Angina pectoris – vše o zdraví

Angina pectoris - Vše o zdraví

Pro toto onemocnění je charakteristické aterosklerotické zúžení věnčitých tepen, které vedou krev k srdci. A právě v tepnách se ukládají pláty…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Dvě a půl hodiny bavil v pondělí večer diváky Činoherního klubu historkami ze svého života. Přitom mu může jít o život! Petr Nárožný (82) má vážné…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Srdečně-cévní onemocnění jsou v České republice dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie jim u nás…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Toto slovní spojení si lze vykládat různě. Může nás napadnout, že abeceda zdraví je dodržování zdravého životního stylu od A do Z nebo že jsou to…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Existují choroby, které se bez lékařů a léků, jimi předepsaných, léčit nedají. To je fakt. Stejně takovým faktem ale je, že v každém našem lese…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Někdy stačí opravdu jen pár kilo a hned cítíte lépe. A po čase by redukce hmotnosti měla přispět minimálně ke zmírnění vašich zdravotních obtíží.…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Jde doslova o vteřiny! Ve chvíli, kdy jsme svědkem toho, že někdo v naší blízkosti zkolabuje, poraní se nebo se dostane do jiných závažných…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Pro tuto chorobu je typické aterosklerotické zúžení věnčitých tepen, které vedou krev k srdci. V tepnách se ukládají pláty tuku tvořené LDL…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Padělané léky, které míří do Evropy, jsou ve srovnání se zásilkami pro Afriku daleko menším zlem. Na černý kontinent se dostávají skutečné jedy!…

Angina pectoris - Vše o zdraví

Jde o onemocnění relativně docela časté a potenciálně nebezpečné. Zjednodušeně řečeno při něm dochází ke špatnému prokrvení čí nedokrvení dolních…

Až 70 % dospělých nemá podle odborníků správnou hladinu cholesterolu v krvi. A už dávno neplatí, že jde o problém starší generace – potýkají se…

Celer a petržel nejen, že nemohou chybět v bramboračce, ale prospívají také sexuálnímu životu. Jsou i zdatnými bojovníky s infekcí. Pokud jim…

Источник: https://www.ahaonline.cz/angina-pectoris,1.html?fsize=1

Angina pectoris: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Angina pectoris - Vše o zdraví

Angina pectoris je pojmenování pro lehčí formu ICHS (ischemická choroba srdeční). Její podstatou je stenóza (zúžení) koronární arterie (zásobuje srdce), nejčastěji tzv. aterosklerotickým plátem (nahromadění tuku ve stěně tepny). V důsledku toho je srdce nedostatečně zásobeno krví a tedy i kyslíkem, čímž je omezena jeho fyziologická funkce. Srdeční sval nemá dostatek energie, což vede k neschopnosti pumpovat krev do celého těla.

Chronická stabilní – relativní pravidelnost záchvatů, objevujících se hlavně po fyzické zátěži. Jejich průběh je podobný, trvají zpravidla pár minut a po návratu do klidového stavu příznaky ustupují.

Nestabilní – dochází k postupnému nárůstu četnosti a trvání záchvatů, vznikajících i v klidovém stavu.

Vasospastická – způsobena stažením koronární tepny, vzácná.

Příznaky 

Záchvaty anginy pectoris se projevují především při zátěži, kdy v důsledku nepoměru mezi potřebou a dodávkou kyslíku vzniká ostrá bodavá bolest za hrudní kostí vystřelující do dolní čelisti, ramen a paží až do oblasti 4. a 5. prstu levé ruky. V nejtěžších případech mohou záchvaty trvat i 15 min. a jsou doprovázeny pocením, dušností, pocitem na omdlení a strachem ze smrti.

Diagnóza

Onemocnění lze rozpoznat podle palčivé bolesti na hrudi, která odeznívá po podání nitrátů (nejčastěji nitroglycerin). Diagnostika může být doplněna EKG (elektrokardiografií), zátěžovou echokardiografií (ultrazvuk) a koronarografií (rentgenové vyšetření koronárních tepen).

Léčba

Rozšířená je léčba nitráty (hlavně nitroglycerin), které mají vazodilatační účinky (rozšiřují průsvit cév).  Dále se využívají alfa a beta blokátory snižující účinek adrenalinu (zklidňují puls, např. atenolol, metoprolol). Antagonisté vápenatých kanálů podporují kontrakci srdečního svalu (např.amplodipin,isradipin).

Příčinu celého problému lze vyřešit chirurgickým zákrokem, kdy se zúžená tepna rozšíří pomocí speciálního katétru tzv. by-pass  odborně PTCA – perkutánní transluminální koronární angioplastika. Angina pectoris je často úzce spjata s hypercholesterolémií (zvýšená hladina cholesterolu v krvi), vzhledem k tomu léčba zahrnuje i snahu o její snížení (např.

statiny- inhibují syntézu cholesterolu a změna životního stylu).

Prevence

Hlavní původce anginy pectoris je ateroskleróza, což je onemocnění, při němž se ve zvýšené míře ukládají látky tukové povahy ve stěně cév. Jedná se hlavně o tzv.

LDL částice (nízkohustotní lipoproteiny), které jsou tvořeny cholesterolem. Prevence aterosklérózy je tak úzce spjtata s prevencí anginy pectoris.

Kromě vlivu genetických predispozic na rozvoj onemocnění je zásadní i úprava životního stylu. 

Doporučení při angině pectoris

Omezení kouření –  kouření negativně poškozuje cévy.

Zdravá strava – bohatá na ovoce a zeleninu, s nízkým obsahem nasycených tuků, cholesterolu a sodíku. Snížená konzumace červeného masa, hydrogenovaných olejů a zavedení omega-3 olejů a rybího tuku do běžné stravy.

Dostatečná hydratace – kornatění cév (hlavní známka aterosklerózy) je způsobena chronickou dehydratací.

Cvičení – fyzická aktivita prokazatelně zlepšuje krevníoběh.

Источник: https://cs.medlicker.com/85-angina-pectoris-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba

Angina pectoris

Klasická léčba anginy pectoris dokáže zmírnit intenzivní bolesti na hrudi, typické pro onemocnění angina pectoris, ale nemůže zastavit fyziologický mechanismus vzniku bolesti. Vitaminy, minerály a přírodní léčivé prostředky mohou stav zlepšit nebo předejít jeho zhoršování.

Co to je angina pectoris

Není-li srdce dostatečně zásobováno kyslíkem, dochází ke svíravé a palčivé anginózní bolesti. Bolest většinou začíná za hrudní kostí a vystřeluje do ramen, paží nebo dolní čelisti; zvyšuje se a po dosažení maxima opět ustoupí. Záchvat může trvat až 15 minut.

Angina pectoris – příznaky

. svíravá nebo palčivá bolest na hrudi . slabost. pocení . dušnost. palpitace (bušení srdce). nauzea

. pocity na omdlení

Příčiny anginy pectoris

Anginózní bolesti jsou přímým důsledkem tvorby aterosklerotických plátů ve stěnách tepen zásobujících srdce krví. Jako všechny ostatní svaly a orgány v těle potřebuje srdce kyslík z krve, aby mohlo pracovat – to znamená pumpovat krev do celého oběhového ústrojí.

Tepny s aterosklerotickými změnami mohou být dost široké, aby stačily přivádět dostatek krve v klidu, ale nemohou dodávat srdci dost okysličené krve při námaze, kdy se její potřeba silně zvyšuje. Jakákoli námaha – chůze po schodech, běh za autobusem, práce na zahradě i sex – může vyvolat anginózní záchvat.

Angina však také může vzniknout, dojde-li ke křečovitému stahu věnčitých (koronárních) tepen.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky při léčbě nemoci angina pectoris

Doplňky uvedené v tabulce můžete používat společně nebo každý zvlášť. Můžete jimi také doplnit předepsanou klasickou léčbu, nikdy ji však sami nepřerušujte bez vědomí lékaře.

Antioxidační účinky vitaminu C a vitaminu E pomáhají v prevenci buněčného poškození; vitamin C pomáhá zlepšovat stav tepen poškozených aterosklerotickými pláty a vitamin E blokuje oxidaci LDL (škodlivého) cholesterolu, který je prvním krokem při tvorbě plátů.

Navíc mají někteří pacienti se srdečním onemocněním nízké hladiny vitaminu E a hořčíku – minerálu, který může zabránit spazmům koronárních tepen.Aminokyseliny prospívají srdci několika způsoby. Arginin hraje úlohu při tvorbě oxidu dusíku, který uvolňuje tepenné stěny.

V jedné studii bylo zjištěno, že užívání aminokyselin třikrát denně prodlužuje dobu, po kterou může pacient s anginou pectoris mírně cvičit, aniž by musel cvičení přerušit pro bolest na hrudi. Karnitin, látka podobná aminokyselinám, umožňuje buňkám srdečního svalu účinněji využívat energii.

Stejně jako karnitin posiluje srdeční sval, potravinový doplněk nazývaný koenzym Q1O tím, že snižuje jeho pracovní zátěž, a hloh zase upravuje průtok krve srdcem. Esenciální (základní) mastné kyseliny mohou být účinné při snižování hladiny triglyceridů a udržování pružnosti tepen.

Angina pectoris a dávkování doplňků

  • vitamin Cdávkování: 500 mg dvakrát denně
  • doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku
  • vitamin Edávkování: 250 mg dvakrát denně
  • pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
  • hořčíkdávkování: 200 mg dvakrát denně
  • pozor: neužívejte ho, máte-li nemocné ledviny
  • arginindávkování: 500 mg L-argininu třikrát denně mezi jídly
  • doporučení: užíváte-li argininový doplněk déle než měsíc, užívejte zároveň směs aminokyselin
  • karnitindávkování: 500 mg L-karnitinu třikrát denně mezi jídly
  • doporučení: užíváte-li karnitinový doplněk déle než měsíc, užívejte zároveň směs aminokyselin
  • koenzym Q1O dávkování: 100 mg dvakrát denně
  • doporučení: užívejte při jídle, lépe se vstřebává
  • hlohdávkování: 100 až 150 mg výtažku třikrát denně
  • doporučení: výtažek standardizovaný na obsah nejméně 1,8 procenta vitexinu
  • esenciální mastné kyselinydávkování: jedna lžíce lněného oleje denně; 2000 mg rybího tuku třikrát denněpozor: diabetici nikdy nesmějí překročit stanovenou dávku
  • doporučení: lze vynechat, jíte-li dvakrát týdně ryby
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Co ještě můžete udělat?

– Jezte nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny; místo másla používejte polynenasycený umělý tuk nebo rostlinný olej.- Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám.- Naučte se relaxovat; meditace, taj-či nebo jóga mohou snížit frekvenci anginózních záchvatů.

– Připojte se podle možnosti ke skupinové terapii; zkuste tam rozebrat důvody, které vedly k vašemu onemocnění, a co proti tomu děláte.

Angina pectoris – případy z praxe

Michal M. běžel závod na 5 kilometrů, když pocítil poprvé ostrou bolest za hrudní kostí. ‚Bude to asi pálení žáhy nebo špatné trávení,’pomyslil si. Ovšem později, když ho bolest doslova zastavila v pohybu při běhu do schodů, si uvědomil, že něco není v pořádku.

O rok později, po četných anginózních záchvatech, po infarktu a provedeném by-passu, začal opět pociťovat bolesti na hrudi. Věděl, že tato nová angina (Angina pectoris) je jasným varováním, že se celý proces může znovu opakovat, nezmění-li on sám způsob života.

Michal začal se svým novým způsobem života s takovou vážností, s jakou dělal ve svém životě všechno. Každý den chodil na procházku a ve svém jídelníčku omezil tuky. Vyhradil si čas na meditace a bojový sport tai-či.

Svou každoroční dlouhou dovolenou rozdělil na větší počet prodloužených víkendů, aby vyloučil stresy při dlouhém cestování. Poučil se důkladně o možných příznivých účincích vitaminů, léčivek, minerálů a antioxidantů.

Nyní je bez potíží a má o devět kilogramů méně. Na svých 64 let dnes zdaleka nevypadá. ‚Řadu let jsem radil jiným, jak se uzdravit,‘ podotýká Michal, ‚nyní konečně nastal čas říci si – lékaři, uzdrav se sám.‘

Článek: Angina pectoris – autor: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Vytisknout článek – Poslat článek e-mailem

Další články z rubriky

Angina pectoris - Vše o zdraví17.1.2020 / Rubrika: Nemoci

Znáte sodu? Bílý prášek, který si vaši rodiče brali po špetkách na „překyselený žaludek“? Její využití pro zachování zdraví mnohé z nás překvapí.

Источник: https://abecedazdravi.cz/nemoci/angina-pectoris

CO VÁS ZAJÍMÁ? ANGINA PECTORIS – TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Angina Pectoris do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka II. Interní kliniky doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.

Angina pectoris je onemocnění charakterizované přechodným nepoměrem mezi dodávkou a potřebou kyslíku pro srdce. Patří mezi skupinu onemocnění známou jako ischemická choroba srdeční. Dalším onemocněním v této skupině je infarkt myokardu.

Angina pectoris se projevuje jako tlaková, pálivá bolest nebo tíseň lokalizovaná v levé polovině hrudníku s možnou propagací do horních končetin nebo do krku, může být provázena pocitem nedostatku dechu. Vyvolavatelem potíží bývá fyzická námaha nebo psychický stres.

Příčinou tohoto onemocnění je nejčastěji ateroskleróza věnčitých tepen.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den paní docentko, dnes jsem se vrátila od lékaře, který mi diagnostikoval anginu pectoris. Měla jsem v posledním týdnu 3x bolest na hrudi, až mě to vyděsilo a šla jsem na vyšetření.

Klidové EKG jsem měla v pořádku, vyšetření ultrazvukem také, ale zátěžový test prokázal změny a bolest se také znovu objevila. Za 14 dní mi bude 40 let, také se mi to zdá příliš brzy a jako nepěkný dáreček! Nechce se mi tomu věřit.

Mám také potíže s krční páteří a teď mě už tak 2 týdny dost bolí. Mohlo by to být od toho a přitom by test EKG při zátěži mohl ukázat změny?

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, diagnóza AP ve 40 letech není příliš častá, ale může to tak být. Měli jsme 18-leté nemocné s infarktem myokardu.

Váš lékař postupoval zcela správně, klidové EKG má být v pořádku, klidová echokardiografie také. U zátěžového testu (především u zátěžového EKG) je možný i falešně pozitivní výsledek.

Nicméně být Vámi, raději bych se začala řídit opatřeními, které Vám Váš lékař doporučil.

OTÁZKA:        

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli lékař může poznat anginu pectoris pouhým poslechem? Díky

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, lékař nemůže poznat AP pouze poslechem. Poslechem lékař zjistí srdeční frekvenci, zda má nemocný pravidelnou nebo nepravidelnou srdeční akci, případnou přítomnost šelestu nebo známky srdečního selhání. Ani jeden z těchto parametrů není pro diagnózu AP patognomický.

OTÁZKA:        

Dobrý den. Ráda bych věděla, zda-li mohu chodit do sauny, léčím-li se na anginu pectoris. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, to je poměrně složitá otázka. Během saunování dochází ke zvýšení srdeční frekvence až na 100-105 tepů za minutu, což odpovídá mírné až středně těžké fyzické námaze. Existují pouze observační studie, které mají rozporuplné výsledky.

Nicméně se zdá, že finská sauna (tedy ne horká pára) může být pomocná a prospěšná dokonce i u lidí po prodělané infarktu myokardu. Osobně bych ale byla spíše opatrná. Pokud jste na saunování zvyklá a Vaše potíže nejsou příliš intenzivní, pak v saunování pokračujte.

V opačném případě saunu raději vynechejte.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp

Angina pectoris - Vše o zdraví

Источник: https://www.fnplzen.cz/node/1181

Rady nemocným

Ve věnčitých tepnách lidí se mohou  tvořit usazeniny tukových látek, které tepny zužují. Tento chorobný proces se odborně nazývá ateroskleróza (kornatění tepen). Její příznaky se vyskytují většinou až ve vyšším věku

Námahová (stabilní) angina pectoris, nestabilní (klidová) angina pectoris a srdeční infarkt patří spolu s několika dalšími chorobami do skupiny tzv. ischemické choroby srdeční. Tento název vypovídá, že její příčinou je nedostatečné prokrvení srdečního svalu

Angina pectoris

Jistě všichni víte, že některé srdeční choroby se mohou projevovat bolestí na hrudi. Relativně častá je bolest, která vzniká na podkladě nedostatečného prokrvení srdečního svalu. Tato bolest se nazývá angina pectoris. Lidé s tzv.

námahovou (stabilní) anginou pectoris (v běžném hovoru pouze ?angina pectoris?) nemají v klidu žádné obtíže, protože v klidových podmínkách (bez tělesné a psychické zátěže) postačují i zúžené věnčité tepny dodávat srdečnímu svalu dostatek krve. Při zátěži (např.

chůze do schodů, do kopce, běh, rozčílení a jiné) potřebuje náš organismus několikanásobně více krve, tudíž srdeční sval je více zatěžován jejím přečerpáváním a sám potřebuje větší prokrvení. To již nejsou schopny zúžené věnčité tepny zajistit a nedokrvení srdečního svalu se projeví bolestí.

Bolest je tlaková, za hrudní kostí, je provokována výše popsanou fyzickou nebo psychickou zátěží. Pacienti bolest líčí jako ?tlak, svírání, pálení? na hrudi. Maximum bolesti bývá za hrudní kostí a odtud může vyzařovat do krku, čelistí, do levého ramene, paže, anebo do zad mezi lopatky. U některých nemocných je spojena s pocitem dušnosti nebo se zpocením.

Nebývají však příznaky typu zvracení, mdloby nebo silná dušnost. Bolest pravidelně ustává v klidu (po přerušení námahy) do 3?10 minut a po užití nitrátů (např. nitroglycerinu v tabletách pod jazyk nebo ve spreji) ještě dříve (do 1?5 min). Lidé s anginou pectoris např. nemohou bez zastavení vyjít velký kopec nebo třeba deset pater schodů.

Čím je zúžení věnčitých tepen závažnější, tím menší zátěž člověk toleruje (snáší) bez příznaků bolesti na hrudi. Důležité je si uvědomit, že nedokrvený srdeční sval při angině pectoris je po obnovení prokrvení zcela nepoškozený a funkční.

Jak se zachovat při angině pectoris?

Trpíte-li Vy nebo někdo z Vašich blízký zmíněnými obtížemi, je vhodné navštívit lékaře, který provede příslušná vyšetření, která stanoví závažnost postižení věnčitých tepen a poskytnou podklad pro léčbu.

Při užívání nitrátů je důležité dávku rozdělit do dvou denních dávek, z nichž jednu užijete ráno a druhou odpoledne zhruba do 17:00 hodin.

Je to z důvodu, že nitráty potřebují pro svůj účinek v těle ?chemické posly?, které se častým užíváním vyčerpají a přes noc se musí dotvořit. Při častém užívání nitráty ztrácejí účinnost.

Užíváte-li nitráty v tabletách pod jazyk při náhle vzniklé bolesti na hrudi (záchvat anginy pectoris), po odeznění bolestí můžete zbytek tablety vyplivnout.

Akutní infarkt myokardu

Daleko závažnější než námahová (stabilní) angina pectoris je srdeční infarkt. Při tomto život ohrožujícím stavu se krevní sraženinou úplně uzavře (ucpe) některá z větví věnčitých tepen. To vede k odumření části srdečního svalu, která je touto tepennou větví prokrvována.

Bolest při srdečním infarktu má stejnou nebo podobnou lokalizaci (umístění) jako bolest při záchvatu anginy pectoris, avšak je daleko silnější a stav je provázen strachem ze smrti, dušností, pocením (studený pot), tep je rychlý, na zápěstí špatně hmatný (může být pravidelný nebo nepravidelný) a může se vyskytovat zvracení.

Zajímavé:  Jaké Léky Na Depresi?

Typické je, že obtíže vznikají, na rozdíl od anginy pectoris, často bez předchozí tělesné nebo psychické zátěže a bolest neustává v klidu ani po užití nitrátů. Bolest při srdečním infarktu trvá dlouhé hodiny. Obecně bolest typu anginy pectoris trvající nad 20 minut i přes tělesný klid a nitráty je alarmujícím znamením a nutí myslet na srdeční infarkt.

Srdečnímu infarktu mohou, ale nemusejí, předcházet léta nebo měsíce trvající záchvaty anginy pectoris.Příznaky srdečního infarktu (především bolest), které jsme dříve popsali, nemusí být zdaleka natolik jasné.

Obecně lze předpokládat, že srdeční infarkt u starších lidí má často méně výrazné příznaky než u lidí mladších, avšak to v žádném případě nevypovídá o jeho závažnosti ani předpovědi vývoje. Některé srdeční infarkty se mohou projevit prudkými bolestmi břicha a zvracením, což laiky a někdy i lékaře odvede od správné diagnózy.

U lidí trpících mnoho let cukrovkou (diabetes mellitus) jsou poškozená nervová vlákna vedoucí bolestivé informace z hrudních orgánů, proto se i relativně závažný srdeční infarkt nemusí projevit bolestí a v lepším případě může být zjištěn i za roky při náhodném EKG vyšetření.

  V závažnějších případech se může proběhlý infarkt projevit špatnou tolerancí (snášením) tělesné zátěže, dušností, tvorbu otoků, nadměrným močením v noci a nepravidelností srdečního rytmu, což jsou známky závažného stavu srdečního selhání. Jde v podstatě o tzv. němý infarkt.

I u jinak zdravých lidí se může v malém procentu případů objevit němý infarkt, ale v tomto případě jde nejčastěji o infarkt malého rozsahu, který není příliš nebezpečný. U některých jedinců se srdeční infarkt může projevit pouze bolestí levého ramene, která nastává po fyzické zátěži (např. po odhazování sněhu) ? postižený se mylně domnívá, že si namohl rameno a nevyhledá lékaře nebo jej vyhledá pozdě.Mezi námahovou (stabilní) anginou pectoris a srdečním infarktem stojí ještě tzv. nestabilní (klidová) angina pectoris, jejíž příznaky, diagnostika a často i léčba jsou podobné nebo stejné jako u srdečního infarktu.

 Jak se zachovat při akutním srdečním infarktu?

Domníváte-li se, že jste se stali svědky srdečního infarktu, ihned zavolejte postiženému záchrannou službu. Jako první pomoc je vhodné uložit nemocného do polosedu v dobře větrané místnosti. Jedině v případě ztráty vědomí jej uložíme do lehu.

Je vhodné podat nitráty (pokud je máte k dispozici), a také Acylpyrin, který může částečně rozpustit krevní sraženinu uzavírající věnčitou tepnu.

Rychlé přivolání lékařské pomoci při podezření na srdeční infarkt je velmi důležité, neboť při neléčeném infarktu odumře část srdečního svalu a tato část se později hojí vazivovou jizvou, která zhoršuje práci srdce. Na rozdíl od anginy pectoris jde o trvalé poškození srdečního svalu.

V nemocničních podmínkách je možné uzavřenou větev věnčité tepny rychle zprůchodnit (otevřít) a tím minimalizovat rozsah poškození srdečního svalu. Ideální je otevření věnčité tepny do dvou hodin od vzniku obtíží, ale můžeme říci, že léčebný zásah do 6 hodin je velmi přínosný.

Mnoho nemocných se však dostává do nemocnice až po více než šesti hodinách od začátku obtíží a v této době již nemusí být léčba příliš účinná. Navíc je nepříznivou skutečností, že část lidí se srdečním infarktem umírá v prvních několika hodinách a včasná lékařská pomoc je může zachránit.

Autor: Pavel Bělunek, student 2. ročníku oboru Všeobecná sestra, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Recenze: Doc. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA, I. interní klinika, Fakultní nemocnice Olomouc

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Источник: https://zdravi.doktorka.cz/rady-nemocnym--ischemicka-choroba-srdecni---angina-pectoris---infarkt-myokardu-

Angina pectoris | Prameny zdraví

Angina pectoris patří do skupiny onemocnění koronárních cév srdce. Srdce má tři hlavní větve arteriálního zásobení čerstvou krví. Jsou-li tepny postiženy procesem zmenšujícím průtok krve těmito cévami (např. ateroskleróza), srdce – zejména při fyzické námaze – nedostává dostatek kyslíku, který potřebuje k tomu, aby správně pracovalo.

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Při několikavteřinovém nedostatečném okysličení srdce dochází k poruchám funkce. Vnějším projevem mohou být různé nepříjemné pocity v hrudníku.

Pacienti často nepopisují tyto stavy jako velkou bolest, ale spíš jako tlak, napětí, svírání, pálení, píchání nebo také jako špatné trávení a lokalizují své pocity do oblasti hrudní kosti, přičemž bolesti mohou vystřelovat do levého ramene nebo až malíčku levé ruky, do krku, zad, zubů ap.

Mezi nejčastější příčiny popsaného stavu patří zvýšená námaha (chůze do kopce, proti větru, běh), prudké změny teploty, emoce (hněv, sexuální aktivita, veřejné vystupování) a těžké jídlo. Nepříjemné až bolestivé pocity trvají jen několik vteřin.

Záchvat anginy pectoris může trvat až 15 minut. Po přerušení námahy se stav rychle upraví. Výskyt, četnost a projevy se mohou u téhož člověka měnit i v průběhu dne.

Někteří pacienti uvádějí výskyt záchvatů po ulehnutí na lože (pravděpodobně vlivem chladné pokrývky) nebo při ranním česání, holení ap. (zdvižené ruce).

Léčba

Doporučuji vhodný tělocvik – program postupného zvyšování tělesné námahy. Pacienti by měli začít s malými dávkami a postupně je zvyšovat tak, aby se s nimi organismus dokázal vyrovnat. Když se dostaví bolest, snižte intenzitu, ale cvičení nepřerušujte. Ukončete ho teprve tehdy, jestliže bolest ani potom neustoupí.

Kouření může u někoho vyvolat záchvat, proto se nedoporučuje kouřit. U kuřáků klesá výkonnost o 20-25 %.

Pacienti by se měli teple oblékat, aby neprochladli. U někoho může vyvolat záchvat třeba jen vystavení tváře studenému větru.

Zkuste si postel upravit tak, abyste měli hlavu trochu výše.

Záchvat mohou způsobit též studené nápoje. Je nutné se jim vyhnout.

Máte-li nadváhu, je důležité, abyste svou hmotnost upravili na přiměřenou hodnotu. Jezte jen menší dávky, ne více než tři za den. Nikdy se nepřejídejte. Neměli byste mít pocit přeplněného žaludku. Vylučte z potravy všechny volné tuky (margaríny, majonézy, zákusky, čokoládu ap.). Měli byste vyloučit všechny potraviny živočišného původu.

Dostatečné množství vitaminu E způsobí údajně výrazné zlepšení anginy pectoris. I další vitaminy a látky s antioxidačními vlastnostmi (vitamin A, karotenoidy, vitamin C, selén, taniny, polyfenoly ap.

) jsou potřebné v prevenci jak anginy pectoris, tak i záchvatů u už postižených pacientů.

Všechny tyto látky se nejvíce nacházejí v rostlinné potravě (tmavolistová a žlutá zelenina, citrusy, obilniny, klíčky, ořechy ap.).

Vyhýbejte se rovněž alkoholu. Alkohol může vyvolat záchvat anginy pectoris.

Zhoršení anginy pectoris (zvláště nestabilní formy) vyvolává i psychický stres. Součástí systematické léčby je i psychohygiena, která stres pomůže úspěšně zvládnout. Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají čas na pravidelnou modlitbu, mají méně srdečních onemocnění.

Nepříznivá je kombinace cukrovky s anginou pectoris. Pacient, který trpí jedním z těchto onemocnění, by měl udělat všechno pro to, aby nepodlehl také tomu druhému. Režim pro léčbu jednoho z těchto onemocnění pomáhá předcházet i druhému.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion, Advent-Orion)

Počet přečtení: 4 530 Datum: 22. 2. 2009

Источник: https://www.magazinzdravi.cz/angina-pectoris

Angina pectoris?

Angina, také nazývaná angina pectoris nebo kardiální křeče, je stav při nedostatečném přívodu kyslíku do srdce. Tepny zásobují srdce krví obsahující kyslík a živiny. Angina pectoris se vyskytuje v důsledku aterosklerózy, tj. vytvrzování tepen, ale také dalších typů srdečních onemocnění. Nedostatek krve bohaté na kyslík v srdci je obvykle způsoben zúžením koronárních tepen v důsledku nahromadění plaku, který ztěžuje průchod krve cévami. K bolesti dochází, protože se snižuje přívod kyslíku do srdce. Kromě toho se může angina objevit následkem hypertyreózy.

Jaké jsou příznaky anginy pectoris?

Příznaky anginy pectoris zahrnují:

  • Bolest začínající za hrudní kostí, která se často šíří do jiných částí těla, např. do levé paže nebo čelisti
  • Dušnost
  • Pocit těžkosti v oblasti hrudníku
  • Palpitace (bušení srdce)
  • Návaly pocení
  • Závrať
  • Pocit, že nejste ve své kůži
Zajímavé:  Stydká kost - Vše o zdraví

Co způsobuje anginu pectoris?

Spouštěč anginy pectoris se u každého liší.  Může nastat po mírné fyzické aktivitě nebo i když jste v klidu. Často je však bolest vyvolána fyzickou námahou. Symptomy se vyskytují, když srdce potřebuje více kyslíku, než se mu dostává, např.

během těžké manuální práce nebo dokonce vážného emocionálního stresu. Angina pectoris může být také vyvolána vystavením vysokým nebo nízkým teplotám nebo požitím těžkého jídla. Angina pectoris často zmizí, pokud si odpočinete.

Příčinou stavu může být:

  • Kouření: Mnoho lidí, kteří trpí anginou pectoris, jsou kuřáci. Riziko vzniku anginy pectoris tak může být sníženo, pokud přestanete kouřit.
  • Obezita
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Diabetes (cukrovka)
  • Nedostatek fyzické aktivity
  • Stres
  • Užívání antikoncepčních tablet
  • Kromě toho jsou muži náchylnější k rozvoji anginy pectoris. Je dokázáno, že u mužů se rozvinou komplikace z aterosklerózy přibližně o 10 let dříve než u žen.

Jak se léčí angina pectoris?

Angina pectoris může být léčena léky, ale ze začátku lékař hlavně doporučí změnu životního stylu. Zdravé stravovací návyky, spousta zeleniny a dostatek fyzické aktivity, to všechno jsou důležité faktory při léčbě anginy pectoris.

Pokud jsou hladiny cholesterolu příliš vysoké, lékař může předepsat léky na snížení cholesterolu (statiny). Kromě toho je důležité přestat kouřit. Pokud trpíte záchvaty anginy pectoris i v klidu, je důležité mít neustále u sebe tablety nitroglycerinu pro snížení spasmů (křečí).

Pokud jsou křeče závažné, bývá nutné provést koronární angioplastiku, aby se rozšířily postižené tepny.

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc.

Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií.

Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil

Proč? Vaší účastí na klinických studiích můžete pomoci vyvinout nové způsoby léčby a podpoříte tak zdravotnictví. Zaregistrujte se nyní, a obdržíte informace o aktuálních a připravujících se výzkumných projektech.

Источник: https://www.panelzdravi.cz/nemoci/co-je-angina-pectoris/

Antistresové desatero: Zdraví si lze zachránit i vlastními silami

„Už od mládí jsem měla vysoký krevní tlak, a když jsem třeba běhala při tělocviku na střední škole, cítila jsem tlak na hrudi. V té době se ale takovým věcem nevěnovala pozornost, tudíž jsem to ani já neřešila. Když jsem začala mít bolesti v zádech a rukou, léčili mě od roku 1979 s páteří.

Přečíst článek ›

O tři roky později jsem se naštěstí dostala k panu docentu Červenkovi z Vinohradské nemocnice, kterého napadlo, že mé problémy nesouvisí se zády, ale spíše se srdcem, a udělal mi první koronarografii.

Pro zobrazení věnčitých tepen mi dali kontrastní látku a zavedli přes tříslo tenkou hadičku (katétr) až k srdci, aby zjistili, kde je nějaké zúžení tepny.

Díky tomu lékař potvrdil, že mám tepnu v srdci zúženou úplně na vlas.

Kdyby se na to tehdy nepřišlo, dopadlo by to špatně. Naštěstí se do Československa tehdy dostala nová metoda rozšíření cévy pomocí balonkového katétru neboli angioplastika, kterou mi udělal pan docent Červenka. Operace ale proběhla ve Vojenské nemocnici v Praze, protože tam na to měli vybavení.

Drama v sanitce

  • POČTY Ženy ve věku 45-54 trpí anginou pectoris v méně než 1 % případů.
  • Počet žen roste s věkem, nad 65 let to může být 10-15 %.

Druhý den mě měli převážet do Vinohradské nemocnice k panu docentovi, jenže při převozu nastal problém. Během jízdy se nějak uvolnilo lehátko a já jsem z něj spadla.

Poněvadž ta tepna se nemůže sešívat, tak se uvolnila a udělalo se mi tam aneuryzma, výduť. Místo abych rehabilitovala po angioplastice, převezli mě na chirurgii k další operaci. Dostávala jsem heparin na ředění krve, a jelikož jsem byla po operaci žlučníku, začala jsem vnitřně krvácet, takže mi byly podávány také transfuze. Bylo to těžké období.

Přečíst článek ›

Když jsem se pak konečně uzdravila, byla jsem v částečném invalidním důchodu, ale už mi bylo dobře.

Nicméně po letech jsem znovu začala mít problémy se zády a hůře se mi dýchalo, takže jsem ještě 2x musela na angioplastiku, kdy už mi do tepny dali stent, aby se na stejném místě nemohla tepna zúžit.

Při zákroku vidíte na obrazovce, jak jsou tepny skutečně zúžené, až je z nich úplný vlas a krev nemá kudy proudit. To se mnou docela zacloumalo.

Přede dvěma roky jsem ještě jednou byla na koronarografii, kdy zjistili, že tepny jsou prozatím průchozí. Snažím se pohybovat, mám doma chodící pás a také musím držet dietu bez tuků. Vždy, když se ráno probudím, děkuji za každý nový den!‘

NÁZOR LÉKAŘE doc. MUDr. Václav Červenka CSc. Prvně jsme pacientce diagnostikovali insuficienci srdce, což znamená začínající nebo probíhající infarkt.

Problémem v době, kdy ještě nebyly stenty, bylo to, že až u třetiny lidí se daná céva velice rychle zase uzavřela, takže infarkt vlastně pokračoval. Potíže paní Růženy v průběhu let pokračovaly, a proto podstoupila ještě několik výkonů.

Problémem u pacientky je také to, že má vrozenou hypercholesterolemii, tedy vysoký cholesterol, přestože drží dietu. U těchto pacientů pak dochází k infarktům už třeba ve třiceti letech.

Přečíst článek ›

Informace o nemoci

*Angina pectoris je jednou z forem tzv. ischemické choroby srdeční (onemocnění koronárních tepen zásobujících srdce okysličenou krví a živinami aterosklerózou nebo jinými chorobami).

  1. *Ve většině případů jde o důsledek aterosklerózy koronárních tepen, které jsou výrazně zúženy sklerotickými pláty a nedovolují zvýšení průtoku krve při zátěži.
  2. *Nemoc se projevuje svíravou bolestí za hrudní kostí, která často vystřeluje do spodní čelisti, levého ramene nebo levé paže.
  3. *Léčba by měla být zaměřena na potlačení rozvoje aterosklerózy a na stabilizaci plátů v koronárních cévách.
  4. *Změnou životosprávy a léky se dá dosáhnout toho, že sklerotické pláty jsou pevnější a sníží se riziko jejich prasknutí a uzavření cévy krevní sraženinou — tedy infarktu myokardu.
  5. Co dělat, aby i vaše srdce bylo spokojené? Dodržujte ANTISTRESOVÉ DESATERO:

1. Zkuste co nejvíce myslet pozitivně a na všem hledejte to dobré.

2. Dýchejte zhluboka. 3. Dělejte věci, které vás baví. 4. Dostatečně spěte. 5. Žijte aktivně a hýbejte se. 6. Buďte spokojeni se svým životem. 7. Je v pořádku říkat ne, když něco dělat nechcete. 8. Zdravě a chutně jezte. 9. Udržujte svou váhu v rozumných mezích. 10. Obklopte se těmi, které máte rádi. Přečíst článek ›

Recept pro zdraví

Rozmarýnové jehně s marinádou

Ingredience:

  • 4 snítky rozmarýnu
  • černý pepř (celé kuličky), sůl
  • 600 g jehněčích filetů
  • 3 lžičky olivového oleje

Postup:

Rozmarýn omyjte a vytřepte z něj přebytečnou vodu. Vrcholky odřízněte a dejte stranou. Lístky otrhejte a nasekejte najemno. Pepř rozdrťte v hmoždíři a smíchejte s nasekaným rozmarýnem.

Z filetů odstraňte kůži, šlachy a tuk a osušte je. Potřete je jednou lžičkou olivového oleje a posypte z obou stran rozmarýnovou směsí. Marinujte jednu hodinu v ledničce.

Troubu předehřejte na 180 °C. Zbývající olej rozehřejte na pánvi. Opečte na něm jehněčí filety, každou stranu jednu a půl minuty. V troubě dopečte 6-8 minut. Vyndejte, volně zabalte do alobalu a nechte krátce odpočívat, aby neunikla šťáva. Maso nakrájejte šikmo a ozdobte vrcholky rozmarýnu.

Vhodnou přílohou jsou například opečené brambory se zeleninou.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdravé srdce

Zdravé srdce je šťastné srdce. Je naším motorem, bez něj nemůžeme být. Když je v klidu, přečerpá za jednu minutu přibližně pět litrů krve. Když na něj kladete vyšší nároky například při sportu, jeho výkon se prudce zvyšuje: na dvacet i více litrů přečerpaných za minutu. Toto celoživotní „hrdinství“ bychom srdci měli soustavně oplácet.

Источник: https://www.denik.cz/zdravi/zdravi-srdce-angina-pectoris-kardiologie-operace-20201119.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector