Alergie na prací prášek – vše o zdraví

Objevila se vám vyrážka či zarudnutí na pokožce i přesto, že jste na sobě měli oblíbené tričko vyprané v pracím prášku a v aviváži, kterou dlouhodobě používáte? Věnujte tomu pozornost, alergie na prací prášek se může objevit kdykoliv. Pomůže praní s dostatečným mácháním i změna prostředku.

Víte, že jednou z nejrizikovějších složek pracích prášků jsou přírodní parfémy? Potrápí především citrusy a skořice.

„V zimě je naše kůže velice namáhaná. Vysilují ji teplotní výkyvy, suchý vzduch i teplé oblečení, kterým se chráníme před zimou.

Výsledkem je citlivější pokožka a problémy, jako alergie či podráždění, se vyskytují podstatně častěji,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Citlivěji může naše pokožka reagovat také na prací prostředky, které bez předchozích problémů dlouhodobě užíváme.

Prací prostředky a aviváže obsahují hned několik látek, které mohou kůži dráždit. Mezi nejrizikovější složku patří parfémy. Nepříjemnou vyrážku mohou způsobovat také obsažená barviva, chemikálie nebo konzervační látky.

K vyvolání reakce svědění, zarudnutí, vzniku šupinek, prasklinek nebo dokonce vyrážky či puchýřů stačí velmi málo alergenu nebo jeho zbytkové množství, které může na oblečení zůstat po jeho praní.

Z alergologického hlediska totiž čisté není ani ze skříně vytažené oblečení.

Co s tím? Nejdůležitější je dostatečné máchání

Před problémy nezavírejte oči a nepřecházejte signály podrážděné pokožky, bez řešení problémů může dojít ke zhoršení situace. „Každá alergická reakce je specifická. Obecně ale platí, že nejdůležitější je odstranit dráždící látku. V případě potíží doporučujeme nezapomínat na důkladné máchání prádla v cyklu praní a změnu pracího prostředku,“ říká MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Alergie na prací prášek - Vše o zdraví

K odstranění zbytku pracího prášku a aviváže přispívá dvojité máchání prádla. Lidé se ale často snaží během praní šetřit vodou. Existují dokonce pračky, které v rámci zmíněného šetření méně důkladně máchají a spotřebovávají minimum vody.

Právě nedostatečné máchání prádla má za následek to, že se na oblečení i v jeho tkaninách udrží více pozůstatků pracího prostředku a aviváže, které nás mohou při nošení dráždit.

Jeden máchací cyklus nás vyjde maximálně na korunu, což určitě za příjemnější nošení prádla stojí.

Spoléhat bychom neměli ani na to, že pokud necítíme žádné obtíže ihned po oblečení se, je vše v pořádku. Čím déle máme oblečení s pozůstatky prostředku na sobě, tím delší čas mají na působení na pokožku.

„Na máchání by neměli šetřit především lidé s citlivější pokožkou, lidé s atopickým ekzémem a rodiny s dětmi. Dětská pokožka, zvlášť do třetího roku života, je totiž velice citlivá.

Nezapomínejte, že nejdůležitější je zdraví vás i vašich blízkých,“ uzavírá dermatoložka MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví
  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví
  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví
  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví
  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví
  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví
  • Alergie na prací prášek - Vše o zdraví

Источник: https://www.womanonly.cz/alergie-na-praci-prostredky-jak-se-jim-vyvarovat/

Trápí vás zarudlá a podrážděná pokožka? Řešení je snadné a stojí pár korun — PražskýDEN.cz

Alergie na prací prášek - Vše o zdraví

Svědivá pokožka může být způsobena pracím práškem. Foto: Archiv

Objevila se vám vyrážka či zarudnutí na pokožce i přesto, že jste na sobě měli oblíbené tričko vyprané v pracím prášku a v aviváži, kterou dlouhodobě používáte? Věnujte tomu pozornost, alergie na prací prášek se může objevit kdykoliv. Pomůže praní s dostatečným mácháním i změna prostředku.

„V zimě je naše kůže velice namáhaná. Vysilují ji teplotní výkyvy, suchý vzduch i teplé oblečení, kterým se chráníme před zimou.

Výsledkem je citlivější pokožka a problémy, jako alergie či podráždění, se vyskytují podstatně častěji,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Citlivěji může naše pokožka reagovat také na prací prostředky, které bez předchozích problémů dlouhodobě užíváme.

Prací prostředky a aviváže obsahují hned několik látek, které mohou kůži dráždit. Mezi nejrizikovější složku patří parfémy. Nepříjemnou vyrážku mohou způsobovat také obsažená barviva, chemikálie nebo konzervační látky.

K vyvolání reakce svědění, zarudnutí, vzniku šupinek, prasklinek nebo dokonce vyrážky či puchýřů stačí velmi málo alergenu nebo jeho zbytkové množství, které může na oblečení zůstat po jeho praní.

Z alergologického hlediska totiž čisté není ani ze skříně vytažené oblečení.

Alergie na prací prášek - Vše o zdravíAlergickou reakci může způsobit zbytek pracího prostředku.

Nejdůležitější je dostatečné máchání

Před problémy nezavírejte oči a nepřecházejte signály podrážděné pokožky, bez řešení problémů může dojít ke zhoršení situace. „Každá alergická reakce je specifická. Obecně ale platí, že nejdůležitější je odstranit dráždící látku. V případě potíží doporučujeme nezapomínat na důkladné máchání prádla v cyklu praní a změnu pracího prostředku,“ říká MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

K odstranění zbytku pracího prášku a aviváže přispívá dvojité máchání prádla. Lidé se ale často snaží během praní šetřit vodou.

Existují dokonce pračky, které v rámci zmíněného šetření méně důkladně máchají a spotřebovávají minimum vody.

Právě nedostatečné máchání prádla má za následek to, že se na oblečení i v jeho tkaninách udrží více pozůstatků pracího prostředku a aviváže, které nás mohou při nošení dráždit.

Alergie na prací prášek - Vše o zdravíSvědění pokožky může vyřešit dvojité máchání prádla.

Jeden máchací cyklus nás vyjde maximálně na korunu, což určitě za příjemnější nošení prádla stojí. Spoléhat bychom neměli ani na to, že pokud necítíme žádné obtíže ihned po oblečení se, je vše v pořádku. Čím déle máme oblečení s pozůstatky prostředku na sobě, tím delší čas mají na působení na pokožku.

„Na máchání by neměli šetřit především lidé s citlivější pokožkou, lidé s atopickým ekzémem a rodiny s dětmi. Dětská pokožka, zvlášť do třetího roku života, je totiž velice citlivá. Nezapomínejte, že nejdůležitější je zdraví vás i vašich blízkých,“ uzavírá dermatoložka MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Источник: https://www.prazskyden.cz/trapi-vas-zarudla-a-podrazdena-pokozka-reseni-je-snadne-a-stoji-par-korun/

Máte podrážděnou pokožku a nevíte z čeho? Možná máte alergii na prací prášek

Lifestyle / Zdraví

Alergie na prací prášek - Vše o zdraví Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz

Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok, pupínky či dokonce puchýřky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Do něj se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které pro určitý typ pokožky mohou být agresivní. Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle.

Alergie až po několika hodinách„Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému, což se může stát i po několika hodinách. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži,“ říká Prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, přednosta Dermatovenero¬logické kliniky nemocnice Na Bulovce.

Jak se lze alergie nejsnáze zbavit?„Každá alergie je specifická, nicméně vždy platí, že je třeba odstranit látku, která reakci způsobila.

V tomto případě se nabízejí dvě cesty, a to buď vícenásobné vymáchání praného prádla, nebo změna pracího prostředku,“ radí Prof. Jana Hercogová.

To, že dvojité máchání prádla přispívá k odstranění zbytku pracího prášku a aviváže, si podle výsledků průzkumu výzkumné agentury IBRS uvědomuje polovina oslovených žen.

Zbytky pracího prášku či aviváže na vypraném prádle vadí dokonce 80 % dotázaných. Prát v první řadě úsporně se ale i přesto snaží téměř dvě třetiny českých žen, protože si většina z nich uvědomuje, že se tímto způsobem praní dá ušetřit.

Koho alergie nejčastěji postihuje? Alergie na prací prášek - Vše o zdravíMotiv ušetřených peněz by ale v tomto případě neměl být prioritní. Alergií na prací prášek totiž může trpět kdokoliv, nejvíce v ohrožení jsou lidé s citlivou kůží, atopickým ekzémem a malé děti. „Kožní vyrážka může být způsobena některými složkami pracích prášků.

Nejčastěji se objevuje u malých dětí do tří let, jejichž pokožka je zvlášť citlivá. S alergií se ale mohou setkat i dospělí, třeba jen na některých částech těla, kde mají citlivější pokožku, jako jsou místa kožních záhybů,“ uzavírá Prof. Jana Hercogová.

Sdílet na FB

Источник: https://www.prazskypatriot.cz/mate-podrazdenou-pokozku-a-nevite-z-ceho-mozna-mate-alergii-na-praci-prasek/

Certifikované prostředky na praní dětského prádla

Aktualizováno 14. června 2020

Všechny maminky, které mají doma malé miminko, nebo na jeho příchod teprve čekají, jistě řeší jednu ze zásadních otázek týkající se praní dětského prádla. Pravdou je, že pokožka novorozence je velmi citlivá a agresivní prací prostředky by ji mohly narušit, případně vyvolat nepříjemné alergické reakce.

Proto je vhodné vybírat takový prací prášek pro miminka, který je určen speciálně pro praní dětského prádla a který je maximálně šetrný k jemné dětské pokožce. Sami jsme otestovali dle recenzí nejoblíbenější prací prostředky, a to prací prášek pro miminka Persil Sensitive a aviváž Silan Sensitive.

Pokud i vás zajímá, v čem prát pro miminka, přečtěte si následující článek.

V čem prát pro miminka, abychom dosáhli požadované čistoty a přitom nedošlo k nechtěnému podráždění citlivé dětské pokožky? Klíčové je správně zvolit takový prací prostředek pro miminka, který vypere odolné skvrny různého původu, avšak nebude obsahovat dráždivé složky.

Prádlo by mělo být po vyprání jemné a hebké na dotek tak, aby při nošení vzbuzovalo příjemný pocit. Důležitá je také vůně, která by neměla být nijak vtíravá a přehnaně silná. Při praní dětského prádla proto preferujeme jemné decentní vůně mýdlového charakteru.

Vytipovali jsme nejčastější otázky, které souvisí s tím, jak a v čem prát pro novorozence:

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jak prát oblečení pro novorozence?

Při praní dětského prádla si nejprve rozdělte jednotlivé kusy na bílé, barevné a tmavé oblečení. U barevného oblečení zvažte, jaké barvy můžete prát společně tak, aby se jednotlivé kusy oblečení vzájemně neobarvily.

S tímto faktem je třeba počítat už při nákupu výbavičky pro miminko, jelikož vám vhodná barevná kombinace oblečků může ušetřit mnoho času i starostí.

Bílé prádlo perte vždy samostatně a prací prostředek pro miminka dávkujte  podle stupně znečištění tak, jak je uvedeno na obalu pracího prostředku.

Proč je doporučováno praní dětského prádla před prvním nošením?

Vzhledem k tomu, že prádlo prochází výrobním procesem a následným transportem do obchodu, mohou na něm ulpět různé chemikálie i jiné škodlivé látky. Proto je nutné prádlo vždy před prvním nošením vyprat na nejvyšší možnou teplotu a následně přežehlit ideálně párou, která odstraní až 99 % škodlivých mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně.

Mělo by se dětské oblečení prát samostatně?

Pokud se jedná o praní novorozeneckého oblečení, doporučujme ho prát samostatně. Sice nijak nevadí, pokud jej přidáte k běžnému prádlu a k vyprání použijete prací prášek pro miminka, avšak z hygienického hlediska je lepší prát prádlo dětem do 6 měsíců zvlášť.

Je lepší používat prací gel pro miminka nebo prací prášek pro miminka?

V tomto případě nelze podat jednoznačnou odpověď. Jde spíše o to, co vám více vyhovuje a na co jste při běžném praní zvyklá.

Jak Persil prací gel pro miminka, tak Persil prací prášek pro miminka vynikají perfektními pracími schopnostmi a svým složením jsou vhodné pro citlivou pokožku malých miminek i pro alergiky.

Persil prací gel se dá snadněji využít i pro praní v ruce, lze jej totiž nalít přímo na znečištěné místo.

Mohu na dětské oblečení používat aviváž?

Ano, avšak takovou, která je vhodná a určená pro děti a alergiky. Například aviváž Silan Sensitive je speciálně vyvinutá aviváž pro miminka, která dodá prádlu měkkost, uhladí jeho povrch a zároveň dokáže předejít podráždění jemné dětské pokožky.

Složení pracích prostředků pro miminka

Aby zvládl prací prostředek vše potřebné, musí obsahovat mnoho složek. Jejich vhodná kombinace pak zaručí potřebné odstranění skvrn a nečistot z různých druhů tkanin, poskytne potřebnou péči praným materiálům, postará se o změkčení vody a prádlo příjemně provoní, přičemž zachovává potřebnou šetrnost k životnímu prostředí.

Hlavní složky pracích prostředků:

  • Povrchově aktivní látky – mají za úkol odstranit nečistoty usazené ve tkaninách, hlavně pak mastnotu. Typickou složkou je mýdlo.
  • Enzymy – rozkládají barevné skvrny, které způsobují některé potraviny, jako je kakao či vaječný žloutek. Různé druhy enzymů odstraňují konkrétní druh potravinových stop.
  • Bělidla – jejich součástí bývá uhličitan sodný, díky kterému si prací prostředek poradí se skvrnami od džusu, čaje či kávy.
  • Změkčovadla – zabraňují proniknutí vodního kamene do textilu a změkčují prádlo pro příjemnější pocit při nošení.
  • Parfémy –  prádlo provoní a zachovají jeho dlouhotrvající vůni i po vyprání a následném usušení.
  • Aviváž – přidává se při máchání. Změkčuje prádlo a snižuje jeho elektrostatický náboj. 

Některé z těchto látek mohou však vyvolat v určitých případech podráždění pokožky zejména u lidí s alergiemi nebo u osob si citlivou pokožkou, jako jsou malé děti nebo těhotné ženy, proto je nutné vybírat takové prací prostředky, které jsou speciálně určené pro praní dětského prádla či pro osoby s alergiemi

Jaké látky by neměly prací prostředky pro miminka obsahovat:

Prací prášky pro miminka i prací gely pro miminka by neměly obsahovat následující látky, případně by se v nich měly objevit jen ve velmi omezeném množství, které nevyvolává alergické reakce či podráždění pokožky.

  • Methylisothiazolinone – ve vyšší koncentraci může vyvolat podráždění kůže, očí a plic.
  • Benzisothiazolinone – přispívá ke vzniku dermatitidy, látka nevhodná pro citlivou pokožku dětí.
  • Konzervační látka (bronopol) – silný alergen zvyšující citlivost pokožky.
  • Methylchloroisothiazolinone – neurotoxická látka způsobující alergickou reakci očí, kůže a plic.

i

Prací prostředky Persil Sensitive a Silan Sensitive neobsahují žádná barviva a jejich vůně byly speciálně vyvinuty pro osoby se sklonem k alergii. Po testování v Evropském centru pro výzkum alergií se mohou pochlubit certifikací ECARF, což znamená, že splňují přísná kritéria, a jsou tudíž vhodné pro alergiky i osoby s citlivou pokožkou.

Alergie na prací prášek - Vše o zdraví Prací prášek Persil Sensitive a aviváž Silan Sensitive využijete jak při praní dětského prádla, tak v případě, že máte citlivou pokožku se sklonem k podráždění.

Nejčastější problémy dětské pokožky

Dětská pokožka, zvláště ta u novorozenců, je velmi citlivá a jemná, často proto reaguje na sebemenší podráždění, které se projevuje vyrážkou, zarudnutím či vysušení a šupinatěním.

Pro děti to znamená výrazné nepohodlí, jelikož postižená místa svědí, pálí a mohou být i bolestivá. Takové dítě je pak podrážděné, plačtivé a špatně spává.

Mezi nejčastější problémy, se kterými se dětští dermatologové setkávají, patří:

  • Atopická dermatitida – jde převážně o dědičné onemocnění, které se projevuje suchou svědivou a zčervenalou kůží v loketních či kolenních ohybech, na tvářích i v podpaží. Tento stav mohou ještě zhoršovat nevhodné látky či alergeny obsaženy mimo jiné i v pracích prostředcích.
  • Seboroická dermatitida – vyrážka, které se objevuje u dětí do 6 měsíců nejčastěji na hlavičce ve vláscích a mívá podobu mléčné krusty. Nemívá svědivý průběh, často však znepříjemňuje život spíše maminkám, jelikož drobné šupinky kůže zůstávají zachyceny na oblečení. 
  • Zapařenina – vyrážka v kožních záhybech, která se tvoří hlavně v oblasti plenek. Při neléčení nebo opakovaném podráždění se může vyvinout i v hnisavé infekční onemocnění, které mívá bolestivý průběh.
  • Potničky – drobné červené tečky nejčastěji na krku, zádech, obličeji či zadečku dítěte způsobené zapocením kůže miminka. 
  • Kontaktní dermatitida – reakce kůže na vnější podráždění látkami vyvolávajícími alergickou reakci kůže. Mohou ji vyvolat také prací prášky s obsahem niklu.

Vyzkoušeli jsme Persil Sensitive i Silan Sensitive

Jako maminka šestiletého školáka a dvouleté slečny mám s pracími prostředky pro děti bohaté zkušenosti hlavně poté, co synovi před třemi lety zjistili silnou alergii.

Ta se mimo jiné projevovala při nevhodně zvoleném pracím prášku jako svědivá kožní vyrážka.

Jelikož jsme zrovna v té době pořizovali kompletní výbavičku pro očekávané miminko, rozhodla jsem se pro změnu pracího prášku a na doporučení kamarádky začala používat nejprve prací prášek Persil Sensitive a později i prací gel Persil Sensitive.

Výsledky mluví za vše

Musím říci, že mě v první řadě nadchly výsledky perfektně vypraného prádla, hlavně pak odstranění skvrn od ovoce a kakaa, se kterými si dříve používané prací prostředky tak dobře neporadily.

Na oblečení skoro vždy zůstala viditelná mapa a v případě zaschlé skvrny už bylo oblečení téměř nevypratelné. Persil Sensitive gel si s nimi však poradil na jedničku, navíc bylo prádlo po vyprání příjemně provoněné jemnou mýdlovo-mandlovou vůní.

Také mi velice vyhovovalo, že můžu Persil Sensitive gel použít na ruční praní a rychle s ním zaprat různé dětské nehody předtím, něž dám prádlo do pračky.

Jelikož kromě vynikajících výsledků byla na Persil Sensitive gel také kladná reakce synovy pokožky, která zůstala bez sebemenších alergických projevů, rozhodla jsem se používat tuto značku i pro praní novorozeneckého oblečení pro dceru a ani téměř po třech letech nemám důvod ani potřebu nic měnit.

Persil Sensitive a Silan Sensitive jako dokonalá dvojka

Asi před půl rokem jsem začala k praní přidávat také aviváž Silan Sensitive, která výsledky mého praní dovedla k dokonalosti. Nejprve jsem se obávala, jak zareaguje na nový prací prostředek synova pokožka, avšak žádné alergické projevy jsem nezaznamenala, a tak si celá naše rodina může užívat neuvěřitelnou jemnost a svěží vůni vypraného prádla.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Gelové kapsle Persil Sensitive

Co mě však nadchlo v poslední době, jsou gelové kapsle Persil, které jsou také k dostání ve variantě Sensitive.

Persil Duo-Caps Sensitive byly vyvinuty ve spolupráci s předními dermatology a alergology a také ony, stejně jako ostatní prací prostředky z řady Sensitive, se mohou pochlubit uznávanou certifikací ECARF.

Osobně je využívám hlavně při cestování a na dovolených na chatě, jelikož mi odpadá nutnost přelévat menší množství pracího gelu nebo přesypávat prací prášek. Zkrátka s sebou přibalím jen několik kapslí a mám jistotu perfektně vypraného prádla kdekoliv na našich cestách.

Alergie na prací prášek - Vše o zdraví Každá maminka chce pro své děťátko tu nejlepší péči a ochranu. Proto většina maminek volí Persil Sensitive a Silan Sensitive pro praní dětského prádla.

Výhody a nevýhody řady Persil Sensitive a Silan Sensitive

Na závěr vám přinášíme přehledný souhrn vlastností řady Sensitive tak, jak ji hodnotí většina uživatelek.

Výhody řady Sensitive

  • Nedráždí pokožku, vhodná pro novorozence i alergiky
  • Perfektní výsledky vypraného prádla
  • K dostání ve formě pracího prášku, gelu, kapslí i aviváže
  • Krásně jemná, svěží a dlouhotrvající vůně
  • Zjemňuje prádlo
  • Usnadňuje žehlení
  • Cenově výhodné větší balení
  • Certifikace ECARF jako známka kvality pro novorozence a alergiky

Nevýhody řady Sensitive

  • U většího balení gelu obtížnější manipulace při nalévání
  • Při nízkých teplotách je v případě zaschlých skvrn někdy nutné praní zopakovat

Vyzkoušejte i vy jedinečné prací schopnosti spojené s nejjemnější péčí o pokožku našich nejdražších a připojte se k ostatním maminkám, které nedají dopustit jak na prací prášek pro miminka Persil Sensitive, tak na aviváž Silan Sensitive.

Источник: https://www.alza.cz/maxi/praci-prostredky-pro-miminka

Prací prášky vs. naše zdraví

Tyto stránky používají cookies k analýze návštěvnosti a bezpečnému provozování stránek. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s našimi pravidly pro ochranu soukromí.

Close

V dnešní době jsou prací prášek, aviváž, tablety do myčky a mycí prostředky na nádobí nejprodávanější produkty bytové chemii na světě. Každoročně se ve světě spotřebovává desítky milión tun pracího prášku. Jedná tedy o miliardový byznys velkých nadnárodních společností. 

Hlavními složkám pracího prášku (jak drahého tak i levného) jsou aniontové povrchově aktivní látky a fosfáty. Povrchové aktivní látky – nejlevnější a nejagresivnější PAL.

Čím větší je pěna, tím vyšší je koncentrace povrchově aktivních látek v prášku. Technologie čističek odpadních vod bohužel nedokáží  vyčistit A-PAL, tyto se dostávají dále do jezer a řek a do spodních vod.

Vracejí se nám pak znovu do našich domovů s pitnou vodou a tyto látky se nám pomalu usazují v orgánech. 

Svědí vás kůže a vy nevíte proč?

Stává se vám, že si na sebe vezmete čerstvě vyprané triko a po několika hodinách vás z ničeho nic začne svědět kůže? Na vině může být prací prášek, který se usadil v prádle. Jeho některé složky mohou být totiž vaší pokožce nepříjemné. Řešením může propříště být, když  přidáte máchání navíc a uvidíte, že potíže ustoupí.

Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok, pupínky, či dokonce puchýřky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Do něj se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které pro určitý typ pokožky mohou být agresivní. Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle.

‚Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži‘ .

Jak se lze alergie nejsnáze zbavit?

‚Každá alergie je specifická, nicméně vždy platí, že je třeba odstranit látku, která reakci způsobila. V tomto případě se nabízejí dvě cesty, a to buď vícenásobné vymáchání praného prádla (potom tu, ale nemůžeme mluvit o ekonomii praní prádla, jelikož se nám s každým mácháním prodražuje) anebo změna pracího prostředku, tak proč ne zrovna Turmalínové prací kapsle??

Alergie na prací prášek - Vše o zdraví Zvláště děti jsou velmi citlivé na přísady v pracích prášcích

Koho alergie nejčastěji postihuje?

Motiv ušetřených peněz by ale v tomto případě neměl být prioritní. Alergií na prací prášek totiž může trpět kdokoliv, nejvíce v ohrožení jsou lidé s citlivou kůží, atopickým ekzémem a malé děti.

‚Kožní vyrážka může být způsobena některými složkami pracích prášků. Nejčastěji se objevuje u malých dětí do tří let, jejichž pokožka je zvlášť citlivá.

S alergií se ale mohou setkat i dospělí, třeba jen na některých částech těla, kde mají citlivější pokožku, jako jsou místa kožních záhybů,‘

Ale A-PAL (tzn. pěnidla) mohou i za zvýšení skleníkového efektu, snížení schopnosti oceánů absorbovat (pohlcovat) oxid uhličitý (CO2) produkovaný naši civilizaci. A to vede k globální změně klimatu vyvolávající – povodní, hurikány, sucha, snížení zásoby pitné vody, zánik celých živočišných druhů.

A -PAL se nenápadně dostává do našeho organismu díky vypranému prádlu přes pokožku. Jsme tedy obětí vlastní čistoty.

  • 0,6% A-PAL se usazuje v játrech,
  • 1,96% A-PAL se usazuje v mozku,

A-PAL působí na náš organizmus jako jedy:

  • zmiňují biochemické parametry krve,
  • porušuji celistvost buněk,
  • A-PAL mají nepříznivý vliv na přenos nervových impulzů.

Světoví vědci bijí na poplach, jelikož dle posledních výzkumů je již dnes známo, že tyto látky mohou za tak závažné nemoci, jako je Roztroušená skleróza a Alzheimerova nemoc. 

Syndrom chemického imunodeficitu – zvýšená citlivost na chemické sloučeniny.

To je získané chronické onemocnění, které se charakterizuje vznikem různých alergických reakcí na nízké koncentrace chemických látek.

Podle Světové zdravotnické organizace, se v průběhu posledních 10 let počet alergiků zvýšil o 20 %. Podle odhadu Evropského ústavu imunologie číslo alergiků ve světě neustále roste.

Fosfáty, které byly součástí pracích prostředků, jsou omezovány zákonem kvůli jejich dopadu na přírodu. V současné době jich nesmí být víc než 0,5 % hmotnosti koncového výrobku. Bohužel tato legislativa nezahrnuje další z řady čistících prostředků – TABLETY DO MYČKY. V těchto tabletkách se stále skrývá nebezpečí jménem fosfát.

I přes veškerá omezení jsou fosfáty i v malém množství stále látky, které škodí lidskému zdraví. 

Fosfáty samozřejmě nejsou jedinou problematickou částí pracích prostředků. Naopak, žádná neproblematická neexistuje a žádný prací prostředek není pro životní prostředí, tedy zejména pro povrchové vody příznivý.

(Samozřejmě pokud za prací prostředek nepovažujeme docela legitimně dešťovou vodu). Prací prostředky mohou být jen šetrnější. Ty se vyznačují především dobrou biologickou odbouratelností organických součástí – zejména tenzidů, dál nepřítomností bělidel, plnidel, parfémů.

Zásadním opatřením je samozřejmě nepoužívat prací prostředky ve zbytečně velkém množství, používat dávkování přímo do pračky a na dolní hranici doporučeného množství, vyhledávat a v obchodech požadovat výrobky se značkou Ekologicky šetrný výrobek. Nedát na reklamu.

Víme, že orientace ve značení výrobků je složitá. 

Источник: https://www.energies-live.eu/praci-prasky-vs-nase-zdravi/

Alergie na prací prostředky

Zarudlá a podrážděná pokožka v teplém počasí? Původcem mohou být prací prostředky, řešením pak dvojí máchání.

Letní počasí přináší některým lidem problémy s pokožkou. Vyrážka na kůži může být známkou alergie nebo působení vlivů nadměrného tepla.

Mezi méně známé patří alergie na prací prostředky, která se může projevit kdykoliv i u méně citlivých jedinců, a je třeba jí věnovat pozornost.

Co dělat, když se objeví? Vyzkoušejte jiné prací prostředky nebo jednoduše perte s dvojím mácháním.

V průběhu jara každoročně přichází sezona alergií, kdy se alergikům nejen špatně dýchá, ale některým se objevují i kožní vyrážky. S přicházejícím létem je tu pro vaši pokožku řada dalších potenciálních hrozeb.

‚V nejteplejších měsících je potřeba pokožku dostatečně hydratovat a chránit před UV zářením.

Mezi nejčastější kožní problémy během léta patří spálení kůže od slunce, poštípání hmyzem, podráždění kůže potem a také kožní alergické reakce,‘ uvádí dermatoložka MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Mezi takové reakce patří i méně známá alergie na prací prostředky. Objevit se může kdykoliv během života a původcem mohou být i ty prací prostředky, které dlouhodobě užíváte bez předchozích problémů.

V horkých letních dnech má řada lidí tendenci své oblečení prát častěji než v zimě. Často propotíme nejedno tričko, které tak i po krátkém nošení hodíme do prádelního koše. Riziko projevu této alergie se tak zvyšuje.

Zajímavé:  Lehká Forma Autismu Příznaky?

Nejen citliví jedinci a atopici by se měli vyvarovat nošení oblečení z neprodyšných materiálů. To vyvolává podrážení kůže v důsledku nadměrného pocení. Taková kůže je pak náchylnější i na ostatní vlivy okolního prostředí jako jsou například prací prostředky,‘ upozorňuje Jůzlová.

Co alergii způsobuje a jak proti ní bojovat? Zkuste dvojí máchání

V pracích prostředcích a avivážích je obsaženo několik látek, které mohou kůži dráždit. Jednou z nejrizikovějších složek jsou parfémy. Zarudnutí kůže a vyrážku mohou způsobovat také obsažená barviva, chemikálie nebo konzervační látky.

K vyvolání svědění, zarudnutí, vzniku šupinek, prasklinek nebo dokonce vyrážky či puchýřů stačí velmi málo alergenu nebo jeho zbytkové množství, které může na oblečení zůstat po jeho praní.

Z alergologického hlediska totiž čisté není ani ze skříně vytažené oblečení.

K odstranění zbytků pracího prášku a aviváže přispívá dvojité máchání prádla. Spousta lidí má tendenci při praní šetřit vodou, což se však v tomto ohledu nemusí vyplatit.

Právě nedostatečné máchání prádla má za následek to, že se na oblečení i v jeho tkaninách udrží více pozůstatků pracího prostředku a aviváže, které nás mohou při nošení dráždit. Jeden máchací cyklus přitom vyjde maximálně na 1 Kč, což určitě za příjemnější nošení prádla stojí.

Spoléhat bychom neměli ani na to, že pokud necítíme žádné obtíže ihned po oblečení se, je vše v pořádku. Čím déle máme oblečení s pozůstatky prostředku na sobě, tím delší čas mohou působit na pokožku.

Před problémy nezavírejte oči a nepřecházejte signály podrážděné pokožky. Bez řešení problémů může dojít ke zhoršení situace. „Každá alergická reakce je specifická. Obecně ale platí, že nejdůležitější je odstranit dráždící látku. V případě potíží určitě doporučuji nezapomínat na důkladné máchání prádla v cyklu praní, případně změnu pracího prostředku,“ uzavírá MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Zdroj: Protex

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Источник: https://zdravy-domov.doktorka.cz/alergie-na-praci-prostredky

Co dělat, když za vaše zdravotní problémy může oblečení? Máme praktické rady!

Foto: Africa Studio, shutterstock.com

Alergické reakce i podráždění. To vše může být následek špatně voleného pracího prostředku či přímo oděvního materiálu

Ekzém, vaginální výtok i podrážděná kůže po holení mohou mít jednoho společného viníka – nevhodné oblečení. Zjistili jsme, kdy vám jde kvůli šatům o zdraví.

Určitě máte zkušenosti s tím, že vám některé oblečení příjemně sedí a jiné kouše, více se pod ním potíte, může způsobit i viditelné podráždění v podobě zarudnutí či lehké krupičky. Citlivost pokožky je individuální, pokud vás oblečení dráždí, pečlivě pročítejte detaily o složení na etiketách.

Přírodní materiály, jako hojně využívanou bavlnu, snáší v podstatě každá pleť. Pozor ale na příměsi, zejména ty chemické mohou způsobovat podráždění. Ale i některé další přírodní materiály umí potrápit, například vlněné nebo lněné oblečení je trochu hrubší a kůži může kousat. Oblečení si v obchodě vždy vyzkoušejte a sledujte nejen, jak sedí vaší postavě, ale i co na něj říká holá kůže.

Nově pořízený kousek možná chcete hned vynést ven a pochlubit se, jak vám sluší. Odborníci ale doporučují ho nejprve pořádně vyprat. Mnoho oblečení pochází z asijských zemí, a aby bylo při transportu a skladování chráněno před parazity, používá se na něj řada chemikálií. Ty při prvním důkladném praní odstraníte, neprané prádlo by vám ale mohlo způsobit podráždění.

Foto: l i g h t p o e t, shutterstock.com

Koupené oblečení před prvním nošením vždy vyperte

I prací prášek může být ovšem příčinou vašich problémů. Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok či pupínky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Do něj se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které mohou být agresivní.

„Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži,“ říká Prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, přednosta Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce.

Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle. Zejména, pokud používáte příliš krátký prací proces.

Zkuste tedy pro příště přidat máchání navíc a třeba potíže ustoupí. Pokud se u vás problémy vyskytují opakovaně, zkuste prací přípravek v podobě prášku vyměnit za gel, který se lépe rozpouští, nebo zkuste jinou značku přípravku na praní.

Foto: Imcsike, shutterstock.com

Pokud jde o alergickou vyrážku, měla by zmizet několik dní poté, co přišla do styku s alergenem

Džíny jsou doslova nezbytný kousek šatníku snad úplně každého. Jenže právě ony mohou způsobovat i kožní nepříjemnosti. Hrubá látka dokáže podráždit zejména v mrazivé dny. Pokud se vám těsné džíny šoupou po kůži třeba při delší procházce, mohou po sobě zanechat zarudlou a svědivou kůži. Řešení? Pořádně promazat tělovým mlékem.

Problematické mohou být i různé kovové aplikace, cvočky a knoflík od kalhot, které mohou vyvolat podráždění, dlouhodobě i zhrubnutí a strupovatění kůže. Pozor by si měli dávat zejména lidé citliví na kovy, především alergici na nikl.

Džíny mohou být problematické i pro svou horší prodyšnost. V kombinaci se syntetickým spodním prádlem si doslova koledujete o potíže v intimních místech: zanícení oholené pokožky, ale i kvasinkové infekce.

Zvýšený výskyt netrápí ženy jen v letních horkách, ale i v zimě právě kvůli vrstvení těsného a neprodyšného oblečení.

Zkuste přírodní materiály, bavlněné prádlo a naučte se spát bez kalhotek, ať si vaše tělo, přes den sešněrované v prádle a těsných kalhotách, odpočine a může volně dýchat.

Setkala jste se někdy s alergií na oblečení či prací prášek na vlastní kůži?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Источник: https://www.prozeny.cz/clanek/co-delat-kdyz-za-vase-zdravotni-problemy-muze-obleceni-mame-prakticke-rady-8596

Není prášek jako prášek aneb Pečlivě zvažte, v čem budete prát

Bez Alergie

Prací prášky a čisticí prostředky mohou u dětí i dospělých alergii. Většina prostředků obsahuje vonné látky a chemické látky, které mohou vyvolat nežádoucí účinky. Příznaky mohou být mírné, ale v některých případech i těžké.

Dávejte si pozor na obsah

Tzv. ‚chemická‘ alergie z pracích prášků a dalších potřeb pro domácnost je stále větší problém.

Více lidí reaguje citlivě na chemické látky v nich obsažené a bohužel lidé také reagují na více než jednu chemikálii.

Vadit mohou nejen aromatické látky, barviva, ale také chemikálie, jako jsou formaldehyd, fenol a glycerin. Pak stačí málo a vyvine se zánět kůže nebo kožní vyrážka na různých částech těla.

Kožní problém jako důsledek

Vyrážka se objeví v důsledku kontaktu kůže s látkou, která byla vypraná v konkrétním pracím prostředku. Někteří lidé však mohou trpět nejen dermatitidou, ale také výtokem z nosu, kýcháním, kašlem, pálením jazyka, dušností, migrénou, a dokonce i průjmem! Co můžete udělat pro to, aby k tomuto problému nedocházelo?

Vyberte si jinou značku a častěji máchejte

Především vyhnout se prostředku, který alergii vyvolává. Je možné užívat antihistaminika, ale mnohem lepší je přejít z klasického prášku na hypoalergenní značku, která obsahuje přírodní oleje bez škodlivých chemikálií. Pomáhá také častější máchání, které zbaví prádlo zbytků prášku. Vytvořit si také můžete svůj vlastní mycí prášek, a to s pomocí jedlé sody, octa a olivového oleje.

Prací prášek, nebo tekutý gel?

V květnovém čísle roku 2010 časopisu TEST bylo uveřejněno srovnání kvality pracích prášků a pracích gelů. Výsledky ukázaly, že prášky si se znečištěním poradily lépe.

Rozdíl v účinnosti je dán především jejích odlišeným složením – prací gely neobsahují bělidla a neporadí si proto s bělitelnými skvrnami nejen rostlinného původu, na druhou stranu jsou gely šetrnější ke tkaninám, nezapříčiňují mechanické nebo chemické poškození a nehrozí jim hromadění cizích látek na tkanině.

Pokud máte byť jen podezření, že určitý prací prášek či gel vaši pokožku dráždí, přestaňte jej používat a zkuste se poohlédnout po něčem k vaší kůži šetrnějším. Například mnohé obchody se zdravou výživou nabízejí i prostředky na praní. Oceníte je hned dvakrát: jsou šetrné nejen k vaší pokožce, ale také k životnímu prostředí.

(aši)

Zdroj: www.ehow.co.uk www.dtest.cz

Buď první a přidej komentář k článku!

Источник: http://www.bez-alergie.cz/aktualne/neni-prasek-jako-prasek-aneb-peclive-zvazte-v-cem-budete-prat-1043

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector