Antivirotika – vše o zdraví

Antivirotika - Vše o zdraví Magazín o zdraví a prevenci Odhaduje se, že virus vznikl na potravinářském trhu ve Wu-chanu v Číně v prosinci loňského roku a rozšířil se až do zemí tak vzdálených jako jsou Spojené státy a Filipíny. Virus byl oficiálně pojmenovaný COVID-19. Od svého vzniku virus infikoval desítky tisíc lidí, přičemž počet obětí stále stoupá.

Situace se každým dnem mění, proto je dobré sledovat aktuální stav na webu Ministerstva zdravotnictví ČR nebo WHO.

Jaké jsou příznaky?

Každý den se lékaři dozvídají nové informace související s virem a jeho šířením. Zatím víme, že COVID-19 nemusí zpočátku působit žádné příznaky. Inkubační doba viru se pohybuje v rozmezí 2 dnů až 2 týdnů než začnou být patrné příznaky nemoci.

Nejběžnější příznaky specifické pro tento druh koronaviru zahrnují:

  • Zkrácený dech
  • Kašel, který se postupně zhoršuje
  • Nízká horečka, která má stoupající tendenci

Další příznaky jsou stále ve fázi zkoumání a nebyly potvrzeny.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 °C, dýchací obtíže).

V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

Antivirotika - Vše o zdraví

Pomůcky na poukaz až k vám domů

Máte poukaz na inkontinenční pomůcky od svého lékaře? Využijte novou službu HartmannHOME pro dodání pomůcek MoliCare až domů. HartmannHOME vám zcela ZDARMA a na základě 1 telefonátu operátorovi doručí vaše pomůcky až domů

Sterilium® Gel pure je vysoce účinná a spolehlivá dezinfekce na ruce v malém, 100ml balení, ve formě gelu, která vám pomůže dodržovat hygienická doporučení v aktuální situaci.

Proč právě tuto dezinfekci?

  • Profesionální hygienická dezinfekce rukou.
  • Nevysušuje ruce, naopak je hydratuje!
  • Používán lékaři a sestrami v nemocnicích.
  • Baktericidní, fungicidní, protikvasinková, tuberkulocidní, mykobaktericidní a virucidní účinnost.

Vedle koronaviru a chřipkového viru je dezinfekční gel účinný i proti žloutence typu A.

Jde proto o spolehlivého pomocníka, který vám bude krýt záda, když nemáte v blízkosti umyvadlo, mýdlo a tekoucí vodu.

Antivirotika - Vše o zdraví Antivirotika - Vše o zdraví

Koronavirus 2019 má podstatně větší smrtnost (epidemiologický pojem, neplést s úmrtností) než sezónní chřipka. U chřipky se odhaduje 0,06 – 0,1%, u koronaviru až 2,3 %. Zdroj

Příznaky jsou velice podobné chřipkové infekci:

  • kašel
  • kýchání
  • bolest v krku
  • horečka
  • bolest hlavy
  • únava
  • zimnice
  • bolest těla

Koronaviry jsou zoonotické viry. To znamená, že se infekce nejprve vyvíjí u zvířat a poté přechází na člověka.

Aby se virus přenesl ze zvířete na člověka, musí dojít k blízkému kontaktu člověka se zvířetem, které je nositelem infekce.

Jakmile se virus vyvine u člověka, může se dále šířit z člověka na člověka pomocí kapénkového přenosu což je odborný název pro drobné kapky, které se šíří vzduchem pomocí kýchnutí nebo kašlání.

Virové částice pak ulpí v těchto kapkách a mohou být vdechnuty do dýchacích cest, což následně vede ke vzplanutí infekce.

Koronavirus 2019 doposud nebyl definitivně propojen s konkrétním druhem zvířete. Vědci se nicméně domnívají, že mohl být přenesen z netopýrů na jiné zvířata, hady nebo luskouny a poté přenesen na člověka. K tomuto přenosu došlo pravděpodobně na otevřeném potravinářském trhu v čínském Wu-chanu.

Pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo je virem nakažený, jste vystavení vysokému riziku rozvoje virové infekce. Zvláště pak, pokud jste byli vystaveni kontaktu s jeho slinami nebo jste byli poblíž, když nemocný kašlal nebo kýchal. Umývání rukou a dezinfikování povrchů může pomoci snížit riziko přenosu infekce všech virů včetně koronaviru.

Zvláště citliví k viru jsou muži staršího věku. A report by the World Health Organization (WHO). Důvěryhodný zdroj zjistil, že medián věku u lidí, kterým vyšel pozitivní výsledek, byl okolo 45 let a přibližně ⅔ z těchto postižených byli muži.   

Koronavirus může být diagnostikován podobně jako další virové infekce ze vzorku krve, slin nebo tkáně. Odběry se proto provádí odběrem krve jehlou, vatovým tamponkem z dutiny ústní nebo nosu. Poté je vzorek odeslán k testování do laboratorního zařízení, aby se potvrdila přítomnost virového materiálu nebo protilátek, které na virus reagují.

V současnosti neexistuje žádná přesně stanovená léčba koronavirové infekce, není dostupný žádný konkrétní lék, nicméně léčba a vakcíny jsou ve fázi vývoje.

Namísto toho je léčba zaměřena na zvládnutí příznaků probíhající infekce. Pokud infekcí onemocníte, lékař doporučí léčbu dle příznaků nebo komplikací, které se rozvinou.

U dalších typů koronavirů jako SARS nebo MERS již byly vakcíny a léčba vyvinuty. Některé metody léčby těchto podobných infekcí zahrnují: 

  • Antivirotika a retrovirotika
  • Dechová podpora / umělá plicní ventilace
  • Kortikoidy ke zmírnění otoku plic
  • Transfuze krevní plazmy

Nejzávažnější komplikací COVID-19 je zápal plic (pneumonie), která byla nazvána zkratkou NCIP, což v překladu znamená nová koronavirem infikovaná pneumonie (z angl. orig. novel coronavirus-infected pneumonia). Z nové studie, které se účastnilo 138 pacientů přijatých v nemocnici ve Wu-chanu v Číně byly shrnuty následující výsledky.

U pacientů, kteří trpěli NCIP, bylo zjištěno, že 26 % nemocných mělo závažné potíže a vyžadovali péči na jednotce intenzivní péče (JIP). Asi 4,3 % těchto pacientů na JIP zemřelo právě na zápal plic. Dosud je NCIP jedinou komplikací spojovanou s infekcí koronavirem.

Vědci však zaznamenali další komplikace u pacientů s tímto typem infekce:

  • Akutní syndrom dechové tísně (ARDS)
  • Nepravidelnost srdečního rytmu (arytmie)
  • Oběhový šok 
  • Závažná svalová bolest (myalgie)
  • Únava
  • Poškození srdečního svalu nebo srdeční zástava (infrarkt)

Nejlepší způsob prevence šíření viru je zabránit nebo omezit kontakt s lidmi, kteří vykazují příznaky infekce a cestovali do rizikových oblastí v posledních 14 dnech. Dále je velmi důležitá praktická hygiena, která zabrání šíření bakterií a virů. 

  • Ruce si myjte pravidelně po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
  • Nedotýkejte se obličeje, očí, nosu nebo úst pokud nemáte ruce čisté
  • Nevycházejte ven pokud se cítíte nemocně nebo máte příznaky nachlazení, či chřipky. 
  • Zakrývejte si ústa vnitřní stranou předloktí nebo lokte při kýchání a kašli. Kapesníky vyhazujte ihned po použití. 
  • Udržujte všechny předměty, kterých se dotýkáte, čisté. Použijte dezinfekci povrchů na předměty jako telefon, počítač, nádobí a kliky u dveří.

Antivirotika - Vše o zdraví

Koronavirus dostal jméno podle svého vzhledu pod mikroskopem. Slovo “corona” znamená koruna, při podrobném zkoumání je virus obklopen “korunou” proteinů, které se nazývají peplomery, vyčnívají z jeho středu do všech směrů.

Tyto proteiny pomáhají viru identifikovat prostředí a zjistit, zda mohou infikovat svého hostitele.Již na počátku roku 2000 byl objeven vysoce infekční virus zvaný SARS, který patří také do čeledi koronavirů.

Virus SARS byl potlačen a byla nalezena úspěšná léčba.

Nejedná se o první situaci, kdy se ve zprávách objevily informace o koronaviru, v roce 2003 vypukla panika ohledně smrtící koronavirové infekce známé pod názvem SARS.

Stejně jako u COVID- 19, byl SARS poprvé popsán u zvířat a poté se rozšířil na člověka. Předpokládá se, že SARS byl přenesen z netopýrů na další živočišný druh a poté na člověka.

Jakmile byl infikován člověk, SARS se začal velmi rychle šířit mezi lidmi.  

Co dělá COVID-19 tak zajímavým, je to, že doposud nebyl vyvinut lék ani vakcína, která by zabránila rychlému šíření z člověka na člověka. Zatímco SARS byl úspěšně potlačen a vyléčen.

V první řadě nepropadejte panice. Není nutné nosit masku nebo být v karanténě, pokud vám infekce koronavirem nebyla diagnostikována. Díky jednoduchým hygienickým postupům můžete pomoci předejít šíření nového typu koronaviru, ale i dalších virů.

Na tyto otázky odpovídá MUDr. Soňa Peková, PhD. vedoucí laboratoře Tilia. (Zdroj: Youtube: LeontynkaCZ)

Vědci zkoumající úmrtí způsobené virem COVID-19 zjišťují, že obzvláště zranitelní jsou pacienti se srdečními chorobami.

Od vypuknutí nového typu koronaviru Covid-19 se zvěsti a dezinformace o nemoci šíří ještě rychleji než samotný virus. Rozhodli jsme se uvést a vyvrátit některé…

Zajímavé:  Parafín Vliv Na Zdraví?

Rezistence bakterií na antibiotika je celosvětový problém. I když se počet rezistentních nákaz každoročně zvyšuje a má za následek mnoho zbytečných úmrtí…

Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Источник: https://www.lekarnahartmann.cz/co-vsechno-byste-meli-vedet-o-koronaviru-covid-19

Jonáš Josef, Kuchař Jiří,

Partnerský prodej – cenu dopravy určuje partner

Celý život jsme obklopeni mikroorganismy. Mají k nám ambivalentní vztah, některé nám pomáhají, ale jiné naopak škodí. Tato kniha se věnuje dvěma skupinám, které se v negativním účinku projevují nejvíc. Jsou to bakterie a viry. Celý popis

299 KčCena je uvedena včetně DPH. 249 Kč Skladem u partnera5+ kusů 29.09. – 30.09.na vaší adrese Možnosti doručení

Záruka: 24 měsíců (IČ 24 měsíců) Kód: 100020808468

Celý život jsme obklopeni mikroorganismy. Mají k nám ambivalentní vztah, některé nám pomáhají, ale jiné naopak škodí. Tato kniha se věnuje dvěma skupinám, které se v negativním účinku projevují nejvíc. Jsou to bakterie a viry.

Většina z nás občas nebo denně vaří. Kniha Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni přibližuje rostliny a prostředky v jejich každodenním využití tak, aby se staly součástí vaší výživy, vašeho životního stylu. Najdete v ní prospěšné druhy koření a hub, různé druhy medu, léčivé octy a oleje, ale také speciálně složené kvašené potraviny, které si můžete velice jednoduše připravit sami.

Ve světě rostlin existuje termín fytoncidy. Jedná se o obranné látky, kterými se rostliny brání růstu nežádoucích mikroorganismů.

Cílem této knihy je posílit vaši imunitu, abyste se stali tím, čím jsou rostliny – fytoncidní bytostí, kterou nemoci nedostanou. Psali jsme ji podle vlastních zkušeností a znalostí.

Pokud se nám jejím prostřednictvím podaří zvýšit vaši obranyschopnost, posílit imunitní systém vašeho těla, je to především vaše zásluha.

  • počet stran: 224
  • produkt: Knihy – vázané
  • datum vydání: 5.5.2020
  • šířka: 151mm
  • výška: 18mm
  • hmotnost: 385g
  • ISBN: 978–80–7281–552–4
Autor

Typ(vazba)

Vydavatel

Jazyk

Knižní série

Knižní edice

Jonáš Josef, Kuchař Jiří,
Knihy – vázané
Eminent
česky
Array
Array

Источник: https://www.mall.cz/knihy-hobby-zeny/jonas-josef-kuchar-jiri-prirodni-antibiotika-a-antivirotika-v-kuchyni-prevence-a-100020808468

Remdesivirem proti koronaviru: Stav pacientů se po podání léku rychle zlepšuje

Jedno hezčí než druhé. Podívejte se

Stav pacientů s nemocí covid-19 se po podání antivirotika remdesivir rychle zlepšuje. Vyplývá to z dílčích výsledků studie Chicagské univerzity, podle kterých takřka všichni pacienti byli do týdne propuštěni z nemocnice.

Společnost Gilead, jejíž akcie v reakci na slibné zprávy v médiích skokově posílily, ale upozornila, že před učiněním závěrů bude nezbytné vyhodnotit konečná data.

Obdobné prohlášení vydala i sama Chicagská univerzita, která poukázala na to, že interní výzkumné informace byly zveřejněny bez schválení, napsala dnes agentura Reuters.

Zdravotní sestra, kapačka – ilustrační foto | Foto: ČTK

V Česku byl remdesivir, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, experimentálně nasazen u jednoho nakaženého v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

Chicagská univerzita přijala 125 pacientů s covid-19 do programu klinických testů řízených společností Gilead. Z těchto nakažených bylo 113 ve vážném stavu. Všichni nemocní dostávali denně infuze s remdesivirem.

Přečíst článek ›

‚Nejlepší zprávou je, že většina našich pacientů již byla propuštěna, což je skvělé. Zemřeli nám jen dva pacienti,‘ řekla Kathleen Mullaneová, která jako specialistka univerzity na infekční choroby na studii dohlížela.

Tímto způsobem věc Mullaneová komentovala při videokonferenci s dalšími odborníky z Chicagské univerzity.

Rozprava, na níž experti hodnotili dosavadní výsledky, byla nahrána a kopie záznamu se dostala do médií bez patřičného schválení.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Americký portál STAT, který se zaměřuje na zprávy týkající se zdravotnictví, k uniklým výsledkům poznamenal, že je to pouze nástin účinnosti remdesiviru.

Podobné zkoušky totiž provádí i další instituce, takže hovořit s jistotou o závěrech výzkumu je nyní nemožné. Společnost Gilead dosud žádná výzkumná data nezveřejnila.

Nyní v prohlášení uvedla, že stále shromažďuje údaje z výzkumů. V minulosti sdělila, že výsledky očekává v dubnu.

Schválená léčba neexistuje

Chicagská univerzita je jedním ze 152 zařízení, která se v programu Gileadu účastní zkušební léčby remdesivirem u pacientů ve vážném stavu. Studie je ale jednostranná, není do ní totiž zapojena ověřovací skupina nemocných, kteří by místo remdesiviru dostávali placebo, tedy prostředek bez účinné látky.

Na nemoc covid-19, která byla doposud potvrzena u více než dvou milionů lidí, neexistuje žádná schválená léčba. Remdesivir je jedním nadějných preparátů. V březnu o něm pochvalně hovořil i prezident Donald Trump, který řekl, že u tohoto antivirotika se zdá, že má velmi dobré výsledky.

Přečíst článek ›

V Česku díky výjimce dostal remdesivir zatím jediný pacient, jehož stav se výrazně zlepšil a který se po velmi těžkém průběhu choroby stále zotavuje v nemocnici.

Kvůli infekci mu selhaly plíce, musel tak být napojený na mimotělní oběh ECMO, který mu do krve dodával kyslík. V době podávání léku už ale přístroj přestal potřebovat.

Zda tak k zotavení pacienta byl remdesivir zásadní, jasné podle ošetřujících lékařů není.

Autor: ČTK

17.4.2020

Mercedes-Benz CLA nové vozidlo, servisní knížka Škoda Fabia servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Fabia servisní knížka, koupeno v A, nehavarované Suzuki S-Cross nové vozidlo, servisní knížka Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Subaru XV nové vozidlo, servisní knížka Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Audi A4 první majitel, koupeno v I + PRODAT AUTO

Источник: https://olomoucky.denik.cz/zdravi/koronavirus-lecba-remdesivir-studie-20200417.html

Pásový opar: příčiny, příznaky, léčba, komplikace a prevence

Onemocnění se nejčastěji projevuje bolestí a pruhem puchýřnaté vyrážky na trupu. Proti viru VZV existuje očkování, které chrání děti i dospělé před planými neštovicemi (vakcíny ProQuad, Priorix Tetra nebo Varilix).

Novinkou je i očkování přímo proti pásovému oparu, které je vhodné pro osoby nad 50 let či osoby s oslabenou imunitou (vakcína se jmenuje Zostavax) , ale nikoli před pásovým oparem.

Jaké jsou příčiny, příznaky, komplikace, diagnostika, léčba a prevence pásového oparu se dozvíte v tomto článku. 

Pásový opar je virová infekce, která se projevuje bolestivou vyrážkou. Toto onemocnění způsobuje virus planých neštovic (VZV – varicella zoster virus), který při prvním kontaktu s člověkem vyvolá plané neštovice.

Poté co se uzdravíte a plané neštovice odezní, přežívá virus VZV v některém z nervových ganglií a může se kdykoli reaktivovat.

Pokud se tak stane, dochází k výsevu typického exantému (vyrážky), nejčastěji ve formě pruhu na jedné straně trupu (podle toho, kterou část kůže inervuje nerv, v jehož gangliu se virus VZV usídlil po prodělání planých neštovic). Proto se toto onemocnění nazývá pásový opar (1).   

I když se nejedná o život ohrožující onemocnění, je pásový opar často velmi bolestivý. Při správné a včasné léčbě se zkracuje doba léčby a snižuje riziko závažných komplikací. Dnes již máme k dispozici také očkování proti viru, který pásový opar způsobuje, což snižuje nejen riziko nákazy, ale také riziko vzniku vážných komplikací. 

Prvním projevem pásového oparu je obvykle bolest, která je v některých případech až nesnesitelná. V závislosti na postiženém místě se někdy i lékař může splést a zaměnit příznaky pásového oparu za jiná onemocnění srdce, plic nebo ledvin. U některých lidí se pásový opar projevuje jen bolestí a exantém se vůbec neobjeví. 

Obvykle se ale pásový opar projeví jako pruh malých puchýřků na jedné straně trupu (vlevo nebo vpravo). Někdy může napadnout i okolí oka či jednu stranu tváře nebo obličeje. 

Kdy ihned vyhledat lékaře?

Pokud pojmete podezření na pásový opar, měli byste neprodleně vyhledat lékaře. To platí zejména v následujících případech:

  • Výsev vyrážky nebo bolest v okolí oka. Neléčený pásový opar v okolí oka totiž může způsobit trvalé poškození zraku.
  • Pokud jste starší 60 let, protože s vyšším věkem podstatně stoupá riziko komplikací pásového oparu
  • Pokud žijete v domácnosti s osobou s oslabeným imunitním systémem (v důsledku rakoviny, užívání léků – například po transplantacích orgánů nebo kvůli jinému chronickému onemocnění
  • Pokud vyrážka postihuje velké plochy a/nebo je bolest nesnesitelná.
Zajímavé:  Kvasinková Infekce Léčba Ocet?

Shrnutí: Nejčastějšími příznaky pásového oparu jsou bolest a puchýřnatá vyrážka. Dalšími projevy tohoto onemocnění může být mravenčení, brnění, citlivost na dotyk nebo světlo.

Pásový opar postihuje nervy a je způsoben stejným virem, jako plané neštovice. Proto každý, kdo prodělal plané neštovice může kdykoli dostat pásový opar. Je to proto, že po prodělání planých neštovic člověk získává doživotní imunitu proti neštovicím, ale virus stále přežívá v latentním (spícím) stadiu v některém z nervových ganglií po celý zbytek života (4).

Pokud během života dojde k reaktivaci viru planých neštovic, ten z nervového ganglia, kde ‚spal‘ vycestuje po nervovém vlákně a na kůži se vyseje pásový opar.  I když se pásový opar může vyskytnout u všech osob, které prodělaly plané neštovice, neznamená to, že když jste měli plané neštovice, vždy dostanete pásový opar. 

Konkrétní příčiny proč pásový opar vzniká nejsou známé. Pravděpodobně za tím stojí oslabená imunita a infekce, kterých s vyšším věkem přibývá. Pásový opar se totiž nejčastěji vyskytuje u starších osob a u lidí s oslabenou imunitou. 

Virus planých neštovic (VZV) patří do skupiny virů zvaných herpes viry, které, mimo jiné způsobují například opary nebo genitální bradavice. Nicméně virus, který způsobuje plané neštovice a pásový opar není stejný, jako virus způsobující genitální bradavice či opary. Genitální bradavice navíc patří mezi pohlavně přenosné choroby.

Jak se pásový opar přenáší?

Je důležité si pamatovat, že samotný pásový opar není přenosné onemocnění.  

Osoba s pásovým oparem je nakažena virem planých neštovic a pásového oparu (VZV), ale přenáší pouze plané neštovice.

Pokud jste tedy neprodělali plané neštovice a dostanete se do blízkého kontaktu s osobou, která má pásový opar, dostanete velmi pravděpodobně plané neštovice.

Nemusíte se ani postižené osoby přímo dotýkat, virus se totiž přenáší vzduchem nebo stačí například použít ručník postižené osoby, apod. 

Virus planých neštovic je totiž extrémně nakažlivý (udává se, že onemocní až 90% osob při prvním styku s ním).

Pokud jste již plané neštovice prodělali, nemusíte se setkání s osobou která má pásový opar bát, protože pásový opar od ní chytit nemůžete. 

Plané neštovice (a pásový opar) mohou ale být pro některé lidi velmi nebezpečné a způsobit těžké až smrtelné infekce. Jedná se zejména o osoby s oslabeným imunitním systémem, těhotné ženy a novorozence.

Pokud máte pásový opar, měli byste se těmto osobám vyhnout. Infekční jste až do doby, než všechny puchýřky popraskají a vytvoří se na nich strup.

To obvykle trvá zhruba 14 dní, ale záleží to na velikosti a rozsahu výsevu a dalších faktorech. 

Pokud máte pásový opar měli byste se obecně vyhýbat osobám, které neprodělaly plané neštovice nebo proti nim nejsou očkovány. 

Shrnutí: Pásový opar je onemocnění, které nemůžete chytit od jiné osoby nakažené pásovým oparem. Můžete ale dostat plané neštovice, pokud jste je dosud neprodělali. Virus způsobující pásový opar a plané neštovice je navíc velmi nebezpečný pro těhotné ženy, novorozence a osoby s oslabenou imunitou.

Stanovení diagnózy pásového oparu se opírá zejména o konkrétní projevy onemocnění, tedy bolest, neurologické příznaky a výsev typického exantému (vyrážky). Na potvrzení diagnózy může lékař odebrat stěry z extantému či obsah puchýřků a nechat je vyšetřit na přítomnost viru VZV. 

Léčba pásového oparu

Neexistuje léčba, která by dokázala pásový opar vyléčit, ale rychlá a správná léčba zkracuje dobu léčby onemocnění a snižuje riziko závažných komplikací (4, 5). 

V léčbě pásového oparu se používají zejména léky proti vlastnímu viru VZV (takzvaná antivirotika), léky proti bolesti a neurologickým příznakům (analgetika, tricyklická antidepresiva, anestetika) a také protizánětlivé léky (kortikosteroidy).

Antivirotika

Tyto léky působí přímo proti vlastnímu viru planých neštovic a pásového oparu. Mezi nejpoužívanější patří:

  • Aciklovir (například přípravky s názvem Aciclovir, Zovirax, Acyclostad nebo Herpesin)
  • Valaciklovir (například přípravky s názvem Valaciclovir nebo Valtrex)

Léky proti bolesti

Pásový opar je často velmi bolestivý a běžné léky proti bolesti, jako je například Paralen nebo Ibuprofen na tento typ bolesti neúčinkují (jedná se o neuropatickou neboli neurogenní bolest, která vyžaduje speciální léčbu) (6).  

K tomu se používají různé léky na lékařský předpis, jako například:

  • Náplast s kapsaicinem (přípravek Qutenza)
  • Lidokain či podobná analgetika, aplikovaná formou masti, gelu, spreje nebo náplasti
  • Tricyklická antidepresiva (například lék s názvem Amitriptylin): tyto léky mají – mimo jiné – velmi silné analgetické účinky a velmi dobře tlumí neuropatickou bolest
  • Opioidní analgetika (například léky s obsahem kodeinu, v ČR dostupné například pod názvem Codein)
  • Injekce kortikosteroidů a anestetik

Domácí léčba

Léčba pásového oparu patří vždy do rukou lékaře, nicméně kromě léků můžete vyrážku chladit studenými obklady, které pomáhají zmírnit svědění a bolest. Může vám také pomoci snížení míry stresu ve vašem životě. 

Jak dlouho trvá léčba pásového oparu?

Léčba pásového oparu trvá zhruba 2 až 6 týdnů. Většina lidí dostane pásový opar pouze jednou, ale starší osoby a osoby s oslabenou imunitou ho mohou chytit i vícekrát.

Shrnutí: Léčba pásového oparu zahrnuje léky působící proti viru (antivirotika), léky proti bolesti (lidokain, kapsaicin, tricyklická antidepresiva). Můžete také použít studené obklady na postižená místa nebo si dát studenou koupel, na úlevu od svědění a bolesti.

Hlavními komplikacemi pásového oparu jsou:

  • Postherpetická neuralgie: u některých lidí může i po zahojení puchýřků přetrvávat silná bolest v postiženém místě. Tomuto stavu se říká postherpetická neuralgie a vzniká v důsledku poškození nervových vláken, která se ‚zblázní‘ a začnou do mozku přenášet chybné signály o tom, že vás bolí či pálí kůže v místě, kde původně byl exantém. Tato komplikace pásového oparu je velmi nepříjemná a bolestivá a často vyžaduje dlouhodobé užívání silných léků proti bolesti.
  • Poškození zraku až oslepnutí: pokud pásový opar napadne větve trojklanného nervu (hlavně jeho první větev nervus ophtalmicus, kerý senzitivně inervuje oko), může způsobit velmi bolestivé záněty oka, které mohou vést až k úplnému oslepnutí nebo trvalému poškození zraku. 
  • Neurologické potíže: v závislosti na postižených nervech může pásový opar vyvolat těžké záněty mozku (encefalitidu), ochrnutí obličeje (při postižení druhé a třetí větve trojklanného nervu) nebo problémy se sluchem a rovnováhou (při postižení osmého hlavového nervu – nervus vestibulocochlearis).
  • Záněty kůže: při nedostatečné nebo nevhodné léčbě vyrážky vyvolané pásovým oparem, může dojít k takzvané bakteriální superinfekci, kdy narušenou pokožku napadnou baktérie a způsobí těžké záněty.

Shrnutí: Mezi komplikace pásového oparu patří postherpetická neuralgie, poškození zraku, neurologická onemocnění a záněty kůže.

Mezi faktory, které zvyšují riziko, že dostanete pásový opar, patří:

  • Věk: pásový opar nejčastěji postihuje osoby starší 50 let. Riziko se zvyšuje s rostoucím věkem. Někteří odborníci se domnívají, že u osob starších 80 let je riziko onemocnění pásovým oparem vyšší než 50%
  • Některá onemocnění: nemoci, které oslabují imunitní systém, jako jsou AIDS nebo rakovina, zvyšují riziko pásového oparu.
  • Léčba rakoviny: pokud se léčíte s rakovinou a jste na chemoterapii nebo radioterapii, máte také vyšší riziko pásového oparu.
  • Dlouhodobé užívání některých léků: některé léky užívané po transplantaci jako prevence rejekce (odhojení) transplantovaného orgánu mohou zvyšovat riziko, že dostanete pásový opar, protože tyto léky potlačují imunitní odpověď organizmu a oslabují tak vaši imunitu. Jedná se hlavně o kortikosteroidy, jako je například Prednison.

Obecně samozřejmě platí, že každá osoba, které prodělala plané neštovice může v budoucnu dostat pásový opar. Protože v České republice většina dospělých plané neštovice měla, je prakticky každý ohrožen pásovým oparem. 

Shrnutí: Mezi faktory, které zvyšují riziko, že onemocníte pásovým oparem patří věk, některá onemocnění, probíhající léčba rakoviny a dlouhodobé užívání některých léků.

Nejlepší prevencí proti pásovému oparu je očkování proti planým neštovicím (varicela) a pásovému oparu. I když tato onemocnění způsobuje stejný virus, nejedná se o stejnou vakcínu, ale o dvě samostatné vakcíny. 

Zajímavé:  Přírodní Léčba Trojklanného Nervu?

Očkování proti planým neštovicím

Očkování proti planým neštovicím je v České republice rozděleno na vakcíny pro děti a vakcíny pro dospělé. U dětí ve věku 9 měsíců až 12 let se používají vakcíny Priorix-Tetra nebo ProQuad, které kromě planých neštovic chrání také před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi (7). 

Dospělé osoby, které neprodělaly plané neštovice, se mohou proti nim chránit vakcínou Varilix, která chrání jen před planými neštovicemi a je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti. 

Očkování proti pásovému oparu

Dospělí starší 50 let mohou využít očkování vakcínou Zostavax, která chrání před pásovým oparem. Jedná se o vakcínu obsahující živý, oslabený (atenuovaný) virus. Od loňského roku je navíc v prevenci pásového oparu k dispozici nová vakcína Shingrix, která neobsahuje živý virus, ale rekombinantní glykoproteinové částice viru VZV.

Je třeba přiznat, že očkování nechrání před planými neštovicemi a pásovým oparem úplně, ale podstatně snižuje riziko onemocnění a když už onemocníte, jsou příznaky mnohem mírnější a riziko komplikací mnohem nižší. 

Komplikace očkování proti pásovému oparu a planým neštovicím jsou vzácné. Mezi ty nejčastější patří zarudnutí, otoky, svědění či bolest v místě vpichu, zvýšená teplota a bolest hlavy.

  • Očkovací látku vám lékař aplikuje do paže či na jiné vhodné místo. 
  • Pokud se chcete proti pásovému oparu a planým neštovicím chránit očkováním, poraďte se se svým lékařem. 
  • Shrnutí: Nejlepší prevence proti pásovému oparu je očkování, a to jak proti pásovému oparu, tak planým neštovicím.

Léčba pásového oparu spadá do kompetence praktického lékaře, neurologa, kožního lékaře nebo internisty. Pokud se u vás objeví příznaky pásového oparu navštivte nejprve praktického lékaře, který vám doporučí další postup a léčbu.

Na návštěvu lékaře byste se měli dobře připravit. Lékař vám bude klást řadu otázek a pokud mu na ně umíte odpovědět, pomůže mu to v léčbě i diagnostice.

Na co vás lékař v ordinaci bude ptát?

Pro stanovení správné diagnózy a léčby pásového oparu musí lékař vědět:

  • zda jste prodělali plané neštovice nebo jste proti nim očkováni
  • zda žijete v domácnosti s těhotnými ženami, novorozenci, nemocnými osobami, osobami se sníženou imunitou a osobami, které zatím neprodělali plané neštovice
  • kdy se u vás objevily první příznaky onemocnění, kde se vyrážka vyskytuje a jak vypadá
  • jakými dalšími příznaky se vaše onemocnění projevuje.
  • jaké léky (a doplňky stravy) užíváte
  • s jakými dalšími nemocemi se léčíte.

Shrnutí: Léčba pásového oparu spadá do působnosti několika lékařských odborností. Nejlepší je navštívit vašeho praktického lékaře, který nasadí léčbu a případně doporučí další vhodný postup a vyšetření.

Pásový opar je bolestivé a nepříjemné onemocnění, které vzniká reaktivací viru VZV (varicella-herpes virus) po prodělání planých neštovic. Nejvíce ohrožuje osoby starší 50 let a také osoby se závažnými chorobami, které oslabují náš imunitní systém, jako je například AIDS nebo rakovina.

Riziko pásového oparu také roste u osob, které dlouhodobě užívají léky na potlačení imunity (zejména kortikosteroidy). Hlavními příznaky pásového oparu jsou bolest a puchýřnatá vyrážka, která se objevuje v charakteristických pásech nejčastěji na trupu. Může ale postihnout i oko a obličej a způsobit nevratné poškození zraku či neurologické potíže.

Léčba pásového oparu je dlouhodobá a zahrnuje léky působící proti viru VZV (antivirotika) a silné léky proti bolesti (tricyklická antidepresiva, opioidní analgetika, kapsaicin, lidokain a další anestetika). Při prvních příznacích onemocněních byste měli navštívit praktického lékaře, který zahájí léčbu a doporučí vhodný postup.

Источник: https://cs.medlicker.com/1494-pasovy-opar

Opary rtů a možnosti léčby

Až 70% lidí se v dětství nakazí virem, který způsobuje opary rtů. V dospělosti je virem typu HSV 1 infikováno až 95 % populace v ČR. Málokdo však ví, že takového společníka má na celý život.

První nakažení se může projevit mírně zvýšenou teplotou, citlivými puchýřky na rtech nebo v okolí rtů, postižený se také může cítit malátný a slabý jako při chřipce.

V případě recidivy se dostavují svědivé či palčivé pocity a během několika hodin se na daném místě objeví puchýř.

Spouštěče infekceVirus ve zdravém organismu spí a neaktivní přežívá v nervových buňkách, žlázách, ledvinách apod. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben a organismus přetížen.

Takový stav může nastat vlivem horečky, jiné virové infekce, oslabení organismu z důvodu psychického vypětí, stresu, únavy, hormonálního výkyvu (menstruace), ale také změnou klimatu. Významným spouštěčem je také slunečnízáření, které poškozuje nejen naši pokožku, ale ovlivňuje celý imunitní systém lidského organismu.

V takovém stavu se herpetický virus aktivuje. U některých lidí se infekce zopakuje pouze pár krát za život, u jiných je recidiva otázkou týdnů.

Proč virus nezničíme?Podle některých informací je možné virus zlikvidovat, avšak vhodné léky by musel infikovaný užít již krátce po nákaze. Nemocný by tak musel vědět, že se právě infikoval, což je zcela nemožné. Poté se virus stáhne a přebývá v místech mimo dosah přirozených obranných mechanismů těla, jako jsou uzliny, ledviny atd.

Léčba oparůOpary rtu ze začátku pálí a svědí, později bolí. Antivirotika (virostatika), které se nejčastěji při infekci doporučují, viry sice nezlikvidují, ale zabraňují jejich množení. Nejdostupnějšími prostředky jsou masti, náplasti ale i doplňky stravy. U vážnějších potíží se používají antivirotika ve formě tablet.

Masti: s obsahem acykloviru (Herpesin, Zovirax), pencikloviru (Vectavir) a tromantadinu (Viru-Merz).Náplasti: Compeed – hodí se spíše na menší a méně rozsáhlé opary, rána se však hojí rychleji.

Doplněk stravy: Herpenorm (dříve Herpexin) – ve formě tablet s obsahem aminokyseliny L-lysin a zinku se hodí při potížích pro urychlení hojení oparu, dále k prevenci při prvních příznacích a ke snížení recidivy oparů.

Je potřeba užít 2 – 4 tablety denně, dochází tak k rychlému ústupu oparu.

Pomocníci z přírody: Tea tree olej, konopný olej – je nutná častá aplikace zhruba každou hodinu, působí desinfekčně a hojivě.

TIP: Existují čistě přírodní látky, jejichž konzumací můžete předcházet vzniku oparů, informace najdete níže v článku.

Opary jsou nakažlivéHerpesviry jsou velmi nakažlivé a může docházet k přenosu mezi osobami, ale také hrozí i vlastní nákaza a přenos viru na jinou část těla či obličeje. Opar je nakažlivý po celou dobu výsevu – tj.

nebezpečí hrozí dokonce i v době, kdy se puchýře již vyhojily a objevily se strupy. Retní opar bývá neškodný, avšak v případě přenosu na obličej může ohrožovat oči (hrozí poškození zraku).

Pokud k tomu dojde, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence oparůPokud často trpíte opary, měli by jste zvýšit příjem některých důležitých látek v organismu. Posílíte imunitní systém a snížíte pravděpodobnost recidivy oparů.

Jako velmi účinná se jeví aminokyselina L-lysin, která potlačuje růst HSV-l, je-li užívána vnitřně. Hlavní účinek odborníci spatřují v tom, že L-lysin působí proti argininu, který podporuje růst herpetické infekce.

Ačkoliv se vědci zaměřili především na normální opary (herpes simplex), je velmi pravděpodobné, že lysin je užitečný i u pásového oparu (herpes zoster). Dávkování: 1000 – 3000 mg.Zinek pomáhá posilovat obranyschopnost proti infekcím, působí příznivě při kožních obtížích, pomáhá při defektech ústních koutků, zlepšuje celkový stav pokožky.

Dávkování: 10 – 15 mg.Lze rovněž používat přírodní produkty s propolisem, heřmánkem, echinaceou, meduňkou, měsíčkem anebo arnikou. Krémy je potřeba použít už při prvních příznacích svědění či pálení. Výborným pomocníkem mohou být i echinaceové kapky užívané vnitřně.Vitamin C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty.

Podporují imunitní buňky v boji proti infekci.Pro lokální použití se hodí také vitamin E (nejlépe olej, mast), který napomáhá hojení a regeneraci tkání.Strava léčí

Vhodnou stravou můžeme potíže zmírnit. Během infekce je dobré zaměřit se na potraviny s antivirovýmiúčinky, jako např. česnek, cibule, celer. Čerstvá zelenina obsahuje hodně potřebných vitaminů a antioxidantů. Vyhnout bychom se naopak měli dráždivým výrobkům, jako je např. kakao, káva, čokoláda, bílé pečivo, ořechy, cukr, maso.

1 Comment on Opary rtů a možnosti léčby

Источник: https://www.doktor-zdravi.cz/opary-rtu-a-moznosti-lecby/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector