Adipex – vše o zdraví

To, co kdysi mívalo čistě zdravotní úlohu – hublo se proto, aby se odstranily problémy zaviněné vysokou váhou –, se postupně odtrhlo nejen od léčebného účelu, ale tak nějak i od reality.

Ano, stále ještě existují lidé, kteří opravdu hubnou kvůli zdraví. Často je však redukční dieta hlavně prostředkem k získání krásy, obdivu a společenského statutu. Lidé se snaží změnit své tělo podle právě platného ideálu a zdraví přitom paradoxně dostává na zadek.

Přišlo to zhruba v době industriální revoluce. Ta zajistila dostatek, ba nadbytek potravin i mnohého dalšího zboží, lidé začali víc tloustnout a také se víc zajímat o módu a image. Devatenácté století je věkem prvních celebrit.

Lidé se odjakživa snažili napodobovat ty, kteří byli společensky „nad nimi“, teď se však vzorem k nápodobě mohl stát prakticky kdokoli, kdo byl něčím zajímavý.

Hashtag #diet vysype na Instagramu přes 55 milionů příspěvků.

Třeba lord Byron, který schválně hladověl, aby byl bledý a hubený a naplnil tak ideální představu romantického básníka. Byron měl spoustu fanoušků (mužů i žen), kteří se ho snažili následovat – někteří poezií, někteří hubnutím.

Štíhlá postava a interesantní bledost zůstaly v módě v podstatě až do doby mezi první a druhou světovou válkou, kdy bledost vystřídalo opálení a štíhlost… Ano, štíhlost zůstala. A už nikam neodešla.

Dobré vědět

Adipex - Vše o zdraví

 • Redukční dieta už ve svém názvu naznačuje, že některá složka potravy je redukována.
 • Obecně se hubnoucí diety dají dělit právě podle této složky: nízkotučná, nízkosacharidová, nízkokalorická.
 • Z analýzy šesti nezávislých klinických testů vychází, že mezi nimi není rozdíl – všechny vedly k úbytku dvou až čtyř kilogramů v rozmezí dvanácti až osmnácti měsíců.

Postupně přibývalo nejen celebrit, ale i médií, v nichž byly předkládány publiku. Když přišel film, mohli lidé spatřit své idoly v celé jejich kráse.

Kdo chtěl být štíhlý jako Greta Garbo, mohl si koupit knihu jejího dietního poradce: nebylo to ještě tak jednoduché jako napsat pár slov do Googlu, ale už to bylo mnohem dostupnější.

Vycházelo stále víc časopisů, které zveřejňovaly návody, jídelníčky a pochopitelně i reklamy na prostředky na hubnutí.

Dnes už stačí jednoduše otevřít Instagram, zadat vhodné klíčové slovo (jen prosté #diet vysype přes 55 milionů příspěvků) a vybírat. Influenceři se s vámi milerádi podělí o návody, recepty i zaručené přípravky na spalování, zrychlení metabolismu a vyplavení toxinů.

Vypadá to moderně, ale všechno už tu bylo. Kola dietového průmyslu, který dnes vydělává desítky miliard dolarů ročně, se točí pořád stejně, jen povrchová úprava se mění podle módy.

Vědecky ověřené zázraky

Logika říká, že redukční dieta by měla vycházet nejen ze základních pravidel lidské fyziologie, ale i z individuálních rysů osoby, která chce dietu držet. Lidský metabolismus máme celkem prostudovaný, víme, co se děje s potravou, jak je zpracovávána a kam její složky putují. Individuální odchylky v trávení a snášenlivosti potravin lze zjistit prostřednictvím krevních testů.

K tomu, abychom jedli zdravě a tím pádem měli i zdravou hmotnost, nic víc vědět nepotřebujeme. Jenže když jde o krásu, společenské postavení a touhu po obdivu, jde logika stranou. Mnohem větší úspěch bude mít příslib zázraku, zvlášť když se s ním trefíte do trendu.

Budete-li tvrdit, že váš dietní prostředek obsahuje něco s vědecky prokázanou účinností, nalákáte hodně zákazníků. Málokoho napadne, aby si vaše tvrzení ověřil. Jestli vaše paměť sahá aspoň do devadesátých let minulého století, možná si vybavíte slavné tobolky s ananasovým enzymem bromelainem.

Bromelain rozkládá bílkoviny a má své využití v kuchyni, v lidovém léčitelství a dnes i v medicíně. Od „rozkládá bílkoviny“ je jen krůček k „pomáhá trávit maso a rozpouštět tuky“, a lidé bromelain kupovali v naději, že jim pomůže rozpustit tukové polštáře.

Adipex - Vše o zdravíDalší fotky v galerii (3)

Aktuálně nejoblíbenější diety jsou ketogenní, nízkosacharidová (low-carb) a nízkokalorická.

Předchůdcem bromelainu byl grapefruit, který měl také obsahovat enzymy podporující spalování tuků. V meziválečných letech byl jedním z vědeckých prostředků na potlačení chuti k jídlu nikotin a jedna z populárních reklamních kampaní doporučovala ženám: „Místo sladkostí radši sáhni po Lucky [Strike]“.

A ještě pár desetiletí předtím lidé polykali tablety s extraktem ze štítné žlázy, o kterém bylo zjištěno, že zrychluje metabolismus. Ananas a grapefruit je naštěstí neškodný, cigarety a štítný zázrak občas někoho zabily. Myslíte, že dnes jsou zákazníci chytřejší a na nic takového by nenaletěli?

Ještě nedávno byl velkým hitem na hubnutí extrakt ze zeleného čaje, který má také povzbuzovat metabolismus. Není těžké tomu uvěřit, čaj opravdu povzbuzuje – ale výsledky studií, které zkoumaly účinky zeleného čaje na snížení nebo udržení hmotnosti, žádné statisticky významné účinky nepotvrdily. Myslete na to, než si objednáte nějakou zaručeně vědecky sestavenou ketosměs.

Nebezpečí přitahuje

Věda je dobrý marketingový tahák. Co je ale ještě lepší? Tajemství.

Někteří lidé věří, že slavní a bohatí mají k dispozici něco extra, a snaží se dopídit, co to je; některým se to musí podat s patřičnou pompou (drahé zákroky na hubnoucích klinikách), ostatním stačí článek na internetu, který popisuje dietu podle oblíbené herečky. Část zákazníků ovšem vyhledává přímo nebezpečné a ilegální prostředky.

Kdo chce zhubnout doslova za jakoukoli cenu, pro toho je tu černý trh s léky pro léčbu specifických případů obezity, jako jsou fentermin, dinitrofenol nebo sibutramin. U nás je registrován lék Adipex Retard s obsahem fenterminu, látky podobné amfetaminu, která potlačuje pocit hladu a částečně podporuje i odbourávání tuku.

Zlatá vejce, jak se Adipexu přezdívá, vyhledávají návštěvníci posiloven i ženy, které nutně potřebují shodit pět kilo do plavek. Kdyby váš dealer náhodou neměl, kupte si od něj pervitin, je to skoro totéž.

Má však spoustu nežádoucích vedlejších účinků: nervozita, nespavost, euforické nebo naopak podrážděné stavy, zvýšení krevního tlaku, při delším užívání hrozí poškození plic a srdce, při špatném dávkování vznik závislosti nebo smrt na předávkování. Předepisuje se jen v krajních případech a na pacienta musí dohlížet lékař.

Přesto „zlatá vejce“ (jak se Adipexu přezdívá podle barvy a tvaru tobolek) vyhledávají návštěvníci posiloven nebo ženy, které nutně potřebují shodit pět kilo do plavek. Kdyby váš dealer náhodou neměl, kupte si od něj pervitin, je to skoro totéž.

Až příliš zdravá strava

Jsou lidé, kteří by po tabletách z pochybného zdroje nikdy nesáhli. Vlastně by nesáhli po žádné chemii, protože není zdravá. Pokud chcete zhubnout nebo být víc fit, obvykle to znamená upustit od určitých návyků a být ohleduplnější ke svému organismu: méně sladkostí, víc zeleniny, přidat pohyb, ubrat stres.

Nejspíš se mnou budete souhlasit, že to, co jsem vyjmenovala, je zdraví prospěšné. Zároveň je pravděpodobné, že kdybych podrobně popsala, co považuji za zdravou stravu, v některých ohledech byste se mnou nesouhlasili.

Prospěšnost vitamínu C nebo vlákniny je dostatečně prokázaná a prakticky vyzkoušená, ale co třeba prospěšnost jogurtu? Nebo bio mrkve oproti obyčejné? Tady je ještě spousta prostoru pro všelijaká nepodložená tvrzení.

Teatox nebo prostě čaj?

Adipex - Vše o zdraví

 1. Teatox je velmi módní trend a kromě úbytku váhy slibuje i pozitivní vliv na psychiku, ‚očistění organismu‘ nebo lepší pleť.
 2. Čajové a bylinné směsi v pěkných krabičkách zřejmě neublíží, ale je otázka, jestli stejný efekt jako Harmony Balance nebude mít meduňka a Pure Detox zase ostropestřec.
 3. A vyjde to levněji.

Ano, je dobré zajímat se o to, co jíme, a všímat si, jaký to má vliv na naše tělo i na životní prostředí – pokud to ovšem nepřeroste v posedlost.

Touha po dokonale zdravém, čistém jídelníčku je příznakem poměrně nově popsané psychické poruchy zvané ortorexie.

Ortorektici si stanovují velmi přísná dietní pravidla, která bývají inspirovaná různými stravovacími režimy, považovanými za zdravé nebo přírodní: raw, bezlepkový, bezmléčný, veganský atd.

Drží detoxikační kúry nebo půsty, užívají přípravky na pročištění organismu, někdy přidávají i pečlivě naplánované cvičení.

Od běžného detox šílence se ortorektici odlišují tím, že jídlo je pro ně zdrojem velkých úzkostí, neustále na něj myslí, dodržování pravidel pro ně má až rituální význam a při selhání mají neadekvátní výčitky.

Tím je ortorexie podobná mentální anorexii, se kterou ráda chodívá ruku v ruce.

Nejíst se dá i jen tak

Celá velká skupina diet skrývající se pod označením detox bývá poměrně bez výjimky tahákem na peníze. Pijí se „zdravé“ čaje a šťávy, nebo se, nedejbože, dokonce lepí zázračné náplasti a užívají projímadla.

Máte-li pocit, že chrám vašeho těla je plný jedů, které ze sebe musíte vyplachovat, kupte si raději pár sezení u terapeuta než #teatox od štíhlé influencerky.

Na normalizaci rozhozeného trávení stačí obyčejná krátká hladovka bez speciálních přípravků.

Dokud bude tělo něčím, co musí odpovídat ideálním představám a čím dokazujeme svůj společenský status, budou existovat i hloupé a nebezpečné diety.

Průšvih pak je, když se mezi nimi ztrácejí ty dobré a funkční, které opravdu pomáhají těm, kdo je potřebují.

Источник: https://www.heroine.cz/styl/510-dietou-ke-krase-a-uplnemu-zblbnuti

Adipex Retard – účinné hubnutí nebo velmi vysoké riziko?

Adipex Retard je léčivý přípravek (anorektikum), který tlumí nadměrnou chuť k jídlu. Potlačuje pocit hladu, a tím usnadňuje udržování dietních omezení a pokles tělesné hmotnosti. Léčivá látka fentermin se z přípravku postupně v těle uvolňuje. Pomalé uvolňování léčivé látky má za následek nepřerušovaný anorektický účinek trvající nejméně 8 hodin.

Adipex Retard je určen k podpůrné léčbě při dietě u pacientů s obezitou a body mass indexem (BMI) 30 a vyšším, u kterých samotná redukční dieta ke snížení tělesné hmotnosti nestačí. Samotná anorektika nesnižují tělesnou hmotnost. Léčba obezity by měla zahrnovat rovněž dietní, léčebné a psychoterapeutické metody.

Vyzkoušejte raději účinnější, ale hlavně zdravější hubnutí se stravovacími balíčky Ketomix

Adipex - Vše o zdraví

Hlavním rozdílem mezi lékem a různými doplňky na hubnutí je fakt, že u předepsaného léku je složení jasně uvedeno, stejně tak účinky a možná rizika. Adipex Retard slibuje zhubnutí a uživatelé také během užívání léku zhubli a to velmi rychle.

Snížení tělesné hmotnosti je větší, jestliže dáváte přednost potravinám s nízkou energetickou hodnotou (libové maso, ovoce, zelenina) a omezíte potraviny obsahující tuky a sacharidy (cukr, mouka, brambory). Po ukončení léčby by se měla nízkokalorická dieta dodržovat ještě 6 týdnů.

Nastartujte tělo k účinnějšímu shazování nadbytečných kil s rychlou a jednoduchou detoxikací

Zajímavé:  Léky Na Bakteriální Vaginozu?

Adipex retard – dávkování a užívání

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Doporučená dávka přípravku je jedna tobolka denně při snídani. Tobolky se užívají nerozkousané a zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Přípravek se neužívá večer, protože léčivá látka může způsobit nervozitu a nespavost.

Léčba obvykle trvá 4 – 6 týdnů a neměla by překročit 3 měsíce. Pokud je plánována další léčba, je možné ji zopakovat až po přestávce, která je stejně dlouhá, jako byla předcházející doba léčby.

Nevíte si rady, jak nastartovat zdravé stravovací návyky a co vůbec jíst? Pak využijte služeb ověřených výživových poradců

Adipex Retard bez receptu?

Adipex Retard je přípravek dostupný jen na lékařský předpis. Předepisovat jej mají pouze lékaři se zkušenostmi s léčbou obezity. Užívání léku předchází důkladné lékařské vyšetření. Pacient by měl být pod pravidelným dohledem a léky by neměl užívat déle než 12 měsíců s přestávkami.

Vysokou poptávku po tomto léčivém přípravku podporuje nelegální obchod s tímto přípravkem na internetu. Užívání centrálně působících amfetaminů, kam patří i deriváty jako fentermin, je spojeno s potenciálním rizikem farmakologické tolerance a zneužívání. Hrozí, že bude vzrůstat počet lidí závislých na tomto léku.

TIP: Jak na detoxikaci organismu a proč ji podstupovat?

Na základě těchto skutečností došlo ode dne 1. 5. 2017 ke změně výdeje léčivého přípravku Adipex Retard, a to na recept či žádanku s modrým pruhem.

Léčivá látka fentermin byla uvedena do přílohy č. 5 Nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek.

Adipex Retard bez receptu s sebou navíc nese další riziko ve formě výskytu padělků s nejistým složením a nestabilní kvalitou.

Možné nežádoucí účinky Adipex Retard

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky. Mohou se objevit:

 • závratě, bolesti hlavy, nespavost, nervozita, popudlivost
 • euforie, po které může následovat únava a deprese
 • sucho v ústech, poruchy chuti, zvracení, zácpa, průjem, pocení
 • bolesti na hrudi
 • poruchy sexuálních funkcí, poruchy močení
 • ojediněle kožní vyrážky
 • při užívání delším než tři měsíce je možný vznik srdečních onemocnění a lékové závislosti
 • u některých nemocných, kteří byli léčeni přípravky potlačujícími chuť k jídlu, byl ve výjimečných případech zaznamenán vznik plicní hypertenze
 • zvýšená opatrnost je nutná u pacientů s epilepsií
 • kontraindikace byla rozšířena na děti a dospívající do 18 let a na celý průběh těhotenství a kojení
 • riziko interakce s jinými léčivými přípravky – volně dostupné léky na kašel aj.

Adipex - Vše o zdraví

Naučte se jíst zdravěji a to s rychlou přípravou do 5 minut, všech jídel

Neriskujte zdraví, řešte svoji nadváhu včas

Léky na hubnutí jsou velmi silné léky. O jejich nasazení musí vždy rozhodnout lékař. Snažte se vzít zodpovědnost do vlastních rukou a řešte svoji nadváhu zavčas. Vyberte si kombinaci zdravé výživy a pohybu.

Ta vás zbaví nadbytečných kil přirozeně a bez vedlejších účinků. Jdete do toho? Přečtěte si náš článek Jak začít hubnout: 10 tipů, jak začít hned. Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim.

Vsaďte na vodu, je zázračná.

Ruku v ruce s novým jídelníčkem by mělo nastat i období zvýšené pohybové aktivity. Abyste dokázali cvičit pravidelně a dlouhodobě, je potřeba mít nejenom silnou vůli, ale i vnitřní motivaci. Chcete se cítit lépe a vypadat mladistvěji? Přejděte na článek Jak začít sportovat: 12+ tipů na pohybové aktivity a začněte cvičit již dnes!

Nyní již víte, jak se stravovat, co pít a proč se hýbat. Možná se vám už podařilo nějaké to kilo shodit. Jak pokračovat dál? Pro nastartování metabolismu je vhodné tělo detoxikovat. Detoxikace organismu je prvním krokem ke zdravému hubnutí.

Další tipy pro efektivní hubnutí

Pro zdravé tělo je důležitý i pravidelný odpočinek. Zejména na začátku procesu hubnutí můžete být unavenější a bez energie. Je to známka, že se metabolismus přizpůsobuje novému režimu.

Tehdy je dostatek spánku a odpočinku nejdůležitější. Ale i později byste měli spát alespoň 7 hodin denně, ideálně 8 hodin.

Tím dodáte tělu dostatek prostoru pro regeneraci, a zároveň se zbavíte problémů, jako je vlčí hlad či nadbytek stresového hormonu kortizolu.

Během fáze hubnutí vyhledávejte podobně smýšlející osoby, sdílejte své pocity a netrapte se nedostatečnou rychlostí či precizností celého vašeho procesu proměny. Buďte pozitivní. Všechno má svůj čas.

TIP: Jaké BIO potraviny se vyplatí nakupovat a kde?

V začátcích vám může být koučem i oporou kvalitní výživový konzultant. Kromě jídelníčku a pohybových aktivit, vám také doporučí nejvhodnější doplňky stravy. Ve volném čase relaxujte co nejčastěji v přírodě, užívejte si přírodních krás a meditujte.

Источник: https://vyzivovykonzultant.cz/adipex-retard-hubnuti-vysoke-riziko

Adipex Retard

Adipex byl, svého času, velice známí a vyhledávaný přípravek na snížení váhy. V dnešní době je již ale zcela zakázán. Pojďme se podívat na to, proč tomu tak je.

Složení

Účinnou látkou je sloučenina fentermin. Je svým chemickým složením blízká noradrenalinu, který má vliv na centrální nervový systém a odtud na celý organizmus. Fentermin blokuje chuť na jídlo a celkově může daného jedince stimulovat. Z toho ovšem vyplývají i jeho nežádoucí účinky.

Jak to funguje?

Pomalé uvolňování látky má za následek nepřerušovaný anorektický účinek, trvající nejméně 8 hodin. Jinak řečeno, látka fentermin přesuší signály mezi mozkem a žaludkem. V praxi to znamená, že ač Váš žaludek bude naprosto prázdný, nebudete pociťovat hlad ani chutě. Zní to velice hezky, hladovka bez pocitu hladu, pro mnoho lidí velké usnadnění při hubnutí, tak proč je zakázán?

Adipex na hubnutí může způsobit i smrt!

Nejen že užívání Adipexu způsobuje nespavost a nepříjemné sucho v ústech, ale zároveň dostane celý metabolismus a trávicí systém do tzv. úsporného režimu. Tělo nepřijímá žádnou stravu, a proto vypne veškeré procesy.

Vzhledem k tomu, že látka fentermin působí hlavně na centrální mozkovou funkci, ani si neuvědomíte, že už jste třeba týden vůbec nic nejedli. Pochopitelně, že váha na základě toho dolů jde, a rychle.

Kámen úrazu je v tom, že pokud díky Adipexu zhubnete na vytouženou váhu a budete chtít užívání ukončit a začít se opět běžně stravovat, nepovede se Vám to. I pouhé 2 dny užívání Adipexu Vám již následně neumožní rozběhnout trávicí procesy.

Následky

Dá se to nazvat anorexii, neboli porucha příjmu potravy. Nejen že po požití jakéhokoliv jídla vznikají nevolnosti, malátnost a bolesti břicha, ale tělo si ani s přijatou potravou neporadí.

Adipex také může způsobovat nepříjemné stavy spojené s bolestmi hlavy, bušením srdce a zvýšením krevního tlaku. Velmi nebezpečný je zejména vznik plicní hypertenze, tj.

zvýšení krevního tlaku v plicním řečišti.

Neriskujte!

Každý chce zhubnout rychle a bez námahy, ale za jakou cenu? Zahrávat si se zdravím tímto způsobem je velice nebezpečné, a proto, místo experimentování, doporučujeme obrátit se na odborníka, který Vám pomůže zhubnout snadno a hlavně bez rizika.

 • Jsme připraveni Vám pomoci, proto nás kontaktujte na telefonním čísle 734 790 070
 • Hovor je zcela nezávazný a slouží pro vyřešení všech Vašich otázek.
 • NEBO nám zanechte Vaše telefonní číslo a my Vám radi zavoláme 🙂

Источник: http://www.poradcehubnuti.cz/pripravky-na-hubnuti/adipex/

Přípravky na hubnutí obvykle zklamou

To proto, že přípravky, které budí dojem jednoduchého řešení, žádným trvalým řešením nejsou. Kupují je z 90 % ženy. Často po nich i zhubnou, ale zase přiberou.

Lidé milují snadná řešení, a proto někdy uvěří pozoruhodným nesmyslům. Výmluvný je třeba případ jinak velice racionální manažerky. Umyla se mýdlem, které se tvářilo jako tukožravé. Měla pak pocit, že jí výrazně zhubla, a tedy poklesla, prsa. Vylekaná se obrátila na poradu společnosti STOB. Chtěla vědět, co má proboha dělat.

Velmi dobře se prodávají nejrůznější pohlcovače a likvidátory tuků. Populární jsou například ne právě levné prostředky s chitosanem. Navazují na sebe tuky v trávicím traktu. ‚Objektivní vědecké studie ale nepotvrdily, že by to chitosan dokázal do takové míry, aby ovlivňoval naši tělesnou hmotnost,‘ říká dr. Martin Staněk z Prahy, lékárník a specialista na otázky výživy.

Někteří prodejci tvrdí, že s pomocí chitosanu spálíme 1 až 2 gramy tuku denně navíc. Připusťme, že to tak je.

‚Pokud si místo smetanového jogurtu, který může mít až 15 g tuku, koupíte levnější nízkotučný s 3 g tuku nebo úplně odtučněný s téměř žádnými tuky, ušetříte neporovnatelně víc,‘ poukazuje na efektivnější a levnější způsob, jak se vypořádat s tuky, dr. Iva Málková, odbornice na hubnutí.

Podobně diskutabilní jsou i přípravky s konjugovanou kyselinou linolovou (CLA), která při cvičení pomáhá přeměňovat tuky na svaly, a tedy zvyšovat bazální metabolismus. Vědci však dostatečně neprozkoumali, jak bezpečné je užívání dostatečně vysokých dávek této látky (4 g). Přípravky proto obsahují menší dávku, 500-1000 mg denně. U té však účinky na lidský organismus nikdo neprokázal.

Podobné je to s kyselinou hydroxycitronovou (HCA), tedy citrinem, která má snižovat naši hmotnost tím, že brání tvorbě tělesného tuku. ‚Ovlivňuje metabolické pochody, které nejsou nijak zásadní, a ani u něj nikdo neprokázal významný účinek na metabolismus sacharidů nebo tuků,‘ upozorňuje doktor Staněk. ‚Navíc množství HCA, které obsahují přípravky prodávané v ČR, nemůže mít žádné účinky.‘

Extrakt ze zeleného čaje, který je posledním hitem, obsahuje kofein. Jeho efekty na větší výdej energie některé studie vyvracejí a jiné zase dokazují. I ty však uvádějí, že v dávkách okolo 100 mg může zvýšit její spalování o 4-7 %, tedy jen velmi málo.

Tento efekt navíc trvá krátkodobě. Tělo se na účinek kofeinu rychle adaptuje a efekt vyššího spalování se vytratí.

‚Také se podle některých analýz zdá, že většina výrobků, které jsou na našem trhu, neobsahuje deklarované množství čajového extraktu,‘ říká doktor Staněk.

Svého času byl velice oblíbený přípravek s chrómem. ‚Měl údajně potlačovat chuť na sladké, mnoha lidem ji však paradoxně zvyšoval,‘ říká MUDr. Václava Kunová, odbornice z Poradny snižování nadváhy pražského Nutraditu. Přední obezitolog profesor Vojtěch Hainer k tomu dodává: ‚Nikdy se navíc neprokázalo, že by chróm nějakým způsobem zvyšoval úbytek tuku.‘

Žádný z potravinových doplňků, které se prodávají na našem trhu, není tedy vědecky doložitelným zázrakem na hubnutí. Tam, kde chybějí objektivní důkazy podložené výsledky seriózních klinických studií, logicky nastupuje vehementní reklamní kampaň, často zaštítěná tváří nějaké populární osobnosti. Místo věrohodných faktů nám pak obchodníci často nabízejí show.

Zajímavé:  Astma Bronchiale Přírodní Léčba?

Řada lidí možná po těchto přípravcích i trochu shodí, a téměř všichni zase přiberou. Jaké následky má takový výkyv váhy na jejich zdraví, nikdo z nich nezkoumá. Ale měli by se o to zajímat.

Například výzkum, který na univerzitě v americkém Pittsburghu vedl Marian Olson, zjistil mírně zvýšené nebezpečí infarktu nebo cévní mozkové příhody u žen, které alespoň třikrát v životě shodily a zase nabraly alespoň čtyři kila díky nějakému prostředku na hubnutí nebo dietě.

‚Ukázalo se navíc, že ty ženy, které diety podstupují častěji, mají mnohem nižší hladinu (HDL) dobrého cholesterolu, a tedy i mnohem vyšší kardiovaskulární rizika ve srovnání s těmi, které se stravují rozumně,‘ říká doktor Olson. Nízkou hladinu HDL považují kardiologové za hlavní rizikový faktor pro kornatění cév a vznik infarktu.

Jiným kalibrem jsou léky, které pomáhají hubnout. Je znám mechanismus, jakým na člověka působí a jejich efekty lze doložit klinickými studiemi. Navíc lékaři znají i jejich vedlejší účinky a kontraindikace, tedy to, kdy je pacient nesmí brát.

Adipex Retard potlačuje chuť k jídlu, navozuje pocity dobré nálady, stimuluje nás k vyšší aktivitě, a tedy i ke spalování kalorií. Jenže na druhou stranu může vyčerpat organismus nebo poškodit trávicí ústrojí a zatěžuje také ledviny.

U některých lidí vyvolává nespavost, předráždění, vysoký krevní tlak nebo zrychlený srdeční tep. ‚Navíc u něj hrozí nezanedbatelné riziko závislosti,‘ říká doktorka Kunová. ‚Organismus při jeho užívání trpí také nedostatkem základních živin, vitaminů a minerálních látek.

U nás byl stažen z trhu, ale prodává se načerno přes internet.‘

Meridia navozuje pocit sytosti a mírně zvyšuje energetický výdej. Xenical blokuje vstřebávání části tuků a tím snižuje příjem kalorií. ‚Může však tělo zbavit důležitých vitaminů a minerálních látek, což není bez rizika a je to třeba hlídat,‘ říká doktorka Kunová. Česká Lindaxa je generikem, tedy napodobeninou, Meridie.

Všechny tyto léky mají své přednosti a nedostatky (Xenical má například smysl dávat lidem, kteří konzumují hodně tučnou stravu, naopak téměř nulové efekty mívá třeba u žen, jejichž problémem je příliš mnoho sacharidů). Lékaři je znají a podle toho léky předepisují. Pacienti si je hradí, ceny se pohybují v řádu stokorun.

I tyto léky jsou jen pomocníkem, který nám pomáhá lépe zvládat počáteční krize a snáz se naučit správným stravovacím zvyklostem a pohybovému režimu. Rozhodně nejsou zázrakem, díky kterému trvale zhubneme. Naopak. Jakmile je vysadíme, můžeme svá kila nabrat zpět, pokud nezměníme jídelníček a způsob života.

Vedle léků mohou být užitečnou pomůckou také nízkoenergetické diety (například Redita, Diet +, Guareta, Eurodiet, Protifast, Cambridgeská dieta apod.). Vytvořili je odborníci a jejich výhodou je, že zajišťují dostatek životně důležitých látek při minimálním příjmu kalorií. Lidé by je měli užívat stejně jako léky, pod dohledem specialisty.

Význam mají spíš u lidí, kteří potřebují rychle zhubnout ze zdravotních důvodů. Nebo u těch, kterým pomohou nastartovat trvalejší změny jídelníčku a způsobu života.

Pokud jde o hojně prodávané přípravky s vlákninou, i ty mohou mít smysl, protože vláknina mívá málo kalorií, ale dobrý efekt zasycení. Lepší je ale jíst vlákninu v ovoci a zelenině než v přípravcích z lékáren. Ty by měly být jen doplňkem.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/pripravky-na-hubnuti-obvykle-zklamou-40171326

Lékárníci varují: Pozor na nabídku léku Adipex

Veronika Beranová z ústecké policie varuje, aby se lidé těmto pochybným nákupům léků vyhnuli. „Jde o lék na lékařský předpis. Proto nákup Adipexu přes internet je nebezpečným hazardem,“ zdůraznila Beranová.

Adipex retard obsahuje látku, která může snižovat chuť k jídlu a podporovat přednostní využití tuků jako zdroje energie. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří nespavost, člověk je podrážděnější, má sucho v ústech, objevuje se srdeční tachykardie, může ovlivnit i krevní tlak.

Právě proto, že je těžko dostupný díky předpisu a dobrý lékař ho jen tak leckomu nepředepíše, je vyhledávaným zbožím na černém trhu.Roudnický lékárník a soudní znalec Josef Bakeš varuje před internetovou koupí. Vzhledem k častějšímu výskytu nežádoucích účinků byl lék ve státech EU stažen z trhu. V ČR se již jenom doprodává, rakouský výrobce jeho výrobu zastavil.

„U internetového prodeje hrozí nebezpečí, že bude zákazník okraden, přijde mu na dobírku něco úplně jiného nebo dostane náhražku, která může způsobit zdravotní potíže.

Kromě toho jde o nepovolenou reklamu a porušení zákona o léčivech, kdy pokuta může při internetovém prodeji léků na lékařský předpis dosáhnout půl milionu až 5 milionů korun.

Kromě toho případ od případu mohou policisté zjistit, že jde o neoprávněné podnikání, o podvod a popřípadě i může dojít k ublížení na zdraví,“ zdůraznil Bakeš.

Objednat si Adipex retard přes internet není problém. V 10.24 hodin jsme si objednali lék internetem a v 13.30 hod. byla objednávka potvrzena. Stačilo mailem zaslat adresu pro poštovní doručení a za několik dnů by lék přišel na dobírku poštou. Bez problémů jsme využili internetové adresy [email protected].

Kontakt jsme si ověřili ještě jednou tím, že jsme pozdrželi pod záminkou objednávku o několik dnů. A internetový dodavatel na to reagoval, že když budeme chtít, můžeme se ozvat. Korespondence je zadokumentována.

Na internetu jsme našli v běžném vyhledávači například na adrese http:// second-hand. artinzert.cz/ostatni/ inzerat-105580- meridia-adipex/ spekulanta, který si dal inzerát: „Koupím balení Meridie, Adipexu. v jakémkoliv množství. Cenu nabídněte. Email: maluch12@ seznam.cz.“

Nabídku na dodávku léku jsme našli také například na adrese http: //www. ceskenovinky.cz/inzerce, kde Adipex petard 100 tablet za 1200 Kč s datem spotřeby listopad 2008 nabízel někdo pod jménem Petra Kovářová. Dokonce na internetové adrese http: //zdravi-deti. inzeratyzdarma.

cz najdete inzerát: „ Prodám Adipex retard 15 mg , velké balení 100 tablet. Originální z lékárny, seriózní jednání. Cena 1500 Kč. Osobní předání v Praze nebo zašlu diskrétně na dobírku do 2 dnů. Email: [email protected].“ Inzerát byl vložen na internetovou stránku 5. 4. 2008. Na tento inzerát jsme reagovali fiktivní objednávkou.

Pro srovnání: oficiální cena tohoto léku v lékárně je 670 Kč.

Dne 11. května 2008 10:24 hod.Myslíte, že bych dostal od vás balíček do čtvrtka, kdy má manželka narozeniny?

Odpověď: 11.05.2008 13:30Dobrý den, myslím, že ano…že byste ho obdržel určitě do čtvrtka, když Vám ho zítra hned odešlu. Tak mi napište adresu pro doručení zásilky. Poštovné je 100kč. Musím ho poslat zítra, ať to stihneme.

Dotaz: 21. květen 2008 7:16Mám ještě jednu otázku. Manželka říkala také o léku Meridia. Máte ho? Je to prý stejné jako Adipex. Je v tom nějaký rozdíl?

Источник: https://liberecky.denik.cz/zlociny-a-soudy/policiste-a-lekarnici-varuji-pozor-na-nabidku-leku.html

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Z hodnocení přínosů a rizik během prodloužení registrace vyplynuly četné změny v používání. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje, že přípravku Adipex Retard, který obsahuje návykovou látku fentermin, byla prodloužena platnost registrace v ČR, avšak jen na dobu dalších 5 let, kdy bude znovu provedeno přehodnocení přínosů a rizik. Přípravek je určen k podpůrné léčbě obezity u pacientů s BMI 30 a vyšším. Předepisovat jej mají pouze lékaři se zkušenostmi s léčbou obezity.

Užívání centrálně působících amfetaminů, kam patří i deriváty jako fentermin, je spojeno s potenciálním rizikem farmakologické tolerance a zneužívání (viz Souhrn údajů o přípravku, SmPC).

Na základě těchto skutečností došlo ode dne 1. 5. 2017 ke změně výdeje léčivého přípravku Adipex Retard, a to na recept či žádanku s modrým pruhem. Léčivá látka fentermin byla uvedena do přílohy č. 5 Nařízení vlády č.

463/2013 Sb., o seznamech návykových látek.

Vzhledem k závažným bezpečnostním rizikům vedoucím k nutnosti značných omezení v užívání, která vyplynula z hodnocení žádosti o prodloužení platnosti registrace přípravku Adipex Retard, byly do Souhrnu údajů o přípravku (SmPC) a příslušné Příbalové informace (PIL) doplněny důležité změny. Tyto změny týkající se mj.

dávkování, délky léčby, kontraindikací, možných interakcí a nežádoucích účinků jsou doprovázeny nutností dalších opatření, jako je rozeslání informačního dopisu pro zdravotnické pracovníky a distribuce edukačních materiálů, které mají zajistit správné předepisování a užívání tohoto přípravku a minimalizovat bezpečnostní rizika s tím související.

Mezi zásadní změny nově provedené v rámci Souhrnu údajů o přípravku patří následující:

 • Dávkování bylo stanoveno na jednu tobolku denně. Původní informace o možnosti navýšení dávky na 2 tobolky denně a o individuálním přizpůsobení dávkování byly odstraněny, protože přínosy takovéhoto dávkování nejsou dostatečně doloženy a zvýšení dávky potencuje rizika léčby.
 • Byl zvýšen důraz na informaci, že při léčbě obezity je třeba uplatnit celkový přístup, který má zahrnovat dietní, léčebné a psychoterapeutické metody.
 • Kontraindikace byla rozšířena na děti a dospívající do 18 let a na celý průběh těhotenství a kojení. (bod 4.3)
 • Byly přidány následující zvláštní opatření pro použití (bod 4.4):
 • Pokud při předepsané léčbě nedojde ke snížení hmotnosti, nesmí být dávka navýšena a přípravek je nutné vysadit.
 • Je třeba opatrnosti při použití přípravku Adipex Retard u pacientů s mírnou hypertenzí. Během prvních dnů léčby je třeba se kontrolou krevního tlaku ujistit, že nedošlo ke ztrátě kontroly krevního tlaku.
 • Poruchy srdečních chlopní: U jinak zdravých pacientů, kteří užívali kombinaci fenterminu a fenfluraminu nebo dexfenfluraminu ke snížení tělesné hmotnosti, byly hlášeny závažné regurgitační poruchy srdečních chlopní, postihující zejména mitrální, aortální a/nebo trikuspidální chlopeň. Etiologie těchto valvulopatií není známa a průběh u jednotlivců po vysazení přípravku není znám. Dosud nebyly hlášeny žádné případy těchto chlopenních vad při použití samotného fenterminu.
 • Bylo přidáno následující upozornění ohledně psychostimulačního účinku a rizika závislosti (bod 4.4): Adipex Retard vykazuje psychostimulační účinek, proto je jeho užívání zatíženo rizikem vzniku drogové závislosti. Psychostimulancia mohou způsobit u manifestních I latentních psychóz a schizoidních osobností insomnii, zvýšenou iritabilitu, dysforické rozlady, mohou působit anxiogenně a psychotogenně a zvyšují riziko agresivního chování.
 • Byly přidány následující nežádoucí účinky: euforie, po které může následovat únava a deprese; insomnie; zneužívání; pocení; sexuální dysfunkce. Dále bylo přidáno upozornění na možnost rozvoje farmakologické tolerance vedoucí k riziku zvyšování dávky a návyku. (bod 4.8)
 • Byly přidány či upřesněny interakce s jinými léčivými přípravky, a to například s tricyklickými antidepresivy, disulfiramem, antihypertenzivy obecně, betablokátory, fenfluraminem/dexfenfluraminem, jinými centrálně působícími anorektiky, inhibitory MAO či inhalačními anestetiky. (bod 4.5)

Aktualizovaný Souhrnu údajů o přípravku Adipex Retard zahrnující veškeré změny (výše jsou zmíněny pouze některé z nich) naleznete v sekci Databáze léků na www.sukl.cz .

Zajímavé:  Vredy Na Žalúdku Priznaky?

Všem lékařům, kteří jsou způsobilí předepisovat léčivý přípravek Adipex Retard, tj.

těm se zkušenostmi s léčbou obezity, bude v blízké době rozeslán informační dopis pro zdravotnické pracovníky upozorňující na nové skutečnosti a změny týkající se předepisování a užívání přípravku Adipex Retard. Tento dopis bude zároveň k dispozici na webu SÚKL (http://www.sukl.cz/leciva/informacni-dopisy-lekarum).

Informovanost lékařů i pacientů bude navíc zajištěna prostřednictvím příslušných edukačních materiálů (Příručka pro předepisující lékaře a Karta pacienta) o správném způsobu používání přípravku dle nově schválených informací v SmPC i o možných rizicích souvisejících s touto léčbou.

Odbor farmakovigilance8.1.2019

Источник: http://www.sukl.cz/adipex-retard-nova-opatreni-pro-predepisovani-a-uzivani

ADIPEX RETARD 30X15MG Tobolky

sp.zn. sukls45860/2015

 • Příbalová informace: informace pro pacienta
 • ADIPEX RETARD
 • 15 mg, měkké tobolky s řízeným uvolňováním phenterminiresinas
 • Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve,než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje
 • pro Vás důležité údaje.
 • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budetepotřebovat přečíst znovu.
 • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebolékárníka.
 • Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádnédalší osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známkyonemocnění jako Vy.
 • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělteto svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případěnežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalovéinformaci. Viz bod 4.

Co naleznete v příbalové informaci

 1. Co je přípravek Adipex retard a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Adipexretard užívat
 3. Jak se přípravek Adipex retard používá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek Adipex retard uchovávat
 6. Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Adipex retard a k čemu se používá

Adipex retard je přípravek (anorektikum), který tlumí nadměrnouchuť k jídlu. Potlačuje pocit hladu, a tím usnadňuje udržovánídietních omezení a pokles tělesné hmotnosti.

Léčivá látka fentermin se z přípravku postupně v těle uvolňuje.Pomalé uvolňování léčivé látky má za následek nepřerušovanýanorektický účinek trvající nejméně 8 hodin.

Adipex retard je určen k podpůrné léčbě při dietě u pacientů sobezitou a body mass indexem (BMI)* 30 a vyšším, u kterých samotnáredukční dieta nestačí ke snížení tělesné hmotnosti.

 • Jak vypočítat body mass index (BMI) BMI je podíl tělesnéhmotnosti (v kilogramech) a druhé mocniny tělesné výšky (vmetrech):tělesná hmotnost v kg BMI = ————————– (děleno)(tělesná výška v m) 2

K snížení tělesné hmotnosti může dojít pouze tehdy, je-li omezenpříjem potravy. Úbytek tělesné hmotnosti může být udržen pouzetehdy, jsou-li soustavně dodržována dietní pravidla. Samotnáanorektika nesnižují tělesnou hmotnost. Tobolky jsou určeny kperorálnímu podání (k vnitřnímu užití).

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Adipexretard užívat

Neužívejte přípravek Adipex retard:

 • jestliže jste alergický(á) na fentermin nebo na kteroukolivdalší složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),
 • jestliže jste alergický(á) na arašídy nebo sóju,
 • jestliže máte plicní arteriální hypertenzi (abnormální vzestupkrevního tlaku v plicních cévách),
 • jestliže máte velmi vysoký krevní tlak,
 • jestliže v současné době nebo v minulosti jste měl(a)onemocnění srdce, cév nebo mozku,
 • jestliže máte zvýšenou funkci štítné žlázy, feochromocytom(nádor dřeně nadledvin), glaukom (zelený zákal), onemocněníledvin,
 • jestliže v současné době nebo v minulosti jste prodělal(a)duševní onemocnění, včetně anorexie a deprese,
 • jestliže máte sklon k zneužívání látek nebo nadměrně požívátealkohol,
 • jestliže jste starší osoba (nad 65 let) nebo naopak chcetepodávat přípravek dítěti do 12 let.

Adipex retard se nesmí užívat současně s jinými lékypotlačujícími chuť k jídlu. Neužívejte přípravek s inhibitory MAO(některé léky proti depresím), ani 14 dní po ukončení jejichužívání.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Adipex retard se poraďte se svýmlékařem.

Zcela ojediněle, zvláště po rychlém úbytku hmotnosti, se mohouobjevit srdeční nebo mozkové příhody. U pacientů s onemocněním cévje třeba zajistit pozvolný pokles tělesné hmotnosti. Tentopřípravek by neměl být předepisován pacientům, kteří trpí nebodříve trpěli onemocněním srdce, cév nebo mozku.

U některých pacientů, kteří dostávali anorektika tohototypu, byly zaznamenány případy závažné plicní

hypertenze. Vzhledem k tomuto vzácnému, ale závažnémuriziku je třeba zdůraznit, že:

 • musí být dodržena indikace a délka léčby,
  • léčba delší než 3 měsíce a BMI ≥ 30 kg/m2 zvyšujeriziko plicní hypertenze,
  • počátek nebo zhoršení námahové dušnosti naznačujemožnost vzniku plicní hypertenze. Pokud se tytoobtíže objeví, je třeba přerušit léčbu a okamžitě vyhledatlékaře.

Před zahájením léčby musí být vyloučeny sekundární organicképříčiny obezity. Léčba obezity by měla zahrnovat dietní, léčebné apsychoterapeutické metody. Zvýšená opatrnost je nutná u pacientů sepilepsií.

Při dlouhodobé léčbě může dojít ke vzniku tolerance alékové závislosti. Pokud dojde během užívání tohoto přípravku kotěhotnění nebo se objeví nežádoucí účinky, informujte o tom svéhoošetřujícího lékaře.

Další léčivé přípravky a přípravek Adipexretard

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, kteréjste v nedávné době užíval nebo které možná budete užívat. Některévolně prodejné léky, které jsou určeny k léčbě kašle, nachlazení,chřipky nebo průduškového astmatu, mohou zvyšovat nežádoucí účinkypřípravku Adipex retard.

Účinek Adipexu retard je zvyšován současněužívanými přípravky, které povzbuzují mozkovou činnost, alkoholem akofeinem. Mnoho léků, které se užívají k léčbě deprese nebo jinýchpsychiatrických onemocnění, snižuje účinek Adiperu retard. Adipexretard se nesmí užívat současně s jinými léky potlačujícími chuť kjídlu.

Neužívejte přípravek s inhibitory MAO (některé léky protidepresím), ani 14 dní po ukončení jejich užívání. Adipex retardsnižuje účinek přípravků používaných k léčbě vysokého krevníhotlaku.

Před chirurgickým zákrokem upozorněte lékaře, že užíváteAdipex retard, protože při použití inhalačních anestetik (lékyurčené k narkóze) se mohou objevit nepravidelnosti tepu.

 1. Přípravek Adipex retard s jídlem, pitím aalkoholem
 2. Během léčby tímto přípravkem nepijte alkoholické nápoje.
 3. Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete býttěhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařemdříve, než začnete tento přípravek užívat.

Adipex retard se nesmíužívat v první třetině těhotenství. Pouze ze zvlášť závažnýchdůvodů užívají přípravek ženy v druhé a třetí třetině těhotenství.

Jestliže při užívání tohoto přípravku dojde k otěhotnění, poraďtese ihned s lékařem.

Adipex retard nesmí užívat kojící ženy.

Řízení dopravních prostředků a obsluhastrojů

Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenoupozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (např. řízenímotorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách). Tuto činnostbyste měl(a) vykonávat pouze na základě výslovného souhlasu lékaře.Adipex retard obsahuje oranžovou žluť (azobarvivo).

 • Azobarviva mohou způsobit alergické reakce.
 • Adipex retard obsahuje ricinomakrogol.
 • Ricinomakrogol může způsobit podráždění žaludku a průjem.
 • Adipex retard obsahuje parabeny.
 • Parabeny mohou způsobit alergické reakce (pravděpodobnězpožděné).
 • Adipex retard obsahuje sorbitol.
 • Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte sese svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

3. Jak se přípravek Adipex retard užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékařenebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svýmlékařem nebo lékárníkem.

Dávkování: Doporučená dávka přípravkuje jedna tobolka denně při snídani. Tobolky se užívají nerozkousanéa zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Ve výjimečnýchpřípadech může lékař dávku zvýšit na 2 tobolky denně. Přípravek seneužívá večer, protože léčivá látka může způsobit nervozitu anespavost.

Délka léčby: Léčba obvykle trvá 4-6týdnů a neměla by překročit 3 měsíce. Pokud je plánována dalšíléčba, je možné ji zopakovat až po přestávce, která je stejnědlouhá, jako byla předcházející doba léčby.

Současně s užívánímAdipexu retard je třeba dodržovat podle doporučení lékaře dietnírežim a zvýšit tělesnou aktivitu.

Snížení tělesné hmotnosti jevětší, jestliže dáváte přednost potravinám s nízkou energetickouhodnotou (libové maso, ovoce, zelenina) a omezíte potravinyobsahující tuky a sacharidy (cukr, mouka, brambory). Po ukončeníléčby by se měla nízkokalorická dieta dodržovat ještě 6 týdnů.

Jestliže jste užil(a) více Adipexu retard, než jsteměl(a):

Jestliže jste užil(a) více tobolek, nebo přípravek požilo dítě,vyhledejte ihned lékaře. Předávkování se projevuje neklidem,zvracením, horečkou, třesem, halucinacemi, poruchami srdečníhorytmu a dýchání, křečemi i bezvědomím.

 1. Jestliže jste zapomněl(a) užít Adipexretard:
 2. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a)vynechanou dávku.
 3. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohotopřípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucíúčinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Přípravek je obvykle dobře snášen, ale mohou se objevit závratě,bolesti hlavy, nespavost, nervozita, popudlivost, sucho v ústech,poruchy chuti, zvracení, zácpa nebo průjem. Dále se mohou objevitbolesti na hrudi, poruchy sexuálních funkcí, poruchy močení aojediněle kožní vyrážky.

Při užívání delším než 3 měsíce je možnývznik srdečních onemocnění a lékové závislosti. Při případnémvýskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se odalším užívání přípravku poraďte s lékařem. U některých nemocných,kteří byli léčeni přípravky potlačujícími chuť k jídlu, byl vevýjimečných případech zaznamenán vznik plicní hypertenze.

Pokud seu Vás objeví jakékoliv dýchací obtíže, vyhledejte okamžitělékaře.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělteto svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případějakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tétopříbalové informaci.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímoprostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků naadresu Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit- nezadouci-ucinek.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání víceinformací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Adipex retard uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte v původním obalu při teplotě do 25C, aby bylpřípravek chráněn před světlem.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnostiuvedené na krabičce za „Použitelné do:“. Doba použitelnosti sevztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebodomácího odpadu. Zeptejte se svého lékaře, jak naložit s přípravky,které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životníprostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Adipex retard obsahuje

Léčivou látkou je phentermini resinas. Jedna tobolka obsahujephentermini resinas 75 mg, což odpovídá phenterminum 15 mg.

Pomocnými látkami jsou: žlutý vosk, hydrogenovaný sójový olej,částečně hydrogenovaný sójový olej, čištěný řepkový olej, sójovýlecithin, želatina, glycerol 85%, nekrystalizující sorbitol 70%,sodná sůl propylparabenu, sodná sůl ethylparabenu, oxid titaničitý,glyceromakrogol-1750-ricinoleát, chinolinová žluť, oranžová žluť,homovanilin, methoxyacetofenon.

Jak přípravek Adipex retard vypadá a co obsahuje totobalení

Adipex retard jsou měkké žluté, neprůhledné, želatinové tobolkys řízeným uvolňováním. Velikost balení: 30 nebo 100 tobolek. Natrhu nemusí být všechny velikosti balení.

 • Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
 • Gerot Pharmazeutika GmbH, Arnethgasse 3, Vídeň, Rakousko.
 • Tato příbalová informace byla naposledyrevidována:

14.4.2015

Источник: https://www.lekarna.cz/adipex-retard-30x15mg-tobolky/?productCommentList-productCommentId=3869&do=productCommentList-commentDetail

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector