Chudokrevnost – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci

Ze všech výživových látek ženám nejčastěji chybí železo. A právě ženy jsou jeho nedostatkem ohroženy nejvíce. Železo je zcela zásadní pro produkci hemoglobinu, což je protein, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Bez železa proto tělo trpí a jeho nedostatek může vést až ke vzniku anémie. Pokud u sebe zpozorujete některý z následujících příznaků chybějícího železa, kupte si Veroval domácí test Nedostatek železa a zjistěte jestli je příčinou opravdu nedostatek železa (nebo …“zajděte za svým lékařem a požádejte ho o krevní test, který určí množství tohoto prvku v krvi).

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Toto je nejčastější a zároveň nejhůře rozpoznatelný symptom nedostatku železa. Většina žen si na náročný a vyčerpávající život prostě zvykne. Často považují únavu za nevyhnutelnou součást života.

Pokud ovšem v důsledku nedostatku železa nedochází k okysličování vašich tkání, nedostává se tělu potřebné energie.

Pokud kromě „běžného“ vyčerpání pociťujete i slabost, podráždění a neschopnost se soustředit, může vám pomoci právě doplnění železa. Ne nadarmo se totiž anémie označuje za nemoc „unavené krve“.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

U žen je hlavní příčinou nedostatku železa silná menstruace. Ztratí příliš mnoho krve, tělo jí nahradí pouze polovinu a další měsíc se vše opakuje.

Je to, jako když dočepujete do nádrže jen několik litrů benzínu. Během menstruace byste měli ztratit jen několik desítek mililitrů krve.

Přibližné množství můžete zjistit pomocí tamponů: Pokud si tampon musíte měnit častěji než každé dvě hodiny, promluvte si se svým gynekologem.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Důvod, proč se bledá pleť považuje za příznak zdravotních problémů, je opodstatněný. Hemoglobin dodává krvi její červenou barvu a v důsledku toho je pak kůže zdravě růžová.

Nízká hladina tohoto proteinu ovšem způsobuje ztrátu této barvy. Pokud máte od přírody velmi světlou pokožku, bledost je hned vidět.

Avšak bez ohledu na barvu vaší kůže se blednutí způsobené nedostatkem železa projeví na vašich rtech, dásních a vnitřní straně očních víček.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Bez ohledu na to, jak hluboce dýcháte, budete se při nedostatku kyslíku cítit udýchaně. Pokud si všimnete, že vám dochází dech i při činnostech, které byste normálně bez obtíží zvládli, může být na vině nedostatek železa.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Přepracované srdce se může začít projevovat nepravidelnými ozvami, šelestem, zvětšením, či dokonce selháním. Nemusíte ovšem hned panikařit. Aby váš stav došel tak daleko, museli byste trpět anémií z nedostatku železa delší dobu.

Vyplývá to z výzkumu zaměřeného na kardiomyopathii a nedostatek železa, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise Texas Heart Institute Journal. Pokud však víte, že trpíte srdečními obtížemi, určitě si nechejte udělat krevní test, protože nedostatek železa může stávající problémy se srdcem ještě zhoršit.

Pro monitorování vašeho srdce vám pomůže kombinovaný tlakoměr s funkcí EKG.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Neustále sebou vrtíte? Okolo 15 % lidí se syndromem neklidných nohou trpí nedostatkem železa. Čím méně železa, tím jsou symptomy tohoto syndromu horší.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Pokud tělu chybí železo, považuje za prioritu dodávání kyslíku do vašeho mozku a až poté do tkání. I přesto se vaší hlavě dostane méně kyslíku, než je potřeba. V důsledku toho může dojít k otokům mozkových arterií, což se projeví bolestí hlavy.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

„Syndrom pica“ neboli neřízená chuť pozřít něco nepoživatelného (nebo skutečná konzumace takové věci) může být příznakem nedostatku železa. Lidé, kterým železo chybí, mohou mít chutě na křídu, zeminu, hlínu nebo papír. Většina žen v takové situaci naštěstí sáhne po ledu.

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Jako by váš život už tak nebyl náročný, může vám nedostatek železa navodit ještě větší pocit úzkosti. Nedostatek kyslíku „zvýší otáčky“ sympatického nervového systému, který má ve vašem těle podobnou funkci jako plynový pedál v autě. Kromě toho může nedostatek kyslíku rozbušit srdce, takže se cítíte u vytržení, přestože nemáte důvod nebýt v klidu. Mějte své srdce pod kontrolou.

Nedostatek železa, obzvláště pak v případě, že přejde až v anémii, může způsobit vypadávání vlasů. Pokud vám chybí železo, přepne tělo do režimu přežití a zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce, mezi které rozhodně nepatří vlasy. Pokud ovšem po učesání zůstane na hřebenu jen pár vlasů, není třeba panikařit. Většině lidí denně vypadne okolo 100 vlasů.

Není železo jako železo. Vaše tělo absorbuje tzv. hem železo pocházející z masa a ryb dvakrát až třikrát efektivněji než železo z rostlin. Pokud budete svůj jídelníček plánovat pečlivě, nemělo by vám železo chybět.

Na železo je bohatá hlavně tmavozelená listová zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny. Konzumujte je společně s potravinami bohatými na vitamín C, jako jsou například papriky, bobule a brokolice.

Vaše tělo pak bude železo vstřebávat lépe.

Nedostatečný příjem železa zpomaluje funkci štítné žlázy a pozastavuje její vliv na metabolismus. O nedostatečně aktivní štítné žláze pacienti často nemají tušení. Neví o ní šest z deseti osob, které touto poruchou trpí. Uvádí to American Thyroid Association. Pokud u sebe začnete pozorovat nedostatek energie, příbytek na váze nebo nízkou tělesnou teplotu, poraďte se se svým lékařem. 

Ženám, které plánují otěhotnět, se doporučuje konzumace kyseliny listové. Železo ovšem potřebují i nenarozená miminka, která si ho berou ze zásob matky.

Během porodu navíc mohou ženy ztratit výrazné množství krve, což ještě více snižuje množství železa.

Pokud čekáte vícerčata, otěhotněla jste velmi brzy po narození předchozího miminka nebo trpíte ranní nevolností, měla byste příjem železa zvýšit.

Kromě toho, že nedostatek železa způsobuje nezdravou bledou barvu pleti, může snížit i hladinu myoglobinu, což je protein obsažený v červených krvinkách, který podporuje zdravé svaly – jazyk nevyjímaje. V důsledku toho si mohou lidé trpící nedostatkem železa stěžovat na bolavý, zarudlý a podivně hladký jazyk.

Přestože váš jídelníček obsahuje dostatek železa, může celiakie a zánětlivé onemocnění střev, například Crohnova nemoc, vést k jeho nedostatečnému vstřebávání. Tato onemocnění způsobují záněty a poškození zažívacího ústrojí. Pokud vám bylo diagnostikováno gastrointestinální onemocnění, poraďte se se svým lékařem, jak můžete zvýšit absorpci železa.

Požadavky na množství železa se u každého člověka, a obzvláště u žen, mohou výrazně lišit. Ženy ve věku od 19 do 50 let potřebují obvykle 18 mg tohoto prvku denně. Pokud jste ovšem těhotná, může ho tělo potřebovat až 27 mg. Pokud kojíte, měla byste přijímat pouze 9 mg.

Jiné množství železa pak vaše tělo vyžaduje v průběhu menstruace. Je vám přes 50 a už nemáte menstruaci? Pak potřebujete pouze 8 mg železa denně. Tohoto množství dosáhnete celkem jednoduše.

Stačí jedna porce čočky, špenátu, hovězího, ořechů, kuřete nebo cizrny.

Ověřte si, zda nejsou vaše potíže, např. únava, bledost či bolest hlavy, způsobeny nedostatkem železa.

Věděli jste, že poruchou štítné žlázy trpí asi půl milionu Čechů a Češek? Většina z nich ale o svém problému neví, protože příznaky jako únavu, zimomřivost…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Inkontinence trápí mnoho z nás. Inkontinenční vložky a pomůcky MoliCare vám bezpečně a zdarma dovezeme domů.

Anémie se projevuje únavou, bledostí i afty. Pomoci může změna jídelníčku

Podobné příznaky provázejí totiž také chudokrevnost neboli anémii. Což je problém, se kterým se naštěstí dá něco udělat. Anémie představuje stav, kdy v lidském organismu dochází ke snížení hladiny krevního barviva hemoglobinu, a v důsledku toho i počtu červených krvinek. 

Množství hemoglobinu se pohybuje u mužů přibližně v rozmezí 140 až 170 g/l, u žen 110 až 160 g/l, přičemž o chudokrevnosti lze mluvit při poklesu stanovených hodnot pod spodní hranici. K určení diagnózy postačí jednoduchý test, který je součástí běžného krevního obrazu.

Brnění, dušnost a „splašené“ srdce

Anémie častěji postihuje ženy než muže a pokud se neléčí, dokáže člověka pořádně potrápit. K varovným signálům patří například brnění v lýtkách, nevolnost, průjmy nebo nápadná bledost (především v oblasti spojivek, dásní či nehtových lůžek). 

Dotyčnému se hůř dýchá, srdce mu občas tluče jako o závod a v ústech se mu tvoří bolestivé afty. Postižení si také stěžují na zhoršené soustředění, slabost, únavu a pokles fyzické výkonnosti. 

Megaloblastická anémie: Je způsobena nedostatkem vitaminu B12 anebo kyseliny listové, které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Příčiny tkví často ve špatné výživě. Vitamin B12 obsahují hlavně potraviny živočišného původu (maso, mléko, vajíčka atd.), proto jeho nedostatkem trpí například vegani. Kyselina listová je součástí vitaminů skupiny B a nachází se v kvasnicích, játrech a zelené zelenině.Perniciózní anémie: Specifický případ anémie vzniklé z nedostatku vitaminu B12, ke kterému dochází následkem poškození žaludeční sliznice autoimunitní poruchou. V žaludku se nevytváří tak zvaný vnitřní faktor, který je nezbytný pro vstřebávání vitaminu B12 ze žaludeční sliznice. Léčba spočívá v injekčním podávání zmíněného vitaminu, a to doživotně.Hemolytická anémie: Onemocnění, při kterém dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek ve slezině a zároveň i ke zvýšené tvorbě krvinek. Jeho příznaky jsou kromě bledosti i žloutenka a zvětšená slezina.Anémie u chronických onemocnění: Bývá jedním z příznaků u vleklých zánětlivých onemocnění nebo chronických infekcí, zhoubných nádorů, selhání ledvin a jater. Při téhle anémii je snížená životnost červených krvinek a hladina hormonů, které stimulují jejich tvorbu.Aplastická anémie: Dala by se charakterizovat jako „chudokrevnost z nevýroby“, což je poněkud nepřesný název pro stav, kdy se v kostní dřeni přestanou vytvářet krevní buňky. Vzhledem k tomu, že tu dochází k tvorbě všech složek krve, je snížená hladina nejen červených, ale také bílých krvinek a krevních destiček. Nepodaří-li se odstranit příčinu, následuje transplantace kostní dřeně.

U starších osob se mnohdy objevuje zmatenost. Háček je ale v tom, že všechny tyhle potíže můžou být na počátku pouze mírné, takže se dají poměrně snadno přehlédnout. Neléčená anémie však může vést k velmi vážným následkům.

Častá příčina: chybějící železo

Aby léčba byla úspěšná, je třeba nejprve určit přesnou příčinu potíží. Chudokrevnost totiž provází také některá chronická onemocnění, jako je například lupenka, revmatoidní artritida nebo nejrůznější onkologické choroby. 

Může být však také důsledkem poškození organismu působením toxinů. Někdy toto onemocnění zapříčiňuje nedostatek konkrétních živin (vitamin B12, kyselina listová). Tou nejčastější příčinou však bývá chybějící železo. K takovému stavu dochází při dlouhodobé a postupné ztrátě krve, která vyčerpává jeho zásoby v organismu.

Zvýšené riziko kvůli žaludečním vředům

A to je právě důvod, proč rizikovou skupinu představují hlavně ženy, které trpí silnou menstruací, pacienti se žaludečními vředy a hemoroidy nebo ti, co dlouhodobě užívají acylpyrin či jiná nesteroidní antirevmatika (skupina léků s protizánětlivým účinkem, které většinou snižují i teplotu a tlumí bolest, jako například ibuprofen). 

Jak podpořit krvetvorbu

Nedostatek železa se může projevit také v období těhotenství, kdy se zvyšuje objem krve v organismu a potřeba tohoto minerálu prudce stoupá. S anémií se potýkají i lidé, kteří trpí poruchou vstřebávání živin, a dále vegetariáni nebo vegani, jejichž jídelníček železo prakticky neobsahuje.

Nedostatku železa (a tím i anémii) se dá naštěstí celkem snadno předejít. Stačí provést několik menších úprav v jídelníčku.

Konkrétně jde o to zařadit potraviny, které jsou nejen bohatým zdrojem železa, ale obsahují také kyselinu listovou a vitamin B12. Do téhle skupiny patří především červené maso, játra, ryby, vejce, citrusové ovoce, špenát, chřest, sýr a rovněž různé druhy hub. 

Železo (a další zmíněné živiny) je možné užívat i formou potravinových doplňků, vhodné množství by měl ale stanovit lékař. Můžete se jím totiž celkem snadno předávkovat. Jeho nadbytek způsobuje v těle tvorbu volných radikálů. 

Proti chudokrevnosti pomáhají i některé bylinky, například echinacea (třapatka nachová), ale také kopřiva, hořec, jetel nebo pampeliška.

Na podporu krvetvorby doporučuje přírodní medicína také salát z červeného zelí, červené řepy a křenu. Všechny ingredience nastrouhejte a dochuťte třeba čerstvou natí z petržele.

Co zlepšuje vstřebávání železa

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Předplatné můžete objednávat zde

Živočišné bílkoviny. I malá porce masa může několikanásobně zvýšit příjem železa z rostlinné stravy.

Vitamin C. Bohatým zdrojem jsou šípky a rakytník, citrusy, jahody, černý rybíz, červená paprika, zelí, rajčata, brokolice nebo růžičková kapusta. Milujete čočkový salát? Dochuťte si ho citronovou šťávou.

Fermentované sójové produkty. Tempeh, miso (kvašená pasta ze sójových bobů), natto (asijský fermentovaný sýr) a podobné výrobky.

A co ho naopak zhoršuje?

Fytáty. Soli kyseliny fytové obsažené v obilovinách, ořeších, ovoci a zelenině na sebe vážou některé minerály (kromě železa i fosfor, vápník nebo zinek).

Vápník. Totéž platí o potravinách s vysokým obsahem vápníku (mléko a mléčné výrobky, ořechy, mák).

Polyfenoly. I látky obsažené v černém čaji, kávě, kakau či listové zelenině vážou železo, a brání tak jeho vstřebávání v těle.

Vaječné bílkoviny. Vajíčka sice patří mezi potraviny s vyšším podílem železa, zároveň ale obsahují bílkoviny, které ho na sebe vážou, čímž omezují jeho vstřebávání.

Zákeřná chudokrevnost je častější, než si myslíte. Jak ji poznat a řešit?

Chudokrevnost (neboli anémie) z nedostatku železa je v České republice nejčastější krevní chorobou. Postihuje až 20 % žen, přibližně 5 % mužů a vyskytuje se i u dětí. Jak se projevuje a jak jí předcházet?

Chudokrevnost - Vše o zdraví

Už vám nic neunikne!Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Železo je jednou z nejdůležitějších minerálních látek, díky které se v našem těle tvoří červené krvinky. Jeho deficit v organismu se nemusí projevit ihned, je ale vhodné pozorovat signály, které jej naznačují. Dlouhodobý nedostatek železa může vést ke zdravotní komplikaci známé jako anémie.

„Únava, nevýkonnost, bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce, vypadávání vlasů… i tak se může projevovat anémie z nedostatku železa,” říká MUDr. Jitka Koppová.

Mezi další časté projevy anémie patří závratě, pálení jazyka, popraskané ústní koutky, křehké nehty, studená chodidla a dlaně, syndrom neklidných nohou, poruchy spánku a paměti, snížená imunita či snížená funkce štítné žlázy.

Ne všichni pacienti s nedostatkem železa mají již anémii, tudíž nemusí mít výše uvedené příznaky rozvinuté v plné míře. Mohou být ale unavenější, s menší tolerancí námahy.

Ženy a sportovci v ohrožení

Anémie nejčastěji postihuje ženy během menstruace, anebo v průběhu těhotenství, pak i při samotném porodu a po celé období kojení. Průměrná denní potřeba železa je u menstruujících žen 15 mg a u těhotných žen se dokonce jedná až o trojnásobnou dávku.

U mužské populace je nejčastěji na vině genetika, nekvalitní strava, nedostatečné vstřebávání železa, obezita nebo prodělané zranění s vysokou ztrátou krve. Náchylnost k anémii mohou mít ale i profesionální sportovci. Průměrná denní potřeba železa u mužů je 5 mg.

Riziko onemocnění ale existuje rovněž v dětském věku, zejména od 6 do12 měsíců života a do 5 let.

Obsah železa v těle je možné zjistit na běžné lékařské prohlídce na základě odběru krve. Lékař většinou doporučí správnou dietu a při potvrzení anémie zvolí účinnou léčbu.

CO můžete dělat

Klíčový je vhodně složený jídelníček, železo totiž primárně přijímáme stravou. Vysoký obsah železa má např. červené maso, vnitřnosti, ryby, drůbež, dále zelená zelenina, vejce, mléko a luštěniny. Důležitým zdrojem jsou také ořechy, sušené houby, obiloviny, sušené ovoce a hořká čokoláda.

„Co se týče železa z živočišných produktů, naše tělo ho dokáže vstřebat přibližně z 30 %, u rostlinných produktů je to pouze asi 10 %. Ačkoliv rostlinné produkty často obsahují více železa než ty živočišné, je pro naše tělo jeho forma velmi obtížně využitelná,” vysvětluje MUDr. Jitka Koppová.

Z tohoto důvodu je tedy vhodné potraviny bohaté na železo kombinovat s vitamínem C, který podporuje jeho vstřebatelnost, doporučuje se častější konzumace rajčat, červené papriky, zelí, citrusů či růžičkové kapusty.

 Vegani, kteří nekonzumují živočišné produkty, musí o to více zařazovat potraviny bohaté na železo a vitamín C. Doporučují se sušené houby, pšeničné otruby, droždí, dýňová a slunečnicová semínka, luštěniny, ovesné vločky, sušené ovoce, zelená zelenina a další.

Nicméně v některých případech pouze pestrá strava nestačí a anémie se i přesto objeví.

Jak jsou na tom ve světě

Uvádí se, že na celém světě mají nedostatek železa přibližně dvě miliardy lidí, z nichž nejméně polovina trpí anémií. Afrika a části Asie se na těchto statistikách podílejí z více než 70 %, severní Amerika oproti tomu jen z 1–2 %.

V rozvojovém světě je výskyt anémie mnohem častější, vyskytuje se až u dvou třetin tamní populace.

Na onemocnění se kromě nedostatku železa v potravě podílí i častější či špatně léčená onemocnění způsobující krvácení, parazité a rovněž častá těhotenství a porody.

V České republice vzniká nová edukační on-line platforma zeleznezdravi.cz sdružující odborníky, ale i zájemce z řad veřejnosti s cílem poukázat na stále častější zdravotní problém české populace, kterým je nedostatek železa.

Platforma chce vzdělávat všechny zájemce o tuto problematiku a nabízet jim odborné informace o tom, jak anémii předcházet či jak rozpoznat její příznaky, zahrnuje doporučení na vhodnou stravu bohatou na železo a přináší pravidelná doporučení od předních expertů.

Zdroj: TZ zeleznezdravi.cz

Autor článku: Lenka Šmídová

Nedostatek železa v těle a chudokrevnost

Železo je pro lidský organizmus zcela nepostradatelné. V těle dospělého člověka se vyskytuje v množství zhruba 2–4 gramy, z toho asi 2,5 gramu je vázáno v hemoglobínu (krevní barvivo), nezbytného pro tvorbu červených krvinek.

Červené krvinky pak zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle. Tím je jasně dáno důležité postavení tohoto prvku v organizmu.

Přesto trpí nedostatkem železa asi třetina populace! Co Vám hrozí při nízkém příjmu železa a jaké je řešení?

WHO uvádí, že až 30% lidí trpí nedostatkem železa. Častěji se tento problém projevuje u žen, nicméně nevyhýbá se ani ostatní populaci.

Zvýšené nároky na železo mají ženy z důvodu menstruace, těhotenství a po porodu, ale také vegetariáni, dietáři, sportovci nebo dárci krve. Metabolizmus železa pak negativně ovlivňují i mnohá léčiva.

Dietní chyby jsou častou příčinou, ale nelze opomenout ani genetickou poruchu vstřebávání železa.

Jak poznám, že mám nedostatek železa?

Docela snadno.

Při nedostatku železa je přímo ohroženo naše zdraví, a proto lidské tělo vysílá varovné signály, mezi které patří celková únava, slabost, tmavé kruhy pod očima, pleť je povadlá a bledá, pokožka suchá, vlasy slabé a vypadávají, objevují se též poruchy soustředění, časté nemoci. Avšak strádá-li organizmus dlouhodobě, vede tento stav k závažnějším projevům, jakými jsou anémie (chudokrevnost) a poruchy imunity.

Proč je nedostatek železa tak častý?

Denně ztrácí lidský organizmus asi 1–2 mg železa a toto množství je třeba doplňovat. Stejně jako většina ostatních minerálů, je železo přirozeně získáváno z potravy. Avšak na rozdíl od ostatních minerálů je železo velmi špatně vstřebatelné.

Například z potravy se ho v tenkém střevě vstřebá maximálně do 10%. Mezi nejlepší potravinové zdroje je považováno červené maso a játra, které však nelze konzumovat příliš často.

Rostlinné zdroje jsou sice zdravější, ale zas mnohem hůře využitelné (luštěniny, červená řepa, zelí, ořechy, broskve, meruňky, švestky, borůvky a další).

Chybí vám železo? Doplňte ho!

Zda vaše potíže souvisejí s nízkou hladinou železa, určí lékař na základě krevních testů. Pokud se to prokáže, doporučí vám nejen změnu jídelníčku a především doplňování železa ve formě tablet.

O vhodných potravinách se dočtete výše, ale výběr vhodných doplňků stravy s obsahem železa je vcelku zásadní. Proč? Každý, kdo o svém zdravotním problému ví a užíval železo pro jeho doplnění, by mohl přispět řadou zkušeností o možných vedlejších účincích.

Za prvé u běžných doplňků stravy není garance vstřebávání a za druhé vysoké dávky sloučenin železa v tabletách (fumaran, glukonan, difosforečnan) mohou dráždit trávicí trakt a způsobovat nechutenství, průjmy, zácpy a celkovou nevolnost. Stačí se podívat do diskusních fór se zdravotní problematikou.

A proto dříve nebo později začnete řešit problém, jakou formu železa užívat.

Od února 2014 je v České republice k dostání patentově chráněné železo LipoFer® obsažené v doplňku stravy NovoFerrin™. Jeho předností je, že nedráždí žaludek, nezpůsobuje zácpy, nevolnosti ani další obtíže spojené s užíváním běžných forem železa.

Výrobce uzavřel železo do liposomálních mikrokapslí, které odolají žaludečním kyselinám a efektivně se vstřebávají až v tenkém střevě. Tato unikátní technologii umožňuje až 5× vyšší biologickou dostupnost než u běžných forem železa.

Přípravek NovoFerrin™ seženete v lékárnách bez lékařského předpisu.

Chudokrevnost často zaměňujeme za vleklou únavu, která přejde. Pokud trvá déle jak týden, vyhledejte lékaře

Začátkem prosince se mnozí z nás cítí unaveně. Blíží se svátky, konec roku, chceme vše stihnout a dokončit. Bohužel často ale nepoznáme, že za únavou může stát i zdravotní problém. Jednou z nejčastějších příčin vleklé únavy je totiž chudokrevnost. Může být způsobena pouhým deficitem vitaminu B12 a kyseliny listové nebo železa. Radí MUDr. Petr Grenar.

Ve vážnějších případech se může jednat o onemocnění vnitřních orgánů. Pokud únava trvá více jak týden a nelepší se ani po vydatném spánku, je potřeba navštívit lékaře.

Jedna z nejčastějších příčin chronické únavy je chudokrevnost – neboli anémie. Může se jednat o anémii sideropenickou, která vzniká nedostatkem železa v organismu, nebo anémie perniciozní, kterou naopak způsobuje nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové.

Pro správnou diagnostiku je nutné jednoduché krevní vyšetření, které anémii specifikuje. Podle konkrétního typu se pak anémie léčí substitucí železa nebo vitaminu B12 a kyseliny listové. Výsledky jsou velmi dobré, ovšem zázraky se nedějí.

Trvá až 2 měsíce, než se krevní obraz natolik zlepší, že vám nebude dělat další problémy a začnete se cítit lépe.

Anémii často považujeme pouze za vleklou únavu, která přejde

Anémie se projevuje chronickou únavou, která se nezlepšuje vydatným spánek a odpočinkem. To jsou první signály, že něco není v pořádku.

Pokud únava trvá více jak týden a nelepší se ani po vydatném spánku, je potřeba navštívit lékaře. Mezi další příznaky patří závratě, poruchy vidění, hučení v uších, zažívací potíže, ale také změny nálady.

Z chronické únavy se může rozvinout až sekundární deprese.

Chudokrevnost není jen únava

Nejčastěji vzniká anémie špatnou a jednostrannou stravou, která není bohatá na železo a kyselinu listovou. Ale vzniká také drobnými ztrátami krve. Často jsou chudokrevností postižené ženy, které trpí delšími a těžšími menstruacemi.

Ovšem v tomto případě se jedná o ztráty fyziologické, které nejsou takovým problémem. Horší jsou ztráty krve do zažívacího traktu, kdy se může jednat o závažné onemocnění, kdy je anémie pouze prvním příznakem. Mnohdy to jsou stadia, která jsou léčitelná a vyléčitelná.

Bohužel, často anémie také vzniká jaké důsledek tumoru v oblasti zažívacího traktu. Když se tumor projeví anémii, jedná se bohužel většinou už o pokročilé stadium. Proto, pokud se anemie objeví, je nutné situaci nepodceňovat a udělat další doplňková vyšetření, která vyloučit vážnější příčinu.

Základ je tedy vždy krevní text, který ukáže, o jaký druh potíží se jedná.

Chudokrevnost (anémie) – Mojezdraví.cz

Anémie může být způsobená ztrátou červených krvinek buď zapříčiněnou krvácením, nebo jejich destrukcí. Anémie také vzniká v důsledku porušené tvorby červených krvinek.

Příčinami těchto stavů mohou být nádorová onemocnění, krvácení, infekce, nedostatek kyseliny listové, vitamínu B12, nedostatek železa, autoimunitní reakce, působení toxických látek, genový defekt, renální incuficence (ledvinná nedostatečnost), porucha syntézy hemu (nebílkovinná část hemoglobinu), porucha syntézy globinu (bílkovinná část hemoglobinu).

Příznaky anémie

Na sníženou hladinu hemoglobinu v krvi reagují ledviny produkcí hormonu erytropoetinu, který zvyšuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Dalším orgánem, který začne reagovat na sníženou hladinu hemoglobinu, je srdce, a to zvýšením srdeční frekvence.

Příznakem anémie je vyčerpání a extrémní únava i při malé fyzické zátěži. Anemičtí lidé také mají pocit nedostatku dechu zejména při námaze. Při vyšším stupni anémii provází bolesti hlavy, hučení v uších, někdy závratě.

Někteří nemocní mohou trpět nespavostí a poruchou soustředění. Člověk s anémií má bledou kůži, sliznice, oční spojivky, dásně a nehtová lůžka. Také může mít skony k mdlobám, například když rychle vstane.

Lidé s anémií mají často opakované infekce a hůře se jim hojí rány.

Anémie je ovlivněná dědičností, více chudokrevných je také mezi vegetariány a vegany. Pravděpodobnost vzniku anémie je u žen, které silně a dlouho menstruují (déle než týden).

Léčba anémie

Léky

Anémie se léčí podáváním železa v tabletách a vitamínu B12.

Bylinky

Z běžně dostupných rostlin obsahuje nejvíce železa kopřiva, dále pak zelená petrželka, pažitka, bazalka, česnek medvědí, majoránka. Železo také hojně najdeme ve špenátu, červené řepě, kořenová petrželi, černém kořeni, křenu, hrášku, rajčatech a ředkvičkách.

Z ovoce jsou vhodné rakytník, ostružiny, černý i červený rybíz, borůvky, sušené meruňky a švestky. Dále jsou vhodné potraviny z celozrnné žitné mouky, pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a amarantu, naklíčený hrášek, mungo, čočka, vojtěška.

Homeopatika

Jako podpůrnou léčbu můžeme použít tato homeopatika:Ferrum phosphoricum 9 CH – vhodné pro všechny pacienty v dávkování: 2x denně 5 kuliček alespoň po dobu 3 měsíců.

China 9 CH – vhodné u pacientů, u kterých je příčinou chudokrevnosti větší krevní ztráta, zvlášť vhodné pro ženy po porodu. Lze kombinovat s homeopatickým lékem Ferrum phosphoricum. Dávkování: 2x denně 5 kuliček, dokud potíže přetrvávají.

Domácí léčba a babské rady

Při nižších stupních anémie postačí zpravidla úprava stravy, životního stylu a užívání vitamínových přípravků s obsahem železa. Léčbu je dobré také podpořit jinými vitamíny a bylinkami, které příznivě ovlivňují vstřebávání železa – A, C, E.

Lékař nejprve zjistí rodinnou anamnézu a pak provede klinické vyšetření, prohlédne si oční spojivky a sliznici úst. Anémii potvrdí lékař odebráním vzorku krve ze žíly. Hladinu železa můžete zjistit i pomocí domácího testu, který zakoupíte v lékárně.

IndividuálněZávisí na příčině. Týdny až roky.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Prevence

U dospělých se doporučuje sledovat nadměrnou konzumaci mléka, více než tři litry týdně, které nepříznivě ovlivňují vstřebávání železa. Potenciálně ohroženy jsou všechny skupiny obyvatel, častěji jsou to ženy. Pokud máte pocit, že se vás tato nemoc týká, je třeba navštívit lékaře a zjistit její příčinu a rozsah.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte při nápadné únavě, dýchavičnosti, bledosti kůže a nehtových lůžek, při špatném hojení ran a častých infekcích.

Jak pomoci krvetvorbě? – MJ-KrasaZdravi.cz

Bledá pleť, únava, slabost, omdlévání, bušení srdce, hučení v uších, bolesti hlavy, závratě a někdy i dušnost. Všechny tyto projevy jsou známkou chudokrevnosti, kterou bychom určitě neměli podceňovat.

Je vhodné navštívit včas lékaře, protože je zapotřebí nejprve určit příčinu anémie a teprve poté nasadit cílenou léčbu. I za běžnými stížnostmi na nekvalitní lomivé nehty a vypadávání vlasů lze vystopovat jako možnou příčinu anémii.

Kde vzniká problém?

Transport kyslíku mají na starosti červené krvinky, v nichž se váže na červené krevní barvivo, které se nazývá hemoglobin. Máte-li anemii, krev obtížně získává dostatek kyslíku a nemůže jej pak distribuovat do svalů, mozku a do dalších orgánů.

Moderní strava, spojená s konzumací průmyslově připravovaných potravin, bývá často nevyvážená. Ze střeva se pak nevstřebávají potřebné látky pro výstavbu červených krvinek a dochází k nutriční anémii, která je spojena s nedostatkem železa, jenž je základní složkou hemoglobinu.

Existuje ještě řada dalších příčin chudokrevnosti, které jsou součástí mnoha jiných poruch či nemocí.

Už víte, co vám chybí?

Po tom, co jsme si řekli o příčinách anemie, je logické, že jejímu vzniku předejdeme pestrou stravou obsahující optimální množství železa, dále kyseliny listové, vitamínu B12, vitamín B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhají i vyšší dávky vitamínu C, který přispívá také ke snížení únavy a je univerzálním klíčem k odolnosti organizmu.

Vezměte na pomoc rostlinné látky

Proti chudokrevnosti můžeme použít také sílu rostlin. Dodávají tělu látky podporující tvorbu červených krvinek, díky nim také lépe využijeme železo a minerály přijímané z potravy.

Rostliny, které prospívají krvi

Nehleďme na vinnou révu pouze jako na výchozí surovinu chutného alkoholického nápoje, i když je jeho střídmé popíjení doporučováno pro zdraví. Vinná réva se sama obhájí jako zdroj vitamínů, minerálů, bílkovin, organických kyselin a aminokyselin. Krvi prospívá díky obsaženým vitamínům skupiny B a vitamínu C.

Některé vitaminy a minerály přítomné v hroznech příznivě ovlivňují tvorbu červených krvinek. Jsou bohaté také na bioflavonoidy. Vitamin C má příznivý vliv na tvorbu kolagenu, který je důležitý pro zdraví cév těch nejtenčích – vlásečnic. Zmiňme ještě třísloviny ve vinné révě, které mají také prospěšný vliv na pevnost vlásečnic.

Některé obdobné látky, které obsahuje vinná réva, najdeme například v černém bezu. Jsou to opět flavonoidy, třísloviny, silice, vitamíny skupiny B a vitamín A, který podporuje metabolismus železa a funkce imunitního systému.

Příroda obdařila bioflavonoidy i ostružiník křovitý, kde opět můžeme těžit ze vzájemně se posilujících účinků antioxidantů s vitamínem C. Ostružiny obsahují také draslík, hořčík, železo, vlákninu a kyselinu listovou.

OKÉNKO ODBORNÍKA

„Vyřešte chudokrevnost přírodní cestou potřebnými vitaminy“ Únava může mít mnoho příčin: od nedostatku odpočinku, pohybu, přes přemíru stresu, špatné složení stravy a nedostatek slunečního svitu v tomto ročním období až po tzv.

chudokrevnost, tedy nedostatek červeného krevního barviva – hemoglobinu.  Důležité je vždy tyto příčiny vyšetřit. Pokud vyšetření neprokáže závažné onemocnění, lze proti únavě bojovat několika způsoby.

Nejdůležitější je změna životního rytmu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy. Pokud tohoto nejsme schopni, můžeme použít i některé kvalitní doplňky stravy.

A  jak je poznáme? Především bychom je měli kupovat v lékárně, kde nám lékárník poradí. Složení by mělo být komplexní: tedy vitamíny zejména skupiny B a C, kyselina listová, stopové prvky, železo. A prospět mohou i některé osvědčené přírodní produkty.

Online prodej zde

Anemie: příznaky, léčba (chudokrevnost)

Anémie je obecně onemocněním krve – konkrétně červených
krvinek (erytrocytů)
. Jedná se o stav, při kterém se sníží
hladina hemoglobinu (Hb = červené krevní barvivo, na které
se váže kyslík) pod stanovené rozmezí pro věk a pohlaví jedince. S tím
souvisí samotné snížení počtu červených krvinek a
i samostatného objemu krvinek.

Hladina hemoglobinu u mužů je určena v rozmezí
140-170 g/l a u žen v rozmezí
110-160 g/l. Při poklesu pod spodní hranici se tedy jedná
o anémii. Hladina každého jedince se určuje jednoduchými krevními testy
zahrnutými do běžného krevního obrazu u lékaře.

Anemii dělíme na tři hlavní skupiny dle velikosti červených krvinek
(erytrocytů). Rozdělujeme ji tedy na mikrocytární (malé krevní buňky),
makrocytární (velké) a normocytární (normální velikosti).

Obecné příznaky a projevy anémie

Anémie má ve většině případů pozvolný nástup. Hlavními příznaky,
vedoucími ke správné diagnóze, jsou příznaky nápadné
bledosti a snížená výkonnost.

  • Objevuje se spavost (letargie), mdloby, dušnost, zvýšená
    srdeční frekvence (tachykardie), bledost kůže a sliznic.
  • Může dojít k vyvolání anginy pectoris (palčivá,
    svíravá bolest za hrudní kostí), hlavně pokud pacient zároveň trpí
    aterosklerózou (zúžení cév) srdečních (koronárních) tepen.
  • U starších osob se projevuje zmatenost.
  • U lidí trpících srdečním onemocněním a starších pacientů může
    dojít až k srdečnímu selhání.

Anémii můžeme rozdělit do osmi skupin dle příčiny jejího vzniku.
Každá skupina má své specifické příznaky, příčiny a léčbu. Hlavní
dělení je podle velikosti krvinek na makrocytární (velké krvinky),
mikrocytární (malé krvinky) a normocytární (krvinky běžné
velikosti).

ANÉMIE MIKROCYTÁRNÍ

1) Anemie z nedostatku železa

Železo naše tělo potřebuje právě k tvorbě
hemoglobinu. Pokud se sníží obsah železa v těle, sníží
se počet hemoglobinu a není na co navázat potřebný kyslík.

Železo získáváme hlavně ze stravy – zelená
zelenina, červené maso, vejce a mléko. K jeho vstřebávání dochází
v tenkém střevě. Jeho nedostatek je častější u žen před
„přechodem“ (menopauzou, klimakteriem) při menstruačním krvácení.

Mezi hlavní příčiny nedostatku železa patří nedostatečný
příjem
v potravě (často se vyskytuje u malých dětí
nevyváženou stravou), ztráta krve u menstruace, chronická
ztráta krve obvykle z trávicího ústrojí (toto může být jediným
příznakem rakoviny střeva), dále zvýšená potřeba
železa v těhotenství nebo snížené vstřebávání
(absorpce) při onemocnění tenkého střeva nebo po odstranění žaludku
(gastrektomie).

K příznakům řadíme křehké a lámavé vlasy
či nehty
, červený a vyhlazený
jazyk
(atrofická glositida), nehty konkávního tvaru (koilonychie) a
také zřasení na zadní stěně hrdla, při kterém se obtížně polyká
(dysfagie).

Při léčbě se snažíme odstranit původní příčiny. Proto se
užívají přípravky obsahující železo. Nejčastěji
v tabletové formě (perorálně) – např.

: síran
železnatý
(200mg 3× denně po dobu až 6 měsíců). Trávicí
potíže jako zácpa či průjem se obvykle spraví po užívání např.:
glukonanu železnatého.

Pokud se železo nedostatečně
vstřebává v tenkém střevě, je nutno podávat léky
v injekční formě.

2) Anemie při chronických onemocněních

Tento druh anemie se nejprve neprojevuje ani snížením hladiny hemoglobinu
ani změnou tvaru a velikosti červených krvinek, ale vyskytuje se
u některých onemocněních jako jeden z příznaků.

Patří sem revmatoidní artritidy (zánět kloubů), selhání ledvin a
jater, chronické infekce, zhoubné (maligní) nádory a zánětlivá
onemocnění (např.: Crohnova choroba – onemocnění sliznice trávicího
traktu).

Při této anémii dojde ke snížení životnosti červených
krvinek
(normálně je asi 120 dní) a snížení tvorby
erytropoetinu (hormon tvořený v ledvinách, který stimuluje
tvorbu červených krvinek). Hladina železa je normální nebo naopak
zvýšená.

Léčba železem je u tohoto druhu tedy neúčinná a je nutno léčbu
zaměřit na skutečnou příčinu – tedy léčbu samotného
onemocnění
, které anemii způsobilo. V některých případech lze
pacientovi pomoci dávkami erytropoetinu.

ANEMIE MAKROCYTÁRNÍ

Při makrocytární anemii jsou červené krvinky nevyzrálé a
velké
, jelikož mají narušenou syntézu DNA.
Nejčastěji je příčinou nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové,
které jsou k této syntéze potřebné.

1) Anemie z nedostatku vitaminu B12

Vitamin B12 by měl být součástí přijímané potravy
každým z nás. Získáváme jej převážně z živočišných zdrojů –
maso, ryby, vejce a mléko. Vstřebává se v trávicím ústrojí díky
vnitřním faktorům, které vypouštějí buňky v žaludku. Poté putuje až
do jater, kde je skladován do zásoby až na 2 roky a více.

Jednou z příčina jeho nedostatku je nízký příjem
v potravě
 – hlavně u veganů (lidé, kteří se živí potravou,
která není z žádné součásti stvořena z živočichů), dále
poruchou vstřebávání, nedostatkem vnitřního
faktoru
ze žaludeční sliznice (intrisic faktor),
perniciózní anemie (viz. níže), následkem odnětí
žaludku, poruchou vstřebávání v tenkém střevě, onemocnění slinivky
břišní, chronický zánět slinivky břišní.

2) Perniciózní anemie

Jedná se o autoimunitní poruchy, kdy dochází
k ochabnutí žaludeční sliznice, a tím k selhání vnitřního faktoru a
zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání
vitaminu B12. Častěji se toto onemocnění projevuje v dospělém věku a
u lidí se světlými vlasy a modrýma očima.

Příznaky této anemie mají pomalý nástup, a proto k stanovení
správné diagnózy často dochází v pokročilém stadiu. Patří sem
otupění, únava a snížení
hmotnosti
, bledost.

Dále se vyskytují neurologické příznaky – může se
objevovat brnění v končetinách, které může přejít až
do ochrnutí a postižení mozkové činnosti až v demenci.

K vyšetření poslouží krevní obraz, z kterého se určí hladina
vitamínu B12. Dle těchto výsledků se potom podává vitamín B12
injekčně do svalu
, jelikož při podávání ústy se nevstřebává.
Nejprve se podává do doplnění správné hladiny a potom se udržuje po
zbytek života. Léčba může oddálit neurologické příznaky a zastavit
procesy pozdějších změn.

3) Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová je vitamínem skupiny B a její účinky
úzce souvisejí s vitamínem B12. nachází se v játrech, kvasnicích a
zelené zelenině. V těhotenství je potřeba její vyšší hladiny, proto je
nutno ji dodávat i v tabletách, aby se zabránilo defektům nervové trubice
plodu – např.: rozštěp páteře.

Příčinou může být snížený příjem přicházející
se stářím, u alkoholiků a u nedonošených dětí. Další příčinou
může být špatné vstřebávání například u Crohnovy
choroby. Nedostatek kyseliny listové se projevuje stejně jako anemie.

Léčbou je také podávání nedostatkového vitaminu, tudíž kyseliny
listové a to v tabletách s důrazem na léčbu původní příčiny.

ANEMIE NORMOCYTÁRNÍ

1) Aplastická anemie

Aplastická anemie je onemocnění, které se vyskytuje ojediněle. Je
způsobeno útlumem kostní dřeně.

V kostní dřeni
dochází k tvorbě všech složek krve – červené krvinky (erytrocyty),
bílých krvinek (leukocyty) a krevních destiček (trombocyty). Při jejím
útlumu se hladina všech složek sníží.

Toto onemocnění je především
získané (projeví se během života), ale jsou jedinci, kteří
ji zdědí.

Se vznikem aplastické anemie lze spojit i ostatní druhy anemie. Mohou jí
také způsobit léky proti rakovině apod. V krevním obraze
nalezneme nízký počet všech druhů krevních částic (pancytopenii).

Léčba se soustředí na odstranění příčiny. Následuje spíše
podpůrná péče, kdy se podávají transfúze (krevní
složky) a antibiotika. U mladých a starých lidí
s těžkou formou onemocnění lze transplantovat kostní
dřeň
či nasadit imunosupresivní léčbu.

Hemolytická anemie

Při hemolytické anemii dochází k předčasnému rozpadu
červených krvinek
, který se děje ve slezině. Toto onemocnění
vykazuje jak zvýšenou tvorbu červených krvinek, tak zároveň zvýšené
jejich odbourávání.

Její příčiny můžeme rozdělit na dědičné a získané. Mezi
dědičné patří porucha membrány červených krvinek, narušený tvar
hemoglobinu (například srpkovitá anemie). Mezi získané
příčiny řadíme imunitní, neimunitní a smíšené (infekce, léky či
zvětšení sleziny).

Hemolytická anemie se projevuje příznaky jako je bledost,
žloutenka a zvětšení sleziny
(splenomegalie)
.

Léčba anemie

Obecně můžeme říct, že léčba anemie se soustředí na průvodní
příčiny jednoho z druhů anemie. Není vyloučeno, že se tyto druhy
prolínají. Dbá se tedy při léčbě na zjištění, pomocí krevních
testů, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové, vitaminu B12,
červených krvinek či náznaky jiného onemocnění ostatními
vyšetřovacími metodami.

Poté se může teprve léčba zaměřit na podávání jednotlivých
chybějících složek
v těle (viz. u jednotlivých druhů anemií)
či léčbu jiné choroby vyvolávající anemii.

Jak si mohu pomoci sám

Anemie je samo o sobě velmi složité onemocnění, se kterým není radno
si zahrávat. proto je dobré, aby lékař věděl, pokud máte příznaky či
se u Vás již projevilo.

Měli byste se snažit jíst pestrou stravu složenou ze
zelené zeleniny, červeného masa, ryb, vejce a mléko. Pokud některou
z těchto potravin z nějakého důvodu nesmíte či nejíte, snažte se
doplnit jednotlivé složky a vitamíny náhradou.

Komplikace anemie

Obecně komplikace anemie vyplývají z daného druhu. Musíme si uvědomit,
že krev je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Srdce, mozek ani
plíce by nemohly bez krve fungovat, jelikož by jim neměl kdo dát potřebný
kyslík. Proto, když se i kdyby jen jedna složka krve poškodí nebo odliší
od normálu, hned vyvstávají další s tím související choroby.

Diskuse  

  • Jak
    se projeví anemie
  • Anemie
    u dospělého
  • Těžká
    anémie v těhotenství

Další názvy: chudokrevnost, makrocytární anemie, mikrocytární anemie, normocytární anemie, anemie z nedostatku železa, sideropenická anemie, anemie při chronických onemocněních, anemie z nedostatku vitaminu B 12, anemie z nedostatku kyseliny listové, aplastická anemie, perniciózní

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector