Akutní průjem – vše o zdraví

12. 07. 2015 | Doba čtení 10 minut

Na letní dovolené v cizině se s ním setká skoro polovina z nás, nepříjemný průjem však může člověka postihnout i doma. Podle délky trvání obtíží a jejich příčiny se průjmová onemocnění dělí na akutní a chronická.

  • Příčinou dlouhodobého, chronického průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než dva týdny. Chronické průjmové onemocnění vyžaduje důkladné lékařské vyšetření, aby se odhalila přesná příčina nemoci.

Dlouhodobé střevní obtíže totiž mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění — například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

  • Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně na 14 dní.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry, které mohou způsobit průjem u každého člověka bez ohledu na věk. Vyskytují se ovšem zejména u dětí, u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé.

Akutní průjem - Vše o zdravíTřetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viryAutor: Archiv ireceptar.cz

Jakmile se viry dostanou do těla, proniknou do buněk v tlustém nebo tenkém střevě, množí se tam, ničí buňky a brání tak správnému vstřebávání tekutin.

Mnohem častější příčinou průjmu bývají bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Tam poškodí buňky, které pak nejsou schopné vstřebávat tekutiny. Bakterie v nich navíc mohou způsobit zánět a nadměrnou sekreci.

Bakteriální průjmy nás postihnou zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha.

S bakteriálními průjmy se potýkají především cestovatelé do exotických zemí, nakazit se ovšem můžeme také v evropských zemích a doma. Nejčastěji k tomu přispívá nedodržení základních hygienických zásad (například mytí rukou po použití toalety):

  • nedostatečně omyté ovoce a zelenina,
  • kontaminovaná vejce a produkty z nich vyrobené,
  • kontaminované a nedostatečně tepelně zpracované maso a mléčné výrobky,
  • přímý kontakt s nemocným zvířetem.

Akutní průjem - Vše o zdravíprůjmy provází i nepřijmná bolest břichaAutor: Archiv ireceptar.cz

Zdrojem nákazy bývá i nevhodná strava — například příliš kořeněná jídla, velké množství tuku použité při přípravě jídla, exotické suroviny a podobně.

Bez ohledu na příčinu není dobré průjmové onemocnění podceňovat. S lékařem bychom se měli poradit zejména, pokud průjem trvá déle než 5 dní a provází jej vysoké horečky a zvracení, či se ve stolici objeví krev.

Lékaře by měli v každém případě kontaktovat i lidé, kteří užívají životně důležité léky (například diabetici, epileptici, lidé užívající léky proti srážlivosti krve). Průjem a zvracení totiž může ovlivňovat vstřebávání těchto léků.

Jak se zbavit „běhavky“?

Průjem v jeho počátcích většina z nás řeší samoléčbou, při které bychom měli dodržovat určitá režimová opatření.

  • Především bychom neměli zapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje.
  • Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící sodík.
  • Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitaminy a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí.
  • Dodržovat bychom měli i „protiprůjmovou“ dietu: vhodné jsou suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar.
  • Jakmile se zdravotní stav zlepší, můžeme do jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso apod.

Akutní průjem - Vše o zdravítradičním lidovým lékem na průjem jsou jablka díky obsahu pektinuAutor: Archiv ireceptar.cz

Léčbu průjmů mohou podpořit i volně prodejné léky.

Protože není často známa příčina onemocnění (nevíme tedy, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální), je vhodné vybrat takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu.

Vhodné jsou přípravky, které působí na přírodní bázi (například přírodní čištěný jíl) a které dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení a mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají.

Léčivé přípravky by neměly barvit stolici (což je případ jinak vcelku vhodného, tzv. živočišného uhlí). Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění.

Léčbu je vhodné po nějaký čas doplnit užíváním kvalitních probiotik. Ta by měla obsahovat více druhů prospěšných mikroorganismů v dostatečné koncentraci — musí dosahovat hodnot alespoň 108 až 1010 CFU na dávku (tj. 100 milionů až 10 miliard prospěšných bakterií na dávku).

Akutní průjem - Vše o zdravípři průjmech dětí je vhodná vařená mrkev, která zklidňuje trávicí traktAutor: Archiv ireceptar.cz

Nejlepší je prevence

Průjmové onemocnění je nejen nepříjemné, ale také nás dokáže na několik dní zcela vyřadit z běžného života. Nejlepším způsobem, jak průjmu předcházet, je důsledná prevence:

  • Dodržujeme základní hygienické zásady – po použití toalety, jízdě v MHD nebo nakupování bychom si vždy měli umýt ruce.
  • Ovoce a zeleninu, které není možné oloupat, před konzumací pečlivě omyjeme.
  • Vejce a veškeré produkty z nich vždy dostatečně tepelně upravíme. Velmi riziková je domácí příprava jídel ze syrových vajec, například zmrzliny nebo vaječného koňaku.
  • Na porcování masa bychom měli mít vyhrazený jeden nůž a prkénko, na kterém pak nekrájíme jiné potraviny. Během manipulace se syrovým masem bychom se neměli dotýkat například sklenice s pitím nebo dětských hraček. Utěrky potřísněné krví z masa je nutné co nejdříve vyprat.
  • Maso není dobré rozmrazovat v mikrovlnné troubě, měli bychom je s dostatečným předstihem vyndat a nechat rozmrznout při pokojové teplotě.
  • V létě je lepší se vyhnout stánkům s rychlým občerstvením, ve kterých není zaručena čerstvost a nezávadnost použitých potravin.  

Akutní průjem - Vše o zdravípři průjmech dochází k velkému odvodnění organizmu – je tedy třecha doplňovat tekutinyAutor: Archiv ireceptar.cz

Nebezpečné komplikace

Rychlá dehydratace

Je nutné dohlédnout na dostatečný přísun tekutin. V případě úporných průjmů jsou vhodné rehydratační prášky s minerály, které koupíme v lékárně. Pokud nejsou dostupné, můžeme je nahradit roztokem z 1 litru převařené vody, 8 čajových lžiček cukru, 1 čajové lžičky soli a šťávy ze dvou pomerančů nebo grapefruitů. Během hodiny bychom měli vypít 0,25–0,5 l tohoto nápoje (děti polovic).

Velký úbytek důležitých minerálů

Především nedostatek draslíku může vyvolat poruchy srdečního rytmu, u starších osob může vést až k cévní mozkové příhodě.

Úbytek na váze

Pacienti s dlouhodobým průjmem významně ubývají na váze, což může vést až k nebezpečné podvýživě.

Jak užívat přípravky proti průjmu?

Přípravky zpomalující či zastavující pohyb střev (tzv. antimotilika) bychom neměli užívat déle než 48 hodin. Pokud by se objevilo například zánětlivé střevní onemocnění nebo porucha pasáže střevem, způsobená poruchou střevní svaloviny, je podání těchto léků nebezpečné.

Gastroenterolog MUDr. Marek Beneš z IKEM Praha je proto doporučuje pouze v akutních případech, kdy je obtížné najít toaletu. Vhodnější je podle něj přípravek na bázi přírodního čištěného jílu, který na sebe dokáže navázat bakterie, viry nebo toxiny.

Akutní průjem - Vše o zdravíjitrocel absorbuje velké množství vody a zvyšuje tak objem pevné stoliceAutor: Archiv ireceptar.cz

Velkou výhodou je to, že se nevstřebává do organismu a mohou ho tedy užívat i těhotné a kojící ženy nebo malé děti. Těm přípravek můžeme přidat do rozmačkaného banánu, na lžičce čaje či v jablečném kompotu — v malých dávkách, ale častěji.

Источник: http://www.ireceptar.cz/zdravi/cestovani-bez-boleni-bricha-a-strevnich-potizi-pomoc-proti-prujmu.html

Nemoci psů: Zvracení a průjem

Váš pejsek se začne zničehonic dávit, kuckat, nakonec zvrací, a když ho venčíte, zjistíte, že má ještě ke všemu průjem. Co na tuhle častou nemoc psů pomáhá? Mohou být zvracení a průjem příznakem vážné choroby? Kdy se vypravit k veterináři?

Potíže se zažíváním zažívá část od času každý pes. Tradičním projevem je řídká stolice, popřípadě zvracení.

Dobrou zprávou je, že léčbu lehkého akutního průjmu můžete zvládnout doma.

Za veterinářem byste se měli vypravit ve chvíli, kdy se k průjmům přidává dávivé zvracení, pes je malátný, unavený a má zvýšenou teplotu (teplý a suchý čenich).

Akutní průjem - Vše o zdraví

Akutní průjem u psa: Příčiny a léčba

Akutní průjem patří k častým obtížím psů. Zpravidla ho provází rychlý nástup a stejně rychle odezní. Pokud by trval několik dní v kuse, je vhodné raději navštívit veterináře, kteří psa zaléčí a vyloučí některé závažnější onemocnění.

Příčiny průjmu u psa

  • Potrava – pes mohl sníst stravu, která mu nevyhovuje, případně si něco „ulovil“ venku a nesedlo mu to. Průjem může nastat také při výměně typu granulí.
  • Vnitřní parazité – cizopasníci jsou další častou příčinou průjmu u psa, proto je jako prevence důležité odčervování.
  • Stres – podobně jako u nás lidí může být příčinou průjmu u psa stresová situace nebo nadměrná zátěž.
  • Cestování – někteří psi cestu autem milují, jiní ji snáší špatně a mohou proto trpět průjmy.
  • Otrava – požití jedu nebo například hnojiva může u psa také vyvolat průjem.
  • Infekce – k dalším příčinám průjmu u psa patří infekce a bakterie.

Domácí léčba průjmu u psa

Pokud u psa zjistíte průjem (například při venčení nebo při procházce zahradou), stolice neobsahuje krev nebo hlen a pes nemá další potíže, s velkou pravděpodobností zabere domácí léčba.

Jako první pomoc můžete pejskovi do kousku suchého rohlíku zabalit živočišné uhlí, které by mělo průjem zastavit.

Černé živočišné uhlí (Carbo medicinalis) podáváme v dávce 1 až 2 tablety na 5 kg hmotnosti zvířete.

Podobě jako u lidí je třeba nasadit dietu, pejskovi nedávejte granule ani konzervy. Stravu je vhodné vynechat alespoň po dobu 12 hodin. Poté můžete podat trochu vařené rýže s mrkví. Druhou porci této dietní stravy už můžete obohatit o trochu kuřecího masa.

Ideální je, pokud pejsek odpočívá a samozřejmě dostatečně pije (to je u některých psů problém, proto můžeme do vody kápnout trochu kuřecího vývaru).

Zajímavé:  Vlhký Kašel Přírodní Léčba?

Když se průjem za dva nebo tři dny nezlepšuje a obtíže přetrvávají, případně se přidávají další potíže, neváháme s návštěvou veterináře.

Akutní průjem - Vše o zdraví

Prášky na průjem u psa

Živočišné uhlí je tradiční prostředek pro léčbu průjmu u zvířat i lidí, ale objevují se i specializované léky. Jejich aplikaci je vždy lepší probrat s veterinářem. Nejčastěji se používají následující tablety:

  • Humican – lék na průjem psů a koček, ordinuje se i při dalších poruchách metabolismu, má antioxidační účinky a posiluje také imunitu. Hlavní účinnou látkou jsou tzv. huminové kyseliny, které vážou škodliviny (viry, volné radikály, těžké kovy apod).
  • Farmatan – jedná se o doplněk stravy, který účinně pomáhá při průjmu. Obsahuje látku tanin, která vytváří na sliznici ochranný film a zabraňuje tak pronikání škodlivých virů a bakterií.

Ačkoli většina průjmů není životu nebezpečná, psa raději pozorujte a pokud byste měli pocit, že vše není v úplném pořádku, navštivte veterináře.

Akutní průjem - Vše o zdraví

Zvracení u psa: Příčiny a léčba

Zvracení může a nemusí doprovázet průjem u psa. Objevit se může i samostatně. Majitelé psů často ani nemusí zaznamenat, že pejsek zvracel, když přijdou domů z práce, může už být „uklizeno“ (takový je prostě instinkt některých psů).

Z biologického pohledu je zvracení ochranný reflex, kdy se tělo zbavuje nevyhovujícího obsahu žaludku. Ač nepříjemné, je vlastně žádoucí, protože pes se snaží „vyhodit“ potravu, která je zkažená, tlačí ho v žaludku a nevyhovuje mu.

Příčiny zvracení

  • Špatná nebo zkažená potrava – když pes sní něco nevhodného a vyzvrací to, jedině dobře. Nevhodné jídlo je také jednou z nejčastějších příčin zvracení.
  • Infekční onemocnění – zvracení ale může mít důvod i v závažnějším onemocnění (játra, ledviny, slinivka).
  • Otrava – pes, který pozřel jed nebo jinou toxickou látku, také zvrací.

Akutní průjem - Vše o zdraví

Kdy zajet k veterináři

Příčin zvracení je hned několik a zkušený chovatel by už měl poznat, kdy si pejsek zvracením jen pročistil žaludek (možná před tím pozřel trochu trávy, jak káže psí přirozenost), nebo je zvracení projevem něčeho závažnějšího.

S návštěvou veterináře neotálejte, pokud je zvíře malátné, objevíte ve zvratkách krev nebo se pejskovi nafukuje břicho a naříká. V takovém případě se může jednat i o přetočení žaludku nebo neprůchodnost střev a pozdní zásah veterináře už může být zbytečný.

K veterinárnímu lékaři se rozhodně vydejte, pokud má zvíře teplotu (poznáte to pohmatem na čenich, který je teplý a suchý). Když by pes zvracel i bez požití jídla a vody, zajeďte neodkladně na veterinu, protože se může jednat o infekční onemocnění, postižní jater, ledvin nebo slinivky.

Akutní průjem - Vše o zdraví

Domácí léčba zvracení u psa

K veterináři nemusíte, pokud se neobjevují žádné další doprovodné příznaky. Vysaďte ale potravu, nechte psa v klidu – stav by se měl postupně začít zlepšovat. Nabídnout mu můžete trochu černého čaje (po lžičkách), pokud pes tekutinu nevyvrátí, je vše na dobré cestě.

Během hodiny by měl pes dostat zhruba tolik lžic tekutiny, kolik váží kilogramů. S krmením ale počkejte aspoň 12 (lépe 24) hodin. Se stravou začínejte pomalu – jako první jídlo by měl pejsek po zvracení dostat rozvařenou rýži, doporučuje se asi lžíce na 2 kg hmotnosti.

Další den můžete přidat kousek kuřecího masa a mrkev.

Источник: https://www.elektro-obojky.cz/Tema/zdravi-a-kondice-psa/nemoci-psu-zvraceni-a-prujem

Carbosorb por.tbl.nob. 20x320mg – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Léčivý přípravek

Přípravek pohlcuje plyny a toxické látky ze zažívacího ústrojí a chrání sliznice zažívacího ústrojí před dráždivými účinky potravy a před průjmy. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • Dostupnost: skladem < 20 ks
  • Běžná cena: 65,00 Kč
  • Ušetříte: 20,00 Kč (30,77 %)
  • Naše cena: 45,00 Kč
  1. SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
  2. 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
  3. CARBOSORB
  4. 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
  5. Jedna tableta obsahuje carbo activatus 320 mg.
  6. 3. LÉKOVÁ FORMA
  7. Tableta.
  8. Černé, kulaté, ploché tablety se zkosenými hranami.
  9. 4. KLINICKÉ ÚDAJE
  10. 4.1 Terapeutické indikace
  11. Akutní průjmy způsobené dietní chybou, méně závažné střevní infekce způsobené viry a bakteriemi, průjmy vyvolané v průběhu jiných základních onemocnění (diabetes mellitus), plynatost, poruchy trávení, akutní otravy toxickými látkami, dráždivý tračník, ulcerózní kolitida, gastritida, gastroenteritida, diagnostické vyšetření žlučníku a žlučových cest.
  12. Přípravek je určený pro léčbu dospělých, mladistvých a dětí starších 3 let.
  13. 4.2 Dávkování a způsob podání
  14. Dávkování
  15. Dospělí a mladiství:

Obvykle se užívají 2 – 4 tablety 3 – 4 krát denně. U průjmu a intoxikace je možné zvýšit dávku na 10-12 tablet 3-4 krát denně.

  • Pediatrická populace
  • Děti od 3 let:
  • Obvyklá dávka je 2 – 4 tablety 3 – 4 krát denně, u průjmu obvykle 4-5 tablet 3-4 krát denně.
  • Způsob podání 

Tablety se spolknou celé a zapijí trochou vody, nebo se nechají rozpustit v sklenici v malém množství vody, důkladně se rozmíchají a obsah sklenice se vypije.

Tablety je možné pro jejich velikost rozkousnout nebo rozdrtit a zapít vodou. Při otravách se podávají rozdrcené tablety.

Dětem se tablety podávají vždy jako suspenze vzniklá rozdrcením nebo rozpadnutím tablet v malém množství vody a dávku dítě zapije sklenicí vody nebo hořkého čaje.

  1. 4.3 Kontraindikace
  2. Přípravek se nepodává dětem do 3 let.
  3. 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

CARBOSORB způsobuje černé zbarvení stolice, které může zakrýt krvácení do trávicího ústrojí.

Přípravek může snižovat vstřebávání a tím účinky jiných perorálně podávaných léčiv, proto musí být mezi užitím přípravku a jiných léků dodržen interval alespoň dvou hodin.

Ženy, které používají perorální kontraceptiva, by se v období užívaní tohoto přípravku měly pojistit i jinou formou antikoncepce.

  • 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
  • Není vhodné podávat přípravek současně s jinými perorálními léky, protože jejich vstřebání může být zřetelně omezeno.
  • 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
  • Nejsou z hlediska klinických zkušeností kontraindikované.
  • 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
  • CARBOSORB nemá žádny vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
  • 4.8 Nežádoucí účinky
  • Snížené vstřebávání současně podávaných perorálních léků, černé zbarvení stolice.
  • Zvláštní opatření pro uchovávání
  • Uchovávejte při teplotě do 25 °C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. 

Změna sortimentu a cen vyhrazena

Источник: https://www.brnenskalekarna.cz/carbosorb-por-tbl-nob--20x320mg~z8585000415037.html

Jak zahnat průjem?

Každý z nás to někdy zažil. Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné vymezení průjmu. Co je pro někoho již průjmem, je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

Přestože je průjem běžným projevem nejrůznějších poruch zažívání, může mít v některých případech závažný průběh a vést až k úmrtí. Průjmová onemocnění jsou příčinou až 20 miliónů úmrtí ve světě za rok. Nemalou část z toho představují malé děti.

Průjem není samostatná nemoc, je to vždy příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Při průjmu je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu, navíc dochází k nenormálnímu vylučování vody do střeva.

Z praktického hlediska je důležité rozlišit akutní a chronický průjem.

Akutní průjem vzniká náhle, nezřídka je to záležitost jednoho dne, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů znamená to již přechod do chronického průjmu. Časové hranice však nejsou nikterak pevně vymezeny.

Nejčastější příčinou akutního průjmu jsou nejrůznější infekce. Mikrobem, který jej vyvolal může být Salmonela, shigela, některý patogenní kmen Escherichie coli (jejich neškodné kmeny se vyskytují ve střevě normálně), yersinie nebo Campylobacter jejuni. Má-li průjem několik členů rodiny najednou, je velmi pravděpodobné, že jej vyvolaly viry (rotaviry, echoviry a jiné).

Druhou nejčastější příčinou je zátěž nevhodnou stravou. I zcela nezávadné potraviny mohou být příčinou průjmu.

V případě akutních průjmů, které bývají nejčastěji infekční, je třeba udržet hlavně dobrou hydrataci (zavodnění) organismu. Jedná-li se o člověka ohroženého dehydratací nebo o malé dítě se závažným průjmem, je třeba podat náhradní roztoky infúzí.

Důležitá je také včasná výživa. Dříve byly uznávány tzv. čajové přestávky. V případech, kdy je infekční původ nepravděpodobný podáváme přípravky zpomalující činnost střev. Úspěšná jsou také tzv. střevní eubiotika. Jsou to léky obsahující ty ‚hodné‘ střevní bakterie.

Chronický nebo-li dlouhodobý průjem může mít velmi rozdílné příčiny. Příčinou může být onemocnění tenkého či tlustého střeva, různé nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku.

Příznaky průjmových onemocnění

Kromě častých stolic, které mohou být dvě, ale i desítky, mají nemocní křeče v břiše, které většinou předcházejí defekaci (odchodu stolice).

Průvodním příznakem průjmu bývá někdy také nevolnost a zvracení. Při průjmu může být celkový pocit slabosti až vyslovené nemoci. U vleklých průjmů je častý úbytek na váze.

Může být rovněž zvýšena tělesná teplota.

Důležitý je také vzhled stolice. Ten bývá rozdílný podle příčiny průjmu. Ve stolici může být příměs krve, hlenu či hnisu. Časté jsou také nestrávené zbytky jídla.

První pomoc

Při průjmech je důležité udržet správné zavodnění organismu. K tomu je vhodný čaj či minerálky. Je třeba také upravit jídelníček. Na střevo má zklidňující účinek uvařená mrkev s rýží, banány, jemně nastrouhané jablko. Naprosto nevhodné jsou potraviny smažené, mastné a tudíž nedietní.

Zajímavé:  Lupavý Palec Přírodní Léčba?

Moje rada na průjem

Piji hodně vody a čirých tekutin, abych zabránila dehydrataci. Nejím citrusové ovoce, mléko a potraviny s vysokým obsahem vlákniny alespoň jeden nebo dva dny po skončení průjmu; jím nedráždivé potraviny, například banány nebo bílou rýži.

Při akutních průjmech si beru léky proti průjmu, doplňky na průjem (borůvky, maliny, ostružiny) a hlavně se snažím obnovit střevní mikroflóru, takže si navíc podávám nějaké probiotika. Samozřejmě se snažím odpočívat a na břicho pokládám teplé obklady.

Doplňky na průjem

Doporučuje se čaj z řepíku  Řepík lékařský Agrimonia eupatoria, obsahuje velké množství tříslovin, léčivých flavonoidů a hořčin.

Také obsahuje menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C. Nebo využijte čaj z ostružinového nebo malinového listí.

Tyto léčivky obsahují taniny, které mají svíravý účinek na střevní sliznici a pomáhají tělu zadržovat tekutiny.

Čaje také doplní průjmem ztracenou tekutinu, což je důležité pro prevenci dehydratace.

Když žádný z čajů nepřinese úlevu, zkuste jitrocel blešníkový – Plantago afra, nebo Líska obecná – Corylus avellana  při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Vnitřně působí líska obecná jako spazmolitikum a diuretikum.

Rybíz černý – Ribes nigrum

Účinné látky – vitamín C, vitamín P, resveratrol, flavonoidy (kempferol, kvercetin a myricetin), katechinové třísloviny, malé množství silice (0,02% v čerstvých listech) s karenem, karyofylenem, geraniolem, linaloolem, kyanogenní sloučeniny, aminokyseliny glutamin a asparagin, fytoncidní složky

Mochna nátržník- Potentilla erecta

Použití – adstringens, antidiarrhoikum. Droga se užívá při průjmech, úplavici, krvácení všech druhů (střevní, žaludeční, při silné menstruaci apod.). Droga je účinná i při průjmech vzniklých jedovatými zplodinami, chrání organismus před otravou

Borůvka černá – Vaccinium myrtillus

Použití – adstringens, antidiarrhoikum. Používá při zánětlivých procesech v zažívacím ústrojí, spojených s průjmy, ke kloktání a výplachům ústní dutiny a jako pomocný prostředek při léčbě cukrovky, zlepšují obnovu oční sítnice.

Obsahové látky – cukry, tuky, organické kyseliny, fenolové kyseliny, flavonoidy (hyperin, quercitrin), proanthocyanidiny, flavanoly (katechin, epikatechin), antokyany. Listy: fenolové kyseliny, flavonoidy, chinolizidinové alkaloidy (stopy), proanthocyanidiny, katechin, hydrochinon, arbutin.

Reveň dlanitá, reveň lékařská – Rheum palmatum, Rheum officinale

Použití – laxans, stomachikum, amarum. Droga se používá při snížené chuti k jídlu, ke zlepšení vylučování žluči do střeva, při poruchách zažívání a nechutenství spojených s nadměrnou tvorbou žaludeční kyseliny. Při podání nižších dávek kořene se projevuje protiprůjmové působení tříslovin, vyšší dávky naopak působí projímavě – díky antrachinonům, které specificky dráždí tlusté střevo.

Obsahové látky – antrachinonoé glykosidy (60-80 %, emodin, physcion, aloe-emodin), chrysofanolové deriváty, flavanové deriváty, naftaleny, stilbeny

 

Léčivé přípravky – pro Vaší jistotu

ENDIARON

Charakteristika – endiaron je střevní dezinficiens, které se používá u některých infekčních průjmů. Je účinný nejen proti bakteriím, nýbrž i proti některým prvokům, kvasinkám a plísním. Neovlivňuje mikroorganizmy žijící normálně ve střevě.

Indikace – Endiaron se používá u dospělých a dětí o vyšší váze než 40 kg při průjmech s pravděpodobným infekčním původem, často provázených zvýšením tělesné teploty, při střevních dysmikrobiích (změny biologické rovnováhy střevní flóry), průjmech vzniklých po léčbě antibiotiky a chemoterapeutiky se širokým spektrem účinku.

CARBOSORB

Carbosorb obsahuje adsorpční uhlí, které „čistí“ zažívací ústrojí (vstřebává toxické látky, plyny a ochraňuje sliznici).

Proto se využívá hlavně při průjmech a střevních infekcích. Může se využít i při otravách toxickými látkami, ale jenom po poradě s ošetřujícím lékařem.

Carbosorb je vhodný pro dospělé, mladistvé, děti od 3 let, ale také pro kojící a těhotné ženy.

IMODIUM

Léčivá látka: 2 miligramy loperamid-hydrochloridu

Charakteristika – imodium zahušťuje při průjmu stolici a snižuje její častost. Může se užívat při náhle vzniklém (akutním) průjmu nebo po poradě s lékařem při dlouhodobém (chronickém) průjmu. Po poradě s lékařem můžete Imodium užívat rovněž v případě, kdy Vám byla odstraněna část střev, což často způsobuje průjem.

 

SMECTA

Léčivá látka:  Diosmectitum 3 g v 1 sáčku

Charakteristika – Smecta je přírodní čištěný jíl s vysokou vazebnou kapacitou, jenž je schopen se vázat s hlenem sliznice zažívacího traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množství.

Touto cestou chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám a umožňuje rychlejší uzdravení. Současně je Smecta schopna vázat toxické látky produkované infekčním původcem průjmu.

Smecta nebarví stolici, není RTG-kontrastní, nezrychluje ani nezpomaluje průchod trávicím traktem. Nevstřebává se. Vylučuje se stolicí.

Přípravek Smecta se používá k léčbě akutního a chronického průjmu a k symptomatické léčbě bolestivých příznaků spojených s onemocněním jícnu, žaludku, dvanáctníku a střeva. 

CARBO MEDICINALIS

Léčivá látka:  Carbo activatus (medicinální uhlí) 300 mg v 1 tabletě

Charakteristika – medicinální uhlí je látka se silnými adsorpčními a ochrannými vlastnostmi.

Po požití ústy pokrývá sliznici trávicího ústrojí a chrání ji před dráždivými účinky některých složek potravy, adsorbuje (váže na sebe) střevní plyny, hnilobné produkty, toxiny, různé toxické produkty látkové přeměny, léčiva a jiné chemické sloučeniny. Má i protiprůjmový účinek.

Nadýmání, větry, nadměrný rozklad potravy ve střevech, průjmy po dietní chybě, zánět žaludku a střeva, vředy ve střevech. Bez porady s lékařem mohou přípravek krátkodobě (nejdéle 2 dny) užívat dospělí, včetně těhotných a kojících žen, kteří trpí nadýmáním, větry nebo průjmem po dietní chybě.

Na doporučení lékaře může být přípravek podáván dětem od 3 let věku. Pouze na doporučení lékaře mohou přípravek užívat dospělí, kteří trpí nadměrným rozkladem potravy ve střevě, současným zánětem žaludku a střeva nebo vředy ve střevech.

 

HYLAK FORTE

Léčivá látka: bezzárodkový koncentrát: Escherichiae coli metabolita 24,9481 g, Streptococci faecalis metabolita 12,4741 g, Lactobacilli acidophili metabolita 12,4741 g, Lactobacilli helvetici metabolita 49,8960 g.

Charakteristika – používá se pro normální funkci trávicího ústrojí člověka je nezbytná přítomnost určitých bakterií, které osidlují převážně oblast tlustého střeva. Dokončují proces trávení, brání množení choroboplodných zárodků, produkují vitaminy B a K.

Rozmanité vnější vlivy, jako je užívání antibiotik, léčba zářením, nezvyklá nebo nevhodná strava či případná infekce, narušují mikrobiální rovnováhu ve střevě a dostaví se průjem nebo zácpa, nadýmání, pocit plnosti.

Užíváním přípravku Hylak forte je přirozenou cestou podpořen růst tělu prospěšných bakterií, úprava pH a tím i normální činnosti trávicího ústrojí.

 Přípravek je vhodný pro dospělé, včetně těhotných a kojících žen, i pro děti včetně kojenců.

ENTEROL

Léčivá látka:  Saccharomyces boulardii siccatus 250 mg v 1 tobolce nebo v 1 sáčku s práškem (odpovídá minimálně 1 x 10 na 9 životaschopných buněk).

Charakteristika – Saccharomyces boulardii vyrovnává přirozené mikrobiální prostředí střeva. Přípravek Enterol působí také prostřednictvím podpůrného (výživného) účinku na střevní sliznici.

Přípravek je určen: k podpůrné léčbě akutního infekčního průjmu; – k léčbě i prevenci zánětu tlustého střeva (kolitidy) provázeného průjmy, který může být spojen s léčbou antibiotiky; – k prevenci kojeneckých průjmů; – k podpůrné léčbě syndromu dráždivého střeva. Současně s vankomycinem a metronidazolem se užívá i k léčbě onemocnění vyvolaného Clostridium difficile.

O použití přípravku Enterol v této indikaci se však musíte poradit s lékařem. Přípravek Enterol ve formě tobolek mohou užívat dospělí, mladiství i děti. Dětem do 3 let je třeba podávat pouze obsah tobolek. Enterol ve formě prášku pro přípravu suspenze se doporučuje podávat dospělým a dětem od 3 let. Dětem do 4 let je možno přípravek podávat pouze po poradě s lékařem.

ACIDOPHILUS 6 miliard – Super acidophilus

Acidophilus 6 miliard je kultura vysoce úžitečných bakterií, které pomáhají obnovit zdravou střevní mikroflóru. Má-li být opětovná kolonizace střevního traktu užitečnými bakteriemi opravdu účinná, je nutno dodat jich střevu dostatečné množství.

Přípravek Acidophilus se vyznačuje zvlášť silnou dávkou těchto bakterií (6 miliard v 1 kapsli), což zaručuje úspěšnou kolonizaci střeva. Přípravek kromě Lactobacillus acidophilus obsahuje navíc stejně prospěšný Lactobacillus bifidus. Ten účinkuje i u uživatelů, kteří nereagují na Lactobacillus acidophilus, a navíc prospívá játrům.

Užitečné bakterie jsou uzavřeny v kapsličkách, které zajišťuje jejich ochranu před kyselými žaludečními šťávami a dopravu do střev.

 

CARBOFIT ČÁRKLL

Carbofit = chytré uhlí

Charakteristika – je zejména vhodný na pročištění těla od škodlivin, které se rády usazují ve vnitřních orgánech. Na rozdíl od uhlí živočišného původu je až o 80 % účinnější a neobsahuje rakovinotvorné příměsi. Carbofit adsorbuje jedovaté látky, ale neodvádí z těla živiny, vitamíny a minerály, proto si vysloužil přezdívku ‚Chytré uhlí‘.

Carbofit napomáhá:

  • přirozené očistě organismu
  • zachovat správnou činnost střev
  • udržovat cholesterol v normálu
  • regulovat střevní pochody
  • příznivě působit na na střevní flóru

Má Carbofit i jiná plus?

  • disponuje velkou adsorpční kapacitou
  • váže toxické látky
  • jde o přípravek na čistě přírodní bázi
  • nepoškozuje střevní flóru
  • neosahuje konzervanty, dochucovadla a barviva

Pro koho je Carbofit určen?

  • pro všechny, kteří chtějí mít své tělo v pořádku
  • pro ty, kteří potřebují odstranit z těla škodliviny
  • pro ty, kteří chtějí příznivě ovlivnit činnost střev

LOPERON

Léčivá látka:  Loperamidum hydrochloridum 2 mg v 1 tobolce

Charakteristika – přípravek Loperon cps je antidiarhoikum (prostředek proti průjmu) v tobolkách. Používá se k léčení průjmu v případech, kdy není možné léčit vlastní příčinu onemocnění. Dlouhodobé užívání je možné jen pod lékařským dohledem.

Источник: https://www.zdravi-leky.cz/prujem-a-jak-na-nej-vyzrat

Není průjem jako průjem

Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů v lidském těle.

Zajímavé:  Bolest V Krku U Dětí Léčba?

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Mohou způsobit průjem u každého člověka bez ohledu na věk. Vyskytují se zejména u dětí, přičemž u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé.

Jakmile se viry dostanou do těla, proniknou do enterocytů, buněk nacházejících se v tlustém nebo tenkém střevě. Tady se množí, ničí buňky a brání tak správnému vstřebávání tekutin.

  • Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá:
  • –       nedodržení základních hygienických zásad, například mytí rukou po použití toalety,
  • –       nedostatečně omyté ovoce a zelenina,
  • –       kontaminovaná vejce a produkty z nich vyrobené,
  • –       kontaminované maso a mléčné výrobky,
  • –       špatně tepelně zpracované maso,
  • –       přímý kontakt s nemocným zvířetem.  

Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha. V některých případech se může ve stolici objevit i krev. Bakterie, které se dostanou do trávicího ústrojí, poškodí buňku. Ta pak není schopna do sebe vstřebávat tekutiny. Bakterie v ní může způsobit zánět a nadměrnou sekreci.

S bakteriálními průjmy se mohou setkat lidé nejen při pobytu v zahraničí a exotických zemích, ale i doma. Zdrojem nákazy je nevhodná strava, například příliš kořeněná jídla, velké množství tuku použité při přípravě jídla a podobně. Častým zdrojem bakterií jsou také kontaminované kostky ledu nebo voda, nepasterizované mléčné výrobky, málo tepelně upravené maso a ovoce bez slupky.

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než 2 týdny.

Chronické průjmové onemocnění vyžaduje důkladné lékařské vyšetření s cílem odhalit přesnou příčinu nemoci.

Dlouhodobé střevní obtíže mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

Chronický průjem

–         Pro řadu lidí není průjem jen akutní příhoda, ale trpí jím celoročně. Toto chronické onemocnění se vyskytuje zejména u lidí žijících v západních zemích. V USA postihuje asi např. 5 % populace.

  1. –         Mohou jím trpět pacienti s Crohnovou nemocí nebo lidé po operaci žaludku, střeva nebo žlučníku.
  2. –        Jeho vznik mohou zapříčinit i některé léky (antibiotika, léky obsahující hořčík, upravující vysoký tlak, přípravky proti překyselení žaludku, léky užívané při kloubních zánětech a projímadla).
  3. MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM 

Источник: https://zdravi.doktorka.cz/neni-prujem-jako-prujem

Strava při onemocnění střev

Nemoci střev mohou být nemoci tenkého střeva, tlustého střeva nebo tenkého i tlustého střeva.  Některé nemoci mohou postihnout tenké i tlusté střevo. Při postižení tenkého střeva obvykle dochází k poruše vstřebávání živin. V tenkém střevě dochází ke konečné fázi trávení a ke vstřebávání většiny živin.

Velký význam má i tlusté střevo nejen tím, že vypuzuje nestrávené zbytky potravy konečníkem ven, ale je také důležité pro fungování našeho imunitního systému. V tlustém střevě sídlí prospěšné bakterie, které podporují fungování imunitního systému.

Pokud je v tlustém střevě těchto prospěšnách bakterií nedostatek, dojde k přemnožení škodlivých bakterií a následným zdravotním komplikacím.

  • Nemoci střev
  • Mezi nemoci střev se řadí průjem, zácpa,  celiakie, alergie na lepek, ulcerózní kolitida, curohnova choroba, kolorektální karcinom, zánět tenkého střeva, hemeroidy, plynatost.
  • Průjem a význam stravy při léčbě

Průjem často bývá příznakem jiné nemoci, ale nemusí být. Někdy může být příčinou průjmu nevhodná skladba stravy nebo stres. Průjem patří k nejčastějším poruchám funkce trávicího systému.

Průjem je častá řídká stolice v počtu větším než dvě denně, o konzistenci stolice tozhoduje množství vody, které obsahuje.

Podle rychlosti nástupu potíží, průběhu i době trvání rozlišuje akutní a chronický průjem.

Příčinou akutního prljmu bývá nejčastěji infekce, jejím původcem bývají Salmonely, Shigelly, některé kmeny Escherichie coli, Rotaviry, Echoviry a Coxsackie viry. Akutní průjem mohou způsobit i některá antibiotika, laxancia (léky proti zácpě) a cyrostatika (léky používané při léčně rakoviny).

Příčinou chronického průjmu bývá obvykle strukturální poškození tenkého nebo tlustého střeva. Původcem chronického prljmu bývá celiakie, alergie na lepek, nesnášenlivost laktózy (neslnášenlivost laktózy je v případě nedostaku nebo nepřítomnosti enzymu laktázy, která štěpí mléčný cukr), ulcerózní kolitida, crohnova choroba, kolorektální karcinom.

Příčinou chronického průjmu může být také onemocnění jater, žlučníku, funkční poškození střev, tzv. dráždivý tračník. V případě dráždivého tračníku je porucha v autonomním nervovém systému, který půlsobí na střevo.

Chronický průjem je jednoz z kompikací diabetu mellitu ( v případě diabetické neuropatie, kdy je postižen autonomní nervový systím, který působí na střevo) a může se také vyskytnout po operačních výkonech.

Mezi preventivní opatření proti průjmu patří pravidelná nedráždivá strava s dostatkem vlákniny a bílkovin. Je třeba se také vyhýbat rizikovým potravinám.

Při déle trvajícím průjmu mohou nastat kompikace vlivem dehydratace. Ztrátou vody se snižuje množství krve a krev se zahušťuje. Následně může vzniknout oběhové selhání, trombóza, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda. Během průjmu dochází taé ke ztrátám některých minerálů, např. draslíku, při jeho nedostatku dochází k poruchám srdečného rytmu.

Při léčbě průjmu pomáhá dieta, která je dle příčiny průjmu. Při akutním průjmu je dieta nejdůležitější léčebné opatření.

Protiprůjmová dieta

• 1. den pouze silný hořký čaj, event. i přislazený 2 kostkami cukru na 1/4 litru.

• 2. den přidat dietní suchar nebo suché bílé pečivo z předchozího dne. V poledne a večer polévku (vývar z kořenové zeleniny s propasírovanou mrkví a rozvařenou rýží, podle chuti přisolit).

• 3. den přidat nemastnou bramborovou kaši s trochou mléka, podle chuti přisolit, dušenou mrkev nemastnou, podle chuti přisolit, přisladit, rýžovou kaši nemastnou s trochou mléka.

• 4. den přidat bílou kávu, čerstvé netukové bílé pečivo, jablečné pyré, vývar z libového masa a kořenové zeleniny, zahuštěný krupicí, kapáním, rýží, těstovinou event. trochu mletého libového masa.

• 5. den přidat piškoty. máslové sušenky, strouhané jablko, masová haše, masový pudink, rizoto z vařeného masa, jablečný kompot, kaše z ovesných vloček, rýžový nákyp.

• 6. den pozvolna přecházet na normální stravu. Zprvu masa jen libová, vařená, dušená. Hotové pokrmy mastit jen čerstvým máslem. Plnotučné mléko, méně tučné sýry, tvaroh. Bílý chléb a domácí kynuté pečivo konzumovat nejdříve 6 hodin po upečení. Všechny kompoty, z čerstvého ovoce nepodávat zprvu hrušky a švestky.

Při průjmu způsobením Salmonelou se v akutní fázi podávají pouze tekutiny, minerální vody, neslazené čaje. Jídlo lze podávat až po odeznění akutní fáze. Nejprve podáváme suché bílé pečivo, bramborovou kaši bez tuku a mléka, těstoviny, rýži bez tuku, vždy však solené.

V další fázi onemocnění začínáme podávat další pokrmy dle průběhu choroby a celkového zdravotního stavu (horší průběh je u starších lidí a lidí s chronickým onemocněním). Čím je celkový stav a průběh onemocnění lepší, tím rychleji je možné přejít na původní způsob stravování.

Mezi zakázané potraviny při průjmu patří tučné potraviny a pokrmy, pikantní sýry, uzeniny, tučné krémy, tučná masa, husa, kačena, zvěřina, tučné a uzené ryby, sardinky, kaviár, zelenina, ovoce, luštěniny, mák, ořechy, koření (pálivá paprika, pepř), masox, maggi, sójová omáčka, alkohol, černá káva, nápoje s CO2, smažené pokrmy, kynuté, lístkové a linecké těsto, čerstvý chléb

Zácpa

Zácpa je považována za nemoc. Někdy bývá přáznakem onemocnění tlustého střeva, většinou jde však o nesprávný životní styl. Zácpa je nepravidelné vyprazdňování tlustého střeva, kdy se jeho obsah zahušťuje, nabývá na objemu a je těžko vypuzován z těla ven. Následně dochází k hromadění jedovatých látek v tlustém střevě, plynatosti, pocitu nadýmání.

O vyprzdňování střeva je třeba pečovat stravou s dostatkem vlákniny, pravidelnou pohybovou aktivitou a dostatkem tekutin. Při léčbě zácpy je vhodná strava, která je bohatým zdrojem vlákniny a dostatek tekutin. Nevhodné tekutiny jsou ty, které odvodňují tělo, např. káva, slazené nápoje. Kromě obyčejné pitné vody dodává tělu vodu stolní pitné vody a slabé neslazené čaje.

Vhodná jsou i přírdní projímadla, např sušené švestky. 

Plynatost, hemeroidy

Strava při plynatosti je dle příčiny. Plynatost může být projevem onemocnění nebo zácpy. Někdy bývá plynatost příčinou nadměrné konzumace vlákniny.

Nadměrná konzumace vlákniny bývá při různých očistných kúrách těla, při některých redukčních dietách nebo při některém směru alternativního způsobu stravy, např. při makrobiotice, veganství.

V tomto případě je naopak potřeba příjem vlákniny snížit.

Hemeroidy jsou zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku. Na jejich vzniku se podílí strava chudá na vlákninu, nedostatek tekutin, zácpa, dědičné vlohy, těžká práce, některé druhy sportů, např.cyklistika, sedavé zaměstnání, zvedání těžkých zátěží v posilovně. Hemeroidy mohou být i jedna z kompllikací těhotenství.

Hemeroidům lze předejéít stravou bohatou na vlákninu, dostatkem tekutin, dostatkem vhodné pravidelné aktivity. Ideální pohybová aktivita je svižná chůze, nordic walking.

Pokud máme hemeroidy, je vhodné navštívít lékaře, někdy domácí samoléčba nestačí. Léčba při hemeroidech je dle potíží. V případě překrvení hemeroidů pomáhá teplá sedací koupel, ideálně v nálevu z dubové kůry, při pocitu tlaku, kdy je v hemeroidech sraženina, naopak pomáhá led. V každém případě pomáhá mast z dubové kůry, ideálně v kombinaci s dalšími bylinkami.

Zdroj:

 http://www.stripky.cz/637-strevo.html

http://tlustestrevo.cz/

http://nemoci.vitalion.cz/celiakie/

http://nemoci.vitalion.cz/prujem/

http://www.ordinacehaman.cz/Pro_pacienty/articles/Dieta_u_pr%C5%AFjmu.html

 http://cs.wikipedia.org/wiki/Tenk%C3%A9_st%C5%99evo

Vloženo 26.6 2014

Источник: http://info.civilky.cz/vse-pro-zdravi/civilizacni-onemocneni/civilizacni-choroby/clanek/strava-pri-onemocneni-strev/690/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector