Cirhoza jater – vše o zdraví

Cirhoza jater - Vše o zdraví

Onemocnění jater jsou podle odborníků poměrně častá. Problémem však je, že nezřídka probíhají skrytě, nepozorovaně. Podle čeho je můžete poznat? Například podle neustálé únavy. Jednou z funkcí jater totiž je zásobovat tělo energií. V tomto orgánu dochází k přeměně glukózy na zásobní glykogen, ze kterého lze v případě potřeby opět získat glukózu, která se v játrech produkuje a skladuje a odkud jí zásobuje celé tělo. Jsou-li játra zdravá, uvolňují glukózu, kdykoli je třeba, čímž udržují stabilní hladinu energie celý den. Ovšem játra postižená chorobou mají sníženou schopnost vyrábět i skladovat glukózu, proto jejich onemocnění přispívá k únavě. Dalšími příznaky onemocnění nebo nedostatečné funkce jater jsou: nadýmání, bolesti břicha či potíže při vyprazdňování. Typické jsou i lámavé nehty nebo potíže se zrakem a svěděním kůže.

1. Nejvíce je zatěžuje nevhodná strava. Například nadměrná konzumace tuků.2. Další z nejčastějších příčin onemocnění jater je poškození alkoholem. Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterního onemocnění úzce souvisí. 3. Časté je i toxické poškození jater. Způsobují ho některé chemické sloučeniny, toxicky působí i některé léky, přičemž může jít o léky velmi účinné a prospěšné, které nelze z léčby vyloučit.

Pokud bychom chtěli játra k něčemu přirovnat, pak by to byla asi chemická čistička. „I taková čistička ovšem potřebuje někdy vyčistit.

K tomu nejčastěji využíváme jarní detoxikační kúry, nicméně o svá játra můžeme pečovat po celý rok – omezením alkoholu, správným výběrem potravin a dodržováním stravovacího režimu.

Další alternativou je užívání takzvaných hepatoprotektivní látek, které pomohou chránit a regenerovat játra v čase jejich nadměrné zátěže,“ vysvětluje PharmDr. Veronika Krnáčová.

I proto můžete metabolismus ráno rozběhnout nápojem, který si snadno připravíte. Stačí vymačkat šťávu z citronu do sklenice vody a nalačno vypít. Nápoj stimuluje činnost jater a aktivuje v nich proces látkové výměny. Navíc citron je vynikající pomocník trávení, neboť podporuje činnost žlučníku a vylučování žluči.

Také mnoho druhů zeleniny slouží jako zdroj důležitých látek pro činnost jater. Třeba listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky. Významné protektivní účinky na játra vykazuje i avokádo. Milovníci exotické kuchyně potěší, že i kurkuma, která je její nedílnou součástí, má na játra prokazatelně blahodárný vliv.

Mezi potravinami, kterými svým játrům prospějete, figurují také med a vlašské ořechy. Zapomenout nesmíme ani na zelený čaj, který pomáhá odstraňovat z jater tuk. Z koření ještě játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.

Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.

Ostropestřec mariánský je prastará léčivá bylina, která blahodárně působí především na nemocná játra. Nejvýznamnější účinnou látkou, která je obsažená v této bylině, je silymarin. Silymarin přispívá k obnově jaterní tkáně a má výrazné antioxidační vlastnosti.

Účinky silymarinu jsou tak silné, že se využívá jako doplňková terapie pro regeneraci poškozených jater i u drogově závislých, alkoholiků nebo osob, které prodělaly otravu. Ostropestřec navíc obsahuje také cholin, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a homocysteinu.

„Kromě ostropestřce se často používá i extrakt z klanoprašky čínské, což je bylina se silnými antioxidačními účinky, harmonizující lidský organismus a chránící játra,“ doplňuje PharmDr. Veronika Krnáčová.

Při onemocnění jater, ale i v případě, že chcete svým játrům odlehčit, pomáhá i speciální jaterní dieta. Spočívá v omezení jídelníčku a hlavně pití alkoholu. Je potřeba při ní na jistou dobu vynechat živočišné tuky a bílkoviny.

Jídla se také nesmějí výrazně solit a kořenit, nedoporučuje se ani bujon, česnek či cibule. I pečivo se doporučuje pouze starší. Absolutně zakázaný je alkohol, jehož konzumace játra velmi zatěžuje.

Aby jídla splňovala podmínky jaterní diety, nesmějí se suroviny během přípravy smažit ani grilovat. Dokonce ani pečení není ideální.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock a archiv redakce Vyhýbejte se příliš tučným potravinám, ale tuky zcela nevynechávejte. Tělo je potřebuje při vstřebávání vitaminů a některých metabolických procesech. Omezte alkohol na minimum.Nejezte často uzeniny, trvanlivé polotovary a konzervy.Jezte hlavně čerstvé potraviny a jídlo připravujte vařením a dušením. Fritovaná a smažená jídla jezte jen výjimečně.Klasické máslo a sádlo používejte v přiměřeném množství, jinak používejte slunečnicový, olivový, dýňový či lněný olej. Vypijte alespoň dva litry tekutin denně. Nepijte limonády, které často obsahují mnoho chemických látek, umělých sladidel, barviv a konzervantů. Důležitý je i přiměřený a pravidelný tělesný pohyb. Ideální je mírně rychlá chůze, třeba jen 20 minut denně.

Jsme rozdílní, co se týče genetické výbavy, stravovacích návyků a vůbec v celkovém přístupu k životosprávě, a tak reakce každého z nás na stres, léky a alkohol je odlišná. Proto ne každý pravidelný konzument alkoholu má poškozená játra.

Existuje ale vypočítané množství alkoholu, které s vysokou pravděpodobností způsobí vážné poškození jater u většiny osob. Příjem 80 gramů alkoholu denně, tj. přibližně 0,7 litru vína, po dobu 20 let vyvolá u mužů vazivovou přestavbu jater, tzv. cirhózu jater. U žen je to ještě o dvě třetiny méně, tedy už něco přes 2 dcl vína denně.

Při cirhóze se buňky jater postupně mění na vazivo a tím pádem přestávají játra plnit svou funkci. Odpovídá MUDr. František Križanovič

Játra jsou největším vnitřním lidským orgánem. Jsou uložena převážně pod pravou klenbou bránice, v horní části břicha. Obsah jater je přibližně 1398 ml u žen (v rozsahu 1296–1502 ml) a 1831 ml u mužů (v rozsahu 1796–1956 ml), u obou pohlaví v závislosti na tělesné váze.Krev ze žaludku, sleziny, slinivky břišní a tenkého i tlustého střeva se dostává do jater. Játry každou minutu proteče 1,4 l krve. Odtud proudí přes jaterní tepnu, až skončí v srdci.

Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.

Chůzí za zdravá játra. Chrání je i káva a posilování, ukázala studie

„O zdravotních přínosech cvičení se ví dlouho. Avšak jeho dopady na úmrtnost kvůli cirhóze a rakovině jater nebyly v takové míře nikdy prozkoumány,“ shrnuje na serveru Eurekalert Tracey Simonová z lékařské fakulty Harvardské univerzity, která výzkum vedla.

Záběr jejího týmu byl přitom opravdu velkorysý, po celých šestadvacet let, od roku 1986 do roku 2012, sledovali přesně 68 449 žen a 48 748 mužů.

Každé dva roky jim respondenti museli předkládat velmi přesné informace ohledně své fyzické aktivity, o její frekvenci, intenzitě, typu.

To vědcům umožnilo sledovat souvislost mezi fyzickou činností a nemocemi jater nejen na velmi rozsáhlém vzorku lidí, ale též během dlouhého časového úseku.

Výsledná analýza dat poté přinesla slibná zjištění, fyzická aktivita se vyplácí. „Naše závěry ukazují, že jak chůze, tak silový trénink přispívají významně ke snížení rizika úmrtí kvůli cirhóze,“ zdůrazňuje Simonová.

Vědci totiž seznali, že účastníci dlouhodobého pokusu, kteří toho nachodili za týden nejvíc, měli o 73 procent nižší riziko, že zemřou na jaterní onemocnění, než nejsedavější respondenti. Ještě lépe na tom přitom byli ti, kdo vycházky kombinovali se silovým cvičením, uvádí server Medical Daily.

Zajímavé:  Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Vedoucí výzkumu zdůrazňuje, že zjištění jsou enormně důležitá s ohledem na problém, který onemocnění jater představují.

„Ve Spojených státech úmrtnost kvůli cirhóze jater dramaticky roste a očekává se, že se její míra do roku 2030 ztrojnásobí,“ připomíná Simonová na serveru Science Daily.

Její výzkum by měl vést k dalším pracím, které by definovaly optimální typ a intenzitu fyzické aktivity, která by se pacientům, jimž jaterní choroby hrozí, předepisovala.

Po tréninku si dopřejte kávu nebo zelený čaj

Před jaterními onemocněními se můžete chránit i v kuchyni, připomíná pak list The Guardian. Jeho seznam vítaných potravin začíná kávou, s odkazem na magazín Liver International píše, že šálek kávy denně chrání před rizikem chronických onemocnění jater, ztučnění jater, rakoviny jater.

Studií, která vyšla v roce 2014 v časopisu Journal of Clinical Gastropenterology, poté vysvětluje, že ochranný účinek nápoje spočívá v tom, jak ovlivňuje enzymy v játrech. Pomáhá jim zbavovat tělo rakovinotvorných látek, snižuje hromadění tuku v játrech a posiluje ochranné antioxidanty.

Neprohloupíte však ani v případě, když si šálek naplníte zeleným čajem, i ten totiž pomáhá redukovat tuk, bojovat proti oxidačnímu stresu a obecně redukuje známky nealkoholické tukové choroby jater. The Guardian poznamenává, že se vyplatí dát přednost pití zeleného čaje před konzumací jeho extraktů, protože některé z nich samy k onemocnění jater přispívají.

Pomocníky jsou i oříšky, ryby

Chcete zesílit, prospět svému zdraví? Dovědět se, jak ‚resetovat‘ svoje tělo uvyklé sedavému životnímu stylu? Naučit se cviky s vlastní vahou, s kettlebell, s velkou činkou?Využijte naší Školy síly.Cirhoza jater - Vše o zdraví

Výčet prospěšných potravin chválí i ovesnou kaši.

Obsahuje totiž betaglukany, které jsou podle magazínu International Journal of Molecular Sciences v těle velmi aktivní, pomáhají formovat imunní systém pro boj se záněty, mohou být organismu speciálně nápomocné pro potírání obezity a cukrovky. I tady však server doporučuje vyhnout se prefabrikovaným směsím, které mohou obsahovat mouku nebo cukry, jež tělu nemusejí posloužit.

Stimulaci jater prospěje i česnek, protože pomáhá snižování objemu tuku a hmotnosti, a rovněž bobule jako maliny, brusinky, borůvky. Obsahují totiž antioxidanty nazývané polyfenoly, které dokážou játra chránit před poškozením. Pravidelná konzumace takových bobulí dokáže též stimulovat imunitní systém.

Antioxidanty, které játrům pomáhají, najdeme též v hroznech a jejich semínkách. Prospěšné antioxidanty naringin a naringenin poté nabízí grapefruit, snižují zánětlivost a chrání buňky, posilují enzymy, které v játrech spalují tuky.

Játra chrání též konzumace opuncie, avokáda, banánů, brokolice, melounu, radost udělají výzkumy i milovníkům ryb s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které udržují hladinu enzymů v játrech a brání tvorbě tuku. Nenasycené mastné kyseliny, vitamín E a antioxidanty zase tělo čerpá z oříšků, jako jsou vlašské ořechy nebo mandle, pozor však na množství, protože obsahují hodně kalorií. Játrům prospívá i olivový olej.

Mezi nepřátele jater patří naopak cukr, sůl, tučná jídla a pokrmy s vysokým obsahem škrobu. A samozřejmě alkohol.

Cirhóza jater – Vše pro zdraví

Cirhóza – nemoc známá jako ‚tvrdnutí jater‘. Vitální jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou, nepotřebnou jizevnatou hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně. Játra nebolí, pracují méně, ale při běžných denních činnostech nás tato lehká nedostatečnost nijak výrazně neomezuje.

Ve chvíli, kdy nás nemoci začínají obtěžovat při každodenní práci a zábavě, bývá už jaterní tkáň z velké části nenávratně poškozena. Léčba se v tomto stádiu zaměřuje většinou už jen na následky nemoci. Jedinou skutečnou pomocí je pak už jen transplantace jater.

Proč játra tvrdnou?

Nejspolehlivějším a nejběžnějším způsobem, jak si pořídit cirhózu jater, je vytrvalá konzumace alkoholu. Česká republika jako přední světový konzument piva v přepočtu na osobu má pro rozvoj nemoci bohužel velmi příznivé podmínky. Z posledních statistických údajů je to až jeden půllitr na osobu a den včetně nemluvňat.

Množství alkoholu, které při každodenní konzumaci představuje významné riziko rozvojem jaterní cirhózy, je asi 50 g alkoholu/den pro muže a 20 g alkoholu/den u ženy. To je právě jeden půllitr piva na den! Individuální snášenlivost alkoholu je samozřejmě do značné míry vrozená.

Alkohol je pouze jedním z řady toxických látek, které játra trvale poškozují. Játra jako hlavní detoxikační stanice našeho těla jsou každodenně vystavována přívalu chemikálií a toxinů, které je třeba zneškodnit a vyloučit jako odpadní látky.

Kromě řady škodlivin vstupujících do našeho těla potravou i z ovzduší je to i množství léků, jejichž spotřeba v civilizovaných zemích každoročně narůstá. Negativní vliv jednotlivých cizorodých látek se může navíc sčítat nebo dokonce potencovat.

Jeden z nejprudších jedů poškozující jaterní tkáň najdete dokonce v každém větším lese. Jedná se o muchomůrku zelenou (Amanita phaloides). Její toxin – amanitin – může způsobit náhlé selhání jater.

Pro rozvoj jaterní cirhózy má však větší význam spíše dlouhodobé působení škodlivin, které jaterní tkáň, přes svou výjimečnou regenerační schopnost, nedokáže dlouhodobě kompenzovat.

Jedna třetina jaterních cirhóz vzniká jako následek dlouhodobého (chronického) zánětu – žloutenky typu B a C. Žloutenka typu A dlouhodobý zánět jater nezpůsobuje, riziko pro rozvoj cirhózy tedy nepředstavuje. Kromě vnějších příčin nás může cirhóza jater postihnout i při onemocnění žlučových cest, srdeční nedostatečnosti a u řady vrozených nemocí.

Jak se cirhóza projeví?

K přestavbě jater při rozvoji cirhózy dochází dlouhodobě a postupně. U mnoha z Vás může být cirhóza pouze náhodným nálezem při sonografickém (ultrazvukovém) vyšetření břicha. U většiny se však obtíže časem objeví.

Zpočátku můžete na sobě pozorovat jen občasné trávící potíže jako nadýmání, nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost, nechutenství, pocity slabosti a únavy.

Jako varovný příznak cirhózy si můžete objevit i žloutnutí očního bělma.

Vaše játra hrají důležitou roli při srážení krve. Pokud jsou postižena cirhózou, může být srážlivost krve snížená. Projeví se to například snadnou tvorbou modřin nebo krvácením z dásní.

S dalším rozvojem nemoci může být spojeno i hromadění tekutiny ve Vašem břiše, tzv. ascites. Objevují se otoky kolem kotníků.

Kromě těchto spíše nepříjemných příznaků má však cirhóza i řadu život ohrožujících komplikací, které jsou hlavní příčinou předčasné úmrtnosti na toto onemocnění.

První pomoc

Neodkladnou pomoc vyžaduje většina komplikací spojených s jaterní cirhózou. Při náhlém krvácení do zažívacího traktu je nezbytný okamžitý převoz do nemocnice. Krvácející jícnové žíly je možné ošetřit pouze na specializovaných pracovištích, sami bohužel pomoci nemůžete.

Co Vás čeká u lékaře?

Aby u Vás lékař mohl potvrdit nebo vyloučit jaterní cirhózu, musí provést několik základních vyšetření.

Připravte si s sebou stručný přehled prodělaných a právě léčených nemocí (důležitý je zejména údaj o proběhlé infekční žloutence nebo těžším srdečním onemocnění), seznam trvale užívaných léků a eventuální údaje o dlouhodobé práci s chemikáliemi nebo konzumaci alkoholu. Cirhóza je onemocnění vznikající dlouhodobě, Váš aktuální stav může mít proto příčinu i v poměrně vzdálené minulosti.

Poškození jaterních buněk je možné zjistit už z orientačního vyšetření vzorku krvejaterních testů. Váš lékař se tak může dozvědět o charakteru i rozsahu jaterního postižení.

Ke zhodnocení velikosti a struktury jater je nejčastěji používáno ultrazvukové vyšetření. Jedná se o naprosto bezbolestné, šetrné a bezpečné vyšetření, které netrvá v průměru déle než čtvrt hodiny.

Pokud je nález vyšetřovacích metod a testů nejasný, může Vám lékař navrhnout další vyšetření. Nejspolehlivější metodou je odběr vzorku jaterní tkáně pomocí tzv. biopsie.

Zajímavé:  Pálení V Pochvě Léčba?

Jaterní biopsie se provádí po lokálním znecitlivění kůže v pravém podžebří. Pomocí tenké jehly se odebírá nepatrný vzorek jaterní tkáně.

Bioptický materiál se dále hodnotí pod mikroskopem (histologické vyšetření).

K zahájení správné léčby je důležité stanovení příčiny nemoci. Jiná je léčba u alkoholické cirhózy a jiná u cirhózy jako následku infekční žloutenky.

Při alkoholické cirhóze je nejdůležitějším krokem naprostá abstinence. Vaše játra mají výjimečnou schopnost regenerace, musí k tomu však dostat příležitost. Léky působí spíše podpůrně. Používají se tzv.

hepatoprotektiva, která posilují regenerační schopnost jaterních buněk.

Pokud trpíte jaterní cirhózou v důsledku prodělané žloutenky typu B nebo C, zaměřuje se léčba na boj proti infekčnímu zánětu. Podle stádia a aktivity onemocnění Vám může být doporučeno užívání virostatik (léků proti viru infekční žloutenky) nebo léků ovlivňujících Vaši obranou reakci vůči virem napadené jaterní tkání (např. interferon).

Játra postižení cirhózou se již nedokáží sama obnovit. Jedinou možností jak nahradit poškozenou jaterní tkáň je transplantace jater (napojení na tzv. umělá játra je zatím ve stádiu experimentálního zkoušení). Tato metoda je dostupná i naší republice.

Jaké mohou nastat komplikace?

Cirhóza způsobuje řadu vážných zdravotních komplikací, které jsou důsledkem zkrácení života nemocného v průměru až o 10 let. K nejvážnějším komplikacím patří krvácení z jícnových žil, při kterém vytéká krev z dolní části jícnu do žaludku.

Tato komplikace vzniká náhle a projeví se zvracením krve a přítomností dehtovité páchnoucí krví ve stolici.

Tento stav vyžaduje okamžitý transport do nemocnice, kde je krvácení ošetřeno nejčastěji endoskopicky zavedením ohebného kabelu s optickou kontrolou přímo do jícnu.

Co můžete pro sebe udělat sami?

Cirhóza je onemocnění vážné a obtížně léčitelné. Nejlevnějším a nejspolehlivějším postupem je proto především prevence jejího vzniku. Abstinence nebo střídmá konzumace alkoholu a preventivní očkování proti žloutence typu B u rizikových skupin patří proto k hlavním zásadám zodpovědného přístupu ke svému zdraví.

Umět rozpoznat příznaky onemocnění jater vám může zachránit život

Stejně jako u mnoha jiných nemocí, může se onemocnění jater, pokud je včas odhaleno, vyléčit a vaše játra se mohou plně zotavit. Rostoucí zdravá nová tkáň může nahradit tu, která byla poškozena. Je důležité vědět, co jsou varovné příznaky a dávat si na ně pozor.

Játra jsou největší vnitřní orgán), který máte v těle. U zdravých dospělých, normální játra váží mezi 1,36-1,6 kg a hrají klíčovou roli v řadě tělesných funkcí.

  • Funkce jater
  • Mezi klíčové funkce jater patří detoxikovat krev, a podporovat trávicí systém tím, že vytvoří žluč, která pomáhá rozmělnit tuky na malé kousky,které jsou jednodušší pro absorbci v tenkém střevě. Zde je stručný přehled toho, co vaše játra pro vás dělají:
  • – Detoxikují krev, odfiltrovávají škodlivé a nežádoucí látky, jako jsou drogy a alkohol- Produkují žluč na podporu trávení- Ukládají některé vitamíny a železo- Ukládají glukózu- Uvolňují cukr, pokud galdina cukru v krvi klesne- Zpracovávají hemoglobin, inzulín a mnoho dalších hormonů- Přeměňují čpavek (amoniak) na močovinu; na základní složku pro zdravý metabolismus

-Odstraňují staré červené krvinky, což způsobuje hnědé zabarvení stolice. To je důvod, proč když dojde k zesvětlení stolice (není hnědá), může to být znamením, že je něco v nepořádku s funkcí jater.

 Bez zdravých játer je jakýkoliv holistický zdravý životní styl vážně ohrožen. Což je důvod, proč je tak důležité, rozpoznat a interpretovat první příznaky onemocnění jater.

  1.  Jaterní onemocnění
  2. Až když jakýkoliv typ jaterního onemocnění postihuje tři čtvrtiny jaterní tkáně, může být detekováno významné zvýšení jaterních funkcí.
  3.  Příčiny onemocnění jater
  4. Onemocnění jater může vzniknout mnoha různými způsoby.
  5. – Buňky mohou být zaníceny jako např. u hepatitidy- Pasáž žluče může stát poškozena jako u cholestázy- Může se vyskytnout zvýšení cholesterolu- Může být porušen přítok krve do jater
  6. – Jaterní tkáň může být napadena a poškozena toxiny
  7.  Zneužívání alkoholu a jaterní cirhóza

Nejčastější příčinou onemocnění jater v Severní Americe je zneužívání alkoholu. Závěrečná fáze onemocnění jater (kdy játra postihne vážné zjizvení a nemohou být již regenerována), je známá jako cirhóza jater.

  •  Mezi klasické příznaky onemocnění jater patří:
  • – Špatný dech (zápach z úst)- Černé kruhy pod očima- Tělesný zápach- Hnědé skvrny na kůži- Potažený jazyk- Změněná barva stolice- Zarudlý vzhled obličeje- Zanícené dlaně a chodidla- Oteklé oční bulby- Žloutenka: Zežloutnutí kůže, které často může být pozorováno v očním bělmu- Nevolnost- Bolest – je pociťována v horním pravém kvadrantu břicha- Zvýšená tendence k nadměrnému pocení
  • – Někteří lidé trpí únavou a ztrátou hmotnosti

Tyto příznaky onemocnění jater se vztahují k jaterním onemocněním, obecně. Ale existuje mnoho různých, specifických nemocí nebo onemocnění, které ovlivňují játra, a každé z nich má svoje specifické konkrétních příznaky.

  1.  Žlučové kameny
  2. Příznaky onemocnění jater, které jsou spojeny s žlučovými kameny, zahrnují bolest v pravém horním kvadrantu břicha; zvracení, (po mastném jídle); a v případě infekce žlučníku se může objevit i horečka.
  3.  Cirhóza jater
  4. Jak onemocnění postupuje, mohou se objevovat tyto příznaky:

-Tendence k tvorbě modřin. Protože játra již nejsou schopna efektivně srážet krev (tvořit srážecí faktory)- Svědění. Žlučovéh kyseliny ukládané v kůži mohou vyvolat svědění- Zvětšní prsou u mužů.

To je stav známý jako gynecomastie a vzniká tím, jak je narušena rovnováha pohlavních hormonů a zejména zvýšení hormonu estradiolu.- Erektilní dysfunkce. Nerovnováha pohlavních hormonů může přinést snížení sexuální touhy a způsobit, že varlata se zcvrkávají.- Pocit zmatenosti.

Pocity zmatku mohou nastat, když je hladina amoniaku v krvi příliš vysoká. Tento amoniak se obvykle odstraní z krevního řečiště, pokud jsou játra zdravá. Jakmile je jaterní tkáň ohrožena, mohou se vyskytnout t pocity zmatku.- Pocit letargie.

Toto též přichází se zvýšením krevního amoniaku.- Úbytek svalové tkáně. Ohrožena játra též sníží produkci bílkovin a to může vést k úbytku svalů.

– Nateklé žaludeční žíly. Vzhledem k tomu,  že se při cirhóze zvyšuje krevní tlak, průtok krve do jater může být ohrožen. To může mít za následek otok žil kolem oblasti žaludku.

 Neobvyklý metabolizmus tuků

Další z hlavních příznaků onemocnění jater je abnormální metabolizmus tuků, což se může projevit následujícími způsoby:

– Zvýšení hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů a zároveň snížení hladiny HDL cholesterolu.- Zvýšený krevní tlak způsobený ucpáváním nánosy tuků.

To může vést k cévní mozkové příhodě a tedy potenciálně k infarktu.

– Tukové nádory a lymfomy vyvíjící se v kůži- Nárůst tělesné hmotnosti, která může vést k obezitě- Potíže při hubnutí, i když je dodržována dieta- Pomalý metabolismus- Nafouklý žaludek- Vznik celulitidy

  • – Vztvoření válce tuku kolem horní části břicha.
  •  Příznaky postihující trávící trakt
  • Příznaky onemocnění jater se mohou též projevovat ve vztahu k trávicímu systému a mohou zahrnovat:
  • –   Zácpu-   Hemeroidy-   Poruchy trávení-   Reflux-   Neschopnost tolerovat alkohol-   Neschopnost tolerovat tučná jídla
  • –   Syndrom dráždivého tračníku
  •  Symptomy vztahující se k hladině cukru v krvi
  • Příznaky poškození jater se týkají též hladiny cukru v krvi  a zahrnují:
  • – Zvýšení chutě na sladké věci- Nestabilní hladinu cukru v krvi, která je známá jako hypoglykémie
  • – Nástup diabetu typu II v pozdějším životě
  •  Příznaky v imunitním systému
  • Špatné zdraví jater o může mít vliv na imunitní systém. V tom případě mezi příznaky onemocnění jater patří:
  • – Vyvinutí nové alergie: jako je astma, senná rýma a kopřivka- Nadměrné svědění- Vznik kožní vyrážky- Zvýšený výskyt autoimunitních onemocnění- Vznik fibromyalgia
  • – Zvýšení výskytu virových a bakteriálních infekcí
  •  Všímejte si příznaků poškození jater a dejte vašim játrům šanci získat zpět zdraví
Zajímavé:  Periorbitální dermatitida - Vše o zdraví

Zdraví vašich jater je nejen je nezbytné pro každý druh zdravého životního stylu. Schopnost jater seznovu zregenerovat je opravdu úžasná; pokud je onemocnění jater zjištěno brzy.

Zdroj: http://www.healthy-holistic-living.com/knowing-symptoms-of-liver-disease…

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Jak na zdravá játra

ZDRAVÁ JÁTRA

Játra patří mezi životně důležité tělesné orgány lidského organismu, nacházející se v horní části břicha, v břišní dutině a zároveň jsou největším vnitřním orgánem. V lidském organismu mají mnoho důležitých funkcí, podle vědců se v játrech každý okamžik odehrává asi 500 chemických reakcí.

Nejdůležitější funkcí jater je jejich detoxikační schopnost, při které odbourávají škodliviny, které se do organismu dostaly potravou, alkoholem nebo společně s léky. Odbourávají ale i toxické působení, vznikající v průběhu látkové přeměny v organismu.

Mezi další procesy, které mají játra na starosti patří látková přeměna tuků a sacharidů, tvorba bílkovin, tvorba žluči do střev, napomáhají trávicímu systému, řídí průchodnost a uschovávání krve, ukládají nezbytně důležité látky, metabolizují cholesterol, rozkládají některé hormony a v neposlední řadě štěpí složitější látky na jednodušší (bílkoviny na aminokyseliny). Na okruh jater se váže celá řada podřízených orgánů, spolu se svým párovým orgánem žlučníkem odpovídají za kvalitu šlach, očí a nehtů.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou játra orgánem, který uchovává nezpracované emoce, především vztek, zlost a pesimismus. Pokud tyto emoce v sobě dusíme a neventilujeme, zůstávají v játrech a oslabují je.

Podle ročních období mají játra svůj vrchol na jaře, je to doba růstu a výstavby, která se odehrává nejen v lidském těle, ale také v celé přírodě.

Právě jaro je ideálním obdobím, kdy můžeme tělu pomoci odlehčit od nastřádaných jedů, které přes zimu posbíralo.

NEMOCI JATER

Játra mohou onemocnět velmi snadno, ovšem ne vždy to člověk ihned rozpozná. Pokud je onemocnění včas odhaleno, mohou se játra plně zotavit, nová rostoucí tkán nahradí tu, která byla nenávratně poškozena.

Onemocnění jater je úzce spjaté s nadměrným užíváním léků, konzumací alkoholu, ale také se špatnými stravovacími návyky, mezi které patří konzumace tučných nebo smažených jídel, bílé mouky a cukru.

Slabá játra nemají jen alkoholici, ale i osoby, které prodělaly mononukleózu, žloutenku či bakteriální onemocnění nebo ženy, které dlouhodobě berou hormonální antikoncepci.

  • nevolnost až pocit na zvracení
  • bolest v horní oblasti břicha
  • nadměrné pocení a tělesný zápach
  • zápach z úst
  • svědění kůže, hnědé skvrny na kůži
  • změněná barva stolice
  • černé kruhy pod očima, oteklé oční bulvy
  • někteří lidé mohou pociťovat chronickou únavu a ztrátu tělesné hmotnosti

Žádné z těchto uvedených příznaků by se neměly zanedbávat, z dlouhodobého hlediska mohou vést k závažnějším poruchám jater, které již nejsou tak snadno odstranitelné.

Steatóza jater (ztučnění jater) je nejčastější metabolickou poruchou jater, která postihuje zejména dospělé osoby ve středním věku, ale může se objevit i u dětí nebo mladých lidí. Příznaky ztučněných jater bývají dlouhodobé a nespecifické jako třeba únava nebo porucha soustředění.

Játra jsou zrádným orgánem, nemají nervy, a proto ani těžce poškozená nijak výrazně nebolí. Mezi nejčastější příčiny steatózy patří alkoholismus, nadváha, cukrovka, nadměrné hladovění a hubnutí, ale také špatná výživa spojená s nadměrným přísunem potravy. Velmi často onemocní lidé, kterým se později projeví cukrovka.

Ztučnění jater je považováno zejména za civilizační onemocnění, kterému lze předejít díky omezení alkoholu, omezením tuků a cukrů ve stravě, popřípadě snížením tělesné váhy.

Ztučnění jater by se rozhodně nemělo podceňovat, v některých případech může vést až k cirhóze (ztvrdnutí jater), kdy už jde o závažný zdravotní stav spojený se značně významnou poruchou funkce jater.

Cirhóza jater (ztvrdnutí jater) je onemocnění způsobené chronickým poškozováním jejich buněk, které nepostihuje pouze alkoholiky. Pokud je léčená včas, lze předejít závažným až život ohrožujícím komplikacím.

Cirhóza může být způsobena několika různými příčinami, ale nejčastěji je přisuzována alkoholismu, virové hepatitidě typu B nebo poruše metabolismu látek, které se zpracovávají játry. Jaterní cirhóza nemusí mít dlouhou dobu žádné příznaky nebo může mít takové, které přisuzujeme jiné nemoci.

Klasické příznaky se projeví až v pozdějším stádiu, kdy vzhledem k léčbě bývá již pozdě.

Příznaky cirhózy:

  • ztráta chuti ke konzumaci potravy, hubnutí, u žen ztráta menstruačního cyklu
  • únava, nadýmání, zácpa
  • tlak v pravé horní oblasti břicha, zežloutnutí kůže
  • v posledním stádiu nemoci se dostaví krvácení z jícnu, snížení mozkové kapacity, třes a vysoký krevní tlak

Při léčbě tohoto onemocnění je nutné dodržovat jaterní dietu a úplně přestat pít alkohol. V některých případech je možné provést transplantaci jater, jde ovšem o velmi složitý proces omezující pacienta po zbytek života. 

OČISTA JATER

Jak již bylo zmíněno, játra jsou orgánem, který má velmi silnou schopnost regenerace a v lidském organismu plní celou řadu důležitých funkcí.

Abychom játrům ulehčili a podpořili jejich činnost je důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit tučná jídla, dodržovat pravidelný pitný režim a vyvarovat se alkoholu společně s tabákovými výrobky. Pokud to jenom trošku půjde, vyhýbejte se znečištěnému prostředí a stresu.

Nejvhodnější dobou, kdy začít s detoxikací jaterního okruhu je jaro, v tomto období nám začíná stoupat energie a chuť do života po dlouhé zimě.

Důležitým pomocníkem při podpoře detoxikace jater jsou zejména bylinky, které díky svým schopnostem mohou pomoci při problémech s játry. Mezi nejúčinnější pomocníky při regenerační kůře patří zejména:

  • Ostropestřec mariánský obsahuje látky, které zabraňují toxickým látkám vniknout do jaterních tkání. Ostropestřec posiluje imunitní systém organismu a podporuje regeneraci již poškozených jaterních buněk.
  • Pampeliška smetánka příznivě ovlivňuje činnost jater, je vhodná zejména při léčbě žloutenky a hepatitidy. Napomáhá zvyšovat tvorbu a vylučování žluči.
  • Kurkuma dlouhá přezdívaná jako indický šafrán, je známá díky svým protizánětlivým účinkům a využívá se jako silný antioxidant. Používá se při chronických onemocněních jater a žlučníku a podporuje regeneraci jaterních buněk.
  • Pískavice řecké seno patří mezi jednu z nejstarších léčivých bylinek starověkého Egypta. Pomáhá při snižování hladiny krevního cukru, povzbuzuje trávení a je známá svými protizánětlivými účinky.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector