Alergologické vyšetření – vše o zdraví

Čeká vás návštěva alergologie? Podívejte se, co obnáší alergologické vyšetření. 

Nositelem genu alergie je až třetina populace. Nemusí to rozhodně hned znamenat, že se u nás příznaky alergie objeví, ale je to dost pravděpodobné. Stane se tak totiž zhruba u čtvrtiny nositelů tohoto genu.

Projevy alergie se čím dál častěji objevují už v dětském věku, ale neznamená to, že pokud jste bez problémů prošli dětským věkem, nemůžete již na alergii narazit.

Alergické potíže se mohou začít objevovat kdykoliv během života.

Alergologické vyšetření - Vše o zdraví

Čeká vás návštěva alergologie? Podívejte se, co vás čeká!

Kdy se dělají testy na alergii?

Sami obvykle nemáme znalosti k tomu, abychom rozlišili třeba klasické nachlazení od projevů alergie.

Pokud nás ale začne trápit dlouhotrvající vodnatá rýma spojená s kýcháním a pocity ucpaného nosu, objeví se bez zjevných příčit svědění nebo slzení očí, otoky očí, kopřivka na kůži, zarudnutí kůže, dráždivý kašel či pískání na hrudi, je dobré zpozornět a podělit se o tyto problémy s lékařem.

Nesmíme zapomenout ani na potravinové alergie. Ty se projevují průjmy a bolestmi břicha. Akutní alergické reakce se projeví nejčastěji po bodnutí hmyzem, ale třeba i ve spojení s některými potravinami nebo v souvislosti s užitím léků.

Jak se objednat na alergologické vyšetření?

Podezření na alergii obvykle získáme sami, nebo nás na něj upozorní náš praktický lékař. Ten pak pacienta pošle na alergologické vyšetření (http://www.analergin.cz/alergologicke-vysetreni/). Může to však udělat i oční, kožní nebo ORL lékař. Na vyšetření na alergologii však máte nárok i bez tohoto doporučení, i když se pravděpodobně u odborného lékaře, alergologa, setkáte s nelibostí a požadavkem na doporučení. Zákon však jasně říká, že vzhledem ke svobodné možnosti volby lékaře máte na vyšetření u odborníka/specialisty nárok. Lékař vás může v tomto případě odmítnout pouze z kapacitních důvodů.

Alergologické vyšetření: cena

Pokud navštívíme standardní alergologickou ambulanci, která má smlouvu s vaší pojišťovnou, je cena alergologického vyšetření plně hrazená a pro vás jako pacienta zdarma. Pokud jde o zařízení bez smlouvy s pojišťovnou, cena se obvykle pohybuje v rozsahu 1000 až 2500 Kč.

Zaplatit však můžete i za další služby. Jako samoplátce bez zdravotního pojištění (většinou cizinec) zejména za laboratorní testy.

Jako běžný pacient pak za přednostní právo vyšetření (mimo pořadník), za zprávu pro zaměstnavatele, za různé nadstandardní testy nebo infuzní aplikace podpůrných léků či vitamínů (např. vitamínu C).

Drahé jsou zejména různé nadstandardní a speciální imunologické testy, které neproplácí české pojišťovny. Obvykle je imunologické a alergologické ambulance nabízí jako balíčky testu a následného poradenství – třeba dietologického, pokud se jedná o potravinové alergie. Zde jsou ceny vysoké.

Kompletní test na intoleranci potravin se pohybuje v ceně kolem 18 000 až 20 000 Kč. Test na potravinové alergie, alergii na pyly, zvířata nebo roztoče v rozsahu 8 000 až 10 000 Kč. Jde však o speciální druhy testů využívané pouze jako nadstandard.

Testování na stejné příčiny při využití jiných schválených testů je běžně hrazeno českými pojišťovnami.

Alergologické vyšetření - Vše o zdraví

Domácí zvířata jsou častou příčinou alergie.

První vyšetření na alergologii

U alergologa začíná vyšetření pohovorem, u kterého lékař zjišťuje, co nás jako pacienta trápí (anamnéza). Pokud je pacientem dítě, probíhá pohovor s rodiči. Následuje série fyzikálních vyšetření.

To je v češtině založeno na takzvaných čtyřech P: pohled (aspekce), poslech (auskultace), poklep (perkuze) a prohmat (palpace). Až po těchto vyšetřeních lékař přistoupí ke kožním testům. Jde o tzv.

 kožní prick testy realizované na předloktí, pomocí kterých se zjišťuje alergologická přecitlivělost.

V případě, že má alergolog podezření na bronchiální astma, vyšetřuje naše plicní funkce. Přistoupit může i k vyšetření krve. Není to však samozřejmé a na vyšetření ani nemusíte chodit nalačno.

Výsledky alergologických testů

Následně jsme pozvaní k vyhodnocení výsledků a ke stanovení způsobů léčby naší alergie. Měli jste pozitivní výsledky? Pořád to ale nemusí znamenat alergii.

Skutečnou alergií trpíte pouze v případě, že současně s pozitivními testy máte i znatelné projevy alergie při kontaktu s daným alergenem. Pozitivní výsledky prick testů nebo pozitivní IgE protilátky zjištěné z krve totiž mívají i zdraví jedinci.

Jenom specialista tak dokáže stanovit, jestli je u vás nutná léčba alergie (http://www.analergin.cz/lecba-alergie/) a jaká bude její forma.

Kožní testy na alergii

  1. Nitrokožní (intadermální) test
  2. Prick testy (bodovací testy)
  3. Náplasťový kožní testy

Nitrokožní (intradermální) test  na alergie

Jde o již téměř nepoužívanou formu testu, kdy se alergeny do těla vpravují injekčně jehlou. Jedná se o poměrně bolestivou formu testů. Nemusíte se bát, že byste se s ní ještě setkali.

Prick testy na alerie

Koží testy jsou nejstarší a nejpoužívanější formu testování alergií. Kdysi se alergeny pod kůži vpichovali injekčně (viz nitrokožní test), ale tato metoda už není považována za bezpečnou. Dnes se na testování provádí šetrněji. Probíhá na vnitřní straně předloktí. U malých dětí na zádech.

Na kůži se ve vzdálenosti minimálně třech mm aplikují kapky s alergeny. Speciálním nástrojem se pak propíchne přes tuto kapku povrchová vrstva kůže a alergen se tak vpraví do těla.

Toto vyšetření je téměř nebolestivé. Už na prvním vyšetření lze po čtvrthodině zjistit podle zarudnutí v místě vpichu, na které látky naše tělo reaguje. Najednou se testuje hned několik alergenů.

Možné je jich současně testovat až 15.

Alergologické vyšetření - Vše o zdraví

Léčba alergie: Nachlazení nebo alergie? Jasnou odpověď vám dá alergolog.

Alergologické vyšetření v těhotenství

Chystáte se na alergologické vyšetření v těhotenství? V průběhu těhotenství se prick testy neprovádějí.

Kožní náplasťový test na alergii

Náplasťový test je alergologickým vyšetřením používaným zejména v případě podezření na alergický ekzém.

K němu dochází při styku s různými saponáty, konzervanty, ale jsou i projevem poměrně časté alergie na nikl. Na náplast se nanese alergen a ten se aplikuje na záda.

Reakce se vyhodnocuje po 48 hodinách, následně pak po další 24 a dalších 48 hodinách. Alergie se projeví svědivým červeným ložiskem v místě aplikace náplasti s alergenem.

Kdy se kožní testy neprovádí?

  • Nedoporučují se v případě očekávané těžké reakce na alergen (anafylaktický šok).
  • Neprovádí se v těhotenství.

Alergologické vyšetření z krve

Metodou stanovení diagnózy alergie jsou i krevní testy. V krvi se zjišťuje přítomnost IgE protilátek, a to proti jednotlivým druhům alergenů.

Z jednoho krevního odběru lze testovat i více než 20 alergenů. Výhodou je, že nedochází k aplikaci žádného alergenu do těla pacienta.

Toto vyšetření je proto vhodné pro každého, bez ohledu na jeho stav a věk, včetně těhotných žen.

Další typy alergologických vyšetření

Provokační test na alergii

Už z názvu vyplývá, jak asi při teto metodě zjišťování alergie probíhá. Pacient je vystaven alergenu,  a pokud se v kontaktu s ním alergie projeví, jde o její potvrzení.

Tato metoda je problematická v případě, že nemáme jasnější podezření na alergen, ale i z důvodu možné nežádoucí silné reakce – třeba v případě alergenů zodpovědných za anafylaktické šoky.

Diagnostika astmatu

Pro zjištění astmatu je možné využívat vyšetření plic, které se nazývá spirometrie. Obvykle není možné u dětí pod 4 až 5 let, protože u vyšetření je zapotřebí spolupráce pacienta.

Součástí vyšetření bývá i bronchodilatační test. Ten se provádí pomocí speciálních látek, které u astmatiků vedou k podráždění a vyvolání reakce v podobě zúžení průdušek.

Stav se dá u astmatiků navodit i zátěžovými testy – např. při běhu nebo jízdě na kole.

Další metodou je analýza vdechovaného vzduchu. U astmatiků s probíhajícím zánětem bývá patrná zvýšená koncentrace NO. I zde se vyžaduje drobná spolupráce pacienta, a proto se provádí nejdříve od čtyřech, obvykle od pěti let věku pacienta.

Alergologické vyšetření - Vše o zdraví

Připravte díte na alergologické vyšetření.

Alergologické testy na potraviny

Alergie na potraviny nebo potravinová intolerance je velice specifickou oblastí alergologie. Potravin je obrovské množství a dělat testy na stovky látek najednou nelze.

Určitě je nejdříve třeba hledat viníka našich problémů logickou úvahou.

Zajímavé:  Methanol Vliv Na Zdraví?

U kterých jídel máme alergii naznačující reakci? Jak se projevila? V jakém širším kontextu se tato reakce objevila – stres, nemoc, těhotenství, menstruace, fyzická zátěž apod.

Z odpovědí na tyto dotazy lékař obvykle pozná, zdali nejde o infekční problém, nebo o stav vyžadující chirurgické vyšetření. Současně se vyseparují podezřelé potraviny, které by mohly naši alergii způsobovat. Na ně se pak prování imunologické testy. Obvykle prick testy nebo krevní IgE testy.

Nejprůkaznější diagnostikou na intoleranci potravin, celiakii, je biopsie tenkého střeva. Přes ústa se pacientovi spustí do žaludku kamera s kleštičkami. Těmi se odebere vzorek tenkého střeva. Tento vzorek se pak analyzuje. Podle toho, co nám chybí nebo přebývá, lze určit diagnózu.

Dalšími doplňujícími testy mohou být dechový vodíkový test, neimunologický nebo imunologický krevní test (není hrazen ze zdravotního pojištění), eliminační dieta, radiodiagnostika nebo test kyselosti stolice.

Alergologické vyšetření u dětí

Vyšetření u alergologa je pro dítě stresující, a to i když nejde o vyšetření nijak zvlášť bolestivé. Proto je nutné dítě na něj psychicky připravit a pomoci mu zvládnout stres.

K alergologovi vás pošle pediatr, ale možnost jej navštívit máte i bez jeho doporučení. S sebou určitě vezměte lékařské zprávy od všech odborníků, které dítě navštěvuje. Včetně praktického lékaře.

Pokud máte podezření na potravinou alergii, je vhodné vzít s sebou i potravinu, které se to týká. Díky tomu totiž budete moci alergii na tuto potravinu otestovat přímo na místě u alergologa.

Běžně se u dětí dělají kožní testy, krevní testy, u starších a spolupracujících dětí i spirometrie.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Pixabay, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

Источник: https://www.zdraviakrasa.cz/alergologie-lecba-alergie-alergologicke-vysetreni-2745/

Alergologické vyšetření dítěte: Rodiče, pozor na vlastní přecitlivělost!

Psychologická příprava dítěte na alergologické vyšetření není příliš odlišná od přípravy na jakékoli jiné běžné ambulantní vyšetření dětským lékařem.

Alergologické vyšetření - Vše o zdraví lípa, alergie Psychologická příprava dítěte na Příprava dítěte

Součástí běžného alergologického vyšetření jsou většinou pouze 2–3 více či méně nepříjemné procedury:

  • odběry krve
  • výtěry z krku a nosu
  • kožní testy

Záleží také velmi na dítěti, jak takové procedury snáší. Je vhodné dítě předem informovat, jaké vyšetření je v plánu, ale současně ho ujistit, že není nijak bolestivé, a dodat mu odvahu, že to jistě dobře zvládne.

Při samotném vyšetření je vhodné, aby se rodiče příliš nerozlítostňovali a dítě zbytečně nelitovali, protože tím situaci jenom zhoršují. V některých případech je pak dítě klidnější a lépe spolupracuje bez přítomnosti rodičů. Někdy pomůže slíbená odměna, někdy slovní povzbuzení.

Pokud jsou v plánu kožní testy, je nutné několik dní předem vysadit celkově podávané léky tlumící alergickou reakci, tedy antihistaminika a případně jiné léky potlačující imunitní reakce, například kortikoidy. To je jeden z důvodů, proč se testy provádějí mimo sezonu nejvyššího výskytu alergenů. Místně (do očí, nosu, průdušek) podávané kapky, spreje a inhalační léky se ale vysazovat nemusí.

Před odběrem krve na zjištění alergie se ani celkově podávané léky nevysazují, výsledek laboratorních vyšetření jimi není příliš ovlivněn. Odběr krve na stanovení alergie se tedy může provést kdykoliv, i v sezoně.

Rodičovská příprava

Na vyšetření by se ale měli připravit i rodiče. Měli by přinést, pokud je mají k dispozici, zprávy od jiných odborníků a od dětského lékaře, případně rentgenovou dokumentaci. To ušetří mnoho času a i třeba zbytečně prováděných vyšetření.

Je třeba, aby si ujasnili, jaký je hlavní problém, pro který dítě přivádějí k vyšetření, odkdy trvá, kdy se vyskytuje nejvíce, jaké léky pomáhají a jaké ne, jaká vyšetření s jakým výsledkem byla provedena, případně jaké operace byly kdy provedeny a zda měly příznivý dopad.

K dalším rutinním otázkám alergologů patří dotazy na alergie v rodině, na kontakt se zvířaty, na zvláštnosti prostředí, ve kterém dítě žije, a samozřejmě také na kouření v domácnosti.

Alergologické vyšetření v praxi

Nejčastěji vypadá první alergologické vyšetření takto: Pohovor s rodiči a pacientem a zhodnocení donesené dokumentace, fyzikální vyšetření pacienta, potom pokud je potřeba následují nebolestivá vyšetření jako rentgen plic a funkční vyšetření plic – spirometrie, a nakonec to nejméně příjemné – odběr krve, výtěry, kožní testy. Případně je pacient odeslán ještě ke konziliárnímu vyšetření na krční, na kožní a třeba na kardiologické oddělení. Celkově se ale není čeho bát. Některé procedury sice mohou být nepříjemné, ale vždy mějte na paměti, že vy i lékař to všechno děláte pro zdraví dítěte.

(van)

Spirometrie Rutin Alergie na lepek Alergologické vyšetření Alergologie Líbil se vám článek? ANO NE Alergie na léky

Pravá alergie na léky je někdy obtížně odlišitelná od jiných reakcí, například…

Alergie na víno

Nežádoucí alergické reakce po požití vína jsou známé. Jsou většinou způsobené…

Alternativy kojení

Nabídka mléčné výživy pro nekojené děti je v současnosti velmi široká a zahrnuje…

Antihistaminika

Antihistaminika mají v léčbě alergií nezastupitelné místo. Používají se k léčbě…

Atopický ekzém u psů

Stejně jako lidé mohou i naši domácí mazlíčci trpět alergickými onemocněními….

Často močím

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat. Udělal jsem hloupost a měl jsem nechráněný…

Pálení v koleni

Dobrý den, již dva týdny mě trápí koleno. Při ohnutí od 90° a více se objeví…

Chlamydie

Dobrý den paní doktorko, už asi měsíc a půl mě trápí bolesti podbřišku. Byla…

Erythema migrans

Co vás trápí, jak dlouho problém trvá, berete nějaké léky, proběhlo již nějaké…

Bolest v krku

(Předchozí e-mailová adresa byla spatne, omlouvam se za chybu) Dobry den. Je…

Velké stydké pysky

Dobrý den. Mám obrovský problém se svými stydkými pysky. Jsou hrozně velké přibližně…

Atrofie mozku

Dobrý den, je mi 60 let a při CT mozku z důvodu částé bolesti hlavy bylo v nálezu…

Mazové žlázy varlat

Dobrý den, dnes jsem si všimnul takových teček na varlatech. Zajímalo by…

Soor

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na léčbu sooru, můj dvouletý syn má silný bílý…

Kožní vyrážka

Dobrý den mam dotaz mam znizenou funkci stitní zlazy beru Letrox 100jednu denne…

Vaječníky

Dobrý den, včera jsem byla u gynekoložky na bežné prohlídce a dle ultrazvuku…

Источник: https://www.ulekare.cz/clanek/alergologicke-vysetreni-ditete-rodice-pozor-na-vlastni-precitlivelost-6133

Alergie a poruchy imunity

Ordinace alergologie a klinické imunologie Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem se zabývají diagnostikou, léčbou a dispenzarizací pacientů s alergickými chorobami, astmatem, opakovanými a chronickými infekcemi, imunodeficiencemi. Zdravotní ústav rovněž provozuje několik monitorovacích stanic pylového monitoringu a dodává data pro účely Pylové informační služby.

KONTAKTNÍ INFORMACE A ORDINAČNÍ HODINY
  • Objednávání na vyšetření, kontrolu
  • Objednávání a dotazy pacientů v době 7:00 – 7:45 a 13:00 – 15:30 (v pátek do 14:30) na telefonu 477 751 820.
  • V našich ordinacích provádíme

Diagnostiku a léčbu alergií

  • prick testy (kožní testy)
  • laboratorní vyšetření krve na stanovení protilátek typu IgE
  • kompletní moderní diagnostika astma bronchiale pomocí spirometrie, bronchodilatačního testu, měření vydechovaného oxidu dusnatého (FeNO)
  • vedení léčby alergií specifickou alergenovou imunoterapií (injekční, kapkové, či tabletové alergenové vakcíny)

Diagnostiku ostatních imunopatologických stavů

  • historie nemoci, hodnocení výsledků, léčba
  • laboratorní vyšetření (autoprotilátky, zánět)

Diagnostiku a léčbu poruch imunity

  • diagnostiku primárních imunodeficitů
  • výroba bakteriálních autovakcín

Poradnu pro poruchy reprodukce

  • vyšetření partnerských párů s poruchou plodnosti (anamnéza, laboratorní vyšetření krve, vyšetření ejakulátu pomocí průtokové cytometrie)

Přijímání nových pacientů

  • Na základě doporučení praktického lékaře nebo odborného lékaře.
  • Bez doporučení. V odůvodněných případech lze k vyšetření přijmout pacienta bez doporučení (na vlastní žádost), nutná je předchozí telefonická konzultace s lékařem.

K vyšetření se dostavte mimo akutní infekt.

V případě akutního onemocnění (plánovaná kontrola nebo první vyšetření) je nutné se přeobjednat, pokud není domluven s lékařem oddělení klinické imunologie a alergologie jiný postup.

K prvnímu vyšetření doneste doporučení od lékaře, případně i nálezy od jiných lékařů, kde jste sledovaní nebo vyšetření.

V rámci prvního vyšetření provádíme odběry krve, nutné být na lačno (maximálně lehká snídaně), pijte dostatek nesladkých tekutin. Pacienti s diabetem, zejména na inzulinu, se mohou najíst předem dle potřeby.

Zajímavé:  Narušená psychika - Vše o zdraví

Výdej receptů

Pacienti v dlouhodobém sledování si mohou psát/ telefonovat o recepty na pravidelně užívané léky, alespoň 2 dny před vyzvednutím receptu. Zasíláme eRecept formou sms na Vaše telefonní číslo.

Informace dle § 45 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách

Zdravotní ústav » Zdravotní služby » Alergie a poruchy imunity

Источник: https://www.zuusti.cz/zdravotnicke-sluzby/okia/

Alergologické vyšetření – jak a kdo je provádí?

Úvodní stránka

Bez Alergie

Alergie je škodlivá imunitní (chcete-li obranná) reakce organismu vyvolaná alergeny – látkami pro zdravé lidi zcela neškodnými. U zdravého jedince tyto látky žádnou reakci nevyvolávají. Podstatou této nevhodné reakce je tvorba tzv. „alergických protilátek“.

Označujeme je zkratkou IgE (imunoglobulin E). Setkají-li se v těle s alergenem, rozvine se lavinovitá aktivita, trochu podobná jaderné reakci. Zcela malý podnět – třeba jedna molekula alergenu – může v krátké době vyvolat těžkou alergickou reakci v celém těle.

Může dokonce skončit i smrtí v tzv. anafylaktickém šoku.

Jak se pacient dozví, zda má alergii?

První vyšetření musí provést praktický lékař. Velmi důležitý je rozhovor s pacientem a správný rozbor obtíží. Lékař někdy pracuje jako detektiv, který odhaluje zločin. Klade dotazy týkající se všeho možného – rodiny, dětství, pracovního prostředí, koníčků, prodělaných chorob, podávaných léků.

Postupně se soustředí na aktuální problém: Kdy nastal poprvé a kde? Jak často k tomu dochází? V jakém prostředí? Co pomáhá? Nesmí se také zapomenout zeptat, co si o tom myslí sám pacient (u dětí rodiče). Pacient má mnohdy pocit, že takové dotazy s jeho problémem nesouvisí. Zkušený lékař ale ví, jak a na co se ptát.

Někdy i po několika málo stručných dotazech překvapenému pacientovi oznámí diagnózu. To je pravé umění medicíny.Následuje vyšetření pacienta pohledem, poslechem, pohmatem, poklepem. Při podezření na alergii lékař věnuje pozornost stavu kůže, sliznic, spojivek, poslechovému nálezu na plicích.

Pokud z rozboru situace vyplyne, že se jedná o alergii, je většinou pacient odeslán k odborníkovi – alergologovi. Ten provede speciální vyšetření – alergologické testy. Nejstaršími testy v alergologii jsou tzv. kožní testy. Alergen je vpraven do kůže vpichem buď jehlou (v takovém případě se jedná o tzv. „intradermální testy“), nebo speciálním kopíčkem („prick testy“ z angl.

prick = bodnutí). Roztok alergenu je kápnut na vnitřní stranu předloktí. Skrz kapku je zabodnuto kopíčko. Malé množství roztoku se tak dostane do kůže. V kůži alergika jsou na buňkách navázané IgE protilátky, ty poznají svůj alergen a je spuštěna ona řetězová alergická reakce. V místě vpichu se do patnácti minut objeví pupenec jako od komára.

Pokud pacient alergický není, reakce nenastane, kůže zůstane klidná.Běžně se testuje 10–15 alergenů najednou. Vzdálenosti mezi vpichy musí být minimálně 3 mm, aby nedošlo k překrytí reakcí. Pozitivní jsou pupeny nad 3 mm v průměru u prick testů a nad 5 mm u intradermálních testů.

Kožní testy se neprovádějí při horečnatém onemocnění, v těhotenství, po předchozí vážné reakci při testech, v sezoně vysokého výskytu alergenů, při kožním onemocnění. Většinou se neprovádějí také u velmi malých dětí (asi do dvou let věku), protože takoví pacienti se příliš bojí.

Před testy musí být vysazeny léky tlumící alergickou reakci, tedy antihistaminika a případně jiné léky potlačující imunitní reakce, například kortikoidy. Při testech může dojít i k závažné alergické reakci až k šoku. Mírnější nežádoucí reakcí je zarudnutí a otok v místě vpichu. Pracoviště provádějící testy musí být vybaveno na léčení anafylaktického šoku.

Další možností, jak prokázat alergii, je zjistit přítomnost IgE protilátek proti jednotlivým alergenům v krvi. Test provádí laboratoř. Z jednoho krevního odběru můžeme vyšetřit i 20 a více alergenů. Za pozitivní je považována každá hodnota nad normou pro danou laboratoř.

Výhodou je, že laboratorní stanovení není ovlivněno podávanou léčbou ani sezonou a pro pacienta znamená pouze jeden vpich. Může být prováděno v kterémkoliv věku, nehrozí alergická reakce. Nevýhodou je vysoká cena. Pozitivní výsledek v testu (kožním nebo laboratorním) ale ještě neznamená automaticky alergické onemocnění.

I zdravý jedinec může mít pozitivní IgE protilátky nebo prick testy. Nemocným se stává až v situaci, kdy má i projevy alergického onemocnění po kontaktu s daným alergenem.Výsledky testů a diagnózu musí vždy uzavřít odborník po důkladném rozboru celé situace. Špatné hodnocení by mohlo vést i k poškození pacienta.

Například přísná dieta u pacienta s pozitivními testy na potraviny může vést až k podvýživě. Ze stravy se musí vyloučit pouze to, co opravdu způsobuje potíže, nikoli všechno to, na co má pacient zvýšenou hladinu protilátek IgE v krvi.Správné zhodnocení výsledků je nezbytným předpokladem další léčby, zejména pak specifické alergenové imunoterapie. Dříve se tato léčba nazývala také desenzibilizace. Opakované podávání malých množství přesně definovaného alergenu vede k tomu, že si organismus na něj jaksi přivykne a nereaguje alergicky. Ve skutečnosti je to pochopitelně mnohem složitější. Podrobněji princip imunoterapie vysvětluje článek se stejným názvem.(van)

Počet komentářů: 5

Přidat názor | zobrazit vše | zobrazit vybrané

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Soutěž

čti více

Pro provoz těchto webových stránek využíváme soubory cookies. Využíváním našeho webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací. Souhlasím

Источник: https://www.bez-alergie.cz/aktualne/alergologicke-vysetreni-jak-a-kdo-je-provadi-68

co nabízíme

V rámci alergologie a klinické imunologie vám nabízíme tyto služby:

  • alergologické vyšetření
  • kožní testy
  • spirometrické vyšetření
  • imunologické vyšetření
  • analýza vydechovaného vzduchu

Alergologické vyšetření je soubor lékařských úkonů, které směřují k diagnostice a určení možné přecitlivělosti. Vyšetření se provádí při podezření na přehnanou imunitní reakci po styku s určitou látkou.

Alergie se může projevit zarudnutím kůže, vyrážkou, otokem, sekrecí z nosu či očí, zhoršeným dýcháním nebo kombinací těchto příznaků.Vyšetření ukáže, na které látky je daný člověk přecitlivělý a umožní mu tak vyhýbat se těmto látkám.

Umožní také nastavení správné terapie.

První návštěva na alergologii je velmi důležitá a vyžaduje delší čas. Obnáší podrobné sdělení o potížích pacienta (anamnesa), objektivní vyšetření lékařem, kožní testy a jejich zhodnocení, v případě potřeby i vyšetření plicních funkcí, diagnostický závěr s případným doporučením doplňujících vyšetření, informace ohledně léčby a preventivních opatřeních.

Při tomto prvním kontaktu se vytváří důležitý vztah mezi lékařem a pacientem. Vyšetření musí probíhat v klidné atmosféře, důležitá je srozumitelná komunikace mezi lékařem a pacientem. U dětí je velmi důležité, aby je doprovázel ten, kdo o nich může poskytnout co nejvíce informací. 

Jsou základem alergologického vyšetření a doplňkem k podrobné anamnese. Testy jsou prakticky nebolestivé a zcela bezpečné. Jsou prováděny s čištěnými extrakty jednotlivých alergenů (např.roztočů, plísní, kočky, psa, různých pylů a dalších alergenů) metodou tzv. prick testu.

Na očištěnou kůži předloktí se nanáší kapky alergenu,pak se jemně krouživým pohybem umělohmotným kopíčkem s hrotem l mm kůže jemně naruší, a tak se do kůže dostane testovaný alergen. Reakce se odečítá za 15 – 20 minut. Měří se velikost zarudnutí a pupenu.

Vyšetření prakticky nemá věkové omezení. 

Spirometrie je vyšetření, které dokáže zhodnotit práci plic. Pomocí spirometrie je možné určit, jak velké množství vzduchu jsou plíce schopné pojmout nebo jak rychle je vzduch vydechován z plic.

Vyšetření provádíme u pacientů s podezřením na bronchiální astma.

Vyšetření umožní odlišit od sebe některá plicní onemocnění nebo mohou na některé zdravotní problémy upozornit ještě před jejich plným propuknutím.

Spirometrické vyšetření je naprosto nebolestivé a také není nepříjemné. Vyžaduje jen krátké soustředění a spolupráci vyšetřovaného.

V případě potřeby se používá test uvolnění dýchacích cest po aplikaci úlevových léků ( jde o tzv. bronchodilatační test), kdy se zjišťuje o kolik se zlepší dechové funkce po podání léku.

Pro diagnostiku je někdy využíván i tzv. bronchoprovokační test – kdy se sleduje, zda dochází k poklesu dechových funkcí po inhalaci dráždivé látky ( histamin, metacholin…). 

Zajímavé:  Zubní Lékař Mníšek U Liberce?

Imunologické vyšetření se zaměřuje na obranyschopnost lidského organismu vůči infekci. Jeho účelem je odhalit vrozené nebo získané poruchy imunity – obranyschopnosti a umožnit tak jejich správnou, cílenou léčbu. Imunitu mají na starosti zejména bílé krvinky, buňky z nich odvozené, protilátky a také některé další látky obsažené v krvi. Zde neexistuje nějaký jednoduchý kožní test, ale vždy je nutný odběr krve.Vyšetření jsou náročná na zpracování v imunologické laboratoři a také velmi nákladná. 

Indikují se např. u opakovaných infektů dýchacích cest, zánětů uší, uzlinového syndromu, nejasných horeček, bolestí svalů či kloubů, nehojících se ran. Je indikováno také při podezření na autoimunitní chorobu, což je nemoc, při níž organismus vytváří protilátky proti vlastním orgánům a tím sám sebe poškozuje.

I zde musí předcházet podrobný pohovor s lékaře, aby vyšetření bylo správně indikováno. 

V rámci diagnostiky respiračních onemocnění používáme přístroj umožňující detekci eosinofilního zánětu v dýchacích cestách. Přístroj pracuje neinvazivně metodou analýzy vydechovaného vzduchu, přesněji měří objem oxidu dusnatého (NO).

Vyšetření má uplatnění zejména v oborech alergologie, imunologie a plicního lékařství, slouží k monitorování zánětu v dýchacích cestách a hodnocení účinnosti terapie.

Využití vyšetření:

  1. Je součástí diagnostiky astmatu.
  2. Na základě výsledků měření se zpřesňují dávky inhalačních steroidů a omezují tak jejich nežádoucí účinky.
  3. Pravidelné sledování hodnot upozorní na blížící se akutní zhoršení a může být vodítkem při vedení dlouhodobé preventivní léčby.

Vyšetření trvá pouze několik minut. Pacient pohodlně sedí a dle instrukcí se nadechuje a vydechuje do speciálního přístroje, který provádí analýzu. Jedná se o absolutně bezbolestné a neinvazivní vyšetření.​​  

Источник: https://www.alergomed.cz/co-nabizime

Návštěva alergologie – zjistěte, jaké máte alergie a naučte se s nimi žít

Kýchání, rýma, zarudlé oči, ale i svědivé ekzémy a kopřivky. To vše vám alergie může způsobit. Tato nepříjemná nemoc trápí jenom v České republice více než 2 miliony lidí. Pozorujete na sobě i vy příznaky alergie? Pokud chcete mít jasno o tom, na co jste alergičtí, návštěvě odborníka se nevyhnete. Jak probíhá návštěva alergologie, co vás tam čeká a jak vám mohou pomoci? To se dozvíte v tomto článku.

Řešte alergie včas, vyhnete se komplikacím

Co to vlastně alergie je? Nic jiného než reakce vašeho imunitního systému. Ten reaguje na látky, které jsou pro zdravé lidi zcela neškodné. Pokud ale trpíte alergií, může i nepatrná dávka alergenu způsobit těžkou alergickou reakci v celém těle.

Příznaky alergie se liší v závislosti na její závažnosti. Projevovat se může rýmou, kýcháním, slzením a zarudnutím očí, dráždivým kašlem či dušností.

Ve vážnějších případech ale může dojít i k otokům rtů, jazyka či hrtanu, zarudnutí kůže nebo k bolestem břicha a průjmům. Alergie mohou v nejkrajnějším případě vést až k anafylaktickému šoku a smrti. Příznaky alergie proto není radno podceňovat.

  Jedině v případě, že jste na kritické situace dobře vybaveni odpovídajícími léky, totiž můžete příznaky alergie potlačit.

Alergologie – kdy je vhodné se objednat?

Návštěvu alergologa nejčastěji doporučuje praktický lékař, lékař ORL, ale i oční nebo kožní lékař, a to v případě, že se u vás objevují takové reakce, které by mohly být příznaky alergie.

Na základě vypsaného doporučení byste se tak neměli mít problém objednat v jakékoli ordinaci alergologie.

V případě, že se potýkáte s opravdu vážnou alergickou reakcí, způsobenou například bodnutím hmyzem, vás ale alergologie samozřejmě neodmítne a přijme vás i bez objednání.

Pokud je to možné a netlačí vás čas, je lepší si nechat vypsat žádanku od praktického lékaře. Zajistíte si tak, že alergolog dostane všechny potřebné informace o vašem zdravotním stavu a bude na vás mít čas.

První návštěva alergologie

Pátrání po zdroji alergie se často podobá detektivní práci. Pro lékaře je tak velmi důležitá znalost vaší rodinné anamnézy. Počítejte proto s tím, že se první návštěva alergologie může protáhnout.

Lékaře totiž bude zajímat váš životní styl, zvyklosti, užívané léky i prodělaná onemocnění. Podrobně budete muset popsat také zdravotní stav vaší rodiny a to, zda má s alergií problém ještě někdo z vašich příbuzných.

Před návštěvou alergologie si proto v rodinné anamnéze udělejte jasno, ušetříte si dlouhé pátrání v paměti přímo v ordinaci.

Lékař vás při první návštěvě samozřejmě také prohlédne a zhodnotí všechny informace od praktického lékaře. Fyzického vyšetření se ale nemusíte bát, většinou se jedná o základní prohlídku kůže, očí, nosní sliznice a poslech plic.

Jak se zjišťuje alergie?

Kožní test

Způsobů, jak odhalit konkrétní alergen, je hned několik. Mezi nejčastěji využívaný a nejméně invazivní patří kožní test, zvaný též jako prick test.

Tento test, který se využívá zejména pro testování vzdušných alergenů, je téměř bezbolestný a podstoupit ho mohou i malé děti.

Jak prick test probíhá? Na kůži v předloktí lékař postupně aplikuje kapky nejrůznějších alergenů, alergen pak pomocí malého hrotu rozetře do kůže a čeká na reakci organismu.

Postup reakce se hodnotí vždy po 15 minutách, pokud tak dojde k zarudnutí nebo vytvoření pupenu, alergen je odhalen. Výhodou kožního testu je především to, že můžete testovat i 10 alergenů naráz. Rychle a bez bolesti tak máte přehled o tom, na co jste vlastně alergičtí, nebo alespoň vyloučíte látky, na které alergičtí nejste.

Krevní test

V případě, že kožní testy neodhalí příčiny alergie nebo je z nějakého důvodu není možné provést, může lékař využít i testy krevní. Ty jsou ale velmi nákladné, užívat se proto musí s rozvahou a účelně, o jejich zhotovení pak vždy rozhoduje lékař.

Další testy

K diagnostice alergického ekzému je možné využít tzv. epikutánní testy. Lékař vám při nich na záda nalepí libovolné množství náplastí s jednotlivými alergeny.

Náplasti ponechá na zádech 2 dny, přičemž po 24 hodinách vyhodnotí reakce vaší kůže, znovu je pak zkontroluje po sundání náplastí.

Pokud jste na danou látku alergičtí, pod náplastí vznikne červené svědivé místo, pokud vám látka neškodí, reakce se nedostaví.

Jednoduché a účinné, pokud máte konkrétní podezření na alergen, jsou také provokační testy. Ty spočívají ve vystavení pacienta konkrétnímu alergenu. Lékař tak může přinést květiny plné pylu i zvířecí chlupy, které mu pomohou odhalit správný alergen.

V případě, že máte podezření na astma, se zase nevyhnete odbornému vyšetření plic. Spirometrie přesně ukáže, jak vaše plíce v zátěžových situacích fungují. Doplněna může být také analýzou vydechovaného vzduchu nebo bronchodilatačním testem.

Léčba alergie – prevence, léky i injekce

Nejjednodušším způsobem, jak příznaky alergie omezit, je vyhnout se alergenu, který vás dráždí. To je snadné v případě, že jste alergičtí na určité jídlo nebo druh materiálu. V případě, že se máte vyhnout kontaktu s milovaným domácím mazlíčkem nebo se na jaře vyhýbat pylu, je ale situace jen těžko řešitelná.

Tehdy vám nezbyde nic jiného, než si ulevit léky. Alergolog vám může předepsat léky úlevové, které vám pomohou uvolnit dýchací cesty, léky preventivní i ty, které řeší akutní alergické reakce.

Ať už ale berete léky jakékoli, vždy dbejte rad lékaře a nevysazujte léčbu dřív, než vám bude doporučeno.

Další možností léčby alergie je imunoterapie alergenovými vakcínami. Tato léčba trvá nejméně 3 roky a jejím cílem je postupné zvyšování odolnosti organismu pacienta a omezování negativních reakcí na daný alergen.

Tato metoda je dnes zřejmě jedinou možností, jak alergii výrazně omezit nebo změnit její podstatu.

Nevýhodou je jistý závazek, který si na sebe minimálně na 3 roky pacient musí vzít, ale i pravidelné píchání injekcí, které nemusí být vždy příjemné.

Ať už na jaře neustále slzíte a posmrkáváte nebo máte závažnou alergii na bodnutí hmyzem, myslete na to, že zdravý životní styl a psychická pohoda mohou pozitivně ovlivnit i průběh alergie. Vyzbrojte se proto úsměvem a boj s nepříjemnou alergií bude zase o něco snazší.

Источник: https://www.spektrumzdravi.cz/dobry-kontakt/laborator-a-laboratorni-sluzby/navsteva-alergologie-zjistete-jake-mate-alergie-a-naucte-se-s-nimi-zit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector