Bolest v krku – vše o zdraví

O krku se obecně moc nemluví. Pravdou je, že na tuto část těla myslíme až tehdy, když se sama ozve, třeba bolestmi krční páteře. Není to ale jenom krční páteř, která nám může časem způsobit v krku potíže. V krku je totiž hodně citlivých věcí, které se neváhají ozvat, když se jim něco nelíbí. 

Co všechno máme v krku?  

Přeneseně řečeno, v krku máme spoustu trubek a kabelů. Také v něm máme opravdu hodně svalů, včetně jazyka. Jednu velkou žlázu, dvě drobné žlázky. Spoustu lymfatických tkání a mízní uzliny, které na první pohled nejsou vidět.

Vše je velmi účelně a ergonomicky uloženo do tvaru válce, ze kterého významnou část tvoří krční páteř, která vše pevně podpírá.
Dutina ústní a nosohltan přirozeně pokračují do jícnu a pomocí příklopky se od jícnu odpojuje dýchací trubice.

V těsné blízkosti obou trubic si to přímo do mozku míří dvě silné tepny nazvané krkavice, které se starají o okysličení a výživu mozku. Směrem ke kůži pak ještě najdeme žíly vracející odkysličenou krev z mozku.

Menší tepny i žíly se vyskytují také v bezprostřední blízkosti páteře. Obal krku tvoří zase tenké svalstvo, podkožní tuk i vazivo a pochopitelně kůže.

Bolest v krku – vše o zdravíBolest v krku

Tento termín používáme pro označení bolesti na úrovni přechodu dutiny ústní do nižších částí krku. Stav, kdy je nám nepříjemné polykání i mluvení. Bolest hrdla je nejčastějším prvním projevem rozvíjející se infekční nemoci. Bolest samotná je nervový signál naznačující poškození a probíhající zánět v této části těla.

Je signálem toho, že tělo začalo bojovat a že do oblasti vysílá spolu se spoustou tekutin i mnoho obranných látek. V mízních uzlinách, které se automaticky zvětší, se shromažďuje armáda bojovníků z řad bílých krvinek. 
V krku není mnoho volného prostoru, a proto otok, který probíhá více směrem dovnitř, intenzivně vnímáme.

Bolestivost pak způsobuje zhoršení polykacího reflexu a potíže s polykáním.  

Oteklý krk

Tímto laickým termínem obvykle popisujeme zvětšení mízních uzlin, což je důsledek boje proti infekci. Navenek se projevuje otokem v ohybu mezi čelistí a krkem.

Zde je důležité zmínit, že u každé i zcela banální infekce se lymfatické uzliny zvětšují, ale pouze na přechodnou dobu. Pokud je zvětšení uzlin velké a neustupuje, rozhodně by vás měl vidět váš lékař.

Může jít o celou řadu dalších onemocnění, která je třeba vyšetřením vyloučit. 

Zvětšení dolní části krku

Tento příznak již nepatří do řady akutních signálů. Jde spíše o vizuální vjem spojený s jistým diskomfortem při dýchání, spíše popsatelný jako zbytnění krku. Nejde o akutní stav, ale v kombinaci s mnoha jinými tělesnými signály, například zvýšenou únavou, suchostí kůže, lámáním nehtů a vlasů, bychom mohli pojmout podezření, že se může jednat o zvětšení štítné žlázy.

Lidově se tomu říká vole neboli struma. Toto v mnoha případech neškodné, ale rozhodně ne zanedbatelné zbytnění štítné žlázy je v mnoha případech vyvoláno nedostatečným přísunem jodu v potravě. Zde je na místě vyšetření štítné žlázy. Je nutné zjistit hormonální aktivitu a také odhalit hrozící riziko případného nádorového onemocnění.

V této souvislosti rozhodně návštěvu lékaře neodkládejte. 

Zatuhlý krk

Bolest v krku – vše o zdraví

Bolestem páteře a šikovným fintám, jak jim předcházet, se budeme věnovat zvlášť v jednom z dalších článků. Pamatujte, že krk je velmi účelně poskládaná opora hlavy, a pokud si říká o vaši pomoc, pak ji opravdu potřebuje. Nejhorší je tyto signály ignorovat. 

Vaše doktorka kamarádkaGianna Conti 
 

Bolest v krku. Kdy je nutné vyhledat lékaře a kdy stačí bylinky?

Než tvé kroky povedou k doktorovi, zkus s nemocí zabojovat sama. Ale to jen v případě, že nemáš podezření například na angínu nebo koronavirus. Také pokud se s bolestí v krku potýkáš déle než týden, je lepší vyhledat lékaře, aby vyloučil něco vážnějšího. Se streptokokem není radno si zahrávat. Co tedy na bolest v krku platí a kdy je lepší si nechat předepsat léky?

Můžeš polykat? Pak postačí domácí léčba. Pozor si dej na vysoké horečky

V krku tě pálí, jako kdyby si tam čerti dělali pré, ale můžeš v pohodě jíst a pít? Pak to na angínu nevypadá. Každopádně ale nic nepodceň, a pokud to jen trochu jde, zůstaň alespoň dva dny v posteli.

Nejenže prokážeš velkou službu tvému tělu, ale nebudeš dále šířit viry. Obyčejnou virózu poznáš také podle toho, že se nedostaví vysoké horečky.

Tedy pokud tě netrápí teploty a jde polykat, snadno nemoc porazíš sama.

Když se nemoc vrací

Úspěšně sis pomocí čajů s medem a citronem vyléčila virózu, ale za týden jsi tam, kde jsi byla? A to jsi v posledních měsících bojovala s nemocí už několikrát? Tak je na čase si za lékařem zajít.

Za prvé tvé tělo může mít nějakého toho streptokoka, kterého se ti nikdy nepodaří úplně vyhnat, nebo máš slabou imunitu. V tomto případě se poraď s lékařem, jak ji posílit, a hlavně nemoc konečně pořádně vylež.

Pamatuješ, když jsi byla jako dítě nemocná? Dva týdny doma a pak týden bez tělocviku. Ale teď v dospělosti jsou to dva dny v posteli a hurá do práce, že?

Bylinky versus léky

I když nejdeš k doktorovi, poradit se můžeš v lékárně, kde si i bez receptu můžeš pořídit docela slušnou výbavičku léků. Ale tady buď opatrná. Lékárníkovi řekni, jaké léky už bereš. Není úplně vhodné je různě kombinovat. Některé mohou ztrácet účinek, nebo mít dokonce nepříznivé reakce.

Kromě toho, i když jsou léky volně prodejné, neznamená to, že je můžeš baštit nonstop. Jako první potlačení nemoci jsou určitě fajn, ale jestli tě trápí viróza už dva týdny, zkus léky vyměnit za bylinky a konečně si naordinuj klid na lůžku. Mezi bylinky, které ti pomohou vrátit se do světa zdravých, patří určitě šalvěj, která je vhodná zejména na kloktání.

Zázračná je také máta či heřmánek, který je protizánětlivý.

Bolest v krku – vše o zdraví Zdroj: www.shutterstock.com

Pozor na pastilky

Vypadají jako neškodné bonbóny, ale jde přeci jen o léky, i když se nepolykají. Proto bys měla dodržovat doporučenou dávku, a nedávat si do pusy další pastilku pokaždé, když se rozkašleš.

Jestli jsi například v práci a nemůžeš si dovolit kašlat každých pět minut, doplň léčivé pastilky například o hašlerky, které tvůj krk také zklidní. Když to přeženeš s pastilkami, podráždíš si ústa i krk, nejde sice o žádnou nemoc, ale o nepříjemný pocit.

Budeš cítit pálení a snadno si ho spleteš s příznaky nemoci, se kterou nyní bojuješ, ve snaze si ulevit si dokoupíš další pastilky a z bludného kruhu se pak jen tak nevymotáš.

Vsaď na přírodní antibiotika

I v případě angíny ale nemusíš hned letět k doktorovi, ale to jen tehdy, když nemoc podchytíš v začátku a okamžitě ulehneš. S angínou si běhat po světě ti rozhodně nedoporučujeme. Do boje s nemocí si vezmi na pomoc česnek a cibuli, o kterých se říká, že jsou to přírodní antibiotika.

Zajímavé:  Cysta V Ledvině Léčba?

Dodržuj pitný režim, důležité je, abys sliznici v krku neustále zvlhčovala, výborná jsou různá kloktadla, pomůže i Vincentka. Naordinovat si můžeš také chladivé obklady. Ale pozor, pokud nemoc za několik dní neustoupí, nic neriskuj a raději si skoč pro antibiotika. Je samozřejmě lepší, když nemoc porazíš bez nich, ale rozhodně nic nelámej přes koleno.

Zkrátka jakmile je ve hře angína, musíš počítat s tím, že tě návštěva doktora nemine.

Vážné nemoci? Zřídkakdy, ale vyšetřit se nechej

V případě, že tě v krku bolí, i když se cítíš jinak zdráva, či jde dokonce o jiný typ bolesti, než jsi zvyklá a bolest trvá už několik týdnů, tak neváhej a nechej se vyšetřit odborníkem.

Nechceme malovat čerta na zeď, ale jak sama víš, nemoci nechodí po horách, ale po lidech, a je nutné vyloučit například nádorové onemocnění. Takže pokud cítíš neobvyklou bulku kdekoli v krku, tak ať už tě vidíme v čekárně u doktora.

Ale abychom tě přeci jen uklidnili, z drtivé většiny jakékoli bolesti v krku jsou lehce léčitelnou banalitou. Ale pro ten pocit klidu s vyšetřením nečekej.

Jak bojuješ s bolestí v krku ty? Necháváš vše na doktorovi nebo máš nějaký tajný recept, který zaručeně pomůže? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

Bolest v krku

 Bolest v krku může provázet alergickou reakci v případě potravinové alergie či v případě vdechnutí alergenu. Důvodem je podráždění a otok sliznice nosohltanu. Může se vyskytnout po větší námaze hlasivek mluvením, křikem nebo zpěvem, jako reakce na podráždění například kouřem nebo po pobytu v suchém nebo prašném prostředí.

Příznaky a příčiny

Bolest v krku může být vnímána jako: 

  • škrábání nebo pálení v krku
  • obtíže při polykání
  • pocit cizího tělesa (knedlíku) v krku
  • problémy s hlasivkami nebo chrapot

Příčiny bolesti v krku jsou různé. Podrobnější informace o konkrétních onemocněních najdete v samostatných textech.

Nachlazení

Škrábání v krku může doprovázet běžná nachlazení a rýmy. Nejčastěji se jedná o časté virózy, typicky přicházející v jarních a podzimních měsících. Doprovodnými příznaky bývají zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, rýma. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění a není potřeba antibiotik. 

Angína – tonsilitida

Bolest v krku bývá typickým příznakem pro zánět mandlí (angínu). Hrdlo bývá rudé, oteklé, na mandlích se mohou objevit bílé hnisavé čepy. Bolest se vyskytuje hlavně při polykání. Angíny mohou být způsobeny jak bakteriemi (nejčastěji  streptokoky), tak viry. Mohou mít i mykotický původ.

Aby lékař rozhodl, co je skutečně původcem onemocnění a zda je vhodné nasadit antibiotika, většinou provede takzvaný CRP-test  z kapky krve, který mu pomůže odlišit bakteriální infekci od ostatních. V případě podezření na streptokokovou angínu je možné ještě vyšetření doplnit mikrobiologickým vyšetřením, tzv.

výtěrem z krku či streptestem. 

Laryngitida

Zánět hrtanu (laryngitida) se projevuje silným škrabáním v krku, štěkavým kašlem, chrapotem až ztrátou hlasu. 

Faryngitida

Intenzívní bolestí v krku, zejména při polykání, se může také projevit zánět hltanu.

Alergie

K bolesti v krku dochází následkem otoku sliznic a zvýšené tvorby hlenu (více zde). 

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza neboli EB viróza může mít stejné projevy jako angína. Diagnostikuje se krevními testy. Antibiotika na ni nezabírají.

Refluxní choroba – pálení žáhy

Při chorobě zvané gastroezofageální refluxní choroba se kyselý obsah žaludku (natrávená potrava a šťávy) vrací zpět do jícnu. Může přitom nepříznivě působit na sliznici jícnu, poškozovat ji a způsobovat v ní zánět. K příznakům tohoto onemocnění patří především pálení žáhy i v období mezi jídly, ke kterému se může přidat i bolest při polykání.

Zvětšená štítná žláza

Příčinou bolestí v krku při polykání může být také zvětšená štítná žláza neboli struma. Zvětšení štítné žlázy může být projevem jak zvýšení její činnosti, tak i snížení.

Nádorová onemocnění

Nádory v oblasti krku (rakovina hrtanu, rakovina jícnu) se mohou projevovat bolestí v krku. Bolesti se ale objevují většinou až v pozdější fázi nádoru. Nádory se mohou projevovat pocity knedlíku v krku, krví ve slinách či hlenu nebo dlouhotrvajícím chrapotem.

VIDEO: Trápí vás k bolesti v krku i kašel? Podívejte se, jaké byliny vám pomohou.

Léčba bolesti v krku

Léčba bolestí v krku vždy záleží na konkrétním onemocnění. Hojení bakteriálních a virových zánětů můžete podpořit dezinfekcí ústní dutiny pomocí kloktadel, pastilek nebo sprejů, které se nabízejí v lékárně.

Většina z nich také působí proti bolesti (analgeticky). Při nachlazení pomáhá také inhalace nebo popíjení Vincentky. Hojivý proces při angíně podpoříte Priessnitzovým obkladem.

Tedy přiložením obkladu namočeného do studené vody, vyždímaného, následně jej přikryjete fólií a navrch ještě teplou látkou.

Pokud je bolest dlouhodobá a silná, pokud vám ztěžuje dýchání nebo ji doprovází výrazné polykací obtíže nebo vysoká přetrvávající horečka, navštivte praktického lékaře. Lékaře kontaktujte také v případech, kdy bolest v krku trvá déle než týden nebo ji provází bolest čelistních kloubů, krev ve slinách či bolest v uchu.

Léky

Antibiotika, dezinfekční a analgetické pastilky, spreje, kloktadla

Bylinky na bolest v krku

Proti bolesti v krku pomáhá kloktání šalvějových a heřmánkových čajů a výluhů.

Černý čaj s medem

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte ho horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek a cibule

Pomoci vám může i cibule a česnek. Ten má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek jednoduše vložte do úst a cumlejte ho jako bonbon.

Nebudete sice moc vonět, ale uvolní se z něj antiseptické látky, kterou pomohou utlumit bolest. Z cibule si můžete během chvilky připravit hustý sirup.

Do zavařovací skleničky nakrájejte na plátky cibuli, přidejte vydatnou dávku třtinového cukru a nechte odležet, dokud obě přísady nevytvoří hustou směs.

Zázvor

Na bolest v krku je nepřekonatelný také čerstvý zázvor. Kořen oloupejte, nakrájejte na kusy, vložte do hrnce a zalijte zhruba litrem vody. Přidejte pár kousků jablka nebo hrušky a pozvolna vařte zhruba hodinu a půl na malém plameni. Pálivý zázvorový výluh popíjejte každou půlhodinu, pokud na vás bude moc silný, doslaďte a zjemněte ho medem. Do tří dnů by měla bolest v krku ustoupit.

Jitrocel

Zabírá prý i jitrocel. Z čerstvých nebo sušených listů si můžete připravit čaj. V lékárnách ho seženete ve formě sirupu nebo cucacích tobolek.

Mateřídouška

Mateřídouška má vysoký obsah silic a funguje jako účinné přírodní antiseptikum. Kromě bolesti v krku vám pomůže např. při zažívacích potížích nebo problémech se spaním. Má totiž i uklidňující účinky.

Zajímavé:  Příznaky Krvácení Z Konečníku?

Lípa

Na bolest v krku pomůže silný čaj z lipových květů. Uleví vám od zahlenění a taky se po něm pěkně vypotíte.

Šalvěj

Na bolest v krku a problémy s polykáním se dává i další osvědčená bylinka s protizánětlivými a dezinfekčními účinky: šalvěj. Umí srážet teplotu a podporuje pocení. Vezměte 3 lžičky řezané sušené či čerstvé šalvěje a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte louhovat 15 minut a pomalu vypijte

Priessnitzův obklad

Klasika, která nikdy nezklame, je Priessnitzův obklad. Větší látkový kapesník namočte do studené vody, obalte s ním krk, přikryjte mikrotenovým sáčkem a převažte šátkem. Jde o léty prověřenou proceduru, která vede ke zlepšení prokrvení v krku, a tím ke zrychlení hojivých procesů. Obklad nechte na krku nejméně hodinu a půl.

Kloktání slanou vodou

Kloktání solného roztoku je další způsob, jak si ulevit od bolesti. Solný roztok dezinfikuje ústa i krk a vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vody a roztok několik minut kloktejte. Opakujte každé dvě hodiny.

Homeopatika

Homeopatika mohou s bolestmi v krku pomoci, nicméně bakteriální angínu je potřeba vždy léčit antibiotiky.

Oscillococcinum Je ideální prevencí v období chřipek a nachlazení. Zároveň léčí symptomy, jako jsou horečka, rýma a svalové bolesti.

Silicea 15 CH – Zmírňuje záněty nosohltanu a angíny, účinné je při opakovaných zánětech středního ucha, zimní rýmě a zánětu průdušek. Užívat by jej měly zejména děti s chronickými virózami.

Apis mellifica 15CH – Bolest v krku je bodavá, nemocný má pocit, jako by měl v krku zaraženou rybí kost. Chce studené nápoje, protože teplé nápoje a jídlo bolesti zhorší. Pět granulí každé dvě až tři hodiny.

Belladonna 9CH – Suché sliznice, velká žízeň a horečka s pocením. Pět granulí každé dvě až tři hodiny.

Lék Phytolacca decandra 9CH – Podáváme v případě, že bolesti v krku se horší při každém polknutí a bolest při polykání vystřeluje do uší.

Tmavě rudá sliznice může mít vzadu na jazyku žlutavý povlak, krční mandle jsou zvětšené. Horečka, zimomřivost a často i bolesti celého těla a bolesti kloubů.

Dávkování je při potížích také pět granulí každé dvě až tři hodiny, při zlepšení stavu se interval prodlužuje.

Chcete vědět více o domácí léčbě bolesti v krku? Čtěte ZDE. 

Vyšetření

Lékař se detailně vyptá na charakter a lokalizaci bolesti. Pro rozlišení bakteriální infekce od ostatních může použít CRP test, pro stanovení dalších diagnóz výtěr z krku nebo krevní testy. V případě podezření na jiné příčiny pošle pacienta na další vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy, endoskopické vyšetření a další, viz samostatná hesla).

Očkování

Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

Prevence

Prevencí nachlazení je zdravý životní styl – zdravá strava, otužování, přiměřený pohyb. Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

Další rady na bolest v krku najdete ZDE.

Bolest v krku

Úvod » Články o zdraví » Bolest v krku

akční nabídka

Bolest v krku, její vznik, prevence a léčba.

Bolest v krku

Bolest v krku často signalizuje nějaké onemocnění.

Pociťujete
škrábání, pálení, chraptíte, těžce polykáte nebo máte „knedlík“
v krku, zvětšené krční uzliny, zduřený či zarudnutý krk? Potom jste
byli zasaženi nemocí, se kterou se musíte náležitě poprat a vyhnat ji
z těla.

Díky krčním problémům můžete pociťovat i bolest v uších.
Ano, bolest v krku je pouze příznakem a ne samotnou nemocí. Dokáže ale
tělo pořádně oslabit a není nic příjemného nepolykat tak hladce jako ve
zdravém stavu.

Léčba bolesti v krku

Posilujte svůj imunitní systém, obstarejte si volně prodejné léky a
užívejte po dobu příznaků, jestliže výrobce či lékař nedoporučil
jiné řešení. Při vážnějším průběhu zajděte k lékaři, který
určí přesnou diagnózu. Přinášíme vám několik tipů, jak se
s nepříjemností zdravotního charakteru vypořádat:

  • Antiseptika a analgetika – určená pro onemocnění horních a dolních dýchacích cest
  • Tantum
    verde spr.
  • Tantum
    verde kloktadlo
  • Stopangin
    spr.
  • Kloktání speciálních přípravků z lékárny a bylinkových čajů několikrát během dne

Florsalmin

  • Cucavé pastilky s obsahem bylinek, především eukalyptem, šalvějí, anýzem, propolisem. Zkusit můžete i zinkové pastilky, které zkrátí dobu nemoci

Mullerovy
past. s rakytnikem a vit. C

Mullerovi
past. se salvějí

  • Pijte bylinkové čaje, citronové čaje, z amerického jilmu, z kořene proskurníku, s obsahem medu

Apotheke
caj – krk, mandle

  • Dopřávejte si vitamin C, česnek a echinaceu s antibakteri­álními účinky

Echinace
+ vit. C)

Jak předcházet vzniku bolestí v krku

Vyhýbejte se zakouřeným místnostem a sami nekuřte. Pořiďte si
zvlhčovač vzduchu, dopřávejte si dostatek tekutin a nezapomeňte ani na
teplé tekutiny. Doma větrejte a choďte na čerstvý vzduch, zvláště
u alergiků je nutné udržovat čisté prostředí.

Nenoste mokré a vlhké
prádlo či oblečení, jezte hojně zeleninu, ovoce a dodávejte tělu
vitamíny B, C a zinek. Dostatečně se oblékejte v závislosti na počasí,
přitopte si v chladném období a vyvarujte se stresu.

V rámci možností se
vyhýbejte nemocným lidem.

Apotheke
caj – krk, mandle

Další články …»

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčastější problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článků.

Bolest v krku – příznaky a léčba

S bolestí v krku se setkáváme v průběhu celého roku. Doprovází řadu virových a bakteriálních onemocnění, ale může být také projevem alergie. Na léčbu fungují podle příčiny volně prodejné léky, antibiotika i babské rady.

Bolest v krku může být různého charakteru.

Pociťujeme ji jako pálení či škrábání, bolest při polykání, bolest vystřelující do ucha nebo bolest zvětšených krčních uzlin projevující se při doteku.

Liší se také svou intenzitou a dobou trvání. Často se objevuje spolu s rýmou, kašlem, zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů a únavou.

Bolest v krku málokdy přichází sama, ale bývá spíše příznakem jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o nachlazení, záněty dýchacích cest (zejména hltanu, hrtanu a průdušek), angínu či alergickou reakci. Bolestí v krku se může projevovat také COVID-19.

„Rozeznat infekci od alergie může být zpočátku složité, protože příznaky jsou velmi podobné. Při alergii se však neobjevuje horečka a bolest svalů. Sliznice je navíc bledá, zatímco při zánětu zčervená. Přesto je obtížné to rozlišit. Pokud však celkové obtíže neustupují, je důležité se nechat vyšetřit.

I s lékaři ve službě Lékař online 24/7 vám v tomto případě mohou pomoci, protože ze zaslané fotografie a rozboru příznaků mohou stanovit diagnózu a doporučí další postup. V každém případě je bolest v krku stav, který vyžaduje pozornost,“ uvádí MUDr.

Martin Kalenda, praktický lékař pro dospělé, který působí také v rámci služby Lékař online 24/7.

TIP: Trápí vás bolest v krku a běžné léky na ni nezabírají? Poradíme vám nejen na našich klinikách, ale i online.

Zajímavé:  Léčba Rázovou Vlnou Praha?

Co pomáhá na bolest v krku

Léčba bolesti v krku obvykle není složitá. Stačí dodržovat klidový režim, zvýšit příjem tekutinvitamínů.

Dále se na bolest v krku využívají volně prodejné léky ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel. Bakteriální infekce se však neobejde bez lékařem předepsaných antibiotik.

Pokud je původcem bolesti v krku alergie, odezní po užívání léků na alergii a díky vyhýbaní se alergenu.

Bolest v krku si žádá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a vitaminů a léčbu léčivy nebo obklady. Foto: Anastasia Gepp, Pixabay

Babské rady na bolest v krku

Na bolest v krku pomáhá také řada přírodních zdrojů. K základním pomocníkům patří vitamín C. Jeho nejlepším zdrojem jsou černý rybíz, papája, citrusy, rakytník, šípky, petrželová nať, paprika, květák, brokolice či medvědí česnek. Získat ho lze také z doplňků stravy.

Dalšími prospěšnými látkami jsou echinacea a zinek. Echinaceu seženete jako sušenou bylinu, ve formě pastilek nebo sirupů. Bohatým zdrojem zinku jsou hovězí a vepřové maso, sýry, fazole a ořechy. Také zinek lze doplnit uměle ve formě tablet, ale jejich užívání se nedoporučuje dlouhodobě.

K nejznámějším babským radám na léčbu bolesti v krku se řadí Priessnitzův obklad. Kousek látky (například kapesník či šátek) namočíte do vlažné vody a přiložíte na krk.

Mokrou látku překryjete igelitovým sáčkem a celý zábal na závěr obvážete a zpevníte silnější látkou.

Osvědčenou metodou je také tvarohový zábal, kde místo spodní vrstvy látky využijete tvaroh.

Logickou cestou k léčbě bolesti v krku je přímé působení na sliznici. Antibakteriálně působí konzumace česneku, na kloktání se doporučuje odvar ze šalvěje či heřmánku.

Bolest v krku v těhotenství

Podobně jako u ostatních léčiv je v těhotenství potřeba i s léky na bolest v krku nakládat opatrně. Hodí se využít Priessnitzův obklad či tvarohový zábal, které nemají na těhotenství žádný vliv. Opatrnost je na místě i při výběru kloktadel.

Například šalvěj je pro těhotné ženy naprosto nevhodná, protože může způsobit překrvení pánve a vést k potratu. Pokud nepomůže přírodní léčba, můžete léčit bolest v krku tabletami a spreji s lokálním účinkem.

O konkrétním výběru je však lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

Bolest v krku u dětí

Také u dětí je lepší bolest v krku řešit nejprve přírodní cestou. Kromě zábalů se hodí jitrocelový sirup nebo šťáva z cibule.

Tu získáte tak, že nakrájenou cibuli zasypete cukrem a necháte přes noc vylouhovat. Cibule pustí šťávu, kterou lze ještě dochutit medem.

Případně lze podávat dětem i léky na bolest v krku vhodné podle věku, opět dle rady pediatra či lékárníka.

  • Trápí vás bolesti v krku? Tento problém můžete řešit s našimi lékaři online i v ordinaci:
  • Lékař online 24/7  
  • Praktičtí lékaři EUC

Bolest v krku, teplota, kašel. Jak poznat angínu, chřipku a koronavirus

Je Miloš Zeman pro děti dobrým vzorem? Deník se ptal učitelů z celé ČR Jiří Janda

U praktických lékařů v těchto dnech drnčí telefony o sto šest. A to nejen kvůli koronaviru, ale i vzhledem k dalším obvyklým nemocem.

Lidé mimo jiné řeší, jak odlišit možný koronavirus od dalších nemocí, především angíny a běžné chřipky či nachlazení. Lze je laicky rozeznat? Podle odborníků docela těžko. V případě angíny si například lékaři nechávají na dálku posílat fotografie mandlí.

I koronavirus totiž může ze začátku vypadat jako angína.

Testování na Covid-19 na Vysočině. Ilustrační foto. | Foto: Deník / Jaroslav Loskot

Velká bolest v krku jako hlavní příznak někdy může signalizovat také covid-19. Opakovaně jsem se o tom přesvědčil u svých pacientů,“ potvrdil Deníku předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Škála příznaků je dost pestrá, některé jsou dost typické, ale u každého pacienta je to trošičku jiné,“ konstatuje lékař.

Přečíst článek ›

To samé platí u chřipky, která je zaměnitelná s covidem-19. „Specifičtější pro koronavirus například je, když ztratíte chuť a čich, nebo když zčistajasna nastoupí horečka, před kterou vás předtím nic nevaruje,“ popisuje mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„U chřipky a covidu to probíhá podobně, tam se to v podstatě rozlišit nedá, až podle testů,“ potvrdil Deníku rovněž praktický lékař z Prahy Jan Hnaníček. Snáze se přesto podle něj lze vypořádat s diagnostikou angíny.

„Většinou u ní má člověk jen bolest v krku při polykání. Může k tomu mít i teploty, ale ty nejsou podmínkou,“ konstatoval. Poznávacími znaky angíny jsou hodně zarudlé mandle, případně na nich můžou být i bílé fleky. „Tam je to jasné a covid se dá v podstatě vyloučit,“ vysvětluje Hnaníček.

Někteří zaneprázdnění lékaři si tak v případě, že příznaky ukazují na angínu, od pacientů nechávají e-mailem poslat fotografii zarudlých mandlí vyfocenou mobilem.

„Určitě to není standardní postup, ale v tomhle období prostě nestandardních věcí přibývá,“ podotkla Šalamunová. „Některé lékařské úkony jsou ale nezastupitelné.

Když lékař nabude dojmu, že to bez osobní návštěvy nepůjde, tak si obvykle pacienty objednává na určitou dobu, aby se mu nehromadili v čekárně,“ dodala.

Přečíst článek ›

Kdo se cítí být nemocen, měl by v každém případě nejprve telefonicky kontaktovat svého lékaře. „Je tam od toho, aby nemoc poznal a určil další léčbu,“ zdůraznila Šalomunová.

„Buď pozná, že jde o respirační onemocnění, a doporučí lidem, aby zůstali doma, nebo bude mít podezření na covid,“ vysvětlila. Větší pravděpodobnost nákazy přináší nedávný kontakt s člověkem s pozitivním testem.

I ten by měli lidé lékaři ihned nahlásit.

Lékař po telefonátu obvykle rozhodne, na jakou nemoc příznaky upozorňují. „Když máte hraniční příznaky, tak si sám určí, zda by se vám chtěl podívat do krku nebo si vás poslechnout,“ dodává Šalamunová.

22.10.2020

  • Nebezpečný koronavirus,
  • Koronavirus: Informace pro seniory,
  • Školy a koronavirus,
  • Koronavirus – příznaky,
  • Deník – doporučené články na HP,
  • angína,
  • Koronavirus,
  • chřipka,
  • nemoc,
  • lékař,
  • Mandle,
  • praktické lékařství,
  • kašel,
  • nachlazení,
  • Praha

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stav.), 53 417 Kč Senior Application Support Analyst, 53 417 Kč Stavbyvedoucí, 40 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby a údržby budov, 16 800 Kč Zámečník/dělník, 25 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků, 15 200 Kč Specialisté podpory podnikání, správci projektů, 65 535 Kč Marketing Consultant, 53 417 Kč + PODAT INZERÁT Opel Astra nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, předváděcí vozidlo Ford Mondeo nové vozidlo, servisní knížka, předváděcí vozidlo Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v D Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v D Toyota Auris první majitel, servisní knížka, koupeno v I Škoda Octavia servisní knížka, nehavarované, v záruce Peugeot 308 nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce Ford Mondeo první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce + PRODAT AUTO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector