5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdraví

Jaro je krásným a pozitivním obdobím roku, které symbolizuje nové začátky. Máme pro vás patnáct rad, díky jimž můžete docílit toho, aby se vám žilo zdravěji a hlavně radostněji.

Mohlo by vás také zajímat: Velký jarní detox aneb plán krok za krokem nebo Bundičky, které na jaře pofrčí

1. Posilujte imunitu

Jednou z metod posilovaní obranyschopnosti organismu je otužování. Po osprchování se teplou vodou přepněte na chladnější proud a polévejte se jím od chodidel až nahoru k ramenům. Pak se do sucha vysušte froté ručníkem.

Pokožka se tím krásně prokrví a vy se budete cítit přímo skvěle. Pokud vám ale ledová sprcha není příjemná, můžete ráno protáhnout tělo při otevřeném okně nebo vyrazit za sportem do přírody. Další populární formou otužování se je sauna.

Měli byste ji ale navštěvovat pravidelně, minimálně 1x týdně.

Aby vás neskolila rýma a kašel, užívejte preventivně tinkturu z Echinacey. Je to báječná rostlinka, jejíž kořeny mají na posilovaní imunity přímo zázračný vliv. Koupíte ji v každé lékárně ve formě kapek, sirupu či tablet.

Je libo přírodní antibiotikum? V tom případě zkuste propolis. Patří k nejžádanějším a také nejtajemnějším včelím produktům. Tato aromatická, oranžovo hnědá látka má zcela mimořádné účinky. Ničí některé bakterie, viry a plísně, působí proti zánětům a bolesti, zároveň posiluje imunitní systém, a tím brání dalším útokům virů na organismus.

2. Odpočívejte a relaxujte

Období předjaří a začátku jara je pro organismus velkou zátěží. Na vině je dlouhé období bez slunečního světla i nepopulární časový posun. Výsledkem je, že se cítíme ospalí, bez energie. A právě dostatek spánku je tím nejlepším lékem, který byste měla sama sobě naordinovat.

Místo zívání u seriálu si raději dejte večer koupel s příměsí zklidňujících bylinek, jako je Levandule či Meduňka, a pak hurá do hajan. Uvidíte, že se ráno budete cítit jako znovuzrozená a v zrcadle vás po dlouhé době nepřivítá bledá bytost s kruhy pod očima.

I o víkendech si naplánujte kratší odpolední spánek nebo alespoň relax s hrnkem čaje u nějaké filmové pohodovky.

Nevěnujete se snění dostatečně? Odborníci varují. Máte-li totiž za sebou několik nocí s pouhými pěti nebo šesti hodinami spánku, může být značně oslabena vaše pozornost a úsudek.

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdraví Zdroj: Thinstock

3. Ozdravte svůj jídelníček

V zimě je naše tělo od přírody naprogramované na to, obalit se trochu tukem, aby nám bylo tepleji. Proto si rádi pochutnáváme na mastnějších a hutných jídlech. V období jara se ale chutě mění a my prahneme spíš po čerstvé potravě. Stejně tak rozum velí, že bychom měly něco dělat s těmi špíčky, které se nám během zimy objevily na břiše a bocích.

Jezte tedy více zeleniny, těžká jídla nahraďte odlehčenými variantami a barevnými saláty. Vytáhněte ze skříně odšťavňovač a začněte chystat sobě i rodině ovocné koktejly.

Výborný a zdravý drink, ideální ke snídani, vyrobíte rozmixováním banánu, kousku ananasu a kefíru. Zkusit můžete také očistu organismu v podobě půstu nebo pojídání kysaného zelí.

To obsahuje velké množství vitaminu C a má detoxikační účinky.

4. Sportujte a choďte na čerstvý vzduch

Nemusíte zrovna trénovat na maraton, ale pomalý jogging nebo obyčejná procházka dokážou s vaším tělem udělat divy a k tomu vám pěkně pročistí hlavu. Sportovat na čerstvém vzduchu je zkrátka na jaře báječné, samozřejmě za předpokladu, že není zrovna inverze.

Velmi zdravou formou pohybu, která nezatěžuje klouby a je vhodná i pro osoby s nadváhou či pro seniory, je plavání. Pohybově zdatnější mohou volit cyklistiku nebo jízdu na in-line bruslích.

Naštěstí jsou v okolí měst dnes již běžnou záležitostí cyklostezky, takže se nemusíte obávat kličkování v provozu.

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdraví Zdroj: Thinstock

5. Předcházejte stresu

Jaro je bohužel pro stres jako dělané. Lidé finišují s daňovým přiznáním, býváme podráždění z posunu času a mnohdy to pak odnesou kolegové v práci, děti nebo partner, protože nám občas bouchnou saze. Ideální je samozřejmě stresu předcházet.

Dobře funguje sport, nejrůznější relaxační techniky, cvičení jógy, pillates nebo thai-chi. Když ale cítíme, že jsme se přiblížily až k onomu nebezpečnému bodu exploze, měly bychom se zastavit a požádat okolí o pomoc.

Není přeci potřeba vše nést jen na svých bedrech. V boji proti stresu je též vhodné omezit alkohol, cigarety a kofein.

Pokud by stres nebezpečně narůstal a přešel v depresi, poraďte se s odborníkem (psycholog, psychiatr nebo praktický lékař).

6. Investujte do lásky

Teď samozřejmě nemáme na mysli, abyste využila některé z eskortních služeb. Často totiž zapomínáme na to, že láska se musí hýčkat, aby vzkvétala. Každý z nás chce mít pocit, že jsme pro partnera stále atraktivní a že nás miluje, přesto, že od doby, kdy jsme spolu randili v parku, uplynula už hezká řádka let.

Co takhle zajít do cestovky nebo zasurfovat po netu a najít pro vás dva relaxační víkendový pobyt? Budete mít skvělou možnost zase si v klidu popovídat a užít si jeden druhého. Někdy ale stačí i maličkost, jako třeba milý vzkaz, který svému muži přibalíte ráno ke svačině, nebo sobotní snídaně naservírovaná až do postele.

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdraví Zdroj: Thinstock

7. Sejděte se s přáteli

Detox před otěhotněním

Když jsme se s manželem rozhodli, že je načase pořídit si miminko, položili jsme si zásadní otázku – jsme oba dostatečně zdraví, abychom na svět přivedli zdravé dítě?  Možná vás tato otázka pobavila, ale pravidla života na naší planetě jsou jasná a neúprosná – zdravé děti se rodí zdravým jedincům. 

Jednoduchá rovnice. Zní to drsně?  Možná ano, ale současný stav věcí ukazuje, že takto evoluce skutečně funguje. A proto se zrodil tento článek – abychom budoucím rodičům poskytli tipy na detoxikační kúru ještě před otěhotněním, čímž zodpovědní rodičové zvyšují pravděpodobnost, že jejich potomek bude mít zdravé základy.

Rozmnožování jako luxusní funkce

Zdravé miminko je to, co si přejí a v co doufají všichni nastávající rodiče. Jsme ale opravdu zdraví? Zbavení organických i anorganických toxinů, které jsme do svého těla chtě nechtě v průběhu života vpravovali? A umí si s nimi tělo poradit?

A přitom to, v jakém stavu je fyzické tělo obou rodičů zásadně ovlivňuje zdraví budoucího dítěte. Právě pročištěné tělo – především matky – je mnohem zásadnější než kočárek, miminkovské oblečení nebo hračky.

Jak říká doktorka Eleková: „Rozmnožování je z hlediska přírody luxusní funkce. Investice energie a živin do výroby potomka je veliká.

“ To, že naše populace není zdravá, se můžeme přesvědčit na vlastní oči a potvrzují to i statistiky – vzrůstá počet alergických, ekzematických a hyperaktivních dětí s mnoha chronickými problémy.

Cesta za zdravým miminkem

  • Správná životospráva, která umožňuje odkyselení a detoxikaci organismu, znamená nekouřit, omezit pití alkoholu, nebrat drogy a zbytečné léky.
  • Mužská role spočívá v produkci kvalitních spermií. Muži tedy potřebují především dostatečnou produkci testosteronu (řídké vousy a nedostatečné ochlupení jsou signálem nedostatečného množství tohoto hormonu), a ten lze zvýšit sportem, ideálně zvedáním těžkých věcí nebo sprinty. Také optimální hmotnost hraje svoji roli, a proto pozor na ukládání tuku na bocích, zadku a stehnech. Dále kvalitu spermií ovlivňuje dostatečný spánek, přísun hodnotných bílkovin, vitamín D a co nejméně stresových situací.
  • Ženské tělo potřebuje silnou imunitu a zdravou střevní mikroflóru (s tím jde ruku v ruce pravidelná stolice), k čemuž mohou přispět i probiotika. Střevo totiž určuje, jak bude fungovat celá imunita i nervový systém. Stejné je to i s poševní mikroflórou, protože dítě při porodu prochází porodními cestami a ty – pokud jsou kolonizovány správnými bakteriemi – hrají zásadní roli při formování a vyzrávání imunity miminka. K hormonální rovnováze – a díky tomu i normálnímu menstruačnímu cyklu a ovulaci – přispívá dostatek bílkovin a zeleniny, především kvašené (pickles). Navíc organismus ženy potřebuje dostat signál, že je vhodné a bezpečné se rozmnožit. To znamená nejen dostatečný přísun potravy, která signalizuje tělu, že je dost materiálu na reprodukci, ale i psychickou přípravu na příchod nové bytosti.

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdraví

Očista krok za krokem

Ke kolonizaci střeva zdraví prospěšnými bakteriemi pomáhají zelené potraviny. Navíc vláknina v nich obsažená pomáhá „vyluxovat“ usazené nánosy v jednotlivých klcích tenkého střeva z těla ven.

K tomu je nutné zvýšit přísun tekutin, především vody, která má schopnost na sebe vlákninu i uvolněné toxiny navázat a odvést je z těla ven. Zelené potraviny navíc obsahují kyselinu listovou, tedy vitamín ze skupiny B-komplexu, jenž hraje zásadní roli při vývoji plodu v těle matky.

Při jakékoli následné očistné kúře je třeba zvýšit množství vypitých tekutin, především čisté vody bez bublinek! Naslouchejte v tomto svému tělu, samo si řekne, kolik tekutin potřebuje.

1. Očista těla pro budoucího tátu i mámu

Ormus mohou zcela jistě užívat oba potenciální rodiče. Jedná se o unikátní směs zelených potravin (alfalfa, mladý ječmen, mladá pšenice, moringa, mladý oves, špenát a zázvor) ochucených mátou, lehce oslazenou stévií a obohacenou probiotiky. Navíc je pěstovaný v půdě bohaté na minerály a zpracováván patentovaným procesem sušení za studena.

Zajímavé:  Práce Ve Švýcarsku Lékař?

U mužů nadto nápoj zvyšuje sexuální libido (což se může hodit 🙂 ). Vytvoří v těle prostředí, který z těla vyplaví škodliviny. Jeho užívání je velmi snadné – stačí rozmíchat vrchovatou lžičku směsi ve vodě, ideálně ráno na lačno, popř. lze přidat druhou dávku i večer místo nezdravého mlsání.

Jedno balení Ormusu vydrží budoucím rodičům zhruba dva měsíce.

2. Zelený blend dodá energii pro nový život

Vitamineral Green je unikátní směs velmi účinných, snadno vstřebatelných a komplexních látek ze země (kopřiva, přeslička, zázvor, pampeliška, ječmen a další), z vody (spirulina, chlorela), z moře (řasy) a probiotik. Vyrábí se také sušením za studena, takže jsou v ní zachovány živé enzymy.

Mezi hlavní zdravotní benefity této směsi patří vzrůst energie, lépe fungující trávení a vylučování, zdravější kůže, vlasy a nehty a v neposlední řadě zlepšení nálady. Optimální je detoxikační kúra v kapslích, kdy se začíná třemi kapslemi denně a postupně se navyšuje až na 12 kapslí.

Zapíjí se čistou vodou nebo zeleninovými či ovocnými šťávami buď před jídlem nebo v průběhu jídla. Je vhodný pro oba nastávající rodiče.

3. Čistící kúra proti parazitům pro budoucí maminky

Scram napomáhá ničení parazitů, mikrobů a jejich zárodků, kterých máme v našem těle nespočet. Tyto organismy na nás parazitují, vytvářejí nevhodné prostředí nejen ve střevě, a proto je vhodné jejich počet před početím eliminovat.

K tomu využívá bylin, které podporují normální fungování jater a trávicí soustavy. Směs bylin má antioxidační a detoxikační účinky.

Toto je kůra určená pro budoucí maminky a je třeba ji celou absolvovat ještě před otěhotněním! Je na 18 dní, konzumuje se po jídle a postupně se navyšuje počet kapslí – viz doporučené dávkování.

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdraví

4. Bez těžkých kovů to půjde lépe

Přípravek Zeoforce čistí střeva a krev včetně těžkých kovů. Jedná se o silný detoxikační přípravek, který mimo jiné tlumí příznaky alergií a ekzémů. Zeolitový jíl není pro labužníky – chutná jako omítka – nicméně dvě lžíce do jednoho deci zapité velkým množstvím vody se zvládnout dají. Ještě tu platí pravidlo užívat jej minimálně 45 minut před jídlem.

5. Jak vyčistit střeva pro skutečné fajnšmekry

Představili jsme si silné detoxikační přípravky a možná vás – stejně jako mě – napadlo, jestli se dají vzájemně kombinovat a tím zvýšit efekt celkové očisty organismu. Tak tedy dají a obzvlášť vhodný je k tomu Vitamineral Green a Zeoforce.

V tomto případě je nutné mít na paměti stravovací timemanagement, protože panák zeolitu se jí 45 minut před jídlem a zelený Vitamineral zase před jídlem nebo v průběhu jídla. Detoxikace bude v tomto případě dokonalá, protože tyto přípravky se vzájemně doplňují.

U nás doma jsme před příchodem nové generace absolvovali přírodní očistu těla – detoxikační kúru v podobě Ormusu (manžel) a já jsem si intuitivně vybrala Vitamineral Green v kapslích (ten u partnera neuspěl, protože nemá žádnou příchuť, takže chutná opravdu jen po zelených potravinách). Ať už si z našich tipů vyberete cokoli, přeji vám úspěšnou a tělo i mysl osvěžující očistu, která bude startem nového života!

Detoxikace organismu: 5 základních principů detoxu

V první řadě je důležité si uvědomit, že detox není hladovka. Naše játra, trávící trakt, plíce, kůže, lymfatický systém i ledviny se zbavují nepotřebných a toxických látek dennodenně. Při detoxikaci pouze pomáháme této komplexní očistě menším příjmem toxinů a podporou jejich vylučování. Detox si rozhodně nezaměňujte ani s dietou na hubnutí.

I když většinou dochází k rychlému úbytku hmotnosti, jde pouze o dočasný stav a není cílem detoxu. Tím je odlehčení organismu od nežádoucích látek, které jsou v něm nakládané. „Detoxikace není jen prostředkem na zhubnutí. Je to nástroj na celkovou regeneraci našeho těla,“ vysvětluje specialistka na oblast zdravé výživy Zuzana Pavelková Šafářová.

Připravte se na detox také psychicky

„Během detoxu se v našem organizmu děje celý řad složitých procesů. Organismus například přestane zadržovat přebytečnou vodu, vyčistí se střeva a začne se živit tím, co nepotřebuje – nemocnými buňkami, solí ze zanesených kloubů, ale i tukem.“

Kromě fyzického má detox i psychologický efekt. Prokážete silnou vůli, protože vykročíte ze své komfortní zóny a ve vlastním zájmu si odepřete maso a nezdravé dobroty. Později se budete muset vypořádat také s pocitem hladu. A to nedokáže úplně každý.

Pokud se pro detox rozhodnete, měli byste být připraveni na jeho možné krátkodobé negativní projevy. Jde o přechodné stavy jako:

Škodlivé látky se totiž vylučují póry a žlázami pokožky, z čeho se mohou vytvořit vyrážky

  • Plynatost, průjem či naopak zácpa

Krátkodobý průjem není rizikový. Naopak zácpu je nutné řešit laxativní minerálkou. S laxativy však buďte opatrní. Sice pročišťují střeva, ale mohou způsobit dehydrataci, úbytek elektrolytů a narušení normální funkce střev. Zkusit můžete i přírodní vlákninu, lenové semínka či sušené švestky, které pomáhají peristaltice střev.

Člověk z vyspělé civilizace je zvyklý mít neustále plný žaludek.

  • Nervozita, únava a bolesti hlavy

Zmírněte je užitím lžičky medu.

Principy zdravého detoxu

Předtím, než se pustíte do detoxikace organismu, měli byste se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu, abyste neudělali zbytečné chyby. Nutriční expert vám navíc připraví jídelníček na míru, s přihlédnutím na vaše případné omezení.

Všeobecně při detoxu platí staré známe „pomalu dále zajdeš“. Změnou jídelníčku a trpělivostí se vám podaří přijít až do cíle.

1. Zaměřte se na ovoce a zeleninu

Do jídelníčku nejdříve přidejte velké množství ovoce a zeleniny v syrovém stavu. Zeleninu můžete upravovat na páře nebo krátce vařit ve vodě. Vylučte z potravy přidaný cukr a také chemicky zpracované potraviny, polotovary.

Během detoxu se vyhýbejte mléku a mléčným výrobkům, masu a výrobkům z masa, pečivu, kouření a alkoholu.

2. Pijte jako duha

Pití čisté vody je neoddělitelnou součástí detoxu. Doplnit ji lze kvalitním zeleným čajem, který lehce povzbudí organismus v očistě nebo speciální detoxikační čajovou směsí.

Začněte hned ráno sklenicí vody pokojové teploty se šťávou z polovice citronu. Během dne vypijte aspoň 2,5 litru neslazených tekutin.

3. Potit se, potit se, potit se

Velkou část toxinů odvede tělo právě potem. Proto je dobré detoxikaci doplnit pravidelným cvičením. Vypotit se můžete také v sauně.

4. Pročistěte vzduch

Pokud vám to čas dovolí, vydejte se během očisty do hor nebo alespoň na delší procházku. Zhluboka dýchejte a hodně větrejte.

5. Nezapomínejte na pokožku

Aby se mohla kůže efektivně pročistit, je potřeba zbavovat ji pravidelně starých odumřelých buněk. S tím vám pomůže peeling. Dopřejte si masáže a trochu se rozmazlujte. Zbavíte se stresu a vaše pokožka bude zářit štěstím. Taková medová masáž je pro detox jako stvořená.

Když čistíte své tělo, věnujte se také své mysli. Neodmyslitelně totiž patří k vašemu zdraví. Postupně odstraňujte ze svého života vše, co vás trápí a způsobuje vám nepokoj či smutek. Poznejte 5 způsobů, jak se uvolnit, odpočívejte, radujte se. Nic organismus nepročistí tak, jako vydatný smích!

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdravíDetoxikaci jater pomůže grapefruit i ostropestřec

Kdy začít s detoxem?

Postní dny si pořádně naplánujte. Připravte se na únavu, hlad, bolest hlavy, nervozitu. „Nejnáročnější dny, kdy se konzumuje pouze polévka, si naplánujte pokud možno na den pracovního volna.

V půstu se nedoporučuje náročné fyzické ani psychické cvičení, vhodnou aktivitou jsou však dlouhé procházky, ideálně v přírodě a saunování,“ doporučuje nutriční expertka a důrazně dodává: „Pokud kouříte, omezte to.“

Kdy detox není vhodný?

Detox je pro tělo určitou zátěží, a proto ho nepodstupujte:

  • při aktuální viróze
  • v těhotenství
  • při poruchách přijmu potravy – anorexie, bulimie
  • máte-li diagnostikovanou rakovinu
  • při cukrovce
  • trpíte-li onemocněním ledvin
  • máte-li vředy v zažívacím ústrojenství či jiné závažné onemocnění

nebo to konzultujte so svým lékařem.

5 kroků k dokonalému detoxu – vše o zdravíDetoxikační zeleninovou polévku si dopřejte, i když nemáte detox. Je plná zdraví

Zdroje: www.bewell.com, www.pinkfortitude.com

5 kroků k očistě organismu

Nejen dlouhé zimní období a stále probíhající pandemická situace se snadno projeví na naší náladě. Zimu i pandemii musíme přečkat, s péčí o naše tělo však můžeme začít ihned.

Věděli jste, že vyvážená strava plná vitaminů se výrazně podílí právě na našem psychickém rozpoložení? Naše následující tipy jsme zaměřili na celkovou očistu organismu. Zařazením nutričně vyvážených a antioxidačních potravin do svého jídelníčku snížíte riziko různých nemocí.

Vaše tělo vám za takový restart poděkuje přívalem nové energie. Dopřejte si lehkou očistu a těšte se z nabité energie, kterou vám přinese. 

1. Rozhodněte se a věřte, že děláte správnou věc

Zdá se to jako jednoduchý úkol, ale právě vaše odhodlání vás dovede k požadovanému cíli. V Apetitu nejsme zastánci drastických diet a podobných řešení.

Detox organismu by měl být pozvolný, naše tělo potřebuje svůj čas, aby na očistu dokázalo reagovat.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Čelistního Kloubu?

Mějte se rádi a věřte, že volbou správných potravin a omezením chemicky zpracovaných jídel dopřejete svému zdraví blahodárnou lázeň, která nastartuje tělo i mysl do dalších měsíců. Rozdíl brzy pocítíte přívalem nové energie.

Dlouze jsme v redakci diskutovali, co by měl obsahovat nápoj, který nás po ránu správně „nakopne“ a osvěží tělo i…

Celý článek

2. Dbejte na dostatečný příjem tekutin

Dostatečný pitný režim přináší dlouhodobý detoxikační účinek. Optimální množství přijímaných tekutin se v dospělém věku pohybuje okolo 2,5 litru, z čehož by značnou část měla tvořit čistá pitná voda. V případě detoxikační kúry jsou skvělým pomocníkem bylinné čaje.

Bohaté antioxidační účinky najdeme například v šalvěji, podbělu lékařském, kontryhelu nebo zeleném čaji. Prokazatelně přínosný vliv na lidský metabolismus mají také čerstvě připravované ovocné a zeleninové šťávy.

Chystáte-li se na detox, připravte si k ruce výkonný odšťavňovač a pusťte se do toho. 

Kolik tekutin denně byste měli vypít?

Celý článek

3. Zařaďte do jídelníčku antioxidační potraviny

Tady platí, že méně je někdy více. Bohužel často přijímáme potraviny s nulovou nebo nízkou výživovou hodnotou a krom pocitu nasycenosti si z takových jídel naše tělo nic pozitivního neodnese.

Zkuste se zaměřit na zdravé potraviny s antioxidačními účinky a každý den si dopřejte některou z potravin s detoxikačním vlivem na nás organismus.

Patří mezi ně například červená řepa, jablko, česnek, brokolice, mrkev, borůvky, švestky, brokolice, zelí nebo ořechy. 

Tělu i duši prospěje, když je jednou za čas pořádně pročistíte.

Zobrazit recept

Z antioxidačních potravin snadno a efektivně uvaříte lahodná a chutná jídla. Podívejte se na naše tipy a zkuste si v rámci očisty připravit tyto lahodné recepty:

4. Omezte přijímané záškodníky

Říká se, že sklenka vína je zdraví prospěšná. Nicméně k detoxu alkohol nepatří stejně jako kofein, cukr a přepálený tuk. Zkuste se tedy zaměřit na omezení těchto nepřátel zdravého životního stylu. Cukr můžete nahradit medem nebo sirupy (čekankový, agávový, datlový, javorový a další), tuk svému tělu dopřejte ve formě zdravého avokáda nebo ryb.   

5. Dopřejte si pohyb i odpočinek

Ve zdravém těle zdravý duch. Procházka na čerstvém vzduchu má pro vaše tělo blahodárný vliv. Nejen, že se příjemně protáhnete přirozenou chůzí, zároveň posílíte svůj imunitní a kardiovaskulární systém.

Načerpaný sluneční svit dokáže naše tělo využít k přeměně důležitých hormonů, díky kterým se nám například lépe spí.

Kvalitní odpočinek jde s pohybem ruku v ruce a naše tělo i mysl se nám za tuto snadnou péči bohatě odmění.

Co je na detoxu pravda – 1. část: detoxikační procesy

Slovo detox je dnes natolik nadužívané slovo, až vznikly dva extrémy. Prvním je tvrzení, že potřebujeme zázračné produkty k očistě, bez kterých detox zkrátka nelze. A druhým extrémem je však popření významu očisty (odlehčení tělu) a tvrzení, že na detox máme játra. Co je na detoxu pravda?

Není pochyb, že slovo detox se stalo oblíbeným mezi firmami. Slibné detoxikační programy jsou lákadlem zákazníků a zdrojem pěkných peněz. Složení produktů pro detox někdy smysl příliš nedává, jindy se produkty skládají z vhodných ingrediencí, prospěšných bylin a dalších, které své prospěšné účinky bez pochyby mají. Otázkou pak je, zda jejich kvalita odpovídá ceně. Zpátky však na začátek….

Jak naše tělo funguje

Tělo je dokonale promyšlená síť, kde vše souvisí se vším. Dýcháme a celému tělu se dostává okysličená krev, aniž bychom na to museli myslet. Trávíme a nemusíme z mozku vysílat signály, jak to máme dělat. Vydržíme fungovat dlouhou dobu zcela bez jídla nebo na stravě z rychlých občerstvení, která jídlo jen vzdáleně připomíná.

K detoxu – zbavování těla nepotřebných látek máme játra, plíce, ledviny, střeva a kůži. Tyto orgány (především pak játra) toho hodně vydrží a oplývají skvělou schopností regenerace.

Ani přesto však nemohou jet na 100 % (a po oslavách spíše na 150 %) celý život – bez rozdílu, bez pochybení a bezúnavně.

Co zajištuje bezchybnou funkci těchto orgánů a navíc neméně důležitou spolupráci?

Detoxikační procesy

Detoxikace v játrech více krokový proces. Játra se nevypořádají s toxiny na lusknutí prstů a přeměna látek vyžaduje dostatek energie a živin.

Každý krok detoxikace, aby mohl proběhnout, si v játrech žádá určitou skupinu vitamínů či minerálů. Pokud jich ve stravě nepřijímáme dostatek (nebo je ze stravy správně nevstřebáváme), detoxikace v játrech vázne. Také pokud jsou játra přetížena čištěním těla od alkoholu, léků, hormonů, přemíry fruktózy, kofeinu, apod.

nebo se v nich rozvíjí inzulínová rezistence, nebudou stíhat „čistit“ tělo od všeho v ten samý čas.

Samotná játra (i v případě, že makají na jedničku) nám k očistě nestačí. Odpadní produkty z jater musí z těla někudy odejít – a to někudy je střevy.

Pokud máme zácpu, odpadní produkty se ve střevech zdržují déle, než by při normálním vyprazdňování měly, a jsme tak toxinům nadále vystavováni. Nevyloučené odpadní látky negativně působí na střevní sliznici a střevní mikroflóru.

Tím je možná myšlen na internetu rozšířený pojem „jídlo ve střevech hnije“, který způsobuje zmatky, zda je na tom kousek pravdy.

Není to o tom, že bychom „hnili“ zevnitř, avšak snězenápotrava, jakmile dojde do tlustého střeva, začne být střevními bakteriemi fermentována – rozkládá se (tím je možná myšleno onen „hnilobný“ proces) – a jejich fermentací mohou z jídla vznikat produkty prospěšné (např. SCFA pro energii a regeneraci buněk ve střevě) nebo naopak nebezpečné, toxické a podporující rozvoj různých onemocnění vč. rakoviny.

Tvrzení, že k detoxu máme játra a kdo má játra je zachráněn, není celá pravda. Játra nefungují jako izolovaný orgán se 100 % spolehlivostí u všech.

Co je na detoxu pravda?

Zkusme se podívat na detox jako na očistu těla a na to, jak souvisí s tradiční medicínou a přirozenými cykly těla a přírody.

Vyhnout se dnes chemii, cizím látkám a toxinům je prakticky nemožné – ať už jde o jídlo, obaly na jídlo, účtenky, léky, kosmetika, čisticí prostředky, dokonce i květiny a oblečení. A chemii náš mikrobiom (mikroorganismy na našem a v našem těle) rád nemá.

Když se k tomu přičte ještě dlouhodobý stres, nedostatek spánku a oslavy s horami jídla a alkoholu, je to pro tělo zápřah. V historii vždy hodování následovalo postění – ať už zcela bez jídla nebo založeném na bezmasém jídelníčku a chudých (avšak zdravých) pokrmech.

Docílilo se tak určité rovnováhy.

Proč detox patří k jaru – pohled z tradiční čínské medicíny

Jaro je pro přírodu i pro naše tělo takový reset. Zima vždy bývala obdobím jídel spíše těžších, tučnějších a bohatších na bílkoviny. V zimě tělo potřebuje dostatek energie na tvorbu tepla a s energií se šetří. Jaro je naopak znamením obnovy, regenerace a „nového startu“.

Dle Tradiční čínské medicíny je jaro obdobím zelené barvy, jater a žlučníku.

 Játra jsou zodpovědná za správné proudění energie v těle. Tzv. „jarní únava“ s jejich funkcí úzce souvisí.

 Stejně jako my se občas potřebujeme pořádně vyspat, játra by na jaře ráda trochu klidu, aby energii po těle rozpumpovala.

Očista na jaře také přirozeně kopíruje sezónní a lokální potraviny, na které se naštěstí začíná klást čím dál větší důraz. Sezónní a lokální potraviny jsou pro naše tělo nejpřirozenější a obsahují nejvíce živin, které zrovna potřebujeme.

„Čerstvá“ rajčata nebo jahody v zimě nám nic moc nepřinesou. Co zrovna na jaře roste? Spousta medvědího česneku, chřest a dalších zelených potravin – v tomto komerční blábol nehledejte.

 Zelené potraviny jsou bohaté na zelené barvivo = chlorofyl, které je skvělým antioxidačním a protizánětlivým prostředkem (1).

Východní medicína se naše tělesné obtíže snaží vybalancovat. Tedy ne utlumit léky, které příznaky onemocnění často pouze maskují. Toxickou zátěž balancujeme očistou (detoxem). A logicky – čím větší či dlouhodobější zátěž byla, tím větší či delší očistu si může pro návrat do původní, správné funkce vyžadovat.

WUGI recept: Limonáda ala plevel

Má detox (očista) pravidla?

Nejedná-li se o nějakou přísnou – spíše léčebnou – kúru (pod lékařským dohledem), tak má detox ve smyslu „odlehčení tělu“ jedno zásadní pravidloUŠIJTE SI JEJ NA MÍRU.

 Očista těla není trýznící program, po kterém se těšíte, až si zase dáte ten párek a pivo a bude vám konečně „zase dobře“. Detox by vám měl pomoci cítit se lépe.

Pamatujte, že pokud je ale vaše tělo závislé na cukru, pečivu či těstovinách nebo máte rozhozené hladiny inzulínu kvůli neustálému pozobávání jídla po celý den – náhlá změna ve smyslu očisty bude doprovázena slušnou nevolí – tělo po vás bude opět cukr požadovat a projeví se to abstinenčními příznaky.

Zajímavé:  Priznaky 4 Dni Po Oplodneni?

Pokud tedy zažijete prvotní pocit „na cukru mi bylo líp!“, je to stejný klam, jako když drogově závislému vezmete jeho kokain… Dejte očistě čas. Jakmile se tělo toxických látek zbaví a také jakmile se střevní mikrobiom začne vracet do zdravé rovnováhy, pocítíte skutečný rozdíl.

Můžete vyzkoušet na pár dní vynechat maso, alkohol či cukr, vyměnit ranní koblihu za zelené smoothie (pokud hledáte inspiraci, mrkněte na recept – Živé jarní smoothie), místo sezení u televize se začít protahovat nebo aplikovat přerušovaný půst. Budete-li se poté cítit lépe, účel byl splněn. A třeba něco z toho zařadíte do svého života jako každoměsíční rituál.

WUGI recept: Živé jarní smoothie

Ajurvéda a trávící trakt

Dle Ajurvédy se všechny nemoci ve svých počátečních stádiích projevují v našem zažívacím traktu.

Dokonce ani ty nejlepší super-potraviny a „elixíry bohů“ se totiž mohou stát toxickými, pokud náš zažívací trakt nefunguje správně a jídlo nemůže být správně stráveno.

A nejlepší detoxem, antioxidantem a multi-vitamínem zároveň je pro naše tělo správně fungující zažívací trakt.

Konkrétní tipy, jak na detox (odlehčení tělu), dodání živin a podpoření funkce trávícího systému vč. detoxikačních orgánů najdete v následujícím článku: Co je na detoxu pravda – 2. část: tipy.  

Článek převzat a upraven z našich sesterských stránek: OH MY GUT.

Tajemství detoxikace: osm kroků, jak získat novou energii a vitalitu

Naše tělo nepřetržitě čelí nebezpečným toxinům – při ranní hygieně používáme chemické zubní pasty, mažeme se krémy, vrstvíme líčidla a gely na vlasy, pak se oblékneme do chemicky impregnovaného oblečení a vyrazíme do zamořených ulic.

„Moderní společnost je přeplněna chemikáliemi. Jen v potravinářském průmyslu nalezneme pesticidy, ftaláty, hormony, konzervanty, barviva a další nebezpečné látky jako samozřejmou součást produkce.

Lidský organismus má naštěstí přirozenou schopnost detoxikace, ovšem ne vždy funguje tak, jak má a na 100 procent,“ upozorňuje Monika Bartolomějová, hlavní výživová specialistka poradenského centra Světa zdraví.

Očistou proti nemocem

  • Poruchy detoxikačních procesů se brzy projeví v mnoha zdravotních problémech:
  • • v únavě a stresu
  • • nespavosti
  • • nízké fyzické výkonnosti
  • • nízkém libidu
  • • ve vysokém cholesterolu a vysokém krevním tlaku
  • • nadváze
  • • zácpě
  • • kožním onemocnění
  • • artritidě
  • • v jaterní dysfunkci
  • • problému s početím a dalších

Detoxikační úlohu zastávají v lidském těle játra, ledviny, plíce, kůže a střeva. Jak dobře svoji činnost zvládají, závisí na genetických předpokladech a zdravotním stavu jedince.

„Sedavým zaměstnáním, nedostatkem pohybu a hýřivým způsobem života tělu proces detoxikace velmi ztěžujeme. Pravidelná a přitom přiměřená aktivita naopak udržuje detoxikační systémy v chodu.

Pokud člověk dlouhodobě žil nezdravě, může být razantní očista trávicího traktu účinným odrazovým můstkem k nastolení přirozených detoxikačních funkcí v těle a prvním krokem k ozdravení celého organismu,“ potvrzuje hlavní trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová.

Spíše než pojem detoxikace se pro jarní ozdravení organismu hodí výraz očista. Ta je zaměřena na trávicí trakt, kde pomáhá odstraňovat zbytky potravy. A protože se naše imunita odvíjí od správné funkčnosti trávicího traktu, po očistě pocítíte příval nové energie a síly. Jak na to?

1.Šťávy pročistí

Očistný “jídelníček“ složený pouze ze zeleninových a ovocných šťáv se doporučuje držet tři až pět dní. Pokud jste ještě očistu nikdy neprováděli, dejte si za cíl maximálně třídenní proces, ale i jeden den bude pro vaše tělo přínosem. Jste-li zasloužilý vegan, zvládnete i týden. Cesta k vaší pročištěné a zdravější verzi vede skrze šest sklenic namíchaných šťáv denně.

„Tekuté šťávy umožňují do jedné sklenice vměstnat tolik prospěšných plodin, které bychom v tuhém stavu jen těžko spořádali. Jejich živiny navíc tělo vstřebá už během 15 minut, na rozdíl od dvou hodin v případě pevné stravy,“ popisuje trenérka fitness Markéta Brožová.

2.Kdy začít s očistou

Očistný program zařaďte ideálně na přelom ročního období. Nebo kdykoli, když cítíte únavu, trvale se vám vrací stejná onemocnění, chcete utnout špatné životní návyky nebo jednoduše jen potřebujete novou energii. Pokud v očistě naleznete zalíbení, můžete ji opakovat jedenkrát měsíčně.

3.Ovoce, nebo zelenina?

Základem všech šťáv by měla být zelenina, ideálně zelená. Jako začátečník budete inklinovat spíš ke šťávám s ovocem, pokročilí už zvládnou ryze zeleninové elixíry. Lidé citliví na cukr a trpící často na kvasinkové infekce by měli ovoce vynechat.

4.Jaké suroviny nakoupit?

  1. Očista prospěje nejenom lidem dlouhodobě trpícím nemocemi, ale také všem, kteří:
  2. • mají často pocit přeplněného žaludku
  3. • trpí kvasinkovou infekcí
  4. • jsou bledí, unavení, bez energie
  5. • se cítí psychicky špatně
  6. • chtějí organismus ozdravit po dosavadním nestřídmém způsobu života

Zeleninu a ovoce kupujte zralé nebo těsně před zralostí, z příliš měkkých plodin v odšťavňovači nezískáte svěží tekutinu, ale jen kaši nevalné chuti. Pokud nevybíráte plodiny v bio kvalitě, raději sáhněte po těch s tlustší slupkou, kterou oloupete a využijete jen dužinu, například banán, avokádo, meloun, pomeranč, ananas nebo grep. Mezi tyto čisté potraviny, které jsou částečně chráněny před postřiky pesticidy, patří také cibule, batáty, chřest nebo lilek.

„Ze zeleniny si určitě pořiďte kadeřavou kapustu, brokolici, špenát, červenou řepu nebo okurku.

Ranním životabudičem vám bude zeleninový nápoj s vysokým obsahem chlorofylu, večer si jako poslední šestou sklenici můžete dát ořechové mléko, které vás na noc zasytí.

Každý den zařaďte silnou citronádu s limetkou a chilli papričkou, která udrží metabolismus v tempu a zároveň přinese vítanou chuťovou změnu,“ dodává Monika Bartolomějová.

5.Přípravy před dnem D

Pár dní před plánovanou očistou si udělejte pořádek ve spíži. Vyřaďte veškeré průmyslově vyráběné potraviny a cukry, které by vás za prvé mohly lákat během očisty a za druhé také v nastolení zdravého životného stylu po očistě. Naopak se zásobte (kromě ovoce a zeleniny na výrobu šťáv) dostatečným množstvím citronů a bylinných čajů, které s vodou můžete pít kdykoli během očisty.

„Připravujte na očistu i své tělo. Pokud si večer před začátkem očisty dáte opulentní večeři a zapijete ji alkoholem, proces očisty bude o to těžší.

Když naopak dáte tři dny před začátkem očisty přednost zdravé stravě, zvládnete ji s lehkostí.

Již v předstihu zkuste vynechat tučná těžká jídla, maso, cukr a kofeinové nápoje, abyste své závislosti udrželi na uzdě i během očisty,“ radí trenérka Markéta Brožová.

6.Ozdravný proces začíná

Po probuzení vypijte sklenici horké vody s citronem (nepočítá se do počtu šesti sklenic šťáv denně). Tento jednoduchý nápoj nastartuje váš organismus a jeho účinky oceníte i mimo období očisty.

„Fyzické námaze se vyhýbat nemusíte. Rychlá chůze stále platí za ideální pohyb, který má i moc zahnat únavu. Vnímejte signály svého těla, pokud máte energie na rozdávání, klidně přidejte, ale před nebo po zátěži doplňte síly například sklenicí mandlového mléka,“ říká trenérka Brožová.

Hlad můžete během očisty zahánět horkou vodou s citronem nebo zeleným čajem. Pokud vás přepadnou nepříjemné pocity, dejte si hrnek nakrájené okurky nebo pyré z brokolice.

7.Hýčkejte své tělo z vnějšku

Na dobu očisty organismu si rezervujte příjemné wellness procedury.

„Uvolní vaše tělo a odvedou mysl daleko od pocitů prázdného žaludku. Ideálním doplňkem k vnitřní očistě jsou aktivity s detoxikačními účinky jako saunování – pot obsahuje z většiny odpadní látky – nebo lymfatická masáž,“ nabádá Monika Bartolomějová.

8.Očista je za vámi, co teď?

Detoxikace je za vámi a teď se musíte postupně vrátit k normálnímu stravovaní. Jak si ale udržet znovunabyté zdraví a příliv energie?

„Po ukončení očisty zavádějte tuhou stravu pozvolna, začněte lehkými zeleninovými jídly, i tepelně zpracovanými, a pomalu přidávejte koncentrovanější celozrnnou rýži či brambory vařené ve slupce.

Těžkým jídlům se vyhýbejte alespoň týden po očistě, pokud se k nim vůbec chcete vracet. Dlouhodobě dbejte na stravu s vysokým podílem vlákniny. Ovoce a především zelenina by měly být hlavními body vašeho jídelníčku.

Jednu až dvě sklenice zelené šťávy můžete stále pít každý den, třeba místo ranní kávy,“ doporučuje Monika Bartolomějová.

  • (množství uváděné pro ženu, pro muže doporučujeme navýšení o 25 %)
  • Pitný režim: neperlivá voda, čaj rooibos, zelený čaj, bílý čaj
  • Snídaně – Pohanková (40 g nevařené pohanky) nebo jáhlová kaše (40 g nevařených jáhel) uvařená v rýžovém „mléce“ (150 ml) s ořechy (10 g) a chia semínky (5 g), se skořicí
  • Dopolední svačina – Šťáva z červené řepy a mrkve 0,5 l
  • Oběd – Salát z uvařené čočky (80 g nevařené čočky) s kolečky krátce podušené mrkve (40 g), vajíčko (1 ks) a zálivky z vinného octa (1 lžíce) a olivového oleje (1 lžíce)
  • Odpolední svačina – Šťáva ze špenátu, celeru a jablka 0,5 l
  • Večeře – Dušená brokolice (300 g) s trochou másla (1 lžička) a na páře připravený filet ze pstruha (150 g)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector