍCE MLÉKA? 

Pro „přítele dlouhých večerů s přáteli“ je nejlepší zvolit pravidlo nulové tolerance a vyřadit ho v průběhu kojení z jídelníčku. Zejména novorozenci a kojenci totiž neumí alkohol odbourávat. Ten přitom do mléka přechází stejně jako do krve. Jeho pravidelná konzumace může u dítěte zpomalit psychosomatický vývoj, zhoršit spánek, zpomalit váhové přírůstky nebo mu poškodit játra.

Takže na babské rady typu: „pij pravidelně černé pivo, budeš mít víc mléka“ zapomeňte. To ale neznamená, že byste si nemohla příležitostně přiťuknout skleničkou piva nebo vína. Nejlepší je to udělat dvě až tři hodiny před dalším krmením. Praktická poznámka: nejlepší tedy je pít alkohol před nejdelší pauzou mezi kojením, kterou dítě má.

To že tato pauza bývá zpravidla večer, je příjemným bonusem.

KOFEIN: HYPERAKTIVITA A ŠPATNÝ SPÁNEK?

Svého ranního nakopnutí v podobě šálku dobré kávy se nemusíte vzdát.

Jen je třeba mít na paměti, že kofein přechází do mateřského mléka a protože se jedná o stimulant (jen se podívejte jak vás nabudí) může u dětí vyvolávat neklid a s ním spojené potíže jako je špatný spánek a častý křik.

Takže pokud chcete mít klidnou noc, vychutnejte si svůj šálek kávy, coly nebo čaje raději ráno nebo dopoledne. Odpoledne a večer už na něj raději zapomeňte. Ani dopoledne byste ale neměla překročit hranici 300 miligramů kofeinu za den. To odpovídá zhruba třem šálkům kávy.

ZELENINA: ZPŮSOBUJE NADÝMÁNÍ?

Velká  část novorozenců trpí nadýmáním a bolením bříška. Je ale třeba vědět, že ne každé miminko probrečí noc jen proto, že jeho máma zbožňuje čočkovou nebo brokolicovou polévku. Obecně platí, že zelenina, po které má s nadýmáním problémy matka, způsobí potíže i miminku.

Potenciální nepřátelé klidného spánku mohou být: luštěniny, cibule, zelí, kapusta, brokolice, kedluben, pórek, pažitka nebo česnek. U zmíněného česneku ale výzkumy ukázaly, že by neměl dítěti způsobovat potíže, pokud ho zná a je na něj zvyklé už z prenatálního období.

Takže pokud jste se mu nevyhýbala v těhotenství, rozhodně toto přírodní antibiotikum nezatracujte bez vyzkoušení.

Mimo zeleniny může být nadýmání způsobeno i čerstvým pečivem, citrusy, někteří podezřívají i čokoládu (ojojoj). Často se nedoporučují ani perlivé minerálky. Z nich ale do mateřského mléka nic škodlivého nepřechází (ani bublinky), tak se kvůli této pověře části svého pitného režimu nevzdávejte.

KOŘENÍ A EXOTICKÉ OVOCE: BUDE MÍT OPRUZENÝ ZADEČEK?

Dětské opruzeniny mohou mít řadu příčin. A exotické ovoce nebo kořeněná jídla můžou, ale taky nemusí, být jednou z nich. Rozhodně byste si při jejich konzumaci měla dát pozor a vyzkoušet je nejprve v malém množství.

A nejlépe postupně. Pokud se vám bude zdát, že na ně vaše dítě reaguje, jednoduše podezřelou potravinu na pár dní vynechte a sledujte, jaký vliv na kůži vašeho děťátka tento krok měl.

Není nutné vzdát se chilli nebo citrónu dopředu a bez boje.

SYROVÉ MASO A PLÍSŇOVÉ SÝRY: UŽ MŮŽU?

V těhotenství jste se jim vystrašeně vyhýbala, teď si jich můžete dopřát kolik jen snesete. Syrové maso nebo plísňové sýry nejsou samy o sobě pro dítě škodlivé ani v těhotenství.

Problém je, že často obsahují bakterie jako je listerie nebo toxoplazmóza, které jsem pro plod těhotné ženy velmi nebezpečné.

Do mateřského mléka však tyto bakterie nepřechází, tak se nebojte zakousnout do křupavé topinky s tatarákem.

MOŘSKÉ RYBY: ALERGEN NEBO ZDROJ PROSPĚŠNÝCH LÁTEK?

S mořskými rybami je to složitější. Poslední výzkumy sice poukazují na jejich prospěšnost a doporučují tučné mořské ryby jíst jedenkrát týdně jak v době těhotenství, tak při kojení.

I když jsou často považovány za alergen, je tomu právě naopak a jejich konzumace pomáhá vzniku atopického exému předcházet. Jenže. Moře je v současné době plné chemikálií a škodlivých látek. A ty se dostávají do těl ryb.

Určitě se tedy vyplatí, připlatit si za rybu v bio-kvalitě a s jejich konzumací to nepřehánět.

MLÉČNÁ BÍLKOVINA: ČASTÝ NEPŘÍTEL?

Hodně se o ní mluví, procento kojenců, které alergií na tuto látku skutečně trpí však není příliš vysoké, hovoří se o jednom procentu. Projevovat se může různě: průjmy, vyrážkou, krví ve stolici, ale dokonce i dýchacími problémy. Proto je vždy lepší se před nasazením tzv. bezmléčné diety nejprve poradit s dětským lékařem a alergii zkusit prokázat.

Tato dieta totiž představuje pro kojící matku pořádnou výzvu. I když se to možná na první pohled nezdá, mléčná bílkovina je obsažena v mnoha potravinách zcela odlišných od mléka a jogurtu. A tak při jejím vyloučení z jídelníčku může dojít nejen k úbytku vápníku, ale i dalších důležitých látek. Což pro už tak vysílené tělo ženy může být velký šok.

LÉKY: CO KDYŽ PŘI KOJENÍ ONEMOCNÍM?

S léky se při kojení musí opatrně, neboť u většiny z nich menší či větší část do mateřského mléka přechází. To ale neznamená, že je třeba na ně úplně zanevřít. Naopak.

V některých případech je rozhodně lepší vzít si lék, i za cenu lehkého působení na dítě, než nechat matčino onemocnění bez ošetření. Vždy je ale dobré poradit se s lékařem či lékárníkem, podle závažnosti onemocnění.

Jaké léky si bez obav můžete naordinovat sama?

  • Uvolnit ucpaný nos můžete sprejem s mořskou vodou, pomoci může i inhalace. Při ní stačí nalít vroucí vodu do misky, dát si přes hlavu ručník a pět až deset minut dýchat stoupající páru. Pokud se ani tehdy ucpaný nos neuvolní, zkuste si pod nos natřít osvědčenou „tygří mast“ nebo pár kapek tea tree oleje.
  • S teplotou do 38 osmi stupňů zkuste překonat bez léků. Při vyšších teplotách potom volte přípravek v němž je účinnou látkou paracetamol. Například klasický Paralen.
  • Při bolesti v krku je nejdůležitější často polykat a udržet krk vlhký. K tomu nepotřebujete žádný zvláštní přípravek. Stačí šalvějový čaj nebo jakýkoli bonbon. Výborné jsou ale i přípravky z lékárny s obsahem islandského lišejníku.
  • Na suchý a dráždivý kašel zkuste tymián.

SHRNUTÍ: Při kojení není třeba své stravovací návyky zásadně měnit nebo se v něčem omezovat. Platí jednoduché pravidlo: jezte na co máte chuť, pijte kdy máte chuť, ale nic nepřehánějte.

Dbejte na zdravou stravu: dostatek ovoce, zeleniny, celozrných produktů, občas si dopřejte maso a mořské ryby. Vyvarujte se přemíry sladkostí a tučných jídel.

Pokud navíc máte možnost nakupovat lokálně vypěstnovanou sezónní zeleninu  v bio-kvalitě, věřte, že jste pro sebe i své dítě udělala maximum.

Jak a kdy začít s otužováním a jaké jsou vlastně jeho účinky?

Postupnost je opravdu jedno ze základních pravidel otužování. Jsou v podstatě dvě možnosti, jak začít. Buď ve sprše – s tím je možné začít kdykoli.

Tedy po klasickém osprchování přepnout kohoutek na chladnější vodu nebo klidně i rovnou na úplně studenou, jak se kdo cítí, a postupně každou další sprchu prodlužovat dobu strávenou v chladné vodě, případně vodu stále více zchlazovat.

Druhá možnost je více přírodní – s koncem léta nepřestanete plavat ve venkovních vodách, ale pokračujete dál, až do zimy. Jak voda chladne postupně, zvyknete si.

  • Vše o otužování dětí čtěte zde.

Pokud už se jednou do „tužení“ studenou vodou pustíme, asi bude důležitá každodenní pravidelnost, jinak se těžce nabytá otužilost snadno ztratí. Chce to tedy zřejmě pevnou vůli. Poradíte nějaký fígl, jak vydržet a od svého úmyslu neodstoupit? 

Vy jste pravděpodobně četla nějakou otužileckou učebnici… Narazila jste totiž na druhé otužilecké pravidlo – soustavnost. Tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen po určitou omezenou dobu.

Ta je u každého individuální a po několika týdnech až měsících se ztratí úplně. Určitý fígl, dá-li se to tak říct, může spočívat v tom, že otužování funguje jako droga.

Samotné smočení vlastně není příjemné nikdy, ale pocity po vylezení ze sprchy či řeky jsou příjemné až euforické. Jinak ovšem otužování a pevná vůle patří neodmyslitelně k sobě, bez pevné vůle to opravdu nejde.

Pro začínajícího otužilce může být dostatečnou motivací také jistota, že pokud vydrží, nejdéle po dvou měsících každodenního otužování by už měl jasně cítit, že jeho odolnost vůči nemocem z nachlazení je znatelně vyšší.

U dětí se zřejmě využívá trochu jiný postup než u dospělých. Od kolika let je vhodné začít se zvykáním na chladnější vodu? Snášejí děti otužování lépe než dospělí, nebo jsou naopak zchoulostivělé kvůli přístupu rodičů? A jak si užívají studenou vodu vaše dvě děti?

Děti snášejí otužování zpravidla dobře. Pokud se u nich postupuje s citem, můžete bez obav začít klidně už po šestinedělí. Samozřejmě velmi mírnou formou, třeba otíráním studenou žínkou nebo jen trochu chladnější sprchou po krátkou dobu. S postupem času je možné miminko otužovat více, ale rozhodně to nepřehánět.

Na dítěti dobře poznáte, kde je rozumná míra. Klíčové je udělat z otužování součást hry, nějaký rituál. Naše dvě holčičky se pokaždé moc těší, že na konci jejich koupání přijde „ajajaj“. Manželka nebo já třeba minutu dokola voláme „ajajaj“ a při tom je rychle tu jednu a tu druhou sprchujeme chladnou vodou.

Sice u toho vřeští, ale zároveň se smějí, a pokud je u nás nějaká návštěva, křičí na celý dům, ať se na ně všichni přijdou podívat. Je také třeba říct, že tou dobou už je voda ve vaně chladnější, protože i to je jednoduchý způsob, jak otužilost budovat – nepřipouštět v průběhu koupání horkou vodu.

Obecně je tedy pro otužilost dětí určitě zásadní právě přístup rodičů. Myslím, že velká část dětí je zbytečně zchoulostivělá.

Nejen v začátcích otužování, ale i kdykoli později platí, že při vážnějším onemocnění je vhodné otužování omezit, případně raději na čas přestat. Tělo vám napoví. Pokud je to ale možné, je dobré pro „otužileckou paměť těla“ i pro psychiku zařadit do mytí i v době nemoci alespoň kratičkou studenou sprchu, lépe se pak bude navazovat.

Jak jsou na tom nastávající maminky? Asi by nebylo vhodné v tuto dobu začínat, ale pokud už jsou trochu znalejší, za jakých podmínek lze pokračovat i v těhotenství? A má studená voda vliv na kojení?

S otužováním může klidně začít i těhotná žena. Je jasné, že by se neměla snažit lámat nějaké otužilecké rekordy, ale na rozhodnutí, zda s otužováním začít, by jiný stav neměl mít vliv. I nastávající mamince může otužování jen prospět. A miminko je v plodové vodě velmi dobře chráněno, chlad z povrchového otužování maminky se k němu nemůže dostat.

Pokud se žena otužovala ještě před početím, může i v průběhu těhotenství pokračovat dál. A opět je třeba naslouchat svému tělu. Na kojení studená voda vliv má – manželka děti vždy nakojila před soutěží nebo tréninkem, protože věděla, že po plavání jí mléko nejméně na půl hodiny „zamrzne“.

Samotná studená sprcha ale takové účinky nemá, tady žádná omezení pro kojení nejsou.

Pro koho otužování není? Existují nějaké kontraindikace (tak jako u zimního plavání, kde je třeba mít zdravé srdce)?

Pro sprchování chladnější vodou kontraindikace prakticky neexistují. Pro intenzivnější sprchování ledovou vodou nebo přímo pro plavání v zimních vodách je potřeba mít zdravé nejen srdce, komplikace by mohly nastat i u lidí, kteří mají problémy s tlakem či ledvinami. Na místě je určitě konzultace s ošetřujícím lékařem.

Za jak dlouho na sobě člověk pozoruje blahodárné účinky (cítí se lépe), posílí svou imunitu, zjistí, že už se ho nachlazení, chřipky či angíny tolik „nechytají“?

Cítit lépe se můžete prakticky hned – to je v podstatě chemický efekt, kdy se po vylezení z chladné vody vyplavují endorfiny a další „hormony štěstí“. Co se konkrétního projevu přínosu pro zdraví týče, je to individuální a záleží i na tom, jak intenzivně kdo začne. Někdo může příznivé následky pozorovat již po třech týdnech, někdo po dvou měsících.

S otužováním asi souvisí i styl oblékání – má člověk pomalu odhazovat slupky a chodit méně oblékaný? V kolika stupních je vhodné spát a co vyhovuje vám osobně?

Většině lidí by neuškodilo, pokud by na sobě měli o vrstvu méně, než jsou zvyklí. Není to ale podmínka. Pokud si člověk buduje otužilost jinak, tedy vodou, není nutné přidávat k tomu ještě změnu šatníku. Ale rozhodně se nerozmazlovat, to máte pravdu.

To platí i o teplotě zpravidla mezi 13 a 20 stupni, cokoli v tomto rozmezí je v pořádku. Záleží na každém, mně osobně vyhovuje tak 17–18 stupňů.

Na konci otužovací snahy každé ráno pod sprchou jednou může být překonání kanálu La Manche či „alespoň“ každoroční plavání v zimní Vltavě…

Kdy si člověk může troufnout na to jít se vykoupat do ledové vody v přírodě (po jak dlouhé době tedy doporučujete přechod od pouhého sprchování k „ponoru“ do studené vody)? Na co by měl dávat pozor a čeho se vyvarovat?

Překonat La Manche, to je hodně daleko. Kromě otužilecké dispozice to vyžaduje skutečný plavecký výkon, podle osobních schopností rok až dva cíleného tréninku. A pak musíte mít ještě štěstí na počasí. Plavání v zimní Vltavě je mnohem blíž.

Kdo je zdravý a vydrží od září každý týden nejlépe dvakrát trénovat ve venkovní vodě, na Vánoce s námi může směle vyrazit na Memoriál Alfreda Nikodéma, nejtradičnější otužileckou akci, která se u nás plave.

Pozor je třeba dát na přehnané ambice – není kam spěchat, není proč zůstávat ve vodě déle, než má člověk natrénováno.

V čem vlastně tkví kouzlo zimního plavání? Mnohým kolemjdoucím drkotají zuby zimou už jen při pohledu na tyto plavce, zejména při zmíněném tradičním Memoriálu Alfreda Nikodéma na Štěpána. 

Zimní plavci jsou skupinou nejpestřejšího složení ve všech ohledech. Je to dobrá parta – společenství různorodých jedinců, které spojuje kladný vztah k ledové vodě. Každý, kdo dokáže v zimě plavat venku, toho zvládne mnohem víc – umí k sobě totiž být přísný, překonávat se, a to pravidelně. To je velmi cenné i v jiných oblastech života.

Kolik je registrovaných otužilců ve vašem klubu (www.otuzilci-praha.cz)? Převažují ženy, či muži, nebo je skóre vyrovnané? A jak často se scházíte?

Náš klub má v současnosti kolem 170 registrovaných členů, je největší v republice. Nejstarší člen je ročník 1925, nejmladší 1998. Mezi otužilci je zhruba čtvrtina žen, muži tedy jasně převládají.

Scházíme se celoročně – Vltava mívá v Praze i v létě jen mezi 16 a 19 °C, to je dostatečně chladná voda pro udržování si přiměřené otužilosti.

Tréninky tedy probíhají i přes léto třikrát týdně, každý chodí podle libosti.

Máte nějaký svůj rituál, než vkročíte do ledových vod Vltavy či jiných?

Před ponorem je dobré se jako před každým jiným sportem rozcvičit. Jak je tělo prochladlé, více hrozí nějaké natržení svalu a podobně. A spíš než rituálem bych to nazval zvykem a zároveň doporučením všem nováčkům – na břehu se nezdržovat, do vody jít jako po schodech pro jablka do sklepa.

V čem vám otužování v životě pomohlo, respektive co vám dalo?

Mně osobně otužování přineslo v mnoha ohledech výrazné zlepšení zdravotního stavu. A to nejpodstatnější, co mi dalo, je manželka – životní láska. Před čtyřmi lety přišla jako zájemkyně o členství v klubu, byla z toho láska na první pohled, svatba v ledové řece a dvě krásné zdravé dcerky. 

Pravidla zimního plavání stanovují horní limit pro setrvání v ledové vodě, tj. v rozmezí 0–8 °C, na 22 minut. Déle je nerozumné v ní zůstávat, chytrý otužilec ví, že otužování není o rekordech. 

10 způsobů jak podpořit imunitu • VIDEO iStock.com/ccmixter.org (Durden_ft._Airtone Paper_Planes)/mojezdravi.cz

    Autor: Helena Míková

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector