Boule na konečníku – vše o zdraví

Hemoroidy jsou v podstatě křečové žíly v oblasti konečníku. Rozlišují se na zevní a vnitřní. Pokud máte první typ, jste na tom o poznání lépe. I když i závažnějšímu vnitřnímu typu se většina z nás časem dopracuje, vyskytují se spíše ve vyšším věku. Oproti tomu vnější hemoroidy mohou postihnout i děti.

O vnitřních hemoroidech více: Na hemoroidy dubovou kůru? Nedělejte to!

O jaký typ onemocnění se jedná, určí s jistotou pouze lékař-specialista (proktolog). Projevy choroby jsou navíc často zaměňovány za jiné potíže. „Minimálně třicet až čtyřicet procent obtíží, které lidé přičítají hemoroidům, s hemoroidy nesouvisí.

Řada pacientů, hlavně v mladším věku, žádné hemoroidy vlastně nemá, obvykle jde spíše o prasklinky nebo zánětlivá onemocnění v oblasti konečníku,“ vysvětluje Jiří Fencl, vedoucí lékař Oddělení jednodenní chirurgie z Nemocnice s poliklinikou Vysočany (www.clinicum.cz). „Krev opakovaně při běžné stolici je rozhodně důvodem k vyšetření konečníku v každém věku.

“ Odborné vyšetření je důležité, protože v konečníku se kromě hemoroidů či prasklin mohou objevit i závažná onemocnění, která se jinak odhalit nedají.

Zdravotní potíže v konečníku

  • Nejčastějším problémem v konečníku jsou hemoroidy a praskliny (fissury), dále zánětlivá onemocnění konečníku, tzn. abscesy, píštěle, záněty análních žlázek.
  • Rakovina je „až“ na čtvrtém, pátém místě, na druhou stranu je nejzávažnější a bez vyšetření konečníku se odhalit nedá.

Lidé mají hemoroidy nejčastěji spojené s krvácením při stolici. Přitom krvácení při vnitřních hemoroidech nebolí.

„Pokud krvácíte z konečníku a zároveň vás to významně bolí, už bez vyšetření si troufnu odhadnout, že vaší obtíží nebudou vnitřní hemoroidy, ale spíše třeba prasklina nebo zevní hemoroidy,“ říká lékař.

Mám „tam“ něco navíc

S vnějšími hemoroidy se za svůj život setká téměř každý, jedná se vlastně o měkké, nebolestivé kožní výčnělky vně konečníku. Příčina někdy bývá ne úplně jasná. Rizikové faktory jsou nedostatek pití, dlouhé sezení. Lidé se nejčastěji setkají s komplikací – tzv. trombózou.

Obvykle vznikne po delším cestování, dlouhé jízdě autem či několikahodinovém letu, trpí na ně motorkáři, někdy je mívají i děti. „V oblasti konečníku ucítíte určitý tlak a při hygieně pak zjistíte, že máte něco navíc,“ popisuje primář. „Bývá to poměrně citlivé, někdy jako hrášek, ale může být hrudka i jako menší švestka.

Když si vezmete zrcátko, zjistíte, že tam prosvítá modrá barva.“

Vnější hemoroidy se označují také pojmem zlatá žíla. Odborně perianální trombóza, dříve trombóza v zevním hemoroidu. Je to v podstatě krevní sraženinka, která leží zevně u kraje konečníku, pod kůží. „Řada lidí se ji snaží zatlačit dovnitř. Ale ono to zatlačit nejde, protože to prostě patří ven,“ popisuje Jiří Fencl.

Boule na konečníku - Vše o zdravíAutor: Archív Jiřího Fencla

Hemoroidy jsou zjednodušeně řečeno rozšířené cévní pleteně (polštářky, uzlíky) v řitním kanále. Rozlišujeme je na zevní a vnitřní

Řešení je slovy primáře „velmi elegantní“. U větších trombóz provede lékař v lokálním umrtvení malinkatý řez a sraženinu vyndá. Pacientům se uleví prakticky okamžitě, během několika dnů se vše vstřebá, zákrok nezanechává žádné následky.

Pokud lidé nedojdou k lékaři, řeší potíže obvykle volně prodejnými mastmi. „Nakonec se jim také uleví, ale obvykle vstřebávání bouličky trvá podstatně déle než po lékařském zákroku. Velmi často potom zůstávají vytahané kožní řasy, lidově řečeno zevní hemoroidy.

To je to, co všichni dospělí lidé v různé míře mají, protože konečník není úplně hladký.

Tyto hemoroidy pak trochu komplikují hygienu, lze se jen obtížně utřít, může se to různě pařit a spíše to způsobuje kožní problémy, než že by to byl závažný problém zdravotní,“ říká primář.

Pacientům, kteří mají podezření (či jistotu) na trombózu, akutní problém s konečníkem, se doporučuje zajít k lékaři i bez objednání. „Čím dříve se ten drobný zákrok provede, tím menší následky pak zanechává. Rozhodně vás zatíží víc trombóza, kterou si budete sami léčit tři týdny, než drobný a prakticky nebolestivý zákrok.“

K tématu: Hemoroidy: S tímhle příroda nepočítala

Boule na konečníku - Vše o zdraví

Bolest při vyměšování, krev na toaletním papíru, uzlíky v okolí konečníku. Tak se projevují problémy s hemoroidy (také hemeroidy), přesněji zduření a zvětšení žil v oblasti konečníku. Nepříjemnosti způsobené „zlatou žílou“ se přitom v současné společnosti vyskytují stále častěji. „Na hemoroidy trpí více než polovina populace. Hemoroidální potíže souvisejí se současným způsobem života – déletrvajícím sezením u počítače nebo v autě, nepravidelným způsobem života a špatným stravováním: nedostatečným pitným režimem, nedostatkem vlákniny, ovoce, zeleniny a podobně. Častěji postihují ženy, což souvisí s těhotenstvím a porodem,“ vysvětluje chirurg a proktolog Petr Žák, proč stížností na „křečové žíly v konečníku“ přibývá. Problém přitom je nejen v tom, že lidé tento problém mají, ale i v tom, že ho neřeší s odborníkem. Doktor Žák odhaduje, že k lékaři nejde až polovina nemocných. „Buď nemají čas, nebo se stydí, nebo se bojí vyšetření či jiné diagnózy,“ domnívá se. Krev ve stolici, která patří k nejtypičtějším příznakům, totiž může naznačovat i nebezpečnější onemocnění – například zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku. Proto se při podezření na hemoroidy provádí nejdříve koloskopie, tedy podrobné vyšetření celého střeva, a až pak se případně zahajuje léčba hemoroidů.

Problémy s hemoroidy se mohou projevovat dvěma způsoby: buď žíly zduří uvnitř konečníku, pak jde o tzv. vnitřní hemoroidy, nebo vně, pod kůží v okolí análního otvoru.

K typickým projevům patří kromě nebolestivého krvácení během vyměšování také pocitově nepříjemnější symptomy: svědění nebo podráždění kolem konečníku, pocity bolesti nebo nepohodlí, otok nebo citlivá či bolestivá bulka v okolí konečníku, a dokonce únik stolice.

Náš tip: K lékaři byste se měli vypravit, pokud nezaberou volně prodejné léky nebo domácí léčba. Pokaždé byste se pak měli nechat vyšetřit, pokud ve stolici objevíte čerstvou krev nebo pokud jsou exkrementy černé či tmavohnědé! Může se jednat o příznaky vážnějšího onemocnění.

Hemoroidy je možné léčit mnoha způsoby. Běžné konzervativní postupy obvykle uleví od příznaků, ale neodstraní zcela původce potíží. Pokud problémy trvají, je třeba se obrátit na chirurga, nejlépe se specializací na proktologii. Ten po vyšetření může doporučit vhodný operační zákrok.

Obvykle se přitom dnes už používají šetrné postupy, které se provádějí ambulantně a nesou jen minimální riziko.

Zduřené cévy se tak například mohou ničit infračervenými paprsky (tento postup je ale vhodný jen pro malé hemoroidy), elektrickým proudem (unipolární elektro-koagulace), teplem (bipolární elektrokoagulace) nebo naopak mrazem (kryoterapie) či speciální látkou vpravenou do žil injekcí (sklerotizace).

Nejčastější je u nás ovšem takzvaná elastická ligatura: postup, při němž jsou přečnívající kousky cév zaškrceny, samy odumírají a odcházejí se stolicí. Tyto metody jsou takzvaně semiinvazivní.

Jejich výhodou je, že nevyžadují aplikaci anestezie ani pobyt na nemocničním lůžku, i když samozřejmě někteří pacienti po jejich provedení zůstávají nějakou dobu v domácím léčení. Hemoroidy se pochopitelně dají operovat i tradičními chirurgickými metodami. Při nich se používá laser nebo skalpel, případně takzvaná Longova metoda, která využívá speciální nástroj zvaný stapler.

I když zákroky jsou stále šetrnější, přece jen nejsou nijak příjemné, stejně jako „zlatá žíla“ sama. Proto odborníci doporučují potížím spíše předcházet.

Kromě zdravé stravy, pitného režimu a pohybu byste měli myslet i na to, do čeho se oblékáte: nejvhodnější je pohodlné bavlněné prádlo.

A nic nezkazí ani cviky na posílení pánevního dna, které mají i další benefity: jsou vhodné jak pro budoucí maminky k usnadnění porodu, tak i třeba jako prevence potíží s udržením moči.

Detaily najdete v zářijovém vydání měsíčníku Zdraví.

Kristina PROCHÁZKOVÁ

FOTO: Shutterstock a archiv redakce

Krvácení z konečníku: nejčastější příčiny a co znamenají?

Boule na konečníku - Vše o zdraví

Krvácení z konečníku má mnoho příčin, od naprosto banálních až po velmi závažné. Většinou není třeba propadat panice, ale je dobré vědět, co může být závažné a co je spíše banalita. V tomto článku najdete nejčastější příčiny krvácení z konečníku a dozvíte se kdy stačí zajít k praktickému lékaři a kdy je nutné okamžitě volat záchranku.

Obecně platí, že ne vždy je příčinou krve ve stolici krvácení z konečníku, ale může se jednat i o krvácení ze vzdálenějších míst, jako jsou žaludek nebo střeva.

Krvácení z konečníku můžete, mimo jiné, poznat zejména podle následujících věcí: 

  • najdete krev na toaletním papíře po stolici
  • najdete krev ve stolici nebo je vaše stolice průjmovitá s příměsí krve
  • voda v toaletě se po spláchnutí stolice zbarví dorůžova
  • máte krvavé průjmy
  • po vykonání stolice najdete v jejím okolí krev
  • voda v toaletě se po stolici a spláchnutí zbarví růžově
  • vaše stolice je velmi tmavá (až černá) a může odporně zapáchat

Obecně platí, že ne vždy je příčinou krve ve stolici krvácení z konečníku, ale může se jednat i o krvácení ze vzdálenějších míst, jako jsou žaludek nebo střeva

Kdy stačí jít k praktickému lékaři a kdy raději hned volat záchranku?

Menší krvácení z konečníku obvykle není závažné a často odezní samo bez jakékoli léčby. Nicméně i malé krvácení by měl vidět praktický lékař, protože krvácení z konečníku může být jedním z prvních příznaků rakoviny tlustého střeva a v takovém případě platí, že čím dříve se začne s léčbou, tím lépe.

  • Proto je důležité jít k lékaři včas, nechat se vyšetřit (obvykle per rectum) a případně absolvovat další vyšetření, jako jsou kolonoskopie, gastroskopie nebo vyšetření zobrazovacími metodami (RTG, CT, magnetická rezonance nebo ultrasonografické vyšetření).
  • Lékař vás také může požádat o vzorek stolice na zjištění přítomnosti krve a odebrat krev k dalšímu vyšetření.
  • Praktického lékaře navštivte, pokud:
  • máte krev ve stolici po dobu 3 týdnů a více (u dětí vyhledejte lékaře okamžitě, i když mělo dítě krev ve stolici jen jednou)
  • pokud má vaše stolice jinou konzistenci než obvykle po dobu delší než 3 týdnů (například pokud je stolice nezvykle objemná, zapáchá nebo je naopak tenká až tužkovitá)
  • pokud vás bolí v okolí řitního otvoru (odborně anus)
  • pokud vás bolí břicho nebo si nahmatáte bouli na břiše
  • pokud se poslední dobou cítíte více unaveni než obvykle
  • pokud hubnete bez toho, aniž byste se o to snažili.

Okamžitě volejte záchranku na čísle 112 nebo 155, pokud:

  • je vaše stolice černá nebo tmavě červená
  • pokud máte krvavé průjmy bez zjevného důvodu
  • pokud z konečníku masivně krvácíte nebo pokud po stolici v toaletě vidíte velké množství čerstvé nebo sražené krve

Shrnutí: Krvácení z konečníku poznáte podle krve ve stolici, natoaletním papíře nebo v záchodové míse.

Níže uvedené informace neslouží k autodiagnostice, ale jako určité vodítko, o co by se mohlo jednat. Pokud krvácíte z konečníku nebo si najdete krev ve stolici, vždy vyhledejte buď praktického lékaře nebo si zavolejte záchranku (podle závažnosti příznaků – viz. výše).

Při krvácení z konečníku mohou obecně následující 3 situace.

Jasně červená krev ve stolici (bez hlenu či dalších příměsí)

Nejčastější příčiny krvácení jasně červené krve z konečníku, jsou: 

  • Hemeroidy: toto onemocnění se projevuje bolestivou defekací (vyprazdňování stolice) s přítomností světle červené krve na toaletním papíře, na povrchu stolice nebo červeným zbarvením vody v záchodové míse po stolici. Někdy se přidá i svědění konečníku či přítomnost bulky u konečníku.
  • Řitní trhlina (anální fisura): řitní trhlina vzniká nejčastěji po zácpě. Jde o malou trhlinu v oblasti análního otvoru nebo svěrače, ze kterého může při stolici vytékat světle červená krev. Obvykle se stav do 1 a 2 týdnů po zácpě upraví, pokud ne, navštivte praktického lékaře.
  • Pohlavně přenosné nemoci: tyto choroby, mezi které patří například genitální bradavice, se mohou projevovat krvácením z konečníku, které může ale také nemusí být doprovázeno svěděním nebo bolestí. V některých případech (jako jsou třeba výše zmíněné genitální bradavice nebo kondylomy) se mohou vyskytovat i bulky či bradavičky v okolí genitálu a análního otvoru, ale u jiných pohlavně přenosných chorob tomu tak být nemusí.
  • Předávkování léky na ředění krve nebo angiodysplázie: krvácení z konečníku může být způsobeno i nežádoucími účinky léků na ředění krve (obvykle při předávkování) nebo onemocněním, zvaným angiodysplázie, což je nemoc charakterizovaná cévními malformacemi hlavně v trávicím ústrojí, které mohou prasknout a vyvolat krvácení z konečníku. 
  • Některé sexuální praktiky: krvácení z konečníku mohou vyvolat poranění při nestandardních sexuálních praktikách (například při análním sexu).
Zajímavé:  Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Jasně červená nebo černá krev ve stolici s příměsí hlenu nebo bez hlenu

Někdy může být vaše stolice červená aniž by se jednalo o krev. Například když sníte hodně červené zeleniny, jako jsou rajčata nebo červená řepa. 

Jinak jsou ale nejčastější příčiny krve ve stolici (s hlenem či bez hlenu) tyto: 

  • Anální píštěl: hlavními příznaky anální píštěle jsou krev ve stolici s příměsí žlutého hlenu, podráždění konečníku a nepřestávající bolest análního otvoru
  • Gastroenteritida: tato nemoc se projevuje krvavými průjmy často s příměsí čirého (bílého) hlenu, bolesti břicha, nevolnost.
  • Zánětlivá onemocnění střev (například ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba): tato onemocnění mají velmi různorodé projevy, ale častými příznaky jsou křeče a bolesti břicha, nadýmání a krvavé průjmy.
  • Poranění nebo podráždění střev či konečníku:hlavními příznaky těchto potíží jsou krev ve stolici a krvácení z řitního otvoru po stolici.
  • Střevní polypy, časné příznaky rakoviny tlustého střeva: hlavními projevy jsou krev ve stolici, změna charakteru a četnosti stolice (střídání zácpy a průjmu, apod.).

Černá nebo velmi tmavá stolice bez hlenu

Černá stolice nemusí být jen známkou krvácení do zažívacího traktu, ale například může být způsobena užíváním doplňků stravy nebo tablet se železem nebo nadměrnou konzumací některých potravin (lékořice, borůvky, apod.).

Pokud je příčinou černé stolice krvácení, jsou nejčastější důvody tohoto stavu tyto:

  • Poranění sliznice žaludku/jícnu, nežádoucí účinky některých léků a angiodysplazie:některé léky na ředění krve, jako jsou warfarin, apixaban, rivaroxaban nebo kyselina acetylsalicylová (aspirin, anopyrin) nebo nesteroidní protizánětlivé léky (například brufen, který se používá k léčbě zánětů i na snížení horečky) mohou způsobit krvácení do žaludku. Protože krev ze žaludku prochází střevy, kde je natrávena, má černou barvu (odborně se takové stolici říká meléna) a ne jasně červenou jako krev čerstvá. V těchto případech obvykle černá krev ve stolici není spojena s bolestí břicha. 
  • Divertikulóza, divertikulitida nebo žaludeční či duodenální vředy: prasklý žaludeční a duodenální vřed mohou způsobit přítomnost natrávené krve ve stolici. Stejně tak divertikulóza a divertikulitida (výchlipky střevní sliznice, u divertikulitidy navíc komplikované zánětem střeva) mohou způsobit krvácení z konečníku. V těchto případech je meléna doprovázená bolestmi břicha nebo křečemi v břiše.

Shrnutí: Krvácení z konečníku se v zásadě projevuje třemi způsoby. Buď je krev ve stolici jasně červená bez jakýchkoli dalších příměsí, nebo je krev jasně červená s příměsí hlenu anebo je krev natrávená (černá = meléna), pokud je problém v horních částech trávicího ústrojí a je cestou do konečníku natrávena.

Krvácení z konečníku je poměrně častým problémem, který trápí řadu lidí. Pokud si najdete krev ve stolici (nebo na toaletním papíře při hygieně po stolici), nepropadejte panice, protože se nemusí hned jednat o rakovinu nebo jiné závažné onemocnění.

Nicméně je nutné vždy vyhledat praktického lékaře (nebo volat záchranku, pokud je stav skutečně vážný) a nechat si udělat pořádné vyšetření. Čím dříve se problém začne řešit, tím rychleji se zjistí příčina a lékaři budou moci nasadit vhodnou léčbu.

Léčba krvácení z konečníku záleží na konkrétní příčině. Někdy stačí například změnit dávkování léků nebo je vysadit, jindy bude potřeba chirurgický výkon nebo změna způsobu stravování.

I když jsou některá vyšetření nepříjemná (například vyšetření per rectum, kdy vám lékař strčí prst do zadku), návštěvu lékaře kvůli nim neodkládejte. 

boule u konečníku

Dobrý den mám problém na levé straně vnitřní půlky skoro hned u konečníku mi vyrostla boule která bolí a je velice nepříjemná nemůžu ani sedět. Má to něco společnýho s hemeroidy nebo je to něco jinýho. Je mi 21 let.

Odpovědi

Boule u konečníku je velice nepřijemná věc,ale podle krátké informace od vás si myslim že jde o trombotizov. hemoroid,obsah té bouličky je srážená krev.U toho jsou dvě možnosti buď konservativní mastičky a ev. tbl Detralex pak se může dojit k regresi druhá možnost je chir.

intervence což já preferuji protože je velmi jednoduchý výkon .Při konservativní thermůže trvalé zůstat taková kožní řasa laicky označená jako zev. hemoroid .proto i já jako chir. řeším malým zákrokem .Odkud jste? je potřeba co nejdřivě návštěva lékaře .Pokud jste zMoravskoslez.

nebo Olomouckého kraje jsem Vám k dizpozici.Dejte vedět pohlaví

D.den při vykonávání velké potřeby mám nateklý konečník který se potom zase zmenší polovina toho konečníku při potřebě uplně nabobtná koupil jsem si na to čipky proti hemeroidum zn Faktu ale beze změny neporadíte mi prosím jiný přípravek myslíte že jsou to hemeroidy ? moc děkuji za odpověd

Dobrý den, mám stejný problem. Povedlo se vám zjistit, o co se jedná a za ty dva roky to vyřešit? 🙂

Před dvěma dny se mi objevila hned u konečníku Bulovka o velikosti hrasku. Je nebolestiva po zmáčknutí zní vyteklo trošku zředěné krve. prosím o radu

Dobrý den, byla jsem na chirurgickém odstranění kožní řasy u konečníku (ne nikterak veliké) u proktologa. Jsem 4 den po zákroku, nicméně kolem konečníku se mi vytvořily takové ‚uzliny‘ kolem šití. Splasknou?? Konečník vypadá esteticky mnohem hůř než před zákrokem a stále dost bolí. V noci nemůžu ani spát. Děkuji za info!!

Dobrý den, jsem také po tomto zákroku druhý den. Zajímalo by mě, jestli otoky splaskly? Řeším ten samý bolestivý problém. Děkuji

Dobrý den mám to sami a strašně to bolí nemůžu jsi lehnout ani spát co by jsi tě mi doporučil děkuji

Muž a jsem z jižních čech. Ta bolule má asi 5cm v průměru ale vidět tam žádná neni, jinak krev z konečníku mi teče asi od 14let.

A taky bych se chtěl zeptat v čem spočívá ten chir. zákrok a jak dlouho trvá léčba.

Vážený pane S boule 5cm je dost velká, určité to chce chir. zákrok , zákrok je velmi jednoduchy podavá se lokál anestesii a provede incise a obsah boule což je srážená krev bude evakuován pak nutná kontrola cca do týdne si myslim budete fit a pak naplánovat rektoskop. vyšetření

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, mám podobný problém u konečníku se mi udělala malá boulička zhruba před třemi dny zatím to tak nebolí ale když sedím je to nepříjemné, krev mi neteče, myslíte že to mužou bejt hemeroidy?

Dobrý den taky mám na konečníku boulí jak sedím a chodím bolí prosím vás nevíte co by to mohlo být ? Krev neteče . Děkuji vám.

Dobrý den,také mám malou bobulku u konečníku na pravé straně má ale v průměru jen pár milimetrů ale je už znatělně cítit,všiml jsem si ji asi už před několika měsíci a řekl bych že se zvětšuje,ale nebolí,krev neteče,pravděpodobně to můžou být hemeroidy,naše rodina s nimi prý problémy měla,zajímalo by mě jak se to dá řešit a co stím a co to teda vůbec je,děkuji za odpověď.PS:Případné rady mi prosím pište na mail [email protected]

dobrý den, chtel jsem se zeptat, jak se pozná rakovina varlat. Děkuji T

dobry den,ja bych se chtěl zeptat..co to je když mam na penisu bouli a děla se tam další,prosím odpovězte děkuji

Dobrý den, je mi 15 let a udělalase mi před týdnem boule u konečníku o průměru 1cm a chci se zeptat jestli stačí masti a koupele nebo jestli je potřeba chir.zákroku děkuji za odpověd. Jinak veškeré rady bych prosil na mail [email protected].

Ahoj, rád bych se podělil o svojí zkušenost. Předně – jedná se o názor laika, nejsem lékař. Bulku u konečníku jsem si zjistil při běžné hygieně a samozřejmě jsem se vylekal.

Nic mě však nebolelo a nějakou dobu jsem návštěvu doktora odkládal, ale stav se jen zhoršoval a bulka se zvětšila asi na 1,5cm podélného tvaru. Jen občas jsem cítil pálení – ‚vlka‘. 1) Navštivil jsem praktického lékaře.

V mém případě se jednalo o podráždnou žlázku (domnívám se, podle počtu příspěvků, že jde o častý jev – vlivem toho, že hodně lidí má sedavé zaměstnání) 2) Dostal jsem mastičku Ichtoxyl, kterou jsem si pravidelně okolí natíral. Opravdu záleží na pravidelnosti aplikování. Mastička sice zapáchá, ale je účinná.

3) Bulka zmizela. Určitě se nebojte a neodkládejte návštěvu lékaře. Zaráží mě, kolik lidí svůj problém neřeší. Myslím, že vliv také hraje, pokud máte doma či v práci koženou sedačku, popř. nevhodné oblečení, kdy se kůže zapaří.

dobrý den,nedávno jsem měl problémy se střevy(průjem).bylo podezdření na salmonelu,ale naštěstí ji nemám.často jsem měl průjmy,každé 2-3 hodiny jsem byl na WC.když průjmy ustanuly,vytvořila se mi u konečníku malá boule.zezačátku nebolela ale teď, když se jí dotknu tak nebolí ale jak ji zmáčknu trochu tak už bolí. může to být hemeroid?diky

Přesně to samé se stalo mě a ano je to hemoroid

Dobrý den nedávno jse mi udělala boule u konečníku o půměru 1 cm když sedím je to nepřijemné a ta boulička ma takovou namodralou barvu, a boli když se jí dotknu tak by jse chtěl zeptat jestli to jsou hemeroidy nebo něco jiněho…? diky za odpověd

Dobrý den, mám takoví problém, na konci páteře, přesněji mezi půlkami se mi udělala boule, pořád se to zvetšuje nemužu si ani pořádně sednout ani lehnout, když sedím v horké vodě ve vaně tak si tu bouli posouvám ze strany na stranu a ani to nebolí ale jakmile vilezu z vany boule stvrdne a zase to boli.. Je mi 18 let

Dobry den,asi cca před 3 roky jsme si všimla že mám v konečníku bouli…někdy byla větší někdy ani nešla cítit.Ale posledni dobou se mi zdá že je větší.Ale nebolí.

Zajímavé:  Jaké Léky Na Suchý Kašel?

Mám skoro pořád problémy s břichem(hlavně zácpa)Moje mamka a sotatní v rodině prý taky měli v děctví problemy pak i hemoroidy.Je mi 15.A mám docela strach co to je.Mamce se to stydím řict…

tak bych byla ráda kdyby jste mi poradily co a jak.

Při problémech mi lékař zjistil,že nejde o hemoroidy,ale o kožní řasu,která občas zduří a oteče a bolí a svědí.Funguje na to krém Imacort(není volně k dostání).Po několika aplikacích se vše rychle stáhne.Jinak používám po každém omytí řebříčkovou mast od dr.Popova.Imacort mě zachránil před chirurgickým odstraněním řasy.

dobry den.

u konce pateře ze spodu se mi udělala boule přijde mi že ji mam přimo u pateře jako kdyby na ni nějak navazovala,udělalo se mi to už tak 3krat boleloto par dnu a zase to zmizelo jen ted mi kuže z venku jakoby praskla a když si to zmačknu vyteka mi z tama nějaka divna tekutina a potom jakoby sražena krev,už se to zase lepší prosím poradťe co s tím vubec si nevim rady a k doktorovi se mi s tim moc nechce

dobry den.

Mam bouli primo u konecniku velkou asi jak fazoli mam ji tam 2roky udala se mi hned po porodu zezacatku me bolela ale tet posledni 1rok a pul ne ale stale ji tam mam a s mim doktorem neni zadna rec tak se ani k nemu s tim nechce tak kdyby jste mi napsala oco muze jit a proc vlastne nemizi jestli vas muzu poprosit tak mi odpovezte na muj E-mail [email protected] Dekuji

dobry den .. vcera se mi udelala boulicka u konecniku o prumeru 1 cm .. krev mi z toho netece ale neni to zrovna prijemne napriklad pri sezeni to docela boli ..

dnes jsem si koupila mast na hemeroidy FAKTU, ale nemuze to byt neco jineho nez hemeroidy mam navstivit lekare nebo to ustoupi samo? omlouvam se ale je mi 19 let a nic podobneho se mi jeste nestalo ..

hemeroidy se u nas v rodine jiz vyskytovaly .. muze to byt dedicne? a dokdy to zhruba tak zmizi? dekuji!

Mám bulku jako fazoli u konečníku. Nekrvácí a skoro nebolí. Udělalo se to před 2dny Můžete poradit co to je.Děkuji. Odpověď prosím na [email protected]

jestli je to píčtěl, tak je to chlamydie trachomatis 🙂

dobry den .. vcera se mi udelala boulicka u konecniku o prumeru 1 cm .. krev mi z toho netece ale neni to zrovna prijemne napriklad pri sezeni to docela boli ..

dnes jsem si koupila mast na hemeroidy FAKTU, ale nemuze to byt neco jineho nez hemeroidy mam navstivit lekare nebo to ustoupi samo? omlouvam se ale je mi 19 let a nic podobneho se mi jeste nestalo ..

hemeroidy se u nas v rodine jiz vyskytovaly .. muze to byt dedicne? a dokdy to zhruba tak zmizi? dekuji!

dobrý den u řítního otvoru se mi udělala boulička,někdy když je hodně natekla a nemužu se jí ani dotknout,praskne a vyteká z ní hnis a tekutina.Můžete mi poradit děkuji.Karel [email protected]

me se udelalo to same a byla to cysta s abscesem. Je nutne zajit nejdriv k obvodnimu lekari, ten na to koukne a pokud budete mit to co ja, poslou vas na chirurgii. me to vyrizli pri uplne narkoze.

Dobrý den, před dvěma dny se mi udělala malá bulka u řitního otvoru. Není nijak bolestivá, jen při zmáčknutí, spíš jde o nepříjemný pocit. Po čtení jiných příspěvků se zdá, že nejlepší bude zajít k lékaři. Chtěla bych se však zeptat, k jakému? Nejprve ke svému obvodnímu? Nebo je možný i případně gynekolog? Moc děkuju za odpověď. Hezký den. M.

Mám bulku jako fazoli na jednom konci je červená skrvrna jako sražená krev. Tedkom to trochu krvací.Udělalo se to před 2dny Můžete poradit co to je.Děkuji Pavel.

Dobry den, je mi 16 a asi pred dvemi tydny se mi obevila bulka vedle konecniku, neni nijak zbarvena, boli jen trochu a to pri zmacknuti, neni pohybliva , nic z ni netece a mam pocit ze se trochu zvetsila, navite co by to mohlo byt? dekuji prosim odpovrdi na [email protected]

Dobry den,omlouvam se,ale detska otazka: jaka je ‚spravna‘ barva kuze kolem ritniho otvoru?zadne zdravotni potize nemam,filmy po 22h. nesleduji,tak nevim,jestli je normalni,je-li tati oblast +oblast hraze tmaveseda.. predem dekuji.

Dobrý den, asi před týdnem se mi udělala boulička jakoby na kosti kostrční. Myslela jsem si, že je to z dlouhého sezení při cestování autobusem a po chvilce zmizí. Teď jsem ale už zoufalá.

Bolest se stále zhoršuje, je to zarudlý a hrozně horký. Nemůžu už skoro ani stát. Mám strach, aby to nebyly hemeroidy, ale podle toho co jsem četla by to vypadalo asi jinak. Prosím poraďte mi, co mám dělat, nebo co by to mohlo být.

K lékaři se mi s tím vážně nechce. Děkuji moc

Dobrý den, i já se dost dlouho trápím s podobným problémem. U konečníku na levé straně se mi asi víc jak před třemi lety objevil píštěl dle diagnostiky lékaře, bez neprokázané komunikace. Jenže ona prokázaná je. Zjevně je spojení někde těsně nad svěračem.

Od píštěle se zjevně dá nahmatat kanálek, který pravděpodobně píštěl zásobuje výtokovými tekutinami se směsicí krve nebo čistou krví. Píštěl v horkých sedacích koupelích pravidelně vymývám a tlakem na obsah se snažím píštěl vyprázdnit. Obsah vyjde zpravidla udržovanou vnější prasklinou ve stěně píštěle do vody, nebo část obsahu pronikne ke svěrači.

Někdy se vnější stěna píštěle uzavře a obsah jde stěží vyprázdnit. Pak musím asi dva dny počkat, až obsah v píštěli zmohutní a boule se zvětší. Pak opět v horké lázni tlakem na obsah obnovím opětným prasknutím uzavřený vnější průchod ve stěně a obsah se do vody vyprázdní. Průchod v komunikaci se však zjevně neuzavírá. Kdysi mi lékař řekl.

Že na operaci to nevidí, že se to dost špatně hojí a že mám být trpělivý a dodržovat zvýšenou hygienu. Do toho přišlo stěhování a jiné životní problémy, které mi neumožnily věc zásadně řešit. Jaký postup mi doporučujete.

Je mi 54 let a dost dlouho jsem po přestěhování hledal práci a jistě víte jaká je dnes situace se zaměstnavateli, cítím se být v časové a finanční pasti. Předem děkuji za jakoukoli vaši radu. Vaše rady pište prosím na [email protected]

Petr, je tob asi příznak chlamydie tracheomatis, dej si udělat test neg. výsledek musí být 0,9

To tady nikdo neodpovídá?

NO MNĚ SE TAKY UDELALA BOULIČKA KOLEM KONEČNÍKU,NENI BOLESTIVA,JEN KDYZ SE JI DOTKNU,CO MAM DELAT?JA JSEM UZ MYSLELA ZE TO JE NEJAKY NADOR.PROSIM O RADU,BYL BY VYŘESEN ASPON JEDEN MUJ ZDRAVOTNÍ PŘÍPAD,DEKUJI MOC,

Dobrý den. Udělala si mi taková bulka na konečníku. Nevím co by to mohlo být ,prosím o radu. Děkuji

ahoj Teri,taky se mi udělala bulka na konečníku,tak jsem šla pro jistotu na gyndu a při gyn.prohlídce jsem to řekla doktorovi,tak na to koukl a říkal,že je to obyčejný hemeroid ale taky mě mrška potrápil.

Chce to držet v čistotě a mazat mastí na hemeroidy.Tak za 3 dny zmizel a byl klid.Ale i ted čas od času dá o sobě vědět,někdy je nepříjemný víc někdy mín.Ale už sem si zvykla. Tak neboj,určo budeš mít to samý.

Ale pro jistotu si raději taky hupsni k doktorovi. Ahoj,zdraví Majka.

Zkus Anální sex, ten to vylečí zaručeně 😀 Né promin hloupá sranda..

DObrý den udělala se mi boulička na levý straně u močovýho mechyře bojím se že to bude nádor nevíte co by to mohlo být 18let

to co popisujete je chlamydie trachomatis ( píštěl ) a Týna napiš kde přesně je boulička

V lednu jsem měla problém se stolici. Nemohla jsem na velkou, slo to těžce a tekla mi vždy krev. Bolesti jak něco. U ritního otvoru mám takovou malou bouličku. Tekla mi z ní trochu krev. Změnila jsem stravu, teda více vlákniny a mám méne stresu, tak už to jde na wc dobre. Žádné bolesti a žádná krev, díky bohu. Mohli to být hemeroidy? Ted je to zatím v poradku, děkuji

ahoj chtela jsem se zeptat u konecniku se mi udelala takova kulicka vypada to jako natekla zila a je tamsrazena krev je velka cc a 4milimetry malinka neboli a kdyz na ni sahnu tak taky ne ale obcas mne zaboli kdyz sahnu muzete mi poradit nakou masticku a nebo to muz e prejit dekuji predem

je to příznak chlamydie trachomatis dlouhodobě léčit ATB a bylinky

Rektoanální absces

Vedle názvu rektoanální absces se používá pro toto onemocnění také název periproktální absces. Jedná se o nahromadění hnisu ve tkáních v okolí konečníku, řiti a řitního kanálu, které je obvykle způsobené bakteriální infekcí.

Rektoanální abscesy v naprosté většině případů vznikají jako následek proniknutí bakterií do pararektálních prostorů ( tedy do tkání v okolí konečníku ) a vycházejí z intermuskulárních, a sice intersfinkterových prostorů ( tedy z prostoru mezi svaly, a to mezi řitními  svěrači ), do nichž se otevřela tzv.

anální krypta ( anální krypty jsou preformované dutinky ve sliznici konečníku jinak nazývané tzv. Morgagniho krypty, do nichž ústí anální žlázky a v nichž se snadno udržují infekční agens ). Vyvolávající mikroorganizmy mívají široké spektrum.

Zpravidla se objevuje smíšená infekce – nejčastějšími mikrobiálními nálezy bývají Escherichia coli, Proteus vulgaris, streptokoky, stafylokoky a bakteroides.

Mikroorganizmy, které jsou nejčastějšími příčinami rektoanálních abscesů, se mohou dostat do tkáně ( 1 ) přímou cestou ( například při pronikajícím poranění nesterilním cizím předmětem; ( 2 ) šířením infekce z okolí; ( 3 ) diseminací ( tj.

rozšířením infekce ) z jiného ložiska infekce v těle pacienta lymfatickými nebo krevními cévami; nebo ( 4 ) migrací bakterií z takových míst v těle pacienta, které jsou těmito mikroorganizmy běžně osídlena a k infekci potom dojde při poruše přirozené protiinfekční tělesné bariéry.

Predisponujícími faktory pro tvorbu abscesů ( tedy faktory, které jestliže jsou u pacienta přítomny, napomáhají vzniku abscesů ) jsou snížená obranyschopnost ( například jestliže není normální funkce leukocytů – tedy bílých krvinek ), přítomnost cizího tělesa v těle pacienta, dále nedokrevnost postižených tkání nebo jejich nekróza ( tedy odumření ), hematom ( tedy krevní výron ) nebo prosáknutí tkání, případně jejich poranění. Abscesy začínají jako celulitida ( celulitida je akutní zánět postihující solidní tkáně, tedy nikoliv duté tělesné orgány , tento zánět je charakterizovaný hyperémií – tedy překrvením, infiltrací leukocyty – tedy vcestováním bílých krvinek do postiženého místa a současně otokem bez výskytu buněčné nekrózy – tedy bez odumírání buněk a bez hnisání ). Vysoce vaskularizovaná okolní tkáň  ( tedy jestliže v okolí postiženého místa se vyskytuje tkáň s bohatým krevním zásobením ) však může limitovat další šíření abscesu vytvořením leukocytární bariéry ( tedy ohraničením vrstvou bílých krvinek ) v okolí abscesu.

Rektoanální abscesy mohou být subkutánní ( tedy lokalizované v podkoží ), dále ischiorektální ( tedy lokalizované v oblasti v blízkosti kosti sedací a konečníku ), retrorektální ( tedy uložené vzadu za konečníkem ), podslizniční ( jsou uložené pod vrstvou vystýlající řitní otvor a konečníkový kanál ), intersfinkterické ( tedy uložené mezi svaly svěrači konečníku ) a konečně pelvirektální ( tedy tzv. supralevátorové –        – tedy abscesy uložené v  horní části malé pánve nad svalem levátorem, který tvoří svalovou část pánevního dna – jedná se o tzv. musculus levator ani, což je sval tvořící větší část pánevního dna, tzv. diaphragma pelvis,  jeho svalové snopce vycházejí vpředu od kosti stydké, po stranách od arcus tendineus musculus levator ani, vzadu se upínají k oblasti kostrče, přitom funkce svalu jsou uzavírání břišní dutiny zezdola, podpora orgánů v pánvi, aby se neposunovaly směrem dolů, podpora dělohy, zdvih zadní stěny poševní, uzavírání konečníku a společně se svěračem se účastní defekace –  – tedy vyprazdňování stolice ). Rektoanální abscesy uložené povrchově mohou být velice bolestivé.

Charakteristickými manifestními klinickými příznaky u pacientů trpících rektoanálními abscesy jsou  v naprosté většině případů anální nebo perianální bolesti ( tedy v oblasti řitního otvoru a jeho okolí ), a sice zejména při stolici.

Zajímavé:  Přírodní Vitamíny Na Pamět?

Celkovými příznaky mohou být pak zvýšená teplota nebo až teploty septického rázu (  tedy přítomnost tzv.febrilních špiček ), celková slabost, schvácenost.

Lokálními příznaky jsou otok v postiženém místě, začervenání kůže, zvýšená teplota kůže nad hnisavým abscesovým ložiskem a pohmatová citlivost až bolestivost.

Rektoanální abscesy uložené hlouběji ve tkáních vyvolávají spíše celkové toxické příznaky ( tedy tepoty, slabost, schvácenost ), ale současně lokalizované příznaky ( například bolest ) mohou být přitom méně vyjádřeny ( například bolest může být méně krutá ).

Navíc zevní otok v místě uložení hnisavého ložiska nemusí vzniknout, ale pohmatové vyšetření odhalí citlivé abscesové ložisko. V malé pánvi vysoko uložený pelvirektální absces nemusí vyvolávat rektální příznaky ( tedy manifestní lokalizované příznaky v oblasti řitního otvoru a konečníku ), ale naopak se mohou při výskytu tohoto typu rektoanálního abscesu projevit u pacienta bolesti v podbřišku a horečka nejasného původu.

Periproktální záněty související s konečníkem jsou charakteristické rychlým šířením infekce do okolí, což je dáno anatomickými poměry v oblasti řiti a konečníku a vyvolávajícím infekčním bakteriálním původcem. Zánět, který začíná jako flegmóna     ( tedy neohraničený zánět ), se ve většině případů rychle ohraničuje a vzniká absces.

Až dvě třetiny rektoanálních abscesů jsou spojeny se vznikem periproktálních píštělí ( podrobně viz kapitola rektoanální píštěl ).

Je třeba mít na mysli, že rektoanální abscesy se v některých případech vyvinou jako komplikace v  průběhu postižení pacienta zánětlivými střevními onemocněními ( jako například při Crohnově chorobě, a sice zejména v případě postižení tlustého střeva touto chorobou ).

Stanovení diagnózy onemocnění rektoanálním abscesem je založeno na pečlivém fyzikálním vyšetření pacienta lékařem, které zahrnuje zevní prohlídku ( tedy vyšetření pohledem ), palpaci ( tedy vyšetření pohmatem ) perianální oblasti  ( tedy oblasti v okolí řitního otvoru ) a intrarektální palpaci ( tedy vyšetření konečníku prstem ). Při aspekci ( tedy při vyšetření konečníku a jeho okolí pohledem ) je možno vidět  zarudnutí a vyklenutí v místě abscesu.

Při vyšetření konečníku pohmatem lze vyhmatat bolestivé vyklenutí – tedy zvětšené tuhé hnisavé ložisko v této krajině.

K upřesnění správné diagnózy lze použít další vyšetřovací metody, jako jsou: ( 1 ) rektoskopie ( což je endoskopická vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař přímo zrakem prohlédnout konečnou část trávicí trubice,  konkrétně se jedná o konečník a konec tlustého střeva ), která se zpravidla používá pouze pro vyloučení doprovodného onemocnění, dále ( 2 ) endosonografické vyšetření anorekta ( tedy vyšetření ultrazvukem za pomocí speciální sondy zavedené řitním otvorem do konečníku ), které pomůže zobrazit absces jako hypoechogenní ohraničené ložisko, také umožní lokalizovat absces ve vztahu ke konečníkovým svěračům (viz. rozdělení abscesů) a změřit jeho velikost. A konečně je možné využít takových zobrazovacích metod jako jsou ( 3 ) rentgenová počítačová tomografie nebo ( 4 ) nukleární magnetická rezonance.

Velmi důležité je také vysledování možných celkových příznaků zánětu v těle, jako jsou teplota, slabost, celková schvácenost a dále výsledky laboratorních vyšetření vzorku krve, které ve většině případů u pacientů trpících rektoanálním abscesem odhalí  zvýšené hodnoty laboratorních   známek zánětu,  tedy  leukocytózu  (  tj. zvýšený  počet  bílých krvinek ) a elevaci CRP ( tedy zvýšení sérové hladiny tzv. C reaktivního proteinu, což je biomarker – bílkovina akutní fáze, a nasvědčuje pro právě probíhající zánět v lidském organizmu ).

Rozhodující pro úspěšnou léčbu rektoanálních abscesů je jejich včasná a dostatečná chirurgická drenáž, tedy odborně tzv. incize a evakuace abscesu.

Poté je třeba digitálně ( tedy přímo jednotlivými prsty ) zrevidovat abscesovou dutinu, zrušit vazivová septa ( tedy prsty rozrušit vazivové přepážky, které jsou velmi často v abscesové dutině přítomny ) a eventuálně doplnit kontraincizi ( tedy otevřít další otvor z  abscesové dutiny navenek ) . Potom následně abscesovou dutinu proplachujeme antiseptickým ( tj. dezinfekčním ) roztokem ( například lze použít betadinový roztok  nebo také peroxid vodíku) a zavádíme do vyprázdněné abscesové dutiny silikonové drény. V žádném případě s chirurgickým ošetřením rektoanálního abscesu nesmíme čekat až do té doby, kdy se absces u pacienta projeví zevně.

Obsah abscesové dutiny je totiž v naprosté většině případů v době stanovení diagnózy již téměř vždycky zhnisaný. Důležité po prvotním chirurgickém ošetření rektoanálního abscesu jsou pravidelné následné proplachy dutiny antiseptikem a hygiena anální oblasti ( tedy sprchování konečníku ).

Konečně teprve až po úplném vyčištění abscesové dutiny od posledních zbytků hnisu odstraňujeme zavedené drény. Eventuální nasazení antibiotik ( tedy protiinfekčních léků )  má jenom velice omezený přínos k vyléčení pacienta.

Adjuvantní ( tedy doplňková ) antibiotická terapie je ovšem naopak naprosto nezbytná v případě, že jsou u pacienta patrné celkové příznaky sepse a dále také u polymorbidních pacientů ( tedy u pacientů trpících současně také dalšími onemocněními ), jako jsou například pacienti současně s rektoanálním abscesen trpící onemocněním diabetes mellitus ( tedy cukrovkou ), nebo jedinci postižení srdečními chlopenními vadami nebo také u imunokompromitovaných nemocných ( tedy u pacientů s výrazně oslabenou obranyschopností ).

Důležité je, aby při každém prvotním chirurgickém ošetření rektoanálního abscesu byl proveden odběr vzorku hnisu na mikrobiologické vyšetření k určení mikrobiálního vyvolavatele zánětu. Vhodná je také regulace vyprazdňování stolice u nemocného, podávají se zpravidla léky změkčující stolici ( například lék Duphalac ).

Po zhojení abscesu provádíme u pacienta kontrolní endosonografické vyšetření konečníku (  toto vyšetření provádíme jako prevenci recidivy abscesu a jako prevenci rozvoje možných komplikací).

Je nutné mít na zřeteli, že po drenáži rektoanálního abscesu se může jako následná komplikace vyvinout permanentní pištěl v této oblasti.

0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

Petr28. 11. 2012 14:01:52

Zdravím .. abscesem trpím už od 7-8 let .. je mi 17 let .. byl jsem na operaci … řekli mi , že už se to nidky neobjeví .. Od té doby sem i to objevilo asi 15x .. moc příjemný to není,hlavně je to nečekaný .. Horečky , nic takového nemám .. Jen maličkou bouli a zadku .. kterou vždy zahojím mastí 😉 .. Na tento komentář reaguje Pavel [2], 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Petr28. 11. 2012 14:01:52

Zdravím .. abscesem trpím už od 7-8 let .. je mi 17 let .. byl jsem na operaci … řekli mi , že už se to nidky neobjeví .. Od té doby sem i to objevilo asi 15x .. moc příjemný to není,hlavně je to nečekaný .. Horečky , nic takového nemám .. Jen maličkou bouli a zadku .. kterou vždy zahojím mastí 😉 .. Na tento komentář reaguje Pavel [2], Tento komentář reaguje na Petr [1] 15 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2Pavel28. 11. 2012 21:28:34

Taky zdravím, prosim pana Petra o informaci. Jaká mast je tím vhodným pomocníkem a uvolní hnis? Děkuji. 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

3leoš19. 1. 2014 17:32:05

Ja jsem byl už 5x na operaci.Po posledním zákroku mi zustala nezahojená nezánětlivá dutina a nemužu se jí zbavit. 2 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

[email protected]. 11. 2014 20:38:46

Dobrý den, mám pár otázek, přítel trpí abcesem už přes 2 roky. U lékaře byl jednou, hned asi po dvou dnech bolestí. Bohužel lékařská péče zhřejmě nebyla dobrá a ani dostatečná… Abces se nezhojil ani nevyléčil. Zkoušely jsem všechno možné, tinkturu, dubové kapky, tea tree, různé namíchané masti přez známé i mastičku s konopí, vyplachavaly jsme poctivě ředěnou bepantenkou, podávaly jsme i antibiotika, ty zabrala nejlépe ale vždy jen tak na 2-3 týdný…dnes dáváme černou mast, na chvilku je klid a pak je to zas týden dva… k lékaři ho nedostanu již mu hnis vytéká třemy otvory, propichujeme to doma kanilou ve stejném místě co se občas dělá čepička, ale někdy se otevře i řez od lékaře a dalšim jsou takové ty dírečky mezi půlkami… je mi z toho zle.. vůbec nevim co s tim dál.. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

6Marie Anna15. 2. 2019 7:56:11

Dobry den jsem 29 leta slecna no ma dren c konecniku uz pres rok chci se zeptat je mozny, aby sam odpadl? Prosim odppved dekuji 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

7Josef29. 1. 2020 0:42:12

Dobrý den už asi tři týdny trpím bolestma, lékaře se bojím sice jednou už jsem to podstoupil, ale udělalo se mi to znovu takže lékař k prdu, mám tu bouli zarudlou o velikosti tenisaku prosím poraďte děkuji. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

8Jirka6. 2. 2020 14:18:44

Pro Marii, me vypadl 5.den a uz mi ho tam nedali. Vyleceno ale dnes se objevila nova bulka, ktera byla ambulantne riznuta. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

[email protected]. 5. 2020 20:35:52

V okolí konečníku cítím bolestivou hrčku která mění místo.bolestive potíže při delší chůzí i sezení.citim se znavené.u doktora jsem byl nic nenalezl.potize mám asi rok a pomalu se zvyšují.muzete mi poradit co dál?podle mých pocítí se jedná o bulku hnisu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector