Eeg – vše o zdraví

EEG - Vše o zdraví

Janička se svoji maminkou Markétou.

Příběh malé Janičky a její rodiny, kterou již pět let trýzní zákeřná nemoc

Život je krásný, ale také dokáže rozdávat tvrdé rány, na které většinou nebýváme připraveni. Přesto jim musíme čelit a hlavně se takovými údery nesmíme nechat zlomit.

Velmi těžkou životní zkouškou prochází mladá maminka Markéta, které se před pěti lety během několika dnů úplně změnil život. Markéta je velký bojovník, a tak nám otevřela svoji třináctou komnatu.

Až budete mít někdy pocit, že váš život nemá ten správný směr a že nevíte kudy kam, po přečtení následujícího příběhu své životní strasti dost možná přehodnotíte.

Mateřský pud sebezáchovy

„Janička se narodila před deseti léty. Když jí bylo pět, jeli jsme v lednu 2014 do lázní kvůli onemocnění dýchacích cest a průdušek. Pobyt jsme úspěšně zvládli a těšili se, až bude Janička moci trávit více času s dětmi ve školce.

Po příjezdu se ale Janička začala z ničeho nic motat a občas narážet do nábytku či dveří. V té době se nám narodil chlapeček, se kterým jsem šla na běžnou kontrolu. Naší paní doktorce jsem se zmínila o problému, který začala Janička mít.

Odebrali jí krev a následně nám bylo po telefonu sděleno, že Janičce nic není. Pouze jí chybí vitamíny, hořčík a draslík. Ať je užíváme a vše se spraví. Po měsíci užívání se Janiččin stav nelepšil. Spíše naopak. Nožičky se motaly víc a Janička z toho byla nešťastná.

Do té doby totiž žila normální život malého dítěte. Najednou jí ale nechtěly nožičky poslouchat a ona nevěděla proč.

Koncem března jsme opět šli k paní doktorce, které jsem sdělila, že vitamíny nezabírají a že se stav Janičky spíše zhoršil.

Po mém naléhání, aby provedla další vyšetření, mi dala žádanku na neurologii, kam se mám objednat a prý se uvidí.

Na neurologii v Rakovníku mi byl, po popsání našeho problému, sestřičkou přiřknut termín návštěvy v polovině května – dříve prý není volno. Leda by to bylo akutní.

Druhý den jsem šla opět k paní doktorce. Sdělila jsem jí termín objednání a požádala ji, aby na neurologii zatelefonovala, abychom vše urychlili. Odpověděla, že si musíme počkat na květnový termín a hotovo. Že prý se nedá nic dělat. A to byl teprve začátek dubna.

Vyhledala jsem si tedy telefonické spojení na neurologii v Kladně, kde mi sestřička po vyslechnutí našeho problému sdělila, že taková věc je akutní, že to měli v Rakovníku poznat a že máme přijet co nejdříve. Byl pátek a hned v pondělí ráno jsme měly být v kladenské nemocnici.

Rychlý spád

Celý víkend nestál za nic. Přemýšleli jsme, co by mohlo Janičce být. V pondělí ráno jsme vyjely s Janičkou na neurologii v Kladně, kde nás vzali přednostně. Janička ale začala z ničeho nic při snídani zvracet. Paní doktorka ji poslala na vyšetření očí, zda se nejedná o zhoršení zraku, na EEG, a jelikož bylo vše negativní, poslala nás také na CT. A potom to začalo.

Paní doktorka přiběhla a sdělila nám hodně šokující zprávu. Janička měla velký nález na zadní jámě lebeční, s největší pravděpodobnosti se jedná o nádor. Ihned volala do Motola panu primáři Holubovi, který nás tentýž den odpoledne přijal. Následně nám potvrdil nádorové onemocnění. Ranní bezdůvodné zvracení je totiž další stádium nemoci. Přijely jsme za pět minut dvanáct.

Proč zrovna my?

Byl to hrozný šok. Stále jsem se ptala, jak je to možné, že se určitě spletli. Janička je zdravá holčička a k rakovině nemáme sklony. Z čeho také! Tolik otázek mi běhalo hlavou. Stále jsem se přesvědčovala, že se spletli.

Bohužel skutečnost byla jiná. V nemocnici provedli další vyšetření. Magnetická rezonance (MR) prvotní nález potvrdila – objemný tumor v zadní jámě lebeční vyplňující IV. komoru. Okamžitě Janičku zařadili na první místo operačního plánu.

EEG - Vše o zdraví

Janička miluje jízdu na koni, která jí zároveň pomáhá v rehabilitaci. Díky pomoci sponzorů může navštěvovat hipocentrum Robin v Krupé.

Desetihodinová operace

Pan doktor s námi prokonzultoval průběh operace, která bude trvat několik hodin. Upozornil nás, abychom se případně připravili na to, že mohlo dojít i k porušení odvodu mozkomíšního moku a bude muset být zaveden shunt (kanylka pro odvod mozkomíšního moku), ale vše se ukáže až během operace.

Zákrok trval dlouhých deset hodin. Byly to nekonečné hodiny strachu a beznaděje. Když po operaci za námi pan primář Holub přišel a sdělil nám, že operace proběhla úspěšně a že s největší pravděpodobností nádor odstranili celý, byla to velká úleva. Kdo si ale myslí, že jsme vyhráli, je na omylu.

Pozitivní histologie

Během operace odebrali lékaři vzorky pro histologii. Výsledek přinesl další ránu. Byl nám diagnostikován Anaplastický ependymom grade 3. Janičku nechali ještě dva dny na ARU v umělém spánku, kde jsme s ní nemohli být.

Kontrolní pooperační magnetická rezonance potvrdila, že operace byla úspěšná a celý nádor byl odstraněn. Když jsme za Janičkou opět mohli přijet, byla již vzhůru, ale nemluvila, nehýbala se a byla jak hadrová panenka.

Přepadla mě úzkost a bolest: Proč právě moje malá princezna? Opět se mi zalily oči slzami, stejně jako nyní, když na to vzpomínám.

Na startu dlouhého běhu

Jak lékaři tak trochu předpokládali, Janičce se samovolný odvod mozkomíšního moku neobnovil, a proto musela opět na operaci k zavedení shuntu, který bude mít již po celý život. A to nebylo všechno. S Janičkou musel být v nemocnici manžel nebo moje maminka.

Já v tu dobu měla dvouměsíčního chlapečka a musela jsem s ním být doma. I to pro Janičku nebylo moc přínosné. Těšila se na brášku, a teď musela být v nemocnici a navíc nemohla dělat věci, které již uměla. Nechápala, proč nemůže mluvit, hýbat rukama, psát, prostě nic – jen ležet.

Bylo to hrozné.

Manžel začal v nemocnici s dcerkou trénovat a rehabilitovat. Díky Vojtově metodě se podařilo Janičku naučit opět chytat předměty do rukou a poté je chvilku v ručičce i udržet. Následně se sama najedla. Začala se plazit, lézt a poté se i posadila. Začínali jsme úplně od začátku. Jako u miminka.

Fotonová terapie

V květnu 2014 pro nás začal koloběh vyšetření, zákroků a návštěv lékařů.

Vše začalo fotonovou radioterapií, kterou Janička zvládala bez uspání, a jakmile mohla delší dobu sedět, ukončili jsme hospitalizaci a jezdili na fotonové ozařování každý den z domova, což bylo pro Janiččinu psychiku hodně přínosné. Mohla být se svým bratříčkem, hračkami a hlavně byla doma.

Mělo to ale i stinné stránky. Před ozařováním měla Janička krásné dlouhé vlasy, které následně vypadaly. Asi si dokážete představit, co to pro malou holčičku, která se vidí v princeznách, znamená. Ale zvládli jsme to.

V květnu 2015 jsme absolvovali pobyt v Jánských Lázních, který byl pro Janičku velkým přínosem. Po návratu jsme byli rádi, že to zlé je již za námi a můžeme se těšit na další etapu Janiččina života, kterým byl nástup do první třídy.

EEG - Vše o zdraví

Mezi dětmi se cítí skvěle, a tak ráda dochází i do centra Agátka na kroužek tvoření Martiny Němcové.

Další zkouška

Bohužel v únoru 2016 jsme byli opět na kontrolní MR, která vyřknula další hrůzný ortel. Tím byl nález několika ložisek v mozku, mnohočetných ložisek v páteřním kanálku a objemné ložisko u míchy. Bylo to jako zlý sen. Janička je přeci zdravá a rakovinu jsme porazili! Ta se ale vzdát nechtěla a po dvou letech nás opět dostihla.

Opět se nás zhostil neskutečný strach, smutek a vztek. Proč zase ona? Copak už si nevytrpěla dost?!

Následoval nástup na onkologii. Řada vyšetření a plánování operace největšího ložiska, které se ale z důvodu nálezu nádorových buněk v mozkomíšním moku, po lumbální punkci, musela odložit. Byla nasazena univerzální chemoterapie, a to hned tři série. Ta poslední dost Janičku vyčerpala a poslala do kolen. Byla vyčerpaná, pohublá a bolavá.

V květnu 2016 následovala odložená operace. Do poslední chvíle nám bylo řečeno, že nádor vyndají celý, ale nestalo se tak. Na neurochirurgii nám oznámili, že to nebylo v operačním plánu, že měli odebrat jen vzorek, který byl zaslán na histologii. Bohužel ani barevná typologie nedokázala určit, o jaký druh nádoru se jedná, proto nám nemohla být nastavena chemoterapie na míru.

Šest týdnů na lůžku

Po operaci musela Janička nosit tři měsíce korzet na zpevnění páteře, protože jí byl při operaci vyndán obratel a po odebrání nádorového vzorku opět vrácen.

Janča si nemohla šest týdnů vůbec sednout a první měsíc, než byl zhotoven korzet, ani postavit. Byla upoutána na lůžko a jen v poloze vleže.

Když se po měsíci zase mohla postavit na nohy, přišla opět rehabilitace na zpevnění svalstva, která pokračuje dodnes.

Od května 2016 jsme opět začali užívat chemoterapii v tabletkách a zároveň byla zahájena skoro dvouměsíční protonová terapie, po které byla Janička ještě unavenější a šla s váhou dolů, proto byly nasazeny nutridrinky.

Zásadní přechody

Kdybychom tenkrát čekali dva měsíce na rakovnické vyšetření, tak už tady Janička nebyla. Místo, abychom se připravovaly do školy, čekala by nás úplně jiná cesta. Proto jsem se rozhodla o změnu pediatričky. K naší paní doktorce už nemám důvěru.

Druhá změna přišla před rokem. Janička dostala silnou chřipku. Nejedla, ztrácela se před očima. Jeli jsme rovnou do Motola, ale tentokrát tu nebyli nijak vstřícní. Byla jsem zoufalá. Prosila jsem sestřičky, aby s Jančou něco udělaly.

Jedna z nich byla velice ochotná a zavolala doktora Mališe z onkologie, který ji důkladně prohlédl a okamžitě vzal na sál, kde ji implantoval port, aby Janča mohla nitrožilně dostávat umělou výživu. Když se malá probudila, vypadala stejně jako v roce 2014. Hadrová panenka, která nemluvila, neseděla a začínaly jsme znovu.

Zajímavé:  Ischemie Dolních Končetin Příznaky?

Poslední kapkou bylo, když jsem se jiného doktora zeptala, co dávají Janičce za léky. On mi odpověděl, že to mě nemusí zajímat, a bouchnul mi s dveřmi. Nejsem žádný doktor, ale po čtyřech letech už jsem o Janče a její léčbě něco věděla.

V tu dobu jsem dostala od známé kontakt na pana profesora Štěrbu z brněnské onkologie, který je uznávanou kapacitou. Pan profesor byl okamžitě ochoten pomoci a my se domluvili na přechodu do Brna.

Přístup zde nám vlil nové síly do žil. Po prvním setkání s profesorem Štěrbou jsem byla nadšená. Podíval se na zprávy a řekl jen – nebojte se, dáme to do kupy. Na cokoliv jsem se ho zeptala, měl na mě čas a vše mi vysvětlil.

V tuto chvíli máme za sebou neurologickou operaci, která naštěstí nádor nepotvrdila. Jsme v udržovací léčbě a dojíždíme do Brna. Nasadili nám novou medikaci, takže čekáme, jak bude zabírat.

Opětovné starty

K dnešnímu dni máme za sebou již několik hospitalizací ohledně viróz a zánětů, které normální člověk zvládne vyležet doma, ale nás vždy posadily na zadek. Už třikrát jsme se museli učit znovu chodit a mluvit, což bylo velmi náročné, ale Janička je velký bojovník a se vším se pere, a ač jí někdy síly opouštějí, nevzdává to.

Dva roky byl opět relativní klid. V roce 2018, po pravidelné kontrole, nám bylo opět nalezeno několik nových ložisek v hlavičce, které zatím nejsou aktivní, ale máme nasazenu novou léčbu. Pravidelně docházíme na magnetickou kontrolu a odběry. Janička chodí do třetí třídy.

Sice musí mít asistentku, která jí při hodinách pomáhá s přípravou učiva a dalšími školními aktivitami. Byť je pomalejší, učivo zatím zvládá. Máme individuální učební plán. Janička má totiž problémy s krátkodobou pamětí. Ve třídě má ale spoustu kamarádů a hodnou paní učitelku.

V současné době řešíme pomůcky na lepší čtení a psaní, jelikož po první operaci má Janička poškozenou nervovou soustavu, špatně chodí a drží rovnováhu, proto nesmí nikam chodit bez dozoru. Jsem domluvená s vedením 2. ZŠ v Rakovníku, že kdyby látku třetí třídy nezvládala, že ji rozdělíme do dvou let, aby nemusela propadnout.

V tom bych ráda vedení školy moc poděkovala, protože jeho přístup je úžasný. Stejně tak mého zaměstnavatele, který mi všemocně vychází vstříc. Kdybych nepracovala, nevím, jak bychom vše finančně zvládli.

Pomoc od boxerů

V polovině loňského roku přišel další šok, ale tentokrát příjemný. Oslovil nás Radek Červený, že by chtěl zaměřit charitativní akci – Boxeři dětem – na pomoc právě naší Janičce. Byli jsme s manželem příjemně překvapeni a souhlasili. Každá koruna je pro nás zlatá a částka, která se během listopadu vybrala, je neskutečná. Jen se trochu bojím lidské závisti.

Celou částku využijeme na individuální hypoterapii. Ta Janičce velmi prospívá na správné držení a posílení těla a zároveň ji hrozně baví, protože má ráda koně. Dále k nám domů dochází cvičitelka jógy. Janička díky velkorysosti paní Martiny Němcové může chodit na kroužek tvoření Agátka, který je vhodný pro posílení poškozené jemné motoriky, a to i se svým bráškou.

Za to bych paní Martině chtěla moc poděkovat.

Čekáme na další kolečko vyšetření, které absolvujeme vždy jednou za tři měsíce v Brně.

Nově máme doporučené plavání ve specializovaném bazénu, kdy je stabilní teplota vody a je zde vhodné prostředí pro naše onemocnění, a mají zde i spoustu rehabilitačních pomůcek.

Zároveň tato nová rehabilitace pomůže Janičce s posílením ochablého svalového systému a objevení nových aktivit, které může vykonávat a necítit se jiná než ostatní děti.

Amazonka Janča

Užíváme si s Jančou každý den, a když nás obdaruje svým krásným úsměvem a zábleskem šťastných dětských očiček, jsme ti nejšťastnější rodiče na světě. Naše princezna je velká bojovnice, a jak jsme pokořili červíka poprvé i podruhé, tak mu nakopeme i potřetí. Janča je pravá Amazonka, která chce svůj dlouhý boj vyhrát, a také ho vyhraje.

Kdo neprošel takovými problémy, vůbec si nedokáže představit, co prožíváme. S manželem jsme s Jančou čtyřiadvacet hodin denně a už poznáme, když je něco špatně.

Navíc máme skoro pětiletého syna, který někdy taky trochu cítí, že Janča má více naší péče, i když se snažíme dávat oběma dětem stejnou porci lásky. Vyměnila bych všechno za to, aby Janča žila normální dětský život.

Aby přišla špinavá zvenku, skákala přes louže, ale prostě nám není souzeno. My se ale nevzdáme a to světlo na konci tunelu pořád vidíme,“ uzavřela své vyprávění maminka Markéta.

Bohužel, v době, kdy budete číst tyto řádky, bude malá Janička opět na operačním sále. Zdravotní problémy přetrvávají a 5. března čeká Janičku další složitá operace. Pojďme jí společně držet palce.

David Svoboda, foto rodinný archiv

Vyšetření EEG – žádný strach z chytrých strojů

Bolí vás často hlava nebo záda? Špatně spíte? Poranili jste se při sportu? Pak je možné, že vás lékař pošle na elektroencefalograf (EEG). Co byste o tomto vyšetření měli vědět?

EEG neznamená, že máte nádor

Vyšetření EEG se opravdu nemusíte obávat, bolet vás nic nebude. Lékař vás na ně pošle po mozkové příhodě, úrazu nebo otřesu mozku.

EEG - Vše o zdravíAutor: Isifa.cz

„Někteří pacienti se při vyslovení zkratky EEG leknou, že máme podezření na nádor na mozku,“  říká ze zkušenosti MUDr. Helena Císařová.

„Těm mohu dát jedinou radu: nikdy se nesnažte číst v lékařských záznamech a něco si z toho odvozovat, dokud vám lékař neřekne výsledek. Zbytečně se tím stresujete.

Dedukovat něco o nádoru z vteřinového laického pohledu na EEG – které k odhalení nádoru navíc vůbec neslouží – to je jen cesta, jak si zadělat na žaludeční vředy ze zbytečného stresu.“

Podle Císařové se mnozí pacienti snaží „nakukovat“ na obrazovku, která snímá aktivitu mozku a zaznamenává jí v podobě křivky. Občas si také pletou EEG s EKG (elektrokardiogram – vyšetření elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou) a nerovnoměrné křivky považují za znamení toho, že s jejich mozkem něco není v pořádku.

Jen máloco tak dokonale ilustruje, jaký chaos panuje v českých nemocnicích. Pravidla neexistují nebo se nedodržují a řada rodičů neví, na co má nárok, a často platí zbytečně. 

Před vyšetřením

Dotazy pacientů se například týkají toho, zda je třeba si před vyšetřením umýt vlasy nebo držet nějakou dietu. Vlasy si nutně mýt nemusíte, pokud je nemáte ošetřené tužidlem nebo nalakované. Vezměte si s sebou případně vlastní ručník k vysušení vlhkých vlasů. Před vyšetřením můžete normálně jíst a pít, ale ne alkohol.

Pokud užíváte nějaké léky, nevysazujte je. Lékaři ale před vyšetřením oznamte všechny léky, které užíváte, protože některé mohou změnit charakter EEG záznamu a vést tak k mylným závěrům.

Kromě toho ošetřující personál informujte, jestli jste si večer nevzali třeba prášek na spaní. I silné hypnotikum může ovlivnit výsledek vyšetření.

Na vyšetření přijďte o 10 až 15 minut dříve a nezapomeňte doma žádanku od praktického lékaře.

  • nebojte se, EEG nebolí
  • můžete normálně jíst a pít, ale ne alkohol
  • nevysazujte léky, ale informujte o nich lékaře
  • na vlasy nedávejte tužidlo ani lak

Co se děje

Jak to bude probíhat, vám lékař vysvětlí předem, a pak už stačí pouze poslouchat pokyny, třeba kdy se máte zhluboka nadechnout nebo mrkat očima. Doba vyšetření závisí na konkrétním onemocnění od několika minut až po hodiny. Můžete se pohodlně usadit do polohovacího křesla nebo ležet.

EEG - Vše o zdravíAutor: Isifa.cz

Na hlavu vám lékař připevní elektrody, což sice pro někoho může být nepříjemné, zvláště při déletrvajícím vyšetření, nikdy ne však bolestivé. Co přístroj sleduje? „Aktivita mozku v bdělém stavu a ve spánku má určitou frekvenci vln,“ vysvětluje MUDr. Císařová.

„Při změnách v mozkové tkáni dochází i k charakteris­tickým změnám obrazu křivky. Na základě změn v určitých oblastech dané polohou elektrod máme možnost lokalizovat místo onemocnění.

Při dlouhodobém sledování můžeme zjistit aktivitu a vývoj onemocnění v jednotlivých oblastech mozku.“  Dlouhodobé sledování však neznamená, že musíte za každou cenu trpět nějakou závažnou chorobou.

Jde spíše o to, aby lékař mohl sledovat, v čem jsou příčiny poruchy spánku nebo v případě epilepsie diagnostikovat typ onemocnění a nejvhodnější léčbu.

  • Některé velice citlivé lidi může bolet hlava, obvyklé to však není. Nelekejte se, je to jen následek stresu. V klidu se na chvilku posaďte v čekárně, zhluboka dýchejte a bolest za pár minut přejde.
  • Po EEG vás nečekají žádná zvláštní omezení, můžete bez problémů řídit auto nebo se věnovat pracovní a sportovní činnosti.

Vše je v lidech

Sedíte v čekárně a jste nervózní? Vezměte si s sebou časopis nebo si zajděte koupit do automatu horkou čokoládu, cokoli vás rozptýlí. Jako všude u lékaře narazíte na lidi, kteří vás zahrnou hrůznými historkami, co všechno vám EEG zjistí.

Jiní se zas svěřují s negativním přístupem zdravotnického personálu k pacientům. „Když jsem byla na EEG poprvé, měla jsem smůlu, že jsem natrefila na nepříjemnou sestřičku,“ svěřila se starší paní v čekárně pražské nemocnice.

Zajímavé:  Děti Vyrustajici Se Zviraty Alergie?

„Měla jsem pochopitelně strach, proto jsem se jí vyptávala, jak to bude dlouho trvat, zda mě to nebude bolet. Okřikla mě, že to není moje starost, ale věc lékařů. Když mi nasadili na hlavu elektrody, rozklepala jsem se a nebyla schopná reagovat na pokyny.

Místo, aby mě někdo uklidnil, pořád mě napomínali,“ postěžovala si.

„Bohužel, i to se může někdy stát,“ připouští doktorka Císařová, „ale pacient má právo na slušné a ohleduplné zacházení. V popisovaném případě, zejména když se jednalo o staršího člověka, bylo povinností sestřiček i lékařů s pacientkou před vyšetřením krátce promluvit a laicky jí průběh vyšetření vysvětlit.“

Jestliže se něco podobného stane i vám, nebojte se ozvat. Slušně upozorněte ošetřující personál, že se vám jejich přístup nelíbí. V naprosté většině případů se jejich chování změní. A pokud ne, odejděte, oznamte celou záležitost vedení kliniky a svého praktického lékaře požádejte, aby vás poslal na jiné specializované pracoviště. Nebojte se – strojů, ani lidí.

Příště: Vyšetření na CT

EEG (Elektroencefalografie)

Další názvy: Elektroencefalografie, vyšetření elektrických mozkových potenciálů

V textu najdete:Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis EEG

Elektroencefalografie je neurologická vyšetřovací metoda, pomocí kterélze sledovat aktivitu mozku. Nervové buňky si mezi sebou předávají signálypomocí změn elektrického napětí. Změny elektrického napětí se v malémíře propagují až na povrch hlavy, kde jsou registrovány citlivýmielektrodami a zaznamenány do grafu. EEG má využití předevšímv diagnostice epilepsie a poruch spánku.

Princip Elektroencefalografie

Elektroencefalografie, zkráceně EEG, vyšetřuje činnost lidského mozkutím, že snímá na povrchu hlavy elektrické potenciály, které neustálevznikají mozkovou činností.

Nervové buňky mezi sebou komunikují pomocíproudění nabitých iontů, při jejich aktivitě tak vzniká elektrickýpotenciál, šířící se v určité míře do okolí.

Tyto potenciály takmůžeme snímat na povrchu hlavy, signál, který se dostane přes lebku aměkké tkáně až na povrch hlavy je velmi slabý, řádově jdeo mikrovolty. To je tisíckrát menší signál, než který snímáme připodobném vyšetření srdce, při** EKG**.

Elektroencefalograf, jak se nazývá přístroj pro vyšetřeníEEG, tak musí být schopen tatkto malé signályzesílit a odfiltrovat šum.

Při vyšetření pomocíEEG se pacientovi umístí na hlavu speciální čepice, která obsahujevětšinou 19 elektrod, přístroj snímá po určitou dobuelektrickou aktivitu z každé elektrody a zaznamenává je dografu – elektroencefalografu.

Vzniklá křivka vypadá na první pohled jako neuspořádanáklikatá čára. Pro její správné hodnocení musí mít lékař dostatečnézkušenosti.

Na elektroencefalogramu lze odlišit několik základních elektrickýchaktivit mozku, které se označují řeckými písmeny. Liší se frekvencí aamplitudou (výškou) vln.

Dále lze na grafu zachytit takzvané grafoelementy,což jsou krátké výkyvy elektrické aktivity, některé takové typy vln sečasto vyskytují u nemocných epilepsií.

Typ elektrické aktivity závisí navěku vyšetřované osoby, na stavu bdělosti, na přítomnosti nějakýchonemocnění.

První EEG vyšetření provedl v roce 1929 německý lékař Berger,rozvoj této metody nastal ale až v 50. letech minulého století.

Co lze vyčíst z elektroencefalogramu?

Na EEG záznamu se stanovuje typ elektrické aktivity mozku.Rozlišuje se několik typů:

Aktivita alfa je charakterizována vlnami o frekvenci mezi8 a 13 Hz a objevuje se při zavření očí v bdělém stavu.Aktivita beta je charakteristická pro bdělý stavs otevřenými oči, jsou to vlny o frekvenci 14 až 30 Hz. Dál serozlišují například aktivity s nízkou frekvencí theta adelta, které se objevují ve spánku.

Mimo této základní aktivity se může na EEG objevit nějakédalší úkazy, například různé takzvané epileptoformní vzorce, které sehledají zejména u podezření na epilepsii.

Kdy a proč se EEG provádí?

Obecně lze říci, že se EEG provádí při podezření napoškození mozku. Lze na něm odhalit nějaké ložiskové abnormalityv mozkové činnosti a lokalizovat oblast mozku, kde se vyskytují.

EEG jedůležitým vyšetřením při diagnóze epilepsie, můžeukázat místo v mozku, které je za epilepsii zodpovědné, o jaký typepilepsie se jedná a také se na EEG může kontrolovatúčinnost léčby.

Někdy, při nejasné příčině nějakých záchvatů podezřelýchz epilepsie, se provádí takzvané video-EEG vyšetření,kdy je pacient hospitalizován na několik dní, v jeho pokoji je kamera aneustále je mu snímáno EEG. Při objevení se záchvatu tak lze porovnat EEGkřivku a průběh záchvatu na videu, lze tak někdy stanovit diagnózuepilepsie, či ji vyloučit.

Podobně lze za hospitalizace diagnostikovatporuchy spánku, kdy se sleduje, zda jsou ve spánku přítomnyna EEG příslušné typy mozkových aktivit.

Při diagnostice spánkovýchporuch je pacient přijat večer do nemocnice do spánkové laboratoře av noci během spánku je mu snímáno EEG, ale také EKG, pohyby očníchbulbů, svalová aktivita pomocí senzoru na bradě a dechové funkce.

Lékař vás také může poslat na EEG vyšetření, pokud trpítemigrénou, zvlášť pokud se jedná o migrénus takzvanou aurou, což jsou různé vjemy, nejčastěji světelné,které předcházejí vlastní migréně.

EEG vyšetření dokáže odlišit,zda se jedná o migrénu nebo o tzv. parciální epilepsii,která má odlišnou léčbu.

EEG se dál provádí pro posouzení ložiskových postižení mozku napříkladpo úrazech, mozkových příhodách, při nádorechmozku.

Na EEG lze také posoudit hloubku bezvědomí u lidív kómatu.

Rizika EEG

EEG vyšetření nemá žádná rizika, nevystavuje pacienta žádnýmškodlivým účinkům, ani není bolestivé.

Co dělat před EEG

Na EEG vyšetření se není třeba nijak speciálně připravovat. Jen pokudplánujete návštěvu kadeřníka, je lepší ji odložit na dobu povyšetření, při vyšetření se vám může rozcuchat účes.

Průběh vyšetření EEG

EEG se většinou provádí jako ambulantní vyšetření. Pacientovi je nahlavu nasazena speciální čepice s elektrodami, na kterébylo předtím naneseno trochu vodivého gelu. Po umístění čepice a pojejím připojení k přístroji se pacient uloží na vyšetřovací lůžko.

Celé vyšetření trvá asi 30 minut. Během vyšetření je občas pacientvyzván, aby na určitou dobu zavřel či otevřel oči, aby určitou rychlezhluboka dýchal.

V určité fázi je také pacient vystaven světelnýmzábleskům, na EEG se tak může ukázat citlivost na světlo,která je přítomná u určitých druhů epilepsie.

Výsledek EEG

Výsledek vyšetření, tedy elektroencefalograf, jelékaři k dispozici ihned během vyšetření. Neurolog,který EEG provádí vás bude ihned informovat o výsledcích, detailní popisvyšetření s vytisknutým grafem bývá také k dispozici většinou ihned,popřípadě je zaslán lékaři, který vyšetření objednal.

Další názvy: Elektroencefalografie, vyšetření elektrických mozkových potenciálů

Přidejte zkušenost s vyšetřením EEG

Díky EEG se zjistilo včas, že se jedná o epilepsii.

Dobrý den, já byla na EEG dnes a pro mě tedy nečekané. Četla jsem zdezkušenosti, ale já dnes odešla s krvácejícími místy po celé hlavě a načele, gel do toho pálil jako čert a bolí mě kůže na celé hlavě. Pro měopravdu děsný zážitek, a do práce jsem tak jít nemohla. Snad se to brzyzahojí.

Na EEG chodíme s tříletou dcerkou pravidelně po fevrilních křečích.Dcera se na to vysloveně těší, říkáme tomu „speciální čepices barevnými drátky“.

Dcera neleží, ale sedí mi na klíně, takže zavírání oči a blikánísvětla absolvuju s ní a u toho ji do ouška šeptám, jaká je to legrace,že to zase bliká, a kdy má zavřít oči. Jinak řečeno, troškudohlížím, aby dělala to, co doktorka říká (aby se třeba nezapomněla aneotevřela oči dřív, říkám ji 'ještě chvilku, ještě měj zavřenáočka, ještě pořád‘).

Nanášení gelu se ji moc nelíbí, že to studí, tak předtím dělámedoma hlouposti ve vaně se šamponem, že ji jakože studí na hlavě, abychomsi pak i na EEG mohly říct, jaká je to legrace, že to studí.

Gel paknevyčesávám, vždy nasadíme čepici (v zimě normální, v létěklobouček nebo kšiltovku), aby to nebylo vidět, že má upatlanou hlavu a popříjezdu domů hned myjeme hlavu.

Zdá se mi to tak nejlepší, abych jinetahala zbytečně vlasy.

Vyšetření byla pohodička. Jen ležíte, občas na vás bliká světlo,nic hrozného a hlavně nic bolestivého. Pro mne je největší horor ten gelve vlasech, který pak zaschne a nejde rozčesat. A takhle má jít člověkmezi lidí. Už si má člověk brát vlastníručník na utírání. Opravdu se není čeho bát. Jako byste byli nadiskotéce, kde taky bliká světlo. 

Na EEG jsem byla poslána, mimo řadu jiných vyšetření, kvůlimigrénám. Byla to pohodička – dýchání, zavřené oči, občas otevřít.Fototerapie alias „blikání“ bylo zvláštní, jako by mi někdo na víčkapromítal fraktálové obrazy plné roztodivných barev a tvarů. Mně osobněse to opravdu hodně líbilo. Klidně bych chodila každý týden.

Mně se nejdřív taky dělalo špatně z těch světýlek. Pak jsem sevždycky podívala, kde je ten „přístroj“, a tak jsem dala hlavu výšnebo níž, aby mi to neblikalo přímo do očí. Možná to byla jen sugesce,ale pomohlo mi to. Taky mi pomáhá představovat si v pozadí nějakou„akci“ … třeba tancování, rozhovor s někým, známoupísničku apod.

Vím, že se pří fotostimulaci čili blikání světýlky při EEG můžetočit hlava, ale nejsem tam sama, je tam sestra, a tak jí říkám jak secítím. Myslím, že to chce komunikovat, jak se člověk cítí. Já někdyusínám a sestra mi řekla, že je to v mém případě dobře, protože to,co je důležité, je v EEG vidět u mě jen ve spánku.

Jakožto epileptička chodím na EEG 4krát do roka. Samotný průběhvyšetření je už pro mě rutina – člověk v klidu leží, občas otevřeoči, pak na vás bliká světlo – párkrát se mi stalo, že jsem dokonceběhem vyšetření usnula. Nejnepříjemnější na tom je asi gel, který senanáší do vlasů. Doporučuji si s sebou vzít hřebínek, hlavně kdyžmáte delší vlasy.

Byla jsem na vyšetření EEG, trpím častými migrénami, jinak jsemv celku zdravá. Začátek byl zcela v pohodě, spokojeně si ležíte pocelou dobu se zavřenými oči, pouze je otvíráte a zavíráte, pak dýchátenosem v rychlých intervalech, pak pusou hluboké nádechy do hrudníku.

Doteď to bylo pro mě vcelku příjemné, ale pak začalo peklo – začalysvětelné záblesky, které se časem stupňovaly a já se dostala do stavu,kdy jsem měla pocit, že jsem na centrifuze, která snad nikdy neskončí.

Zajímavé:  Nádor Děložního Hrdla Příznaky?

Měla jsem pocit, že rotuji na všechny strany, nakláním se i lehátkem dostran a že z něho spadnu, příšerně se mi motala hlava a co víc, bylo mitak úděsně na zvracení. Ke konci vyšetření už mi tekly ze zavřenýchočí slzy.

Po vyšettření jsem nebyla chvíli schopná ani mluvit natož odejít.Místo zpět do práce jsem musela jet domů, jelikož pocit (motání hlavy,třest, pocit na zvracení), že jsem slezla z nějaké centrifugy u měpřetrvával dalších šest hodin, ale postupně se snižoval až se vytratil.Pro mě to byl nejhorší zážitek z vyšetření, jaký mám.Nikdy více.

Neurolog mne poslal na vyšetření eeg,protože trpím záchvaty migrén1-2×týdně.Samotné vyšetření nebylo náročné,ale pro mě nepříjemné-blikáníostrého,barevného světla mi nedělalo dobře.Jinak nic nebolí,setra bylapříjemná a 20 minut jsem si poležela.

No a pak ty vlasy jsem rychlou cestou domů umyla.

EEG laboratoř

Pondělí: Úterý: Středa:

Čtvrtek:

Pátek:
7:00 – 13:30
7:00 – 13:30

Seznamte se s Vnitřním řádem ambulancí Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí a.s.

Orgánem sledovaným při vyšetření EEG (elektroencefalografie) je mozek. Mozek je nejdůležitější a nejkomplikovanější orgán lidského těla, který obsahuje přibližně 100 miliard nervových buněk spojených navzájem stovkami až desetitisíci spoji.

Pomocí EEG měříme proměnlivé elektrické signály, jejichž zdrojem jsou synchronizované výboje nervových buněk šířící se neuronovými okruhy. Bioelektrický signál se získává z elektrod umístěných na kožním povrchu vlasaté části hlavy. Umístění elektrod je dáno mezinárodní normou.

Elektrody snímají jemné rozdíly elektrických potenciálů a vedou je ke zpracování do přístroje. Naměřené a zesílené hodnoty elektrických potenciálů pak vytvářejí v záznamu vlny. Při změnách mozkové aktivity dochází k více či méně charakteristickým změnám obrazu křivky. Signály získané tímto měřením se dále zpracovávají pomocí různých programů.

Ve většině případů lze již přímo z EEG záznamu určit typ a lokalizovat místo onemocnění.

V některých případech provádíme mapování mozkové aktivity, tzv. „brain mapping“, kdy se barevně odliší místa s různou mozkovou aktivitou. Mapování umožňuje zachycení patologie, která nemusí být při vizuálním hodnocení grafu rozpoznána.

Díky EEG vyšetření lze získat důležité informace, které mají nezastupitelné místo v diagnostice širokého spektra neurologických onemocnění. Opakovanými EEG záznamy sledujeme aktivitu a vývoj onemocnění, a tím i účinnost léčby.

Indikace k EEG vyšetření

EEG indikujeme v neurologii především při diagnostice záchvatovitých onemocnění jako je epilepsie, při poškození mozku u cévních mozkových příhod, u mozkových nádorů a poúrazových stavů. K EEG je nutné doporučení specialisty – neurologa, psychiatra nebo psychologa.

Organizace vyšetření

Prosíme Vás, abyste se na vyšetření dostavili v určenou hodinu. Vyšetření Vám nemůžeme provést dříve nebo později z důvodu dalších objednaných pacientů. V případě, že vyšetření nemůžete absolvovat v objednaném termínu, prosíme Vás, abyste se přeobjednali na jiný termín.

K vyšetření si s sebou doneste průkazku zdravotní pojišťovny, doporučení lékaře specialisty a také hřeben k úpravě vlasů po vyšetření. Příprava před vyšetřením zahrnuje:

  • Záznam se většinou provádí po dostatečně dlouhém spánku.
  • Při diagnostice epilepsie se vyšetření naopak provádí po nedostatku spánku, tzv. spánkové deprivaci, která může vyvolat epileptické výboje na EEG.

Je nutné, abyste k vyšetření přišli s hlavou umytou běžným šampónem. Nepoužívejte žádné pěnové a tužící přípravky. Pro správný kontakt elektrod je totiž zapotřebí použít speciální gel. Provedení EEG vyšetření:

  • EEG provádíme v laboratoři, která se nachází ve 3. patře ambulantní části Nemocnice Podlesí vedle neurologické ambulance.
  • Na hlavu Vám umístíme čepici, ve které jsou zabudovány elektrody. Ty snímají jemné rozdíly elektrických potenciálů a vedou je ke zpracování do přístroje. V průběhu vyšetření budete vystaveni např. blikajícímu světlu či požádáni o zrychlené dýchání – zvlášť nosem a ústy.

Jedná se o neinvazivní, nebolestivé a pro pacienta nijak zatěžující vyšetření, které trvá 20 – 30 minut a dá se dle potřeby často opakovat

Odpovědi na nejčastější dotazy pacientů:

Může se při EEG vyšetření určitě zjistit epilepsie?

Záznam trvá 20 minut a během této doby nemusí být přítomna abnormální mozková aktivita s výskytem tzv. epileptiformních grafoelementů, které se vyskytují při epilepsii. Záchyt epilepsie je po prvním EEG vyšetření 30%, a proto se EEG vyšetření při podezření na epilepsii provádí opakovaně. V některých případech se pacient a jeho EEG záznam monitoruje po dobou 24 a více hodin.

Jde o tzv. videoEEG monitoring, který se však provádí jen ve specializovaných centrech. Platí ale také, že přítomnost epileptiformních grafoelementů v záznamu ještě neznamená, že pacient má epilepsii. I zcela zdravý člověk může mít nález na EEG podobný jako epileptik.

Ke stanovení správné diagnózy je však třeba v první řadě přihlížet ke klinickým projevům a těmi jsou epileptické záchvaty.

Může mě po EEG vyšetření bolet hlava?

EEG je podobně jako EKG elektrofyziologická vyšetřovací metoda, která pacienta vůbec nezatěžuje. Dá se provádět neomezeně. Proto by Vás hlava neměla bolet vůbec. Pokud se však po vyšetření vyskytnou jakékoliv potíže, zcela jistě vyhledejte neurologa, který Vám pomůže.

Může EEG vyšetření bolet?

Toto vyšetření je neinvazivní a zcela nebolestivé.

Jak dlouho vyšetření trvá?

Samotný záznam trvá 20 minut. Je ale třeba počítat s přípravou, tzn. s nasazením čepice, s aplikací gelu v místě elektrod a po vyšetření s očištěním hlavy od gelu. Celkově Vám vyšetření zabere přibližně 30 minut.

Můžu před vyšetřením jíst a užívat všechny léky?

Před EEG vyšetřením můžete jíst i užívat léky bez omezení. Sdělte však lékaři před vyšetřením všechny léky, které užíváte, protože některé dokáží změnit charakter EEG záznamu a vedou k mylným závěrům.

Co když mám dlouhé a husté vlasy?

Průběh vyšetření je stejný, pouze po nasazení čepice Vám do vlasů aplikujeme větší množství gelu pro správný kontakt elektrod. Proto je třeba počítat s tím, že po vyšetření budete mít vlasy od gelu a budou se Vám hůře rozčesávat.

Zpět na Neurologické ambulance

EEG mozku by u lidí s duševní poruchou mělo pomoci zvolit léčbu

Češi vymýšlejí vtipy o (ne)nucené rezignaci Adama Vojtěcha

Umožnit výběr takové varianty léčby obsedantně-kompulzivní poruchy, která pacientovi nejlépe zabere, má výzkum Jany Kopřivové z Národního ústavu duševního zdraví.

Poruchou trpí až tři procenta lidí a obvyklá léčba třetině nepomáhá. Výzkum je zatím na počátku, vědkyně zkoumá pomocí EEG, co se děje v mozku pacientů, a „otevírá dveře k efektivnější léčbě‘, sdělil ústav.

Za svoji práci dostala Kopřivová od rektora Univerzity Karlovy prestižní Bolzanovu cenu.

Ilustrační foto | Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Základním příznakem poruchy jsou vtíravé myšlenky, tedy obsese, a stereotypní nutkavé chování či myšlenkové úkony, neboli kompulze, jež mají pacientovi ulevit.

Nemocný trpí třeba vtíravou představou, že má špinavé ruce, bojí se nákazy, a tak se pořád myje. Nadměrně vše kontroluje, například zda zamknul dveře. Nebo má nutkání symetricky rovnat věci a provádět přesný sled drobných činností.

Věří, že mu to uleví. Obsese může vyústit i ve strach, například matky, že bodne své dítě nožem.

O nemoc se jedná, pokud potíže trvají po většinu dní alespoň dva týdny, způsobují člověku nepohodu a narušují jeho fungování, včetně společenského.

Kopřivová začala sledovat elektrické aktivity v mozkové kůře pacientů a testovat možnosti ovlivnit je za pomoci tzv. neurofeedbacku, tedy bez léků a neinvazivně.

Výzkum potvrdil u pacientů několik specifik. Určité části jejich mozku mají menší objem šedé mozkové kůry a mají také odlišné výsledky EEG proti zdravým lidem. V určitých částech mozku vykazuje EEG u pacientů nadměrné hodnoty nízkých frekvencí a naopak v jiné části nadměrné hodnoty tzv. vysokých beta frekvencí.

„Zjistili jsme, že čím více bylo nadměrné aktivity na nízkých frekvencích, tím hůře u pacientů fungovala kognitivně-behaviorální terapie. Naopak vyšší aktivita v oblasti beta frekvencí byla pro pacienty z hlediska léčby velmi příznivá, na terapii reagovali lépe,‘ shrnula Kopřivová.

Výzkum bude dál sledovat funkční vztahy mezi jednotlivými oblastmi mozkové kůry. Více by mělo objasnit také použití dalších vyšetřovacích metod a spolupráce s vědci z Akademie věd, kteří studují modely obsedantně-kompulzivní poruchy u zvířat.

Autor: ČTK

19.2.2014

Škoda Citigo první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, garážované Škoda Octavia servisní knížka Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Volvo V90 Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v A, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v D + PRODAT AUTO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector