Cukání očního víčka – vše o zdraví

Tiky v oku máme spojené s různými posměšky a vtipy, ale přiznejte si, kolikrát jste cukání nebo záškuby oka pocítili na vlastní kůži vy sami. Několikrát za život to potká většinu lidí, ale často tomuto jevu nevěnujeme pozornost. Měli bychom v takových situacích zpozornět? 

Tik v oku, neboli rychlý, nepravidelně se opakující stereotypní pohyb svalů v očním víčku, je nejčastěji vyvoláván dlouhodobým stresem a únavou. Nejedná se ale jen o únavu očí způsobenou prací na počítači nebo četbou, cukání se objevuje také při celkovém vyčerpání organismu a s tím souvisejícím nedostatku spánku.

Mohou vám také chybět některé důležité minerály a vitamíny. V obou těchto případech jde ale o jev přechodný a neškodný pro naše zdraví. Trvá většinou několik dní a potom sám odezní. Pokud však delší dobu neustupuje, může cukání upozornit na závažnější onemocnění, a proto je pak vhodné absolvovat kromě návštěvy oftalmologa také vyšetření neurologem.

Zanedbatelné mimovolní pohyby nebo nemoc?

Úkolem očního lékaře je odlišit, jestli se jedná o skutečný tik v oku nebo pouze o subjektivní pocit tiku, který se vyskytuje současně s takovými chorobami jako jsou různé záněty v očích, přecitlivělost na světlo, nitrolebeční cévní onemocnění, obrna lícního nervu nebo dokonce Parkinsonova choroba a Tourettův syndrom. Tyto případy jsou ale velmi vzácné. Vyšetření tedy zvažujte pouze v případě, že vaše problémy přetrvávají déle než několik týdnů nebo měsíců a škubání je tak intenzivní, že je pro vás obtížné udržet na chvíli oči otevřené, musíte násilně svírat víčka nebo vám víčka naopak poklesávají.

Úleva je možná

Existují nějaké tipy, jak zmírnit škubání v oku, které není projevem nemoci? Můžete samozřejmě počkat, až přejde samo, ale když se opakuje každou hodinu, je to samozřejmě nepříjemné.

Proti křečím obecně je velmi účinný hořčík, například v rozpustných tabletách, minerálních vodách nebo v potravinách s vysokým obsahem tohoto minerálu, jako jsou například banány, mandle, datle nebo celozrnné pečivo.

Dalším vitamínem, který nám může pomoci zmírnit neodbytné cukání, je vitamín B. Nejvíce ho najdeme v rybím tuku nebo pivovarských kvasnicích prodávaných ve formě Pangaminu. Když už budete v lékárně, pořiďte si také kapky pro unavené oči, jako rychlá záchrana jsou nenahraditelné!

Výše zmíněné přípravky nijak nezatěžují organismus a jsou snadno dostupné, ale nejlepší rada vůbec je zcela zdarma a známe ji všichni – prevence. Zkuste předcházet protivným tikům oka dostatkem spánku a vyhýbáním se stresovým situacím, pokud je to v dnešním hektickém životním stylu jen trochu možné.

  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví
  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví
  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví
  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví
  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví
  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví
  • Cukání očního víčka - Vše o zdraví

Proč lidem občas nepříjemně škubou víčka a jak se tiku zbavit

Znáte to. Nepříjemný škubavý tik v oku, kterého se ne a ne zbavit. Přichází nezván a odchází, kdy se mu zachce. Dobrá zpráva je, že ačkoliv je to nepříjemné, ve většině případů se pravděpodobně nejedná o nic vážného. Alespoň ne podle Donnyho Suha, oftalmologa působícího na Truhlsen Eye Institute of the University of Nebrasca Mecical Center v Omaze.

„V podstatě jde pouze o nadměrnou stimulaci očního svalstva,“ říká k tomu. Ta vede k nedobrovolné kontrakci svalů, která se projevuje jako drobné škubání a tik v oku. Co ale potřebujete vědět o těchto očních záškubech, abyste se jich dokázali zbavit?

Co způsobuje nepříjemný oční tik?

Možných příčin očních záškubů existuje bezpočet a většinu z nich lze naštěstí velmi snadno odstranit. Stejně jako dvě nejobvyklejší – stres a nedostatek spánku. Tato kombinace funguje na neoblíbený oční tik přímo vražedně. Spouštěčem se ale také stává zvýšený příjem velkého množství nikotinu, alkoholu či kofeinu.

Občasné škubání v oku může být příznakem autoimunitní choroby, ale nejčastěji je způsobeno stárnutím nebo užíváním léků

V méně šťastných případech může i tak nevinná věc, jako je občasné škubání v oku, značit něco vážnějšího. Samo o sobě totiž může být způsobeno řadou různých faktorů. 

Cukání očního víčka - Vše o zdraví

Tiky v oku či očním víčku mohou signalizovat nemoc, ale také mohou být průvodním jevem obyčejného stárnutí.

„Může jít o autoimunitní chorobu, ale nejčastěji se vyskytuje v souvislosti se stárnutím nebo užíváním léků,“ vysvětluje doktor Suh. Má na mysli zejména antihistaminika, antidepresiva (což zase souvisí se stresem) a spreje do nosu. Dalšími příčinami se mohou stát i některé oční stavy, jako je třeba syndrom suchého oka, zánět očních víček či jiný typ zánětu oka nebo abraze rohovky.

Kdy navštívit lékaře?

„Záškuby jsou typicky benigní a měly by trvat jen několik týdnů,“ říká doktor Suh a dodává, že přetrvávající oční záškuby mohou vést k větší úzkosti, čímž se jedinec dostává do začarovaného kruhu a brání dalším stresem nepříjemnému tiku v odchodu.

Záškuby většinou za pár dní zmizí. Pokud ne, urychleně spěchejte k lékaři.

Pokud oční záškuby přetrvávají a přerůstají ve dvojité vidění, nebo se k nim přidávají i záškuby ve tvářích a jiných částech obličeje mimo oční víčko, doporučuje doktor Suh urychleně navštívit odborníka. Ve velmi vážných případech mohou totiž takovéto tiky v oku ohlašovat nástup mnohem vážnějších chorob, jako je třeba Bellova obrna, roztroušená skleróza nebo Tourettův syndrom.

Jak záškuby zastavit?

Protivný jev dokáže ve většině případů vyřešit změna životního stylu, i když je velmi těžké určit jeho přesnou a konkrétní příčinu. Pokud ale máte podezření, že je na vině stres či únava, přehodnoťte svůj spánkový režim, začněte trénovat dobrou mentální a duševní hygienu, relaxaci a věnujte se třeba i očním cvičením (jako je např. jóga).

Cukání očního víčka - Vše o zdraví

Očím velmi prospěje, když si odpočinete od neustálého koukání na displej počítače, telefonu nebo televize.

Jistě nic nezkazíte ani omezením spotřeby kofeinu a alkoholu (od věci není ani úplná abstinence, alespoň na nějaký čas). Pokud stavy souvisí se syndromem suchého oka, sáhněte po umělých slzách, které jsou na trhu poměrně hojně volně dostupné a které mohou pomoci zmírnit příznaky.

Jednoduché cvičení zabere jen pár sekund

Doktor Suh také zdůrazňuje, že je důležité omezit dobu trávenou upíráním pohledu do elektronických zařízení, jako je počítač, telefon, tablet, nebo i televize. Doporučuje, abyste očím dopřáli odpočinek každých 10 minut. Pro jednoduchou relaxaci očních svalů postačí na chvilku zavřít oči, znovu je otevřít a krátce se zahledět na vzdálený objekt.

Podobné přestávky se týkají i čtení knih. Střídejte dobu aktivního používání očí s úseky krátkého zavření a intenzivního zaostření. „Takové cvičení trvá jen 10–15 sekund, takže se nemůžete vymlouvat, že to nestihnete,“ říká doktor Suh.

foto: Shutterstock, zdroj: University of Nebrasca Medical Centre

Tiky v oku (očním víčku) – jaká je příčina?

Cukání očního víčka - Vše o zdraví

Tiky v oku? Mohou vám pomoci naše tipy.

Tiky v oku jsou docela běžné. Občas je má každý z nás (někdo častěji a někdo jen hodně výjimečně). Odborně se tento stav nazývá se “myokymie”, neboli mimovolné chvění či vlnění svalů. Tyto zvlněné svalové kontrakce obvykle zasahují pouze spodní víčko jednoho oka, ale i horní víčko může cukat (jak u koho). Většina očních tiků tak nějak samovolně přichází a odchází, ale někdy to může trvat i několik dnů či týdnů. Pak už je to fakt otrava.

Zajímavé:  Léky Na Ženské Záněty?

Od lékařů jsme zjistili, že mnoho pacientů k nim chodí s tím, že mají tiky v oku a škube jako bláznivé. Mohou jim doktoři pomoct? Chcete-li najít řešení pro tiky v oku, nejprve musíte zjistit základní příčinu tohoto problému. To je klíč.

Co způsobuje tiky očních víček?

Spouštěče tiků v jednom nebo druhém oku mohou být:

  • Stres
  • Únava
  • Namáhání očí
  • Kofein
  • Alkohol
  • Suché oči
  • Nutriční nerovnováhy
  • Alergie
  • Vítr
  • Dlouhodobá fyzická námaha

Téměř všechny tiky očí jsou dočasné a nejsou nijak vážné. Jen ve velmi málo případech jsou známkou nějakého zdravotního problému.

Tiky očí často také nesouvisí s neurologickými stavy, které ovlivňují oční víčko, jako je blefarospazmus nebo hemifaciální spasmus.

Tyto stavy jsou mnohem méně časté (spíše výjimečné) a měly by být diagnostikovány a léčeny očním lékařem, specialistou.

Obvykle jsou problémy s tiky v očním víčku spojeny s vaším životním stylem. Zde velmi často lze zjistit pravděpodobnou příčinu záškubů oka a ze také můžete primárně hledat příčinu, a pak i způsob, jak tiky zastavit.

Zajímavost: Problém s očními tiky mohou způsobovat i některé léky. Tak si udělejte revizi léků, které berete.

Takže, co způsobuje oční tiky a to zlepšit?

1. Stres

Když jsme pod tlakem, naše tělo reaguje různými způsoby. Tik v oku může být jedním z příznaků stresu. Opravdu ano. Jóga, dýchání cvičení, trávení času s přáteli nebo domácími mazlíčky, získání většího odstupu od vašich problémů, procházky v přírodě, sport, běh, plavání – to jsou jedny z mnoha způsobů, jak snížit stres, který může způsobovat tyto tiky.

2. Únava

Nedostatek spánku, ať už kvůli stresu nebo z nějakého jiného důvodu, i ten může vyvolat tiky očního víčka. Více kvalitního spánku určitě může pomoci.

3. Namáhání očí

V dnešní době docela častý problém. Dokonce i drobné problémy s viděním mohou způsobit, že vaše oči makají až příliš tvrdě, což ve finále může způsobit tiky očních víček. Naplánujte si oční test u očního lékaře. Ten vám zkontrolujte zrak a případně aktualizujte sílu vašich očních brýlí.

I když třeba dlouhodobě pracujete na počítači, jsou vaše oči unavené. I potom může být tik očního víčka patrný. Opět pomáhá delší odpočinek. Počítačové oční napětí z nadužívání počítačů, tabletů a smartphonů je také běžnou příčinou tiků očních víček.

Při používání digitálních zařízení dodržujte pravidlo “20-20-20”: Každých 20 minut odhlédněte od obrazovky a nechte oči zaměřit se na vzdálený objekt (alespoň 20 stop, což je asi 6 metrů) na 20 sekund nebo déle. To snižuje únavu očních svalů, která může způsobit tiky víček.

Pokud trávíte spoustu času na počítači, možná zkuste si promluvit s očním lékařem o speciálních počítačových brýlích.

4. Kofein

Příliš mnoho kofeinu může vyvolat záchvaty tiků očních víček. Zkuste omezit na kávu, čaj, čokoládu a nealkoholické nápoje (nebo přepněte na jejich bezkofeinové verze) na dobu jednoho až dvou týdnů.

5. Alkohol

Bývá to spíše výjimečné, ale i alkohol tento oční problém může způsobit. Zkuste se jednoduše na nějakou dobu zdržet alkoholu.

6. Suché oči

Mnoho dospělých má suché oči, zejména po dosažení věku 50 let. Suché oči jsou také velmi časté u lidí, kteří používají počítače, užívají určité léky (antihistaminika, antidepresiva atd.), nosí kontaktní čočky a konzumují hodně kofeinu a / nebo alkoholu. A pokud jste unavení a pod stresem, může to také docela pěkně zvýšit riziko suchých očí.

Pokud máte často tikající oční víčko a vaše oči jsou suché (nebo na to máte podezření), navštivte svého očního lékaře – on na vaše suché oko koukne. Obnovení vlhkosti na povrchu oka může zastavit tyto křeče a snížíte také riziko očních tiků v budoucnu.

7. Nutriční nerovnováhy v těle

Některé zprávy naznačují, že nedostatek určitých nutričních látek, jako je třeba hořčík, může vyvolat spazmy víček. Přestože tyto zprávy nejsou úplně přesvědčivé, nemůžeme jednoduše vyloučit tento problém jako možnou příčinu tiků oka.

Pokud se obáváte, že vaše strava nemusí obsahovat veškeré důležité živiny, které potřebujete, doporučujeme vám se poradit se svým lékařem. Je to většinou lepší než náhodný nákup potravinových doplňků (které jsou stejně často jen reklamním tahákem).

8. Alergie

Lidé s alergií mohou mít svědivé, opuchlé a vodnaté oči. Když se oči třou, uvolní se histamin do tkání víček a slz. To je důležité, protože některé důkazy naznačují, že histamin může způsobit záškuby víček.

Chcete-li vyřešit tento problém, někteří oční lékaři doporučují antihistaminové oční kapky nebo tablety, to může pomoci některým záškubům očních víček. Pamatujte si však, že antihistaminika mohou také způsobit suché oči.

Nejlepší je spolupracovat s očním lékařem, abyste se ujistili, že děláte správnou věc pro vaše oči.

Dalších několik alternativních možností řešení tiků očních víček

Zmínili jsme nejdůležitější možnosti, jak se zbavit tiků v očních víčkách. A přidáme ještě několik alternativních metod.

1. Teplé zábaly

Teplá komprese dělá funkci oka dobře. A může také zastavit nedobrovolné pohyby očních víček. Vezměte ručník nebo kapesník a ponořte jej do příjemně teplé vody. Po vymačkání přebytečné vody ho dejte do oči a pár minut pěkně relaxujte. Postup opakujte 5-6krát denně.

2. Banány

Jednou z nejčastějších příčin tiků očí je nedostatek draslíku. Konzumujte banány pravidelně, protože ty obsahují velké množství draslíku – to pomáhá s tiky.

3. Hydroterapeutická technika

Oplachování očí teplou vodou může také pomoci vyřešit tento problém.

4. Vápník

Vápník je důležitou složkou pro udržení nervů a nervového systému v dobrém zdravotním stavu. Třeba máte málo vápníku. Abyste zabránili tikům očí, jezte potraviny bohaté na vápník jako mléko, jogurt, sýr či pomerančový džus.

5. Růžová voda

Růžová voda je neškodná čistící látka. Udělejte si obklad s růžovou vodou. Stačí ponořit bavlněnou látku do růžové vody a zakrýt oči.

6. Napařování

napařování je dalším dobrým způsobem, jak léčit oční tiky. Uklidňuje nervový systém a odstraňuje veškeré nečistoty z pórů pokožky. Jediné, co musíte udělat, je přidat několik kapek eukalyptu do vroucí vody a napařovat se po dobu 10 minut.

7. Okurka

Jeden z nejlepších léků na uklidnění očního svalu a uvolnění nervového pohybu je salátová okurka. Má protizánětlivé vlastnosti, které přirozeně uvolňují oční svaly. Na postižené oko dejte plátek chlazené okurky. Držte jej na oku, dokud nedosáhne pokojové teploty.

8. Brambory

Chladivý účinek brambor uvolňuje svaly očí, čímž poskytuje úlevu. Jediné, co musíte udělat, je nakrájet malý brambor na tenké plátky a položit tyto plátky na oči.

9. Masáž očí

Masíruje oblast kolem (pod a nad) očí pomocí ukazováčku. Masáž zlepšuje krevní oběh a posílí oční svaly. Postup opakujte 5-6 krát za den po dobu nejméně 30 sekund.

10. Oční cviky

Zkuste také oční cviky. Podívejte se na oční cviky a oční gymnastiku zde.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Když cuká oční víčko: Co může být váš tik v oku?

Cukání očního víčka - Vše o zdraví

Možná se to někdy stalo i vám, najednou vám začalo cukat oční víčko a měli jste tik v oku. A to jen tak, bez příčiny. Někdy to může být ve společnosti přátel, kdy se dobře bavíte, jindy v klidu, kdy jste doma a sledujete televizi. Ostatní si toho všimnout nemusejí, ale vy moc dobře cítíte tyto záškuby. Není to příjemné, ale přemýšleli jste někdy, co může za váš tik v oku? Proč se tak děje?

Zajímavé:  Vitamíny Pro Těhotné Názor?

Oční víčko vám může cukat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Většinou nejde o žádný závažný problém, nejčastěji je to způsobeno únavou, nedostatkem spánku či psychickým vyčerpáním.

Záškuby a tiky v oku jsou poměrně běžným a častým jevem, není třeba se ho obávat nebo s ním ihned běžet k doktorovi. Tiky v oku mohou mít řadu dalších příčin. Většinu je možné je jednoduše odstranit.

Nicméně existují i takové, které není dobré brát na lehkou váhu.

Časté příčiny tiku v oku:

  • Nevyspání, nedostatek spánku
  • Psychická únava
  • Trvalý a dlouhodobý stres
  • Nadbytek kofeinu, alkoholu nebo tabáku
  • Záněty očního víčka
  • Suché oči
  • Přecitlivělost na světlo
  • Zarudlé oči

K cukání v oku přispívá navíc třeba čtení, sledování televize, práce na počítači, zkrátka činnosti, kde se namáhá zrak. Někdy je cukání v oku předzvěstí silné bolesti hlavy nebo migrény. Výše zmíněné příznaky jde obvykle léčit jednoduše, odstraněním stresových situací, pořádnou dávkou spánku, odpočinkem nebo omezením alkoholu či kofeinu.

Čím se tiky v oku léčí?

Kromě výše zmíněného je nejlepší sáhnout po vitamínech. Nejčastěji jde o B-komplex nebo hořčík. Tyto vitamíny můžete konzumovat formou doplňků stravy. Nejčastěji jsou k dostání v kapslích nebo tabletách. Chcete-li zvolit přírodní metodu, B-čko najdete například v luštěninách, banánech, vepřovém mase, ořeších nebo také v makrele.

Vitamíny skupiny B podporují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Pomáhají zmírňovat podrážděnost, deprese, nervozitu nebo únavu. Banán, špenát, čočka, candát, tuňák, treska, para ořechy nebo kešu jsou zase zdrojem hořčíku. Stále vám tiká oko? A přijde vám, že je to stále častěji a častěji?

Kdy navštívit lékaře?

Cukání v oku někdy může mít závažnější příčinu a v tom případě je nutno navštívit lékaře a tyto problémy řešit. Může se vám do oka dostat drobné cizí těleso, které se právě tikáním a neustálým mrkáním snažíte z oka odstranit. V následujících případech je dobré navštívit lékaře.

Návštěva lékaře se doporučuje:

  • Když se násilné sevření očních víček (blefarospasmus) objevuje víc jak sedm dní
  • Oko začíná otékat a objevit se může i výtok z oka
  • Oko a jeho okolí zčervená
  • Oční víčko je pokleslé

Někdy se tik v oku může objevit také u neurologických onemocnění, například u Parkinsonovy choroby, Bellovy obrny nebo u Tourettova syndromu. V těchto případech je dobré cukání v očním víčku nepodceňovat a co nejdřív navštívit lékaře. Předejdete tak možným zdravotním problémům, které se mohou objevit!

Odkud se bere tik v oku? – Pestrý Jídelníček

Cukání očního víčka - Vše o zdraví

Neustávající cukání očního víčka je dosti nepříjemnou záležitostí, ale obvykle neznačí nic vážného a většinou jde o dočasný problém.

Hlavní spouštěče tiků

Hlavními spouštěči tiků bývají zpravidla stres a únava, která nastává především při nedostatku spánku. V dnešní uspěchané době, kdy jste stále ve stresu a k tomu přidáte nepravidelnou nevyváženou stravu, dochází ve vašem těle k rychlejšímu čerpání zásobních minerálů. Díky tomu vás mohou postihnou chvilkové nedostatky minerálních látek a to se na těle pochopitelně projeví.

Pokud svou zásobárnu energie opět doplníte, měl by problém zmizet. Když k tomuto všemu ale ještě připočtete časté koukání do monitoru počítače nebo sledování televizní obrazovky, máte na tiky zaděláno. Pozor je třeba ale dávat na celkovou životosprávu. Cukání víčka neboli tik může mít řadu příčin. Nejčastěji se jedná o únavu očí, o nedostatek spánku, nadbytek kofeinu nebo tabáku.

Konzumace alkoholu, tabáku nebo kofeinu: Látky, které zatěžují organizmus, mohou také vyvolat cukání v oku a celou řadu dalších zdravotních potíží. Střídmost v tomto ohledu může výrazně prospět.

Nedostatečná výživa: Za správnou funkci svalů zodpovídá celá řada vitamínů a minerálů. Škubání a cukání v oku může způsobovat nerovnováha u těchto živin: elektrolyty, vitamín B12, vitamín D nebo hořčík.

Nadměrné používání počítače: Jedním z mnoha projevů syndromu počítačového vidění je cukání v oku. Pravděpodobně se to děje, protože nadměrné používání počítače může vyvolat suchost očí, namáhání očí a jejich únavu, a to všechno jsou spouštěče cukání.

Nejlepší prevencí je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný přísun tekutin a kvalitní spánek. Takto harmonicky to však vždy nejde. Dobré řešení je občasné zaměnění vody za vody minerální s větším obsahem hořečnatých iontů (Mg2+).

Také jezte potraviny bohaté

na hořčík:

  • Datle
  • Banány
  • Maliny
  • Ostružiny

 a na vitamíny B:

  • maso
  • mléko
  • vejce
  • kvasnice

Jestliže se cítíte zcela dobře, ale přesto vám víčko nekontrolovatelně cuká, měli byste vyhledat očního lékaře. Příčinou může ale také být i cizí tělísko v oku nebo pod víčkem. Nebo syndrom suchého oka, zánět víčka, spojivky nebo rohovky. Pokud je nález v pořádku, doporučuje se kromě výše zmíněných věcí i užívání vitaminu B a hořčíku. Důležitý je také klid a odpočinek.

Tipy na cukáni v oku

  • Najeďte na pravidelný spací režim.
  • Pokud pracujete s počítačem, dělejte si plánovitě přestávky.
  • K ochraně zraku přispěje také užívání kvalitních doplňků stravy, které obsahují karotenoidy, omega-3 mastné kyseliny a důležité antioxidanty.

Vitamíny

Ideální je B-Komplex, který obsahuje celou skupinu vitamínů B. Můžete si dopřávat až tři tablety denně a jako bonus odpudíte také hmyz a klíšťata. Nejdůležitější zdroj B12 najdete také v rybím tuku a nebo pivovarských kvasnicích, které si také můžete opatřit v lékárně ve formě starého dobrého Pangaminu.

Vitaminy skupiny B obecně ovlivňují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Nedostatek vitaminu B1 způsobuje podrážděnost a depresi a nedostatek vitaminu B6 zase vede k nervozitě a únavě.

Kdy navštívit lékaře?

Přestože ve většině případů tik oka neznačí žádnou závažnější nemoc, existují výjimky. Jedná se o onemocnění zvané Tourettův syndrom. To je provázeno značnými tiky svalovými i zvukovými. Ty se objevují již v mladém věku a jedná se o neuropsychologické onemocnění.

V pozdějším věku pak tiky mohou předesílat roztroušenou sklerózu. Samotného tiku oka bez jiných výraznějších samovolných záškubů na těle se neobávejte. Ve většině případů drobné cukání víčka odezní samo po chvíli klidu.

Když cukání trvá déle než týden, nebo zcela zavře oční víčko či je doprovázeno zarudnutím nebo otokem očí, je na místě navštívit očního lékaře.

Cukají vám oči?

K cukání očí, které je obvykle neškodné, může dojít z ničeho nic a je velice nepříjemné. Odborně se cukání říká fascikulace. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje příčiny cukání, jak uvolnit oči a zvítězit nad cukáním a jak mu můžeme předcházet.

Pravidelný pohyb očních víček, které pokrývají naše oči vrstvou slzného filmu, je přirozenou součástí vidění. Pokud se vám však víčka pohybují rychle a nevyzpytatelně, jakoby se třepaly, něco není v pořádku – a příčin je celá řada. Obvykle se není čeho obávat.

Začnou-li vám cukat oči (ve skutečnosti cuká vždy jen jedno oko), nepanikařte. Cukání může mít několik různých podob – buďto si jej jen stěží všimnete, nebo vám horní či spodní víčko začne dělat psí kusy. Cukání je obvykle neškodné, i když trvá několik dnů.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Slepého Střeva?

Cukání obvykle způsobuje stres, nervy, úzkost, příliš mnoho kofeinu, unavené oči (např. kvůli práci u počítače nebo intenzivního používání digitálních zařízení)[LINK ZU Digital lenses], vysoký krevní tlak nebo nedostatek spánku.

Všechny tyto faktory pro naše nervy představují značný nápor a mohou způsobit nechtěné svalové křeče v okolí očí.

Pro upřesnění samovolné cukání horního (Musculus levator palpebrae superioris) a spodního víčka (Musculus orbicularis oculi) způsobují lícní nervy (Nervus facialis).

Další častou příčinou je nedostatek minerálů, obvykle hořčíku (hypomagnesemia). Hořčík je důležitý pro zajištění správné komunikace mezi svaly a nervy. V případě nedostatku mohou nervy do svalů odesílat nesprávné signály. Kromě cukání to může vést také ke křečím v nohách.

Nedostatek hořčíku je často způsoben nezdravou a nevyváženou stravou, ale častou příčinou jsou také průjmy a diety. Naše tělo navíc někdy může vyžadovat vyšší dávky hořčíku, např. během těhotenství nebo při pravidelném cvičení. Nedostatek hořčíků může také způsobit cukrovka, chronická onemocnění ledvin, celiakie (nesnášenlivost lepku) a nadměrné pití alkoholu.

Nedostatek hořčíku si můžete nechat ověřit u svého praktického lékaře pomocí jednoduchého krevního testu.

Ve vzácnějších případech mohou cukání způsobovat infekce, neurologické poruchy, roztroušená skleróza či nádory mozku. Další příčinou může být cizí těleso v oku, zánět spojivek, zánět okraje očního víčka nebo malá poškození rohovky, např.

z důvodu nesprávného nasazování kontaktních čoček. Jestliže k cukání dochází ve spojitosti s příznaky ochrnutí a poruchami řeči či zraku, např.

dvojitého vidění, je nutné okamžitě se dostavit na lékařskou pohotovost, mohlo by se totiž jednat o časné příznaky infarktu nebo mozkové mrtvice.

Pro zmírnění akutních příznaků použijte hadřík namočený do horké vody. Hadřík si položte na oční víčko po dobu pěti až deseti minut. Horko uvolní svalstvo a cukání poleví. Podobného účinku lze dosáhnout také gelem naplněnými brýlemi nebo maskou. Tyto produkty je možné zakoupit v lékárně nebo v salónu krásy a je možné je používat horké i studené.

Příznakům ulevíte také jemnou masáží cukajícího očního víčka. Jestliže je cukání způsobeno nedostatkem hořčíku, konzumujte potraviny bohaté na hořčík. Hořčíku je dostatek např. v arašídech a lískových oříšcích, špenátu, slunečnicových zrnech, jáhlách, rýži, fazolích, ovesné kaši a minerální vodě obohacené o hořčík.

Od akutního cukání uleví také přípravky s obsahem hořčíku.

Obecně platí, že pokud vás cukání netrápí často, nemusíte se strachovat o jeho léčbu. K doktorovi je nutné jít, pokud cukáním trpíte několik týdnů nebo pokud se cukání zhoršuje. V takovém případě se doporučuje lékaře navštívit. Oční lékař dokáže stanovit, zda cukání nezpůsobuje oční vada.

Pokud není léčena, i malá oční vada může vést k přetížení očí a následnému cukání. Jestliže není možné rychle si sjednat schůzku u očního lékaře, zkoušku zraku může provést také optometrista a zjistit tak, zda se u vás vyskytuje oční vada.

Není-li zjištěna oční vada, doporučuje se konzultace s neurologem, který vyloučí příčiny jako nádor mozku nebo nervové poškození.

Cukání je možné vyhnout se několika způsoby – ty se však odvíjí od příčiny. Pokud cukání způsobuje stres, příliš mnoho kofeinu, nezdravá strava nebo nedostatek spánku, zaměřte se na nápravu těchto příčin. S fyzickým či duševním stresem je možné bojovat pomocí relaxačních technik. Relaxace může mít celou řadu podob, např.

profesionální relaxační cvičení, autogenní trénink, jóga, meditace, sport, více spánku, poslech uklidňující hudby nebo dlouhé procházky. Pomoci může také masáž – buď postižené části oka, hlavy, nebo zad. Pokud je příčinou cukání práce s počítačem a oční napětí, mohly by vám pomoci speciální brýle určené pro práci na počítači.

10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)? Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Oči prozradí vážnou nemoc: Odhalí infarkt i mozkovou mrtvici!

Pokud uvidíte někoho s červenýma očima, pravděpodobně ponocoval nebo plakal. Ale jsou i další důvody, proč se drobné cévky v očích rozšiřují a praskají – přílišné pití alkoholu, zima, alergie, léky proti srážlivosti krve.

Suché oči a mrkání

Může to být reakce na léky nebo dlouhodobé sezení u počítače. Vysychající oči provázejí i vážné poruchy autoimunity.

Časté slzení

V některých případech znamená nedostatek vitaminu B2, který je nezbytný pro zdraví očí a kůže. Rovněž může být znakem probíhající alergie, zablokovaného slzného kanálku nebo zvýšené funkce štítné žlázy.

Výrůstky na víčkách

Jsou samy o sobě neškodné, bývají signálem vysoké hladiny cholesterolu a tedy hrozícího srdečně-cévního onemocnění. Pokud jsou nažloutlé, může se jednat o počáteční symptom jaterní cirhózy.

Vypoulené oči

Pokud má někdo vypoulené oči od narození, je to pravděpodobně neškodný genetický rys a nic nehrozí. Pokud se v dospělosti objeví náhle, může signalizovat onemocnění štítné žlázy, infekce, leukémii nebo zelený zákal.

Váčky pod očima

Většinou svědčí o probdělé noci, dlouhodobé nespavosti, depresích nebo pláči. Signalizují také dehydrataci a přemíru alkoholu. POZOR: Také můžou být projevem nedostatečné funkce štítné žlázy.

Tmavé kruhy okolo očí

Můžou signalizovat hormonální změny, někdy bývají viditelnější v době menstruace nebo těhotenství, objevují se i v souvislosti s užíváním některých léků. Někdy se tmavými kruhy pod očima projevují také kožní onemocnění, ekzémy a alergie.

Cukání očí

Je to neškodná křeč víček, která se objevuje jako následek stresu, únavy nebo přemíry kofeinu.

Pokleslá víčka

Patří mezi nevyhnutelné projevy stárnutí, může to ale být i projev nedostatečné činnosti štítné žlázy nebo poruchy autoimunity (myasthenie gravis), která způsobuje kromě ochabnutí svalů a některých částí těla i špatnou artikulaci, dvojité vidění a potíže s polykáním. Pokud víčko poklesne náhle, pozor! Je to jeden z projevů mozkové mrtvice.

Žluté oči

Určitě je nepodceňujte. Můžou upozorňovat na žloutenku, vážné poškození jater, rakovinu slinivky břišní nebo nedostatek červených krvinek.

Citlivost na světlo

Pokud se fotofobie začne objevovat i v osvětlené místnosti, může to signalizovat řadu onemocnění. Často ji mají lidé trpící migrénami. Citlivost na světlo může varovat před šedým zákalem nebo uvolněním sítnice.

Objevuje se při nedostatku vitaminu B2, zvýšeném krevním tlaku, při užívání některých léků nebo většího množství alkoholu. Může to být ale i příznak závažných chorob – vztekliny, zánětu mozku nebo mozkových blan.

Různě velké panenky

Nebezpečné je, pokud se velikost panenek změní po úrazu hlavy a oka. To může signalizovat nebezpečné krvácení do oblasti mozku nebo způsobit ztrátu zraku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector