Dieta po operaci slepého střeva – vše o zdraví

Operace slepého střeva obvykle nepatří k těm komplikovaným. Při dnešních moderních technologiích je operace velice šetrná a zasahující do organismu pouze minimálně. Po operaci se nemocný do domácí péče dostává po pár dnech péče (cca 4.-7. dnech). Součástí léčby po operaci slepého střeva je dieta a úprava životosprávy.

Dieta po operaci slepého střeva - Vše o zdravíDržení této diety po operaci slepého střeva je důležité, strava se totiž významně podílí na procesu hojení. Jinak hrozí nejen komplikace, dlouhá léčba, ale i bolesti. Dieta by se měla dodržovat přesně tak, jak naordinuje lékař, avšak minimálně jeden měsíc. Tato strava může být individuální.

Jak to po operaci slepého střeva vypadá

Několik hodin po operaci nesmíte ani pít. Po odeznění anestézie vám podají teplý černý čaj. Po dalších několika hodinách pak dostanete čistý bujon, který má pomoci nastartovat gastrointestinální trakt. Tekutá strava, tedy rozmixované pokrmy se podávají ještě další dva dny.

V tomto období jsou zakázány tuhé potraviny i mléko, a to ani jakou součást pokrmu. pít je vhodné pouze slabý černý čaj, ovocný čaj, ovocné šťávy, můžete je sladit a ředit. Dopřát si můžete i želé, pudink nebo měkké rozmixované ovoce. Zakázán je alkohol i nápoje s oxidem uhličitým.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin.

Polévky, bujóny, tekutá strava

Polévky by v tomto období měly být lehké, nemastné, nekořeněné, ne příliš slané. Ideální jsou proto různé vývary. Polévky nesmí obsahovat hrášek.

Ostatně veškeré nadýmavé potraviny v tomto období nejsou vhodné. Hrozí totiž k hromadění plynů, což není pro střevo příliš přínosné. Nevhodná polévka je i ta rybí.

Vhodnými polévkami jsou naopak ty, které obsahují brambory (malé množství), dýni, cibuli, mrkev, řepu i cuketu.

Hlavní jídla

Potom, co přejdete na pevnou strav, můžete si dopřát i omeletu se zeleninou, houby, těstoviny, brambory, ryby a vařené libové maso (kuřecí, telecí, libové vepřové, ryby, vysoko procentní šunka i jemné párky).

Jíst můžete i obiloviny a všechny potraviny, které obsahují dostatek živin a blahodárně působí na trávicí systém. Pozor, neměli byste jíst příliš horké, ani studené. Do jídelníčku můžete po třech dnech po operaci zařadit i jogurt, kefír, sýry a trochu mléka.

Jíst můžete také želé a med. V malém množství pak švestky, fíky,datle, meruňky. Vyvarujte se mastným jídlům, smaženým pokrmům, kořeněným pokrmům, majonéze, kečupu, sladkostem a bílé mouky. Z bylinek doporučujeme mátu, pažitku, kopr, majoránku, kmín, sladkou papriku.

petržel kudrnku a meduňku. Vhodný způsob úpravy je vaření, pečení v alobalu a dušení.

Jak se stravovat

Jíst byste měli pravidelně 5-6 x denně v malých porcích. Velké porce by mohly poškodit trávicí trakt. Strava by měla být bezezbytková, tedy taková, která zanechává pouze minimum nestravitelných zbytků. Strava pak sníží mechanické dráždění střeva.

Apendektomie – odstranění slepého střeva (apendixu) – postup a co vše vás čeká?

Dieta po operaci slepého střeva - Vše o zdraví

Existují dva typy apendektomie: otevřená a laparoskopická

Apendektomie je chirurgické odstranění slepého střeva. Jedná se o relativně běžnou operaci, která se provádí k léčbě apendicitidy, zánětlivého stavu slepého střeva.

Appendix (slepé střevo) je malé trubkovité pouzdro připevněné k vašemu tlustému střevu. Je umístěn v pravé spodní části břicha. Přesný účel appendixu není znám. Předpokládá se však, že nám může pomoci zotavit se z průjmu, zánětu a infekcí tenkého a tlustého střeva.

Může to znít jako důležité funkce, ale tělo může i bez appendixu fungovat správně. Ačkoli je appendix obecně viděn jako pozůstatkový orgán jen s malou (či žádnou) funkcí, nedávný výzkum ukázal, že appendix může sloužit důležitému účelu.

Zejména může sloužit jako rezervoár prospěšných střevních bakterií.

Když se slepé střevo (appendix) zanítí a oteče, bakterie se mohou rychle rozmnožit uvnitř orgánu a vést k tvorbě hnisu. Toto nahromadění bakterií a hnisu může způsobit bolest v oblasti dolní části břicha. Chůze nebo kašel mohou bolest ještě zhoršit. Můžete také zaznamenat nevolnost, zvracení a průjem.

Pokud máte příznaky zánětu slepého střeva, je důležité okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se stav neléčí, může slepé střevo prasknout (prasklý appendix) a uvolnit bakterie a další škodlivé látky do břišní dutiny. To může ohrozit život a minimálně to povede to k delšímu pobytu v nemocnici.

Pokud máte apendicitidu, existuje vážné riziko, že váš apendix může prasknout. K tomu může dojít, asi za 48 až 72 hodin poté, jakmile se objeví příznaky. Prasknutí může způsobit vážné, život ohrožující infekce zvané peritonitida.

Apendektomie je standardní léčba apendicitidy. Je důležité odstranit zanícené střevo ihned, než appendix praskne. Jakmile je provedena apendektomie, většina lidí se zotavuje velmi rychle a bez komplikací.

Proč se provádí apendektomie?

Apendektomie je často dělána pro odstranění slepého střeva, když infekce způsobila to, že je slepé střevo zanícené a oteklé. Tento problém se odborně nazývá apendicitida, laicky pak zánět slepého střeva. K infekci může dojít, když se otvor slepého střeva zanáší bakteriemi a stolicí. To způsobí, že se váš appendix zanítí.

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vyřešit apendicitidu, je odebrat appendix – tedy provést apendektomii. Váš appendix by mohl prasknout. Pokud se appendix praskne, bakterie a fekální, odpadní látky se mohou rozšířit do břicha.

To může vést k závažné infekci zvané peritonitida (zánět pobřišnice). Může se také vytvořit absces, pokud váš appendix praskne. Oba problémy jsou život ohrožující situace, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok.

Příznaky apendicitidy zahrnují:

 • bolest žaludku, která náhle začíná u pupíku a šíří se do spodní pravé strany břicha
 • otok břicha
 • zácpa nebo průjem
 • nevolnost
 • zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • horečka

Ačkoli bolest z apendicitidy se obvykle vyskytuje v pravé spodní části břicha, těhotné ženy mohou mít bolesti v pravé horní části břicha. Je to proto, že appendix je umístěn výše během těhotenství.

Pokud se domníváte, že máte zánět slepého střeva, okamžitě jděte na pohotovost. Apendektomii je třeba provést okamžitě, aby se zabránilo komplikacím.

Jaká jsou rizika apendektomie?

Apendektomie je poměrně jednoduchý a běžný postup. S operací jsou však spojena některá rizika, třeba tako:

 • krvácení
 • infekce
 • poranění orgánů v okolí

Je důležité si uvědomit, že rizika apendektomie jsou mnohem méně závažné než rizika spojená s neléčenou apendicitidou. Apendektomie musí být provedena okamžitě, aby se zabránilo rozvoji abscesů a peritonitidy.

Jak se připravit na odstranění slepého střeva?

Před apendektomií se budete muset vyhýbat jídlu a pití nejméně osm hodin. Je také důležité informovat svého lékaře o jakýchkoli lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Váš lékař vám řekne, jak by se měly používat před a po zákroku.

Měli byste také informovat svého lékaře, pokud:

 • jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná
 • jste alergičtí nebo citliví na latex nebo na některé léky, třeba ty, které se používají při anestézii
 • máte v anamnéze poruchy krvácení

Měli byste také zajistit, aby vás po zákroku odvezl člen rodiny nebo přítel. Apendektomie se často provádí za použití celkové anestezie, díky které můžete být ospalí a neschopní řídit několik hodin po operaci.

Jakmile jste v nemocnici, lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a provede fyzické vyšetření. Během diagnózy bude lékař jemně tlačit na břicho, aby určil zdroj vaší bolesti břicha. Pokud je zánět slepého střeva v rané fázi, může váš lékař objednat na krevní a zobrazovací testy. Tyto testy však nemusí být provedeny, pokud se váš lékař domnívá, že je nutná nouzová apendektomie.

Před apendektomií budete intravenózně dostávat tekutiny a léky. Pravděpodobně dostanete celkovou anestézii, což znamená, že během operace spíte. V některých případech vám bude místo toho podána lokální anestézie. Místní anestetikum znecitlivuje oblast, takže i když se během operace probudíte, nebudete cítit žádnou bolest.

Jak se provádí apendektomie?

Existují dva typy apendektomie:

Typ chirurgického zákroku, který zvolí lékař, závisí na několika faktorech, včetně závažnosti zánětu slepého střeva a vaší anamnézy.

Otevřená apendektomie

Během otevřené operace slepého střeva chirurg provede jeden řez v pravé spodní části břicha. Váš apendix je odstraněn a rána je uzavřena pomocí stehů. Tento postup umožňuje lékaři také vyčistit břišní dutinu, pokud váš apendix praskl.

Váš lékař může zvolit otevřenou apendektomii, pokud se váš apendix roztrhl a infekce se rozšířila do dalších orgánů. Je to také preferovaná metoda apendektomie pro lidi, kteří už v minulosti podstoupili chirurgický zákrok v oblasti břicha.

Laparoskopická apendektomie

Během laparoskopické apendektomie, chirurg přistupuje ke slepému střevu pomocí několika malých řezů v břiše. Poté se vloží malá, úzká trubice zvaná kanyla. Kanyla se používá k nafouknutí břicha oxidem uhličitým. Tento plyn umožňuje chirurgovi vidět váš apendix jasněji.

Jakmile je břicho nafouknuto, do řezu se vloží nástroj zvaný laparoskop. Laparoskop je dlouhá, tenká trubice se světlem vysoké intenzity a kamerou s vysokým rozlišením. Tato kamera zobrazí obraz na obrazovce, což chirurgovi umožní vidět dovnitř břicha a vést nástroje, tka jak potřebuje. Když je takto nalezen apendix, bude odstraněn. Malé řezy se poté vyčistí, uzavřou.

Zajímavé:  Léčba Ledvin U Psa?

Laparoskopická chirurgie je obvykle nejlepší volbou pro starší dospělé a osoby s nadváhou. Má méně rizik než otevřený postup slepého střeva a obecně po něm potřebujete kratší dobu zotavení.

Co následuje po apendektomii?

Po ukončení operace slepého střeva budete před propuštěním z nemocnice pozorováni po dobu několik hodin. Vaše životní funkce, jako je dýchání a srdeční frekvence, budou pečlivě sledovány. Personál nemocnice také zkontroluje případné nežádoucí účinky na anestezii nebo chirurgický zákrok.

Načasování vašeho propuštění domů bude záviset na:

 • vaší celkové fyzické kondici
 • typu provedené apendektomie
 • reakci vašeho těla na operaci

V některých případech budete možná muset zůstat v nemocnici i přes noc. Pokud by váš zánět slepého střeva nebyl nijak závažný, mohli byste jít domů ve stejný den, jako jste podstoupili chirurgický zákrok.

Pokud jste dostali celkovou anestézii, bude vás muset rodinný příslušník nebo přítel odvézt domů.

Účinky celkové anestézie obvykle trvají i několik hodin po operaci, takže může být nebezpečné řídit auto po zákroku.

Po několik dnů po apendektomii můžete cítit mírnou bolest v oblastech, kde byly provedeny řezy. Jakákoli bolest nebo nepohodlí by se měla během několika dnů zlepšit.

Váš lékař vám může předepsat léky k úlevě od bolesti. Může také předepsat antibiotika, aby se zabránilo infekci po operaci. Riziko infekce můžete dále snížit tím, že udržujete řezy v kůži čisté.

Měli byste také sledovat příznaky infekce, které jsou:

 • zarudnutí a otok kolem řezu
 • horečka nad 38.5 °C
 • zimnice
 • zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • žaludeční křeče
 • průjem nebo zácpa, která trvá déle než dva dny

Přestože existuje malé riziko infekce, většina lidí se zotaví z apendicitidy a slepého střeva jen s malými obtížemi. Úplné zotavení z apendektomie trvá asi čtyři až šest týdnů.

Během této doby lékař pravděpodobně doporučí omezit fyzickou aktivitu, aby se vaše tělo mohlo uzdravit a v pohodě regenerovat.

Do dvou až tří týdnů od apendektomie (operace slepého střeva) byste se měli dostavit ke svému lékaři.

Jídlo po apendektomii

 • Můžete jíst normální stravu. Pokud je váš žaludek nějak neklidný, zkuste nevýrazné, nízkotučné potraviny, jako je suchá rýže, grilované kuře (libové maso), toasty a jogurt.
 • Pijte hodně tekutin (pokud vám to lékař neřekne jinak).
 • Můžete si všimnout, že vaše pohyby střev nejsou po operaci pravidelné. To je běžné. Snažte se vyhnout zácpě. Zaměřte se i na vlákninu. Pokud jste nebyli na záchodě ani po několika dnech, zeptejte se svého lékaře na užívání mírného projímadla.

Aktivita po apendektomii

 • Odpočívejte, když se cítíte unavení. Dostatek spánku vám pomůže zotavit se.
 • Zkuste chodit každý den. Začněte tím, že jdete trochu víc, než jste ušli předchozí den. Postupně zvyšujte vzdálenost, kterou chodíte. Chůze zvyšuje průtok krve a pomáhá předcházet zácpě.
 • Po dobu asi 2 týdnů se vyhýbejte zvedání všeho těžšího. Nenoste třeba děti, těžké tašky s potravinami a třeba i těžký kufřík nebo batoh, nebo i vysavač.
 • Vyhněte se namáhavým činnostem, jako je jízda na kole, jogging, vzpírání nebo aerobní cvičení, dokud vám lékař neřekne, že je to v pořádku.
 • Pravděpodobně si budete moci brát sprchu 24 až 48 hodin po operaci. Nedávejte si koupel po dobu prvních 2 týdnů, nebo dokud vám lékař neřekne, že je to v pořádku. Pokud máte v blízkosti řezu drenáž, postupujte podle pokynů svého lékaře.
 • Pravděpodobně se budete moci vrátit do práce za 1 až 3 týdny. Pokud jste podstoupili otevřenou operaci, může to trvat i 3 až 4 týdny.

Zajímavé informace o operaci slepého střeva (apendektomii)

1. Zánět slepého střeva může způsobit hlen či stolice

Většina případů zánětu slepého střeva je způsobena tím, že se hlen, stolice nebo cizí těleso “uvízne” uvnitř slepého střeva a zablokuje otvor. Apendix se pak stane zaníceným nebo infikovaným. Jakmile k tomu dojde, může apendix prasknout a pak se jeho obsah vylije do břicha.

2. Apendix nepotřebujete, ale úplně k ničemu také není

Funkce slepého střeva není zcela jasná. Může pomoci tělu v boji s infekcí, ale není to nezbytný orgán. Po apendektomii přebírají infekční boj slepého střeva další orgány. Takže budete mít stejnou úroveň imunity, jakou jste měli, když jste měli svoje slepé střevo. Jakmile se zotavíte z operace, budete moci provádět všechny předchozí každodenní činnosti.

3. Většina apendektomií je jen minimálně invazivní

Dnes je většina apendektomií prováděna laparoskopicky. To znamená, že lékař udělá jen menší řezy a pak je kratší zotavení ve srovnání s otevřenou operací.

Pravděpodobně podstoupíte laparoskopickou operaci, pokud máte jednoduchou apendicitidu a váš apendix je neporušený. Otevřená chirurgie může být nezbytná, pokud se vaše slepé střevo roztrhne a infekce se rozšíří po celém břiše.

Váš lékař vám jistě řekne, jaký typ operace je pro vás vhodný.

4. Za dva týdny budete fit

Po apendektomii budete pravděpodobně nějakou dobu trávit v nemocnici. Jak dlouho zůstanete, bude záležet na typu operace a zda váš apendix praskne nebo ne. Lékaři vás obvykle povzbuzují vstát z postele a začít chodit ještě v den operace.

Tím se zabrání krevním sraženinám a vaše břicho bude znovu fungovat. Většina lidí obnoví normální činnosti během 1 až 2 týdnů.

Zeptejte se svého lékaře, kdy je bezpečné vrátit se do práce, do školy a ke sportovním a volnočasovým aktivitám.

A co vy? Podstoupili jste apendektomii? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o střevě přečíst?

Zdroje ke článku a relevantní studie

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zánět slepého střeva

Někteří pacienti o něm mluví jako o časované bombě, která je překvapila za plného zdraví. U jiných byl příčinou spíše dlouhodobých proměnlivých bolestí tedy spíše doutnání než náhlé exploze.

Dieta po operaci slepého střeva - Vše o zdraví

Může operace slepého střeva způsobit poruchu plodnosti? Operace slepého střeva není ve většině případů provázena poruchami plodnosti.

Pokud je však stav už pokročilý a zanícené slepé střevo praskne, pak je procento následků o něco vyšší. Stav vejcovodů je možno ověřit opětným laparoskopickým vyšetřením (tj.

prohlédnutí břišní dutiny v celkové narkóze na operačním sále z malé ranky speciální kamerou).

Hrozí mi po operaci slepého střeva kýla? Pokud byl apendix odstraněn z řezu v pravém podbřišku, jsou kýly v jizvě naprosto výjimečné. U řezů svislých a ve střední čáře může kýla vzniknou s větší pravděpodobností, ale i tady je spíše vzácností.

Častěji se kýly vyskytují tam, kde došlo v pooperačním průběhu k hnisání v ráně nebo jiné komplikaci a prodlouženému hojení. Předpokladem pro dobré zhojení operační rány je zvláště u Vás, kteří se věnujete aktivně sportu, dodržení šesti týdnů bez zvýšené fyzické námahy.

Pokud má rána podmínky pro klidné hojení, snadno pak odolá i větší zátěži a kýla v jizvě se nevytvoří.

Musím po operaci slepého střeva držet dietu? Odstranění apendixu je zákrok na tlustém střevě. Než se pahýl apendixu zcela zhojí, tj. cca 4 týdny, je vhodné upravit svou stravu tak, aby ošetřenou část příliš nedráždila.

Vyhýbejte se hlavně ořechům, dráždivým kořeněným jídlům a jídlům s vysokým podílem nestravitelných zbytků, jako jsou pomeranče a grepy.

Ranka na střevu je při obvyklém operačním zákroku skutečně malá a složení stravy nemá na její hojení významný vliv.

Za jak dlouho po operaci můžu začít sportovat? Pokud probíhá hojení operační rány bez komplikací, je vhodné odložit sportovní aktivity nejméně na šest týdnů.

Po této době je již stěna břišní většinou zcela zhojena a tedy i připravena odolávat zvýšená námaze. Pokud bylo hojení komplikováno například hnisáním, je doporučené období klidu zpravidla delší.

Individuální délku rekonvalescence konzultujte se svým lékařem.

Byla jsem operována pro zánět slepého střeva, ale při operaci se ukázalo, že je apendix zdravý. Byla jsem tedy operována zbytečně? Přes použití nejmodernějších vyšetřovacích prostředků není dosud možné zánět apendixu stoprocentně potvrdit.

Pokud přesáhne riziko perforace (tzv. prasknutí) apendixu obecné riziko operace v celkové narkóze, rozhodne se lékař pro operaci.

Zjednodušeně se dá říci , že nález zdravého apendixu je rozhodně menším zlem, než “prasklý slepák“ kvůli zbytečnému vyčkávání.

Je vhodné nechat si odstranit slepé střevo preventivně? Každá operace představuje pro vaše tělo riziko. Od nežádoucích reakcí na léky, přes komplikace spojené s operačním zákrokem až po poruchy hojení. Pokud nemáte žádné obtíže a pouze vás vystrašil případ z blízkého okolí, poraďte se se svým lékařem. Jistě Vám pomůže zvážit všechna pro a proti.

Je zánět slepého střeva dědičný? Přestože se ve Vaší rodině vyskytuje apendicitida s pravidelností takřka epidemickou, klidně se jí můžete vyhnout.

Zajímavé:  Vřed Na Dvanácterníku Léčba?

A naopak ani čistý rodinný štít sahající někam do předminulého století Vám nezaručí klidný život bez jizvy na břiše. Dědičná závislost apendicitidy prokázána nebyla.

Zánět slepého střeva se vyskytuje v každém věku, nezávisle na pohlaví a národnosti.

Dá se zánět slepého střeva léčit i jinak než operací? Pokud není zánět natolik významný, aby byl důvodem k operaci, zůstáváte v nemocnici k dalšímu sledování. Podle dalších nálezu (z rozboru krve a dalších pomocných) dostáváte infuze, antibiotika a dodržujete přísnou dietu.

Za jak dlouho po operaci můžu jít domů? Pokud probíhá léčba bez komplikací, je průměrná doba hospitalizace 5-7 dní.

Za jak dlouho po operaci můžu začít normálně pracovat? Délka pracovní neschopnosti závisí na mnoha faktorech. Od závažnosti onemocnění, průběhu operace, přes délku hojení a další přidružené nemoci. V průměru se pohybuje kolem šesti týdnů, může však být i významně delší.

Mohu se po operaci slepého střeva léčit v lázních? Pokud jste prodělali vážnější zánět slepého střeva, tj. např. při operaci byl zjištěn zánět pobřišnice, může Váš obvodní lékař podat návrh na lázeňskou léčbu. Tento návrh musí být dále schválen revizním lékařem pojišťovny, u níž je požadavek uplatňován.

Může se zánět slepého střeva opakovat? Spolehlivou zárukou zabraňující opakovaní apendicitidy je jeho chirurgické odstranění. Pokud však není zánět natolik významný, aby byl důvodem k operaci, pokud ustoupí sám při ledování břicha, přísné dietě a podávání antibiotik, může dojít k jeho vzplanutí opakovaně.

Dieta po operaci střev

Po výkonu na trávicím traktu zatěžujeme pacienty obvykle postupně tekutou, kašovitou a šetřící dietou a sledujeme rozvoj peristaltiky a obnovení pasáže.

Adaptace na resekční výkon (odstranění části orgánu) trvá obvykle dlouho. Důležité je, zda byla ponechána Bauhinská chlopeň (přirozené spojení tenkého a tlustého střeva).

Při její resekci je tlusté střevo zatěžováno větším množstvím tekuté tráveniny a adaptace je pomalejší.

Ještě dobré adaptace bez potřeby parenterální výživy (umělé výživy do krevního řečiště) a bez závažných průjmů dosáhneme obvykle při ponechání 100 cm tenkého střeva a při intaktním (nepoškozeném) tlustém střevě. Syndrom krátkého střeva vzniká pak při větší resekci.

Problematická může být situace i při jejunostomii (vývod tenkého střeva), kdy je tolerance diety individuální. Existují pacienti, kteří mají obsah tekutin ve stomii (vývodu) vyšší než kvantum tekutin požitých ústy, pak je obtížné udržení hydratace a vnitřního prostředí.

V těžkých případech můžeme použít antisekreční léky, např. somatostatin. Někdy je třeba kompenzovat ztrátu sodíku výrazným přisolováním. MCT tuky o středním řetězci (oleje s jednodušší strukturou např.

kokosový) snášejí obvykle jen pacienti se zachovanou Bauhinskou chlopní, neboť jsou osmoticky aktivní (zvětšuje objem vody). Vhodné je kontrolovat i hladiny magnezia, chloridů a kalia.

Jejuno-kolické anastomózy (typ bariatrické operace, která se používá k léčbě nadměrné obezity) dráždí mastnými a žlučovými kyselinami osmoticky kolon (tlusté střevo). Tzv. SCFA (short-chain fatty acids – mastné kyseliny s krátkým řetězcem) podléhají bakteriální fermentaci (kvašení).

Tato absorpce pak může dosáhnout asi 500 kcal/den, podobně se vstřebávají i karbohydráty a MCT tuky (např. kokosový olej), pokud jsou tolerovány. Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem se obvykle nevstřebávají. Zvýšená absorpce (vstřebávání) oxalátů (šťavelanů) vede ke vzniku kalcium-oxalátových kamenů, je nutná dieta se snížením oxalátů.

Nutná je eliminace řepy, čokolády, ořechů, špenátu a čaje.

Dietologická péče po resekci ilea (část tenkého střeva) a u syndromu krátkého střeva musí být zahájena co nejčasnější enterální výživou (výživa do žaludku, tenkého střeva či její popíjení). Zkoušíme, zda pacient toleruje nejprve alespoň 500 ml tekutin, poté povolíme malá množství jídla.

Postupné odbourání parenterální výživy (umělá výživa do krevního řečiště) kontrolujeme monitorováním iontogramu. Obecně je vhodné podávat více karbohydrátů, méně tuku a málo oxalátů (šťavelanů). Tvorba laktázy se adaptuje jako poslední, proto podáváme mléko až velmi pozdě.

Obvykle je třeba suplementace (doplňování) železem, vitaminy D a B12, foláty (kyselinou listovou), vhodný je někdy cholestyramin vyvazující žlučové kyseliny. Nutriční péče o tyto pacienty musí být obvykle trvalá a celoživotní.

Udržení bilance tekutin a odstranění trávicích obtíží je obvykle obtížné při totální kolektomii (úplné odstranění tlustého střeva). Vhodný je pokus o vytvoření tzv. pouche (umělý konečník) z tenkého střeva. Při tomto řešení se ileostomií (vyústěním tenkého střeva) obvykle ztrácí 1200–2000 ml tekutin denně.

Po adaptaci za 6–8 týdnů dokáže terminální část ilea tekutinu vstřebat a pak se ztrácí jen 400–600 ml tekutiny. Nutný je dostatečný příjem – nejprve cca 2 litry tekutin, což je obtížné při epizodách zvracení. Problémy nastávají se zbytkovou stravou (houby, zelenina), nepříjemný je také příjem aromatických potravin, např. česneku.

Flatulence (plynatost) je rovněž velmi nepříjemná a pro zmírnění potíží pomáhají malé porce a převaha příjmu glycidů (sacharidů). Je třeba pravidelnost ve stravě a časté malé porce, nutné je dobře kousat a jíst pomalu. Je třeba zjistit, která jídla vyvolávají obtíže, např. flatulenci.

Nutné je sledovat bilanci tekutin a v horku zvyšovat příjem vysoko nad 2 litry.

Stručná dietní pravidla po operacích střev

Tato dieta je velice individuální, závisí na typu základního onemocnění, na době od výkonu, na způsobu resekce; dieta se mění podle lokalizace operovaného úseku.

 1. 1–3 týdny je pacient vyživován parenterálně, poté se začíná postupně realimentovat (obnovovat výživu).
 2. Podáváme málo slazený čaj, bujon. Vhodné je použití tekuté enterální výživy, její druh vybíráme podle rozsahu resekce, kterou aplikujeme sondou nebo stomií.
 3. Přecházíme na kašovitou šetřící dietu s omezením tuků, tzv. žlučníkovou.
 4. Nakonec přecházíme na tuhou stravu – bezezbytkovou šetřící dietu.
 5. Je vhodné eliminovat podávání nápojů od tuhé stravy.
 6. Nemocný často trpí intolerancí (nesnášenlivostí) laktózy, tomu přizpůsobujeme výběr mléčných potravin.
 7. Může nastat syndrom krátkého střeva, jehož důsledkem je malabsorpce (narušené vstřebávání) bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Vhodným výběrem potravin se snažíme o potlačení průjmů.

Jak se zdravě stravovat po operaci slepého střeva

E3len 17. 1. 2009 15:26

Ahoj,

tak Nový rok nezačal pro mě zrovna moc příjemně, prodělala jsem operaci slepého střeva s chronickým zánětem ještě teď se z toho dostávám. Absolutně se mi změnil pohled na život a to asi ve všem, hlavně chci změnit komplet životosprávu, žít tzv. zdravě, více sportovat, jíst více v malých dávkách, ale udržovat si dobrou postavu. Já teda jsem hubená a po operaci mám teď jen 45kg jelikož mi špatně pracují střeva, jsem dosti rozhozená, tak beru i vitamíny Nutrolin B a Selzinek plus. Ale hlavně chci změnit jídelníček co nedráždí tak střeva, jíst ovoce a zeleninu, více vlákniny do sebe, tak ty jogurty Activia snad mají nějaký účinek? Pokud máte někdo stejnou zkušenost po slepáku, budu ráda za rady…. jak říkám, změnil se mi celý život a už se nechci nikdy večer přejídat…. chci žít zdravě…. Jinak mě je 22.

paja1 17. 1. 2009 16:08

Po operaci apendixu mi doporučila lékařka aspoň 2 měsíce nejíst pečivo, hlavně ne čerstvé. Určitě activii bez příchuti a actimel, také jsou dobré tablety Lactobacilus – jsou volně prodejné, ale jsou obsažené v jogurtech. Nic nadýmavého. Po rekonvalescenci bych dala přednost celozrnému pečivu.

E3len 17. 1. 2009 16:14

Paja1: moc děkuji za rady,… pečivu se určitě vyhnu. Ještě dotaz, jelikož nemám ještě děti, prý se doporučují po slepáku lázně kvůli gravitidě? říkal mi prak.lékař. Máte zkušenost s pobytem v lázních, kde jak dlouho…? doktor mi to napíše – ten poukaz, takže mi to bude hradit pojišťovna.

paja1 17. 1. 2009 16:33

Zkušenost s pobytem v lázních nemám, lékaři nechtějí lázně předepisovat,…… ale určitě je to výborná rekonvalescence.

Fibi 17. 1. 2009 20:13

E3lenAhoj. Já byla se slepákem poprvé 12/97, podruhé, kvůli rozsáhlému zánětu v dutině břišní 10dní po té první. Nikdo mi tenkrát neříkal nic o změně jídelníčku. Do lázní mě poslali, byla jsem měsíc v Klimkovicích u Ostravy a mohu jen doporučit! Jelikož trpím na srůsty a ty mi dělají problémy, musela jsem na třetí operaci v r.2000.

V lednu 06 jsem byla na čtvrté (ve 25letech) a to mi i rovnou propláchli vejcovody, protože mi roky doporučovali otěhotnět dřív, než mi to těmi srůstami nějak sroste. Tři týdny po této operaci jsem otěhotněla, teď máme syna. 4 měsíce po porodu jsem opět otěhotněla, ale ve 13.týdnu potratila, ani nevím proč.

Každopádně Ti lázně fakt doporučuji a držím palce, ať nedopadneš jak já.

E3len 18. 1. 2009 12:55

Fibi: jejku, tak to sis taky dost prožila… já doufám, že ty srůsty se v mně neudělají… to bych nerada, ale ten zánět jsem měla ošklivej, ono i ten slepák, bylo to jen tak tak .. utekla jsem hrobníkoj z lopaty….

Zajímavé:  Příznaky Nádoru Mozku U Psa?

já po té operaci se chci snažit jíst zdravě, a celkově změnu, více cvičit, chodit na procházky (koneckonců mám psy), změnit životosprávu, už i více doma větrám jsem se naučila z nemocnice. Já teda jsem byla i před operací hubená, ale plácala jsem všemožné jídlo do sebe, zvlášť když jsem nestíhala, tak jsem šla prostě do McDonaldu atd. to je teď už v tabu! Snažím se jíst po 2,5h v malých dávkách a zdravě. Jím pravidelně v 7h, v 9:30h, 12, v 14:30h a v 17h… ale ještě si kolem 19h dávám třeba activia nápoj. Dost už jsem prostudovala na internetu co jíst a co ne, co nadýmá a co ne…. ale budu ráda i za další rady zde. Ty lázně určitě pojedu a asi prý Františkovy jsou na tu gravitidu. Jej ale být tam měsíc? Pane jo

E3len 19. 1. 2009 10:58

Ještě mám jen takový dotaz kdo jste po operaci slepáku…. je normální, že kolem jizvy mám takovou malou bouličku? Jako že to je kolem jizvy ztuhlé a bolí to…. sestra říkala, že to je normální, ať to mažu krémem. Ale bojím se, abych třeba neměla ještě nějaký zánět, nebo dokonce srůsty či kílu? jak se to projevuje?

méně než10 příspěvků

Danny76 14. 6. 2010 1:07

Ahoj,akorát jsem po operaci slepého střeva a měl jsem podobný průběh jako ty. Chci se tě zeptat, jak dlouho ti trvala rekonvalescence atd.? Dík za rady.

méně než10 příspěvků

stepule 30. 6. 2010 19:55

Ahoj já jsem byla na operaci minulou středu se slepým střevem, akutní zánět, a přijela sem asi do slova za 5min 12. Měla sem navíc srůsty s vaječníkem, tak mi to ihned odstranili. Chtěla bych reagovat na to vynechání pečiva..přijde mi to jako hloupost, tělo potřebuje nějakou vlákninu aby správně fungovala peristaltika střev..

mě při propouštění před dvěma dny řekla sestra, že mám dodržovat dietu, nesmím nic, co nadýmá, ani bublinkovou vodu jen neperlivou a nic kořeněného a pikantního.Můj stav je asi takový že od propuštění nemůžu spát, bolí mě strašně záda, a celé břicho od jizvy až dolů směrem k pohlavním orgánům, mám taky modřinu až tam, jak mi stéká krev a hojí se to.

Jinak několikrát denně chladím břicho ledovým, protože mi rána neskutečně hoří. V pátek mě čeká kontrola tak jsem zvědavá.A co se týče lázní..je pouze na doktorovi zda je nabídne nebo ne, ale říká se, že ženy před těhotenstvím by lázně měly dostat aby neměly problém s otěhotněním. Jinak rekonvalescence je různá podle typu těla a osoby..

mě napsal doktor rekonvalescenci a neschopnost práce do konce srpna.

méně než10 příspěvků

Issis2011 18. 8. 2011 12:20

Ahojte, jsem 4 dny po operaci slepého střeva a průběh rekonvalescence mi přijde naprosto pohotový.

Včera mě pustili z nemocnice, i když jsem se jim tam nevykakala a jakmile jsem přijela domů, všechno šlo naprosto hladce. S tím pečivem bych byla obezřetná.

Já prozatím jím pouze kašovitou stravu nebo vývar s trochou zeleniny a masa. Vše jen malé porce a víckrát denně. Také pevně doufám, že budu brzy těhotná, držte mi palce!

8412 18. 8. 2011 23:17

Cituji E3len: prý se doporučují po slepáku lázně kvůli gravitidě?

graviditě? Mě tam neposlali, i když jsem byla komplikovaný případ. Tak jsem zvědavá co těhotenství. Ještě žádné děti nemám.

Doporučuji zvážit snášenlivost pšenice. Mnoha lidem dělá ve střevech zle. Jsem jedna z nich. A rohlík by mě ‚roztrhal’…

38608 19. 8. 2011 7:08

Já jsem měla též komlikovaný slepák – doktoři to pěkně zkur*** a zanesli mi do slepáku kožní infekci – po měsíci a půl jsem odešla z nemocnice už docela ok (doma jsem musela ještě sama 3x denně čistit ránu) ale co se jídla týče, tak jsem nejdřív mohla jen jídlo ‚tekuté‘ – takže jsem měla pořád jen dom. vývary a tpd… Pak jsem měla možnost jíst i jogurty, na kašičku ovoce, a tak dál… Chce to hlavně čas..

A ano, tenkrát byly doporučovány Frant. lázně – na měsíc, kde ti to hradilo zdrav. poj. (bohužel, teď je to zavřený, takže kdyby si tam chtěla jít na nějaký zábal tak jen ze svojí kapsy a to je fííha dost =/ ) ale než jsem ten pobyt dostala, tak jsme se museli rvát min.

půl roku aby nám dali to povolení – přičemž doktor mi řekl, že bych měla mít správně dva pobyty kvůli té infekci ale bohužel dostala jsem jednu – od té doby mam v pytli menzes (pouze na 3 dny a slabý) a špatně fungující vaječníky – takže budu ráda i za to jedno dítě, teda pokud se to povede… =/

8412 24. 8. 2011 0:27

Cituji Miskulka: Já jsem měla též komlikovaný slepák – doktoři to pěkně zkur***

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!

Doporučené diety po operacích

Po dobu 4-6 týdnů od operace je vhodné dodržet dietu.Toto opatření je důležité, protože plný návrat funkce a zhojení střeva je delší než prosté zhojení kůže operační rány. Podstatou této diety je, aby byly potraviny lehce stravitelné a nenadýmavé.Trávení a funkce střeva jsou v této pooperační době omezené.

Při nedodržení doporučených opatření hrozí zhoršený průchod natrávených potravin střevem s rizikem vzniku neprůchodnosti střeva.

Nevhodná strava

 • nadýmavé potraviny – čerstvé pečivo, kynutá těsta, luštěniny, syrová zelenina
 • potraviny s vysokým obsahem zbytkových látek – jablka, hrušky, švestky, celozrnné výrobky
 • Vhodné je podávat kompotované ovoce, z čerstvého ovoce banán.

Dieta při onemocněních jater

Důležité zásady

 • pravidelnost (jíst 5x až 7x denně menší porce)
 • šetrná příprava jídla (nepřepalované tuky)
 • málo kořeněná jídla
 • málo tučná jídla
 • nenadýmavá jídla
 • jídlo připravovat vždy čerstvé
 • vhodná příprava – dušení nebo vaření
 • doporučeno hojně mléka a mléčných výrobků
 • vyloučit alkohol
 • Doporučené potravinylibová, bílá masa (ryby,drůbež, králík, telecí, hovězí šunka)k maštění používat malé množství čerstvého másla, rostlinné olejemléko,mléčné výrobky (tvaroh, sýry, žervé, jogurt, podmáslí) vždy s nižším obsahem tukuovoce (citrusy, banány, jablka bez slupky, kompoty, džemy, marmelády med)zelenina (brambory, mrkev, salát) – nearomatická zelenina, kvalitní, čerstvávejce 1 denně (včetně přípravy pokrmů)obiloviny (těstoviny, rýže, bílé pečivo, piškoty, sněhové pečivo)nápoje (čaje, džusy, šťávy, stolní vody)Nedoporučuje sepřepalovaný tuk, tučná masa, uzenina, luštěniny, konzervy,hrušky, třešně, blumy, paprika, zelí, kedlubny,kynuté pečivo, kakao, čokoláda, tučné krémy a dorty, pomfrity,šlehačka, silná káva, zmrzlina, žloutkové krém
 • majonéza, ocet, hořčice, pepř

Dieta při onemocnění žlučníku a žlučových cest

Dieta při onemocnění žlučníku a žlučových cest se liší podle charakteru onemocnění.Na základě vyšetření lékařem vychází z jeho doporučení.

Dodržováním diety lze příznivě ovlivnit míru obtíží.

DIETA PŘI AKUTNÍM ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU

cílem je zklidnění obtížíDoporučení: popíjet slabý čaj, ředěné ovocné šťávy, při zmírnění obtíží podat karlovarské suchary.Pokud nedojde ke zhoršení přidat bramborovou kaši, jídla z rýže. Postupně lze zařadit lehce stravitelná jídla, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky.Dodržet omezený přísun tuků a potravu upravovat vařením a dušením.

Během týdne přejít na dietu při chronickém onemocnění žlučníku.

DIETA PŘI CHRONICKÉM ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU (včetně pooperačního stavu)

Strava plnohodnotná po stránce energetické i nutriční (dostatečný a vyrovnaný přísun bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů, vitamínů)

Základní pravidla:

 • snížený přísun tuků
 • jídla lehce stravitelná, nenadýmavá
 • kuchyňská úprava vařením, dušením a pečením ve vodní lázni

Doporučení

 • TUKY – malé množství čerstvého másla případně kvalitní olej
 • MASO – libové telecí, hovězí, vepřová kýta, kuřecí, rybí filé, kapr, pstruh, králík, krůtí prsa
 • UZENINY – šunka, šunkový salám, drůbeží salám, párky drůbeží
 • MLÉKO – nízkotučné
 • MLÉČNÉ VÝROBKY – nízkotučné bez pikantních příchutí
 • VEJCE – žloutek max. 1 ks denně na přípravu pokrmů, bílky neomezeně
 • PEČIVO – netučné, starší
 • PŘÍlLOHY – brambory, bramborová kaše, rýže, těstoviny, noky
 • KOŘENÍ – v malém množství pažitka, zelená petrželka, kopr, kmín, citronová a pomerančová šťáva
 • ZELENINA – nenadýmavé druhy: mrkev, celer, petržel, špenát, hlávkový salát, vařená červená řepa
 • OVOCE – banány, meruňky, ryngle, broskve, pomeranče, mandarinky, strouhaná Jablka, kompoty, pyré a rosoly z povolených druhů
 • MOUČNÍKY – ovocné pěny, nákypy, těsta piškotová, tvarohová, bílková, krupicová
 • NÁPOJE – čaj, čaj s mlékem, bílá káva, kefír, ovocné šťávy, neperlivé minerálky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector