Alkohol a antibiotika – vše o zdraví

Někoho by to ani nenapadlo, jiný začne spekulovat. Jak je to s antibiotiky a pitím alkoholu? Proč by se se neměl pít alkohol na antibiotika? Máme pro vás hned několik důvodů. Často je totiž v ohrožení samotné zdraví.

Alkohol a antibiotika - Vše o zdravíZdroj: Shutterstock.com

Ve většině příbalových letáků u antibiotik se dočtete, že se v době jejich užívání nedoporučuje konzumace alkoholu. Jaké by měla jedna sklenička alkoholu účinky v kombinaci s antibiotiky velmi záleží na druhu léků. S největší pravděpodobností by s vám nic nestalo, pokud si dáte pohárek vína, ale ani to lékaři nedoporučují.

Antibiotika i alkohol zatěžují játra

Kombinací alkoholu a antibiotik neúměrně zatězujete játra, která se s touto vražednou kombinací musí popasovat. I jednotlivě jde o velkou výzvu pro náš organismus a dohromady jde pak o hotovou bombu. Přece jen už antibiotika zatěžují játra a alkohol by pro ně představoval jen další nálož.

Alkohol může ovlivnit účinky antibiotik

Antibiotik předepisují lékaři celou řadu a jejich druhů je opravdu mnoho. Je možné, že s některými z nich alkohol nijak nereaguje, a proto jeho konzumace v průběhu léčby nevadí.

Některé léky ale naopak alkohol ovlivňuje hodně.Může například snížit účinky antibiotik a vy se budete muset léčit déle nebo intenzivněji. Nebo může na druhou stranu dojít k zesílení jejich účinků a tedy i větší zátěži pro vaše tělo.

Pokud je před vámi důležitá událost, na které byste si chtěla dát alespoň sklenku šampaňského, ale zrovna se léčíte antibiotiky, poraďte se nejdřív s lékařem.

Pozor na nežádoucí účinky

Některá antibiotika mohou vyvolat v kombinaci s alkoholem zčervenání, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo dokonce prudké změny krevního tlaku. V krajním případě může dojít i k poškození jater nebo srdeční či mozkové příhodě.

  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví
  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví
  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví
  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví
  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví
  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví
  • Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

Источник: https://www.womanonly.cz/lide-by-nemeli-pit-alkohol-na-antibiotika-a-to-z-mnoha-duvodu/

Situace, kdy je lepší se raději vyhnout konzumaci alkoholu…

Proti umírněné konzumaci alkoholu toho asi nejde mnoho namítat. Najdou se však situace, kdy je dobré se pití alkoholu obloukem vyhnout. Tady je pár těch nejzásadnějších.

… když jste vyléčení alkoholici

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

_

Je všeobecně známo, že vyléčený alkoholik nikdy není vyléčen úplně. I menší dávka alkoholu totiž může spustit zdrcující lavinu, kterou takový člověk zkrátka nemůže ustát. Návrat k alkoholismu je pak prakticky pravidlem. A proto platí zásada, že vyléčený alkoholik musí po zbytek života důsledně abstinovat.

V ideálním případě dokonce zjistí, že alkohol ke svému životu vlastně nepotřebuje. Pozor by si měli dát také lidé, kteří mají sklony k závislostem. Ne každý je totiž vybaven stejnou vůlí odepřít si sklenku oblíbeného alkoholického nápoje.

Když toto odpírání nepřichází a frekvence pití roste, neúměrně narůstá i riziko propuknuvší závislosti na alkoholu.

… když berete antibiotika

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

© Paul Kemp

Důvodů, proč nekombinovat antibiotika a alkohol je dokonce hned několik. Tak předně touto kombinací neúměrně zatěžujete svá játra, která se kromě antibiotik musí popasovat ještě s alkoholem.

Za druhé alkohol významně snižuje účinnost antibiotik, takže by vám nemusela zabrat a třeba by vám byla nakonec nasazena další. A to je další zátěž pro organismus.

Třetím důvodem je zkrátka fakt, že když berete antibiotika, jste pravděpodobně nemocní nebo vaše nemoc doznívá. Za takové situace rozhodně není žádoucí lít do sebe litry alkoholu.

No a na závěr je třeba zmínit fakt, že účinky alkoholu jsou v případě současné léčby antibiotiky nevypočitatelné. Mohou stačit dvě piva a budete ležet pod stolem. Vyšší dávky alkoholu pak mohou vést k rychlé akutní otravě alkoholem.

Antibiotika však nejsou jedinými léky, při jejichž užívání je dobré se vyhnout konzumaci alkoholu. Berete-li léky proti bolesti, rozhodně byste je neměli zapíjet pivem či jiným alkoholem.

Taková kombinace totiž stejně jako u antibiotik poškozuje játra a dokonce zvyšuje riziko závislosti na alkoholu. Stejné pravidlo platí i pro užívání léků proti bolesti, kterými chcete léčit ranní kocovinu.

… když už máte problémy s játry

Zde je důvod jasný. Pitím alkoholu byste svá játra rozhodně nepodpořili. Spíš byste jim uštědřili pořádný kopanec, který by už nemusela rozdýchat.

V takovém případě je tedy rozhodně lepší nepít alkohol vůbec. Játra se velmi dobře regenerují.

Přestanete-li je proto poškozovat, možná si v budoucnu zase budete moci dopřát pár skleniček dobrého vína či jiného alkoholického nápoje.

… když očekáváte příchod potomka

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

_

Těhotné ženy by se rozhodně měly vyhýbat konzumaci alkoholu. Nedodržují-li toto pravidlo, narozené dítě bývá v “lepším” případě hyperaktivní nebo později trpí poruchami učení. V horším případě, kdy se naplno projeví tzv. fetální alkoholový syndrom, rodí se dítě mentálně i fyzicky zaostalé a závislé na alkoholu.

Někteří odborníci však tvrdí, že sem tam sklenka neškodí. Bezpečná hranice podle jiných však neexistuje, a je proto lepší se alkoholu v těhotenství vyhnout úplně. Tento odstavec se však týká také budoucích otců. Ti by totiž měli své zakulacující se polovičky podpořit.

Jinak by je totiž mohli k pití alkoholu takříkajíc lákat.

… když chcete alkoholem „léčit“ problémy

Alkohol by se měl pít s přáteli a to hlavně na chuť a drobné uvolnění nálady. Hasit problémy lahví vodky je cesta do pekel nebo spíš do rukou odborníků v protialkoholní léčebně. Alkohol totiž problémy vyřešit neumí.

Umí však něco úplně opačného, problémy prohloubit. Strachujete se o práci, a tak pijete? Párkrát se vám proto kvůli kocovině nepodaří včas vstát a jste bez práce. Možná banální příklad, který ale není daleko od pravdy.

Řešit problémy alkoholem se zkrátka nevyplácí.

… když jste ještě ve vývoji

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

_

Mnozí dospívající jistě nebudou souhlasit, ale je tomu tak. Konzumace alkoholu během dospívání totiž rozhodně neprospívá psychickému ani fyzickému vývoji mladého člověka. Nehledě na vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu. Opět všeobecně známá a podložená fakta, která jsou však často ignorována i ze strany rodičů.

Proto se stát rozhodl konzumaci alkoholu dětmi (ano, mnohdy už dnes začínají pít alkohol i děti) a mladistvými sankcionovat. Zákon sice dětem a mladistvým přímo nezakazuje konzumaci alkoholických nápojů, jenže takovéto případy jsou řešeny nejen s rodiči, ale také se sociálním odborem, případně školou.

Důsledky tak dopadnou nejen na toho, kdo alkoholický nápoj podal, na něm leží největší vina, ale i na mladistvého a jeho rodiče.

Источник: https://www.alkoholium.cz/situace-kdy-je-lepsi-se-radeji-vyhnout-konzumaci-alkoholu/

Bereš antibiotika? Na tohle by sis měla dát pozor

Je období chřipek, kdekdo má rýmu, angínu, zánět průdušek… Nejlepší je samozřejmě vyléčit si neduhy pomocí čajů a přírodních preparátů, ale někdy holt musí nastoupit antibiotika. A tady končí veškerá legrace, protože užívání antibiotik má svá pravidla. Kromě toho, že ti pomohou, mohou také uškodit. Na co by sis tedy měla dát pozor?

Probiotika

Když si v lékárně vyzvedáváš antibiotika, přihoď k tomu rovnou i balíček probiotik. Tvé tělo to ocení, a to hlavně střevní mikroflóra, se kterou antibiotika pořádně zamávají.

Zajímavé:  Pankreas - Vše o zdraví

Léky ti totiž zlikvidují nejen nemoc, ale také zdravé bakterie, které pomáhají ve střech udržovat přirozené a vyrovnané prostředí. A pozor, nemusí to odnést jen tvá střeva, ale koleduješ si o vaginální mykózu.

Ne nadarmo se gynekologové ptají svých pacientek, které si k nim přijdou léčit palčivé svědění, jestli nejsou po antibiotické léčbě. Takže pozor na to, ať si zbytečně nezaděláš na další potíže.

Jen ve výjimečných případech

Antibiotika jsou z lékařské vědy velkým vynálezem, a zachránila život nespočet lidem. Ale měla by se předepisovat jen ve výjimečných případech. Na chřipku ti rozhodně nepomohou a jsou zcela zbytečná. Kromě toho časté užívání antibiotik tě celkově oslabuje a nemoc mívá tendence se vracet. Zkrátka, nejlepší je nemoc zdolat bez nich, aby tvé tělo získalo protilátky.

Tím tě nechceme nabádat, abys předepsané léky hodila do koše, ale aby ses poradila s lékařem, jestli není jiné cesty. Také platí, že když nemoc chytneš hned v počátku, máš velkou šanci ji porazit bez léků. Pokud se ti rozjíždí například angína, okamžitě si naordinuj klid na lůžku, studené zábaly, cibuli a česnek.

Nebo si v lékárně kup cucavé bonbony, které pomohou angínu přemoci.

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví Zdroj: www.shutterstock.com

Když už, tak je dober

O tom, jestli antibiotika dobírat nebo ne, se vede spor už dlouhá léta. Někteří doktoři tvrdí, že je musíš dobrat, i když je ti už lépe, jinak se nemoc vrátí. Jsou také názory, že nedobráním neubližuješ ani tak sobě, jako celkově lidstvu, protože se pak bakterie vůči antibiotikům stanou rezistentní, tedy zvýší se jejich odolnost.

Zastánci této teorie to vysvětlují tím, že antibiotika zabraňují množení bakterií, a tím, že je vysadíš, tak přeživší bakterie si na antibiotika, která v těle ještě alespoň v mírné formě jsou, zvyknou. Někteří doktoři toto popírají. Ať je to jakkoli, když už jednou antibiotika máš, tak je dober.

Pokud si myslíš, že to zvládneš bez nich, tak je ani nezačínej brát, ale jen po domluvě s lékařem.

Pozor na alkohol

Jedna sklenička nevadí, říkáš si. Ale vadí! Tak předně alkohol zatěžuje tělo, a pokud zrovna proděláváš nějakou nemoc, měla by ses mu obloukem vyhnout, i když antibiotika nebereš. Grog opravdu nevyléčí, raději zvol teplý čaj.

A v případě míchání prášků a alkoholu si navíc můžeš pořádně ublížit. Pozor si dej i po dobrání antibiotik. V těle ještě nějakou chvíli zůstávají, nehledě na to, že tělo je po léčbě oslabené a snadno bys mohla na party opět nějakého bacila chytit.

Nezapomínej také, že kombinace antibiotik a alkoholu vyvolává nežádoucí účinky, a podle doktorů stačí i jedna sklenička vína nebo jedno pivo. Snadno si pak přivodíš zvracení nebo klidně mdloby.

Kromě toho dáváš pořádně zabrat svým játrům a nemůžeme pominout ani fakt, že se snižuje účinek léčivé látky antibiotik. Takže pivo raději až po léčbě!

Žádný sport a slunce

I když je pohyb a pobyt na slunci obecně zdravý, při braní antibiotik se doporučuje klidový režim. Bohužel, si musíš odepřít i sluneční paprsky, jinak riskuješ vyrážku. A se sportem si dej opravdu na chvíli pokoj, protože tady už jde nejen o zdraví, ale doslova i o život.

Tvoje srdce totiž takovou zátěž nemusí vydržet. Navíc bys měla být v klidu už jen kvůli nemoci, antibiotika se většinou berou na záněty a při nich by se opravdu nemělo sportovat. Klidový režim si dopřej ještě několik dní po dobrání léků.

Tělo je po antibiotikách slabé a nemuselo by se ti to vyplatit.

Jak to máš ty? Bereš často antibiotika nebo se případnou nemoc snažíš zvládnout bez nich? A dodržuješ při jejich léčbě to, co se má?

Foto: Shutterstock.com

Источник: https://www.femina.cz/beres-antibiotika-tohle-by-sis-mela-dat-pozor/

Antibiotika a alkohol – můžete si dát skleničku i během léčby?

Antibiotika vám doktor nasadí ve chvíli, kdy váš organismus bojuje s bakteriálním onemocněním. Jako jeden z klasických příkladů si můžeme uvést angínu, tedy infekční zánět krčních mandlí způsobený mikroorganismy. Látky v antibiotiku tyto mikroorganismy buď přímo usmrcují, nebo zastavují jejich množení a růst.

Tělo pacienta má pak prostor a čas se z infekce zotavit, i když mnohdy za cenu ztráty vlastních prospěšných mikroorganismů ve střevech. Antibiotika se většinou tělu dodávají ve formě tablet nebo injekcí v předem stanovených časových rozmezích.

Aby byl účinek antibiotik co nejlepší, musí pacient užívat antibiotika poctivě a pravidelně.

V dnešní době panují obavy, že si bakteriální kmeny vypěstují proti léčbě antibiotiky určitou odolnost.

V praxi to znamená, že pokud budou antibiotika užívána ve velké míře, nebo při onemocněních, na která nemají vliv (nemoci virového původu, typicky rýma nebo chřipka), jejich účinek se může snížit.

Bakterie, které útok antibiotik v těle přežijí, se mohou proti účinným látkám „obrnit“, tudíž na ně poté antibiotika nebudou mít vliv. Pak bychom třeba zmíněnou angínu nedokázali léčit tak snadno.

Účinky alkoholu na tělo

Alkohol se v České republice těší velké popularitě. Na celosvětovém žebříčku spotřeby jsme se umístili na čtvrté příčce se spotřebou 11,6 litrů čistého alkoholu za rok na jednu osobu. Drink s obsahem alkoholu na vaše tělo bude mít následující účinky:

  • Dodá energii, ale bez výživové hodnoty,
  • dehydratuje,
  • zvyšuje sekreci žaludečních kyselin,
  • zvyšuje hladinu histaminu (který mimo jiné rozšiřuje cévy, snižuje tlak a způsobuje otoky),
  • negativně ovlivňuje metabolismus živin, vitaminů i minerálů a zapříčiňuje jejich ztrátu.

Dlouhodobá konzumace alkoholu pak rovněž přispívá k chronickému zánětu trávicí soustavy, porušení vstřebávání vitaminů skupiny B a zhoršení paměti, pozornosti i pohybu. Následně se zhoršuje imunita a zvyšuje riziko krevních a srdečních onemocnění i rozvoje rakoviny v trávicí soustavě.

Má sklenice piva vliv na léčbu antibiotiky?

Nyní už známe účinky obou látek, a tak je čas si položit otázku, zda při užívání antibiotik můžeme pít alkohol. Realita je taková, že zmíněné léky a jejich případné vedlejší účinky působí na játra, která na nemoc a léčebné látky reagují zvýšenou činností.

Zatížená játra pak není dobré ještě více přetěžovat odbouráváním alkoholu kolujícího v krvi. Při konzumaci alkoholu se zároveň rozšiřují cévy v končetinách, zvyšuje se tělesná teplota a ledviny se snaží rychle vyplavit všechny škodlivé látky častým močením, které může způsobit i dehydrataci.

Některé typy antibiotik, třeba isoniazid a flukloxacili, pak mohou způsobit i mírnou žloutenku.

Existuje ještě jeden velmi prozaický důvod, proč se nesmí na antibiotika pít alkohol. Lékaři vám opojení nedoporučí mimo jiné z důvodu, abyste na prášky a jejich pravidelné užívání nezapomínali. Na většinu léků tohoto typu však nemá alkohol přímý vliv.

I tak existují výjimky – některé skupiny antibiotik odbourávání alkoholu výrazně zpomalují (například metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol, trimethoprim). Pacient s takovými léky pak může zažívat nepříjemné závratě, zvracení, bolesti hlavy a hrudníku, rudnutí po těle a nedostatek dechu už po jediné sklence vína nebo piva.

Při předepisování těchto antibiotik vás však lékař předem velmi důrazně upozorní na jejich účinky při konzumaci alkoholu.

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

Jedna sklenka většinou neuškodí

U většiny antibiotik nevadí, pokud si dáte jedno malé pivo nebo sklenku vína. Doporučuje se určitě vynechat koncentrovanější tvrdý alkohol.

Během léčby a rekonvalescence je však mnohem lepší vyhnout se alkoholu úplně – tělu tak určitě pomůžete více, než když jej budete zatěžovat dalším odbouráváním toxinů a dehydratací.

Větší službu své fyzické schránce prokážete, pokud si v lékárně zakoupíte probiotika, která vám po léčbě antibiotiky pomohou navrátit přirozenou střevní mikroflóru do střev. Některé přípravky můžete užívat již při léčbě antibiotiky, čímž tělu dodáte chybějící přátelské bakterie.

Při jejich výběru se zaměřte na počet bakteriálních kmenů a samotných organismů. Ptejte se také, který výrobek má dostatečný ochranný obal, aby se kapsle dostala až do střeva a nerozpustila se již v žaludku. Díky vhodným probiotikům pak obnovíte biologickou rovnováhu a zlepšíte své zažívání.

Pití alkoholu během léčby si rozmyslete

Pokud momentálně berete antibiotika, která patří do skupiny, jež silně ovlivňují odbourávání alkoholu (isoniazid, flukloxacilin, metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol, trimethoprim), rozhodně nedoporučujeme konzumovat alkohol ani v malé míře.

V ostatních případech si jednu sklenici piva dát můžete, jen myslete na to, že nesmíte zanedbat pravidelný příjem léků a že zatěžujete své tělo. Proto je vždy lepší si během léčby alkohol odpustit a dát si dostatek času na vyléčení.

Čtěte dál:

Víte, proč byste k antibiotikům měli užívat probiotika?Nejčastější omezení ve stravováníJaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Источник: https://www.silnezdravi.cz/cs/pece-o-zdravi/antibiotika-a-alkohol-muzete-si-dat-sklenicku-i-behem-lecby/

Které léky se s alkoholem nesnesou? Příbalové letáky mlčí

Pan Martin z Prahy musel na nepříjemný zákrok k zubaři. Myslel si, že se mu konečně uleví, ale ještě dlouho po návštěvě ordinace ho zub bolel a nezabírala ani předepsaná antibiotika. Vzpomněl si na oblíbenou babskou léčbu – „vykloktat“ si pusu panákem tvrdého alkoholu. Když se ale začetl do příbalového letáčku, o alkoholu tam nenašel ani jednu větu.

Jak to tedy je? Jsou výrobci léků povinni uvádět v příbalovém letáku, zda se smí při užívání léku pít alkohol? Státní úřad pro kontrolu léčiv odpověděl pouze obecně: „V příbalové informaci, která je součástí každého balení léčivého přípravku, držitel rozhodnutí o registraci vždy uvádí potraviny a další látky, které není vhodné současně s lékem konzumovat,“ sdělila mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

Podle lékárníka Martina Staňka ovšem zmínka o alkoholu povinná rozhodně není. „Obsah příbalové informace je věcí výrobce a registrační autority. Ze zákona o léčivu nic takového nevyplývá,“ řekl iDNES.cz Staněk. Podle doktorky Ireny Sobotkové z Lékařského domu Praha 7 by měl nemocného na nebezpečí alkoholu v kombinaci s medikamenty upozornit jeho lékař nebo lékárník.

„Pacienta na tuto kontraindikaci upozorní většinou již lékař. Při výdeji léku v lékárně pacienty upozorní lékárník,“ konstatovala Sobotková. Je to ale opravdu tak? Nebere se nekonzumace alkoholu během léčby jako samozřejmost, na kterou se ani nemusí upozornit? A uvědomují si pokaždé lidé, jak jim může alkohol v kombinaci s léky uškodit?

„Lidé kombinují léky a alkohol velmi často,“ upozorňuje lékařka Sobotková. „Jedna z oblíbených lidových rad je například dát si při kocovině aspirin nebo ibuprofen. Tím však lidé riskují vážné poškození jater a krvácení do žaludku.“ Ženy jsou pak podle ní při kombinaci alkoholu s léky méně odolné.

„Velké ohrožení představuje tato kombinace v těhotenství, kdy jak samotný alkohol, tak společně s léky mohou poškodit plod zejména v počátku těhotenství, kdy o něm žena ještě neví,“ dodala doktorka.

Hrozba nejen pro diabetiky

Další poškození jater hrozí při požití alkoholu a současném užívání některých antibiotik a léků proti infekci nebo léků snižujících krevní tuky (hypolipidemika).

  • Alkohol se nesmí užívat například s těmito léky: 
  • – psychofarmaky
  • – neurofarmaky
  • – antiepileptiky
  • – léky na uvolnění svalů
  • – antibiotiky

„Diabetici si mohou přivodit kombinací perorálních antidiabetik PAD prudký pokles krevního cukru, prudké změny krevního cukru a pády, nebo také nevolnost a zvracení.

Prudké výkyvy krevního tlaku, mdloby a srdeční nebo mozkové příhody jsou rizikovější také při požití nitroglycerinu a alkoholu. Naopak diazepam může prohloubit útlum či vyvolat agresi.

Další neočekávané reakce způsobuje alkohol v kombinaci s léky na hypertenzi, vředové choroby žaludku a cytostatika,“ varuje Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7.

Alkohol také zesiluje a prodlužuje účinnost některých léků (antidiabetika, fenytoin, warfarin) a některé léky naopak zesilují účinky alkoholu (některá antidepresiva, opiáty, antialergika, antipsychotika a další).

„Z výše nezmíněných ´vedlejších účinků´ může kombinace léků s alkoholem pacientovi přivodit například útlum dechového centra a může dojít i ke smrti, ochablost svalů, ztrátu pozornosti, snížit účinnost léků a tak dále,“ vyjmenovává Sobotková.

U některých léků kombinace s alkoholem ovšem nevadí, i tak ale doktorka Sobotková radí, zeptat se na to vždy lékárníka, a to jak u léků na předpis, tak u těch volně prodejných.

Alkohol se nesmí užívat společně s psychofarmaky, neurofarmaky, antiepileptiky, léky na uvolnění svalů, antibiotiky a podobně.

Nebezpečný je zejména v kombinaci s léky, které se užívají na léčbu neurologických potíží. Je také fakt, že organismus postupně hůře reaguje na kombinaci léků a alkoholu se stoupajícím věkem.

„Silnější reakci vyvolává také horko a nedostatek tekutin,“ sdělila Irena Sobotková.

Přispívá ke vzniku obezity

Lékárník Martin Staněk doplňuje, že alkohol může například ovlivňovat vstřebávání léčiv a snižovat jaterní funkce. „Alkohol je i látka, která je významným energetickým substrátem, podílí se na nárůstu obezity. Jeho větší konzumace má zásadní dopady na energetický metabolismus,“ konstatuje Staněk, podle něhož alkohol zhoršuje třeba účinek antibiotik.

„Doporučovat konzumaci malého množství alkoholu lze jen opravdu individuálně. Jakékoliv paušální doporučování cestou zdravotníků nepřichází v úvahu,“ tvrdí Martin Staněk. Zároveň připomněl, že alkohol je látka, která způsobuje závislost a má mnoho negativních dopadů na lidské zdraví, pokud je konzumován v nepřiměřeném množství.

„Kombinace léků a alkoholu obecně není doporučována, jelikož se mohou ve zvýšené míře vyskytnout nežádoucí účinky,“ potvrzuje Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Například u léků, které tlumí centrální nervovou soustavu, se může v kombinaci s alkoholem zvýšit tlumivého účinku. 

Co hrozí po kombinaci léčivých látek s alkoholem

Interagující léčivá látka Výsledek interakce
Tricyklická antidepresiva (k léčbě deprese) Zvýšená spavost a celkový útlum
Metronidazol (k léčbě některých infekčních chorob) Zvracení, průjem, snížení tlaku krve, zrychlený tep
Cefalosporinová antibiotika Zvracení, průjem, snížení tlaku krve, zrychlený tep
Isoniazid (lék proti tuberkulóze) Zvýšené riziko toxicity pro jaterní buňky
Ketokonazol (k léčbě infekcí způsobených plísňovým onemocněním) Zvýšené riziko toxicity pro jaterní buňky 
Lithium (lék ke stabilizaci nálady při psychických onemocněních) Zvýšená spavost a celkový útlum
Paracetamol (k léčbě bolesti, na snížení tělesné teploty) Riziko toxicity pro játra

Zdroj: SÚKL

Источник: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/alkohol-a-leky.A150827_121745_zdravi_pet

Antibiotika se nesnesou s alkoholem: Ano či ne?

Obáváte se, že pokud vám lékař předepíše antibiotika, nebudete si moci dát večer u televize pivo, protože by správné fungování antibiotik ohrozilo, nebo by se dostavily nežádoucí vedlejší účinky?

Alkohol a antibiotika - Vše o zdraví

Někteří lidé se domnívají, že kvůli alkoholu nebudou antibiotika fungovat správně, zatímco jiní si myslí, že pití způsobí vedlejší účinky. Pro většinu antibiotik však ani jedno neplatí. Lékaři se obávají spíše toho, že by pacienti mohli při pití alkoholu zapomenout na braní svých léků.

Cokoliv, co by mohlo způsobit, že lidé vynechají dávku antibiotik, může v celospolečenském měřítku zvyšovat rezistenci na antibiotika. Dalším problémem je, že k infekcím mají často nakročeno lidé, kteří mají problémy s játry, která jsou při léčbě dávkami antibiotik zatížena.

Navíc problémy s játry mohou mít od velkého pití alkoholu, tím pádem hrozí, že budou spíše pít i během své léčby.

Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně?

Ve skutečnosti většina běžně používaných antibiotik není ovlivnitelná alkoholem. Samozřejmě jsou ale výjimky. Některá antibiotika zpomalují odbourávání alkoholu, což vede k nárůstu koncentrace meziproduktu odbourávání – acetaldehydu.

To může způsobit nepříjemné stavy jako je závrať, zvracení, rudnutí obličeje, bolesti hlavy, bolesti hrudníku a neschopnosti popadnout dech.

Podobné symptomy jsou způsobené také léčivem známým v České republice pod obchodním názvem Antabus, které se občas používá k léčení závislosti na alkoholu.

Myšlenka je taková, že ve chvíli, kdy se pacient napije alkoholu, prožije si tak nepříjemné stavy, že ho to přesvědčí, aby již znovu nepil. Symptomy jsou nepříjemné, takže je nutné abstinovat během braní těchto typů antibiotik. A nepít ani několik dní poté.

Čtěte také: Antibiotika a probiotika patří k sobě

Další typ antibiotik, která by se neměla zapíjet alkoholem jsou přípravky s metronidazolem. Ten se používá na léčení ústních infekcí, léčení vředů na nohou a proleženin. Vedlejší efekt při „zapíjení‘ je stejný, jak bylo uvedeno výše.

Existuje i několik dalších typů antibiotik, na které by se nemělo pít, ale u nich jsou tato propojení velmi dobře známá, takže lékaři své pacienty u konkrétních druhů varují.

Čtěte také: Jak správně užívat antibiotika

Zůstává tak dlouhý seznam dalších antibiotik, která se s alkoholem snesou. Přesto platí alkohol s mírou, tj. 1 sklenička vína nebo piva by vadit neměla, tvrdý alkohol se doporučuje vynechat. Tím, že se opijete, si při uzdravování příliš nepomůžete, naopak budete unavení a dehydratovaní.

Источник: https://www.ordinace.cz/clanek/kombinace-alkoholu-a-antibiotik/

Kombinováním alkoholu a léků riskujete své zdraví – Novinky.cz

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

MUDr. Karel Nešpor, CSc., primář mužského oddělení závislostí v Psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích, upozorňuje v práci, kterou napsal společně se svým kolegou MUDr. Ottou Matanellim, na různá nebezpečí.

Řada lidí například užívá po flámu na ranní kocovinu nesteroidní antiflogistika. To je třeba populární acylpyrin, anopyrin, aspirin a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Patří mezi ně také pilulky s ibuprofenem, tedy Ibalgin, Brufen, Nurofen apod. „Lidé obvykle nevědí, že tak riskují krvácení do žaludku a vážná poškození jater i žaludku,“ upozorňuje primář Nešpor.

Pokud zkombinujete alkoholické nápoje (včetně piva) s některými léky určenými na léčbu cukrovky, hrozí prudký pokles glykémie, případně až ztráta vědomí, kterou vyvolá právě hypoglykémie, tedy pád krevního cukru. Běžnější reakcí může být to, že diabetik zčervená, pociťuje nevolnosti, bolesti hlavy, bušení srdce a případně se u něj objeví prudké změny krevního tlaku.

Podobné potíže vyvolává také kombinace alkoholu a antibiotik nebo léků určených k chemoterapii. U nich se navíc může objevit zvýšená nebo silně zvýšená tepová frekvence, někdy dojde k poškození jater. V krajním případě hrozí i srdeční nebo mozková příhoda.

Jak nebezpečným se může stát vzájemné reagování etanolu a antidepresiv, benzodiazepinů či opiátů, případně dalších farmak působících na centrální nervovou soustavu, dokládá smrt princezny Diany a jejího přítele Dodi Al Fayeda. Zemřeli při nehodě, kterou zavinil řidič Henri Paul. Ten nezvládl při vysoké rychlosti řízení svého mercedesu a naboural v pařížském tunelu pod Place de l’Alma.

Princezna Diana

Foto: Profimedia.cz

Lékaři mu při pitvě našli v krvi 1,7 alkoholu a také přítomnost Fluoxetinu (užívá se k léčbě depresí) a Tiapridu (podává se např. u psychóz). Je dost pravděpodobné, že tyto léky ještě více zhoršily jeho už tak dost špatné reakce.

Kombinace alkoholu a zmíněných tří skupin léků může vyvolat také těžké otravy. Kromě toho, že zesilují přitlumení centrální nervové soustavy. Podobné následky mají i jeho vzájemné interakce s určitými léky na alergii.

Rizikové je rovněž míchání etanolu s řadou dalších farmak:

  • U léků na vysoký krevní tlak dovede vyvolat závratě, mdloby a poruchy srdečního rytmu.
  • V kombinaci s diazepamem snadno prohloubí útlum člověka, ale na druhou stranu někdy naopak zvýší jeho agresivní chování.
  • Míchání s pilulkami proti vysokému cholesterolu může vést k těžkému poškození jater včetně jaterního selhání. A tak bychom mohli dlouho pokračovat.

Obzvlášť nevypočitatelné je to, když alkohol pijí lidé, kteří užívají více léků. Jejích vzájemné interakce představují ruletu. Pokud to dělají pravidelně a dlouhodobě, zvyšují nebezpečí poškození jater.

Schopnost zvládnout tuto kombinaci klesá s věkem. Lidé také netuší, že v horku a při nedostatku vhodných tekutin, které nadměrné pití alkoholu ještě prohlubuje, stoupá rychleji hladina etanolu v krvi. Reakce s léky může být proto silnější a dramatičtější.

Bez mnohých ulevujících tabletek si dnes neumíme představit život.

Foto: Profimedia.cz

Větší riziko různých následků hrozí ženám. Pomaleji totiž odbourávají alkohol. Mají nižší hmotnost a nižší obsah vody v těle, ve které se může rozptýlit. Produkují také méně enzymu alkoholdehydrogenázy. Ten umožňuje štěpení etanolu.

Jednoduchá rada na závěr: Pokud nevíte, jestli se některý lék s alkoholem snáší, nebo ne, raději během jeho užívání abstinujte.

Velmi podrobně zkoumá rizika kombinace alkoholu s různými léky práce zmíněná v úvodu článku: Interakce alkoholu a jiných látek: častý a komplikovaný problém. Najdete ji na internetové adrese www.drnespor.eu v kapitole Překonání závislosti, texty, svépomocné materiály atd. Do hledače napište heslo: Interakce alkoholu.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/kombinovanim-alkoholu-a-leku-riskujete-sve-zdravi-168766

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector