Epigastria – vše o zdraví

Epigastria - Vše o zdraví Vaše příběhy

Přestože od mala sportuju, od puberty řeším váhu. Mám za sebou období na Low Carb, Paleo i veganství. Jíme Jinak jsem zkusila jen ze…

Epigastria - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která…

Epigastria - Vše o zdraví Vaše příběhy

Mám dole 16 kg a nespočet centimetrů. Zbavil jsem se úporného průjmu, křečí i zánětu v kyčli. Nepřišel jsem o svaly a energie mám…

Epigastria - Vše o zdraví Blog

Běhám maratony, plavu, cvičím. Přesto celý život zápasím s nadváhou. Vyzkoušel jsem snad všechny výživové směry včetně Low Carb. Ale líp mi nebylo, spíš…

Epigastria - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Dieta s nízkým obsahem FODMAP není dietou určenou k hubnutí, ale slouží jako pomoc všem, které trápí problémy s trávením (syndrom dráždivého tračníku, Crohnova…

Epigastria - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Trápí vás nadýmání a trávicí problémy, i když jíte zdravě? Mrkněte na tyto tipy, jestli neděláte některou z následujících častých chyb…

Epigastria - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Tato prastará metoda léčí a mírní jak zdravotní potíže, tak emoce, a to zcela bez vedlejších účinků. Můžete ji provádět kdekoliv, je jednoduchá, bezpečná…

Mám úžasné zprávy a povzbuzení pro všechny, kdo se bojí, že bez léků to nepůjde. Prozradím vám, co mi vrátilo ztracenou menstruaci, vyléčilo nevyléčitelnou…

Moje máma byla do zdravé výživy zapálená, mě to nezajímalo. Bez masa 5x týdně jsem si to neuměla představit. Když jsem ho přestala před…

Vaše příběhy

Eva přišla k jinému jídelníčku ve 14 letech díky mamince. V rozhovoru s ní se dozvíte, jak změnu jídelníčku přijímala a co na to…

Téma: cestování, nadýmání bolesti břicha, lowfood, střevní mikrobiom, antirefluxní dieta, chornický kašel, proti plynatosti, říhání, jogurt, bolesti hlavy, strava trávicí problémy, strava pro svaly, křeče, mastná pleť, plynatost a bolesti břicha, sport a strava, low fod map, nízkosacharidová, projevy refluxu, pálení žáhy, jídelníček nadýmání, hypotyreoza, počítání kalorií, Zkušenosti – Jarní očista, lowfod, Extraezofageální reflux, veganství, chybějící menstruace, diety, vystouplé břicho, průjem, pocit na zvracení, jablečný ocet, samoléčení, jak léčit reflux, jak se zbavit nadýmání, co na průjem, nadýmání jídlo, pachuť, záchvatovité přejídání, léky plynatost, kvašení, bolest břicha od zad, luštěniny, Video, přerušovaný půst, podrážděný tračník, jak na trávicí problémy, akné, začátečník, tlusté střevo, nízkosacharidová strava, kožní problémy, příběh, jin shin jyutsu, kombucha, jak jíst ve škole, fermentovatelné sacharidy s krátkým řetězcem, svaly, choroby srdce, plyny, zlepšení trávení, veganské sýry, jak dostat zpět menstruaci, alternativní medicína, příčiny zácpa, přechod na zdravou stravu, co jíst při nadýmání, kosmetika, nadměrná zapáchající plynatost, zánět střeva, low food map, plynatost, reflux žaludku, co je to fodmap, atopický ekzém, dráždivý tračník, žvýkání, strava do školy, zahlenění, jak navrátit menstruaci, příčina nadýmání, únava, močový měchýř, česnek, oligosacharidy, ostruha, muž, kýla, pickles, GER, Gastroezofageální reflux, umělé mléko, dráždivý tračník příznaky, příčiny průjem, miso pasta, pomalé trávení, bolest břicha vlevo, bolest břicha, paleo, častý průjem, onemocnění srdce, střeva, problémy s trávením, kolika, alergie, léčba nadýmání, Zkušenosti – Hubneme do plavek, nízkosacharidová dieta, bílkoviny, koučování, chornický zánět dásní, pšenice, tvrdnutí břicha, menstruace, léčba průjem, vegetariánství, knedlík v krku, vracení potravy, RCHJ, prdění, sójová omáčka, nadýmání luštěniny, nadýmání čaj, východní medicína, plíce, střevní potíže, co pomáhá na zácpu, srdeční choroby, bolesti zubů. bolest zad, vaše příběhy, luštěniny nadýmání, častá plynatost, intermitten fasting, reflux příznaky, srdeční nemoci, antirefluxní strava, umeocet, zapáchající plynatost, astma, Vladimíra Strnadelová, fermentace, střevní zácpa, hořkost v ústech, low-fodmap, ztráta menstruace, MS, žaludeční šťávy, sýr, paleo dieta

ENCYKLOPEDIE PŘÍZNAKŮ NEMOCÍ: Co značí bolesti břicha, hrudníku a zad

Seriál 4. července 2018  0:45,  aktualizováno  0:45

Čím to může být, když vás bolí břicho, hrudník či záda? Zjistěte, co vám je. Ve spolupráci s odborníky vám přinášíme druhý díl seriálu o příznacích nemocí a zdravotních problémů, které bychom neměli podceňovat.

Část 1/3

Epigastria - Vše o zdraví

Vyšel v pátek 29.6.Epigastria - Vše o zdravíEpigastria - Vše o zdravíV dvojčísle týdeníku TÉMA najdete čtení o jedech v pytlíkových potravinách a rozhovor s hercem Petrem Štěpánkem.
  • Častými příznaky infarkt myokardu jsou pálivé bolesti za hrudní kostí, tíha na prsou, pocit tísně, tlaku nebo svírání.
  • Sužuje vás bolest pod pravým žeberním obloukem a v nadbřišku? Stupňuje se a vystřeluje pod pravou lopatku? V kombinaci se zvracením, teplotou, pocením a nesnášenlivostí tučnějších jídel pravděpodobně jde o žlučníkové kameny nebo žlučníkovou koliku.
  • Náhlá bolest břicha, která se postupně přesouvá od pupku do pravého podbřišku, spolu s pocitem na zvracení, malátností a zvýšenou teplotou, jsou příznaky zánětu slepého střeva.
  • Jedním z nejnebezpečnějších a nejagresivnějších nádorových onemocnění je rakovina slinivky. Projevuje se bolesti žaludku, úbytkem váhy, nevolností, ale také svěděním či zežloutnutí kůže a očního bělma. Pacienti s tímto onemocnění mohou mít tmavé zabarvení moči a světlou stolici.
  • Tupá svíravá bolest na hrudi, která vystřeluje do levé horní končetiny, bolest v nadbřišku, nevolnost. I to může být infarkt.
  • Pokud rádi holdujete alkoholu, dejte si pozor na únavu, celkovou slabost, ztrátu chuti k jídlu a tlak pod pravým žebrem. Může to být alkoholické onemocnění jater, při kterém hrozí jaterní selhání, krvácení do trávicího ústrojí nebo vznik rakoviny.
  • Záchvaty dávivého kašle, při kterých vás bolí na hrudníku, nepodceňujte. Pokud se k tomu potíte, modrá vám obličej a vykašláváte krev, je možné, že vám kousek krevní sraženiny ucpal cévu v plicích a hrozí selhání srdce i plic.Tomuto stavu se říká plicní embólie.
  • Vykašlávání hlenu, dušnost, nejprve při námaze, později i v klidu, pískot při dýchání. Tak se projevuje chronická bronchitida a rozedma plic. Postihuje především kuřáky a lidi, kteří pracují v prašném prostředí. V pokročilém stádiu mohou nemocní umřít na selhání plic.
  • Pálení žáhy, zvracení žaludečních šťáv, časté říhání, to jsou symptomy reflexní choroby jícnu. Při tomto onemocnění se žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu, což muže způsobit jeho poškození, případně vyústit i v rakovinu.
  • Mezi nepříjemné problémy, o kterých se řada lidí stydí mluvit, patří hemoroidy. Projevují se svědění konečníku, případně bolestí při vyprazdňování spojeném s jasně červenou krví ve stolici.
  • Podobně delikátní záležitostí jako hemoroidy je i rakovina konečníku. Při té se střídají zácpy a průjmy vyprazdňování provází pálivá a tupá bolest (někdy svědění) konečníku. Častým příznakem je i jasně červená krev ve stolici.
  • Průjmy (častěji u dětí) nebo zácpy (obvykle u dospělých), chudokrevnost, unavenost, svědivé vyrážky, popraskané koutky, třepivé nehty, to vše patří k celiakii, tedy alergii na lepek. Jedná se o chronické nevyléčitelné onemocnění sliznice tenkého střeva, při kterém nemocný musí celoživotně dodržovat bezlepkovou dietu.
  • Časté nadýmání spojené s kolikovými bolestmi břicha, stejně jako střídání zácpy a průjmu a tenká stužkovitá stolice s příměsí krve, to jsou varovné signály rakoviny tlustého střeva.
  • Krajně nepříjemná a omezující je Crohnova nemoc, která se projevuje dlouhotrvajícími průjmy, bolestmi břicha a krví ve stolici. Lidé se zánětlivým onemocněním trávicí trubice, nejčastěji tenkého nebo tlustého střeva, pak zápasí také s únavou a úbytkem váhy.
  • Podobně náročné to mají i pacienti s ulcerózní kolitidou. Onemocnění sliznice tlustého střeva nebo konečníku se projevu bolestivým nucením na stolici s odchodem převážně hlenů a krve, bolestmi břicha, případně i teplotami a váhovým úbytkem. Způsobuje záněty a vředy, zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
  • Pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí, která často mizí po jídle, pálení žáhy, nevolnost a nucení na zvracení ukazuje na vředy na dvanáctníku.
  • Bojíte se jíst, protože vám po jídle vždy bývá špatně? Bolí vás břicho v oblasti žaludku i při běžných činnostech? Tak to se vám asi udělaly žaludeční vředy.

Autor: Silvie Králová, TÉMA

ENCYKLOPEDIE PŘÍZNAKŮ NEMOCÍ: Když bolí hlava, obličej, ruce a nohy

Jak si poradit s doprovodnými příznaky menstruace. Omezte cukr a cvičte

Fyzické příznaky stresu u žen. Hrozí rakovina i poruchy příjmu potravy

Ženy infarkt často podceňují. Příznaky mívají jiné než muži

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

  • Vstoupit do diskuse (6 příspěvků)

Trápí tě často bolest hlavy, zad nebo břicha? Může to být psychika

Pojem psychosomatika určitě znáš. Jedná se o složeninu dvou starořeckých slov  – „psyché“ – duše a „soma“ – tělo. Její úlohou je zkoumat vliv psychických funkcí na náš organismus.

Nabízí komplexní pohled na zdraví člověka a pracuje s tím, že zdraví člověka není jen tělesné, ale ovlivňují ho duševní i sociální vlivy ale také prostředí.

 V praxi to znamená, že pokud se dostanou do konfliktu tvá přání a představy s povinnostmi, dojde k vnitřnímu boji, kterého si ani nemusíš být vědoma. Napětí plynoucí ze sebepotlačování se nakonec projeví jako nemoc.

Často se proto stává, že navštívíš lékaře s nějakým problémem, třeba bolestí břicha a on provede sono, krevní texty a další možná vyšetření, ze kterých vyjdeš jako naprosto zdravá, protože s tvým tělem je vše v pořádku. Možná ti doktor předepíše něco na bolest a tobě se uleví, dokud ti nedojdou léky.

Tvůj lékař totiž řešil následek, ale nikoli příčinu. V takovém případě je na místě návštěva psychologa nebo psychiatra, který ti pomůže odhalit, co tě trápí a během několika sezení ti pomoci bez jakékoli medikace.

Zajímavé:  Plicní Chlamydie Příznaky A Projevy?

 Pokud se ti návštěva psychologa příčí, můžeš si zkusit pomoci sama, a najít svůj vnitřní konflikt.

Náš tip:  Pokud jsou tvé problémy opravdu hluboké, překonej své předsudky a vyhledej odborníka na stavy duše. Může ti to změnit život. Následující výčet ti napoví, ve kterých oblastech svého života a emocí máš pátrat.

Bolesti zad

Bolesti v různých oblastech zad mají i různé příčiny. Pokud tě často trápí bolesti ramenou, může to znamenat, že si toho bereš na sebe příliš mnoho a tolik odpovědnosti už nezvládáš.  Ne nadarmo se říká, že na svých ramenou neseš tíži celého světa.  Zkus se o svou odpovědnost podělit s někým blízkým.

Oblast horní části zad naznačuje, že strádáš v lásce – buď ti chybí někdo, komu svou lásku dát, nebo postrádáš u svého partnera dostatek projevů lásky.

Problémy v bederní části souvisejí s finanční stránkou života. Možná máš pocit, že nejsi za svou práci dostatečně oceněná, nebo se obáváš, že nezvládneš splácet své dluhy.

  V této oblasti se také shromažďují minulé záležitosti – netáhne se s tebou nějaký hřích minulosti, máš vyřešené vztahy v rodině, neublížil ti někdo kdysi dávno a ty jsi to potlačila, ale nevyřešila? Zkus si vzpomenout na své dětství a dospívání, odpověď se s největší pravděpodobností nalézá právě tam.

Epigastria - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Bolesti hlavy

Opravdu jsi si jistá, že zvládáš svůj život a práci s lehkostí? Bolesti hlavy a migrény totiž ukazují na příliš stresu, úzkosti či deprese. Pomoci v tomto případě mohou různé relaxační techniky či meditace. Značí také neschopnost udělat správné rozhodnutí. Pak zkus důkladně prozkoumat, co tě aktuálně trápí, napsat si na papír pro a proti, a konečně se rozhoupej a rozhodni se.

Bolesti krku

Bolesti šíje ukazují na úzkosti, pocity viny, nejistotu. Nebuď k sobě tolik kritická, jsi jenom člověk nedokonalý se všemi chybami a problémy jako ostatní. To, že je u druhých nevidíš, neznamená, že je nemají. Cítíš-li nějaké provinění, uvědom si, že co se stalo, už nejde odstát a tvé trápení ničemu nepomůže. Hoď to za hlavu, jakkoli se to zdá nemožné.

Bolesti kolen

Kolena jsou spojena s egem. Možná si o sobě myslíš příliš mnoho a chybí ti pokora. S egem je spojena i hrdost. Vše je spojeno především s neohebností postojů. Strach a neschopnost přiznat porážku hrají v této oblasti velkou úlohu. Voda v koleni naznačuje, že odmítáš přijmout, co se ti nabízí nebo se nechceš smířit s nastalou životní situací. Nauč se brát život takový, jaký je.

Bolesti žaludku

Žaludek je velice citlivým orgánem, který reaguje na všechny naše emoce. V případě silného stresu, strachu nebo obav se okamžitě může vytvořit žaludeční neuróza, nebo v horším případě i žaludeční vředy.

Žaludek musí zpracovávat tvoje dojmy a konflikty. Překyselení zase ukazuje na vnitřní agresivitu.

Pokud máš opravdu nějaký vážný problém, třeba tě dusí vztah nebo práce, možná je načase udělat radikální řešení, a tím může být i rozchod nebo změna zaměstnání.

Bolesti rukou

Jestli tě bolí ruce, dá se předpokládat, že máš problém s navazováním vztahů. Ruce si podáváme v přátelském gestu a tak se ti snaží naznačit, že u tebe to tak není. Zkus navázat nová přátelství a vyraz občas do společnosti.

Bolest zubů

Zuby souvisí s rozhodováním. Jsi váhavý střelec? Pak sis asi se zuby užila své. Strachem a nízkou sebedůvěrou se zničí tvé zuby stejně rychle jako špatnou hygienou. Zuby nejprve varují zvýšenou citlivostí, pokud se nesebereš a nevezmeš život do vlastních rukou, můžeš čekat kaz nebo ještě větší stomatologické problémy.

Bolest ucha

Často slýcháš věci, které nechceš, máš pocit, že tě druzí neustále s něčím otravují. Je ti to povědomé? Záněty ucha ukazují, že jsi byla přinucena udělat něco proti své vůli a nepodařilo se to. Zánět v uchu symbolizuje vztek. Pískání či šumění v uších se zase snaží přehlušit nemilá slova, která tě neustále obtěžují. Co neslyšíš, na to nemusíš reagovat.

Bolesti chodidel

Chodidla souvisí s porozuměním a zájmem o lidi kolem tebe a také s tím, jak rozumíš sama sobě. Také mohou ukazovat na to, že se ze samého strachu bojíš udělat další krok a posunout se v životě dál.

Máš vždy pravdu? Musíš mít vše pod kontrolou? Máš obavy z budoucnosti? Nelpíš na svém za každou cenu? Zkus si položit tyto otázky, a pokud na některou z nich odpovíš ano, přehodnoť své postoje a nauč se velkorysosti.

Bolesti prsou

Prsa jsou symbolem mateřství a ženství. Možná se bojíš být ženou. Pak bys asi měla najít svoji ženskou stránku. Nebo jsi příliš stydlivá. Proč? Každé tělo je přece krásné!  Nebo jsi příliš zaneprázdněna svými strachy a úzkostmi, že ani nežiješ, nemáš se dostatečně ráda nebo ti chybí láska. To všechno jsou vědci, které můžeš napravit, když na sobě začneš pracovat.

Psychika a naše zdraví je jedna nádoba, snaž se ji proto držet co nejvíce v klidu, abys byla nejen v pohodě, ale také zdravá. Máš s tím už zkušenost? Napiš nám ji do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

Bolesti břicha

Bolest může být společným projevem mnoha různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné. Nemusí však nutně souviset jenom s postižením trávicího systému.

Bolest břicha může být lokalizovaná na konkrétní místo, což může být jasným vodítkem pro diagnostiku postižené části trávicího systému, nebo může být celková, kde je potřeba dále pátrat. Bolest břicha bývá například popisována jako píchavá, křečovitá, svíravá, tlaková – „na prasknutí“.

Důležité je vypozorovat i vztah bolesti k určitému typu jídla.

Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění.

V každém případě je však dobré na bolesti břicha vždy lékaře upozornit.

Náhle vzniklá, výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci lékaře a může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.

Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Můžou být způsobené psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde nebo jsou výsledky nejednoznačné.

Zcela do jiné oblasti patří bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím. V takových případech konzultujte podle potřeby Vašeho gynekologa.

Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému:

Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říhání mohou být způsobeny reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo výjimečně až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí). Tlaková bolest, pocit plnosti, nechutenství, říhání, pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.

Bolest spojená s jídlem může vést k podezření z žaludečního nebo duodenálního vředu. V případě žaludečního vředu bývá přítomné nechutenství, říhání, při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti. Bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle.

Při bolestech „na lačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice.

Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie.

Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.

Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému:

Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy. Bývají spojené i s teplotou, zvracením, dehydratací. Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.

Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit i nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, únava a jiné.

V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože se mléčný cukr způsobující bolesti žaludku přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.

Podobně porucha trávení jiných látek se může kromě jiného projevit i bolestí břicha, častěji však průjmy a následným hubnutím. Potíže pak bývají vázány na konkrétní jídla.

V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku. Po jídle (většinou mastném, těžším) se může objevovat břišní dyskomfort vystupňovaný až do křečovité bolesti, která může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Čelistního Kloubu?

Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému:

I jiná, méně běžná, onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha.

Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.

Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev. Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu), nebo žlučníku.

Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace. Platí tedy, že nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jistí příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.

Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny:

Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku nebo i v oblasti celého břicha.

Psychogenně může být způsobené i jiné příznaky např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny.

Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.

Bolesti břicha: diagnóza 

Vzhledem k tomu, že bolesti břicha mohou být příznakem velkého množství onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy. Přitom se mimo jiné zjišťuje, jak často se vyskytují bolesti břicha, kdy se poprvé objevily, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze.

Musí se analyzovat také vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž.

Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manévry, poslechem fonendoskopem a v některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžný je také odběr krve.

Mezi běžná přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT) nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.

Bolesti břicha: léčba

Pokud se nejedná o žádná vážná onemocnění, může pomoci řada domácích prostředků proti bolestem břicha, stejně tak jako správná životospráva.

Jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl, a to nejen proto, že stres a zátěž mohou být rizikové faktory pro vznik žaludečních vředů. Vyhněte se stresu jak při práci, tak v soukromí a dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace.

Pokud znáte vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte. Věnujte dostatek času sestavování Vašeho jídelníčku a výběru jídla.

Vyvarujte se především tučných, smažených nebo uzených jídel, vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků. Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Hlídejte dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Jídlo nepřesolujte a koření používejte uvážlivě.

Jídlo konzumujte pravidelně, spíše vícekrát denně po menším množství. Mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí. Pokuste se najít si na jednotlivá jídla potřebné množství času a neřešit během konzumace jiné záležitosti. Vyhněte se sladkostem a nepřejídejte se. Na správné trávení má nezanedbatelný vliv i dostatek pohybu.

Při bolestech břicha nebo břišním dyskomfortu je možné použít různá volně dostupná léčiva. Je potřeba si však uvědomit, že na prvním místě je správná životospráva. Léky Vám nebudou ku prospěchu, pokud budete trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.

Můžete zkusit různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek, trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.

Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše na krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.

Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.

O dalších možnostech léčby se podle Vašich potíží konkrétně informujte u lékaře nebo ve Vaší lékárně.

Psychosomatika: když se psychika odráží na fyzickém zdraví

Tento pojem jste už slyšeli? Skloňuje se ve všech pádech, je to termín, kterému se stále víc a víc připisuje důležitost. Protože to, co se děje, se neděje bez důvodu. Mnohdy se vrací bolesti, problémy a všechno, ale klasická léčba, jak ji známe roky, nepomáhá.

Objevují se neustále bolesti hlavy, ale problém není fyzický? Bolesti břicha, žaludku, bolí vás záda, ruka, rameno. Psychosomatika je věda, které se stále snaží lékaři přijít na kloub. Je to věda, která se snaží rozpoznat souvislosti mezi různými stavy těla a duše.

Název psychosomatika vychází z duše (psyché) a těla (soma).

Všechno souvisí se vším

Alternativní medicína se tímto zaobírá už dlouho.Pohled na nemoc či bolest ze všech úhlů, protože i zdánlivá maličkost může mítvelký vliv. Lidské tělo je spjato s psychikou a naopak.

Jste-li ve stresu,může vás bolet žaludek, můžete být unavení, můžete cítit bolesti hlavy, mítšpatné trávení nebo třeba se mohou objevovat průjmy či naopak zácpa, bolí vászáda, svaly a podobně.

Často vezmete lék, řešíte opakující se bolestis lékařem, ale na nic se nepřichází. Co se zaobírat psychikou?

Můžete se zaobírat mnoha vnitřními konflikty, žítv nefunkčním vztahu, mít problémy v práci, práce vás nemusí bavit, kolegovéintrikují, necítíte se dobře ve svém těle, máte zažité stereotypy, které vásničí, neustále se stresujete, problémy s dětmi, rodiči, partnerem. Prostětoho může být velká spousta, co vás v mysli trápí. Někdy to jsou třebavěci, které si ani sami nepřipustíte. Bojujete sami v sobě a problémyfyzického rázu se opakují a později se mohou taky stupňovat. A jednoduše mohouvzniknout psychosomatická onemocnění.

Začarovaný kruh – jak se z něj dostat?

Asi už dopředu tušíte, že nelusknete prsty,nevezmete si prášek nebo si jen neuvědomíte, co je špatně a rázem se všechnozmění.

Psychosomatické bolesti a nemoci jsou mnohdy „horší“ než fyzické,protože se s nimi musí nakládat jinak, léčba je delší a často spletitá.Přesto existuje řešení, jak si pomoc, jak všechno zvládnout.

Je v pořádkuzjistit, zda problémy, které máte, nemají původ ve fyzické stránce. Projdětevyšetření, navštivte lékaře. Pokud jste po fyzické stránce zdraví, je dobré sezamyslet nad duševním zdravím.

Nejste automaticky blázni

Můžete si najít praktického lékaře, který se zaobírá psychosomatikou, který ji rozumí, případně si můžete zkusit pomoci sami.

Udělat takovou malou revizi a zjistit, zda vás v životě vše naplňuje – práce, rodina, vztahy, škola, děti, přátelé.

Když jste na něco mysleli, přitížilo se vám? Nebo když jste danou věc začali řešit, ulevilo se vám? Kápli jste na to pravé! Když to však nejde s vlastní pomocí, pak jsou zde odborníci, kteří mohou pomoci.

Nepřehlédněte: Úleva pro vaši mysl – kdy si potřebujete odpočinout?

Psychoterapie není žádná věda, může se na niobjednat kdokoliv a dokonce ani nemusíte mít potvrzení od lékaře, terapiemůžete platit z vlastních peněz. S pomoci odborníků můžete přijít nato, kde je problém, proč se vám děje to, co se děje a jak si pomoci, aby vámzase bylo dobře.

Většinou pohled nezainteresované osoby, která vás nezná takdobře, může pomoci. Zaměřte se na sebe, svůj život. Mějte čas pro sebe, věnujtese koníčkům, relaxujte, spěte, mějte dostatek pohybu, štěstí, pohody.

Obklopujte se lidmi, které máte rádi a ti, kteří vám život ztěžují, jednodušeodstřihněte.

Zácpa, potíže s trávením, špatné vyprazdňování

„Jíme proto, abychom žili, ale nežijeme proto, abychom jedli“. Toto moudro by jistě našlo uplatnění v mnoha domácnostech.

Přijímání potravy patří mezi základní potřeby, abychom přežili, avšak v mnoha případech zapomínáme na střídmost, dáváme přednost nezdravým potravinám a k tomu se přidruží špatné stravovací návyky.

Následkem toho jsou zažívací potíže, zahrnující celou škálu nepříjemných příznaků. Mezi nejčastější patří pocity plnosti, pálení žáhy, zácpa, špatné a nepravidelné vyprazdňování. Jak se vyhnout těmto potížím a jak je léčit?

Trávicí soustava určuje, jak se budeme cítit. Velkou roli hraje složení stravy, pitný režim a životní styl. Například sníme-li něco těžkého, dá nám to náš organizmus najevo. S věkem se trávení zpomaluje a zhoršuje se průchodnost střev.

Zajímavé:  Gta San Andreas Zdraví?

Organizmus tráví potravu až 40 hodin!

Doba průchodu potravy trávicím traktem je závislá na řadě faktorů. Ze žaludku se potrava dostane do tenkého střeva zhruba za 2,5 až 3 hodiny. Celý žaludeční obsah je vyprázdněn za 4 až 5 hodin. Tenké střevo následně opustí 50 % obsahu za 2,5 až 3 hodiny. Konečně průchod tlustým střevem trvá 30 až 40 hodin.

Proč si zácpa zaslouží Vaši pozornost?

Při zácpě dochází ke špatnému a většinou bolestivému vyprazdňování střev, obecně se uvádí „chození na velkou“ jednou za tři dny. Tento problém má asi 30 % dospělé populace a s věkem narůstá. Častěji potkává ženy než muže a velmi častá je u seniorů.

Hlavním příznakem je bolest břicha, pocit nafouklosti a těžkosti. Pokud zácpa trvá několik dnů, může se přidat bolest hlavy a únava. Potíž je v tom, že odpady metabolizmu, normálně odcházející se stolicí, se hromadí a přestupují zpět do krevního oběhu, kde se šíří k různým orgánům, které poškozují.

Nejvíce jsou ohroženy ledviny, játra, slinivka, ale i srdce. Špatným vyprazdňováním trpí také naše kůže, což se projevuje ekzémy, vyrážkami, celulitidou. Chronická zácpa pak může vyprovokovat vznik zánětů, polypů, hemoroidů a nádorů.

Další velkou komplikací je poškození střevní stěny, když přes ni nemůžou procházet živiny a vitaminy, a tělo začne strádat.

Proč vzniká zácpa?

Prvotní příčinu je potřeba hledat v jídelníčku, nadměrném stresu a vytížení, nezdravém stravování a špatných návycích.

Mnoho lidí soustřeďuje hlavní jídlo do druhé půlky dne a nestrávená potrava pak zatěžuje organizmus v noci. Jíme navíc příliš mnoho a organizmus je tak neustále zatěžován.

Zácpu mohou způsobit také záněty střeva anebo okolních orgánů (močového měchýře, dělohy), nádory, hemoroidy, místy ochablé střevo, narušení střevní mikroflóry.

Zácpa z času na čas postihne každého, problémem je chronická přetrvávající zácpa.  Obvykle saháme po projímadlech (čaje, kapky, tablety, čípky), která by se však měla používat jen výjimečně. Dlouhodobé používání léků vede k „ochrnutí“ střev, které pak už nereagují na další léčbu. Při dlouhodobých obtížích je lepší vyhledat pomoc lékaře.

Co tedy lze doporučit? Výborným, účinným a zcela bezpečným prostředkem pro dlouhodobé užívání je Aloe vera. Několik studií dokázalo, že pomáhá při střevních a zažívacích obtížích, působí přímo na epiteliální výstelku střev a hladké svalstvo a tím zkracuje dobu pasáže tráveniny ve střevě.

Organizmus tak efektivněji a rychleji vylučuje stolici, která je zdrojem toxické zátěže při pomalém průchodu. U Aloe vera byly rovněž popsány antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky.ACTIValoe® je koncentrovaný extrakt z Aloe vera, který nabízí nepochybně tu nejlepší variantu na českém trhu s garancí více než 10 % účinných látek v obsahu.

ACTIValoe® je mezinárodně uznávaný extrakt, který lze užívat po celý rok i preventivně.

10 pravidel pro správné střevní fungování:

  1. Jezte v klidu, pomalu a bez stresu.
  2. Jezte častěji menší porce jídla, nejlépe 5 – 7 x denně.
  3. Omezte konzumaci kávy, alkoholu, kakaa, perlivých nápojů, čokolády, čerstvého kynutého pečiva, kouření cigaret.
  4. Vyhněte se tučným a silně kořeněným jídlům.
  5. Denně přijměte dostatek tekutin (napomáhají rozmělňování stolice). Doporučuje se vypít alespoň 2 – 3 litry denně.
  6. Zvyšte příjem potravin s obsahem vlákniny, jezte dostatek zeleniny a ovoce, přiměřené množství celozrnných výrobků.
  7. Ke vzdělávání využívejte jiné prostory než toaletu. Mozek, který dostává přísun informací z časopisů nebo křížovek je zmatený a neumí dát střevům pokyn, aby vytlačily „bobek“ ven.
  8. Pravidelně do svého jídelníčku zařaďte skleničku vody s 25 ml ACTIValoe, nejlépe ráno nalačno.
  9. Nejezte před spaním alespoň 4 hodiny.
  10. Dbejte na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Bolest břicha a ospalost není radno podceňovat. Celiakie je tikající bombou

„Moje obtíže začaly před maturitou, v roce 2010, kdy jsem často měla střevní chřipku. Dvakrát mi bylo tak zle, což možná bylo způsobeno naordinovanou dietou, kdy jsem měla jíst piškoty, rohlík a čaj, že mě rodiče museli vézt na pohotovost,“ přibližuje Natálie počátek svých potíží.

Přečíst článek ›

„Bolesti břicha byly tak šílené, že jsem měla neovladatelný třas po celém těle. Na pohotovosti ovšem na nic nepřišli. Pokaždé uvedli, že je to střevní chřipka a z ní plynoucí dehydratace.

Takže hodně pít a jíst suché rohlíky.

Doktorka to také přičítala stresu před maturitou a pak změnám v mém životě, když jsem nastupovala na vysokou školu a stěhovala se od rodičů z vesnice do velkoměsta,“ říká.

V Česku bylo v roce 2018 identifikováno 21 483 celiaků. Z toho bylo 6 574 mužů a 14 909 žen. Častěji se s nemocí potýkají ženy. Průměrně trvá 6–10 let, než je člověk správně diagnostikován.

„Často mi tedy bylo takhle zle a byla jsem hodně unavená, ospalá. V létě 2012, když jsem byla o prázdninách u rodičů, jsem zkolabovala úplně. To mě v noci táta nesl do auta a vezl na pohotovost, kde jsem se opět šíleně klepala a měla strašné křeče v břiše. Vyšetření mě tak bolelo, že jsem se třásla, až mi drnčely zuby,“ líčí nepříjemné zážitky.

Teprve tam lékař doporučil Natálii vyšetření na gastroenterologii s podezřením na celiakii. „Pak se to rozjelo docela rychle, praktická lékařka mi napsala doporučení, na gastroenterologii mě po přečtení zprávy z nemocnice vzali přednostně a udělali gastroskopii i kolonoskopii,“ říká.

Lepek v čokoládě i párcích

Krevní testy celiakii potvrdily. „Okamžitě mi nařídili začít dodržovat bezlepkovou dietu. Ta jediná mi může pomoct. Musela jsem zpočátku složitě zjišťovat, v čem všem lepek je a není.

Samozřejmostí bylo vynechání pečiva, buchet, sušenek, ale překvapilo mě, že byl lepek třeba i v čokoládě, kečupu nebo párcích.

Zpočátku jsem dlouhé minuty studovala veškeré etikety, abych nesnědla něco nevhodného a neopakovaly se šílené záchvaty bolesti,“ popisuje Natálie úskalí choroby.

Přečíst článek ›

„Už je to sedm let, co bezlepkovou dietu dodržuji, a cítím se daleko lépe než kdy dřív. Během té doby jsem otěhotněla a porodila zdravého syna, takže ani s tímto nebyl problém, a jsem za to moc vděčná,“ uzavírá.

Názor odborníka – PhDr. Karolína Hlavatá, PhD. (dietoložka)Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu). Projevy celiakie mohou být velmi různorodé, což také mnohdy znesnadňuje diagnostiku.

U dětí se nemoc zpravidla projevuje neprospíváním, zpomalením růstu, časté bývají průjmy, únava. Na celiakii mohou upozornit i časté zlomeniny v důsledku narušeného vstřebávání vápníku. U dospělých bývají příznaky velmi nespecifické, zahrnují například bolesti svalů, kloubů nebo depresivní ladění.

Důležitá je jednak anamnéza   stanovení protilátek proti tkáňové transglutamináze a endomysiu ve třídě IgA. V rámci diagnostiky se zejména u dospělých také přistupuje k biopsii tenkého střeva. Dokud není diagnóza potvrzena či vyvrácena, nemá být dodržována bezlepková dieta.

Nečekanou nástrahou může být třeba kuchyňské náčiní nebo kontaminace potravinami s obsahem lepku. Nelze tedy například nakrájet chléb a na stejném prkénku připravovat bezlepkové pečivo.

Informace o nemoci

U lidí s celiakií dochází působením lepku k rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva. Následkem toho se povrch tenkého střeva zmenšuje, a tím se snižuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Tato porucha se může projevit kdykoli. U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek.

Jedinou možnou léčbou je opravdu jen přísné dodržování bezlepkové diety. Pokud pacient dietu dodržuje, změny na sliznici vymizí a onemocnění se neprojevuje. Při bezlepkové dietě je zakázáno konzumovat obiloviny, které obsahují lepek, tedy pšenici (včetně špaldy), žito, ječmen, oves, a veškeré potraviny, které jmenované obiloviny obsahují.

Přečíst článek ›

S celiakií se mohou sdružovat i další onemocnění – např. cukrovka 1. typu, poruchy štítné žlázy a další onemocnění autoimunitního původu. Vedle celiakie existuje také alergie na pšeničnou či žitnou mouku. Nicméně je alergií jako každou jinou, projevy se nesoustředí jen na zažívací trakt, ale mohou nastat i potíže dýchací nebo kožní.

Tipy pro zdravíPokud byla někomu ve vaší rodině diagnostikována celiakie, je to sice zpočátku trošku komplikovanější, ale dá se s tím velmi dobře žít. V případě dětí je ideální, pokud se na bezlepkovou stravu dá celá rodina. Nemusí se vařit zvlášť dvě jídla a dítě se nebude trápit tím, že je „jiné“.

Důležité je vysvětlit i příbuzným a přátelům, že vy nebo vaše děti nemůžete jíst jídla obsahující lepek, o jaké onemocnění se jedná a že není sranda to „jednou za čas porušit“.

Dítěti, které má bezlepkovou stravu, vysvětlete, že některé potraviny mu škodí, ale zdůrazněte, že je plno jiných, které si může vychutnávat bez omezení.

Recept na banánové lívanečky

Nemusíte se vzdávat oblíbených jídel jen proto, že obsahují pšeničnou mouku. Stačí ji vyměnit za jinou (například kokosovou, pohankovou, rýžovou…) a pochutnat si třeba na lívanečkách k snídani.

Ingredience: 2 zralé banány, 2 vejce, 1 lžíce kokosové mouky, rostlinný olej (může být kokosový) na smažení, 1 lžička mleté skořice

Postup: Vejce rozšlehejte do pěny a vidličkou rozmačkejte banány, které k vejcím přidejte. Poté do směsi nasypte kokosovou mouku i skořici. Pánev zlehka potřete olejem a smažte lívanečky z obou stran. Podávat je můžete s jakýmkoli ovocem nebo třeba s tvarohem.

Přečíst článek ›

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector