5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví

5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví

Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas. 

1) Vytvořte si příjemné prostředí

V první řadě je potřeba najít správné místo pro učení a následně ho upravit k obrazu svému. Někomu vyhovují veřejná místa jako knihovny nebo parky, jiní dávají přednost čistě domácí prostředí.

Výhoda veřejných míst je především v tom, že díky nim omezíte zdroje prokrastinace na minimum. Nebudete mít po ruce televizi, zajímavou knihu a ani vás nezláká postel k neplánovanému odpočinku.

Na druhou stranu, někteří studenti se na veřejných místech nedokážou na učivo plně soustředit a nezbývá jim tak nic jiného než se učit doma.

Jakmile budete mít ideální místo k učení, upravte si ho dle svých potřeb. Přitom dodržujte pořádek, který zajistí, že nebudete mít chaos na svém stole ani v hlavě. Mějte po ruce dostatek vody, nějaké ovoce na osvěžení a hlavně – umístěte svůj mobilní telefon, co nejdál to jde.

2) Nepodceňujte sílu správné motivace

Motivace udává směr, pomáhá najít smysl v tom, co děláme, a žene kupředu. Motivace je potřebná také k produktivnímu učení. Pokud si nebudete zcela jistí, proč se chcete danou věc naučit, k čemu vám to bude a jaký to má vlastně smysl, s největší pravděpodobností tak nedostanete do hlavy téměř nic. 

3) Zapomeňte na pasivní učení

V dnešní době většina studentů aplikuje především tzv. pasivní způsob učení, tedy čtení textu ze skript nebo učebnice a jeho biflování do hlavy. Na první pohled se může zdát, že tento způsob učení je mnohem jednodušší, opak je ale pravdou.

Pasivním učením nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako v případě aktivního učení, kam spadají mnemotechnické pomůcky, myšlenkové mapy, vzájemné zkoušení a další metody.

Za pomoci aktivního učení vám navíc vědomosti utkví v hlavě mnohem déle a lépe vše pochopíte. 

4) Vyzkoušejte kouzelné bylinky a doplňky stravy

Produktivitu učení je potřeba občas i trochu „nakopnout“.

V takovém případě je dobré se obrátit na sílu přírody a zařadit do svého jídelníčku ještě před začátkem zkouškového období některou z léčivých bylin pro podporu koncentrace, myšlení a paměti.

Může to být například Ginkgo biloba, Bacopa monnieri, zelený čaj nebo oblíbený ženšen pravý. Přitom existují i takové doplňky stavy, které v sobě kombinují účinky hned několika takových rostlin. 

5) Dopřejte si dostatek odpočinku i spánku

Ačkoli se může zdát, že omezení spánku je skvělý způsob, jak získat na učení trochu více času, výsledek je většinou kontraproduktivní. Nedostatek spánku a podceňování síly odpočinku snižuje produktivitu učení a rozhodně tělu neprospívá.

Na závěr je důležité zmínit, že pro produktivní učení je také důležitá kvalitní a vyvážená strava, fyzický pohyb a – to především – pozitivní myšlení a celková psychická pohoda a vitalita.

  • SeminarkyZa1
  • 13.01.2020
  • 0

Nečtěnější blog

5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví

Náročný trénink, onemocnění, psychická zátěž ve škole nebo v práci si žádají jedno, a to regeneraci. Které bylinky nebo doplňky stravy si pro regeneraci ale vybrat?
Pojem „regenerace“ mimo jiné znamená uvedení do původního stavu nebo nahrazení odumřelých částí organismu novými. Lidé mají často tendenci brát regeneraci jako samozřejmost. Pokud však tělo nemá pro svou obnovu vhodné podmínky, neprobíhá správně a nebo velmi pomalu.

Více 5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví

O pracovní produktivitě se mluví stále častěji. Téměř všude se nestíhá, úkoly se dohání na poslední chvíli a lidé se tak potýkají se stresem každý den. A právě proto jsme pro vás připravili následujících 5 tipů, jak být v práci produktivnější a všemu nepříjemnému se ideálně vyhnout.

Více 5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví

Paměť stárne a leniví. Proto je potřeba se o ni starat a udržovat ji v co nejlepší kondici.

Prospívá jí například zdravý životní styl, především pak vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vylepšená pomocí doplňků stravy, které obsahují výtažky z ginkgo biloby nebo ženšenu pravého.

Příznivý vliv na paměť má dále dostatek odpočinku, ale i pravidelný trénink paměti. Ale jak takovou paměť trénovat?

Více

8 tipů jak si naplánovat den, abyste žili zdravý, a přesto produktivní život

Existuje spousta oblastí života, které nám 21. století usnadňuje. Jenže ne všechno je jen růžové. S novým stylem života se vynořují životní výzvy, které jsou z hlediska dlouhodobého stresu stále náročnější.

A tak přestože se životní úroveň neustále zlepšuje, zhoršuje se obecná hladina zdraví lidstva, což je podle výzkumů způsobeno hlavně dlouhodobým stresem.

Jenže jak to udělat, abychom žili produktivní život (který často vede ke stresu), ovšem ve zdravém stylu?

Současnost náročná na dokonalost, ale plná příležitostí (nejen) k prokrastinaci

Kolem nás jsou stovky věcí, které si můžeme užít, stovky příležitostí, které můžeme využít, a stovky technologických pomůcek, které nám mají pomoci. I přesto životní styl často selže, zvítězí lákadla, a dělají nám věci mnohem těžšími, zvláště pokud chceme i práci, péči o sebe a domácnost dělat efektivně, vyvolat dojem dokonalosti.

Asi ještě nikdy nebylo obtížnější zůstat v našem každodenním životě produktivními. To ale neznamená, že s tím nejde bojovat. Bez ohledu na to, jak si myslíme, že jsme zaneprázdněni, stále si můžeme užít plný životní styl, aniž bychom ztratili kýženou produktivitu. O dosažení dokonalosti však nemá smysl se snažit. Ta neexistuje.

Schopnost vyrovnat se s rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem (včetně věcí, jako je dieta, relaxace a cvičení každý), je vážnou výzvou. Není to sice nemožné, ale rozhodně ani snadné. Ovšem díky základním osmi pravidlům se brzy dostanete do rytmu, který vám s produktivitou a zároveň snížením stresu dost pomůže.

Nejprve je důležité si uvědomit, že nemusíte dělat každý den všechno, ale že v daném týdnu si vyhradíte alespoň jeden den, který věnujete dokonalé produktivitě: během něj zvládnete svou práci, postarat se o své stravování, odpočinek a také o fyzickou aktivitu, to vše za pouhých 24 hodin. Začnete jedním dnem v týdnu, postupně jich můžete takových prožít v týdnu více.

S plánováním aktivity vám skvěle pomohou chytré nositelnosti, jako je fitness náramek nebo chytré hodinky. Podívejte se, co umějí. K mání jsou třeba na Okay.cz.

  • 5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví
  • 5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví
  • 5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdravíXiaomi Haylou LS02

Jak na to? Zkuste následující přístup složený z 8 kroků.

1. Přemýšlejte předem

7 tipů jak být produktivní i o víkendu

Od šesté odpolední v pátek do šesté ranní v pondělí je 60 hodin času, které můžete využít pro svůj prospěch. Protože být produktivní nutně nemusí znamenat, že si zároveň ani neodpočinete. 

1) Zaměřte se na jiné dovednosti, než v průběhu týdne

Za den se toho dá zvládnout opravdu hodně. Co byste se chtěli nového naučit?

Výměna pneumatiky, poskytnutí první pomoci, nový recept, skládání origami, otvírání zámku, žonglování, nový kravatový uzel, NATO abeceda, skládání Rubikovy kostky, míchání karet, háčkování, házení bumerangu, golfový odpal, zapálení ohně, …

Pokud si víkend vyhradíte novým dovednostem dlouhodobě, můžete se pustit i do obtížnějších úkolů jako je hra na hudební nástroj, nový jazyk, veřejné vystupování atp. Důležité je, abyste využívali jiné dovednosti, než využíváte přes pracovní týden, jinak vás rychle omrzí a produktivita bude klesat.

2) Začnete zrána

Ranní ptáče dál doskáče. Možná si říkáte, že potřebujete vyrovnat spánkový deficit. Dobře, pádný argument. Nesnažte se však 10 hodin dohnat v jeden den. Deficit můžete rovnoměrně vyrovnat během několika dalších dnů. Zdravé je však samozřejmě dopřávat si stejné množství spánku každý den.

Za předpokladu, že jste šli do postele brzy, vzbuďte se brzy. A ano, i pokud by to mělo znamenat nastavení budíku. Spánek delší než 9 hodin vám opravdu neprospívá. Pokud dříve vstanete, opravdu toho zvládnete výrazně více.

3) Nevyplňte každou minutu

Relax je důležitý a o víkendu především. Ale to, že máte plány neznamená, že váš víkend bude vypadat jako běžný pracovní den, naplánovaný do poslední minutky. Pro každý víkend si zvolte 3-5 aktivit, kterým byste se rádi věnovali.

Ať už to je učení se nové dovednosti, úklid domu, výlet na hrad, divadelní představení či večírek s přáteli. I koukání na Netflix je plán, a pokud to nebude ta jediná věc, co jste za celý den udělali, stále může být váš den produktivní.

Pokud si však předem nezvolíte aktivitu žádnou, je velmi pravděpodobné, že tak také strávíte váš víkend – děláním prakticky ničeho.

4) Nezapomeňte na cvičení

Pokud je nějaký den jako dělaný na cvičení, je to den víkendový. Lidé jsou obecně nejšťastnější po sexu, jídle, odpočinku a cvičení. Na první tři bodíky dozajista nezapomenete, do čtvrtého se však některým už nechce.

Přitom nás ale trénink naplňuje, a po jeho absolvování máme ze sebe dobrý pocit. Něco jsme se sebou udělali. Zajděte si do fitka, zaplavat si, zaběhat, anebo si jen ráno dejte rozcvičku a večer se protáhněte.

Zajímavé:  Premenstruační Dysforická Porucha Léčba?

Jednoduchá, časově nenáročná aktivita, váš den udělá hned produktivnějším.

5) Vypněte na chvíli sociální sítě

Na sledování vaší zdi bude spousta času přes pracovní týden. Pokud třeba někde čekáte, místo telefonu vytáhněte knihu. Že vám někdo píše? Proč se rovnou nesejít a neprobrat všechny novinky nad sklenkou v dobré vinárně?

6) Vytvořte si tradice

Páteční pizza, sobotní lívance, nedělní nachos? Zvláště, pokud máte rodinu, snažte se vytvořit tradice, které budete dodržovat a můžete se na ně přes týden těšit.

Je jedno, jestli spolu chodíte na večeři nebo si další den zajdete zahrát nohejbal. Důležité je, abyste nějakou tradici měli. Až neuvěřitelně totiž dokážou semknout rodinu dohromady.

Ideálně by se mělo jednat o nějakou časově nenáročnou aktivitu, kterou můžete provádět, i když se jeden ze členů zrovna nemůže zúčastnit.

7) Neděle by měla být nejzábavnější

Doléhá na vás v nedělní večer nelibý pocit, že zítra ráno musíte vstávat do práce? Když se budete válet na gauči a nic nedělat, tento pocit nezmizí. Naplánujte si proto na nedělní večer nějakou zábavnou aktivitu. Vyrazte si s přáteli třeba na standup show, zahrajte si deskovku anebo si zajděte třeba na bowling.

Reklama 5 tipů, jak na produktivní den – vše o zdraví

30 užitečných tipů jak být šťastný a produktivní

Příručka a návod ke šťastnému životu? Tak to neexistuje.

Ale my jsme vytvořili seznam tipů, jak být šťastný, které mnoha lidem mohou pomoci v životě – některé z nich jsou tipy naprosto samozřejmé, na které ale často zapomínáme.

Příručku berte jako připomenutí a klidně si ji uložte do záložek. Až nebudete vědět kudy kam, zkuste si tyto tipy přečíst, třeba vám pomohou nebo minimálně v nich najdete inspiraci!

Zkuste se jimi řídit a mít šťastný život! ????

Tento seznam neslouží jako návod, jak krok za krokem dosáhnout šťastného života. Nejde o užití tipů najednou, ale vyberte si pouze pár z nich a aplikujte je postupně.

Na každého člověka funguje něco jiného a tak se může stát, že funkčnost nebude u všech tipů stoprocentní. Chce to zkoušet a experimentovat. Také pořadí není dané. Je to zkrátka vše na vás.

30 tipů jak být šťastný a produktivní

Foto: pixabay

30. Dělejte vše v klidu a pomalu a nedávejte si moc úkolů

Dělejte méně věcí a zaručí vám to radost a produktivitu. Váš život nebude tak hektický a plný stresu a to, co děláte, budete dělat naplno. Budete mít více času na věci, které v životě milujete a dělají vám radost. Soustřeďte se na velké a důležité úkoly, věnujte jim hodně času a ty malé, nepodstatné, eliminujte.

29. Procvičujte si trpělivost

Někdo se narodí s vrozenou trpělivostí, to je skvělá vlastnost! A někdo ji musí cvičit. Věřte mi, že pokud budete trpěliví, budete i mnohem šťastnější. Zkuste uklidňující cvičení a nechtějte všechno hned, vyčkejte. Protože kdo si počká, ten se dočká. ????

28. Najděte svou vášeň

Najděte něco, co máte rádi, co vás naplňuje. Dělejte takovou práci, kterou milujete a baví vás. Až svou vášeň najdete, uvědomíte si, že jste produktivnější, méně vystresovaní a budete na své aktivity hrdí a celkově spokojenější. Ať už je to balet, kresba, digitální nomádství, hraní na klavír, cestování, vysněné studium atd.

27. Zhubněte

To samozřejmě platí pro ty, co to potřebují. Důležité je, být spokojený sám se sebou a cítit se dobře ve svém těle. A pokud to tak nemáte, doporučím vám zhubnout. Ale ne trápit se, držet drastické diety, ale proces si užít, najít si sport, který vás bude bavit a zařadit zdravé, ale chutné potraviny. Až se vám to podaří, budete znát odpověď na otázku jak být šťastný.

26. Cvičte

Udělejte ze cvičení každodenní zvyk. Cvičení vám nejen pomůže zhubnout, ale budete se cítit mnohem lépe, pokud si vybuduje alespoň malou fyzickou kondici. Znáte ten dokonalý pocit po cvičení?

25. Jezte zdravě

Jak být šťastný? Stravujte se zdravě! Nemyslím diety, které stejně nejsou dlouhodobě udržitelné. Myslím stravovat se pestře, kvalitně a jíst hodně ovoce a zeleniny. Pijte velké množství vody a uvidíte, jak se budete cítit dobře – fyzicky i psychicky.

24. Meditujte

Meditace může být ve skutečnosti velmi jednoduchá metoda, jak relaxovat a navodit klid v těle. Ne každý je jejím fanouškem, ale já doporučuji ji alespoň vyzkoušet. Je to neuvěřitelně uklidňující!

23. Buďte zorganizovaní

Jsou dva typy lidí – ti, co plánují, vědí co budou dělat zítra ve 20:00 a ti, kteří jsou spontánní a neplánují vůbec nic. Žijí ze dne na den. První varianta je mnohem zábavnější, druhá vám dá možná více zkušeností a zažijete větší dobrodružství. Ale pokud budete plánovat, rozhodně budete produktivnější a uděláte hodně úkolů za jeden den.

22. Myslete pozitivně

Jeden z nejdůležitějších tipů jak být šťastný. Zní to jako klišé, ale je to jedna z nejlepších změn, kterou můžete ve svém životě udělat. Věřím na zákon přitažlivosti a pokud budete myslet na příležitosti a pozitivní věci, oni se vám splní!

21. Zjednodušte své finance

Omezte počet účtů, které máte, omezte počet kreditních karet, utrácejte méně. Zajistěte, aby vaše finance byly automatizované. Výrazně to sníží váš stres. Nebudete pořád přemýšlet, co jste ještě nezaplatili.

Foto: pexels

20. Zjednodušte svůj život

Mějte kolem sebe jen lidi, kteří vás mají rádi, vyhoďte oblečení, které nenosíte, dělejte práci, která má smysl a baví vás a mějte kolem sebe jen věci, které upotřebíte – uklízejte a mějte pořádek!

19. Přijměte to, co máte

Spousta lidí říká: „Budu šťastný, až…“, až dostanou novou práci, až budou mít hodně peněz, až vystudují, až odejdou do důchodu. Až dosáhnete svého cíle, budete mít zase jiný a nikdy nebudete spokojení. Buďte rádi za to, co máte, kým jste a kde jste.

18. Představte si váš vysněný život

Jaký by byl? Co bys dělal? Kde bys byl a s kým? Zkuste si to napsat, nakreslit, vyjádřit na papír… Určitě jsou cesty, kterými svých snů a dokonalého života můžete dosáhnout.

17. Stanovte si dlouhodobé cíle

Určete si vizi o vašem životě. To vám pomůže určit si dlouhodobé cíle, kterých chcete dosáhnout. Z těch cílů si vyberte jeden, který by se měl uskutečnit příští rok a zaměřte se na něj. Potom si vyberte jeden střednědobý cíl, který bude dosažen v příštích pár měsících. A nyní se rozhodněte, co můžete v jednom týdnu udělat pro dosažení vašich dlouhodobých cílů.

16. Cíle si zapište

Vyberte si blok, který bude sloužit jako návod pro plnění a realizaci vašich cílů. Krok za krokem si je všechny vypište a klidně si je po jejich splnění odškrtávejte.

15. Užívejte si svou životní cestu

Cíle jsou důležité, ale ne na úkor štěstí nebo zdraví. Je důležité udržovat rovnováhu mezi cestou, kam směřujete a tím, kde jste a jak se cítíte.

14. Vytvořte si ranní a večerní rutinu

Jedná se o skvělý způsob, jak strukturovat svůj život. Ranní rutinou může být cvičení, meditace nebo psaní. Pozdravte nový den s úsměvem. A večerní rutina je zrekapitulování dne, co se stalo dobrého, špatného, za co jste vděční a co byste mohli vylepšit. Hned se vám bude lépe usínat!

13. Eliminujte dluhy

Je to způsob, jak zmírnit stres a cítit se mnohem více v bezpečí. Zbavte se svých platebních karet. Může to trvat pár let, než se z dluhů vyhrabete, ale bude to jistě změna k lepšímu.

12. Radujte se z maličkostí

Všude a vždycky najdete potěšení. Jídlo, západ slunce, písek mezi prsty, vůně jarní trávy, vítr ve vlasech, tanec v dešti, oblíbená hudba, úsměv někoho blízkého. Vytvořte si seznam 20 jednoduchých potěšení právě teď, věci, které si užíváte každý den.

11. Ukliďte si stůl

Vyprázdněte poštovní schránku a ukliďte si stůl. Je to jednoduchý návyk, který je nesmírně odměňující. Budete mít radost, že máte čistý stůl a stačí jen zasednout a začít pracovat. V chaosu je člověk ve stresu a nic kloudného nevymyslíte.

Foto: pexels

10. Čtěte

Přijděte na jiné myšlenky, začtěte se do románů, čtěte naučnou literaturu, rozvíjejte kreativní myšlení a rozšiřujte slovní zásobu. Není nic lepšího než knihy! Relax a pohlazení po duši.

9. Snižte stres

Pokud budete vystresovaní, podepíše se to na vaší zdravotní stránce! Najděte způsoby, jak zmírnit stres, dostat se do klidu a být v pohodě. Doporučím vám chození do lesa, masáž, dlouhou koupel, poslouchání hudby nebo výše zmíněné čtení knih.

Zajímavé:  Jak Léčit Příznaky Chřipky?

8. Užívejte si přítomnost

Život je krátký a utíká rychle. Než se nadějete, budete v důchodu. Proto nepromarněte žádnou z přítomných okamžiků a řádně si je užívejte a prožívejte!

7. Travte čas s rodinou a blízkými

Jak být šťastný? Tohle je jedna z věcí, která vede k největšímu štěstí. LÁSKA. Mějte rodinu v žebříčku hodnot co nejvýše. Travte čas s těmi, které milujete a obklopujte se jimi. Když jste s nimi, nemyslete na práci ani na svůj blog nebo na to, co musíte udělat zítra. Vychutnávejte si jejich přítomnost teď a tady.

6. Zvedněte se, pokud jste na dně

V životě jsou chvíle, kdy se každý z nás cítí být zlomený, na dně, plný depresí. Seberte všechnu sílu, která vám zbyla a zvedněte se. Odpinkněte se ode dna a začněte zase žít. Život přece stojí za to.

5. Nesrovnávejte se ostatními

Přijměte sami sebe a přestaňte se srovnávat s jinými lidmi. Každý člověk je individuální a umí něco jiného. Každý má jiné zájmy a je dobrý v něčem jiném, i vlastnosti jsou rozdílné. Pokud se přijmete takoví, jací jste, nepocítíte závist k druhým lidem a úspěch jim budete přát.

4. Buďte romantičtí

Platí pro zadané. Nemusí to ani stát moc peněz, zkrátka potěšte toho druhého maličkostí. Romantiky totiž není nikdy dost.

3. Buďte skromní

To je zvyk, spíše než cíl. Je to způsob života, odlišný způsob myšlení a nejlepší způsob, jak žít v rámci toho, co máte. Nechtějte víc, buďte spokojení s tím, co máte. A pokud se vám povede mít víc peněz, věcí nebo bydlet v lepším, buďte za to rádi a berte to jako něco navíc.

2. Choďte ven

V dnešní době tráví mnoho lidí tolik času doma, zejména pokud máme hodně práce a všechna zábava je online. Koukáme na televizi, hrajeme hry, surfujeme na internetu. Zkuste zařadit i venkovní zábavu! Sporty nebo jenom procházku lesem, uvidíte, že pokud čas trávený doma i venku vyvážíte, budete spokojenější.

1. Pomáhejte lidem kolem sebe

Pokud budete pomáhat druhým, uděláte radost nejen lidem, kolem sebe, ale i sobě. Není to skvělé konat dobré skutky? Je to jedna z věcí, jak být šťastný. Jednou totiž pomoc také budete potřebovat a vrátí se vám to.

Kterým bodem začnete? Dejte nám vědět do komentářů, jak se vám článek o tom, jak být šťastný, líbí.

Chcete další rady? Podívejte se na 25 tipů, jak být v životě šťastný a spokojený.

3 překvapivé tipy, jak být celý rok 2021 produktivní

Být zaneprázdněn, busy… To je známkou toho, co neurologové nazývají “kognitivní přetížení”. Tento stav zhoršuje naši schopnost tvořivě myslet, plánovat, organizovat, inovovat, řešit problémy, rozhodovat se, odolávat pokušení, snadno se učit nové věci, mluvit plynule, pamatovat si důležité sociální informace a ovládat své emoce. 

Jinými slovy, zhoršuje v podstatě vše, co musíme v daný den udělat, a v tomto stavu si často naše společnost lebedí.

Neruš mě, mám toho hodně…

Mám toho hodně… Jsem zaneprázdněný… Nebo dnes velmi trendy: “Jsem busy.”

Ještě před 10 lety jsem byl hrdý na to, že mám co dělat, že toho po mě spousta lidí chce hodně, byl jsem hojně v reaktivním čase a pyšnil jsem se tím, že jsem busy. Dodnes vidím spousty podnikatelů a obchodníků, jak si tento stav nosí jako odznáček, který je přesvědčuje o tom, že něco dělají dobře.

Zhruba před 5 lety jsem tento pocit rozklíčoval. Hledal jsem, co mi v minulosti tento pocit dával a proč na něm stále ostatní tak lpí. Uvědomil jsem si, že mi tento stav dával někde uvnitř pocit důležitosti, významnosti a spojoval jsem si ho s tím, že se mi daří. Proto toho mám hodně, jsem zaneprázdněný… I díky tomu už to nikomu tak říkajíc nežeru.

Dnes bych už nikdy nevyměnil svůj nynější zdravý, zrelaxovaný a nevyčerpatelný pocit produktivity (ne takový, který snadno vede k pocitu vyhoření).

Navíc jsem v konečném důsledku díky změnám stavu násobně produktivnější než v onom nastavení “mám toho hodně”, kde reaktivně pádluji v neustálé aktivaci proti proudu místo toho, abych se záměrně zastavoval a vozil se na vlně produktivity.

Když se náš život stane hektickým, zde je pár tipů, jak s tím pracovat.

1. Dopřejte si během dne pocit úžasu

Vědci vyvolali v lidech pocit úžasu tím, že jim ukazovali videoklipy lidí, kteří stáli vedle monumentálních věcí, jako jsou velryby nebo vodopády (1). To změnilo jejich stav vědomí do klidového.

V tomto klidovém stavu se mění naše vnímání času. Máme pocit, že jsme klidnější, že máme více času. Ve skutečnosti lidé, kteří stráví v tomto stavu vědomí větší procenta času během dne, mají velké sklony k dobrovolnictví a spíš někomu pomohou.

Rovněž zažívají mnohem méně pocitu netrpělivosti.

Pocit úžasu nemusíte však hledat jen ve videích, zkuste přemýšlet o věcech, které vás ohromí. Ztraťte se v myšlenkách nebo si zameditujte. Pokud si stále myslíte, že nemáte čas, tak postačí 5 min, aby netrénovaný mozek přepnul stav vědomí.

Na spousty z nás má tento efekt příroda. Proto dnes již 2x denně, bez ohledu na náročnost dne, chodím na procházky do lesa a tam pracuji, užívám si pocit úžasu a nechávám na sebe působit sílu přírody.

Kdy naposled jste byli v přírodě nebo lépe v lese?

2. Vytvořte rituál proti zaneprázdnění

Vědci se domnívají, že mozek lidí i zvířat se vyvinul tak, abychom cítili uklidnění díky opakujícímu chování (2). Proto jsou naše každodenní rituály primárním způsobem, jak zvládat stres. To platí zejména v novém prostředí nebo v situacích, kdy se cítíme pod tlakem, máme pocit nedostatku kontroly nebo se cítíme nějakým způsobem ohroženi.

Když se vám zdá, že vaše životní tempo je příliš vysoké, vytvořte rituál, který vám pomůže cítit se lépe pod kontrolou. Co se počítá jako rituál? Něco, co děláte opakovaně v určitých situacích – obvykle řada úkonů prováděných ve stejném pořadí. Pomyslete na rituál vašeho oblíbeného sportovce.

Může to být vytvoření si ranních rituálů (3). Ideálně takových, které nás dostanou do stavu klidu (parasympatiku). Využijte zklidňující dechové techniky společně s neverbální komunikací těla, procházky, meditaci, protažení se po ránu…

Jedním z takových může být např.

Rituál zaneprázdnění: Protáhneme si krk (nejprve pohledem doleva a potom doprava, potom nakloněním levého ucha k levému rameni a pravého ucha k pravému rameni).

V každé části zhluboka vydechujeme, poté vrátíme hlavu na střed a narovnáme se v postoji. Po celou dobu se snažíme ramena držet dole, dlaně otevřené. Při posledním výdechu si říkáme: “Mám spoustu času.”

3. Kultivujte flow

Flow je stav mysli, ve kterém například ztrácíme pojem o čase. Tento stav je opakem pocitu zaneprázdnění. Jako bychom měli všechen čas světa, jelikož časová proměnná najednou zmizí. 

A teď ta chvíle pravdy, začnete nějakou z těchto či jiných činností, které podporují stav klidu, vkládat pravidelně do svých životů, nebo jste příliš zaneprázdněni? Poslouchejte, NEMÁME ČAS NEDĚLAT TYTO VĚCI!

Vzpomeňte si

Být zaneprázdněn, busy… je známkou toho, co neurologové nazývají “kognitivní přetížení”. Tento stav zhoršuje naši schopnost tvořivě myslet, plánovat, organizovat, inovovat, řešit problémy, rozhodovat se, odolávat pokušení, snadno se učit nové věci, mluvit plynule, pamatovat si důležité sociální informace a ovládat své emoce. 

Jinými slovy, zhoršuje v podstatě vše, co musíme v daný den udělat.

Znemožňuje nám být opravdu produktivní.

Možná teď začínáte chápat, proč bych se k bytí “busy” už nikdy nevrátil a že ve stavu klidné produktivity jsem několikanásobně produktivnější. A vy můžete být též. 

Možná už ze zkušenosti víme, že kdybychom touto cestou pokračovali dál, tak budeme velmi nepříjemní a může to vést k různým stupňům vyhoření. Mnozí máme často pocit, že je toho na nás prostě moc. Že nás náš život či konkrétní činnost vysává. Že potřebujeme zpomalit, zastavit, nadechnout se.

Studie:

Studie ukazují, že určité praktiky nám pomáhají tvořit zdravější způsob fungování, a ze své zkušenosti mohu říci, že některé nás dělají “nevyhořitelnými”.Takoví lidé se zastavují několikrát denně na pár minutek, aby se rozhlédli, srovnali a opět vyšli.

Jak z toho tedy ven

Přidat zastavení a výhodné praktiky do všedního dne, kultivovat změny stavů a maximalizovat optimální stav vědomí ve svém dni.

Zdroje:

Osm tipů, jak být produktivnější: Neexistuje zaručený nástroj ani kniha, pomůže postupná změna návyků

Lidé v Česku tráví v práci výrazně více času než například Němci nebo obyvatelé skandinávských zemí. Produktivita tuzemských pracovníků je ale paradoxně nižší.

Ve snaze to změnit hledá řada lidí zaručený recept, jak být efektivnější, jak méně odkládat povinnosti a neutopit se v moři úkolů, které se na ně každý den valí. Jenže nic takového ve skutečnosti neexistuje.

Zajímavé:  Ublížení Na Zdraví Z Nedbalosti § 148?

Mohou přečíst hory knih a navštívit desítky seminářů o takzvaném time managementu, a přesto na ně nové poznatky nemusí vůbec fungovat.

Důvod je jednoduchý − každý člověk je jiný, má různá povolání a každému vyhovuje jiný styl organizace práce. Základ je proto dělat postupné změny ve svých návycích a pozorovat, které z nich mají skutečný dopad na produktivitu.

Často jsou největšími motory výkonnosti naprosto jednoduché věci jako dostatečný spánek a odpočinek nebo fakt, že práce člověka baví a motivuje. Hospodářské noviny ve spolupráci s odborníky připravily několik tipů, které si může každý vyzkoušet.

Jak už bylo řečeno výše, mají sloužit jako inspirace, nikoli zázračný návod na čtyřhodinový pracovní týden.

Anketa

Kdy cítíte, že jste nejvíc produktivní?

Jak plánujete schůzky a co vám pomáhá k lepším pracovním výsledkům?

David Špinar, šéf investiční skupiny Miton

Mnoho lidí se cítí nejefektivněji, když jsou sami v klidu u počítače. Já to mám spíš obráceně a je to kromě mého osobního nastavení asi i důsledek obsahu mé práce. Nejefektivnější jsem v rámci diskusí s lidmi. V rámci dialogu toho dokážu nejvíc předat a cítím, že jsem také i nejkreativnější.

Potřebuji mít lidi na blízku a mít možnost s nimi diskutovat a probírat priority, plány, úkoly.

Marie Chytilová, ředitelka Slevomatu

Nejvíc efektivní jsem dopoledne, kolem 10 hodin, naopak síly začínají docházet kolem 18 hodin, to musím udělat pauzu.

Vše si dávám přímo do elektronického kalendáře, to je pro mě nejlepší nástroj a závazek, jak něco udělat. I když se jedná o pětiminutovou aktivitu, díky kalendáři na nic nezapomenu a věci udělám včas.

Michal Šmída, zakladatel Twista

Nejefektivnější jsem první dvě hodiny v kanceláři. Po zbytek dne mám většinou dvě až tři schůzky, i když poslední dobou se jejich počet snažím limitovat na minimum.

K lepší efektivitě mi pomáhá hon za výsledkem a limitovaný čas. Být vždy připravený na schůzku, ať neztrácíme prvních deset až patnáct minut hledáním kontextu.

Pavel Moravec, HR ředitel Nestlé pro ČR a SR

Nejvíce efektivní jsem večer, kdy dělám koncepční věci. Můj kalendář je poněkud živelný. Schůzky přicházejí stejně jako problémy, které se na nich řeší. Snažím se mít dveře stále otevřené.

K lepším pracovním výsledkům mi osobně pomáhá spánek, sport, sauna. Ty vytváří v mém životě harmonii.

Jan Linhart, partner KPMG Česká republika

Koncepční práci nebo hlubší analýze nějakého problému se obvykle věnuji odpoledne. Naopak v podvečer opět narůstá operativní komunikace, především kvůli finalizaci prací na jednotlivých zakázkách.

Interní schůzky je nejefektivnější plánovat několik dní předem, kdy už je dostupnost účastníků s rozumnou mírou jistoty známa.

Monika Kristková, členka představenstva Equa bank

Když je přede mnou aktivita nebo úkol, který je zajímavý a přínosný. Každopádně dopoledne a pro koncepčnější práci až v klidu večer.

Soustřeďuji se jen na to, co je v daný okamžik nejdůležitější. Netrápím se maličkostmi a neřeším záležitosti, které přijdou na řadu až v druhém kroku.

1. Naučte se říkat ne a určete si priority

Vytvořte si jedno místo, kam budete zaznamenávat všechny povinnosti, které byste měli splnit.

„Zní to jako banální věc, ale bez toho jen málokdo dokáže udržet přehled o tom, co je potřeba udělat,“ upozorňuje lektor osobní produktivity a šéfredaktor webu Mít vše hotovo Daniel Gamrot.

K sepsání úkolů vám může posloužit papírový diář i elektronické úkolníčky, jako třeba Wunderlist, Remember the Milk či Todoist. Každému vyhovuje něco jiného.

Když máte všechny úkoly pohromadě, je načase vybrat z nich jen ty, které skutečně musíte splnit. „Lidé mají často nereálná očekávání v tom, co jsou schopni zvládnout.

Zde ovšem platí rčení, že umění žít spočívá v tom, správně se rozhodnout, na co se vykašlat,“ říká kouč a majitel společnosti Smartus Jan Patrman.

Zbylé úkoly, které jste nevyškrtli nebo nedelegovali na někoho jiného, je dobré rozčlenit podle priority.

2. Plánujte si jen 30 až 40 procent dne

Každý den byste si pak ze svého seznamu úkolů měli „vytáhnout“ pár věcí, které chcete stihnout. Ty si můžete vypsat na papír, díky čemuž budete mít pořád na očích, na co se zrovna potřebujete soustředit.

Neměli byste přitom na sebe klást přehnané nároky. „Plánujte si práci jen na zhruba 30 až 40 procent dne. Ačkoliv můžete mít ráno kalendář zcela prázdný, je potřeba počítat s tím, že zbylých 60 procent vyplní neočekávané úkoly, schůzky a telefonáty,“ radí Patrman.

3. Věci, které zvládnete do 10 minut, dělejte hned

Většina lidí neselhává v plánování, ale v konání. Můžete mít krásný diář i chytrou aplikaci, ale bez správných návyků vám to stejně nepomůže. „Umění produktivity není jen záležitost lepší organizace, ale především postojů, zvyků a dovedností. Spočívá v tom, dát se do práce, překonat nechuť, rozmělnit úkoly, začít nejtěžším a tak dále,“ uvádí psycholog Dalibor Špok.

Problém je, že lidé mají přirozenou tendenci odkládat věci, které jsou jim nepříjemné. „Mohli bychom například odpovědět na e-mail do minuty, ale protože nemáme k danému člověku vřelý vztah, tak to budeme odsouvat. Je proto dobré vytvořit si návyk, že věci, které můžeme vyřídit do deseti minut, uděláme hned,“ doporučuje Jan Patrman.

4. Vymezte si čas na každý úkol

Jednotlivé úkoly vám zaberou tolik času, kolik jim ho dáte. Měli byste si proto na každou aktivitu vymezit předem daný časový úsek a ten dodržet. „Když budete mít neomezený prostor, tak vám to bude trvat přirozeně déle, protože dojde na nejmenší detaily a úpravy, které již nemají moc velký vliv na celkovou kvalitu,“ podotýká Daniel Gamrot.

5. Vyvarujte se perfekcionismu

Zatímco například ve vědě je perfekcionismus na místě, v byznysu je často spíš překážkou.

„Perfekcionismus není o kvalitě či nekvalitě výsledku, ale o jeho nepřiměřenosti. Rozumný zaměstnanec si desetkrát přečte klíčový text, ale nebude desetkrát číst e-mail, kde se domlouvá s kolegou na oběd. Perfekcionista nerozlišuje, úzkostně vše kontroluje a zlepšuje. To paradoxně snižuje jeho výkon. Energii věnuje všemu, a chybí mu na to klíčové,“ upozorňuje Dalibor Špok.

Je důležité si proto určit, které úkoly je skutečně potřeba dotáhnout k dokonalosti. Podle Gamrota často zjistíte, že je jich třeba jen 10 až 20 procent. Zbylé aktivity byste neměli odfláknout, ale nevěnovat jim více času, než je nezbytně nutné.

6. Poslouchejte své vnitřní hodiny

Každý z nás je během dne nejproduktivnější v jinou dobu. To se liší i s ohledem na různé typy aktivit. „Někdo se třeba nejlépe soustředí na obtížné úkoly dopoledne a večer na kreativní věci. Je důležité především poznat, kdy máte svůj hlavní čas, a ten si rezervovat na náročné aktivity,“ říká Špok.

Snažte se přizpůsobit svému biorytmu, ale ujistěte se, že váš denní režim není škodlivý, ať už pro spolupráci s ostatními, nebo třeba rodinný život. V takovém případě je vhodné jej změnit.

„Mám klienta, který pozoroval nejvyšší výkonnost od poledních hodin a práci dokončoval ve večerních hodinách. Pět hodin trávil v přítomnosti počítače a rodiny zároveň, což časem pokládal za neúnosné. Krok za krokem jsme to proto začali měnit a dnes pracuje zcela obráceně.

Vstává kolem páté hodiny a ve tři odpoledne má hotovo,“ popisuje Daniel Gamrot.

7. Odstiňte rušivé elementy

Jedním z největších problémů, který výrazně snižuje výkonnost, je vyrušování. Od práce vás rozptylují telefonáty, e-maily, sociální sítě, ale i dotazy kolegů. Bojovat se s tím dá různými způsoby: pořídit si sluchátka nebo špunty do uší, vypnout si zvonění a notifikace nebo zablokovat sociální sítě.

Ne každý si ale může dovolit nebýt na příjmu. „Spousta lidí se bojí vypnout si upozornění na e-maily, případně je zcela zavřít. Řešením může být například nastavení filtrů, které vás upozorní jen na nejnutnější zprávy typu hlášení poruch. Případně je možné nechat si stahovat novou poštu jen v určitých intervalech,“ uvádí Gamrot.

Podle Dalibora Špoka je respektování prostoru na soustředěnou práci známkou dobré firemní kultury. „V některých firmách mají například dopoledne čas na individuální úkoly, zatímco schůzky a dotazy na kolegy si domlouvají až po 11. hodině. V jiných společnostech zase vyhradili fyzický prostor na nerušenou práci,“ vysvětluje Špok.

8. Ukliďte si stůl

Vliv na produktivitu má i stav uklizenosti vašeho stolu. Vnější nepořádek vyčerpává a způsobuje vnitřní myšlenkový chaos. „Obvykle to působí tak, jako by před vás někdo dal dlouhý seznam úkolů, který vyvolává pocit zoufalosti a zmaru,“ vysvětluje Jan Patrman.

„Jeden můj klient byl zavalený stohy papírů, smluv a faktur. Když přišel do kanceláře a viděl to, raději utekl pryč. Vůbec nevěděl, kde začít s prací. Při úklidu se ukázalo, že celých 80 procent mohlo jít hned do koše nebo skartovačky. Měli jste vidět tu úlevu,“ líčí Gamrot.

Chaos je podle něj potřeba minimalizovat pravidelnou údržbou, jež zabere každý den zhruba deset minut. Jde tedy o nevelké úsilí, které ale přispívá k tomu, že člověk se dokáže lépe soustředit na práci, což je základ pro dosahování kvalitních výsledků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector