Cb syndrom – vše o zdraví

Bolesti krční páteře jsou jednou z nejčastějších obtíží, se kterou člověk vyhledává odbornou pomoc. Vzhledem k sedavému způsobu života a krčení se u počítače není divu, že lidí s takovými obtížemi stále přibývá.

Cervikobrachiální syndrom je označení pro poruchu krční páteře s vyzařováním do horní končetiny. Někdo trpí bolestmi hlavy, má sklony k migrénám, jinému bolest vystřeluje až do konečků prstů, jiného zas trápí bolestivé rameno. Postiženému úseku krční páteře vždy odpovídá určitá část horní končetiny, do které obtíže vyzařují.

Příčina

Příčinou mohou být degenerativní změny meziobratlových plotének (tzv. spondylóza), které následně tlačí na míchu a nervové kořeny. Výsledkem je právě bolest krku, ramen, tlak na záhlaví apod.

Dalším degenerativním procesem postihujícím nejen krční páteř je spondylartróza. Jedná se o postižení těla obratle a meziobratlové destičky. Vlivem snížení meziobratlové destičky dojde ke změně tlaku na meziobratlové klouby a tvorbě výrůstků – osteofytů.

Osteofyty pak zužují páteřní kanál a utlačují míchu. Bolesti může způsobit také blokáda nebo výhřez ploténky.

Diagnostika

K efektivnímu řešení obtíží nám na prvním místě pomůže správná diagnostika. Rentgenové vyšetření (RTG) odhaluje pouze degenerativní změny na kostěných částech páteře.

Měkké tkáně (vazy, meziobratlová destička, šlacha, míšní kořen…) jsou mnohem lépe patrné na magnetické rezonanci (MRI).

Pomocí této zobrazovací metody je lékař schopen odhalit i výhřez meziobratlové ploténky či jiný stupeň jejího poškození. Podle nálezu lze odhadnout závažnost problému a tím i rychlost léčby.

Co Vás čeká u lékaře?

Na neurologii či ortopedii Vám na akutní potíže lékař podá většinou léky tlumící bolest, myorelaxační léky (na uvolnění svalového napětí) či obstřik kortikoidy proti zánětu nervu, který vzniká pod vlivem tlaku destičky na nerv.

Následně je potřeba začít pracovat na změně životního stylu – zařadit cvičení na posilování hlubokého stabilizačního systému, svalového aparátu kolem páteře, kompenzace špatných pohybových stereotypů, ale i ergonomickou úpravu pracovního místa.

Co můžete očekávat od nás?

Při první návštěvě Vás fyzioterapeut vyšetří a případně zhodnotí RTG a MRI snímky.

Od bolesti svalů jsme Vám schopni pomoci poměrně rychle s použitím rázové vlny, která ztuhlé, bolavé svaly prokrví a tím relativně rychle uvolní svalové napětí a zmírní bolesti.

Na našem pracovišti můžeme využít kromě radiální rázové vlny i léčbu fokusovanou rázovou vlnou, která působí na zánětlivé procesy měkkých tkání způsobené útlakem. Může mít vliv i na degenerativní změny na obratlích a ploškách meziobratlových kloubů.

Měkké tkáně fyzioterapeut dále uvolňuje manuálními technikami – využívá akupresuru, protažení fascií a tím si „připraví terén“ k mobilizaci kloubů a uvolnění případných blokád a uvolnění tlaku destičky na nerv.

V další části terapie Vám doporučíme cvičení. To si nejprve vyzkoušíte pod dohledem fyzioterapeuta a následně byste ho měli cvičit i sami doma nebo v práci co možná nejčastěji. Skladbu cvičení určuje fyzioterapeut, který většinou volí kombinace různých metod (např. McKenzie, Brunkow, DNS, Mojžíšová apod.)

Účinek celé terapie podpoříme aplikací kinesiotapu, který napomáhá dalšímu uvolňování svalů a uvolnění lymfatického otoku, který vzniká současně s útlakem měkkých tkání.

Videoukázka fyzioterapeutických metod a technik:

Cb syndrom - Vše o zdravíCb syndrom - Vše o zdravíCb syndrom - Vše o zdravíCb syndrom - Vše o zdravíCb syndrom - Vše o zdraví

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Poradny – České Budějovice

Jsem Monika Bartolomějová, odborný garant systému NUTRIADAPT, a ráda bych vás pozvala do naší poradny, ve které vás seznámíme s účinnou cestou k vysněné hmotnosti. Pokud váháte, nevíte jak na to, nechce se vám hladovět, do fitka se stydíte, jste u nás správně. Většina našich klientů má za sebou již několik dlouhodobě neúspěšných diet, nicméně stejně opět sebrali odvahu se sebou něco udělat a za to jim patří můj velký obdiv.

‚Cesta k dlouhodobé nižší hmotnosti nevede přes zázračné diety.‘

Pokud jste přišli na tyto stránky, předpokládám, že byste rádi změnili svoji hmotnost. Důvody máme každý jiný – chceme se více líbit, snažíme se jíst zdravě a cholesterol nejde dolů nebo se chceme třeba lépe cítit a být zdravější.

Ruku na srdce, kdo z vás již nějakou dietu držel a jak dlouho jste to vydrželi? Pokud si nenajdete systém, který vám bude vyhovovat, nikdy nemůžete vydržet dlouho a nakonec stejně selžete. Proto jsme s kolegy a lékaři vytvořili systém, který umí reagovat na různorodé potřeby každého jednotlivého klienta.

Máme pro vás řešení, kterému se nepřizpůsobujete vy, ale ono se přizpůsobí vám.

Cb syndrom - Vše o zdraví

  • Nemáte možnost/nechcete trávit hodiny týdně v posilovně.
  • Máte vysoký tlak nebo cholesterol a nechcete začít brát léky.
  • Nevíte, jak hubnout a nehladovět.
  • Nevíte, jak se stravovat, když nemáte čas neustále vařit.
  • Chcete mít ze sebe lepší pocit nebo se zase vejít do oblečení ve skříni.
  • Chcete do toho jít naplno a hlavně shodit kila napořád.

Systém, který vám přinášíme, je striktně podložen vědeckými studiemi a stojí za ním stovky hodin výzkumu. Naším cílem bylo, abyste si postup hubnutí skládali sami. Abychom mohli předložit osobní plán, musíme se nejdříve blíže poznat. Mimo jiné nás zajímá:

  • Jaký je váš cíl, kolik kilogramů chcete zhubnout (potřebujete rychle do plavek nebo budeme řešit desítky kilogramů).
  • Jste ochotni přidat pohyb nebo chcete úbytek hmotnosti řešit pouze stravou.
  • Jaké potraviny budeme vylučovat (máte-li alergii nebo např. vám něco nechutná).
  • Jaké jsou vaše stravovací možnosti (můžete si v práci ohřívat jídlo nebo jste například často na cestách).

Ještě předtím, než vám zpracujeme osobní výživový plán na míru, navrhneme vám nejvhodnější vyšetření, díky jejichž výsledkům můžeme navrhnout nejoptimálnější cestu ke stanoveným cílům. Může se jednat o tato vyšetření:

Cb syndrom - Vše o zdraví To, jak se cítí vaše tělo, ovlivňuje i celý proces hubnutí a také nastavení energetického příjmu. Proto jsou tyto informace velmi důležité. Základní diagnostiku provádíme opakovaně a slouží i k porovnání výsledků a ujištění, že cesta, kterou jste si zvolili, je ta správná. Více Cb syndrom - Vše o zdraví Díky analýze krve odhalí Index Hubnutí riziko vzniku nemocí, jako je metabolický syndrom, inzulinová rezistence, diabetes či kardiovaskulární nemoci. Dále nám napoví, jaká je pravděpodobná rychlost úbytku vaší váhy. Více Cb syndrom - Vše o zdraví Zajímá nás především vaše zdravotní stránka, složení těla, rodinná anamnéza, ale důležité je pro nás třeba i to, jestli jíte pravidelně maso nebo netrpíte potravinovými alergiemi. Všechny tyto informace zohledníme a sestavíme vám osobní výživový plán přímo na míru. Více

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživovýchzásad našich specialistů * Cb syndrom - Vše o zdraví Objednejte se ještě dnesna konzultaci s výživovým specialistou

a dostanete inspirativníjídelníček chutných večeří zdarma.

Vliv nevhodně zvolené podprsenky na vaše zdraví

Vydali jsme se na veletrh módy Styl – Kabo, který se konal od 21.-23. srpna 2011 na brněnském výstavišti. Měli jsme možnost poslechnout si přednášku pana Ing.

Martina Kárycha, předsedu představenstva společnosti ALTRA a.s., na téma „Ideální podprsenka“. Seminář byl zaměřen především na vliv nevhodně zvolené podprsenky na zdraví ženy.

V tomto článku se dozvíte vše důležité, co se na semináři probíralo.

Cb syndrom - Vše o zdraví

Ideální podprsenka:

  • Neutlačuje, neškrtí, ani není nikde volná.
  • Váhu ňader drží zadní a boční partie (obvod podprsenky).
  • Zadní díl drží trvale rovnoběžně se zemí.
  • Ramínka se nezařezávají do ramen.
  • Kostice kopírují prsa až k podpaží a přiléhají k tělu.
  • Košík plně pojme ňadra a „nepustí“ ven.

Pojďme se podívat, co vše si můžete způsobit nošením nevhodné podprsenky:

Z hlediska estetického se jedná především o povislá prsa a nevzhledné faldíky. To je však ve srovnání s tím, jak nesprávná velikost podprsenky může ovlivnit zdraví ženy, poměrně nepodstatné.

CB syndrom:

Pokud obvod podprsenky neposkytne prsům dostatečnou oporu, převážná váha prsou spočívá na ramínkách. Těžká ramínka poté tlačí na nervy a trapézový sval (mohou vznikat nevzhledné zářezy od ramínek).

Tělo samozřejmě na tento nepřirozený tlak začne reagovat a páteř začne uhýbat. Je přetěžováno povrchové svalstvo a hluboké svalstvo ochabuje.

Ochabnutí hlubokého svalstva je velice těžce rehabilitovatelné – svalstvo je trvale poškozeno.

Lymfatický systém:

Lymfa je pro naše tělo velmi důležitá, jelikož zajišťuje odvod toxinů z těla. Proudění lymfy může být omezeno, pokud máte u podprsenky extrémně těsný obvod nebo příliš utažená ramínka.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Na lymfu působí samozřejmě také útlak způsobený všemožnými vycpávkami v podprsenkách typu push-up. Při přednášce se v prezentaci objevil také slide s obrázkem ze Správné podprsenky, který názorně ukazuje, jak vycpávky v podprsence deformují tvar prsou.

Více si na toto téma můžete přečíst v článku Proč nenosit push-up podprsenku každý den!

Ublížit si můžete nejen příliš těsným obvodem podprsenky, ale také v případě, že je obvod moc volný. Takový obvod se po zádech neustále posunuje a může způsobit mechanické odírání kůže či znamének a dokonce i krvavé rány.

Intertriga neboli opruzení:

Není to sice moc hezké téma, ale je třeba o tom vědět.

Pokud žena zvolí nevhodný typ prádla, čímž můžou být právě ony push-up podprsenky, může docházet k opruzení nebo kožním prasklinám.

Teplota je u push-up podprsenek enormní a vlhká podprsenka, šev kolem kostice, ale i vycpávka podprsenky velmi dlouho usychá. Z toho důvodu může vzniknout opruzení a to zejména ve středové části hrudníku.

Psychika:

Prádlo může mít také poměrně zásadní vliv na pocity ženy ve vztahu s okolím. Nebudeme si nic nalhávat, pokud máte špatně zvolenou podprsenku a musíte si ji stále upravovat, máte zdravotní problémy a necítíte se v takovém prádle dobře, výrazně to ovlivní vaši psychiku. Sebevědomí ženy tím klesá, žena může být nesoustředěná a nespokojená.

Chcete se v prádle cítit dobře a zbavit se zdravotních problémů?Chcete si pozvednout sebevědomí?

NOSTE SPRÁVNOU PODPRSENKU!

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra

Dnes přinášíme třetí a poslední text z minisérie o duševním zdraví. Věnovali jsme se depresím, úzkostem a dnes se budeme věnovat syndromu vyhoření. Na konci textu najdete i krátký test, na kterém si můžete vyzkoušet, jak je to s vyhořením právě u Vás.  

Syndrom vyhoření je dalším z nebezpečí v životě, které by měli mít na paměti zejména lidé s vysokým vytížením. Právě ti totiž velmi často kvůli svým osobnostem nevidí, co a jak velké nebezpečí může přijít.

Vzhledem k tomu, že vysoce kvalifikovaní pracovníci mají často tendenci ignorovat skutečnost, že pracují mimořádně dlouhé hodiny, přebírají mimořádně těžké pracovní úkoly a kladou obrovský důraz na to, aby vynikali. A při tom všem podcení některé varovné signály.

V součtu se mohou dostat až k syndromu vyhoření (burn-out syndrom).

Duševní bolest je horší nemoc než tělesná. To věděl už římský filozof a dramatik Publilius Syrus.

Tendence podceňovat signály vyčerpání, různá varování vyplývající nejen z našich vlastních pocitů vypětí, ale stejně tak ignorovat reakce našeho okolí, může být i fatální. Je to stejné, jako kdybychom přetočili vlastní vnitřní hodinový strojek.

Jakmile v něm něco praskne, náprava je složitá. A přitom někdy stačí tak málo. Pečujme o své duševní zdraví stejně tak, jako o své zdraví tělesné.

PhDr. Alena Vojtíšková, klinická psycholožka, ObZZ Hradec Králové

Co je syndrom vyhoření? Syndrom vyhoření je v podstatě stav chronického stresu. Ten vede k fyzickému a emocionálnímu vyčerpání, cynismu a odloučení, dokonce i pocitům méněcennosti a nedostatku úspěchu.

 Když se syndrom vyhořené blíží, už nejste schopni účinně fungovat na osobní ani profesní úrovni. Vyhoření však nenastane náhle. Neprobudíte se a nezjistíte, že máte syndrom vyhoření. Jeho povaha je mnohem zákeřnější, syndrom vyhoření se plíží velice pomalu, což je mnohem těžší rozpoznat.

Přesto nám naše tělo a mysl dávají varování a pokud víte co hledat, můžete syndrom rozpoznat dříve, než bude pozdě.

Jaké jsou příznaky vyhoření?

Každá z výše uvedených tří oblastí je charakterizována určitými znaky a příznaky. V některých oblastech dochází k překrývání. Tyto příznaky a symptomy existují podél kontinua. Jinými slovy, rozdíl mezi stresem a vyhořením je záležitostí stupně, což znamená, že čím dříve poznáte příznaky, tím lépe budete schopni vyhnout se syndromu vyhoření.

Jaké jsou známky fyzického a emocionálního vyčerpání

Chronická únava V počátečních fázích můžete cítit nedostatek energie a většinu dnů se cítit unavený. V posledních fázích se cítíte fyzicky a emocionálně vyčerpaný a můžete mít pocit strachu z toho, co přijde zítra.

  • Nespavost
  • Zapomínání / zhoršená koncentrace a pozornost.
  • Tělesné příznaky
  • Častější nemoci a ztráta chuti k jídlu
  • Úzkost

V počátečních fázích můžete mít potíže s usínáním nebo poruchou spánku v jednom nebo dvou dnech týdně. V pozdější fázi může být nespavost proměnlivá. Většinou čím větší vyčerpanost, tím větší nespavost. Nedostatek pozornosti a mírná zapomínání jsou počátečními znaky. Později se problémy mohou dostat do bodu, kdy nemůžete dodělat svou práci a vše se začne hroutit. Tělesné příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, palpitace srdce, dušnost, gastrointestinální bolest, závratě, mdloby, nebo bolesti hlavy (všechny příznaky by měly být lékařsky hodnoceny). Vzhledem k tomu, že vaše tělo je vyčerpáno, váš imunitní systém se stává oslabeným, což zapříčiňuje infekce, nachlazení, chřipku a další imunitní problémy. V počátečních fázích se možná nebudete cítit hladoví a vynecháte pár jídel. V pozdějších fázích může dojít k téměř úplné ztrátě chuti a velkým ztrátám na váze. Na začátku může dojít k mírným příznakům napětí, obav a otupělosti. Když se přiblížíte k syndromu vyhoření, úzkost může být natolik vážná, že narušuje vaši schopnost pracovat produktivně a může způsobit problémy ve Vašem osobním životě.

V počátečních fázích se můžete cítit smutný, občas beznadějný a v důsledku toho se můžete setkat s pocitem viny a bezcennosti. V nejhorším případě se můžete cítit v pasti, v těžké depresi a s pocitem, že svět by byl bez Vás lepší. Pokud je vaše deprese v tomto bodě, měli byste okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Zlost Zpočátku to může být napětí mezi lidmi a podrážděnost. V pozdějších fázích to může být následováno zoufalými výbuchy a vážnými hádkami a excesi doma i na pracovišti. Pokud se hněv dostává do bodu, kdy máte myšlenky na násilné činy vůči rodině nebo spolupracovníkům, vyhledejte okamžitou odbornou pomoc.

Jaké jsou známky cynismu a odloučení

Ztráta radosti Zpočátku se ztráta radosti může zdát velmi mírná, jako například, že nechcete jít do práce nebo toužíte odejít. Bez zásahu se ztráta radosti může vztahovat na všechny oblasti vašeho života, včetně volného času, který trávíte s rodinou a přáteli. V práci se začínáte vyhýbat projektům a hledáte způsoby, jak uniknout práci jako celku.

  1. Pesimismus
  2. Izolace
  3. Odloučení

Nejprve se může projevovat jako ztráta motivace. V další fázi se přesouvá i do toho, jak se cítíte, co si o sobě myslíte. Nemáte důvěru ve spolupracovníky ani členy rodiny. Máte pocit, že se na nikoho nemůžete spolehnout. V časných fázích se to může zdát jako mírná odolnost vůči socializaci (nemáte chuť jít ven, na oběd, občas byste nejraději zamkli dveře a ostatní nechali venku). V pozdějších fázích se rozzlobíte, jen když na vás někdo promluví. Chodíte na místa později, či dřív, abyste se vyhnuli střetu s kýmkoliv. Odloučení je běžný pocit jakéhokoliv odstřihnutí od ostatních. Může mít formu izolačního chování popsaného výše a vyústí v emocionální a fyzické napětí z práce a dalších povinností. Většinou si často berete nemocenskou, neberete hovory, neodepisujete na emaily nebo pravidelně chodíte pozdě.

Jaké jsou známky z pocitu méněcennosti a nedostatku úspěchu

Pocity apatie a beznaděje Pocity jsou podobné tomu, co je popsáno výše v bodech o depresi a pesimismu. V obecném smyslu to představuje, že nic není v pořádku, nebo že na ničem nezáleží. Jak se příznaky zhoršují, mohou se tyto pocity zvýšit, takže se zdá, že nic nemá smysl.

Zvýšená podrážděnost

Podrážděnost často pramení z pocitu neúspěšnosti nedůležitosti, zbytečnosti a rostoucího pocitu, že nejste schopni dělat věci tak efektivně, jako kdysi. V počátečních fázích to může zasahovat do osobních a profesních vztahů. V nejhorším případě to může zničit vaše vztahy a kariéru.

Nedostatečná produktivita a špatný výkon

Přes dlouhé dny vám chronický stres brání tomu, abyste byli tak produktivní, jako jste byli kdysi, což často vede k neúplným projektům a neustále rostoucímu seznamu úkolů. Občas se zdá, že i když se snažíte, nemůžete vylézt ze spodu hromady.

Pokud nemáte žádný z těchto problémů, je to skvělé! Měli byste však mít na paměti všechny tyto varovné signály a pamatovat na to, že syndrom vyhoření je zákeřné stvoření, které se na vás plíží, když žijete rušným životem. Pokud trpíte některými z těchto příznaků, mělo by to pro Vás být varováním. Udělejte si čas, abyste poctivě zhodnotili množství stresu ve Vašem životě a najděte způsob, jak jej snížit dříve, než bude příliš pozdě.

Co pomáhá pro prevenci? Pomohou zdravé a četné vztahy s druhými lidmi, dobrá organizace práce, umění strávit příjemně svůj volný čas a také např. schopnost říkat „NE“. 

Vyzkoušejte si krátký orientační dotazník. Sami na sobě si tak můžete zjistit, zda Vám syndrom vyhoření hrozí, případně v jakém stadiu jeho rozvoje se nachází.

Orientační dotazník 

U každé položky vyberte kladnou nebo zápornou odpověď podle toho, zda uvedené tvrzení odpovídá Vašemu pocitu nebo situaci. A buďte sami k sobě zcela otevření a upřímní. Za každou kladnou odpověď si udělejte čárku – 1 bod. Na konci si pak sečtěte body a porovnejte výsledek s bodovou škálou dole.

  1. Když si v neděli odpoledne vzpomenu na to, že zítra zase musím do práce, nestojím za nic.    Ano | Ne
  2. Kdybych měl (-a) možnost odejít do důchodu /např. předčasného/, udělám to hned zítra.    Ano | Ne
  3. Nesnáším už ani spolupracovníky, ty jejich stále stejné řeči jsou k nevydržení.    Ano | Ne
  4. To, jak mne dráždí spolupracovníci, není nic proti tomu, jak mne dokáži vyvést z míry lidé, se kterými musím jednat v rámci své profese.    Ano | Ne
  5. Práce s lidmi mne už ubíjí, vysává mé síly.    Ano | Ne
  6. Za poslední tři měsíce jsem odmítl (-a) účast na vzdělávacích aktivitách /seminářích, kursech/.    Ano | Ne
  7. Svou práci zvládám „levou rukou“, myslím, že mne už nemůže nic překvapit.    Ano | Ne
  8. O své práci se těžko dozvím ještě něco nového.    Ano | Ne
  9. Na konci pracovního dne bývám unaven (-a) tak, jako bych těžce fyzicky pracoval (-a).    Ano | Ne
  10. Mám pocit, že už je jen málo věcí, ze kterých se dokážu opravdu radovat.    Ano | Ne
Zajímavé:  Diabetická Noha Prvé Príznaky?

Vyhodnocení:

  • 1-2 body syndrom vyhoření nehrozí
  • 3–5 bodů ukazuje na příznaky počínajícího syndromu vyhoření
  • 6–8 bodů značí již nastupující rozvoj tohoto syndromu a je nutné zjistit, za jakých okolností k tomuto rozvoji došlo
  • 9–10 bodů je indikací k odborné (psychologické nebo psychiatrické) intervenci

Z osobnostních charakteristik je pro předcházení syndromu vyhoření nejdůležitější odolnost vůči stresovým situacím, které jsou vnímány jako smysluplné výzvy. Ke vzniku vyhaslosti naopak predisponují osobnosti charakterizované empatií, senzitivitou, obětavostí, idealismem, úzkostí, pedantstvím.

PhDr. Alena Vojtíšková, klinická psycholožka, ObZZ Hradec Králové

Vyhoření se tak objevuje hlavně u mnoha lidí, pracujících v pomáhajících profesích a má škodlivé následky nejen pro své „oběti“, ale způsobuje i zhoršení kvality poskytovaných služeb.

Lidé, kteří vyhořeli, chodí do práce se zpožděním, protahují polední pauzy a snaží se co nejrychleji odejít domů.

Lidé, ještě nedávno plní energie a idealismu, chodí nyní do práce s nechutí, stále se dívají na hodinky, snaží se odkládat kontakty s druhými, nemohou se soustředit na rozhovor, přestávají být tolerantní.

Syndrom vyhoření je i příčinou manželských konfliktů a ničí vztahy.

Člověk, jehož potřeby nejsou dostatečně uspokojovány v zaměstnání, obvykle očekává o to více od partnera a blízkých přátel.

Neustálý tlak přehnaných a neoprávněných požadavků z jeho strany však vydrží málokterý vztah. Přecitlivělost a podrážděnost způsobuje, že člověka rozzlobí i maličkosti, kterých by si dříve ani nevšiml.

Jak léčit syndrom vyhoření a jaké jsou svépomocné postupy?

Standardně používané postupy, spočívající v neangažování se, distancování se od problémů, netečnosti a dělání „mrtvého brouka“ nepomáhají.

Mezi faktory prevence vyhoření se doporučuje sebevzdělávání a práce na sobě, pravidelné sportování a zájmové aktivity, nezanedbávat sociální kontakty. Doporučuje se nalezení větší blízkosti k lidem, které máme rádi a na které nemáme kvůli pracovnímu tempu a následnému vyčerpání čas.

Naučme se aktivně vyhledávat dobré stránky života, těšit se z maličkostí, naučme se dělat dobré věci sami pro sebe a radovat se z nich.  

 Syndrom vyhoření není jako chřipka – nezmizí po několika dnech, ale dokud neprovedete určité změny ve svém životě. Jakkoliv těžké se to může zdát, nejsnadnější věc je dělat malé krůčky a malé změny, které vedou k velkým změnám.

Abychom mohli hřát, nesmíme vyhořet!

Seznam pracovišť O naší organizaci Návštěvní kniha Kontakty

Vertebrogení algický syndrom VAS

  • Většinu fibromyalgiků trápí bolesti hlavy, hrudi, zad, končetin. 
  • Někdy trvá i roky než najdou původ svých zdravotních potíží a dopracují se k následné úlevě.
  • Jednou z příčin může být onemocnění páteře, které je u pacientů s fibromyalgickým syndromem velmi časté a není ojedinělé, když jim tyto potíže způsobuje Vertebrogenní algický syndrom – VAS.

Jde o bolestivé onemocnění páteře provázející poruchy jejích kloubů, vazů, meziobratlových plotének, okolních svalů apod. https://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/vertebrogenni-algicky-syndrom-zkr-vas-3

Pokud onemocnění trvá déle než 3 až 6 měsíců, jedná se o bolest chronickou. Ve svých důsledcích vede ke změně chování nemocného. Je často spojena s nepřiměřenou celkovou únavou, úzkostí, depresí. 

Dělí se na:

a) bez postižení nervových struktur,b) s postižením nervových struktur (kořenové syndromy, míšní léze, neurogenní klaudikace).

Tyto bolesti můžeme rozdělit do skupin dle příčin:

– Problémy svalového korzetu, bolesti spojené se zatuhnutím některých svalů nebo celých svalových skupin. Přetížení svalů a vazů – při špatném držení těla, vadných pohybových stereotypech, hypermobilitě https://fibromyalgik.webnode.cz/news/hypermobilni-syndrom-u-fm/, nadměrně těžké práci, vzniká přetížení. V oblasti pánve hlavně ligamentová bolest, nebo bolest při svalové dysbalanci – bolí svaly zkrácené i svaly ochablé.- Úrazy – výrazné bolesti zad s omezením pohybu, nebezpečí poranění míchy.- Degenerativní onemocnění páteře – adaptační změny reagující na přetěžování páteře nebo horší stabilitu v segmentu. Jde i o projev stárnutí a přirozeného opotřebování. Přetěžování a mikrotraumata mohou tyto změny urychlit.

– Vrozené vady, nádory, osteoporóza, Behtěrevova choroba, revmatoidní artritis.

https://info.civilky.cz/vse-pro-zdravi/civilizacni-onemocneni/vertebrogenni-syndrom/clanek/vertebrogenni-syndrom/65/https://www.kulan.cz/Vertebrogenní_algický_syndrom

Bolesti v příslušném úseku páteře:

Cervikokraniální syndrom (CC syndrom) se projevuje bolestí hlavy. Příčina je v oblasti krční páteře. Bolest je nejčastěji v týle, ale může být i na temeni nebo ve spánku. Není podmínkou současná bolest krční páteře či její blokáda. Bolesti se objevují hlavně po zátěži, značnou roli hrají rovněž psychogenní faktory. Často je popisována rovněž závrať.

Více informací: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/syndrom-cervikokranialni/Cervikobrachiální syndrom (CB syndrom) – jedná se o bolesti horní končetiny, které mají svůj původ v krční páteři. Bývá často a chybně diagnostikován jako syndrom zmrzlého ramene. Někdo trpí bolestmi hlavy, má sklony k migrénám, jinému bolest vystřeluje až do konečků prstů, jiného zas trápí bolestivé rameno. Postiženému úseku krční páteře vždy odpovídá určitá část horní končetiny, do které obtíže vyzařují. www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/cervikobrachialni-syndromCervikovestibulární syndrom (CV) – blokáda krční páteře vyvolá závrať, bolesti hlavy. Obtíže zhorší záklon a rotace hlavy.Lumbalgie – bolest v bederní části páteře a v kříži bez vyzařování.Ischialgie – bolest v kříži, vyzařuje do hrudníku nebo do jedné či obou dolních končetin. https://lekarske.slovniky.cz/https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/vertebrogeni-onemocneni/

Akutní blok krční páteře (ústřel): 

Blokáda vznikne nejčastěji při přeležení krku na lůžku, při práci ve strnulé poloze hlavy, po prudkém pohybu hlavou. Projevuje se držením hlavy, tak aby nebolela, v úklonu a rotaci, bolestí podél krční páteře (často jednostranně), která vyzařuje do týla. Aktivní nebo pasivní pohyb bolest zvětšuje. Někdy může být zvracení. 

Kořenové syndromy na horní končetině: 

Jde o pásovitou bolest v horní končetině do prstů, často vyzařující z horní hrudní páteře mediálně od lopatky. Jsou snížené reflexy, někdy snížená svalová síla v odpovídajících svalech, je porucha čití.

Kořenový syndrom C6: bolest se projikuje pásovitě do palce a ukazováku. Kořenový syndrom C7: bolest se projikuje do středních prstů. Kořenový syndrom C8: bolest se projikuje do malíku a prsteníku.

Záklon hlavy s rotací nebo úklonem ke straně bolesti vyvolává zhoršení. 

Bolesti v hrudní páteři: 

Bolesti způsobené blokádami meziobratlových a kostotransverzálních kloubů je nutné odlišit od vážných onemocnění vnitřních orgánů (koronární příhoda, nemoci plicní, žaludeční, dvanáctníkové, žlučníkové aj.) Tzv.

interkostální neuralgie (pásovitá bolest od páteře podél žeber) má příčinu v blokádě páteře, pravá neuralgie se popisuje u herpes zoster.Další dg, které způsobují bolesti na hrudníku u FM: https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/bolest/bolest-na-hrudi/https://fibromyalgik.webnode.cz/news/myofascialni-bolestivy-syndrom-jeden-z-hlavnich-duvodu-bolesti-u-fm/

Lumbago (bederní ústřel, houser). 

Vzniká po zvednutí břemene, po předklonu, prudkém pohybu, kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí, viróza. Někdy je cítit lupnutí v bedrech. Pacient má trup v blokovém postavení – mírném předklonu a vybočení do strany. Nemůže se předklonit ani narovnat, vázne oblékání. 

Chronické bolesti v bedrech a kříži. 

Nejčastěji tupé bolesti dolní části zad, způsobené přetěžováním vazů a svalů, je zde svalová nerovnováha, vznikají kloubní blokády včetně SI kloubů. U starších lidí je příčinou osteoporosa, spondylosa, osteochondrosa.

Kořenové syndromy na dolní končetině: 

Předchází jim často bolest v kříži, postupně se rozvíjí pásovitá bolest do dolní končetiny, spojená se snížením reflexu, poruchou čití (hypestesie – snížená citlivost, snížené vnímání na podněty jako je bolest, chlad, teplo, hluk, světlo, vibrace a dotyk, hyperestesie – zvýšená citlivost, zesílené vnímání, např. mravenčení, brnění, pálení i bolestivost i při minimálních dotykových podnětech, přecitlivělost na hluk, světlo, teplo, chlad, bolest, vibrace), někdy s parézou příslušných svalových skupin. Příčinou bývá tlak výhřezu disku nebo osteofytů na kořen.Kořenový syndrom L4: Bolest vyzařuje po přední straně stehna a vnitřní ploše bérce k vnitřnímu kotníku. Příčinou bývá léze disku L3/4.Kořenový syndrom L5: Bolest jde po zevní straně stehna (jako lampas), stáčí se na přední stranu bérce na nárt až k palci. Pacient zakopává, nepostaví se na patu. Příčinou je často výhřez disku L4/5.

Zajímavé:  Kdy Mohu Pocitovat Prvni Priznaky Tehotenstvi?

Kořenový syndrom S1: Bolest jde po zadní straně stehna a lýtka do paty. Pacient se nepostaví na špičku. Příčinou je léze disku L5/S1.

https://www.kulan.cz/Vertebrogenní_algický_syndrom

Léčba páteřních onemocnění https://fibromyalgik.webnode.cz/news/lecba-paternich-onemocneni/. 

Cvičení https://fibromyalgik.webnode.cz/news/vse-o-cviceni-u-fm.

Klinický obraz nejčastějších vertebrogenních onemocnění

www.kulan.cz/Vertebrogenn%C3%AD_algick%C3%BD_syndrom

Intervenční léčba vertebrogenních kořenových syndromů

www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art807

Syndrom vyhoření začíná skrytě, varuje psycholožka

„O nějakém syndromu vyhoření jsem neslyšela do chvíle, kdy se, podle mého názoru, zničehonic zhroutila moje bývalá kolegyně. Všimla jsem si, že chodí do práce stále unavená, jako tělo bez duše, nic ji nezajímalo.

Chodívaly jsme spolu na oběd a řešily práci, ale najednou jí to bylo úplně jedno. A pak jedno ráno zavolal její manžel, že kolegyně je v péči psychologů a nemáme s ní nějaký čas počítat. Opravdu mi to přišlo přehnané a říkala si, že to se mi nikdy stát nemůže.

Svoji práci jsem milovala a rozhodně se o mně dalo říct, že jsem workoholik,“ vypráví.

Přečíst článek ›

Alexandra byla hrdá na to, jakou má práci, jak je schopná a že dokáže uživit sebe a dvě dcery i poté, co ji manžel opustil. ‚Tehdy jsem se zařekla, že zvládnu všechno sama a budu vydělávat tolik, abych nemusela být závislá na jeho alimentech a zároveň mohla sobě i dcerám dopřát vše, co jsme chtěly,“ říká Alexandra.

Mozek jel stále na plný plyn

• Každý pátý Čech trpí podle odborníků syndromem vyhoření. • Častěji vyhoření postihuje ženy a mladší lidi.

• Světová zdravotnictví organizace loni zařadila syndrom vyhoření do mezinárodní klasifikace nemocí.

„Moje dcery, dvojčata, jsem měla už ve 24 letech, takže poměrně brzy na dnešní dobu, a když jsem v 27 letech nastupovala do práce, sehnala jsem místo jako asistentka marketingu v jedné nadnárodní firmě.

Docela mě to bavilo a ráda jsem se učila vše důležité od zkušenějších kolegů, abych o oboru věděla co nejvíc. O dva roky později přišel nečekaný rozvod a moje řešení nepříjemné situace bylo upnout se na práci.

Během tří let jsem se stala ředitelkou celého marketingového týmu, což pro mě bylo jako sen.“

Přečíst článek ›

Finanční ohodnocení už tehdy měla dvakrát větší než její bývalý manžel a nic jí nechybělo. ‚Možná jen čas s dcerami. S těmi mi pomáhali moji rodiče a taky moje sestra, která sama mít děti nemohla a v holkách se docela zhlédla.

Často jsem zůstávala v práci do večera a když jsem přišla domů, stihla jsem jen podepsat úkoly a přečíst pohádku na dobrou noc. A pak jsem často šla zase pracovat, protože jsem stejně nemohla usnout.

Můj mozek stále jel na plný plyn a nevěděla jsem, jak ho vypnout,“ popisuje, co potížím předcházelo.

Na začátku stála chřipka

„Zlom nastal, když jsem od holek chytla nějakou chřipku. Zůstaly jsme doma všechny tři a ve chvílích, kdy mi nebylo tak zle a nebolelo mě celé tělo, mi pomalu docházelo, o co všechno přicházím.

Nejvíc mě tehdy šokovala Ema, jedna z dcer, když mi řekla, že je dobře, že jsem nemocná a doma, protože aspoň nejsem tak podrážděná, jako když v noci chodím z práce.

Najednou jsem se tam vůbec nechtěla vrátit, nechtěla jsem vstát, nic mě nebavilo, bála jsem se, že když se vrátím do toho kolotoče, nebudou mě dcery za chvíli znát, a zároveň jsem nevěděla, jak bych nás jinak uživila,“ vypráví Alexandra.

Přečíst článek ›

Chřipka odezněla, ale Alexandru začaly trápit bolesti hlavy a zad a žádná masáž ani cvičení nepomáhalo. ‚V práci jsem na všechny štěkala, ani jsem nechtěla řešit nové projekty, všechno jsem odkývala, aniž bych o tom něco věděla. Zmítala jsem se ve všech negativních pocitech stále dokola, až mě sestra odvedla k jedné své známé psycholožce,“ říká.

„Díky několikaměsíční psychoterapii jsem pochopila, že mě postihl syndrom vyhoření a že pracovat jen proto, abych něco dokázala exmanželi, nebyla ta správná motivace.

Kromě toho jsem zpočátku dostávala i léky, protože už jsem na tom byla psychicky hodně špatně a nedokázala jsem se starat ani o dcery.

Zklidnila jsem se, našla jsem si smysluplnější práci, kde nemyslím jen na zisk, a volný čas si konečně užívám s dětmi a rodinou,“ uzavírá Alexandra.

Názor odborníka: Mgr. Kristýna Brožková (psycholožka, Pedagogicko-psychologická poradna České Budějovice)Syndrom vyhoření je dnes často zaznívající pojem v laické veřejnosti, ale někdy je chybně zaměňován za syndrom vyčerpání či jiné psychické problémy související s chronickým stresem.

Málo kdo ví, že syndrom vyhoření je dlouhodobý proces, který začíná skrytě, a jedinec elementárním symptomům nevěnuje pozornost. Může mít však závažné zdravotní důsledky a postihuje jak psychickou, tak fyzickou stránku člověka.

Člověk směřující k syndromu vyhoření apriori začne pracovat s velkým entuziasmem, silnou vnitřní výkonovou motivací s příslušným emocionálním doprovodem a silnou potřebou pomáhat druhým. Postupem času narazí na překážky v dosahování cílů v práci a objeví se s tím spojená frustrace.

Do svého pracovního nasazení musí investovat stále více energie, proto zanedbává svoji zájmovou a sociální oblast. Pracovní zátěž se tudíž přenáší i do pohody rodinného života. Příčinu svých problémů však jedinec nevidí v profesi. V konečném důsledku cítí silný pocit zoufalství, až apatii, a postrádá smysluplnost života. Dochází k fyzickému, tělesnému i psychickému vyčerpání.

S tím se pojí větší riziko vzniku nemocí, závislostí na návykových látkách, vegetativních projevů, somatických problémů ve formě bolestí zad a hlavy. Lidé, kteří prožívají podobné schéma potíží, by měli vyhledat odbornou terapeutickou pomoc (ať už by šlo o existencionální terapii, kognitivně-behaviorální terapii, logoterapii, či pouze o návštěvu psychologa).

Terapeut je může doprovázet k vytvoření svých osobních hranic a k identifikaci obranných mechanismů. Měli by si vytvořit náhled na vzniklou situaci.

Doporučuje se změna povolání, rekvalifikace či dlouhodobá dovolená, která by vytrhla jedince z působení chronických stresových podnětů.

Jejich léčba by se měla dále zaměřit na rekapitulaci ontogenetického vývoje a na vznik jejich silné potřeby pečovat o druhé před péčí o sebe sama.

Přečíst článek ›

Informace o nemoci

Syndrom vyhoření nejčastěji potkává zdravotní sestry, lékaře, ošetřovatele, učitele, hasiče, policisty, pracovníky leteckého provozu či manažery.

Překvapivě jím mohou trpět i matky pečující o malé děti, jejichž dny se často točí jen okolo přebalování, krmení a uklízení.

Ohrožení jsou ale všichni ti, kteří se hodně stresují, mají nadbytek práce a nemají čas na své přátele ani koníčky, které je mohou přivést na jiné myšlenky.

  • Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
  • V rámci prevence se nabízí pořádat pravidelné supervize pomáhajícím pracovníkům, dodržovat zdravý životní styl (fyzickou aktivitu, zlepšovat osobní pohodu, udržovat kvalitní sociální vztahy) a globálně zvyšovat svoji psychickou odolnost.
  • Neschopnost „odstřihnout“ se od práce i doma jsou hlavními příčinami stoupající počtu případů vyhoření po celém světě. 

Jak předcházet syndromu vyhoření?• Vždy myslete na sebe o trochu víc než na svou práci. Na prvním místě jste vy a vaše zdraví a potom až práce.• Naučte se říkat ne, jakkoli těžké se to v práci někdy může zdát.• Relaxujte.

Projděte se v přírodě, vyvenčete psího mazlíčka, přečtěte si knížku nebo se podívejte na film, zatancujte si, vybijte zlost na boxu nebo se naučte vařit nějakou specialitu. Nevzdávejte se svých oblíbených činností!• Někdy pomůže i změna povolání.

Pokud cítíte, že to není to pravé pro vás, odejděte včas, než začnete svou práci nenávidět.

• Neberte na sebe zodpovědnost za všechno a všechny. Nemějte pocit, že vy jste jediní, kdo spasí vaši firmu.

Přečíst článek ›

Recept pro zdraví: Banánový chlebíček s čokoládou

Banány obsahují tryptofan – aminokyselinu, která se v těle mění v serotonin, známý jako hormon štěstí. Navíc díky vitaminu B6 a draslíku vám zaručí dobrou náladu.

Ingredience: 2 zralé banány, 100 g másla, 150 g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 220 g hladké mouky, sušené švestky (podle chuti), 2 lžičky skořice, 100 g kvalitní čokolády, špetka soli, 2 vejce, prášek do pečiva

Postup: Smíchejte máslo pokojové teploty, třtinový i vanilkový cukr a míchejte, dokud nebudete mít hladký krém. Poté rozmačkejte banány a čokoládu společně se švestkami nakrájejte na co nejmenší kousky. Jakmile budete mít hotový krém, přidejte do něj dvě vejce, banány a postupně přidávejte mouku, špetku soli, skořici a nakonec prášek do pečiva.

Troubu si předehřejte na 170 °C a do připraveného těsta na závěr zlehka vmíchejte čokoládu a švestky. Banánový chlebíček můžete péct v podlouhlé formě určené přímo pro něj, ale klidně i v dortové formě. Nezapomeňte formu vymazat máslem a vysypat moukou.

Pečte přibližně 50 minut a chlebíček zkontrolujte pomocí špejle. Jakmile bude hotový, nechte ho vychladnout a poté nakrájejte. Dejte si ho samotný nebo třeba s marmeládou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector