Antibiotika a menstruace – vše o zdraví

V lidském těle žije cca 500 druhů bakterií a pokud jsou v rovnováze, vše funguje tak, jak má. Někdy se ale rovnováha bakterií přehoupne ve prospěch těch zlých. Nejčastěji vlivem užívání některých léků, změnou stravy, rozvojem infekcí a zánětů, stresem, velkým množstvím alkoholu anebo ozařováním. A tím dochází ke vzniku potíží. 

Probiotika sama neléčí, ale můžete je užívat jako doplňkovou léčbu, když máte tyto potíže: 

 • průjem
 • zácpa
 • kvasinková infekce v pochvě
 • kvasinková infekce v ústní dutině (soor)
 • ekzém
 • intolerance laktózy
 • užívání antibiotik
 • zánětlivá a autoimunitní onemocnění střev

Antibiotika a menstruace - Vše o zdraví Jak užívat probiotika?

Jsou to živé mikroorganismy, kterým je potřeba vytvořit vhodné podmínky pro růst. Jsou totiž citlivé na pH, změny teploty, kyslík a také se ovlivňují navzájem.

V první řadě, je důležité dodržet užívání, které je uvedené na obalu. Dozvíte se informace, jestli se mají užívat s jídlem, nebo nalačno a jak je správně uchovávat.

Na zapíjení probiotik je nejvhodnější čistá voda. 

Antibiotika a menstruace - Vše o zdraví Co jsou to prebiotika?

Mohlo by se zdát, že se jedná jen o překlep, jde ale o hodně důležité – nápomocné látky.

Tvoří totiž potravu pro bakterie, aby měly vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií.

Tyto pozitivní účinky má inulín a pektiny, tedy rozpustná vláknina, kterou naše tělo nedokáže strávit. Nachází se hlavně v ovoci a zelenině. Nejčastěji pak v jablkách, cibuli, čekance, či v banánu.

Pokud zkombinujeme prebiotika a probiotika dohromady, vzniká synbiotikum. Poslední dobou se častěji začíná skloňovat pojem postbiotikum, a to především v souvislosti s náhradní kojeneckou výživou. Jsou to látky, které jsou výsledkem metabolického procesu baktérií a mají význam pro funkci imunitního systému.

Antibiotika a menstruace - Vše o zdraví Antibiotika vs. probiotika

Pokud Vám lékař diagnostikoval bakteriální infekci, pravděpodobně odejdete z ordinace s předpisem na antibiotika. Léky působí během užívání nejen na patogenní bakterie, ale na všechny, které jsou na konkrétní antibiotikum citlivé, tedy často i na ‚‚hodné‘‘.

Narušení bakteriální rovnováhy má za následek zažívací potíže (nevolnost, průjem, nadýmání, zácpu nebo křeče) a často i rozvoj kvasinkové infekce. Proto se doporučuje začít užívat probiotika preventivně, hned od začátku léčby bakteriální infekce. A posléze ještě 14 dní po vysazení antibiotik.

Pro maximální účinek si nechte mezi antibiotikem a probiotikem odstup alespoň dvě hodiny.

Antibiotika a menstruace - Vše o zdraví Jaké probiotikum vybrat?

V lékárnách jsou dostupné doplňky stravy v různých lékových formách. Kapky vhodné pro děti, kapsle nebo tablety rozpustné v ústech a taky kapsle, které se zavádějí lokálně do pochvy. Když pozorně čtete složení, zjistíte, že každé obsahují vícero různých kmenů prospěšných bakterií.

Setkat se můžete taky se zkratkou CFU. Je odvozená z anglického výrazu Colony Forming Units, tedy jednotky, které tvoří kolonie. Znamená to, kolik jednotek je schopných množit se a tvořit nové kolonie.

Sledovat bychom měli hodnoty od 108 do 1011 životaschopných jednotek.

Kmeny, se kterými se nejčastěji setkáte:

 • Bakterie mléčného kvašení (laktobacily) – Lactobacillus casei, Lactoacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus. Lactobacillus reuteri mění laktózu na kyselinu mléčnou, která vytváří ve střevech kyselé prostředí, nepřátelské pro patogenní bakterie. Kromě toho, že napomáhají při trávení, brání tím růstu bakteriím, které vyvolávají střevní záněty a průjem, jako třeba Salmonela. 
 • Bifidobakterie – Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium infantis a mnoho dalších. Jsou často v doplňcích v kombinaci s laktobacily a vzájemně se jejich účinek doplňuje. Jsou to první bakterie, se kterými přijde do styku novorozenec při průchodu porodními cestami a osídlí jeho střeva. Nachází se taky v mateřském mléku a vytváří kyselé pH a zdravé prostředí, což je základ pro budování imunitního systému dětí. Kdežto porod císařským řezem, či podávání umělé dětské výživy může negativně ovlivnit mikroflóru dítěte, a následně vývoj imunitního systému a zažívání. 
 • Enterobakterie – Enterococcus faecium. Pomáhají při průjmech, které způsobuje užívání antibiotik.
 • Kvasinky – Saccharomyces boulardii. Osvědčila se při cestovatelských průjmech, protože zlepšuje odolnost vůči cizím baktériím. Taky pomáhá při léčbě a prevenci zánětu tlustého střeva a při průjmech spojených s užíváním antibiotik. 

Probiotika lze užívat jak preventivně, tak i jako doplňkovou léčbu. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, a pokud to zdravotní stav vyžaduje, mohou se užívat i dlouhodobě.

Všechna probiotika

Источник: https://www.benu.cz/probiotika-1548332177

Jak dlouho trvá menstruace a co s ní, když bolí

Menstruace je přirozenou a pravidelnou součástí života dospělých žen, mnohé z nich však prožívají toto období jako velmi nepříjemný a často bolestivý stav.

Celých třicet až padesát procent žen v reprodukčním věku trpí v průběhu menstruačního krvácení bolestmi a dalšími nepříjemnými příznaky. Tyto potíže se mnohdy bagatelizují navzdory tomu, že mohou značně omezovat každodenní život.

Při léčbě bolestivé menstruace se uplatňují vedle klasických léků i alternativní způsoby léčby. Poruchám menstruace se věnuje i tradiční čínská medicína.

Jak dlouho trvá menstruace

„Menstruace nastává u zdravých žen v reprodukčním období, tj. ve věku mezi pubertou a menopauzou. Probíhá v důsledku pravidelných cyklických změn endometria, tj.

sliznice děložní dutiny, které nazýváme menstruační cyklus, a to pravidelně v intervalu přibližně dvacet osm dní po dobu tří až pěti dní,“ říká Petra Polášková z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.

Průběh menzes je individuální a za normální jsou považovány i hodnoty trvání menstruace po dobu dvou až sedmi dní.

Jak upozorňuje Pavel Turčan z olomouckého Centra Mediol, menstruují stále mladší dívky, neví se proč. „Průměrný věk, kdy většina dívek dostane menstruaci, je mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem života, přičemž horní hranice je stanovena na patnáct a půl roku,“ říká lékař. Dnes však některé dívky menstruují již i v devíti letech.

Obvykle po pětačtyřicátém roce života ženy pak nastává období přechodu, kdy vyhasíná funkce vaječníků, ztrácí se menstruace a s ní plodnost ženy.

Antibiotika a menstruace - Vše o zdraví

„Význam menstruace spočívá v obnově děložní sliznice každý měsíc tak, aby byla čerstvá a připravená k přijetí oplodněného vajíčka,“ vysvětluje lékařka.

Nadměrnými bolestmi při menstruaci trpí až polovina žen. Mezi nejčastější komplikace menstruace patří dysmenorea, premenstruační syndrom a menstruační migréna.

Bolestivá menstruace postihuje spíše mladší ženy

Dysmenorea neboli nadměrně bolestivá menstruace může mít různé stupně závažnosti a postihuje zejména ženy do čtyřiadvaceti let. Potíže mohou kolísat od neurčitých tlaků v podbřišku až po velmi silné křeče vystřelující do nohou a do zad. Dále bývají spojeny i s bolestmi hlavy, průjmem, zvracením a v závažnějších případech i se stavy krátkého bezvědomí.

Zajímavé:  Léky S Obsahem Železa?

Už týden předem – PMS

V souvislosti s menstruačním cyklem se hovoří rovněž o tzv. premenstruačním syndromu (PMS). Projevuje se asi týden před začátkem samotné menstruace bolestmi břicha, napětím v prsou, bolestmi hlavy, změnami nálad (podrážděnost nebo deprese), zhoršením kvality pleti, poruchami trávení, zácpou či nadýmáním. Všechny tyto potíže většinou nástupem menstruace odezní.

S projevy PMS, které zasahují psychickou i fyzickou složku, pomohou bylinné čaje, kapky i voňavé směsi.

Menstruační migréna

V období menstruace se může objevovat rovněž menstruační migréna. Rozeznávají se její dva podtypy. První je tzv. pravá menstruační migréna (PMM), která se vyskytuje výlučně v období prvního dne menstruace a dva dny před a dva po tomto dni (celkem pět dní), nejméně ve dvou nebo třech menstruačních cyklech za sebou. Udává se, že deset procent pacientek s migrénou bez aury má právě PMM.

Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací. Ta může probíhat kdykoliv i mimo uvedené období. Tento podtyp tvoří asi polovina všech pacientek s migrénou bez aury.

„Přesný vztah mezi ženskými pohlavními hormony a migrénou nejsme dosud schopni definovat, ale z pozorování je jasné, že určitě existuje,“ říká Pavel Turčan. „Poměrně často se setkáváme se ženami, které začaly migrénami trpět od puberty, s nástupem menstruačního cyklu, a ustaly jim až nástupem klimakteria se zástavou menstruačního cyklu.“ Migrény totiž často začnou a skončí s menstruací.

Proti menstruační bolesti tabletami i alternativně

V léčbě dysmenorey se často ordinují analgetika, která slouží ke zmírnění bolesti. Například volně prodejné léky obsahující léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Zabraňuje tvorbě prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně.

„Menstruační bolesti mohou ženy ovlivňovat také pomocí alternativních metod. Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha.

Pomoci mohou také masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které podporují svalovou relaxaci a předcházení křečím,“ doporučuje lékařka. Bolestivou menstruaci lze ovlivnit pomocí cviků.

„Vhodná jsou i cvičení, jako jsou jóga či plavání. Poskytují uvolnění, zlepšují krevní oběh i náladu,“ dodává MUDr. Polášková.

Obecně je důležitá duševní pohoda. Stres či jiné problémy mohou podstatně narušit duševní rovnováhu a aktivovat menstruační bolesti i bez hormonálních příčin.

Galerie: Stopněte stres – 7 aktivit, které vás zabaví

Některé ženy pozorují zlepšení menstruačních obtíží po změně životosprávy. Je potřeba pít dostatek tekutin, jíst zeleninu a ovoce, celozrnné potraviny, naopak vynechat cukry, bílou mouku a živočišné tuky.

Vhodné jsou potraviny bohaté na vápník, hořčík a také vitaminy B, C a E.

Pomocnými prostředky přírodní povahy mohou sloužit také rostlinné čaje a bylinné léky (třezalka, kopřiva dvoudomá, mořské řasy, chaluhy nebo měsíček lékařský).

MUDr. Petra Polášková

Lékař specialista v oboru gynekologie a porodnictví

Gynekologicko-porodnická klinika, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

 • MUDr. Pavel Turčan
 • Odborný ženský lékař a sexuolog
 • Působí v olomouckém Centru MEDIOL, v ordinaci sexuologie a andrologie.

Zdroj: TZ Ibalgin

Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/jak-dlouho-trva-menstruace-a-co-s-ni-kdyz-boli/

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Zpozdila se vám menstruace a nevíte, kde hledat viníka? Máme pro vás hned několik možností, proč si krvácení dává načas.

Délka cyklu je individuální

Opožděná menstruace nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Menstruační cyklus je u každé ženy jiný. Obvykle trvá 28 dní, ale u zdravých žen se může pohybovat od 21 do 35 dní. Jestliže vás trápí opožděná menstruace a negativní test, příčin může být hned několik. Cyklus dokáže rozhodit jakýkoliv stres, užívání některých léků i fyzické vypětí.

1. Těhotenství

Mnoho žen při zpoždění menstruace napadne, že by se mohlo jednat právě o těhotenství. Rané stádium gravidity poznáte podle únavy, křečí, nadýmání, nevolnosti, špinění a zvýšené citlivosti prsů.

Velmi často se u těhotných žen vyskytuje opožděná menstruace a bolest v podbříšku.

Protože se však příznaky těhotenství příliš neliší od premenstruačního syndromu, nejlepším řešením je těhotenský test, který graviditu potvrdí nebo naopak vyloučí.

2. Stres

Dlouhodobé vystavení stresu nebo jeho přemíra, může způsobit různé zdravotní potíže a také ovlivnit menstruační cyklus ženy. Pokud pracujete nebo žijete ve stresujícím prostředí, vaše tělo začne vyplavovat méně hormonů, které řídí ovulaci a také pravidelné krvácení.

A naopak začne produkovat stresové hormony kortizol a adrenalin, které nutí mozek rozhodnout se, které tělesné funkce jsou v této chvíli nezbytné a které mohou jít ve stresujícím období do pozadí. Velkou roli přitom může sehrát i náročné životní období, jako je smrt blízkého člověka nebo rozvod.

Pokud máte podezření, že opožděná menstruace ze stresu může být váš případ, snažte se více odpočívat a věnovat se sama sobě. Tělo pak bude vědět, že nemusí bojovat a může začít opět pracovat tak, jak má.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

3. Kojení

Maminky, které své dítě kojí, mohou přestat menstruovat. Může za to prolaktin, který zodpovídá za produkci mateřského mléka a zároveň potlačuje ovulaci.

Během kojení je naprosto běžné i několikaměsíční zpoždění menstruace. Pravidelné krvácení se většinou vrátí k normálu do 6 – 8 týdnů po odstavení dítěte.

Pokud se vám pravidelný menstruační cyklus nevrátí ani za 3 měsíce po ukončení kojení, zajděte za svým lékařem.

4. Rozhození životního rytmu

Zpoždění menstruace může být důvodem významných změn v denním režimu. Většinou se jedná o změnu časového pásma kvůli častému cestování do zahraničí nebo o střídání denních a nočních směn. Tělo je v těchto případech dezorientované a může menstruaci zpozdit nebo ji zcela vynechat. Během nočních směn je proto důležité dostatečně doplňovat tekutiny a pravidelně jíst.

5. Onemocnění

Velkou paseku s menstruačním cyklem dokáže napáchat akutní nebo naopak zdlouhavá nemoc. Naprosto běžné je zpoždění menstruace 10 dní i více a také opožděná menstruace po nemoci. Při vážnějších chorobách se nemusí menstruace dostavit vůbec. Tělo začne fungovat opět normálně, jakmile získá dostatek sil a po nemoci se zregeneruje.

Zajímavé:  Escherichia Coli V Pochvě Příznaky?

Syndrom polycystických ovarií

Toto onemocnění je způsobené hormonální nerovnováhou. Ženské tělo produkuje více mužského hormonu, který dokáže zastavit ovulaci a menstruaci tím oddálit nebo zcela vynechat. A jak tuto nemoc poznáte? Nadmíra mužských hormonů podporuje růst ochlupení na nezvyklých místech, jako jsou záda nebo prsa. Dále způsobuje akné, přírůstek hmotnosti a často i neplodnost.

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Potíže se štítnou žlázou

Štítná žláza ovlivňuje velkou měrou vyplavování hormonů a celkový chod metabolismu. Ve chvíli, kdy se žláza poruší nebo oslabí, poznáte to i na menstruačním cyklu. Na potíže vám zadělá zvýšená i snížená funkce štítné žlázy. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza může způsobit, že je menstruace mírnější a méně častá.

Doprovodnými jevy jsou hubnutí, zrychlený tep, zvýšené pocení a poruchy spánku. Oproti tomu snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza způsobuje, že je menstruace méně častá, ale zato silnější. Mezi další příznaky patří únava, nabírání na váze, suchá pokožka a vypadávání vlasů. Při podezření na onemocnění štítnice si raději nechte u lékaře vyšetřit hodnoty hormonů štítné žlázy.

Díky vhodné léčbě se cyklus časem vrátí zpět do normálu.

Opožděná menstruace cysta

Jak spolu souvisí opožděná menstruace a cysta? Menší cysty na vaječnících mohou být hormonálně aktivní a způsobovat poruchy menstruačního cyklu. Zároveň mohou významně ovlivňovat i ovulaci samotnou.

Hlavními příznaky cysty jsou pocity tlaku v břiše, bolesti v pánvi, bolesti při pohlavním styku, zesílené menstruační krvácení, tlak na močový měchýř a střeva, nepravidelná nebo slabá menstruace, vynechání menstruace, neplodnost, akné a deprese.

Chronická onemocnění

Opožděnou menstruaci mohou způsobit i chronické nemoci, jako je například diabetes, celiakie nebo zánět střev. Za hormonálními změnami stojí výkyvy hladiny cukru v krvi a také poškození tenkého střeva, které hůře vstřebává důležité živiny.

6. Léky

Pokud vám lékař nedávno předepsal nové léky, mohou být na vině právě ony. Poraďte se s ním, zda mohou zpoždění menstruace vyvolat a jak byste měla dále postupovat. Pravděpodobně vám doporučí ještě pár dnů počkat nebo vám léky vymění za šetrnější preparát. A jaký důvod může mít opožděná menstruace? Antibiotika, hormonální antikoncepci i antidepresiva.

Jak připravit dceru na první menstruaci. 11 věcí, které by o ní měla vědět

Hormonální antikoncepce

Opožděná menstruace při hormonální antikoncepci je velmi častá. Hormonální antikoncepce totiž funguje na principu blokování ovulace. Pravidelné měsíční krvácení při užívání HA není menstruací jako takovou, ale je způsobené poklesem hormonů. Z toho důvodu je běžné, že krvácení může být velmi lehké nebo se nemusí dostavit vůbec.

Pilulka proti početí

Postkoitální antikoncepční pilulka může výrazně ovlivnit ovulaci i následnou menstruaci. Zpoždění menstruace nebo její vynechání je v tomto případě naprosto běžné.

Další léky, které mohou mít vliv na zpoždění menstruace:

 • antidepresiva
 • kortikosteroidy
 • chemoterapeutika
 • některá antipsychotika

7. Nadváha

Vysoká nadváha může tělo rozhodit do takové míry, že přestanete pravidelně menstruovat. Obezita pak často krvácení zastaví úplně.

Přemíra tuku pod kůží a kolem orgánů ovlivňuje ovulaci tím, že tělo nutí vyrábět příliš mnoho hormonu estrogenu. Nejlepším řešením této situace je pravidelné stravování, kvalitní a pestré potraviny, dostatek vody, pohyb a trpělivost.

Pokud upravíte svůj životní styl a vytrváte, postupně shodíte přebytečná kila a vrátí se vám i ztracená menstruace.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

8. Podvýživa

Stejně jako vysoká nadváha zamává s vaší periodou také podvýživa nebo náhlý úbytek váhy. Jakmile tělo nemá dostatečné množství tuku, ustane produkce estrogenu a menstruace zcela vymizí. Na hormony může mít vliv i drastická dieta a příliš intenzivní cvičení. Řešení je na první pohled jednoduché. Začněte pravidelně jíst a pohyb přidejte jen v rozumné míře.

9. Potrat

Velmi častá je i opožděná menstruace po potratu. Ženy většinou začnou opět krvácet do 6 týdnů po prodělaném potratu. Vše je ale velmi individuální a v některých případech trvá delší dobu, než se tělo vzpamatuje a cyklus obnoví. Vždy je dobré tyto případy řešit s gynekologem a být pod jeho dohledem.

10. Perimenopauza

Ačkoliv se vás menopauza ještě netýká, může perimenopauza (období 2 – 8 let před nástupem klimakteria), rozhodit váš pravidelný cyklus.

Menstruace se může opožďovat až o několik dní, v některých případech může zcela vymizet a pokud přijde, tak přinést slabší či naopak silnější krvácení než dříve. Perimenopauzu poznáte i podle návalů horka, nočního pocení, poruch spánku, změn nálad a nedostatečné lubrikace vagíny.

Pokud si myslíte, že se jedná o váš případ, zajděte za svým gynekologem, který vám doporučí nějaké léky či doplňky stravy, které cyklus upraví.

11. Menopauza

Ačkoliv se nástup menopauzy, její projevy i intenzita u každé ženy liší, přichází většinou ve věku mezi 49 a 51 lety. Nastoupit však může i před 40. rokem věku nebo naopak až po 55. roce života. Velký vliv na příchod menopauzy mají geny, životní styl a stravování.

Kdy spěchat k lékaři?

Důvod opožděné či vynechané menstruace vám pomůže zjistit lékař. Proto si pečlivě zapisujte veškeré změny ve svém menstruačním cyklu, které mu pomohou rychleji určit diagnózu.

A kdy začít řešit zpoždění menstruace? Na to neexistuje přesná odpověď, ale obecně je dobré začít pátrat po příčině, pokud menstruace nepřichází více než 14 dní.

S lékařem byste pak měly prodiskutovat také případné neobvykle silné krvácení, silné bolesti, horečku, nevolnost a zvracení a krvácení delší než 7 dní.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Opožděná menstruace – jak ji vyvolat?

Pokud víte, že nejste těhotná, pro vyvolání menstruačního krvácení můžete vyzkoušet pár babských rad.

Horká vana

Umožní vám dopřát si zasloužený relax a uvolnit se. Teplá voda uvolňuje napětí svalů a roztahuje cévy.

Víno

Červené víno stejně jako horká vana uvolňuje svaly a roztahuje cévy. Navíc tělu dodává některé antioxidanty.

Sex

Proč právě sex může přivolat opožděnou menstruaci? Pomůže vám přestat myslet na nepříjemné věci a uvolnit se. Během orgasmu se navíc uvolňují svaly pánevního dna, což může přivolat menstruační krvácení.

Zajímavé:  Bolest Krční Páteř Auto?

Bylinky

Příroda je všemocná a ukrývá hned několik pomocníků, kteří dokážou menstruaci přivolat. Skvěle funguje olej z pupalky dvouleté, čaj z kontryhele, třezalky tečkované nebo šalvěje. Nikdy však nezkoušejte všechny bylinky najednou a vyberte si jen jednu. Pokud ani po několika dnech užívání bylinka nezabere, vyměňte ji za jinou.

Источник: https://www.womanonly.cz/priciny-opozdene-menstruace-za-vynechanim-mesicku-nehledejte-jen-tehotenstvi/

Vše o menstruaci

Menstruační cyklus je často individuální a jeho délku mohou ovlivnit i vnější vlivy, např. cestování nebo prodělaná nemoc. Pozoruje-li žena odchylky od „normálu“, měla by je konzultovat se svým ošetřujícím gynekologem.

Bolestivá menstruace

Menstruace se nejčastěji vyskytuje u dívek mezi 10–14 rokem a mizí kolem padesátky tzv. přechodem.

Některé ženy prožívají období menstruace hůře než jiné – menstruace je bolestivá, provázená zvýšenou citlivostí prsů, migrénami, depresemi, podrážděností či lítostivými náladami.

Zhoršují-li tyto projevy kvalitu ženina života, hovoříme o premenstruačním syndromu (PMS), jehož projevy je vhodné konzultovat s odborníkem, např. s psychogynekologem.

Vstup do rubriky: Menstruace

Jak na menstruační bolesti

Jednoduchým dechovým cvičením můžeme zkusit zmírnit bolesti samy. Stačí silně ve třech fázích vydechnout do břicha tak, aby se viditelně třikrát propadlo. Chvíli zadržte dech a potom se pomalu a zhluboka nadechněte.

Nakonec opět zadržte na chvilku dech. Tato masáž může také po delším praktikování (několikrát denně po dobu deseti minut třeba i několik měsíců) zpravidelnit nepravidelnou periodu.

Velmi účinné je také skákání na trampolíně, které může pomoci dokonce i s inkontinencí.

Co se děje během menstruace

Během menstruačního cyklu zažívá ženské tělo doslova hormonální bouři. Hladiny některých hormonů se zvyšují i více než desetinásobně, aby opět klesaly, a důsledkem toho zažívá mnoho žen výkyvy nálad.

V průběhu menstruačního cyklu se vyvine vajíčko (příležitostně i více), které se v době ovulace uvolní a putuje do dělohy. Zatímco vajíčko zraje ve vaječníku, v děloze se vyvíjí výstelka. Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka.

Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, děloha se výstelky zbaví a to se projeví krvácením, tedy menstruací. Současná žena prožije za svůj život až 400 menstruačních cyklů.

Menstruační pomůcky

Historie menstruačních pomůcek je velmi stará – obdobu dnešních tamponů využívaly ženy již ve starověkém Egyptě nebo Řecku. V dnešní době se stále více žen zajímá o množství odpadu, které za svůj život vyprodukují právě díky menstruaci a používáním jednorázových pomůcek.

Nejen pro ně (některé ženy trpí alergií na jednorázové hygienické pomůcky) existují kromě jednorázových vložek nebo tamponů i dlouhodobější alternativy.

Těmi jsou například biodegradabilní a nebělené vložky, textilní pratelné vložky, tampony z mořské houby, které vydrží až šest měsíců, nebo na západ od našich hranic stále oblíbenější menstruační kalíšky.

Podobně jako u miminek existuje bezplenková metoda, mohou ženy vyzkoušet bezvložkovou metodu, kterou podrobně popsala ve své knize „Regelschmerz ade! Die freie Menstruation“ Němka Caroline Oblasser.

Vstup do rubriky: Menstruace

Источник: https://www.babyweb.cz/vse-o-menstruaci

Nepropadejte panice! 7 důvodů, proč se vám zpozdila menstruace (kromě těhotenství)

Pro jistotu si můžete udělat těhotenský test. Pokud je negativní a vaše menstruace je zpožděná už o víc, než pár dnů, měla byste navštívit svého gynekologa, abyste se ujistila, že je vše v pořádku.

Změnila jste svůj pravidelný režim

Nastoupila jste do nového zaměstnání? Začala jste vstávat v jinou dobu? Byla jste na dovolené? Vaše tělo potřebuje nějaký ten čas, aby se přizpůsobilo změnám, které jste udělala. To může ovlivnit váš pravidelný cyklus, a to zejména v případě, že změna začala v době, kdy byste normálně ovulovala. Zpoždění nebo dokonce vynechaný cyklus nejsou v tomto případě výjimkou.

Stres

Vaše emoce, zejména stres, může mít na pravidelnost menstruačního cyklu velký vliv. A pokud se užíráte úvahami, proč je vaše menstruace opožděná, docílíte tím jen toho, že se zpozdí ještě o dalších pár dnů. Matka příroda je krutá milenka!

Nemoc

Pokud jste onemocněla v době, kdy byste normálně měla ovulovat, ovulace se zpozdí a vy tím pádem dostanete menstruaci později. Takže pokud vaše jindy pravidelné ‚měsíčky‘ stále nepřicházejí, zamyslete se, jestli se necítíte už pár dnů tak nějak „pod psa“.

 • Léky
 • Jakýkoliv nový medikament nebo i změna v dávkování léků stávajících, mohou mít vliv na všechny aspekty vašeho těla, včetně menstruačního cyklu – to je také důvod, proč lékař, včetně vašeho gynekologa, vždy chtějí znát všechny léky, které berete.
 • Zásadní změny na váze

Ať už jste trochu víc přibrala nebo naopak hodně a rychle zhubla – může klidně vyřadit vaši ovulaci „z provozu“. Ženy, které trpí podváhou nebo nadváhou, velmi často neovolují – což není příliš zdravé. Celkově lze říci, že nepravidelná nebo dokonce chybějící ovulace, obvykle značí možné zdravotní problémy.

Přemíra cvičení

Trápíte teď každý den po práci tělo v posilovně nebo na hodinách zumby či kickboxu? Trénujete na maraton? Pokud jste se rozhodla začít intenzivně cvičit, může se dokonce stát, že tenhle měsíc menstruaci třeba vůbec nedostanete.

Špatný odhad

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, ale opravdu hodně žen ho má kratší nebo naopak delší, takže se klidně může stát, že se vám vlastně menstruace vůbec nezpozdila. Navíc, většina žen má cykly nepravidelné. Pokud se vám jeden měsíc zpozdí o několik dní, počítejte s tím, že další měsíc to může být třeba i o týden. 

Myslete samozřejmě také na to, že po 45. věku života může jakákoli změna cyklu souviset s blížícím se klimakteriem. Neznamená to, že přestanete menstruovat ze dne na den, ale pár let před poslední menstruací už určitě nemůžete spoléhat na to, že krvácení bude přicházet na den přesně. 

Podívejte se také na video, jak váš cyklus ovlivňuje vaši náladu:

Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstí • VIDEO: Glamour

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/219917/nepropadejte-panice-7-duvodu-proc-se-vam-zpozdila-menstruace-krome-tehotenstvi.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector