Bolesti – vše o zdraví

Bolest krku dokáže pořádně potrápit dospělé, natož děti. Vybrali jsme pro vás osvědčené a šetrné metody, které vašim dětem uleví od bolesti v krku.

1. Zkuste Priessnitzův zábal

Namočte bavlněnou plenku nebo jiný kus látky do studené vodyvyždímejte a přiložte na krk. U dětí nemusí být voda příliš studená, stačí teplota 22 °C. Na mokrou látku přiložte vlněnou látku nebo igelitový sáček a vše zabalte do suchého šátku. Nechte obklad působit 2 až 3 hodiny. Po 3 až 4 hodinách můžete postup zopakovat.

2. Dodržujte pitný režim

Dohlídněte, že děti dostatečně pijí. Nejvíce pomůže časté popíjení vlažného čaje. Při výběru se zaměřte na ty, které obsahují echinaceu, rakytník nebo šalvěj. Ty nejvíce podporují imunitní systém.

3. Kloktejte

Vyzkoušejte třeba kloktadlo Tantum Verde, které je vhodné pro děti od 4 let. Kloktadlo je účinné při zánětech v krku, mandlí, nosohltanu i hltanu. Pokud dítě kloktat neumí, vytřete mu ústa tamponem namočeným v neředěném roztoku.

4. Zvlhčujte vzduch

Dejte do místnosti, kde dítě spí, zvlhčovač vzduchu, který zabraňuje vysychání sliznic.

„Zvlhčovač pomáhá zvýšit přirozenou vlhkost vdechovaného vzduchu, zabraňuje dráždění ke kašli. Na sliznici to pak pomáhá k obnově sekrece a normální funkce sliznic.“

Bolesti - Vše o zdraví

5. Připravte cibuli s medem

Léčivých účinků medu a cibule využívaly už naše babičky. Cibuli nakrájejte na drobné kousky, vymačkejte z ní šťávu a smíchejte ji s medem. Šťáva působí nejen proti bolestem v krku, ale i jako dezinfekce úst. Podávejte několikrát denně.

6. Dejte šanci pastilkám

Oblíbeným pomocníkem při bolestech v krku u dětí jsou také pastilky. Ty mohou užívat děti od 6 let. Vybírejte z lahodných příchutí pastilek Tantum Verde Mint nebo Tantum Verde Lemon, děti ocení jemnou chuť máty nebo citronu.

Pokud máte strach, že by děti mohly pastilku vdechnout, zkuste lízátka s obsahem lišejníku islandského. Je bohatý na vitamín C a podporuje přirozenou obranyschopnost.

Bolesti - Vše o zdraví

Další alternativou jsou spreje, které se snadno aplikujía účinně působí proti bolesti v krku. Tantum Verde Spray je pro děti od 6 let.

Proč nás bolí v krku?

Bolest krku mohou způsobovat jak mikroogranismy, tak bakterie nebo viry. Pokud se stanete jejich obětí, začnou poškozovat sliznici krku a nepříjemné škrábání je na světě. V případě angíny, je princip stejný, jen za ním stojí konkrétní skupina viníků, a to patologické druhy bakterie Steptococcus.

„Za bolestí v krku stojí infekce, která se přenáší formou kapénkové infekce. Nejvíce se šíří v uzavřených místnostech nebo přímým kontaktem – polibek, špatně umyté příbory, pití ze stejného hrníčku a podobně. Základní hygienické návyky a časté mytí rukou jsou tedy na místě.“

Bolesti - Vše o zdraví

Kdy vyhledat lékaře?

  • Pokud se u dítěte objeví další příznaky, třeba vyrážka, zvětšené krční uzliny
  • Když má dítě problémy s dýcháním nebo polykáním
  • Trvá-li bolest v krku déle jak 3 dny
  • Když odmítá jíst a pít

Jak s nemocí u dětí bojujete vy? Co se vám doma osvědčilo? Podělte se s námi o svou zkušenost!

Tantum Verde, Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde spray a Tantum Verde spray Forte obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a v krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Co je wellness? Vše zdravé, co nám dělá dobře!

Slovo wellness na nás útočí ze všech stran – vaše kamarádky jezdí na wellness pobyty, zaklínají se jím vyživoví poradci, slogan vašeho fitness centra obsahuje slovo wellness atd. Zkrátka wellness, kam se podíváš. Ale co to znamená? Obecně wellness znamená zdravý životní styl, který vede k harmonii těla a duše.

Bolesti - Vše o zdraví

Životní styl wellness zapadá do koncepce 21. století – být stále mladý, svěží, štíhlý a v pohodě.

Wellness obsahuje mnoho postupů, které mají vést ke spokojenému životu, který jinak prožíváme ve shonu a stresu moderního života, k dosažení optimální hmotnosti pomocí zdravé, vyvážené a racionální výživy a pomocí pravidelného pohybu.

Důležitá ovšem není jen hmotnost, váha a ideální proporce, ale to, aby byl člověk v psychické pohodě. Dodržujete-li wellness jako životní styl, naučíte se zvládat stres, odpočívat a načerpat novou energii.

Pokud začnete žít wellness, čeká vás:

  • pravidelný sport
  • zdravá strava
  • masáže a koupele
  • kontrola váhy
  • omezení stresu
  • relaxace
  • rehabilitace

Zdraví můžeme ovlivnit

Myšlenka wellness stojí na faktu, že kvalita a délka života již není určována jen genetickou predispozicí, ale i tím, jak se k sobě během života chováme, zda dodržujeme správnou životosprávu. Výživa a zdravá strava má zásadní vliv i na naši obranyschopnost a odolnost proti nemocem.

Díky wellness odstraníte bolesti zad, bolest a ztuhlost krční páteře. Přestanete-li se vystavovat stresovým situacím, upraví se vám hodnota krevního tlaku, přestane vás bolet hlava a budete v lepší psychické pohodě. Není nidky pozdě začít žít zdravěji!

Pravidelný pohyb a sport

Tělo je kompaktní celek a pokud funguje dobře, je v rovnováze. V těle totiž vše souvisí se vším – jedna disproporce a disharmonie ovlivňuje další pochody. Ve wellness je důležité, abyste dělali hlavně to, co vám dělá dobře a působí pozitivně na vaši psychickou pohodu – to platí i o pohybu.

Máte-li rádi individuální sporty, běhejte nebo začněte plavat, pokud vás naopak motivuje cvičení ve skupině, jděte na aerobik nebo si s kamarádkami domluvte pravidelné hraní volejbalu.

Obecně se však doporučuje do cvičení zařadit i sporty, které harmonizují tělo i duši a rozproudí vaši energii – jóga, cvičení Pět Tibeťanů, soubor cviků nazvaný Pozdrav slunci atd.

Rehabilitace

Rozhodnete-li se žít zdravě, měli byste si domluvit fyzioterapeutické vyšetření.

Fyzioterapeut vyšetří pohybový systém, odhalí problémy a svalové disbalance, které dnes má snad každý, kdo pracuje převážně v kanceláři.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Po definování problémů vám fyzioterapeut doporučí vhodné rehabilitační cviky, které odstaraní disbalance a neduhy, které vznikají především jednostranným přetěžováním pohybového aparátu.

Správné stravování

Jak již bylo nesčetněkrát řečeno, bez zdravého stravování není zdravého životního stylu ani wellness.

Obecné doporučení všichni dobře známe – jíst pravidelně pětkrát denně spíše menší porce, nezapomínat na často opomíjené svačiny a snídaně, důležitá je také pestrá skladba jídelníčku, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce kvůli vitamínům, jíst celozrné pečivo, přidat do jídelníčku ryby atd.

Pokud patříte k těm, které trápí nadváha, opakovaně se snažíte zhubnout svépomocí, chcete žít zdravěji a nedaří se vám, obraťte se na odborníka.

Není se za co stydět – nutriční poradce nebo přímo obezitolog odhalí kámen úrazu, pojmenuje vaše největší a stále se opakující chyby. Společně přijdete na to, kde je váš problém a dostanete jídelníček přímo na míru.

U některých lidí jsou nutné změny tak odlišné od jejich zvyklostí, že nemohou všechno zvládnout najednou a sami. Hubnout můžete také ve skupině.

Relaxace a dobrá psychická kondice

Během relaxace se v těle uvolňuje svalové a psychické napětí.

Relaxace neznamená pouze celodenní ležení u televize, ale může to být také například pobyt v přírodě, kdy naše tělo díky čerstvému vzduchu a zeleni načerpá nové síly, někteří relaxují např. prací na zahrádce.

Základem relaxace je tedy to, že člověk provádí takovou činnost, která ho baví, je mu příjemná a naplňuje jej klidem a dobrou náladou. Díky tomu se zbavujeme stresu a únavy.

K nejčastěji praktikované a oblíbené relaxační technice patří autogenní trénink. Pět minut denně nám zabere Jacobsonova progresivní relaxace, díky které uvolníme svalové napětí.

Uvolňující a zklidňující jsou také nejrůznější dechová cvičení.

Relaxační techniky nejsou jen důležitou složkou wellness, ale jsou i nezbytným doplňkem terapie mnoha psychických nemocí, neuróz či závislostí.

Komerční sdělení Bolesti - Vše o zdraví

Bolest kloubů: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Bolesti - Vše o zdraví

Jako kloub označujeme pohyblivá spojení jednotlivých kostí těla. Díky nim můžeme hýbat jednotlivými částmi těla. V lidském těle je přes 300 kloubů, z nichž některé jsou párové a podle tvaru se dělí do různých skupin (kulové, kladkové, válcové, elipsoidní, sedlové, čepové, ploché a tuhé), podle počtu kostí, které se v kloubu spojují je dělíme na jednoduché a složení. Bolest kloubů patří mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými pacienti navštěvují lékaře.

Nejčastěji si pacienti stěžují na bolesti velkých kloubů, jako jsou kyčelní, kolenní, loketní nebo ramenní klouby, které jsou nejvíce namáhané a nejvíce používané.

Mezi nejčastější příčiny bolesti kloubů patří degenerativní změny (například artróza, deformační spondylóza nebo osteochondróza) a úrazy, ale může být i jedním z příznaků autoimunitních či dědičných onemocnění (jako jsou například sklerodermie, revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc) či jiných chorob (například fibromyalgie, dna, nádory nebo záněty kostí a kloubů, apod.).

  • Někdy je bolest kloubů doprovázena dalšími příznaky, jako jsou otoky a ztuhlost.
  • I když většinou bolesti kloubů nevyžadují urgentní hospitalizaci v nemocnici, jedná se o nepříjemný stav, který silně narušuje každodenní život pacienta a je jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti.
  • V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny bolesti kloubů a možnosti jejich léčby a prevence.

Příčiny bolesti kloubů

Existuje mnoho různých příčin bolestí kloubů, přičemž mezi ty nejčastější patří degenerativní změny, poranění nebo přetěžování kloubů a autoimunitní choroby, jako jsou revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc.

Artróza a další degenerativní onemocnění kostí a kloubů

Artróza patří mezi nejčastější příčiny bolesti kloubů a postihuje všechny klouby v těle. Většinou se první příznaky tohoto onemocnění přihlásí po 40. roce věku, ale někdy může artróza a s ní spojená bolest v kloubu propuknout i dříve, zejména u lidí, kteří si v minulosti kloub nějakým způsobem poranili (například při autonehodě, sportu, pádech či jinak) nebo prodělali operace kloubů.

Artróza obvykle postupuje pomalu a nejčastěji postihuje:

  • kyčelní klouby (coxartróza)
  • kolenní kloub (gonartróza)
  • ramenní kloub (omartróza)
  • klouby zápěstí (artróza karpálních kůstek nebo kořenového kloubu palce – rhizartróza)

Při artróze dochází nejprve ke snížení kloubní štěrbiny (někdy může být asymetrické, což naruší dynamiku kloubu) a postupně se objeví další degenerativní změny, jako jsou okrajové osteofyty (kostní výrůstky), kostní cysty a poškození chrupavky, které se projeví změnami kosti pod chrupavkou (takzvaná subchondrální skleróza). V těžkých případech a u hodně namáhaných kloubů, jako je například kyčelní kloub, může dojít až k oploštění hlavice kyčelního kloubu a dalším problémům.

Jako deformační spondylózu označujeme degenerativní změny meziobratlových plotének na páteři, které ztrácí pružnost a dochází k jejich snížení. Toto onemocnění je často spojeno s artrózou meziobratlových kloubů (spondyloartróza) a může být jednou z příčin chronických bolestí zad, zejména ve vyšším věku.

Ostatní příčiny

Mezi další příčiny bolestí kloubů, mimo jiné, patří:

  • zánět tíhových váčků kolem kloubů (burzitida)
  • porušení struktury kloubního pouzdra a s tím spojené problémy (například Bakerova cysta)
  • revmatoidní artritida: jedná se o autoimunitníonemocnění, při kterém náš vlastní imunitní systém začne ničit struktury na povrchu kloubů, což vede k bolestem, chronickému zánětu a hromadění tekutin (výpotku) v kloubních štěrbinách
  • další autoimunitní a chronická onemocnění, jako jsou systémový lupus erythematodes, Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida), lupénka (psoriáza) nebo fibromyalgie.
  • záněty šlach (tendinitidy)
  • dna
  • některá infekční onemocnění, jako jsou například chřipka, hepatitida (zánět jater) nebo příušnice
  • záněty kostí nebo kloubů
  • přetěžování (nadměrné namáhání) kloubů
  • poranění kloubů
  • nádorová onemocnění (primární nádory kostí nebo metastázy do kostí)
  • osteoporóza
  • sarkoidóza
  • křivice (rachitida)
  • chondromalácie pately (běžecké koleno)
  • sklerodermie – chronické onemocnění charakterizované ztrátou pružnosti kůže, do které se ukládá nadměrné množství kolagenu. Kůže je pak tuhá a tvrdá, což, mimo jiné, způsobuje bolesti kloubů při pohybu
Zajímavé:  Diagnostika A Léčba Močové Inkontinence U Žen?

Příznaky

Pokud bolest kloubů neustává nebo se váš stav zhoršuje, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Stejně tak, byste měli vyhledat lékaře, pokud se, spolu s bolestí kloubů, objeví následující příznaky:

  • otok, zčervenání nebo ztuhnutí měkkých tkání v okolí kloubu a/nebo pokud je kůže v okolí kloubu teplá na dotyk
  • bolest trvá déle než 3 dny
  • horečka bez jiné zjevné příčiny

Pokud se objeví následující příznaky, měli byste si zavolat záchranku nebo navštívit urgentní příjem nejbližší nemocnice:

  • utrpěli jste závažné poranění kloubů například při autonehodě nebo pádu
  • kostra končetin se zdá deformovaná nebo je postavení v kloubu nestandardní
  • kloub je zcela nepohyblivý a nemůže pohybovat postiženou končetinou či částí těla
  • bolest je tak silná, že nereaguje na volně prodejné léky, jako je ibuprofen nebo paracetamol.

Diagnostika

Diagnostikou onemocnění pohybového aparátu se zabývají ortopedové. Součástí diagnostiky je odebrání anamnézy a fyzikální vyšetření zaměřené na funkční vyšetření jednotlivých kloubů.

Pro zjištění rozsahu degenerativních změn se používají další vyšetření zobrazovacími metodami, a to zejména rentgen, vyšetření na CT (počítačová tomografie) nebo na magnetické rezonanci (MRI). Někdy může pomoci i ultrazvukové vyšetření měkkých tkání v okolí kloubů (například pro zjištění přítomnosti výpotku nebo při podezření na Bakerovu cystu).

V případě podezření na autoimunitní onemocnění vám lékař odebere krev a odešle jí na laboratorní vyšetření revmatologických či zánětlivých faktorů (lidské leukocytární antigeny – HLA, CRP, prokalcitonin, apod.). Součástí vyšetření krve je také stanovení počtu jednotlivých krevních elementů (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky). Odborně se takovému vyšetření říká krevní obraz.

Léčba

Léčba bolesti kloubů vždy závisí na vyvolávajícím onemocnění. Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou bolesti kloubů jsou nevratné degenerativní změny, jako je artróza, není možné se bolesti kloubů úplně zbavit, ale můžete přijmout například opatření na zmírnění bolesti a/nebo v rámci prevence:

  • před cvičením nebo sportovními aktivitami nezapomeňte na řádné rozcvičení (prohřátí svalů před cvičením a protažení svalů po skončení cvičení)
  • udržujte si tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí
  • buďte fyzicky aktivní a věnujte se technikám nebo cvičení se střední zátěží (například rychlá chůze půl hodiny denně, plavání, jízda na kole, apod.)
  • na zmírnění bolesti užívejte volně prodejné léky (například nimesil, paralen nebo ibuprofen). Jestliže bolesti do 3 dnů neodezní nebo přetrvávají i přes užívání léků proti bolesti, vyhleedejte lékařskou pomoc.
  1. V případě, že výše uvedené postupy nepomáhají, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  2. Možnosti léčby bolestí kloubů jsou chirurgické a konzervativní a závisí na vyvolávající příčině onemocnění.
  3. Pokud je příčinou bolesti kloubů bakteriální zánět, může vám lékař předepsat antibiotika.
  4. U autoimunitních chorob se užívají léky na zmírnění zánětu a potlačení reakce imunitního systému (například kortikoidy).

V případě, že je bolest kloubů způsobena artrózou, závisí léčba na stupni postižení. Při lehčích formách může pomoci cvičení (rehabilitace) a léky, při těžších formách artrózy vám lékaři mohou doporučit umělé kloubní náhrady (totální endoprotéza).

U traumatických poranění kloubů se používají různé druhy osteosyntéz (spojení zlomených kostí kovovým materiálem, jako jsou zevní nebo nitrodřeňové dlahy, hřeby – například proximální femorální hřeb – PFN u pertrochanterických fraktur stehenní kosti nebo dráty).

Pokud je bolest kloubu způsobena útlakem (například přítomností patologické tekutiny v kolenním kloubu nebo jinde), provádí se punkce (vypuštění tekutiny dutou jehlou).

Prognóza bolesti kloubů

Prognóza bolesti kloubů závisí na vyvolávající příčině. U degenerativních postižení kloubů je po implantaci umělé kloubní náhrady prognóza dobrá. U ostatních onemocnění, včetně nádorových, závisí prognóza na tom, jak se daří zvládat tato základní onemocnění.

Co si z článku odnést?

Nejčastější příčinou bolesti kloubů jsou degenerativní změny, jako je artróza nebo deformační spondylóza, které se často objevují ve středním a vyšším věku, v důsledku přirozeného opotřebení kloubů.

Bolest kloubů může být způsobena také zánětlivými chorobami (záněty kloubů, šlach a kostí), nádorovým onemocněním (kostní metastázy nebo primární nádory) a dalšími chorobami (fyibromyalgie, ankylozující spondylitida, psoriáza, sklerodermie, dna).

Léčba bolesti kloubů závisí na vyvolávající příčině.

Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud se bolest v postiženém kloubu neodezní do několika dnů a/nebo pokud se příznaky zhoršují, nebo se objeví symptomy, jako je horečka, otok, ztuhlost nebo zčervenání měkkých tkání v okolí kloubu.

Chronická bolest

Akutní bolest postihne člověka většinou v souvislosti s úrazem nebo nemocí a s vyléčením odezní. Trvá dny až týdny. Chronická a vracející se bolest trvá spíše měsíce a roky. Běžná léčba, která je účinná u léčby akutní bolesti, zde zabírá jen omezeně. Chronická bolest je samostatné onemocnění, které člověku výrazně zhoršuje celkovou kvalitu života.

Příznaky chronické bolesti

Chronická bolest trvá dlouhou dobu a většinou se postupně zhoršuje. Tato bolest se nedá přesně lokalizovat. Nemá pro člověka už biologickou funkci varování, že v těle není něco v pořádku (jako je tomu u akutní bolesti například u úrazu nebo nemoci).

nejčastěji záda, klouby, hlavadále bolest po úrazech nebo operacích

V některých případech se dají zjistit příčiny (chronická bolest může například přetrvávat po pásovém oparu, i když příznaky onemocnění dávno odezní), v některých případech se její původ nedá určit. Bolest by se dala popsat jako hluboká, s různou intenzitou, se stálým trváním nebo velmi častým opakováním. Bolest může doprovázet únava, nevýkonnost, nedostatek spánku nebo nechutenství. Bolest nepříjemně ovlivňuje celý pacientův život, komplikuje mu osobní i pracovní život, u pacientů se mohou objevit i těžké psychické stavy.

Zajímavé:  Punkce kolena - Vše o zdraví

Mezi nejčastější chronické bolesti patří bolesti zad, bolesti přetrvávající po operacích nebo úrazech, bolesti kloubů, bolesti hlavy, bolesti v souvislosti s poškozením nervů (například po pásovém oparu nebo borelióze) nebo bolesti u revmatických chorob.

Léčba

U léčby je nejdůležitější snížit bolest nebo ji úplně odstranit. Komplexní léčba bolesti je zajišťována algeziologem (odborníkem na chronickou bolest), neurologem, rehabilitačním lékařem a psychologem. Pacient jde nejprve na algeziologické vyšetření.

Léčba bolesti probíhá buď za pomoci léků, nebo nefarmakologickou cestou. Mezi nefarmakologickými postupy se uplatňují například rehabilitace, akupunktura, léčba teplem, chladem nebo terapie elektrickým proudem. Farmakologická léčba spočívá v podávání analgetik, a to podle stupňů bolesti, které algeziologické vyšetření zjišťuje.

Léky

K utišení bolesti se využívají analgetika.

Bylinky

Na dlouhodobé bolesti můžete využít vrbovou kůru nebo zázvor.

Homeopatika

Na chronickou bolest kloubů, zad a svalů se využívá Rhus toxicodendron. Vyčerpání a stres vyvolávající bolesti hlavy a páteře spojené s neklidem se léčí lékem na předpis Zincum metallicum.

Rhus toxicodendron 15ch – 5 granulí každé ráno – Chronická bolest kloubů, zad nebo svalů.

Zincum metallicum 15ch – 5 granulí každý večer – Vyčerpání a stres vyvolávající bolesti hlavy a páteře, vše doprovází neklid.

Vyšetření

Lékaře bude zajímat, jak dlouho bolest trvá, její popis, v jakých chvílích ustupuje, jaké vám zabírají léky, co ji zhoršuje, zda vás budí ze spaní, a dále se bude ptát na případná další onemocnění, operace nebo úrazy. Na základě těchto informací sestaví léčebný plán.

Možné komplikace

Člověk, který dlouhodobě trpí chronickou bolestí a neléčí ji, začne mít poruchy spánku, deprese, může být i agresivní a jeho osobnost se změní. Vše může vést až k sociální izolaci a celkově zhoršené kvalitě života. V nejhorším případě může člověk pomýšlet na sebevraždu.

Prevence

Svou roli při vzniku chronické bolesti hrají také nedostatek pohybu, nadváha a nevhodné stravovací návyky. 

Prevence spočívá především ve zdravém životním stylu, do kterého patří pestrá, vyvážená strava,  dostatek fyzické aktivity i odpočinku.

Kdy jít k lékaři

Pokud vás bolest trápí déle jak tři měsíce, neotálejte a jděte k lékaři, který zajistí vhodnou léčbu.

Klouby dostávají v zimě zabrat. Ortoped radí, jak vše zvládnout ve zdraví a bez následků

Pokud se chtějí vyhnout trvalému opotřebení kloubů nebo zbytečné bolesti, je klíčové včasné vyšetření u lékaře a také preventivní péče. MUDr. Miloš Dejmek, ortoped z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, vysvětluje: ‚Na začátku pacienti obvykle zaznamenají nepravidelně se vyskytující bolest. Domnívají se, že se jedná o dočasnou záležitost, a proto nevyhledají lékařskou pomoc.‘

Každý o sebe musí pečovat

V rámci prevence by se pacienti měli soustředit na dodržování zdravého životního stylu. To zahrnuje pravidelné cvičení, výběr vhodné obuvi, správné držení těla a také zdravou stravu. Rovněž by se měli vyvarovat úrazů, které mohou nástup osteoartrózy urychlit.

Pacienti by si rovněž měli hlídat svou hmotnost. Nadváha nebo obezita může způsobit nežádoucí zátěž kloubů a nakonec vést k jejich poškození. Nedílnou součástí zdravé stravy by mělo být i sledování příjmu vitamínů A, C, D a E, které podporují dobrý stav kostí a kloubů.

Bolestivost kloubů také souvisí s roční dobou. MUDr. Dejmek k tomu dodává: ‚Většina pacientů si stěžuje na zvýšenou bolest kloubů při změnách počasí, a to častěji během zimy.

Je to běžné u starších pacientů, kteří obecně mají méně příležitostí k pohybu venku a ke cvičení nebo kteří se za nepříznivého počasí obávají možného úrazu. Nejlepším typem cvičení pro osoby, které trpí osteoartrózou, je plavání nebo jízda na kole.

To znamená pohyb, který tolik nezatěžuje klouby, a přesto vede ke zlepšení metabolických procesů v kloubech.‘

Varovné známky

Pokud se obáváte, že se u vás vyskytuje časná fáze osteoartrózy, měli byste si všímat následujících příznaků: bolest a ztuhlost kloubů (zejména ráno). To jsou varovné známky, které nejčastěji přimějí pacienty, aby se poradili s lékařem.

‚Pacienti takové příznaky často podceňují a navštíví lékaře, teprve až když už mají závažnější problémy. Léčba se snaží udržovat funkčnost kloubů a co nejvíce oddálit případnou operativní náhradu kloubů. V tomto případě už pouze konzervativní terapie nefunguje,‘ varuje doktor Dejmek.

Jak tedy léčit?

Náhradě kloubu je možné se vyhnout v případě, že pacient dodržuje zdravý životní styl a používá bezpečnou, lékařsky ověřenou léčbu.

Mezi takovou léčbu patří například gely ulevující od bolesti kloubů, obsahující nanostruktury (mikrokapsule) tvořené molekulami, které se v lidském těle přirozeně vyskytují, tedy fosfolipidy.

Tyto mikrokapsule se dostávají přímo pod kůži a vážou se na chrupavku na povrchu kloubu. To zmenšuje tření povrchu kloubu, zlepšuje kvalitu kloubní tekutiny a snižuje bolest.

Nejefektivnější jsou gely, které doplňují kloubní tekutinu a chrání klouby a chrupavku před třením.

Je klinicky prokázáno, že takové gely mají stejný účinek jako léky (které mají nevýhodu, že je nelze použít na delší dobu) a nezvyšují riziko srdečních nebo zažívacích potíží.

Tento typ přípravků je považován za nelékařskou léčbu, a proto nevyžadují lékařský předpis. Je možné je používat spolu s dalšími léky, a to dlouhodobě bez vedlejších účinků.

Jde hlavně o účinnou pomůcku pro lidi, kteří chtějí preventivě pečovat o své klouby.

Pacienti, kteří hledají úlevu od bolesti kloubů, by ve všech případech měli nejprve své potíže konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, aby mohli zvolit tu nejlepší možnou léčbu, a uvědomit si, že léčba kloubních nemocí je dlouhodobý proces, a proto je třeba pečlivě uvažovat o metodách léčby, které zdraví pacientů neohrožují. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector