Bradavice – vše o zdraví

Úvodní strana » Zdraví a léky » Volně prodejné léky » Léky na kožní problémy » Léky na bradavice

Bradavice – nemáme je rádi a opakovaně hledáme přípravky a rady, které nás jich jednou pro vždy zbaví. Vadí nám, překážejí a na kráse nepřidají. Když se řekne bradavice, představíme si tu nejošklivější čarodějnici, které jedna velká trůní přímo uprostřed nosu.

Bradavice - Vše o zdraví

  • Bradavice - Vše o zdraví Kožní roztok k léčbě bradavic. Kontrolovaně rozruší vrstvu tuhé hrubé kůže na povrchu bradavice a bradavice se tak postupně zmenšuje až vymizí. 249 Kč

Často ale za bradavici na našem těle označujeme něco, co bradavice není. Pod pojem bradavice někdy chybně zahrnujeme i mateřská znaménka, pihy, ekzém nebo kožní výrůstky, které s bradavicemi nijak nesouvisí.

Kožní výrůstky ale mohou být na rozdíl od bradavic signálem vážných onemocnění.

Samotná bradavice naše zdraví neohrožuje, ale často obtěžuje, důležité je estetické hledisko a pokud je na nohou, způsobuje nepříjemnou bolest při chůzi.

Máte opravdu bradavici?

Je jich několik druhů, ale tzv. pravá bradavice je výrůstek většinou červenohnědé barvy, na povrchu drsnější a mnohdy je jeho podoba přirovnávána ke květáku.

  • Plochá bradavice je jak název napovídá plochý útvar, mírně lesklý a většinou má stejnou barvu jako kůže. Tyto ploché bradavice nebolí, vyskytují se velmi často na nose, na tváři nebo jinde na obličeji.
  • Pokud najdete na svém těle (nejčastěji v oblasti genitálií nebo na břiše) kulovité hladké bradavice ve velikosti od 0,5 až 2 centimetry, které mají uprostřed jakoby důlek, růžovou, tělovou nebo nažloutlou barvu, pak se pravděpodobně jedná o tzv. mollusku. Bradavice molluska nás většinou dožene k návštěvě lékaře, protože se velmi rychle šíří, množí a na citlivých místech je velmi nepříjemná.
  • Vysoce infekční jsou tzv. kondylomata – bradavice na genitáliích, v okolí řitního otvoru nebo na sliznici. Tento typ zmíněný vzhled květáku připomíná nejvíce. Šíří se pohlavním stykem a bohužel ani kondom není záruka ochrany jejich šíření.
  • Stařecké bradavice sice souvisí s pokročilejším věkem, ale jejich výskyt často zaznamenáme ještě dříve – kolem 30. roku. Typické je jejich červené či sytě hnědé zbarvení. Objevují se kdekoliv na těle… Tyto bradavice nebolí.

Vždy platí, že pokud si nejsme jisti, jestli se jedná o bradavici, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. I pro lékaře někdy může být hledání správné diagnózy bradavice oříškem.

Jak se bradavice šíří

Pravá bradavice je nákaza, infekce, kterou „chytíme“ velmi snadno. Nejčastější je přenos těsným kontaktem s člověkem. Velmi časté jsou nákazy ve veřejných bazénech, saunách apod. Nákaza se šíří i na našem těle. Velmi často se bradavice vyskytují u dětí. Infekce proniká tehdy, když je nějakým způsobem porušená kůže. Inkubační doba je opravdu různá, může to být pár týdnů i více než rok.

Jaký lékařský zásah se nabízí?

  • léčba tekutým dusíkem (tzv. krytoterapie neboli zmrazení bradavice),
  • chirurgická léčba (vyříznutí, seškrábnutí),
  • léčba laserem.

Domácí léčba

Osvědčené je potírání vlaštovičníkem – vlaštovičník větší je vytrvalá rostlina, která je u nás je velmi rozšířena, vlaštovičník obsahuje tekutinu – mléko, kterým se bradavice potírají.

Naše babičky používaly také plátek česneku zakápnutý octem, přiložený a přelepený. Kdo neholduje babským radám rád sáhne po osvědčených přípravcích…

na bradavice existují tinktury, tužky, krémy, spreje nebo roztoky.

  • Bradavice - Vše o zdraví
  • Bradavice - Vše o zdraví
  • Bradavice - Vše o zdraví
  • Bradavice - Vše o zdraví
  • Bradavice - Vše o zdraví

Jak na bradavice – EFEKTIVNĚ

Díváte se na ten ošklivý výrůstek na kůži a říkáte si, co je to vlastně ta bradavice? Jedná se o nezhoubné kožovité útvary virového původu, které způsobuje lidský papilomavirus HPV. Objevují se nejčastěji na nohou a na rukou, ale i na jiných částech těla třeba i na sliznicích.

Bradavice - Vše o zdraví Jak se přenáší a odkud se berou bradavice

Bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže. Dostane se do podkoží v místě, kde je naše kůže oslabena – tedy je rozmočená, propocená nebo jinak narušená. Proto ji máme nejčastěji na nohou a na rukou, tedy na místech, kterými se můžeme nejčastěji dotknout nakažlivých míst.

Nejčastěji se s nimi setkáme na bazénech, ve veřejných sprchách, ale i v prostorách, kde se často pohybujeme bosí, jako v sauně, šatně sportovního zařízení nebo na jiných frekventovaných a vlhkých místech. Když už víte, že bradavici máte, neházejte hned flintu do žita.

Léčba bradavic je obtížná, ale není nemožná.

Není bradavice jako bradavice

Existuje 5 hlavních typů bradavic, které se liší svou odolností i typickým místem výskytu.

  • Pravá bradavice se vyskytuje ze všech typů nejčastěji. Je to lehce našedivělý, na pohmat tvrdý výrůstek, který se postupně zvětšuje. Nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 30 let.
  • Plochá bradavice je výsadou dětí. Jedná se o růžové výrůstky, které se vyskytují ve větším množství a přenáší se rozškrábáním. Tento typ se často vyskytuje u dětí.
  • Bradavice nitkovitého typu se nachází v místech, kde máme nejjemnější kůži nejčastěji v okolí očí, úst a na krku. Jsou to drobné, výrazně úzké a vystupující výrůstky kůže, které díky svému tvaru velmi často strhneme a dáváme tak šanci jejímu dalšímu šíření. 
  • Plantární bradavice se vyskytuje na chodidlech v místech, kde vyvíjíme při chůzi největší tlak. Mají kruhovitý tvar, olemovaný bílým prstencem. Čím je bradavice starší a větší, tím je pro svého hostitele horší a trápí ho bolestí při chůzi. Její další nevýhodou je odolnost vůči léčbě.
  • Kondylomata neboli genitální bradavice jsou jedním z nejčastějších pohlavně přenosných onemocnění. Přenáší se pohlavním stykem (orálně, rektálně, vaginálně), ze sliznice na sliznici. Pokud vás trápí tento typ, určitě odhoďte stud a navštivte svého lékaře dříve, než-li se vám rozšíří na velkou plochu sliznice.
Zajímavé:  Složky Zdraví A Jejich Interakce?

Bradavice - Vše o zdraví Co pomáhá na bradavice?

Pokud objevíte bradavici včas a nedáte jí šanci k většímu rozšíření, můžete se bradavice zbavit i sami doma. Existuje hned několik možností, které můžete zvolit.

Dá se zmrazit, tekutým dusíkem, naleptat kyselinou a to vše můžete podpořit čistými éterickými oleji a čertovým kamínkem. Pokud používáte leptající přípravky s kyselinou nebo tekutý dusík, dávejte pozor na zdravou kůži.

Dobrou pomůckou může být vazelína, která kůži v okolí bradavice ochrání před poleptáním.

Bradavice - Vše o zdraví Co na bradavice na nohou?

Co na bradavice nohou? Sáhněte po přípravcích na bázi tekutého dusíku třeba sprej Freeze od Scholl, který povrch bradavice zmrazí, samy pak po 10-14 dnech odpadnou.

Je možné, že se znovu objeví, pak neváhejte a postup zopakujte. Dobře působí i náplasti na bradavice a kuří oka.

Vyzkoušejte třeba Hansaplast, která zajistí okamžitou úlevu od tlaku a tření díky tomu, že změkčí ztvrdlé jádro kuřího oka.

Co s bradavicemi na rukou?

Co s bradavicemi na rukou? Zkuste roztok Kolodium forte, který pomalu naleptává zrohovatělý povrch bradavice. Další přípravek spíše doplňkového charakteru je tyčinka Lapis neboli čertův kamínek, který podporuje hojení a čistý čajovníkový olej – tea tree oil.

 Skvělou alternativou je i metoda kryoterapie, kterou už nemusíte podstoupit jen u odborníka, ale můžete si touto metodou pomoci i doma pomocí spreje URGO Bradavice. Díky jeho postupnému a krátkému působení se vyhnete bolestivému odstraňování bradavic.

Jestli se vám nedaří po delší době bradavice zbavit, nebo se dokonce ještě rozšířila, navštivte raději lékaře, který ji může odstranit laserem nebo chirurgicky.

Bradavice - Vše o zdraví Prevence vzniku bradavic

Někdy se nákaze nevyhnete. Například tam kde jsou přezůvky zakázány používat z jiných zdravotních důvodů jako například v saunách. Ve parních komorách, aquaparcích a jiných sportovištích noste ale vždy přezůvky.

Pravidelně dezinfikujte svou obuv. Bradavice a jejich šíření je velmi blízce spojené i s imunitním systémem. Proto ji neváhejte posilovat doplňky z přesličky rolní, hlívy ústřičné či echinacey.

Pokud i tak nějakou bradavici objevíte, zahajte léčbu co nejdříve.

Bradavice - Vše o zdraví Jak na bradavice podle našich babiček

Naše babičky přesně vědely, které přírodní produkty dokáží bradavicím pěkně zavařit.

Není náhoda, že všechny mají ve vysokých koncentracích silný antiseptický účinek a při nanášení na kůži mohou občas i zaštípat, ale také i fungují.

Jejich rady byste měli určitě vyzkoušet hned na začátku léčby, pokud je bradavice ještě malá. V babských radách z přírodního léčitelství na bradavice vždy zazněly i:

Pokud tyto přípravky budete aplikovat 2-3 denně, nebo necháte jejich kapičku až dvě působit přímo na místě pomocí vatičky a náplasti po většinu dne. Účinek se jistě dostaví do jednoho týdne. Jen dejte velký pozor, abyste zbytečně přípravky neaplikovali i na zdravou kůži, která může být citlivější, než samotná bradavice.

Přípravky na bradavice a kuří oka

Vše, co potřebujete vědět o bradavicích

bradavice Bradavice - Vše o zdraví

Bradavice jsou velmi nepříjemné a nevzhledné. Pokud se vyskytují na ploskách nohou, tak i jsou kožní výrůstky i bolestivé, a nelze se jich mnohdy snadno zbavit. Proč bradavice vznikají a jak se jich můžeme zbavit?

Jak bradavice vznikne?

Bradavice se vyskytnou tehdy, když se do kůže dostanevirus lidský kožní papilomavirus HPV. Ten se právě přenáší dotekem. Nejčastějise bradavice vyskytují tam, kde je teplo a vlhko – tudíž na místech, kde senejvíce potíte – podpaží, plosky nohou. Nebezpečná pro jejich výskyt jsou izraněná místa, zejména kůže po holení nebo okousané nehty.

Jsou bradavice přenosné?

Ano, bradavice jsou bohužel přenosné. Můžete je snadnozískat tím, že se dotknete bradavice na těle někoho jiného, nebo přijdetedo kontaktu s povrchy, které byly v kontaktu s bradavicemi – ručníky, přezůvkyapod. Dokonce se mohou přenést z jednoho místa na druhé. Proto je dobrési umýt ruce vždy, jakmile se jich dotknete.

Jak můžu bradavicím předejít?

Ačkoliv výskytu bradavic nelze zabránit, můžete podniknoutopatření, aby se minimalizovalo riziko toho, že je získáte. Jednou znejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, je pravidelné umývání rukou.

Pokuste se také udržet vašipokožku zdravou, hydratovanou a bez zranění – pozor na kousání nehtů.

Používejtečisté ručníky v tělocvičně nebo na jiných veřejných místech a ve veřejnýchšatnách a sprchách vždy používejte žabky nebo sandály s gumovou podrážkou.

Jak se bradavic zbavit?

Některé bradavice zmizí samy, od jiných si musíme pomoci. Ktomu slouží například lékárenské přípravky obsahující kyselinusalicylovou, které bradavici odstraní. Využít můžete i sprej, kterýbradavici zmrazí nebo můžete jít přírodní cestou, kdy si bradavici budetepotírat žlutou šťávou vlaštovičníku či pampeliškovou mízou.

Doporučujeme jako první krok k úspěšné léčbě bradavicodbornou konzultaci s vašim lékařem, který sám vyhodnotí, zda se jedná obradavici, která potřebuje chirurgický zákrok nebo ji zvládnete vyléčit sami.

Zajímavé:  Priznaky Laryngitidy U Deti?

Autor: Michaela Richterová Bradavice - Vše o zdraví Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bradavice

Bradavic je několik druhů, bolestivé jsou bradavice plantární. Vyskytují se na chodidlech, nejčastěji v přední třetině v místě došlapu a také na dlaních.

Tyto bradavice rostou často do hloubky a vytvářejí dovnitř zanořený výběžek, trn, který působí při došlapu či doteku bolest. Vzhledem připomínají mozoly nebo kuří oka, často rohovatí.

Jsou to drobné či rozsáhlé útvary zbarvené šedavě či hnědě, povrch je drsný, někdy až květákovitý. Nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou.

Jiným typem jsou bradavice prstovitého tvaru ve vlasaté části hlavy nebo měkké nitkovité útvary na krku, obličeji nebo sliznici rtů.

Nakažlivé onemocnění kůže – Molluscum contagiosum – připomíná bradavice, ale je vyvoláno virem ze skupiny poxvirů.

Onemocnění se projevuje formou pupínků velikosti špendlíkové hlavičky až hrachu, tuhých, žlutých či šedých, které se často zanítí a hnisají.

Vyskytují se zejména u dětí a mládeže na víčkách, obličeji a krku, ale také na pažích, nohách a zádech, přenos se děje přímým kontaktem (styk s nakaženou osobou, společenské šatny a sprchy, škrábáním se může virus rozšířit po celém těle).

Příznaky onemocnění bradavicemi

Kožní ploché výrůstky, ostře ohraničené nerovného povrchu, tuhé, jsou většinou tmavší než kůže. Plantární bradavice na nohou jsou citlivé, nitkovité bradavice (víčka, šíje, rty) většinou nebolí. Bývají i genitální bradavice.

Příčiny vzniku bradavic

Časté, nakažlivé epitelové nádory vyvolané papilomaviry, některé se mohou i maligně zvrhnout. Objevují se nejčastěji u starších dětí na rukou a nohou, u starších lidí jsou neobvyklé, závažnější jsou na genitáliích. Přenášejí se stykem s nakaženou osobou nebo s čerstvými šupinkami odpadlé kůže.

K onemocnění bradavicemi někdy dlouhou dobu nedojde (inkubační doba je od několika týdnů do více než jednoho roku), ale infekce v buňkách přetrvává a může být za různých podmínek aktivována, např. při poklesu obranyschopnosti organismu nebo hormonálními vlivy.

Návštěva lékaře při onemocnění bradavicemi

Je nutná při výrazné velikosti bradavice, při rozsáhlém výsevu, při projevech bolesti a zánětu. Dále pokud se bradavice objeví ve věku nad 45 let, pokud se bradavice vyskytuje na obličeji, genitáliích nebo v oblasti konečníku. Je důležité odlišit bradavici od znaménka případně nádoru.

Léčba bradavic

Klasická léčba

Terapie bývá chirurgická nebo medikamentózní. Záleží také na stavu pacienta a jeho chorobách (poruchy imunity, atopický ekzém apod.).

Vypalování – dusíkem, laserem.

Léky na předpis

Nejčastější metodou léčby je medikamentózní a nejčastěji spočívá v lokální aplikaci keratolytik (kyselina salicylová, urea) ve formě mastí, krémů nebo náplastí. Od aplikace leptadel (např.

Lapis) se upouští vzhledem k možnostem vzniku dermatitid, poleptání a jizev. Používají se také roztoky cytostatik, jako např.

podofylin, 5-fluorouracil, která jsou kontraindikována u dětí, v těhotenství a při kojení.

Přírodní a doplňková léčba

Nejčastěji aplikace antiviroticky působících alkaloidů bylin a keratolyticky působících látek.

K vnitřnímu užití se používají produkty na podporu obranyschopnosti organismu:

  • vitamín C – důležitý antioxidant, posilňuje imunitu, chrání kůži
  • beta karoten – důležitý antioxidant, posilňuje imunitu, chrání kůži
  • Vitamín E – antioxidant, podporuje hojení kůže, lze použít i zevně na postižená místa (propíchněte kapsličku a olejíčkem potírejte bradavice)
  • zinek, selen – nezbytné minerály pro zdravou kůži
  • byliny na podporu imunity a obranyschopnosti

Homeopatie

Vše na téma: Bradavice

Bradavice jsou kožní výrůstky, které jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Existuje více než 60 druhů HPV, z nichž některé způsobují právě bradavice na kůži.

HPV stimuluje rychlý růst buněk na vnější vrstvě kůže. Ve většině případů se bradavice vyskytují na prstech, v blízkosti nehtů nebo na rukou. Některé typy HPV mohou způsobit také vznik bradavic v oblasti pohlavních orgánů.

Typy bradavicExistují různé typy bradavic:

Plantární bradavice: Tento typ bradavice se obvykle objevuje jako masité nebo světle hnědé hrudky, které jsou pokryty malými sraženinami (objevují jako malé černé tečky). Na chodidlech nohou se objevují plantární bradavice nejčastěji.

Genitální bradavice: Genitální bradavice se mohou objevit v pubické oblasti, na genitálech, v análním a / nebo kolem konečníku a / nebo v pochvě. Vypadají jako malé růžové nebo červené pupínky. Bradavice mohou být velmi malé a obtížně viditelné.

Často se objevují ve skupinách tří nebo čtyř a mohou rychle růst a šířit. Obvykle nejsou bolestivé, i když mohou způsobit mírnou bolest, krvácení a svědění.

Infekce HPV je nejčastější sexuálně přenosnou nemocí v Severní Americe a některé formy viru mohou způsobit rakovinu děložního čípku.

Ploché bradavice: Tento druh bradavic je častější u dospívajících a dětí než u dospělých. Ploché bradavice jsou hladší, plošší a menší než jiné bradavice a obecně se vyskytují na obličeji. Ploché bradavice se mohou objevit také na nohou, zejména u žen.

Bradavice jsou způsobeny přímým kontaktem s HPV, s člověkem, který je nakažlivý. HPV se může šířit osobním kontaktem nebo přímým kontaktem s objektem používaným osobou s virem. Virus, který způsobuje bradavice, se může také rozšířit na jiné místo na těle osoby s bradavicemi.

  • A co léčba bradavic?Může probíhat různými metodami:– přírodními a domácími metodami– vypálení mrazem– řešení bradavic laserem– bylinkami– kyselina salicylová
  • – kantaridin
Zajímavé:  Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví

A co vy? Jak bradavice řešíte vy?

Přečtěte si naše články o bradavicích:

Kokosový olej je často opěvovanou superpotravinou (nebo také zatracovanou) a široce používán pro různé účely, jako je vaření, zvlhčování pleti či odstraňování make-upu. Mnoho lidí také věří, že jim kokosový olej pomůže při různých nemocech a problémech. “Kokosák” je bohatým …

Přečíst..

Genitální bradavice jsou měkké výrůstky, které se objevují na pohlavních orgánech. Je to sexuálně přenosná infekce způsobené určitými kmeny lidského papilomaviru (HPV). Genitální bradavice mohou způsobit bolest, nepohodlí a svědění v intimních místech. Jsou obzvláště nebezpečné pro ženy, protože některé …

Přečíst..

Bradavice někdy samy odezní, prostě zmizí, ale to taky může trvat roky. Pokud nechcete tak dlouho čekat, můžete je nechat zmrazit. Lékaři nazývají tento proces kryoterapií. Je to jeden z nejběžnějších způsobů, jak se zbavit bradavic. A co víc, tato …

Přečíst..

Bradavice rozhodně nejsou nic příjemného. Kromě toho, že mohou být celkem bolestivé, se zde pochopitelně objevuje i problém s tím, že jsou výrazným problémem z hlediska vaší krásy. Objevit se mohou doslova kdekoliv. Pokud k tomu dojde, existuje několik postupů, …

Přečíst..

Již více než 2000 let se lidstvo obrací na zinek, jako na pomocníka při popáleninách a ranách na pokožce. Dnes víme, že benefity oxidu zinečnatého jsou ještě širší. Umí toho více, než jen regenerovat pokožku. Při pohledu do minulosti záznamy …

Bradavice: babské rady a nejlepší přírodní léčba

Foto: lev.studio, Shutterstock.com

Bradavice mohou překážet i bolet, a ještě navíc jsou nakažlivé. Naštěstí často zmizejí samy, anebo je můžete zahnat domácími přírodními postupy. Co na bradavice nejvíc platí a jak zajistit, aby se už nevrátily?

Sama o sobě nebývá bradavice nijak zásadní problém. Pokud je však na citlivém místě, může tlačit, bolet, hrozí riziko stržení…

A pak nastává problém: Jak se zbavit bradavic? Je možné jít ke kožnímu lékaři a podstoupit například nepříjemné vypalování či jinou léčbu, ale lze to vyzkoušet i tradičními přírodními prostředky.

Babské rady ovšem upozorňují, že byste s léčbou bradavic měli začít v době, kdy ubývá Měsíc, jinak se objeví znovu! A co vyzkoušet?

Šťáva, která vytéká po rozlomení stonku této nenápadné bylinky, je asi nejznámější přírodní prostředek – stačí jí bradavici potírat často a tak dlouho, dokud nezmizí.

Na dobu, kdy bylina není k dispozici, si můžete vyrobit velmi účinnou mast na bradavice z vlaštovičníku. „Nať vlaštovičníku dejte do sádla, lehce převařte ve vodní lázni a nechejte přes noc stát. Pak rozehřejte, sceďte a nalijte do skleničky. Uchovávejte v ledničce.

Bradavice potírejte často a dlouhodobě,“ radí bylinkářka a spisovatelka Vladislava Mlada Jirásková.

„Jde o krvavě červenou mízu ze stromu Croton lechleri, který roste hluboko v amazonských pralesích. Je velmi hojivá na bradavice, bércové vředy, ekzémy, opary i další kožní problémy. Užívat se dá i vnitřně jako přírodní antibiotikum a na posílení organismu,“ radí bylinkářka. Dračí krev koupíte v prodejnách s přírodními přípravky.

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Dračí krev má pohádkový název a Jihoameričané ji používají na kožní problémy

Kuchyňskou cibuli rozřízněte, uprostřed udělejte důlek a nasypejte do něj trochu cukru. Cibule pustí šťávu a tou bradavici potírejte, dokud nezmizí. Šťáva z cibule působí jako zázračný všelék, vyzkoušejte ji i na jiné neduhy – třeba na akné.

Naneste na bradavici kapku medu, překryjte ji kosmetickým tamponkem a přelepte náplastí. Proces opakujte až do odpadnutí bradavice.

Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com

Med a včelí produkty vůbec jsou pro své léčivé vlastnosti známé a vyhledáváné

Z propolisu a trochy medu umíchejte kašičku a naneste ji na bradavici. Překryjte vatovým tamponem a přelepte.

Jednu kapku éterického oleje naneste přímo na bradavici a zalepte náplastí. Zakápnutí opakujte třikrát denně.

Ač to zní naprosto bláznivě, pomáhá se na bradavici spravedlivě rozzlobit a pěkně od plic jí vynadat – a pozor, zásadně jí přitom tykejte!

  • Popis – Nezhoubné kožní výrůstky způsobené infekcí některými typy lidských papilomavirů HPV.
  • Příznaky – Rozmanité výrůstky se objevují nejčastěji na rukou, nohou a genitálu, jsou nepříjemné, mohou tlačit, bolet i svědit. Často se vracejí.
  • Inkubační doba – Pár dní, měsíce i roky. Někdy se bradavice objeví téměř bezprostředně např. po návštěvě bazénu, jindy virus v těle dlouho přebývá bez příznaků a potíže se projeví až při snížené imunitě.
  • Léčba – Bradavice mohou zmizet spontánně či vlivem autosugesce. Lékaři užívají zmrazení tekutým dusíkem či laser. Lze vyzkoušet i přípravky z lékárny či přírodní léčbu (vlaštovičník).
  • Prevence – Posilování imunity a vyhýbání se kontaktu narušené (např. rozmočené) pokožky s možnou nákazou: šíří se jak přímým stykem, tak předměty (ručníky, obuv, podlaha). Lidé s bradavicemi by neměli navštěvovat bazény, sauny atd.

Víte, jak bradavice vznikají, proč jsou nakažlivé a jaké jsou jejich druhy?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector