Endokrinologické vyšetrenie – vše o zdraví

Endokrinologie je obor medicíny zabývající se diagnostikou a léčbou hormonálních poruch.

Mezi ty nejčastější patří cukrovka (pro její diagnózu a léčbu se vyčlenil zvláštní obor – diabetologie) a onemocnění štítné žlázy.

Endokrinologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných při určování diagnózy poruch hormonální regulace organismu. Skládá se z podrobné anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření.

Endokrinologické vyšetrenie - Vše o zdraví Po fyzikálním vyšetření obvykle následují odběry krve.

Jak v těle fungují hormony?

Hormony jsou v podstatě chemičtí poslové ovlivňující činnost různých buněk.

Jsou produkovány do krve nebo tkáňového moku žlázami s vnitřní sekrecí (hypotalamem, podvěskem mozkovým, štítnou žlázou, příštítnými tělísky, slinivkou břišní, nadledvinami, vaječníky a varlaty).

Kromě nich se ale hormony tvoří i v jiných orgánech a tkáních (v játrech, ledvinách, trávicím systému, srdci nebo cévách). Mohou ovlivňovat okolí svého vzniku, cílový orgán, nebo dokonce všechny buňky v těle. Podílejí se tak na řízení funkcí celého organismu.

Kdy je třeba hormony vyšetřit?

Endokrinologické vyšetření provádí internista-endokrinolog při podezření na hormonální poruchu. Hormonů proudí v těle velké množství (více než 50), a projevy hormonálních poruch mohou být tedy různorodé.

Příkladem jsou poruchy růstu (nadměrný nebo nedostatečný růst celého těla, případně jeho částí), kožní změny, nadměrná únava, změny hmotnosti či nálady nebo třeba nadměrná žízeň a časté močení.

Nejčastějšími příčinami hormonálních poruch bývají záněty, nádory, poruchy enzymů a vrozené vady.

K čemu vyšetření slouží?

Vyšetření ukáže změny ve vašem vývoji nebo metabolických pochodech vašeho těla. Ověření hladiny hormonů v krvi odhalí jejich snížené nebo naopak zvýšené množství.

Zobrazovací metody ukážou velikost a strukturu žláz s vnitřní sekrecí (endokrinních žláz). Zachycení hormonálních odchylek umožní zahájit léčbu poruchy včas.

U dětí je to důležité dvojnásob – úpravou nesprávné funkce hormonů lze zabránit vzniku závažných odchylek v dospělosti.

Co je k vyšetření potřeba?

Při základním vyšetření si lékař vystačí se svými smysly. Dále je velice důležitý odběr krve. Podstatné informace poskytne často i rozbor moči a někdy dojde i na rozbor slin.

K detailnějšímu vyšetření žláz s vnitřní sekrecí se využívá zejména ultrazvuk, počítačová tomografie a magnetická rezonance.

Škála vyšetřovacích metod je široká a jejich použití se odvíjí od toho, na kterou konkrétní hormonální poruchu existuje podezření.

Jak se na vyšetření připravit?

Ke standardnímu endokrinologickému vyšetření není třeba žádná zvláštní příprava. Přípravu mohou vyžadovat některá speciální vyšetření. Informace o přípravě na ně vám sdělí lékař předtím, než vám na ně vystaví doporučení.

Jak vyšetření probíhá?

Po příchodu do ambulance se vás lékař zeptá, jaké obtíže vás přivádí a jak vznikly. Dalšími cílenými dotazy se podrobně vyptá na vaši rodinu, osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění. Pečlivý odběr anamnézy nejsou jen zbytečně kladené otázky. Podle staré lékařské poučky je správně odebraná anamnéza poloviční cestou k diagnóze.

Po rozhovoru přistoupí lékař k vlastnímu vyšetření. Vyzve vás k odložení oblečení a změří vám tlak a puls. Kombinací pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu vyšetří celé vaše tělo od hlavy až k patě a zprostředkovaně i většinu vašich vnitřních orgánů. Zvlášť se zaměří na žlázy s vnitřní sekrecí.

Po fyzikálním vyšetření obvykle následují odběry krve. V případě potřeby vás může lékař odeslat k dalšímu vyšetření některou ze zobrazovacích metod. Endokrinologické vyšetření obvykle trvá 20 až 30 minut.

Kdy budu znát výsledek vyšetření?

Předběžný závěr vyšetření a další postup vám lékař sdělí ihned po jeho ukončení. Tyto informace najdete i ve zprávě, kterou si odnesete domů. Výsledky laboratorního vyšetření bývají známy do několika hodin až dní po odběrech. Vyhodnocení složitějších testů se může protáhnout i na týden.

Co vyšetření ukáže?

Fyzikální vyšetření (pohledem, poklepem, pohmatem a poslechem) odhalí odchylky ve velikosti, struktuře nebo funkci orgánů. Charakter bolesti, teplota a barva kůže, konzistence zvětšeného orgánu může napovědět, zda se jedná o zánět, nádor a podobně.

Laboratorní vyšetření objasní hladiny hormonů v krvi, potažmo zvýšenou nebo sníženou funkci žlázy s vnitřní sekrecí. Vyšetřují se i další látky v krvi, jejichž hodnota může být hormonálně ovlivněna.

Interpretace výsledků je složitá a patří výhradně do kompetence lékaře.

Existují při vyšetření nějaká omezení?

Vyšetření vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete jíst, pít a věnovat se jakékoliv činnosti. Omezení mohou vyplývat z charakteru zjištěné choroby.

Jaká je dostupnost vyšetření?

  • Vyšetření provádí odborné endokrinologické a interní ambulance, do nichž se dostanete na základě doporučení od vašeho praktického lékaře.
  • (dos)
  • Zdroje:

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/endocrinologist-visit#what-to-expect

https://www.medicalnewstoday.com/articles/248679.php

https://www.medimerck.cz/cz/home/support/news/998-jak-probiha-vysetreni-stitne-zlazy.html

Aktuálně na ES

Většina endokrinních nemocí se v extrémních formách snadno pozná. Jejich časné projevy však mohou být velmi nenápadné a projevovat se nevýrazně. Týká se to nejen anamnézy, ale i samotných fyzikálních a laboratorních vyšetření. Správné použití a provedení endokrinologického vyšetření je tak více než důležité.

Naše tělo má totiž velkou schopnost vyrovnávat se s nedostatkem hormonů. Může se tak ale lehko stát, že v době, kdy se nemoc opravdu projeví, může být už ve velmi pokročilém stadiu.

Navíc se projevy dané poruchy mohou lišit podle stupně chronicity, a v některých případech dokonce ani při těžkém hormonálním nedostatku nemusí být dostatek času k vyvinutí zřetelných projevů.

Je pak na lékaři-endokrinologovi, aby zjistil, co se děje.

Endokrinologie je… 

Endokrinologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k diagnostice poruch hormonální regulace organismu.

Skládá se z podrobného odběru anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření a vyšetření zobrazovacími technikami.

Mělo by být prováděno internistou-endokrinologem při jakémkoliv podezření na endokrinní poruchu, v průběhu léčby i jako kontrolní vyšetření po léčbě úspěšně skončené.

Máte chuť k jídlu?

Při odebírání anamnézy, tedy souboru údajů o prodělaných nemocech pacienta, se vyšetřující lékař vždy pečlivě zeptá (kromě „klasických“ otázek na onemocnění v rodině a dřívější nemoci pacienta) zejména na:

  • případné poruchy spánku
  • příjem a vylučování tekutin
  • změny chuti k jídlu
  • výskyt zácpy nebo průjmu

Psychická zátěž

Důležité je také se lékaři svěřit s případnými psychickými změnami (například překotnost a labilnost u tyreotoxikózy) a sníženou tolerancí tepelných změn (například nemocní s hypotyreózou jsou zimomřiví, s tyreotoxikózou naopak horkokrevní).

Zajímavé:  Narušená psychika - Vše o zdraví

K fyzikálnímu vyšetření patří:

  • pohled
  • poklep
  • pohmat
  • poslech

Lékař si všímá především změn na kůži, extrémní vyhublosti nebo naopak obezity s charakteristickou distribucí tělesného tuku. Vyšetření dále zahrnuje změření krevního tlaku, tělesné teploty, zvážení a zjištění výšky pacienta.

Více než laboratoř

Pečlivě získaná anamnéza a fyzikální vyšetření mohou poskytnout informace, které nelze získat laboratorními testy. I případech, kdy anamnéza a výsledky fyzikálního vyšetření situaci nevyřeší, umožní lékaři výběr vhodných laboratorních vyšetření, a tak se lze vyhnout testům zbytečným.

Hormonální vyšetření a funkční testy

Pro endokrinologii je stanovení koncentrací hormonů nepostradatelným nástrojem k diagnostice, ke zjištění vzniku a vývoje chorobných změn v těle, ke sledování léčby i k odhadu, jak se vše bude vyvíjet v budoucnu.

Optimálním údajům o koncentraci hormonů v tkáni se nejvíce blíží údaje o koncentraci v nitrotělních tekutinách – v krvi, v mozkomíšním moku, plodové vodě atd. Z odebrané krve se v laboratoři stanoví hladina hormonů v krvi, hladiny hormonů lze ale stanovovat i například v moči nebo ve slinách.

Stanovují se koncentrace jak volných hormonů, tak i hormonů vázaných na krevní bílkoviny. Pro stanovení se používají především imunohistochemické metody.

Funkční testy

Při funkčních testech zasahuje lékař do hormonální rovnováhy těla na jednom nebo více místech, zpravidla stimulací nebo supresí (tedy zásahem do zpětné vazby regulace vylučování hormonu) s cílem odhalit poruchu v regulaci. Důležitou formou endokrinního testu představuje i sledování hormonální veličiny v průběhu času u pacienta a porovnání s normálním nálezem.

Grafické vyšetřovací metody

Grafické vyšetřovací metody zahrnují především vyšetření pomocí EKG, EEG a různá elektromyografická vyšetření (například vyšetření reflexu Achillovy šlachy).

Zobrazovací vyšetřovací metody

  • Mezi zobrazovací vyšetřovací metody patří vyšetření pomocí: ultrazvuku (vyšetření štítné žlázy, nadledvin, pohlavních žláz, slinivky a příštítných tělísek), rentgenu (prosté snímky nebo snímky s kontrastní látkou – arteriografie, venografie), scintigrafických metod (s použitím radionuklidů podaných pacientovi, například při vyšetření štítné žlázy), PET (pozitronové emisní tomografie), které se používá například v endokrinologické onkologii (posouzení metastáz endokrinně aktivních nádorů).
  • Všechna endokrinologická vyšetření jsou nezbytně nutná ke správnému stanovení diagnózy, zvolení odpovídající léčby a průběžnému sledování vývoje nemoci a uzdravování.
  • (kam)

Zdroje: Stárka Luboslav, Zamrazil Václav a kol. Základy klinické endokrinologie. Greenspan Francis S., Barter John D. Základní a klinická endokrinologie. Marek Josef, Brodanová Marie. Endokrinologie.

Archiv starších novinek

MUDr. Petra Škáchová

Endokrinologická ordinace

Endokrinologická ordinace Mazurská 484/2 18100 Praha 8 Tel.: +420 284682877 napište nám

V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.

Pondělí: 07:30 – 15:30
Úterý: 07:30 – 16:00
Středa: 07:30 – 16:00
Čtvrtek: 07:30 – 14:30
Pátek: dle objednání8:30 – 12:00

Endokrinologické vyšetření

Věděli jste?

Endokrinologické vyšetření Endokrinologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k diagnostice poruch hormonální regulace organismu. Skládá se z podrobného odběru anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření.První popsanou hormonální poruchou se stala „bronzová nemoc“. Výzkumem této choroby způsobené nefunkčností kůry nadledvin se v 50. letech 19. století zabýval anglický lékař Thomas Addison. Funkci hormonů objevili až v roce 1902 britští fyziologové William Maddock Bayliss a Ernest Henry Starling.

Vyšetření se používá při podezření na hormonální poruchu. Poruchy funkce jednotlivých žláz a jejich regulačních drah mají celou řadu různých klinických projevů.

Mohou na ně upozornit odchylky od normálního růstu těla nebo jeho jednotlivých částí, poruchy metabolismu, kožní změny, nadměrná únava, změny myšlení a nálady nebo třeba nepřirozený sexuální vývoj.

K nejčastějším příčinám endokrinních poruch patří záněty, vrozené vady, nádory a poruchy enzymů a receptorů. Vyšetření provádí internista endokrinolog.

Vyšetření krve

K čemu to bude

Vyšetření ukáže změny ve Vašem vývoji nebo metabolických pochodech Vašeho těla. Ověření hladiny hormonů ve Vaší krvi odhalí jejich snížené nebo naopak snížené množství.

Zobrazovací metody ukážou velikost a strukturu endokrinních žláz. Zachycení hormonálních odchylek umožní zahájit jejich léčbu.

Včasné odhalení nesprávné funkce endokrinních žláz v průběhu vývoje dítěte a jejich korekce zabrání vzniku závažných odchylek v dospělosti.

Co je k tomu potřeba

Při základním endokrinologickém vyšetření používá lékař hlavně své smysly. Odběr krve a transport odebraných vzorků se provádí jednorázovými injekčními stříkačkami a zkumavkami. Ke zobrazení endokrinních žláz se používá celá řada zobrazovacích vyšetření (ultrazvuk, CT, MR, scintigrafie).

Jaký je princip

Hormony jsou látky, které se ve Vašem těle tvoří ve žlázách s vnitřní sekrecí (endokrinních žlázách). Mezi hlavní endokrinní žlázy patří hypotalamus, hypofýza, štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, nadledviny, vaječníky a varlata.

Kromě nich se ale hormony tvoří i v jiných orgánech a tkáních, například v játrech, ledvinách, trávicím systému, srdci nebo cévách. Hormony jsou vylučovány do krve nebo do tkáňového moku. Mohou ovlivňovat okolí svého vzniku, cílový orgán, nebo dokonce všechny buňky v těle.

Podílejí se tak na řízení funkcí celého Vašeho organismu. Vylučování hormonů samo podléhá regulaci, tzv. zpětné vazbě. V praxi to znamená, že nadměrné množství určitého hormonu utlumí funkci příslušné endokrinní žlázy a naopak.

Vyšetření si všímá jednotlivých endokrinních žláz a koncentraci hormonů ve Vaší krvi.

Jak se na to připravit

K endokrinologickému vyšetření není zapotřebí žádná zvláštní příprava.

Jak to probíhá

Po příchodu do ambulance se Vás lékař zeptá co Vás přivádí a jak Vaše problémy vznikly. Dalšími cílenými dotazy se podrobně vyptá na Vaši rodinu, osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění.

Pečlivý odběr anamnézy to nejsou jen zbytečně kladené otázky. Podle staré lékařské poučky je správně odebraná anamnéza poloviční cestou k diagnóze. Po rozhovoru přistoupí lékař k vlastnímu vyšetření. Vyzve Vás k odložení oblečení a změří Vám tlak a puls.

Kombinací pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu vyšetří celé Vaše tělo od hlavy až k patě a zprostředkovaně i většinu Vašich vnitřních orgánů. Zvlášť se zaměří na žlázy z vnitří sekrecí. Po fyzikálním vyšetření obvykle následují odběry krve.

V případě potřeby Vás může lékař odeslat k dalšímu vyšetření některou ze zobrazovacích metod. Endokrinologické vyšetření trvá 20 až 30 minut.

Zajímavé:  Prevenar nebo synflorix - Vše o zdraví

Kdy bude výsledek

Předběžné závěry vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař Vám napíše zprávu s nálezem. Výsledky laboratorního vyšetření jsou známy podle jeho typu do několika hodin nebo dní. Složitější analýzy si vyžádají týden.

Co vyšetření ukáže

Vyšetření pohledem, pohmatem, poklepem a poslechem odhalí odchylky ve velikosti, stavbě nebo funkci Vašich vnitřních orgánů. Viditelné nebo hmatné zvětšení a bolestivost na dotyk mohou být známkou probíhajícího zánětu nebo nádoru. Laboratorní rozbor krve ukáže odchylky od normálních koncentrací hormonů.

Jejich zvýšené množství ukazuje na hyperfunkci endokrinní žlázy, snížené naopak na hypofunkci. Kromě hormonů je důležité i stanovení dalších látek, iontů a produktů metabolismu, ve Vaší krvi. Interpretace odchylek vyžaduje znalosti o funkci endokrinních žláz a cestách jejich regulace.

Na význam výsledků svého vyšetření se zeptejte svého lékaře.

Kam povedou další kroky

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

Dostupnost

Vyšetření provádějí specializované endokrinologické a interní ambulance.

Chcete vidět, co Vás čeká? Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.

Objednávání pacientů

Pacienti se objednávají telefonicky, elektronicky nebo osobně v kartotéce v přízemí Endokrinologického ústavu. 

Kontakt: Provozní doba pro objednání:
 +420 224 905 451 +420 224 905 452 +420 224 905 453 +420 224 905 454 Pondělí–Pátek     7:00–14:00 hodin
 [email protected]

ODDĚLENÍ FUNKČNÍ DIAGNOSTIKY

Pacienti se objednávají telefonicky nebo osobně na Oddělení funkční diagnostiky v 1. patře Endokrinologického ústavu. 

Kontakt: Provozní doba pro objednání:
 +420 224 905 357 +420 224 905 358 Pondělí–Pátek     7:00–14:00 hodin

ODDĚLENÍ OBEZITOLOGIE

Pacienti se objednávají telefonicky nebo osobně na obezitologické ambulanci v přízemí Endokrinologického ústavu. Je vhodné, aby pacienti měli doporučení k léčbě od svého praktického nebo jiného ošetřujícího lékaře.

Kontakt: Provozní doba pro objednání:
 +420 224 905 350 Pondělí–Pátek     7:00–14:00 hodin

LÉKAŘSKÁ GENETIKA

Ambulance klinické genetiky poskytuje genetické konzultace pacientů a zajišťuje genetická vyšetření v rozsahu celého oboru lékařská genetika. Genetické poradenství je zaměřeno na endokrinopatie.

Pacienti se objednávají telefonicky nebo elektronicky. Při první návštěvě odevzdají vyplněný rodokmenový dotazník.

Kontakt: Provozní doba pro objednání:
 +420 728 767 589 (SMS) SMS non-stop, zavoláme zpět
 [email protected]

Dotazníky:

Informace a dotazník k monogenní obezitě:

Smluvní pojišťovny

  • 111   Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky201   Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky205   Česká průmyslová zdravotní pojišťovna207   Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví209   Zaměstnanecká pojišťovna Škoda211   Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky
  • 213   RBP, zdravotní pojišťovna

Čekací doby na vyšetření

  1. Zde Vám předkládáme seznam čekacích dob na vyšetření v EÚ, které překročují stanovenou dobu 3 týdnů.
  2. Klinika endokrinologie                           8 týdnůOddělení funkční diagnostiky               34 týdnyCentrum růstového hormonu              8 týdnů
  3. Centrum pro léčbu obezity                   8 týdnů

Onemocnění štítné žlázy postihuje častěji ženy než muže

Nedostatečná činnost štítné žlázy se projeví celkovým zpomalením organismu a trpí jí 15–20 % žen ve věku kolem 50 let. Nemocného trápí spavost, únava, zimomřivost a zácpa. Zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje nadměrným pocením, bušením srdce, intolerancí tepla a psychickými změnami ve smyslu agitovanosti.

V rozhovoru s MUDr. Richardem Sotorníkem se dočtete, jaká onemocnění štítné žlázy existují, jaké jsou jejich příznaky a jak s touto nemocí bojovat.

Jaká nejčastější onemocnění spadají do oboru endokrinologie?

Nejčastějšími endokrinními problémy jsou poruchy funkce a struktury štítné žlázy. Velmi častým problémem je dále osteoporóza, zejména u žen po menopauze. Touto problematikou se v Canadian Medical zabýváme na osteologické a endokrinologické ambulanci.

Mnohem méně se setkáváme s poruchami příštítných tělísek, poruchami nadledvin či hypofýzy. V oboru gynekologické endokrinologie je velmi častým problémem syndrom polycystických ovarií.

Onemocnění je charakteristické nepřítomností menstruace, zastavením ovulace, neplodností a vzniku ochlupení u žen na neobvyklých místech.

Zaměřme se na onemocnění štítné žlázy. Jak pacient pozná, že trpí touto nemocí a jak se projevuje? Jaké jsou nejčastější příčiny onemocnění?

Jednotlivé projevy poruchy funkce štítné žlázy se mohou vyskytovat u řady jiných onemocnění, často i u zdravých jedinců, aniž by se jednalo o onemocnění štítné žlázy. V posuzování, zda jde o poruchu štítné žlázy, je třeba vycházet z komplexního klinického nálezu. Toto rozhodování patří do rukou specialisty či v linii prvního kontaktu do rukou praktického lékaře.

Zjednodušeně lze říci, že zvýšená funkce štítné žlázy je doprovázena nadměrným pocením, intolerancí tepla, bušením srdce, psychickými změnami ve smyslu agitovanosti, nervozity, nespavosti, častějšími stolicemi, svalovou slabostí a eventuálně hubnutím. V určitých situacích se mohou přidružit otoky víček, bolesti očí, protruze (vystoupnutí očí z důlků), někdy spojených s dvojitým viděním.

Při nedostatečné funkci štítné žlázy je nález zřetelný často až v pokročilejších stadiích onemocnění a je charakteristický únavou, spavostí, zimomřivostí, zácpou, suchou kůží a podobně. Vzhledem k rutinnímu vyšetřování TSH (hormon produkovaný podvěskem mozkovým) se častěji setkáváme s počátečními stadii onemocnění, která na sobě lidé většinou nepoznají.

Posledním projevem onemocnění štítné žlázy je její zvětšení. V této situaci je na krku v oblasti štítné chrupavky hmatná struma neboli zvětšení štítné žlázy nejrůznější konzistence a velikosti. Za určitých anatomických okolností však nemusí být ani velká struma patrná.

Jaká jsou onemocnění štítné žlázy?

Jedná se principiálně jednak o poruchu funkce štítné žlázy a dále o strukturální změny. Do této oblasti patří prosté zvětšení nebo přítomnost nejrůznějších ložiskových změn, v převážné většině uzlů či pseudocyst nezhoubného původu. Ojediněle zachytíme rakovinu.

Jaká skupina lidí je považována za rizikové pacienty?

Onemocnění štítné žlázy jednoznačně častěji postihuje ženy a též vidíme rodinnou dispozici. Mezi vnější faktory patří podávání některých léků či ozařování krku. Všichni tito pacienti jsou většinou endokrinologicky podchyceni.

Jak probíhá vyšetření štítné žlázy?

Vyšetření se uskutečňuje ve čtyřech etapách. V té první realizujeme rozhovor s pacientem s cílem zjistit výskyt příznaků onemocnění štítné žlázy.

Dalším krokem je celkové klinické vyšetření pacienta, na které navazuje třetí fáze spočívající v laboratorním ověření funkce štítné žlázy. Poslední je ultrasonografické posouzení velikosti a struktury štítnice.

Zajímavé:  Volně Dostupné Léky Na Hemoroidy?

V případě nálezu ložiskového procesu se provádí biopsie neboli odběr vzorku tkáně štítné žlázy za pomoci tenké jehly.

Je možné onemocnění štítné žlázy předcházet?

Účinně lze předcházet zejména onemocněním štítné žlázy z nedostatku jodu. Díky jodaci kuchyňské soli je v současnosti pro obecnou populaci v České republice zajištěn dostatečný příjem jodu.

Komplikacím z nedostatku jodu v těhotenství se předchází zvýšeným přívodem jodu během gravidity v tabletách. Na druhou stranu nadměrný přívod jodu může za určitých okolností zhoršit či vyvolat onemocnění štítné žlázy. Proto není v České republice u běžné populace suplementace jodem za současné situace doporučována.

Jak se léčí snížená a jak zvýšená funkce štítné žlázy?

Snížená funkce štítné žlázy se léčí substituční léčbou ‒ podáváním hormonů štítné žlázy v tabletách.

Zvýšená funkce se zklidňuje léky, které blokují tvorbu hormonů štítné žlázy, a podle vývoje onemocnění, a řady dalších faktorů, se přistupuje buď k jejímu chirurgickému odstranění či k podání radioaktivního jodu. Základem léčby zhoubných nádorů je operační řešení.

Následně se podává radioaktivní jod a zavádí se dlouhodobá náhradní (substitučně-supresní) léčba hormony štítné žlázy. Nezhoubné strumy obvykle ultrazvukově sledujeme, často za podávání hormonů štítné žlázy.

Jaký postup léčby nabízí pacientovi Canadian Medical?

Na naší klinice provádíme komplexní endokrinologická vyšetření. U štítné žlázy se jedná o klinické, laboratorní a ultrasonografické zhodnocení a v případě potřeby i odběr vzorku z ložisek ve štítnici za použití tenké jehly (k vyloučení zhoubného nádoru). Je-li onemocnění nutno řešit operačně, odesíláme klienty na spolupracující chirurgická pracoviště zaměřená na operace štítné žlázy.

Jak je o pacienta v Canadian Medical pečováno?

Na naší klinice máme pro každého pacienta vyhrazen dostatek času na komplexní vyšetření a konzultaci jeho výsledků. Řádně pacientovi vysvětlíme diagnózu a stanovíme po konzultaci s ním i další průběh ošetření.

 Díky preciznímu plánování jednotlivých návštěv nemusí čekat hodiny v ordinaci, ale je objednán na přesný čas.

 Po dobu léčby, včetně té dlouhodobé, hlídáme, monitorujeme a objednáváme pacienty na kontroly, které jim vždy předem připomínáme prostřednictvím klientské zóny v chytrých telefonech.

Objednat se na endokrinologické vyšetření můžete prostřednictvím našeho call centra na tel. čísle +420 235 360 133.

Endokrinologie – Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace

Náplň činnosti:

Endokrinologie je část vnitřního lékařství, která se věnuje diagnostice a léčbě nemocí žláz s tzv. vnitřní sekrecí (tvorbou hormonů).

Těmito jsou: podvěsek mozkový (latinsky hypofýza), štítná žláza, přištítná tělíska, nadledviny, slinivka břišní a pohlavní žlázy. Působky těchto orgánů – hormony – jsou důležité pro správný chod organizmu, ovlivňují celou řadu dějů – např.

růst, látkovou přeměnu, reakci a přizpůsobení na stres, účastní se regulace krevního tlaku, hospodaření s vodou a ionty.

Nejčastějším důvodem k návštěvě u endokrinologa jsou nemoci štítné žlázy, v těchto případech nabízíme kompletní servis: krevní odběry, ultrazvuk, punkce uzlů pod ultrazvukem – tzv.

FNAB – což je krátký ambulantní zákrok, kdy se ve vybraných případech tenkou jehlou pod kontrolou ultrazvuku odebírá vzorek tkáně štítné žlázy k ověření jeho biologického chování (posouzení, zda je jedná o nezhoubné či zhoubné ložisko).

  • V případě nutnosti operace štítné žlázy spolupracujeme s ORL oddělením nebo chirurgickým oddělením naší nemocnice nebo ORL klinikou Fakultní nemocnice Ostrava, v případě léčby radioaktivním jodem pak s Klinikou nukleární medicíny Fakultní nemocnice Ostrava.
  • V ostatních případech úzce spolupracujeme s dalšími odděleními naší nemocnice (zejména radiodiagnostické oddělení – CT, ambulance pro rezistentní hypertenzi), a dále s regionálními nemocnicemi (magnetická rezonance Třinec-Sosna, Fakultní nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Olomouc).
  • Kde nás najdete?

Od 1.1.2018 jsme přestěhování do nových prostor.

Vchod B, po schodech nahoru, endokrinologické ambulance a jejich čekárna jsou umístěny na hlavní komunikační trase směrem doprava mezi neurologickou ambulancí a EMG vyšetřovnou. Č. dveří jsou: A115 (ambulance 1, lékař + ultrazvuk), A114 (sestra), A124 (ambulance 2, lékař), ultrazvuková vyšetření provádíme přímo v ambulanci 1.

  1. Telefonický kontakt:
  2. 558 415 391 (sestra), 558 415 392 (lékař) nebo 558 415 393 (lékař)
  3. Personální složení:

Lékaři – MUDr. Vendula Havlíčková, MUDr. Pavel Vašínek, MUDr. Branislav Cesnek, MUDr. Marie Morysová

Zdravotní sestra – Simona Obořilová

Ordinační hodiny:

den hodiny lékař
pondělí 08:00 – 15:00 MUDr. Vendula Havlíčková
středa 08:00 – 12:0012:00 – 15:00 MUDr. Vendula HavlíčkováMUDr. Marie Morysová
čtvrtek 07:00 – 10:0008:00 – 15:00 MUDr. Pavel VašínekMUDr. Branislav Cesnek
pátek 08:00 – 15:00 MUDr. Vendula Havlíčková
  • Jak se k nám objednat:
  • Osobně, nebo telefonicky – k endokrinologickému vyšetření Vás může objednat přímo Váš ošetřující lékař, nebo se můžete objednat sami, ale nejlépe na základě lékařského doporučení na výše uvedených telefonních číslech.
  • Čekací doby:

Pro nové příchozí pacienty k objednání obvykle kolem 4-6 týdnů. Stavy, které nesnesou odklad (např. pacienti se zvýšenou funkcí štítné žlázy či těhotné) i dříve po domluvě s lékařem.

V rámci denního provozu pak pracujeme dle časového harmonogramu, kdy na jednoho pacienta obvykle vychází 15-20 minut, prosíme Vás proto o dodržování časů plánovaných kontrol – pomůžete nám minimalizovat prodlevy a nutnost čekání na ošetření.

  1. V případě, že se na plánovanou kontrolu dostavit nemůžete, prosíme Vás o odhlášení se na telefonu 558 415 391, kdy lze rovnou sjednat i náhradní termín kontroly.
  2. V současné době nadále nabíráme nové pacienty.
  3. Co potřebujete na první návštěvu:

Platnou průkazku pojištěnce, zprávu od odesílajícího lékaře a výsledky krevních odběrů či dalších vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy, atd.), máte-li je k dispozici.

Kam na krevní odběry:

Téměř před každou ambulantní návštěvou budeme potřebovat Vaše aktuální krevní výsledky, žádanku na krevní vyšetření dostanete spolu se zprávou z vyšetření od zdravotní sestry před odchodem z ambulance.

V nemocnici lze využít na krevní odběr Odběrový box, umístěný v budově O (Hematologie, zadní vchod, přízemí), který je možno bez nutnosti objednání se navštívit kterýkoliv pracovní den mezi 6:00-12:00h.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector