Černucha Účinky Na Zdraví?

Černucha má antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a hladinu krevního cukru, zabraňuje zánětům, podporuje vylučování žluči a moči, stejně jako menstruaci a tvorbu mateřského mléka, vyvolává pocení, zlepšuje trávení a ničí střevní parazity.

Na co je dobrá černucha?

Černucha působí anesteticky a protizánětlivě, proto se dá užít například při bolestivé menstruaci nebo zevně na různé mykózy, ekzémy či na akné. Černucha navíc posiluje imunitu, dobrou službu nám udělá i při chřipce a nachlazení. Pomáhá i při dýchacích obtížích; vhodná je při léčbě astmatu nebo alergií.

Co to je černucha?

Černucha setá (Nigella sativa) neboli lidově řečeno černý kmín je jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovité, která dorůstá do výšky 60 cm. Vyznačuje se typickými modrými květy, které kvetou od června do září. Z jejích semen se lisuje olej žluté barvy a příjemně kořeněné chuti.

Jak dlouho užívat olej z černého kmínu?

při užívání oleje z černého kmínu 2 x denně za 4 týdny zjištěn nárůst T- buněk ( T- buňky zvyšují schopnost imunitního systému) o více než 70%. Velmi úspěšně pomáhá při léčbě autoimunitní nemoci jako je revmatoidní artritida, lupus, celiakie a Crohnova choroba.

Jak užívat olej z černého kmínu?

Vnitřně – preventivní – ráno 1 čajová lžička denně smíchaná buď s medem nebo čerstvou šťávou (třeba z vymačkaného pomeranče nebo mandarinky). Při silnějších potížích je možno brát další lžičku i večer. Na léčení např. rakoviny 3 x 1 čajovou lžičku denně (se zdravou stravou).

Jak používat černuchu?

Využití v kuchyni

Jejich ovocná a lehce pálivá vůně zpestří tradiční chléb, stejně jako chuť jemného pečiva. Černucha oživí také saláty, omáčky nebo zeleninová jídla. Dodá osobitosti rýži nebo těstovinám a nenuceně rovněž vklouzne do marinád. V Bengálsku slouží černucha k dochucení rybích jídel.

Zajímavé:  Dům Zdraví Jihlava Zubař?

Jak pěstovat černuchu?

Černuchy se vysévají v průběhu března a dubna přímo na záhon. Poslední semena můžete dosít v květnu i červnu, rostliny díky tomu pokvetou po celou sezónu. Vykvetou již 10 týdnů po výsevu. Každá rostlina by měla mít prostor 10-20 cm, protože se bohatě větví a může na ní postupně rozkvést až 100 květů.

Na co se používá olej z vlašských ořechů?

Účinky oleje z vlašských ořechů:

 • podporuje činnost nervové soustavy, zlepšuje paměť a koncentraci.
 • působí příznivě na krevní oběh a slinivku břišní
 • posiluje imunitu.
 • pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu, vyrovnává krevní tlak.
 • chrání před cévními onemocněními, příznivě působí proti vzniku aterosklerózy.
 • Co obsahuje meruňkový olej?

  Meruňkový olej obsahuje velké množství draslíku, nenasycených esenciálních mastných kyselin – palmitovou, palmitoolejnou, stearovou, olejovou, linolovou a linoleovou. Dále vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15, B17 (laetril), B 19 a A, C a F. Zároveň slouží jako vysoce pěsticí pleťový a masážní olej.

  Na co je dýňový olej?

  Dýňový olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny jako většina panenských olejů. Navíc je bohatý na přírodní látky, které zabraňují degenerativním procesům a stárnutí buněk. Z vitamínů jsou v dýňovém oleji nejvíce zastoupeny vitamíny skupiny B, C, a E. Dále obsahuje zinek, hořčík, vápník, železo, draslík…

  Jak vyrobit Kminovy olej?

  Vezl jsem kmín až do Bavorska, kde se nám po dvou dnech přemýšlení podařilo vylisovat první kmínový olej. Jeden litr lisujeme sedm hodin a výtěžnost je velmi nízká, asi 2,5 %. Na kmín i mák jsme vymysleli speciální šroubovici, vyrobenou ve Finsku. Na kmínový olej jsme opravdu hrdí, stejně jako na olej z bílého máku.

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *