Ekg – vše o zdraví

Čekání je u konce. Po zhruba tři čtvrtě roce jsme se konečně dočkali zprovoznění EKG na Apple Watch Series 4 i v České republice a na Slovensku. Pokud tedy tyto hodinky máte i vy, neváhejte a aktualizujte na nejnovější operační systém, který právě tuto novinku odemyká. V následujících řádcích vám poradíme, jak přesně jí nastavit.

Nastavení EKG na Apple Watch Series 4 je nadmíru jednoduché. Poté, co hodinky a iPhone aktualizujete na nejnovější verzi operačního systému (tedy watchOS 5.2.1 a iOS 12.

3), je nutné navštívit aplikaci Zdraví,  kde buď klepněte na Nastavení aplikace EKG (v případě, že se výzva zobrazí), nebo pokračujte do sekce Zdravotní data, kde zvolíte Srdce a budete pokračovat do sekce Elektrokardiogram (EKG). Zde vyplňte všechny potřebné údaje a stiskněte Pokračovat.

Objeví se vám tutoriál, jak na hodinkách EKG využívat a k čemu je vlastně dobré. Jakmile si jej prohlédnete, ukončíte jej tlačítkem Hotovo a volià, vše je nastaveno. 

Postup nastavení ve fotkách:

Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_1 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_2 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_3 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_4 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_5 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_6 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_7 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_8 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_9 Ekg - Vše o zdraví ekg_aktivace_cr_10 ekg_aktivace_cr_11 ekg_aktivace_cr_12 ekg_aktivace_cr_13 Vstoupit do galerie

Jakmile vše potřebné nastavíte, ve vašich Apple Watch bude dostupná a především plně funkční aplikace EKG. To už stačí jen jednoduše otevřít a prst ruky, na které nemáte Apple Watch, přiložíte na digitální korunku.

Vyčkáte, než měření skončí, což poznáte podle animací na displeji hodinek (trvá zhruba 30 vteřin), a máte hotovo. Pokud jste měřili správně, měli byste nyní před sebou mít výsledky, které jsou pak dohledatelné ve Zdraví.

Tak jednoduché to je. 

apple-watch-ekg-senzor-usa-4 apple-watch-ekg-senzor-usa-1 apple-watch-ekg-senzor-usa-2 apple-watch-ekg-senzor-usa-3 Vstoupit do galerie

Sdílejte záznam EKG z Apple Watch aplikace s kardiologem

OZP jako první zapojuje běžně dostupnou nositelnou elektroniku do denní péče o své klienty. Zajistí online vyhodnocení záznamu EKG z komerčních chytrých hodinek atestovaným kardiologem.

A pokud lékař z partnerského MDT – Mezinárodního centra pro telemedicínu objeví v křivce EKG zdravotní problém, může se klient nonstop obrátit na Asistenta zdraví OZP, který mu vše vysvětlí, doporučí návštěvu praktika a poté mu pomůže najít kardiologa a rovnou ho k lékaři i objedná.

EKG je vyhodnocené do 24 hodin po odeslání, službu můžou využívat exkluzivně jen klienti OZP.

Ekg - Vše o zdraví

Záznam EKG z chytrých hodinek umí upozornit na nepravidelný srdeční tep, na arytmie. Nevyhodnotí srdeční infarkt a v žádném případě nenahrazuje zdravotnickou záchrannou službu.

„OZP intenzivně rozvíjí využití nových technologií souvisejících s péčí o zdraví. Ať už je to nedávno představená robotická kontrola lékových interakcí naších klientů, automatická detekce chronických nemocí a následné poskytování rad pojištěncům nebo nejnovější vyhodnocování EKG z chytrých hodinek.

Jsem rád, že je OZP první zdravotní pojišťovna, která udělala z nositelné elektroniky standardní součást rutinní péče o klienty v oblasti zdravotní prevence.

Předpokládám, že právě tímto směrem, tedy směrem rozsáhlejšího využívání nositelné elektroniky, se bude zdravotnictví stále intenzivněji ubírat,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel OZP.

Ekg - Vše o zdraví

„Některé druhy srdečních arytmií jsou poměrně obtížně detekovatelné. Pacient může pociťovat chvilkové obtíže, které ale zpočátku rychle odezní, a tak jim nevěnuje pozornost.

Tento typ medicínských problémů nemusí zachytit ani dlouhodobější sledování pomocí EKG Holteru, protože epizoda nemusí přijít právě v den, kdy má pacient Holter nasazený.

V tom je velká síla nositelné elektroniky, protože pacient stihne zaznamenat ataku choroby a může svůj stav začít řešit s lékařem mnohem dřív, než se nemoc rozvine do dalších stádií,“ říká Veronika Bulková, ředitelka a majitelka MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodní centrum pro telemedicínu.

„Oproti standardnímu vícesvodovému záznamu EKG má jednokřivkové EKG z chytrých hodinek nejedno omezení. Proto nikdy nemůže nahradit návštěvu kardiologa. Umí nicméně upozornit na některé závažné poruchy srdečního rytmu, zejména na fibrilaci síní. Algoritmus v hodinkách záznam sám analyzuje a zobrazí strojové zhodnocení signálu.

Přesto by tento jednoduchý záznam měl zhodnotit zkušený kardiolog, který z něj dokáže vyčíst více, respektive může nesprávný závěr matematického algoritmu opravit.

Nicméně to hlavní je, že pokud se člověku podaří pořídit záznam EKG v době občasných subjektivních pocitů srdečních obtíží, může to být cesta k včasnému záchytu potenciálně nebezpečného onemocnění,“ říká Martin Fiala, předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Ekg - Vše o zdraví

Prvním klientem, který vyhodnocení záznamu EKG z Apple Watch vyzkoušel, byl Martin Kysela: „Vyhodnocení záznamu EKG mi přišlo výrazně dřív než za avizovaných 24 hodin, své výsledky jsem měl během půl hodiny. Systém se ovládá intuitivně a je příjemně jednoduchý.“

Konzultaci záznamu EKG z chytrých hodinek můžou využívat majitelé chytrých telefonů se systémem iOS, jejichž aplikace Zdraví má příslušnou certifikaci platnou i pro Českou republiku. OZP nicméně počítá s tím, že jakmile to bude možné, rozšíří možnost vyhodnocení EKG i na elektroniku spolupracující s Androidem.

Klienti si mohou nechat lékařem ověřit až pět zaznamenaných křivek EKG měsíčně.

V rámci pilotního provozu systému náklady na vyšetření hradí MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodní centrum pro telemedicínu a OZP pro ně poskytuje infrastrukturu v podobě své aplikace mVitakarta a asistenční služby Asistent zdraví. Pro klienty Oborové zdravotní pojišťovny je lékařské vyhodnocení zaznamenaných křivek EKG zdarma.

Ekg - Vše o zdraví

Aplikace mVitakarta nabízí řadu pokročilých medicínských funkcí. Vedle vyhodnocování EKG je to například také robotická detekce potenciálně nevhodných kombinací léků.

Tu VITAKARTA zvládá plně automaticky, aniž by uživatel musel seznam svých léků do aplikace ručně zadávat, a to díky tomu, že je VITAKARTA přímo napojena na interní informační systém Oborové zdravotní pojišťovny, který eviduje platby za léky vydané na předpis; ručně je do VITAKARTY možné přidat volně prodejné léky zakoupené v lékárně. Dále aplikace umožňuje například také bezpečně ukládat data z lékařských vyšetření.

V aplikaci VITAKARTA je registrováno 451 000 klientů Oborové zdravotní pojišťovny, má ji tedy už 6 z 10 klientů pojišťovny. Do telefonu si mobilní aplikaci nainstalovalo 50 000 lidí, zhruba 20 000 v systému iOS. Aktivně se do VITAKARTY každý den přihlásí průměrně téměř čtyři tisíce uživatelů a v loňském roce si VITAKARTU spustilo více než 213 tisíc klientů.

Vyšetření EKG je teď online a zdarma – Vitalia.cz

Brněnské Mezinárodní centrum pro telemedicínu (MDT) začalo zdarma a komukoli poskytovat přes svůj web online konzultace s kardiologem. Také rozšířilo možnosti vzdáleného vyhodnocování EKG z chytrých hodinek. Služba, kterou mohli doposud využívat jen klienti Oborové zdravotní pojišťovny, je teď pro všechny zdarma.

Vzdálený monitoring EKG

K lékaři se nemůže, ale potíže máme pořád. „I v době epidemie je samozřejmě dál nutné pečovat o pacienty, které trápí všechna ostatní chronická onemocnění. Řadě lidí ale současný stav významně zkomplikoval přístup ke zdravotní péči.

Proto jsme se rozhodli otevřít online kardiologickou poradnu, která je nyní zdarma dostupná komukoli na našem webu.

A ze stejných důvodů otevíráme online hodnocení záznamu EKG z nositelné elektroniky zdarma komukoli,“ říká Veronika Bulková, spolumajitelka společnosti MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodního centra pro telemedicínu, a výkonná ředitelka Centra kardiovaskulární péče brněnské Nemocnice Milosrdných bratří.

Obě služby budou bezplatně komukoli dostupné po dobu nouzového stavu, prozatím na jeden měsíc.

Zajímavé:  Léky Na Vyvolání Porodu?

Co pacienty nejčastěji zajímá

S čím se na online kardiologickou poradnu obrací pacienti nejčastěji? Typický je dotaz od lidí, jimž se náhle mírně zhoršil zdravotní stav a za běžných okolností by se šli osobně poradit do ordinace svého kardiologa. 

„Obvykle probereme aktuální zdravotní obtíže a seznam užívaných léků. Vesměs se nás dotazují lidé, kteří už měli diagnostikované kardiologické potíže, a obvykle také ti, kteří už dříve využili náš standardní vzdálený monitoring EKG,“ říká Veronika Bulková. 

Online kardiologická poradna odpovídá na dotazy nejpozději do čtyřiadvaceti hodin, podobně rychlé je online vyhodnocení EKG z nositelné elektroniky. 

  • Epidemie nemoci COVID-19 spustila v České republice nebývalé změny v elektronizaci zdravotnictví, kdy zdravotní pojišťovny během několika dnů umožnily předepisovat léky i jen na základě elektronické konzultace s pacientem. 
  • Je tak možné předepsání dalších dlouhodobě užívaných léků přes e-mail, aniž by byl pacient nucen tradiční cestou předat papírek se seznamem docházejících léků v čekárně sestře.
  • Pojišťovny také začaly proplácet vyšetření po telefonu nebo prostřednictvím hlasových aplikací stejně, jako by se konala v ordinaci. 
  • Přes videohovory je v některých specializacích možné i ordinovat, poskytovat terapie. Platí to třeba pro logopedy, klinické psychology nebo fyzioterapeuty.
  • V samostatném článku zjistíte, kteří lékaři ordinují a kde poskytují i některé online služby.

Přístroj přijde poštou

Stejně, jako je teď bez osobní návštěvy lékaře možné získat recept na léky, lze zařídit třeba i vyšetření srdečního rytmu nebo třeba krevního tlaku za pomoci tzv. transtelefonních EKG monitorů. Potřebný přístroj se pacientům zašle poštou. Ti si ho podle videonávodu sami nasadí a data se pak odesílají přes mobilní telefon s GSM připojením. 

Zní to jako ze sci-fi filmu, ale je to poměrně běžná věc – za měsíc takto MDT pomůže s vyšetřením až 1300 lidem. Vyšetření pomáhá odhalit poruchy srdečního rytmu a kardiologové pro něj doporučují zejména ty pacienty, u kterých běžné okamžité vyšetření v ordinaci jasně neprokázalo problém.

Ekg - Vše o zdravíOZP

Telemedicína: chytré hodinky odešlou data přímo lékaři

Monitoring na dálku

Vyšetření tímto způsobem trvá v průměru sedmnáct dnů. Po tuto dobu má pacient po většinu dne nasazené zařízení pro záznam EKG.

Pracovníci MDT pacienta sami aktivně kontaktují, pokud zařízení odesílá zjevně chybné údaje a je tedy pravděpodobně špatně nasazené. A samozřejmě pacienta kontaktují také v případě, kdy odeslaná data ukazují na zdravotní problém.

Po skončení vyšetření pacient odešle zařízení zpět do MDT. To se tady pečlivě vydezinfikuje a může se použít dále.

Kdo takové vyšetření potřebuje

„Nejčastěji naše vyšetření využívají lidé, kteří bez zjevných příčin pociťují silné palpitace, tedy občasné bušení srdce. Ti tvoří skoro polovinu pacientů, které takto vyšetřujeme,“ říká Veronika Bulková. 

Vyšetření je vhodné i pro pacienty, kteří trpí občasnou ztrátou vědomí nebo podstoupili speciální zákrok, jehož cílem je napravit srdeční arytmie.

„Dlouhodobé vzdálené sledování EKG pomáhá i u pacientů, kteří utrpěli cévní mozkovou příhodu, aniž by se podařilo identifikovat její přesnou příčinu,“ dodává Veronika Bulková.

EKG – k čemu se vlastně používá?

Ekg - Vše o zdraví Na II.Interní klinice LF UPJŠ v Košicích se rozvíjí obor kardiologie.K nejnovějším specializovaným vyšetřovacím metodám činnosti srdce patří mapování pomocí EKG. ČTK/Žarnayová Mária

EKG, elektrokardiografie, „natáčení srdce“ je základní vyšetřovací metoda v kardiologii. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu Vašeho srdce.

První elektrické záznamy srdeční činnosti pomocí strunového galvanometru pořizoval na sklonku 90. let 20. století nizozemský fyziolog Willem Einthoven. Jeho přístroj byl postupem času zdokonalován.

Původní tři svody se rozšířily na dnešních devět a vyšetření se zpřesnilo. Dnes je EKG jednou z nejdůležitějších vyšetřovacích metod.

Kdy se vyšetření používá…

EKG je základní součástí každého interního vyšetření. Kromě internisty kardiologa Vám jej může natočit i praktický lékař. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů

K čemu vyšetření bude…

Záznam elektrické aktivity srdce ukáže případné odchylky od pravidelného rytmu a poruchy tvorby nebo převodu vzruchu v srdečním svalu.

Upozorní na nedostatečnou výživu jednotlivých částí srdce (ischémii) a odhalí starší i poškození srdečního svalu (infarkt myokardu). Umožní lokalizovat postižení a určit jeho rozsah.

EKG jednoduchým a nebolestivým způsobem monitoruje činnost srdce a včas upozorní na všechny odchylky. Díky tomu se můžete začít včas léčit a snižujete riziko náhlé smrti při srdečním selhání.

Co je k vyšetření potřeba…

Záznam elektrické aktivity Vašeho srdce se pořizuje pomocí přístroje zvaného elektrokardiograf. Jeho součástí jsou elektrody, které z povrchu těla snímají elektrické proudy. Nejčastěji se používá dvanácti svodové EKG. Zakresluje šest svodů končetinových a šest hrudních.

Kromě nich existují i přístroje registrující menší počet svodů (obvykle přenosné, bateriové). Přístroj zapisuje výsledek Vašeho vyšetření na záznamový papír nebo jej zobrazuje na monitoru. Ke zlepšení vodivosti a zvýšení citlivosti elektrod se používá gel nebo vodný roztok.

Jaký je princip…

Srdeční sval obsahuje zvláštní buňky, které tvoří podněty k jeho smršťování. Tyto buňky – převodní systém srdeční – vedou vzruchy do všech srdečních oddílů. Podrážděním dochází v jednotlivých buňkách ke změně elektrického napětí.

Vznikají elektrické proudy, které se šíří všemi směry do okolí. Vaše tělo tyto proudy dobře vede a proto je možné je registrovat i na jeho povrchu.

Elektrody převádějí elektrickou aktivitu k přístroji, který ji zesílí a převede na křivku.

Jak se na vyšetření připravit…

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte. Některé z nich mohou působit na srdce a ovlivnit výsledek Vašeho vyšetření.

Jak vyšetření probíhá…

Po příchodu na vyšetřovnu Vás sestra vyzve abyste si odložili oblečení z horní poloviny těla a položili se na záda na vyšetřovací lůžko. Shrňte si ponožky a povytáhněte nohavice tak, abyste obnažili své kotníky. Sestra Vám na ně, na zápěstí a na hrudník nanese malé množství vodivého gelu nebo je lehce potře vodou. Tím zajistí lepší vodivost.

Po přípravě následuje připevnění elektrod. Na zápěstí a kotníky dostanete tzv. končetinové elektrody. Každá z nich má svoji barvu (červenou, žlutou, zelenou a černou). Další elektrody Vám sestra pomocí přísavek připevní na hrudník. U ochlupených pánů to může jít obtížně. Po zdárném připevnění všech elektrod na určená místa začne vlastní měření.

Je důležité, abyste zůstali v úplném klidu, nehýbali se a nemluvili. Z přístroje začne vyjíždět papír se záznamem Vaší srdeční aktivity. Vyšetření trvá jen několik sekund. V jeho průběhu můžete být požádáni abyste zadrželi dech nebo naopak dýchali zhluboka. Tím pomůžete zvýraznit případné změny na křivce.

Zajímavé:  Vitaminy Na Rust Prsou?

Po skončení záznamu Vám sestra sejme elektrody a Vy se můžete zase obléct.

Kdy bude výsledek…

Výstup vyšetření je k dispozici ihned. Na záznamový list z přístroje nalepí sestra štítek s Vašimi iniciálami nebo jej označí Vaším jménem a rokem narození. EKG křivku shlédne lékař. Vyhodnotí případné odchylky a napíše zprávu se závěrem vyšetření. Seznámí Vás s výsledem vyšetření a založí jej do Vaší karty.

Co vyšetření ukáže…

Výstup vyšetření má podobu EKG křivky. Zjištěnou elektrickou aktivitu z jednotlivých svodů zakreslí přístroj na záznamový papír. Křivky jsou označeny podle příslušných elektrod (I, II, III, aVR, aVL, aVF, V1, V2, V3, V4, V5, V6). Každá informuje o určité části srdce.

Ze změn fyziologické křivky může lékař usuzovat na charakter i místo postižení. Nejdříve si všímá srdeční frekvence a pravidelnosti rytmu. Poté hodnotí výšku, tvar a umístění jednotlivých vln křivky. Poruchy rytmu se projeví nepravidelnými vlnami. Ischémie srdečního svalu nebo infarkt vyvolá změnu tvaru křivky.

Svůj charakteristický obraz mají i další změny (přetížení srdce, zvětšení srdečních oddílů apod.).

Kam povedou další kroky…

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete obvykle odejít a věnovat se libovolné činnosti. Jiná situace nastane při zjištění závažného nálezu. Může se stát, že Váš stav bude vyžadovat pobyt v nemocnici. V takovém případě Vám pravděpodobně nedovolí lékař ani odejít po svých, z ordinace se povezete na lehátku nebo na sedačce. Je to proto, že Vaše srdce potřebuje maximálně šetřit.

Dostupnost…

Vyšetření je široce dostupné. Elektrokardiografem jsou vybaveny všechna zdravotní střediska i některé jednotlivé ordinace privátních lékařů.

zdraví srdce

  • Autor: uLékaře.cz

Dny zdraví

Vyberte si z řady vyšetření, která můžeme aplikovat přímo na vašem pracovišti. Přijedeme s našimi specialisty a lékaři a v průběhu několika hodin pomůžeme vašim zaměstnancům zjistit, zda potřebují brýle či jiná odborná vyšetření. Čas vyšetření přesně naplánujeme a výsledky mají k dispozici prakticky ihned. Šetříte svůj i jejich čas.

Co nabízíme?

Vyšetření pigmentových skvrn digitálním dermatoskopem – Preventivní dermatologická prohlídka. – Vyšetření nádorových změn kůže.

– Prevence proti vzniku rakoviny.

Vyšetření plosek nohou podoskopem – Odhalí, jak stojíte. – Jaké místo na noze zatěžujete.

– Přinese srovnání s „ideální klenbou“.

Měření tuků, cukrů a triglyceridů z kapky krve (přístroj ACCUTREND) – Součástí může být i měření tlaku.

Vyšetření /měření ‚ABI‘ indexu (index ischemické choroby) – Index kotník – paže (angl. Ankle Brachial Index – ABI).

  • Vyšetření zraku na pracovišti (VISIOLITE) – Pomocí elektronického přístroje VISIOLITE lze provést základní oční vyšetření (vyšetření vizu na dálku: 5 m, blízko: 60 cm, 33 cm), barvocit. – Zaměstnanci jsou do přístroje promítány příslušné testy, kdy odpovídá, co a jak v kterém testu vidí
  • – Vše je ukládáno v dokumentaci zaměstnance.
  • Vyšetření sluchu na pracovišti (AUDIOMETRIE) – Audiometrie – je vyšetření sluchu, pomocí kterého může lékař určit rozsah ztráty sluchu v % dle Fowlera a podle zjištěného typu sluchového postižení může i určit jeho příčinu.
  • Vyšetření funkce plic (SPIROMETRIE) Spirometrie – je vyšetření funkce plic, tedy jak dobře jsou plíce schopné nádechu a výdechu.
  • Vyšetření EKG na pracovišti Elektrokardio­grafie – neboli EKG, je klidové vyšetření, při kterém přístroj snímá elektrickou aktivitu srdce.
  • Vyšetření fyzioterapeutem Fyzioterapeut seznámí zaměstnance: – S pravidly, jak si ergonomicky uspořádat pracovní místo u PC.
  • – S protahovacími a uvolňovací cviky, které jsou vhodné při práci v sedě (spojeno s názornou ukázkou).
  • Diagnostika překyselení organismu Průběh vyšetření: – Provádí se diagnostickým proužkem ze slin.
  • – Následně je klientovi vysvětlen výsledek a rozebrán s ním další postup.
  • Měření vitamínů a minerálů Průběh vyšetření: – Provádí se diagnostickým přístrojem Quantum, jedná se o alternativní medicínu, výsledky nejsou diagnostickým závěrem.
  • – Následně je klientovi vysvětlen výsledek a doporučen další postup.
  • Dny zdraví objednávejte prostřednictvím kontaktního formuláře nebo přímo na obchodním oddělení.

co má zahrnovat preventivní prohlídka – VZP ČR

Jak často se má dělat při preventivní prohlídce u praktického lékaře EKG? Předpokládal jsem, že mi ho udělá, ale prý je to zbytečné, když jsem na něm byl loni – to jsem měl přechodně nějaké potíže, ale EKG bylo v pořádku.

Na vyšetření EKG má pacient v rámci všeobecné preventivní prohlídky u praktického lékaře nárok ve 40 letech a pak každé 4 roky. Tak to stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 70/2012 Sb.

Při preventivní prohlídce má ale lékař zkontrolovat a zhodnotit výsledky vyhláškou předepsaných vyšetření, a pokud nebyla v předepsaných termínech provedena, má tato vyšetření zajistit.

Proto jestliže jste absolvoval v loňském roce vyšetření EKG s negativním výsledkem (tj. že vše je v pořádku) a váš praktický lékař má tento výsledek k dispozici, není důvod vám EKG dělat znovu v rámci preventivní prohlídky.

Naopak kdyby k tomu byl zdravotní důvod, pošle vás na vyšetření hned a bez ohledu na zmíněný interval stanovený pro preventivní péči; tato lékařem indikovaná vyšetření samozřejmě VZP plně hradí.

Stejně tak má lékař při preventivní prohlídce zkontrolovat výsledky, resp.

zajistit vyšetření koncentrace celkového cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů (při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u praktického lékaře pro děti a dorost a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech věku) a vyšetření glykemie (rovněž při první všeobecné preventivní prohlídce, poté ve 30 letech a pak od 40 let věku ve dvouletých intervalech). Opět to znamená, že např. u pacienta nad 40 let, který je dispenzarizován a pravidelně vyšetřován jako diabetik, není nutné dělat vyšetření glykémie při každé preventivní prohlídce u praktického lékaře. Novinkou zařazenou do preventivních prohlídek od října 2016 je vyšetření týkající se funkce ledvin (laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace). Má se provádět ve čtyřletých intervalech u pacientů od 50 let věku, kteří trpí diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi.

Vždy je obsahem preventivní prohlídky doplnění anamnézy se zaměřením na její změny, rizikové faktory a profesní rizika. Lékaře bude zajímat hlavně výskyt kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, diabetu, poruchy metabolismu tuků a nádorových onemocnění v rodině a také výskyt závislostí.

Vždy má provést kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění BMI a orientační vyšetření zraku a sluchu.

Při každé preventivní prohlídce má dělat orientační vyšetření moči diagnostickým papírkem a má také zkontrolovat očkování.

V rámci onkologické prevence má být při preventivní prohlídce vyšetřena kůže – pokud máte podezřelá znaménka, raději na ně upozorněte.

Jestliže lékař vyhodnotí pacienta z hlediska rodinné, osobní a pracovní anamnézy jako rizikového, tak má provést vyšetření per rectum, u mužů klinické vyšetření varlat, u žen od 25 let věku klinické vyšetření prsů, a to spolu s poučením o samovyšetřování.

Zajímavé:  Kontaktní Alergie Na Rostliny?

U žen od 45 let věku má praktický lékař při preventivní prohlídce ověřit, zda je k dispozici výsledek screeningového mamografického vyšetření z posledních 2 let (a pokud ne, odeslat ji na něj), u osob nad 50 let pak má zajistit stanovení okultního krvácení ve stolici, ev.

provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let. Zde je zmiňované ověřování namístě zejména s ohledem na to, že na mamografii či kolonoskopii může vydat žádanku též gynekolog.

Proto je vhodné si po vyšetření nález vyžádat a dát kopii i druhému z nich – příslušné screeningové pracoviště jinak výsledek odesílá jen tomu lékaři, který vystavil žádanku.

Připomínáme, že všeobecná preventivní prohlídka u praktického lékaře se provádí a pojišťovna ji plně hradí jednou za 2 roky (po uplynutí 23 měsíců po provedení poslední všeobecné preventivní prohlídky).

Mgr. Oldřich Tichý vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Zdraví pod kontrolou. Chytří pomocníci dovedou odesílat záznamy přímo lékaři

Hlavní obsahWithings BPM CoreFoto: archív výrobce

Spolu s monitorováním krevního tlaku a srdeční aktivity zaznamenává také EKG pro identifikaci fibrilace síní, což je mimochodem nejčastější setrvalou poruchou srdečního rytmu a hlavním faktorem vzniku mrtvice.

Kromě toho nabídne digitální stetoskop, který naslouchá srdečním abnormalitám, aby včasně detekoval onemocnění srdečních chlopní. Toto onemocnění je charakteristické poškozením jedné ze čtyř srdečních chlopní, při kterém může být vyžadován chirurgický zásah.

Spánek pod absolutní kontrolou. Fitbit má nové chytré hodinkyHardware

Lidé s vysokým tlakem bývají více ohroženi rizikem poškození chlopní a fibrilace síní, přičemž několik klinických studií prokázalo silnou korelaci mezi těmito třemi stavy.

Fibrilace síní však bývá často nedostatečně diagnostikována, protože symptomy nejsou kontinuální a mohou být snadno přehlídnuty během návštěvy u lékaře. Onemocnění srdečních chlopní pak bývají asymptomatická na samotném počátku.

Možnost sledovat všechny tyto tři podmínky současně zcela mění pravidla hry.

Během 90 vteřin může Withings BPM Core provést všechna tato měření. Srdeční tep, krevní tlak a zaznamenávání EKG jsou zobrazovány na LED displeji a zároveň přenášeny do aplikace Health Mate v telefonu.

EKG hodnoty a záznamy ze stetoskopu jsou vyobrazeny v aplikaci spolu s kvalitou EKG signálu (normální sinusový rytmus, fibrilace síní nebo neprůkazné) a potenciální detekcí onemocnění srdečních chlopní. Všechna data, měření, grafy a stetoskopické záznamy mohou být okamžitě sdíleny s osobním kardiologem a lékařem.

Withings BPM Core

Foto: archív výrobce

Nabídka chytrých pomocníků od společnosti Withings, kteří hlídají zdraví, je daleko širší. Jednou z dalších novinek jsou například hodinky Move ECG. Ty na první pohled vypadají jako obyčejné analogové náramkové hodinky, ve skutečnosti jde ale o pokročilý model schopný pořizovat záznamy EKG.

Withings Move ECG obsahuje tři elektrody, z nichž dvě jsou diskrétně integrovány do těla hodinek. Třetí elektroda se skrývá v ocelovém pouzdře hodinek. Pokud uživatelé zaznamenají příznaky jako je palpitace, stačí jednoduše stisknout postranní tlačítko, dotknout se obou stran hodinek po obvodu rámečku a zaznamenávání EKG může začít kdykoliv a na jakémkoliv místě.

Po 30 vteřinách bude uživatel informován vibracemi o úspěšném měření. EKG výstup je následně analyzován pomocí proprietárního algoritmu, na jehož vývoji se podíleli odborníci z oblasti kardiologie.

Samozřejmostí jsou i funkce známé z klasických fitness náramků, jako je například zaznamenávání spálených kalorií, ušlé vzdálenosti a rozpoznání sportovní aktivity. Sofistikované sledování spánku pak analyzuje délku, hloubku a kvalitu spánku.

Withings BPM Core se v tuzemských obchodech nabízí za 6300 Kč. Za hodinky Move ECG pak případní zájemci zaplatí 3400 Kč.

Withings Move ECG

Foto: archív výrobce

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Co to je EKG? Jak probíhá a kdy se používá?

Je to základní vyšetřovací metoda v kardiologii. Pomocí křivky na elektrokardiogramu zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce.

EKG jednoduchým a nebolestivým způsobem monitoruje činnost srdce. Pomocí elektrod umístěných na kůži měří rozdíl napětí jako projev šíření akčního potenciálu srdečním svalem.

Srdce obsahuje zvláštní buňky, které vytváří podněty k jeho smršťování. Jejich podrážděním dochází v jednotlivých buňkách ke změně elektrického napětí.

Vznikají elektrické proudy, které se šíří všemi směry do okolí. Lidské tělo tyto proudy dobře vede, a proto je možné je registrovat i na jeho povrchu.

Elektrody převádějí elektrickou aktivitu k elektrokardiogramu, který ji zesílí a převede na křivku.

Lékař pak podle vzhledu křivek, jejich tvaru, výšky a dalších parametrů diagnostikuje případné odchylky od běžného stavu. Odhalí tak například srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce i plicní embolii.

Jak probíhá elektrokardiografie

Při EKG vyšetření se pacient položí na lůžko a lékař mu na hrudník, kotníky a zápěstí připojí barevné elektrody (po aplikaci vodivého gelu), které snímají srdeční činnost.

Pak následuje samotné vyšetření, velmi rychlé „natočení EKG“, při kterém musí být pacient v absolutním klidu.

Záznam srdeční aktivity v podobě EKG křivky přístroj zaznamená na papír a lékař může ihned stanovit původ problémů, případně diagnózu.

Při tomto vyšetření má na sobě pacient připevněný přístroj 24, popř. 48 hodin. Elektrody jsou na hrudníku a přístroj se upevní kolem pasu, pacient s ním může jít normálně do práce a provozovat jakoukoli běžnou činnost.

Toto vyšetření je důležité zvláště pro diagnostiku poruch srdečního rytmu, které se vyskytují občasně, pro potvrzení či vyloučení souvislosti některých potíží s onemocněním srdce. Může se jednat např. o pocity bušení srdce či bolesti na hrudi, které se vyskytují nepravidelně.

Pacient si během vyšetření vede deník a v případě nástupu obtíží zaznamená čas. Lékař potom může zkontrolovat EKG v tomto čase.

Cena vyšetření

V případě, že je EKG vyžádané ošetřujícím lékařem, je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Co dělat před vyšetřením

EKG nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, měli byste ovšem informovat lékaře o lécích, které užíváte. Některé z nich mohou ovlivnit činnost srdce, a způsobit tak nepřesný výsledek vyšetření.

V těhotenství

Těhotenství není kontraindikací EKG. 

Vaše cévy mohou být mnohem starší než vy. Zjistěte, zda vám hrozí infarkt!

Autor: Marie Bezděková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector