Apendicitida – vše o zdraví

Apendicita – lidově označovaná jako zánět slepého střeva, přichází obvykle s bolestmi v oblasti pupku. Tato bolest postupně přechází do pravé části podbřišku, kde se slepé střevo nachází.

Zánět se tvoří v červovitém výběžku – apendixu, který je zakončením slepého střeva.

Takže když se bavíte o zánětu slepého střeva, jedná se ve skutečnosti o zánět jeho koncové části – apendixu.

„Jak poznám zánět slepého střeva?” ptáte se. Onemocnění, které postihuje lidi napříč věkem je častější u dětí a mladistvých.

Jeho typickým projevem jsou náhlé bolesti břicha doprovázené pocity malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracením. Břicho je velmi citlivé na dotek, obzvlášť v pravé části podbřišku.

Navíc vám dělá obtíže být ve vzpřímené poloze, proto se choulíte do různých méně bolestivých poloh. 

Zánět apendixu dělíme na:

  • Akutní – u tohoto typu se rozvíjí příznaky rychle, během několika dnů
  • Chronický – typický dlouhodobými bolestmi břicha, únavou

Apendicitida - Vše o zdraví Příčiny vzniku

Příčiny onemocnění souvisí se stravovacími návyky. K ucpání slepého střeva může dojít kusem stolice, cizím předmětem (např. ovocná pecka) nebo parazity (škrkavky). V rozvinutých zemích obsahuje strava nedostatek vlákniny.

Kvůli tomu postupuje potrava trávícím traktem pomaleji, může dojít až k blokádám a následnému ucpaní apendixu. Pro lepší trávení můžete vyzkoušet některý doplněk stravy. Prevencí proti vzniku zánětu je zdravá strava s vysokým obsahem vlákniny.

V některých částech Afriky a Asie toto onemocnění prakticky neexistuje, protože zde mají stravu bohatou na vlákninu. 

Apendicitida - Vše o zdraví Příznaky

Zánět apendixu provází často charakteristické příznaky spojené s tímto onemocněním:

  • Bolesti kolem pupku,
  • bolesti na pravé straně podbřišku,
  • malátnost,
  • zvýšená teplota,
  • zrychlený tep,
  • zvracení,
  • průjem,
  • nechutenství,
  • zácpa.

Apendicitida - Vše o zdraví Jak léčit? 

V případě podezření na apendcitu, určitě navštivte lékaře. Lékař vás vyšetří a v případě, že máte zánět slepého střeva, dojde k hospitalizaci.

V nemocnici už je na chirurgovi, zda zvolí konzervativní léčebnou metodu – tzv. ledování – nebo odstraní apendix operativně. V naprosté většině případů lékař volí metodu operativního odstranění červovitého výběžku.

Není prokázáno, že by jeho odstranění mělo na lidský organismus negativní účinky. 

Jak zánětu apendixu předejít? Vzhledem k náhlému a neočekávanému charakteru nemoci to není úplně možné. Doporučuje se jíst dostatek vlákniny a dodržovat vyváženou stravu.

Apendicitida - Vše o zdraví Rizika

Při neléčení zánětu slepého střeva může dojít k jeho prasknutí – to je velmi nebezpečné. Hnis se poté vylije do podbřišnice, kde vyvolává zánět – peritonitidu. Neléčený zánět slepého střeva může vést až k úmrtí. Proto buďte opatrní a pokud na sobě zpozorujete příznaky doprovázející tuto nemoc, navštivte ihned lékaře. Je lepší mít jistotu.

Přípravky na podporu trávení

Источник: https://www.benu.cz/jak-poznat-zanet-slepeho-streva

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se slepým střevem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Slepé střevo je slepý výběžek a část tlustého střeva spojující poslední oddíl tenkého střeva se vzestupným tračníkem.

Často dochází k záměně slepého střeva s apendixem, což je červovitý výběžek slepého střeva ústící v tlustém střevě. Zápal slepého střeva je ve skutečnosti zápalem apendixu a právě ten je pak při nevyhnutelné operaci odstraněn.

V nedávné době bylo zjištěno vědci, že apendix nemáme zbytečně, údajně pomáhá zlepšovat celkovou imunitu člověka.

Bolesti při zápalu vznikají náhle a probíhají prudce, bolest se projevuje nejčastěji v pravém podbřišku a je potřeba rychle odjet do nemocnice. Při těžkých komplikacích totiž může dojít k úmrtí. Příznaky mohou být i nevolnost, zvracení, velká bolest břicha. Dalšími příznaky jsou zrychlený tep a lehce zvýšená teplota (kolem 37,5 stupně). Bolest se zvyšuje při otřesech a chůzi.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zánětem slepého střeva?

Apendicitida nám ukazuje na to, že se neumíme zastavit, a věřte, že zánět slepého střeva vás zastaví. Akutní zánět volá po tom, abyste zastavili své kroky a odpočinuli si. Zastavte se a rozhlédněte se. Srovnejte si svůj život a své kroky.

Jdete špatnou cestou. Slepé střevo je barometrem vašich strachů a obav. Jsou to všechny vaše nedořešené záležitosti.

Signalizuje vaše chybné myšlenky, existenční problémy, obavy o postavení v práci, ekonomickou situaci rodiny, o vaše děti a možná i o vaše plány do budoucnosti.

Položte si následující otázky:

Umíte si najít svůj klid? Jste stále ve stresu? Trápíte se existenčními problémy nebo celkově životními problémy? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem?

Moje kosmetička v nedávné době prodělala zánět slepého střeva a následnou operaci. Když jsem ji navštívila, svěřila se mi, že v poslední době se stále něčeho obávala. Řešila mnoho věcí najednou a byla v neustálém stresu a spěchu.

Apendix ji zastavil a na nemocničním lůžku po operaci si vše uvědomila. Měsíc před operací měla autonehodu, při které zničila auto, ale jí se naštěstí nic nestalo. To bylo první varování, které neakceptovala, a tak přišlo druhé, už vážnější.

Skončila na operačním stole.

Občas se nevyhneme tomu, že musí dojít až k takovému zastavení, přesto je vždy lepší se zastavit dříve a vše si srovnat. Varování vždy přicházejí s určitým stupňováním! Nepodceňujte ta méně závažnější.

Jak k nám promlouvají problémy se slepým střevem?

Jeho zánětem.

Jak si vyléčit zánět slepého střeva?

Láskyplně si projděte všechny svoje myšlenky a ty negativní odstraňte. Všechny obavy a strachy, které s sebou nosíte z minulých dnů, recyklujte. Dívejte se na ně optimisticky a s laskavostí.

Pokud dojde k zánětu a musíte na operaci, nebraňte se jí, své myšlenky můžete srovnat na nemocničním lůžku. Své jednání pozitivně změňte a nebraňte se změnám, které přicházejí. Buďte k sobě laskavější a mírnější.

Najděte kolem sebe více radosti a žijte svobodněji.

Na fyzické úrovni se udává, že ke snížení výskytu onemocnění přispívá strava bohatá na mléčné produkty, obiloviny, mandle, ořechy, zeleninu a ovoce. Komplikace může snížit včasná diagnóza a léčba zánětu slepého střeva. Včasné odstranění apendixu při podezření na zánět je nejlepší prevencí jeho prasknutí.

Afirmace pro léčbu: „Raduji se ze života a odpočívám. Mám ráda sebe i svůj život.“

Šárka Vávrová

Apendicitida - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Источник: https://zeny.iprima.cz/zdravi/rec-tela-co-nam-odkryvaji-potize-se-slepym-strevem

Akutní appendicitida

Akutní zánět appendixu je nejčastější náhlá příhoda břišní, která se navíc vyskytuje v každém věku.

Při podezření na akutní appendicitidu je vždy nutné pacienta důkladně vyšetřit a neotálet se stanovením diagnózy.

Při pozdějším odhalení diagnózy mohou nastat různé komplikace a závažné, život ohrožující následky. Ne každý zánět appendixu má typický průběh, proto je třeba na něj vždy myslet.

Srovnání zdravého a nesprávně fungujícího appendixu

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

Ačkoliv se nedaří objasnit hlavní příčiny vzniku appendicitidy, jsou známy faktory, které ovlivňují rozvoj tohoto onemocnění:

  • špatná výživa,
  • městnání střevního obsahu a vznik koprolitu,
  • zaklínění cizího tělesa v apendixu,
  • délka apendixu,
  • parazitární onemocnění,
  • útlak jizvou zvnějšku,
  • disbalance střevní flóry (zejména při častějším užívání antibiotik).
Zajímavé:  Je Kozí Sýr Zdraví?

Patologický nález[upravit | editovat zdroj]

V rámci akutní apendicitidy může nastat několik typů zánětu:

  • appendicitis catarrhalis,
  • appendicitis phlegmonosa,
  • appendicitis ulcerosa,
  • appendicitis gangrenosa,
  • appendicitis perforativa.

Při progresi zánětu může dojít ke vzniku periapendikulárního infiltrátu a difúzní peritonitidě.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Pro appendicitidu platí klasické znaky NPB:

  • Vznik z pocitu plného zdraví,
  • náhlý začátek,
  • bolest břicha,
  • rychlá progrese.

Průběh je do značné míry ovlivněn topografickým umístěním červovitého výběžku a jeho délkou.

U začínajících projevů akutního zánětu appendixu se objevuje postupně se zhoršující neurčitá a trvalá bolest v nadbřišku, která se přesouvá do pravého hypogastria.

V průběhu se mohou objevit jak kolikovité bolesti, tak zrádné zlepšení bolesti. Typická je bolestivost v McBurneyově a Lanzově bodě.

  • McBurneyův bod: spojnice pupku a spina iliaca anterior superior, ve vzdálenosti 2/3 od pupku,
  • Lanzův bod: spojnice pravé a levé spina iliaca anterior superior, ve vzdálenosti 1/3 od pravé spiny.

Typické příznaky jsou nauzea a reflexní zvracení, nechutenství a nadýmání, tachykardie, subfebrilie (febrilie nad 39 °C spíše appendicitidu vyvrací) a Lennanderův příznak (rozdíl mezi teplotou v axile a teplotou v rektu je víc než 1 °C).

Diagnóza[upravit | editovat zdroj]

K určení diagnózy přispěje pečlivé odebrání anamnézy a klinické vyšetření. Pomocí specifických příznaků můžeme odhalit dráždění peritonea a akutní zánět appendixu.

  • Pléniesovo znamení: poklepová bolestivost.
  • Blumbergův příznak: bolest břicha po uvolnění tlaku na břicho, typicky v místě probíhajícího zánětu, u appendicitidy tedy v pravém podbřišku.
  • Rovsingův příznak: při tlaku na levý podbřišek nemocný pociťuje bolest v pravém podbřišku.
  • Psoatový příznak: odhaluje zejm. retrocékální lokalizaci zaníceného appendixu: při hyperextenzi nebo flexi v kyčli nemocný cítí bolest v místě appendixu.
  • Obturátorový příznak: abdukce, flexe a vnitřní rotace vyvolává bolest břicha při pelvické formě.
  • Paraklinické vyšetření: ultrazvuk břicha, event. nativní snímek břicha a CT (v rámci dif. dg).

Diferenciální diagnóza[upravit | editovat zdroj]

Při rozvaze uvažujeme hlavně nad ostatními náhlými příhodami břišními a jejich typickým klinickým obrazem. Musíme ale pamatovat i na ostatní břišní, urologická a gynekologická onemocnění.

  • Perforovaný gastroduodenální vřed (perakutní průběh, vředová choroba v anamnéze, volný plyn v dutině břišní).
  • Akutní gastroenteritida (průjem, dietní chyba v anamnéze, povleklý jazyk, zvracení nenatrávených zbytků potravy).
  • Cholecystitida (cholecystolithiáza/žlučníková kolika v anamnéze, dietní chyba, bolesti vyzařují pod pravý žeberní oblouk, subikterus a pozitivní Murphyho příznak).
  • Akutní adnexitida (bolesti jsou pod tříslem a symfýzou, febrilní stav).
  • Extrauterinní gravidita (příznaky šoku z krvácení, amenorrhoea).
  • Prasklá ovariální cysta, torze ovariální cysty (ženy ve fertilním věku).
  • Crohnova nemoc (dlouhodobé průjmy s kolikovitými bolestmi).
  • Acetonemické zvracení (u dětí).
  • Pneumokoková peritonitida (u dětí).
  • Pneumonie (stažení svalů, obraz jako u dráždění peritonea).

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Akutní appendicitidu lze řešit výhradně operačně appendektomií, a to buď laparotomicky, nebo laparoskopicky.

Laparotomické řešení[upravit | editovat zdroj]

Volíme řez pararektální nebo střídavý. U pararektálního řezu je výhodou, že jej lze snadno rozšířit. Volíme ho například při nejasném nálezu na břiše a při komplikovaných stavech. U střídavého řezu pronikáme břišní stěnou mezi mm.

obliqui abdominis a m. transversus abdominis, které podélně rozhrnujeme. Po otevření peritoneální dutiny najdeme cékum a appendix, podvážeme cévy (a. appendicularis) a dvojitě podvážeme bázi appendixu.

Pahýl se ošetří séroserózním stehem.

Galerie[upravit | editovat zdroj]

  • Appendix s katarálním zánětem
  • McBurneyův bod leží na spojnici pupku a spina iliaca anterior superior, ve vzdálenosti 2/3 od pupku.
  • Lanzův bod leží na spojnici pravé a levé spina iliaca anterior superior, ve vzdálenosti 1/3 od pravé spiny.
  • CT břicha, šipka ukazuje koprolit, který zapříčiňuje akutní appendicitidu.
  • Stehy po laparoskopické appendektomii ukazují mj. předchozí umístění trokarů při laparoskopii.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ZEMAN, Miroslav, et al. Speciální chirurgie. 2. vydání. Praha : Galén, 2006. 575 s. ISBN 80-7262-260-9.
  • FERKO, Alexander. Chirurgie v kostce :  vybrané kapitoly. 1. vydání. Praha : Grada, 2002. ISBN 80-247-0230-4.

Источник: https://www.wikiskripta.eu/w/Akutní_appendicitida

Akutní zánět slepého střeva u dětí

Zánět slepého střeva (apendicitida) se může vyskytnout v jakémkoli věku, nejčastěji však mezi 10. a 15. rokem. U dětí mladších dvou let se vyskytuje zřídkakdy.

V rodině, ve které se již zánět slepého střeva vyskytl, je pravděpodobnější, že se tento zánět objeví.

Při akutním zánětu slepého střeva si děti stěžují na bolest břicha, která začíná často v oblasti pupku a později se táhne do pravého podbřišku. Téměř vždy je provázena nevolností a zvracením.

Jde o zanícení červovitého přívěsku (apendixu), které nastane např. v důsledku napuchnutí sliznice, ucpání obsahem střeva nebo působením cizího tělesa. Střevní bakterie mohou způsobit zánět s tvorbou abscesů (chorobná dutina ve tkáni, která je vyplněná hnisem). Proniknou-li do dutiny břišní, může se zanítit pobřišnice (peritonitis).

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Při akutním zánětu slepého střeva si děti stěžují na bolest břicha, která začíná často v oblasti pupku a později se táhne do oblasti pravého podbřišku.

Téměř vždy se objeví nevolnost a zvracení, ojediněle mírnému průjmu. Děti obvykle vybočují pravou nohu a vyhýbají se zátěži při chůzi. Poskakování na jedné noze bolest neumožní.

Při začínajícím zánětu pobřišnice se bolest břicha rozptýlí.

Jak se stanoví diagnóza?

Pravý podbřišek je bolestivý jak při stlačení břicha, tak nezřídka i při poklepu na protější břišní straně a bolest se projeví i při uvolnění tlaku po stlačení břicha.

Často se od sebe liší tělesná teplota naměřená pod paží a v konečníku, a to o více než jeden stupeň.

Diagnóza je při typických projevech snadná, může se však vzhledem k nespecifikovatelným obtížím zvláště u malých dětí jevit obtížně.

Dobrým testem je skok: vyzveme dítě, aby skočilo a dopadlo na obě paty nebo aby seskočilo z nízké židle. Pokud se posléze nespustí bolest, je zánět slepého střeva spíše nepravděpodobný. Laboratorní parametry jsou nespecifické. Vhodné může být ultrazvukové vyšetření.

V případě pochyb musí být dítě přijato do nemocnice a každé dvě až čtyři hodiny znovu vyšetřeno.

Z pohledu diferenciální diagnostiky je důležité rozlišit mimo jiné začínající infekční zánět žaludku a střev (viz článek Akutní průjem u dětí), chronickou zácpu nebo infekci močových cest.

Jaká probíhá léčba?

Červovitý přívěsek se chirurgicky odstraní, často dokonce ambulantně, tzn. pacient může jít již v den operace zpět domů. Včasná operace slepého střeva je dnes běžným zákrokem s velmi nízkou mírou komplikací. Operace v celkové anestezii trvá pouze několik minut.

V den zákroku by neměl pacient šest hodin před anestezií nic jíst a nepít zabarvené tekutiny (kávu, kakao, čaj). Dvě hodiny před anestezií by již neměl pít ani čiré tekutiny (minerálku, vodu).

Na co je třeba dbát po zákroku?

Anestezie odezní relativně rychle, takže je vaše dítě opět brzy bdělé a lze na něj mluvit. Po operaci slepého střeva zůstává pacient po nějakou dobu ještě pod dohledem. V den operace je třeba ještě střevo šetřit, to znamená, že by dítě nemělo jíst ani pít. Proto lze zavést infuzi s umělou stravou.

Pokud bude vše dobře probíhat, je možné první den po zákroku podávat trochu čaje. Poté se začíná s lehce stravitelnými pokrmy, jako jsou např. polévky, kaše, suchary.

O detailních stravovacích pokynech vás lékař informuje před propuštěním. Do vyndání stehů by se neměla rána namáčet. V prvních týdnech po zákroku by se mělo dítě fyzicky ještě šetřit.

O tom, kdy vaše dítě bude moci opět navštěvovat školku či školu, rozhodne v závislosti na průběhu uzdravování váš lékař.

Источник: https://www.nzip.cz/clanek/628-akutni-zanet-slepeho-streva-u-deti

Poznáte zánět slepého střeva? Pozor na tyto 4 signály

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Zajímavé:  Svalová biopsie - Vše o zdraví

Zánět slepého střeva – apendicitida – postihuje přibližně jen 5 procent populace. Ale pokud není včas rozpoznána a léčena, může skončit hodně špatně. Jak ji rozeznat od běžných bolestí břicha, například z přejedení?

Apendix, červovitý přívěsek slepého střeva, se pokládá za pozůstatek z dávné minulosti, kdy člověk musel zpracovávat málo upravenou potravu.

„Jeho zánět – apendicitida – může vést k roztržení střevní stěny, přestupu infekčního střevního obsahu do sterilní dutiny břišní a způsobit velmi vážný stav – zánět pobřišnice, výjimečně i smrt,“ vysvětluje MUDr.

Josef Štolfa, vedoucí lékař katedry všeobecného lékařství IPVZ a 2. LF UK.

Příčiny vzniku apendicitidy nikdo přesně nezná.

Mezi rizikové faktory patří špatná výživa a s ní související městnání střevního obsahu, nerovnováha ve struktuře střevních bakterií (často vlivem nadužívání antibiotik), zaklínění tuhé části potravy, tlak na pooperační jizvy na břiše nebo parazitární onemocnění. Každopádně je nejdůležitější dostat se k doktorovi včas. Ten zase musí ihned problém rozpoznat a navrhnout chirurgický zákrok.

Podle MUDr. Igora Karena, všeobecného praktického lékaře a místopředsedy výboru SVL ČLS JEP,se zánět slepého střeva projevuje na začátku často bolestí v nadbřišku, která se za šest až osm hodin přesune do pravého podbřišku.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Apendicitida se v počátku může podobat běžnému podráždění žaludku. Pokud se přidají zvýšená teplota a bolest v pravém podbřišku, vyrazte hned k lékaři

Jak bylo zmíněno výše, nejčastějším příznakem je bolest břicha, která začíná v nadbřišku a posouvá se do pravého podbřišku. Projevů zánětu ale může být mnohem více, proto je potřeba na ně dbát stejně tak. 

V drtivé většině případů je příčina bolesti břicha jiná než apendicitida. Zbystřit byste ale měli při stálé, postupně zesilující bolesti v oblasti žaludku, táhnoucí se až do pravé spodní části břicha. „Nemusí to nutně znamenat, že se slepé střevo chystá podebrat, může to ale signalizovat zvýšené riziko,“ informuje Josef Štolfa. Břicho může bolet i při chůzi nebo kašli.

Zvýšená teplota přecházející do horečky a zimnice značí, že někde ve vašem těle je zánět.

Pokud je přívěsek slepého střeva zanícený, tělo reaguje uvolněním chemických látek vyzvánějících na poplach jednak bolestí v postižené oblasti, dále v místech výše popsaných, ale celkově se projeví právě zvýšenou teplotou, horečkou a zimnicí. Pokud se teplota zvyšuje, nebo se přidá bolest žaludku či břicha, jděte hned k lékaři. (Jak srazit horečku bez léků?)

Foto: tommaso79, Shutterstock.com

Při zvýšené teplotě v kombinaci s bolestí břicha byste měli zbystřit

Pokud si nejste při bolestech břicha vědomí dietního pochybení nebo možné nákazy či otravy, může jít o zánět slepého střeva, které se zpočátku podobá běžnému podráždění žaludku.

Prostřednictvím nervového systému vyvolá zánět nechutenství a zvracení.

„Pokud vás k tomu navíc trápí i nesnesitelná bolest, většinou lokalizovaná do pravého podbřišku, s návštěvou lékaře neotálejte,“radí lékař Igor Karen.

U některých lidí je slepé střevo umístěno blízko močového měchýře.

„Pokud se u takového člověka vyvine zánět slepého střeva, může dráždit stěnu močového měchýře, a proto se zánět projeví nejprve zvýšeným chozením na malou,“ říká Josef Štolfa. Může se jednat „jen“ o zánět močového měchýře.

Nicméně v kombinaci s dalšími zde uváděnými příznaky může časté močení značit i apendicitidu. (Co dělat, když jde skutečně o zánět močového měchýře.)

Foto: CHAINFOTO24, Shutterstock.com

Někteří lidé mají slepé střevo umístěno tak blízko močového měchýře, že se zánět projeví i častým močením

Pokud u sebe tedy zpozorujete některý ze zmíněných příznaků, které nepolevují ani po šesti hodinách, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Odborník na základě aktuálního stavu a akutnosti situace zhodnotí, zda je nutná okamžitá operace a navrhne ten nejvhodnější postup.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Источник: https://www.prozeny.cz/clanek/poznate-zanet-slepeho-streva-pozor-na-tyto-4-signaly-49896

Zánět slepého střeva: příznaky, léčba (apendicitida)

Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitéhovýběžku (apendix vermiformis) slepého střeva, což je výchlipkana jeho konci.

Apendix je úzký, trubicovitý ocásek, připojený na slepé střevo(caecum). Jeden jeho konec je uzavřen a druhý ústí do tlustého střeva.Měří okolo 10 cm na délku a 1 cm na šířku a zřejmě se jednáo vývojový pozůstatek.

Slepé střevo je uloženo v pravém podbřišku a pro trávicí činnostnemá žádný význam. Je spíše pokládáno za lymfatickýorgán, bez kterého se však tělo může snadno obejít.

Akutní apendicitis se rozvíjí velice rychle, proto hořadíme mezi náhlé choroby břišní, které mohou člověka ohrozit přímona životě. Vzniká ucpáním apendixu tuhým kusem stolice, cizím tělesem,případně i nádorem.

Zánět apendixu může být dvojí povahy. Buď akutní,jehož příznaky se rozvíjejí během několika dnů, nebochronický, charakteristický dlouhodobými proměnlivýmibolestmi břicha.

Rizikové faktory zánětu slepého střeva

Dříve se říkalo, že příčinou zánětu slepého střeva je polykánípecek a žvýkaček, nedostatečně zuby a jazykem rozmělněná potrava,napadení roupy nebo škrkavkami.

Škrkavky jsou střevní paraziti, kteří se do těladostanou při požití znečištěné potravy a mohou apendix doopravdy, alevelmi vzácně i ucpat.

Apendicitida také souvisí s našimi stravovacíminávyky. V rozvinutých zemí obsahuje strava nedostatekvlákniny a to má za následek zpomalení postupu tráveniny střevem.Může dokonce dojít až k blokádám, které vyvolají apendicitidu.

Ve skutečnosti jsou toto však důvody menšinové. Většinou se jednáo onemocnění naprosto nepředvídatelné, které ohrožujena životě i jinak absolutně zdravé jedince. Chronický zánět slepéhostřeva se může objevovat např. u osob, kterým byl již jednou akutnízánět slepého střeva rozehnán.

Prevence zánětu slepého střeva

Vzhledem k tomu, že riziko onemocnění nezávisí na dědičnosti,pohlaví ani věku, lze jej částečně ovlivnit jediněstravou.

V Evropě se jedná o jedno z nejčastějších zánětlivýchonemocnění, zatímco v některých částech Afriky a Asie se nevyskytujetakřka vůbec. Proto se domníváme, že jedinou účinnou prevencí je stravabohatá na vlákninu, kterou obyvatelé těchto zemí takčasto konzumují.

Udává se, že ke snížení rizika tohoto onemocnění přispívajímléčné produkty, zelenina, ovoce, obiloviny, mandle a ořechy.

Další prevencí je snaha vyvarovat se snížení obranyschopnosti aproniknutí mikrobiální infekce.

Příznaky a projevy zánětu slepého střeva

Uložení apendixu není u každého člověka stejné. V anatomickýchatlasech je popsáno 6 různých lokalizací, kde může být červovitýpřívěsek nalezen, a proto ani příznaky nejsou vždy stejné.

Nejtypičtější pro rozvoj tohoto onemocnění jsou bolesti kolempupku, které se pozvolna stěhují k pravémupodbřišku. Místo největší bolesti se většinou nachází ve dvoutřetinách spojnice pupku a výběžku pánevní kosti. Tento bod se označujeMcBurneyův a je pojmenován podle amerického chirurga, kterýjej poprvé popsal.

Doprovodnými příznaky bývají často pocity nazvracení, zvracení, teploty kolem37,5°C, zrychlený tep, zácpa,nadýmání, nechutenství a citlivostbřicha na dotek. Ojediněle se může vyskytovat i menšíprůjem.

Bolesti se většinou zvětšují při chůzi a jiných otřesech, přikýchnutí či zakašlání. Nemocný vyhledává úlevovou polohu, kterou jevětšinou leh na zádech s pokrčenými koleny.

Pokud už je zánět v pokročilém stádiu a začíná drážditi břišní stěnu, objevuje se bolestivé píchnutí při náhlém uvolněníprstů při předchozím stlačení.

Kromě těchto typických syndromů může toto onemocnění probíhatv různých variacích, popř. napodobovat jiná břišní onemocnění. Protoje nutné při jakýchkoliv problémech v oblasti břišní dutiny navštívitlékaře! Apendicitis může být často zaměněn s ledvinovou kolikou,zánětem žlučníku, či gynekologickým onemocněním.

Zajímavé:  Jaké Léky Ředí Krev?

Diagnostika zánětu slepého střeva

Pokud se onemocnění neprojevuje typickými projevy, může být určenídiagnózy poměrně složité. Vyšetření se neobejde bez řádné anamnézy(pacient přesně popíše, jakým způsobem se potíže interpretují, jakdlouho trvají a zda došlo k nějakým změnám), prohmataní a proklepáníbřicha, změření pulsu a teploty a součástí je i vyšetření per rektum(vyšetření prstem přes konečník).

Dále se rozborem krve pátrá po zvýšení počtu bílýchkrvinek a jiných známkách zánětu. Užívá se i zobrazovacích technikjako je SONO (ultrazvuk), popř. CT (počítačovátomografie), endoskopické vyšetření a rentgen (prostý nebo s kontrastnínáplní).

U žen se doporučuje také gynekologické vyšetření, aby se vyloučiloonemocnění pohlavních orgánů. Bolesti v podbřišku mají u žen častopříčinu v děloze, vejcovodech nebo ve vaječnících, popř. se objevujív průběhu menstruačního cyklu. Apendicitidu velice často napodobujívazivové uzlíky ve stěně dělohy, cysty a nádory vaječníků a zánětyv malé pánvi.

V průběhu těhotenství se může jednat i o potrat a výjimečně jedůvodem mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko usadí mimodělohu, např. ve vejcovodu nebo v břišní dutině. Tento stav ohrožujematku přímo na životě, protože vejcovod je poměrně bohatě zásobenýkrví a při jeho narušení hrozí vnitřní krvácení.

Léčba zánětu slepého střeva

Pokud se na základě výše zmíněných vyšetření potvrdí podezřenína zánět slepého střeva, je pacient ihned hospitalizovánna chirurgickém oddělení. Nesmí nic jíst ani pít a je mu podána infuze.Chirurg se pak může rozhodnout pro konzervativní nebo operační postup.

Konzervativní přístup znamená pobyt na nemocničnímlůžku, přísnou dietu a ledové obklady nabřicho. Většinou je lékaři navržen, pokud bolesti ustupují nebo jezánět nepatrný. Až v 50% odezní zánět apendixu bez nutnostichirurgického zákroku. Zánět však může po nějaké doběvzplanout znova.

Daleko častěji se volí léčba operativní, a toi v případě, že diagnóza není zcela jasná, ale zánět slepého střevanelze vyloučit. Zanícený apendix je odstraněn buď jedním krátkým řezem,nebo laparoskopicky (pomocí malé kamery a tenkýchnástrojů).

Po laparoskopickém zákroku zůstanou na břiše většinou dvěnebo tři malé jizvy. To, jakým způsobem bude operace provedena, rozhodnechirurg v závislosti na akutnosti zánětu a celkovém stavu pacienta.Většinou se jedná o nenáročný chirurgický zákrok, nevyžadujícívelkou přípravu.

Po operaci je pacient většinou ještě 1 den nalačno apak je mu předepsána dieta s postupným přidáváním potravin dojídelníčku.

Po několik týdnů by se neměla konzumovat strava, která by ošetřenoučást dráždila. To znamená vyhnout se příliš kořeněným jídlům,pokrmům s vysokým procentem nestravitelných zbytků (citrusy), ořechům ajahodám.

Pokud operace proběhne bez komplikací, měl by pacient hned druhý, popř.třetí den po operaci poprvé vstát z lůžka, aby sezabránilo riziku tromboembolické nemoci, při níž se v krevním oběhuvytvoří krevní sraženina, která může mít závažné následky.

Dále se podávají prostředky tišící bolest(analgetika) a sleduje se odchod moči a stolice. Pokud všeproběhne bez problémů, je průměrná doba hospitalizace 4-7 dní ak dobrému zhojení jizvy je nutno dodržet šest týdnů bez zvýšenéfyzické aktivity.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud máte podezření na zánět slepého střeva, ihned vyhledejtelékařskou péči. Vzhledem k tomu, že pokud není u akutníapendicitis ihned zahájena léčba, může mít smrtelný dopad, není důvodvyčkávat.

Komplikace zánětu slepého střeva

Pokud akutní apendicitis není včas rozpoznán a léčen, hrozínebezpečí přestoupení zánětu i na okolní orgány av horším případě dokonce prasknutí apendixu a vylitíjeho obsahu do břišní dutiny.

Po prasknutí dojde na chvíli k náhlémuústupu bolestí a dočasné úlevě, ale v tomto okamžiku se začínározvíjet závažný zánět pobřišnice (peritonitida),jehož následky jsou často smrtelné.

O prasknutí apendixu svědčí velmitvrdé břicho citlivé na pohmat.

Několik dní po operaci musí pacient zůstat na sledování ještěněkolik dní v nemocnici. Nezřídka se totiž stává, že dojde kezvracení, zástavě větrů a stolice, teplotám či bolestem břicha. To jezávažnou komplikací a mnohdy musí být proveden ještě jeden chirurgickýzákrok.

Častými pooperačními komplikacemi jsou také srůsty,které můžou způsobit špatnou průchodnost střev a u žen takéneplodnost.

Velice závažný může být apendicitis v těhotenství. Určenídiagnózy je totiž velice často nesnadné, protože děloha překáží vevyšetření. A neléčený zánět může snadno přestoupit na dělohu aohrozit tak plod. V takové situaci je nutno přistoupit k operaci skrzkonečník (per rektum). Děloha musí být obložena rouškami a chirurg by sejí neměl ani dotknout. Hrozí totiž riziko předčasného porodu.

Poznámky k zánětu slepého střeva

Pokud je průběh zánětu vážnější, popř. dojde až k prasknutíapendixu či poškození pobřišnice, měla by být indikovánalázeňská léčba.

Po chirurgickém zákroku se již nikdy toto onemocnění nemůžeopakovat.

Diskuse

Další názvy: apendicitida, apendicitis, slepák, zánět červovitého výběžku střeva

Источник: https://nemoci.vitalion.cz/zanet-slepeho-streva/

Apendicitida

Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy. Apendicitida Řez zaníceným apendixemKlasifikace MKN-10 K35.–K37. Některá data mohou pocházet z datové položky. Umístění apendixu v trávicí soustavě Schéma vyhledání McBurneyova bodu, který leží na spojnici pupku a spina iliaca anterior superior, ve vzdálenosti 2/3 od pupku

Apendicitida (zánět červovitého přívěšku slepého střeva) je náhlá příhoda břišní spočívající v zanícení apendixu. Když není včas léčena (nejčastěji chirurgickým odstraněním apendixu), dochází k perforaci apendixu a následně zánětu dutiny břišní. Jestliže nedojde k okamžitému odstranění zaníceného apendixu, může dojít i ke smrti.

Apendicitida se projevuje bolestí v nadbřišku, která se cca za šest hodin přesune do pravého podbřišku. Mezi další symptomy patří nauzea, zvracení, nadýmání.

Jiné polohy apendixu:

  • Retrocékální
  • Subhepatální
  • Retrokolická

Apendix může být dlouhý a dráždit močový měchýř, což může způsobit polyurii.

Vývoj dle operačního nálezu

  • apendicitis katarální – zánět jen na sliznici, apendix je prosáklý, zduřelý
  • apendicitis flegmonósní – zánět na svalovině, apendix povleklý, hnisavý, zelený
  • apendicitis gangrenósní – apendix je černý, ztluštělý a křehký
  • apendicitis perforační – po cca 48 hodinách praskne

Operace – apendektomie, případný výpotek (exudát) se odsaje.

Při prasknutí (sterkorální peritonitida) – vzorek na kultivaci, výplach dutiny, JIP, MPK, ATB, nasogastrální sonda. Člověk zůstává v nemocnici 3–7 dní od operace, může chodit do práce 10 dní od operace a sportovat může 6 týdnů od zákroku.

Diferenciální diagnóza

  • Akutní cholecystitida – rozezná se USG, žlučník prosáklý
  • Pyelonefritis, cystitis
  • Renální pravostranná kolika – USG, ERY v moči
  • Adnexitida
  • Lymfadenitida u dětí
  • Extrauterijní gravidita

Následky

Ačkoliv apendix není zcela bez funkce (minimálně hraje úlohu mízní uzliny), rozhodně nehraje žádnou významnou a nenahraditelnou roli, a tudíž jeho chirurgické odstranění nezanechává žádné závažné následky na zdraví. Pokud však je apendicitida zanedbaná a není zakročeno včas, dochází k perforaci apendixu, zánětu dutiny břišní a zpravidla ke smrti, neboť v této fázi již jsou naděje na záchranu nemocného jen velmi malé.[zdroj?]

Výše zmíněný černý scénář nastává jednak v situaci, kdy je nemocný odříznut od adekvátní lékařské pomoci, jednak se dále vyskytuje v případě chybné diagnózy či pozdní návštěvy lékaře. Tato rizika hrozí jednak u starých lidí, kteří mají vyšší práh bolesti a mohou tak apendicitidu podcenit, jednak u lidí s atypicky umístěným apendixem.

Mezi osoby zemřelé v důsledku perforace zaníceného apendixu patří například bl. kardinál Galen (1878–1946).

Literatura

  • KOUDA, Martin; JECH, Zbyněk. Akutní apendicitida. Interni medicína pro praxi. 2004, roč. 6, čís. 8, s. 399–401. Dostupné online. ISSN 1803-5256. 

Související články

  • Leonid Rogozov

Portály: Medicína Wikipedie neručí za správnost žádných informací v žádném článku. V případě potřeby vyhledejte odpovídajícího odborníka!Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.Autoritní data: GND: 4139899-3Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Apendicitida&oldid=17626870“

Источник: https://cs.wikipedia.org/wiki/Apendicitida

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector