Antibiotika na akné – vše o zdraví

Aktualizováno 18. června 2020

Akné je komplexní problém, který znepříjemňuje život nejen náctiletým. Léčba akné je velmi individuální. Záleží na typu akné a také jeho stupni závažnosti. Neexistuje tedy jeden univerzální způsob, jak se zbavit akné. Léčba akné je zdlouhavý proces.

Ne vždy se podaří nastavit optimální léčbu hned napoprvé. V našem článku si můžete přečíst všechny podstatné informace, které byste o akné měli vědět. Dozvíte se také, jaké jsou jeho nejčastější příčiny.

Poradíme vám, jaké krémy na akné opravdu zabírají a čemu byste se naopak při léčbě akné měli obloukem vyhnout.

Když se řekne akné, většina si vybaví poďobaného puberťáka, mávnou nad tím rukou a jen suše konstatují, že z toho vyroste.

Akné opravdu nejvíce postihuje dospívající, ale trpět jím můžou také novorozenci a dospělí. Bohužel v mnoha případech nestačí z akné jen „vyrůst“. Akné je zánětlivé onemocnění, které má mnoho příčin.

V této kapitole si podrobně rozebereme jednotlivé typy akné a stupně jeho závažnosti.

i

Akné vulgaris nebo také hezky česky trudovitost, je jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění kůže. Je to také nejčastější kožní onemocnění dospívajících. Jen velmi malé procento lidí nemá s akné vůbec žádné osobní zkušenosti. Odhaduje se totiž, že během života alespoň jednou postihne 85 – 100 % lidí.

Jak se projevuje akné

Typickým projevem akné jsou vřídky (trudy, nežity), kterým se odborně říká furunkly. Proč vznikají? Vřídky jsou následkem zánětu vývodů mazových žláz. Pokud se žlázy poškodí, vznikají hluboké záněty. Po nich pak zůstávají nevzhledné jizvy.

Pokud jsou navíc na postižené pokožce přítomni roztoči, kvasinky nebo bakterie, stav akné se ještě více zhoršuje. Nejčastějšími místy výskytu akné jsou obličej, ramena, v horní části hrudi a na zádech.

Poměrně časté je také akné na hýždích.

Co způsobuje akné – hlavní příčiny

  1. Dědičnost– pokud na akné trpíte vy, je velmi pravděpodobné, že jím bude trpět i vaše dítě
  2. Hormonální aktivita – akné se objevuje u řady dospělých žen v průběhu menstruačního cyklu. Je také typické pro pubertu, kdy dochází u obou pohlaví k zvýšené produkci mužských hormonů androgenů.

    Ty mají na svědomí zvětšení mazových žláz a tím pádem větší produkci mazu

  3. Nahromadění odumřelých buněk kůže
  4. Podráždění a mechanické poškození kůže
  5. Přítomnost bakterie v pórech – anaerobní bakterie (Propionibacterium acnes)
  6. Užívání léků, které obsahují lithium, androgeny a barbituráty.

    Také nadměrné užívání amfetaminů a anabolických steroidů vede ke vzniku akné

  7. Přemnožení roztoče demodexu – o přítomnosti tohoto roztoče většinou nemáme ani tušení. Citliví jedinci ovšem na jeho přemnožení mohou reagovat vznikem akné.

    V tomto konkrétním případě postačí zbavit se roztoče, a tím se zbavíte také akné

  8. Nevhodná strava a nezdravý životní styl – mezi potraviny, které jsou nejčastěji spojovány se vznikem akné, patří mléčné výrobky a potraviny s vysokým glykemickým indexem, tedy sladkosti (nejen čokoláda), smažená jídla a potraviny z bílé mouky.

    Nadměrný stres také přispívá ke vzniku akné, pokud není jeho přímou příčinou, může negativně ovlivnit jeho průběh

Antibiotika na akné - Vše o zdravíVyvážená strava a zdravý životní styl pomáhá zmírnit projevy akné.

Typy akné

Nejprve se zaměříme na akné, jehož hlavní příčinou je hormonální aktivita. Je logické, že v různých fázích našeho života hormony kolísají. Kolísání hormonů přímo souvisí s naším věkem.

V závislosti na věku rozlišujeme tyto typy akné:

  • Novorozenecké akné (Acne Neonatorum) – tímto typem akné trpí až 20 % novorozenců. Více na něj trpí chlapci. Nejčastějším místem výskytu jsou tváře. Novorozenecké akné nezanechává jizvy
  • Akné u batolat (Acne Infantilis) – nejčastěji jím trpí děti od 3 – 12 měsíců. Opět častěji postihuje chlapce. Vyskytuje se hlavně v obličeji. Jizvy zanechává jen velmi vzácně
  • Akné dospívajících (Acne Vulgaris) – ve věku 15 – 18 let postihne akné 70 – 95 % dospívajících. Vyskytuje se v obličeji a horní polovině těla. Tento typ akné má čtyři různé stupně závažnosti od lehké formy, přes středně závažné, závažnější až po těžké formy akné. U těžkých forem akné mohou vznikat jizvičky (jizvy zanechává u 2 – 7 % osob, které postihla těžká forma akné)
  • Akné dospělých nebo také pozdní akné (Acne Tarda) – s tímto typem akné se potýkají osoby od 25 let a výše. Tentokrát postihuje častěji ženy než muže, protože jeho výskyt ovlivňují hormonální výkyvy během menstruačního cyklu, těhotenství a objevuje se také v období menopauzy. Velkou roli hraje i stres. Acne Tarda je nejčastějším kožním onemocněním v průmyslově vyspělých zemích. Může mít stejně jako Acne Vulgaris několik stupňů závažnosti. Nejčastějším místem výskytu je obličej (především brada a čelisti), krk a horní část těla. Může zanechávat jizvy

Stupně závažnosti akné

  • Mírné akné (Acne Comedonica)
  • Projevy: pupínky, černé tečky, bílé tečky a také několik papul
  • Jizvy: Mohou vzniknout, ale není to pravděpodobné
  • Papulopusturální akné, mírné akné (Acne Papulopustulosa)

Projevy: středně těžká až těžká forma. Na pokožce se objevuje směs papul a pustul. Pokožka navíc může být i zarudlá a zanícená

Jizvy: ano, můžou vzniknout. Pokožka může také vykazovat známky hyperpigmentace

Těžké akné (Acne Conglobata)

Projevy: na pokožce je velké množství zanícených pupínků a také papuly a pustuly. Mohou se sdružovat a tvořit bolestivá ložiska.

  1. Jizvy: ano, je velmi pravděpodobné, že těžké akné zanechá jizvy a také je zvýšené riziko, že bude pokožka vykazovat známky hyperpigmentace
  2. Akutní febrilní ulcerující akné (Acne Fulminans)
  3. Projevy: projevuje se podobně jako Acne Conglobata. Někteří jedinci mohou také trpět bolesti kloubů a mít horečku
  4. Jizvy: ano, je zde vysoké riziko vzniku jizev a problémů s pigmentací pokožky

Typy akné, jehož vznik ovlivňují vnější faktory

Vnitřním faktorem, který ovlivňuje vznik akné, jsou hormony. Vnější faktory mohou také způsobit vznik akné, nebo jeho průběh výrazně zhoršit.

Na základě působení vnějších faktorů rozlišujeme následující typy akné:

  • Mallorka akné – objevuje se po vystavení pokožky UV záření, je typické pro ženy od 25 – 40 let
  • Kosmetické akné – je reakcí na některé kosmetické přípravky, které obsahují komedogenní látky. Potíže obvykle zmizí, když postižená osoba přestane daný přípravek používat
  • Patologické mačkání akné – jedná se o kompulzivní škrábání, mačkání a vymačkávání akné. Může být vyvoláno stresem nebo psychologickými problémy. Je mnohem častější u žen než u mužů. Tento typ akné často zanechává jizvy
  • Apokrinní akné – je chronické onemocnění, jehož příčina není zcela známa. Vyskytuje se v oblastech s vysokým počtem potních žláz (podpaží, slabiny a anální záhyby). Zanícené uzliny jsou velmi bolestivé. Problém se často opakuje. Je také velmi pravděpodobné, že vzniknou jizvy
  • Sportovní akné – jinak se mu také říká mechanické akné. Je způsobeno třením. Je typické pro aktivní sportovce. Příčinou vzniku je nejčastěji těsné oblečení ze syntetických materiálů, ale také popruhy od helmy, suspenzory, neopren atd.
  • Dopingové akné – to způsobují některá léčiva, která obsahují lithium, barbituráty, kortikosteroidy, antikoncepce atd.
  • Kontaktní akné – toto akné vyvolávají chemikálie (chlór, dehet, nafta, čisticí prostředky atd.)

i

Jizvy nejsou jediným následkem akné. Lidé, které postihla středně těžká a těžká forma akné často trpí i psychickými problémy, ztrátou sebevědomí a úzkostmi, které mohou vést až k depresi a v nejhorším případě k sebevraždě. Proto je důležité léčbu akné nepodceňovat a začít s ní už v raném stádiu.

Antibiotika na akné - Vše o zdravíTěžké formy akné mohou vést ke ztrátě sebevědomí, depresi a jiným psychickým problémům.

Jak se zbavit akné – léčba

V případě středně těžkých a těžkých projevů akné je nezbytně nutné navštívit dermatologa, který váš stav vyhodnotí a nastaví odpovídající léčbu. Platí pravidlo, čím dříve začnete s léčbou, tím lépe.

I mírné projevy raději konzultujte se svým dermatologem. Pokud váš stav nevyžaduje farmakologickou léčbu, dermatolog vám doporučí účinnou běžně dostupnou kosmetiku na čištění pleti, která vás akné zbaví.

Možnosti dermatologické léčby akné

  • Benzoylperoxid – má antibakteriální účinky a zmírňuje zánětlivé procesy
  • Lokální retinoidy
  • Lokální antimikrobiální léky
  • Orální antibiotika
  • Orální isotretinoin
  • Orální antiandrogeny
  • Kyselina azelaová – má také antibakteriální a protizánětlivé účinky a navíc bělící efekt, takže zesvětluje hyperpigmentaci
  • Kyselina salicylová – má hojivé a protizánětlivé účinky. Snižuje nadměrnou aktivitu mazových žláz. Kyselinu salicylovou obsahuje řada kosmetických přípravku proti akné

Dermatolog rozhodne, který typ léčby je pro pacienta nejvhodnější, případně může jednotlivé metody kombinovat. Je třeba se ale obrnit trpělivostí. Léčba akné je běh na dlouhou trať a její výsledky se projeví za 4 – 8 týdnů (někdy až 3 měsíce). V některých případech dokonce dochází ke krátkodobému zhoršení. Není to nic neobvyklého, i když pro pacienta je zhoršení stavu jistě frustrující. Dlouhé čekání na zlepšení je také jeden z důvodů, proč pacienti léčbu vzdávají. Při léčbě akné je ale nutné vytrvat, i když se zdá léčba neúčinná.

Léčba akné na zádech

Akné na zádech je stejně nepříjemné a otravné jako akné na obličeji. Není sice všem na očích, ale zbavit se ho je mnohdy mnohem těžší. Často má také horší a bolestivější průběh a vznikají i hlubší jizvy. Postihuje většinou dospělé.

Kůže na zádech je o dost silnější než kůže na obličeji. Plocha, kde se mohou objevit pupínky, je mnohem větší. To jsou hlavní důvody, proč má akné na zádech často horší průběh, než akné na obličeji.

Navíc se na zádech častěji tvoří bolestivé hrboly s hnisavou sekrecí.

Pacient také často potřebuje asistenci k aplikaci pravidelné lokální léčby. To může léčbu komplikovat, pokud bydlí pacient sám. Pokud je akné na zádech i váš problém, stejně jako v případě akné na obličeji neodkládejte návštěvu dermatologa. Nepříjemné projevy akné zmírníte především důkladnou hygienou.

Nic se samozřejmě nemá přehánět. Neměli byste se drhnout mýdlem od rána do večera. Nicméně tělesný pot je živnou půdou pro vznik akné a také prokazatelně zhoršuje jeho průběh.

Základním pravidlem proto je osprchovat se po každé aktivitě, u které se zpotíte. Místo běžných mycích gelů, používejte antibakteriální mýdla.

Doporučuje se také volit oblečení z přírodních materiálů (bavlna, bambus, len).

Jak na akné – prevence a péče o problematickou pleť

Díky preventivním opatřením se můžete akné zcela vyhnout (pokud není jeho primární příčinou genetická dědičnost nebo hormonální aktivita) nebo zmírnit jeho projevy.

Prevence akné

  • Odolejte pokušení pupínky mačkat a škrábat. Pokud přece jen pupínky vymačkáte, důkladně dezinfikujte dané místo
  • Měňte pravidelně své ložní prádlo
  • Používejte čisticí a dekorativní kosmetiku, která je určena pro problematickou pleť
  • Omezte konzumaci alkoholu a nekuřte
  • Konzumujte vyváženou stravu
  • Pomoct mohou také vybrané vitamíny a minerály – například zinek

Antibiotika na akné - Vše o zdravíDodržováním preventivních opatření zmírníte negativní projevy akné.

Pravidelná péče o problematickou pleť

Základem úspěšné léčby je dobře vyčištěná pleť. Zbavíte se tak bakterií, které by mohly způsobit zánět. Optimální je čistit pleť pravidelně ráno a večer.

Dermatolog vám doporučí kvalitní micelární vodu na akné nebo čistící gel na akné. Pleť je nutné hydratovat. Vyhýbejte se čisticím přípravkům, které obsahují alkohol. Ty by pleť zbytečně dráždily a vysušovaly.

Na noc můžete použít lokální péči, která má hojivé účinky.

Účinné krémy na akné

Kosmetické přípravky a krémy na akné nejsou levnou záležitostí. Bohužel, kvalitní krém není stoprocentní zárukou úspěchu. Někdy je nutné vyzkoušet více možností, než přijdete na to, který produkt vám sedí nejvíce.

Pokud na sobě nechcete provádět experimenty, poraďte se svým dermatologem. Mějte také na paměti, že trvá i několik týdnů, než léčba zabere. Nepropadejte panice a neměňte krémy hned po prvním týdnu. Zbytečně si podráždíte pleť.

Krémy s prokazatelným účinkem (doporučeno dermatology):

  • Bioderma – kvalitní francouzská kosmetika, která se specializuje na dermatologické potíže, a to nejen akné, ale také dehydrataci, pigmentové skvrny a ekzémy
  • Epiderma – je česká dermokosmetika, která pomáhá léčit akné, lupénku a ekzémy. Má patentovanou protizánětlivou a regenerační kompozici Betuldiol®. Na tvorbě této značky se podílí tým lékařů, chemiků, manažerů a technologů
  • Cannaderm – jsou speciální kosmetické přípravky, které využívají léčivé účinky konopí. Přípravky účinně léčí a zmirňují projevy akné, lupénky a ekzémů. Obsah léčivého konopí v každém přípravku garantuje speciální pečeť. Většina produktů je také opatřena logem CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika)
  • Eucerin – je německá kosmetická značka, která je pro své prokazatelné účinky také hojně doporučována dermatology. Je to medicínská značka, která kombinuje poznatky z farmacie a lékařské kosmetiky

Antibiotika na akné - Vše o zdravíNechte si doporučit kvalitní krém nad akné od svého dermatologa. Léčebný účinek se projeví za pár týdnů.

Jizvy po akné – jak je odstranit

Po dlouhých útrapách se vám konečně a s definitivní platností podařilo zbavit akné. Bohužel, vaši prvotní radost vystřídalo hořké zklamání.

Zanechalo akné na vašem obličeji nehezké jizvičky? Jizvy dokáží potrápit stejně jako akné samotné. Co s nimi? V prvé řadě se budete muset smířit s faktem, že se jich nezbavíte zcela.

Existuje ale několik metod, které je dokáží zmírnit, takže jsou mnohem méně výrazné.

Možnosti léčby jizev

  • Chemický peeling – někdy se využívá k léčbě akné. Odstraňuje nejsvrchnější vrstvy kůže. Po zahojení mohou být jizvy po akné méně viditelné
  • Ovocné kyseliny – aplikace vyšších koncentrací ovocných kyselin
  • Mikrodermabraze – jemné mechanické odstraňování svrchních vrstev pokožky
  • Injekce – aplikace kortizonu, nebo kyseliny hyaluronové do postiženého místa
  • Mikrojehly – pleť se ošetřuje derma válečkem, který má vysoký počet jemných jehliček o maximální délce 0,5 mm
  • Laserová terapie
  • Kryoterapie – pokožka se „zmrazí“ a pak se do zjizvené tkáně aplikuje kortizon
  • Masáž krémem – masáž podporuje cirkulaci krve. Tento způsob vyžaduje trpělivost. Masírujte nekomedogenním přípravkem, aby nedošlo k návratu akné

i

Pozor! Nikdy nezačínejte s léčbou jizev, dokud zcela nevyléčíte akné. Invazivní zákroky je vždy nutné konzultovat s lékařem. Metoda léčby je určena podle povahy, rozsahu a tvaru jizev.

Antibiotika na akné - Vše o zdravíDerma váleček je jednou z metod, jak se zbavit jizev po akné.

Akné je zánětlivé onemocnění, jehož léčba není jednoduchá. Je to běh na dlouho trať. Základem úspěchu léčby akné je začít včas. Důležité je také nepodceňovat preventivní opatření a pravidelně čistit problematickou pleť.

Источник: https://www.alza.cz/beauty/jak-se-zbavit-akne

Jak se zbavit akné trvale a efektivně

Akné je velice časté kožní onemocnění postihující všechny věkové kategorie, nejvíce však mladé lidi v pubertálním věku. Probíhá v různém rozsahu.

Pokud je postižení kůže výrazné, je potřeba vyhledat kožního lékaře, který vám pomůže vybrat vhodnou léčbu. Mírné postižení lze mírnit i některým přípravkem dostupným bez předpisu , s jehož výběrem vám pomůže i váš lékárník.

Tento článek by vás měl seznámit s tímto onemocněním a způsoby léčby.

Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Patří mezi neinfekční multifaktoriální onemocnění. Postihuje zejména oblasti kůže bohaté na folikuly mazových žláz – obličej, horní polovinu zad a horní polovinu trupu.

Podkladem je ucpání vývodu mazové žlázy v důsledku nadměrné produkce mazu ( viz. Obr. 1/1). Tím se vytvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven (viz. Obr.1/2). Pokračující tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se na pletí projeví jako zánětlivá reakce (viz. Obr. 1/3).

Přečtěte si také: Stárnutí pleti aneb „Proti věku není léku“

Faktory ovlivňující rozvoj akné

Genetické vlivy:

Rodinný výskyt akné je častý. Souvisí to s geneticky ovlivnitelnou velikostí a funkcí mazových žláz, tvorbou keratinu a hormonálních poměrů.

Hormonální vlivy:

Množství a kvalita produkce kožního mazu podléhá hormonální regulaci. Sekreci mazu stimulují především androgeny – pohlavní hormony.

V pubertě je produkce těchto hormonů zvýšená, proto se akné objevuje hlavně v tomto období. Funkci mazových žláz dále ovlivňují i další hormony – hormony hypofýzy, štítné žlázy či hormony nadledvin.

Onemocnění těchto žláz produkující hormony může mít proto vliv na výskyt akné.

Antibiotika na akné - Vše o zdravíBakteriální flóra:

Osoby s akné mají vyšší výskyt bakterií. Nicméně rozsah a závažnost postižení úplně nesouvisí s množstvím bakterií a ani s osobní hygienou.

Stav imunity:

Stav imunity má vliv na závažnost postižení. Akné je totiž zánětlivé onemocnění, na které reaguje náš imunitní systém. Je-li imunita narušena, záněty jsou rozsáhlejší. Narušená funkce střev – významné centrum imunity – může ovlivnit z těchto důvodu i výskyt a závažnost akné.

  • Věk:
  • S rostoucím věkem výskyt akné významně klesá.
  • Kosmetika:

Nevhodná kosmetika může vést k rozvoji akné. Např. kosmetika s vazelínovým základem zvyšuje ucpávání pórů, alkoholické roztoky zvyšují produkci mazu … V současné době existuje celá řada léčebných kosmetik. S výběrem vám pomůže odborný personál lékárny, který je v této problematice školen a má spoustu zkušeností z praxe.

  1. Psychika:
  2. Stres zhoršuje akné.
  3. Dietní návyky:
  4. Větší konzumace mléčných výrobků,čokolády, potravin s vysokým obsahem cukru může zhoršovat akné.
  5. Okolní prostředí a klima:
  6. Dlouhodobé vystavování pleti znečištěnému, prašnému či vlhkému prostředí přispívá k rozvoji akné.
  7. Alkohol, kouření:
  8. Alkohol a kouření zhoršuje akné.
  9. Léky:

Některé léčivé látky mohou zhoršovat akné. Z látek dostupných bez předpisu bych jmenovala vitamin B6 ( pyridoxin), B12.

Antibiotika na akné - Vše o zdraví

Léčba akné

Léčba akné by měla začít v okamžiku výskytu prvních projevů (komedonů). Jedině tak lze zabránit rozvoji těžších forem a případnému zjizvení. Vzhledem k chronicitě onemocnění bývá účinnost léčby zjevná nejdříve po měsíci. Volba terapie je dána závažností klinického obrazu, tedy počtem a charakterem kožních projevů, rozsahem postižení kůže, délkou onemocnění a způsobem hojení.

Při začínajícím, nekomplikovaném akné či v období klidovém je doporučena vhodná kosmetika určena na problematickou pleť. Při závažnějším akné lze zvolit některý přípravek pro místní použití s léčivou látkou. Většina z nich je vázána na recept, existují i dostupná bez předpisu s jehož výběrem vám pomůže odborný personál lékárny.

Závažná forma akné je řešena celkovou terapií (podávanou ústy). Přípravky jsou vázány na recept a výběr záleží na lékaři. Léčba akné je vždy dlouhodobá. Důležitá je tedy spolupráce pacienta a trpělivost, jelikož ne vždy se viditelné účinky dostaví po pár dnech.

Lokální (místní) léčba akné

  • Retinoidy – isotretinoin, adapalen
  • Benzoylperoxid
  • Antibiotika – erythromycin, klindamycin
  • Kyselina azelainová (azelaová)
  • Magistralliter přípravky (přípravky připravované v lékárně pro jednotlivého pacienta dle zadané receptury) – s obsahem chloramfenikolu, kyseliny salicylové, síry, ichtamolu atd.

Antibiotika na akné - Vše o zdraví

Obecně u všech lokálních přípravků mezi nejčastější nežádoucí účinky léčby patří začervenání, olupování pokožky. Benzoylperoxid může měnit barvu obočí, vlasů – proto by se neměl dostat do jejich okolí. U mnohých z nich je zvýšená citlivost na UV záření (sluneční záření).

Pacient užívající tuto léčbu by se měli vyvarovat působení slunečního záření a případně použít speciální přípravky s UV ochranou určenou na aknózní pleť. Přípravky se nanáší na omytou, osušenou pokožku 1-2x denně dle typu přípravku. Použití vhodných přípravků k očištění aknózní pleti je důležitá součást účinné léčby.

Celková léčba akné (vnitřně užívaná léčba)

Antibiotika

  • Potlačují bakteriální infekci a snižují počet akné způsobujících bakterií. Léčba je v této indikaci dlouhodobá.
  • Nevýhodou celkové antibiotické léčby je možnost bakteriální rezistence (odolnost bakterií vůči účinnosti látky).
  • Léčbu je vhodné doplnit probiotiky k minimalizaci nežádoucích účinků antibiotik na lidský organismus.

Retinoidy

  • Retinoidy látky mající strukturu odvozenou od vitaminu A. Tyto látky brání předčasnému uzavírání mazových žláz a snižují nadměrnou produkci kožního mazu.
  • Režimová omezení: Retinoidy jsou polykány v podobě kapslí. Vhodné je jejich podání s jídlem. Během léčby je pokožka výrazně citlivá na ultrafialové záření. Léčba je proto užívána v zimních měsících s pauzou v letních měsících.
  • Jaké jsou možné komplikace a rizika? Pacient na začátku terapie podepisuje tzv. Informovaný souhlas, v němž je seznámen se všemi riziky léčby. Zdravotní stav je ověřován kontrolou hladiny jaterních hodnot, hladin cholesterolu a triglyceridů. Běžně se vyskytuje olupování rtů, proto je potřeba rty neustále ošetřovat a je vhodné pravidelné používání balzámů na rty.
  • Jaké jsou nevhodné léky do kombinace? Z přípravků dostupných bez předpisu bych jmenovala hlavně vitamín A.
  • Pro koho není lék vhodný? Těhotná žena nebo uvažující o blízkém početí dále pak pacienti léčící se zvýšenou hladinou krevních tuků nebo nositelé kontaktních čoček.

Mohlo by vás zajímat: Silikony v kosmetice i jinde. K čemu jsou dobré?

Hormonální antikoncepce u žen a dívek

  • K léčbě akné lze použít i vhodnou hormonální antikoncepci . S výběrem poradí Váš gynekolog.

Vhodné doplňky stravy a kosmetika na problematickou pleť

  • Zinek – urychluje hojení, významný minerál pro pokožku i celkovou imunitu
  • AKNECOLOR® – přípravek s účinnou látkou klotrimazol – působí proti plísním (antimykotický účinek). Existuje ve 2 typech odstínů, používá se tedy k překrytí zánětlivých ložisek.
  • Acnevac® – bakteriální lyzát – zvyšuje odolnost organismu na působení obsažených bakterií, které se podílejí na vzniku akné
  • kosmetika na problematickou pleť – s volbou správného přípravku se obraťte na odborný personál, který vám kvalitně poradí. Existuje spousta kvalitních a účinných přípravků, které lze zakoupit v lékárně.

Léčba akné se může být náročná. S důvěrou se vždy obraťte na svého lékárníka či lékaře, který vám s léčbou poradí a vybere ten nejlepší pro vás ze široké škály přípravků. Léčba vždy vyžaduje vaši trpělivost, důvěru a preciznost. Léčba je dlouhodobá, ale zlepšuje kvalitu vašeho života. Úspěšná léčba souvisí i s úpravou jídelníčku a životního stylu.

  • Mgr. Veronika Hřivnáčová
  • Lékárna Dr.Max, Opava
  • Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  • Antibiotika na akné - Vše o zdraví

Источник: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/kosmetika/akne.html

Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť

Probiotika ovlivňují zdraví a vzhled pokožky. Například zánětlivé procesy, které způsobují akné či růžovku, lze jejich konzumací zmírnit.

Stabilizují totiž střevní stěnu a omezují růst mikroorganismů, které mohou být původci zánětu.

Díky tomu, že redukují zánět i výskyt škodlivých bakterií, podporují probiotika čistotu pleti, snižují suchost a díky tomu působí i proti známkám jejího stárnutí.

Jejich topická aplikace navíc redukuje přecitlivělost pleti a zarudnutí, a tím pádem zlepšuje vzhled jemných linek a vrásek. Kromě toho působí probiotika přímo proti bakteriím, které sídlí v mazových žlázách a způsobují pupínky, a omezují jejich aktivitu. 

Probiotika a prebiotika – je to to samé?

Vedle probiotik nicméně existuje ještě označení prebiotika. Jedná se o to samé? Na to existuje jednoduchá odpověď – nejedná.

  • Probiotika jsou svého druhu živými přátelskými bakteriemi, které se přirozeně nachází v jídlech a doplňcích stravy. Tyto kmeny bakterií jsou podobné těm, které ovlivňují naše střevo. Jejich zahrnutím do stravy tím pádem podporujete zdraví střev.
  • Prebiotika jsou neživé složky potravy jako fruktooligosacharidy (FOS) a galaktooligosacharidy (GOS), které se přirozeně nachází v mnoha potravinách, jako jsou artyčoky, cibule, bobule, med, ovesné vločky, kořen lékořice nebo sirup z jakonu. Zkonzumovaná prebiotika putují do tlustého střeva a zde „vyživují“ probiotika. Ta díky tomu vzkvétají, čímž potlačují množení patogenních kmenů bakterií. Jednoduše řečeno, prebiotika vyživují a podporují růst probiotik.

Antibiotika na akné - Vše o zdraví

Abychom se ale vrátili k péči o pleť, nejčastější topicky aplikovanou látkou využívanou jako prebiotikum je inulin získávaný z kořene lékořice a alfa-glukan z cukrové třtiny.

Stejně tak, jako působí prebiotika ve střevě, působí tyto dvě zmiňované látky jako výživa prospěšných bakterií na povrchu kůže.

Podporují regeneraci přátelských bakterií a jejich množení, zatímco ty škodlivé udržují pod kontrolou, aby došlo k obnovení bakteriální rovnováhy kůže.

Vvzkoušejte hydratační krém Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator s obsahem probiotik, niacinamidu a dalších účinných látek!

Antibiotika na akné - Vše o zdraví Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator Denní hydratační krém, který zmatní vaši pleť a zároveň zničí bakterie způsobující akné? To je Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator! Zbaví vás akné, neucpává póry, rychle se vstřebá a zanechá vaše pleť krásně jemnou a vyhlazenou. A není testovaný na zvířatech.

Mohou probiotika skutečně zlepšit stav akné?

Když přijde na zdraví střev, nevyvážená mikroflóra může vést k podráždění a zánětu, které se mohou projevit i na zdraví pleti a akné. Dobré bakterie, které žijí na povrchu kůže, jsou klíčem k udržení problémů, jako je ekzém, růžovka, akné a lupénka pod kontrolou.

Zdravý člověk se silným imunitním systémem a vyváženou střevní mikroflórou má schopnost udržet patogeny („špatné“ bakterie) na uzdě. V opačném případě se pleť sama patogenům nemůže bránit.

I bakterie pomáhají

V pleti se nachází dobré i špatné bakterie. Donedávna se vědci zabývali především vlivem střevní mikroflóry na celý organismus, nyní se ovšem zabývají i jejím vlivem na kůži. Existuje tisíce druhů bakterií žijících na lidské kůži.

Specifickým druhům jako je Propionibacterium acnes se daří speciálně na oblastech jako je obličej, hlava či záda a naopak se v jiných, konkrétních oblastech nevyskytují. P. acnes se tak vyhýbá sušším plochám, jako jsou stehna či předloktí. Právě to vědce vedlo k názoru, že je P.

acnes příčinou zánětlivého akné. Současný výzkum nicméně náhled na P. acnes kompletně změnil.

Pro zdravou a čistou pleť by se totiž P. acnes neměla z pleti absolutně odstraňovat. Existuje totiž mnoho jejích kmenů a zdaleka ne všechny pleti škodí. Ve skutečnosti právě některé kmeny naopak napomáhají akné odstranit.

Během výzkumu vědci zjistili, že dva unikátní kmeny „negativní“ P. acnes jsou přítomné asi u jedné pětiny osob postižených akné, ale u osob s čistou pletí se vůbec nevyskytují. Další kmen P.

acnes se nicméně přirozeně vyskytuje u lidí s čistou pletí a nebyl nalezen na kůži postiženou akné!

Klíčem k zdravé pleti bez zánětlivých projevů, mezi něž řadíme i akné, je přítomnost „dobrých“ bakterií!                       

Z tohoto zjištění plyne, že pleť postižená akné nejen, že obsahuje „špatné“ kmeny P. acnes, ale postrádá ty zdravé, které naopak regulují vznik zánětu a množení kožních bakterií.

Právě proto často při léčbě akné nijak nepomáhá užívání antibiotik, která pleť zbaví jak „zlých“, tak  „hodných“ kmenů P. acnes. Ze začátku bývá sice léčba účinná, ale akné se pak často v ještě horší intenzitě vrátí. Toto akné je navíc složitější léčit, protože se stává vůči účinku antibiotik rezistentní.

Podpoří ‚hodné‘ bakterie

Nadměrný růst bakterií hraje klíčovou roli ve formování akné. To se objevuje v případě chronického vnitřního zánětu, který způsobuje oxidaci kožního mazu. Výsledkem je nadměrná produkce keratinu a hyperkeratóza, pro níž jsou typické ucpané póry, které umožňují množení bakterií a následně způsobí zánět projevující se vznikem „pupínku“.

Topická aplikace probiotik může zlepšit stav pokožky tím, že tyto „hodné“ bakterie pleti dodá, stimuluje jejich aktivitu a navíc působí proti bakteriím, které způsobují akné.

3 hlavní účinky topicky aplikovaných probiotik:

  • Zklidnění 
  • Ochrana
  • Antimikrobiální účinek

Источник: https://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/problemy-s-pleti/probiotika-vam-pomohou-zbavit-se-akne-musite-si-je-ale-dat-nejen-k-jidlu-ci-piti-ale-rovnou-i-na-plet-750.html

AKNÉ a TianDe

Jsou pupínky a akné vaše věčné téma? Mnoho lidí dnes trápí akné i v dospělosti. Ať už máte mladistvou problematickou pleť nebo se stále nemůžete zbavit akné, i když už je vám kolem 30.

Všichni to známe z puberty a někteří jedinci se s nehezkými pupínky potýkají prakticky celý život. Akné patří mezi nejčastější kožní choroby a kromě nepříjemných fyzických projevů může přivodit i psychické potíže.

Akné ( latinsky acne vulgaris ) se objevuje především na kůži s nejvyšší hustou folikulů, tedy na obličeji, ramenou, hrudi a zádech. Většina z nás zažije akné v období puberty kvůli nadměrné produkci mužských hormonů, Muži také častěji trpí závaznější formou tohoto onemocnění.

Akné v pubertě způsobuje zvýšená tvorba mazu, jež stojí za vyšší produkcí rohoviny, která spolu s mazem ucpává vývod folikulů. Maz vytváří příznivé prostředí pro bakterie, které přispívají k tvorbě komedomů a zánětu.

Mezi další faktory spojené s akné patří dědičnost, menstruační cyklus podráždění pokožky, stres, nahromadění odumřelých kožních buněk, používání anabolických steroidů a některých léčiv a vitaminů, nevhodné kosmetické přípravky, intenzivní slunění a kouření.

I když instinkt velí zbavovat se pupínků mechanicky vymačkáváním, škrábáním nebo dřením, rozhodně se nejedná o účinný způsob, jak se akné zbavit. Podobné metody mohpu naopak vést ke zhoršení projevů a následně ke zjizvení pokožky.

Nejznámější bakterií způsobující akné je bakterie rodu propionibacterium acnes. Na přítomnost cizích mikroorganismů reaguje imunitní systém prudkou ochrannou, zánětlivou reakcí. Takto se v ucpaném póru utvoří zánět, který je už známým bolavým nebo hnisavým uhříkem.

Akné není infekční, proto je nelze přenést na jinou osobu. Škrábáním nebo neodborným ošetřováním se ale může roznést například na jiná místa na obličeji, protože roznosem bakterie i do jiných, zatím nenakažených mazových kanálků.

Rizikové faktory akné

Hlavní důvody pro tvorbu akné jsou hormonální nestabilita, špatná výživa a nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť.

Z prvního vyplývá, že akné ohrožuje dospívající a to jak muže, tak ženy, protože hormony androgeny jsou přítomné jak v mužském, tak v ženském těle. Změny mazových kanálků postihují někteří však mohou mít genetické predispozice k těžšímu průběhu akné.

Z důvodu hormonální nestability trpí akné také ženy v průběhu menstruačního cyklu, a to nejčastěji několik dní před menstruačním krvácením. Kožní změna mohou pozorovat také těhotné ženy, individuálně k lepšímu nebo horšímu. Nesprávná péče o pleť jako příčina vzniku akné často uzavírá bludný kruh, kdy akné vzniká znovu a znovu kvůli neodborné manipulaci s již vzniklými uhry.

Prevence akné

Prevence akné souvisí s předchozími příčinami vzniku. Pleť by měla být dostatečně čištěna, aby se póry neroznášely nečistotami zvenčí, jako jsou různé prachové částice a současně aby se nezvyšovalo riziko infekce různými bakteriemi, které se tvoří na povrchu pleti.

Čistit pleť je doporučováno dvakrát denně, ráno a večer.

Ze stravy působí příznivě vyvážená strava s dostatkem minerálů a vitaminů, dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny a ryby. Z minerálů stojí za to zmínit zinek, který je celkově pro pleť jedním z nejdůležitějších.

Pro tvorbu akné naopak mluví požívání alkohol, kouření cigaret nebo konzumace příliš kořeněných a mastných jídel. Negativně může působit i přemíra cukrů a umělých sladidel.

Stejně jako u dalších kožních onemocnění může za akné částečně vnitřní pohoda organismu. Pokud bude tělo vystavováno neustálým stresům, je nasnadě, že se to projeví i na stavu zdraví pokožky.

Příznaky a projevy akné

Postupný vývoj hnisavého uhříku probíhá takto: první známka zánětu, ovšem ne ještě viditelná okem se nazývá mikrokomedo. Mazový kanálek je zde zúžen a ucpán odumřelými kožními buňkami.

Hromadícím se mazem a dalšími zrohovatělými buňkami se z mikromeda stává postupně tzv. uzavřené komedo. Uzavřená komeda nejsou na pleti při běžném pozorování viditelná, pouze při bližším pohledu na napnutou pleť.

Z uzavřeného komeda se může stát tzv. otevřené komedo, které je viditelné i na povrchu kůže jako všeobecně známá černá tečka. Černé tečky se nejčastěji objevují v tzv. T-zóně, tj. na bradě, na nose a na čele.

Pokud toto otevřené komedo praskne, vylije se jeho obsah do podkoží, kde způsobí zánětlivou reakci. Zánětlivá ložiska se projevují jako známé pupínky s hnisavým nebo vodnatým obsahem.

Léčba akné

Léčba akné se dělí na lokální léčbu přímo na poškozené pokožce a celkovou léčbu, kdy se léčí elý organismus pomocí komplexních tablet.

Lokální léčba spočívá v péči o komedomy, kdy se snažíme zbavit jejich nahromaděného obsahu, ale i zabránit jejich další tvorbě. Zde mluvíme o lokálních retinolech.

Dále lokální léčiva zahrnují antibakteriální látky, které zbavují povrch pleti škodlivých mikroorganismů. Jsou to buď desinfekční prostředky, nebo lokální antibiotika. U antibiotik je třeba dodržet dobu a frekvenci aplikace, při špatném užívání hrozí, že antibiotika přestanou na bakterie způsobující akné účinkovat.

Lokální doplňky k léčbě jsou volně dostupné a vyrábí je mnoho firem. Většinou jsou na bázi kyseliny salicylové, která pomáhá čistit pleť a odstraňovat odumřelé zrohovatělé buňky z povrchu pokožky. Dále často obsahují zinek, který napomáhá hojení pleti a obnově poškozených tkání.

K celkové perorální léčbě se přistupuje v případech akné s těžším průběhem. Jednak se, u žen, zakládá na hormonální bázi, kdy některé hormonální antikoncepce zlepšují průběh akné ( Jeanine, diane 35 a další ). Ženské hormony obsažené v hormonální antikoncepci vedou ke snížení tvorby kožního mazu a často i k postupnému ústupu akné.

V kombinaci s hormony je ale většinou nutné věnovat akné i lokání péči. Na léčbu akné se krátkodobě nasazují celková antibiotika, opět v kombinaci s lokální péčí.

Posledním typem celkové léčby akné jsou celkové retinoidy. Působí nejúčinněji, jejich léčbu však provází některé vedlejší účinky. Jelikož tato léčba je dostupná pouze na lékařský předpis, lékař by měl pacienta vždy upozornit na všechna rizika užívání jako poškození nenarozeného plodu nebo suchost kůže a sliznic či bolesti svalů a kloubů.

Jak si mohu pomoci sám

Pleti prospěje, bude-li dvakrát denně umyta speciálním prostředkem. Častější úzkostlivé mytí může být na škodu. Stejně tak mytí příliš alkalickými prostředky jako je mýdlo.

Zdánlivě nutné vymačkávání komedomů může často způsobit rozsev do dalších míst na pokožce, a proto je nutné šetrnou expresi zánětlivých uhříků provádět na čisté pleti a výhradně čistýma rukama.

Tzv. peeling pomáhá k vhodnému čištění pleti, ne však u hnisavých komedomů, kdy naopak lépe roznáší infekci po pleti.

Komplikace akné

S návštěvou lékaře by se nemělo příliš dlouho otálet, pokud je akné natolik těžké, že hrozí zanechání jizev. V těchto případech často léčebná kosmetika nestačí a lépe pomůže odborná ruka

 

Případné vzniklé jizvy mohou na pleti zůstávat ještě dlouho po prodělání puberty, i tady je však možná pomoc. Jizvy po akné se nejčastěji odstraňují pomocí laseru. Kdy se paprskem porušená pleť donutí k nové regeneraci. Tento zákrok však může být při zásahu na větších plochách dost nákladnou záležitostí

TianDe

Akné a její projevy řeší kosmetika TianDe

Kosmetická firma TianDe byla již v předchozím článku představena po stránce výrobků. Nyní ještě musíme doplnit tuto informaci v krátkosti o další informace, jak na kosmetice ušetřit, jak získat okamžitou slevu 35%, a popřípadě si vydělat další peníze. Zajistit si i peníze do budoucnosti.

Tak jako u spousty jiných společností, budete-li registrováni u tianDe se svým ID, máte možnost získat okamžitou slevu na každý nákup 35% oproti normální prodejní ceně. Za tuto nákupní cenu můžete nakupovat nejen pro sebe, ale i pro svoje známé.

 Výhodnější ovšem je zaregistrovat svoje známé pod sebe, tím budou mít i oni možnost nakupovat okamžitě se slevou 35% a navíc, což je velice důležité, budete mít i odměnu za jejich nákupy. To je další Váš příjem a ne nepodstatný. Mimo dalších odměn.

 Další odměny a systém odměn Vám vysvětlíme po registraci. V případě zájmu o výraznou slevu, další odměny a především registraci, napište prosím do komentáře nebo do zprávy autorovi – Zdeňce, popřípadě uveďte ve zprávě i mailovou adresu, Zdeňka se Vám ozve ( většinou do 24 hodin ) a bude se Vám zcela věnovat.

Источник: https://www.zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/akne-a-tiande

Co prozradí obličej o našem zdraví?

Datum: 17.09.2020

Obličej je velmi silně vypovídajícím místem našeho zdraví stejně jako třeba plosky nohou, oči nebo ušní boltce. Projděme si společně jeho místa.

Naším obličejem prochází celá řada akupunkturních drah a je zde umístěno velké množství reflexních bodů. Každý z nich náleží nějakému hlavnímu orgánu v našem těle.

Prohlédněte si pečlivě svůj obličej

Nacházíte na stále stejných místech vaší tváře začervenání, pupínky, afty nebo zánětlivá kožní ložiska? Může to být způsobeno právě chronickou dysfunkcí některého z vašich vnitřních orgánů.

Zánětlivé procesy probíhající v tomto orgánu se následně začnou manifestovat právě na výstupních místech některého z reflexních bodů či akupunkturních drah.

Podívejme se blíže

1. oblast spánků a čela = ŽLUČNÍK

Akupunkturní dráha žlučníku je jednou z nejsložitějších a mimo jiné prochází oblastí za ušima přes spánkovou oblast a také čelo. Pokud trpíme chronickým zánětem žlučníku, manifestuje se nám tento zdravotní problém právě v popsané lokalitě.

Chronický zánět žlučníku nemusí nutně znamenat žlučníkové záchvaty, ale pro organismus to je jistá dysfunkce, která nám může způsobovat nadýmání, říhání a nepravidelné vyprazdňování.

Žlučník si můžeme podráždit špatnou skladbou stravy, zejména pokud obsahuje velké množství kombinace bílé mouky a cukru a také přepálených tuků. Na žlučník má však také vliv dlouhodobý chronický stres.

Všechny chronické kožní potíže v oblasti spánků a čela souvisí se žlučníkem. Při léčbě proto volíme byliny, které podporují trávení jako je třeba dobromysl, řepík, řebříček

2. oblast koutků úst = ŽALUDEK

Právě kolem koutků úst prochází akupunkturní dráha žaludku. Pokud trpíme problémy se žaludkem, máme chronické překyselení žaludku.

Vnitřní prostředí v tomto orgánu není celkově v pořádku, tak se nám zvýší výskyt různých druhů virů a bakterií, které se velmi často manifestují právě v místě našich ústních koutků.

Velmi rády se zde usazují i plísně, které máme v zažívacím traktu.

Při léčbě těchto kožních onemocnění musíme vždy dbát na úpravu kyselin a zásad v oblasti žaludku a užívat přípravky působící na viry a bakterie, rádi se zde množí. Pomůže nám k tomu úprava stravy a také byliny jako jsou třeba pampeliška, andělika či fenykl 

3. oblast tváří a lícních kostí = TENKÉ STŘEVO

Akupunkturní dráha tenkého střeva prochází právě kolem našich lícních kostí, přes tváře a krk. Zdravé střevo je základ imunity.

Pokud se nám v těle vytváří chronický zánět střevní sliznice, narušujeme si celkový imunitní systém.

Následně můžeme trpět trávicími problémy, chronickými rýmami, alergiemi, chronickou únavou, ale i zánětlivým akné, které se velmi těžko léčí.

Často dochází ke spojení špatné funkce žlučníku a následně chronického zánětu tenkého střeva.

Tento stav je způsobený špatným dávkování žluči do tenkého střeva a následně nedostatečným trávením stravy. Ta následně kvasí ve střevech a způsobuje chronické záněty.

Velmi účinnou bylinou proti kvašení a zánětu ve střevě je čubet benedikt.

4. oblast kořene nosu = TLUSTÉ STŘEVO

Oblast kořene nosu a také dolní čelisti patří akupunkturní dráze tlustého střeva.

Problémy s tlustým střevem, špatné vyprazdňování, divertikulóza střev, záněty střevní sliznice – to vše se následně může odrážet na kůži právě v této oblasti.

Při léčbě musíme v první řadě dbát na správnou vyváženou stravu s dostatečným množstvím vlákniny. Pomohou nám byliny jako jsou třeba řepík, fenykl, proskurník

Našli jste kožní defekty na více místech? Je to pravděpodobné, jelikož naše tělo a naše orgány nefungují odděleně, nýbrž společně. Začněte s léčbou jednoho a ostatní se pak postupně také upraví. Poslouchejte signály vašeho těla a pomozte mu bylinami a změnou stravovacích návyků!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Источник: https://www.serafinbyliny.cz/magazin/co-prozradi-oblicej-o-nasem-zdravi-detail-1249

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector