Chondropatie – vše o zdraví

Zdravé lidské tělo samo běžně produkuje látky, jejichž úkolem je tlumit bolest. V případě bolesti kloubů je ale problém o něco složitější a ve většině případů navíc nejčastěji souvisí s nějakým zánětem. V boji proti bolesti je potřeba organizmu pomoci.

Téměř 20 let po prvních diskusích ohledně přínosu látek glukosaminu a chondroitinu při osteaoartróze, je dnes v této věci naprosto jasno. Bylo prokázáno, že obě látky mají příznivý vliv hlavně v přenosu vápníku do kostí. Přínos obou uvedených látek dokonce uznaly i velké farmaceutické společnosti.

Méně známou látkou než glukosamin a chondroitin je MSM neboli Methylsulphonylmethane.

Před několika lety látka MSM rozvířila kruhy odborné veřejnosti, právě kvůli nejasnostem ohledně jejího působení. Avšak dnes je příznivý vliv této látky již jednoznačně prokázán a to především na problémy s pohybovým aparátem jenž souvisejí s vyšším věkem nebo extrémní námahou např.

u vrcholového sportu. Některé společnosti přidávají MSM do kombinace s glukosaminem a chondroitinem.

(Poznámka redakce: Tuto proslavenou trojkombinaci účinných látek, kterou dnes využívá řada výrobců ve svých přípravcích, vynalezla v Kanadě společnost Biopol GN, výrobce kloubních preparátů značky Barny´s).

Všechny tři složky se liší svým působením. „Osobně jsem se nezúčastnil žádného výzkumu k účinkům chondroitinu nebo glukosaminu, ale podílel jsem se na mnoha výzkumech k účinkům MSM.

Můžu uvést příkladný výzkum Profesora Marka Hurtiga z Guelph University v Kanadě, kde jsem viděl výsledek působení MSM na chrupavku. Při konzumaci MSM došlo k téměř úplnému potlačení zápalu a destrukce kloubů!“říká Prof.

Guy Van Elsacker.MSM a aktivace látek proti bolesti

Pozorování účinků chondroitinu, glukosaminu a MSM vedlo ke zjištění, že potlačení bolesti v kloubech souvisí se sirným obsahem všech tří látek.

Jak jsme uvedli v úvodu, lidský metabolismus je vybaven několika vlastními potlačovateli bolesti. Dva nejdůležitější jsou superoxida dismutase (SOD) a giutathion (GSH).

Právě GSH potřebuje správnou zásobu síry, které mu glukosamin, chondroitin a MSM dodávají.

Zjednodušeně řečeno, MSM je nejdůležitější látkou při obnovení účinku GSH – jednoho z přirozených „potlačovatelů“ bolesti a je to skutečný regenerátor kloubní chrupavky.

Prof. Guy Van Elsacker popisuje příklady ze své zkušenosti: „Před několika dny mi někdo položil otázku, kterou jsem ve svém životě slyšel již několikrát. Jedna pani vyzkoušela několik přípravků k potlačení revmatických bolestí, ale nezaznamenala žádný účinek. Její kamarádka se stejným problémem účinek podobných přípravků pocítila.

Otázka, která následovala, byla obvyklá: Proč její kamarádce tyto přípravky pomohly a jí ne? Nabízí se hned několik vysvětlení. V první řadě je potřeba pochopit, že lidské tělo je variabilní organismus a u každého člověka se liší. Další aspekt je, že si lidé rádi a často stanovují diagnózy sami.

Úplně běžně potkáte lidi, kteří ‚přesně‘ vědí co jim je, ale nikdy nenavštívili odborníka. Je to přesně stejné, jako kdybyste začali stavět dům bez základů či dostatečné analýzy, a pak se divili, proč se váš dům zřítil a sousedův ne.“ říká Prof. Elsacker.

I když součinnost lékaře nezaručí vždy správné řešení vašeho problému a bohužel ne všichni lékaři preferují alternativní přístup k léčbě, tak i přesto všechno je návštěva odborníka to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat.

Jedním z důležitých předpokladů pro správnou léčbu je vědět, zda k danému problému byly provedeny vědecké studie a analýzy a s jakým výsledkem byly prezentovány. Lékař by měl pak aplikovat poznatky z těchto vědeckých studií při svém řešení.

Dalším nezbytným krokem v případě samoléčby je informovat lékárníka o případných lécích, které užíváte. Ty totiž mohou být zcela v rozporu s některými přípravky.

Pokud se vám zdá, že lékárník nemá dostatečné informace, zeptejte se v jiné lékárně, určitě najdete někoho, kdo se ve vašich potížích opravdu vyzná.

Pokud ne, tak využijte naší odborné pomoci a pošlete nám podrobný popis vašeho problému.

V lékárnách vám dnes mohou nabídnout i čistější formu MSM – říká se jí Lignisul MSM. Na trhu není mnoho výrobců, kteří tuto látku používají. Tato čistá forma je dnes obsažena v přípravku Barnys Lignisul 3.Zaujalo vás něco v našem článku? Můžete se zeptat vašeho lékaře, nebo nám také můžete napsat. Pokusíme se vám dát potřebnou odpověď na váš dotaz.

14 Comments on Jak na bolest kloubů? MSM v péči o bolestivé klouby

Diskuze Chondromalacie pately

Ortoped mi diagnostikoval chondromalacii pately na obou kolenech, bolesti měuž trápí 3 měsíce a žádná změna k lepšímu. Je tu někdo se stejnýmproblémem? Co vám pomáhá (pomohlo)?

Velikost písma:

  • Tohle mi diagnostikovaly jako náctileté, zabírala mi vždy kůra (jakomladší jsem měla Dona – rozpustný prášek, to mi vždy pomohlo na několikdalších měsíců)pak jsem měla klid a pak se bohužel k bolestem kolem přidaly i bolestikyčlí, a trápilo mě to hodně, takže znovu léky, tentokrát Condrosulf -vždy 3 měsíce užívání a 3 pauzu, asi třikrát za sebou – od té dobybyl zase relativně klida hodně mi taky pomohla změna matrace – hodně mě bolely ty kyčle přispaníkolena jsem si občas podkládala, aby byly mírně ohnuté, při úplnémpropnutí delší dobu v leže mě taky bolely
  • ted mám několik let relativně klid, občas to bolí, ale skoro si tohonevšímám, jsou naštěstí celkem snesitelné, protože jinak bych mělaproblém, další kůru si můžu dopřát až ukončím kojení a to doufám,ještě chvilku vydržím

Nemyslela jsi chondropatii? Protoze tento pojem naeznam. To mam ja na oboukolenech

@Mysis je to ten samýpojem, častěji se používá chondropatie, ale občas někteří používajíchondromalacie 

Chondro patalea, takhle to mám napsané ve zprávě. Mám na levém koleni.

Bolest nejprve nesnesitelná, teď už je to tak půl roku a bolest mírnástále trvá, mám za sebou 2 měsíce rehabilitací a je to lepší, ale bylomi řečeno, že už to nikdy nebude ono, prý se chrupavka zlepšuje pohybem,že jí tím dodávám krev a tím pádem je to lepší, takže tak. Jinak bychsi taky přála, aby to přešlo, ale mě to za ten půl rok nepřešlo nikdy,je to buď chvilku lepší nebo horší a conrosulf mi bohužel nezabral…

Jo aha no tak ja mam 3 krat operovanykoleno…tezky uraz pri judu napred presivali vazy stipali zbytky menisku adalsi druha operace byla ze mi vyndavali kousek pately – myslim si zechondropatie cesky je zmeknuti pately ale ja mam k tomu jeste synovitidu kloubuno a treti operaci to sem mela to same. Narazila jsem kolenem do skrine a tak seto se mnou tahne furt. Lide kteri me neznaji se mi smeji ze kulhwm spis se tedykolibqm protoze chondropatii mam i na druhem koleni bez urazu. No…po kazdeoperaci jsem se ucila znovu chodit des. Nastesti uz existuje ASK. Jinak menapsal lekar pripravek gool jenze stoji 900kc a vystaci na mesic a jak takz tonde a pak leky proti bolesti protoze jsem tam byla uz snad stokrat. Rikal ze midoporuci jeste injekce lroti bolesti ovsem s odvozem domu ze se nejak uvolni tosvalstvo a pak je tezke i dojit domu nekolik hodin. En lek se jmenuje protibolesti Oramelox ale me bylo po nem pekne soufl a zvracela jsem. Jinak jeste tedjsem byla po porodu u lekare a ulomil se mi kousek pately…takze me to cekaznovu ASK 

Zajímavé:  Nízká děložní sliznice - Vše o zdraví

@villa píše:Chondro patalea, takhle to mám napsané ve zprávě. Mám na levém koleni.Bolest nejprve nesnesitelná, teď už je to tak půl roku a bolest mírnástále trvá, mám za sebou 2 měsíce rehabilitací a je to lepší, ale bylomi řečeno, že už to nikdy nebude ono, prý se chrupavka zlepšuje pohybem,že jí tím dodávám krev a tím pádem je to lepší, takže tak. Jinak bychsi taky přála, aby to přešlo, ale mě to za ten půl rok nepřešlo nikdy,je to buď chvilku lepší nebo horší a conrosulf mi bohuželnezabral…

Pohybu mam dost aktivne jezdim nekolik let na kole a kdyby to bylo pohybemtak bych musela byt uz vylecena rozhodne se nic nezlepsilo a nejvic mi stve kdyz jsem v kine mam natazenounohu a nemuzu ji narovnat bez bolesti a obracene :/

Tak jinak : spodni vrstva cesky je pokryta chrupavkou. Ta za normalnichokolnksti pri pohybu normalne klouze. V nekterych pripadech ale ceska dreo urcitou cast kloubu a tim drazdi chrupavku.

Vysledek? Chondropatie…bolest azvrasneni chrupavky. Postihuje nejvice zeny muzi to maji mene kvuli jine stavbekostry. lecba je pomerne kontroverzni. Nejlepsi je lecba konzervativni apredpoklada se ze zmirni plavanim ci jizde na kole.

Pak medikamenty : rozpustne prasky, pipulky ci injekce.

Obtize by meli ustoupit ac se tak vetsinou nedeje a operace je neoblibenaprotoze nedochazi k ustupu ale ke zhorseni.

Podle toho co mi rikal ortoped jev tech injekcich obsazn i kolagen aby to pry nebylo tak na suchu.

No a pak sedaji zaplatit dlasi injekce ale to stoji uz dardu :/ no a taky to chce jednou zacas nosit kolenni ortezu a pohybovat se s mirou. Ale zbavit se toho neda budeto sice bolet min ale stale :/

@villa no ono právě,každýmu vše nezabere, jinak u mě teda pohyb nepomáhá, právě naopak,dokud jsem byla v práci, kde mám dost pohybu, tak mě to dost bolelo a cojsem doma a mám pohyb jen kolem dětí, tak mám klidale určitě bez pohybu by to byl taky problém

jinak dobrý je i plavání, to mě taky hodně pomáhalo, když to zrovnabolelo nejvíc

@petramrk píše:@villa no ono právě,každýmu vše nezabere, jinak u mě teda pohyb nepomáhá, právě naopak,dokud jsem byla v práci, kde mám dost pohybu, tak mě to dost bolelo a cojsem doma a mám pohyb jen kolem dětí, tak mám klidale určitě bez pohybu by to byl taky problémjinak dobrý je i plavání, tomě taky hodně pomáhalo, když to zrovna bolelo nejvíc

No me taky prijde ze cim vic se hybu tak je to horsi jenze si vem tri kratoperovany koleno a druhy taky v haji kdyz jdu vypadam jak tucnak a jedno obdobi jsemnevylezla ani do schodu…jak stara baba ty jo 

@Mysis no já se operacizatím vždy vyhla, ale taky jsem neměla žádnej úraz, i když jeden doktorchtěl, když mě to dřív hodně bolelo – jenže jak se jednou do kolenavleze, tak už je to vždycky horor – hlavně, že člověk chodí, tak jsem sito říkala, vždy když bylo nejhůř, ale u mě je ted opravdu v tomhle klida jsem ráda, protože s těmahle raubířema mít ještě bolesti kolen, takani nejdem ven – hlavně chůze ze s do schodů mi činí velké obtíže přibolestech

@petramrk píše:@Mysis no já se operaci zatímvždy vyhla, ale taky jsem neměla žádnej úraz, i když jeden doktor chtěl,když mě to dřív hodně bolelo – jenže jak se jednou do kolena vleze, takuž je to vždycky horor – hlavně, že člověk chodí, tak jsem si toříkala, vždy když bylo nejhůř, ale u mě je ted opravdu v tomhle klid ajsem ráda, protože s těmahle raubířema mít ještě bolesti kolen, tak aninejdem ven – hlavně chůze ze s do schodů mi činí velké obtíže přibolestech

Ja mam operovany jen jedno ale z uurazu musela jsem tezko budu chodits roztrhanyma vazama…a zlamanyma meniskama a dalsi…:) jinak s timhle bychna operaci nesla…ja uz skoro nekdy nechodim nekdy i sama od sebe spadnu amusim nahodit koleno zpet…

@Mysis píše:Ja mam operovany jen jedno ale z uurazu musela jsem tezko budu chodits roztrhanyma vazama…a zlamanyma meniskama a dalsi…:) jinak s timhle bychna operaci nesla…ja uz skoro nekdcnechodim nekdy i sama od sebe spadnu amusim nahodit koleno zpet…

Ja jsem 3/4 roku neohla nohu nez prisli na to ze rehabilitace minepomuzou…po tom uraze..

a oproti chondropatii ikdyz je neprijemna a boli a mams ttim srovnat trikrat rozkuchane koleno to je des…precti si co jsem psalanahore…lidi ze me maji srandu ze vypadam jak tucnak ze padam na zem v nejmenevhodnou chvili, ze nekdy rvu bolesti jak maly decko a musim zrat tramadol abychmohla fungovat tak me odsuzujou ze jsem fetak. Neumim po trech operacich choditrovne a tak se mi take smeji ze jsem opila. Mam diky tomu jednu nohu kratsikvuli sesitym vazum a jsem podle nekterych odepsana a to nepocitam komentareproc jsem si delala dite kdyz jsem mrzak…ale oni nevi co citim za bolest jednudobu za mnou jezdil i ortoped domu mi pichat injekce a kdyby mi tu nohu nekdourizl byla bych stokrat radeji. Proste jeden blbej pwd a vse v hajzlu ale uzjsem si zvykla no…na bolest ne teda…

Zajímavé:  Pohlavni Nemoci A Priznaky?

Ahoj všichni, chci se s vámi podělit o mé zkušenosti s chondropatiípately. Nejsem odborník a toto není návod, je to jen můj příběh a ménázory. Tento text mě donutila napsat hlavně skutečnost, že když jsem sámměl problémy a hledal pomoc, nenašel jsem nikoho, kdo se z toho dostal.

Bolesti mi začaly jednou po běhání, bolest jsem ignoroval a do měsíce sebolesti prohloubily. Navštívil jsem místního ortopeda, který mi naordinovalasi měsíční klid. Do kontroly se nic nezměnilo.

Vyšetřil mě(rentgen,…) a řekl mi, že mám chondropatii pately a ať přestanusportovat, ať koleno nepřetěžuji, nedřepuji a poslal mě na rehabilitace.Tam jsem poctivě docházel a doma cvičil bez jakéhokoliv výsledku. Postupemčasu přestávala má snaha cvičit doma. (klasika řekl bych)Chondropatie je svinstvo.

Cítil jsem se opravdu hrozně, nemohl jsem dělat to,co mě baví a svobodně se pohybovat. Téměř každý pohyb mi připomínal,že mám koleno na hadry. Bolest bývala dost silná a kdykoliv jsem chtělnatáhnout nohu, čéška zadrhávala. Lidi mi říkali, že simuluju a častovtipkovali na můj účet. Začal jsem být opravdu zoufalý.

Z takového stavuse chce člověk samozřejmě dostat, a proto jsem hledal informace a snažil sevyléčit. Dělal jsem si plánky na pár měsíců dopředu, jak budu posilovatstehenní svalstvo, ale po nedostavení výsledků jsem to vždy vzdal.Asi po roce jsem začal zase chodit na rehabilitace. Ale tentokrát jsem do tohodal úplně všechno.

Cvičil jsem každé ráno někdy i půl hodiny a chodilpravidelně plavat. Disciplína mi vydržela pár měsíců a stav mého kolenese začal zlepšovat. To byl zlomový okamžik. Přísahal jsem si, že se tímnenechám dál omezovat a snažil jsem se pohybovat jako kdybych měl kolenozcela zdravé.

Teď je to rok od složení přísahy, kterou jsem samozřejmě úplněnedodržoval, a tři roky a dva měsíce od pocítění první bolesti. Kdyžnejezdím na kole (což nesportovně dělám dost hodně) tak o koleni nevím.Začal jsem hrát fotbal a v koleni mi nic nepřeskakuje, nezadrhává se anebolí.

Takže co z mého příběhu plyne a co vám chci sdělit?Chondropatie patelly (čéšky) je, laicky řečeno, poškozená chrupavka načéšce, která vyvolává bolesti a pocity nehladkého pohybu čéšky pokoleni. To je způsobeno špatně či nedostatečně zapojovaným svalstvem -hlavně stehenním.

Člověk obvykle začne koleno kvůli bolestem namáhatještě méně a tím ho oslabí ještě více a bolesti se objeví i jinde nakoleni.Teď to vůbec nejdůležitější! V léčbě nehledejte žádnou vědu.Důvodem je ochablé a špatně používané svalstvo.

Klíčem k úspěchu jedostatečná, ale nepřílišná zátěž (na to co je dostatečné anepřílišné musíte přijít sami), kompenzační a rehabilitační cviky apodpora regenerace (doporučuji si místo předražených komerčníchpřípravku koupit za litra ALAVIS triple blend pro koně, který vám vydržíi pár let, když si dáte ročně tříměsíční kůru. dále třebaplavání a sauna).

Bude to nadlouho a bude to obtížné, ale vyplatí se to. Chrupavka se hojípomalu a sám mám ještě občas bolesti na kole, ale vidím to optimisticky.Už sice přímo na koleno necvičím, ale snažím se provádět kompenzačnía protahovací cviky na celé tělo(tak jednou týdně) – to by měl ostatně,dělat každý, kdo si chce udržet co nejzdravější pohybový aparát.Prevence je nudná, ale užitečná věc.

Obecně všechny dlouhotrvající (chronické chcete-li) jsou i hodněo psychice. Příliš si toho nevšímejte a neživte to. Nenechte se tímomezovat, bojujte s tím a nepoddávejte se tomu.

Zamyslete se. Jakto, že většina ostatních lidí tyto problémy nemají?Znamená to, že si za to můžete sami a jen sami to taky musíte napravit. Cosi nadrobíš, to si taky sníš. Nespoléhejte se, že vám pomohou ostatní.

Nebuďte citlivky a buďte radši silní. Žádné výmluvy.Je mi 17 let a jsem za tu zkušenost rád. Štěstí vám nepopřeji, protožepokud se budete opravdu snažit, štěstí ke zdárnému konci potřebovatnebudete.

S pozdravem Louis

Ahojte, zkusím toto téma obnovit. S chondropatií se potýkám už 6 leta veškerá snaha nikam nevedla. Bohužel (bohudík) je pro mě sport velicedůležitý a nehodlám se vzdávat.

Od malicka je mým snem vystudovatsportovní školu, ale od té doby, co jsem musela opustit atletický klub apřestat (podle doktorů) se sportem, jsem o tom hodně přemýšlela a chci tozkusit i přes rady (ne)odborníků.

Ráda bych se zkontaktovala s @pravejLouis, bohužel serok nepřihlásil, tak nevím jak. Jeho příběh se mi moc líbí a zajímámě, jaké cviky přesně vykonával a co mu nejvíce pomáhalo. Snažím secvičit už dlouho a výsledky nevidím – chce to hodně trpělivosti.

Kdybysteměl ještě někdo příběh o tom, že se vám to pomohlo přemoct, budu jenráda!Je tu ještě někdo takový? Myslíte, že je šance zvítězit nad toutonemocí a sportu se opět věnovat na vyšší úrovni?

Cviky při bolestech kolene

Cítíte ztuhlost či bolest kloubů a trvá Vám déle, než se rozhýbete? Máte bolesti kolen při chůzi či při doskoku? Po běhání Vás koleno bolí i v klidu? Cítíte bolest v průběhu zátěže? Rádi bychom Vám nabídli několik cviků na protažení, posílení a stabilizaci v oblasti kolenního kloubu. Základem úspěšné léčby bolestí a zranění kolen je ovšem odborná diagnostika, kterou vykonává ortoped, rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut.

KOLENNÍ KLOUB

Kolenní kloub je největším a nejsložitějším kloubem v lidském těle a skládá se ze dvou velkých kostí – kosti stehenní, holenní a čéšky. Plochy, na kterých se tyto dvě velké kosti stýkají jsou vyplněny dvěma poloměsíčitými chrupavčitými útvary – menisky. Stabilita kolenního kloubu je dále zajištěna vazy, předním a zadním zkříženým vazem, postranními vazy a velkou roli hraje i šlacha – úpon čtyřhlavého stehenního svalu, který ke kloubu připojuje čéšku a upíná se na přední stranu kloubu. Nedílnou součástí kolene jsou šlachy a úpony okolních svalů, které díky svému napětí vytvářejí další stabilizační oporu.

Zajímavé:  Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví

Pohyb v kolenním kloubu je složitou kombinací valivého pohybu, rotací a posunů. Zatížení kloubu při chůzi činí několikanásobek tělesné hmotnosti a dále se zvyšuje při chůzi po schodech, do kopce a při nošení břemen. V kolenním kloubu spolu artikulují dvě nejdelší kosti a tedy i „nejdelší páky v lidském těle“ z čehož opět vyplývá působení velkých sil v kloubu.

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření.

Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.

Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert.

MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).

Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Chondropatie (chondromalacie) pately – cviky, operace

Chondropatie, někdy zvaná také chondromalacie, je velmi nepříjemné onemocnění působící bolest pod čéškou či na stranách kolenního kloubu. Říká se mu také „běžecké koleno“ nebo „dívčí koleno“. Postihuje zejména mladé jedince (15 až 35 let), více pak dívky v poměru 60:40. Často se projeví u jinak zcela zdravých sportovců, kterým znemožní věnovat se jejich sportovním aktivitám.

Co způsobuje chondropatii? 

Spodní vrstva čéšky je pokryta chrupavkou. Ta za normálních okolností při ohybu kolena normálně klouže a pomáhá s hladkým pohybem. V některých případech ale čéška dře o určitou část kolenního kloubu a dráždí chrupavku. Výsledkem je bolest a zvrásnění chrupavky. Její poškození ale zdaleka není takové jako při artróze a má se za to, že do určité míry je možné ho zvrátit.

Proč se tak děje?

Chondromalacie postihuje zejména mladé dívky v poměru 60:40, ale není jasné proč. Někteří ortopedi hovoří o anatomických rozdílech mezi muži a ženami a určitých predispozicích k rozvoji tohoto onemocnění. To se ale stejně tak může objevit i u mužů, pokud k tomu mají genetické dispozice.

Jak se chondropatie léčí?

Léčba je stále poměrně kontroverzní. Nejčastěji je léčba konzervativní a předpokládá několikatýdenní, ale i několikaměsíční klid doplněný o fyzikální či magnetickou terapii.

Následuje návrat k aktivnímu životnímu stylu, a to například v podobě plavání či jízdy na kole, které jsou ke kloubům šetrné.

Obtíže by měly do určité míry ustoupit, bohužel se tak ale často neděje v dostatečné míře.

Dobré výsledky má však například užívání Flex Code sirupu.

Dalším stupněm konzervativní léčby jsou medikamenty, které mohou být podávány v podobě pilulek či injekcí. Operace chondropatie se těší stále menší oblibě ze dvou důvodů: dobré výsledky konzervativní léčby a relativně malé procento pacientů, kterým operace výrazněji prospěje.

Rizika vzniku chondropatie pately

Chondropatie si příliš nevybírá. Postihnout může fyzicky aktivní i neaktivní jedince. U obou skupin přitom k rozvoji onemocnění mohou vést různé faktory. Lidé, kteří příliš nesportují, mohou mít oslabené kvadricepsy, které pak neunesou tíhu těla a přílišně tlačí na čéšku (patelu).

V případě růstových predispozic se chondropatie pravděpodobně rozvine u jedinců, kteří se věnují jednotvárnému sportu náročnému na kolena. Typicky jde o běh nebo skoky, ale třeba i přílišnou chůzi po horách. Poradit lze střídání fyzické aktivity a věnování se i takovým, které kolena zase tolik nezatěžují a naopak pomáhají jejich uvolnění – například plavání.

Před sportem by kolena měla být vždy zahřátá. Věnovat byste jim měli i pravidelnou péči různorodými cviky, které kolena posílí.

Jak dlouho probíhá léčba?

Chondropatie pately je bohužel úmorná diagnóza, která se s vámi může táhnout řadu měsíců a dokonce i let. V případě pokročilejší fáze onemocnění a nepříhodné morfologie kolena se s nemocí budete muset do značné míry smířit.

Průběh operace

Přesto je možné se k operaci uchýlit jako k poslední možnosti, pokud ostatní léčba nezabírá. Operace probíhá artroskopicky. Chirurg nejprve prohlédne chrupavku a zjistí míru jejího poškození.

Zároveň zkontroluje mechanickou funkčnost kolena a posoudí, zda ji není možné nějakým zásahem vylepšit. Obvykle provede tzv.

laterální release, kterým přeřízne postranní kolenní vaz a uvolní tlak na čéšku.

Nic nepomáhá?

Chondropatie umí být skutečně frustrující. Veškerá léčba se může po delší době ukázat jako zbytečná a dotyný je opět na začátku. Je to o to horší, že postižení jsou většinou mladí, kteří chtějí žít aktivně a nechtějí se smířit s tím, že jejich koleno ve dvaceti letech už nefunguje tak jak má.

Jenže je to právě dočasné smíření se situací, které je pro léčbu nutné. Ukazuje se, že aby léčba byla úspěšná, je třeba se mnoho měsíců vyhýbat jakýmkoliv činnostem působícím bolest a k tomu pokud možno užívat účinné kloubní preparáty.

A pokud ke zlepšení skutečně dojde, je dobré si rozmyslet, zda má cenu koleno začít přílišně zatěžovat. Je třeba se zamyslet nad tím, zda skutečně chcete uběhnout maraton nebo závodně hrát basketbal. To pro lidské tělo není přirozená zátěž a nemusí ji proto vydržet.

Diskutujte o chondropatii s dalšími členy ve fóru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector