Bolest v zátylku – vše o zdraví

Mnohým příčinám opakovaných bolestí hlavy lze předejít. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Možná najdete ve svém okolí ženu, která nikdy netrpěla bolestí hlavy, nejspíš ale půjde o vzácnou výjimku. Podle zjištění Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) se nejvíce s bolestmi hlavy potýkají ženy v produktivním věku, každá čtvrtá mladší 45 let se čas od času popere s občasnými bolestmi nebo slabšími migrénami. Výjimkou ale nejsou i případy, kdy se ženy potýkají s velmi silnými a chronickými bolestmi, jak potvrzují data Světové zdravotnické organizace (WHO).

Jakkoli jsou bolesti hlavy v lidském životě běžné, neznamená to, že se s nimi musíme naučit žít. Zvlášť pokud nás trápí jen občas, uvádí doktor Medhat F. Mikhael, ředitel společnosti Orange Coast Memorial Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii.

„Mnoho žen si myslí, že bolesti hlavy jsou něco, co musí jednoduše přetrpět, případně je léčí různými dostupnými léky proti bolesti. Jenže taková léčba není nejlepší, dokonce může být i velmi nebezpečná. Dlouhodobé užívání podobných léků může poškodit játra nebo ledviny,“ vysvětluje pro Women’s Health magazine.

Proto radí při častějších potížích navštívit lékaře, který v první řadě zjistí, proč vznikají. Mnohdy jsou totiž na vině faktory, které lze poměrně jednoduše ovlivnit, a tím i potížím předejít.

Každá žena je jiná, přesto lékaři dokázali vysledovat několik podobných faktorů, které nejčastěji mohou za opakované bolesti hlavy.

Podle odborníků je v současné době největším a nejčastějším spouštěčem bolestí hlavy právě stres. Při stresových situacích tělo produkuje celou řadu hormonů, které ho dostávají do tzv. bojového režimu, svaly se napnou a dochází k bolestem hlavy. Jelikož je stres téměř každodenní součástí našich životů, nejlepší prevencí pro vlastní zdraví je naučit se ho kontrolovat.

Měsíční výkyvy hormonů ovlivňují v ženském těle řadu věcí. Proto není žádným překvapením, že součástí premenstruačního syndromu jsou u mnohých i bolesti hlavy. Z lékařského hlediska jsou „menstruační” bolesti hlavy běžné. Pokud ale trvají déle než dva dny, je lepší se poradit s lékařem, tvrdí doktor Mikhael.

Pro mnohé lidi může být překvapením, že za jejich časté bolesti hlavy může vlastně hypertenze. Vysoký tlak v krvi zvyšuje i tlak uvnitř hlavy, což způsobuje chronickou bolest. Naštěstí se dá vysoký krevní tlak léčit a medikace může spolu se změnou životního stylu problém zcela vyřešit.

Bolestivost zubů, ať už způsobená kazy nebo nějakou nemocí, případně bolest čelistí, to vše může být také příčinou bolestí hlavy. Jde o tzv. přenesenou bolest, která je velmi často spojena právě s problémy v ústní dutině. Pravidelná zubní hygiena a také návštěvy zubního lékaře mohou bolesti výrazně zmírnit.

Nedostatek spánku ničí vše. Může být příčinou zvyšujícího se obvodu pasu, způsobuje chutě na nezdravé potraviny, ničí paměť, může za vaši rozmrzelost. Chronická nespavost navíc může způsobovat i chronické bolesti hlavy.

„Neodpočinuté svaly mohou způsobovat napěťové bolesti, nedostatek spánku navíc může za produkci stresových hormonů, které vše zhoršují,“ říká Mikhael.

Kofein je podle lékařů zákeřná věc. V malém množství může od bolestí hlavy ulevit, příliš mnoho kofeinu je ale naopak jejich spouštěčem. Pokud trpíte opakovanými bolestmi, radí odborník na nějaký čas kofein zcela omezit a porovnat, zda se potíže zmírní. Pokud se bez něj neobejdete, zkuste alespoň jeho příděl omezit na možné minimum.

Že za bolesti hlavy může i alkohol, jistě nepřekvapí nikoho, kdo má za sebou alespoň jednu kocovinu po probdělé noci. K tomu, aby se u vás bolest hlavy rozvinula, se ale nemusíte vždy opít do němoty. Na vině nebývá často ani tak množství, ale spíš to, co pijete. Levná vína a destiláty mohou v takovém případě napáchat nejvíce škody.

U každého člověka může být spouštěčem bolestí hlavy jiný druh jídla, v celkovém pohledu jsou ale nejčastějšími viníky průmyslově zpracované potraviny. Aby potíže způsobené nevhodnou stravou zmizely, radí odborníci do jídelníčku doplnit co nejvíce celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, čerstvého masa a ryb.

U lidí, kteří jsou citliví nebo dokonce alergičtí na určité druhy pachů či příchutí, mohou podobné reakce vyvolávat až bolesti hlavy. Poznání, na co jste citliví, a snaha vyhýbat se těmto věcem, je nejlepším lékem.

Bolesti hlavy spojené s vaší prací také nejsou žádnou výjimkou. A nejde jen o stres, který s ní bývá spojen, na vině může být i konkrétní druh práce, například sedavé zaměstnání. Pokud se to týká i vás, není lepší způsob než se pravidelně od stolu či počítače zvednout a projít se, protáhnout unavené a zatuhlé svaly a nestresovat se.

Ano i váš telefon může být příčinou. Věčným koukáním do něj a psaním esemesek se u vás totiž může rozvinout tzv. syndrom esemeskového krku (Text neck). Jde o situaci, kdy se člověk vlivem koukání do mobilu nepřirozeně naklání, což postihuje příslušné svaly v oblasti krku a hlavy.

Ale nejen samotná pozice, v jaké do přístroje koukáte, může za bolesti hlavy. Očím škodí i nepřirozený jas displeje mobilu. Zkuste proto omezit užívání svého oblíbeného přístroje, případně posléze řádně protáhněte krční svaly.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Vše o hlavě: signály, kterým musíte věnovat pozornost

Bolesti hlavy se jako příznak objevují při celé řadě potíží, a to fyzického i psychického rázu.

Jestliže vám hlava doslova třeští a pulzuje, jste podráždění, nervózní, unavení a špatně se vám spí, pramení vaše problémy zřejmě z psychiky. V hlavě se odráží jak stres, tak přepracování nebo přeceňování sil všeho druhu.

V takovém případě je prostě nejlepší zcela vypnout a hlavu vyčistit. Odpočinek, spánek a dostatek vody jsou nejlepším lékem. V nejhorším případě pomohou léky.

Bolest ze špatného sezení S bolestí hlavy se často setkávají i lidé se sedavým zaměstnáním. Nepříjemné pocity mívají spojené s bolestí v zátylku nebo v ramenou. Svalové napětí a bolest v týlové části hlavy totiž bývají důsledkem špatného držení těla.

Kromě vylepšení navyklého způsobu sezení a masáží pomohou i speciální protahovací cviky. Najdete je například na adresách www.bolest-zad.cz nebo www. zada-bolest.cz.

INFOGRAFIKA: VAROVNÉ SIGNÁLY HLAVY

Hlava třeští z alkoholu Bolest hlavy po propité noci zná téměř každý. Čím to je? Alkohol je osmoticky aktivní látka. To znamená, že na sebe váže vodu. Vodu váže také cukr. Kdo vypije větší množství, tomu obsah hlavy jakoby nabobtná a to se projevuje bolestí. Bolest způsobují i některé přísady – včetně cukru, které se do nekvalitního alkoholu přimíchávají.

Migrénu má pětina žen Migréna je způsobena křečí mozkových cév. Silná, záchvatovitá a většinou jednostranná bolest sužuje asi dvacet procent všech žen a šest procent mužů.

Kromě bolestí hlavy se migréna projevuje poruchou vidění, zvracením, světloplachostí, apatií a nechutenstvím. Migrenózní bolesti hlavy trvají zhruba čtyři hodiny až tři dny a vyvolává je například únava, přejídání, stres, hormonální změny nebo cestování.

Mnoho z těch, kdo mají s podobnými bolestmi hlavy zkušenost, nemůže v době záchvatu pracovat ani jinak fungovat. Úlevu přinese jen spánek v zatemněné místnosti a absolutní klid. Dejte pozor – máte-li opravdu migrénu, nesázejte jen na léky, které si můžete volně koupit, a jděte na neurologii.

Lékaři mají kromě léků přímo určených na léčbu migrény (říká se jim triptany) také další, které dokážou snížit citlivost mozkových buněk.

Velmi časté jsou také bolesti hlavy v oblasti čela a mezi očima, spojené s ucpaným nosem, kašlem a zvýšenou teplotou. Takové stavy jsou typické pro nachlazení, případně zánět dutin.

Ten se kromě bolesti a teploty projevuje i smrkáním žlutozeleného hlenu a bolestmi v krku, které se při předklonu zhoršují. Se zánětem dutin je třeba jít k lékaři, může se totiž jednat o bakteriální nákazu, již je třeba léčit antibiotiky.

Běžné nachlazení můžete léčit doma klidem na lůžku a pitím teplého čaje. Koupit si můžete také některé volně prodejné léky na snížení teploty, odstranění zánětu a bolesti.

Není to otřes mozku? Návštěva lékaře je nutná i tehdy, když vás kromě hlavy bolí i šíje a celkově se cítíte ‚nemocně‘.

Mohlo by se totiž jednat o zánět mozkových blan, což je nebezpečná nemoc, s níž je třeba jít si lehnout do nemocnice. Velmi nebezpečné jsou náhlé a prudké bolesti hlavy.

Po nehodách mívají postižení s bolestí hlavy, nevolností, zvracením a výpadky paměti podezření na otřes mozku. Nutné je vyšetření u lékaře, případně kontrola na CT nebo magnetické rezonanci.

To samé platí o těch náhlých bolestech hlavy, při nichž kromě závratí a nevolnosti dotyčný pociťuje i poruchy vidění, problémy s citlivostí rukou a nohou nebo ztuhnutí obličeje.

Může totiž jít o krvácení do mozku. Mozkový nádor se projevuje bolestmi, jež trvají týdny a pomalu nabírají na intenzitě.

Spolu s poruchou vidění a nevolností se takto projevuje i mozková metastáza jiného nádorového onemocnění.

Co znamenají potíže v jednotlivých částech těla? Čtěte seriál, který bude vycházet v příloze Zdraví každý pátek.

Hana Slívová, MF DNES

Bolesti – obecně, přehled

  • – hlava, – hlava v týle a zátylku – hned k lékaři, – srdce – hned k lékaři, – zuby, – žaludek (křeče) – hned k lékaři, – svaly/šlachy (po úrazu), – klouby, – menstruační bolesti,
  • – respirační bolesti,
Zajímavé:  Ublížení Na Zdraví X Těžké Ublížení Na Zdraví?

2) jak dlouho bolesti trvají…

  1. – opakovaně, – zhoršuje se – intenzita, – dlouhodobě – více týdnů, – krátce,
  2. – více měsíců,

3) věk nemocného, a zda nemocný užívá dlouhodobě nějaká (jaká) analgetika…

  • – dítě, – těhotná kojící žena, – dospělý,
  • – senior,

4) jaké další léky a doplňky stravy nemocný pravidelně používá

Bolest hlavy od krční páteře, v zátylku, na temeni

Bolest hlavy se může vyskytovat jako samostatné onemocnění, stejně tak však může být i příznakem mnoha chorobných stavů. Pro rozpoznání původu bolesti je důležité určit povahu bolesti a co nejpřesněji ji lokalizovat.

Příčin bolesti hlavy je mnoho a jsou jak psychické, tak fyzické. Rozpínavá, tenzní bolest hlavy na temeni bývá např. přítomna při stresu či celkové únavě organismu. Tenzní bolesti hlavy v temeni či v týlu mohou rovněž doprovázet negativní emoční stavy.

Vzhledem k současnému životnímu stylu je velmi častá také bolest hlavy od krční páteře, zejména jde o bolest hlavy v zátylku, bolest však může směřovat i do jiných oblastí hlavy – bývá následkem dlouhodobého setrvání v nevhodné poloze, kdy jsou napnuté šíjové svaly a je omezen krevní oběh mozku.

Bolest hlavy a šíje může být také způsobena změnami na meziobratlových ploténkách, s čímž se setkáváme především u starších lidí.

Odhalení zdroje bolesti je určující pro léčbu. Bolest hlavy se může objevit kdykoliv a u kohokoliv bez ohledu na věk či pohlaví.

Upozornění: Pokud je bolest náhlá, dlouhotrvající, nebo často mění svůj charakter apod., měli byste svůj stav konzultovat s odborníkem.

Blíže viz též samostatné téma Bolesti hlavy.

Bolest zad

Je to jedna z nejčastějších obtíží civilizace, související se životním stylem a fyziologií člověka. I když se bolest zad často projevuje bez zřejmých příčin, vždy o ní musíme mluvit jako o příznaku, nikoli nemoci.

Bolení zad se nejčastěji objevuje jako akutní, tedy krátkodobá bolest, která je obvykle způsobena námahou nebo nechronickým poškozením. Tato bolest obvykle postihuje jedno místo v oblasti páteře.

Chronická bolest zad je způsobena celkovou ochablostí svalů okolo páteře, neustále se navrací a vyžaduje dlouhodobou léčbu a rehabilitaci.

Bolest zad může také odkazovat k jiné, vážnější chorobě. Zdánlivě nevinná bolest zad v kříži může být způsobena vyhřezlou ploténkou. Problematická je také bolest zad v oblasti ledvin nebo současná bolest zad a břicha. Tyto bolesti nemusí mít svůj původ v oblasti páteře, ale mohou indikovat zánětlivé nebo nádorové onemocnění.

Upozornění: Bolesti zad mezi lopatkami mohou pocházet od žlučníku, ve spodní části zad může být problém v ledvinách. Pozornost by měla být věnována zejména bolesti v oblasti hrudníku, kdy je nejprve nutné provést vyšetření srdce.

Problémy se zády se zhoršují s přibývajícím věkem, při špatném životním stylu se ale tento problém týká i mladších věkových skupin, ba i dětí. U ženy může být kritickým obdobím těhotenství, zvláště pokud již zažila dřívější problémy se zády.

Bolest zad v těhotenství postihuje poměrně velké procento žen, vzhledem k rostoucí zátěži páteře. Bolesti zad před porodem je možné zmírňovat cviky na bolesti zad, které je ale nutné volit s ohledem na pokročilost gravidity.

Určit příčinu bolesti zad může být někdy obtížné, akutní bolesti ale obvykle po poměrně krátké době odezní samy a není třeba jim věnovat další pozornost.

Upozornění: Lékaře vyhledejte tehdy, je-li bolest velmi intenzivní a omezující, nebo pokud delší dobu neodeznívá. Pokud se u vás kromě bolesti zad vyskytují další problémy, může váš lékař zvolit další speciální vyšetření, aby vyloučil, že bolest zad nemá příčinu v jiné nemoci.

Bolesti zad je ale zejména vhodné předcházet vyváženým poměrem zdravého pohybu a odpočinku. V zaměstnání je páteř obvykle zatěžována jednostranně, a je proto nutné tuto zátěž vyvažovat cvičením a vhodně zvolenou matrací pro zdravý spánek.

Bolest břicha

Bolest břicha a nadýmání, na levé straně, u dětí, pod pupíkem…

Bolest břicha v těhotenství

Bolest pociťovaná v krajině břišní může mít původ viscerální, somatický, či se může jednat o bolest přenesenou. Zdrojem viscerální bolesti jsou orgány uložené v břišní oblasti. To jsou jednak orgány trávicího traktu – žaludek, tenké a tlusté střevo, játra, slinivka břišní, slezina, níže jsou uloženy orgány močového ústrojí a ženské pohlavní orgány.

Somatická bolest má svůj původ v pobřišnici. Přeneseně pak může být způsobeno bolení břicha od páteře, nebo se bolest může přenášet z hrudníku. Bolest břicha může být i psychického charakteru, např. bolest břicha u dětí a dospívajících je po vyloučení ostatních možných příčin vhodné konzultovat i s psychologem.

Bolesti břicha jsou součástí mnoha onemocnění. K určení správné diagnózy je nutné uvážit lokalizaci a charakter bolesti, kdy se bolest objevuje (např.

je-li vázána na období jídla či hladu), a všechny ostatní symptomy pacienta (zvracení, průjem, zácpa, krev ve stolici aj.). Níže uvádíme několik častých příkladů příčin bolestí v oblasti břišní, neboť na tomto místě není možné zmínit všechny.

Je však důležité vědět, že bolesti břicha mohou být příznakem i velmi vážných onemocnění, a neměli bychom je tedy podceňovat.

Jednou z nejčastějších bolestí, která přivádí pacienty do lékařských ordinací, je bolest břicha v oblasti žaludku. Žaludek se nachází v levé horní polovině břicha a částečně zasahuje i pod žebra.

Dráždění žaludku proto může způsobit bolesti břicha na levé straně, možná je i bolest břicha pod žebry. Bolesti žaludku mohou mít krátkodobý i dlouhodobý charakter a mohou se objevovat jak před jídlem, tak po jídle.

Bolesti žaludku se projevují například jako křeče či jako píchavá bolest a mohou být navíc provázeny průjmy, zvracením, teplotou aj. Příčiny bolestí žaludku jsou různě závažné.

Bolest břicha a nadýmání bývají mnohdy způsobeny jen nevhodnou stravou nebo přejedením. Nafouklé břicho a plynatost se mohou objevit zejména při stravě bohaté na sacharidy. Pocit nafouklého břicha však může rovněž provázet některá zánětlivá onemocnění.

Kromě nesprávné diety může být příčinou bolesti žaludku i žaludeční vřed, orgánová neuróza či rakovina žaludku. Žaludeční vřed vzniká narušením žaludeční sliznice žaludečními šťávami. Bolest se v tomto případě objevuje v období hladu, po jídle se umírňuje.

Orgánová neuróza neboli dyspepsie je označení pro mnoho trávicích obtíží, které mají různé příčiny a vyskytují se v různé kombinaci – např. nevolnost, nechutenství, zvracení, průjmy aj.

Další častou příčinou bolesti břicha je apendicitida, tedy zánět červovitého přívěsku (apendixu), neboli zánět slepého střeva.

Typicky pacient nejprve pociťuje celkovou nevolnost a neurčité bolesti břicha pod pupíkem, později se objevují bolesti břicha na pravé straně a charakter bolesti se mění v ostrou a bodavou.

Bez včasného operačního zásahu může dojít k proděravění apendixu a rozvoji zánětu pobřišnice, což je život ohrožující stav pacienta.

Upozornění: Bolesti ve zmíněných oblastech břicha bychom proto neměli podceňovat a měli bychom je co nejdříve konzultovat s lékařem.

Včasnou lékařskou konzultaci rovněž vyžaduje bolest břicha v těhotenství. Ta může být banální, avšak může také poukazovat na komplikace s vyvíjejícím se plodem, indikovat potrat či předčasný porod apod. Včasná diagnostika je rozhodující pro zachování zdraví matky i dítěte.

Dalšími možnými příčinami bolestí břicha jsou například: namožení svalu, reakce na stresující zážitek, záněty pohlavních orgánů, žlučníkové kameny, záněty slinivky břišní, záněty jater, bolení břicha od zad, u dětí je bolest břicha často spojena s roupy, které mohou mj. podráždit slepé střevo.

Pozn.: Některá ze zde zmíněných onemocnění najdete v tomto projektu pod stejnými názvy podrobněji (v sekci Břicho a problémy trávení, či v sekci Vylučování).

Existují desítky dalších příčin, které bez bližšího vyšetření nelze odhalit.

Lékařskou pomoc je vhodné vyhledat zejména tehdy, jedná-li se o akutní, silnou bolest břicha, bolest provázenou alarmujícími symptomy, jako je horečka, zvracení, krev ve stolici, dlouhodobé pocity nafouknutí břicha apod.

Součástí vyšetření je sepsání anamnézy (předchorobí), vyšetření břicha pohmatem, případně rozbor krve, stolice, různé zobrazovací metody jako CT, RTG, endoskopie.

Je lepší lékařem včas odhalená banalita než zanedbané vážné onemocnění.

Bolest zubů

Bolest zubů na skus, zubů moudrosti, v těhotenství, v noci, léky…

Intenzita bolesti zubů bývá různá. Většinou se typicky bolest zubů zhoršuje při skousnutí, ale trápit nás může i bolest zubů v noci, kdy jsou zuby v klidu.

Nejčastějšími příčinami bolestí zubů jsou: zubní plak, zubní kaz, záněty dásní, paradentóza, prořezávání zubů, dále se např.

objevuje zvýšená bolest zubů v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám a ke změně v rozložení minerálů v těle matky.

Zubní plak je vrstva usazující se na zubech a okrajích dásní, jeho následkem může být zánět dásní, který provází jejich zarudnutí, otok, krvácení aj.

Zubní plak může způsobit vznik zubního kazu, což je proces narušující tvrdé tkáně zubu jejich postupnou demineralizací.

Zpočátku se projevuje jako bolest zubů na skus či na tepelné změny, později je bolest spíše trvalá.

Léčba závisí na hloubce postupu kazu – je-li zasažena jen sklovina zubu, lze zvýšenou ústní hygienou, sníženou konzumací cukrů a fluoridací zubů nastavit proces remineralizace, čímž postupně dojde k uzdravení zubu. Pokud kaz zasáhne hlubší tkáně, je jedinou cestou, jak se bolesti zubů zbavit, odstranění kazové dutiny.

Po vyvrtání je dutina vyplněna plombou. Některé bolesti je nutno řešit trháním zubů (např. bolest zubů moudrosti). Trhání zubů díky anestetiku nebolí, zub začíná bolet až cca dvě hodiny po trhání, kdy anestetikum přestává působit.

Zajímavé:  Salmonela Jak Dlouho Trvá Léčba?

Bolest po trhání zubů lze tišit analgetickými léky na bolest zubů, pomoci mohou i studené obklady.

Nejlepší prevencí těchto nepříjemných zákroků jsou pravidelné návštěvy preventivních prohlídek u stomatologů a dodržování ústní hygieny.

Blíže viz též sekci „Hlava, krk, ústa, uši a oči“.

Bolest v krku

Bolest v krku při polykání, domácí léčba, rady, v těhotenství…

Zarudlá zadní část úst, pálení a bolest vystřelující až do uší (dost často se spojuje bolest v krku a uších dohromady), bolest v krku při polykání, chrapot, zvětšení krčních uzlin a pocit jakoby „knedlíku v krku“, to vše stojí za nepříjemnými projevy bolestí v krku.

Tyto příznaky jsou v povědomí lidí dobře známy jako angína – zánět ústní části hltanu, či zánět patrových mandlí. Nemocní mají horečku, trpí různou intenzitou bolesti v krku, nechutenstvím a jsou malátní.

Nejsilnější intenzitou se nemoc projevuje 2. a 3.

 den od prvotních příznaků, celková léčba trvá něco okolo jednoho týdne, nicméně není výjimkou ani dlouhodobá bolest v krku s trváním 10 dnů a více.

Bolest v krku není nemocí jako takovou, ale příznakem nemoci, symptomem. Při současném pocitu škrábání a pálení vzniká v zadní části úst zánět. Tělo začne ihned reagovat vysláním bílých krvinek do postižené oblasti, čímž tkáň zduří a zarudne. Tím vzniká ona všem dobře známá bolest v krku.

Za příčinu vzniku bolesti v krku jsou považovány virové a bakteriální infekce, alergie, suchý vzduch a cigaretový kouř. Prudší vzestup nemoci nastává u virových infekcí.

Průběh je mírnější a bolest odchází dříve než u bakteriálních infekcí, kdy způsobuje výraznou bolest při polykání a obvykle s ní jde ruku v ruce horečka a někdy také vyrážka.

Postiženými bývají lidé bez ohledu na věk a pohlaví.

Léčba bolesti v krku se provádí místními antiseptiky formou cucavých bonbonů či roztoků (ve spreji, k vyplachování), případně antibiotiky (penicilin), ale to jen u těžších forem onemocnění. Způsob léčby pomocí cucavých bonbonů je u nás nejrozšířenější jak v počátečních stadiích, tak jako doplňkový způsob léčby.

Látky obsažené v bonbonech místně znecitlivují nemocnou, zanícenou tkáň krku, a způsobují tak úlevu od bolesti, ovšem jen na omezenou dobu. U všech stupňů symptomů bolesti v krku je nutné zvýšit příjem teplých tekutin – čaje, polévky, vitamínů, dále pobyt v klidu a teple (nejlépe na lůžku), dopřát si dostatek spánku a rovněž zajistit vlhké domácí prostředí.

Například různými zvlhčovači vzduchu, které v této formě nedráždí bolavý krk jako běžně vzduch suchý.

Nezbytnou součástí je podávání paracetamolu (Paralen). Existují ovšem výjimky, které vyžadují zvláštní pozornost, a to například v období těhotenství.

Nastávající maminky si dělají starosti, co na bolesti v krku v těhotenství užívat, jak bude možné zamezit bolesti v krku při kojení a jak bolest v krku bez teploty už na začátku zastavit a rychle vyléčit bez strachu o miminko.

Obecně nelze uposlechnout na bolest v krku babské rady, protože ne vždy je na bolest v krku domácí léčba to pravé. Zajít ihned k lékaři a poradit se s ním, to by mělo být pro těhotnou jedinou možností. Pouze lékař navrhne ten správný a neškodný způsob léčby, který neohrozí maminku ani miminko.

Ale pro všechny ostatní, je domácí léčba lékaři doporučována, protože se zdá být tou nejpřirozenější pro lidský organismus.

Osvědčenými prostředky jsou cibulová šťáva, tvaroh (rozetřený na gázu a přiložený dvakrát denně na krk, vytahuje zánět a ulevuje od bolestí), kloktání vody se solí, vitamín C v podobě ovoce (kiwi, pomeranče, jablka) nebo šípkového čaje.

Také rozdrcený česnek, čajovníkový olej (nakapaný do sklenice teplé vody), nebo imunitu povzbuzující bylinka echinacea (třapatka nachová). Všechny tyto dostupné prostředky jsou zárukou kvalitní přírodní zdravotní péče.

Blíže viz též sekci „Hlava, krk, ústa, uši a oči“.

Zdroj: web heo.cz/

Bolest hlavy

Bolest hlavy obvykle dělíme do dvou skupin – podle příčiny vzniku. Bolesti v oblasti hlavy mohou být tzv. primární. Ty nejsou doprovázeny jiným onemocněním.

Mezi ně můžeme zařadit migrénu, která se projevuje pulzujícími bolestmi na jedné polovině hlavy, hlavně v oblasti čela a oka, v takzvaných frontálních lalocích mozku. Bolesti jsou doprovázeny poruchami vízu, nesnášenlivostí světla, hluku, pachů a případně i zvracením.

Další je tenzní bolest, která je tupá a může ji doprovázet napětí svalů na hlavě a krku. Tenzní bolesti můžou být způsobené stresem, dlouhodobou prací u počítače, dehydratací, změnou počasí nebo únavou.

Sekundární bolesti hlavy doprovází jiné onemocnění. Tyto bolesti mohou mít různé příčiny. Obecně bolesti hlavy jsou velice různorodé v lokalizaci, intenzitě, frekvenci i závažnosti.

Je důležité lékaři říct, zda-li vás bolí určité místo, nebo celá hlava, jak dlouho bolest trvá, jestli ji doprovází výpadky vidění nebo zvracení. Důležité je zaměřit se na bolesti, které se stupňují a člověk je nikdy nemíval.

Bolesti hlavy mohou signalizovat vážnější obtíže, pokud je provázejí zmatenost, poruchy vidění a řeči, vyrážka, horečka, ztuhlá krční páteř, svalová ochablost nebo křeče.

Více o příčinách potíží, jak poznat jednotlivé druhy bolesti a jaké konkrétní léky na danou nemoc čtěte v tomto článku.

Léčba bolesti hlavy

Závisí na příčině bolesti hlavy. Některé bolesti mohou mít závažnější příčinu, která může dokonce ohrožovat život. Samozřejmě je tedy nejdůležitější léčit příčinu. Na léčbu migrény jsou nejvhodnější klidový režim a relaxace, dále jsou vhodná analgetika, která se využívají i pro krátkodobou úlevu od tenzních bolestí hlavy. Zásadní je však změna životního stylu a relaxace.

Léky

Bolest můžete překonat volně prodejnými léky, a to například Paracetamolem ci Brufenem (Panadolem nebo Ibalginem). Tyto možnosti však příčinu bolesti nevyléčí.

Novinkou mezi léky je Migralgin, který napomáhá akutní bolesti hlavy léčit.

V případě sekundárních bolestí hlavy je nutné odstranit příčinu bolestí – pomůže snížit krevní tlak, rehabilitace v případě potíží s krční páteří, dostatečný spánkový i pitný režim, přiměřený pohyb a další.

Vyzkoušejte směs na čaj z chmelu, zázvoru, heřmánku, meduňky, levandule, máty a rozmarýnu. Naberte jednu čajovou lžičku z každé usušené rostliny a spařte šálkem vařící vody. Směs 5 minut luhujte. Pijte 1–2 šálky.

Osvědčeným pomocníkem na bolesti hlavy je také bukvice lékařská. Přelijte 2 čajové lžičky této byliny vroucí vodou a nechte 15 minut vyluhovat. Tento čaj můžete nejen popíjet, ale dokonce i použít jako obklad na čelo. Pomoci vám také může bez černý. Po 2 minuty vařte jeho květy ve vodě, ty pak vyjměte a dejte mezi dva ubrousky, které si pak přiložte na čelo a týl.

Homeopatika

Obecně řeknete, že vás bolí hlava, ale homeopatie na bolest hlavy se užívá právě podle druhu bolesti. Na pulzující bolesti hlavy vám pomůže Melilotus officinalis. Pokud vám bolest vystřeluje nad okem a jinak je bodová, je doprovázená poruchami vidění a bolesti propukají spíše ráno, je vhodným lékem Kalium bichromicum.

Na bolest, která začíná v týle a jde až k očím, pomáhá Actea racemosa. Natrum muriaticum používejte, pokud před bolestí míváte poruchy vidění a následně nastává tlukoucí bolest hlavy od týlu až do celé hlavy. Bolest doprovází pocit nevolnosti i zvracení, zhoršuje se teplem, hlukem nebo ostrým světlem.

Pokud se vaše bolest hlavy přesouvá z místa na místo a doprovází jí závratě a zvracení, použijte lék Pulsatilla.

Melilotus officinalis AKH – 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Pulzující bolesti hlavy, migrény.

Kalium bichromicum 9 ch – 3–4x za hodinu po propuknutí nebrat déle než 4 hodiny – Bolest je bodová, vystřeluje nad okem. Bývá doprovázena poruchami vidění. Bolesti propukají ráno a k večeru mizí.

Actea racemosa 9 ch – 5 granulí 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Bolest začíná v týle a jde až k očím a čelistem. Krční páteř je citlivá na tlak.

Natrum muriaticum 9 ch – 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Bolest přichází s poruchou vidění. Nastává tlukoucí bolest hlavy od týlu do celé hlavy. Bolest doprovází pocit nevolnosti i zvracení. Zhoršení teplem, hlukem nebo ostrým světlem.

Pulsatilla 9 ch – 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Bolest se přesouvá z místa na místo, doprovází ji závratě a zvracení. Jedno oko může slzet. Bolest bývá výraznější na jedné polovině hlavy.

Nenašli jste, co jste hledali?migrénadepresestreszádapáteř

Babské rady a domácí léčba

Potírejte si oba spánky kolečky citronu. Pokud bolest vystřeluje z jednoho spánku, vyzkoušejte netradiční obklad. Kapesník nebo ubrousek namočte do moštu nebo jablečného octa.

Tento obklad si přiložte na čelo a zkuste usnout v dobře větrané místnosti. Bolí vás hlava v důsledku nachlazení? Na to vám pomůže silný kuřecí vývar.

Tato polévka působí na uvolnění horních cest dýchacích a na prokrvení cév.

Vyšetření

Bolesti hlavy mohou signalizovat závažné, někdy i smrtelné onemocnění, vyšetření v mnoha případech bývá nezbytné pro vlastní klid. Lékař s vámi nejprve probere anamnézu, dále udělá vyšetření krve, rentgen lebky, případně i krční páteře, CT a magnetickou rezonanci.

V těhotenství

Pokud nastávající matka trpí migrénami, může proti bolestem hlavy bojovat pomocí hořčíku.

Možné komplikace

Běžná migréna se během několika let může přehoupnout do stále častějších bolestí, nejprve s menší intenzitou, ale stále častějších, které se posléze objevují každý den. Až se z častých bolestí stanou bolesti trvalé.

Zajímavé:  Akutní průjem - vše o zdraví

Prevence

Někdy může jako prevence pomoci hořčík, který podporuje správný tok krve a uvolňuje stažené svaly. Bolestem hlavy můžete předcházet správnou životosprávou, dostatkem spánku a tekutin, fyzickou aktivitou i pobytem na čerstvém vzduchu.

Kdy jít k lékaři

K lékaři byste měli neprodleně jít, pokud se vám stal nějaký úraz hlavy – bolesti hlavy se mohou dostavit až půl roku po otřesu mozku. Někdy si s bolestí hlavy poradíte sami doma vlastními prostředky. Záleží hlavně na tom, jak je bolest intenzivní a jak často jí trpíte.

Dlouhodobé bolesti byste neměli podceňovat. Pokud se bolest objevuje častěji než dvakrát do měsíce a je intenzivní, měli byste směřovat k lékaři, který vám provede potřebná vyšetření.

Lékaře navštivte vždy, když se bolesti objevují opakovaně bez známé příčiny, objevily se náhle a jsou velmi silné nebo když nereagují na léky a trvají déle než jeden den.

Jaké jsou nejčastější příčiny motání hlavy?

  • Častým důvodem nepříjemných obtíží je zablokovaná krční páteř.
  • Časté motání hlavy ukazuje také na příliš nízký či vysoký tlak.
  • Nepříjemný pocit závratě trápí i těhotné ženy.
  • Motání hlavy dobře znají ti, kteří mají strach z výšky.
  • Příčinou obtíží může být i dehydratace.
  • Motání hlavy někdy doprovází i slabost.

Hlava se čas od času zamotá každému z nás, ať už vlivem dehydratace, nízkého tlaku nebo blokace krční páteře. Ačkoli se většinou jedná o banalitu, která během několika vteřin samovolně odezní, může být motání hlavy i příznakem vážných zdravotních problémů. Pokud se závratě objevují často a trvají déle než několik minut, neváhejte navštívit lékaře.

Motání hlavy je nepříjemný pocit rotace, který doprovází ztráta rovnováhy, závrať a mnohdy i nutkání na zvracení. Jeho četnost stoupá s věkem. Může se navíc objevit kdykoli během dne. Situace, během které pacienti nepříjemný problém pociťují, je obvykle vodítkem k nalezení příčiny obtíží. Nejčastěji si však lidé stěžují na:

  • Motání hlavy vleže
  • Motání hlavy při chůzi
  • Motání hlavy při vstávání
  • Motání hlavy po ránu (nejčastěji spojeno s ranní cigaretou)

Nejčastější příčiny motání hlavy

Jaké může mít motání hlavy příčiny? Různorodé. Projevuje se až u stovek různých fyzických nemocí a může ukazovat i na problémy s psychikou. Mezi ty nejčastější patří:

  • Dehydratace
  • Strach z výšek
  • Infekce
  • Vysoký nebo nízký krevní tlak
  • Blokace krční páteře
  • Úzkost
  • Fóbie z výšek či úzkých prostor
  • Poruchy rovnovážného ústrojí
  • Anémie

Mezi časté příčiny patří také zvýšená konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Motání hlavy se u kuřáků typicky objevuje po první ranní cigaretě, po požití alkoholu se pocit rotace projevuje hlavně nestabilní chůzí a velmi intenzivní bývá v leže. Motání hlavy při vstávání pak nejčastěji značí nízký krevní tlak.

Ačkoli za motáním hlavy stojí spíše banality, neměli bychom tento stav odbývat mávnutím ruky. A už vůbec ne, vyskytuje-li se u nás pravidelně. Časté motání hlavy může totiž ukazovat na mnohem závažnější problém. Tím může být třeba:

  • Cukrovka
  • Roztroušená skleróza
  • Cévní malformace
  • Nádory
  • Mrtvice

Krční páteř a motání hlavy

Motání hlavy je velmi často zapříčiněno právě blokací krční páteře. Ve svalech krku jsou totiž umístěna velmi citlivá nervová zakončení, která se aktivují při pohybu krční páteře. Jejich funkcí je mimo jiné předávat mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru. Pokud dojte k blokaci těchto nervů, může se dostavit závrať.

Krční páteř motání hlavy způsobuje hlavně u lidí s výrazným psychoemocionálním zatížením, a to konkrétně při stresu a nedostatečné fyzické aktivitě.

Typický je tento problém pro lidi se sedavým zaměstnáním, kteří několikahodinovým sezením u počítače namáhají krční páteř. Tento fakt takto pracující lidé zpravidla ignorují.

Všímat si ho začnou až v momentu, kdy dojde k další stresové zátěži a zvýší se napětí svalů, které ovlivní krevní průtoky v hlavě. Jejich nedostatečnost se následně projeví zmíněnými závratěmi.

Jak na motání hlavy od krční páteře? Ideální je návštěva lékaře, který vám kromě medikamentózní léčby nejspíš předepíše také rehabilitace. Prospěšné je v tomto případě také plavání, které krční svaly posiluje.

Krevní tlak a motání hlavy

Motání hlavy bývá velmi často zapříčiněno také vysokým (hypertenze) či nízkým (hypotenze) krevním tlakem. Vysoký tlak, o kterém mluvíme v případě, že jeho hodnoty opakovaně překračují 140/90 mm Hg, by pacienti rozhodně neměli podceňovat. Neléčená hypertenze může vést až k selhání srdečního svalu či mozkové mrtvici.

Hypotenze, tedy tlak, který má opakovanou hodnotu nižší než 90/65 mm Hg, oproti tomu nebezpečný není. Může ale dotyčnému způsobovat spoustu nepříjemností, jakými jsou kromě motání hlavy také:

  • Pocit slabosti
  • Únava
  • Omdlévání

V obou případech se doporučuje vyhledat lékaře, který k léčbě vysokého tlaku předepíše antihypertenziva a doporučí pacientovi úpravu životního stylu. Ten je nutné pozměnit i v případě nízkého tlaku. Od nepříjemných symptomů pomůže dostatek pohybu a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat dostatek ovoce a zeleniny.

Psychika a motání hlavy

Jaký vliv má na motání hlavy psychika? Poměrně velký. Psychické potíže se totiž často projevují právě fyzickými příznaky. Motání hlavy tak může být známkou úzkosti, na vině však může být i stres. Typický je tento symptom hlavně pro fóbii z výšky.

Motání hlavy v těhotenství

Motání hlavy a pocit na zvracení, který ho doprovází, se objevují také během těhotenství. Do rostoucí dělohy totiž proudí větší množství krve. Ta občas nestíhá dostatečně zásobovat všechny orgány. Rostoucí děloha může navíc tlačit na cévy a oběh krve zpomalovat.

Jak často vás trápí motání hlavy?

Kdy zbystřit?

Zvážit návštěvu lékaře byste měli v těchto případech:

  • Závratě se u vás objevují každých pár dnů
  • Závrať doprovází problémy s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí (může se jednat o příznaky mrtvice, je tedy nutné ihned zavolat záchranku)
  • Závrať trvá déle než pár minut či dokonce hodin
  • Během závrati dochází k poruchám sluchu

První pomoc při motání hlavy

Pokud se vám zatočí hlava, můžete se nepříjemného pocitu pokusit zbavit tím, že vestoje překřížíte nohy nebo si sednete do dřepu. Pokud máte pocit, že byste mohli omdlít, sedněte si a zvedněte nohy vzhůru, docílíte tak lepšího prokrvení mozku i ostatních orgánů.

Bolest hlavy

Bolest hlavy je častá příčina zdravotních obtíží. Obvykle nebývá závažná, ale při dlouhodobém trvání nebo naopak při rychlém vzniku a rychlém zhoršování může být příznakem závažného onemocnění. Bolest mívá různou intenzitu, která však není měřítkem závažnosti onemocnění. Velmi závažné jsou bolesti hlavy v souvislosti se záněty.

Bolesti hlavy bývají často při zvýšené teplotě. Bolestmi hlavy trpí čas od času 99 procent žen a 93 procent mužů. Mezi nejobávanější patří migréna. Častá je též tenzní ( tlaková ) bolest, která souvisí s nahromaděným stresem.

Bolest hlavy může být i důsledkem přetížení krční páteře, blokády krčních obratlů, zhoršení zraku, je i projevem zvýšeného krevního tlaku, neuroinfekce – např. zánět mozkových blan.

Příznaky bolesti hlavy

Tenzní bolesti (propagace obtíží z krční páteře): bolest na vrcholu hlavy, ztuhlá šíje a zkrácené trapézové svaly, pocit tlaku v hlavě, někdy nevolnost a zvýšená citlivost na světlo. Migréna je častější u mladých dospělých (především u žen, bývá rodinná dispozice). Začíná zpravidla již v dětství nebo v období puberty.

Dochází k posunu výskytu těchto nemocí do mladších věkových skupin. Objevuje se zejména při psychické zátěži, únavě, hladu, změnách počasí, vyčerpání, menstruaci, pobytech v horku, hluku.

Aura (neobvyklé vnímání) v některých případech předchází vlastní bolest , pulsující bolest většinou poloviny hlavy, zvracení, nesnášení světla,hluku, zápachu, nevolnost, závratě.                

Návštěva lékaře při bolesti hlavy

Nutná při zhoršování stavu vědomí, při omezení pohybu brady ke sternu ( podezření na neuroinfekci), při rychle vzniklé a rychle se zhoršující bolesti hlavy, při trvání obtíží nebo jejich zhoršování, dále při změně charakteru bolesti a při nově vzniklých nebo se zhoršujících se migrenósních obtížích.

Prevence bolesti hlavy

Vyhýbejte se potravinám s obsahem aminokyseliny tyramín, která může spustit řetězec reakcí vedoucích k migréně (avokádo, banány, pivo, zelí, konzervované ryby, mléčné výrobky, tvrdé sýry, brambory, rajčata, víno a kvasnice).

Omezte pití alkoholických nápojů, konzumaci čokolády a kořeněných a smažených jídel. Některým pacientům pomáhá na začátku záchvatu migrény 1 – 2 šálky silné kávy a ulehnutí v klidné temné místnosti.

Kofein zabírá, pokud na jeho konzumaci nejste zvyklí.

Léčba bolesti hlavy

Léky na předpis

Používají se analgetika a antimigrenika na základě vyšetření lékařem.

Volně prodejné léky

Používají se analgetika.

Přírodní a doplňková léčba

Hořčík a vápník Koenzym Q10 Pupalkový olej Komplex vitamínů a minerálních látek Lecitin – u některých pacientů pomáhá zmírnit migrénu Chladivé náplast a krémy na bolest hlavy Čajové směsi

Životní styl

Homeopatie – tablety při bolesti.

Muzikoterapie – hudba může mít příznivý vliv na průběh migrény. Má zklidňující účinek.

Chiropraxe, masáže – je nejúčinnější při migrénách vycházejících ze šíjového svalstva. Terapeut masíruje šíjové svalstvo nebo přímo bolestivé místo.

Pohyb a fyzická cvičení – mohou napomoci k odstranění stresu a duševního napětí. Vhodná je především jóga, plavání a pravidelné procházky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector