Akné na přirození – vše o zdraví

Akné je zánětlivé onemocnění a vyskytuje se nejčastěji během dospívání, kdy v těle probíhá celá řada změn, především těch hormonálních. To ale neznamená, že se akné neobjeví i v dospělosti. Nebo naopak u těch nejmenších – novorozenců a batolat.

celý text skrýt text

Jednou z hlavních příčin akné je ucpaný vlasový folikul (komedon), ve kterém se může objevit zánět. Komedon vzniká přirozeně a postupně podle toho, jak se množí kožní buňky v pleti. Ne vždy je jeho důsledkem akné, ve zdravé kůži se komedon sám rozpustí.

Při reakci imunitního systému s bakteriemi, lipidy nebo androgeny (mužskými pohlavními hormony) ale může dojít k mikrozánětu pod kůží, který je ve svém počátku pouhým okem neviditelný. Vlivem nadměrné produkce kožního mazu ale zánět postupuje až do fáze, kdy vidíme projevy akné na kůži.

celý text skrýt text

Akné na přirození - Vše o zdraví

Vliv hormonů na vznik akné

Mezi vznikem akné a hormonálními změnami existuje úzká souvislost. Proto se často ženy ani po dosažení dospělosti nemusí zcela problémů s akné zbavit. Na rozdíl od mužů, u kterých se tvorba akné po pubertě ustálí. Na výskyt akné u žen mají ale vliv hormonální výkyvy jako je těhotenství, menopauza nebo menstruace.

Kromě hormonů a dědičnosti ovlivňuje tvorbu akné také péče o pleť a používaná kosmetika, míra stresu, životní styl, bakterie v pórech, používání anabolických steroidů nebo léků obsahujících lithium, barbituráry nebo androgeny.

celý text skrýt text

Mazové žlázy produkují přirozeně maz, pokud jsou žlázy uzavřené, může docházet ke vzniku černých nebo bílých teček nebo pupínků.

  • Černé tečky neboli otevřené komedony jsou malé tmavé plochy, které vznikají, když se mazová žláza uzavře.
  • Bílé tečky jsou typem pupínků, kdy dochází k vyvýšení okrouhlé léze s bílou čepičkou na vrcholku.
  • Pupínky jsou obvykle bolestivé, zarudlé a vyvýšené léze vyplněné hnisem.

celý text skrýt text

Akné na přirození - Vše o zdraví

Akné je do značné míry ovlivněno genetikou a neexistuje zaručený způsob, jak jej zcela vyléčit. Můžete ale jeho projevy do značné míry zmírnit a také minimalizovat jeho následky v podobě jizviček. Co pomáhá na akné?

celý text skrýt text

V boji s akné vám pomůže dodržovat správnou rutinu v péči o pleť:

  • Základem je dobře vyčištěná pleť, ve které není místo pro nežádoucí bakterie způsobující zánět. Čištění provádějte dvakrát denně – ráno a večer. Pořiďte si kvalitní micelární vodu na akné nebo čisticí gel na akné. Používejte čisticí a odličovací přípravky bez alkoholu, které pleť nedráždí a nevysušují. Vysušená pleť má totiž tendenci produkovat ještě více mazu.
  • Vyčištěná pleť potřebuje dávku hydratace. Vsaďte na mast nebo krém na akné, které zrychlují hojení pupínků, a navíc bojují proti vzniku nových.
  • Přímo na pupínky aplikujte vždy přes noc lokání péči na akné, která urychlí jejich hojení.
  • Jednou týdně použijte peeling pro problematickou pleť, který zbaví pleť odumřelých buněk, nebo hloubkovou pleťovou masku na akné, která pleť vyčistí a zmatní.

celý text skrýt text

Akné na přirození - Vše o zdraví

Problematická pleť potřebuje speciální péči, běžná kosmetika totiž může projevy akné ještě více zhoršit. Proto vsaďte na specializované přípravky na akné, které vznikly ve spolupráci s dermatology od osvědčených značek Vichy, La Roche Posay, Avène, Eucerin, Bioderma nebo A-Derma.

 Vyzkoušet můžete také přírodní kosmetiku na akné, která je maximálně šetrná nejen k vaší pleti, ale i k přírodě.

celý text skrýt text

Při dlouhodobých problémech s akné vyhledejte dermatologa. Na jeho doporučení můžete vyzkoušet v boji s nevzhlednými pupínky také léky, které vám při léčbě akné pomohou. U žen se často předepisuje hormonální antikoncepce. Na viditelné výsledky si ale musíte několik týdnů počkat. Někdy se dokonce stav akné krátkodobě zhorší, než si tělo na léky zvykne.

celý text skrýt text

Akné může ovlivňovat osobní hygiena, jídelníček i stres. Zkuste tedy i následující rady:

  • Nedotýkejte se během dne rukama obličeje. Nečistoty na rukou jenom zhorší zánět.
  • Pupínky nevymačkávejte a nerýpejte. Akné tím jen rozšíříte, a navíc si zaděláte na trvalé jizvy.
  • Čistěte si displej telefonu a často perte povlečení, hlavně povlaky polštářů. Zbavíte se tak nečistot a bakterií, které podporují vznik akné.
  • Snažte se být v pohodě a bez stresu. Stres totiž negativně ovlivňuje funkci mazových žláz.

celý text skrýt text

Akné na přirození - Vše o zdraví

  • Udržujte si vyvážený jídelníček a nezapomínejte na cvičení. Správná životospráva totiž může ovlivnit vznik pupínků. Mezi potraviny způsobující akné patří mléčné výrobky a také potraviny s vysokým glykemickým indexem, což jsou sladkosti a potraviny z bílé mouky. Tato jídla tedy raději jezte s mírou.
  • Vyhýbejte se silnému slunečnímu záření a vždy chraňte pleť opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

celý text skrýt text

Potřebujete vypadat skvěle, ale nemáte čas čekat, až se akné ztratí? Zamaskujte pupínky tím správným make-upem. Vyberte si make-up pro problematickou pleť obsahující účinné složky, které zlepšují stav akné. Zároveň hledejte nekomedogenní produkty. Ty neucpávají póry a nedají tak šanci dalšímu vzniku akné.

Korektor nebo make-up na akné

  • Trápí vás jen pár pupínků na celém obličeji? Sáhněte po korektoru na akné, který zakryje několik nedokonalostí, které vám brání k perfektnímu vzhledu.
  • Potřebujete sjednotit odstín celého obličeje? Zvolte kvalitní krycí make-up na akné, který zamaskuje všechny pupínky i jizvy po akné.

celý text skrýt text

Akné na přirození - Vše o zdraví

Jak se zbavit jizev po akné

Na jizvy po akné pomáhá šípkový nebo pupalkový olej, nebo gel z aloe vera, který krásně regeneruje pokožku. Vyzkoušet můžete také chemický peeling nebo ošetření IPL světlem. Základem boje proti jizvám po akné je ale předcházení jejich vzniku. Proto si pupínky nikdy nevymačkávejte a neškrábejte. Místo toho použijte lokání SOS péči na akné, které usnadní zahojení pupínků.

celý text skrýt text

Источник: https://www.notino.cz/akne/

Akné jako celoživotní strašák: Zbavte se ho snadno a rychle

Akné na přirození - Vše o zdraví

Zdroj: pixabay.com

Akné na přirození - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Je to často omílané téma a také velmi častý problém nejen náctiletých. Akné vzniká z nejrůznějších příčin a zcela se ho zbavit stojí mnohdy náramné úsilí. Přitom řada lidí dělá stále ty samé chyby.

Vsází na přípravky z reklam, aniž by si prostudovala složení kosmetiky. Nejrůznějšími kosmetickými dryáky přitom stále dokola narušují přirozenou rovnováhu pleti, která se brání v podobě nových a nových pupínků.

A tak nastává začarovaný kruh boje s problematickou pletí.

V první řadě je třeba se zamyslet nad tím, jaká by mohla být příčina.

Věděli jste například, že za tvorbu akné velice často může konzumace mléka? Mléko nám zvyšuje hladinu inzulínu, kvůli kterému naše pleť vytváří více kožního mazu.

V mléce se také přirozeně vyskytují růstové hormony, které jsou pro lidské tělo nepřirozené. Jsou určeny pro růst mláďat ve zvířecí říši, ale u lidí často vedou právě ke zhoršení pleti.

Pokud se však mléka vzdát nechcete nebo jste to už zkoušeli, ale vaše pleť stále hýřila pupínky, pojďme se podívat na to, co si na pleť aplikujete. Existuje vůbec nejlepší kosmetika na akné, která zatočí s pupínky jednou provždy? Určitě ano.

Stejně tak jako jsou lidskému tělu nepřirozené hormony v kravském mléce, nepotěší ho ani nepřirozené chemické složky vašich krémů. Tato chemická kosmetika z drogerií a lékáren možná zpočátku vaše akné zmírní, ale mnohdy pleť vysuší natolik, že se sama začne bránit. To znamená, že začne produkovat ještě více kožního mazu než před tím a nevzhledné boláčky jsou tu zpět.

Přírodní kosmetika na akné je tělu přirozená

Řešení je prosté. Dejte vaší pleti to, co je jí přirozené, to co pochází z přírody. Přírodní kosmetika na akné si nachází své významné místo na mnoha koupelnových poličkách.

Hledáte-li něco, co vás zbaví akné dlouhodobě, hlídejte si složení kosmetiky. Mezi účinné složky přírodní kosmetiky v boji s pupínky patří např.

kosatec, rakytník, konopí, hroznový a malinový olej, aloe vera, vilín, rozmarýn, avokádo a v neposlední řadě zinek.

Právě zinek na pleť působí velice příznivě jak při zevním, tak i vnitřním užití. Představuje přirozenou ochranu pleti před pupínky i jinými kožními problémy. Přírodní kosmetika na akné s vysokým obsahem zinku je vhodná zejména na lokální ošetření. Když zinkovou mastičku večer namažete na pupínek, budete se ráno divit, jakou rychlostí z vašeho obličeje mizí.

Akné na přirození - Vše o zdravíBahenní černé mýdlo na akné má na pleť blahodárný vliv

Mýdlo na akné? My říkáme ano

Možná se vám příčí mýt si obličej mýdlem. Ale není mýdlo jako mýdlo. Nejspíš už jste se setkali s černým mýdlem na akné. Má v sobě buď léčivé bahno, nebo aktivní uhlí.

Zajímavé:  Amoksiklav alkohol - vše o zdraví

Bahno z mrtvého moře přirozeně zbavuje pleť nečistot a přebytečného kožního mazu, ale přitom pleť udržuje hydratovanou, což je velice důležité právě proto, aby se vám akné nevracelo. O čisticích účincích aktivního uhlí už jste určitě také slyšeli.

Dokáže z pleti vytáhnout i opravdu hluboce uložené nečistoty, které se pravidelné hlásí o slovo formou pupínků.

Složení kosmetiky za vás pohlídají druzí

Zapomeňte na předražené přípravky z reklam, drogerií a lékáren. Většinou neřeší skutečný problém a oslabují nejen vaši pleť. Je prokázáno, že více než polovina ingrediencí z kosmetiky se vám dostane do lymfatického systému a krve. Proto je důležité dbát na zdravý životní styl nejen v oblasti stravy, ale i péče o tělo.

Pokud se vám nechce studovat složení veškeré kosmetiky na akné, nechte to na těch, co to už mají v malíku. E-shop s přírodní a bio kosmetikou Nuspring.cz je velice oblíbený právě proto, že produkty i značky, které nabízí, prochází pečlivým výběrem.

Nenajdete v nich žádnou škodlivou složku, což dokazují perfektní recenze například na Heurece. Nejen kosmetiku na akné na sobě místní slečny samy testují.

Navíc vybírají zejména lokální značky, u kterých si kontrolují i způsob výroby a šetrnost k životnímu prostředí.

Akné na přirození - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Источник: https://www.lifee.cz/zdravi/jak-se-zbavit-akne-bez-chemie-a-navstevy-dermatologa_115606.html

Jak vypadají neštovice a jak na ně?

Druhým typem jsou plané neštovice, které jsou typické pro dětský věk. Původcem je virus Varicella zoster, který patří mezi herpetické viry. Virus se přenáší kontaktem s nemocným, protože se nachází v sekretu puchýřků. Virus je také přenosný kapénkami ve vzduchu.

Pokud jste v místnosti s nemocným máte tedy velkou pravděpodobnost, že neštovicemi onemocníte. Člověk je nakažlivý jeden nebo dva dny před tím, než se vysejí vyrážky na kůži a po propuknutí příznaků ještě další týden. Nejčastěji se nemocí nakazí děti v předškolním a školním věku, ale není výjimkou nákaza neštovicemi v dospělosti.

Neštovice jsou nebezpečné především pro těhotné ženy, protože vir přestupuje do plodové vody a může vážně poškodit zdraví dítěte.

Akné na přirození - Vše o zdraví Nechat se očkovat proti planým neštovicím?

Tak jako u dalších vysoce nakažlivých virových onemocněních se můžete i proti planým neštovicím nechat očkovat. Očkování patří mezi nepovinné, ale doporučené.

Provádí se v ordinacích dětského nebo praktického lékaře, případně v očkovacích centrech vakcínou Varilrix. Očkovat je možné děti od 9 měsíců a do 12 let, které dostanou 1 vakcínu. Starší děti a dospělí se očkují dvěma dávkami s odstupem nejméně 6 týdnů.

Vakcína na plané neštovice snižuje také riziko vzniku pásového oparu i v pozdějším věku.

Jak se plané neštovice projevují?

Jejich inkubační doba je 2-3 týdny. To znamená, že po tuto dobu je virus už v těle hostitele, ale neprojevují se příznaky nemoci. Po vniknutí viru do těla se množí ve sliznici dýchacích cest, dále putuje krevním oběhem a v lymfatických drahách.

Už v této fázi se dítě může cítit unavené a většinou má i zvýšenou teplotu. Průvodním příznakem je často bolest hlavy, rýma a celkové nechutenství. Na těle se objevují červené skvrnky.

Místo, kde se chystá puchýřek projevit může nejdříve 1-2 dny svědit, a pak se objeví výsev v podobě puchýřků naplněných tekutinou. Na začátku je tekutina čirá, později se mění na zakalenou. Nejvíc puchýřů najdete na trupu a hrudníku, nevynechají ale ani tvář, oční víčka a vlasovou část.

Na končetinách je jich méně. Nebezpečnější je výsev na sliznici úst nebo genitálií. Postupně se objevují ve vlnách v rozmezí 2-6 dní, proto na těle můžeme ve stejnou chvíli pozorovat nové pupínky a již zasychající stroupky. 

Akné na přirození - Vše o zdraví

Drobné puchýře – které teprve vznikají a strupovité, velké, které zanikají.

Akné na přirození - Vše o zdraví Jak léčit neštovice?

Puchýřky silně svědí a je důležité aby se nemocný škrábal co nejméně. Nejen že se tím horší hojení puchýřků a trvá delší dobu, ale také se zvyšuje riziko bakteriální nákazy v rozškrábaném místě a tedy i vzniku jizev. Jelikož jde u neštovic o virové onemocnění, podávání antibiotik nemá smysl.

Léčí se pouze symptomaticky a to tak, že se ošetřují puchýřky. Ty by měly co nejrychleji zaschnout a vysušit se. Proto je ideální je natírat tekutým pudrem. Existuje i varianta s mentolem, který místo lokálně znecitliví a pomáhá proti svědění. Podobně působí i přípravek Tanno Hermal lotio.

Proti svědění je možné podat i antihistaminika – pro děti kapky Fenistil nebo Claritine pro dospělé. Tyto léky mají sedativní účinek a pomohou lépe usnout a puchýřky si v noci neškrábat. Zvýšenou teplotu je možné tlumit běžně užívanými léky proti bolesti, jako jsou Panadol nebo Nurofen.

Vhodnou alternativou pro zmírnění svědění a k vysušení puchýřků je i 100% tea tree oil, který se nanáší stejně jako tekutý pudr na každý puchýř zvlášť. Při ošetření citlivých částí sliznic jej nařeďte 1:5 s vodou.

Jak zvládnout období neštovic 

  • Koupání a máčení puchýřů neštovic není vhodné. Nemocného je lepší krátce a rychle osprchovat a následně opatrné osušit přikládáním ručníku, aby se puchýřky neporušily. 
  • Noste pohodlné oblečení a zvláště dětem dávejte bavlněné kojenecké oblečení, které nebude pokožku dráždit.
  • Až do zaschnutí všech puchýřků nechte nemocného doma. To trvá přibližně 14 dní. Nejenže tím zamezíte šíření viru neštovic, ale také dítě chráníte před další infekcí. V tomto období je totiž imunita oslabená a může dojít k nákaze další nemocí.
  • Pokud nemá nemocný další zdravotní komplikace, není nutná akutní návštěva lékařské ordinace. Alternativou může být telefonická konzultace a upovědomení lékaře. Zabráníte tak dalšímu šíření viru, obzvlášť v dětském kolektivu.
  • Dbejte na čistotu rukou a krátce ostříhané nehty. To má největší vliv na další zanícení škrábaných puchýřů.
  • Nevystavujte zbytečně dítě přímému slunci. Pot, horko a sluneční záření zhoršují průběh onemocnění.

Ten, kdo překonal neštovice jednou, má už celoživotní imunitu a při dalším setkání imunitního systému s virem s ním dokáže sám bojovat.

Po překonání nemoci se ale virus ukládá v gangliích nervových buněk, kde přecházení do latentního stádia. V pozdějším věku a při oslabené imunitě se nákaza projevuje i jako pásový opar.

Vše pro problémy s kůží Vše na opary

Источник: https://www.benu.cz/jak-vypadaji-nestovice-a-jak-na-ne

Akné vás zbaví tyto vitamíny a minerály

Stanovit příčinu akné není jednoduché, obecně se jedná o několikero faktorů. Na vině může být vyšší hladina pohlavních hormonů androgenů, které mají za následek větší aktivitu mazových žláz.

Výsledkem je větší množství kožního mazu na pleti, jenž je „líhní“ a výživou pro bakterie způsobující akné. Náchylnost k akné je nicméně také dědičnou záležitostí. Spustit jej ale může i přítomnost kmenu bakterií Propionibacterium acnes na kůži.

Propionibacterium acnes má na kůži sice každý, závisí na jejich koncentraci. Čím vyšší, tím větší sklony k akné.

Spouštěčem akné může být i konzumace jistých typů potravin, zejména pak těch s vyšším glykemickým indexem.

Spouštěčem akné může být:

  • Bílé pečivo
  • Brambory
  • Průmyslově zpracované potraviny
  • Sladkosti
  • Bílou rýži
  • Junk food

Doplňky stravy, stejně jako úprava stravování mohou v delším časovém horizontu vést k redukci akné a pročištění pleti. Které vitamíny působí proti akné a jakým mechanismem?

Akné na přirození - Vše o zdraví

Vitamíny proti akné

Vitamíny jsou nezbytné pro všechny biochemické procesy v organismu. Bohužel ze stravy jich často získáváme velmi malé množství. V důsledku toho se mohou objevovat vážné zdravotní problémy, jakými je například akné nebo různé druhy dermatitid.

Přítomnost vitamínů v těle je nutná pro normální fungování a aktivitu enzymů, buněk, orgánů, tkání i velkých tělesných systémů. Vzhledem k tomuto multifaktoriálnímu působení mají samozřejmě vliv i na pleť, potažmo akné.

Vitamíny mohu také regulovat a usměrňovat fungování imunitního systému, a ovlivnit tak biochemické procesy v organismu, které mohou vyústit v rozpuk pupínků.

Vedle těchto účinků navíc vitamíny v těle působí antioxidačně, antibakteriálně, protizánětlivě, antikomedonně a exfoliačně.

Největší vliv na kvalitu pleti má pravděpodobně vitamín A. Bez něho to jde se zdravím pleti „z kopce“, jeho nedostatek se projevuje suchou pletí se šupinkami, která pne a může být zarudlá a přecitlivělá. Vedle toho se mohou objevit i problémy s vlasy či nehty.

Také vitamín D je pro pleť důležitý, ovlivňuje totiž aktivitu keratinocytů, kožních buněk produkujících keratin. Třetím hlavním vitamínem je vitamín E, který se do pleti dostává přímo prostřednictvím kožního mazu.

Jeho nízká hladina v mazových žlázách zvyšuje riziko vzniku zánětu, zarudnutí či akné.

Akné a vitamín A

Jedním ze způsobů, jak působí vitamín A proti akné, je omlazení pleti. Stimuluje exfoliaci svrchní vrstvy pleti a navyšuje obnovu kožních buněk tím, že podporuje dozrávání nových epitelových buněk. Dalším mechanismem je jeho protizánětlivé působení a snížení zánětlivé reakce imunitních buněk. Jeho dostatečné množství navíc podporuje hormonální rovnováhu.

Zajímavé:  Prirodni Lecba Snizene Funkce Stitne Zlazy?

Díky tomu působí preventivně proti nadměrné tvorbě kožního mazu a vzniku zánětlivých ložisek akné. Proti pupínkům je důležitá také antioxidační kapacita vitamínu A, kdy pleť chrání tím, že v ní „likviduje“ škodlivé volné radikály, vysoce reaktivní formy kyslíku.

Proti pupínkům vitamínem B5

Kyselinu pantotenovou čili vitamín B5 organismus potřebuje pro správný metabolismus tuků, sacharidů a bílkovin. Jednou z jeho nejvýznamnějších biologických funkcí je produkce koenzymu A, důležitého kofaktoru účastnícího se řady pochodů v těle. Symptomem nedostatku kyseliny pantotenové jsou akneiformní erupce (zánětlivá ložiska akné).

Vitamín B5 zmenšuje velikost pórů. Při jejich stažení nicméně v případě vitamínu B5 nedochází také k navýšení suchosti pleti, tak jako v případě jiných léků proti akné.

Když se póry stáhnou, přebytečný kožní maz je vyloučen na povrch kůže, odkud je odstraněn.

Kromě pročištění má stažení pórů ještě jeden benefit – snižuje se tak riziko ucpání póru odumřelými kožními buňkami, bakteriemi či kožním mazem.

Díky tomu, že kyselina pantotenová navyšuje produkci koenzymu A, který následně urychluje metabolismus tuků, dochází ke snížení produkce kožního mazu, protože je k mazovým žlázám vedeno menší množství tuků.

Vitamín B6 reguluje hormony

Organismus potřebuje vitamín B6 pro řadu procesů včetně genové exprese, syntézy histaminu a neurotransmiterů, lipidového metabolismu, přeměny glykogenu na glukózu a vznik hemoglobinu. Mezi nedostatky vitamínu B6 patří mimo jiné seborea, dermatitida a kožní ulcerace.

Akné ovlivňuje vitamín B6 tím, že reguluje hladinu hormonů a uvolňování prostaglandinů. Snížit tak může produkci mužských pohlavních hormonů, jako je testosteron a jeho metabolitů (dihydrotestosteron), o nichž je známo, že způsobují akné. Redukuje také zánětlivou reakci organismu přenášenou prostaglandinem do oblasti kožního traumatu.

Pozor, ve vysokých dávkách ale může vitamín B6 naopak akné zapříčiňovat. Přesný mechanismus zatím není znám, výzkumy nicméně naznačují, že jsou-li vysoké dávky vitamínu B6 kombinovány s vysokými dávkami vitamínu B12, dochází k synergismu a ještě většímu rozpuku akné.

Vitamín B7 čili biotin pro zdravou pleť

Biotin či vitamín H se v organismu účastní metabolismu tuků, upravuje hladinu krevního cukru, ovlivňuje růst buněk a syntézu aminokyselin valinu a isoleucinu.

Účinek biotinu na akné není zcela přesně popsán, protože se ale účastní řady důležitých biochemických procesů, na kvalitu a zdraví pleti má samozřejmě nepřímý vliv. Zmiňován bývá zejména jeho vliv na navýšení hojení a regenerace pleti, čímž dochází ke zlepšení symptomů akné. Naopak při nízké hladině biotinu se může objevit seborea či dermatitida připomínající akné.

Vitamín B12 nastoluje hormonální rovnováhu

Ačkoliv nemá vitamín B12 přímý vliv na akné, ve výpisu vitamínu jsme jej nemohli opomenout. Účastní se buněčného metabolismu, syntézy mastných kyselin a produkce DNA a pravděpodobně ovlivňuje aktivitu imunitního a endokrinního systému. Proto může stimulovat hormonální rovnováhu a snižovat zánětlivou imunitní reakci v kůži.

Jak jste se již mohli dočíst u vitamínu B6, i vysoké dávky vitamínu B12 mohou mít za následek naopak rozpuk akné.

Podle některých výzkumů nadměrně stimulují biochemické procesy, čímž zapříčiňují hormonální nerovnováhu, nadprodukci kožního mazu a drobné záněty.

Množství tohoto vitamínu v případě jeho nadměrného příjmu může procházet kožními póry na povrch kůže, kde může dráždit epitel, a ještě více tak podporovat zánět.

Vitamín C zlepší vzhled pleti po akné

Co se týče léčby akné, působí vitamín C jako antioxidant. Výjimečný oproti ostatním antioxidantům je tím, že při své regeneraci směřují k dalšímu využití neprodukuje sám o sobě reaktivní druhy kyslíku. Coby antioxidant chrání pleť před poškozením volnými radikály, jejichž aktivita může vést k řetězové reakci a erupci akné.

Pleť navíc vitamín C chrání tím, že podporuje produkci kolagenu. Tím napomáhá stabilitě ochranné kožní bariéry a působí preventivně proti jejímu poškození. Při topické aplikaci zlepšuje stav zánětlivé nadměrné pigmentace i vzhled jizev po akné.

Při užívání antibiotik na léčbu akné (většinou z rodiny tetracyklinů) se často užívá vitamín C, aby zvrátil jejich negativní vliv, kdy mohou způsobovat zvýšenou fotosenzitivitu pleti.

Ta může mít za následek vznik hyperpigmentace a učinit pleť náchylnější k poškození slunečním zářením.

Vysoce vstřebatelný vitamín C najdete v Liposomal Vit. C by ANNA BRANDEJS

Akné na přirození - Vše o zdraví Liposomal Vit. C by ANNA BRANDEJS Objevte skvělý účinek lipozomálního vitamínu C na svůj organismus a zdraví! Pozitivní vliv vitamínu C potvrzuje řada vědeckých studií, díky doplňku stravy Liposomal Vit. C by ANNA BRANDEJS ho navíc organismu dodáte v lépe využitelné, a tím pádem účinnější lipozomální formě. Podpořte svoji imunitu, energii, stejně jako pleť, klouby a kosti.

Vitamín D proti komedonům

Vitamín se v kůži syntetizuje z cholesterolu po vystavení slunečnímu záření. V organismu je jeho hlavní biologickou funkcí regulace hladiny vápníku a fosfátů.

Akné ovlivňuje tím, že potlačuje proliferaci buněk v mazových žlázách. Díky tomu brání jejich zvětšování a snižuje produkci kožního mazu. Tímto způsobem působí proti vzniku pupínků a komedonů. Ve správných dávkách působí protizánětlivě, což je v boji s akné užitečné.

Vitamín D navíc působí v organismu antibakteriálně díky tomu, že stimuluje produkci skupiny přirozeně antibakteriálních látek zvaných katelicidiny (antimikrobiální peptidy produkované leukocyty v epitelových buňkách). Těmito mechanismy „útočí“ na bakterie způsobující akné. Navíc působí antioxidačně a kůži chrání před oxidativním stresem.

Vitamín E brání vzniku pupínků

Vitamín E je vysoce účinným antioxidantem zodpovědným za redukci reaktivních druhů kyslíku produkovaných při metabolismu tuků. Účastní se také regeneračních tkáňových procesů nezbytných pro hojení.

Nejvýraznější účinek proti akné je jeho antioxidační kapacita. Ta brání tomu, aby došlo k zoxidování kožního mazu v mazových žlázách a jeho ztuhnutí. Preventivně tak působí proti ucpání pórů.

Pleť chrání před poškozením ultrafialovým zářením a odstraňuje toxiny a volné radikály z kůže. Stabilizuje navíc ochrannou kožní bariéru a působí proti zánětlivé reakci imunitních buněk.

Nejlepší účinek má vitamín E na akné při užívání s dalšími antioxidanty, jako například vitamínem A a selenem.

Plus dva minerály proti akné

Zinek

Zinek je zodpovědný za optimální růst a vývoj, optimální imunitu, zdraví mozku, reprodukci a v neposlední řadě zdraví kůže.

Napomáhá metabolizovat omega-3 mastné kyseliny, jejichž dostatečné množství v organismu může pomoci zvrátit i neústupné akné.

Působí antioxidačně a protizánětlivě, čímž brání šíření bakterií způsobujících akné. Napomáhá také transportu vitamínu A snižuje produkci kožního mazu.

Selen

Ačkoliv se jedná o stopový minerál, hraje významnou roli v organismu, kdy podporuje zdraví srdce, snižuje anémii a podporuje imunitní systém. Podobně jako další antioxidanty vitamín C a zinek stimuluje selen produkci peroxidázy, která snižuje zánět způsobující či zhoršující akné.

Источник: https://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/problemy-s-pleti/akne-vas-zbavi-tyto-vitaminy-a-mineraly-1116.html

Po čokoládě budete mít akné aneb další mýty o zdraví odhaleny

Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. To všem nemusí vůbec platit o rčeních se zdravotní tematikou. Přesvědčte se na následujících nejrozšířenějších příkladech.

Jedno jablko denně zažene doktora

Toto rčení je trochu přehnané, ale je pravda, že jablka jsou velmi zdravá a jejich konzumace může pomáhat snižovat riziko některých onemocnění. Jejich hlavní předností jsou antioxidanty zvané flavonoidy, které mohou snižovat riziko některých typů rakoviny a dalších chronických chorob. 

Jablka také vedou mezi ostatními druhy ovoce v obsahu vlákniny, a tak pomáhají snižovat cholesterol a jsou vhodnou potravinou při hubnutí. V jablku je ukryta i celá řada významných živin jako jsou vitaminy B a E, vápník, hořčík, měď, zinek, mangan a další minerály. Jablka jsou velmi bohatá na pektiny, které na sebe váží sloučeniny těžkých kovů a pomáhají při trávení.

Za jeden vytržený šedivý vlas vyrostou dva další

Tato hojně rozšířená pověra nemá s pravdou vůbec nic společného. Šedivění vlasů způsobuje úbytek přirozeného pigmentu melaninu, který souvisí především s genetickými dispozicemi nebo s naším životním stylem.

Vytrhávání šedých vlasů nezpůsobí růst dalších šedin, časem prostě lidem šedých vlasů přibývá a kolem padesátého roku věku má většina lidí již polovinu hlavy šedivou.

Existují však i výjimky a zešedivět může i dítě, nebo naopak sedmdesátník nemusí mít žádné šediny.

Jediným efektivním způsobem, jak se zbavit šedin, není jejich vytrhávání, ale návštěva kadeřnického salonu, kde vám vlasy obarví.

Sledování televize zblízka vám zničí zrak

Tuto poučku zná většina z nás již od útlého věku, ale vězte, že není pravdivá. Za tento mýtus může přirozené zeslábnutí zraku po čtyřicítce, které je nesprávně přičítáno právě sledování televizní obrazovky příliš zblízka.

Věkem se oční čočky stávají méně ohebné a ztrácí schopnost zaostřovat na blízko, takže většina lidí ve středním věku potřebuje brýle na čtení.

Mladší lidé a děti nemají se zaostřováním obvykle žádné potíže, proto u nich neexistuje optimální vzdálenost pro sledování televize.

Je ale pravda, že u starších osob může sledování obrazovky příliš zblízka vést k napětí v očích a únavě, nikoli však k poškození zraku.

Zajímavé:  Priznaky Zlomene Lytkove Kosti?

Svaly vám pomůže vybudovat špenát plný železa

Toto tvrzení je částečně pravdivé, svaly totiž potřebují pro vytvoření energie určité množství železa, ale stále platí, že pro stavbu svalů jsou nejdůležitější bílkoviny.

A jak víme, s obsahem železa ve špenátu to navíc není tak horké.

 Špenát je každopádně skvělým zdrojem antioxidantů včetně vitaminu C, A a E a díky vysokému obsahu karotenoidů snižuje riziko rakoviny a srdečních onemocnění.

Podle některých studií nespočívá tajemství špenátu v obsahu železa, ale v nitrátech a pouhá miska zeleniny denně zlepšuje funkci svalů. Nitráty podle expertů nejen pomáhají snižovat krevní tlak a zlepšovat cirkulaci krve, ale také snižují ztrátu energie, a svaly tak mohou pracovat účinněji.

Křupání kloubů způsobuje revma

Revmatoidní artritida, laicky řečeno revma, vzniká působením faktorů, jako je genetika, obezita nebo historie sportovních úrazů. Artritida je zánětlivé onemocnění pohybového aparátu, které se projevuje sníženou pohyblivostí, obvykle doprovázenou bolestí.

Křupání kloubů však k artritidě nijak nepřispívá, ale je pravda, že zdravé také není. Taháním za prsty se tvoří miniaturní dusíkové bubliny v kloubech, které při prasknutí způsobí nepříjemný křupavý zvuk. Tento opakovaný zlozvyk může poškodit šlachy a vést k bolestem kloubů.

Po čokoládě a smažených pokrmech budete mít akné

Mastné hranolky, brambůrky ani sladké čokoládové tyčinky nejsou příčinou zanícených pupínků, pravdou však je, že po větší konzumaci těchto pokrmů se akné objevuje častěji, ovšem z jiného důvodu. 

Chuť na sladké a mastné jídlo stoupá během hormonálních změn před menstruací, kdy se zvyšuje produkce kožního mazu. A právě kožní maz způsobuje přemnožení bakterií a vznik nevzhledných pupínků neboli akné, které patří mezi nejčastější kožní onemocnění v období puberty.

Источник: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/po-cokolade-budete-mit-akne-aneb-dalsi-myty-o-zdravi-odhaleny.A120206_102630_zdravi_pet

Léčba akné laserem Praha

Zavolejte nám:+420 608 203 923

Nebo se vám ozveme zpět:

Akné a nevzhledné pupínky můžou být jen minulostí. Laserová terapie řeší akné zcela přirozeným způsobem.

Akné se v současné době projevuje i v dospělém věku a s pubertou nemá nic společného.

Znepříjemňuje nám psychicky život, nutí nás používat příliš make-upu a a speciální kosmetické produkty, které někdy pomáhají jen na chvíli.

 Obtěžujících pupínků se můžete zbavit zcela přirozenou cestou pomocí speciálního gelu a jeho aktivací biostimulačním laserem se třemi barevnými paprsky.

Kolonie bakterií, které vytvářejí záněty se laserovým ošetřením zničí a navíc dokážeme podpořit hojení červených jizviček, které po projevech akné zůstavají. Tak účinně předcházíme vzniku vpadlých jizev po akné.

  • Bakterie jsou zničeny bez použití antibiotik a chemie
  • Zánětlivé projevy posupně mizí
  • Ošetření nemá vedlejší účinky
  • Hojení červených flíčků
  • Pokožka je zároveň regenerována
  • Minimalizace vzniku vpadlých jizev

 

Jaké ošetření nabízíme?

  • Kolagenová kúra – ošetření aktivního akné a červených jizviček v obličeji
  • Léčbu je nutné opakovat do vymizení aktivních projevů

Kolik to stojí?

Ukázat ceník

 Kč
Odborná konzultace 350

 AKNÉ – obličej nebo dekolt

Laserové kúry 10-ti ošetření Kč
6 minut KG 1 890
6+6 minut KG 2 300
12+12 minut KG 2 990
6 minut KG + LSC 2 360
6+6 minut KG + LSC 2 800
12+12 minut KG + LSC 3 490

AKNÉ (jizvy) ZÁDA CELÁ

Laserová kúra 10-ti ošetření Kč
12+12 minut KS  2 930

AKNÉ (jizvy) ZÁDA (pouze horní nebo dolní polovina)

Laserová kúra 10-ti ošetření  Kč
6+6 minut KS  2 200

AKNÉ ZÁDA – LASEROVÉ OŠETŘENÍ + DETOXIKACE

Laserová kúra 10-ti ošetření  Kč
6+6 minut KS  2 950
12+12 minut KS 3 680

Na osobní konzultaci se dozvíte podrobné informace o zákroku a jeho přesnou cenu. Konečné rozhodnutí je vždy na vás.

Konzultaci je možné objednat na tel.: 608 203 923

Zavolejte nám:+420 608 203 923

Nebo se vám ozveme zpět:

Источник: https://www.krasa-zdravi.cz/pece-o-pokozku-a-plet-odstraneni-akne-laserem

Modré světlo nenarušuje jen spánek, urychluje i stárnutí pokožky

Modré světlo nás ohrožuje především v noci.Foto: Profimedia.cz

Modré světlo (označováno značkou HEV) proniká do hlubších vrstev pokožky tzv. dermis, kde je uložen kolagen a elastin, což je hlouběji, než kam dosahuje nebezpečné UVA a UVB záření. Poškození kožních buněk z pohledu stárnutí tak může být daleko rozsáhlejší.

Kromě oxidačního stresu v pokožce, jež potvrdila studie zveřejněná v roce 2017 v časopise Free Radical Biology & Medicine modré světlo může způsobovat i větší výskyt pigmentových skvrn a tzv. hyperpigmentaci.

Nejnovější výzkum společnosti Estee Lauder navíc dokazuje, že expozice modrého světla v noci velmi významně narušuje cirkadiánní rytmus (biologický rytmus s periodou o délce 20–28 hodin) samotných kožních buněk. Buňky se tedy mylně domnívají, že ještě není noc, a nespustí tak přirozené opravné procesy v pokožce, což může vést ke známkám stárnutí a také k tmavým kruhům pod očima.

U akné sice může na první pohled modré světlo pomáhat, ale ve večerních hodinách odborníci raději doporučují volit jiné formy léčby.

Modré světlo je přirozenou součástí denního slunečního záření. Z pohledu zdraví je tak škodlivé až během noci, jelikož narušuje přirozený rytmus spánku. Modré světlo totiž ovlivňuje hladinu hormonu melatoninu v krvi neboli také hormonu tmy.

Pokud se jedinec těsně před spánkem dívá do obrazovky tabletu, telefonu, televize či si v místnosti svítí bílým světlem (např. LED žárovky), pak bude mít problém s usnutím. Až teprve 90 minut po zhasnutí modrého světla se totiž může začít do těla vyplavovat melatonin, jež umožní kvalitní spánek a regeneraci všech buněk v organismu.

Přestože usnete u televize, ještě to neznamená, že spíte hlubokým spánkem. Ve skutečnosti usnete únavou, ale kvůli tomu, že se vám do těla nevyplaví hormon melatonin, organismus jednoduše nefunguje jako v noci.

Dnes již existují nejrůznější filtry na elektronická zařízení, které chrání před modrým světlem. Některé telefony navíc mají již v nastavení tzv. noční režim, který modré světlo tlumí.

Filtry proti modrému světlu mohou mít i čočky v dioptrických brýlích. Stejný filtr mají i kvalitní sluneční brýle.

Na pokožku mohou pomoci ale i tzv. topické antioxidanty, které se používají místně a tedy tam, kde chceme dosáhnout ochrany před modrým světlem. (Při konzumaci antioxidantů dochází v důsledku trávení k velkým ztrátám, proto je lepší obejít metabolismus a antioxidanty dostat přímo tam, kam potřebujeme.)

Pokud skutečně chcete předcházet předčasnému stárnutí pokožky, pak vám nezbyde nic jiného než se začít chránit nejen před UVA a UVB zářením, ale i HEV zářením. Toho dosáhnete především s přípravky bohatými na vitamíny A (retinol), B, C a E.

Dnes již na trhu naleznete přípravky, jež mají přímo označení, že chrání pleť před působením modrého světla.

Foto zleva: Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční intenzivní sérum – aktivně bojuje proti vráskám, zpevňuje pleť, zeslabuje intenzitu pigmentových skvrn. Patentovaná bariéra proti modrému světlu chrání fibroblasty a keratinocyty před oxidačním stresem. Termální voda Uriage zklidňuje a chrání kožní bariéru, od 679 Kč; Paula´s Choice Defense Hydratační krém k rozzáření pleti SPF 30 – nová formule APF obsahuje krom UV filtru také extrakty mnoha rostlin a hojně vitamínů, které zajistí denní ochranu pleti proti nečistotám z ovzduší. Krém také chrání pleť před agresivním modrým světlem, 950 Kč; Medik 8 Advanced Day Total Protect – obsahuje kombinaci vysoce účinných látek, které mají antioxidační a antiglykační účinky, čímž velmi efektivně bojují proti stárnutí pleti. Silná ochrana proti UVA a UVB, včetně modrého světla. Vhodný pro všechny typy pleti, 1495 Kč; Payot Techni Liss oční krém pro okamžité rozjasnění – vyhlazuje mimické vrásky a redukuje tmavé kruhy a otoky. Navrací jemné pleti očního okolí viditelně mladistvější, odpočatý vzhled. Chrání před účinky modrého světla, v salónech od konce října, cena cca 695 Kč; Estee Lauder Advanced Night Repair – synchronizovaný regenerační komplex II – sérum stimuluje a urychluje přirozený proces noční regenerace a očisty pleti díky exkluzivní technologií Chronolux™. Pleť je hebká, hydratovaná a odolná vůči agresivním vlivům prostředí, včetně modrého světla, od 2130 Kč; Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční noční detoxikační krém – ochrana proti modrému světlu. Pomáhá zabraňovat tvorbě vrásek a provádí jejich korekci, chrání pleť proti ztrátě pevnosti a zářivosti. Pleť zůstává hebká, vyživená a hydratovaná, od 639 Kč

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/modre-svetlo-nenarusuje-jen-spanek-urychluje-i-starnuti-pokozky-40243278

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector