Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdraví

28.04.2015 | 10164x Shlédnutí | Ondřej Nývlt | Zdraví

Vliv stravy a cvičení na plodnost, a to i u mužů.

Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdraví

Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas.

Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.

(K. H. Mácha – Máj, 1835)

V přírodě nastává období charakterizované růstem a zrozením. Nevyhýbá se ani nám, lidem, a tak je zřejmé, že mnoho párů pocítí touhu završit svůj láskyplný vztah zplozením potomka.

Těhotenství je krásné období v životě ženy, ale také velká zátěž pro její organismus. Je proto určitě vhodné připravit své tělo po fyzické i psychické stránce tak, aby bylo schopno nejen počít dítě, ale i unést zátěž, kterou s sebou přináší těhotenství a samotný porod.

Je zřejmé, že čím zdravější je nastávající maminka, tím zdravější a klidnější bude její děťátko. S přípravou na těhotenství by oba rodiče měli začít asi šest měsíců předem a v nastaveném režimu by měli pokračovat i v průběhu těhotenství a následně při kojení. Toto období života je pro malého človíčka nesmírně důležité a dává mu dobré základy do života.

Co ovlivňuje plodnost?

Aby mohlo být počato a donošeno zdravé dítě, je dobré se zaměřit na několik režimových opatření, která si postupně probereme. Základem je samozřejmě zdravé stravování, nicméně roli hrají také včasná detoxikace, úprava váhy, kontrola zdravotního stavu, přiměřená pohybová aktivita a zdravý životní styl. Níže si rozebereme, co každý bod znamená konkrétně.

Čistota půl zdraví, vnitřní očista celého organismu

Před plánovaným otěhotněním je důležité provést očistnou kúru. V průběhu těhotenství již na detoxikaci nebude takový prostor, aby nedocházelo ke zvýšené zátěži plodu odpadními látkami. Z těchto důvodů se v těhotenství a při kojení nesmí zahajovat intenzívní detoxikace.

Pro detoxikaci je zdaleka nejdůležitější dostatečný pitný režim a vyrovnání případného překyselení organismu. Pokud začne budoucí maminka s detoxikací včas (2–3 měsíce před otěhotněním), dojde k odplavení převážné většiny odpadních látek. V takovém případě lze v detoxikaci pokračovat i v těhotenství, protože hladiny toxinů již nebudou tak vysoké, aby ohrožovaly vyvíjející se plod.

Tělesná hmotnost přímo ovlivňuje schopnost otěhotnět

Podle údajů Americké Společnosti pro Reprodukční Medicínu souvisí s váhou přibližně dvanáct procent ze všech případů neplodnosti. Příliš nízká nebo naopak vysoká váha u žen způsobuje nepravidelnosti cyklu a ovulace.

Příliš nízká hmotnost s minimem tělesného tuku snižuje významně produkci estrogenu, který ovlivňuje reprodukční cyklus. Extrémně nízká tělesná váha může vést k úplnému vymizení menstruace a ztrátě plodnosti.

Při obezitě, kdy je příliš mnoho tělesného tuku, se naopak produkce estrogenu zvyšuje a pak působí podobně jako antikoncepce (potlačuje zrání vajíček). Obezita tak představuje výraznou překážku při léčbě neplodnosti.

Nadváha však neovlivňuje pouze ženskou neplodnost, ale má vliv také na muže. Příliš nízká hmotnost u mužů omezuje tvorbu spermií. U obézních mužů klesá celková produkce semene a zvyšuje se podíl špatných a málo pohyblivých spermií.

Plodnost může snížit špatný zdravotní stav

Kontrola zdravotního stavu před otěhotněním je nesmírně důležitá. Plodnost totiž mohou ovlivňovat některé zdravotní obtíže. Patří sem například neléčená cukrovkasexuálně přenosné nemoci, onemocnění štítné žlázy, celiakie a další nemoci, které mohou být velmi často přehlíženy.

Přítomnost bakterií ve spermatu může mít negativní vliv na mužskou plodnost. Nechte si také zkontrolovat zuby a dásně a odstranit všechny neléčené zubní kazy.

Početí a vývoj miminka je dokonale řízen vyváženými chemickými procesy. Protože další chemické látky (například léky) mohou tento vývoj narušit, je nejlepší volbou žádné nebrat. Pokud však žena dlouhodobě užívá některý druh léků, je nutné se o další medikaci poradit s ošetřujícím lékařem.

Pohyb a cvičení

Jak už bylo popsáno výše, těhotenství a následná péče o novorozence jsou pro tělo velkou zátěží. Je-li žena před otěhotněním v dobré kondici, bude pro ni snazší se udržovat v pohybu také v průběhu těhotenství. Cvičení navíc pomáhá zlepšit náladu, zvýšit hladinu energie a snižuje stres.

Navíc pokud má žena podváhu, bude muset trochu přibrat. Příroda totiž nepřeje hubeným ženám, aby otěhotněly. Když žena přibere, napomůže to úspěšnému otěhotnění. Před pokusem o těhotenství je proto důležité se co nejvíce přiblížit ideální hmotnosti.

Pravidelné cvičení, jako je například kalanetika, jóga, power jóga, pilates, strečink, rychlá chůze, plavání či jízda na kole, je velmi důležité. Pomůže ženě posílit svaly dolní části zad, břicha, nohou, což tělu umožní lépe se vypořádat s požadavky těhotenství a porodu.

Co je důležité pro zdraví dítěte vynechat?

Když se žena snaží otěhotnět a poté během těhotenství a kojení je třeba se vyhnout alkoholu, cigaretám, kofeinu a jiným drogám. Nejméně šest měsíců před samotným otěhotněním je dobré vyčistit tělo od všech látek, které mohou ovlivnit vývoj plodu.

Alkohol, cigarety a jiné drogy mají nepříznivý vliv na kvalitu spermatu. Alkohol má negativní vliv na plodnost obou partnerů. Navíc alkohol poškozuje plod a dokonce může způsobit malformace.

Kouření také ohrožuje plodnost u žen i u mužů. Ženská vajíčka jsou například náchylnější ke genetickým abnormalitám, kouření souvisí s abnormalitami spermatu a zpomaluje pohyb spermií.

Nikotin a další chemikálie navíc ovlivňují ovulaci, protože snižují produkci estrogenu. Kouření v těhotenství také samozřejmě ovlivňuje vývoj plodu a vývoj jeho mozku.

Děti kuřaček se rodí s nízkou porodní hmotností.

Stejně tak by měly ženy, které si přejí otěhotnět, snížit konzumaci kávy. Příliš velký příjem kofeinu negativně ovlivňuje plodnost a v poslední době se objevují hypotézy, že kofein souvisí se zvýšeným rizikem potratů v raném stádiu těhotenství. V době, kdy se žena snaží o dítě nebo je těhotná, by konzumace kávy neměla přesáhnout dva šálky za den.

Ženám, které si přejí otěhotnět, dále odborníci nedoporučují přílišnou konzumaci mořských ryb, které jsou známé vysokým obsahem rtuti. Patří mezi ně především mečoun, žralok, štika, bolen, candát, královská makrela či platýz. Kromě negativního vlivu na reprodukční cyklus je rtuť spojována i s vážnými vrozenými vadami plodu, jako je například autismus.

Velice důležité je snížit na minimum jakýkoliv stres, který jednak může ovlivnit plodnost obou partnerů, dále může mít nepříznivý vliv na samotný plod.

Pokud se matka v době těhotenství nadmíru stresuje, má dítě v prvních měsících života například problém s usínáním.

Dítě totiž velmi brzy vnímá pocity a stavy úzkosti vyvolané stresem, a předpokládá se, že je vnímá jako své vlastní.

Dlouhá horká koupel snižuje plodnost mužů

Pro správný vývoj spermií je potřebná nižší teplota než uvnitř našeho organismu. Vysoké teploty mohou vývoj spermií poškodit.

Již staří Římané věděli, že dlouhá horká koupel snižuje pohyblivost a životnost spermií a tím také pravděpodobnost otěhotnění. Proto pozor na pobyt v sauně, horké páře, ve vířivce a na dlouhé horké koupele. Teplota šourku stoupá také při neustálém sezení bez přestávek.

Nežádoucí zahřátí způsobuje také práce s notebookem na klíně a vyhřívané sedačky v autech určitě nejsou spermiím ku prospěchu. Neexistuje jednotný názor na to, zda slipy, nebo boxerky. V tomto směru je důležitá hlavně prodyšnost materiálu.

Výživa je veledůležitá

Jedním z faktorů, které mají vliv na plodnost ženy i muže, je složení stravy. Vhodné potraviny ve vhodném množství dokážou pozitivně ovlivnit nejen kvalitu vajíček a schopnost oplodnění, ale i kvalitu a množství spermií. A také hormonální cesty ovlivňující schopnost otěhotnět a udržet těhotenství.

Zdravé stravování snižuje riziko neplodnosti až o 66 %. Je potřeba pravidelně konzumovat vyvážená jídla, spousty čerstvého ovoce a zeleniny a vynechat jídla hotová a z „fast foodů“. Pozor! Studie ukazují, že příliš mnoho sóji v jídelníčku snižuje počet spermií.

Co má strava před otěhotněním zahrnovat?

  • Komplexní sacharidy jako jsou nerozvařené těstoviny, rýže a cereálie jsou lepší než zpracované sacharidy (např. bílý chléb, koláče a sušenky)
  • Ovoce a zelenina – ideálně pět porcí denně, čím je pestřejší, tím je výživnější
  • Bílkoviny – potřebné bílkoviny lze získat z masa, nerizikových ryb, vajíček a luštěnin
  • Mléko a mléčné výrobky obsahují spousty vápníku, který je důležitý pro vývoj kostí
  • Tuky z rostlinných zdrojů (olivový, řepkový, lněný či konopný olej) nebo olejnatých ryb jako je losos, sleď nebo makrela

Potraviny vhodné pro zvýšení plodnosti

Vitamín C, E a betakaroten, selen, zinek (antioxidanty)

Pro dostatečný počet zdravých a pohyblivých spermií je nutný dostatečný přísun vitamínů a antioxidantů.

Mimořádný vliv na mužskou plodnost mají ústřice pro vysoký obsah zinku. Přiměřený příjem zinku je rozhodující pro dostatečnou kapacitu semene a hladinu testosteronu v krvi.

  • Pohyblivost spermií a jejich životaschopnost výrazně zvyšuje vitamin E (velké množství ho najdete například v avokádu).
  • Česnek je velmi bohatý na selen, který hraje ve zvyšování mužské plodnosti nezastupitelnou roli.
  • Vápník, hořčík a vitamín D

Pro mužskou plodnost je naprosto zásadní příjem vápníku, hořčíku a vitaminu D. Pro zaznamenání viditelných výsledků byste měli denně přijmout 1 000 mg vápníku a 10 mcg vitaminu D.

Omega-3 a Omega-9 NMK

Kvalitu spermatu a pohyblivost spermií zvyšují také omega-3 a omega-9 nenasycené mastné kyseliny, které jsou především v tučných rybách jako je losos, makrela nebo sardinky, dále je obsahují ořechy, olivový olej, mandle, sezam, len, pupalka či brutnák. Tyto tuky pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a cholesterolu a tím chrání celý kardiovaskulární systém. Dále zvyšují imunitu, ošetřují střeva, dodávají do organismu vitaminy a minerály, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů.

Zajímavé:  Chronicky Zanet Stitne Zlazy Priznaky?

Vitaminy B (hlavně B6, B12 a kyselina listová)

Kyselina listová pomáhá udržovat červené krvinky a podporuje zdravou funkci nervů, rovněž chrání plod před vrozenými vadami (snižuje riziko vzniku vrozených vad až o 70 %).

Kromě toho chrání srdce (pomáhá tělu rozkládat homocystein, který zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob). Kyselinu listovou užívejte již 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a minimálně až do 3.

měsíce těhotenství.

Vitamin B12 je velmi důležitý, má příznivý vliv na správnou funkci mozku, jeho nízká hladina může vést k poškození nervů a demenci. Celou skupinu vitaminů B obsahují například pivovarské kvasnice.

Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdravíŽelezo pro růst a vývoj dětí, imunitu, výkonnost, termoregulaci

V lidském organismu se dvě třetiny železa vyskytují ve formě hemoglobinu a myoglobinu. Dvojmocné (nikoli trojmocné) železo je schopno vázat molekulární kyslík a transportovat ho z plic do periferních tkání, z nichž je naopak odváděn CO2. Myoglobin ve svalových buňkách plní funkci meziskladu kyslíku.

Potraviny bohaté na železo jsou ovoce čerstvé i sušené, hlavně borůvky, červená řepa, brokolice, mangold, chřest, celer, pórek, hlávkový salát, špenát, mořské řasy, třtinová melasa, tmavé maso, játra. Vysoký obsah železa je zejména ve vnitřnostech a obilných klíčcích, střední obsah je ve špenátu, obilí, přírodní rýži, vejcích a mase, nízký obsah je v mléce, ovoci, salátech či loupané rýži.

S neplodností je spojený i nedostatek zdravých červených krvinek, který může být způsobený nedostatkem železa či vitaminu B12.

Je nutné konzumovat dostatek kyseliny listové (jezte proto spoustu zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků).

Pokud vyznáváte vegetariánský styl stravování, doplňujte dostatečný přísun vitaminu B12 potravinovými doplňky.

K projevům nedostatku železa patří ztráta sil a energie, slabost, poruchy soustředění, bolesti hlavy, nechutenství, záněty a natržení koutku úst, popraskaná tvrdá a suchá kůže, vypadávání vlasů a lámavost nehtů. Také může jít o poruchu termoregulace a zvýšení náchylnosti k infekcím.

Pro muže se doporučuje 10 mg, pro ženy kolem 15 mg (v závislosti na míře krvácení), pro těhotné a kojící ženy 20 mg/den a pro děti přiměřeně méně.

Pro správné zásobování organismu železem je důležitý nejen jeho obsah v potravinách, ale hlavně vstřebatelnost. Pro správné vstřebání a využití železa je důležitý současný příjem vitamínu C, který vstřebávání podporuje. Zároveň je třeba nekonzumovat černý čaj, protože obsahuje látky, které vstřebávání železa nevratně blokují.

5 potravin zvyšujících plodnost

  1. Mandle Látky obsažené v mandlích pozitivně ovlivňují kvalitu a zdraví vajíček a z celkového pohledu chrání organismus, včetně rozmnožovacího ústrojí, proti volným radikálům.
  2. Pšeničná zrna Látky obsažené v pšenici jsou nezbytné pro tvorbu ženských pohlavních hormonů a pomáhají udržovat rovnováhu mezi estrogenem a progesteronem.
  3. Rajčata a cibule  Lykopen obsažený v rajčatech je účinnější po tepelné úpravě rajčat a podporuje zdraví a kvalitu spermií. Cibule obsahuje selen nezbytný pro produkci zdravých spermií. Selen je přírodní antioxidant s celou řadou pozitivních vlivů na lidský organismus. Mimo jiné je důležitým stopovým prvkem pro zdravý a krásný růst vlasů a nehtů. Nejnovějším objevem je prokázání přítomnosti selenu v ženských vaječnících, kde se podílí na regulaci uvolňování vajíčka při ovulaci. Pro správnou reprodukci je jeho přítomnost naprosto zásadní.
  4. Řepkový olej Řepkový olej je v české kuchyni běžná až obyčejná potravina. Z hlediska plodnosti je přínosem pro svůj obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité pro vývoj zdravých vajíček. Tyto kyseliny se navíc podílejí na regulaci tvorby hormonů.
  5. Mrkev Beta-karoten je nutný pro tvorbu tekutiny, která tvoří živné prostředí pro zrající vajíčko. V organismu navíc z beta-karotenu vzniká vitamín A. Ten je nezbytný nejen pro správné vidění za šera, ale také pro otěhotnění jako takové.

4+1 tip na detoxikaci organismu | očistěte své tělo kvalitně

Jaro – ideální doba na pročištění organismu. ✔️ Zkuste detoxikaci organismu třeba hned teď. Máme pro vás osvědčené tipy, jak na to. A nezapomeňte – ve zdravém těle zdravý duch!

Probuďte vaše tělo ze zimního spánku. Nastartujte jej jarním detoxem!

Chtěli byste být na jaře plní energie a ještě k tomu s pozitivně naladěnou myslí?  Chcete dát sbohem jarní únavě a zažívacím problémům? Tak právě pro vás máme řešení.

Jednoduše vyzkoušejte jarní detox. Dokáže s lidským tělem hotové divy. Nevěříte? Stačí dodržet jen pár základních pravidel a vaše tělo bude za pár dnů jako znovuzrození!

Připravte své tělo na jarní detox

Než se rozhodnete pro jarní očistnou kúru, je potřeba mít na paměti, že detox je velmi individuální záležitostí. Každému z vás vyhovuje něco jiného. Pokud vás navíc trápí nějaké zdravotní problémy, vždy konzultujte detox se svým lékařem.

Pro jarní detox potřebujete především klid. Vezměte si dovolenou nebo očistu naplánujte na víkend. Dva až tři dny na pročištění těla postačí. Důležité je také tělo na detox postupně připravit. Nesmíte ze dne na den přejít na jiný stravovací režim, tím byste tělu připravili pořádný šok. Totéž platí pro návrat k běžné stravě. Na toto pravidlo nezapomínejte!

Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdraví

Řekněte NE masu, bílému pečivo a cukrovinkám

Možná si klepete na čelo, proč tak striktně, ale dejte nám chvilku. Hned vše vysvětlíme.

Živočišné bílkoviny obsažené v masu zpomalují metabolismus. Usazují se na buňkách, kde tvoří bílý povlak. Proto někdy míváte ten pocit, že jsme „vnitřně“ těžcí a unavení.

S bílou moukou si zase netykají vaše střeva. Mouka je zanáší, což zpomaluje peristaltiku střev. Takže pokud se cítíte neustále nafouklí, dopřejte vašim střevům chvilku oddechu.

Přemíra cukru ve sladkostech a limonádách také příliš neprospívá vašemu zdraví, takže na ně po dobu detoxu zapomeňte. Při očistě organismu zapomeňte také na polotovary, uzeniny, alkohol, vejce, sýry a omezte kofein.

Nejlepší detoxikační kúra

Jak má vypadat správný detoxikační jídelníček? Pokud vás toto téma zajímá, čtěte dále.

Jídelníček v případě detoxikace musí být rozmanitý, a přesto dostatečně výživný. Určitě by v něm neměly chybět obiloviny jako žito nebo oves, dále ovoce, zelenina, semínka, rýže, celozrnné těstoviny, sója, jarní bylinky, mladé zelené rostlinky a panenské oleje (olivový, lněný nebo konopný).

Ze zeleniny by ve vašem jídelníčku určitě neměly chybět detoxikační potraviny jako červená řepa, kapusta, zelí, špenát, petržel a česnek. Můžete použít také brokolici, brambory, květák nebo cuketu. Aby zeleninové jídlo mělo pořádný šmrnc, ochuťte je kurkumou, oreganem, kmínem, koriandrem nebo medvědím česnekem – tato koření skvěle podpoří detox organismu.

Zdravý jídelníček musíte podpořit dostatečným pitným režimem. Při očistě byste měli vypít 2-3 litry tekutin. Vhodná je pramenitá voda a zejména bylinné čaje. Připravte si kopřivový nebo pampeliškový čaj a střídejte je například s odvarem z ostropestřce, měsíčku nebo kurkumy. Jako zdroj tekutin poslouží také zeleninové nebo ovocné smoothie podle vaší fantazie.

Zázrak jménem zelené superpotraviny

Hlavním smyslem jarního detoxu je pročistit detoxikační orgány ve vašem těle – játra, střeva a ledviny. Skvěle vám s tím pomůžou zelené potraviny.

Zelený ječmen, chlorella a mladá pšenice pročistí nejen důležité orgány, ale podpoří navíc správné trávení a ještě k tomu vás nabijí energií.

Zelené superpotraviny můžete vyzkoušet jednotlivě nebo rovnou kupte směs zelených potravin Blendea Supergreens.

Ve zdravém těle zdravý duch

Společně s očistou těla by měla probíhat také očista ducha. Choďte pravidelně na pocházky do probouzející se jarní přírody a načerpejte z ní energii.

Uvolněte se každé ráno a večer dechovým cvičením, zkuste vyhledat ve vašem okolí lekce jógy nebo si dopřejte masáž.  Nezapomínejte ani na dostatek spánku, nejúčinnější regenerační proces.

Zkrátka, nalaďte se na pozitivní jarní vlnu a užívejte sluníčka plnými doušky.

Jaké změny můžete pocítit během procesu detoxikace?

V rámci procesu detoxikace se můžete setkat s řadou dopadů na váš organismus. Zejména pak zpočátku postupné vylučování nežádoucích látek, později pocit úlevy a přílivu energie.

1. a 2. týden detoxikace

Díky našemu přístupu jsme nastartovatli procesy provázející detoxikaci organismu. Zejména pak, naše játra se postupně zbavují tuků, škodlivých látek a celkově pak – jsme na začátku. Zásadní viditelné změny se ještě nedostavily.

3. a 4. týden detoxikace

Nyní již můžeme cítit pozvolný příliv energie. Stejně tak nás přestává trápit bolest hlavy, únava až malátnost. V některých případech se zbavíme podrážděnosti. Stejně tak můžeme vnímat ústup zánětů, zejména pak v oblasti trávicí soustavy. Dokážeme lépe zpracovat stravu, získat z ní více živin. Celkově jsme prospěli trávicí soustavě.

5. a 6. týden detoxikace

Pokud vyrazíme na testy, můžeme se setkat s nižší hodnotou LDL cholesterolu a obecně pak škodlivých látek v krvi. Změny se začnou propisovat i na stav pokožky, myšlení a nálady.

7. až 9. týden detoxikace

Můžeme již subjektivně posoudit změny, které s sebou detoxikace nese. Cítíme se pozitivně naladění, plní síly a dobré nálady. Proces je však stále na začátku – je nutné vytrvat a i nadále podporovat detoxikaci.

Zajímavé:  Ředění krve - Vše o zdraví

Po 10. až 12. týdnu detoxikace

Naše játra jsou v plné kondici. Regenerace organismu obecně je na vrcholu. Nastává doba, kdy je vhodné zařadit i další bylinky jako ostropestřec, reishi či kopřivu.

Stravou přijímáme mnohem více živin. Zbavili jsme se tuku v játrech, stejně tak nadbytečného tělesného tuku. Nyní se opět můžeme zajít otestovat a z krve si udělat rozbor.

Ten rozdíl však zcela jistě cítíte na první dobrou, že?

Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdraví

Detoxikace, půst a očistná kúra: jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás vhodné?

Ať už jste se rozhodli zhubnout, začít žít zdravě nebo cokoliv jiného, budete potřebovat pevnou vůli, disciplínu a správné vykročení. K tomu vám může pomoci očista těla a mysli

Detoxikace je záhadné slovíčko, které se v posledních letech vynořuje stále častěji.

Je to jen reklamní tah na podporu prodeje potravinových doplňků nebo je pro nás opravdu tak důležitá? A je rozdíl mezi detoxikací, očistnou kúrou a půsty
(Poznámka: V řadě článků na téma “odstranění toxických látek z těla” dochází k záměně pojmů detoxikace = odstranění jedovatosti, jedovatých látek, detoxifikace = léčba závislostí na alkoholu nebo drogách.)

Detoxikace jako každodenní součást našeho života

Detoxikace je přirozený proces očisty, který probíhá v našem těle automaticky. Jedná se o odstranění toxických, zatěžujících a nadbytečných látek. Detoxikaci, tedy odvod odpadních látek z těla, mají na starosti především játra, ledviny a střeva.

Snížená funkčnost nebo nemoc těchto orgánů může vést nejen k hromadění toxinů v těle, ale také k závažným onemocněním. Činnost těchto orgánů navíc přímo souvisí s dalšími chody v našem těle a dokonce i s naším psychickým rozpoložením.

Není také náhodou, že tyto orgány jsou nejnáchylnější právě v zimních měsících (prosinec – tlusté střevo, leden – močový měchýř, únor – ledviny).

Zjednodušeně lze tedy říci, že pokud bychom chtěli podpořit očistný proces našeho organismu, měli bychom se zaměřit právě na tyto tři orgány.

Skutečnou detoxikaci bychom ale měli provádět jen v případě, že některý z těchto orgánů nefunguje správně, a vždy jen pod dohledem odborníka.

Co však můžeme udělat všichni hned teď je podpořit správnou funkci detoxikačních orgánů zdravým životním stylem

Ze svého života bychom měli vyloučit vše, co nám neslouží. Ať už na poli psychickém nebo fyzickém. Vyhnout bychom se měli kouření, nadměrné a časté konzumaci alkoholu.

Výrazně nám také škodí konzumace přesolených, příliš sladkých a chemikáliemi nadopovaných potravin a slazených nápojů, smažených jídel, polotovarů a fast foodu.

Také bychom měli dbát na to, abychom příliš neprochladli (k tomu slouží i konzumace tzv. teplých potravin).

Naordinovat bychom si naopak měli:

  • pravidelný pobyt v přírodě, který pomůže nejen uklidnit naši mysl, ale i rozproudit celý organismus
  • ukončení všech toxických a nefunkčních vztahů
  • zbavení se starých a nepotřebných věcí 
  • čas na odpočinek a příjemné činnosti
  • saunování, otužování a masáže
  • pití čisté a zdravotně nezávadné vody 
  • konzumaci plnohodnotných a čerstvých potravin, především pak zeleniny, ovoce a klíčků s doplněním luštěnin, ořechů a semínek
  • pití čerstvých šťáv, smoothies a rostlinného mléka
  • používání čerstvých nebo správně usušených bylinek na dochucování pokrmů
  • konzumaci fermentovaných potravin

Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdraví

Očistné a jiné přírodní kúry se používají vždy s jasným cílem a pouze po určitý časový úsek.

Není vhodné brát kúru jako každodenní součást života, protože jednotlivé byliny a jiné léčivé složky fungují jen po určitou dobu.

Navíc je nezbytné přesně stanovit nejen cíl (tedy místo v těle, které by se mělo léčit/čistit), ale také přesnou dobu užívání, dávkování, apod. Všechny tyto specifikace by měl opět nastavit odborník po obsáhlé konzultaci. 

Pokud si chcete tělo pročistit jen tak proto, abyste se prostě cítili lépe a měli více energie, jednoznačně doporučujeme pití čerstvých zeleninových a ovocných šťáv. Pro přípravu šťáv vždy používejte ideálně co nejčerstvější sezónní plody (nyní tedy např. řepu, mrkev, celer, jablka, hrušky, apod.

). Můžete začít s jednou dávkou šťávy denně (např. místo snídaně) spolu s odlehčeným jídelníčkem (vždy však s důrazem na plnou výživovou hodnotu konzumovaných potravin). Už po 15 minutách po vypití šťávy pocítíte příliv energie, kterou vaše tělo bude zužitkovávat po celý den (tím se liší od cukru, kávy nebo energetických nápojů).

 

Cítíte-li se na to, můžete zkusit 3 denní očistnou kúru pomocí zeleninových šťáv. O přínosech odšťavňování si můžete přečíst zde.

Neméně důležitým pomocníkem očisty a detoxikace je půst. Půst je ohraničené období, kdy do těla nepřijímáme žádné potraviny, tedy ani čerstvé šťávy. Při půstu se smí pít pouze čistá voda, která je pro očistu přímo esenciální.

Představte si proud vody, který má sílu omlít tvrdé nerosty, jak čistí každý kout vašeho těla.

Pití výhradně čisté vody je důležité zejména proto, že i kdybychom snědli jen malý kousek potravy, nastartovali bychom znovu trávicí procesy a tím by naše konání postrádalo náležitou efektivitu. 

Zmínky o půstu nalezneme ve všech náboženstvích a u mnoha duchovních směrů. Řečtí filosofové používali půsty k získání vyššího duchovního poznání. Půsty však nemají jen duchovní a spirituální charakter, mohou také odlehčit naše tělo a upevnit zdraví na mnoha úrovních

K půstu je třeba vždy přistupovat zodpovědně s ohledem na zdravotní stav. Před zahájením půstu je třeba tělo vždy vyčistit, doporučuje se přejít na odlehčenou ovocno-zeleninovou stravu. To samé platí i pro režim po skončení půstu.

Není možné se jeden den přecpat smaženými jídly a pivem a další den „držet půst”. V takovém případě by půst neměl žádný efekt, naopak byste se cítili velice mizerně. Místo očisty byste tělu připravili nepříjemný šok, který byl provázen pocity hladu, malátností, podrážděností a silnou nutkavostí jíst.

Během půstu se také doporučuje věnovat se dalším očistným technikám jako je např. klystýr a jogínské čištění zažívacího systému pomocí teplé slané vody. Dále pak saunování, meditace, tvořivá činnost a celkové zklidnění těla a mysli.

Zkušení „půstaři” během půstu vykonávají normální denní činnosti, pokud jste ale začátečník, vyhraďte si na půst třeba jeden relaxační víkend. 

Doba délky trvání půstu se liší od každého jedince. Není třeba dodržovat předepsaná pravidla, vždy je nejdůležitější řídit se vlastním tělem a svými pocity.

Je však dobré mít na paměti, že během čištění organismu může dojít k přechodným nepříjemným projevům detoxikace. Ty se mohou projevovat jako nevolnost, malátnost a další.

Následně však odezní a dostaví se pozitivní účinky pročištění.  

Chcete otěhotnět? Připravte se na to kvalitní očistou těla – vše o zdraví

Obecně se doporučuje začít jednodenním nebo přerušovaným půstem, aby si naše tělo zvyklo na nepřítomnost potravin. Jednodenní půst můžeme zkusit třeba jednou týdně, nebo během úplňku. Přerušovaný půst je možné dodržovat dlouhodobě nebo třeba jen dva dny v týdnu.

I během takto krátké doby dopřejeme našemu tělu zasloužený odpočinek. Při přerušovaném půstu, který trvá jen několik hodin, a jednodenním půstu však dbejte na to, abyste konzumovali výživově hodnotná jídla.

V opačném případě byste mohli sklouznout do redukční diety, kterou nelze udržet dlouhodobě.

Pozitivní účinek přerušovaného půstu (nazývaného také přerušované hladovění či anglickým pojmem intermittent fasting) spočívá v tom, že po dobu nejméně 16 hodin nepřijímáme žádné potraviny a tím pádem má naše tělo dostatek času, aby mohlo potravu zcela strávit a následně se mohlo zabývat jinou činností, než je neustálé trávení potravy. V tomto půstním čase dochází k obnově buněk, uzdravování poničených tkání, odstraňování přebytečného tuku, upravování hormonálního systému, čištění střev, cév a dýchacích cest, rozbíjení cyst, odvádění toxinů z těla a mnoho dalšího. V současné době se také mluví o tom, že přerušovaný půst spolu se správným stravováním může předcházet civilizačním onemocněním jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a dokonce i rakovina. Přínosy tohoto způsobu stravování potvrzuje také stále rostoucí počet lékařských a vědeckých studií a analýz. 

Podle obecného vzorce můžeme pochopit fungování tohoto půstu. První jídlo sníme ve 12 hodin a poslední v 20.00 hodin. Jak jsme již zmínili výše, potraviny přijímané v tomto období (tedy mezi polednem a osmou večerní hodinou) musí být výživově hodnotné.

Poslední jídlo by mělo být ideálně na zeleninové bázi, aby naše tělo v noci nemuselo usilovně trávit těžká jídla namísto toho, aby se věnovalo své očistě a obnově (zelenina se v průměru tráví přibližně 8 hodin, třeba obiloviny ale už 18 hodin a maso dokonce až 48 hodin.) 

„Jestliže jíte nesprávné jídlo, léky vám nepomohou. Jestliže jíte správné jídlo, léky nepotřebujete.”

Velice důležité je nepřijímat přehnanené množství potravy, i když bude zdravá. Ne nadarmo se říká „Jez do polosyta, pij do polopita.” Je také důležité mít na paměti, že ke změnám nedojde přes noc, pozitivní změny můžeme zřetelně pozorovat po 2 – 3 měsících. 

Zajímavé:  Saunování a wellness – vše o zdraví

Jak si dlouhodobou očistu a zdravý životní styl usnadnit a trvale udržet? Podívejte se na naše tipy!

Odšťavňovače Kuvings – odšťavní během chvilky jakoukoliv zeleninu, ovoce a bylinky. Každý den si můžete připravit čerstvou a lahodnou šťávu, která zaplaví vaše tělo energií a zdraví prospěšnými látkami.

 
Vodní filtry Berkey – pomocí gravitační síly dokáží z vody odstranit všechny zdraví škodlivé látky, zanechají v ní však důležité minerální látky. Pijte čistou vodu, která neobsahuje chemikálie.

Karafy ViaHuman – harmonizují a vitalizují vodu, která vám ve své nejčistší podobě může předat svoji pozitivní energii.   
Vysoce výkonné mixéry Vitamix – představují naprostou špičku mezi mixéry. Dokáží během chvilky rozmixovat i ty nejtvrdší suroviny.

Připravte si lahodné krémové polévky (i z nevařené zeleniny), jemná smoothies, ořechová másla, výborné zeleninové a luštěninové pomazánky a mnoho dalšího. 
Fermentor Kuvings – kvašená zelenina, domácí sýry, jogurty, sirupy, ocet a víno. Ve fermentoru připravíte tyto super zdravé delikatesy velice jednoduše.

 
Sušička potravin Yden – nastavte si vlastní čas a teplotu, nebo nechte vlhkostní čidlo, aby vyhodnotilo nejlepší podmínky sušení. V režimech “ve stínu” pomocí teplého vzduchu nebo “na slunci”, pomocí jemného tepelného infračerveného záření.

Rovnoměrné sušení bez obracení se zachováním všech výživových hodnot a chuti. 
Minizahrádky Tregren – vypěstujte si doma vlastní bylinky, salát, keříková rajčata, papriky, jahody a další. V Tregren vám budou růst zdravé a silné rostliny. Bez ohledu na to, jestli máte dostatek světla v interiéru nebo času na domácí pěstování. 

Očistou organismu si dopřejeme vnitřní restart, který je potřebný k čemukoli dalšímu, co si přejeme začínat. 

PROJDĚTE SPRÁVNOU DETOXIKACÍ KROK ZA KROKEM

„Základem je vždy individuální přístup. Každý je jiný. Správné je, pokud je klient vyšetřen lékařem a následně spolu s výživovým specialistou nastaví postupy a procesy, jak podpořit tělo, aby mohlo lépe dosahovat homeostázy. Obecné rady nefungují. Pro někoho může být vhodné něco, co tomu druhému ublíží. Strava i pitný režim jsou vždy základem.

Nemá ale smysl držet jeden den půst a druhý den sníst a vypít všechno možné. Stejně tak není vhodné jeden den v měsíci provádět určité kůry nebo konzumovat speciální doplňky stravy i bylinky, a po zbytek měsíce se stravovat nevhodně. Detoxikační proces je cesta na několik měsíců.

Záleží na to, s čím klient přichází a v jakém stavu je jeho organismus,“ vysvětluje výživový specialista Ing. Martin Škába.

„Pokud tělo nedovede odvádět toxiny pomocí stolice, potu, moči a dechu, pak nejvíce trpí kůže. Takže i skrze kůži na těle, stav pokožky a vzhledu obličeje se dá zjistit, zda tělo již vysílá varovné signály z hlediska špatného fungování odvodu toxinů z těla,“ říká Ing. Martin Škába.

Zásady zdravé detoxikace:

  • Dodržujte detoxikační jídelníček
  • Pijte dostatečné množství tekutin
  • Podpořte své tělo přírodními přípravky
  • Věnujte si každý den fyzickou aktivitu
  • Dopřejte si kvalitní spánek
  • Pravidelně odpočívejte a relaxujte

Během detoxikace se naše tělo zbavuje všech jedovatých toxinů. Aby byla očista těla účinná, je zapotřebí pečovat o něj několikaměsíční detoxikací a pracovat na tom, aby očista organismu byla kvalitní a dokonalá.

1) Detoxikační jídelníček

Detoxikační jídelníček je výbornou inspirací pro zdravý a vyvážený způsob stravování. Obsahuje lehkou a dobře stravitelnou stravu, ve které chybí tučná a smažená jídla, stejně jako potraviny s obsahem bílé mouky a rafinovaného cukru.

 V detoxikačním jídelníčku byste měli předat hlavní slovo pokrmům, jež jsou připravené z čerstvých surovin. Každý den si dopřejte dostatek ovoce a zeleniny.

Součástí detoxikačního jídelníčku by měly být luštěniny, cereálie, ořechy, semínka, vejce a mléčné výrobky a libové maso včetně ryb.

Jaký dopad má naše zdraví příjem cukru?

„Zvýšená hladina krevního cukru a jeho kolísání bývá nesmírný problém, protože většina populace konzumuje během dne vysoké dávky sacharidů.

Z nevhodné stravy a špatného nutričního timingu pak dochází k velkému kolísání hladiny krevního cukru a vyčerpávání nadledvinek. Vysoké dávky sacharidů přispívají k rozvoji kvasinek a vzniku kandidózy.

To jsou stavy, kdy organismus spíše potřebuje přežít, než aby mohlo dojít k otěhotnění,“ popisuje důsledek vysokého příjmu cukrů MUDr. David Frej.

Místo rafinovaného cukru můžete využít přírodní sladidlo STEVIOLA, které je vhodné i tehdy, když si pečlivě hlídáte svůj jídelníček. Jeho nesmírnou výhodou je i skutečnost, že ho bez problémů mohou užívat také diabetici a celiaci.

Může být zvýšený příjem cukru důvodem neplodnosti?

„Hladina krevního cukru má vliv nejenom na hmotnost, ale i na dlouhověkost, protože se zjistilo, že inzulin se při zvýšené konzumaci sacharidů trvale zvyšuje.

 Pokud má člověk dlouhodobě zvýšenou hladinu inzulinu, pak to urychluje stárnutí organismu, narušuje hormonální systém a může ovlivňovat poruchy otěhotnění tím, že jak inzulin podporuje ukládání tuku, pak také ukládá do těla toxické látky. Právě to může být jedna z příčin, proč nedojde k otěhotnění,“ říkají odborníci.

Jaké potraviny jsou během detoxikace vhodné?

„Umět si složit pokrmy, správně nastavit nutriční timing a vědět, jaké potraviny mají být konzumovány pro daný metabolický typ je velmi individuální. Obecně se doporučují zeleninové šťávy, ořechy a semínka.

Pokud ale máte na takové pokrmy potravinovou intoleranci, budete tyto potraviny konzumovat a využívat pouze obecných rad, pak si můžete velmi ubližovat. Sám jsem si nechal vyšetřit potravinové intolerance i geny a podle toho mám nastavenou stravu – přesně vím, které potraviny jsou pro mě lékem a které jedem.

Tento přístup je nezbytný, jinak nemůže docházet k podpoře detoxikace těla,“ radí výživový specialista Ing. Martin Škába.

2) Pitný režim

Hlavní myšlenkou detoxikace je odplavit z těla všechny jedovaté zplodiny. Během dne byste měli vypít alespoň dva litry tekutin. Jedničkou ve světě detoxikace je čistá voda, 100% ovocné a zeleninové šťávy bez přidaného cukru naředěné vodou a bylinné čaje. Při detoxikaci zcela vynechejte slazené a perlivé nápoje, stejně jako kávu i alkohol.

K navrácení potřebné vitality a energie vám pomůže čaj RESTART od firmy Serafin, ten je sestavený dle unikátní dvousložkové receptury, která je díky své kombinace nejefektivnější. Balení obsahuje čaj z listů olivovníku v Bio kvalitě a kapsle ze super ovoce Camu camu, které mají vysoký podíl vitamínu C.

3) Přírodní přípravky

Příroda funguje z hlediska detoxikace zázračným způsobem. Nejenže velmi pomáhá, pokud v jejím prostředí trávíme svůj volný čas, ale je přínosná i svými produkty, které vyrobila pro to, aby nám pomáhaly na cestě ke zdraví.

Věděli to už i naši předci, kteří důvěřovali v sílu přírodních produktů. Také oni pročišťovali své tělo výhradně bylinkami, které nyní mohou pomoci i vám. Přírodní přípravky jsou proto hodnotným doplňkem, na které byste rozhodně neměli zapomínat.

Sada detoxikace a regenerace vás skvěle podpoří v podobě bylinného čaje, peruánské MACY a čajového koncentrátupro překyselený organismus. 

4) Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je životabudičem už sám o sobě. Představuje efektivní metodu, která má zásadní vliv na fyzickou i psychickou kondici.

Každodenní fyzická aktivita přispívá k tomu, aby očistné a metabolické procesy, které v těle přirozeně probíhají, fungovaly správně, buňky se lépe regenerovaly, zlepšila se cirkulace krve a také se aktivoval lymfatický systém, který usnadňuje rychlejší vylučování toxinů.

5) Pohodová relaxace

Pozitivní mysl přispívá k dokonalé detoxikaci těla a právě relaxace je skvělou cestou, jak jí dosáhnout. Relaxační techniky jsou známé svými regeneračními a uklidňujícími schopnostmi, které uvolní vaše tělo, pohladí mysl a podpoří očistný proces. Každý z nás ovšem vnímá relaxaci po svém.

Důležité je však udělat pro sebe přesně to, po čem budeme cítit nejlépe. „U procesu podpory otěhotnění jsme také řešili oblast psychosomatiky a spánku. To jsou mimořádně důležité faktory. Vše je totiž propojené. Svět je ale dnes hodně nastaven materiálně, takže se psychosomatice nedává žádný důraz. A to je dle mých zkušeností dosti velká chyba.

Ale každý má svou životní cestu,“ říká odborník Ing. Martin Škába.

6) Kvalitní spánek

Detoxikace organismu je pro tělo poměrně náročná, proto je důležité pracovat na kvalitním, dostatečném a hlavně pravidelném spánku, který vám dodá dostatek síly při boji s toxiny. Pokud je to možné, spěte v noci s otevřeným oknem. Je totiž známé, že čerstvý vzduch velmi prospívá játrům.

Dopřát očistu svému tělu můžete i během spánku, a to za pomocí detoxikačních náplastí na chodidla BIOMAGICK, které v průběhu tří týdnů efektivně odstraní veškeré nečistoty a toxiny. Zatímco vy spíte, absorbují do sebe prostřednictvím akupresurních bodů veškeré škodliviny, které vaše tělo nedokáže přirozeně vyloučit.

„Pokud si člověk najde svou cestu, pak mu detoxikace pomůže v úrovni těla i mysli.

Je báječně, když se člověk cítí mnohem lépe, je méně unavený a v neposlední řadě se může těšit po nějakém čase z narození miminka.

Přejeme každému to, aby si našel svou cestu, případně své průvodce na cestě v oblasti stravy, pohybu a psychosomatiky,“ uzavírají Ing. Martin Škába a MUDr. David Frej.

Zdroj:

https://dr.frej.cz/zdravi/detoxikace-organismu

http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/velky-seznam-pravidel-spravne-jarni-detoxikace/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector