Cystoskop – vše o zdraví

vzácné onemocnění Cystoskop - Vše o zdraví

Vyměšování výkalů ze střev do jinýchoblastí těla zní jako noční můra, bohužel, i to se může stát. Nový případzveřejněný v New England Journal of Medicine popisuje stav 72leté ženy, kterási stěžovala na plynné bubliny v moči. Po vyšetření se ukázalo že fekální látkyvytékaly z jejích střev do močového měchýře.

Fekálie prostupovaly do močového měchýře

Žena byla nedávno léčena na infekci močovýchcest a na stav zvaný divertikulitida, ke kterému dochází, když je část střevazanícena nebo infikována. Lékaři zjistili, že fekální látka prosakovalakolovesickou fistulí neboli otvorem mezi tlustým střevem a močovýmměchýřem, o kterém se domnívají, že byl způsoben divertikulitidou.

Žena musela podstoupit cystoskopii

Lékaři vyšetřili močový měchýř provedenímcystoskopie, kdy se do močového měchýře a do močové trubice vloží hadička skamerou. Díky tomu lékaři zpozorovali měkké žluté výkaly unikající dotekutiny z močového měchýře skrz malou dírku.

Diagnóza zněla: „Kolovesikální píštěl“

Podle studie z roku 2013 zveřejněné v časopise Gastroenterology Research and Practice jsou kolovesikální píštěle velmi neobvyklé. Mezi příznaky patří bubliny, výkaly nebo krev v moči a s tím související bolestivé močení.

Divertikulitida je jednou z nejčastějších příčin vytvoření těchto otvorů, ale mohou být také způsobeny kolorektálním karcinomem (nebo rakovinou jiných okolních orgánů), zánětlivým onemocněním střev (zejména Crohnovou chorobou) a chirurgickým zákrokem v tlustém střevě nebo močovém měchýři.

Tento typ píštěle je léčitelný, ale protože jepřípad tak neobvyklý, existuje jen omezené množství výzkumů o tom, jak jejnejlépe léčit. V tomto případě se žena podrobila operaci, aby se mezerauzavřela a odstranila se i část jejího tlustého střeva. Po dvou měsícíchléčby byla naprosto zdravá a nemá žádné opakující se příznaky.

Kolovesikální píštěl

Kolovesikální píštěl je stav, který je u jedinců velmi neobvyklý. Jde o otvor mezi tlustým střevem a močovým měchýřem. To způsobuje, že fekálie z tlustého střeva se dostanou do močového měchýře, což způsobuje bolestivé infekce a další komplikace.

Příznaky kolovesikální píštěle:

  • Pneumaturie – tento stav je jeden z nejčastějších příznaků. Vyskytuje se tehdy, když se plyn z tlustého střeva mísí s močí. V moči si můžete všimnout malých bublin.
  • Fecalurie – u tohoto stavu si můžete všimnout, že se v moči vyskytuje stolice. Moč je nahnědlá a zakalená.
  • Dysurie – tento příznak způsobuje bolestivé nebo pálivé pocity při močení a opakující se infekce močových cest.
  • Hematurie – nejvážnějším příznakem je hematurie, kdy se v moči objevuje krev.
  • Průjem a bolest břicha

Příčiny kolovesikální píštěle:

Více než polovina případů kolovesikální píštěle je výsledkem divertikulární choroby.

Mezi nejčastější příčiny patří:

  • kolorektální karcinom
  • zánětlivé onemocnění střev, zejména Crohnova choroba
  • operace tlustého střeva nebo močového měchýře
  • radioterapie (druh léčby rakoviny)
  • rakovina jiných okolních orgánů

Kolovesikální píštěl je léčitelný. Protože se jedná o velmi vzácné onemocnění, existuje jen omezené množství informací o tom, jak nejlépe zvládnout tento bolestivý stav.

Cystoskop - Vše o zdraví Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vše, co potřebujete pro zdravé ledviny a měchýř

Cystoskop - Vše o zdraví

Bez ledvin bychom se neobešli, protože naše tělo zbavují nebezpečných odpadních látek. Co dělat, abychom si je udrželi zdravé?

Bolest v podbřišku či v oblasti měchýře a časté nucení k močení. Leckterá žena ví, o čem mluvíme. Zánět dolních močových cest prodělá totiž alespoň jednou za život každá druhá žena. Toto onemocnění je zhruba stejně rozšířené jako rýma. S muži to mají bakterie složitější, protože jejich močová trubice je delší.

Než se dokážou dostatečně rozmnožit a probojovat se do zajímavějších území, jako jsou močový měchýř, či dokonce ledviny, tělo si s nimi zpravidla poradí samo. V osmdesáti procentech mohou za zánět močových cest bakterie Escherichia coli.

V pěti až patnácti procentech pak Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecalis, Staphylococcus saprophyticus či Streptococcus viridans. Tyto bakterie jsou původně součástí střevní mikroflóry a některé plní i důležité funkce při trávení.

Jakmile však opustí své přirozené prostředí a vydají se z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře, změní se z pomocníků na protivné a zdraví škodlivé vetřelce.

Pálení nepřehlížejte

Zpočátku se zánět močových cest projevuje podobně, jako když prochladnete – častým nutkáním k močení. Chodíte močit velmi často a malé množství moče. Budete též pociťovat pálení při močení, a zejména při domočování.

Některé ženy mohou trpět tupými bolestmi za stydkou sponou. Nejjednodušším řešením je zůstat alespoň týden doma, dodržovat sexuální abstinenci, být v teple a pít až dva a půl litru tekutin denně. Mohou mezi nimi být i bylinné čaje.

Výborná je směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé v poměru 1 : 1 : 1.

Při prevenci nebo na začátku slabého zánětu močového měchýře se mohou dobře uplatnit výtažky z brusinek. Samoléčbu však doporučujeme, jen nejsou-li projevy onemocnění příliš silné. Někdy při prudkém zánětu měchýře může žena močit i výrazně krvavou moč. Pokud příznaky infekce dolních močových cest během dvou až tří dnů nezačnou ustupovat, je třeba zajít k lékaři.

Vyšetření se nebojte

Lékař vás běžným způsobem prohlédne a provede chemické a mikroskopické vyšetření moče. Je-li významné podezření na zánět močového měchýře, nasadí antibiotikum tzv. podle zkušenosti, naslepo (empiricky) − tj. takové, které působí proti nejpravděpodobnějším původcům infekce.

Před nasazením antibiotické léčby by měl lékař nabrat vzorek moče na kultivační vyšetření – zejména u opakovaných případů zánětů močového měchýře. Jeho výsledky budou známy za několik dnů a umožní změnit léčbu, pokud by nasazené léky neúčinkovaly.

Pravděpodobně vás lékař také pošle na sonografii podbřišku a břicha. Trpíte-li opakovanými a komplikovanějšími záněty močového měchýře, měl by vás ale stoprocentně vidět urolog.

V rámci vyšetření vám totiž může doporučit podrobnější vyšetření močových cest – rentgenové, a dnes hlavně CT vyšetření, cystoskopii a kalibraci močové trubice. Nad zánětem močových cest byste nikdy neměli mávnout rukou.

Téměř u poloviny žen, u nichž spontánně odezněl nekomplikovaný zánět močového měchýře, vznikne do jednoho roku recidiva. Časté záněty dolních močových cest vedou až k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, a ten má pak menší kapacitu.

Mohou se přidat i ledviny

Ledviny mají za úkol zbavit tělo odpadních látek, které jsou z těla vylučovány v moči, a rovněž udržovat hladinu tekutin v těle. A také zde vznikají některé pro život důležité látky. Neléčené nebo nedostatečně léčené infekce močového měchýře mohou vyvolat zánět ledvin.

A jak jej poznáte? Cítíte tupou tlakovou bolest a napětí svalstva v bedrech. Pravděpodobně je provází vysoká teplota, která může být doprovázena třesavkou a celkovou zchváceností. Moč může být zkalená, někdy s příměsí krve.

A samozřejmě – objevují se tytéž příznaky jako při zánětu dolních cest močových – pálení či řezání a častější nucení na močení.

Akutní zánět ledvin patří vždy do rukou lékaře – urologa, internisty nebo nefrologa. Cílem základního vyšetření na urologii je vyloučit jako příčinu zánětu zhoršený odtok moče z ledvin, vyvolaný překážkou v močovodu (močový kamínek, zúženina močovodu, nádor, krevní sraženina). Toto vyšetření je nutné před nasazením antibiotik.

Provádí se jednoduchým ultrazvukovým vyšetřením, které vylučuje hromadění moče v ledvinách. Podle závažnosti může lékař doplnit ultrazvukové vyšetření CT vyšetřením. Při nekomplikovaném zánětu ledvin vám po vyšetření lékař předepíše antibiotika podle vašeho stavu a přidružených nemocí na 7 až 14 dní.

Součástí léčby je dieta – strava by měla být pestrá a nedráždivá s dostatečným příjmem tekutin.

Z bylinných čajů je třeba pečlivě vybírat – ty s močopudným účinkem nejsou vhodné. Rovněž byste se měli vyvarovat alkoholu, kávy a silného černého čaje. Při léčení zánětu ledvin je nutný tělesný klid; kromě prvních dnů nemusíte být v posteli, ale fyzická práce, třeba jen v domácnosti, není vhodná.

Zánět ledvin je vždy považován za potenciálně rizikové onemocnění, které může být důvodem velmi závažných komplikací. A proto bychom si je měli pečlivě chránit. Přitom podle odborných odhadů trpí téměř každý desátý obyvatel ČR nějakým onemocněním ledvin. Většina z nich to však vůbec netuší. Pro náš život jsou však ledviny stejně důležité jako třeba srdce nebo plíce.

Bylinky pro zdravé močové ústrojí

Kopřiva dvoudomá

  • Urtica dioica
  • Pomáhá při zánětech močového měchýře, ledvin a močových cest, posiluje celý organismus.
  • Na čaj: 1 lžíci sušené kopřivy nebo 3 mladé čerstvě utržené kopřivy dejte do šálku, spařte 250ml horké vody a nechte krátce vyluhovat.

Přeslička rolní

  1. Equisetum arvense
  2. Aktivuje činnost ledvin a močového měchýře, pomáhá i při revmatických onemocněních.
  3. Na čaj: 1 lžičku přesličky přelijte 500 ml vody a nechte 10–15 minut povařit.

Zlatobýl kanadský

  • Solidago canadensis
  • Pomáhá odstraňovat ledvinový písek či kameny, při překyselení organismu a bolavých kloubech.
  • Na čaj: 1 lžičku zlatobýlu přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.
Zajímavé:  20/1966 Sb. O Péči O Zdraví Lidu Zrušen?

Vrbovka malokvětá

  1. Epilobium parviflorum
  2. Pomáhá při podrážděném močovém měchýři i při léčbě inkontinence u starších lidí.
  3. Na čaj: 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte táhnout pouze 3 minuty.

Text: red; foto: Shutterstock

Cystoskopie u žen

Cystoskopie je vyšetřovací metoda využívaná na urologii. Umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice. V UroKlinikum využíváme pro cystoskopické vyšetření žen špičkový jemný a přesný cystoskop.

Nejčastější indikací k vyšetření je přítomnost krve v moči. „Vyšetření se dále provádí například při poruchách močení, při podezření na nádory nebo kamínky v močovém měchýři,‘ říká lékařka MUDr. Monika Purmová z pražské Urologické kliniky UroKlinikum.

Jak se připravit na vyšetření?

Na vyšetření není potřeba se speciálně připravovat. Pacientka může normálně jíst a pít. Samozřejmostí je důkladná hygiena intimních partií a vymočení se před zákrokem. Pacientka musí informovat lékaře o případném užívání léků na ředění krve. Důležité je dostavit se včas na kliniku.

Jak probíhá dané vyšetření?

Aby bylo vyšetření co nejjemnější, využívají lékaři UroKlinikum cystoskop s velmi malým průměrem a speciální metodu analgézie ENT. Tato analgézie omezuju nepříjemné pocity v průběhu vyšetření.

Před samotným výkonem aplikuje lékař do močové trubice gel, který způsobí její znecitlivění a zmenšuje nepříjemné pocity. Ženy jsou vyšetřovány na zádech s pokrčenými a zdviženými dolními končetinami.

Na cystoskop se nanese znecitlivující gel a nástroj se zavádí přes močovou trubici do močového měchýře, následně se vypustí zbytková moč a měchýř se naplní sterilní tekutinou.

Ta umožní lékaři prohlédnutí sliznice močového měchýře a močové trubice. Vyšetření obvykle trvá 5 až 10 minut.

Cystoskop - Vše o zdraví

Co následuje po vyšetření?

Po vyšetření se vypustí tekutina z močového měchýře a cystoskop se odstraní. Některé ženy pociťují po vyšetření na přechodnou dobu pálení a řezání při močení, to většinou odezní do 1-2 dnů. Po vyšetření není potřeba dodržovat nějaký speciální režim, pacientka může normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. Cystoskopie je obecně bezpečná metoda vyšetření.

Lékaři UroKlinikum Praha pečlivě zvažují provedení cystoskopie a není nezbytné pro každou pacientku. Pokud jej však doporučí, neměla by pacientka s jeho provedením váhat. Zdravotní personál zároveň doporučí nejvhodnější termín.

UroKlinikum je soukromá urologická klinika poskytující komplexní urologickou péči pro muže i ženy včetně prevence nádorových onemocnění. Zdravotní péče o pacienty je poskytována s důrazem na individuální potřeby pacientů a na spolupráci pacientů s lékaři.

Zaměřujeme se nejen na léčbu běžných urologických onemocnění, ale také na řešení specifických problémů jako jsou inkontinence žen, opakované záněty, erektilní dysfunkce, andropauza a zvláště i na nádorová onemocnění.

Disponujeme vybavením pro komplexní poskytování urologické péče včetně ultrazvuků, cystoskopů i videocystoskopů, uroflowmetrie i přístrojů pro urodynamická vyšetření.

Přijímáme nové pacienty a základní ambulantní péče je hrazena těmito zdravotními pojišťovnami:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP 111)
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP 201)
  • Oborová zdravotní pojišťovna (OZP 207)
  • Zdravotní pojišťovna Škoda (209)
  • Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR 211)
  • Revírní bratrská pokladna – zdravotní pojišťovna (RBP 213)

K objednání můžete využít online formulář nebo telefonní kontakt 608 827 761 nebo e-mailovou adresu ambu(zavináč)uroklinikum.cz

Cystoskopie – co je to a k čemu je dobrá?

Cystoskop - Vše o zdraví

Cystoskopie je pojem z oblasti urologie a gynekologie. Jedná se o vyšetřovací metodu, díky které si lékař může prohlédnout povrch dutiny močového měchýře zevnitř.

Cystoskopie je endoskopická metoda, která pomáhá k detailnímu zobrazení struktury tkáně, kterou právě vyšetřujeme. Endoskopická metoda je metoda, která vyšetřuje tělní dutiny a duté orgány. K tomu se používá speciální, flexibilní přístroj, který se jmenuje endoskop. Po cystoskopii lékař sáhne, pokud má pacient potíže, které se týkají trávicího traktu či při potížích urologického ražení. U vyšetření není nutná hospitalizace, po vyšetření se pacient odebírá domů. Délka vyšetření je různá, obvykle to je od dvaceti minut do čtyřiceti minut.

Cystoskopie nebude příjemné vyšetření, dá se však vydržet a také vám dají uklidňující injekci, která vám pomůže se uvolnit a trošku vás utlumí. Zbytečně se pak nestresujete při samotném vyšetření a rovněž i lékaři se lépe pracuje a vyšetření je tak rychleji hotové, což si přejete nejvíce asi vy.

TIP: Cystoskopie je tedy vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou.

Cystoskopie trávícího traktu

Cystoskopie, která se týká trávicího traktu má svá pravidla. Minimálně osm hodin před samotným vyšetřením nesmíte nic jíst, pít a ani kouřit. Podává se uklidňující lék, ten totiž pomůže uvolnit napětí svalů a vyšetření jde rychleji a lépe. Pacient si lehne na pravý bok, nohy pokrčí a přitáhne si je blíže k břichu.

Lékař vám v tuto chvíli podává lokální anestetika, což znecitliví sliznici hltanu, je to pro snadnější chod celého vyšetření. Přes ústa pak je zaveden navlhčený přístroj endoskop. Endoskop je tvořený hadičkou z pružného materiálu, se světlem a kamerou.

Díky kameře lékař může krásně vidět veškeré přenosy z vašeho trávicího traktu a díky tomu tak může odhalit případné potíže a zdravotní problémy. Při samotném vyšetření pacient může pociťovat pocity dávení. Zároveň je také nepříjemné, když se cystoskop zavádí, avšak není to nikterak bolestivé.

Pacient rovněž může mít pocity zvracení, pocity tlaku v podbřišku, nepříjemné pocity, může také cítit, jak se endoskop pohybuje v těle.

O cystoskopu

Cystoskop je dlouhý, tenký optický přístroj s okulárem na jednom konci, tuhou nebo ohebnou trubicí uprostřed a malinkou čočkou a světlem na druhém konci tuby.

Cystoskopické vyšetření, které se provádí u urologických potíží, se provádí pomocí cystoskopu. Cystoskop je přístroj, což je dlouhá kovová trubice, která je dlouhá asi třicet centimetrů. Dále je na trubici optické světlo a kamera. Před vyšetřením se nesmí šest hodin jíst ani pít a ani kouřit.

Před vyšetřením si pacient dojde na toaletu a vymočí se. Vyšetření se provádí na vyšetřovacím stole a to v gynekologické poloze. Tedy přesněji, pacient si lehne na záda, roztáhne nohy, ty jsou umístěny do speciálních třmenů, které jsou po obou okrajích stolu.

Lékař provede desinfekci genitálií, citlivě zavede cystoskop močovou trubicí do močového měchýře.

Vyšetření se u mužů provádí v krátkodobé anestezii. Díky ní nic neucítíte a vše prospíte. Močový měchýř se naplní fyziologickým roztokem, ten roztáhne stěny močového měchýře, díky tomu se pak umožňuje lepší přehlednost. Vyšetření nebolí, trvá malou chvíli, asi pět až deset minut.

U cystoskopie při urologických potížích se můžou odebírat také vzorky, které se posílají dál na vyšetření. Pokud se odebírají vzorky, jsou výsledky do týdne a pokud se vzorky neodebírají, jsou výsledky k dispozici ihned. Je dobré být hodinu po vyšetření pod dohledem. Pokud se probouzíte z anestezie, jste v péči anesteziologa.

Po vyšetření není nutno dodržovat zvláštní režim, můžete normálně pít a jíst.

VIDEO: Vyšetření horních a dolních močových cest

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Cystoskopie – Cystoscopy

Cystoskopie (Si-Stas-kə-PE) je endoskopie z močového měchýře přes močovou trubici . Provádí se cystoskopem .

Močová trubice je trubice, která nese moč z močového měchýře na vnější straně těla. Cystoskop má čočky jako dalekohled nebo mikroskop . Tyto čočky umožňují lékaři soustředit se na vnitřní povrchy močových cest .

Některé cystoskopy používají optická vlákna (flexibilní skleněná vlákna), která přenášejí obraz od špičky nástroje k pozorovacímu dílu na druhém konci. Cystoskopy se pohybují od dětských po dospělé a od tloušťky tužky až do přibližně 9 mm a mají na špičce světlo.

Mnoho cystoskopů má další trubičky, které slouží jako vodítko pro další nástroje pro chirurgické zákroky k léčbě močových potíží.

Existují dva hlavní typy cystoskopie – flexibilní a tuhé – které se liší flexibilitou cystoskopu. Flexibilní cystoskopie se provádí s lokální anestezií u obou pohlaví. Typicky se používá topické anestetikum, nejčastěji xylokainový gel (běžnými značkami jsou Anestacon a Instillagel).

Lék je instilován do močové trubice močovým masem pět až deset minut před zahájením procedury. Tuhou cystoskopii lze provádět za stejných podmínek, ale obecně se provádí v celkové anestezii, zejména u mužů, kvůli bolesti způsobené sondou.

Velikosti pláště tuhého cystoskopu jsou 17 francouzských rozměrů (průměr 5,7 mm), 19 rozměrů Fr (průměr 6,3 mm) a 22 rozměrů Fr (průměr 7,3 mm).

Lékařské použití

Sterilní flexibilní cystoskop na operačním sále

Cystoskopii lze doporučit pro kteroukoli z následujících podmínek:

Mužské a ženské močové cesty

Obrázky z cystoskopie. Horní dva obrázky ukazují vnitřek močového měchýře pacienta. Na obrázku vpravo nahoře byl cystoskop ohnutý v močovém měchýři, aby se ohlédl zpět na sebe. Spodní dva obrázky ukazují zanícenou močovou trubici .

Zajímavé:  Rehabilitace Na Bederní Páteř?

Pokud má pacient kámen uložený výše v močovém traktu, může lékař použít přes močový měchýř a do močovodu mnohem jemnější kalibr, který se nazývá ureteroskop . (Ureter je trubice, která přenáší moč z ledviny do močového měchýře.) Lékař pak může kámen vidět a odstranit jej pomocí malého košíku na konci drátu, který je zaveden přes extra hadičku v ureteroskopu. U větších kamenů může lékař také použít extra hadičku v ureteroskopu k prodloužení pružného vlákna, které nese laserový paprsek, aby rozbil kámen na menší kousky, které pak mohou v moči projít ven z těla.

Zkušební postupy

Lékaři mohou mít speciální pokyny, ale ve většině případů jsou pacienti schopni normálně jíst a po testu se vrátit k běžným činnostem. Pacienti jsou někdy před testem požádáni o vzorek moči, aby zkontrolovali infekci. Tito pacienti by měli zajistit, aby nemočili dostatečně dlouho, aby mohli močit před touto částí testu.

Pacienti si budou muset sundat oděv zakrývající spodní část těla, i když někteří lékaři mohou upřednostňovat, pokud má pacient na vyšetření nemocniční plášť a zakrývá spodní část těla sterilním rouškou. Ve většině případů leží pacienti na zádech s mírně roztaženými koleny.

Někdy může být nutné, aby měl pacient zvednutá kolena. To platí zejména při absolvování vyšetření tuhou cystoskopií. U flexibilních cystoskopických postupů je pacient téměř vždy v pohotovosti a ke snížení nepohodlí se aplikuje lokální anestetikum.

V případech vyžadujících rigidní cystoskopii není neobvyklé, že pacientovi bude podáno celkové anestetikum, protože to může být nepříjemnější, zejména u mužů. Lékař, zdravotní sestra nebo technik vyčistí oblast kolem otvoru uretry a aplikuje lokální anestetikum.

Lokální anestetikum se aplikuje přímo z tuby nebo bezjehlové injekční stříkačky do močových cest. Příprava kůže se často provádí chlorhexidinem .

Pacienti, kteří podstoupí ureteroskopii, mohou dostat spinální nebo celkové anestetikum .

Lékař jemně vloží špičku cystoskopu do močové trubice a pomalu ji sklouzne nahoru do močového měchýře. Tento postup je pro muže bolestivější než pro ženy kvůli délce a úzkému průměru mužské močové trubice .

Uvolnění pánevních svalů pomáhá tuto část testu usnadnit.

Sterilní kapalný (voda, fyziologický roztok , nebo glycin roztok) protéká cystoskopu pomalu naplnit močový měchýř a protáhnout jej tak, aby lékař má lepší pohled na stěnu močového měchýře.

Jakmile močový měchýř dosáhne své kapacity, pacienti obvykle pociťují mírné nepohodlí a nutkání močit.

Doba od zavedení cystoskopu do vyjmutí může být jen několik minut nebo může být delší, pokud lékař najde kámen a rozhodne se jej odstranit, nebo v případech, kdy je nutná biopsie . Po odběru biopsie (malý vzorek tkáně pro vyšetření pod mikroskopem) bude postup trvat déle. Ve většině případů bude celé vyšetření včetně přípravy trvat asi 15 až 20 minut.

Postprocesní péče a informace

Po testu mají pacienti často pocit pálení, když močí, a často vidí v moči malé množství krve. Procedury využívající rigidní instrumentaci často vedou k inkontinenci moči a úniku z idiopatických příčin k poškození močové trubice. Pacienti mohou občas pociťovat bolesti dolní části břicha , které odrážejí křeče svalů močového měchýře , ale nejsou běžné.

Běžné (neinvazivní) recepty na zmírnění nepohodlí po testu mohou zahrnovat:

  • vypití 32 litrů vody (1 l) vody po dobu 2 hodin;
  • teplá koupel ke zmírnění pocitu pálení; a
  • držet teplý, vlhký žínku přes otvor uretry.

Před počátkem 90. let bylo běžnou praxí, že lékař provádějící proceduru předepisoval antibiotikum, které trvalo několik dní, aby se zabránilo infekci .

Od té doby si mnoho urologů objedná před provedením cystoskopie „vyšetření moči C & S“ ( rozbor moči s bakteriálními / plísňovými kulturami a testování citlivosti na antiinfekční léky).

V závislosti na výsledcích testování a dalších okolnostech se může rozhodnout předepsat 10–14denní léčbu antibiotiky nebo jinou protiinfekční léčbou, počínaje 3 dny před provedením cystoskopie, protože to může zmírnit nějaký zánět močové trubice před zákrokem.

Tento postup může poskytnout další výhodu tím, že zabrání náhodné infekci v průběhu postupu. Celý průběh antibiotické léčby také snižuje možnost, že se bakterie stanou rezistentními na předepsané antibiotikum / protiinfekční prostředek.

Lékaři mohou rovněž stanovit perorální močové analgetikum , fenazopyridin , nebo jejich kombinace (močový) analgetické / protiinfekční / anti-křečovitý lék obsahující methylenová modř , methanaminu , hyoscyaminu sulfát a fenylsalicylát k podráždění a / nebo dysurie pacientů se může objevit po zákroku . Dva týdny po zákroku může lékař nařídit následné vyhodnocení zahrnující opakování analýzy moči s kulturami a citlivostí a uroflowmetrickou studii (která hodnotí objem moči uvolněného z těla, rychlost, s jakou je uvolňován) a jak dlouho vydání trvá).

Cystoskopie modrého světla

Cystoskopie modrého světla (hexaminolevulinátová fluorescence) zahrnuje instilaci fotocitlivadla, jako je Cysview , do močového měchýře. Cystoskopie modrého světla obsahuje světelný zdroj a světlo se přenáší kabelem tekutého světla připojeným k endoskopu, aby se rozsvítila pozorovaná oblast.

Fotocitlivé činidlo přednostně akumuluje porfyriny v maligních buňkách na rozdíl od nemaligních buněk uroteliálního původu. Při následném osvětlení modrým světlem neoplastické léze fluoreskují červeně, což umožňuje vizualizaci nádorů.

Cystoskopie modrého světla se používá k detekci nesvalového invazivního papilárního karcinomu močového měchýře.

U zvířat

Cystoskopie má podobné indikace u zvířat, včetně vizualizace a biopsie sliznice, odběru nebo destrukce kamenů močového měchýře a diagnostiky ektopických močovodů.

U želv a želv má cystoskopie další hodnotu, protože umožňuje vizualizaci vnitřních orgánů kvůli tenké stěně močového měchýře . U mladých jedinců, u nichž by stanovení pohlaví nebylo možné pomocí vizualizace vnějších morfologických znaků, umožňuje tato technika neinvazivní vizualizaci pohlavních žláz, a tedy určení pohlaví.

Reference

Další čtení

  • Starší verze tohoto článku byla převzata z veřejné domény NIH Publication No. 01-4800 , která říká: „Tento e-text není chráněn autorskými právy. Informační středisko vybízí uživatele této e-hospody k duplikování a distribuci libovolného počtu kopií. . “

Trápí vás potíže s močovým ústrojím? Řada lidí se v této situaci cítí nesvá a urologického vyšetření se bojí. Důvodem může být strach z neznámého i stud.

Je k těmto obavám důvod? Co vás v urologické ambulanci čeká? Za urologem vás zpravidla pošle praktický lékař nebo lékař s jinou specializací, než je urologie. Do urologické ambulance se hlavně mužům vyplatí zajít i kvůli předcházení závažným onemocněním.

Mnoho onemocnění se zpočátku nijak neprojevuje. Čím dříve vyšetření nemoc odhalí, tím úspěšnější a snazší je léčba.

Jak vyšetření probíhá

Lékař si s vámi nejprve důkladně promluví. Následuje celkové vyšetření pohledem, poslechem a pohmatem. Mužům lékař vyšetří pohmatem i prostatu. Toto vyšetření nebolí a trvá pouze chvíli. V zásadě všichni muži ho zvládnou bez potíží.

Ke stanovení konkrétního onemocnění obvykle lékař použije i laboratorní vyšetření moči a krve. K potvrzení nebo upřesnění může urolog zvolit některou ze speciálních diagnostických metod. Mezi ně se řadí zejména:

  1. vyšetření prováděná pomocí ultrazvuku,
  2. vyšetření močových cest rentgenem (snímky, vylučovací urografie),
  3. urodynamické vyšetření,
  4. vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) a magnetické rezonance (MR),
  5. izotopová vyšetření ledvin, statická scintigrafie ledvin – vyšetření pomocí malého množství radioaktivní látky,
  6. EMG (elektromyografie) – vyšetření zdatnosti pánevního dna pomocí malých snímačů přiložených na kůži,
  7. kalibrace močové trubice – pomocí kovové tyčinky lze rychle zjistit zúžená místa močové trubice,
  8. cystoskopické vyšetření – močová trubice a močový měchýř jsou zevnitř prohlédnuty endoskopem (nástroj s miniaturní kamerou) s možností odběru vzorku tkáně na vyšetření pod mikroskopem.

Snahou je udělat při jedné kontrole všechna nezbytná vyšetření, aby dalších návštěv bylo potřeba co nejméně.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvuk se v urologii využívá k vyšetření:

  • ledvin, močového měchýře, prostaty a šourku. Lékař nanese malé množství gelu a nad vyšetřovaným orgánem přejíždí sondou,
  • prostaty a semenných váčků. Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem,
  • močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.

Vyšetření nebolí a nežádoucí účinky diagnostického ultrazvuku zatím nebyly prokázány. Vyhodnocení záznamu ovšem vyžaduje velkou zkušenost vyšetřujícího lékaře.

Urodynamické vyšetření

Urodynamické vyšetření je soubor několika vyšetření, která se zpravidla provádějí v rámci jediné návštěvy v ambulanci. Do močového měchýře je zaveden asi 2 mm tenký katétr. Jedná se o bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. Součástí urodynamického vyšetření jsou:

  • uroflowmetrie. Pacient se vymočí do připraveného WC a následně se vyhodnotí křivka zobrazující průběh močení,
  • plnicí a mikční cystometrie. Toto vyšetření spočívá v zavedení tenké cévky do močového měchýře. Přístroj měří tlakové změny během plnění a vyprazdňování močového měchýře,
  • profilometrie. Spočívá ve vytahování speciální tenké cévky z močového měchýře a měření tlakových poměrů v močové trubici,
  • určení tlaku v močovém měchýři při úniku moči (leak point pressure) – zavedením katétru.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Urologické ambulanci se nevyhýbejte. Čím dříve je případná nemoc odhalena, tím snadnější je její léčba. Ničeho se nebojte. Lékař si s vámi důkladně pohovoří, vyšetří vás a zkontroluje moč, popřípadě krev. Má k dispozici další specializovaná vyšetření. Řadu z nich je možné udělat neodkladně přímo v ambulanci.

(dos)

Zdroje:

www.cus.cz/

www.medicinaplus.cz/urologie

www.healthline.com/health/what-is-a-urologist#procedures

Cystoskopie

Účelem cystoskopie je prohlédnutí vnitřního povrchu dutiny močového měchýře a močové trubice. Součástí vyšetření je i prohlédnutí úseku, jenž prochází prostatou, což je mužská pohlavní žláza. Prostatu nalezneme pod močovým měchýřem a ústí do močové trubice. Cystoskopie je prováděna za pomoci speciálního přístroje, tzv. cystoskopu.

Tento optický přístroj je tvořen ohebným nebo rovným tubusem, optikou a zdrojem světla.

Přes močovou trubici je přístroj citlivě zaveden do močového měchýře a na druhý konec tubusu je připevněna optika či vnitřní kamera, díky níž lze přenést obraz na monitor.

K cystoskopu lze navíc připevnit i další nástroje, pomocí nichž lze odebrat vzorky. Ty jsou následně odeslány na histologický rozbor, který určí typ choroby nebo rozhodne, zda je daný nález zhoubný.

S cystoskopií pracuje především neurologie a gynekologie. Urolog pak vyšetření doporučí pacientům s podezřením na zánět, nádor či další choroby močového měchýře.

Cystoskopie představuje velmi důležitou vyšetřovací metodu, která pomáhá vyléčit mnoho mužů, neboť zhoubné nádory močového měchýře jsou čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů.

Gynekologové pak doporučují cystoskopii pacientkám s nádorovým onemocněním vnitřních pohlavních orgánů, neboť toto vyšetření odhalí, zda nádor prorůstá do stěny močového měchýře.

Vyšetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu, pacient může pít, jíst i užívat předepsané léky.

Při cystoskopii zaujme vyšetřovaná osoba gynekologickou polohu, což znamená, že leží na zádech, nohy má pokrčené a položené na opěrách. Na tubus je pak nanesen znecitlivující gel, aby bylo cystoskopické vyšetření nebolestivé. Zavedení tubusu může kvůli gelu akorát trochu zastudit.

V případě žen je cystoskopické vyšetření o něco jednodušší, neboť ve srovnání s muži je ženina močová trubice poměrně krátká. Jestliže nastanou při zavedení tubusu do močového měchýře nějaké problémy, například u mužů kvůli zúžené trubici, bude pacient vyšetřen jiným způsobem.

Močový měchýř je následně naplněn tekutinou, což vyvolá oddálení stěn měchýře, takže ho pak lékař může lépe prohlédnout. Vyšetření probíhá pomocí optiky, v případě potřeby je i speciálním nástrojem odebrán vzorek tkáně. Celý tento proces je bezbolestný.

Vzorek je následně odeslán na další rozbor a celé cystoskopické vyšetření zabere jen 5 či 10 minut.

Po vyšetření se pacient věnuje běžným denním aktivitám a není ani v jídle, ani v pití nijak omezen.

Výsledek je doktorovi znám již během cystoskopie, a proto ho pacientovi sdělí okamžitě po skončení vyšetření. Výsledek rozboru vzorku tkáně je pak k dispozici do 7 dnů. V některých případech může lékař pacientovi doporučit i další vyšetření.

Cystoskopické vyšetření lze částečně nahradit rentgenovým vyšetřením s kontrastní látkou, magnetickou rezonancí, ultrazvukem či počítačovou tomografií neboli CT. Na rozdíl od cystoskopie však tato vyšetření neumožňují odběr vzorku.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. 5 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Vladim4. 1. 2017 21:03:43

Kdy je cystoskopie vhodná….neurologie to nebude.Průběh může být, zvláště u mužů, nepříjemný až bolestivý. Rohodně nestačí jen potřít část nástroje gelem.Co opravdu krutě bolí je močení a to i týden po zákrolu.

O následném sexuálním životě tam nemáte ani puntík.

2 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2Jirka3. 6. 2017 21:35:18

Byl jsem na tomto vyšetření před dvěma dny. Žádná anestezie se nekonala. Po zaujmutí polohy mě sestra polila v rozkroku desinfekcí. Bohužel jsem na to moc neviděl, ale myslím, že pak mi lékař zavedl nějaký aplikátor s tím znecitlivujícím gelem a asi po půl minutě zavedl ten flexibilní ednoskop. Trochu to tlačilo a nepříjemné bylo, když to prošlo prostatou do močového měchýře. Pak už jsem jen cítil, že mi ho napouští nějakou tekutinou. Přesto, že jsem byl předtím na malé, musel jsem po asi půl hodině znovu. Pálilo to a řezalo dost, ale myslím, že ne podrážděním tím endoskopem, ale tím, že se mi do penisu dostala s tím gelem i ta desinfekce. Večer jsem zkusil sex a závěr byl muka mukoucí, jak to řezalo, ale jen v žaludu a kousek za ním. ‚Nařídil‘ jsem si pivní pitný režim a poctivě se proplachoval a dnes je již všechno v pořádku, i ten sex. Maličko to ještě svědí, ale už to nečiní žádné obtíže. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Cystoskopie ohebným cystoskopem (+ ev.přidružený výkon)

Účelem tohoto zdravotního výkonu je prohlédnutí a posouzení stavu sliznice a nitra močového měchýře, ústí močovodů i vnitřního ústí močové trubice, jakož i močové trubice samotné – u mužů i oblasti prostaty.

Nejčastějším důvodem tohoto vyšetření je pátrání po zdroji přítomnosti krve v moči  (možnost nádoru močového měchýře), po příčině nejasných poruch močení či poruch držení moči, opakovaných zánětů,  apod.

 Při tomto výkonu je dle nálezu možno odebrat vzorek ze stěny měchýře a močové trubice, ošetřit krvácející místo elektrokoagulací (ELCO – popálení vysokofrekvenčním proudem). Podobně  lze odstranit i cizí těleso, menší kámen, stent z močového měchýře.

Výkon se provádí bez celkové narkózy – většinou ambulantně. U žen je některou zdravotní pojišťovnou tento výkon hrazen pouze ve zvláštních případech – například při výrazně omezené hybnosti kyčelních kloubů.

Jaké jsou alternativy tohoto zákroku?

Cystoskopierigidní – u ženy většinou v místním znecitlivění, u muže v celkové anestezii.

Co bych měl před tímto zákrokem očekávat?

Pokud pravidelně užíváte Anopyrin, Clopidogrel, Warfarin apod., musíte o tom informovat ošetřujícího lékaře. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po operaci, pokud nejsou včas vysazeny.

V některých případech je nutné tyto léky nahradit injekčními preparáty. O této eventualitě je nutné se poradit s vaším praktickým lékařem či kardiologem.

Běžně tyto léky před diagnostickou flexibilní cystoskopií není nutno vysazovat.

Nezapomeňte svého lékaře před operací informovat o možných následujících faktech:

  • umělá srdeční chlopeň
  • stent koronární arterie
  • kardiostimulátor
  • umělý kloub
  • umělý cévní štěp
  • neurochirurgický by-pass
  • jiné implantované cizí těleso
  • užívání následujících léků na předpis: Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Godasal, Clopidogrel, Plavix, Kardegic, Aspegic, Micristin, Ibustrin,Ticlid, Tagren, Ipaton  Apo-Tic, Plavix, Persantin, Curantyl, Anturan, Aggrenox, Vessel due F.
  • alergie lékové i jiné
  • jakékoliv abnormality či eventuality

O užívání léků ovlivňujících srážlivost krve je NUTNÉ informovat lékaře ještě před příjmem k zákroku

Co se bude v průběhu operačního zákroku dít?

Před zákrokem většinou dostanete injekční či tabletová antibiotika, nejdřív se však musí ověřit případné alergie.

Budete uložen(-a) na vyšetřovací lehátko, po dezinfekci zevního ústí močové trubice a jejího okolí a po  aplikaci znecitlivujícího gelu vám bude trubicí zaveden pod kontrolou zraku ohebný nástroj o průměru cca 5-6 mm do měchýře, který se poté plní sterilní tekutinou. Při plnění můžete pociťovat tlak v podbřišku – svoje pocity sdělujte vyšetřujícímu lékaři.

Lékař natáčením nástroje postupně za pomoci speciální optiky a světla přivedeného do optiky kabelem ze skleněných vláken prohlédne celou vnitřní stěnu močového měchýře, ústí močovodů a na závěr při vytahování nástroje ještě i močovou trubici.

Samotný zákrok trvá většinou několik minut.

Co se bude dít bezprostředně po zákroku?

Poté, co bude výkon ukončen, lékař vám vysvětlí nález a eventuálně i další diagnostický/léčebný postup.

Měli byste:

  • se zeptat, zda se podařilo to, co bylo v plánu
  • informovat lékařský personál o případných potížích
  • zeptat se co můžete a nemůžete dělat
  • položit všechny otázky, které máte na srdci a na cokoli se zeptat zdravotnických pracovníků a členů lékařského týmu
  • zapamatovat si (a porozumět) proč byla operace provedena, jak dopadla a co bude následovat

Po výkonu byste měli na WC vymočit tekutinu, kterou byl naplněn váš močový měchýř, a následně po eventuálním omytí se obléknout.

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

Běžné (> 10% zákroků tohoto typu)

Lehké pálení nebo krvácení při močení po krátkou dobu po výkonu

Odběr vzorků z při abnormálním nálezu na stěně měchýře s nutností dalšího řešení v celkové anestezii

Výjimečné (2-10% zákroků tohoto typu)

Zánět močového měchýře vyžadující léčbu antibiotiky

Vzácné (mohou nastat při

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector